Page 1

inzerce

Odhaleno: Čím si pomáhají od bolesti lékaři, když je samotné začnou trápit klouby či záda a nemohou se bolestí pohybovat ... Čím si pomáhají od bolesti samotní lékaři?

Proč si kupují domů přístroj, který se jim osvědčil v ordinacích?

Průměrný věk českého lékaře převýšil 52 let a každý dvanáctý už překonal šedesátku. Vydělávají možná více než my, když se ale ráno probouzejí, zažívají úplně stejné bolesti kloubů, zad a svalů, jako my ostatní.

Přístroje zn. BioBeam používají pro léčbu pacientů například na odborných pracovištích Fakultní Nemocnice Brno, Lázně Jáchymov, Rehabilitační ústav Kladruby a řadě dalších.

Řada z nich ale přesto ráno vstává bez problémů, potíže s klouby během dne téměř necítí a i přes vyšší věk mohou dělat téměř vše, co si zamanou. Jak to dělají? Jejich „tajemství“ není ani namáhavé, ani nákladné... a stejné výsledky můžete svému tělu, svým kloubům a páteři nyní dopřát i vy.

Klouby je nebolí, i když jedí, kouří a „sportují“ stejně, jako my Všichni sice doporučují omezit nezdravé jídlo a více se pohybovat, samotní rádci ale často kouří stejně, jako my. U oběda si nakládají stejná jídla. A se sportem jsou na tom obdobně. Co tedy dělají, aby účinně snížili bolest kloubů či zad sami u sebe? Protože nemají čas nazbyt, nechtějí polykat další pilulky a chtějí se vyvarovat vedlejších účinků chemických přípravků, využívají účinnou, ověřenou a bezbolestnou metodu, za kterou dostal její vynálezce Nobelovu cenu. Pomocí speciálního přístroje BioBeam 940 bolavé místo nasvítí a stejně jako sluníčko pomáhá uzdravit lidskou duši, podobně blahodárně pomáhá tento přístroj pohybovému aparátu tam, kam se slunce nedostane – pod kůží, kde vyvolá léčebné účinky. Nemusíte se přitom nijak namáhat a můžete se přitom třeba dívat na televizi. Nemusíte polykat žádné prášky. A nemusíte ani měnit svůj jídelníček nebo pohybové návyky.

Žádný „zázrak“ - jen osvědčená metoda, kterou předepisují lékaři po celém světě Řada pacientů, kteří si účinky vyzkoušeli (viz. dále), mluví sice o „zázraku“, ale žádné kouzlo to není.

Lékaři pracující v nemocnicích mají přirozeně výhodu – profesionální a osvědčené přístroje BioBeam mohou používat „v práci“. Když si ale kupují takový přístroj sami pro sebe a své příbuzné domů, vybírají si opět ten samý. Důvod je prostý: Izraelský výrobce přístrojů BioBeam je totiž vlastníkem patentu na léčbu světelným paprskem 940nm a jako jediný vám tak může tuto klíčovou složku léčebného působení zaručit.

Přístroj na bolest kloubů, který se sám zaplatí Zatímco ostatní postupy pro boj s bolestí kloubů, zad a svalů po vás vyžadují další a další peníze, za přístroj BioBeam 940 zaplatíte jen jednou... a všechny další léčebné aplikace budou již bezplatné. Nemusíte tak následně docházet za touto léčbou ke svému lékaři, platit za každý zákrok, nemusíte platit regulační poplatky, a pokud získáte přístroj BioBeam 940 za aktuální cenu 5.990 Kč, získáte tak účinného pomocníka na léčbu pohybového aparátu a bolestivých stavů, kterého můžete kdykoliv použít. Na přístroj je poskytována nadstandardní záruka v délce 36 měsíců, kterou si můžete prodloužit až na 6 let.

Co říkají pacienti, které trápí artróza, bolesti zad a kloubů... „Víc než půl roku jsem chodil po doktorech kvůli velkým bolestem v kříži. Léčbu přístrojem BioBeam 940 mi doporučil známý – před časem si jej koupil a pomohlo mu to. Chtěl jsem si to co nejdříve vyzkoušet - tak mi ho na měsíc půjčil. Na záda jsem BioBeam používal třikrát denně po 20 minutách a večer u televize. Výsledky se dostavily okamžitě. Bolest začala ustupovat a po třech týdnech jsem chodil do práce zase bez problémů. Takže dnes mám BioBeam i já. Svůj vlastní.“ Jan T., 41 let „.Trpím revmatoidní artritidou a BioBeam 940 jsem dostala k vánocům jako dárek od dcery. Pracuje jako rehabilitační sestra. Strojek používám, když se vracím ze zahrádky nebo v zimě, kdy mám oteklé a ztuhlé klouby. Zlepšení si všimla i moje doktorka a díky BioBeamu už nemusím brát tolik léků.“ Marta S., 60 let

Budoucí lékaři se učí o pozitivních účincích této léčebné metody již v prvních ročnících. Zakladatel tohoto léčebného oboru - dánský profesor N.R. Finsen - dostal za svůj vynález Nobelovu cenu. A lékaři po celém světě proto předepisují tuto léčbu pomocí přístrojů BioBeam svým pacientům již mnoho let. (Důkazem účinnosti je i fakt, že léčba těmito přístroji v českých nemocnicích a lázních je plně hrazena ze zdravotního pojištění). Tato léčba je jednoduchá, bezbolestná, bezléková, bez vedlejších účinků a zvládne ji každý.

„V noci jsem dřív nemohl spát, pořád mě budila silná bolest v rameni. Původně jsem to léčil obstřiky, prášky a bolavé rameno jsem musel mazat krémem. Doktor mi předepsal proceduru s BioBeamem 940. Na rehabilitaci jsem vybral všech 10 terapií, které mi předepsal a musím říct, že se to opravdu zlepšilo.“ Karel V., 52 let

SPECIÁLNÍ VYDÁNÍ

PRO VAŠE MĚSTO

KAM VYRAZIT NA FESTIVALY V OKOLÍ HUDBA (strana 8)

Co doporučují svým pacientům samotní lékaři? Dotaz pacienta: „Trápí mne silné bolesti kloubů a bolest v zádech. Lékař mi říkal, že trpím artrózou, revmatismem a že ve vyšším věku tímto onemocněním trpí většina populace u nás. Mám se s tím smířit? To nechci! Po prášcích, které jsme dostala, mi bývá většinou nevolno a jsou v podstatě jen od bolesti. Po ránu se budím se ztuhlými klouby a nejhůře mi je při změnách počasí. Existuje u nás nějaká možnost podložená lékařskými studiemi - jak se léčit doma, aniž bych musela brát zase jen další léky?“ Marie N., 59 let, Praha Odpovídá MUDr. Josef Pech: „Popisovanými zdravotními problémy, nejen u nás, skutečně trpí velké množství pacientů. A to i v mnohem mladším věku, než uvádíte. Je to dáno životním stylem, zátěží organismu atd. V souvislosti s uváděnými zdravotními problémy vám mohu doporučit přístroj BioBeam 940, který je vyvinutý a ověřený specialisty v zahraničí a s jehož léčbou zaznamenáváme denně výborné výsledky. Přístroj je určen pro léčbu pohybového aparátu, artrózy, revmatismu, bolestí zad, kloubů a svalů, poúrazových stavů organismu, zánětů kloubů, šlach, atd. Vyznačuje se výraznými analgetickými, protizánětlivými a biostimulačními účinky. Použití přístroje vám účinně sníží bolest a zlepší se vaše pohyblivost. Díky svým léčebným účinkům je u pacientů velmi oblíben. Mohou jej používat i kardiaci, lidé s cukrovkou, či pacienti s cizím předmětem v těle (např. s umělým kloubem, kardiostimulátorem apod.). Své uplatnění nachází také u sportovců a těžce pracujících, neboť v případě zranění či zdravotních problémů podstatně zkracuje návrat do běžného života. Léčba přístrojem je jednoduchá, bezbolestná, bez vedlejších účinků a dokáže pomoci i v případech, kdy nezabírá léčba farmakologická. BioBeam je denně používán na odborných lékařských pracovištích v nemocnicích, lázních, klinikách, rehabilitačních ústavech a je určen také pro domácí léčbu.“

Jak mohu získat tohoto pomocníka v boji s bolestí kloubů, zad a svalů? BioBeam 940 si můžete prohlédnout, prověřit a také objednat na stránkách: www.BioBeam.cz, telefonicky na tel: 220 99 88 77 nebo poštou na adrese výhradního dodavatele pro ČR (již od roku 1999) Drixon group s.r.o., Roháčova 188/37, PSČ 130 00, Praha 3. Cena přístroje činí 5.990 Kč, můžete jej zakoupit také na splátky od 359 Kč měsíčně, je chráněn tříletou záruční lhůtou s možností prodloužení na 6 let. BioBeam 940 je schválen pro použití na odborných lékařských pracovištích a je určen také pro domácí léčbu. Přístroj je napájen z elektrické sítě, používán lékaři po celém světě a tak jako pomáhá milionům pacientů,.může nyní.pomoci.vám.

„Léčím se na coxarthrosis III. stupně kyčelního kloubu a coxarthrosis II. stupně obou koleních kloubů. Tyto potíže již trvají skoro 10 let. Nyní používám BioBeam 2x denně po 20 minutách a bolesti se snížily natolik, že mohu jezdit na kole a chodit o jedné holi. BioBeam mi pomáhá také při jakékoliv bolesti z námahy.“ Ludmila S., 67 let

Další zkušenosti pacientů s přístrojem BioBeam na www.BioBeam.cz

ANETA LANGEROVÁ

Dodání do 24 hodin, volejte 220 99 88 77

Pátek, 15. července 2011 Č. 137 , www.metro.cz Svátek slaví: Jindřich Min. 190 Max. 230

Nádraží hlásí zavřeno

Do kina? Tentokrát do divadla

Do dálkových vlaků v Brně na Hlavním nádraží nenastoupíte Opravy postupují (strana 3) Uvnitř čísla

Oslík je tomu filmovému velmi podobný. GETTY – ALBERTO E. RODRIGUEZ

Shrek zaútočil na Los Angeles Zelený animovaný zlobr Shrek znovu útočí na diváky. Nyní však nikoliv na ty v kinech, ale na divadelních prknech. V hollywoodském Pantages Theatre se v noci na včerejšek představil muzikál, ve kterém ožívají celosvětově proslavené postavy. Název je jednoduchý – Muzikál Shrek. Není to poprvé, už před lety se zlobr, oslík a další známé postavy představili na newyorské Broadwayi.

Starostové jsou proti mešitě

Cacovický ostrov nově

Projekt už má ale i své kritiky. (strana 12)

Vyznavačům islámu v Brně už mešita nestačí a chtějí větší Oslovení starostové se ale moc nadšeně netváří (strana 7)

Do divadla bez deštníku

Hraní na Špilberku začíná. (strana 10) inzerce

Triomar® KARDIO pro zdravé srdce

Už jste někdy zažili ten pocit, když se při chůzi do schod lehce unavíte a cítíte bušení srdce až v krku? Tyto příznaky mohou vypovídat o tom, že vaše srdce už není tak výkonné jako bývalo. Co můžete udělat pro to, aby bylo vaše srdce zdravé a cítili jste se dobře? Triomar® KARDIO Omega-3 expert Je známo, že tučné mořské ryby jsou důležitým zdrojem Omega-3 mastných kyselin (EPA a DHA), které pomáhají udržovat správné srdeční funkce, normální krevní tlak a přispívají k udržování normální hladiny triglyceridů v krvi.

Pokud ale nejíte ryby alespoň 2x týdně, měli byste doplňovat Omega-3 mastné kyseliny jiným způsobem. Triomar® KARDIO je doplněk stravy určený pro osoby, které chtějí pečovat o své srdce. Obsahuje jedinečnou kombinaci Omega-3 mastných kyselin, kyseliny

Triomar® KARDIO – vysoká dávka Omega-3 mastných kyselin za výhodnou cenu listové a vitaminů B6, B12 a E, která je vytvořena speciáně pro zdravé srdce.

Vyrobeno v Norsku

Žádejte ve vaší lékárně. Doplněk stravy

www.triomar.cz
domov

inzerce

02

www.metro.cz

PÁTEK, 15. ČERVENCE 2011

MAFA – RADEK CIHLA

události Krátce

Macy Grayová zazpívá v Praze

Hlasem drsným jako po láhvi whisky zpívá skvěle soul a rhythm and blues. Macy Grayová, jedna z nejvýraznějších amerických zpěvaček současnosti, také skládá a produkuje hudbu, hraje ve filmech a prodala už víc než 15 milionů svých alb. Zítra se vrací podruhé koncertovat do Prahy.

Od Hammerfall po Moonspell V areálu vizovické likérky na Zlínsku včera odstartoval devátý ročník jednoho z největších festivalů pod širým nebem v Česku, rockmetalový Masters of Rock. Potrvá do neděle. Počet obyvatel pětitisícových Vizovic se v následujících dnech zvýší až pětinásobně. Nebudou chybět ani Tři sestry.

Jeden z mnoha blesků nad Pražským hradem

Šedesát tisíc blesků létalo noční oblohou Noc na včerejšek byla divoká a zář výbojů připomínala jasný den Jeden z blesků zasáhl chlapce, tisíce domácností byly bez proudu

Zavíral okno, když do něj uhodil blesk. Šestnáctiletý mladík v Černé u Bohdanče na Pardubicku vyvázl bez popálenin a jiného zranění, na ten okamžik si však nepamatuje. Pomoc mu přivolala babička. Za jedinou noc křižovalo oblohu stejně blesků jako jindy za dva letní týdny. Během bouřek v noci na čtvrtek se jich nad Českem vytvořilo podle odhadu mluvčího Českého hydrometeorologického ústavu Petra Dvořáka až 60 tisíc. „Je to vysoké číslo i na červenec, kte-

rý v Česku platí za měsíc na bouřky nejhojnější,“ uvedl Dvořák. „Průměrně se za celý první prázdninový měsíc vytvoří nad územím Česka mezi 130 tisíci až 150 tisíci výbojů. Existují ale i výjimky, například červenec roku 2004 byl poměrně klidný s 64 tisíci blesků za celý měsíc,“ podotkl. V době nejsilnější bouřkové aktivity jich v noci na včerejšek udeřilo až 315 za minutu. Hasiči museli vyjíždět ke stovkám případů. JAN DAVID a ČTK

Tři tisíce lidí byly napíchnuty policií Policie loni odposlouchávala přes tři tisíce lidí, což je o tři sta více než předloni. Vyplývá to z analýzy ministerstva vnitra za rok 2010, kterou měla ve středu na stole vláda, ale neprojednala ji. Včera o tom informovala

mluvčí resortu Markéta Matlochová. Celkem policie odposlouchávala přes pět tisíc čísel. To je nejvíce od roku 2007. Přitom zákonodárci zpřísnili pravidla pro povolování odposlechů. ČTK

Tisíce blesků Statistika počtu blesků za jednotlivé měsíce od roku 2002 říká: Mezi období s četnými bouřkami patří třeba léto roku 2007, kdy bylo v červnu zaznamenáno 146 tisíc blesků, v červenci 109 tisíc a v srpnu 126 tisíc blesků. Obecně lze říct, že bouřek a potažmo blesků během roku přibývá od ledna do července, pak se trend

Zprávy stručně Vysoká škola odhalila padělky Masarykova univerzita v Brně zaznamenala letos několik pokusů o padělání diplomů, které vystavuje absolventům. Jejich počet oproti minulosti vzrostl. Všechny případy škola řeší ve spolupráci s policií. Jmé-

začíná obracet. V lednu se nad Českem vytvoří 20 až 50 blesků, v únoru a březnu jich bývá 500 až 600, v květnu 30 až 50 tisíc. Pak už to jde rychle nahoru: v červnu jich je kolem 75 tisíc, v červenci 130 tisíc až 150 tisíc. V srpnu už většinou počet blesků klesá na 30 tisíc až 60 tisíc, v září pak čísla padají zhruba na polovinu. V říjnu už je blesk opět ojedinělým jevem.

na absolventů i jejich závěrečné práce přitom škola zveřejňuje na internetu. Univerzitu jen letos absolvovalo přes 7000 studentů.

Žalobcům nižší mzdy zůstanou Loňské snížení platů státních zástupců nebylo protiústavní, rozhodl včera Ústavní soud. Žalobci kvůli úsporám přišli o čtyři procenta mzdy. ČTK


 sport

Krátce z fotbalu Do boje proti mafii vstoupila i italská fotbalová reprezentace. V srpnu, říjnu a listopadu se bude na kvalifikační zápasy o postup na mistrovství Evropy 2012 připravovat na hřišti postaveném v Kalábrii na pozemcích, které v minulosti patřily zločinecké organizaci Ndrangheta. Areál v Rizziconi je vybudovaný na území, které bylo mafii zabaveno v roce 2003.

inzerce

region

www.metro.cz

PÁTEK, 15. ČERVENCE 2011

Abraham už s motorkou smí i na normální silnice Český motocyklový závodník dostal „papíry“ Už si pořídil i stroj, s nímž bude jezdit Je to hravý typ

Zvládá jízdu třístovkou, pod zadkem mívá 250 koní. Dosud se mohl Karel Abraham, česká motocyklová jednička a jediný český zástupce v nejsilnější kubatuře mistrovství světa silničních motocyklů, prohánět výhradně po okruzích. Teď konečně dostal „papíry“ i pro silniční provoz. „Na závodní motorku je potřeba licence, která nemá s řidičákem na silnici nic společného,“ vysvětlil 21letý rychlík z Brna. „S licencí nemůžu jet na silnici a naopak s řidičákem nemů-

Zprávy stručně S rekordní účastí Přes 2200 reprezentantů z rekordních 181 zemí se zúčastní od zítřka do 31. července v Šanghaji 14. MS v plaveckých sportech. České barvy bude hájit devět

žu profesionálně závodit.“ Abraham má za sebou už sedm sezon ve světovém šampionátu. Taky nespočet pádů. Na silnicích ale bude zelenáčem. „Zkoušku jsem dělal asi před měsícem,“ poodhalil závodník týmu Cardion AB Motoracing. „Komisař mě nepoznal, takže jsem žádnou protekci neměl. A vytkl mi jedinou věc – řekl mi, že mám jet plynuleji.“ Řidičák si Abraham vyzvedl minulý pátek a nedočkavě si jel převzít novou motorku, kterou má půjče-

bazénových a pět dálkových plavců a dvě akvabely.

Chce být prezident Slavnému brazilskému obránci Robertu Carlosovi se působení v Anži Machačkala zalíbilo. Osmatřicetiletý bývalý fotbalista Realu Madrid by se chtěl stát prezidentem ruského klubu. ČTK

nou na celou letošní sezonu. „Byla úplně nová, takže ji teprve zajíždím,“ vyprávěl. „I tak jsem z ní ale nadšený.“ Závody absolvuje na nadupané ducati, na civilní užívání zvolil stroj ze stejné fabriky z kategorie motard. „Na nich se mi líbí, že to jsou hravé motorky. Není to ani silniční, ani terénní motorka,“ ujasnil. „Dá se s ní jezdit svižně, je to zábava. A když má člověk náladu, dá se vyjet i do lehčího terénu, třeba na polňačku,“ uzavřel Abraham. iDNES.cz

MAFA – OTTO BALLON MIERNY

Na setkání s fanklubem

Polský mladíček si podal mistra světa Novou polskou sportovní hvězdou se stal 15letý Kacper Filipiak. Talentovaný mistr Evropy do 21 let se postaral o prvotřídní senzaci

na snookerovém SP v Bangkoku. V duelu proti Skotsku porazil úřadujícího mistra světa Johna Higginse i Stephena Maguira. ČTK

Na Opavsku zaměnili nebožtíky Pohřební služba ve středu při pohřbu ve Štítině na Opavsku zaměnila dva nebožtíky. Pozůstalí zjistili až během obřadu, že je v rakvi jiný muž. Museli proto hodinu čekat, než pohřební služba přiveze správného nebožtíka. Policie zatím celou událost nevyšetřuje. „Bohužel k této smutné události došlo. Byl jsem na pohřbu, protože se jednalo o naši významnou osobnost, která se v minulosti v obci hodně angažovala v kopané,“ uvedl starosta Štítiny Štěpán Koník. Ten se dozvěděl o problémech se záměnou zesnulého od pracovníků, kteří obřad připravovali. Příbuzní byli podle starosty velmi pohoršeni. „Ani se jim nedivím, protože je to velice nepříjemná záležitost,“ dodal Koník. ČTK

03

www.metro.cz

PÁTEK, 15. ČERVENCE 2011

Hlavní nádraží zavře

O víkendu v hlavní železniční stanici v Brně do vlaku nenastoupíte Budou zde totiž probíhat opravy Dálkové vlaky budou stavět jinde

Opravné práce na Hlavním nádraží pokračují. Tento víkend se vlaky nedostanou do hlavní stanice. Důvodem bude výměna nosných lan. „Přes hlavní nádraží nepojedou vybrané dálkové a regionální vlaky. Většina vlaků bude projíždět přes nákladní průtah, České dráhy zajistí pro své cestující kyvadlovou dopravu pro přestupy do dálkových spojů, které budou mimořádně zastavovat v jiných stanicích,“ uvedla regionální mluvčí drah Kateřina Šubová. Na některých úsecích pak pojedou i náhradní autobusy. Opravné práce se budou provádět v sobotu mezi půl jedenáctou dopoledne a půl devátou večer. V neděli pak

bude výluka trvat od páté do deváté hodiny ranní. „Na nádraží musíme vyměnit zrezivělá nosná lana, která jsou už pětačtyřicet let stará,“ řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla. Tímto ale opravy železnice v Brně a jeho okolí nekončí. „Další výměny na Hlavním nádraží plánujeme na 30. a 31. července a 6. a 7. srpna,“ poukázala Šubová. Udržovací práce se uskuteční ale i na trati z Brna přes Střelice do Zastávky u Brna, opravovat se bude také most mezi hlavním brněnským nádražím a Horními Heršpicemi. DANA KOPECKÁ

www.metro.cz

Harmonogram

od 21. do 26. července: udržovací práce na trati Brno – Střelice – Zastávka u Brna 21., 22., 25., 26. července a 20., 21., 22., 23., 24., 25., 26., 27. srpna: oprava mostu mezi stanicí Brno hl. n. a Brno Horní Heršpice, vždy v určité hodiny 10., 11., 12. srpna: oprava podchodu na zastávce Brno-Řečkovice, vždy v určité hodiny od 15. do 19. srpna udržovací práce na trati Brno – Vyškov na Moravě – Nezamyslice Do konce prázdnin by měly být veškeré opravy hotové.

Kdy a kde byste měli během léta počítat s výlukami železniční dopravy: 16., 17., 30., 31. července a 6. a. 7. srpna: výměna nosných lan ve stanici Brno hlavní nádraží, vždy v určité hodiny

inzerce

Jezte a při tom hubněte Štíhlost a homeopatie – efektivní ochrana proti jojo efektu je pomalé, postupné snížení nadváhy bez hladovění. Na tomto základě byl vyvinut nový přípravek Homeoslim® obsahující směs ze sedmi rostlinných extraktů s postupným a dlouhodobým působením. Přípravek je unikátní tím, že nevyvolává ztrátu chuti k jídlu, naopak lépe účinkuje při pravidelném příjmu stravy. První výsledky se projeví po 3 týdnech používání. Navíc aplikační forma přípravku v podobě kapek je velmi příjemná k užívání. Homeoslim® je 100% přírodní doplněk stravy, nejde o homeopatický lék, nemá žádné vedlejší účinky ani kontraindikaci. K dostání v lékárnách bez lékařského předpisu.

Informace a zásilková služba: Tarapharm, s.r.o., tel 318 586 061, e-mail: info@tarapharm.cz www.tarapharm.cz

Léto v plném proudu!

POUZE TÝDEN 14. 7. – 20. 7. SLEVA

33

N

%

A

O

sport

22

VŠECHN

Více informací v očních optikách GrandOptical. Slevu nelze kombinovat ani sčítat s jinými akčními nabídkami.


04

svět

PĂ TEK, 15. ÄŒERVENCE 2011

Psy, nebo skenery? USA nemajĂ­ jasno

PĹ™i ostraze letiĹĄĹĽ pĹ™ijdou zvĂ­Ĺ™ata levnÄ›ji, nenĂ­ jim navĂ­c tĹ™eba instalovat novĂŠ verze programĹŻ V dolnĂ­ komoĹ™e americkĂŠho Kongresu se jednalo o bezpeÄ?nostnĂ­ch opatĹ™enĂ­ch na letiĹĄtĂ­ch. NejĹživÄ›jĹĄĂ­ debata se pĹ™itom podle televize CNN strhla pĹ™ekvapivÄ› na tĂŠma, zda jsou pĹ™i hledĂĄnĂ­ vĂ˝buĹĄnin uĹžiteÄ?nÄ›jĹĄĂ­ tÄ›lesnĂŠ skenery, nebo psi. TĂĄbor zastĂĄncĹŻ psĹŻ ve stĹ™edu vedl utaĹžskĂ˝ republikĂĄnskĂ˝ poslanec Jason Chaffetz. Argumentoval zejmĂŠna tĂ­m, Ĺže psi pĹ™ijdou levnÄ›ji, cestujĂ­cĂ­ mĂ­Ĺˆ obtěŞujĂ­, nenĂ­ jim tĹ™eba instalovat novĂŠ verze programĹŻ, provozem se neopotĹ™ebovĂĄvajĂ­ a jsou zĹ™ejmÄ› schopnĂ­ identifiko-

TakĂŠ zaznÄ›lo... ...Ĺže americkĂĄ letiĹĄtÄ› nejsou navzdory vĹĄem opatĹ™enĂ­m dost bezpeÄ?nĂĄ. DennÄ› je na nich zaznamenĂĄno sedm bezpeÄ?nostnĂ­ch incidentĹŻ. BezpeÄ?nostnĂ­ úřad TSA nedĂĄvno varoval, Ĺže teroristĂŠ by se mohli pokusit zaĂştoÄ?it pomocĂ­ voperovanĂ˝ch bomb. vat bombu i pod kůŞí. ZastĂĄnce skenerĹŻ pak napadl ostrĂ˝m prohlĂĄĹĄenĂ­m: „PsĹŻm chybĂ­ jedinĂŠ, totiĹž lobbistĂŠ. Ti, kdo prosazujĂ­

AB KOMPONENTY s.r.o. VĂ­deĹˆskĂĄ 101/119, Brno

www.metro.cz

ty stroje, by se mÄ›li stydÄ›t. Existuje lepĹĄĂ­ zpĹŻsob, jak tu prĂĄci dÄ›lat, a to se psy.“ SmĂ­Ĺ™livÄ›jĹĄĂ­ John Sammon z TSA prohlĂĄsil, Ĺže vyuĹžitĂ­ je pro obojĂ­, avĹĄak psi prĂ˝ majĂ­ urÄ?itĂŠ nedostatky. MusĂ­ se jim dopřåvat Ä?astĂŠ pĹ™estĂĄvky, zatĂ­mco skenery pracujĂ­ neĂşnavnÄ›. Vyrazil vĹĄak mnohĂ˝m dech prohlĂĄĹĄenĂ­m, Ĺže psi nejsou levnĂ­, jeden prĂ˝ mĹŻĹže pĹ™ijĂ­t „na stovky tisĂ­c dolarĹŻâ€œ. Chaffetz kontroval doporuÄ?enĂ­m, aby svĹŻj Ăşdaj ověřil, avĹĄak Sammon upozornil, Ĺže je tĹ™eba poÄ?Ă­tat takĂŠ s vĂ˝daji na cviÄ?itele a psovody. ÄŒTK

přijme pracovníky na pozici

ZprĂĄvy struÄ?nÄ› DrogovĂĄ ponorka byla dopadena HonduraskĂŠ úřady poprvĂŠ zadrĹžely ponorku pouŞívanou pro paĹĄovĂĄnĂ­ kokainu pĹ™es KaribskĂŠ moĹ™e. ZĂĄroveĹˆ zatkly pÄ›tici podezĹ™elĂ˝ch osob. Ponorku objevily radary hlĂ­dkovĂŠ lodi, kterĂĄ obvykle kĹ™iĹžuje karibskĂŠ vody. Jakmile posĂĄdka ponorky zjistila, Ĺže byla odhalena, plavidlo potopila. MuĹži pak byli dopadeni na souĹĄi, kam se dopravili jen v neprĹŻstĹ™elnĂ˝ch vestĂĄch.

SympaĹĽĂĄk Tusk, ale skutek utek PolskĂ˝ premiĂŠr Donald Tusk (na snĂ­mku) je pohlednĂ˝ a sympatickĂ˝,

ale hodnÄ› mluvĂ­ a skutek utek. Tak velkĂĄ Ä?ĂĄst PolĂĄkĹŻ vnĂ­mĂĄ svĂŠho pĹ™edsedu vlĂĄdy po vĂ­ce neĹž tĹ™ech letech u moci. VyplĂ˝vĂĄ to z vĂ˝sledkĹŻ prĹŻzkumu agentury CBOS, kterĂ˝ byl ve stĹ™edu zveĹ™ejnÄ›n ve VarĹĄavÄ›..

KvĹŻli afĂŠĹ™e zatÄ?en sedmĂ˝ Ä?lovÄ›k BritskĂĄ policie zatkla dalĹĄĂ­ho Ä?lovÄ›ka v souvislosti se skandĂĄlem kolem odposlechĹŻ bulvĂĄrnĂ­ho nedÄ›lnĂ­ku News of the World. Scotland Yard vÄ?era uvedl, Ĺže jde o ĹĄedesĂĄtiletĂŠho muĹže a Ĺže byl zatÄ?en v LondĂ˝nÄ› v ĂşterĂ˝ rĂĄno. Policie dalĹĄĂ­ podrobnosti neoznĂĄmila. Jde jiĹž o sedmĂŠho zatÄ?enĂŠho v souvislosti s afĂŠrou, kterĂĄ vedla k uzavĹ™enĂ­ nedÄ›lnĂ­ku. ÄŒTK

Majdalenky 19 • Brno-Lesnå

Ă­nĂť, skďŹ ... ĂŠ y nov ... er cen p su

tel.: 737 198 155 tel./fax: 545 222 545

www.skrine-interiery.cz Po–På 10 –18 hod.

