Page 1

7

letních hříchů

NEJVĚTŠÍ NEŘESTI LÉTA – CPEME SE, OPÍJÍME, UTRÁCÍME A NEČTEME (strana 22)

? Útočí na vás žralok Jak si zachránit krk

(strana 9)

ČERVENEC 2011 www.metro.cz

Užijte si dovolenou

Čtěte manuál, jak si dovolenou skutečně užít a práci nechte daleko doma (strana 3)

L ET N Í SPECI5Á. 8L.

Uvnitř čísla

Bojím se vkročit do letadla!

25. 7. –

Ale my ne Poradíme vám, jak překonat strach Čtěte našeho nebojácného rádce (strana 18)

Jeďte na 14 dní

Na hrochy do trojské zoo

Jestli se vám nechce cestovat daleko, nezoufejte. I v Praze je krásně. Třeba v zoo, kde vás čeká řada novinek. (strana 14 a 15)

Danielle Steelová pro Metro

PROFIMEDIA.CZ

Co si s sebou k moři bere jedna z nejslavnějších spisovatelek současnosti? To říká v exkluzivním rozhovoru. (strana 16) inzerce


inzerce

V létě nezapomínejte na pitný režim – vhodná je i čerstvá voda z kohoutku Proč se má pít pravidelně?

Náš organismus obsahuje ze 60 % vodu. Naše tělo vyloučí každý den 2,5 l vody denně. Potraviny (mléko, ovoce, zelenina, maso,…) nám dodají asi 1 l vody denně, proto je potřeba alespoň 1,5 l vody denně vypít, abychom tekutiny doplnili. V létě a při námaze ještě více.

Příznaky dehydratace

Když dehydratace našeho organismu dosáhne 1 %, spustí se v našem těle obranný mechanismus – dostaneme žízeň. Důsledky dehydratace se mění podle věku, ale může výrazně ovlivnit zdraví člověka. Nedostatek tekutin způsobuje: • vyšší únavu • poruchy ledvin • bolesti hlavy, kloubů atd. Předpokládá se, že řada civilizačních chorob je buď prvním příznakem nebo následkem trvalého nedostatku tekutin. Důležité je pít v průběhu celého dne, abychom stále doplňovali zásoby vody a minerálů.

• U vrcholového sportu a některých náročných profesí může být nutné do sortimentu zařadit i zvláštní druhy nápojů – iontové, obohacené, energetické, proteinové apod. U normální populace je příjem takových nápojů zbytečný a ve větším množství může být dokonce škodlivý.

Vhodné nápoje pro pitný režim:

Ke stálému pití pro osoby bez rozlišení věku a zdravotního stavu jsou nejvhodnější čisté vody – čerstvá voda z veřejného vodovodu či kontrolované studně, balená kojenecká, pramenitá a slabě mineralizovaná přírodní minerální voda bez oxidu uhličitého. Tyto vody lze konzumovat bez omezení množství úměrně k potřebám organismu. K vhodným nápojům patří též vodou ředěné ovocné a zeleninové šťávy, neslazené a ne moc silné čaje (vhodné jsou zvláště zelené) nebo nápoje z praženého obilí. Bylinné čaje, pokud nejde o cílenou léčbu, by se měly pít raději slabé a je vhodné je střídat.

Nevhodné nápoje pro pitný režim:

Mléko a kakao jsou spíše tekutou výživou než nápojem a jejich vypité množství by se nemělo počítat do potřebného denního objemu tekutin. Dále káva a alkoholické nápoje nejsou součástí pitného režimu. Nevhodné jsou sladké nápoje. Důvodem je cukr, který jen zvyšuje pocit žízně a překyseluje organismus. K stálému pití se také nedoporučují silně mineralizované vody.

Děti a pitný režim:

Zvláštnosti pitného režimu

• Pro „zdravou“ hydrataci není důležitý jen příjem tekutin a jejich složení, ale i složení stravy. • Je nutné pít v průběhu celého dne, a to již od rána (šálek čaje či kávy nestačí uhradit noční ztráty vody). Člověk není velbloud, aby se napil jednou denně do zásoby. Je potřeba regulovat spotřebu tekutin podle aktuální zátěže a potřeby. • Nejvhodnější tekutiny pro horké počasí jsou čistá voda nebo nakyslé či nahořklé nápoje. Sladké a přechlazené nápoje zvyšují pocit žízně. • Voda pro kojence. Pokud pitná voda z vodovodu odpovídá všem požadavkům na pitnou vodu, je bezpečná i pro kojence. Kojenecká voda balená představuje určitý nadstandard a vyšší stupeň kvality, protože limity jsou stanoveny mnohem přísněji než u pitné vody. Minerální vody středně a silně mineralizované by se kojencům neměly vůbec dávat.

Děti školního věku by měly denně přijmout 1,5 – 2,5 litry tekutin. Při zvýšené tělesné námaze a v horku by měl být příjem tekutin úměrně vyšší. Tekutiny děti přijímají nejen ve formě nápojů, ale i ve formě polévek, ovoce, zeleniny a mléka. Vhodnými nápoji pro děti jsou čistá voda, slabě minerální vody, ovocné a bylinné čaje a ovocné šťávy, nejlépe 100% a ředěné v poměru 1:1 vodou. Zcela nevhodné jsou nápoje kolového typu kvůli vysokému obsahu cukru a kofeinu. Zásadou správného pitného režimu je opět rozložení tekutin rovnoměrně do celého dne. Voda tvoří kolem 75 % hmotnosti novorozence Tento podíl se postupně s růstem dítěte snižuje. Proto denní spotřeba vody miminka přesahuje spotřebu jednoletého dítěte. Dehydratace může být pro novorozence nebo malé dítě velmi rychle smrtelná! Malé děti neumí včas vyjádřit, že potřebují pít. Uvědomíme-li si, že jejich potřeba vody je 2x až 3x větší než u dospělého

člověka, musíme dávat velký pozor na jejich pravidelné pití.

Voda a starší lidé:

Voda je pro život člověka důležitá v každém věku, ale čím více stárneme, tím méně vody naše tělo obsahuje. Tělo starého člověka obsahuje už jen 55 % vody. A protože se s přibývajícím věkem snižuje cit pro žízeň, měli bychom pravidelnému přísunu tekutin věnovat o to větší pozornost.

Pravidla potravinové hygieny

Pro konzumaci vody • Před pitím, zejména ráno nebo po návratu z práce nebo víkendu, nechávejte vodu po dobu půl minuty odtéci. • Takto „spotřebované“ množství vody odpovídá pouze jednomu spláchnutí toalety a Vy budete mít jistotu, že voda, kterou konzumujete, je čerstvá. • Na vaření nepoužívejte teplou vodu z kohoutku. Pro skladování vody • Vodu uchovávejte v chladničce a pravidelně vyměňujte led do nápojů. • Používejte pouze čisté nádoby a spotřebovávejte vodu do 24 h. • Ochraňujte vodu před prachem a zápachy. • Vodu doporučujeme uchovávat mimo přístup vzduchu a světla, proto • používejte uzavíratelné láhve nebo překryjte nádobu fólií, • nevystavujte vodu slunci.

Pražské vodovody a kanalizace, a.s. - www.pvk.cz - zákazn.linka: 840 111 112 - info@pvk.cz


26

www.metro.cz

L ET N Í L SPECIÁ8. 25. 7. – 5.

Jak si užít volno

Nedopadla loni vaše dovolenka podle vašich představ? Poradíme vám, jak to letos můžete napravit

Příchod léta se ohlásí třeba tím, že vaše prádlo voní sluníčkem, čerstvým vzduchem a... létem Prosluněný fejeton pro deník Metro napsala Veronika Matějková PROFIMEDIA.CZ

Léto je, když každý druhý večer grilujeme.

inzerce

U

přímně, léto jsem neměla nikdy moc ráda. Možná proto, že mě na jeho začátku rok co rok přepadá senná rýma, takže je pro mě příchod prázdnin synonymem otravného smrkání, kýchání a červených očí. Nepotrpím si ani na dny, kdy je vám horko, že byste se nejradši svlékli i z kůže. Nebaví mě ležet u vody a otáčet se jako kuře na rožni pod palbou slunečních paprsků. Ale čím jsem starší, tím víc má léto půvabů. To, že je tady opravdové léto, se pozná například podle toho, že prádlo na šňůře na zahradě uschne pomalu dřív, než ho pověsím. A úžasně voní. Nejen pracím práškem, ale taky sluníčkem, čerstvým vzduchem a... létem. Léto je, když v naší rodině zase po pár měsících přivítáme věrného kamaráda – lehce vyšisovaný stan, který už s námi něco prožil, ale teď pár měsíců odevzdaně odpočíval v garáži za zahradním náčiním a pytlem s mulčovací kůrou. Občas ho vezmeme o víkendu na výlet, a když přijde čas dovolené, stane se na pár týdnů naším druhým domovem. Léto je, když každý druhý večer grilujeme na terase maso naložené v marinádě z bylinek ze zahrádky, špízy nebo voňavé bílé klobásy; když k tomu všemu přikusujeme vlastnoručně vypěstovaná rajčata a všechnu tu nádheru zapíjíme vychlazeným pivem. Léto taky je, když na výletech objevujeme rozhledny a zapadlé silničky, obědváme v zahradních hospůdkách uprostřed neznámých vesniček a pijeme kofolu. Léto je, když vytáhnu seprané šaty s motýly, které budu asi nosit do té doby, než se docela rozpadnou, protože mi připomínají po-

ČERVENEC 2011

25. 7. – 5.

Léto je, když si uprostřed horkého města zuju boty hled na komuli v babiččině zahrádce, kde si vždy o prázdninách dávaly dostaveníčko různé druhy motýlů. Léto je, když piju místo horkého latté ledovou kávu a vzpomínám si, jak pobouřeně se na mě v Řecku díval vrchní, když jsem si poručila frappé bez cukru. „Ale to nebude vůbec dobré,“ zvolal zoufale a ještě deset minut nevěřícně kroutil hlavou nad podivnými chutěmi českých turistek, které si nedovedou pořádně užívat života. Léto je, když si uprostřed rozpáleného města zuju boty a unavené nohy se zasyčením ponořím do kašny na náměstí nebo když je na procházce lesem strčím do křiš-

„Léto je, když místo make-upu používám opalovací krém a místo rtěnky čerstvé maliny a borůvky.“ ťálově průhledného potoka a nemůžu se rozhodnout, jestli to šílené mravenčení způsobené mrazivě ledovou vodou je nesnesitelné, nebo příjemné. Léto je, když mám v lednici pořád dost limetek a citronů a v mrazáku tunu kostkového ledu, protože jeden nikdy neví, kdy dorazí návštěva nebo kdy přijde chuť na něco osvěžujícího, míchaného, lehce alkoholického a úžasně barevného. Léto je, když je devět hodin večer světlo jako odpoledne a když mi nevadí vstávat v šest, protože pohled z okna vypadá jako výtvor romantického malíře a ptáci venku neřvou, jak by se mohlo na první poslech zdát, ale nádherně zpívají. Léto je super. VERONIKA MATĚJKOVÁ www.metro.cz

1

Je dobré mít plán

Není třeba si přesně naplánovat den po dni. Alespoň malou představu, co vás o dovolené čeká, byste mít měli. Stejně tak je důležité, aby se zapojili všichni zúčastnění. Není totiž nic horšího než „vůdce“, který sestaví itinerář, a ostatní ho musí následovat, ačkoli se jejich představy značně liší. Takže se dopředu dohodněte, co kdy budete dělat,ať si přijde na své každý.

3

Práci nechte doma

Před dovolenou se snažte v práci stihnout co nejvíc úkolů, případně předat ty zbylé kolegům a šéfovi. Hlavně neslibujte, že kdyby něco potřebovali, jste jen v Krkonoších a v kanceláři můžete být za dvě hodiny nebo se případně připojíte na pracovní mail i na pláži. Potřebujete odpočinek a z dálky stejně nic nevyřešíte, jen si zkazíte volno.

5

Užijte si svobodu

Jste sice rodina nebo parta, ale fakt nemusíte být všichni stále spolu. Jestliže partner by se s kamarádem nebo synem rád projel na skútru, a vás to vůbec „nebere“, nechte je a vyrazte si zatím s dcerou na nákupy. Každý strávíte odpoledne po svém, aniž byste otravovali tu druhou půlku rodiny. V době mobilů se navíc nemůžete sami sobě navzájem ztratit.

2

Alespoň dva týdny

Opravdová dovolená, při níž si tělo skutečně odpočine a načerpá sílu, by měla trvat nejméně 14 dní. Organismus totiž potřebuje na začátku čas pro aklimatizaci a stejné je to i po návratu domů. Jít hned druhý den do práce je totiž čirá sebevražda. Není nic horšího, než se večer vrátit a ráno běžet do práce, kde se na vás navalí povinnosti i za uplynulé dny.

4

Prudiče nebrat

Řada lidí má tendenci jezdit na prázdniny v partě. To ovšem nemusí být vždy ideální, hlavně v případě, že vám někdo z ostatních leze na nervy. Takže na dovolenou opravdu nemusíte jet s nepříjemnou maminkou kamaráda vašeho dítěte jen proto, že mu chcete udělat radost. Na dovolenou jeďte opravdu jen s těmi, které dobře znáte a máte je rádi.

6

Hádky patří domů

Pokud s partnerem zrovna v době dovolených nevycházíte nejlépe a myslíte si, že pobyt „venku“ něco vyřeší, tak jste na omylu. Společná dovolená ve většině případů totiž partnerskou krizi nezažene, ale naopak prohloubí, a dokonale tak otráví každého člena rodiny. Takže pokud to mezi vámi opravdu skřípe, raději nejezděte nikam, nebo se vydejte za odpočinkem každý sólo.

03

www.metro.cz

L ET N Í L SPECIÁ8.

ČERVENEC 2011

Cesta byla dlouhá, pobyt krátký, s partnerem jste se hádali snad denně a k tomu utratili víc, než jste plánovali. Nevypadala tak náhodou vaše loňská dovolená? Dost možná vám to přijde trochu divné, protože se na dovolenou těšíte už dlouho dopředu a nehodláte si ji nechat kazit. Jenže vždycky se něco zvrtne. Letos to ale bude jiné. Máme pro vás pár tipů, jak si dovolenou skutečně užít. „Společná dovolená je na třetím místě žebříčku stre-

Pozor na Španěly

Australský web Travel.com.au sestavil přehled těch nejbizarnějších stížností turistů. Víte, co jim vadí?

sujících událostí. A podle dalších výzkumů na jednom z prvních, pokud se jedná o pravděpodobnost propuknutí partnerské krize. Během roku se totiž řada párů i rodin vidí tak málo, že očekávat dokonalé souznění během dovolené je nesmysl,“ tvrdí psycholog Jeroným Klimeš. Ovšem zklamání se dá předejít, když se budete řídit našimi tipy.

 L ET N Í SPECIÁ. 8L.

i

25. 7. – 5

ELIŠKA ZIKMUNDOVÁ www.metro.cz

V Sydney poskakuje málo klokanů. V Evropě je v létě moc turistů a málo lidí hovořících anglicky. Na řeckých plážích je málo písku a moc kamení. Ve Španělsku je moc Španělů. V indických restauracích užívají moc kari. V moři jsou ryby a děti se jich bojí.

Od šéfredaktora Vážení čtenáři, deník Metro od pondělí 25. července do 5. srpna podobně jako loni nevychází. Připravili jsme pro vás ale letní speciál, ve kterém se třeba dozvíte, jak grilovat ryby a jaké léky si vzít na dovolenou. Přejeme příjemné čtení. JOSEF RUBEŠ

inzerce

NOVINKA PRO 100% EREKCI

Sex je kořením života! Upevňuje a zpestřuje vztahy mezi partnery. Potíže s erekcí však mohou změnit příjemné chvíle v noční můru. Uvadající erekce destruktivně postihuje nejen samotný sex, ale také sebevědomí a jistotu. Novou jistotu přináší novinka na českém trhu, doplněk stravy STRONG®. Tato směs nejúspěšnějších složek na pod-

poru erekce z USA a afrodiziak starých Inků a Číňanů vytváří v těle Alpha Effect, který ve správnou chvíli spolehlivě navodí rychlé a pevné ztopoření. Nejznámější český pornoherec Robert Rosenberg o STRONGU říká: „Svou namáhavou práci potřebuji dobře ustát. K tomu mi dává sílu Strong.“ STRONG® je možno objednat telefonicky

na čísle 800 17 16 17 na dobírku nebo přes www.strongstrong. cz. Poštovné a balné je po celé České republice bezplatné. Jako zaváděcí nabídku mohou nejrychlejší z vás využít až do vyprodání zásob úžasnou nabídku 1+1 – ke každému zakoupenému kusu STRONG® vám zašleme druhý zdarma. Více na www. strongstrong.cz.


04

www.metro.cz

www.metro.cz

L ET N Í L SPECIÁ8.

ČERVENEC 2011

ČERVENEC 2011

25. 7. – 5.

25

Ani ve městě vás v srpnu U NA LETNÍ DOVOLENOU nebude trápit nuda stát se může cokoli, a než shánět celé medikamenty si máte přibalit

Léto ve dvou

Budou vám stačit opravdu základní léky a pak ty, které užíváte pravidelně z důvodu chronické nemoci.

PROFIMEDIA.CZ

Zůstáváte i o prázdninách doma nebo už máte dovolenou za sebou a chcete si něco užít? Nebojte se, nudit se nebudete, v Praze i Brně na vás čeká spousta zajímavých akcí LETNILETNA.CZ

Divadelní klasika

To bude cirkus

Letní shakespearovské slavnosti

Letní Letná Festival nabídne letos od 21. srpna do 4. září již poosmé na tradičním místě v Praze na Letné mezi Hanavským pavilonem a Kramářovou vilou maraton zahraničních hvězd nového cirkusu, tuzemských souborů, pohádek a prostě nejrůznějších akcí, při kterých se nebudou nudit malí ani velcí. Letošní hvězdou festivalu je známý švédský Cirkus Cirkör, takže se určitě máte na co těšit. Více informací na www.letniletna.cz

I v srpnu na vás čekají v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu, v Brně, Ostravě a Bratislavě Letní shakespearovské slavnosti. V netradičním prostředí tak můžete vidět různá podání známých divadelních her výjimečného dramatika. Kromě již hraných titulů, jako je Jindřich IV. či Veselé paničky windsorské, se můžete těšit na novinku Zkrocení zlé ženy s Tatianou Vilhelmovou a Romanem Zachem v hlavních rolích. Více najdete na www.shakespeare.cz

Na horečku a záněty – aspirin, acylpirin, nurofen nebo ibalgin

2 3

Bolesti zubů – Ataralgin Léky na žaludek – při nejrůznějších potížích se zažíváním pomůže Iberocast nebo Algifen.

4

Proti průjmům – Endiaron, Imodium nebo Smecta

5

Teploměr, náplasti, obvaz a desinfekce

Náplast, desinfekci, obvaz – když už se stane nějaký ten karambol, je lepší mít s sebou malou lékárničku Repelent – ochrání vás před „ožráním“ komáry Panthenol – proti spáleninám Borová voda – zklidní oči podrážděné koupáním v moři Kysličník uhličitý – kromě toho, že působí jako desinfekce, pomáhá při zanesení uší v důsledku potápění Endiaron či černé uhlí – téměř zázračný lék, který přinese úlevu při střevních potížích Ibalgin nebo Panadol Baby (junior) – sirup proti horečce. Tlumí ale

i bolest bříška nebo rostoucích zubů. Kapky do nosu – bez těch na dovolenou nejezděte, ucpaný nos je zbytečná nepříjemnost Kapky proti kašli – jsou samozřejmostí, malé nastydnutí potká většinu „dětských“ dovolených Kinedryl – jestli se chystáte na dovolené cestovat, určitě si ho vezměte, i když obvykle vaše dítě žádné obtíže nemá Smecta – výborný zejména pro děti, které postihnou žaludeční obtíže. Šetrně zabraňuje zvracení a zároveň chrání před dehydratací organismu. Teploměr Krém nebo mast na opruzeniny (Bepanthen, Purelan). inzerce

A když prší? Hrad Špilberk

Vyrazte na film Letní kino na Střeláku Stejně jako v loňském roce nabídne Střelecký ostrov obyvatelům Prahy i jejím návštěvníkům opět unikátní kulturní nabídku v podobě letního kina s bohatým doprovodným programem pro všechny věkové kategorie. Kromě filmových projekcí čeká na návštěvníky řada koncertů známých i začínajících kapel. Koncerty začínají ve 20.00, kino následně ve 22.00. V případě nepříznivého počasí se koncerty uskuteční v Malostranské besedě. Více na www.letnak.cz

1

Rodiny s dětmi

V létě je zábava taky v ulicích měst.

Něco pro mlsaly

Městský festival

Na tábor do zoo

Medová sobota v botanické zahradě

Brno Riviera Fest 2011

Prázdniny v brněnské zoologické zahradě

V sobotu 13. srpna nasedněte v Praze zdarma na vltavský parník odplouvající z Rašínova nábřeží a navštivte botanickou zahradu v Troji. Celý den zde bude věnován medu, včelám a včelařství. Ale nuda to nebude, program je připravený hlavně pro děti. Více na www.medeu.cz

Pohoda, kvalitní hudba, pivo, hory jídla, míchané koktejly a hlavně skvělá nálada na druhém ročníku – to je už druhý ročník festivalu Brno Riviera Fest. Letos se bude konat 19. srpna a vystoupí zde třeba Chinaski, Aneta Langerová, Mňága a Žďorp, Sunshine, Skulině a mnoho dalších. Více informací na www.brnorivierafest.cz

Brněnská zoo připravila i letos pro děti a jejich rodiče jedinečný příměstský tábor. Děti zde mohou strávit týden nebo dva ve společnosti zvířátek z celého světa. Leccos se naučí a poznají život zvířat. Pokud své děti chcete přihlásit, máte nejvyšší čas. Více na www.zoobrno.cz

Až se nad oblohou zatáhnou mraky, vydejte se na Špilberk. Čekají tu na vás slavné kasematy, které patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují zároveň jedno z nejnavštěvovanějších turistických lákadel v Brně. Byly vybudovány v roce 1742 v rámci závěrečné etapy přestavby hradu na barokní pevnost. Kromě kasemat je ovšem na „Špilasu“ k vidění mnohem více. V srpnu zde proběhne řada koncertů vážné i rockové hudby. Program najdete na www.spilberk.cz ELIŠKA ZIKMUNDOVÁ www.metro.cz

Vydává METRO Česká Republika, a. s., se sídlem Praha 1, Na Florenci 19, 110 00, IČ 250 90 593. Tel.: 225 065 111. E-mail: recepce@metro.cz; web: www.metro.cz. Výkonný ředitel: Ondřej Sychrovský. Redakce: šéfredaktor: Josef Rubeš. Zástupci šéfredaktora: Jan David a Jan P. Štěpánek, e-mail: redakce@metro.cz. Tištěný náklad ověřuje ABC ČR, člen IF ABC. Obchodní oddělení, e-mail: sales@metro.cz, inzerce@metro.cz, Brno, tel.: 516 202 521. Tisk: mafraprint – Praha a Olomouc • Evidenční číslo MK ČR E 16400, ISSN 1211 - 7811. Distribuci zajišťuje Mediaservis s. r. o., distribuci v síti ČD zajišťuje Grand princ. Vychází denně v pracovních dnech.