Životopisy zasílejte na: +/('0( 3$461(4$ 342 532/734&, 8 2%/$56, :5.81 3(4521/7 342 4$.275.2 10(&.27 /,&+6(16(-15.2 8&$45.2

+ <=; 8 &>;.?1 65 6-7; C<=;>?107;A-?18 <=/1 A1 +- C195 +BC:-@61?1 >1 >-9;>?-?:;@ <=-/ ;=51:?;A-:;@ :- A>81017 +B>?@<@61?1 >1.165>? 9?1 0;.=;@ C:-8;>? 850 - C>7A-? ><;8@<=-/;A:7B +> .-A ;A;?1 :91/7B :?1=1>>1 &;81?1 :9 19-58 > <109?19 ' )(+'# ))"' *'%!%( &"

Na Ĺ&#x2122;idiÄ?ĂĄk s cednĂ­kem CednĂ­k na hlavÄ&#x203A; mĂĄ na fotografii v Ĺ&#x2122;idiÄ?skĂŠm prĹŻkaze VĂ­deĹ&#x2C6;an Niko Alm. MĂ­stnĂ­ ĂşĹ&#x2122;ady nenaĹĄly oporu v zĂĄkonÄ&#x203A;, aby mu v tomto vtĂ­pku zabrĂĄnily. PÄ&#x203A;tatĹ&#x2122;icetiletĂ˝ ateista si vĂ˝stĹ&#x2122;ednĂ­ pokrĂ˝vku hlavy zvolil na

protest proti tomu, Ĺže muslimskĂ˝m ĹženĂĄm je dovoleno nechat se na dokumenty fotografovat v zahalujĂ­cĂ­ch ĹĄĂĄtcĂ­ch. PĂ­ĹĄe o tom internetovĂŠ vydĂĄnĂ­ denĂ­ku Austrian Independent. Ä&#x152;TK

ArabskĂ˝ komiks mĂĄ odradit od extremismu UĹž padesĂĄt tisĂ­c lidĂ­ si prohlĂŠdlo na Facebooku hru s nĂĄzvem Happy Oasis (Ĺ ĹĽastnĂĄ oĂĄza), kterĂĄ je k dispozici od tohoto tĂ˝dne. JejĂ­ autor JordĂĄnec SulajmĂĄn Bachit v nĂ­ chce mlĂĄdeĹž odradit od extremismu. Bachit, kterĂ˝ mĂĄ za sebou ĂşspÄ&#x203A;ĹĄnĂŠ komiksy urÄ?enĂŠ mlĂĄdeĹži v arabskĂ˝ch zemĂ­ch, o hĹ&#x2122;e informoval na konferenci o novinkĂĄch v technologii a designu ve skotskĂŠm Edinburghu. V dobÄ&#x203A; atentĂĄtĹŻ na USA v roce 2001 Bachit studoval na univerzitÄ&#x203A; v MinnesotÄ&#x203A;. KrĂĄtce potĂŠ ho Ä?tyĹ&#x2122;i muĹži napadli jenom proto, Ĺže je Arab. NezahoĹ&#x2122;kl a rozhodl se vÄ&#x203A;novat osvÄ&#x203A;tÄ&#x203A;. â&#x20AC;&#x17E;UvÄ&#x203A;domil jsem si, Ĺže boj s extremis-

Jak to bylo Autor zaÄ?al tvoĹ&#x2122;it komiksovĂŠ knihy z arabskĂŠho prostĹ&#x2122;edĂ­ a snaĹžil se v nich o vytvoĹ&#x2122;enĂ­ kladnĂ˝ch hrdinĹŻ. Vznikla tak napĹ&#x2122;Ă­klad ĹženskĂĄ obdoba Jamese Bonda nebo zvlĂĄĹĄtnĂ­ agent pro boj proti extremistĹŻm. V JordĂĄnsku se prodalo 300 tisĂ­c vĂ˝tiskĹŻ. mem se musĂ­ zaÄ?Ă­t od mlĂĄdeĹže,â&#x20AC;&#x153; Ĺ&#x2122;ekl stanici BBC. Bachit objĂ­ĹždÄ&#x203A;l ĹĄkoly s pohĂĄdkovĂ˝mi pĹ&#x2122;Ă­bÄ&#x203A;hy, a kdyĹž se ho jedno dĂ­tÄ&#x203A; zeptalo, zda existuje nÄ&#x203A;jakĂ˝ arabskĂ˝ Superman, uvÄ&#x203A;domil si, Ĺže ne. Ä&#x152;TK

prace@abkomponenty.cz Tel.: 602262946 Tel.: 532149111 Irena Ä&#x152;ejkovĂĄ

+-1 <;81 <>;.:;>?5 C-4=:@61 C169:- C>7A: ><;8@<=-/;A:7

@/4-C1 A1 ><;8@<=/5 > *'%!%( &" 9. - <5 ;

(MJHCH<K 3?JKHG;E>B?GKLE?BKLMG@?G *F<+ *3 .?IE?JKLJ;?  ' ! *?J; 6?E" ! ! );O" ! ! ?MJHCH<K @?J;#;J=HJ >?

inzerce

SK¤�NÚ NA M�RU

obsluha CNC obrĂĄbÄ&#x203A;cĂ­ch strojĹŻ /frĂŠzovacĂ­ centrum Sabre, vysekĂĄvacĂ­ stroj Ehrt/

HledĂĄme zamÄ&#x203A;stnance na pozice

     

Pro pozici OperĂĄtor ve vĂ˝robÄ&#x203A; poĹžadujeme: 0 manuĂĄlnĂ­ pĹ&#x2122;esnost a zruÄ?nost 0 ochota pracovat ve tĹ&#x2122;Ă­smÄ&#x203A;nnĂŠm provozu 0 vĂ˝hodou SOU/SĹ vzdÄ&#x203A;lĂĄnĂ­ v oboru ELEKTRO, pĹ&#x2122;Ă­padnÄ&#x203A; vyhlĂĄĹĄka 50 Pro pozici LakĂ˝rnĂ­k poĹžadujeme: 0 zkuĹĄenosti s rĹŻznĂ˝mi technikami lakovĂĄnĂ­ 0 vyuÄ?enĂ­ v oboru malĂ­Ĺ&#x2122;, natÄ&#x203A;raÄ? a pod. 0 pĹ&#x2122;edchozĂ­ praxe nutnĂĄ MĂ­sto vĂ˝konu prĂĄce: Kollmorgen, s.r.o., EvropskĂĄ 864, 664 42 ModĹ&#x2122;ice Ĺ˝ivotopisy zasĂ­lejte na zamestnani@kollmorgen.com

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

"! !$%  $")!'  %#& "#! &  )#& ' # #1 & ),& *$+ '(& %&, ' '(,&,%&+ '(&!%+ ,&% "% 1*. % *.*& '&/ 

* ! * #!' ! ! 

+ $ % '! $%' ( )# !&

)$&)**%&)* "&$+% "* ,%&)* #&!# *+ )'&## ,&)* /&%%&)* '(- , &&(+ ,&&+

)

'(1 % /1/$ )'% )'&#%&)* '!$% '(&,% '(&)* *% ,&. '(& /$)*%% %&,."#&+ '(&,% &+

+$%&" 

! %%

' &%1 *#   ' !$# *#   ' ,&& *#  

)*, ++) /


job

20

www.metro.cz

PĂ TEK, 15. Ä&#x152;ERVENCE 2011

ZĂĄjem o nÄ&#x203A;meckĂ˝ pracovnĂ­ trh je zatĂ­m malĂ˝

plus

www.metro.cz

PracovnĂ­ci z novÄ&#x203A;jĹĄĂ­ch Ä?lenskĂ˝ch zemĂ­ EvropskĂŠ unie nemajĂ­ oÄ?ekĂĄvanĂ˝ zĂĄjem o prĂĄci v NÄ&#x203A;mecku, kterĂŠ jim svĹŻj pracovnĂ­ trh otevĹ&#x2122;elo v kvÄ&#x203A;tnu. DoloĹžil to statistikami norimberskĂ˝ institut pro prĹŻzkum pracovnĂ­ho trhu. Podle agentury DPA se tak nepotvrdily oba-

vy z masovĂŠho nĂĄporu vĂ˝chodoevropskĂ˝ch pracovnĂ­ch sil. SpolkovĂ˝ ĂşĹ&#x2122;ad pro migraci a uprchlĂ­ky uvĂĄdĂ­, Ĺže v kvÄ&#x203A;tnu si naĹĄlo prĂĄci v NÄ&#x203A;mecku jen 10 235 zamÄ&#x203A;stnancĹŻ z osmi novÄ&#x203A;jĹĄĂ­ch Ä?lenskĂ˝ch zemĂ­ EvropskĂŠ unie vÄ?etnÄ&#x203A; Ä&#x152;eskĂŠ republi-

ky. To bylo zhruba jenom o 5687 mÄ&#x203A;sĂ­Ä?nÄ&#x203A; vĂ­c, neĹž NÄ&#x203A;-

Vedou PolĂĄci

Druhou nejpoÄ?etnÄ&#x203A;jĹĄĂ­ skupinou jsou MaÄ?aĹ&#x2122;i a tĹ&#x2122;etĂ­ SlovĂĄci. NovÄ&#x203A; pĹ&#x2122;Ă­chozĂ­ch Ä?eskĂ˝ch pracovnĂ­kĹŻ bylo v kvÄ&#x203A;tnu 335, proti dubnu o 96 vĂ­c.

NejvÄ&#x203A;tĹĄĂ­ zĂĄjem o uvolnÄ&#x203A;nĂ˝ pracovnĂ­ trh v NÄ&#x203A;mecku projevili PolĂĄci, v kvÄ&#x203A;tnu jich bylo 6836, coĹž je o asi 4000 vĂ­c neĹž v dubnu.

V LĂ­pÄ&#x203A; vznikne 140 mĂ­st

SpoleÄ?nost Johnson Controls, kterĂĄ vyrĂĄbĂ­ automobilovĂŠ souÄ?ĂĄstky, plĂĄnuje rozĹĄĂ­Ĺ&#x2122;enĂ­ vĂ˝roby v Ä&#x152;eskĂŠ LĂ­pÄ&#x203A;. Firma mĂĄ zĂĄjem o pozemky za 12,5 milionu korun v prĹŻmyslovĂŠ zĂłnÄ&#x203A; blĂ­zko budovanĂŠho obchvatu, kde by mÄ&#x203A;l vyrĹŻst novĂ˝ areĂĄl. Vznik-

nout by mÄ&#x203A;lo asi 140 pracovnĂ­ch mĂ­st. Informoval o tom vÄ?erejĹĄĂ­ Ä&#x152;eskolipskĂ˝ denĂ­k. ZastupitelĂŠ uĹž podle listu schvĂĄlili uzavĹ&#x2122;enĂ­ smlouvy o smlouvÄ&#x203A; budoucĂ­ kupnĂ­ s firmou Johnson Controls Hybrid and Recycling GmbH na odkup zhruba 41 tisĂ­c metrĹŻ

CestovĂĄnĂ­ - nabĂ­dka

Ä?tvereÄ?nĂ­ch pozemkĹŻ. â&#x20AC;&#x17E;Investor si musĂ­ pozemky zainvestovat sĂĄm, to znamenĂĄ zajistit jejich odvodnÄ&#x203A;nĂ­, pĹ&#x2122;Ă­stupovou cestu a odstranit nĂĄletovou zeleĹ&#x2C6;,â&#x20AC;&#x153; Ĺ&#x2122;ekla DenĂ­ku mluvÄ?Ă­ Ä?eskolipskĂŠ radnice Eva MarkgrafovĂĄ.

â&#x20AC;˘ AĹž 5000 KÄ? MÄ&#x161;SĂ?Ä&#x152;NÄ&#x161; NAVĂ?C! PoskytnÄ&#x203A;te VaĹĄe auto, plot Ä?i dĹŻm jako reklamnĂ­ plochu pro firmy z celĂŠ Ä&#x152;R. Volejte ihned 270 005 066 Po-PĂĄ, 7-19:00 hod.

pĹ&#x2122;ijmeme ihned

strĂĄĹžnĂŠ

- muĹže a Ĺženy prĂĄce v Praze a stĹ&#x2122;ednĂ­ch Ä&#x152;echĂĄch NĂ STUP MOĹ˝NĂ? IHNED VOLEJTE ZDARMA

â&#x20AC;˘ NebankovnĂ­ pĹŻjÄ?ka pro vĹĄechny. Bez nĂĄhledu do registrĹŻ. Od 40 tis do 2 mil. Nejsme linka 900!! Pracuji pro jednoho vÄ&#x203A;Ĺ&#x2122;itele. Volejte 739993699 â&#x20AC;˘ 1. platba aĹž po vyplacenĂ­ pĹŻjÄ?ky! AKompas.cz pĹŻjÄ?ky na smÄ&#x203A;nku bez registru, penĂ­ze do 3 dnĹŻ. Kanc. Brno, zprostĹ&#x2122;ed. pro 2 vÄ&#x203A;Ĺ&#x2122;itele. T: 732744679 i SMS â&#x20AC;˘ ObÄ?anskĂŠ pĹŻjÄ?ky: 50-200 tis. KÄ?. NĂ­zkĂŠ splĂĄtky, bez poplatku pĹ&#x2122;edem, i pro klienty v registrech, OSVÄ&#x152; a Ĺženy na MD. Tel: 491 619 888

5 64  VzdÄ&#x203A;lĂĄvĂĄnĂ­ - Kurzy nabĂ­d.

â&#x20AC;˘ MATEMATIKA - REPARĂ T + maturita + pĹ&#x2122;ijĂ­macĂ­ zkouĹĄky - individuĂĄlnÄ&#x203A; i skupinovÄ&#x203A; nabĂ­zĂ­ SĹ profesorka - Ä&#x152;eskĂŠ BudÄ&#x203A;jovice. VĂ˝sledky! T: 603306139

Pozemky - nabĂ­dka

â&#x20AC;˘ ProdĂĄm levnÄ&#x203A; pozemky z restituce 23,- KÄ?/m. MalebnĂŠ louky navazujĂ­cĂ­ na obec MalĂŠ Chvojno v Ă&#x161;steckĂŠm kraji. Tel.: 353821383; kasius@tiscali.cz

Finance - nabĂ­dka PĹŽJÄ&#x152;KY Ä&#x152;ERVENEC od 20 000,- bez poplatku bez volĂĄnĂ­ na 900... TEL.: 723 929 161

7 85 6 â&#x20AC;˘ ZajĂ­mavĂĄ prĂĄce, kterou lze â&#x20AC;˘ Beta Trans D.K pĹ&#x2122;ijme Ĺ&#x2122;idiÄ?e na vykonĂĄvat kompletnÄ&#x203A; z domu dodĂĄvkovĂŠ a osobnĂ­ vozy na HPP ve volnĂŠm Ä?ase. ZaĹĄkolenĂ­, zajĂ­i VPP. VĂ˝bornĂŠ platovĂŠ podmĂ­nky. mavĂ˝ pĹ&#x2122;Ă­jem. MoĹžnĂŠ i na HÄ&#x152;. www.pracovnikariera.cz T: 608563425

PenĂ­ze majĂ­ bĂ˝t splatnĂŠ pĹ&#x2122;i podpisu smlouvy. Podle MarkgrafovĂŠ by mÄ&#x203A;lo v novĂŠm provozu do konce roku 2013 najĂ­t prĂĄci asi osmdesĂĄt lidĂ­ a o tĹ&#x2122;i roky pozdÄ&#x203A;ji, kdy by se mÄ&#x203A;la vĂ˝roba rozjet naplno, dalĹĄĂ­ch zhruba ĹĄedesĂĄt. Ä&#x152;TK

KancelĂĄĹ&#x2122; Ĺ&#x2122;ĂĄdkovĂŠ inzerce: Na Florenci 19, 110 00 Praha 1 po-Ä?t 800-1700, pĂĄ 800-1700 tel.: 225 065 177, 178, fax: 225 066 653

servis

PrĂĄce - nabĂ­dka

mecko uvolnilo svĹŻj pracovnĂ­ trh. Ä&#x152;TK

"(+0$+"+ % '-9/'+"+ $+/+1+./* ,&'3 #4 49./1

  *4' ).* .,(9/'3 .+(%"* -+1* &#"*9* 13,(9!#* #2#'0!

  

% ,-+ '(%#*/2 . *3') ,&)#) 12,(7")# % 1 $+/+1+./% 

 !#3 -0#* *3' -+' ) (7 .,(7/' *#.(%!0&#)# *#)+*

 

â&#x20AC;˘ PenĂ­ze na smÄ&#x203A;nku BEZ POPLATKĹŽ v kancelĂĄĹ&#x2122;i. Zavolejte si a domluvte si osobnĂ­ schĹŻzku s naĹĄim ĂşvÄ&#x203A;rĂĄĹ&#x2122;em jeĹĄtÄ&#x203A; dnes. Tel.: 602 755 898 â&#x20AC;˘ PenĂ­ze do 30 min. BEZ POPLATKĹŽ, Ĺ&#x2122;eĹĄĂ­me vĹĄe 602 295 280. PenĂ­ze vĹĄem bez popl. jeĹĄtÄ&#x203A; dneska vyĹ&#x2122;Ă­dĂ­me popĹ&#x2122;Ă­padÄ&#x203A; pĹ&#x2122;ijedeme k VĂĄm 724 200 739 â&#x20AC;˘ PĹŽJÄ&#x152;Ă?ME vlastnĂ­ penĂ­ze. Bez poplatkĹŻ jeĹĄtÄ&#x203A; dnes. I menĹĄĂ­ Ä?ĂĄstky. StaÄ?Ă­ OP a trvalĂ˝ pobyt. PopĹ&#x2122;. na smÄ&#x203A;nku. T: 602 755 898 â&#x20AC;˘ PENĂ?ZE a rychle?? StaÄ?Ă­ kdyĹž mi zavolĂĄte. Ĺ&#x2DC;eĹĄĂ­m vĹĄe. OsobnĂ­ schĹŻzka je nezbytnĂĄ. Do 30 min. vĂ˝sledek. Bez formalit. Tel.: 602 295 280 â&#x20AC;˘ PĹŽJÄ&#x152;KY, velmi rychlĂŠ vyĹ&#x2122;Ă­zenĂ­. Bez nahlĂ­ĹženĂ­ do registrĹŻ. I pro pĹ&#x2122;edluĹženĂŠ klienty. VĂ˝sledek budete vÄ&#x203A;dÄ&#x203A;t ihned. Tel.: 724 200 739 â&#x20AC;˘ Finance rychle a vĹĄem! AĹž 1 milion! PĹŻjÄ?ky, konsolidace, Ĺ&#x2122;eĹĄenĂ­ exekucĂ­! Bez registrĹŻ a volĂĄnĂ­ na 900!(Pracuji pro jednoho vÄ&#x203A;Ĺ&#x2122;itele) Tel: 720 669 440 â&#x20AC;˘ RYCHLĂ pĹŻjÄ?ka, kolik si Ĺ&#x2122;eknete, tolik dostanete jeĹĄtÄ&#x203A; dnes do hodiny na tel.: 602 769 815. PENĂ?ZE na ĂşÄ?et nebo hotovÄ&#x203A;. Rychle t. 602 419 793 â&#x20AC;˘ Snadno dostupnĂĄ rychlĂĄ pĹŻjÄ?ka do hodiny 725 471 019. PenĂ­ze bez popl. pĹ&#x2122;edem, pĹ&#x2122;ijedeme za VĂĄmi hned. Domluvte si schĹŻzku na T. 602 197 136

IntimnĂ­ - nabĂ­dka

 %?I3CJ +6>3 $B6=

E5?E3 3 C?D= @? =3I<6> 23E?<6: =9 >3   

; 5 #&

 9;?E>J ,3>5A3 G <6C

)5A637?EJ> ?5 BC3A?BC $6> ,#0 ,#0 !846 -3; >6EJ86: 3 I3E?<6: =9 >3 C6<   ; 5 !/

 )%)/% @=? I -E8?

A679?>D ()/ %)(-%-1 *9 8>65 ,', E6 CE3AD * 3 C6FC >3  

 (6I3=BC>3>J "3>96<3 

. = E @?BC<46 >3:56 C? 4? D BE 6>H >6 *6;E3@= - A?I=3I<= C D56 B6 EA346C /?<6:   ; 5 #"

 ;> I3566; @A? 5<?D8?D48E<9 /?<6:  % =9>

   

 

METRO.CZ

 

   

EMA Europe sro 14, Praha 015, 11015, tech. Materna, 18+, max 1sms/50KÄ?, 1min/90KÄ? www.ema.bz, platmobilem.cz


06

brno XXL

www.metro.cz

PĂ TEK, 15. Ä&#x152;ERVENCE 2011

Za koupĂĄnĂ­m do pĹ&#x2122;Ă­rody

Na pĹ&#x2122;ehradÄ&#x203A; se stĂĄle vykoupete

MAFA â&#x20AC;&#x201C; OTTO BALLON MIERNY

PĹ&#x2122;Ă­znivci vodnĂ­ch sportĹŻ se nemusĂ­ spolĂŠhat jen na bazĂŠny U Brna je nÄ&#x203A;kolik pĹ&#x2122;Ă­rodnĂ­ch koupaliĹĄĹĽ

S pĹ&#x2122;Ă­chodem letnĂ­ch teplot a nĂĄstupem prĂĄzdnin se nezaÄ?Ă­najĂ­ plnit jen koupaliĹĄtÄ&#x203A;, ale takĂŠ rĹŻznĂŠ pĹ&#x2122;Ă­rodnĂ­ vodnĂ­ plochy. Ty sice vÄ&#x203A;tĹĄinou nenabĂ­zejĂ­ takovĂ˝ komfort, ale zato si zde, na rozdĂ­l od pĹ&#x2122;eplnÄ&#x203A;nĂ˝ch bazĂŠnĹŻ, Ä?asto mĹŻĹžete uŞít mnohem vĂ­ce soukromĂ­ a takĂŠ potÄ&#x203A;ĹĄenĂ­ z nechlorovanĂŠ vody. Letos se poprvĂŠ za dlouhĂŠ roky zdĂĄ, Ĺže by se mohlo dĂĄt bez Ăşhony na zdravĂ­ pĹ&#x2122;es lĂŠto koupat i v BrnÄ&#x203A;nskĂŠ pĹ&#x2122;ehradÄ&#x203A;. Kdo pĹ&#x2122;esto nemĂĄ k pĹ&#x2122;ehradÄ&#x203A; dĹŻvÄ&#x203A;ru, mĹŻĹže zavĂ­tat k rybnĂ­Ä?kĹŻm v lĂ­ĹĄeĹ&#x2C6;skĂŠm MariĂĄnskĂŠm ĂşdolĂ­. Ty si vÄ&#x203A;tĹĄinou dokĂĄĹžou udrĹžet pomÄ&#x203A;rnÄ&#x203A; Ä?istou vodu i v letnĂ­ch mÄ&#x203A;sĂ­cĂ­ch. Plavci zde navĂ­c nemusĂ­ rezignovat ani na zĂĄkladnĂ­ sluĹžby, neboĹĽ poblĂ­Ĺž vody se nachĂĄzĂ­ jak restaurace a stĂĄnky s obÄ?erstvenĂ­m, tak tĹ&#x2122;eba i mobilnĂ­ toalety. PĹ&#x2122;Ă­jemnĂ˝ vĂ˝let za koupĂĄnĂ­m mĹŻĹže podpoĹ&#x2122;it i to, Ĺže do MariĂĄnskĂŠho ĂşdolĂ­ se

Voda on-line Kvalitu vody v rĹŻznĂ˝ch venkovnĂ­ch vodnĂ­ch nĂĄdrŞích si mĹŻĹžete ovÄ&#x203A;Ĺ&#x2122;it tĹ&#x2122;eba na webu. Informace najdete na strĂĄnkĂĄch KrajskĂŠ hygienickĂŠ stanice JihomoravskĂŠho kraje www.khsbrno.cz. dĂĄ z mÄ&#x203A;sta pohodlnÄ&#x203A; dostat na kole i koleÄ?kovĂ˝ch bruslĂ­ch. Za vodou se ale vyplatĂ­ vyjet i dĂĄle za Brno. VynikajĂ­cĂ­ povÄ&#x203A;st mĂĄ napĹ&#x2122;Ă­klad zatopenĂ˝ kaolinovĂ˝ lom mezi obcemi MarĹĄov a LaŞånky. Tato destinace se sice stĂĄvĂĄ v poslednĂ­ch letech Ä?Ă­m dĂĄl populĂĄrnÄ&#x203A;jĹĄĂ­, ale i tak ji lze doporuÄ?it pĹ&#x2122;edevĹĄĂ­m tÄ&#x203A;m, kteĹ&#x2122;Ă­ touŞí po klidu a pravĂŠm pĹ&#x2122;Ă­rodnĂ­m koupĂĄnĂ­. Jistou komplikacĂ­ mĹŻĹže bĂ˝t pro nÄ&#x203A;kterĂŠ jen prudkĂ˝ svah, kterĂ˝ je tĹ&#x2122;eba pĹ&#x2122;ekonat v zĂĄvÄ&#x203A;reÄ?nĂŠ fĂĄzi sestupu k vodÄ&#x203A;. VeĹ&#x2122;ejnou dopravou se k lomu nejsnĂĄze do-

stanete linkovĂ˝mi autobusy buÄ? z KuĹ&#x2122;imi, nebo od zoologickĂŠ zahrady, kdy ale budete muset vyuŞít pĹ&#x2122;estupu ve VeverskĂŠ BĂ­týťce. Na opaÄ?nĂŠ stranÄ&#x203A; od Brna, u obce LuleÄ? nedaleko od VyĹĄkova, se nachĂĄzĂ­ dalĹĄĂ­ zatopenĂ˝ kamenolom hojnÄ&#x203A; vyuŞívanĂ˝ ke koupĂĄnĂ­. Od toho MarĹĄovskĂŠho se ale liĹĄĂ­ pĹ&#x2122;edevĹĄĂ­m tĂ­m, Ĺže byl jiĹž ve 30. letech upravenĂ˝ do podoby pĹ&#x2122;Ă­rodnĂ­ho koupaliĹĄtÄ&#x203A;. DĂ­ky tomu se zde nĂĄvĹĄtÄ&#x203A;vnĂ­ci mohou tÄ&#x203A;ĹĄit i na upravenou travnatou plĂĄĹž, skokanskĂŠ mĹŻstky, dÄ&#x203A;tskĂŠ brouzdaliĹĄtÄ&#x203A; a sociĂĄlnĂ­ zaĹ&#x2122;Ă­zenĂ­. Drobnou nevĂ˝hodou tohoto koupaliĹĄtÄ&#x203A; proti jinĂ˝m pĹ&#x2122;Ă­rodnĂ­m vodnĂ­m plochĂĄm je vyĹĄĹĄĂ­ poÄ?et nĂĄvĹĄtÄ&#x203A;vnĂ­kĹŻ a nutnost zaplatit nĂ­zkĂŠ vstupnĂŠ. Z Brna je moĹžnĂŠ se dostat do LulÄ?e pĹ&#x2122;Ă­mĂ˝m spojem z autobusovĂŠho nĂĄdraŞí ZvonaĹ&#x2122;ka. JAN DANIEL

www.metro.cz

BrnÄ&#x203A;nskĂĄ pĹ&#x2122;ehrada mĂĄ jedineÄ?nĂŠ kouzlo.

Kvalita vody v BrnÄ&#x203A;nskĂŠ pĹ&#x2122;ehradÄ&#x203A; klesĂĄ, pĹ&#x2122;esto se v nĂ­ dĂĄ stĂĄle koupat. DĹŻvodem snĂ­ĹženĂ­ kvality vody je mnoĹženĂ­ letnĂ­ch fytoplanktonĹŻ, prĹŻhlednost tak klesla na metr a pĹŻl. Podle Ĺ&#x2122;editele ZĂĄvodu Dyje z PovodĂ­ Moravy Jana Morongy je vĹĄak tento prĹŻbÄ&#x203A;h bÄ&#x203A;ĹžnĂ˝. â&#x20AC;&#x17E;Tato zmÄ&#x203A;na na poÄ?ĂĄtku lĂŠta je normĂĄlnĂ­ na vÄ&#x203A;tĹĄinÄ&#x203A; nĂĄdrŞí tohoto typu,â&#x20AC;&#x153; poznamenal Moronga. Fytoplanktony vyskytujĂ­cĂ­ se v pĹ&#x2122;ehradÄ&#x203A; by vĹĄak nemÄ&#x203A;ly plavce ohrozit. AktuĂĄlnĂ­ bouĹ&#x2122;ky navĂ­c pomĂĄhajĂ­ kvalitÄ&#x203A; vody. â&#x20AC;&#x17E;Voda se v tÄ&#x203A;chto pĹ&#x2122;Ă­padech ochlazuje a takĂŠ Ä?ĂĄsteÄ?nÄ&#x203A; promĂ­chĂĄvĂĄ, coĹž vytvĂĄĹ&#x2122;Ă­ zejmĂŠna pro sinice a jinĂ˝ neŞådoucĂ­ fytoplankton nepĹ&#x2122;Ă­znivĂŠ prostĹ&#x2122;edĂ­, a tĂ­m brĂĄnĂ­ jejich rozvoji,â&#x20AC;&#x153; uvedl Moronga. ZĂĄroveĹ&#x2C6; ale mohou pĹ&#x2122;Ă­valovĂŠ

144

Tolik milionĹŻ korun vydĂĄ PovodĂ­ Moravy do konce roku 2012 za rĹŻznĂĄ opatĹ&#x2122;enĂ­ ke zvýťenĂ­ kvality vody. srĂĄĹžky do nĂĄdrŞí splachovat Ĺživiny, kterĂŠ jsou pak pro sinice snadnÄ&#x203A;ji dostupnĂŠ, a tak urychlĂ­ jejich mnoĹženĂ­. O zvýťenĂ­ kvality vody se PovodĂ­ Moravy snaŞí uĹž tĹ&#x2122;etĂ­m rokem. â&#x20AC;&#x17E;Mezi vyuŞívanĂŠ praktiky patĹ&#x2122;Ă­ tĹ&#x2122;eba dĂĄvkovĂĄnĂ­ neĹĄkodnĂŠho sĂ­ranu ĹželezitĂŠho, vĂ˝mÄ&#x203A;na bĂ­lĂ˝ch ryb za dravĂŠ, vyĹĄĹĄĂ­ dodĂĄvka kyslĂ­ku Ä?i vĂĄpnÄ&#x203A;nĂ­ upuĹĄtÄ&#x203A;nĂŠ nĂĄdrĹže,â&#x20AC;&#x153; popsala mluvÄ?Ă­ PovodĂ­ Moravy Veronika HrdĂĄ. DANA KOPECKĂ

 

 ! !  "!!' )  !#& "#!%$&)  !! #!& !# "!'!& "!

 !' ' "! "#%( "&( $!!' $%&" ' !*'( %#*

     !    

inzerce

  !  

 '%$! ' &$ +$!$)  &#$ #$&" #!, )()' ,  &#$ !$#* 

M{zd{ 3

M{zd{ 3od  od  

Mazda 3 je v z, který svým designem vy nívå z ady oby ejných vozidel. VýraznÊ tvary, skv lÊ jízdní vlastnosti a technologickÊ inovace vås ohromí. P ij te a otestujte Mazdu3.

www.autopalace-brno.cz %,1 * .,*  3 .1. "'2 /3 &*,-3* 2. * . .* ".* 2. .-.* #($ *

*0 2. . * . 1 ,2.- - +, ) ,* . 2. 1 *1 

3 ! .  


03

rekonstrukce

Variabilní dětské pokoje prázdniny jsou ideálním obdobím, ve kterém mohou rodiče své ratolesti překvapit novým dětským pokojem. po návratu z letních táborů nebo od prarodičů se alespoň dítě nadšené novým domácím prostředím lépe připraví na školní povinnosti, které mu od září opět nastanou. na nejnovější trendy a oblíbenost doplňků jsme se zeptali odborníků.

postupně s přibývajícím věkem a nároky dítěte a v neposlední řadě dle finančních možností rodičů.

Jaký nábytek rodiče preferují?

Podléhá dětský pokoj módním trendům?

K nejoblíbenějším patří kvalitní a bezpečný nábytek z masivu, který navíc svým uspořádáním a velkou variabilitou rozvíjí dětskou fantazii. Pokud mají rodiče navíc i dostatek prostoru, rádi využívají možnost začlenění skluzavek, důmyslných prolézaček a schovek, které si děti zamilují na první pohled. Stále jsou ve velké oblibě patrové a různě polohovací postele, které takzvaně rostou s dítětem. Snad největší výhodou je možnost dokupování jednotlivých doplňků

Určitě. V předchozích letech byly doplňky jako polštáře, různé kapsáře, oblaka nad postelí a řada dalších doplňků především v sytých základních barvách. Trendem letošního roku jsou pastelové barvy, ve kterých dominují odstíny fialové, růžové a modrozelené. Důraz se klade i na barevnou nápaditost úchytů zásuvek, vhodné barevné doplnění celého interiéru o předložky a koberce. Renata Malá Domestav Brno Velký Špalíček

brno XXL

komerční příloha

PÁTEK, 15. ČERVENCE 2011

Prodat nemovitost sami, nebo s pomocí realitní kanceláře?

Tuto otázku si určitě kladla většina z nás. Prodej nebo koupě nemovitosti představuje vždy zásadní rozhodnutí, ať už vybíráme byt pro přechodné bydlení nebo dům se zahradou, ve kterém si přejeme strávit celý život. Otázky položené realitnímu odborníkovi by mohly pomoci v rozhodování. Chci prodat nemovitost, jak mám postupovat?

Prodej nemovitosti je velmi často majiteli podceňován a důsledkem toho je nízká prodejní cena a dlouhá doba prodeje. Každý člověk je schopný si prodat danou movitou či nemovitou věc sám, ale již si neuvědomí, zda tímto neodborným jednáním nepoškodí sám sebe. Přirovnal bych to k sepsání jakékoli smlouvy, kterou si průměrně inteligentní člověk také dokáže sám napsat, pokud dodrží její právní náležitosti. Důsledkem ale může být, právě z důvodu právní nevědomosti chyba, která se v případě soudního sporu může stát člověku osudnou. Rozhodně bych se jako prodávající obrátil na odbornou firmu – realitní kancelář, která se prodejem nemovitosti dlouhodobě zabývá a má v daném oboru praxi.

V čem je realitní kancelář při prodeji nebo pronájmu pro klienta výhodnější?

Dobrá realitní kancelář poskytuje svým klientům celou řadu výhod. Mezi tu základní patří databáze klientů. Každá realitní kancelář, která v oboru působí několik let, pravidelně inzeruje a z odezvy volajících klientů tvoří databázi zájemců. Výhodou je rychlost prodeje bez nutnosti čekání na nové klienty z inzerce, protože databáze potenciálních klientů je již vytvořená. Klient by si měl uvědomit zásadní skutečnost, že délka prodeje snižuje hodnotu nemovitosti. Tím, že realitní kancelář osloví přímé zájemce z této databáze, je velká pravděpodobnost dosažení požadované kupní ceny.

Jaké jsou další výhody u realitní kanceláře?

Výhod pro klienty je opravdu celá řada a je škoda, že se o nich ví tak

málo. Realitní kancelář poskytuje svým klientům např. diskrétnost o majiteli nemovitosti. V dnešní době není moc dobré, aby každý věděl, kolik vyděláte peněz z nájmu nebo prodeje. Navíc pokud si majitel nabízí nemovitost sám, dostává se do přímé konfrontace se zájemcem, a to má ve většině případů za důsledek snížení kupní ceny. RK inzeruje, což dnes stojí nemalé peníze, které si majitel ušetří, ale navíc realitní kancelář již léta sleduje statistiky volajících v různých inzertních médiích a ví, kde inzerovat efektivně. Jsou realitní kanceláře, které inzerují opravdu plošně a efektivně a to je jeden z faktorů, který bych si při volbě realitní kanceláře prověřil. V dalším vydání se budeme věnovat tématu, jak prodat nebo pronajmout nemovitost rychle a efektivně a jak najít tu správnou realitní kancelář. Lukáš Heger, I.E.T.Reality, s.r.o.

SLEVA až 5000 Kč NA NOVÉ POVRCHOVĚ POŠKOZENÉ

CHLADNIČKY PRAČKY MYČKY SPORÁKY KUCHYŇSKÉ VESTAVBY

VYSTAVENO SPOTŘEBIČŮ

500

PRODEJ, OPRAVY A NÁHRADNÍ DÍLY

Brno, Křenová 19

(areál bývalé Mosilany) tel.: 543 235 www.chladservis.cz

156

ZDARMA odvoz starého spotřebiče

www.metro.cz

PÁTEK, 15. ČERVENCE 2011

Vznikne nová brněnská mešita?

Stávající svatostánek je malý a přestává vyznavačům islámu stačit Politici si ale myslí, že mešita v Brně muslimům zatím bohatě stačí

Stávající mešita funguje od roku 1998. MAFA – MONIKA TOMÁŠKOVÁ

Již více než druhým rokem se mezi brněnskými muslimy a zároveň i mezi jejich odpůrci diskutuje o vzniku nové mešity, která by nahradila současnou, jež stojí ve Vídeňské ulici. Ta přestává místní muslimské komunitě svými prostorami stačit. „Při sváteční modlitbě jsme si museli loni pronajmout nedalekou sportovní halu, protože všichni věřící se do mešity už prostě nevešli,“ vzpomíná Jalal Atassi, člen vedení brněnské muslimské obce. Nejde podle něj ale jen o prostor pro modlitby, v nové budově by měly vzniknout i knihovna, jídelna či společenské místnosti, a mělo by se tak jednat o komplexní informační a komunitní centrum. Ačkoli zatím stále není jasné ani místo, kde by měl nový svatostánek vznik-

nout a ani jeho podoba, má již tento projekt řadu odpůrců. Jedním z nich je i český muslim Lukáš Lhoťan, který zpochybňuje jak potřebu nových prostor, tak i způsob financování jejich vzniku. „Nelíbí se mi hlavně skutečnost, že projekt by musel být financován ze zahraničí. Existuje tu riziko, že by byl financován od lidí a skupin prosazujících netolerantní pojetí islámu,“ domnívá se. To ovšem Atassi zpochybňuje: „Na stavbu bude vypsána veřejná sbírka, které se bude moci zúčastnit každý, ať je z České republiky nebo ze zahraničí. Nevidím v tom problém, to je přece u velkých projektů běžné.“ Odlišný názor mají oba muslimové i na nedávno proběhlou veřejnou deba-

tu, která se stavbě mešity podrobně věnovala. „Trochu mi vadí ten zby-

tečný rozruch, který se okolo této otázky strhl. Mnoho názorů proti stavbě mešity, jako třeba ten o zákazu stavby kostelů v muslimských zemích, se navíc nezakládá na pravdě,“ říká Atassi. Lhoťan oproti tomu proběhlou diskusi hodnotí pozitivně. Poukazuje ovšem na to, že zde chybí jasná slova politiků, jak chtějí v této otázce postupovat. Jasný postoj k plánu na stavbu nové mešity zatím nezaujalo město ani městské části. „Zatím se toto téma oficiálně neprojednávalo. Na druhou stranu zde není asi žádný zásadní důvod, proč bychom měli této stavbě bránit,“ říká mluvčí městské části Brno-střed Roman Burián. V jiných městských částech jsou ovšem vůči projektu skeptičtější. „Toto téma jsme sice neprojednávali, ale domnívám se, že zastupitelstvo je k němu naladěno negativně. Osobně jsem také spíš proti,“ říká starosta Králova Pole Ivan Kopečný. Podobný názor má i starostka Brna-sever Sabina Tomíšková: „Moji podporu tento záměr nemá. Domnívám se, že jedna mešita v Brně je dostačující a další posilování islámu ve střední Evropě nepovažuji za prospěšné.“ JAN DANIEL

07

Knihovna půjčuje i čtečky Nejen klasické knihy, ale také deskové hry nebo elektronické čtečky si mohou vypůjčit návštěvníci brněnské Knihovny Jiřího Mahena. Další letošní novinkou jsou tematické kufříky, v nichž děti najdou knihy, CD a hry. Zejména o čtečky elektronických knih je velký zájem. „Poptávka značně převyšuje nabídku,“ říká Edita Vališová z knihovny. Knihovna vlastní čtyři čtečky. Půjčuje je na dva týdny po zaplacení kauce 1000 korun. V každé z nich je bezmála 500 knih. ČTK

Lidé chtějí cyklotrasy a zeleň Obyvatelé Brna si přejí další stavební rozvoj města – nové plochy pro bydlení a podnikání. Příští městský územní plán by však podle nich měl víc myslet i na zeleň, prostor pro volný čas a cyklotrasy. Vyplývá to z ankety, kterou nedávno při přípravě nového územního plánu uspořádal magistrát. Téměř polovina odpovídajících jako nejlepší vyhodnotila první, tedy nejodvážnější a nejdynamičtější variantu konceptu územního plánu, která počítá s velkou výstavbou. ČTK

Nekuřácké podniky jsou v Brně v módě Síť nekuřáckých restaurací v Brně se postupně rozrůstá. Míří do nich stále více zákazníků a provozovatelé si nemohou stěžovat. S nekuřáckými podniky souhlasí dokonce i kuřáci. Všechny restaurace zapojené do programu Síť nekuřáckých restaurací, kterou založili v Kanceláři Brno –

Zdravé město, se dají poznat na první pohled. „Majitelé obdrželi certifikát a samolepku označující, že jsou členy sítě,“ vysvětlila vedoucí Kanceláře Brno – Zdravé město Ivana Draholová. Před dvěma lety se zapojilo třicet brněnských restaurací, dnes už jejich počet překročil šedesát-

ku. „Nejvíce jich je v centru,“ uvedla Draholová. Provozovatelé těchto podniků si na úbytek zákazníků nestěžují. „Když jsme zavedli nekuřáckou kavárnu, asi na dva týdny jsme sice zaznamenali úbytek zájemců, ale pak začali chodit jiní,“ prozradil Jan Muric z Café Steiner. Souhlasí

s ním i David Suchánek z kavárny Locus. „Být nekuřáckou kavárnou je pro nás přínosem. Nedovedu si představit, že bych ponížil úroveň kvality a služeb tím, že bych povolil, aby se u nás kouřilo,“ řekl Suchánek. Nekuřácké prostory dokonce nevadí ani většině kuřáků. „V případě nesnesitel-

né potřeby kouří před kavárnou,“ uvedl Igor Czajkowski z Café Mezzanine. Do Sítě nekuřáckých restaurací se může zapojit jakýkoli podnik, který má nekuřácké vnitřní prostory. Seznam podniků, které patří do programu, najdete na webu Kanceláře Brno – Zdravé město. DANA KOPECKÁ


brno XXL

08

www.metro.cz

PÁTEK, 15. ČERVENCE 2011

Hudební festivaly mohou oživit parné letní víkendy Milovníci živé hudby mají v létě spoustu možností, kam se za ní vydat Brno a jeho okolí nabízí několik hudebních festivalů, na nichž zazní country, rock, pop i ska

MF DNES – SLAVOMÍR KUBEŠ

Nejbližší festival začne příští pátek na brněnském Velodromu. Brunafest nabídne páteční rockovou noc a sobotu plnou ska & reggae. Vystoupí třeba skupiny Olympic a Polemic nebo Dalibor Janda. O týden později se v Žatčanech u Brna koná Open Sun Fest, kde jsou hlavním lákadlem skupiny Kryštof a No Name. Nebude tam chybět ani stanové městečko. „Očekávaná účast je kolem pěti tisíc lidí, pro rodiny s dětmi je připraven rodinný fotbálek,“ uvedla organizátorka Šárka Robešová. V Boskovicích organizují od 6. do 7. srpna Festiválek bez bojů a válek. Zazní tam spíše neznámé skupiny jako Johny Said The Number nebo The Vibrations. Výtěžek akce přispívá na konto Emanuel Boskovice – Centrum denních služeb, kde poskytují denní pobyt lidem s mentálním postiže-

ním a s kombinovaným postižením z Boskovic a okolí. Milovníci rockové muziky ocení Blaženburg fest, který 6. srpna nabídne kousek od Brna v Hájovně v Blažovicích několik skupin, třeba Kurtizány z 25. Avenue. „Festival není masová akce, je nutné, aby si udržel svou komorní atmosféru. Má dávat prostor kvalitním a zajímavým umělcům, kteří často stojí mimo širší povědomí veřejnosti,“ popsala organizátorka Nikola Zdražilová. Druhý ročník Brno Riviera Festu pak vypukne 19. srpna. Na přírodním koupališti Riviera se představí známí interpreti. Vystoupí třeba Aneta Langerová, Chinaski nebo Support Lesbiens. „Festival bude na rozdíl od loňského roku více zaměřený na rodiny a mladší posluchače, čemuž odpovídá skladba interpretů, kteří se na festivalu představí, i cel-

Kam na festival Brunafest 22. – 24. 7., Velodrom Brno, 199 Kč Open Sun Fest 29. – 30. 7. , Žatčany u Brna, 400 Kč Festiválek bez bojů a válek 6. – 7. 8., letní kino Boskovice, 200 Kč Blaženburg fest 6. 8., Blažovice u Brna, 105 Kč Brno Riviera Fest 19. 8., přírodní koupaliště Riviera Brno, 350 Kč Živý Lískovec: 3. 9., Starý Lískovec, 150 Kč Útěchovský Countryfest 3. 9., sportovní areál Útěchov, 240 Kč kové uspořádání a charakter areálu,“ popsal za organizátory Michal Malinka. Začátek září pak určitě potěší milovníky country.

inzerce

BOLESTI & INTIMITA

OPRUZENINY & HEMOROIDY

Doer medical silk - 30 ml nebo bo 100 ml • hedvábně jemný lubrikační gel a tělový kondicionér nové generace na bázi silikonu • efektivně řeší první příznaky vaginální ní, suchosti – pálení až mírná bolest, svědění, pocit tlaku, opakující se vaginální otek, infekce, bolesti při sezení a nošení kalhotek, drobná krvácení při pohlavním styku nebo dispareunie (druh sexuální poruchyy projevující se bolestivou souloží). • aplikace na tampón i při menstruaci nu – bezbolestné zavedení a vyjmutí tampónu • CE certifikát – zdravotní pomůcka vhodnáá pro použití s kondomy, významně zvyšujee intimní prožitek obou partnerů • nová receptura vylučuje lepivost či jakékoliv drhnutí, nikdy nezasychá, nežmolkovatí, nízká spotřeba, účinek trvá velmi dlouho • doporučen lékaři a lékárníky k dennímu použit použitítí

- NEZPŮSOBUJE KVASINKY!

• 100% hypoalergenní, bez konzervačních látek,, bez příchuti a vůněě

GLIDE G E 4 yyou – 100 ml • univerzální univerzáln lubrikační prostředek nové gene generace na bázi silikonu • pH neutrální neeutrá vhodný pro muže i ženy • CE certifikát ceertifik – zdravotní pomůcka • preve prevence ence a ošetření opruzení • neucp neucpává pává póry, pokožka může po aplikac aplikaci dýchat • 100% % hypoalergenní, hypo vhodný pro všechhny ty všechny typy pokožky • prostředek první volby na problémy prooblém způsobené zevními he hemoroidy • zabra zabraňuje aňuje mechanickému dráždění, vyrážkám a svědění • neobs neobsahuje sahuj tuky ani jiné látky biologického biologgické původu • omyvateln omyvatelný vodou a mýdlem • vysok vysoká ká kvalita kva za rozumnou cenu

OBA PŘ PŘÍPRAVKY ŽÁDEJTE VE SVÉ LÉKÁRNĚ ŽÁDEJ

w w w.mstrade.eu - w w w.intimnihygiena.eu

Dodává: MS TR ADE s.r.o. , Osadní 26, 170 00 Praha 7, Tel/Fax: 266 711 183, mobil: 603 460 695, e-mail: mstrade�mstrade.eu

Na Brno Riviera Festu zahrají třeba Support Lesbiens.

Hned 3. září mají možnost vybrat si ze dvou country festivalů. Prvním je Živý Lískovec, kde vystoupí třeba František Nedvěd nebo Věra Martinová. „Festival je spojením hudebního a doprovodného programu. Vhodný je zvláště pro rodiny s dětmi, ale myslím, že si své najdou i starší ročníky,“ uvedl organizátor David Kolínek. K doprovodnému pro-

gramu patří třeba parní vláček, trampolína, poníci, skákací hrad, dobrovolní hasiči, kouzelník nebo soutěže a hry s odměnou. Druhým festivalem je Útěchovský Countryfest, na něm vystoupí třeba skupina Kamelot nebo Robert Křesťan & Druhá tráva. DANA KOPECKÁ

www.metro.cz


komerční příloha

Rekonstrukce PÁTEK, 15. ČERVENCE 2011

Nemovitost zralá na rekonstrukci

Pokud zrovna nepatříte mezi domácí kutily, kterým žádná práce od zedničiny po výměnu kohoutku není cizí, asi jste již někdy v životě zažili dilema, zda se konečně pustit do kompletní rekonstrukce bytu či domu, nebo přece jen dát přednost svému línému já a celé to shánění, honění se a vybírání nejlepších stavebních firem, instalatérů a elektrikářů posunout o rok i víc. Ale pravděpodobně se dnu D nevyhnete, a proto je tu několik základních rad. Staré přísloví praví „těžce na cvičišti, lehce na bojišti“. Totéž platí i o rekonstrukcích, pokud se na ně dostatečně a důkladně připravíte, ušetříte si peníze,

čas i stresové situace. Teď nemluvíme o tom, pokud vše zadáte na klíč firmě. Nejdůležitější je výběr stavebních firem a řemeslníků. Dobrá pověst většinu

stavebních firem předchází, takže doporučení a spokojenost známých bývají rozhodující. To potvrzují i majitelé firem zabývající se litými podlahami, pokrý-

brno XXL

www.metro.cz

vači a klempíři. Odvést kvalitní práci v malé vesničce na Vysočině stačí k tomu, že na další zakázku z této lokality nebudou dlouho čekat. Pokud si vybíráte z neověřených zdrojů, je nejlepší oslovit více firem, zadat poptávku a žádat jasnou cenovou kalkulaci. Ne vždy platí, že nejlevnější nabídka je ta pravá. Více napoví samotný zájem firmy, doplňující otázky, návrh jak ušetřit na stejně kvalitním materiálu, odborné připomínky k technickým záležitostem. Od věci určitě není najít si reference o firmě a její historii. Ne každý má samozřejmě čas věnovat se intenzivně průzkumu trhu, ale při větších nákupech , jako je střešní krytina, fasáda a podlahy, se dostatečná znalost vyplácí. Když se vám podaří navíc najít v akci stavební materiál,

který odpovídá vašemu vkusu, můžete tím hodně ušetřit. Stejně tak to platí o rekonstrukcích kuchyní a koupelen, kdy například cenové rozdíly sanitárního zařízení se u různých prodejců pohybují v řádu desítek procent. Rekonstrukce si žádá čas, a tak je důležité promyslet, jak budou jednotlivé práce na sebe navazovat. Vždy je lepší nechat si určitou časovou rezervu, jen málokdy nenastanou nepředvídané komplikace. Proto je dobré s touto alternativou dopředu počítat. Všem, kteří letošní horké léto tráví na střechách, v potu tváře natírají fasádu nebo vyměňují okna, renovují starou kuchyň či koupelnu, přání a rada na závěr. Obrňte se trpělivostí a myslete na výsledek, ten určitě bude stát za to.

www.metro.cz

PÁTEK, 15. ČERVENCE 2011

09

Letní kino se rozjelo v plné síle

Jediné letní kino v Brně je v plném provozu. V RWE Letním kině na Dobráku je každý den k vidění jiný film Diváky také čekají doprovodné akce, například břišní tanečnice METRO

Jedinečnou letní atmosféru si za první dva týdny promítání užilo už 700 diváků. „Nemyslím si ale, že se v Brně objeví další letní kino, bez dobrého sponzora bychom nefungovali ani my,“ přiznává vedoucí úseku kin Daniel Zásměta z Brněnského kulturního centra. Letní kino na Dobráku je ale jediné v Brně, neplánujete v budoucnu nějaké rozšiřování? Prozatím jsme o tom neuvažovali. Provoz je poměrně nákladný a bylo by zbytečné, abychom dělali sami sobě konkurenci. Kapacitně jedno kino zatím také dostačuje. A co konkurence? Proč je

v Brně podle vás vlastně pouze jedno letní kino? Letní kino je velice závislé na počasí, a proto je jeho návratnost riziková. Také funguje sotva měsíc dva, a když z nich pak dva tři týdny proprší, je tu hned problém. Bez sponzora bychom proto nemohli letní kino provozovat, a to je pravděpodobně důvod, proč letní kino nemá žádný jiný soukromník. Provozovatel musí navíc splnit spoustu formalit, nedivím se, že se do toho soukromníkům kvůli dvěma měsícům promítání nechce. Je letní kino na Dobráku stejné jako v loňském roce? Ano, funguje na stejném

principu jako loni. Sedmdesát večerů po celé prázdniny promítáme určitý film, přičemž se snažíme vybírat to nejlepší z distribuční nabídky, případně jiný zajímavý titul mimo distribuci. Máte na programu i doprovodné akce? Diváci se mohou těšit na živý hudební doprovod skupiny Ty syčáci k němému hororu Upír nebo na vystoupení břišních tanečnic v rámci bollywoodského večera. Bonbonkem bude i uvedení prvního mluveného Chaplinova filmu Diktátor, k němuž jsme filmová práva sehnali až ve Francii. DANA KOPECKÁ

Daniel Zásměta (vpravo)

www.metro.cz

inzerce


brno XXL

servis

www.metro.cz

PĂ TEK, 15. Ä&#x152;ERVENCE 2011

Do divadla bez deĹĄtnĂ­ku

Na Ĺ pilberku zĂ­tra zaÄ?Ă­najĂ­ shakespearovskĂŠ slavnosti ZahĂĄjĂ­ je ZkrocenĂ­ zlĂŠ Ĺženy â&#x20AC;&#x17E;Na tuto hru uĹž je vyprodĂĄno,â&#x20AC;&#x153; Ĺ&#x2122;Ă­kĂĄ organizĂĄtor JiĹ&#x2122;Ă­ ProkeĹĄ LĂ­stky na dalĹĄĂ­ jsou k mĂĄnĂ­ JAN DANIEL

JiĹ&#x2122;Ă­ ProkeĹĄ je jednĂ­m z organizĂĄtorĹŻ brnÄ&#x203A;nskĂŠho vydĂĄnĂ­ tradiÄ?nĂ­ch LetnĂ­ch shakespearovskĂ˝ch slavnostĂ­ poĹ&#x2122;ĂĄdanĂ˝ch na VelkĂŠm nĂĄdvoĹ&#x2122;Ă­ hradu Ĺ pilberk. Jak jste se dostal k poĹ&#x2122;ĂĄdĂĄnĂ­ shakespearovskĂ˝ch slavnostĂ­? LetnĂ­ shakespearovskĂŠ slavnosti majĂ­ svĹŻj poÄ?ĂĄtek v Praze, kde mÄ&#x203A;ly vĹždycky velkĂ˝ ĂşspÄ&#x203A;ch. Roman Valla, Ĺ&#x2122;editel brnÄ&#x203A;nskĂŠ firmy Ogilvy&Mather Morava, se je proto pokusil dostat i sem, coĹž se mu povedlo, a tak tu dnes mĹŻĹžeme poĹ&#x2122;ĂĄdat jiĹž jejich dvanĂĄctĂ˝ roÄ?nĂ­k. JĂĄ osobnÄ&#x203A; se slavnostem vÄ&#x203A;nuji Ä?tvrtĂ˝m rokem. Co bylo pro vĂĄs za ty Ä?tyĹ&#x2122;i roky nejvÄ&#x203A;tĹĄĂ­m zĂĄĹžitkem?

Pro mÄ&#x203A; je divadlo velkĂ˝ konĂ­Ä?ek a hlavnĂ­ zĂĄliba. Celou zimu se tÄ&#x203A;ĹĄĂ­m na lĂŠto a dalĹĄĂ­ roÄ?nĂ­k slavnostĂ­. NejvÄ&#x203A;tĹĄĂ­m zĂĄĹžitkem je pro mÄ&#x203A; setkĂĄnĂ­ s herci a celĂĄ ta krĂĄsnĂĄ prĂĄce okolo. TÄ&#x203A;ĹĄĂ­ mÄ&#x203A;, kdyĹž vidĂ­m, jak jsou odchĂĄzejĂ­cĂ­ divĂĄci spokojeni a dĂĄvajĂ­ najevo, Ĺže se jim pĹ&#x2122;edstavenĂ­ lĂ­bilo. Co je na celĂŠ organizaci slavnostĂ­ nejobtĂ­ĹžnÄ&#x203A;jĹĄĂ­? NejobtĂ­ĹžnÄ&#x203A;jĹĄĂ­ je asi vyrovnat se s poÄ?asĂ­m. S blíŞícĂ­mi se slavnostmi se zaÄ?Ă­nĂĄme modlit, aby neprĹĄelo. Loni jsme naĹĄtÄ&#x203A;stĂ­ museli kvĹŻli deĹĄti ruĹĄit jen jedno pĹ&#x2122;edstavenĂ­. PĹ&#x2122;i slabĂŠm deĹĄti lidĂŠ ani neodchĂĄzĂ­, jsou na nÄ&#x203A;j pĹ&#x2122;ipraveni a navĂ­c pro nÄ&#x203A; mĂĄme nachystĂĄny plĂĄĹĄtÄ&#x203A;nky. ChtÄ&#x203A;l bych nĂĄvĹĄtÄ&#x203A;v-

inzerce

   odlety TURECKO ĂşterĂ˝ 19.7., pĂĄtek 22.7. a ĂşterĂ˝ 26.7.2011 DORIS AYTUR 3* Alanya HAPPY DREAMS BEACH 3* Alanya MERLIN LARIS 3* Alanya SARITAS HOTEL 4* Alanya PRESA DI FINICA 5* Finike TITAN SELECT 5* Alanya

polopenze all inclusive all inclusive all inclusive all inclusive all inclusive

9.990 KÄ? 8 dnĂ­ 10.990 KÄ? 8 dnĂ­ 12.690 KÄ? 12 dnĂ­ 12.990 KÄ? 8 dnĂ­ 17.990 KÄ? 8 dnĂ­ 17.990 KÄ? 12 dnĂ­

DĂ?TÄ&#x161; 5.990 KÄ?!

BiskupskĂ˝ dvĹŻr na PetrovÄ&#x203A;, ale nakonec jsme se s hradem domluvili, Ĺže po dobu trvĂĄnĂ­ festivalu stavebnĂ­ prĂĄce omezĂ­.

â&#x20AC;&#x17E;S blíŞícĂ­mi se slavnostmi se zaÄ?Ă­nĂĄme modlit, aby neprĹĄelo. Loni jsme museli kvĹŻli deĹĄti ruĹĄit jen jedno pĹ&#x2122;edstavenĂ­.â&#x20AC;&#x153; nĂ­ky poprosit, aby si nebrali deĹĄtnĂ­ky. ZbyteÄ?nÄ&#x203A; ostatnĂ­m komplikujĂ­ vĂ˝hled. Pokud je poÄ?asĂ­ nejvÄ&#x203A;tĹĄĂ­ komplikacĂ­, nepĹ&#x2122;emýťleli jste nÄ&#x203A;kdy o pĹ&#x2122;esunutĂ­ celĂŠ akce? Do zastĹ&#x2122;eĹĄenĂ˝ch prostor urÄ?itÄ&#x203A; ne, to by bylo proti hlavnĂ­ myĹĄlence open-air divadelnĂ­ho festivalu. Kouzlo hvÄ&#x203A;zdnĂŠho nebe nejde niÄ?Ă­m nahradit. TeÄ? se ale rekonstruuje Ĺ pilberk, a tak jsme museli pĹ&#x2122;emýťlet, kam festival pĹ&#x2122;Ă­padnÄ&#x203A; pĹ&#x2122;esunout. Bylo tady mnoho dobrĂ˝ch nĂĄmÄ&#x203A;tĹŻ, napĹ&#x2122;Ă­klad

Byl jste i na shakespearovskĂ˝ch slavnostech v jinĂ˝ch mÄ&#x203A;stech? LiĹĄĂ­ se nÄ&#x203A;jak? UrÄ?itÄ&#x203A; se liĹĄĂ­ atmosfĂŠrou. Byl jsem na slavnostech v Praze a OstravÄ&#x203A; a vĹĄude je to jinĂŠ a nÄ&#x203A;Ä?Ă­m jinĂ˝m krĂĄsnĂŠ. V OstravÄ&#x203A; je festival vyslovenÄ&#x203A; domĂĄckĂ˝, nĂĄvĹĄtÄ&#x203A;vnĂ­ci se na sebe usmĂ­vajĂ­ a celĂŠ prostĹ&#x2122;edĂ­ je lidĹĄtÄ&#x203A;jĹĄĂ­. NadĹĄenĂ˝ jsem byl takĂŠ z hradu, kde se festival konĂĄ. JakĂ˝ je letos zĂĄjem o brnÄ&#x203A;nskĂŠ slavnosti? PremiĂŠra hry ZkrocenĂ­ zlĂŠ Ĺženy se vyprodala bÄ&#x203A;hem prvnĂ­ho dne a nedĂĄvno jsme vyprodali i VeselĂŠ paniÄ?ky windsorskĂŠ. Ve zbylĂ˝ch tĹ&#x2122;ech hrĂĄch neĂşÄ?inkujĂ­ tak znĂĄmĂ­ herci, tak se na nÄ&#x203A; vstupenky prodĂĄvajĂ­ pomaleji. LetoĹĄnĂ­ novinkou je, Ĺže si studenti budou moci hodinu pĹ&#x2122;ed vystoupenĂ­m koupit neprodanĂŠ vstupenky se Ä?tvrtinovou slevou. Na jakou hru se letos nejvĂ­c tÄ&#x203A;ĹĄĂ­te?

Program

NejvĂ­ce se tÄ&#x203A;ĹĄĂ­m na Romea a Julii. Toto pĹ&#x2122;edstavenĂ­ jsem vidÄ&#x203A;l loni v OstravÄ&#x203A;, a tak mÄ&#x203A; nadchlo, Ĺže jsem na nÄ&#x203A;j ĹĄel jeĹĄtÄ&#x203A; dvakrĂĄt v BrnÄ&#x203A;. Je tam úŞasnĂĄ ĹživĂĄ hudba doplnÄ&#x203A;nĂĄ o vĂ˝bornĂŠ pÄ&#x203A;veckĂŠ vĂ˝kony. I kdyĹž jde o klasickĂŠ drama, tak se hercĹŻm povedlo do nÄ&#x203A;j dostat i velkou porci humoru. JĂĄ se tak u nÄ&#x203A;j smÄ&#x203A;ji i breÄ?Ă­m zĂĄroveĹ&#x2C6;. DoporuÄ?il bych i Ä?esko-slovenskou hru Oko za oko. JednĂĄ se o komedii a nepĹ&#x2122;Ă­liĹĄ znĂĄmou hru, navĂ­c jednu z poslednĂ­ch, kterĂŠ Shakespeare napsal, tak si myslĂ­m, Ĺže to bude zajĂ­mavĂŠ.

Metro tube

 

Tak VÄ&#x203A;ci veĹ&#x2122;ejnĂŠ ĹĄokoval nĂĄvrh rozpoÄ?tu pro pĹ&#x2122;Ă­ĹĄtĂ­ rok. Tedy, musĂ­m vĂĄm Ĺ&#x2122;Ă­ct, to je pĹ&#x2122;ekvapenĂ­, s tĂ­m jsem vĹŻbec nepoÄ?Ă­tal, Ĺže by podobnĂ˝ problĂŠm mohl ve vlĂĄdnĂ­ koa-

Sudoku

 

+. 1" (' ,+'+&%

2 03/+16* . ,+(+,"*4 *"+)"4 1./0, !+ (64" '+),("20 1+!* ,(+ $ ) 1*%/* $ 1"*'+1* $ 4* 461* ("* & 044% .'(041'3 !/.' 4*3 5/*".. 4,&"* 0,*0

   

OblaÄ?no aĹž polojasno, ojedinÄ&#x203A;le pĹ&#x2122;ehĂĄĹ&#x2C6;ky. Na MoravÄ&#x203A; a ve Slezsku oblaÄ?no aĹž zataĹženo, zpoÄ?ĂĄtku dĂŠĹĄĹĽ nebo pĹ&#x2122;ehĂĄĹ&#x2C6;ky, ojedinÄ&#x203A;le bouĹ&#x2122;ky. ZĂĄpadnĂ­ vĂ­tr 2 aĹž 6 m/s.