V KINECH OD 28. ČERVENCE

WWW.FALCON.CZ


24

L ET N Í L SPECIÁ 5. 8. 25. 7. –

JAKÉ LÉKY SI VZÍT S SEBO

Samozřejmě, že vaše dovolená proběhne naprosto hladce a nevybalíte ani repelent Jenže dopoledne náplasti a aspirin, je lepší mít pár léků s sebou v kufru Metro vám poradí, které Kdybyste si měli na dovolenou vzít všechny léky podle zaručených rad, pravděpodobně vám nebude stačit lodní kufr. Ale odjet do zahraničí bez základní výbavy je risk, který se nevyplácí a navíc značně prodraží. A jak by tedy měla vypadat optimální lékárnička? „Správná lékárnička je pro každého trochu jiná. Záleží na tom, kam jedeme a s kým. Jiné léky s sebou potřebujete do hor, jiné k moři a rozdíl bude u vybavení rodin s dětmi a třeba seniorů,“ říká praktická lékařka Martina Smolíková. Záleží také na typu aktivity, které se budeme o prázdninách s dětmi věnovat. Na kole si dáváme pozor na jiné potíže než při

Senioři na cestě Seniory ohrožují na cestách stejná rizika jako ostatní. Pokud je vám šedesát plus, tak ale musíte navíc počítat s riziky, která souvisejí s vaším aktuálním zdravotním stavem a zdravotními obtížemi. Především si tedy nezapomeňte vzít plavbě na lodi nebo během typického pobytu v hotelu s programem all inclusive. „Ale pozor, i při této zdánlivě bezpečné relaxaci mohou nastat komplikace vyvolané stresem z cesty, nového prostředí nebo odlišné stravy,

s sebou léky, které pravidelně užíváte. Dále si do kufru přibalte všechny základní léky jako pro dovolenou ve dvou a mějte je raději hned při ruce již po cestě. Není od věci mít u sebe spolu s doklady údaje o svém zdravotním stavu – tedy nemoci, na které se léčíte, a užívané léky. Vhodný je také údaj o vaší krevní skupině. takže základní vybavení je nutnost,“ dodává Smolíková. Konkrétní rady a tipy ale naštěstí existují a Metro je pro vás připravilo. MARKÉTA KRÁLOVÁ

Kvalitní lékárnička je základ

www.metro.cz

inzerce

První pomoc vždy po ruce

+

Ke každému balení

ZDARMA!

Mapa turistických cílů v ČR

www.akutol.cz

Kompletní péče o drobná poranění: tekutý obvaz a dezinfekce ve spreji zastavení krvácení čištění a regenerace ochrana a bezpečí Kvalita od firmy AVEFLOR


06

L ET N Í L SPECIÁ 5. 8. 25. 7. –

Jezte a při tom hubněte

www.metro.cz ČERVENEC 2011

Metro vám poradí, jak se v létě ukrýt před sluncem

Rtuť teploměru se i v srpnu většinou drží lehce pod třicítkou Možností, jak se před sluníčkem schovat, je naštěstí víc A klimatizovaná kancelář mezi nimi rozhodně není Letní intenzivní sluneční záření zahřívá zemský povrch. Naštěstí ovšem víceméně jen povrch, takže stačí sestoupit o několik metrů níž a teplota je mnohem mírnější. Jestli tedy máte už veder dost, udělejte si pár výletů za chladem. Zkuste vinné sklípky, kde panuje i v těch největších vedrech příjemný chládek. Je to sice trochu netradiční tip, jak prožít horký letní den, ale každopádně funguje. Ty nejlepší vinné sklípky umístěné pod úrovní terénů najdete třeba na Litoměřicku, kde se počátky vinařství datují již k polovině 11. století. Nejzajímavější vinné sklípky najdete přímo v Litoměřicích, kde víno zraje ve starobylých sklepích dominikánského kláštera hned pod náměstím historického centra. Za návštěvu ale určitě stojí i malá soukromá vinařství v okolí Velkých a Malých Žernosek. Tady vás rádi přivítají třebas i v tom největším vedru. Ve sklípku můžete příjemně strávit horký letní den a ještě si domů odnést pár dobrých lahví odrůd Ryzlink rýnský, Rulandské šedé nebo Müller Thurgau. A stejné je to samozřejmě na jižní Moravě, kraji vinic. Tu můžete projet třeba na kole. Moravské vinařské stezky tvoří ucelenou síť značených cyklistických tras na území všech vinařských oblastí jižní Moravy. Každá z deseti vinařských oblastí má vlastní vinařskou stezku, všechny jsou pak propojeny páteřní Moravskou vinnou stezkou vedoucí ze Znojma až do Uherského Hradiště. Tipy na ně najdete na www.stezky.cz. ELIŠKA ZIKMUNDOVÁ www.metro.cz

Netradiční léto

Jak se v létě ochladit

Patříte k těm, co chtějí všechno dělat po svém? Pak i pro vás máme zaručené rady, jak přežít léto, nepotit se a být ještě originální. Nechte se zaměstnat v mrazírnách a v rámci oddanosti zaměstnavateli tam i přespávejte. Provdejte se nebo ožeňte za Eskymáka. Staňte se speleologem a věnujte se svému koníčku 24 hodin denně. Pořiďte si stroj na výrobu umělého sněhu a postavte si iglú. Budete ho ale muset často obměňovat. Jste-li dekadentní, pronajměte si hrobku. Jeďte na výpravu do Grónska.

1

p.a.

Termínovaný vklad CREDITAS Garantovaná úroková sazba:

Jednotná úroková sazba:

Pojištění vkladů:

Více informací a kalkulačku výnosů Termínovaného vkladu CREDITAS naleznete na www.creditas.cz

čtyřletý termínovaný vklad s pevnou úrokovou sazbou po celou dobu trvání.

vklady ze zákona pojištěny do výše ekvivalentu 100 tisíc EUR.

úroková sazba je stejná pro libovolnou výši vkladu.

CHTĚJTE VÍC OD SVÝCH ÚSPOR

K dostání v lékárnách bez lékařského předpisu.

Informace a zásilková služba: Tarapharm, s.r.o., tel 318 586 061, e-mail: info@tarapharm.cz www.tarapharm.cz

Chlad hledejte v jeskyni

2

3

4

Štíhlost a homeopatie – efektivní ochrana proti jojo efektu je pomalé, postupné snížení nadváhy bez hladovění. Na tomto základě byl vyvinut nový přípravek Homeoslim® obsahující směs ze sedmi rostlinných extraktů s postupným a dlouhodobým působením. Přípravek je unikátní tím, že nevyvolává ztrátu chuti k jídlu, naopak lépe účinkuje při pravidelném příjmu stravy. První výsledky se projeví po 3 týdnech používání. Navíc aplikační forma přípravku v podobě kapek je velmi příjemná k užívání. Homeoslim® je 100% přírodní doplněk stravy, nejde o homeopatický lék, nemá žádné vedlejší účinky ani kontraindikaci.

1 Postavte si iglú z umělého sněhu. 2 Udělejte si výlet do Grónska. 3 Začněte se věnovat speleologii. 4 Sportujte jen v mrazáku jako Rocky.

Množstvím přístupných jeskyní patří hlavně střední Morava k výjimečným regionům. Vydejte se třeba do Javoříčských jeskyní. Ty jsou unikátní svou bohatou, zachovalou a rozmanitou krápníkovou výzdobou. Zajímavý je i složitý labyrint puklinových chodeb a dómů ve vápencovém vrchu Třesí známý jako Mladečské jeskyně. A do třetice si nenechte ujít Zbrašovské aragonitové jeskyně, které leží v údolí řeky v lázních Teplice nad Bečvou. Unikátem je i nejhlubší propast ve střední Evropě u města Hranice v chráněné rezervaci Hůrka. Hranická propast žije bohužel ve stínu známější Macochy, ale za návštěvu rozhodně stojí. ZIK

CD od

99,-

DVD od

49,Praha (6x) • Brno (3x) • Hradec Králové • Chomutov (2x) • Liberec • Mladá Boleslav • Olomouc • Ostrava • Pardubice • Ústí nad Labem


22

www.metro.cz

L ET N Í L SPECIÁ8. 25. 7. – 5.

ČERVENEC 2011

25. 7. – 5.

Ryba na vašem grilu

Ryby neodmyslitelně patří ke středomořské kuchyni U nás to s jejich konzumací už není tak horké Ale je čas na změnu, protože k létu se ryby přímo hodí Třeba na grilu

Tenisky byly pro boháče Sportovní obuv, kterou nenosíme jen na sport, bereme dnes jako samozřejmost Přečtěte si, kdy se tenisky, kecky, botasky a další začaly vyrábět ve světě a u nás

PROFIMEDIA.CZ

Grilovat by se měly jen ryby čerstvé, případně jen krátkodobě zmražené. Ty nechte v lednici v dostatečném předstihu samovolně rozmrznout. Ryby by se neměly dlouho marinovat, stačí půl hodiny až hodinu před tepelnou úpravou maso osolit a okořenit a jen lehce potřít olejem. Případně si ze směsi oleje, koření, bylinek a dalších ochucovadel připravte malé množství marinády, kterou porce ryb potřete. Pro kořenění a ochucení by se zpravidla měla používat mořská sůl (nejlépe nečištěná, přírodní) a jemnější koření. Například suché

Recept

Správná pochoutka na léto.

provensálské byliny, drcený kmín nebo čerstvě mletý pepř. Při grilování už ryby nepotírejte citronovou nebo pomerančovou šťávou, protože při tom dochází k rychlé destrukci svalovi-

ny a následně ukapávání cenné šťávy. Ze stejného důvodu se do rybích marinád nepřilévají vína či destiláty. MARKÉTA KRÁLOVÁ

www.metro.cz

Grilovaný mořský ďas s krevetami Ingredience: 500 g mořského ďasa, 10–12 tygřích krevet, čerstvá bazalka, 1 dl bílého vína, limetka, 2 lžíce olivového oleje,

2 stroužky česneku, mletý bílý pepř, sůl Postup přípravy: Bazalku natrháme nadrobno, vložíme do misky, zalijeme bílým vínem, přidáme rozetřený česnek a olivový olej. Do marinády vložíme očištěné krevety, přidáme rybí filety z mořského ďasa a necháme asi 30 minut odležet v chladničce. Krevety napíchneme na grilovací jehly a společně s filety grilujeme zprudka 2 až 4 minuty z každé strany.

Co kdo vyrábí Tenisky dnes nabízí mnoho firem. Tento pojem už nezahrnuje jen plátěnou obuv s gumovou podrážkou, ale všechnu sportovní obuv.

Keds S výrobou tenisek pro všechny začala jako první americká firma Keds. Dnes koupíte různé modely světoznámých kecek.

Converse

54%

ZANEDBÁVÁ SVOU FYZIČKU

PŘÍLIŠ UTRÁCÍ

57%

50%

SPÍ PŘES MÍRU

MÁLO ČTE

61%

54%

36%

Pro sportovní či volnočasovou obuv máme různá pojmenování. Mezi ty nejznámější patří: tenisky – říkalo se tak obuvi, kterou zámožní lidé nosili na sportování, jak už z názvu vyplývá na tenis kecky – pojmenování vychází z názvu firmy, která jako první začala vyrábět plátěné boty s gumovou podrážkou a špičkou – Keds botasky, adidasky – i zde jde o názvy vzniklé ze jména firem, které boty vyrábí

40%

Vyrazit do města nebo sportovat v teniskách je pro nás dnes samozřejmostí. Před takovými 120 lety tomu tak ale rozhodně nebylo. Na konci 19. století byla prodyšná látková obuv s gumovou podrážkou záležitostí jen pro boháče, kteří v ní hráli tenis či kroket. Odtud název tenisky. Obuví pro všechny se tyto boty staly až od roku 1916, kdy s nimi přišla na trh americká firma Keds. Ačkoliv se jim zprvu říkalo oficiálně tenisky, rychle se vžilo jiné pojmenování. Botám od firmy Keds se začalo říkat kecky. A tento název se udržel dodnes. S podobnými teniskami přišel jen o dva roky později také Marquis Mills Converse. Kdo by neznal kecky, které

„Zpočátku se vyrábělo přibližně 25 modelů od gymnastických cviček po lyžařskou sjezdovou obuv a sortiment se nadále rozšiřoval.“ MILAN MLYNÁŘ, BOTAS

Ani český trh nezahálel. Kecky vyráběl i nejznámější český obuvník Baťa. Produkci sportovní obuvi se od padesátých let začala věnovat také firma Botana, kterou dnes známe pod názvem Botas. Ta se začala na sportovní obuv specializovat v roce 1964. „Zpočátku se pod značkou Botas vyrábělo

Pokud byste se vydali shánět obuv do zahraničí, mohlo by se vám hodit znát, jak se řeknou tenisky v různých jazycích. anglicky – sneakers německy – turnschuhe španělsky – zapatillas portugalsky – sapatos de ténis italsky – scarpe da ginnastica rusky – kedy polsky – tenisówki slovensky – tenisky esperanto – tenissuoj ROMANA BARBOŘÍKOVÁ

Botas Classic

37%

SE PŘEJÍDÁ

32%

38%

58%

Jak jim říkáme

Jinými jazyky

Dalším americkým velikánem ve výrobě tenisek/kecek je firma Converse. U té si dnes můžete navrhnout i vlastní design.

54%

07

www.metro.cz

L ET N Í L SPECIÁ8.

ČERVENEC 2011

Česká firma Botana (dnes Botas) vyráběla sportovní obuv pro různé příležitosti. Botasky s označením Classik asi mnohým připomenou botu z dob minulých.

romana.barborikova@metro.cz

překrývají i kotník, který navíc chrání kolečko, jež je stejně jako podrážka vyrobené z gumy. Jen málokdo jim řekne jinak než „konversky“.

přibližně 25 modelů od gymnastických cviček po lyžařskou sjezdovou obuv a sortiment se nadále rozšiřoval,“ říká Milan Mlynář z firmy Botas. I Češi si pro tenisky našli své pojmenování. Když Botas, tak botasky. Tento název se vžil na přelomu 60. a 70. let.

Jaké tenisky nosí slavné osobnosti

SE OPÍJÍ

Botas 66

Jamie Foxx

Puma FAAS Pokud byste chtěli tenisky, za kterými stojí známá osobnost, je tu pro vás kolekce Usaina Bolta FAAS.

Gwen Stefani

Společnost Botas si zakládá ale i na moderním designu. Důkazem je retro kolekce s moderními prvky.

Robert Downey, Jr.

SE SPÁLÍ

Katie Holmes

30%

Rihanna

38%

Paul McCartney

28%


08

www.metro.cz

www.metro.cz

L ET N Í L SPECIÁ8.

ČERVENEC 2011

ČERVENEC 2011

25. 7. – 5.

Čiští a voňaví? Po staletí tohle heslo neplatilo

O svou tělesnou schránku velmi dbali lidé ve starověku Zato středověký člověk si s udržováním těla v čistotě moc hlavu nelámal Zápach se překrýval různými voňavkami PROFIMEDIA.CZ

Přežít letní vedro bez toho, aniž bychom si dali večer sprchu? Tak to dnes jenom z donucení při cestách pouští nebo při odstávce vody. Jak na tom ale byli s hygienou naši předkové? Upřímně, nic moc. Slovo kosmetika pochází z řeckého kosmeó, což znamená „krášlím“. A s krášlením samozřejmě souvisí i hygiena. Starověk byl v oblasti hygieny a krášlení obdobím přímo zaslíbeným. Čištění zubů, mytí celého těla, používání vonných mastí, olejů, pudrů a líčidel bylo samozřejmostí. Pro bohaté v luxusních domácích koupelnách, pro ty chudší v městských lázních. Oproti tomu středověk se stal skutečně synonymem špíny. Lidé si tehdy nelámali hlavu ani s čistotou vlastní a tím méně se zajímali o hygienu veřejnou. I když se využívalo služeb lazebníků a především krásných lazebnic, lázně byly proti starověku velmi primitivní a v žádném případě se nedá mluvit o pravidelné očistě těla. Hygienické nedostatky se překrývaly různými vonnými látkami. Ty ovšem příliš nefungovaly. Ani renesance nepřinesla masový návrat k pravidelné osobní očistě. A dokonce ještě i v baroku maskovaly

Očistnou lázeň si dopřávali už lidé ve starověku.

nevábně zavánějící těla a mastné vlasy vonné soli, voňavky a paruky. Co zanedbávala hygiena, překrývala pompézností kosmetika. Líčení se stávalo přímo uměleckým dílem a enormní spotřeba červeně na tváře a bělícího krému na pleť vyvolávala v některých zemích i hospodářské sankce a příkazy k omezení jejich používání. Zejména vrcholné rokoko dovedlo styl krášlení až téměř k hranicím nevkusu a nepohodlí, kdy například kvůli vysokým účesům, které byly tehdy v módě, bylo nutné obětovat pohodlný spánek a trávit noci s hlavou podloženou polštáři. Někdy ženy kvůli účesu spaly i vsedě. Rozmach hygieny nastal až ve druhé polovině 19. století. V té době vznikají i první novinové články a knihy, kde jejich autoři nabádají své čtenářky k častějšímu mytí slovy. Koncem 19. století již byly kosmetické prostředky k mání pro každého, kdo o ně měl zájem a mohl si to dovolit. Lidé si také zvykli mýt si každý den ruce a obličej v umyvadlech a alespoň jednou týdně se koupat v neckách nebo vaně. Také začali ve větší míře nosit spodní prádlo (a měnit si ho).

Toaletka

Francouzští nábytkáři vynalezli novinku – speciální stolek, na kterém se rozprostíralo plátno (toile). Na něm byly rozestavěny nejrůznější toaletní potřeby. Ženy jej používají dodnes. Zlatý věk „čistotného“ člověka přišel ve 20. století. Z hygieny se stal životní styl i velký byznys. Módní časopisy i výrobci se předhánějí s nabídkami dalších řad nových kosmetických potřeb, jako jsou například toaletní mýdla, práškové a tekuté šampony, ústní vody a zubní pasty, holicí mýdla a samozřejmě líčidla a parfémy. MARKÉTA KRÁLOVÁ

www.metro.cz

inzerce

tovní obuv i, Výprodej spor % SLEVA 50 – 8 0

prodej • servis • půjčovna kola • kolečkové brusle • turistika Brno, Bratislavská 7 • www.barnexsport.cz po–pá: 8.30–18.30, so: 9.00–13.00 hod.

ždým r v Br ně, ke ka Největš í výbě čů MA sada chráni bruslím ZDAR

lu ZDARMA Ke každému ko oč ítač helma + cyklop

LÉTĚ

PROFIMEDIA.CZ

Co dělat v obchoďáku

musíme zůstat jsou v obchoďáku

A pokud řešíte otázku, co s dětmi, abyste v klidu nakoupili a nemuseli mít oči na stopkách nebo v horším případě museli platit nějakou tu kalamitu v obchodě, tak buďte v klidu. Ve většině center totiž fungují dětské koutky. Zde můžete za menší poplatek (ceny jsou od 40 korun za hodinu a dítě) přenechat děti v herně. Seznámí se tu s novými kamarády, pohrají si a budou pod kontrolou školeného personálu. Větší děti pak můžete usadit třeba do kina, která jsou rovněž součástí většiny velkých obchodních center. ELIŠKA ZIKMUNDOVÁ www.metro.cz

21

Využijte současných velkých slev a nakupujte.

Zabavit se můžete i na bowlingu.

Po namáhavých nákupech si odpočinete v kině.


20

ČERVENEC 2011

25. 7. – 5.

25. 7. – 5.

09

www.metro.cz

L ET N Í L SPECIÁ8.

L ET N Í L SPECIÁ8.

KAM ZA VÝPRODEJI TEĎ V „Žraloka uhoďte do nosu“

Léto je v plném proudu a my se snažíme jej trávit mimo naše domovy Co ale dělat, když ve městě a venku není zrovna sluneční záře? Zábava i dobré nákupy pod jednou střechou

Poradíme vám, jak přežít útok žraloka Metro mluvilo s Georgem Burgessem, ředitelem Mezinárodní databáze útoků žraloka na lidi z floridské univerzity Ukažte žraloku svaly TEXT: ANTHONY JOHNSTON, ILUSTRACE: MIA KORAB

zvaná třetí vlna slev. Nabídka už sice není tak pestrá jako na konci června, problémy mohou být s velikostmi, ale ve většině butiků je stále co kupovat, a to za opravdu minimální ceny. Slevy dosahují 70 až 80 procent. Vyplatí se kupovat především letní boty nebo oblečení pro děti, které pořídíte doslova za pár korun. V Praze si můžete užít luxusních nákupů v Obchodních centrech Flora, Palladium, Harfa nebo pětihvězdičkovém Novém Smíchově. Velké nákupní možnosti pak nabízejí i obchoďáky dál od centra jako Zličín, Chodov, Letňany. Od poloviny srpna tu navíc pořídíte ve slevě i potřeby do školy,

Venku prší, děti se doma nudí a vy byste potřebovali nakoupit. Ideální čas zajet do nákupního centra. Najdete tu totiž vše, co budete potřebovat, nakoupíte a dost možná se i dobře pobavíte. Obchodní centra už dávno nejsou jen synonymem nákupní horečky, ale čím dál častěji se stávají i místem zábavy a odpočinku. Vzniká zde totiž více míst, kde si můžete zacvičit, zajít do kina, do dobré restaurace nebo si na chvilku odpočinout od dětí, které necháte „laskavým tetám“ v dětském koutku. A na co se můžete těšit v srpnu? Ve většině center právě vrcholí poslední, tak-

Co s dětmi

Chcete si užít nákupy, ale vaše děti nejsou naladěny stejně jako vy? Možností, jak je zabavit a v klidu si nakoupit,

nabízí moderní centra hned několik. Téměř v každém centru najdete kino, do kterého můžete dítě víc jak na hodinu usadit. Specialistou dětských filmů je pražský Palác Flóra, který kromě obvyklých dětských pořadů nabízí i kino IMAX se svými 3D projekcemi, ze kterých jsou děti doslova u vytržení. Jinde je zase k dispozici bowling. Pro malé děti, které neposedí v kině a bowlingovou kouli neudrží, jsou tu dětské koutky.

což není vzhledem k položkám, které rodiče na začátku roku vydávají, úplně zanedbatelná nabídka. V Brně se na vás těší třeba v nákupním centru Královo Pole. Tady si kromě nákupů užijete i spoustu zábavy. V zábavním centru naleznete bohatou nabídku aktivit k příjemnému strávení volného času. Je vám k dispozici moderní bowlingová herna s profesionálními dráhami, na kterých naleznete i mantinely pro děti. Dále se můžete bavit při hře na profesionálních billiárdových stolech nebo využít nabídky šipkových automatů. K relaxaci slouží i internetová kavárna a sportbar.