ZĂ?TRA

Min. 22/ Max. 26

lici nastat... A samozĹ&#x2122;ejmÄ&#x203A;, Ĺže katastrofĂĄlnĂ­ Ăşspory jsou nejvÄ&#x203A;tĹĄĂ­ v oblasti dopravy a ĹĄkolstvĂ­, kde vĂŠÄ?kaĹ&#x2122;i majĂ­ svĂŠ ministry. UpĹ&#x2122;Ă­mnÄ&#x203A;, katastrofĂĄlnĂ­ je sama vlĂĄda, kterĂĄ se nej-

OLDĹ&#x2DC;ICH BRZOBOHATĂ?

V dopisu uveÄ?te jmĂŠno a adresu. Metro si vyhrazuje prĂĄvo editovat dopisy. Vzkazy zasĂ­lejte pĹ&#x2122;es SMS ve tvaru METRO VZKAZ na Ä?Ă­slo 9001106. Cena SMS je 6 KÄ? vÄ?etnÄ&#x203A; DPH. ZajiĹĄĹĽuje Expansion Group a.s.

JezdĂ­te na dovolenou radÄ&#x203A;ji s dÄ&#x203A;tmi, nebo bez nich?

DneĹĄnĂ­ Ĺ&#x2122;eĹĄenĂ­

www.metro.cz

    

POZĂ?TĹ&#x2DC;Ă?

Min. 24/ Max. 28

MĂĄte partnerskĂŠ nebo finanÄ?nĂ­ problĂŠmy? Zavolejte mi i vy! T AstroloĹžka Alexandra! Beran 21/3â&#x20AC;&#x201C;20/4 VĂĄhy 23/9â&#x20AC;&#x201C;23/10 V manĹželstvĂ­ch, kterĂĄ aĹž CelĂ˝ den se budete doteÄ? vypadala ideĂĄlnÄ&#x203A;, koÄ?kovat s protivnĂ˝m se mohou zaÄ?Ă­t objevovat trhliny. kolegou. VytĂĄÄ?Ă­ vĂĄs, jak vĂĄs neustĂĄle Nebojte se vÄ&#x203A;ci Ĺ&#x2122;eĹĄit. chytĂĄ za kaĹždĂŠ vaĹĄe slovo. vĂ­ce na tel.: 906 706 607 vĂ­ce na tel.: 906 706 607 BĂ˝k 21/4â&#x20AC;&#x201C;21/5 Ĺ tĂ­r 24/10â&#x20AC;&#x201C;22/11 Budete obklopeni skvÄ&#x203A;Nesrovnalost, se kterou lĂ˝mi lidmi, kteĹ&#x2122;Ă­ vĂĄs nese budete muset vyrovnechajĂ­ ve ĹĄtychu. UĹžijte si jejich nat v prĂĄci, bude mĂ­t nakonec dobrĂ˝ spoleÄ?nosti po celĂ˝ veÄ?er. konec. KolegovĂŠ pomĹŻĹžou. vĂ­ce na tel.: 906 706 607 vĂ­ce na tel.: 906 706 607 StĹ&#x2122;elec 23/11â&#x20AC;&#x201C;21/12 BlĂ­Ĺženci 22/5â&#x20AC;&#x201C;21/6 V prĂĄci se dnes nedokĂĄVĂ­te, Ĺže jste poslednĂ­ doĹžete soustĹ&#x2122;edit. Budete bou nemÄ&#x203A;li pĹ&#x2122;Ă­liĹĄ mnoho Ä?asu. NynĂ­ zahrnete partnera poci- myslet na dovolenou, kterĂĄ vĂĄs Ä?ekĂĄ nebo kterou jste proĹžili. tem jistoty a bezpeÄ?Ă­. vĂ­ce na tel.: 906 706 607 vĂ­ce na tel.: 906 706 607 Rak

Z. Langr

 

 

MĂ­rnĂĄ zĂĄtÄ&#x203A;Ĺž

StupeĹ&#x2C6; zĂĄtÄ&#x203A;Ĺže umoĹžĹ&#x2C6;uje bÄ&#x203A;ĹžnĂ˝ dennĂ­ reĹžim bez omezenĂ­, pouze s pĹ&#x2122;ihlĂŠdnutĂ­m k aktuĂĄlnĂ­mu zdravotnĂ­mu stavu. TeplotnĂ­ rekord: 35,8 Rok vĂ˝skytu: 2007

Horoskop

spĂ­ĹĄ inspirovala mimo jinĂŠ JirĂĄskovĂ˝m romĂĄnem Proti vĹĄem. VÄ&#x203A;ci veĹ&#x2122;ejnĂŠ jsou nejtrapnÄ&#x203A;jĹĄĂ­ politickou stranou, kterou Ä&#x152;esko po revoluci kdy mÄ&#x203A;lo.

dopisy@metro.cz a www.facebook.com/denikmetro

Anketa

BIO 1

inzerce

JAN DANIEL

34 let, manaĹžer S dÄ&#x203A;tmi, kvĹŻli prĂĄci s nimi nemohu jinak trĂĄvit tolik Ä?asu.

Komiks

V. SkalskĂ˝

39 let, manaĹžer Bez dÄ&#x203A;tĂ­, jsem starĂ˝ mlĂĄdenec. DÄ&#x203A;ti znĂĄmĂ˝ch mi ale nevadĂ­.

TÄ&#x203A;ĹĄĂ­me se na vidÄ&#x203A;nou po prĂĄzdninĂĄch. Zahajujeme 21. 9. www.spejbl-hurvinek.cz

Z. HĂĄjek

54 let, technik JezdĂ­me uĹž bez nich. DÄ&#x203A;ti vyråŞí se svĂ˝mi pĹ&#x2122;ĂĄteli.

22/6â&#x20AC;&#x201C;22/7 Kozoroh 22/12â&#x20AC;&#x201C;20/1 Jste rozhodnuti, Ĺže bez Svou kariĂŠru vidĂ­te stĹ&#x2122;Ă­zpartnera na dovolenou livÄ&#x203A; a uhnat se rozhodnÄ&#x203A; nepojedete, i kdybyste nemÄ&#x203A;li jet nehodlĂĄte. SnaĹžte se udrĹžet prĂĄci vĹŻbec nikam. Jak je libo. vĂ­ce na tel.: 906 706 607 vĂ­ce na tel.: 906 706 607

Lev

23/7â&#x20AC;&#x201C;22/8 VodnĂĄĹ&#x2122; 21/1â&#x20AC;&#x201C;20/2 DokĂĄĹžete partnerovi, Ĺže Bude vĂĄm dÄ&#x203A;lat problĂŠm umĂ­te bĂ˝t i ĹĄetrnĂ­ a umĂ­te rozhodnout se mezi dvÄ&#x203A;jednat jako v rukaviÄ?kĂĄch s osobou, ma ctiteli/ctitelkami. VybĂ­rejte podle kterou nemĂĄte rĂĄdi. pĹ&#x2122;edchozĂ­ch zkuĹĄenostĂ­. vĂ­ce na tel.: 906 706 607 vĂ­ce na tel.: 906 706 607

Panna 23/8â&#x20AC;&#x201C;22/9 Ryby 21/2â&#x20AC;&#x201C;20/3 I kdyĹž dneĹĄnĂ­ rande nePartner pro vĂĄs bude hrvyjde podle vaĹĄich pĹ&#x2122;eddina. Podle vĂĄs dÄ&#x203A;lĂĄ vĹĄe stav, dodĂĄ vĂĄm kurĂĄĹž pro to, abyste sprĂĄvnÄ&#x203A; a pĹ&#x2122;esnÄ&#x203A;. Obdivujete i jeho se vrhli do novĂŠho vztahu. smysl pro spravedlnost. vĂ­ce na tel.: 906 706 607 vĂ­ce na tel.: 906 706 607 Denisa kartĂĄĹ&#x2122;ka

 0 

%2)*+'. $#&,&$%

Min. 19/ Max. 23

Dopisy a vzkazy

---"+%!(#*&+( /

 

DNES

VĂ­ce na METRO.CZ

    +-1.' *6)  ,/-+  -*+ "(   2    -*+$0*#-%/+0- 4

1

PoÄ?asĂ­

Rada pro vĹĄechny fotbalisty: NevĂ­te-li co s mĂ­Ä?em, dejte ho brankĂĄĹ&#x2122;i, on nÄ&#x203A;jakĂ˝ ten gĂłl uĹž dĂĄ.

VV jsou v ĹĄoku

PĂ TEK, 15. Ä&#x152;ERVENCE 2011

Sudoku

Na co a kdy mĹŻĹžete vyrazit na LetnĂ­ shakespearovskĂŠ slavnosti na Ĺ pilberk: 16. â&#x20AC;&#x201C; 18. 7. ZkrocenĂ­ zlĂŠ Ĺženy 21. â&#x20AC;&#x201C; 22. 7. Romeo a Julie 25. â&#x20AC;&#x201C; 27. 7. JindĹ&#x2122;ich IV. 29. â&#x20AC;&#x201C; 30. 7. Oko za oko â&#x20AC;&#x201C; nieÄ?o za nieÄ?o 1. â&#x20AC;&#x201C; 3. 8. VeselĂŠ paniÄ?ky windsorskĂŠ

15

www.metro.cz

Metrotube i anketu najdete takĂŠ na www.facebook.com/denikmetro

10

NEMĂ TE PĹ&#x2DC;I VOLBÄ&#x161; PARTNERĹŽ ŠŤASTNOU RUKU? Spolu toho pravĂŠho najdeme!

  

    

  

Poskytuje E.M.A. Europe s.r.o., 1min./70KÄ? vÄ? DPH, www.platmobilem.cz

  

VydĂĄvĂĄ METRO Ä&#x152;eskĂĄ Republika, a. s., se sĂ­dlem Praha 1, Na Florenci 19, 110 00, IÄ&#x152; 250 90 593. Tel.: 225 065 111. E-mail: recepce@metro.cz; web: www.metro.cz. VĂ˝konnĂ˝ Ĺ&#x2122;editel: OndĹ&#x2122;ej SychrovskĂ˝. Redakce: ĹĄĂŠfredaktor: Josef RubeĹĄ. ZĂĄstupci ĹĄĂŠfredaktora: Jan David a Jan P. Ĺ tÄ&#x203A;pĂĄnek, e-mail: redakce@metro.cz. TiĹĄtÄ&#x203A;nĂ˝ nĂĄklad ovÄ&#x203A;Ĺ&#x2122;uje ABC Ä&#x152;R, Ä?len IF ABC. ObchodnĂ­ oddÄ&#x203A;lenĂ­, e-mail: sales@metro.cz, inzerce@metro.cz, Brno, tel.: 516 202 521. Tisk: mafraprint â&#x20AC;&#x201C; Praha a Olomouc â&#x20AC;˘ EvidenÄ?nĂ­ Ä?Ă­slo MK Ä&#x152;R E 16400, ISSN 1211 - 7811. Distribuci zajiĹĄĹĽuje Mediaservis, s. r. o. VychĂĄzĂ­ dennÄ&#x203A; v pracovnĂ­ch dnech.


servis

brno XXL

www.metro.cz

PÁTEK, 15. ČERVENCE 2011

1

Na návštěvě u Spejblů

Helena Štáchová

Kozel zahradníkem

N

ešťastné paní Kateřině se ztrácejí věci. Že zmizela klika od špajzu a zátka od vany, to tolik nevadí. Nemožnost se vykoupat vítá špindíra Mánička a redukční dieta se tuze hodí zas bábince. Jenomže ta si bez brýlí a zubní protézy nevidí do huby, a tak sprostě nadává, když při úklidu nalezne lup v Hurvínkově pokojíčku. Obviněný se brání, že nekradl, protože zlodějna se mu z duše protiví. Prý jen zkoušel jejich bdělost. „Co s ním?“ lamentuje jeho otec Spejbl. „Udělejte kozla zahradníkem,“ navrhne hubatá sousedka, „vytvořte pro něj funkci experta přes krádeže! Bude vás to sice něco stát, ale zato další zlodějny už budou s vaším požehnáním!“

ČT1 13:40 13:55 14:50 15:55 16:15 16:30 17:00 17:30 18:00 18:25 18:40 18:45 19:00

Film o cyklu: Hop nebo trop Pofoukej mi jahody (2) PLANETA YÓ Inami (9/26) Animovaný seriál Delfín Filík (4/7) Sezame, pojď si hrát AZ-kvíz Auto Moto Styl Události v regionech Garfieldova show (10) Evropské pexeso (28) Večerníček Události

ČT2 14:40 15:10 15:40 16:05 16:30 16:50 17:00 18:00 18:30 19:00 19:10 19:30

Hop nebo... 20:00 21:20 21:50

22:45 00:35

Hop nebo trop (3/8) Na kolech. Seriál ČR 13. komnata Wabiho Daňka (2007) Všechnopárty Zábavná talk show, na téma Znalci exotických zemí Ohnivé léto (4/5) Minisérie Fr. (2002) Slavnostní zakončení MFF Karlovy Vary 2011

Prolínání světů: Cesta k dospělosti Svatba a manželství Ushuaia (2/26) Tajemství divočiny V Ekozahrady Osobnost na Dvojce Přízraky v laguně Chuuk Les Království Haló, haló! (43/85) Zprávy v českém znakovém jazyce Cyklisté a chodci (7) Babylon

13:35 14:40 15:40 16:05 17:00 17:35 19:30

Zázračná... 20:00

20:55 21:50 22:45 22:50 23:25 23:55 00:20

Zázračná planeta: Svět plazů a obojživelníků (2/5) Boj o život: Dětství Mistři českého animovaného filmu III Bohemia Jazz Fest 2011 Flight of the Conchords II (10/10) Malá Velká Británie Klobouček Montezuma

„Vidíš, mají tam i obrázky, to si koupíme.“ DAVID LIŠKA, FACEBOOK

2x GETTY

a.s. a ATS, Infolinka: 776 999 199, info@atspraha.cz.

Napište bublinu a reagujte na sloupek na: www.facebook.com/denikmetro

Walker, Texas Ranger V (24) Námořní hlídka IV (9) Gilmorova děvčata III (14) Krok za krokem VI (9) Seriál USA (1997) Beze stopy VII (3) Odpolední Televizní noviny, Počasí Tisíc a jedna noc (127, 128) Televizní noviny, Sportovní noviny, Počasí

22:05 00:20

01:55

Dvanáct do tuctu Komedie USA (2003). Hrají: S. Martin, B. Huntová, A. Kutcher, H. Duffová Zabij, nebo budeš zabit Sexy tým Komedie USA (2005). Hrají: B. Reynolds, D. L. Hughley, P. Rodriguez a další Novashopping

Napadá vás vtipný popisek?

NOVA CINEMA 11:25

12:10 12:35 13:05

14:50 16:40

18:25

Walker, Texas Ranger VI (18) Seriál USA (1998) Teleshopping Kino hororů Nebezpečná zásilka Romant. komedie USA (1998) Tisíc a jedna noc Romant. seriál Tur. Potíže růstu: Zase ti Seaverovi Komedie USA (2004) Scooby-Doo: Mexická příšera

PRIMA 12:35 13:35 14:05 14:40 15:40 17:40 17:50 18:00 18:55 19:20 19:35 19:50

Lov na... 20:00

22:00

22:55

00:30 02:15

4 5

Technicky zajišťuje Expansion Group,

Dvanáct do... 20:00

3

Své návrhy zasílejte prostřednictvím SMS ve tvaru METRO BUB jméno město a váš text na číslo 9001106. Délka SMS je max. 160 znaků včetně povinného formátu. Cena jedné SMS: 6 Kč

NOVA 12:40

2

Lov na čarodějnice Krimifilm Austr. (1999) Plastická chirurgie s.r.o. VI (7) Seriál USA (2010) Návrat do domu hrůzy Horor USA (2007) Lov na čarodějnice Krimifilm Austr. Návrat do domu hrůzy

Případ pro Sam IV (12) Kutil Tim V (12) Předvánoční let Přátelé X (4) Dort. Sitcom USA Ochránce II (22) Přežít. Krimiseriál Julie Lescautová VI (7) Minuty regionu Fakta Barbory Tachecí Prostřeno! Zprávy TV Prima Krimi zprávy Krimi plus VIP zprávy

Věrozvěsti Konstantin (Cyril) a Metoděj přišli na pozvání knížete: a) Bořivoje b) Spytihněva c) Rostislava

Přes hraniční přechod Vratěnín přejdete do: a) Polska b) Německa c) Rakouska Nejvyšší Čech v historii Josef Drásal byl vysoký: a) 223 cm b) 242 cm c) 264 cm Alfredo Di Stéfano byl fotbalista: a) argentinský b) brazilský c) uruguayský

09:00 10:00

11:00 14:00

15:00

Taxi 4 20:00

22:00

23:10 01:35

Taxi 4 Akční komedie Fr. Hrají: S. Naceri, F. Diefenthal, E. Wiklundová. Režie G. Krawczyk Show Jana Krause Jan Kraus, jak ho znáte, v úplně nové show! Jednotka příliš rychlého nasazení Démon Warlock

Ranní fresh Vstávání s muzikou Óčko hity Klipy nonstop Óčkofest Hudební dokument z festivalu České hrady na Točníku Óčko hity Klipy nonstop Mixxxer extra Klipy na přání z terénu Óčko hity Klipy nonstop

Óčko chart... 18:00

19:00 20:00 21:00 22:00 02:00

Kolem Ponávky to bude hezké Stará Ponávka, která protéká zanedbaným územím a továrními areály nedaleko centra Brna, se má promě-

nit v rekreační místo. Radnice zamýšlí vést po jejím břehu cyklostezku i stezky pro pěší. ČTK inzerce

ÓČKO 06:00

PÁTEK, 15. ČERVENCE 2011

Masarykova univerzita každé léto pořádá výuku češtiny pro občany jiných států Zájem stále roste

Bengt Lagerberg je bubeník švédské kapely: a) Europe b) Ace of Base c) The Cardigans

11

www.metro.cz

Cizinci se v Brně rádi učí česky

KVÍZ

Napište svou bublinu

Sloupek

Znáte správné odpovědi dnešního kvízu? Řešení: 1-c, 2-c, 3-c, 4-b, 5-a.

14

Óčko chart deníku Metro Hitparáda diváků tv óčko, uvádí: Lenka Benešová Óčko hity Klipy nonstop Cz & Sk Hitzone 90’s Největší hity 90. let Party ride Noční chat Proud klipů

Léto patří na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity cizincům. Koná se tam měsíční intenzivní kurz češtiny pro cizince. Letos se na něj přihlásilo přes sto čtyřicet lidí, zájem podle vedoucí katedry Evy Rusínové rok od roku mírně vzrůstá. „Každý, kdo se chce učit český jazyk, si zaslouží úctu, neboť čeština rozhodně nepatří k nejlehčím jazykům,“ dodává Rusínová. Kdo jsou vlastně přihlášení studenti? Nejčastějšími účastníky jsou studenti zahraničních bohemistik či slavistik, dále pak krajané a jejich potomci, kteří chtějí porozumět jazyku svých předků, lidé, kteří potřebují češtinu ke svému životu v České republice, překladatelé Evropské unie, ale i zahraniční učitelé českého jazyka, kteří si chtějí zlepšovat a prohlubovat svou znalost češtiny. Letos jsou studenti z více než pětatřiceti zemí

„Letos jsou studenti v kurzech češtiny z více než pětatřiceti zemí světa, nejmladšímu je šestnáct let, nejstaršímu pak sedmdesát.“ EVA RUSÍNOVÁ, VEDOUCÍ KATEDRY

světa, nejmladšímu je šestnáct let, nejstaršímu pak sedmdesát. Co všechno se za měsíc kurzu naučí? Program se koná od pondělí do neděle od rána do večera. V dopoledních hodinách vyučujeme praktické kurzy češtiny na jedenácti úrovních znalosti: od úplných začátečníků až po velmi pokročilé. V odpoledních hodinách pak program pokračuje cyklem přednášek a besed a speciálními literárními a jazykovými semináři. Pro studenty

začátečníky jsme zařadili doplňková cvičení českého jazyka. Čeká studenty i nějaká zábava? Večerní program je věnován cyklu českých filmů s následnými diskusemi. Studenti mohou i relaxovat na hodinách aerobiku či při výuce polky a dalších tanců. Jeden den v týdnu navíc vyjíždějí účastníci na exkurze po České republice. Co dělá studentům největší problémy? Jeden největší problém neexistuje. Ale velkým problémem pro úplné začátečníky je výslovnost, pro pokročilé pak slovesné předpony a vazby. Kolik pedagogů na kurzech vyučuje? Na celé výuce se od kurzů, přes přednášky, besedy, speciální semináře, cvičení, až po samotné uvádění filmů podílí kolem padesáti vyučujících. DANA KOPECKÁ

AZUR REIZEN

IČ 25110942

s.r.o.

Praha 1, Revoluční 17, tel.: 224 826 745, Liberec, Jánská 864, tel.: 485 105 544 Plzeň, Americká 34, tel.: 377 225 877, České Budějovice, Karla IV. 103/4, tel.: 387 201 336

!!!VYUŽIJTEJEDINEČNOUPŘÍLEŽITOST!!!

*** Při předložení tohoto inzerátu sleva na našich pobočkách 500 Kč z objednávky ***

TABARKA

18.7. 7 nocí

Club Abou Nawas Montazah 3* Yadis Tabarka 3*

TABARKA

18.7. 11 nocí

Club Abou Nawas Montazah 3* Yadis Tabarka 3*

DJERBA

22.7. 7 nocí

15.7. 7 nocí

17.7. 7 nocí

Triton Empire 3* Saphir 4* El Palacio 4*

KRÉTA Lambi 3* Club Apollo 3* Eri Beach 3*

Strava

Strava All Inclusive All Inclusive All Inclusive

Erkal 3*+ San Marin 4* Arancia Resort 5*

EGYPT

Strava All Inclusive All Inclusive

All Inclusive All Inclusive All Inclusive

Giktis 3* Viva Alma 5* Castille 4*

TURECKO

Strava All Inclusive All Inclusive

Strava Polopenze Polopenze All Inclusive

15.7. 7 nocí

Strava Polopenze All Inclusive All Inclusive

Dosp. os. 10 290,10 690,-

Dosp. os. 12 650,13 300,-

Dosp. os. 9 990,11 900,11 970,-

Dosp. os. 12 490,12 690,15 990,-

Dosp. os. 11 290,11 650,13 090,-

Dosp. os. 11 390,12 750,16 750,-

Dítě 7 990,7 990,-

Dítě 7 990,7 990,-

Dítě 7 990,7 990,7 990,-

Dítě 6 990,6 990,6 990,-

Dítě 7 990,7 990,7 990,-

Dítě 7 990,7 990,7 990,-

Konečné ceny zahrnují: letenku včetně letištní asistence a bezpečnostního poplatku, palivový příplatek, základní pojištění, transfer, služby česky mluvícího delegáta, ubytování, odpovídající stravování pro destinaci Egypt zařizujeme vízum v ceně 590,-

www.azurreizen.cz


12

brno XXL

brno XXL

www.metro.cz

PÁTEK, 15. ČERVENCE 2011

Největší brněnský ostrov u řeky Svitavy se změnil

Cacovický ostrov v Maloměřicích je nově místem pro nejen rodinnou rekreaci Najdou se i tací, kterým se to nelíbí Přednost před parky by podle nich měly mít jiné projekty METRO

I v Brně lze nalézt ostrovy. Největší z nich, Cacovický, leží v nivě řeky Svitavy v městské části Maloměřice. Z jedné strany ho ohraničuje řeka a z druhé strany dnes již nevyužívaný mlýnský náhon, který kopíruje jedno z bývalých říčních ramen. Cacovický ostrov prošel v minulých měsících komplexním oživením, jež je v posledních letech v Brně jedním z nejrozsáhlejších. Až donedávna se jednalo o poměrně zanedbané území, kterému dominoval především místní sportovní areál a nedaleký teplovod. Město se s využitím peněz z Evropské unie rozhodlo tento stav změnit a vytvořit zde prostor pro rekreaci. Ostrov byl rozčleněn podle míry a způsobu jeho využití na několik částí, z nichž každá byla upravena odlišinzerce

ným způsobem. Zatímco jeho severní a jižní část byly ponechány přírodě a byly zde jen dosazeny nové stromy a keře, střední část se dočkala větší proměny. Vyrostlo zde dřevěné dětské hřiště, lavičky a také výrazná vyřezávaná skulptura, která má připomínat místní archeologické nálezy z období keltského osídlení. Celý ostrov poté protíná několik nových upravených pěšin, cyklostezka a výraznou novinkou je také dřevěná klenutá lávka ústící do Říční ulice. Ačkoli rodiny s dětmi novou podobu ostrova většinou oceňují, projekt má také své kritiky. Archeolog David Merta již dříve poukazoval na to, že současná revitalizace a především terénní úpravy provedené v jejím rámci neodpovídají

V parcích vyrůstají především nová dětská hřiště.

historické podobě a funkci ostrova. Ještě odmítavější názor má místní rodačka, paní Dana. „Politici by se měli radši soustředit na samotné Maloměřice, kde je třeba provést celou řadu oprav,

a ne na napůl dokončené parky na jejich okraji,“ rozhořčila se především při pohledu na stále zarostlé části ostrova. JAN DANIEL

www.metro.cz

Cacovický ostrov Dostat se na něj je možné tramvají číslo 4 ze zastávky Proškovo náměstí nebo Obřanská – U Školy. Celý projekt vyšel na 13,5 milionu korun, z nichž 80 procent tvořily peníze z evropských fondů.

13

www.metro.cz

PÁTEK, 15. ČERVENCE 2011

„Vžít se do kultur je těžké“

Khalid Husseini prošel společnostmi Unisys a Accenture a nyní má na starosti IT ve skupině Home Credit, která pro tuto oblast zřídila centrály v Brně a Ostravě JD

Oblast IT je nepostradatelnou součástí každého podniku. Každá společnost vymýšlí ideální podnikové strategie, ke kterým IT v informačním věku neodmyslitelně patří. O této problematice si Metro povídalo s Khalidem Husseinim ze společnosti Home Credit. Proč se vaše společnost rozhodla zřídit IT centrálu právě v Brně, potažmo v Ostravě? Nejdříve bych rád vysvětlil, proč vůbec máme pouze jednu IT centrálu pro všechny země. Home Credit se vyvíjel ze společnosti, která vznikla na Moravě, a proto měla tenkrát svou IT centrálu umístěnou v Brně. Tady jsou historické kořeny naší firmy, a když jsme se začali rozšiřovat, bylo strategicky výhodnější mít centrálu umístěnou na jednom místě. Navíc Brno má v oblasti technologií určitou historii, čemuž nahrávají i technické vysoké školy. Postupně nám ale začalo být trochu malé, tak jsme zřídili druhou část našeho IT centra v Ostravě, kde jsou také dobré vysoké školy a je tam kultura vývoje softwaru.

rum, které vidí na celý svět, takže můžeme rychle reagovat na případné problémy. Druhou naší aktivitou je vývoj softwaru. V Brně a Ostravě totiž také vyvíjíme naši základní aplikaci pro poskytování spotřebitelského financování. Jmenuje se Homer a užívají ji všechny Home Credity na celém světě. Kromě toho máme na starosti i úpravu a implementaci tzv. hotových, kupovaných systémů.

S kolika a jakými zeměmi vaše IT centrum spolupracuje? Náš IT tým, který aktuálně čítá téměř 300 zaměstnanců, dodává služby do sedmi zemí, kde Home Credit aktuálně působí: jsou to Česko, Slovensko, Bělorusko, Rusko, Kazachstán, Vietnam a Čína. A v nejbližších dvanácti měsících budeme rozšiřovat okruh našich „zákazníků“ ještě o Indii, Indonésii a Egypt, kam Home Credit chce expandovat. Takže celkem budeme podporovat deset zemí. Co je na spolupráci s vašimi zahraničními pobočkami nejobtížnější? Musím říct, že největší problém, na který jsem narazil, byly velké kulturní rozdíly mezi zeměmi. Denně přicházíte do styku s českými kolegy, na které jste zvyklý, a potom narazíte na země bývalého Sovětského svazu s jejich kulturou a skončíte v Číně a ve Vietnamu. Co tedy žádáme po našich zaměstnancích nejvíce a co je pro ně asi nejobtížnější, je schopnost vžít se do jiných kultur a pochopit rozdíly mezi nimi. Když jed-

Khalid Husseini

nomu člověku v určité zemi řeknete něco jedním stylem, tak to nemusí fungovat u kolegy na druhém konci světa. Kulturní různorodost je na druhou stranu také nejzajímavější, protože kde najdete tolik odlišností v běžné práci samotného vývojáře? Čím se vaše IT centrála konkrétně zabývá, co všechno

pro své kolegy v zahraničí zařizujete? Já bych rozdělil služby, které poskytujeme, na dvě oblasti: provoz a vývoj. V našem IT centru pracuje tým asi padesáti lidí, který je zaměřen čistě na běžný dennodenní provoz IT v jednotlivých zemích. Staráme se o systémy, které naši zahraniční kolegové denně používají. Máme dohledové cent-

Jsou mezi vašimi zaměstnanci více Češi, nebo se jedná spíš o cizince? Těžiště pracovníků samozřejmě pochází z České republiky. Máme mnoho kolegů také ze Slovenska a menší část z rusky mluvících zemí. Důvody jsou jasné. Česko a Slovensko mají dlouhodobé vazby, minimální jazykové bariéry a Brno je prakticky na hranicích, takže přijmout zaměstnance z Moravy nebo ze Slovenska vyjde prakticky nastejno. Rusky mluvící zaměstnance tu máme proto, že velká část naší práce je směřována do zemí bývalého Sovětského svazu a znalost ruštiny je pro nás velkou výhodou. JAN DANIEL inzerce

LÁZEŇSKÁPOHODA

16.07. - 21.08.2011 od 4.290,- Kč uvedená cena je za 1 os. ve 2L pokoji II. kategorie Cena zahrnuje

6x ubytování v centru města 6x plná penze (možnost polopenze)

+ ZDARMA 1 služba hotelu dle výběru

masáž lávovými kameny suchá uhličitá koupel klasická masáž rašelinový obklad terapie v solné jeskyni bazén se saunou a vířivkami DÁLE NABÍZÍME

reflexní masáže, detoxikaci kosmetiku, kadeřnictví HOTEL POLONIA

MARIÁNSKÉ LÁZNĚ Hlavní tř. 50, 353 01 Mariánské Lázně tel.: 354 622 452 fax: 354 622 451 e-mail: recepce@hotelpolonia.cz

www.hotelpolonia.cz


12

brno XXL

brno XXL

www.metro.cz

PÁTEK, 15. ČERVENCE 2011

Největší brněnský ostrov u řeky Svitavy se změnil

Cacovický ostrov v Maloměřicích je nově místem pro nejen rodinnou rekreaci Najdou se i tací, kterým se to nelíbí Přednost před parky by podle nich měly mít jiné projekty METRO

I v Brně lze nalézt ostrovy. Největší z nich, Cacovický, leží v nivě řeky Svitavy v městské části Maloměřice. Z jedné strany ho ohraničuje řeka a z druhé strany dnes již nevyužívaný mlýnský náhon, který kopíruje jedno z bývalých říčních ramen. Cacovický ostrov prošel v minulých měsících komplexním oživením, jež je v posledních letech v Brně jedním z nejrozsáhlejších. Až donedávna se jednalo o poměrně zanedbané území, kterému dominoval především místní sportovní areál a nedaleký teplovod. Město se s využitím peněz z Evropské unie rozhodlo tento stav změnit a vytvořit zde prostor pro rekreaci. Ostrov byl rozčleněn podle míry a způsobu jeho využití na několik částí, z nichž každá byla upravena odlišinzerce

ným způsobem. Zatímco jeho severní a jižní část byly ponechány přírodě a byly zde jen dosazeny nové stromy a keře, střední část se dočkala větší proměny. Vyrostlo zde dřevěné dětské hřiště, lavičky a také výrazná vyřezávaná skulptura, která má připomínat místní archeologické nálezy z období keltského osídlení. Celý ostrov poté protíná několik nových upravených pěšin, cyklostezka a výraznou novinkou je také dřevěná klenutá lávka ústící do Říční ulice. Ačkoli rodiny s dětmi novou podobu ostrova většinou oceňují, projekt má také své kritiky. Archeolog David Merta již dříve poukazoval na to, že současná revitalizace a především terénní úpravy provedené v jejím rámci neodpovídají

V parcích vyrůstají především nová dětská hřiště.

historické podobě a funkci ostrova. Ještě odmítavější názor má místní rodačka, paní Dana. „Politici by se měli radši soustředit na samotné Maloměřice, kde je třeba provést celou řadu oprav,

a ne na napůl dokončené parky na jejich okraji,“ rozhořčila se především při pohledu na stále zarostlé části ostrova. JAN DANIEL

www.metro.cz

Cacovický ostrov Dostat se na něj je možné tramvají číslo 4 ze zastávky Proškovo náměstí nebo Obřanská – U Školy. Celý projekt vyšel na 13,5 milionu korun, z nichž 80 procent tvořily peníze z evropských fondů.

13

www.metro.cz

PÁTEK, 15. ČERVENCE 2011

„Vžít se do kultur je těžké“

Khalid Husseini prošel společnostmi Unisys a Accenture a nyní má na starosti IT ve skupině Home Credit, která pro tuto oblast zřídila centrály v Brně a Ostravě JD

Oblast IT je nepostradatelnou součástí každého podniku. Každá společnost vymýšlí ideální podnikové strategie, ke kterým IT v informačním věku neodmyslitelně patří. O této problematice si Metro povídalo s Khalidem Husseinim ze společnosti Home Credit. Proč se vaše společnost rozhodla zřídit IT centrálu právě v Brně, potažmo v Ostravě? Nejdříve bych rád vysvětlil, proč vůbec máme pouze jednu IT centrálu pro všechny země. Home Credit se vyvíjel ze společnosti, která vznikla na Moravě, a proto měla tenkrát svou IT centrálu umístěnou v Brně. Tady jsou historické kořeny naší firmy, a když jsme se začali rozšiřovat, bylo strategicky výhodnější mít centrálu umístěnou na jednom místě. Navíc Brno má v oblasti technologií určitou historii, čemuž nahrávají i technické vysoké školy. Postupně nám ale začalo být trochu malé, tak jsme zřídili druhou část našeho IT centra v Ostravě, kde jsou také dobré vysoké školy a je tam kultura vývoje softwaru.

rum, které vidí na celý svět, takže můžeme rychle reagovat na případné problémy. Druhou naší aktivitou je vývoj softwaru. V Brně a Ostravě totiž také vyvíjíme naši základní aplikaci pro poskytování spotřebitelského financování. Jmenuje se Homer a užívají ji všechny Home Credity na celém světě. Kromě toho máme na starosti i úpravu a implementaci tzv. hotových, kupovaných systémů.

S kolika a jakými zeměmi vaše IT centrum spolupracuje? Náš IT tým, který aktuálně čítá téměř 300 zaměstnanců, dodává služby do sedmi zemí, kde Home Credit aktuálně působí: jsou to Česko, Slovensko, Bělorusko, Rusko, Kazachstán, Vietnam a Čína. A v nejbližších dvanácti měsících budeme rozšiřovat okruh našich „zákazníků“ ještě o Indii, Indonésii a Egypt, kam Home Credit chce expandovat. Takže celkem budeme podporovat deset zemí. Co je na spolupráci s vašimi zahraničními pobočkami nejobtížnější? Musím říct, že největší problém, na který jsem narazil, byly velké kulturní rozdíly mezi zeměmi. Denně přicházíte do styku s českými kolegy, na které jste zvyklý, a potom narazíte na země bývalého Sovětského svazu s jejich kulturou a skončíte v Číně a ve Vietnamu. Co tedy žádáme po našich zaměstnancích nejvíce a co je pro ně asi nejobtížnější, je schopnost vžít se do jiných kultur a pochopit rozdíly mezi nimi. Když jed-

Khalid Husseini

nomu člověku v určité zemi řeknete něco jedním stylem, tak to nemusí fungovat u kolegy na druhém konci světa. Kulturní různorodost je na druhou stranu také nejzajímavější, protože kde najdete tolik odlišností v běžné práci samotného vývojáře? Čím se vaše IT centrála konkrétně zabývá, co všechno

pro své kolegy v zahraničí zařizujete? Já bych rozdělil služby, které poskytujeme, na dvě oblasti: provoz a vývoj. V našem IT centru pracuje tým asi padesáti lidí, který je zaměřen čistě na běžný dennodenní provoz IT v jednotlivých zemích. Staráme se o systémy, které naši zahraniční kolegové denně používají. Máme dohledové cent-

Jsou mezi vašimi zaměstnanci více Češi, nebo se jedná spíš o cizince? Těžiště pracovníků samozřejmě pochází z České republiky. Máme mnoho kolegů také ze Slovenska a menší část z rusky mluvících zemí. Důvody jsou jasné. Česko a Slovensko mají dlouhodobé vazby, minimální jazykové bariéry a Brno je prakticky na hranicích, takže přijmout zaměstnance z Moravy nebo ze Slovenska vyjde prakticky nastejno. Rusky mluvící zaměstnance tu máme proto, že velká část naší práce je směřována do zemí bývalého Sovětského svazu a znalost ruštiny je pro nás velkou výhodou. JAN DANIEL inzerce

LÁZEŇSKÁPOHODA

16.07. - 21.08.2011 od 4.290,- Kč uvedená cena je za 1 os. ve 2L pokoji II. kategorie Cena zahrnuje

6x ubytování v centru města 6x plná penze (možnost polopenze)

+ ZDARMA 1 služba hotelu dle výběru

masáž lávovými kameny suchá uhličitá koupel klasická masáž rašelinový obklad terapie v solné jeskyni bazén se saunou a vířivkami DÁLE NABÍZÍME

reflexní masáže, detoxikaci kosmetiku, kadeřnictví HOTEL POLONIA

MARIÁNSKÉ LÁZNĚ Hlavní tř. 50, 353 01 Mariánské Lázně tel.: 354 622 452 fax: 354 622 451 e-mail: recepce@hotelpolonia.cz

www.hotelpolonia.cz


servis

brno XXL

www.metro.cz

PÁTEK, 15. ČERVENCE 2011

1

Na návštěvě u Spejblů

Helena Štáchová

Kozel zahradníkem

N

ešťastné paní Kateřině se ztrácejí věci. Že zmizela klika od špajzu a zátka od vany, to tolik nevadí. Nemožnost se vykoupat vítá špindíra Mánička a redukční dieta se tuze hodí zas bábince. Jenomže ta si bez brýlí a zubní protézy nevidí do huby, a tak sprostě nadává, když při úklidu nalezne lup v Hurvínkově pokojíčku. Obviněný se brání, že nekradl, protože zlodějna se mu z duše protiví. Prý jen zkoušel jejich bdělost. „Co s ním?“ lamentuje jeho otec Spejbl. „Udělejte kozla zahradníkem,“ navrhne hubatá sousedka, „vytvořte pro něj funkci experta přes krádeže! Bude vás to sice něco stát, ale zato další zlodějny už budou s vaším požehnáním!“

ČT1 13:40 13:55 14:50 15:55 16:15 16:30 17:00 17:30 18:00 18:25 18:40 18:45 19:00

Film o cyklu: Hop nebo trop Pofoukej mi jahody (2) PLANETA YÓ Inami (9/26) Animovaný seriál Delfín Filík (4/7) Sezame, pojď si hrát AZ-kvíz Auto Moto Styl Události v regionech Garfieldova show (10) Evropské pexeso (28) Večerníček Události

ČT2 14:40 15:10 15:40 16:05 16:30 16:50 17:00 18:00 18:30 19:00 19:10 19:30

Hop nebo... 20:00 21:20 21:50

22:45 00:35

Hop nebo trop (3/8) Na kolech. Seriál ČR 13. komnata Wabiho Daňka (2007) Všechnopárty Zábavná talk show, na téma Znalci exotických zemí Ohnivé léto (4/5) Minisérie Fr. (2002) Slavnostní zakončení MFF Karlovy Vary 2011

Prolínání světů: Cesta k dospělosti Svatba a manželství Ushuaia (2/26) Tajemství divočiny V Ekozahrady Osobnost na Dvojce Přízraky v laguně Chuuk Les Království Haló, haló! (43/85) Zprávy v českém znakovém jazyce Cyklisté a chodci (7) Babylon

13:35 14:40 15:40 16:05 17:00 17:35 19:30

Zázračná... 20:00

20:55 21:50 22:45 22:50 23:25 23:55 00:20

Zázračná planeta: Svět plazů a obojživelníků (2/5) Boj o život: Dětství Mistři českého animovaného filmu III Bohemia Jazz Fest 2011 Flight of the Conchords II (10/10) Malá Velká Británie Klobouček Montezuma

„Vidíš, mají tam i obrázky, to si koupíme.“ DAVID LIŠKA, FACEBOOK

2x GETTY

a.s. a ATS, Infolinka: 776 999 199, info@atspraha.cz.

Napište bublinu a reagujte na sloupek na: www.facebook.com/denikmetro

Walker, Texas Ranger V (24) Námořní hlídka IV (9) Gilmorova děvčata III (14) Krok za krokem VI (9) Seriál USA (1997) Beze stopy VII (3) Odpolední Televizní noviny, Počasí Tisíc a jedna noc (127, 128) Televizní noviny, Sportovní noviny, Počasí

22:05 00:20

01:55

Dvanáct do tuctu Komedie USA (2003). Hrají: S. Martin, B. Huntová, A. Kutcher, H. Duffová Zabij, nebo budeš zabit Sexy tým Komedie USA (2005). Hrají: B. Reynolds, D. L. Hughley, P. Rodriguez a další Novashopping

Napadá vás vtipný popisek?

NOVA CINEMA 11:25

12:10 12:35 13:05

14:50 16:40

18:25

Walker, Texas Ranger VI (18) Seriál USA (1998) Teleshopping Kino hororů Nebezpečná zásilka Romant. komedie USA (1998) Tisíc a jedna noc Romant. seriál Tur. Potíže růstu: Zase ti Seaverovi Komedie USA (2004) Scooby-Doo: Mexická příšera

PRIMA 12:35 13:35 14:05 14:40 15:40 17:40 17:50 18:00 18:55 19:20 19:35 19:50

Lov na... 20:00

22:00

22:55

00:30 02:15

4 5

Technicky zajišťuje Expansion Group,

Dvanáct do... 20:00

3

Své návrhy zasílejte prostřednictvím SMS ve tvaru METRO BUB jméno město a váš text na číslo 9001106. Délka SMS je max. 160 znaků včetně povinného formátu. Cena jedné SMS: 6 Kč

NOVA 12:40

2

Lov na čarodějnice Krimifilm Austr. (1999) Plastická chirurgie s.r.o. VI (7) Seriál USA (2010) Návrat do domu hrůzy Horor USA (2007) Lov na čarodějnice Krimifilm Austr. Návrat do domu hrůzy

Případ pro Sam IV (12) Kutil Tim V (12) Předvánoční let Přátelé X (4) Dort. Sitcom USA Ochránce II (22) Přežít. Krimiseriál Julie Lescautová VI (7) Minuty regionu Fakta Barbory Tachecí Prostřeno! Zprávy TV Prima Krimi zprávy Krimi plus VIP zprávy

Věrozvěsti Konstantin (Cyril) a Metoděj přišli na pozvání knížete: a) Bořivoje b) Spytihněva c) Rostislava

Přes hraniční přechod Vratěnín přejdete do: a) Polska b) Německa c) Rakouska Nejvyšší Čech v historii Josef Drásal byl vysoký: a) 223 cm b) 242 cm c) 264 cm Alfredo Di Stéfano byl fotbalista: a) argentinský b) brazilský c) uruguayský

09:00 10:00

11:00 14:00

15:00

Taxi 4 20:00

22:00

23:10 01:35

Taxi 4 Akční komedie Fr. Hrají: S. Naceri, F. Diefenthal, E. Wiklundová. Režie G. Krawczyk Show Jana Krause Jan Kraus, jak ho znáte, v úplně nové show! Jednotka příliš rychlého nasazení Démon Warlock

Ranní fresh Vstávání s muzikou Óčko hity Klipy nonstop Óčkofest Hudební dokument z festivalu České hrady na Točníku Óčko hity Klipy nonstop Mixxxer extra Klipy na přání z terénu Óčko hity Klipy nonstop

Óčko chart... 18:00

19:00 20:00 21:00 22:00 02:00

Kolem Ponávky to bude hezké Stará Ponávka, která protéká zanedbaným územím a továrními areály nedaleko centra Brna, se má promě-

nit v rekreační místo. Radnice zamýšlí vést po jejím břehu cyklostezku i stezky pro pěší. ČTK inzerce

ÓČKO 06:00

PÁTEK, 15. ČERVENCE 2011

Masarykova univerzita každé léto pořádá výuku češtiny pro občany jiných států Zájem stále roste

Bengt Lagerberg je bubeník švédské kapely: a) Europe b) Ace of Base c) The Cardigans

11

www.metro.cz

Cizinci se v Brně rádi učí česky

KVÍZ

Napište svou bublinu

Sloupek

Znáte správné odpovědi dnešního kvízu? Řešení: 1-c, 2-c, 3-c, 4-b, 5-a.

14

Óčko chart deníku Metro Hitparáda diváků tv óčko, uvádí: Lenka Benešová Óčko hity Klipy nonstop Cz & Sk Hitzone 90’s Největší hity 90. let Party ride Noční chat Proud klipů

Léto patří na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity cizincům. Koná se tam měsíční intenzivní kurz češtiny pro cizince. Letos se na něj přihlásilo přes sto čtyřicet lidí, zájem podle vedoucí katedry Evy Rusínové rok od roku mírně vzrůstá. „Každý, kdo se chce učit český jazyk, si zaslouží úctu, neboť čeština rozhodně nepatří k nejlehčím jazykům,“ dodává Rusínová. Kdo jsou vlastně přihlášení studenti? Nejčastějšími účastníky jsou studenti zahraničních bohemistik či slavistik, dále pak krajané a jejich potomci, kteří chtějí porozumět jazyku svých předků, lidé, kteří potřebují češtinu ke svému životu v České republice, překladatelé Evropské unie, ale i zahraniční učitelé českého jazyka, kteří si chtějí zlepšovat a prohlubovat svou znalost češtiny. Letos jsou studenti z více než pětatřiceti zemí

„Letos jsou studenti v kurzech češtiny z více než pětatřiceti zemí světa, nejmladšímu je šestnáct let, nejstaršímu pak sedmdesát.“ EVA RUSÍNOVÁ, VEDOUCÍ KATEDRY

světa, nejmladšímu je šestnáct let, nejstaršímu pak sedmdesát. Co všechno se za měsíc kurzu naučí? Program se koná od pondělí do neděle od rána do večera. V dopoledních hodinách vyučujeme praktické kurzy češtiny na jedenácti úrovních znalosti: od úplných začátečníků až po velmi pokročilé. V odpoledních hodinách pak program pokračuje cyklem přednášek a besed a speciálními literárními a jazykovými semináři. Pro studenty

začátečníky jsme zařadili doplňková cvičení českého jazyka. Čeká studenty i nějaká zábava? Večerní program je věnován cyklu českých filmů s následnými diskusemi. Studenti mohou i relaxovat na hodinách aerobiku či při výuce polky a dalších tanců. Jeden den v týdnu navíc vyjíždějí účastníci na exkurze po České republice. Co dělá studentům největší problémy? Jeden největší problém neexistuje. Ale velkým problémem pro úplné začátečníky je výslovnost, pro pokročilé pak slovesné předpony a vazby. Kolik pedagogů na kurzech vyučuje? Na celé výuce se od kurzů, přes přednášky, besedy, speciální semináře, cvičení, až po samotné uvádění filmů podílí kolem padesáti vyučujících. DANA KOPECKÁ

AZUR REIZEN

IČ 25110942

s.r.o.

Praha 1, Revoluční 17, tel.: 224 826 745, Liberec, Jánská 864, tel.: 485 105 544 Plzeň, Americká 34, tel.: 377 225 877, České Budějovice, Karla IV. 103/4, tel.: 387 201 336

!!!VYUŽIJTEJEDINEČNOUPŘÍLEŽITOST!!!

*** Při předložení tohoto inzerátu sleva na našich pobočkách 500 Kč z objednávky ***

TABARKA

18.7. 7 nocí

Club Abou Nawas Montazah 3* Yadis Tabarka 3*

TABARKA

18.7. 11 nocí

Club Abou Nawas Montazah 3* Yadis Tabarka 3*

DJERBA

22.7. 7 nocí

15.7. 7 nocí

17.7. 7 nocí

Triton Empire 3* Saphir 4* El Palacio 4*

KRÉTA Lambi 3* Club Apollo 3* Eri Beach 3*

Strava

Strava All Inclusive All Inclusive All Inclusive

Erkal 3*+ San Marin 4* Arancia Resort 5*

EGYPT

Strava All Inclusive All Inclusive

All Inclusive All Inclusive All Inclusive

Giktis 3* Viva Alma 5* Castille 4*

TURECKO

Strava All Inclusive All Inclusive

Strava Polopenze Polopenze All Inclusive

15.7. 7 nocí

Strava Polopenze All Inclusive All Inclusive

Dosp. os. 10 290,10 690,-

Dosp. os. 12 650,13 300,-

Dosp. os. 9 990,11 900,11 970,-

Dosp. os. 12 490,12 690,15 990,-

Dosp. os. 11 290,11 650,13 090,-

Dosp. os. 11 390,12 750,16 750,-

Dítě 7 990,7 990,-

Dítě 7 990,7 990,-

Dítě 7 990,7 990,7 990,-

Dítě 6 990,6 990,6 990,-

Dítě 7 990,7 990,7 990,-

Dítě 7 990,7 990,7 990,-

Konečné ceny zahrnují: letenku včetně letištní asistence a bezpečnostního poplatku, palivový příplatek, základní pojištění, transfer, služby česky mluvícího delegáta, ubytování, odpovídající stravování pro destinaci Egypt zařizujeme vízum v ceně 590,-

www.azurreizen.cz


brno XXL

servis

www.metro.cz

PĂ TEK, 15. Ä&#x152;ERVENCE 2011

Do divadla bez deĹĄtnĂ­ku

Na Ĺ pilberku zĂ­tra zaÄ?Ă­najĂ­ shakespearovskĂŠ slavnosti ZahĂĄjĂ­ je ZkrocenĂ­ zlĂŠ Ĺženy â&#x20AC;&#x17E;Na tuto hru uĹž je vyprodĂĄno,â&#x20AC;&#x153; Ĺ&#x2122;Ă­kĂĄ organizĂĄtor JiĹ&#x2122;Ă­ ProkeĹĄ LĂ­stky na dalĹĄĂ­ jsou k mĂĄnĂ­ JAN DANIEL

JiĹ&#x2122;Ă­ ProkeĹĄ je jednĂ­m z organizĂĄtorĹŻ brnÄ&#x203A;nskĂŠho vydĂĄnĂ­ tradiÄ?nĂ­ch LetnĂ­ch shakespearovskĂ˝ch slavnostĂ­ poĹ&#x2122;ĂĄdanĂ˝ch na VelkĂŠm nĂĄdvoĹ&#x2122;Ă­ hradu Ĺ pilberk. Jak jste se dostal k poĹ&#x2122;ĂĄdĂĄnĂ­ shakespearovskĂ˝ch slavnostĂ­? LetnĂ­ shakespearovskĂŠ slavnosti majĂ­ svĹŻj poÄ?ĂĄtek v Praze, kde mÄ&#x203A;ly vĹždycky velkĂ˝ ĂşspÄ&#x203A;ch. Roman Valla, Ĺ&#x2122;editel brnÄ&#x203A;nskĂŠ firmy Ogilvy&Mather Morava, se je proto pokusil dostat i sem, coĹž se mu povedlo, a tak tu dnes mĹŻĹžeme poĹ&#x2122;ĂĄdat jiĹž jejich dvanĂĄctĂ˝ roÄ?nĂ­k. JĂĄ osobnÄ&#x203A; se slavnostem vÄ&#x203A;nuji Ä?tvrtĂ˝m rokem. Co bylo pro vĂĄs za ty Ä?tyĹ&#x2122;i roky nejvÄ&#x203A;tĹĄĂ­m zĂĄĹžitkem?

Pro mÄ&#x203A; je divadlo velkĂ˝ konĂ­Ä?ek a hlavnĂ­ zĂĄliba. Celou zimu se tÄ&#x203A;ĹĄĂ­m na lĂŠto a dalĹĄĂ­ roÄ?nĂ­k slavnostĂ­. NejvÄ&#x203A;tĹĄĂ­m zĂĄĹžitkem je pro mÄ&#x203A; setkĂĄnĂ­ s herci a celĂĄ ta krĂĄsnĂĄ prĂĄce okolo. TÄ&#x203A;ĹĄĂ­ mÄ&#x203A;, kdyĹž vidĂ­m, jak jsou odchĂĄzejĂ­cĂ­ divĂĄci spokojeni a dĂĄvajĂ­ najevo, Ĺže se jim pĹ&#x2122;edstavenĂ­ lĂ­bilo. Co je na celĂŠ organizaci slavnostĂ­ nejobtĂ­ĹžnÄ&#x203A;jĹĄĂ­? NejobtĂ­ĹžnÄ&#x203A;jĹĄĂ­ je asi vyrovnat se s poÄ?asĂ­m. S blíŞícĂ­mi se slavnostmi se zaÄ?Ă­nĂĄme modlit, aby neprĹĄelo. Loni jsme naĹĄtÄ&#x203A;stĂ­ museli kvĹŻli deĹĄti ruĹĄit jen jedno pĹ&#x2122;edstavenĂ­. PĹ&#x2122;i slabĂŠm deĹĄti lidĂŠ ani neodchĂĄzĂ­, jsou na nÄ&#x203A;j pĹ&#x2122;ipraveni a navĂ­c pro nÄ&#x203A; mĂĄme nachystĂĄny plĂĄĹĄtÄ&#x203A;nky. ChtÄ&#x203A;l bych nĂĄvĹĄtÄ&#x203A;v-

inzerce

   odlety TURECKO ĂşterĂ˝ 19.7., pĂĄtek 22.7. a ĂşterĂ˝ 26.7.2011 DORIS AYTUR 3* Alanya HAPPY DREAMS BEACH 3* Alanya MERLIN LARIS 3* Alanya SARITAS HOTEL 4* Alanya PRESA DI FINICA 5* Finike TITAN SELECT 5* Alanya

polopenze all inclusive all inclusive all inclusive all inclusive all inclusive

9.990 KÄ? 8 dnĂ­ 10.990 KÄ? 8 dnĂ­ 12.690 KÄ? 12 dnĂ­ 12.990 KÄ? 8 dnĂ­ 17.990 KÄ? 8 dnĂ­ 17.990 KÄ? 12 dnĂ­

DĂ?TÄ&#x161; 5.990 KÄ?!

BiskupskĂ˝ dvĹŻr na PetrovÄ&#x203A;, ale nakonec jsme se s hradem domluvili, Ĺže po dobu trvĂĄnĂ­ festivalu stavebnĂ­ prĂĄce omezĂ­.

â&#x20AC;&#x17E;S blíŞícĂ­mi se slavnostmi se zaÄ?Ă­nĂĄme modlit, aby neprĹĄelo. Loni jsme museli kvĹŻli deĹĄti ruĹĄit jen jedno pĹ&#x2122;edstavenĂ­.â&#x20AC;&#x153; nĂ­ky poprosit, aby si nebrali deĹĄtnĂ­ky. ZbyteÄ?nÄ&#x203A; ostatnĂ­m komplikujĂ­ vĂ˝hled. Pokud je poÄ?asĂ­ nejvÄ&#x203A;tĹĄĂ­ komplikacĂ­, nepĹ&#x2122;emýťleli jste nÄ&#x203A;kdy o pĹ&#x2122;esunutĂ­ celĂŠ akce? Do zastĹ&#x2122;eĹĄenĂ˝ch prostor urÄ?itÄ&#x203A; ne, to by bylo proti hlavnĂ­ myĹĄlence open-air divadelnĂ­ho festivalu. Kouzlo hvÄ&#x203A;zdnĂŠho nebe nejde niÄ?Ă­m nahradit. TeÄ? se ale rekonstruuje Ĺ pilberk, a tak jsme museli pĹ&#x2122;emýťlet, kam festival pĹ&#x2122;Ă­padnÄ&#x203A; pĹ&#x2122;esunout. Bylo tady mnoho dobrĂ˝ch nĂĄmÄ&#x203A;tĹŻ, napĹ&#x2122;Ă­klad

Byl jste i na shakespearovskĂ˝ch slavnostech v jinĂ˝ch mÄ&#x203A;stech? LiĹĄĂ­ se nÄ&#x203A;jak? UrÄ?itÄ&#x203A; se liĹĄĂ­ atmosfĂŠrou. Byl jsem na slavnostech v Praze a OstravÄ&#x203A; a vĹĄude je to jinĂŠ a nÄ&#x203A;Ä?Ă­m jinĂ˝m krĂĄsnĂŠ. V OstravÄ&#x203A; je festival vyslovenÄ&#x203A; domĂĄckĂ˝, nĂĄvĹĄtÄ&#x203A;vnĂ­ci se na sebe usmĂ­vajĂ­ a celĂŠ prostĹ&#x2122;edĂ­ je lidĹĄtÄ&#x203A;jĹĄĂ­. NadĹĄenĂ˝ jsem byl takĂŠ z hradu, kde se festival konĂĄ. JakĂ˝ je letos zĂĄjem o brnÄ&#x203A;nskĂŠ slavnosti? PremiĂŠra hry ZkrocenĂ­ zlĂŠ Ĺženy se vyprodala bÄ&#x203A;hem prvnĂ­ho dne a nedĂĄvno jsme vyprodali i VeselĂŠ paniÄ?ky windsorskĂŠ. Ve zbylĂ˝ch tĹ&#x2122;ech hrĂĄch neĂşÄ?inkujĂ­ tak znĂĄmĂ­ herci, tak se na nÄ&#x203A; vstupenky prodĂĄvajĂ­ pomaleji. LetoĹĄnĂ­ novinkou je, Ĺže si studenti budou moci hodinu pĹ&#x2122;ed vystoupenĂ­m koupit neprodanĂŠ vstupenky se Ä?tvrtinovou slevou. Na jakou hru se letos nejvĂ­c tÄ&#x203A;ĹĄĂ­te?

Program

NejvĂ­ce se tÄ&#x203A;ĹĄĂ­m na Romea a Julii. Toto pĹ&#x2122;edstavenĂ­ jsem vidÄ&#x203A;l loni v OstravÄ&#x203A;, a tak mÄ&#x203A; nadchlo, Ĺže jsem na nÄ&#x203A;j ĹĄel jeĹĄtÄ&#x203A; dvakrĂĄt v BrnÄ&#x203A;. Je tam úŞasnĂĄ ĹživĂĄ hudba doplnÄ&#x203A;nĂĄ o vĂ˝bornĂŠ pÄ&#x203A;veckĂŠ vĂ˝kony. I kdyĹž jde o klasickĂŠ drama, tak se hercĹŻm povedlo do nÄ&#x203A;j dostat i velkou porci humoru. JĂĄ se tak u nÄ&#x203A;j smÄ&#x203A;ji i breÄ?Ă­m zĂĄroveĹ&#x2C6;. DoporuÄ?il bych i Ä?esko-slovenskou hru Oko za oko. JednĂĄ se o komedii a nepĹ&#x2122;Ă­liĹĄ znĂĄmou hru, navĂ­c jednu z poslednĂ­ch, kterĂŠ Shakespeare napsal, tak si myslĂ­m, Ĺže to bude zajĂ­mavĂŠ.

Metro tube

 

Tak VÄ&#x203A;ci veĹ&#x2122;ejnĂŠ ĹĄokoval nĂĄvrh rozpoÄ?tu pro pĹ&#x2122;Ă­ĹĄtĂ­ rok. Tedy, musĂ­m vĂĄm Ĺ&#x2122;Ă­ct, to je pĹ&#x2122;ekvapenĂ­, s tĂ­m jsem vĹŻbec nepoÄ?Ă­tal, Ĺže by podobnĂ˝ problĂŠm mohl ve vlĂĄdnĂ­ koa-

Sudoku

 

+. 1" (' ,+'+&%

2 03/+16* . ,+(+,"*4 *"+)"4 1./0, !+ (64" '+),("20 1+!* ,(+ $ ) 1*%/* $ 1"*'+1* $ 4* 461* ("* & 044% .'(041'3 !/.' 4*3 5/*".. 4,&"* 0,*0

   

OblaÄ?no aĹž polojasno, ojedinÄ&#x203A;le pĹ&#x2122;ehĂĄĹ&#x2C6;ky. Na MoravÄ&#x203A; a ve Slezsku oblaÄ?no aĹž zataĹženo, zpoÄ?ĂĄtku dĂŠĹĄĹĽ nebo pĹ&#x2122;ehĂĄĹ&#x2C6;ky, ojedinÄ&#x203A;le bouĹ&#x2122;ky. ZĂĄpadnĂ­ vĂ­tr 2 aĹž 6 m/s.

ZĂ?TRA

Min. 22/ Max. 26

lici nastat... A samozĹ&#x2122;ejmÄ&#x203A;, Ĺže katastrofĂĄlnĂ­ Ăşspory jsou nejvÄ&#x203A;tĹĄĂ­ v oblasti dopravy a ĹĄkolstvĂ­, kde vĂŠÄ?kaĹ&#x2122;i majĂ­ svĂŠ ministry. UpĹ&#x2122;Ă­mnÄ&#x203A;, katastrofĂĄlnĂ­ je sama vlĂĄda, kterĂĄ se nej-

OLDĹ&#x2DC;ICH BRZOBOHATĂ?

V dopisu uveÄ?te jmĂŠno a adresu. Metro si vyhrazuje prĂĄvo editovat dopisy. Vzkazy zasĂ­lejte pĹ&#x2122;es SMS ve tvaru METRO VZKAZ na Ä?Ă­slo 9001106. Cena SMS je 6 KÄ? vÄ?etnÄ&#x203A; DPH. ZajiĹĄĹĽuje Expansion Group a.s.

JezdĂ­te na dovolenou radÄ&#x203A;ji s dÄ&#x203A;tmi, nebo bez nich?

DneĹĄnĂ­ Ĺ&#x2122;eĹĄenĂ­

www.metro.cz

    

POZĂ?TĹ&#x2DC;Ă?