Ukažte mu, že nejste jeho oběd Pokud se vás žralok viditelně chystá napadnout, ukažte mu tolik agrese, kolik jen dokážete. Uhoďte jej do nosu – ideálně foťákem nebo harpunou. Je tu slušná šance, že jej tak překvapíte, že raději odplave. „Bude omráčený a nebude vědět, co udělat,“ tvrdí Burgess.

Stane se to takhle Jste na pláži nějakého fantastického tropického ostrova. Odvážně plavete tak daleko, že skoro nedohlédnete na dno. Najednou v hlavě uslyšíte hudbu z filmu Čelisti. Doplavat zpátky k pobřeží se žralokem za zády je vyloučené. Hlavně se nebojte. Expert na žraloky George Burgess Metru prozradil, jak odrazit útok predátora.

„Když vás chce někdo okrást v New Yorku, lehnete si na zem a nekladete odpor. V případě útoku žraloka ale musíte být agresivní.“

Jste v půli cesty do žaludku Začněte žraloka drápat do očí a přes žábry – to jsou jeho citlivá místa. Podle Burgesse je to ekvivalent kopance do rozkroku.

GEORGE BURGESS, ŘEDITEL MEZINÁRODNÍ DATABÁZE ÚTOKŮ ŽRALOKA NA LIDI, FLORIDSKÁ UNIVERZITA

Dostaňte se z vody Když jste dali žralokovi co proto, je čas vzít nohy na ramena. Plavte k pobřeží nebo k lodi, než se žralok vrátí a pustí se do vás znovu.

inzerce

inzerce

Kypr

Řecko

řecké ostrovy

LASTMINUTE NABÍDKY Destinace

Kypr z Prahy i Brna Korfu Zakynthos Rhodos Kos z Prahy i Brna Kréta Kréta z Brna Peloponés Pierie z Brna Thassos Kréta - Chania Samos Lesbos Zakynthos z Brna Korfu Kypr z Prahy i Brna Korfu Zakynthos Rhodos Kos z Brna Kréta

          

Termín

04.08. - 15.08. 04.08. - 15.08. 04.08. - 15.08. 04.08. - 15.08. 04.08. - 15.08. 04.08. - 15.08. 06.08. - 17.08. 08.08. - 18.08. 08.08. - 18.08. 08.08. - 18.08. 09.08. - 19.08. 09.08. - 19.08. 09.08. - 19.08. 09.08. - 19.08. 15.08. - 25.08. 15.08. - 25.08. 15.08. - 25.08. 15.08. - 25.08. 15.08. - 25.08. 15.08. - 25.08. 15.08. - 25.08.

H - hotel, ST - studio, BS - bez stravy, PP - polopenze, AL - all inclusive

vše vvčetněceně palivové taxy

děti

jen za 3800/4200 Řecko

Kč Kypr

transfery

zdarma z 88 míst ČR

odlety z Prahy Brna Ostravy

Dny

12 12 12 12 12 12 12 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11

pobytové a poznávací zájezdy

VTT, Praha 2, Ječná 10, tel.: 224 920 177, info@vtt.cz Brno, Josefská 8, tel.: 542 210 736, brno@vtt.cz

www.vtt.cz

Ubytování

H3* H2+* H3* H2+* H3* H3* H3* H2+* H3* H2+* H3* ST H3* H3* H2+* H3* H2+* H3* H2+* H3* H3*

Strava Cena (Kč)

PP PP PP PP AL PP AL PP PP PP PP BS PP PP PP PP PP PP PP AL AL

gy Katalom e zasílá a rm z da

zelená linka: 800 100 130

Na osta

S

14 990 13 990 14 990 13 990 16 990 14 500 16 990 14 990 15 990 13 990 13 990 11 990 14 990 14 990 13 990 14 990 13 990 14 990 13 990 16 990 15 990

tní záje

zdy

ž leva a

18 %

Kdo by si neužíval letní slevy oblíbených obchodů a značek? Obchodní centrum Šestka nabízí prázdninové osvěžení v podobě příjemných a pohodových nákupů, akcí pro děti, výborné zmrzliny a dokonce tobogánu! Dvacetimetrový tobogán mezi podlažími je naprostý unikát mezi obchodními centry. Děti od šesti let a dospělí se na něm mohou svézt z prvního patra do přízemí, kolikrát jen chtějí, a nemusejí čekat až na pěkné počasí a výlet do aquaparku. Pro děti, které neodjely na tábor či k babičce, jsou na celé léto připravena také pravidelná sobotní divadél-

www.sleky.cz

Přijďte načerpat letní energii do obchodního centra Šestka ka. Navíc se i o prázdninách mohou rodiče a děti ve Family Centru zdarma zúčastnit nedělních kreativních dílniček a vyrobit si různé rukodělné výrobky. Připravená je také letní soutěž pro všechny zákazníky, ve spolupráci s Go Parking, o parkování u letiště Ruzyně. Obchodní centrum Šestka zkrátka svým zákazníkům nabízí nejen komfortní nakupování. Zábava na tobogánu, dětské programy, soutěže a třeba i výborná točená zmrzlina přinesou potěšení malým i velkým a dodají energii i v těch nejparnějších dnech.

ušetříte 70.- Kč 2+1 ZDARMA Curaprox CS 5460, CS 3960, CS 1560 kartáčky

140.00

DUOPACK*

HEAD & SHOULDERS šampon 400 ml vybrané druhy

129.00

64.90 COLGATE TOTAL zubní pasta 75 ml různé druhy V akci také ústní voda COLGATE PLAX 500 ml různé druhy za 89,90 Kč

PERWOLL prací gel 2x2L různé druhy ALWAYS DUO dámské hygienické vložky různé druhy

+

44.90

34.90

69.90

49.90

199.90

NIVEA tělové mléko 250 ml / 400 ml nebo olej 250 ml různé druhy + Nivea sprchový gel 250 ml ZDARMA

PAMPERS GIANT PACK dětské plenkové kalhotky různé druhy

od 109.90

od

89.90

*Tato nabídka není součástí standardního sortimentu, proto je kusově omezena! Platnost od 25.7. do 7.8.2011

249.00

419.90

339.90

www.schlecker.cz

kartáček s hustě osázenými štětinami důkladně odstraní zubní plak, aniž by poškodil dásně

2 + 1 ZDARMA* KOTEX dámské hygienické tampony 3 x 16 ks různé druhy běžně: 119.70

79.80 PAMPERS WIPES* dětské vlhčené ubrousky 6 x 56 ks nebo 6 x 64 ks

199.00


10

www.metro.cz

L ET N Í L SPECIÁ8. 25. 7. – 5.

Tarantino obsadí Kevina Costnera

V kurzu je teď dovolená plná dobrodružných zážitků, ale i romantiky Plavit se můžete sami nebo vás poveze profesionál Češi si kapitánské zkoušky jezdí dělat do Chorvatska PROFIMEDIA.CZ

Dovolená na otevřeném moři zažívá za poslední tři roky doslova boom. Jestliže dříve vyrážely na dobrodružné pouti na moře jen party nadšenců a mořských vlků, dnes přibývá i „zarytých suchozemců“ a rodinek s dětmi. A kam že se můžete podívat? Popravdě řečeno všude, kde je moře, záleží jen na vaší náročnosti a finančních možnostech. Dříve „letělo“ plachtění v Chorvatsku, zájem o tuto lokalitu ale kvůli byrokratickým překážkám, poměrně vysokým cenám a horším službám upadá. Zájem naopak stoupá o Středozemní moře. Takže když na jachtu, tak do Portugalska nebo do francouzského Port Lecaute, odkud poplujete podél pobřeží až do Španělska. Pro milovníky exotiky jsou nezapomenutelným zážitkem plavby kolem thajských ostrovů. Ovšem to už je trochu jiná

Kolik zaplatíte Pronájem lodě: 15 až 36 tisíc korun za týden podle typu lodě, destinace a období Služby kapitána: 6000 korun za týden Stravování (pokud si nechcete vařit sami): 7 až 8 tisíc korun na osobu na týden Doprava, pojištění: zhruba 6000 korun (záleží ovšem na lokalitě a také na tom, zda pojedete autem nebo zvolíte letadlo)

Kam se obrátit Rozhodli jste se vyrazit na moře lodí s profesionály? www.jachtamargo.cz www.yachting4u.cz

cenová kategorie a vyplatí se spíš pro velkou partu. A co k takové plavbě potřebujete? Pokud se vám nechce pronajímat si loď i se službami, pak lodní „řidičák“ a kapitánské zkoušky jsou nutné. U nás se dělají na Státní plavební správě nebo na ministerstvu dopravy. Tento lodní průkaz ale platí jen pro Česko a postup k získání dalšího mezinárodního certifikátu je zdlouhavý a poměrně nákladný. Proto většina Čechů jezdí dělat kapitánské zkoušky do Chorvatska, kde si užijí týden na jachtě spojený s kurzem i zkouškami. Malý problém ovšem je, že na v Chorvatsku získaný „řidičák“ se lze plavit všude na světě kromě Česka. Ale lze to i bez zkoušek. Stačí najmout si kapitána. A ten vám určitě na chvilku kormidlo půjčí. MARKÉTA KRÁLOVÁ

ČERVENEC 2011

25. 7. – 5.

Na jachtě napříč oceány

19

www.metro.cz

L ET N Í L SPECIÁ8.

ČERVENEC 2011

Americký herec a režisér Kevin Costner se stane další hvězdou, která se objeví v připravovaném filmu Quentina Tarantina (Pulp Fiction, Kill Bill, Hanební pancharti) s názvem Django Unchained. Informovala o tom agentura DPA, podle níž se Costner představí v roli sadistického dozorce nad otroky. Vedle šestapadesátiletého herce, který se proslavil například filmem Tanec s vlky, JFK nebo Osobní strážce, se ve snímku z amerického jihu

za období otroctví objeví třeba Leonardo DiCaprio nebo Samuel L. Jackson.

Hlavní role ve filmu, k němuž si Tarantino (na snímku vlevo dole) sám napsal

scénář, pak ztvární Christoph Waltz a Jamie Foxx, kteří společně budou usilovat

o to, aby se Foxxova filmová manželka dostala z rukou otrokářů. ČTK GETTY

inzerce

Costner bude dozorce.

Červencové novinky v kinech

Plavba po moři může být úchvatná.

www.metro.cz

Přeci jen není jamka jako jamka

Srpnové novinky v kinech

28. července

4. srpna

Jana Eyrová Žánr: romantický/drama Režie: Cary Fukunaga Hrají: M. Wasikowska, M. Fassbender, J. Bel...

Šefové na zabití Žánr: komedie Režie: Seth Gordon Hrají: J. Anistonová, C. Farrell, K. Spacey

28. července

11. srpna

PROFIMEDIA.CZ

Nejlepší golfová hřiště jsou podle některých příznivců této hry v Irsku. Může za to jedinečná příroda, skvělý terén i pro golf velmi příznivé podnebí, kdy se letní teploty pohybují maximálně okolo dvaceti stupňů. Mezi nejznámější hřiště patří určitě Ballybunion Course v regionu Kerry, krásný green je na pobřeží zálivu Donegal nebo na hřišti Adare Manon Golf Club v hrabství Limerick, které je obklopeno ruinami historického opevnění. Pokud si chcete vyrazit na golf sólo, není problém. Nejjednodušší spojení nabízí denně České aerolinie do Dublinu, můžete však využít i lety s přestupem do Shannonu, Corku, Galway či Belfastu. Co se týče cen ubytování a stravování, nejlevnější

ubytování v Irsku pořídíte od 12 do 18 eur, v průměru se ceny pohybují mezi 23 až 75 eury. Nejlevnější jídlo vás vyjde od pěti do deseti eur. Poplatky za hru, tedy takzvaný green fees, se podle informací golfového svazu momentálně na irských osmnáctkách pohybují od 25 eur na těch levnějších až do 110 eur u luxusních hřišť. Podobné je to i ve Skotsku, kde golf v roce 1411 pravděpodobně spatřil světlo světla. Hřiště, která stojí za návštěvu, jsou Old Course v St. Andrews, King’s, Queen’s a Monarch’s Courses v Gleneagles a Championship Course v Carnoustie. Ceny jsou srovnatelné s irskými, jen budete platit librami, jejichž kurz klesl. Takže proti loňsku trochu ušetříte. MARKÉTA KRÁLOVÁ

Ballybunion Course v regionu Kerry

S kým vyrazit Organizovaně můžete vyrazit na golfové zájezdy například pomocí těchto webových stránek: www.golfplanet.cz www.golfove-zajezdy.cz www.irgot.cz

6500

v italské Modeně, až 80 tisíc korun v Karibiku vás bude stát golfová dovolená na osobu za týden. Ceny jsou ovšem základní a bez zapůjčení golfového vybavení.

Tip deníku Metro Karta Dinners Club Golf Poskytuje pojištění golfové výstroje, finanční odměnu při zahrání „hole in one“ a slevy na green fee. Platí na vybraných hřištích v České republice i v zahraničí, včetně Irska a Skotska.

Bělehradský fantom Žánr: akční/krimi/drama Režie: J. B. Todorovic Hrají: Milutin Milosevic, Boris Komnenic

V KINECH OD 28. ČERVENCE WWW.FALCON.CZ

Zrození Planety opic Žánr: akční/sci-fi/drama Režie: Rupert Wyatt Hrají: James Franco, Andy Serkis, Brian Cox


www.metro.cz

L ET N Í L SPECIÁ 5. 8.

ČERVENEC 2011

Přežijte svou cestu letadlem bez strachu

Nedělá vám cestování letadlem dobře? Pak právě vám je určen náš Metro rádce, v němž se dozvíte, co dělat Zapomeňte na alkohol

1

Uvažujte logicky: Létali by piloti letadlem, kdyby tato činnost byla tak nebezpečná? Nezapomeňte, že piloti mají také své rodiny.

2

O bezpečnost letadla se nestará jen jeden systém. Pamatujte na to, že každý systém na palubě letadla má také systém záložní.

3

Pokud jsme na palubě letadla, náš smysl pro rovnováhu nefunguje úplně spolehlivě, protože nám chybí vizuální informace. Dejte si před sebe třeba lahev s vodou a pozorujte její hladinu. Když se letadlo naklání (zatáčí) nebo se dostanete do turbulencí, podívejte se na sklenici s vodou. Zjistíte, že se hladina pohybuje mnohem méně, než se vám zdá. Turbulence mohou být sice docela nepříjemné, ale nejsou nebezpečné.

4

Lety na delší vzdálenosti jsou lepší pro klaustrofobiky, a to proto, že letadla, která se na ně posílají, jsou opravdu velká a prostorná. Také se snažte pravidelně dýchat. A to nejenom na palubě, ale už když čekáte na vstup do

letadla. Noste také spíše volné oblečení, rozhodně nic upjatého. Kupte si vodu předtím i poté, co projdete bezpečnostní kontrolou. Kdybyste nepili, mohlo by vám být v letadle špatně. Pusťte si ventilaci nad vaším sedadlem, ale klidně se zvedněte a procházejte se po letadle. Informujte o vašem stavu personál, může vám pomoct.

5

Na letiště dorazte s předstihem, abyste nemuseli chvátat. Odbavte se co nejdříve. Relaxujte, běžte nakupovat, prostě zahajte dovolenou už na letišti.

6

Četbu novin nelze příliš doporučit. Nehody komerčních letadel se objevují jen výjimečně, takže se vždycky dostanou na

titulní strany. Čtěte si faktické informace o létání, ne zprávy v novinách. „Vzduchová kapsa“ (o níž se tvrdí, že se do ní letadla propadnou jak kámen) je mýtus. Neexistuje.

7 8

Sledujte, o čem zrovna přemýšlíte, abyste se vyhnuli stavům úzkosti.

Jste rozhození a něco ve vás vám říká, že jste v pasti a musíte utéct. Nebojte se, vaše tělo uvolní hormony, díky nimž přežijete.

9

Exkluzivně Herečka Reese Witherspoonová prozradila Metru, jak si balí věci na cestu. Musíte najít jednu základní barvu a tomu pak přizpůsobit všechno další oblečení. Šaty, džíny – obvykle černé, aby se hodily k černým jehlám, které jdou zase ke všemu. Přibalte si i jedny boty bez podpatku, zase černé. Oblečení dám do igelitových pytlů a vysaju z nich vzduch. Do tašky se mi toho pak vejde mnohem víc. Mnoho místa jsem ušetřila také díky tabletu. Nemusím už s sebou tahat těžký notebook. Nahradí mi i knížky a obje mné scén áře.

Buďte pozitivně naladěni. To je nejbezpečnější forma cestování, berte to s úsměvem. Metro World News

Jak postavit superhrad ▲

1

Než začnete stavět, udělejte si plán. Pak vytvořte základnu – na tu je třeba kromě písku použít také hlínu a trávu. Základna musí držet dobře pohromadě.

LEONARD GONZALES, MISTR VE STAVĚNÍ HRADŮ Z PÍSKU

3

„Nezapomeňte si lopatičku a nástroj, kterým budete hrad „vyřezávat“.

2

Mokrý písek nanášejte po vrstvách, které necháte zaschnout.

„Důležité je i brčko, kterým odfouknete všechno, co se na váš hrad během stavby dostane, ale nepatří tam.“

ILUSTRACE: MIA KORAB

„Nezapomeňte na ochranu před sluncem a dostatek vody. Stavba hradu se může pěkně protáhnout.“

Pak naneste celkem tolik písku, kolik na hrad chcete. Když to máte, začněte hrad postupně seshora „vyřezávat“. Malé detaily přitom, říká Gonzales, dokážou okouzlit více než masivní barabizna. Nezapomeňte na střešní tašky, sloupy a jiné náležitosti.

4

KONEČNĚ efektivní řešení problémů s erekcí!

Než váš výtvor zničí počasí, určitě si ho vyfoťte a buďte náležitě hrdí na to, že jste se stali králem stavitelů hradů z písku této pláže. „Pokud ho totiž nezničí děti, tak další příliv určitě,” říká Gonzales.

Nastříkejte A získáte

OKAMŽITOU EREKCI! BEZ PRODLEVY • Působí mnoho hodin

Pokud

hledáte rychlé a především účinné řešení, silnou, pevnou erekci, Pshsht! je pro Vás ideálním řešením.

Úspěšně testovaly již tisíce lidí po celém světě. Nyní je v Evropě nepostradatelný. Bez prodlení. Nastříkejte trochu Pshsht! na svůj penis a hned Vám ztvrdne, a to i tehdy, pokud jste erekci už neměl celá léta! Dokazují to klinické testy. Čtěte dál, abyste se dozvěděl ještě více o tomto vzrušujícím novém produktu...

Bez prodlení!

EMMA E. FORREST

Čtenářům Metra radí odborník na hrady vzatý

NO VÝ

!

25. 7. –

Vznášet se tisíce metrů nad pevnou zemí, to je zkušenost, kterou si musí každý z nás projít, rozhodne-li se strávit svou dovolenou třeba ve vzdáleném letovisku či na jiném kontinentu. Richard Conway a Paul Tizzard, autoři populárních kurzů Létání beze strachu, vám ale určitě poradí, jak si užít létaní bez stresu. A pak myslet jen na moře.

inzerce

18

Velká část přípravků na zvýšení sexuálního výkonu, které jsou dnes k dostání na trhu, je neúčinná, dokonce mnohdy i zdraví škodlivá. A i když nakonec zafungují, na tu správnou, pevnou erekci se čeká nejméně 20-30 minut... Podívejme se pravdě do očí: jako muži chceme erekci. KDYKOLI, BEZ PRODLENÍ, a KRÁTCE PO EJAKULACI se chceme opět milovat! Dnes to všechno můžete získat. Ano, erekce pevná jako ocel a trvalá - okamžitě, bez prodlení, kdykoli se Vám zachce. Můžete se zase začít milovat okamžitě, kdy se Vám jen zachce! Jak je to možné? Díky zázračnému britskému vynálezuPshsht!!

Nejsilnější SPRAY na zvýšení sexuálního apetitu na celém světě! Dovolte mi opět zdůraznit, že největší inovací v oblasti přípravků na zvýšení sexuálního výkonu je skutečnost, že se jedná o přípravek v podobě spraye. Nastříkáte-li přípravek bezprostředně na penis, stimulující látky se dostanou do bezprostředního styku s tkáněmi cavernosum (corpus cavernosa), nacházejícími se na penisu – a právě tyto duté tkáně způsobují erekci – aniž byste musel přípravek aplikovat perorálně. Proto dojde k erekci okamžitě. To je přesně to, co se stane...

Sníte o milování, ale víte, že nebudete mít vytouženou erekci!... Intenzivně toužíte po milostném aktu, ale už dopředu víte, že nebudete schopen poskytnou erekci, po jaké toužíte ... Nemáte čas na „klasické“ přípravky na zvýšení sexuálního výkonu, protože nemůžete čekat 20-30 minut, než se dostaví jejich účinek? Nastal ten správný čas pro Pshsht! Jednoduše ho nastříkejte na svůj penis... a bez toho, aniž byste musel čekat 5, 10 nebo 20 minut, se Vám penis zvětší a dojde k okamžité mohutné a trvalé erekci. K erekci, jakou jste dříve nikdy nezažil.. Od tohoto okamžiku se můžete milovat tak dlouho, jak se Vám zachce. Protože kromě stimulujících účinných látek obsahuje Pshsht! také látku, která pomůže ejakulaci oddálit! Ano, rozuměl jste tomu správně: když použijete Pshsht!, budete schopen milovat se déle!

Několik spontánních dopisů od uživatelů přípravku

„Je mi 73 a sex mám 3krát denně!“

„Váš sprej je vskutku mimořádný produkt ... Kromě toho, že je způsob jeho užití velice diskrétní, způsobuje mohutnou erekci, kdykoli chci! Ve svých 73 letech mohou prohlásit, že se miluji 3krát denně! Má manželka nezapomene pokaždé poznamenat, že jsem teď lepší, než jaký jsem byl v mládí!“

„Mohu jednoznačně prohlásit, že se mi zvětšil penis.“

„Již delší dobu mě trápily problémy s erekcí. Vyzkoušel jsem už spoustu výrobků, a jednoznačně mohu prohlásit, že právě Pshsht! poskytuje nejlepší a nejtrvalejší účinek. Stříkněte malé množství Pshsht! před sexem na penis, a můžete na své problémy úplně zapomenout. Můžete si být jist, že v kteroukoli denní či noční dobu se Vám penis postaví (omlouvám se za výraz). Navíc jsem si jistý, že se mi penis o několik centimetrů i zvětšil!

„Pshsht! používám společně s manželkou!“

„Celý život mě trápily problémy s erekcí a předčasnou ejakulací. Ale dnes je to všechno už jen minulostí! Pshsht! používám společně s manželkou, a je výborný! Já už jsem teď schopen milovat se třeba i celé hodiny a ona je schopná při tom mít opakovaně orgasmus. Dokonce jsme si zkusili i nové věci! Pshsht!mohu všem vřele doporučit.“

Dokonalé i pro ženy!

"Užívejte si, jak Vaše partnerka bude stále nažhavenější..."

Nastříkejte trochu Pshsht! na pohlavní orgán Vaší partnerky, abyste jí dopomohl k intenzivnímu pocitu slasti a vzrušení. Kromě toho, že bude po Vás toužit stejně intenzivně, jako Vy toužíte po ní, prolomí se i poslední bariéry, kvůli kterým jste se až dosud nemohli maximálně oddat slasti...

Záruka

Poskytujeme formální záruku na to, že nebudete-li z jakéhokoli důvodu 100% spokojený s účinkem, nemusíte dělat nic jiného, než nám zbytek Pshsht! poslat zpátky do 10ti dnů, a my Vám bez položení jakýchkoli dalších otázek vrátíme celou kupní cenu. S upřímným pozdravem a písemnou zárukou:

Kupón na 10denní zkoušku zdarma Prosíme, zašlete zpět na adresu: My Natural Village P.O.Box: 38, 2421 Kittsee – Rakousko – Tel. 246019065 www.pshsht.net - customercarecz@pshsht.net

ANO, chci vyzkoušet nové afrodiziakum Pshsht! bez jakýchkoli závazků a rizik, protože garantujete, že: díky záruce na vrácení peněz nepodstupuji žádné riziko Budu mít okamžitou erekci � Budu schopen regulovat svoji ejakulaci � Klitoris mé partnerky bude citlivější a její orgasmus se promění na 100x intenzivnější zážitek � Přípravek je bez kontraindikací, protože neobsahuje zdraví škodlivé složky. Prosím, zašlete mi (v diskrétním balení): � 3 ks Pshsht! spreje (nejekonomičtější forma objednání), protože pokud si objednáte 3 ks za reklamní cenu, produkt může být Váš už za pouhých 1990 Kč (ušetříte 1280 Kč), kód: A0002/CO3 � 2 ks Pshsht! spreje za pouhých 1590 Kč (ušetříte 590 Kč), kód: A0002/CO2 � 1 ks Pshsht! spreje (za zkoušku to stojí) za pouhých 1090 Kč, kód: A0002/CO1 � Proto, aby byla má objednávka vyřízena s mimořádnou péčí a rychle, přikládám dalších 49 Kč (kód: X11) Přípravek Vám maximálně diskrétně doručí kurýrní služba GLS. Poštovné činí 149 Kč. CELKEM:

Jméno: Adresa:

PSČ:

Telefonní číslo E-mail:

@

Datum narození:

DŮLEŽITÉ: V zájmu diskrétního doručení Vám přípravek Pshsht! zašleme v diskrétním, neoznačeném balíku GLS kurýrem, a nikdo se tak nedozví, jak silné afrodiziakum balík obsahuje.


12

www.metro.cz

L ET N Í L SPECIÁ 5. 8.

ČERVENEC 2011

25. 7. –

MAFA

Život Heleny Štáchové je spjat s divadlem Spejbla a Hurvínka ve dne i v noci Co tedy dělá principálka, když se na dva měsíce zavřou dveře za posledním divákem? Čtěte rozhovor

Metro rozhovor

HELENA ŠTÁCHOVÁ ODPOČÍVAT NEUMÍM

Helena Štáchová a její svět

Jak si užívá divadelní prázdniny ředitelka, dramaturgyně a herečka Divadla Spejbla a Hurvínka? Představuje si, že má prázdniny. Co děláte o prázdninách? Vynechávám úřadování a plně se věnuji ostatním pracovním aktivitám. Tvůrčí práci vítám, protože neumím lenošit. Takže o prázdninách ještě nadabuji novou řadu Simpsonů. A pak mám úžasnou zakázku na knížku. Už přes dva roky totiž píši pro Metro společensko-politické

sloupky o našem životě z pohledu Spejbla. Chci je dávat do kontextu s tím, co se za dva roky u nás i ve světě událo. Pak upravím dvě hry pro naše divadlo, napíši scénář pro německou televizi a pro krátký vzdělávací film, který budeme v létě natáčet. A ve zbytku času se potěším s přáteli, rodinou a svými čtyřnožci. A co dělají svěřenci Hurvínek, Spejbl a Mánička? Já se jich raději neptám a nechávám je v klidu viset

„Hurvínka a Spejbla nechávám v létě v klidu viset v divadelním pytli v zákulisí. Třeba se jim stýská, ale musí si od nás odpočinout.“ v divadelním pytli v zákulisí. Třeba se jim po nás stýská, ale také je možné, že si ve svém požehnaném věku od nás a od hraní rádi odpočinou. Je možné vás vidět i o letních prázdninách, jezdíte třeba na nějaké festivaly? To ne. Odpočinout si potřebují naši svěřenci od nás, ale i my od nich. Tak je vy-

„O prázdninách ještě nadabuji novou řadu Simpsonů. A pak mám také úžasnou zakázku na novou knížku.“ MAFA

rušíme z klidu jen koncem července, kdy budeme natáčet krátký film, a pak se zase naše cesty na chvíli rozdělí. Vzpomenete si na své nejkrásnější prázdniny? Ale ano. Myšlenku ještě udržím i paměť mi do jisté míry slouží. Jenže vybrat jen jedny nejhezčí nedovedu. Byly to všechny dovolené, které jsem mohla strávit s kompletní rodinou a s dětmi, které byly ještě dětmi. Lhostejno kde. Máte nějaký tip, jak strávit pohodovou dovolenou? Čemu dáváte přednost, když si chcete pořádně dobít baterky? Tak často během roku cestuji, že se mi protiví i balit zavazadla na cestu na chatu. Tak to každoročně oddaluji, pak se donutím a pokaždé nedovedu pochopit, proč tam netrávím celé léto. Ale z Prahy, kde je i v létě hodně co k vidění, od mé zahrádky, která mne v horkých dnech potřebuje, se nerada vzdaluji. Užívám si domova, který je mi vzácný. Dobíjím baterky psaním, četbou, výlety s pejskem nebo setkáními s přáteli. A kam se chystáte letos, jako obvykle? Cestovat nebudu, těším se na naši chatu, na výlety po okolí a na návštěvy.

Principálka Přední česká loutkoherečka, která již od roku 1966 působí v Divadle Spejbla a Hurvínka. Kromě jiného je autorkou scénářů pro divadlo, televizi a zvukové nosiče. Napsala řadu her pro dospělé a pro děti, které si sama režíruje. Některé z nich se hrály i v cizojazyčných verzích po světě. Je zároveň dramaturgyní divadla a po smrti manžela Miloše Kirschnera byla jmenována do funkce ředitelky Divadla Spejbla a Hurvínka. Pro televizi dabuje Lisu Simpsonovou v kresleném seriálu Simpsonovi. Má dvě děti. Nyní je jejím přítelem známý politolog Zdeněk Zbořil. Určitě už teď přemýšlíte, co nového budete dělat v příští sezoně. Na co se tedy můžeme těšit? Podzim zahájíme novou dětskou premiérou Hurvínek mezi osly. Budeme natáčet pro německou TV a vyjedeme za diváky po naší republice i na Slovensko a tradičně nebude chybět ani Německo. ELIŠKA ZIKMUNDOVÁ


16

ČERVENEC 2011

25. 7. –

Sex, drogy a techno

POSEL DUŠEVNÍ POHODY

www.metro.cz

L ET N Í L SPECIÁ 5. 8.

GETTY

Metro rozhovor

Nikdy nezapomene na řízení vyprahlou pouští.

Lucía Etxebarria, autorka úspěšného románu Láska, zvědavost, prozac a pochybnosti, se na českém trhu prezentuje svou další knihou pod názvem Beatriz a nebeská těl(es)a. Tentokrát se čtenáři seznámí s mladou Beatriz, jež se vznáší na oběžné dráze madridských klubů a hledá kontakt s těmi pravými nebeskými těl(es)y. Sex, drogy a techno jsou všudypřítomné v oslňujícím a svobodném Madridu 90. let stejně jako v zádumčivém Edinburghu, kam Beatriz odjede studovat, aby uprchla před svým madridským peklem.

Poslední přítel od Ben Jellouna Na letošní veletrh Svět knihy přijel představit svou novou knihu také nejpřekládanější francouzsky píšící spisovatel, Maročan Tahar Ben Jelloun. Poslední přítel je jeho již čtvrtou knihou přeloženou do češtiny. Ben Jelloun tentokrát nabízí čtenářům příběh dvou kamarádů Mameda a Alího. Jeden příběh, avšak dva odlišné pohledy na něj. Příběh dlouhý téměř třicet let, protkaný veselými příhodami, ale především mnohými nedorozuměními, zradami a žárlivostí. Příběh, který dobře neskončí ani pro jednoho z přátel.

Co si Danielle Steelová přibalí o prázdninách do kufru? Rozhovor se slavnou spisovatelkou o létu

JAK DANIELLE STEELOVÁ PŘEŽÍVÁ LÉTO?

Již řadu let jsou romány slavné spisovatelky Danielle Steelové jednou z hlavních věcí, kterou si každý milovník moře přibalí do batůžku, než vyrazí na pláž. Co ale jedna z nejčtenějších spisovatelek na světě sama o prázdninách čte? Steelová Metru prozrazuje svoje zvyky i nejhorší vzpomínky na prázdniny. Co nejzvláštnějšího se vám během prázdnin přihodilo? Mé prázdniny jsou spíš nudné. Žádnou zajímavost, špatnou zkušenost s lidmi nebo jídlem si vybavit nemůžu. Většinu času trávím se svými dětmi. Jsme rádi, když můžeme být pospolu a bavit se. Možná tou zvláštností jsme my, rodina s devíti dětmi. A zřejmě to nejhorší jídlo, které jsem kdy jedla, bylo to mé vlastní. Jeden z mých synů mi dokonce s trochou nadsázky řekl, že

je to za tu dlouho dobu, co jí mé jídlo, pro něj velmi náročné neuronit ani slzu. A nejhorší zážitek? To byl zřejmě výlet automobilem do Údolí smrti ve východní Kalifornii. Tehdy byly všechny mé děti ještě malé. Cesta byla dlouhá, horko smrtící a místo hotelu jsme museli bydlet v kempu. Několik mých

„Zřejmě to nejhorší jídlo, které jsem kdy jedla, bylo to mé vlastní.“ GETTY

Tak trochu jiná perspektiva

Půvabná knížka jednoho z nejuznávanějších současných portugalských spisovatelů je něco mezi Malým princem A. de Saint-Exupéryho a Saroyanovým Tracyho tygrem. Není určena primárně dětem, ale v Portugalsku ji doporučují v rámci osnov žákům šestých tříd. Gonçalův pan Valéry má originální způsob uvažování, je ilustrovaný jednoduchými kresbami. Ponoříme-li se do jeho bizarních úvah, dokážeme se možná jako on radovat z maličkostí či naopak smutnit pro hlouposti, ale hlavně se podíváme na jeho i náš svět z úplně nové perspektivy.

Neoluxor Žebříček nejprodávanějších knih největšího knihkupectví v České republice:

dětí tehdy navíc dostalo plané neštovice. Kdo vás nejvíce o prázdninách naštval? Ani ne tak lidé, ale letecké společnosti. Nemám ráda, když někdo lže, a to ony občas dělají. Pět věcí, které si na prázdniny musíte vzít s sebou? Své děti, pracovní kufřík (bez něj propadám panické hrůze, co kdyby mě něco napadlo a potřebovala bych okamžitě pero a papír) a notebook, abych byla ve spojení. No a pak Bibli a nějaké sexy botičky. Co o prázdninách čtete? Příjemné a vtipné romány. Rozhodně o prázdninách nečtu vážné knihy bez fantazie. Nechci číst něco, co by mě rozesmutnilo. ELISABETH BRAW www.metro.cz

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kobra – Frederick Forsyth Šéf na grilu – Zdeněk Pohlreich Žena v kleci – Jussi Adler-Olsen Nebezpečná zóna – Joy Fieldingová Nemesis – Jo Nesbo Létem políbená – Lenka Lanczová Střet králů 1+2 – Martin R. R. George Křížová palba – Dick Francis, Felix Francis Škola noci 7. – Vyhořelá – Kristin Castová a P. C. Castová

Nazývá se serotonin, je poslem naší nervové soustavy a má vliv na to, jestli se cítíme klidní a spokojení, či nikoliv. Dostatek serotoninu v mozku zaručí naprostou pohodu, nedostatek naopak mizernou náladu, sklíčenost a deprese. Logicky je serotonin středobodem zájmu výrobců léků na psychické problémy. Serotonin nelze tělu dodat přímo, protonemá že přístup do mozku. Mozek si jej sám vyrábí z l-tryptofanu, klíčové živiny, které denní potrava obsahuje zhruba gram. Pro někoho tak akorát, pro jiného málo. Nedostatek l-tryptofanu, a tím i serotoninu může být způsoben i složením stravy, ale zejména překážkami Posel duševní

pohody při vstupu do krve, protože o něj musí soupeřit s dalšími živinami z jídla. Zcela spolehlivým řešením, jak serotonin v mozku navýšit, je užívání l-tryptofanu jako doplňku ke stravě. Užívá se mimo jídla, takže nemusí bojovat se soupeři, dávkuje se podle osobní potřeby. Už půl stoU letí pomáhá l-tryptofan lidem řešit psychické nepohodlí, úzkosti, poruchy spánku a další p syc h o n e u rologické obtíže. Přípravek L-Tryptofan se prodává v lékárnách i zásilkovou službou na zákaznické lince 221 674 221. Není určen dětem, těhotným ženám, ani k samoléčbě závažných duševních poruch.

Letní výprodeje

Léto je v plném běhu, prázdniny se dětem ještě ani nepřehouply do druhé poloviny a ze všech možných billboardů, rádií, letáků nás informují, že je tady doba letních výprodejů. A co více výprodeje už pomalu končí. Pro ty z nás, kteří se na letní dovolenou teprve chystají, je to příjemná zpráva. Konec výprodejů s sebou přináší největší slevy, neboť obchody se snaží vyprázdnit sklady před zahájením podzimní sezóny. Obchodní dům My na Národní třídě má tu výhodu, že je v centru města, v dosahu všech možných druhů hromadné dopravy, v blízkosti mnoha kanceláří. Potřebujete ještě před dovolenou dokončit svoji práci a zároveň si pohodlně a levně nakoupit? V obchodním domě My najdete vše potřebné od letního oblečení pro celou rodinu, přes pro cestování potřebné kufry a tašky, hračky až po nádobí, povlečení a elektro. Zkrátka vše pod jednou stře-

chou. Nákup si můžete zpříjemnit obědem na terase anebo, pokud jste se rozhodli nakoupit hned po ránu, než nastane velký shon, je pro vás připravena bohatá snídaně. Opravdu velký výprodej tisíce výrobků, stovky značek, který My Národní hlásá, se blíží ke konci a dosahuje maximálních finálních slev. Utratili jste hodně za dovolenou? Ušetřete tedy na nákupu značkových věcí za skvělé ceny. S létem a sluníčkem jsou neoddělitelně spojeny sluneční brýle. My Národní pro vás otevřela od pondělí novou optiku. Kromě značkových slunečních brýlí, např. Diesel za 1600 Kč, nabízí i dioptrické brýle. Zdarma si můžete nechat vyšetřit zrak či využít zahajovací nabídku 1+1 zdarma na brýlové obroučky od 2350 Kč. Obchodní dům vám přináší Tesco MY Národní, Národní 63/26, Praha 1


14

15

www.metro.cz

L ET N Í L SPECIÁ8.

ČERVENEC 2011

25. 7. – 5.

Uvidíte koťata tygra i malého hrocha

Prázdninová pomáda, a co pak?

S létem končí i letní lásky Jak je prožít a hlavně jak je přežít bez zlomeného srdce? Pojďme na to POMÁDA

O prázdninách se leckde zavřou dveře a až do podzimu se nic neděje To ovšem neplatí pro pražskou zoologickou zahradu, která patří celosvětově mezi ty nejlépe hodnocené Co zde na vás čeká zajímavého, deníku Metro řekla tisková mluvčí Jana Ptačinská Jiráková 2x ČTK

Co čeká návštěvníky v průběhu srpna? Už v srpnu si v rámci oslav nadcházejícího výročí osmdesáti let budeme připomínat historii Zoo Praha. Proběhne tak Odpolední vzpomínání u čaje s pamětníky, areálem zoo bude jezdit Historický expres. Třeba 20. srpna slavíme narozeniny samice hrabáče kapského Piety. O tom, že se zvířata ráda baví, se návštěvníci přesvědčí v rámci programů Zvířata v akci a Bavíme zvířata. Zoo kupodivu není jen o zvířatech, ale i o architektuře. Pod vedením známého historika Zdeňka Lukeše se tu budou konat tematické prohlídky.

Na co se mohou těšit děti? Pro ně jsou nejvděčnější interaktivní programy s kontaktními zvířaty, doporučila bych určitě hlavně program Zvířata v akci, o němž se více se dozvíte na našich webových stránkách. Návštěvnost je v letním období prázdnin mnohem vyšší. Jak to snášejí zvířata, musíte je nějak na nápor výletníků připravit? Zvířata jsou přivyklá na pohyb návštěvníků na vyhrazených cestách, a jejich přítomnost jim tedy nedělá problém. Ale i jeden pouhý neukázněnec může být pro zvíře velmi stresující. pokud se pohybuje tam, kde

Toto bylo první prohlédnutí mláďat 19. července.

nemá. Na frekventovaných místech proto funguje pořádková služba, které koriguje chování i pohyb lidí tak, aby nenarušovali pohodu zvířat. Která zvířata považujete za nejcitlivější v zoologické zahradě? Obecně jsou to matky s mláďaty nebo hnízdící páry ptáků. Na děti určitě nejvíce zabírají čerstvá mláďátka. Jaká se narodila a čekáte nějaká další? V poslední době máme doslova babyboom atraktivních mláďat – od přírůstku u lachtanů jihoafrických,

„Hned v úterý 2. srpna oslavíme Den otců s Taťuldou, samcem emu hnědého.“ ZOO PRAHA

přes hrocha obojživelného, až po koťata tygrů sumaterských. Dále jsou k vidění mláďata u kotulů a gueréz, významné jsou přírůstky u varanů smaragdových, želv egyptských, dvojzoborožců nosorožčích. Ještě v tomto roce očekáváme narození hříběte koně Převalského a čtvrtého gorilího mláděte.

1931

28. září bylo zpřístupněno „staveniště zoologické zahrady“ a za slunného počasí sem toho roku poprvé vešli návštěvníci. První zvíře v zoo byla vlčice Lotta, už v tomto roce přišli také Minka a Ali, první koně Převalského. Jaké novinky chystáte na začátek školního roku? Největší oslavou bude v září výroční slavnost k 80. narozeninám Zoo Praha. Je to neuvěřitelné, ale už 28. září 1931 prošli naší zoo první návštěvníci a takové jubileum prostě nelze opomenout. Tak se přijďte podívat. MARKÉTA KRÁLOVÁ inzerce

Mladý John Travolta se svými kumpány. Jeho láska je dole v boxu.

Slunce, dovolená, pár skleniček koktejlů, trocha flirtování a letní romance je už na obzoru. Pamatujete si ještě na svůdnou Olivii Newton-John a Johna Travoltu ve filmu Pomáda? To byla letní romance jak vyšitá – jim ale s trocha oklikami vydržela i na podzim. A že to byl jenom film? To sice byl, ale s velmi reálnými kořeny, které se navíc netýkají jen hormony nabitých středoškoláků. Takovou malou letní bokovku prý podle psychologů zažije aspoň jednou každý třetí. Ale léčí se z ní spíš ženy. „V letních měsících a zvláště pak na dovolených jsme uvolněnější, klidnější a spokojenější než během upjaté ledové zimy,“ říká psycholog Jeroným Klimeš. Přidejte k tomu ještě velká horka a skrovné odění a není divu, že jeden ztratí hlavu. „Ale kolik pacientek pak přibude v ordinacích na podzim. Nemohou se většinou dostat z letní vášně. Ty zadané pak svého plážového Adonise neustále srovnávají s vlastním nudným partnerem, což v mnoha

Takže bacha Síla okamžiku Nepřemýšlejte nad tím, jestli vaše letní láska bude trvat jednu žhavou noc, nebo až do konce života. Berte to jako zpestření a soustřeďte se jen na přítomnost. Nepřežeňte investice Letní flirt by pro vás měl být zábavné a vzrušující rozptýlení. Investujte do něj ale jen tolik, abyste po návratu domů nemuseli rušit stavební spoření. Myslete na sebe O nikoho jiného totiž nejde a o ten protějšek

případech bohužel vede ke zbytečným rozchodům. Protože i plážový a dokonalý

už vůbec ne. Buďte na sebe samozřejmě milí, užívejte si spolu. Rozhodně se nevažte Nikomu (ani sobě) nic neslibujte a už vůbec nepalte mosty. Dovolená totiž brzy skončí a vy budete zase mezi „starými“ přáteli. Žádné důvěrnosti Zbytečně se nezatěžujte mluvením. Ten druhý opravdu nemusí vědět, co děláte, kde bydlíte, váš mail a číslo mobilu. Stejně totiž nezavolá ani vás nebude hledat. Hlavně bezpečně Pokud si chcete užívat s někým, o kom jste ještě včera nevěděli, že existuje, tak dodržujte zásady bezpečného sexu. Slovo kondom skloňujte ve všech pádech, a pokud na to „ten úžasný protějšek“ neslyší, tak raději volte večer u knížky. Ať si nevezete i „suvenýr“. Adonis se po letech stává obyčejným chlapem,“ podotýká. ANNA BERKOVÁ

28. 7. – 10. 8.

Vinnou stezkou nejen podél Rýna Jste-li spíše prototypem kavárenským či dokonce barovým, pak je pro vás jako dělaná dovolená „od sklípku ke sklípku“. Nechceme vás rozhodně nabádat k bezbřehému opíjení, ale doporučit vám krásnou dovolenou na kole spojenou s ochutnávkou dobrých vín. Tentokrát nezamíříme pod žhnoucí slunce, ale k našim sousedům. Proslulá je pohodová Dunajská cyklostezka v Rakousku. Během čtyř dnů poznáte malebný kraj od Passau až do Krems. Cesta není nijak náročná, a pokud vyrazíte se stejně zaměřeným zájezdem, budete celou dobu pod dohledem laskavého instruktora. Toho určitě oceníte zejména v momentech zastávek ve vinných sklípcích. Kdybyste se oddali vynikajícímu moku třeba

v klášteře v Melku, určitě vás dopraví do postele. Po cestě je spoustu cenově dostupných penzionků, ale i tábořišť pro romantické stanování. Druhou vinnou stezku můžete absolvovat v Německu, kde se jede údolím Mosely a Rýna. Týdenní dovolená na kole vás povede krásným vinařským územím se spoustou romantických zákoutí, hradů a zřícenin a samozřejmě bezpočtem vinných sklípků s vynikajícím „moselským“. Zastávku si můžete udělat i na legendami opředené skále Lorelai. Terén je malinko náročnější než v Rakousku a hodí se pro něj spíše trekingové nebo silniční kolo. Organizované cyklozájezdy najdete na: www.smarttravel.cz či www.bavi.cz. AID

Horké

í n t e lslevy

SLEVA NA VŠECHNO

**

+

při nákupu nad 25 000,–

SLEVY AŽ

70 VELKÝ LETNÍ VÝPRODEJ BUTIKU **

Nevztahuje se na akční a již zlevněné zboží.