Min. 24/ Max. 28

MĂĄte partnerskĂŠ nebo finanÄ?nĂ­ problĂŠmy? Zavolejte mi i vy! T AstroloĹžka Alexandra! Beran 21/3â&#x20AC;&#x201C;20/4 VĂĄhy 23/9â&#x20AC;&#x201C;23/10 V manĹželstvĂ­ch, kterĂĄ aĹž CelĂ˝ den se budete doteÄ? vypadala ideĂĄlnÄ&#x203A;, koÄ?kovat s protivnĂ˝m se mohou zaÄ?Ă­t objevovat trhliny. kolegou. VytĂĄÄ?Ă­ vĂĄs, jak vĂĄs neustĂĄle Nebojte se vÄ&#x203A;ci Ĺ&#x2122;eĹĄit. chytĂĄ za kaĹždĂŠ vaĹĄe slovo. vĂ­ce na tel.: 906 706 607 vĂ­ce na tel.: 906 706 607 BĂ˝k 21/4â&#x20AC;&#x201C;21/5 Ĺ tĂ­r 24/10â&#x20AC;&#x201C;22/11 Budete obklopeni skvÄ&#x203A;Nesrovnalost, se kterou lĂ˝mi lidmi, kteĹ&#x2122;Ă­ vĂĄs nese budete muset vyrovnechajĂ­ ve ĹĄtychu. UĹžijte si jejich nat v prĂĄci, bude mĂ­t nakonec dobrĂ˝ spoleÄ?nosti po celĂ˝ veÄ?er. konec. KolegovĂŠ pomĹŻĹžou. vĂ­ce na tel.: 906 706 607 vĂ­ce na tel.: 906 706 607 StĹ&#x2122;elec 23/11â&#x20AC;&#x201C;21/12 BlĂ­Ĺženci 22/5â&#x20AC;&#x201C;21/6 V prĂĄci se dnes nedokĂĄVĂ­te, Ĺže jste poslednĂ­ doĹžete soustĹ&#x2122;edit. Budete bou nemÄ&#x203A;li pĹ&#x2122;Ă­liĹĄ mnoho Ä?asu. NynĂ­ zahrnete partnera poci- myslet na dovolenou, kterĂĄ vĂĄs Ä?ekĂĄ nebo kterou jste proĹžili. tem jistoty a bezpeÄ?Ă­. vĂ­ce na tel.: 906 706 607 vĂ­ce na tel.: 906 706 607 Rak

Z. Langr

 

 

MĂ­rnĂĄ zĂĄtÄ&#x203A;Ĺž

StupeĹ&#x2C6; zĂĄtÄ&#x203A;Ĺže umoĹžĹ&#x2C6;uje bÄ&#x203A;ĹžnĂ˝ dennĂ­ reĹžim bez omezenĂ­, pouze s pĹ&#x2122;ihlĂŠdnutĂ­m k aktuĂĄlnĂ­mu zdravotnĂ­mu stavu. TeplotnĂ­ rekord: 35,8 Rok vĂ˝skytu: 2007

Horoskop

spĂ­ĹĄ inspirovala mimo jinĂŠ JirĂĄskovĂ˝m romĂĄnem Proti vĹĄem. VÄ&#x203A;ci veĹ&#x2122;ejnĂŠ jsou nejtrapnÄ&#x203A;jĹĄĂ­ politickou stranou, kterou Ä&#x152;esko po revoluci kdy mÄ&#x203A;lo.

dopisy@metro.cz a www.facebook.com/denikmetro

Anketa

BIO 1

inzerce

JAN DANIEL

34 let, manaĹžer S dÄ&#x203A;tmi, kvĹŻli prĂĄci s nimi nemohu jinak trĂĄvit tolik Ä?asu.

Komiks

V. SkalskĂ˝

39 let, manaĹžer Bez dÄ&#x203A;tĂ­, jsem starĂ˝ mlĂĄdenec. DÄ&#x203A;ti znĂĄmĂ˝ch mi ale nevadĂ­.

TÄ&#x203A;ĹĄĂ­me se na vidÄ&#x203A;nou po prĂĄzdninĂĄch. Zahajujeme 21. 9. www.spejbl-hurvinek.cz

Z. HĂĄjek

54 let, technik JezdĂ­me uĹž bez nich. DÄ&#x203A;ti vyråŞí se svĂ˝mi pĹ&#x2122;ĂĄteli.

22/6â&#x20AC;&#x201C;22/7 Kozoroh 22/12â&#x20AC;&#x201C;20/1 Jste rozhodnuti, Ĺže bez Svou kariĂŠru vidĂ­te stĹ&#x2122;Ă­zpartnera na dovolenou livÄ&#x203A; a uhnat se rozhodnÄ&#x203A; nepojedete, i kdybyste nemÄ&#x203A;li jet nehodlĂĄte. SnaĹžte se udrĹžet prĂĄci vĹŻbec nikam. Jak je libo. vĂ­ce na tel.: 906 706 607 vĂ­ce na tel.: 906 706 607

Lev

23/7â&#x20AC;&#x201C;22/8 VodnĂĄĹ&#x2122; 21/1â&#x20AC;&#x201C;20/2 DokĂĄĹžete partnerovi, Ĺže Bude vĂĄm dÄ&#x203A;lat problĂŠm umĂ­te bĂ˝t i ĹĄetrnĂ­ a umĂ­te rozhodnout se mezi dvÄ&#x203A;jednat jako v rukaviÄ?kĂĄch s osobou, ma ctiteli/ctitelkami. VybĂ­rejte podle kterou nemĂĄte rĂĄdi. pĹ&#x2122;edchozĂ­ch zkuĹĄenostĂ­. vĂ­ce na tel.: 906 706 607 vĂ­ce na tel.: 906 706 607

Panna 23/8â&#x20AC;&#x201C;22/9 Ryby 21/2â&#x20AC;&#x201C;20/3 I kdyĹž dneĹĄnĂ­ rande nePartner pro vĂĄs bude hrvyjde podle vaĹĄich pĹ&#x2122;eddina. Podle vĂĄs dÄ&#x203A;lĂĄ vĹĄe stav, dodĂĄ vĂĄm kurĂĄĹž pro to, abyste sprĂĄvnÄ&#x203A; a pĹ&#x2122;esnÄ&#x203A;. Obdivujete i jeho se vrhli do novĂŠho vztahu. smysl pro spravedlnost. vĂ­ce na tel.: 906 706 607 vĂ­ce na tel.: 906 706 607 Denisa kartĂĄĹ&#x2122;ka

 0 

%2)*+'. $#&,&$%

Min. 19/ Max. 23

Dopisy a vzkazy

---"+%!(#*&+( /

 

DNES

VĂ­ce na METRO.CZ

    +-1.' *6)  ,/-+  -*+ "(   2    -*+$0*#-%/+0- 4

1

PoÄ?asĂ­

Rada pro vĹĄechny fotbalisty: NevĂ­te-li co s mĂ­Ä?em, dejte ho brankĂĄĹ&#x2122;i, on nÄ&#x203A;jakĂ˝ ten gĂłl uĹž dĂĄ.

VV jsou v ĹĄoku

PĂ TEK, 15. Ä&#x152;ERVENCE 2011

Sudoku

Na co a kdy mĹŻĹžete vyrazit na LetnĂ­ shakespearovskĂŠ slavnosti na Ĺ pilberk: 16. â&#x20AC;&#x201C; 18. 7. ZkrocenĂ­ zlĂŠ Ĺženy 21. â&#x20AC;&#x201C; 22. 7. Romeo a Julie 25. â&#x20AC;&#x201C; 27. 7. JindĹ&#x2122;ich IV. 29. â&#x20AC;&#x201C; 30. 7. Oko za oko â&#x20AC;&#x201C; nieÄ?o za nieÄ?o 1. â&#x20AC;&#x201C; 3. 8. VeselĂŠ paniÄ?ky windsorskĂŠ

15

www.metro.cz

Metrotube i anketu najdete takĂŠ na www.facebook.com/denikmetro

10

NEMĂ TE PĹ&#x2DC;I VOLBÄ&#x161; PARTNERĹŽ ŠŤASTNOU RUKU? Spolu toho pravĂŠho najdeme!

  

    

  

Poskytuje E.M.A. Europe s.r.o., 1min./70KÄ? vÄ? DPH, www.platmobilem.cz

  

VydĂĄvĂĄ METRO Ä&#x152;eskĂĄ Republika, a. s., se sĂ­dlem Praha 1, Na Florenci 19, 110 00, IÄ&#x152; 250 90 593. Tel.: 225 065 111. E-mail: recepce@metro.cz; web: www.metro.cz. VĂ˝konnĂ˝ Ĺ&#x2122;editel: OndĹ&#x2122;ej SychrovskĂ˝. Redakce: ĹĄĂŠfredaktor: Josef RubeĹĄ. ZĂĄstupci ĹĄĂŠfredaktora: Jan David a Jan P. Ĺ tÄ&#x203A;pĂĄnek, e-mail: redakce@metro.cz. TiĹĄtÄ&#x203A;nĂ˝ nĂĄklad ovÄ&#x203A;Ĺ&#x2122;uje ABC Ä&#x152;R, Ä?len IF ABC. ObchodnĂ­ oddÄ&#x203A;lenĂ­, e-mail: sales@metro.cz, inzerce@metro.cz, Brno, tel.: 516 202 521. Tisk: mafraprint â&#x20AC;&#x201C; Praha a Olomouc â&#x20AC;˘ EvidenÄ?nĂ­ Ä?Ă­slo MK Ä&#x152;R E 16400, ISSN 1211 - 7811. Distribuci zajiĹĄĹĽuje Mediaservis, s. r. o. VychĂĄzĂ­ dennÄ&#x203A; v pracovnĂ­ch dnech.


komerční příloha

Rekonstrukce PÁTEK, 15. ČERVENCE 2011

Nemovitost zralá na rekonstrukci

Pokud zrovna nepatříte mezi domácí kutily, kterým žádná práce od zedničiny po výměnu kohoutku není cizí, asi jste již někdy v životě zažili dilema, zda se konečně pustit do kompletní rekonstrukce bytu či domu, nebo přece jen dát přednost svému línému já a celé to shánění, honění se a vybírání nejlepších stavebních firem, instalatérů a elektrikářů posunout o rok i víc. Ale pravděpodobně se dnu D nevyhnete, a proto je tu několik základních rad. Staré přísloví praví „těžce na cvičišti, lehce na bojišti“. Totéž platí i o rekonstrukcích, pokud se na ně dostatečně a důkladně připravíte, ušetříte si peníze,

čas i stresové situace. Teď nemluvíme o tom, pokud vše zadáte na klíč firmě. Nejdůležitější je výběr stavebních firem a řemeslníků. Dobrá pověst většinu

stavebních firem předchází, takže doporučení a spokojenost známých bývají rozhodující. To potvrzují i majitelé firem zabývající se litými podlahami, pokrý-

brno XXL

www.metro.cz

vači a klempíři. Odvést kvalitní práci v malé vesničce na Vysočině stačí k tomu, že na další zakázku z této lokality nebudou dlouho čekat. Pokud si vybíráte z neověřených zdrojů, je nejlepší oslovit více firem, zadat poptávku a žádat jasnou cenovou kalkulaci. Ne vždy platí, že nejlevnější nabídka je ta pravá. Více napoví samotný zájem firmy, doplňující otázky, návrh jak ušetřit na stejně kvalitním materiálu, odborné připomínky k technickým záležitostem. Od věci určitě není najít si reference o firmě a její historii. Ne každý má samozřejmě čas věnovat se intenzivně průzkumu trhu, ale při větších nákupech , jako je střešní krytina, fasáda a podlahy, se dostatečná znalost vyplácí. Když se vám podaří navíc najít v akci stavební materiál,

který odpovídá vašemu vkusu, můžete tím hodně ušetřit. Stejně tak to platí o rekonstrukcích kuchyní a koupelen, kdy například cenové rozdíly sanitárního zařízení se u různých prodejců pohybují v řádu desítek procent. Rekonstrukce si žádá čas, a tak je důležité promyslet, jak budou jednotlivé práce na sebe navazovat. Vždy je lepší nechat si určitou časovou rezervu, jen málokdy nenastanou nepředvídané komplikace. Proto je dobré s touto alternativou dopředu počítat. Všem, kteří letošní horké léto tráví na střechách, v potu tváře natírají fasádu nebo vyměňují okna, renovují starou kuchyň či koupelnu, přání a rada na závěr. Obrňte se trpělivostí a myslete na výsledek, ten určitě bude stát za to.

www.metro.cz

PÁTEK, 15. ČERVENCE 2011

09

Letní kino se rozjelo v plné síle

Jediné letní kino v Brně je v plném provozu. V RWE Letním kině na Dobráku je každý den k vidění jiný film Diváky také čekají doprovodné akce, například břišní tanečnice METRO

Jedinečnou letní atmosféru si za první dva týdny promítání užilo už 700 diváků. „Nemyslím si ale, že se v Brně objeví další letní kino, bez dobrého sponzora bychom nefungovali ani my,“ přiznává vedoucí úseku kin Daniel Zásměta z Brněnského kulturního centra. Letní kino na Dobráku je ale jediné v Brně, neplánujete v budoucnu nějaké rozšiřování? Prozatím jsme o tom neuvažovali. Provoz je poměrně nákladný a bylo by zbytečné, abychom dělali sami sobě konkurenci. Kapacitně jedno kino zatím také dostačuje. A co konkurence? Proč je

v Brně podle vás vlastně pouze jedno letní kino? Letní kino je velice závislé na počasí, a proto je jeho návratnost riziková. Také funguje sotva měsíc dva, a když z nich pak dva tři týdny proprší, je tu hned problém. Bez sponzora bychom proto nemohli letní kino provozovat, a to je pravděpodobně důvod, proč letní kino nemá žádný jiný soukromník. Provozovatel musí navíc splnit spoustu formalit, nedivím se, že se do toho soukromníkům kvůli dvěma měsícům promítání nechce. Je letní kino na Dobráku stejné jako v loňském roce? Ano, funguje na stejném

principu jako loni. Sedmdesát večerů po celé prázdniny promítáme určitý film, přičemž se snažíme vybírat to nejlepší z distribuční nabídky, případně jiný zajímavý titul mimo distribuci. Máte na programu i doprovodné akce? Diváci se mohou těšit na živý hudební doprovod skupiny Ty syčáci k němému hororu Upír nebo na vystoupení břišních tanečnic v rámci bollywoodského večera. Bonbonkem bude i uvedení prvního mluveného Chaplinova filmu Diktátor, k němuž jsme filmová práva sehnali až ve Francii. DANA KOPECKÁ

Daniel Zásměta (vpravo)

www.metro.cz

inzerce


brno XXL

08

www.metro.cz

PÁTEK, 15. ČERVENCE 2011

Hudební festivaly mohou oživit parné letní víkendy Milovníci živé hudby mají v létě spoustu možností, kam se za ní vydat Brno a jeho okolí nabízí několik hudebních festivalů, na nichž zazní country, rock, pop i ska

MF DNES – SLAVOMÍR KUBEŠ

Nejbližší festival začne příští pátek na brněnském Velodromu. Brunafest nabídne páteční rockovou noc a sobotu plnou ska & reggae. Vystoupí třeba skupiny Olympic a Polemic nebo Dalibor Janda. O týden později se v Žatčanech u Brna koná Open Sun Fest, kde jsou hlavním lákadlem skupiny Kryštof a No Name. Nebude tam chybět ani stanové městečko. „Očekávaná účast je kolem pěti tisíc lidí, pro rodiny s dětmi je připraven rodinný fotbálek,“ uvedla organizátorka Šárka Robešová. V Boskovicích organizují od 6. do 7. srpna Festiválek bez bojů a válek. Zazní tam spíše neznámé skupiny jako Johny Said The Number nebo The Vibrations. Výtěžek akce přispívá na konto Emanuel Boskovice – Centrum denních služeb, kde poskytují denní pobyt lidem s mentálním postiže-

ním a s kombinovaným postižením z Boskovic a okolí. Milovníci rockové muziky ocení Blaženburg fest, který 6. srpna nabídne kousek od Brna v Hájovně v Blažovicích několik skupin, třeba Kurtizány z 25. Avenue. „Festival není masová akce, je nutné, aby si udržel svou komorní atmosféru. Má dávat prostor kvalitním a zajímavým umělcům, kteří často stojí mimo širší povědomí veřejnosti,“ popsala organizátorka Nikola Zdražilová. Druhý ročník Brno Riviera Festu pak vypukne 19. srpna. Na přírodním koupališti Riviera se představí známí interpreti. Vystoupí třeba Aneta Langerová, Chinaski nebo Support Lesbiens. „Festival bude na rozdíl od loňského roku více zaměřený na rodiny a mladší posluchače, čemuž odpovídá skladba interpretů, kteří se na festivalu představí, i cel-

Kam na festival Brunafest 22. – 24. 7., Velodrom Brno, 199 Kč Open Sun Fest 29. – 30. 7. , Žatčany u Brna, 400 Kč Festiválek bez bojů a válek 6. – 7. 8., letní kino Boskovice, 200 Kč Blaženburg fest 6. 8., Blažovice u Brna, 105 Kč Brno Riviera Fest 19. 8., přírodní koupaliště Riviera Brno, 350 Kč Živý Lískovec: 3. 9., Starý Lískovec, 150 Kč Útěchovský Countryfest 3. 9., sportovní areál Útěchov, 240 Kč kové uspořádání a charakter areálu,“ popsal za organizátory Michal Malinka. Začátek září pak určitě potěší milovníky country.

inzerce

BOLESTI & INTIMITA

OPRUZENINY & HEMOROIDY

Doer medical silk - 30 ml nebo bo 100 ml • hedvábně jemný lubrikační gel a tělový kondicionér nové generace na bázi silikonu • efektivně řeší první příznaky vaginální ní, suchosti – pálení až mírná bolest, svědění, pocit tlaku, opakující se vaginální otek, infekce, bolesti při sezení a nošení kalhotek, drobná krvácení při pohlavním styku nebo dispareunie (druh sexuální poruchyy projevující se bolestivou souloží). • aplikace na tampón i při menstruaci nu – bezbolestné zavedení a vyjmutí tampónu • CE certifikát – zdravotní pomůcka vhodnáá pro použití s kondomy, významně zvyšujee intimní prožitek obou partnerů • nová receptura vylučuje lepivost či jakékoliv drhnutí, nikdy nezasychá, nežmolkovatí, nízká spotřeba, účinek trvá velmi dlouho • doporučen lékaři a lékárníky k dennímu použit použitítí

- NEZPŮSOBUJE KVASINKY!

• 100% hypoalergenní, bez konzervačních látek,, bez příchuti a vůněě

GLIDE G E 4 yyou – 100 ml • univerzální univerzáln lubrikační prostředek nové gene generace na bázi silikonu • pH neutrální neeutrá vhodný pro muže i ženy • CE certifikát ceertifik – zdravotní pomůcka • preve prevence ence a ošetření opruzení • neucp neucpává pává póry, pokožka může po aplikac aplikaci dýchat • 100% % hypoalergenní, hypo vhodný pro všechhny ty všechny typy pokožky • prostředek první volby na problémy prooblém způsobené zevními he hemoroidy • zabra zabraňuje aňuje mechanickému dráždění, vyrážkám a svědění • neobs neobsahuje sahuj tuky ani jiné látky biologického biologgické původu • omyvateln omyvatelný vodou a mýdlem • vysok vysoká ká kvalita kva za rozumnou cenu

OBA PŘ PŘÍPRAVKY ŽÁDEJTE VE SVÉ LÉKÁRNĚ ŽÁDEJ

w w w.mstrade.eu - w w w.intimnihygiena.eu

Dodává: MS TR ADE s.r.o. , Osadní 26, 170 00 Praha 7, Tel/Fax: 266 711 183, mobil: 603 460 695, e-mail: mstrade�mstrade.eu

Na Brno Riviera Festu zahrají třeba Support Lesbiens.

Hned 3. září mají možnost vybrat si ze dvou country festivalů. Prvním je Živý Lískovec, kde vystoupí třeba František Nedvěd nebo Věra Martinová. „Festival je spojením hudebního a doprovodného programu. Vhodný je zvláště pro rodiny s dětmi, ale myslím, že si své najdou i starší ročníky,“ uvedl organizátor David Kolínek. K doprovodnému pro-

gramu patří třeba parní vláček, trampolína, poníci, skákací hrad, dobrovolní hasiči, kouzelník nebo soutěže a hry s odměnou. Druhým festivalem je Útěchovský Countryfest, na něm vystoupí třeba skupina Kamelot nebo Robert Křesťan & Druhá tráva. DANA KOPECKÁ

www.metro.cz


03

rekonstrukce

Variabilní dětské pokoje prázdniny jsou ideálním obdobím, ve kterém mohou rodiče své ratolesti překvapit novým dětským pokojem. po návratu z letních táborů nebo od prarodičů se alespoň dítě nadšené novým domácím prostředím lépe připraví na školní povinnosti, které mu od září opět nastanou. na nejnovější trendy a oblíbenost doplňků jsme se zeptali odborníků.

postupně s přibývajícím věkem a nároky dítěte a v neposlední řadě dle finančních možností rodičů.

Jaký nábytek rodiče preferují?

Podléhá dětský pokoj módním trendům?

K nejoblíbenějším patří kvalitní a bezpečný nábytek z masivu, který navíc svým uspořádáním a velkou variabilitou rozvíjí dětskou fantazii. Pokud mají rodiče navíc i dostatek prostoru, rádi využívají možnost začlenění skluzavek, důmyslných prolézaček a schovek, které si děti zamilují na první pohled. Stále jsou ve velké oblibě patrové a různě polohovací postele, které takzvaně rostou s dítětem. Snad největší výhodou je možnost dokupování jednotlivých doplňků

Určitě. V předchozích letech byly doplňky jako polštáře, různé kapsáře, oblaka nad postelí a řada dalších doplňků především v sytých základních barvách. Trendem letošního roku jsou pastelové barvy, ve kterých dominují odstíny fialové, růžové a modrozelené. Důraz se klade i na barevnou nápaditost úchytů zásuvek, vhodné barevné doplnění celého interiéru o předložky a koberce. Renata Malá Domestav Brno Velký Špalíček

brno XXL

komerční příloha

PÁTEK, 15. ČERVENCE 2011

Prodat nemovitost sami, nebo s pomocí realitní kanceláře?

Tuto otázku si určitě kladla většina z nás. Prodej nebo koupě nemovitosti představuje vždy zásadní rozhodnutí, ať už vybíráme byt pro přechodné bydlení nebo dům se zahradou, ve kterém si přejeme strávit celý život. Otázky položené realitnímu odborníkovi by mohly pomoci v rozhodování. Chci prodat nemovitost, jak mám postupovat?

Prodej nemovitosti je velmi často majiteli podceňován a důsledkem toho je nízká prodejní cena a dlouhá doba prodeje. Každý člověk je schopný si prodat danou movitou či nemovitou věc sám, ale již si neuvědomí, zda tímto neodborným jednáním nepoškodí sám sebe. Přirovnal bych to k sepsání jakékoli smlouvy, kterou si průměrně inteligentní člověk také dokáže sám napsat, pokud dodrží její právní náležitosti. Důsledkem ale může být, právě z důvodu právní nevědomosti chyba, která se v případě soudního sporu může stát člověku osudnou. Rozhodně bych se jako prodávající obrátil na odbornou firmu – realitní kancelář, která se prodejem nemovitosti dlouhodobě zabývá a má v daném oboru praxi.

V čem je realitní kancelář při prodeji nebo pronájmu pro klienta výhodnější?

Dobrá realitní kancelář poskytuje svým klientům celou řadu výhod. Mezi tu základní patří databáze klientů. Každá realitní kancelář, která v oboru působí několik let, pravidelně inzeruje a z odezvy volajících klientů tvoří databázi zájemců. Výhodou je rychlost prodeje bez nutnosti čekání na nové klienty z inzerce, protože databáze potenciálních klientů je již vytvořená. Klient by si měl uvědomit zásadní skutečnost, že délka prodeje snižuje hodnotu nemovitosti. Tím, že realitní kancelář osloví přímé zájemce z této databáze, je velká pravděpodobnost dosažení požadované kupní ceny.

Jaké jsou další výhody u realitní kanceláře?

Výhod pro klienty je opravdu celá řada a je škoda, že se o nich ví tak

málo. Realitní kancelář poskytuje svým klientům např. diskrétnost o majiteli nemovitosti. V dnešní době není moc dobré, aby každý věděl, kolik vyděláte peněz z nájmu nebo prodeje. Navíc pokud si majitel nabízí nemovitost sám, dostává se do přímé konfrontace se zájemcem, a to má ve většině případů za důsledek snížení kupní ceny. RK inzeruje, což dnes stojí nemalé peníze, které si majitel ušetří, ale navíc realitní kancelář již léta sleduje statistiky volajících v různých inzertních médiích a ví, kde inzerovat efektivně. Jsou realitní kanceláře, které inzerují opravdu plošně a efektivně a to je jeden z faktorů, který bych si při volbě realitní kanceláře prověřil. V dalším vydání se budeme věnovat tématu, jak prodat nebo pronajmout nemovitost rychle a efektivně a jak najít tu správnou realitní kancelář. Lukáš Heger, I.E.T.Reality, s.r.o.

SLEVA až 5000 Kč NA NOVÉ POVRCHOVĚ POŠKOZENÉ

CHLADNIČKY PRAČKY MYČKY SPORÁKY KUCHYŇSKÉ VESTAVBY

VYSTAVENO SPOTŘEBIČŮ

500

PRODEJ, OPRAVY A NÁHRADNÍ DÍLY

Brno, Křenová 19

(areál bývalé Mosilany) tel.: 543 235 www.chladservis.cz

156

ZDARMA odvoz starého spotřebiče

www.metro.cz

PÁTEK, 15. ČERVENCE 2011

Vznikne nová brněnská mešita?

Stávající svatostánek je malý a přestává vyznavačům islámu stačit Politici si ale myslí, že mešita v Brně muslimům zatím bohatě stačí

Stávající mešita funguje od roku 1998. MAFA – MONIKA TOMÁŠKOVÁ

Již více než druhým rokem se mezi brněnskými muslimy a zároveň i mezi jejich odpůrci diskutuje o vzniku nové mešity, která by nahradila současnou, jež stojí ve Vídeňské ulici. Ta přestává místní muslimské komunitě svými prostorami stačit. „Při sváteční modlitbě jsme si museli loni pronajmout nedalekou sportovní halu, protože všichni věřící se do mešity už prostě nevešli,“ vzpomíná Jalal Atassi, člen vedení brněnské muslimské obce. Nejde podle něj ale jen o prostor pro modlitby, v nové budově by měly vzniknout i knihovna, jídelna či společenské místnosti, a mělo by se tak jednat o komplexní informační a komunitní centrum. Ačkoli zatím stále není jasné ani místo, kde by měl nový svatostánek vznik-

nout a ani jeho podoba, má již tento projekt řadu odpůrců. Jedním z nich je i český muslim Lukáš Lhoťan, který zpochybňuje jak potřebu nových prostor, tak i způsob financování jejich vzniku. „Nelíbí se mi hlavně skutečnost, že projekt by musel být financován ze zahraničí. Existuje tu riziko, že by byl financován od lidí a skupin prosazujících netolerantní pojetí islámu,“ domnívá se. To ovšem Atassi zpochybňuje: „Na stavbu bude vypsána veřejná sbírka, které se bude moci zúčastnit každý, ať je z České republiky nebo ze zahraničí. Nevidím v tom problém, to je přece u velkých projektů běžné.“ Odlišný názor mají oba muslimové i na nedávno proběhlou veřejnou deba-

tu, která se stavbě mešity podrobně věnovala. „Trochu mi vadí ten zby-

tečný rozruch, který se okolo této otázky strhl. Mnoho názorů proti stavbě mešity, jako třeba ten o zákazu stavby kostelů v muslimských zemích, se navíc nezakládá na pravdě,“ říká Atassi. Lhoťan oproti tomu proběhlou diskusi hodnotí pozitivně. Poukazuje ovšem na to, že zde chybí jasná slova politiků, jak chtějí v této otázce postupovat. Jasný postoj k plánu na stavbu nové mešity zatím nezaujalo město ani městské části. „Zatím se toto téma oficiálně neprojednávalo. Na druhou stranu zde není asi žádný zásadní důvod, proč bychom měli této stavbě bránit,“ říká mluvčí městské části Brno-střed Roman Burián. V jiných městských částech jsou ovšem vůči projektu skeptičtější. „Toto téma jsme sice neprojednávali, ale domnívám se, že zastupitelstvo je k němu naladěno negativně. Osobně jsem také spíš proti,“ říká starosta Králova Pole Ivan Kopečný. Podobný názor má i starostka Brna-sever Sabina Tomíšková: „Moji podporu tento záměr nemá. Domnívám se, že jedna mešita v Brně je dostačující a další posilování islámu ve střední Evropě nepovažuji za prospěšné.“ JAN DANIEL

07

Knihovna půjčuje i čtečky Nejen klasické knihy, ale také deskové hry nebo elektronické čtečky si mohou vypůjčit návštěvníci brněnské Knihovny Jiřího Mahena. Další letošní novinkou jsou tematické kufříky, v nichž děti najdou knihy, CD a hry. Zejména o čtečky elektronických knih je velký zájem. „Poptávka značně převyšuje nabídku,“ říká Edita Vališová z knihovny. Knihovna vlastní čtyři čtečky. Půjčuje je na dva týdny po zaplacení kauce 1000 korun. V každé z nich je bezmála 500 knih. ČTK

Lidé chtějí cyklotrasy a zeleň Obyvatelé Brna si přejí další stavební rozvoj města – nové plochy pro bydlení a podnikání. Příští městský územní plán by však podle nich měl víc myslet i na zeleň, prostor pro volný čas a cyklotrasy. Vyplývá to z ankety, kterou nedávno při přípravě nového územního plánu uspořádal magistrát. Téměř polovina odpovídajících jako nejlepší vyhodnotila první, tedy nejodvážnější a nejdynamičtější variantu konceptu územního plánu, která počítá s velkou výstavbou. ČTK

Nekuřácké podniky jsou v Brně v módě Síť nekuřáckých restaurací v Brně se postupně rozrůstá. Míří do nich stále více zákazníků a provozovatelé si nemohou stěžovat. S nekuřáckými podniky souhlasí dokonce i kuřáci. Všechny restaurace zapojené do programu Síť nekuřáckých restaurací, kterou založili v Kanceláři Brno –

Zdravé město, se dají poznat na první pohled. „Majitelé obdrželi certifikát a samolepku označující, že jsou členy sítě,“ vysvětlila vedoucí Kanceláře Brno – Zdravé město Ivana Draholová. Před dvěma lety se zapojilo třicet brněnských restaurací, dnes už jejich počet překročil šedesát-

ku. „Nejvíce jich je v centru,“ uvedla Draholová. Provozovatelé těchto podniků si na úbytek zákazníků nestěžují. „Když jsme zavedli nekuřáckou kavárnu, asi na dva týdny jsme sice zaznamenali úbytek zájemců, ale pak začali chodit jiní,“ prozradil Jan Muric z Café Steiner. Souhlasí

s ním i David Suchánek z kavárny Locus. „Být nekuřáckou kavárnou je pro nás přínosem. Nedovedu si představit, že bych ponížil úroveň kvality a služeb tím, že bych povolil, aby se u nás kouřilo,“ řekl Suchánek. Nekuřácké prostory dokonce nevadí ani většině kuřáků. „V případě nesnesitel-

né potřeby kouří před kavárnou,“ uvedl Igor Czajkowski z Café Mezzanine. Do Sítě nekuřáckých restaurací se může zapojit jakýkoli podnik, který má nekuřácké vnitřní prostory. Seznam podniků, které patří do programu, najdete na webu Kanceláře Brno – Zdravé město. DANA KOPECKÁ