%


14

15

www.metro.cz

L ET N Í L SPECIÁ8.

ČERVENEC 2011

25. 7. – 5.

Uvidíte koťata tygra i malého hrocha

Prázdninová pomáda, a co pak?

S létem končí i letní lásky Jak je prožít a hlavně jak je přežít bez zlomeného srdce? Pojďme na to POMÁDA

O prázdninách se leckde zavřou dveře a až do podzimu se nic neděje To ovšem neplatí pro pražskou zoologickou zahradu, která patří celosvětově mezi ty nejlépe hodnocené Co zde na vás čeká zajímavého, deníku Metro řekla tisková mluvčí Jana Ptačinská Jiráková 2x ČTK

Co čeká návštěvníky v průběhu srpna? Už v srpnu si v rámci oslav nadcházejícího výročí osmdesáti let budeme připomínat historii Zoo Praha. Proběhne tak Odpolední vzpomínání u čaje s pamětníky, areálem zoo bude jezdit Historický expres. Třeba 20. srpna slavíme narozeniny samice hrabáče kapského Piety. O tom, že se zvířata ráda baví, se návštěvníci přesvědčí v rámci programů Zvířata v akci a Bavíme zvířata. Zoo kupodivu není jen o zvířatech, ale i o architektuře. Pod vedením známého historika Zdeňka Lukeše se tu budou konat tematické prohlídky.

Na co se mohou těšit děti? Pro ně jsou nejvděčnější interaktivní programy s kontaktními zvířaty, doporučila bych určitě hlavně program Zvířata v akci, o němž se více se dozvíte na našich webových stránkách. Návštěvnost je v letním období prázdnin mnohem vyšší. Jak to snášejí zvířata, musíte je nějak na nápor výletníků připravit? Zvířata jsou přivyklá na pohyb návštěvníků na vyhrazených cestách, a jejich přítomnost jim tedy nedělá problém. Ale i jeden pouhý neukázněnec může být pro zvíře velmi stresující. pokud se pohybuje tam, kde

Toto bylo první prohlédnutí mláďat 19. července.

nemá. Na frekventovaných místech proto funguje pořádková služba, které koriguje chování i pohyb lidí tak, aby nenarušovali pohodu zvířat. Která zvířata považujete za nejcitlivější v zoologické zahradě? Obecně jsou to matky s mláďaty nebo hnízdící páry ptáků. Na děti určitě nejvíce zabírají čerstvá mláďátka. Jaká se narodila a čekáte nějaká další? V poslední době máme doslova babyboom atraktivních mláďat – od přírůstku u lachtanů jihoafrických,

„Hned v úterý 2. srpna oslavíme Den otců s Taťuldou, samcem emu hnědého.“ ZOO PRAHA

přes hrocha obojživelného, až po koťata tygrů sumaterských. Dále jsou k vidění mláďata u kotulů a gueréz, významné jsou přírůstky u varanů smaragdových, želv egyptských, dvojzoborožců nosorožčích. Ještě v tomto roce očekáváme narození hříběte koně Převalského a čtvrtého gorilího mláděte.

1931

28. září bylo zpřístupněno „staveniště zoologické zahrady“ a za slunného počasí sem toho roku poprvé vešli návštěvníci. První zvíře v zoo byla vlčice Lotta, už v tomto roce přišli také Minka a Ali, první koně Převalského. Jaké novinky chystáte na začátek školního roku? Největší oslavou bude v září výroční slavnost k 80. narozeninám Zoo Praha. Je to neuvěřitelné, ale už 28. září 1931 prošli naší zoo první návštěvníci a takové jubileum prostě nelze opomenout. Tak se přijďte podívat. MARKÉTA KRÁLOVÁ inzerce

Mladý John Travolta se svými kumpány. Jeho láska je dole v boxu.

Slunce, dovolená, pár skleniček koktejlů, trocha flirtování a letní romance je už na obzoru. Pamatujete si ještě na svůdnou Olivii Newton-John a Johna Travoltu ve filmu Pomáda? To byla letní romance jak vyšitá – jim ale s trocha oklikami vydržela i na podzim. A že to byl jenom film? To sice byl, ale s velmi reálnými kořeny, které se navíc netýkají jen hormony nabitých středoškoláků. Takovou malou letní bokovku prý podle psychologů zažije aspoň jednou každý třetí. Ale léčí se z ní spíš ženy. „V letních měsících a zvláště pak na dovolených jsme uvolněnější, klidnější a spokojenější než během upjaté ledové zimy,“ říká psycholog Jeroným Klimeš. Přidejte k tomu ještě velká horka a skrovné odění a není divu, že jeden ztratí hlavu. „Ale kolik pacientek pak přibude v ordinacích na podzim. Nemohou se většinou dostat z letní vášně. Ty zadané pak svého plážového Adonise neustále srovnávají s vlastním nudným partnerem, což v mnoha

Takže bacha Síla okamžiku Nepřemýšlejte nad tím, jestli vaše letní láska bude trvat jednu žhavou noc, nebo až do konce života. Berte to jako zpestření a soustřeďte se jen na přítomnost. Nepřežeňte investice Letní flirt by pro vás měl být zábavné a vzrušující rozptýlení. Investujte do něj ale jen tolik, abyste po návratu domů nemuseli rušit stavební spoření. Myslete na sebe O nikoho jiného totiž nejde a o ten protějšek

případech bohužel vede ke zbytečným rozchodům. Protože i plážový a dokonalý

už vůbec ne. Buďte na sebe samozřejmě milí, užívejte si spolu. Rozhodně se nevažte Nikomu (ani sobě) nic neslibujte a už vůbec nepalte mosty. Dovolená totiž brzy skončí a vy budete zase mezi „starými“ přáteli. Žádné důvěrnosti Zbytečně se nezatěžujte mluvením. Ten druhý opravdu nemusí vědět, co děláte, kde bydlíte, váš mail a číslo mobilu. Stejně totiž nezavolá ani vás nebude hledat. Hlavně bezpečně Pokud si chcete užívat s někým, o kom jste ještě včera nevěděli, že existuje, tak dodržujte zásady bezpečného sexu. Slovo kondom skloňujte ve všech pádech, a pokud na to „ten úžasný protějšek“ neslyší, tak raději volte večer u knížky. Ať si nevezete i „suvenýr“. Adonis se po letech stává obyčejným chlapem,“ podotýká. ANNA BERKOVÁ

28. 7. – 10. 8.

Vinnou stezkou nejen podél Rýna Jste-li spíše prototypem kavárenským či dokonce barovým, pak je pro vás jako dělaná dovolená „od sklípku ke sklípku“. Nechceme vás rozhodně nabádat k bezbřehému opíjení, ale doporučit vám krásnou dovolenou na kole spojenou s ochutnávkou dobrých vín. Tentokrát nezamíříme pod žhnoucí slunce, ale k našim sousedům. Proslulá je pohodová Dunajská cyklostezka v Rakousku. Během čtyř dnů poznáte malebný kraj od Passau až do Krems. Cesta není nijak náročná, a pokud vyrazíte se stejně zaměřeným zájezdem, budete celou dobu pod dohledem laskavého instruktora. Toho určitě oceníte zejména v momentech zastávek ve vinných sklípcích. Kdybyste se oddali vynikajícímu moku třeba

v klášteře v Melku, určitě vás dopraví do postele. Po cestě je spoustu cenově dostupných penzionků, ale i tábořišť pro romantické stanování. Druhou vinnou stezku můžete absolvovat v Německu, kde se jede údolím Mosely a Rýna. Týdenní dovolená na kole vás povede krásným vinařským územím se spoustou romantických zákoutí, hradů a zřícenin a samozřejmě bezpočtem vinných sklípků s vynikajícím „moselským“. Zastávku si můžete udělat i na legendami opředené skále Lorelai. Terén je malinko náročnější než v Rakousku a hodí se pro něj spíše trekingové nebo silniční kolo. Organizované cyklozájezdy najdete na: www.smarttravel.cz či www.bavi.cz. AID

Horké

í n t e lslevy

SLEVA NA VŠECHNO

**

+

při nákupu nad 25 000,–

SLEVY AŽ

70 VELKÝ LETNÍ VÝPRODEJ BUTIKU **

Nevztahuje se na akční a již zlevněné zboží.

%


16

ČERVENEC 2011

25. 7. –

Sex, drogy a techno

POSEL DUŠEVNÍ POHODY

www.metro.cz

L ET N Í L SPECIÁ 5. 8.

GETTY

Metro rozhovor

Nikdy nezapomene na řízení vyprahlou pouští.

Lucía Etxebarria, autorka úspěšného románu Láska, zvědavost, prozac a pochybnosti, se na českém trhu prezentuje svou další knihou pod názvem Beatriz a nebeská těl(es)a. Tentokrát se čtenáři seznámí s mladou Beatriz, jež se vznáší na oběžné dráze madridských klubů a hledá kontakt s těmi pravými nebeskými těl(es)y. Sex, drogy a techno jsou všudypřítomné v oslňujícím a svobodném Madridu 90. let stejně jako v zádumčivém Edinburghu, kam Beatriz odjede studovat, aby uprchla před svým madridským peklem.

Poslední přítel od Ben Jellouna Na letošní veletrh Svět knihy přijel představit svou novou knihu také nejpřekládanější francouzsky píšící spisovatel, Maročan Tahar Ben Jelloun. Poslední přítel je jeho již čtvrtou knihou přeloženou do češtiny. Ben Jelloun tentokrát nabízí čtenářům příběh dvou kamarádů Mameda a Alího. Jeden příběh, avšak dva odlišné pohledy na něj. Příběh dlouhý téměř třicet let, protkaný veselými příhodami, ale především mnohými nedorozuměními, zradami a žárlivostí. Příběh, který dobře neskončí ani pro jednoho z přátel.

Co si Danielle Steelová přibalí o prázdninách do kufru? Rozhovor se slavnou spisovatelkou o létu

JAK DANIELLE STEELOVÁ PŘEŽÍVÁ LÉTO?

Již řadu let jsou romány slavné spisovatelky Danielle Steelové jednou z hlavních věcí, kterou si každý milovník moře přibalí do batůžku, než vyrazí na pláž. Co ale jedna z nejčtenějších spisovatelek na světě sama o prázdninách čte? Steelová Metru prozrazuje svoje zvyky i nejhorší vzpomínky na prázdniny. Co nejzvláštnějšího se vám během prázdnin přihodilo? Mé prázdniny jsou spíš nudné. Žádnou zajímavost, špatnou zkušenost s lidmi nebo jídlem si vybavit nemůžu. Většinu času trávím se svými dětmi. Jsme rádi, když můžeme být pospolu a bavit se. Možná tou zvláštností jsme my, rodina s devíti dětmi. A zřejmě to nejhorší jídlo, které jsem kdy jedla, bylo to mé vlastní. Jeden z mých synů mi dokonce s trochou nadsázky řekl, že

je to za tu dlouho dobu, co jí mé jídlo, pro něj velmi náročné neuronit ani slzu. A nejhorší zážitek? To byl zřejmě výlet automobilem do Údolí smrti ve východní Kalifornii. Tehdy byly všechny mé děti ještě malé. Cesta byla dlouhá, horko smrtící a místo hotelu jsme museli bydlet v kempu. Několik mých

„Zřejmě to nejhorší jídlo, které jsem kdy jedla, bylo to mé vlastní.“ GETTY

Tak trochu jiná perspektiva

Půvabná knížka jednoho z nejuznávanějších současných portugalských spisovatelů je něco mezi Malým princem A. de Saint-Exupéryho a Saroyanovým Tracyho tygrem. Není určena primárně dětem, ale v Portugalsku ji doporučují v rámci osnov žákům šestých tříd. Gonçalův pan Valéry má originální způsob uvažování, je ilustrovaný jednoduchými kresbami. Ponoříme-li se do jeho bizarních úvah, dokážeme se možná jako on radovat z maličkostí či naopak smutnit pro hlouposti, ale hlavně se podíváme na jeho i náš svět z úplně nové perspektivy.

Neoluxor Žebříček nejprodávanějších knih největšího knihkupectví v České republice:

dětí tehdy navíc dostalo plané neštovice. Kdo vás nejvíce o prázdninách naštval? Ani ne tak lidé, ale letecké společnosti. Nemám ráda, když někdo lže, a to ony občas dělají. Pět věcí, které si na prázdniny musíte vzít s sebou? Své děti, pracovní kufřík (bez něj propadám panické hrůze, co kdyby mě něco napadlo a potřebovala bych okamžitě pero a papír) a notebook, abych byla ve spojení. No a pak Bibli a nějaké sexy botičky. Co o prázdninách čtete? Příjemné a vtipné romány. Rozhodně o prázdninách nečtu vážné knihy bez fantazie. Nechci číst něco, co by mě rozesmutnilo. ELISABETH BRAW www.metro.cz

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kobra – Frederick Forsyth Šéf na grilu – Zdeněk Pohlreich Žena v kleci – Jussi Adler-Olsen Nebezpečná zóna – Joy Fieldingová Nemesis – Jo Nesbo Létem políbená – Lenka Lanczová Střet králů 1+2 – Martin R. R. George Křížová palba – Dick Francis, Felix Francis Škola noci 7. – Vyhořelá – Kristin Castová a P. C. Castová

Nazývá se serotonin, je poslem naší nervové soustavy a má vliv na to, jestli se cítíme klidní a spokojení, či nikoliv. Dostatek serotoninu v mozku zaručí naprostou pohodu, nedostatek naopak mizernou náladu, sklíčenost a deprese. Logicky je serotonin středobodem zájmu výrobců léků na psychické problémy. Serotonin nelze tělu dodat přímo, protonemá že přístup do mozku. Mozek si jej sám vyrábí z l-tryptofanu, klíčové živiny, které denní potrava obsahuje zhruba gram. Pro někoho tak akorát, pro jiného málo. Nedostatek l-tryptofanu, a tím i serotoninu může být způsoben i složením stravy, ale zejména překážkami Posel duševní

pohody při vstupu do krve, protože o něj musí soupeřit s dalšími živinami z jídla. Zcela spolehlivým řešením, jak serotonin v mozku navýšit, je užívání l-tryptofanu jako doplňku ke stravě. Užívá se mimo jídla, takže nemusí bojovat se soupeři, dávkuje se podle osobní potřeby. Už půl stoU letí pomáhá l-tryptofan lidem řešit psychické nepohodlí, úzkosti, poruchy spánku a další p syc h o n e u rologické obtíže. Přípravek L-Tryptofan se prodává v lékárnách i zásilkovou službou na zákaznické lince 221 674 221. Není určen dětem, těhotným ženám, ani k samoléčbě závažných duševních poruch.

Letní výprodeje

Léto je v plném běhu, prázdniny se dětem ještě ani nepřehouply do druhé poloviny a ze všech možných billboardů, rádií, letáků nás informují, že je tady doba letních výprodejů. A co více výprodeje už pomalu končí. Pro ty z nás, kteří se na letní dovolenou teprve chystají, je to příjemná zpráva. Konec výprodejů s sebou přináší největší slevy, neboť obchody se snaží vyprázdnit sklady před zahájením podzimní sezóny. Obchodní dům My na Národní třídě má tu výhodu, že je v centru města, v dosahu všech možných druhů hromadné dopravy, v blízkosti mnoha kanceláří. Potřebujete ještě před dovolenou dokončit svoji práci a zároveň si pohodlně a levně nakoupit? V obchodním domě My najdete vše potřebné od letního oblečení pro celou rodinu, přes pro cestování potřebné kufry a tašky, hračky až po nádobí, povlečení a elektro. Zkrátka vše pod jednou stře-

chou. Nákup si můžete zpříjemnit obědem na terase anebo, pokud jste se rozhodli nakoupit hned po ránu, než nastane velký shon, je pro vás připravena bohatá snídaně. Opravdu velký výprodej tisíce výrobků, stovky značek, který My Národní hlásá, se blíží ke konci a dosahuje maximálních finálních slev. Utratili jste hodně za dovolenou? Ušetřete tedy na nákupu značkových věcí za skvělé ceny. S létem a sluníčkem jsou neoddělitelně spojeny sluneční brýle. My Národní pro vás otevřela od pondělí novou optiku. Kromě značkových slunečních brýlí, např. Diesel za 1600 Kč, nabízí i dioptrické brýle. Zdarma si můžete nechat vyšetřit zrak či využít zahajovací nabídku 1+1 zdarma na brýlové obroučky od 2350 Kč. Obchodní dům vám přináší Tesco MY Národní, Národní 63/26, Praha 1


12

www.metro.cz

L ET N Í L SPECIÁ 5. 8.

ČERVENEC 2011

25. 7. –

MAFA

Život Heleny Štáchové je spjat s divadlem Spejbla a Hurvínka ve dne i v noci Co tedy dělá principálka, když se na dva měsíce zavřou dveře za posledním divákem? Čtěte rozhovor

Metro rozhovor

HELENA ŠTÁCHOVÁ ODPOČÍVAT NEUMÍM

Helena Štáchová a její svět

Jak si užívá divadelní prázdniny ředitelka, dramaturgyně a herečka Divadla Spejbla a Hurvínka? Představuje si, že má prázdniny. Co děláte o prázdninách? Vynechávám úřadování a plně se věnuji ostatním pracovním aktivitám. Tvůrčí práci vítám, protože neumím lenošit. Takže o prázdninách ještě nadabuji novou řadu Simpsonů. A pak mám úžasnou zakázku na knížku. Už přes dva roky totiž píši pro Metro společensko-politické

sloupky o našem životě z pohledu Spejbla. Chci je dávat do kontextu s tím, co se za dva roky u nás i ve světě událo. Pak upravím dvě hry pro naše divadlo, napíši scénář pro německou televizi a pro krátký vzdělávací film, který budeme v létě natáčet. A ve zbytku času se potěším s přáteli, rodinou a svými čtyřnožci. A co dělají svěřenci Hurvínek, Spejbl a Mánička? Já se jich raději neptám a nechávám je v klidu viset

„Hurvínka a Spejbla nechávám v létě v klidu viset v divadelním pytli v zákulisí. Třeba se jim stýská, ale musí si od nás odpočinout.“ v divadelním pytli v zákulisí. Třeba se jim po nás stýská, ale také je možné, že si ve svém požehnaném věku od nás a od hraní rádi odpočinou. Je možné vás vidět i o letních prázdninách, jezdíte třeba na nějaké festivaly? To ne. Odpočinout si potřebují naši svěřenci od nás, ale i my od nich. Tak je vy-

„O prázdninách ještě nadabuji novou řadu Simpsonů. A pak mám také úžasnou zakázku na novou knížku.“ MAFA

rušíme z klidu jen koncem července, kdy budeme natáčet krátký film, a pak se zase naše cesty na chvíli rozdělí. Vzpomenete si na své nejkrásnější prázdniny? Ale ano. Myšlenku ještě udržím i paměť mi do jisté míry slouží. Jenže vybrat jen jedny nejhezčí nedovedu. Byly to všechny dovolené, které jsem mohla strávit s kompletní rodinou a s dětmi, které byly ještě dětmi. Lhostejno kde. Máte nějaký tip, jak strávit pohodovou dovolenou? Čemu dáváte přednost, když si chcete pořádně dobít baterky? Tak často během roku cestuji, že se mi protiví i balit zavazadla na cestu na chatu. Tak to každoročně oddaluji, pak se donutím a pokaždé nedovedu pochopit, proč tam netrávím celé léto. Ale z Prahy, kde je i v létě hodně co k vidění, od mé zahrádky, která mne v horkých dnech potřebuje, se nerada vzdaluji. Užívám si domova, který je mi vzácný. Dobíjím baterky psaním, četbou, výlety s pejskem nebo setkáními s přáteli. A kam se chystáte letos, jako obvykle? Cestovat nebudu, těším se na naši chatu, na výlety po okolí a na návštěvy.

Principálka Přední česká loutkoherečka, která již od roku 1966 působí v Divadle Spejbla a Hurvínka. Kromě jiného je autorkou scénářů pro divadlo, televizi a zvukové nosiče. Napsala řadu her pro dospělé a pro děti, které si sama režíruje. Některé z nich se hrály i v cizojazyčných verzích po světě. Je zároveň dramaturgyní divadla a po smrti manžela Miloše Kirschnera byla jmenována do funkce ředitelky Divadla Spejbla a Hurvínka. Pro televizi dabuje Lisu Simpsonovou v kresleném seriálu Simpsonovi. Má dvě děti. Nyní je jejím přítelem známý politolog Zdeněk Zbořil. Určitě už teď přemýšlíte, co nového budete dělat v příští sezoně. Na co se tedy můžeme těšit? Podzim zahájíme novou dětskou premiérou Hurvínek mezi osly. Budeme natáčet pro německou TV a vyjedeme za diváky po naší republice i na Slovensko a tradičně nebude chybět ani Německo. ELIŠKA ZIKMUNDOVÁ


www.metro.cz

L ET N Í L SPECIÁ 5. 8.

ČERVENEC 2011

Přežijte svou cestu letadlem bez strachu

Nedělá vám cestování letadlem dobře? Pak právě vám je určen náš Metro rádce, v němž se dozvíte, co dělat Zapomeňte na alkohol

1

Uvažujte logicky: Létali by piloti letadlem, kdyby tato činnost byla tak nebezpečná? Nezapomeňte, že piloti mají také své rodiny.

2

O bezpečnost letadla se nestará jen jeden systém. Pamatujte na to, že každý systém na palubě letadla má také systém záložní.

3

Pokud jsme na palubě letadla, náš smysl pro rovnováhu nefunguje úplně spolehlivě, protože nám chybí vizuální informace. Dejte si před sebe třeba lahev s vodou a pozorujte její hladinu. Když se letadlo naklání (zatáčí) nebo se dostanete do turbulencí, podívejte se na sklenici s vodou. Zjistíte, že se hladina pohybuje mnohem méně, než se vám zdá. Turbulence mohou být sice docela nepříjemné, ale nejsou nebezpečné.

4

Lety na delší vzdálenosti jsou lepší pro klaustrofobiky, a to proto, že letadla, která se na ně posílají, jsou opravdu velká a prostorná. Také se snažte pravidelně dýchat. A to nejenom na palubě, ale už když čekáte na vstup do

letadla. Noste také spíše volné oblečení, rozhodně nic upjatého. Kupte si vodu předtím i poté, co projdete bezpečnostní kontrolou. Kdybyste nepili, mohlo by vám být v letadle špatně. Pusťte si ventilaci nad vaším sedadlem, ale klidně se zvedněte a procházejte se po letadle. Informujte o vašem stavu personál, může vám pomoct.

5

Na letiště dorazte s předstihem, abyste nemuseli chvátat. Odbavte se co nejdříve. Relaxujte, běžte nakupovat, prostě zahajte dovolenou už na letišti.

6

Četbu novin nelze příliš doporučit. Nehody komerčních letadel se objevují jen výjimečně, takže se vždycky dostanou na

titulní strany. Čtěte si faktické informace o létání, ne zprávy v novinách. „Vzduchová kapsa“ (o níž se tvrdí, že se do ní letadla propadnou jak kámen) je mýtus. Neexistuje.

7 8

Sledujte, o čem zrovna přemýšlíte, abyste se vyhnuli stavům úzkosti.

Jste rozhození a něco ve vás vám říká, že jste v pasti a musíte utéct. Nebojte se, vaše tělo uvolní hormony, díky nimž přežijete.

9

Exkluzivně Herečka Reese Witherspoonová prozradila Metru, jak si balí věci na cestu. Musíte najít jednu základní barvu a tomu pak přizpůsobit všechno další oblečení. Šaty, džíny – obvykle černé, aby se hodily k černým jehlám, které jdou zase ke všemu. Přibalte si i jedny boty bez podpatku, zase černé. Oblečení dám do igelitových pytlů a vysaju z nich vzduch. Do tašky se mi toho pak vejde mnohem víc. Mnoho místa jsem ušetřila také díky tabletu. Nemusím už s sebou tahat těžký notebook. Nahradí mi i knížky a obje mné scén áře.

Buďte pozitivně naladěni. To je nejbezpečnější forma cestování, berte to s úsměvem. Metro World News

Jak postavit superhrad ▲

1

Než začnete stavět, udělejte si plán. Pak vytvořte základnu – na tu je třeba kromě písku použít také hlínu a trávu. Základna musí držet dobře pohromadě.

LEONARD GONZALES, MISTR VE STAVĚNÍ HRADŮ Z PÍSKU

3

„Nezapomeňte si lopatičku a nástroj, kterým budete hrad „vyřezávat“.

2

Mokrý písek nanášejte po vrstvách, které necháte zaschnout.

„Důležité je i brčko, kterým odfouknete všechno, co se na váš hrad během stavby dostane, ale nepatří tam.“

ILUSTRACE: MIA KORAB

„Nezapomeňte na ochranu před sluncem a dostatek vody. Stavba hradu se může pěkně protáhnout.“

Pak naneste celkem tolik písku, kolik na hrad chcete. Když to máte, začněte hrad postupně seshora „vyřezávat“. Malé detaily přitom, říká Gonzales, dokážou okouzlit více než masivní barabizna. Nezapomeňte na střešní tašky, sloupy a jiné náležitosti.

4

KONEČNĚ efektivní řešení problémů s erekcí!

Než váš výtvor zničí počasí, určitě si ho vyfoťte a buďte náležitě hrdí na to, že jste se stali králem stavitelů hradů z písku této pláže. „Pokud ho totiž nezničí děti, tak další příliv určitě,” říká Gonzales.

Nastříkejte A získáte

OKAMŽITOU EREKCI! BEZ PRODLEVY • Působí mnoho hodin

Pokud

hledáte rychlé a především účinné řešení, silnou, pevnou erekci, Pshsht! je pro Vás ideálním řešením.

Úspěšně testovaly již tisíce lidí po celém světě. Nyní je v Evropě nepostradatelný. Bez prodlení. Nastříkejte trochu Pshsht! na svůj penis a hned Vám ztvrdne, a to i tehdy, pokud jste erekci už neměl celá léta! Dokazují to klinické testy. Čtěte dál, abyste se dozvěděl ještě více o tomto vzrušujícím novém produktu...

Bez prodlení!

EMMA E. FORREST

Čtenářům Metra radí odborník na hrady vzatý

NO VÝ

!

25. 7. –

Vznášet se tisíce metrů nad pevnou zemí, to je zkušenost, kterou si musí každý z nás projít, rozhodne-li se strávit svou dovolenou třeba ve vzdáleném letovisku či na jiném kontinentu. Richard Conway a Paul Tizzard, autoři populárních kurzů Létání beze strachu, vám ale určitě poradí, jak si užít létaní bez stresu. A pak myslet jen na moře.

inzerce

18

Velká část přípravků na zvýšení sexuálního výkonu, které jsou dnes k dostání na trhu, je neúčinná, dokonce mnohdy i zdraví škodlivá. A i když nakonec zafungují, na tu správnou, pevnou erekci se čeká nejméně 20-30 minut... Podívejme se pravdě do očí: jako muži chceme erekci. KDYKOLI, BEZ PRODLENÍ, a KRÁTCE PO EJAKULACI se chceme opět milovat! Dnes to všechno můžete získat. Ano, erekce pevná jako ocel a trvalá - okamžitě, bez prodlení, kdykoli se Vám zachce. Můžete se zase začít milovat okamžitě, kdy se Vám jen zachce! Jak je to možné? Díky zázračnému britskému vynálezuPshsht!!

Nejsilnější SPRAY na zvýšení sexuálního apetitu na celém světě! Dovolte mi opět zdůraznit, že největší inovací v oblasti přípravků na zvýšení sexuálního výkonu je skutečnost, že se jedná o přípravek v podobě spraye. Nastříkáte-li přípravek bezprostředně na penis, stimulující látky se dostanou do bezprostředního styku s tkáněmi cavernosum (corpus cavernosa), nacházejícími se na penisu – a právě tyto duté tkáně způsobují erekci – aniž byste musel přípravek aplikovat perorálně. Proto dojde k erekci okamžitě. To je přesně to, co se stane...

Sníte o milování, ale víte, že nebudete mít vytouženou erekci!... Intenzivně toužíte po milostném aktu, ale už dopředu víte, že nebudete schopen poskytnou erekci, po jaké toužíte ... Nemáte čas na „klasické“ přípravky na zvýšení sexuálního výkonu, protože nemůžete čekat 20-30 minut, než se dostaví jejich účinek? Nastal ten správný čas pro Pshsht! Jednoduše ho nastříkejte na svůj penis... a bez toho, aniž byste musel čekat 5, 10 nebo 20 minut, se Vám penis zvětší a dojde k okamžité mohutné a trvalé erekci. K erekci, jakou jste dříve nikdy nezažil.. Od tohoto okamžiku se můžete milovat tak dlouho, jak se Vám zachce. Protože kromě stimulujících účinných látek obsahuje Pshsht! také látku, která pomůže ejakulaci oddálit! Ano, rozuměl jste tomu správně: když použijete Pshsht!, budete schopen milovat se déle!

Několik spontánních dopisů od uživatelů přípravku

„Je mi 73 a sex mám 3krát denně!“

„Váš sprej je vskutku mimořádný produkt ... Kromě toho, že je způsob jeho užití velice diskrétní, způsobuje mohutnou erekci, kdykoli chci! Ve svých 73 letech mohou prohlásit, že se miluji 3krát denně! Má manželka nezapomene pokaždé poznamenat, že jsem teď lepší, než jaký jsem byl v mládí!“

„Mohu jednoznačně prohlásit, že se mi zvětšil penis.“

„Již delší dobu mě trápily problémy s erekcí. Vyzkoušel jsem už spoustu výrobků, a jednoznačně mohu prohlásit, že právě Pshsht! poskytuje nejlepší a nejtrvalejší účinek. Stříkněte malé množství Pshsht! před sexem na penis, a můžete na své problémy úplně zapomenout. Můžete si být jist, že v kteroukoli denní či noční dobu se Vám penis postaví (omlouvám se za výraz). Navíc jsem si jistý, že se mi penis o několik centimetrů i zvětšil!

„Pshsht! používám společně s manželkou!“

„Celý život mě trápily problémy s erekcí a předčasnou ejakulací. Ale dnes je to všechno už jen minulostí! Pshsht! používám společně s manželkou, a je výborný! Já už jsem teď schopen milovat se třeba i celé hodiny a ona je schopná při tom mít opakovaně orgasmus. Dokonce jsme si zkusili i nové věci! Pshsht!mohu všem vřele doporučit.“

Dokonalé i pro ženy!

"Užívejte si, jak Vaše partnerka bude stále nažhavenější..."

Nastříkejte trochu Pshsht! na pohlavní orgán Vaší partnerky, abyste jí dopomohl k intenzivnímu pocitu slasti a vzrušení. Kromě toho, že bude po Vás toužit stejně intenzivně, jako Vy toužíte po ní, prolomí se i poslední bariéry, kvůli kterým jste se až dosud nemohli maximálně oddat slasti...

Záruka

Poskytujeme formální záruku na to, že nebudete-li z jakéhokoli důvodu 100% spokojený s účinkem, nemusíte dělat nic jiného, než nám zbytek Pshsht! poslat zpátky do 10ti dnů, a my Vám bez položení jakýchkoli dalších otázek vrátíme celou kupní cenu. S upřímným pozdravem a písemnou zárukou:

Kupón na 10denní zkoušku zdarma Prosíme, zašlete zpět na adresu: My Natural Village P.O.Box: 38, 2421 Kittsee – Rakousko – Tel. 246019065 www.pshsht.net - customercarecz@pshsht.net

ANO, chci vyzkoušet nové afrodiziakum Pshsht! bez jakýchkoli závazků a rizik, protože garantujete, že: díky záruce na vrácení peněz nepodstupuji žádné riziko Budu mít okamžitou erekci � Budu schopen regulovat svoji ejakulaci � Klitoris mé partnerky bude citlivější a její orgasmus se promění na 100x intenzivnější zážitek � Přípravek je bez kontraindikací, protože neobsahuje zdraví škodlivé složky. Prosím, zašlete mi (v diskrétním balení): � 3 ks Pshsht! spreje (nejekonomičtější forma objednání), protože pokud si objednáte 3 ks za reklamní cenu, produkt může být Váš už za pouhých 1990 Kč (ušetříte 1280 Kč), kód: A0002/CO3 � 2 ks Pshsht! spreje za pouhých 1590 Kč (ušetříte 590 Kč), kód: A0002/CO2 � 1 ks Pshsht! spreje (za zkoušku to stojí) za pouhých 1090 Kč, kód: A0002/CO1 � Proto, aby byla má objednávka vyřízena s mimořádnou péčí a rychle, přikládám dalších 49 Kč (kód: X11) Přípravek Vám maximálně diskrétně doručí kurýrní služba GLS. Poštovné činí 149 Kč. CELKEM:

Jméno: Adresa:

PSČ:

Telefonní číslo E-mail:

@

Datum narození:

DŮLEŽITÉ: V zájmu diskrétního doručení Vám přípravek Pshsht! zašleme v diskrétním, neoznačeném balíku GLS kurýrem, a nikdo se tak nedozví, jak silné afrodiziakum balík obsahuje.


10

www.metro.cz

L ET N Í L SPECIÁ8. 25. 7. – 5.

Tarantino obsadí Kevina Costnera

V kurzu je teď dovolená plná dobrodružných zážitků, ale i romantiky Plavit se můžete sami nebo vás poveze profesionál Češi si kapitánské zkoušky jezdí dělat do Chorvatska PROFIMEDIA.CZ

Dovolená na otevřeném moři zažívá za poslední tři roky doslova boom. Jestliže dříve vyrážely na dobrodružné pouti na moře jen party nadšenců a mořských vlků, dnes přibývá i „zarytých suchozemců“ a rodinek s dětmi. A kam že se můžete podívat? Popravdě řečeno všude, kde je moře, záleží jen na vaší náročnosti a finančních možnostech. Dříve „letělo“ plachtění v Chorvatsku, zájem o tuto lokalitu ale kvůli byrokratickým překážkám, poměrně vysokým cenám a horším službám upadá. Zájem naopak stoupá o Středozemní moře. Takže když na jachtu, tak do Portugalska nebo do francouzského Port Lecaute, odkud poplujete podél pobřeží až do Španělska. Pro milovníky exotiky jsou nezapomenutelným zážitkem plavby kolem thajských ostrovů. Ovšem to už je trochu jiná

Kolik zaplatíte Pronájem lodě: 15 až 36 tisíc korun za týden podle typu lodě, destinace a období Služby kapitána: 6000 korun za týden Stravování (pokud si nechcete vařit sami): 7 až 8 tisíc korun na osobu na týden Doprava, pojištění: zhruba 6000 korun (záleží ovšem na lokalitě a také na tom, zda pojedete autem nebo zvolíte letadlo)

Kam se obrátit Rozhodli jste se vyrazit na moře lodí s profesionály? www.jachtamargo.cz www.yachting4u.cz

cenová kategorie a vyplatí se spíš pro velkou partu. A co k takové plavbě potřebujete? Pokud se vám nechce pronajímat si loď i se službami, pak lodní „řidičák“ a kapitánské zkoušky jsou nutné. U nás se dělají na Státní plavební správě nebo na ministerstvu dopravy. Tento lodní průkaz ale platí jen pro Česko a postup k získání dalšího mezinárodního certifikátu je zdlouhavý a poměrně nákladný. Proto většina Čechů jezdí dělat kapitánské zkoušky do Chorvatska, kde si užijí týden na jachtě spojený s kurzem i zkouškami. Malý problém ovšem je, že na v Chorvatsku získaný „řidičák“ se lze plavit všude na světě kromě Česka. Ale lze to i bez zkoušek. Stačí najmout si kapitána. A ten vám určitě na chvilku kormidlo půjčí. MARKÉTA KRÁLOVÁ

ČERVENEC 2011

25. 7. – 5.

Na jachtě napříč oceány

19

www.metro.cz

L ET N Í L SPECIÁ8.

ČERVENEC 2011

Americký herec a režisér Kevin Costner se stane další hvězdou, která se objeví v připravovaném filmu Quentina Tarantina (Pulp Fiction, Kill Bill, Hanební pancharti) s názvem Django Unchained. Informovala o tom agentura DPA, podle níž se Costner představí v roli sadistického dozorce nad otroky. Vedle šestapadesátiletého herce, který se proslavil například filmem Tanec s vlky, JFK nebo Osobní strážce, se ve snímku z amerického jihu

za období otroctví objeví třeba Leonardo DiCaprio nebo Samuel L. Jackson.

Hlavní role ve filmu, k němuž si Tarantino (na snímku vlevo dole) sám napsal

scénář, pak ztvární Christoph Waltz a Jamie Foxx, kteří společně budou usilovat

o to, aby se Foxxova filmová manželka dostala z rukou otrokářů. ČTK GETTY

inzerce

Costner bude dozorce.

Červencové novinky v kinech

Plavba po moři může být úchvatná.

www.metro.cz

Přeci jen není jamka jako jamka

Srpnové novinky v kinech

28. července

4. srpna

Jana Eyrová Žánr: romantický/drama Režie: Cary Fukunaga Hrají: M. Wasikowska, M. Fassbender, J. Bel...

Šefové na zabití Žánr: komedie Režie: Seth Gordon Hrají: J. Anistonová, C. Farrell, K. Spacey

28. července

11. srpna

PROFIMEDIA.CZ

Nejlepší golfová hřiště jsou podle některých příznivců této hry v Irsku. Může za to jedinečná příroda, skvělý terén i pro golf velmi příznivé podnebí, kdy se letní teploty pohybují maximálně okolo dvaceti stupňů. Mezi nejznámější hřiště patří určitě Ballybunion Course v regionu Kerry, krásný green je na pobřeží zálivu Donegal nebo na hřišti Adare Manon Golf Club v hrabství Limerick, které je obklopeno ruinami historického opevnění. Pokud si chcete vyrazit na golf sólo, není problém. Nejjednodušší spojení nabízí denně České aerolinie do Dublinu, můžete však využít i lety s přestupem do Shannonu, Corku, Galway či Belfastu. Co se týče cen ubytování a stravování, nejlevnější

ubytování v Irsku pořídíte od 12 do 18 eur, v průměru se ceny pohybují mezi 23 až 75 eury. Nejlevnější jídlo vás vyjde od pěti do deseti eur. Poplatky za hru, tedy takzvaný green fees, se podle informací golfového svazu momentálně na irských osmnáctkách pohybují od 25 eur na těch levnějších až do 110 eur u luxusních hřišť. Podobné je to i ve Skotsku, kde golf v roce 1411 pravděpodobně spatřil světlo světla. Hřiště, která stojí za návštěvu, jsou Old Course v St. Andrews, King’s, Queen’s a Monarch’s Courses v Gleneagles a Championship Course v Carnoustie. Ceny jsou srovnatelné s irskými, jen budete platit librami, jejichž kurz klesl. Takže proti loňsku trochu ušetříte. MARKÉTA KRÁLOVÁ

Ballybunion Course v regionu Kerry

S kým vyrazit Organizovaně můžete vyrazit na golfové zájezdy například pomocí těchto webových stránek: www.golfplanet.cz www.golfove-zajezdy.cz www.irgot.cz

6500

v italské Modeně, až 80 tisíc korun v Karibiku vás bude stát golfová dovolená na osobu za týden. Ceny jsou ovšem základní a bez zapůjčení golfového vybavení.

Tip deníku Metro Karta Dinners Club Golf Poskytuje pojištění golfové výstroje, finanční odměnu při zahrání „hole in one“ a slevy na green fee. Platí na vybraných hřištích v České republice i v zahraničí, včetně Irska a Skotska.

Bělehradský fantom Žánr: akční/krimi/drama Režie: J. B. Todorovic Hrají: Milutin Milosevic, Boris Komnenic

V KINECH OD 28. ČERVENCE WWW.FALCON.CZ

Zrození Planety opic Žánr: akční/sci-fi/drama Režie: Rupert Wyatt Hrají: James Franco, Andy Serkis, Brian Cox


20

ČERVENEC 2011

25. 7. – 5.

25. 7. – 5.

09

www.metro.cz

L ET N Í L SPECIÁ8.

L ET N Í L SPECIÁ8.

KAM ZA VÝPRODEJI TEĎ V „Žraloka uhoďte do nosu“

Léto je v plném proudu a my se snažíme jej trávit mimo naše domovy Co ale dělat, když ve městě a venku není zrovna sluneční záře? Zábava i dobré nákupy pod jednou střechou

Poradíme vám, jak přežít útok žraloka Metro mluvilo s Georgem Burgessem, ředitelem Mezinárodní databáze útoků žraloka na lidi z floridské univerzity Ukažte žraloku svaly TEXT: ANTHONY JOHNSTON, ILUSTRACE: MIA KORAB

zvaná třetí vlna slev. Nabídka už sice není tak pestrá jako na konci června, problémy mohou být s velikostmi, ale ve většině butiků je stále co kupovat, a to za opravdu minimální ceny. Slevy dosahují 70 až 80 procent. Vyplatí se kupovat především letní boty nebo oblečení pro děti, které pořídíte doslova za pár korun. V Praze si můžete užít luxusních nákupů v Obchodních centrech Flora, Palladium, Harfa nebo pětihvězdičkovém Novém Smíchově. Velké nákupní možnosti pak nabízejí i obchoďáky dál od centra jako Zličín, Chodov, Letňany. Od poloviny srpna tu navíc pořídíte ve slevě i potřeby do školy,

Venku prší, děti se doma nudí a vy byste potřebovali nakoupit. Ideální čas zajet do nákupního centra. Najdete tu totiž vše, co budete potřebovat, nakoupíte a dost možná se i dobře pobavíte. Obchodní centra už dávno nejsou jen synonymem nákupní horečky, ale čím dál častěji se stávají i místem zábavy a odpočinku. Vzniká zde totiž více míst, kde si můžete zacvičit, zajít do kina, do dobré restaurace nebo si na chvilku odpočinout od dětí, které necháte „laskavým tetám“ v dětském koutku. A na co se můžete těšit v srpnu? Ve většině center právě vrcholí poslední, tak-

Co s dětmi

Chcete si užít nákupy, ale vaše děti nejsou naladěny stejně jako vy? Možností, jak je zabavit a v klidu si nakoupit,

nabízí moderní centra hned několik. Téměř v každém centru najdete kino, do kterého můžete dítě víc jak na hodinu usadit. Specialistou dětských filmů je pražský Palác Flóra, který kromě obvyklých dětských pořadů nabízí i kino IMAX se svými 3D projekcemi, ze kterých jsou děti doslova u vytržení. Jinde je zase k dispozici bowling. Pro malé děti, které neposedí v kině a bowlingovou kouli neudrží, jsou tu dětské koutky.

což není vzhledem k položkám, které rodiče na začátku roku vydávají, úplně zanedbatelná nabídka. V Brně se na vás těší třeba v nákupním centru Královo Pole. Tady si kromě nákupů užijete i spoustu zábavy. V zábavním centru naleznete bohatou nabídku aktivit k příjemnému strávení volného času. Je vám k dispozici moderní bowlingová herna s profesionálními dráhami, na kterých naleznete i mantinely pro děti. Dále se můžete bavit při hře na profesionálních billiárdových stolech nebo využít nabídky šipkových automatů. K relaxaci slouží i internetová kavárna a sportbar.

Ukažte mu, že nejste jeho oběd Pokud se vás žralok viditelně chystá napadnout, ukažte mu tolik agrese, kolik jen dokážete. Uhoďte jej do nosu – ideálně foťákem nebo harpunou. Je tu slušná šance, že jej tak překvapíte, že raději odplave. „Bude omráčený a nebude vědět, co udělat,“ tvrdí Burgess.

Stane se to takhle Jste na pláži nějakého fantastického tropického ostrova. Odvážně plavete tak daleko, že skoro nedohlédnete na dno. Najednou v hlavě uslyšíte hudbu z filmu Čelisti. Doplavat zpátky k pobřeží se žralokem za zády je vyloučené. Hlavně se nebojte. Expert na žraloky George Burgess Metru prozradil, jak odrazit útok predátora.

„Když vás chce někdo okrást v New Yorku, lehnete si na zem a nekladete odpor. V případě útoku žraloka ale musíte být agresivní.“

Jste v půli cesty do žaludku Začněte žraloka drápat do očí a přes žábry – to jsou jeho citlivá místa. Podle Burgesse je to ekvivalent kopance do rozkroku.

GEORGE BURGESS, ŘEDITEL MEZINÁRODNÍ DATABÁZE ÚTOKŮ ŽRALOKA NA LIDI, FLORIDSKÁ UNIVERZITA

Dostaňte se z vody Když jste dali žralokovi co proto, je čas vzít nohy na ramena. Plavte k pobřeží nebo k lodi, než se žralok vrátí a pustí se do vás znovu.

inzerce

inzerce

Kypr

Řecko

řecké ostrovy

LASTMINUTE NABÍDKY Destinace

Kypr z Prahy i Brna Korfu Zakynthos Rhodos Kos z Prahy i Brna Kréta Kréta z Brna Peloponés Pierie z Brna Thassos Kréta - Chania Samos Lesbos Zakynthos z Brna Korfu Kypr z Prahy i Brna Korfu Zakynthos Rhodos Kos z Brna Kréta

          

Termín

04.08. - 15.08. 04.08. - 15.08. 04.08. - 15.08. 04.08. - 15.08. 04.08. - 15.08. 04.08. - 15.08. 06.08. - 17.08. 08.08. - 18.08. 08.08. - 18.08. 08.08. - 18.08. 09.08. - 19.08. 09.08. - 19.08. 09.08. - 19.08. 09.08. - 19.08. 15.08. - 25.08. 15.08. - 25.08. 15.08. - 25.08. 15.08. - 25.08. 15.08. - 25.08. 15.08. - 25.08. 15.08. - 25.08.