06

brno XXL

www.metro.cz

PĂ TEK, 15. Ä&#x152;ERVENCE 2011

Za koupĂĄnĂ­m do pĹ&#x2122;Ă­rody

Na pĹ&#x2122;ehradÄ&#x203A; se stĂĄle vykoupete

MAFA â&#x20AC;&#x201C; OTTO BALLON MIERNY

PĹ&#x2122;Ă­znivci vodnĂ­ch sportĹŻ se nemusĂ­ spolĂŠhat jen na bazĂŠny U Brna je nÄ&#x203A;kolik pĹ&#x2122;Ă­rodnĂ­ch koupaliĹĄĹĽ

S pĹ&#x2122;Ă­chodem letnĂ­ch teplot a nĂĄstupem prĂĄzdnin se nezaÄ?Ă­najĂ­ plnit jen koupaliĹĄtÄ&#x203A;, ale takĂŠ rĹŻznĂŠ pĹ&#x2122;Ă­rodnĂ­ vodnĂ­ plochy. Ty sice vÄ&#x203A;tĹĄinou nenabĂ­zejĂ­ takovĂ˝ komfort, ale zato si zde, na rozdĂ­l od pĹ&#x2122;eplnÄ&#x203A;nĂ˝ch bazĂŠnĹŻ, Ä?asto mĹŻĹžete uŞít mnohem vĂ­ce soukromĂ­ a takĂŠ potÄ&#x203A;ĹĄenĂ­ z nechlorovanĂŠ vody. Letos se poprvĂŠ za dlouhĂŠ roky zdĂĄ, Ĺže by se mohlo dĂĄt bez Ăşhony na zdravĂ­ pĹ&#x2122;es lĂŠto koupat i v BrnÄ&#x203A;nskĂŠ pĹ&#x2122;ehradÄ&#x203A;. Kdo pĹ&#x2122;esto nemĂĄ k pĹ&#x2122;ehradÄ&#x203A; dĹŻvÄ&#x203A;ru, mĹŻĹže zavĂ­tat k rybnĂ­Ä?kĹŻm v lĂ­ĹĄeĹ&#x2C6;skĂŠm MariĂĄnskĂŠm ĂşdolĂ­. Ty si vÄ&#x203A;tĹĄinou dokĂĄĹžou udrĹžet pomÄ&#x203A;rnÄ&#x203A; Ä?istou vodu i v letnĂ­ch mÄ&#x203A;sĂ­cĂ­ch. Plavci zde navĂ­c nemusĂ­ rezignovat ani na zĂĄkladnĂ­ sluĹžby, neboĹĽ poblĂ­Ĺž vody se nachĂĄzĂ­ jak restaurace a stĂĄnky s obÄ?erstvenĂ­m, tak tĹ&#x2122;eba i mobilnĂ­ toalety. PĹ&#x2122;Ă­jemnĂ˝ vĂ˝let za koupĂĄnĂ­m mĹŻĹže podpoĹ&#x2122;it i to, Ĺže do MariĂĄnskĂŠho ĂşdolĂ­ se

Voda on-line Kvalitu vody v rĹŻznĂ˝ch venkovnĂ­ch vodnĂ­ch nĂĄdrŞích si mĹŻĹžete ovÄ&#x203A;Ĺ&#x2122;it tĹ&#x2122;eba na webu. Informace najdete na strĂĄnkĂĄch KrajskĂŠ hygienickĂŠ stanice JihomoravskĂŠho kraje www.khsbrno.cz. dĂĄ z mÄ&#x203A;sta pohodlnÄ&#x203A; dostat na kole i koleÄ?kovĂ˝ch bruslĂ­ch. Za vodou se ale vyplatĂ­ vyjet i dĂĄle za Brno. VynikajĂ­cĂ­ povÄ&#x203A;st mĂĄ napĹ&#x2122;Ă­klad zatopenĂ˝ kaolinovĂ˝ lom mezi obcemi MarĹĄov a LaŞånky. Tato destinace se sice stĂĄvĂĄ v poslednĂ­ch letech Ä?Ă­m dĂĄl populĂĄrnÄ&#x203A;jĹĄĂ­, ale i tak ji lze doporuÄ?it pĹ&#x2122;edevĹĄĂ­m tÄ&#x203A;m, kteĹ&#x2122;Ă­ touŞí po klidu a pravĂŠm pĹ&#x2122;Ă­rodnĂ­m koupĂĄnĂ­. Jistou komplikacĂ­ mĹŻĹže bĂ˝t pro nÄ&#x203A;kterĂŠ jen prudkĂ˝ svah, kterĂ˝ je tĹ&#x2122;eba pĹ&#x2122;ekonat v zĂĄvÄ&#x203A;reÄ?nĂŠ fĂĄzi sestupu k vodÄ&#x203A;. VeĹ&#x2122;ejnou dopravou se k lomu nejsnĂĄze do-

stanete linkovĂ˝mi autobusy buÄ? z KuĹ&#x2122;imi, nebo od zoologickĂŠ zahrady, kdy ale budete muset vyuŞít pĹ&#x2122;estupu ve VeverskĂŠ BĂ­týťce. Na opaÄ?nĂŠ stranÄ&#x203A; od Brna, u obce LuleÄ? nedaleko od VyĹĄkova, se nachĂĄzĂ­ dalĹĄĂ­ zatopenĂ˝ kamenolom hojnÄ&#x203A; vyuŞívanĂ˝ ke koupĂĄnĂ­. Od toho MarĹĄovskĂŠho se ale liĹĄĂ­ pĹ&#x2122;edevĹĄĂ­m tĂ­m, Ĺže byl jiĹž ve 30. letech upravenĂ˝ do podoby pĹ&#x2122;Ă­rodnĂ­ho koupaliĹĄtÄ&#x203A;. DĂ­ky tomu se zde nĂĄvĹĄtÄ&#x203A;vnĂ­ci mohou tÄ&#x203A;ĹĄit i na upravenou travnatou plĂĄĹž, skokanskĂŠ mĹŻstky, dÄ&#x203A;tskĂŠ brouzdaliĹĄtÄ&#x203A; a sociĂĄlnĂ­ zaĹ&#x2122;Ă­zenĂ­. Drobnou nevĂ˝hodou tohoto koupaliĹĄtÄ&#x203A; proti jinĂ˝m pĹ&#x2122;Ă­rodnĂ­m vodnĂ­m plochĂĄm je vyĹĄĹĄĂ­ poÄ?et nĂĄvĹĄtÄ&#x203A;vnĂ­kĹŻ a nutnost zaplatit nĂ­zkĂŠ vstupnĂŠ. Z Brna je moĹžnĂŠ se dostat do LulÄ?e pĹ&#x2122;Ă­mĂ˝m spojem z autobusovĂŠho nĂĄdraŞí ZvonaĹ&#x2122;ka. JAN DANIEL

www.metro.cz

BrnÄ&#x203A;nskĂĄ pĹ&#x2122;ehrada mĂĄ jedineÄ?nĂŠ kouzlo.

Kvalita vody v BrnÄ&#x203A;nskĂŠ pĹ&#x2122;ehradÄ&#x203A; klesĂĄ, pĹ&#x2122;esto se v nĂ­ dĂĄ stĂĄle koupat. DĹŻvodem snĂ­ĹženĂ­ kvality vody je mnoĹženĂ­ letnĂ­ch fytoplanktonĹŻ, prĹŻhlednost tak klesla na metr a pĹŻl. Podle Ĺ&#x2122;editele ZĂĄvodu Dyje z PovodĂ­ Moravy Jana Morongy je vĹĄak tento prĹŻbÄ&#x203A;h bÄ&#x203A;ĹžnĂ˝. â&#x20AC;&#x17E;Tato zmÄ&#x203A;na na poÄ?ĂĄtku lĂŠta je normĂĄlnĂ­ na vÄ&#x203A;tĹĄinÄ&#x203A; nĂĄdrŞí tohoto typu,â&#x20AC;&#x153; poznamenal Moronga. Fytoplanktony vyskytujĂ­cĂ­ se v pĹ&#x2122;ehradÄ&#x203A; by vĹĄak nemÄ&#x203A;ly plavce ohrozit. AktuĂĄlnĂ­ bouĹ&#x2122;ky navĂ­c pomĂĄhajĂ­ kvalitÄ&#x203A; vody. â&#x20AC;&#x17E;Voda se v tÄ&#x203A;chto pĹ&#x2122;Ă­padech ochlazuje a takĂŠ Ä?ĂĄsteÄ?nÄ&#x203A; promĂ­chĂĄvĂĄ, coĹž vytvĂĄĹ&#x2122;Ă­ zejmĂŠna pro sinice a jinĂ˝ neŞådoucĂ­ fytoplankton nepĹ&#x2122;Ă­znivĂŠ prostĹ&#x2122;edĂ­, a tĂ­m brĂĄnĂ­ jejich rozvoji,â&#x20AC;&#x153; uvedl Moronga. ZĂĄroveĹ&#x2C6; ale mohou pĹ&#x2122;Ă­valovĂŠ

144

Tolik milionĹŻ korun vydĂĄ PovodĂ­ Moravy do konce roku 2012 za rĹŻznĂĄ opatĹ&#x2122;enĂ­ ke zvýťenĂ­ kvality vody. srĂĄĹžky do nĂĄdrŞí splachovat Ĺživiny, kterĂŠ jsou pak pro sinice snadnÄ&#x203A;ji dostupnĂŠ, a tak urychlĂ­ jejich mnoĹženĂ­. O zvýťenĂ­ kvality vody se PovodĂ­ Moravy snaŞí uĹž tĹ&#x2122;etĂ­m rokem. â&#x20AC;&#x17E;Mezi vyuŞívanĂŠ praktiky patĹ&#x2122;Ă­ tĹ&#x2122;eba dĂĄvkovĂĄnĂ­ neĹĄkodnĂŠho sĂ­ranu ĹželezitĂŠho, vĂ˝mÄ&#x203A;na bĂ­lĂ˝ch ryb za dravĂŠ, vyĹĄĹĄĂ­ dodĂĄvka kyslĂ­ku Ä?i vĂĄpnÄ&#x203A;nĂ­ upuĹĄtÄ&#x203A;nĂŠ nĂĄdrĹže,â&#x20AC;&#x153; popsala mluvÄ?Ă­ PovodĂ­ Moravy Veronika HrdĂĄ. DANA KOPECKĂ

 

 ! !  "!!' )  !#& "#!%$&)  !! #!& !# "!'!& "!

 !' ' "! "#%( "&( $!!' $%&" ' !*'( %#*

     !    

inzerce

  !  

 '%$! ' &$ +$!$)  &#$ #$&" #!, )()' ,  &#$ !$#* 

M{zd{ 3

M{zd{ 3od  od  

Mazda 3 je v z, který svým designem vy nívå z ady oby ejných vozidel. VýraznÊ tvary, skv lÊ jízdní vlastnosti a technologickÊ inovace vås ohromí. P ij te a otestujte Mazdu3.

www.autopalace-brno.cz %,1 * .,*  3 .1. "'2 /3 &*,-3* 2. * . .* ".* 2. .-.* #($ *

*0 2. . * . 1 ,2.- - +, ) ,* . 2. 1 *1 

3 ! .  


job

20

www.metro.cz

PĂ TEK, 15. Ä&#x152;ERVENCE 2011

ZĂĄjem o nÄ&#x203A;meckĂ˝ pracovnĂ­ trh je zatĂ­m malĂ˝

plus

www.metro.cz

PracovnĂ­ci z novÄ&#x203A;jĹĄĂ­ch Ä?lenskĂ˝ch zemĂ­ EvropskĂŠ unie nemajĂ­ oÄ?ekĂĄvanĂ˝ zĂĄjem o prĂĄci v NÄ&#x203A;mecku, kterĂŠ jim svĹŻj pracovnĂ­ trh otevĹ&#x2122;elo v kvÄ&#x203A;tnu. DoloĹžil to statistikami norimberskĂ˝ institut pro prĹŻzkum pracovnĂ­ho trhu. Podle agentury DPA se tak nepotvrdily oba-

vy z masovĂŠho nĂĄporu vĂ˝chodoevropskĂ˝ch pracovnĂ­ch sil. SpolkovĂ˝ ĂşĹ&#x2122;ad pro migraci a uprchlĂ­ky uvĂĄdĂ­, Ĺže v kvÄ&#x203A;tnu si naĹĄlo prĂĄci v NÄ&#x203A;mecku jen 10 235 zamÄ&#x203A;stnancĹŻ z osmi novÄ&#x203A;jĹĄĂ­ch Ä?lenskĂ˝ch zemĂ­ EvropskĂŠ unie vÄ?etnÄ&#x203A; Ä&#x152;eskĂŠ republi-

ky. To bylo zhruba jenom o 5687 mÄ&#x203A;sĂ­Ä?nÄ&#x203A; vĂ­c, neĹž NÄ&#x203A;-

Vedou PolĂĄci

Druhou nejpoÄ?etnÄ&#x203A;jĹĄĂ­ skupinou jsou MaÄ?aĹ&#x2122;i a tĹ&#x2122;etĂ­ SlovĂĄci. NovÄ&#x203A; pĹ&#x2122;Ă­chozĂ­ch Ä?eskĂ˝ch pracovnĂ­kĹŻ bylo v kvÄ&#x203A;tnu 335, proti dubnu o 96 vĂ­c.

NejvÄ&#x203A;tĹĄĂ­ zĂĄjem o uvolnÄ&#x203A;nĂ˝ pracovnĂ­ trh v NÄ&#x203A;mecku projevili PolĂĄci, v kvÄ&#x203A;tnu jich bylo 6836, coĹž je o asi 4000 vĂ­c neĹž v dubnu.

V LĂ­pÄ&#x203A; vznikne 140 mĂ­st

SpoleÄ?nost Johnson Controls, kterĂĄ vyrĂĄbĂ­ automobilovĂŠ souÄ?ĂĄstky, plĂĄnuje rozĹĄĂ­Ĺ&#x2122;enĂ­ vĂ˝roby v Ä&#x152;eskĂŠ LĂ­pÄ&#x203A;. Firma mĂĄ zĂĄjem o pozemky za 12,5 milionu korun v prĹŻmyslovĂŠ zĂłnÄ&#x203A; blĂ­zko budovanĂŠho obchvatu, kde by mÄ&#x203A;l vyrĹŻst novĂ˝ areĂĄl. Vznik-

nout by mÄ&#x203A;lo asi 140 pracovnĂ­ch mĂ­st. Informoval o tom vÄ?erejĹĄĂ­ Ä&#x152;eskolipskĂ˝ denĂ­k. ZastupitelĂŠ uĹž podle listu schvĂĄlili uzavĹ&#x2122;enĂ­ smlouvy o smlouvÄ&#x203A; budoucĂ­ kupnĂ­ s firmou Johnson Controls Hybrid and Recycling GmbH na odkup zhruba 41 tisĂ­c metrĹŻ

CestovĂĄnĂ­ - nabĂ­dka

Ä?tvereÄ?nĂ­ch pozemkĹŻ. â&#x20AC;&#x17E;Investor si musĂ­ pozemky zainvestovat sĂĄm, to znamenĂĄ zajistit jejich odvodnÄ&#x203A;nĂ­, pĹ&#x2122;Ă­stupovou cestu a odstranit nĂĄletovou zeleĹ&#x2C6;,â&#x20AC;&#x153; Ĺ&#x2122;ekla DenĂ­ku mluvÄ?Ă­ Ä?eskolipskĂŠ radnice Eva MarkgrafovĂĄ.

â&#x20AC;˘ AĹž 5000 KÄ? MÄ&#x161;SĂ?Ä&#x152;NÄ&#x161; NAVĂ?C! PoskytnÄ&#x203A;te VaĹĄe auto, plot Ä?i dĹŻm jako reklamnĂ­ plochu pro firmy z celĂŠ Ä&#x152;R. Volejte ihned 270 005 066 Po-PĂĄ, 7-19:00 hod.

pĹ&#x2122;ijmeme ihned

strĂĄĹžnĂŠ

- muĹže a Ĺženy prĂĄce v Praze a stĹ&#x2122;ednĂ­ch Ä&#x152;echĂĄch NĂ STUP MOĹ˝NĂ? IHNED VOLEJTE ZDARMA

â&#x20AC;˘ NebankovnĂ­ pĹŻjÄ?ka pro vĹĄechny. Bez nĂĄhledu do registrĹŻ. Od 40 tis do 2 mil. Nejsme linka 900!! Pracuji pro jednoho vÄ&#x203A;Ĺ&#x2122;itele. Volejte 739993699 â&#x20AC;˘ 1. platba aĹž po vyplacenĂ­ pĹŻjÄ?ky! AKompas.cz pĹŻjÄ?ky na smÄ&#x203A;nku bez registru, penĂ­ze do 3 dnĹŻ. Kanc. Brno, zprostĹ&#x2122;ed. pro 2 vÄ&#x203A;Ĺ&#x2122;itele. T: 732744679 i SMS â&#x20AC;˘ ObÄ?anskĂŠ pĹŻjÄ?ky: 50-200 tis. KÄ?. NĂ­zkĂŠ splĂĄtky, bez poplatku pĹ&#x2122;edem, i pro klienty v registrech, OSVÄ&#x152; a Ĺženy na MD. Tel: 491 619 888

5 64  VzdÄ&#x203A;lĂĄvĂĄnĂ­ - Kurzy nabĂ­d.

â&#x20AC;˘ MATEMATIKA - REPARĂ T + maturita + pĹ&#x2122;ijĂ­macĂ­ zkouĹĄky - individuĂĄlnÄ&#x203A; i skupinovÄ&#x203A; nabĂ­zĂ­ SĹ profesorka - Ä&#x152;eskĂŠ BudÄ&#x203A;jovice. VĂ˝sledky! T: 603306139

Pozemky - nabĂ­dka

â&#x20AC;˘ ProdĂĄm levnÄ&#x203A; pozemky z restituce 23,- KÄ?/m. MalebnĂŠ louky navazujĂ­cĂ­ na obec MalĂŠ Chvojno v Ă&#x161;steckĂŠm kraji. Tel.: 353821383; kasius@tiscali.cz

Finance - nabĂ­dka PĹŽJÄ&#x152;KY Ä&#x152;ERVENEC od 20 000,- bez poplatku bez volĂĄnĂ­ na 900... TEL.: 723 929 161

7 85 6 â&#x20AC;˘ ZajĂ­mavĂĄ prĂĄce, kterou lze â&#x20AC;˘ Beta Trans D.K pĹ&#x2122;ijme Ĺ&#x2122;idiÄ?e na vykonĂĄvat kompletnÄ&#x203A; z domu dodĂĄvkovĂŠ a osobnĂ­ vozy na HPP ve volnĂŠm Ä?ase. ZaĹĄkolenĂ­, zajĂ­i VPP. VĂ˝bornĂŠ platovĂŠ podmĂ­nky. mavĂ˝ pĹ&#x2122;Ă­jem. MoĹžnĂŠ i na HÄ&#x152;. www.pracovnikariera.cz T: 608563425

PenĂ­ze majĂ­ bĂ˝t splatnĂŠ pĹ&#x2122;i podpisu smlouvy. Podle MarkgrafovĂŠ by mÄ&#x203A;lo v novĂŠm provozu do konce roku 2013 najĂ­t prĂĄci asi osmdesĂĄt lidĂ­ a o tĹ&#x2122;i roky pozdÄ&#x203A;ji, kdy by se mÄ&#x203A;la vĂ˝roba rozjet naplno, dalĹĄĂ­ch zhruba ĹĄedesĂĄt. Ä&#x152;TK

KancelĂĄĹ&#x2122; Ĺ&#x2122;ĂĄdkovĂŠ inzerce: Na Florenci 19, 110 00 Praha 1 po-Ä?t 800-1700, pĂĄ 800-1700 tel.: 225 065 177, 178, fax: 225 066 653

servis

PrĂĄce - nabĂ­dka

mecko uvolnilo svĹŻj pracovnĂ­ trh. Ä&#x152;TK

"(+0$+"+ % '-9/'+"+ $+/+1+./* ,&'3 #4 49./1

  *4' ).* .,(9/'3 .+(%"* -+1* &#"*9* 13,(9!#* #2#'0!

  

% ,-+ '(%#*/2 . *3') ,&)#) 12,(7")# % 1 $+/+1+./% 

 !#3 -0#* *3' -+' ) (7 .,(7/' *#.(%!0&#)# *#)+*

 

â&#x20AC;˘ PenĂ­ze na smÄ&#x203A;nku BEZ POPLATKĹŽ v kancelĂĄĹ&#x2122;i. Zavolejte si a domluvte si osobnĂ­ schĹŻzku s naĹĄim ĂşvÄ&#x203A;rĂĄĹ&#x2122;em jeĹĄtÄ&#x203A; dnes. Tel.: 602 755 898 â&#x20AC;˘ PenĂ­ze do 30 min. BEZ POPLATKĹŽ, Ĺ&#x2122;eĹĄĂ­me vĹĄe 602 295 280. PenĂ­ze vĹĄem bez popl. jeĹĄtÄ&#x203A; dneska vyĹ&#x2122;Ă­dĂ­me popĹ&#x2122;Ă­padÄ&#x203A; pĹ&#x2122;ijedeme k VĂĄm 724 200 739 â&#x20AC;˘ PĹŽJÄ&#x152;Ă?ME vlastnĂ­ penĂ­ze. Bez poplatkĹŻ jeĹĄtÄ&#x203A; dnes. I menĹĄĂ­ Ä?ĂĄstky. StaÄ?Ă­ OP a trvalĂ˝ pobyt. PopĹ&#x2122;. na smÄ&#x203A;nku. T: 602 755 898 â&#x20AC;˘ PENĂ?ZE a rychle?? StaÄ?Ă­ kdyĹž mi zavolĂĄte. Ĺ&#x2DC;eĹĄĂ­m vĹĄe. OsobnĂ­ schĹŻzka je nezbytnĂĄ. Do 30 min. vĂ˝sledek. Bez formalit. Tel.: 602 295 280 â&#x20AC;˘ PĹŽJÄ&#x152;KY, velmi rychlĂŠ vyĹ&#x2122;Ă­zenĂ­. Bez nahlĂ­ĹženĂ­ do registrĹŻ. I pro pĹ&#x2122;edluĹženĂŠ klienty. VĂ˝sledek budete vÄ&#x203A;dÄ&#x203A;t ihned. Tel.: 724 200 739 â&#x20AC;˘ Finance rychle a vĹĄem! AĹž 1 milion! PĹŻjÄ?ky, konsolidace, Ĺ&#x2122;eĹĄenĂ­ exekucĂ­! Bez registrĹŻ a volĂĄnĂ­ na 900!(Pracuji pro jednoho vÄ&#x203A;Ĺ&#x2122;itele) Tel: 720 669 440 â&#x20AC;˘ RYCHLĂ pĹŻjÄ?ka, kolik si Ĺ&#x2122;eknete, tolik dostanete jeĹĄtÄ&#x203A; dnes do hodiny na tel.: 602 769 815. PENĂ?ZE na ĂşÄ?et nebo hotovÄ&#x203A;. Rychle t. 602 419 793 â&#x20AC;˘ Snadno dostupnĂĄ rychlĂĄ pĹŻjÄ?ka do hodiny 725 471 019. PenĂ­ze bez popl. pĹ&#x2122;edem, pĹ&#x2122;ijedeme za VĂĄmi hned. Domluvte si schĹŻzku na T. 602 197 136

IntimnĂ­ - nabĂ­dka

 %?I3CJ +6>3 $B6=

E5?E3 3 C?D= @? =3I<6> 23E?<6: =9 >3   

; 5 #&

 9;?E>J ,3>5A3 G <6C

)5A637?EJ> ?5 BC3A?BC $6> ,#0 ,#0 !846 -3; >6EJ86: 3 I3E?<6: =9 >3 C6<   ; 5 !/

 )%)/% @=? I -E8?

A679?>D ()/ %)(-%-1 *9 8>65 ,', E6 CE3AD * 3 C6FC >3  

 (6I3=BC>3>J "3>96<3 

. = E @?BC<46 >3:56 C? 4? D BE 6>H >6 *6;E3@= - A?I=3I<= C D56 B6 EA346C /?<6:   ; 5 #"

 ;> I3566; @A? 5<?D8?D48E<9 /?<6:  % =9>

   

 

METRO.CZ

 

   

EMA Europe sro 14, Praha 015, 11015, tech. Materna, 18+, max 1sms/50KÄ?, 1min/90KÄ? www.ema.bz, platmobilem.cz


04

svÄ&#x203A;t

PĂ TEK, 15. Ä&#x152;ERVENCE 2011

Psy, nebo skenery? USA nemajĂ­ jasno

PĹ&#x2122;i ostraze letiĹĄĹĽ pĹ&#x2122;ijdou zvĂ­Ĺ&#x2122;ata levnÄ&#x203A;ji, nenĂ­ jim navĂ­c tĹ&#x2122;eba instalovat novĂŠ verze programĹŻ V dolnĂ­ komoĹ&#x2122;e americkĂŠho Kongresu se jednalo o bezpeÄ?nostnĂ­ch opatĹ&#x2122;enĂ­ch na letiĹĄtĂ­ch. NejĹživÄ&#x203A;jĹĄĂ­ debata se pĹ&#x2122;itom podle televize CNN strhla pĹ&#x2122;ekvapivÄ&#x203A; na tĂŠma, zda jsou pĹ&#x2122;i hledĂĄnĂ­ vĂ˝buĹĄnin uĹžiteÄ?nÄ&#x203A;jĹĄĂ­ tÄ&#x203A;lesnĂŠ skenery, nebo psi. TĂĄbor zastĂĄncĹŻ psĹŻ ve stĹ&#x2122;edu vedl utaĹžskĂ˝ republikĂĄnskĂ˝ poslanec Jason Chaffetz. Argumentoval zejmĂŠna tĂ­m, Ĺže psi pĹ&#x2122;ijdou levnÄ&#x203A;ji, cestujĂ­cĂ­ mĂ­Ĺ&#x2C6; obtÄ&#x203A;ĹžujĂ­, nenĂ­ jim tĹ&#x2122;eba instalovat novĂŠ verze programĹŻ, provozem se neopotĹ&#x2122;ebovĂĄvajĂ­ a jsou zĹ&#x2122;ejmÄ&#x203A; schopnĂ­ identifiko-

TakĂŠ zaznÄ&#x203A;lo... ...Ĺže americkĂĄ letiĹĄtÄ&#x203A; nejsou navzdory vĹĄem opatĹ&#x2122;enĂ­m dost bezpeÄ?nĂĄ. DennÄ&#x203A; je na nich zaznamenĂĄno sedm bezpeÄ?nostnĂ­ch incidentĹŻ. BezpeÄ?nostnĂ­ ĂşĹ&#x2122;ad TSA nedĂĄvno varoval, Ĺže teroristĂŠ by se mohli pokusit zaĂştoÄ?it pomocĂ­ voperovanĂ˝ch bomb. vat bombu i pod kůŞí. ZastĂĄnce skenerĹŻ pak napadl ostrĂ˝m prohlĂĄĹĄenĂ­m: â&#x20AC;&#x17E;PsĹŻm chybĂ­ jedinĂŠ, totiĹž lobbistĂŠ. Ti, kdo prosazujĂ­

AB KOMPONENTY s.r.o. VĂ­deĹ&#x2C6;skĂĄ 101/119, Brno

www.metro.cz

ty stroje, by se mÄ&#x203A;li stydÄ&#x203A;t. Existuje lepĹĄĂ­ zpĹŻsob, jak tu prĂĄci dÄ&#x203A;lat, a to se psy.â&#x20AC;&#x153; SmĂ­Ĺ&#x2122;livÄ&#x203A;jĹĄĂ­ John Sammon z TSA prohlĂĄsil, Ĺže vyuĹžitĂ­ je pro obojĂ­, avĹĄak psi prĂ˝ majĂ­ urÄ?itĂŠ nedostatky. MusĂ­ se jim dopĹ&#x2122;ĂĄvat Ä?astĂŠ pĹ&#x2122;estĂĄvky, zatĂ­mco skenery pracujĂ­ neĂşnavnÄ&#x203A;. Vyrazil vĹĄak mnohĂ˝m dech prohlĂĄĹĄenĂ­m, Ĺže psi nejsou levnĂ­, jeden prĂ˝ mĹŻĹže pĹ&#x2122;ijĂ­t â&#x20AC;&#x17E;na stovky tisĂ­c dolarĹŻâ&#x20AC;&#x153;. Chaffetz kontroval doporuÄ?enĂ­m, aby svĹŻj Ăşdaj ovÄ&#x203A;Ĺ&#x2122;il, avĹĄak Sammon upozornil, Ĺže je tĹ&#x2122;eba poÄ?Ă­tat takĂŠ s vĂ˝daji na cviÄ?itele a psovody. Ä&#x152;TK

pĹ&#x2122;ijme pracovnĂ­ky na pozici

ZprĂĄvy struÄ?nÄ&#x203A; DrogovĂĄ ponorka byla dopadena HonduraskĂŠ ĂşĹ&#x2122;ady poprvĂŠ zadrĹžely ponorku pouŞívanou pro paĹĄovĂĄnĂ­ kokainu pĹ&#x2122;es KaribskĂŠ moĹ&#x2122;e. ZĂĄroveĹ&#x2C6; zatkly pÄ&#x203A;tici podezĹ&#x2122;elĂ˝ch osob. Ponorku objevily radary hlĂ­dkovĂŠ lodi, kterĂĄ obvykle kĹ&#x2122;iĹžuje karibskĂŠ vody. Jakmile posĂĄdka ponorky zjistila, Ĺže byla odhalena, plavidlo potopila. MuĹži pak byli dopadeni na souĹĄi, kam se dopravili jen v neprĹŻstĹ&#x2122;elnĂ˝ch vestĂĄch.

SympaĹĽĂĄk Tusk, ale skutek utek PolskĂ˝ premiĂŠr Donald Tusk (na snĂ­mku) je pohlednĂ˝ a sympatickĂ˝,

ale hodnÄ&#x203A; mluvĂ­ a skutek utek. Tak velkĂĄ Ä?ĂĄst PolĂĄkĹŻ vnĂ­mĂĄ svĂŠho pĹ&#x2122;edsedu vlĂĄdy po vĂ­ce neĹž tĹ&#x2122;ech letech u moci. VyplĂ˝vĂĄ to z vĂ˝sledkĹŻ prĹŻzkumu agentury CBOS, kterĂ˝ byl ve stĹ&#x2122;edu zveĹ&#x2122;ejnÄ&#x203A;n ve VarĹĄavÄ&#x203A;..

KvĹŻli afĂŠĹ&#x2122;e zatÄ?en sedmĂ˝ Ä?lovÄ&#x203A;k BritskĂĄ policie zatkla dalĹĄĂ­ho Ä?lovÄ&#x203A;ka v souvislosti se skandĂĄlem kolem odposlechĹŻ bulvĂĄrnĂ­ho nedÄ&#x203A;lnĂ­ku News of the World. Scotland Yard vÄ?era uvedl, Ĺže jde o ĹĄedesĂĄtiletĂŠho muĹže a Ĺže byl zatÄ?en v LondĂ˝nÄ&#x203A; v ĂşterĂ˝ rĂĄno. Policie dalĹĄĂ­ podrobnosti neoznĂĄmila. Jde jiĹž o sedmĂŠho zatÄ?enĂŠho v souvislosti s afĂŠrou, kterĂĄ vedla k uzavĹ&#x2122;enĂ­ nedÄ&#x203A;lnĂ­ku. Ä&#x152;TK

Majdalenky 19 â&#x20AC;˘ Brno-LesnĂĄ

Ă­nĂť, skďŹ ... ĂŠ y nov ... er cen p su

tel.: 737 198 155 tel./fax: 545 222 545

www.skrine-interiery.cz Poâ&#x20AC;&#x201C;PĂĄ 10 â&#x20AC;&#x201C;18 hod.