H - hotel, ST - studio, BS - bez stravy, PP - polopenze, AL - all inclusive

vše vvčetněceně palivové taxy

děti

jen za 3800/4200 Řecko

Kč Kypr

transfery

zdarma z 88 míst ČR

odlety z Prahy Brna Ostravy

Dny

12 12 12 12 12 12 12 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11

pobytové a poznávací zájezdy

VTT, Praha 2, Ječná 10, tel.: 224 920 177, info@vtt.cz Brno, Josefská 8, tel.: 542 210 736, brno@vtt.cz

www.vtt.cz

Ubytování

H3* H2+* H3* H2+* H3* H3* H3* H2+* H3* H2+* H3* ST H3* H3* H2+* H3* H2+* H3* H2+* H3* H3*

Strava Cena (Kč)

PP PP PP PP AL PP AL PP PP PP PP BS PP PP PP PP PP PP PP AL AL

gy Katalom e zasílá a rm z da

zelená linka: 800 100 130

Na osta

S

14 990 13 990 14 990 13 990 16 990 14 500 16 990 14 990 15 990 13 990 13 990 11 990 14 990 14 990 13 990 14 990 13 990 14 990 13 990 16 990 15 990

tní záje

zdy

ž leva a

18 %

Kdo by si neužíval letní slevy oblíbených obchodů a značek? Obchodní centrum Šestka nabízí prázdninové osvěžení v podobě příjemných a pohodových nákupů, akcí pro děti, výborné zmrzliny a dokonce tobogánu! Dvacetimetrový tobogán mezi podlažími je naprostý unikát mezi obchodními centry. Děti od šesti let a dospělí se na něm mohou svézt z prvního patra do přízemí, kolikrát jen chtějí, a nemusejí čekat až na pěkné počasí a výlet do aquaparku. Pro děti, které neodjely na tábor či k babičce, jsou na celé léto připravena také pravidelná sobotní divadél-

www.sleky.cz

Přijďte načerpat letní energii do obchodního centra Šestka ka. Navíc se i o prázdninách mohou rodiče a děti ve Family Centru zdarma zúčastnit nedělních kreativních dílniček a vyrobit si různé rukodělné výrobky. Připravená je také letní soutěž pro všechny zákazníky, ve spolupráci s Go Parking, o parkování u letiště Ruzyně. Obchodní centrum Šestka zkrátka svým zákazníkům nabízí nejen komfortní nakupování. Zábava na tobogánu, dětské programy, soutěže a třeba i výborná točená zmrzlina přinesou potěšení malým i velkým a dodají energii i v těch nejparnějších dnech.

ušetříte 70.- Kč 2+1 ZDARMA Curaprox CS 5460, CS 3960, CS 1560 kartáčky

140.00

DUOPACK*

HEAD & SHOULDERS šampon 400 ml vybrané druhy

129.00

64.90 COLGATE TOTAL zubní pasta 75 ml různé druhy V akci také ústní voda COLGATE PLAX 500 ml různé druhy za 89,90 Kč

PERWOLL prací gel 2x2L různé druhy ALWAYS DUO dámské hygienické vložky různé druhy

+

44.90

34.90

69.90

49.90

199.90

NIVEA tělové mléko 250 ml / 400 ml nebo olej 250 ml různé druhy + Nivea sprchový gel 250 ml ZDARMA

PAMPERS GIANT PACK dětské plenkové kalhotky různé druhy

od 109.90

od

89.90

*Tato nabídka není součástí standardního sortimentu, proto je kusově omezena! Platnost od 25.7. do 7.8.2011

249.00

419.90

339.90

www.schlecker.cz

kartáček s hustě osázenými štětinami důkladně odstraní zubní plak, aniž by poškodil dásně

2 + 1 ZDARMA* KOTEX dámské hygienické tampony 3 x 16 ks různé druhy běžně: 119.70

79.80 PAMPERS WIPES* dětské vlhčené ubrousky 6 x 56 ks nebo 6 x 64 ks

199.00


08

www.metro.cz

www.metro.cz

L ET N Í L SPECIÁ8.

ČERVENEC 2011

ČERVENEC 2011

25. 7. – 5.

Čiští a voňaví? Po staletí tohle heslo neplatilo

O svou tělesnou schránku velmi dbali lidé ve starověku Zato středověký člověk si s udržováním těla v čistotě moc hlavu nelámal Zápach se překrýval různými voňavkami PROFIMEDIA.CZ

Přežít letní vedro bez toho, aniž bychom si dali večer sprchu? Tak to dnes jenom z donucení při cestách pouští nebo při odstávce vody. Jak na tom ale byli s hygienou naši předkové? Upřímně, nic moc. Slovo kosmetika pochází z řeckého kosmeó, což znamená „krášlím“. A s krášlením samozřejmě souvisí i hygiena. Starověk byl v oblasti hygieny a krášlení obdobím přímo zaslíbeným. Čištění zubů, mytí celého těla, používání vonných mastí, olejů, pudrů a líčidel bylo samozřejmostí. Pro bohaté v luxusních domácích koupelnách, pro ty chudší v městských lázních. Oproti tomu středověk se stal skutečně synonymem špíny. Lidé si tehdy nelámali hlavu ani s čistotou vlastní a tím méně se zajímali o hygienu veřejnou. I když se využívalo služeb lazebníků a především krásných lazebnic, lázně byly proti starověku velmi primitivní a v žádném případě se nedá mluvit o pravidelné očistě těla. Hygienické nedostatky se překrývaly různými vonnými látkami. Ty ovšem příliš nefungovaly. Ani renesance nepřinesla masový návrat k pravidelné osobní očistě. A dokonce ještě i v baroku maskovaly

Očistnou lázeň si dopřávali už lidé ve starověku.

nevábně zavánějící těla a mastné vlasy vonné soli, voňavky a paruky. Co zanedbávala hygiena, překrývala pompézností kosmetika. Líčení se stávalo přímo uměleckým dílem a enormní spotřeba červeně na tváře a bělícího krému na pleť vyvolávala v některých zemích i hospodářské sankce a příkazy k omezení jejich používání. Zejména vrcholné rokoko dovedlo styl krášlení až téměř k hranicím nevkusu a nepohodlí, kdy například kvůli vysokým účesům, které byly tehdy v módě, bylo nutné obětovat pohodlný spánek a trávit noci s hlavou podloženou polštáři. Někdy ženy kvůli účesu spaly i vsedě. Rozmach hygieny nastal až ve druhé polovině 19. století. V té době vznikají i první novinové články a knihy, kde jejich autoři nabádají své čtenářky k častějšímu mytí slovy. Koncem 19. století již byly kosmetické prostředky k mání pro každého, kdo o ně měl zájem a mohl si to dovolit. Lidé si také zvykli mýt si každý den ruce a obličej v umyvadlech a alespoň jednou týdně se koupat v neckách nebo vaně. Také začali ve větší míře nosit spodní prádlo (a měnit si ho).

Toaletka

Francouzští nábytkáři vynalezli novinku – speciální stolek, na kterém se rozprostíralo plátno (toile). Na něm byly rozestavěny nejrůznější toaletní potřeby. Ženy jej používají dodnes. Zlatý věk „čistotného“ člověka přišel ve 20. století. Z hygieny se stal životní styl i velký byznys. Módní časopisy i výrobci se předhánějí s nabídkami dalších řad nových kosmetických potřeb, jako jsou například toaletní mýdla, práškové a tekuté šampony, ústní vody a zubní pasty, holicí mýdla a samozřejmě líčidla a parfémy. MARKÉTA KRÁLOVÁ

www.metro.cz

inzerce

tovní obuv i, Výprodej spor % SLEVA 50 – 8 0

prodej • servis • půjčovna kola • kolečkové brusle • turistika Brno, Bratislavská 7 • www.barnexsport.cz po–pá: 8.30–18.30, so: 9.00–13.00 hod.

ždým r v Br ně, ke ka Největš í výbě čů MA sada chráni bruslím ZDAR

lu ZDARMA Ke každému ko oč ítač helma + cyklop

LÉTĚ

PROFIMEDIA.CZ

Co dělat v obchoďáku

musíme zůstat jsou v obchoďáku

A pokud řešíte otázku, co s dětmi, abyste v klidu nakoupili a nemuseli mít oči na stopkách nebo v horším případě museli platit nějakou tu kalamitu v obchodě, tak buďte v klidu. Ve většině center totiž fungují dětské koutky. Zde můžete za menší poplatek (ceny jsou od 40 korun za hodinu a dítě) přenechat děti v herně. Seznámí se tu s novými kamarády, pohrají si a budou pod kontrolou školeného personálu. Větší děti pak můžete usadit třeba do kina, která jsou rovněž součástí většiny velkých obchodních center. ELIŠKA ZIKMUNDOVÁ www.metro.cz

21

Využijte současných velkých slev a nakupujte.

Zabavit se můžete i na bowlingu.

Po namáhavých nákupech si odpočinete v kině.


22

www.metro.cz

L ET N Í L SPECIÁ8. 25. 7. – 5.

ČERVENEC 2011

25. 7. – 5.

Ryba na vašem grilu

Ryby neodmyslitelně patří ke středomořské kuchyni U nás to s jejich konzumací už není tak horké Ale je čas na změnu, protože k létu se ryby přímo hodí Třeba na grilu

Tenisky byly pro boháče Sportovní obuv, kterou nenosíme jen na sport, bereme dnes jako samozřejmost Přečtěte si, kdy se tenisky, kecky, botasky a další začaly vyrábět ve světě a u nás

PROFIMEDIA.CZ

Grilovat by se měly jen ryby čerstvé, případně jen krátkodobě zmražené. Ty nechte v lednici v dostatečném předstihu samovolně rozmrznout. Ryby by se neměly dlouho marinovat, stačí půl hodiny až hodinu před tepelnou úpravou maso osolit a okořenit a jen lehce potřít olejem. Případně si ze směsi oleje, koření, bylinek a dalších ochucovadel připravte malé množství marinády, kterou porce ryb potřete. Pro kořenění a ochucení by se zpravidla měla používat mořská sůl (nejlépe nečištěná, přírodní) a jemnější koření. Například suché

Recept

Správná pochoutka na léto.

provensálské byliny, drcený kmín nebo čerstvě mletý pepř. Při grilování už ryby nepotírejte citronovou nebo pomerančovou šťávou, protože při tom dochází k rychlé destrukci svalovi-

ny a následně ukapávání cenné šťávy. Ze stejného důvodu se do rybích marinád nepřilévají vína či destiláty. MARKÉTA KRÁLOVÁ

www.metro.cz

Grilovaný mořský ďas s krevetami Ingredience: 500 g mořského ďasa, 10–12 tygřích krevet, čerstvá bazalka, 1 dl bílého vína, limetka, 2 lžíce olivového oleje,

2 stroužky česneku, mletý bílý pepř, sůl Postup přípravy: Bazalku natrháme nadrobno, vložíme do misky, zalijeme bílým vínem, přidáme rozetřený česnek a olivový olej. Do marinády vložíme očištěné krevety, přidáme rybí filety z mořského ďasa a necháme asi 30 minut odležet v chladničce. Krevety napíchneme na grilovací jehly a společně s filety grilujeme zprudka 2 až 4 minuty z každé strany.

Co kdo vyrábí Tenisky dnes nabízí mnoho firem. Tento pojem už nezahrnuje jen plátěnou obuv s gumovou podrážkou, ale všechnu sportovní obuv.

Keds S výrobou tenisek pro všechny začala jako první americká firma Keds. Dnes koupíte různé modely světoznámých kecek.

Converse

54%

ZANEDBÁVÁ SVOU FYZIČKU

PŘÍLIŠ UTRÁCÍ

57%

50%

SPÍ PŘES MÍRU

MÁLO ČTE

61%

54%

36%

Pro sportovní či volnočasovou obuv máme různá pojmenování. Mezi ty nejznámější patří: tenisky – říkalo se tak obuvi, kterou zámožní lidé nosili na sportování, jak už z názvu vyplývá na tenis kecky – pojmenování vychází z názvu firmy, která jako první začala vyrábět plátěné boty s gumovou podrážkou a špičkou – Keds botasky, adidasky – i zde jde o názvy vzniklé ze jména firem, které boty vyrábí

40%

Vyrazit do města nebo sportovat v teniskách je pro nás dnes samozřejmostí. Před takovými 120 lety tomu tak ale rozhodně nebylo. Na konci 19. století byla prodyšná látková obuv s gumovou podrážkou záležitostí jen pro boháče, kteří v ní hráli tenis či kroket. Odtud název tenisky. Obuví pro všechny se tyto boty staly až od roku 1916, kdy s nimi přišla na trh americká firma Keds. Ačkoliv se jim zprvu říkalo oficiálně tenisky, rychle se vžilo jiné pojmenování. Botám od firmy Keds se začalo říkat kecky. A tento název se udržel dodnes. S podobnými teniskami přišel jen o dva roky později také Marquis Mills Converse. Kdo by neznal kecky, které

„Zpočátku se vyrábělo přibližně 25 modelů od gymnastických cviček po lyžařskou sjezdovou obuv a sortiment se nadále rozšiřoval.“ MILAN MLYNÁŘ, BOTAS

Ani český trh nezahálel. Kecky vyráběl i nejznámější český obuvník Baťa. Produkci sportovní obuvi se od padesátých let začala věnovat také firma Botana, kterou dnes známe pod názvem Botas. Ta se začala na sportovní obuv specializovat v roce 1964. „Zpočátku se pod značkou Botas vyrábělo

Pokud byste se vydali shánět obuv do zahraničí, mohlo by se vám hodit znát, jak se řeknou tenisky v různých jazycích. anglicky – sneakers německy – turnschuhe španělsky – zapatillas portugalsky – sapatos de ténis italsky – scarpe da ginnastica rusky – kedy polsky – tenisówki slovensky – tenisky esperanto – tenissuoj ROMANA BARBOŘÍKOVÁ

Botas Classic

37%

SE PŘEJÍDÁ

32%

38%

58%

Jak jim říkáme

Jinými jazyky

Dalším americkým velikánem ve výrobě tenisek/kecek je firma Converse. U té si dnes můžete navrhnout i vlastní design.

54%

07

www.metro.cz

L ET N Í L SPECIÁ8.

ČERVENEC 2011

Česká firma Botana (dnes Botas) vyráběla sportovní obuv pro různé příležitosti. Botasky s označením Classik asi mnohým připomenou botu z dob minulých.

romana.barborikova@metro.cz

překrývají i kotník, který navíc chrání kolečko, jež je stejně jako podrážka vyrobené z gumy. Jen málokdo jim řekne jinak než „konversky“.

přibližně 25 modelů od gymnastických cviček po lyžařskou sjezdovou obuv a sortiment se nadále rozšiřoval,“ říká Milan Mlynář z firmy Botas. I Češi si pro tenisky našli své pojmenování. Když Botas, tak botasky. Tento název se vžil na přelomu 60. a 70. let.

Jaké tenisky nosí slavné osobnosti

SE OPÍJÍ

Botas 66

Jamie Foxx

Puma FAAS Pokud byste chtěli tenisky, za kterými stojí známá osobnost, je tu pro vás kolekce Usaina Bolta FAAS.

Gwen Stefani

Společnost Botas si zakládá ale i na moderním designu. Důkazem je retro kolekce s moderními prvky.

Robert Downey, Jr.

SE SPÁLÍ

Katie Holmes

30%

Rihanna

38%

Paul McCartney

28%


06

L ET N Í L SPECIÁ 5. 8. 25. 7. –

Jezte a při tom hubněte

www.metro.cz ČERVENEC 2011

Metro vám poradí, jak se v létě ukrýt před sluncem

Rtuť teploměru se i v srpnu většinou drží lehce pod třicítkou Možností, jak se před sluníčkem schovat, je naštěstí víc A klimatizovaná kancelář mezi nimi rozhodně není Letní intenzivní sluneční záření zahřívá zemský povrch. Naštěstí ovšem víceméně jen povrch, takže stačí sestoupit o několik metrů níž a teplota je mnohem mírnější. Jestli tedy máte už veder dost, udělejte si pár výletů za chladem. Zkuste vinné sklípky, kde panuje i v těch největších vedrech příjemný chládek. Je to sice trochu netradiční tip, jak prožít horký letní den, ale každopádně funguje. Ty nejlepší vinné sklípky umístěné pod úrovní terénů najdete třeba na Litoměřicku, kde se počátky vinařství datují již k polovině 11. století. Nejzajímavější vinné sklípky najdete přímo v Litoměřicích, kde víno zraje ve starobylých sklepích dominikánského kláštera hned pod náměstím historického centra. Za návštěvu ale určitě stojí i malá soukromá vinařství v okolí Velkých a Malých Žernosek. Tady vás rádi přivítají třebas i v tom největším vedru. Ve sklípku můžete příjemně strávit horký letní den a ještě si domů odnést pár dobrých lahví odrůd Ryzlink rýnský, Rulandské šedé nebo Müller Thurgau. A stejné je to samozřejmě na jižní Moravě, kraji vinic. Tu můžete projet třeba na kole. Moravské vinařské stezky tvoří ucelenou síť značených cyklistických tras na území všech vinařských oblastí jižní Moravy. Každá z deseti vinařských oblastí má vlastní vinařskou stezku, všechny jsou pak propojeny páteřní Moravskou vinnou stezkou vedoucí ze Znojma až do Uherského Hradiště. Tipy na ně najdete na www.stezky.cz. ELIŠKA ZIKMUNDOVÁ www.metro.cz

Netradiční léto

Jak se v létě ochladit

Patříte k těm, co chtějí všechno dělat po svém? Pak i pro vás máme zaručené rady, jak přežít léto, nepotit se a být ještě originální. Nechte se zaměstnat v mrazírnách a v rámci oddanosti zaměstnavateli tam i přespávejte. Provdejte se nebo ožeňte za Eskymáka. Staňte se speleologem a věnujte se svému koníčku 24 hodin denně. Pořiďte si stroj na výrobu umělého sněhu a postavte si iglú. Budete ho ale muset často obměňovat. Jste-li dekadentní, pronajměte si hrobku. Jeďte na výpravu do Grónska.

1

p.a.

Termínovaný vklad CREDITAS Garantovaná úroková sazba:

Jednotná úroková sazba:

Pojištění vkladů:

Více informací a kalkulačku výnosů Termínovaného vkladu CREDITAS naleznete na www.creditas.cz

čtyřletý termínovaný vklad s pevnou úrokovou sazbou po celou dobu trvání.

vklady ze zákona pojištěny do výše ekvivalentu 100 tisíc EUR.

úroková sazba je stejná pro libovolnou výši vkladu.

CHTĚJTE VÍC OD SVÝCH ÚSPOR

K dostání v lékárnách bez lékařského předpisu.

Informace a zásilková služba: Tarapharm, s.r.o., tel 318 586 061, e-mail: info@tarapharm.cz www.tarapharm.cz

Chlad hledejte v jeskyni

2

3

4

Štíhlost a homeopatie – efektivní ochrana proti jojo efektu je pomalé, postupné snížení nadváhy bez hladovění. Na tomto základě byl vyvinut nový přípravek Homeoslim® obsahující směs ze sedmi rostlinných extraktů s postupným a dlouhodobým působením. Přípravek je unikátní tím, že nevyvolává ztrátu chuti k jídlu, naopak lépe účinkuje při pravidelném příjmu stravy. První výsledky se projeví po 3 týdnech používání. Navíc aplikační forma přípravku v podobě kapek je velmi příjemná k užívání. Homeoslim® je 100% přírodní doplněk stravy, nejde o homeopatický lék, nemá žádné vedlejší účinky ani kontraindikaci.

1 Postavte si iglú z umělého sněhu. 2 Udělejte si výlet do Grónska. 3 Začněte se věnovat speleologii. 4 Sportujte jen v mrazáku jako Rocky.

Množstvím přístupných jeskyní patří hlavně střední Morava k výjimečným regionům. Vydejte se třeba do Javoříčských jeskyní. Ty jsou unikátní svou bohatou, zachovalou a rozmanitou krápníkovou výzdobou. Zajímavý je i složitý labyrint puklinových chodeb a dómů ve vápencovém vrchu Třesí známý jako Mladečské jeskyně. A do třetice si nenechte ujít Zbrašovské aragonitové jeskyně, které leží v údolí řeky v lázních Teplice nad Bečvou. Unikátem je i nejhlubší propast ve střední Evropě u města Hranice v chráněné rezervaci Hůrka. Hranická propast žije bohužel ve stínu známější Macochy, ale za návštěvu rozhodně stojí. ZIK

CD od

99,-

DVD od

49,Praha (6x) • Brno (3x) • Hradec Králové • Chomutov (2x) • Liberec • Mladá Boleslav • Olomouc • Ostrava • Pardubice • Ústí nad Labem


24

L ET N Í L SPECIÁ 5. 8. 25. 7. –

JAKÉ LÉKY SI VZÍT S SEBO

Samozřejmě, že vaše dovolená proběhne naprosto hladce a nevybalíte ani repelent Jenže dopoledne náplasti a aspirin, je lepší mít pár léků s sebou v kufru Metro vám poradí, které Kdybyste si měli na dovolenou vzít všechny léky podle zaručených rad, pravděpodobně vám nebude stačit lodní kufr. Ale odjet do zahraničí bez základní výbavy je risk, který se nevyplácí a navíc značně prodraží. A jak by tedy měla vypadat optimální lékárnička? „Správná lékárnička je pro každého trochu jiná. Záleží na tom, kam jedeme a s kým. Jiné léky s sebou potřebujete do hor, jiné k moři a rozdíl bude u vybavení rodin s dětmi a třeba seniorů,“ říká praktická lékařka Martina Smolíková. Záleží také na typu aktivity, které se budeme o prázdninách s dětmi věnovat. Na kole si dáváme pozor na jiné potíže než při

Senioři na cestě Seniory ohrožují na cestách stejná rizika jako ostatní. Pokud je vám šedesát plus, tak ale musíte navíc počítat s riziky, která souvisejí s vaším aktuálním zdravotním stavem a zdravotními obtížemi. Především si tedy nezapomeňte vzít plavbě na lodi nebo během typického pobytu v hotelu s programem all inclusive. „Ale pozor, i při této zdánlivě bezpečné relaxaci mohou nastat komplikace vyvolané stresem z cesty, nového prostředí nebo odlišné stravy,

s sebou léky, které pravidelně užíváte. Dále si do kufru přibalte všechny základní léky jako pro dovolenou ve dvou a mějte je raději hned při ruce již po cestě. Není od věci mít u sebe spolu s doklady údaje o svém zdravotním stavu – tedy nemoci, na které se léčíte, a užívané léky. Vhodný je také údaj o vaší krevní skupině. takže základní vybavení je nutnost,“ dodává Smolíková. Konkrétní rady a tipy ale naštěstí existují a Metro je pro vás připravilo. MARKÉTA KRÁLOVÁ

Kvalitní lékárnička je základ

www.metro.cz

inzerce

První pomoc vždy po ruce

+

Ke každému balení

ZDARMA!

Mapa turistických cílů v ČR

www.akutol.cz

Kompletní péče o drobná poranění: tekutý obvaz a dezinfekce ve spreji zastavení krvácení čištění a regenerace ochrana a bezpečí Kvalita od firmy AVEFLOR


04

www.metro.cz

www.metro.cz

L ET N Í L SPECIÁ8.

ČERVENEC 2011

ČERVENEC 2011

25. 7. – 5.

25

Ani ve městě vás v srpnu U NA LETNÍ DOVOLENOU nebude trápit nuda stát se může cokoli, a než shánět celé medikamenty si máte přibalit

Léto ve dvou

Budou vám stačit opravdu základní léky a pak ty, které užíváte pravidelně z důvodu chronické nemoci.

PROFIMEDIA.CZ

Zůstáváte i o prázdninách doma nebo už máte dovolenou za sebou a chcete si něco užít? Nebojte se, nudit se nebudete, v Praze i Brně na vás čeká spousta zajímavých akcí LETNILETNA.CZ

Divadelní klasika

To bude cirkus

Letní shakespearovské slavnosti

Letní Letná Festival nabídne letos od 21. srpna do 4. září již poosmé na tradičním místě v Praze na Letné mezi Hanavským pavilonem a Kramářovou vilou maraton zahraničních hvězd nového cirkusu, tuzemských souborů, pohádek a prostě nejrůznějších akcí, při kterých se nebudou nudit malí ani velcí. Letošní hvězdou festivalu je známý švédský Cirkus Cirkör, takže se určitě máte na co těšit. Více informací na www.letniletna.cz

I v srpnu na vás čekají v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu, v Brně, Ostravě a Bratislavě Letní shakespearovské slavnosti. V netradičním prostředí tak můžete vidět různá podání známých divadelních her výjimečného dramatika. Kromě již hraných titulů, jako je Jindřich IV. či Veselé paničky windsorské, se můžete těšit na novinku Zkrocení zlé ženy s Tatianou Vilhelmovou a Romanem Zachem v hlavních rolích. Více najdete na www.shakespeare.cz

Na horečku a záněty – aspirin, acylpirin, nurofen nebo ibalgin

2 3

Bolesti zubů – Ataralgin Léky na žaludek – při nejrůznějších potížích se zažíváním pomůže Iberocast nebo Algifen.

4

Proti průjmům – Endiaron, Imodium nebo Smecta

5

Teploměr, náplasti, obvaz a desinfekce

Náplast, desinfekci, obvaz – když už se stane nějaký ten karambol, je lepší mít s sebou malou lékárničku Repelent – ochrání vás před „ožráním“ komáry Panthenol – proti spáleninám Borová voda – zklidní oči podrážděné koupáním v moři Kysličník uhličitý – kromě toho, že působí jako desinfekce, pomáhá při zanesení uší v důsledku potápění Endiaron či černé uhlí – téměř zázračný lék, který přinese úlevu při střevních potížích Ibalgin nebo Panadol Baby (junior) – sirup proti horečce. Tlumí ale

i bolest bříška nebo rostoucích zubů. Kapky do nosu – bez těch na dovolenou nejezděte, ucpaný nos je zbytečná nepříjemnost Kapky proti kašli – jsou samozřejmostí, malé nastydnutí potká většinu „dětských“ dovolených Kinedryl – jestli se chystáte na dovolené cestovat, určitě si ho vezměte, i když obvykle vaše dítě žádné obtíže nemá Smecta – výborný zejména pro děti, které postihnou žaludeční obtíže. Šetrně zabraňuje zvracení a zároveň chrání před dehydratací organismu. Teploměr Krém nebo mast na opruzeniny (Bepanthen, Purelan). inzerce

A když prší? Hrad Špilberk

Vyrazte na film Letní kino na Střeláku Stejně jako v loňském roce nabídne Střelecký ostrov obyvatelům Prahy i jejím návštěvníkům opět unikátní kulturní nabídku v podobě letního kina s bohatým doprovodným programem pro všechny věkové kategorie. Kromě filmových projekcí čeká na návštěvníky řada koncertů známých i začínajících kapel. Koncerty začínají ve 20.00, kino následně ve 22.00. V případě nepříznivého počasí se koncerty uskuteční v Malostranské besedě. Více na www.letnak.cz

1

Rodiny s dětmi

V létě je zábava taky v ulicích měst.

Něco pro mlsaly

Městský festival

Na tábor do zoo

Medová sobota v botanické zahradě

Brno Riviera Fest 2011

Prázdniny v brněnské zoologické zahradě

V sobotu 13. srpna nasedněte v Praze zdarma na vltavský parník odplouvající z Rašínova nábřeží a navštivte botanickou zahradu v Troji. Celý den zde bude věnován medu, včelám a včelařství. Ale nuda to nebude, program je připravený hlavně pro děti. Více na www.medeu.cz

Pohoda, kvalitní hudba, pivo, hory jídla, míchané koktejly a hlavně skvělá nálada na druhém ročníku – to je už druhý ročník festivalu Brno Riviera Fest. Letos se bude konat 19. srpna a vystoupí zde třeba Chinaski, Aneta Langerová, Mňága a Žďorp, Sunshine, Skulině a mnoho dalších. Více informací na www.brnorivierafest.cz

Brněnská zoo připravila i letos pro děti a jejich rodiče jedinečný příměstský tábor. Děti zde mohou strávit týden nebo dva ve společnosti zvířátek z celého světa. Leccos se naučí a poznají život zvířat. Pokud své děti chcete přihlásit, máte nejvyšší čas. Více na www.zoobrno.cz

Až se nad oblohou zatáhnou mraky, vydejte se na Špilberk. Čekají tu na vás slavné kasematy, které patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují zároveň jedno z nejnavštěvovanějších turistických lákadel v Brně. Byly vybudovány v roce 1742 v rámci závěrečné etapy přestavby hradu na barokní pevnost. Kromě kasemat je ovšem na „Špilasu“ k vidění mnohem více. V srpnu zde proběhne řada koncertů vážné i rockové hudby. Program najdete na www.spilberk.cz ELIŠKA ZIKMUNDOVÁ www.metro.cz

Vydává METRO Česká Republika, a. s., se sídlem Praha 1, Na Florenci 19, 110 00, IČ 250 90 593. Tel.: 225 065 111. E-mail: recepce@metro.cz; web: www.metro.cz. Výkonný ředitel: Ondřej Sychrovský. Redakce: šéfredaktor: Josef Rubeš. Zástupci šéfredaktora: Jan David a Jan P. Štěpánek, e-mail: redakce@metro.cz. Tištěný náklad ověřuje ABC ČR, člen IF ABC. Obchodní oddělení, e-mail: sales@metro.cz, inzerce@metro.cz, Brno, tel.: 516 202 521. Tisk: mafraprint – Praha a Olomouc • Evidenční číslo MK ČR E 16400, ISSN 1211 - 7811. Distribuci zajišťuje Mediaservis s. r. o., distribuci v síti ČD zajišťuje Grand princ. Vychází denně v pracovních dnech.

V KINECH OD 28. ČERVENCE

WWW.FALCON.CZ


26

www.metro.cz

L ET N Í L SPECIÁ8. 25. 7. – 5.

Jak si užít volno

Nedopadla loni vaše dovolenka podle vašich představ? Poradíme vám, jak to letos můžete napravit

Příchod léta se ohlásí třeba tím, že vaše prádlo voní sluníčkem, čerstvým vzduchem a... létem Prosluněný fejeton pro deník Metro napsala Veronika Matějková PROFIMEDIA.CZ

Léto je, když každý druhý večer grilujeme.

inzerce

U

přímně, léto jsem neměla nikdy moc ráda. Možná proto, že mě na jeho začátku rok co rok přepadá senná rýma, takže je pro mě příchod prázdnin synonymem otravného smrkání, kýchání a červených očí. Nepotrpím si ani na dny, kdy je vám horko, že byste se nejradši svlékli i z kůže. Nebaví mě ležet u vody a otáčet se jako kuře na rožni pod palbou slunečních paprsků. Ale čím jsem starší, tím víc má léto půvabů. To, že je tady opravdové léto, se pozná například podle toho, že prádlo na šňůře na zahradě uschne pomalu dřív, než ho pověsím. A úžasně voní. Nejen pracím práškem, ale taky sluníčkem, čerstvým vzduchem a... létem. Léto je, když v naší rodině zase po pár měsících přivítáme věrného kamaráda – lehce vyšisovaný stan, který už s námi něco prožil, ale teď pár měsíců odevzdaně odpočíval v garáži za zahradním náčiním a pytlem s mulčovací kůrou. Občas ho vezmeme o víkendu na výlet, a když přijde čas dovolené, stane se na pár týdnů naším druhým domovem. Léto je, když každý druhý večer grilujeme na terase maso naložené v marinádě z bylinek ze zahrádky, špízy nebo voňavé bílé klobásy; když k tomu všemu přikusujeme vlastnoručně vypěstovaná rajčata a všechnu tu nádheru zapíjíme vychlazeným pivem. Léto taky je, když na výletech objevujeme rozhledny a zapadlé silničky, obědváme v zahradních hospůdkách uprostřed neznámých vesniček a pijeme kofolu. Léto je, když vytáhnu seprané šaty s motýly, které budu asi nosit do té doby, než se docela rozpadnou, protože mi připomínají po-

ČERVENEC 2011

25. 7. – 5.

Léto je, když si uprostřed horkého města zuju boty hled na komuli v babiččině zahrádce, kde si vždy o prázdninách dávaly dostaveníčko různé druhy motýlů. Léto je, když piju místo horkého latté ledovou kávu a vzpomínám si, jak pobouřeně se na mě v Řecku díval vrchní, když jsem si poručila frappé bez cukru. „Ale to nebude vůbec dobré,“ zvolal zoufale a ještě deset minut nevěřícně kroutil hlavou nad podivnými chutěmi českých turistek, které si nedovedou pořádně užívat života. Léto je, když si uprostřed rozpáleného města zuju boty a unavené nohy se zasyčením ponořím do kašny na náměstí nebo když je na procházce lesem strčím do křiš-

„Léto je, když místo make-upu používám opalovací krém a místo rtěnky čerstvé maliny a borůvky.“ ťálově průhledného potoka a nemůžu se rozhodnout, jestli to šílené mravenčení způsobené mrazivě ledovou vodou je nesnesitelné, nebo příjemné. Léto je, když mám v lednici pořád dost limetek a citronů a v mrazáku tunu kostkového ledu, protože jeden nikdy neví, kdy dorazí návštěva nebo kdy přijde chuť na něco osvěžujícího, míchaného, lehce alkoholického a úžasně barevného. Léto je, když je devět hodin večer světlo jako odpoledne a když mi nevadí vstávat v šest, protože pohled z okna vypadá jako výtvor romantického malíře a ptáci venku neřvou, jak by se mohlo na první poslech zdát, ale nádherně zpívají. Léto je super. VERONIKA MATĚJKOVÁ www.metro.cz

1

Je dobré mít plán

Není třeba si přesně naplánovat den po dni. Alespoň malou představu, co vás o dovolené čeká, byste mít měli. Stejně tak je důležité, aby se zapojili všichni zúčastnění. Není totiž nic horšího než „vůdce“, který sestaví itinerář, a ostatní ho musí následovat, ačkoli se jejich představy značně liší. Takže se dopředu dohodněte, co kdy budete dělat,ať si přijde na své každý.

3

Práci nechte doma

Před dovolenou se snažte v práci stihnout co nejvíc úkolů, případně předat ty zbylé kolegům a šéfovi. Hlavně neslibujte, že kdyby něco potřebovali, jste jen v Krkonoších a v kanceláři můžete být za dvě hodiny nebo se případně připojíte na pracovní mail i na pláži. Potřebujete odpočinek a z dálky stejně nic nevyřešíte, jen si zkazíte volno.

5

Užijte si svobodu

Jste sice rodina nebo parta, ale fakt nemusíte být všichni stále spolu. Jestliže partner by se s kamarádem nebo synem rád projel na skútru, a vás to vůbec „nebere“, nechte je a vyrazte si zatím s dcerou na nákupy. Každý strávíte odpoledne po svém, aniž byste otravovali tu druhou půlku rodiny. V době mobilů se navíc nemůžete sami sobě navzájem ztratit.

2

Alespoň dva týdny

Opravdová dovolená, při níž si tělo skutečně odpočine a načerpá sílu, by měla trvat nejméně 14 dní. Organismus totiž potřebuje na začátku čas pro aklimatizaci a stejné je to i po návratu domů. Jít hned druhý den do práce je totiž čirá sebevražda. Není nic horšího, než se večer vrátit a ráno běžet do práce, kde se na vás navalí povinnosti i za uplynulé dny.

4

Prudiče nebrat

Řada lidí má tendenci jezdit na prázdniny v partě. To ovšem nemusí být vždy ideální, hlavně v případě, že vám někdo z ostatních leze na nervy. Takže na dovolenou opravdu nemusíte jet s nepříjemnou maminkou kamaráda vašeho dítěte jen proto, že mu chcete udělat radost. Na dovolenou jeďte opravdu jen s těmi, které dobře znáte a máte je rádi.

6

Hádky patří domů

Pokud s partnerem zrovna v době dovolených nevycházíte nejlépe a myslíte si, že pobyt „venku“ něco vyřeší, tak jste na omylu. Společná dovolená ve většině případů totiž partnerskou krizi nezažene, ale naopak prohloubí, a dokonale tak otráví každého člena rodiny. Takže pokud to mezi vámi opravdu skřípe, raději nejezděte nikam, nebo se vydejte za odpočinkem každý sólo.

03

www.metro.cz

L ET N Í L SPECIÁ8.

ČERVENEC 2011

Cesta byla dlouhá, pobyt krátký, s partnerem jste se hádali snad denně a k tomu utratili víc, než jste plánovali. Nevypadala tak náhodou vaše loňská dovolená? Dost možná vám to přijde trochu divné, protože se na dovolenou těšíte už dlouho dopředu a nehodláte si ji nechat kazit. Jenže vždycky se něco zvrtne. Letos to ale bude jiné. Máme pro vás pár tipů, jak si dovolenou skutečně užít. „Společná dovolená je na třetím místě žebříčku stre-

Pozor na Španěly

Australský web Travel.com.au sestavil přehled těch nejbizarnějších stížností turistů. Víte, co jim vadí?

sujících událostí. A podle dalších výzkumů na jednom z prvních, pokud se jedná o pravděpodobnost propuknutí partnerské krize. Během roku se totiž řada párů i rodin vidí tak málo, že očekávat dokonalé souznění během dovolené je nesmysl,“ tvrdí psycholog Jeroným Klimeš. Ovšem zklamání se dá předejít, když se budete řídit našimi tipy.

 L ET N Í SPECIÁ. 8L.

i

25. 7. – 5

ELIŠKA ZIKMUNDOVÁ www.metro.cz

V Sydney poskakuje málo klokanů. V Evropě je v létě moc turistů a málo lidí hovořících anglicky. Na řeckých plážích je málo písku a moc kamení. Ve Španělsku je moc Španělů. V indických restauracích užívají moc kari. V moři jsou ryby a děti se jich bojí.

Od šéfredaktora Vážení čtenáři, deník Metro od pondělí 25. července do 5. srpna podobně jako loni nevychází. Připravili jsme pro vás ale letní speciál, ve kterém se třeba dozvíte, jak grilovat ryby a jaké léky si vzít na dovolenou. Přejeme příjemné čtení. JOSEF RUBEŠ

inzerce

NOVINKA PRO 100% EREKCI

Sex je kořením života! Upevňuje a zpestřuje vztahy mezi partnery. Potíže s erekcí však mohou změnit příjemné chvíle v noční můru. Uvadající erekce destruktivně postihuje nejen samotný sex, ale také sebevědomí a jistotu. Novou jistotu přináší novinka na českém trhu, doplněk stravy STRONG®. Tato směs nejúspěšnějších složek na pod-

poru erekce z USA a afrodiziak starých Inků a Číňanů vytváří v těle Alpha Effect, který ve správnou chvíli spolehlivě navodí rychlé a pevné ztopoření. Nejznámější český pornoherec Robert Rosenberg o STRONGU říká: „Svou namáhavou práci potřebuji dobře ustát. K tomu mi dává sílu Strong.“ STRONG® je možno objednat telefonicky

na čísle 800 17 16 17 na dobírku nebo přes www.strongstrong. cz. Poštovné a balné je po celé České republice bezplatné. Jako zaváděcí nabídku mohou nejrychlejší z vás využít až do vyprodání zásob úžasnou nabídku 1+1 – ke každému zakoupenému kusu STRONG® vám zašleme druhý zdarma. Více na www. strongstrong.cz.


inzerce

V létě nezapomínejte na pitný režim – vhodná je i čerstvá voda z kohoutku Proč se má pít pravidelně?

Náš organismus obsahuje ze 60 % vodu. Naše tělo vyloučí každý den 2,5 l vody denně. Potraviny (mléko, ovoce, zelenina, maso,…) nám dodají asi 1 l vody denně, proto je potřeba alespoň 1,5 l vody denně vypít, abychom tekutiny doplnili. V létě a při námaze ještě více.

Příznaky dehydratace

Když dehydratace našeho organismu dosáhne 1 %, spustí se v našem těle obranný mechanismus – dostaneme žízeň. Důsledky dehydratace se mění podle věku, ale může výrazně ovlivnit zdraví člověka. Nedostatek tekutin způsobuje: • vyšší únavu • poruchy ledvin • bolesti hlavy, kloubů atd. Předpokládá se, že řada civilizačních chorob je buď prvním příznakem nebo následkem trvalého nedostatku tekutin. Důležité je pít v průběhu celého dne, abychom stále doplňovali zásoby vody a minerálů.

• U vrcholového sportu a některých náročných profesí může být nutné do sortimentu zařadit i zvláštní druhy nápojů – iontové, obohacené, energetické, proteinové apod. U normální populace je příjem takových nápojů zbytečný a ve větším množství může být dokonce škodlivý.

Vhodné nápoje pro pitný režim:

Ke stálému pití pro osoby bez rozlišení věku a zdravotního stavu jsou nejvhodnější čisté vody – čerstvá voda z veřejného vodovodu či kontrolované studně, balená kojenecká, pramenitá a slabě mineralizovaná přírodní minerální voda bez oxidu uhličitého. Tyto vody lze konzumovat bez omezení množství úměrně k potřebám organismu. K vhodným nápojům patří též vodou ředěné ovocné a zeleninové šťávy, neslazené a ne moc silné čaje (vhodné jsou zvláště zelené) nebo nápoje z praženého obilí. Bylinné čaje, pokud nejde o cílenou léčbu, by se měly pít raději slabé a je vhodné je střídat.

Nevhodné nápoje pro pitný režim:

Mléko a kakao jsou spíše tekutou výživou než nápojem a jejich vypité množství by se nemělo počítat do potřebného denního objemu tekutin. Dále káva a alkoholické nápoje nejsou součástí pitného režimu. Nevhodné jsou sladké nápoje. Důvodem je cukr, který jen zvyšuje pocit žízně a překyseluje organismus. K stálému pití se také nedoporučují silně mineralizované vody.

Děti a pitný režim:

Zvláštnosti pitného režimu

• Pro „zdravou“ hydrataci není důležitý jen příjem tekutin a jejich složení, ale i složení stravy. • Je nutné pít v průběhu celého dne, a to již od rána (šálek čaje či kávy nestačí uhradit noční ztráty vody). Člověk není velbloud, aby se napil jednou denně do zásoby. Je potřeba regulovat spotřebu tekutin podle aktuální zátěže a potřeby. • Nejvhodnější tekutiny pro horké počasí jsou čistá voda nebo nakyslé či nahořklé nápoje. Sladké a přechlazené nápoje zvyšují pocit žízně. • Voda pro kojence. Pokud pitná voda z vodovodu odpovídá všem požadavkům na pitnou vodu, je bezpečná i pro kojence. Kojenecká voda balená představuje určitý nadstandard a vyšší stupeň kvality, protože limity jsou stanoveny mnohem přísněji než u pitné vody. Minerální vody středně a silně mineralizované by se kojencům neměly vůbec dávat.

Děti školního věku by měly denně přijmout 1,5 – 2,5 litry tekutin. Při zvýšené tělesné námaze a v horku by měl být příjem tekutin úměrně vyšší. Tekutiny děti přijímají nejen ve formě nápojů, ale i ve formě polévek, ovoce, zeleniny a mléka. Vhodnými nápoji pro děti jsou čistá voda, slabě minerální vody, ovocné a bylinné čaje a ovocné šťávy, nejlépe 100% a ředěné v poměru 1:1 vodou. Zcela nevhodné jsou nápoje kolového typu kvůli vysokému obsahu cukru a kofeinu. Zásadou správného pitného režimu je opět rozložení tekutin rovnoměrně do celého dne. Voda tvoří kolem 75 % hmotnosti novorozence Tento podíl se postupně s růstem dítěte snižuje. Proto denní spotřeba vody miminka přesahuje spotřebu jednoletého dítěte. Dehydratace může být pro novorozence nebo malé dítě velmi rychle smrtelná! Malé děti neumí včas vyjádřit, že potřebují pít. Uvědomíme-li si, že jejich potřeba vody je 2x až 3x větší než u dospělého

člověka, musíme dávat velký pozor na jejich pravidelné pití.

Voda a starší lidé:

Voda je pro život člověka důležitá v každém věku, ale čím více stárneme, tím méně vody naše tělo obsahuje. Tělo starého člověka obsahuje už jen 55 % vody. A protože se s přibývajícím věkem snižuje cit pro žízeň, měli bychom pravidelnému přísunu tekutin věnovat o to větší pozornost.

Pravidla potravinové hygieny

Pro konzumaci vody • Před pitím, zejména ráno nebo po návratu z práce nebo víkendu, nechávejte vodu po dobu půl minuty odtéci. • Takto „spotřebované“ množství vody odpovídá pouze jednomu spláchnutí toalety a Vy budete mít jistotu, že voda, kterou konzumujete, je čerstvá. • Na vaření nepoužívejte teplou vodu z kohoutku. Pro skladování vody • Vodu uchovávejte v chladničce a pravidelně vyměňujte led do nápojů. • Používejte pouze čisté nádoby a spotřebovávejte vodu do 24 h. • Ochraňujte vodu před prachem a zápachy. • Vodu doporučujeme uchovávat mimo přístup vzduchu a světla, proto • používejte uzavíratelné láhve nebo překryjte nádobu fólií, • nevystavujte vodu slunci.

Pražské vodovody a kanalizace, a.s. - www.pvk.cz - zákazn.linka: 840 111 112 - info@pvk.cz


7

letních hříchů

NEJVĚTŠÍ NEŘESTI LÉTA – CPEME SE, OPÍJÍME, UTRÁCÍME A NEČTEME (strana 22)

? Útočí na vás žralok Jak si zachránit krk

(strana 9)

ČERVENEC 2011 www.metro.cz

Užijte si dovolenou

Čtěte manuál, jak si dovolenou skutečně užít a práci nechte daleko doma (strana 3)

L ET N Í SPECI5Á. 8L.

Uvnitř čísla

Bojím se vkročit do letadla!

25. 7. –

Ale my ne Poradíme vám, jak překonat strach Čtěte našeho nebojácného rádce (strana 18)

Jeďte na 14 dní

Na hrochy do trojské zoo

Jestli se vám nechce cestovat daleko, nezoufejte. I v Praze je krásně. Třeba v zoo, kde vás čeká řada novinek. (strana 14 a 15)

Danielle Steelová pro Metro

PROFIMEDIA.CZ

Co si s sebou k moři bere jedna z nejslavnějších spisovatelek současnosti? To říká v exkluzivním rozhovoru. (strana 16) inzerce

METRO - Léto 2011  

METRO - Léto 2011