Životopisy zasílejte na: +/('0( 3$461(4$ 342 532/734&, 8 2%/$56, :5.81 3(4521/7 342 4$.275.2 10(&.27 /,&+6(16(-15.2 8&$45.2

+ <=; 8 &>;.?1 65 6-7; C<=;>?107;A-?18 <=/1 A1 +- C195 +BC:-@61?1 >1 >-9;>?-?:;@ <=-/ ;=51:?;A-:;@ :- A>81017 +B>?@<@61?1 >1.165>? 9?1 0;.=;@ C:-8;>? 850 - C>7A-? ><;8@<=-/;A:7B +> .-A ;A;?1 :91/7B :?1=1>>1 &;81?1 :9 19-58 > <109?19 ' )(+'# ))"' *'%!%( &"

Na Ĺ&#x2122;idiÄ?ĂĄk s cednĂ­kem CednĂ­k na hlavÄ&#x203A; mĂĄ na fotografii v Ĺ&#x2122;idiÄ?skĂŠm prĹŻkaze VĂ­deĹ&#x2C6;an Niko Alm. MĂ­stnĂ­ ĂşĹ&#x2122;ady nenaĹĄly oporu v zĂĄkonÄ&#x203A;, aby mu v tomto vtĂ­pku zabrĂĄnily. PÄ&#x203A;tatĹ&#x2122;icetiletĂ˝ ateista si vĂ˝stĹ&#x2122;ednĂ­ pokrĂ˝vku hlavy zvolil na

protest proti tomu, Ĺže muslimskĂ˝m ĹženĂĄm je dovoleno nechat se na dokumenty fotografovat v zahalujĂ­cĂ­ch ĹĄĂĄtcĂ­ch. PĂ­ĹĄe o tom internetovĂŠ vydĂĄnĂ­ denĂ­ku Austrian Independent. Ä&#x152;TK

ArabskĂ˝ komiks mĂĄ odradit od extremismu UĹž padesĂĄt tisĂ­c lidĂ­ si prohlĂŠdlo na Facebooku hru s nĂĄzvem Happy Oasis (Ĺ ĹĽastnĂĄ oĂĄza), kterĂĄ je k dispozici od tohoto tĂ˝dne. JejĂ­ autor JordĂĄnec SulajmĂĄn Bachit v nĂ­ chce mlĂĄdeĹž odradit od extremismu. Bachit, kterĂ˝ mĂĄ za sebou ĂşspÄ&#x203A;ĹĄnĂŠ komiksy urÄ?enĂŠ mlĂĄdeĹži v arabskĂ˝ch zemĂ­ch, o hĹ&#x2122;e informoval na konferenci o novinkĂĄch v technologii a designu ve skotskĂŠm Edinburghu. V dobÄ&#x203A; atentĂĄtĹŻ na USA v roce 2001 Bachit studoval na univerzitÄ&#x203A; v MinnesotÄ&#x203A;. KrĂĄtce potĂŠ ho Ä?tyĹ&#x2122;i muĹži napadli jenom proto, Ĺže je Arab. NezahoĹ&#x2122;kl a rozhodl se vÄ&#x203A;novat osvÄ&#x203A;tÄ&#x203A;. â&#x20AC;&#x17E;UvÄ&#x203A;domil jsem si, Ĺže boj s extremis-

Jak to bylo Autor zaÄ?al tvoĹ&#x2122;it komiksovĂŠ knihy z arabskĂŠho prostĹ&#x2122;edĂ­ a snaĹžil se v nich o vytvoĹ&#x2122;enĂ­ kladnĂ˝ch hrdinĹŻ. Vznikla tak napĹ&#x2122;Ă­klad ĹženskĂĄ obdoba Jamese Bonda nebo zvlĂĄĹĄtnĂ­ agent pro boj proti extremistĹŻm. V JordĂĄnsku se prodalo 300 tisĂ­c vĂ˝tiskĹŻ. mem se musĂ­ zaÄ?Ă­t od mlĂĄdeĹže,â&#x20AC;&#x153; Ĺ&#x2122;ekl stanici BBC. Bachit objĂ­ĹždÄ&#x203A;l ĹĄkoly s pohĂĄdkovĂ˝mi pĹ&#x2122;Ă­bÄ&#x203A;hy, a kdyĹž se ho jedno dĂ­tÄ&#x203A; zeptalo, zda existuje nÄ&#x203A;jakĂ˝ arabskĂ˝ Superman, uvÄ&#x203A;domil si, Ĺže ne. Ä&#x152;TK

prace@abkomponenty.cz Tel.: 602262946 Tel.: 532149111 Irena Ä&#x152;ejkovĂĄ

+-1 <;81 <>;.:;>?5 C-4=:@61 C169:- C>7A: ><;8@<=-/;A:7

@/4-C1 A1 ><;8@<=/5 > *'%!%( &" 9. - <5 ;

(MJHCH<K 3?JKHG;E>B?GKLE?BKLMG@?G *F<+ *3 .?IE?JKLJ;?  ' ! *?J; 6?E" ! ! );O" ! ! ?MJHCH<K @?J;#;J=HJ >?

inzerce

SK¤�NÚ NA M�RU

obsluha CNC obrĂĄbÄ&#x203A;cĂ­ch strojĹŻ /frĂŠzovacĂ­ centrum Sabre, vysekĂĄvacĂ­ stroj Ehrt/

HledĂĄme zamÄ&#x203A;stnance na pozice

     

Pro pozici OperĂĄtor ve vĂ˝robÄ&#x203A; poĹžadujeme: 0 manuĂĄlnĂ­ pĹ&#x2122;esnost a zruÄ?nost 0 ochota pracovat ve tĹ&#x2122;Ă­smÄ&#x203A;nnĂŠm provozu 0 vĂ˝hodou SOU/SĹ vzdÄ&#x203A;lĂĄnĂ­ v oboru ELEKTRO, pĹ&#x2122;Ă­padnÄ&#x203A; vyhlĂĄĹĄka 50 Pro pozici LakĂ˝rnĂ­k poĹžadujeme: 0 zkuĹĄenosti s rĹŻznĂ˝mi technikami lakovĂĄnĂ­ 0 vyuÄ?enĂ­ v oboru malĂ­Ĺ&#x2122;, natÄ&#x203A;raÄ? a pod. 0 pĹ&#x2122;edchozĂ­ praxe nutnĂĄ MĂ­sto vĂ˝konu prĂĄce: Kollmorgen, s.r.o., EvropskĂĄ 864, 664 42 ModĹ&#x2122;ice Ĺ˝ivotopisy zasĂ­lejte na zamestnani@kollmorgen.com

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

"! !$%  $")!'  %#& "#! &  )#& ' # #1 & ),& *$+ '(& %&, ' '(,&,%&+ '(&!%+ ,&% "% 1*. % *.*& '&/ 

* ! * #!' ! ! 

+ $ % '! $%' ( )# !&

)$&)**%&)* "&$+% "* ,%&)* #&!# *+ )'&## ,&)* /&%%&)* '(- , &&(+ ,&&+

)

'(1 % /1/$ )'% )'&#%&)* '!$% '(&,% '(&)* *% ,&. '(& /$)*%% %&,."#&+ '(&,% &+

+$%&" 

! %%

' &%1 *#   ' !$# *#   ' ,&& *#  

)*, ++) /


 sport

Krátce z fotbalu Do boje proti mafii vstoupila i italská fotbalová reprezentace. V srpnu, říjnu a listopadu se bude na kvalifikační zápasy o postup na mistrovství Evropy 2012 připravovat na hřišti postaveném v Kalábrii na pozemcích, které v minulosti patřily zločinecké organizaci Ndrangheta. Areál v Rizziconi je vybudovaný na území, které bylo mafii zabaveno v roce 2003.

inzerce

region

www.metro.cz

PÁTEK, 15. ČERVENCE 2011

Abraham už s motorkou smí i na normální silnice Český motocyklový závodník dostal „papíry“ Už si pořídil i stroj, s nímž bude jezdit Je to hravý typ

Zvládá jízdu třístovkou, pod zadkem mívá 250 koní. Dosud se mohl Karel Abraham, česká motocyklová jednička a jediný český zástupce v nejsilnější kubatuře mistrovství světa silničních motocyklů, prohánět výhradně po okruzích. Teď konečně dostal „papíry“ i pro silniční provoz. „Na závodní motorku je potřeba licence, která nemá s řidičákem na silnici nic společného,“ vysvětlil 21letý rychlík z Brna. „S licencí nemůžu jet na silnici a naopak s řidičákem nemů-

Zprávy stručně S rekordní účastí Přes 2200 reprezentantů z rekordních 181 zemí se zúčastní od zítřka do 31. července v Šanghaji 14. MS v plaveckých sportech. České barvy bude hájit devět

žu profesionálně závodit.“ Abraham má za sebou už sedm sezon ve světovém šampionátu. Taky nespočet pádů. Na silnicích ale bude zelenáčem. „Zkoušku jsem dělal asi před měsícem,“ poodhalil závodník týmu Cardion AB Motoracing. „Komisař mě nepoznal, takže jsem žádnou protekci neměl. A vytkl mi jedinou věc – řekl mi, že mám jet plynuleji.“ Řidičák si Abraham vyzvedl minulý pátek a nedočkavě si jel převzít novou motorku, kterou má půjče-

bazénových a pět dálkových plavců a dvě akvabely.

Chce být prezident Slavnému brazilskému obránci Robertu Carlosovi se působení v Anži Machačkala zalíbilo. Osmatřicetiletý bývalý fotbalista Realu Madrid by se chtěl stát prezidentem ruského klubu. ČTK

nou na celou letošní sezonu. „Byla úplně nová, takže ji teprve zajíždím,“ vyprávěl. „I tak jsem z ní ale nadšený.“ Závody absolvuje na nadupané ducati, na civilní užívání zvolil stroj ze stejné fabriky z kategorie motard. „Na nich se mi líbí, že to jsou hravé motorky. Není to ani silniční, ani terénní motorka,“ ujasnil. „Dá se s ní jezdit svižně, je to zábava. A když má člověk náladu, dá se vyjet i do lehčího terénu, třeba na polňačku,“ uzavřel Abraham. iDNES.cz

MAFA – OTTO BALLON MIERNY

Na setkání s fanklubem

Polský mladíček si podal mistra světa Novou polskou sportovní hvězdou se stal 15letý Kacper Filipiak. Talentovaný mistr Evropy do 21 let se postaral o prvotřídní senzaci

na snookerovém SP v Bangkoku. V duelu proti Skotsku porazil úřadujícího mistra světa Johna Higginse i Stephena Maguira. ČTK

Na Opavsku zaměnili nebožtíky Pohřební služba ve středu při pohřbu ve Štítině na Opavsku zaměnila dva nebožtíky. Pozůstalí zjistili až během obřadu, že je v rakvi jiný muž. Museli proto hodinu čekat, než pohřební služba přiveze správného nebožtíka. Policie zatím celou událost nevyšetřuje. „Bohužel k této smutné události došlo. Byl jsem na pohřbu, protože se jednalo o naši významnou osobnost, která se v minulosti v obci hodně angažovala v kopané,“ uvedl starosta Štítiny Štěpán Koník. Ten se dozvěděl o problémech se záměnou zesnulého od pracovníků, kteří obřad připravovali. Příbuzní byli podle starosty velmi pohoršeni. „Ani se jim nedivím, protože je to velice nepříjemná záležitost,“ dodal Koník. ČTK

03

www.metro.cz

PÁTEK, 15. ČERVENCE 2011

Hlavní nádraží zavře

O víkendu v hlavní železniční stanici v Brně do vlaku nenastoupíte Budou zde totiž probíhat opravy Dálkové vlaky budou stavět jinde

Opravné práce na Hlavním nádraží pokračují. Tento víkend se vlaky nedostanou do hlavní stanice. Důvodem bude výměna nosných lan. „Přes hlavní nádraží nepojedou vybrané dálkové a regionální vlaky. Většina vlaků bude projíždět přes nákladní průtah, České dráhy zajistí pro své cestující kyvadlovou dopravu pro přestupy do dálkových spojů, které budou mimořádně zastavovat v jiných stanicích,“ uvedla regionální mluvčí drah Kateřina Šubová. Na některých úsecích pak pojedou i náhradní autobusy. Opravné práce se budou provádět v sobotu mezi půl jedenáctou dopoledne a půl devátou večer. V neděli pak

bude výluka trvat od páté do deváté hodiny ranní. „Na nádraží musíme vyměnit zrezivělá nosná lana, která jsou už pětačtyřicet let stará,“ řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla. Tímto ale opravy železnice v Brně a jeho okolí nekončí. „Další výměny na Hlavním nádraží plánujeme na 30. a 31. července a 6. a 7. srpna,“ poukázala Šubová. Udržovací práce se uskuteční ale i na trati z Brna přes Střelice do Zastávky u Brna, opravovat se bude také most mezi hlavním brněnským nádražím a Horními Heršpicemi. DANA KOPECKÁ

www.metro.cz

Harmonogram

od 21. do 26. července: udržovací práce na trati Brno – Střelice – Zastávka u Brna 21., 22., 25., 26. července a 20., 21., 22., 23., 24., 25., 26., 27. srpna: oprava mostu mezi stanicí Brno hl. n. a Brno Horní Heršpice, vždy v určité hodiny 10., 11., 12. srpna: oprava podchodu na zastávce Brno-Řečkovice, vždy v určité hodiny od 15. do 19. srpna udržovací práce na trati Brno – Vyškov na Moravě – Nezamyslice Do konce prázdnin by měly být veškeré opravy hotové.

Kdy a kde byste měli během léta počítat s výlukami železniční dopravy: 16., 17., 30., 31. července a 6. a. 7. srpna: výměna nosných lan ve stanici Brno hlavní nádraží, vždy v určité hodiny

inzerce

Jezte a při tom hubněte Štíhlost a homeopatie – efektivní ochrana proti jojo efektu je pomalé, postupné snížení nadváhy bez hladovění. Na tomto základě byl vyvinut nový přípravek Homeoslim® obsahující směs ze sedmi rostlinných extraktů s postupným a dlouhodobým působením. Přípravek je unikátní tím, že nevyvolává ztrátu chuti k jídlu, naopak lépe účinkuje při pravidelném příjmu stravy. První výsledky se projeví po 3 týdnech používání. Navíc aplikační forma přípravku v podobě kapek je velmi příjemná k užívání. Homeoslim® je 100% přírodní doplněk stravy, nejde o homeopatický lék, nemá žádné vedlejší účinky ani kontraindikaci. K dostání v lékárnách bez lékařského předpisu.

Informace a zásilková služba: Tarapharm, s.r.o., tel 318 586 061, e-mail: info@tarapharm.cz www.tarapharm.cz

Léto v plném proudu!

POUZE TÝDEN 14. 7. – 20. 7. SLEVA

33

N

%

A

O

sport

22

VŠECHN

Více informací v očních optikách GrandOptical. Slevu nelze kombinovat ani sčítat s jinými akčními nabídkami.
domov

inzerce

02

www.metro.cz

PÁTEK, 15. ČERVENCE 2011

MAFA – RADEK CIHLA

události Krátce

Macy Grayová zazpívá v Praze

Hlasem drsným jako po láhvi whisky zpívá skvěle soul a rhythm and blues. Macy Grayová, jedna z nejvýraznějších amerických zpěvaček současnosti, také skládá a produkuje hudbu, hraje ve filmech a prodala už víc než 15 milionů svých alb. Zítra se vrací podruhé koncertovat do Prahy.

Od Hammerfall po Moonspell V areálu vizovické likérky na Zlínsku včera odstartoval devátý ročník jednoho z největších festivalů pod širým nebem v Česku, rockmetalový Masters of Rock. Potrvá do neděle. Počet obyvatel pětitisícových Vizovic se v následujících dnech zvýší až pětinásobně. Nebudou chybět ani Tři sestry.

Jeden z mnoha blesků nad Pražským hradem

Šedesát tisíc blesků létalo noční oblohou Noc na včerejšek byla divoká a zář výbojů připomínala jasný den Jeden z blesků zasáhl chlapce, tisíce domácností byly bez proudu

Zavíral okno, když do něj uhodil blesk. Šestnáctiletý mladík v Černé u Bohdanče na Pardubicku vyvázl bez popálenin a jiného zranění, na ten okamžik si však nepamatuje. Pomoc mu přivolala babička. Za jedinou noc křižovalo oblohu stejně blesků jako jindy za dva letní týdny. Během bouřek v noci na čtvrtek se jich nad Českem vytvořilo podle odhadu mluvčího Českého hydrometeorologického ústavu Petra Dvořáka až 60 tisíc. „Je to vysoké číslo i na červenec, kte-

rý v Česku platí za měsíc na bouřky nejhojnější,“ uvedl Dvořák. „Průměrně se za celý první prázdninový měsíc vytvoří nad územím Česka mezi 130 tisíci až 150 tisíci výbojů. Existují ale i výjimky, například červenec roku 2004 byl poměrně klidný s 64 tisíci blesků za celý měsíc,“ podotkl. V době nejsilnější bouřkové aktivity jich v noci na včerejšek udeřilo až 315 za minutu. Hasiči museli vyjíždět ke stovkám případů. JAN DAVID a ČTK

Tři tisíce lidí byly napíchnuty policií Policie loni odposlouchávala přes tři tisíce lidí, což je o tři sta více než předloni. Vyplývá to z analýzy ministerstva vnitra za rok 2010, kterou měla ve středu na stole vláda, ale neprojednala ji. Včera o tom informovala

mluvčí resortu Markéta Matlochová. Celkem policie odposlouchávala přes pět tisíc čísel. To je nejvíce od roku 2007. Přitom zákonodárci zpřísnili pravidla pro povolování odposlechů. ČTK

Tisíce blesků Statistika počtu blesků za jednotlivé měsíce od roku 2002 říká: Mezi období s četnými bouřkami patří třeba léto roku 2007, kdy bylo v červnu zaznamenáno 146 tisíc blesků, v červenci 109 tisíc a v srpnu 126 tisíc blesků. Obecně lze říct, že bouřek a potažmo blesků během roku přibývá od ledna do července, pak se trend

Zprávy stručně Vysoká škola odhalila padělky Masarykova univerzita v Brně zaznamenala letos několik pokusů o padělání diplomů, které vystavuje absolventům. Jejich počet oproti minulosti vzrostl. Všechny případy škola řeší ve spolupráci s policií. Jmé-

začíná obracet. V lednu se nad Českem vytvoří 20 až 50 blesků, v únoru a březnu jich bývá 500 až 600, v květnu 30 až 50 tisíc. Pak už to jde rychle nahoru: v červnu jich je kolem 75 tisíc, v červenci 130 tisíc až 150 tisíc. V srpnu už většinou počet blesků klesá na 30 tisíc až 60 tisíc, v září pak čísla padají zhruba na polovinu. V říjnu už je blesk opět ojedinělým jevem.

na absolventů i jejich závěrečné práce přitom škola zveřejňuje na internetu. Univerzitu jen letos absolvovalo přes 7000 studentů.

Žalobcům nižší mzdy zůstanou Loňské snížení platů státních zástupců nebylo protiústavní, rozhodl včera Ústavní soud. Žalobci kvůli úsporám přišli o čtyři procenta mzdy. ČTK


inzerce

Odhaleno: Čím si pomáhají od bolesti lékaři, když je samotné začnou trápit klouby či záda a nemohou se bolestí pohybovat ... Čím si pomáhají od bolesti samotní lékaři?

Proč si kupují domů přístroj, který se jim osvědčil v ordinacích?

Průměrný věk českého lékaře převýšil 52 let a každý dvanáctý už překonal šedesátku. Vydělávají možná více než my, když se ale ráno probouzejí, zažívají úplně stejné bolesti kloubů, zad a svalů, jako my ostatní.

Přístroje zn. BioBeam používají pro léčbu pacientů například na odborných pracovištích Fakultní Nemocnice Brno, Lázně Jáchymov, Rehabilitační ústav Kladruby a řadě dalších.

Řada z nich ale přesto ráno vstává bez problémů, potíže s klouby během dne téměř necítí a i přes vyšší věk mohou dělat téměř vše, co si zamanou. Jak to dělají? Jejich „tajemství“ není ani namáhavé, ani nákladné... a stejné výsledky můžete svému tělu, svým kloubům a páteři nyní dopřát i vy.

Klouby je nebolí, i když jedí, kouří a „sportují“ stejně, jako my Všichni sice doporučují omezit nezdravé jídlo a více se pohybovat, samotní rádci ale často kouří stejně, jako my. U oběda si nakládají stejná jídla. A se sportem jsou na tom obdobně. Co tedy dělají, aby účinně snížili bolest kloubů či zad sami u sebe? Protože nemají čas nazbyt, nechtějí polykat další pilulky a chtějí se vyvarovat vedlejších účinků chemických přípravků, využívají účinnou, ověřenou a bezbolestnou metodu, za kterou dostal její vynálezce Nobelovu cenu. Pomocí speciálního přístroje BioBeam 940 bolavé místo nasvítí a stejně jako sluníčko pomáhá uzdravit lidskou duši, podobně blahodárně pomáhá tento přístroj pohybovému aparátu tam, kam se slunce nedostane – pod kůží, kde vyvolá léčebné účinky. Nemusíte se přitom nijak namáhat a můžete se přitom třeba dívat na televizi. Nemusíte polykat žádné prášky. A nemusíte ani měnit svůj jídelníček nebo pohybové návyky.

Žádný „zázrak“ - jen osvědčená metoda, kterou předepisují lékaři po celém světě Řada pacientů, kteří si účinky vyzkoušeli (viz. dále), mluví sice o „zázraku“, ale žádné kouzlo to není.

Lékaři pracující v nemocnicích mají přirozeně výhodu – profesionální a osvědčené přístroje BioBeam mohou používat „v práci“. Když si ale kupují takový přístroj sami pro sebe a své příbuzné domů, vybírají si opět ten samý. Důvod je prostý: Izraelský výrobce přístrojů BioBeam je totiž vlastníkem patentu na léčbu světelným paprskem 940nm a jako jediný vám tak může tuto klíčovou složku léčebného působení zaručit.

Přístroj na bolest kloubů, který se sám zaplatí Zatímco ostatní postupy pro boj s bolestí kloubů, zad a svalů po vás vyžadují další a další peníze, za přístroj BioBeam 940 zaplatíte jen jednou... a všechny další léčebné aplikace budou již bezplatné. Nemusíte tak následně docházet za touto léčbou ke svému lékaři, platit za každý zákrok, nemusíte platit regulační poplatky, a pokud získáte přístroj BioBeam 940 za aktuální cenu 5.990 Kč, získáte tak účinného pomocníka na léčbu pohybového aparátu a bolestivých stavů, kterého můžete kdykoliv použít. Na přístroj je poskytována nadstandardní záruka v délce 36 měsíců, kterou si můžete prodloužit až na 6 let.

Co říkají pacienti, které trápí artróza, bolesti zad a kloubů... „Víc než půl roku jsem chodil po doktorech kvůli velkým bolestem v kříži. Léčbu přístrojem BioBeam 940 mi doporučil známý – před časem si jej koupil a pomohlo mu to. Chtěl jsem si to co nejdříve vyzkoušet - tak mi ho na měsíc půjčil. Na záda jsem BioBeam používal třikrát denně po 20 minutách a večer u televize. Výsledky se dostavily okamžitě. Bolest začala ustupovat a po třech týdnech jsem chodil do práce zase bez problémů. Takže dnes mám BioBeam i já. Svůj vlastní.“ Jan T., 41 let „.Trpím revmatoidní artritidou a BioBeam 940 jsem dostala k vánocům jako dárek od dcery. Pracuje jako rehabilitační sestra. Strojek používám, když se vracím ze zahrádky nebo v zimě, kdy mám oteklé a ztuhlé klouby. Zlepšení si všimla i moje doktorka a díky BioBeamu už nemusím brát tolik léků.“ Marta S., 60 let

Budoucí lékaři se učí o pozitivních účincích této léčebné metody již v prvních ročnících. Zakladatel tohoto léčebného oboru - dánský profesor N.R. Finsen - dostal za svůj vynález Nobelovu cenu. A lékaři po celém světě proto předepisují tuto léčbu pomocí přístrojů BioBeam svým pacientům již mnoho let. (Důkazem účinnosti je i fakt, že léčba těmito přístroji v českých nemocnicích a lázních je plně hrazena ze zdravotního pojištění). Tato léčba je jednoduchá, bezbolestná, bezléková, bez vedlejších účinků a zvládne ji každý.

„V noci jsem dřív nemohl spát, pořád mě budila silná bolest v rameni. Původně jsem to léčil obstřiky, prášky a bolavé rameno jsem musel mazat krémem. Doktor mi předepsal proceduru s BioBeamem 940. Na rehabilitaci jsem vybral všech 10 terapií, které mi předepsal a musím říct, že se to opravdu zlepšilo.“ Karel V., 52 let

SPECIÁLNÍ VYDÁNÍ

PRO VAŠE MĚSTO

KAM VYRAZIT NA FESTIVALY V OKOLÍ HUDBA (strana 8)

Co doporučují svým pacientům samotní lékaři? Dotaz pacienta: „Trápí mne silné bolesti kloubů a bolest v zádech. Lékař mi říkal, že trpím artrózou, revmatismem a že ve vyšším věku tímto onemocněním trpí většina populace u nás. Mám se s tím smířit? To nechci! Po prášcích, které jsme dostala, mi bývá většinou nevolno a jsou v podstatě jen od bolesti. Po ránu se budím se ztuhlými klouby a nejhůře mi je při změnách počasí. Existuje u nás nějaká možnost podložená lékařskými studiemi - jak se léčit doma, aniž bych musela brát zase jen další léky?“ Marie N., 59 let, Praha Odpovídá MUDr. Josef Pech: „Popisovanými zdravotními problémy, nejen u nás, skutečně trpí velké množství pacientů. A to i v mnohem mladším věku, než uvádíte. Je to dáno životním stylem, zátěží organismu atd. V souvislosti s uváděnými zdravotními problémy vám mohu doporučit přístroj BioBeam 940, který je vyvinutý a ověřený specialisty v zahraničí a s jehož léčbou zaznamenáváme denně výborné výsledky. Přístroj je určen pro léčbu pohybového aparátu, artrózy, revmatismu, bolestí zad, kloubů a svalů, poúrazových stavů organismu, zánětů kloubů, šlach, atd. Vyznačuje se výraznými analgetickými, protizánětlivými a biostimulačními účinky. Použití přístroje vám účinně sníží bolest a zlepší se vaše pohyblivost. Díky svým léčebným účinkům je u pacientů velmi oblíben. Mohou jej používat i kardiaci, lidé s cukrovkou, či pacienti s cizím předmětem v těle (např. s umělým kloubem, kardiostimulátorem apod.). Své uplatnění nachází také u sportovců a těžce pracujících, neboť v případě zranění či zdravotních problémů podstatně zkracuje návrat do běžného života. Léčba přístrojem je jednoduchá, bezbolestná, bez vedlejších účinků a dokáže pomoci i v případech, kdy nezabírá léčba farmakologická. BioBeam je denně používán na odborných lékařských pracovištích v nemocnicích, lázních, klinikách, rehabilitačních ústavech a je určen také pro domácí léčbu.“

Jak mohu získat tohoto pomocníka v boji s bolestí kloubů, zad a svalů? BioBeam 940 si můžete prohlédnout, prověřit a také objednat na stránkách: www.BioBeam.cz, telefonicky na tel: 220 99 88 77 nebo poštou na adrese výhradního dodavatele pro ČR (již od roku 1999) Drixon group s.r.o., Roháčova 188/37, PSČ 130 00, Praha 3. Cena přístroje činí 5.990 Kč, můžete jej zakoupit také na splátky od 359 Kč měsíčně, je chráněn tříletou záruční lhůtou s možností prodloužení na 6 let. BioBeam 940 je schválen pro použití na odborných lékařských pracovištích a je určen také pro domácí léčbu. Přístroj je napájen z elektrické sítě, používán lékaři po celém světě a tak jako pomáhá milionům pacientů,.může nyní.pomoci.vám.

„Léčím se na coxarthrosis III. stupně kyčelního kloubu a coxarthrosis II. stupně obou koleních kloubů. Tyto potíže již trvají skoro 10 let. Nyní používám BioBeam 2x denně po 20 minutách a bolesti se snížily natolik, že mohu jezdit na kole a chodit o jedné holi. BioBeam mi pomáhá také při jakékoliv bolesti z námahy.“ Ludmila S., 67 let

Další zkušenosti pacientů s přístrojem BioBeam na www.BioBeam.cz

ANETA LANGEROVÁ

Dodání do 24 hodin, volejte 220 99 88 77

Pátek, 15. července 2011 Č. 137 , www.metro.cz Svátek slaví: Jindřich Min. 190 Max. 230

Nádraží hlásí zavřeno

Do kina? Tentokrát do divadla

Do dálkových vlaků v Brně na Hlavním nádraží nenastoupíte Opravy postupují (strana 3) Uvnitř čísla

Oslík je tomu filmovému velmi podobný. GETTY – ALBERTO E. RODRIGUEZ

Shrek zaútočil na Los Angeles Zelený animovaný zlobr Shrek znovu útočí na diváky. Nyní však nikoliv na ty v kinech, ale na divadelních prknech. V hollywoodském Pantages Theatre se v noci na včerejšek představil muzikál, ve kterém ožívají celosvětově proslavené postavy. Název je jednoduchý – Muzikál Shrek. Není to poprvé, už před lety se zlobr, oslík a další známé postavy představili na newyorské Broadwayi.

Starostové jsou proti mešitě

Cacovický ostrov nově

Projekt už má ale i své kritiky. (strana 12)

Vyznavačům islámu v Brně už mešita nestačí a chtějí větší Oslovení starostové se ale moc nadšeně netváří (strana 7)

Do divadla bez deštníku

Hraní na Špilberku začíná. (strana 10) inzerce

Triomar® KARDIO pro zdravé srdce

Už jste někdy zažili ten pocit, když se při chůzi do schod lehce unavíte a cítíte bušení srdce až v krku? Tyto příznaky mohou vypovídat o tom, že vaše srdce už není tak výkonné jako bývalo. Co můžete udělat pro to, aby bylo vaše srdce zdravé a cítili jste se dobře? Triomar® KARDIO Omega-3 expert Je známo, že tučné mořské ryby jsou důležitým zdrojem Omega-3 mastných kyselin (EPA a DHA), které pomáhají udržovat správné srdeční funkce, normální krevní tlak a přispívají k udržování normální hladiny triglyceridů v krvi.

Pokud ale nejíte ryby alespoň 2x týdně, měli byste doplňovat Omega-3 mastné kyseliny jiným způsobem. Triomar® KARDIO je doplněk stravy určený pro osoby, které chtějí pečovat o své srdce. Obsahuje jedinečnou kombinaci Omega-3 mastných kyselin, kyseliny

Triomar® KARDIO – vysoká dávka Omega-3 mastných kyselin za výhodnou cenu listové a vitaminů B6, B12 a E, která je vytvořena speciáně pro zdravé srdce.

Vyrobeno v Norsku

Žádejte ve vaší lékárně. Doplněk stravy

www.triomar.cz

deník METRO - XXL Brno 7/11  

deník METRO - XXL Brno 7/11

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you