Page 1

12

pražská devítka

ČAS DRAKŮ

www.metro.cz PONDĚLÍ, 11. ŘÍJNA 2010

SPECIÁLNÍ VYDÁNÍ

ZPRÁVY Z VAŠEHO OKOLÍ

SESTROJTE SI SVÉHO LETCE NÁVOD (strana 11)

PRAHA 9 Říjen 2010 www.metro.cz Svátek slaví: Andrej Max. 130 Min. 90 ARCHIV

Nová Harfa Obyvatelé Prahy 9 mohou v Libni čekat nové obchodní centrum, mnohem více zeleně a atrakce pro děti (strana 6)

Uvnitř čísla

Školky mají plno I přesto, že se zvyšuje kapacita mateřských školek, mnoho dětí se do nich stále nedostane (strana 4)

S dětmi na stezku Vlastivědná stezka Prahy 9 nabízí rodičům i jejich ratolestem 21 zajímavých míst, která zajistí nejen vyžití, ale i poučení o městské části. (strana 7)

Vaši kandidáti

Dinopark má být hlavním lákadlem pro děti.

Už víte, koho budete volit v nadcházejících volbách? Představujeme hlavní favority. (strana 2) inzerce

Co je to chiptuning?


pražská devítka

pražská devítka

www.metro.cz PONDĚLÍ, 11. ŘÍJNA 2010

Poznejte své kandidáty Komunální volby jsou na spadnutí Zeptali jsme se hlavních favoritů, kam chtějí devátou městskou část nasměrovat do budoucnosti Mezi hlavní priority patří čistota ulic

Stavíme si draka Zkušenosti s draky z obchodů jsou nevalné A co takhle vlastní?

Jan Jarolím, kandidát ODS

Leoš Paclík, kandidát ČSSD

Marek Doležal, kandidát TOP 09

Markéta Dostálová kandidátka Věcí veřejných

Zdeněk Davídek (nestr.) kandidát Strany zelených

O výstavbu jakých nových budov se chcete zasadit? Praha 9 je dynamicky se rozvíjející městskou částí s velkým nárůstem počtu obyvatel. Stavíme se proti zahušťování současné zástavby, na druhou stranu však podporujeme rozvoj území po bývalých továrnách.

O výstavbu jakých nových budov se chcete zasadit? Praha 9 potřebuje výstavbu spíše více promyšlenou, protože zahušťování zástavby především na Proseku a Střížkově již přesáhlo únosnou mez. Pokud ale mám odpovědět, jaké nové budovy by Praha 9 určitě potřebovala, tak to jsou bezesporu nové mateřské školy.

O výstavbu jakých nových budov se chcete zasadit? Nejde tu ani tak o nové budovy, ale spíše o celkovou revitalizaci Prahy 9. Máme připravenou celkovou koncepci pro tuto oblast.

O výstavbu jakých nových budov se chcete zasadit? Zasadíme se o výstavbu Domova seniorů s napojením na Polikliniku Prosek a denního stacionáře pro děti a dospělé s handicapem, výstavbu pavilonu družiny ZŠ Novoborská, sportovní areál pro volnočasové aktivity dětí i dospělých.

O výstavbu jakých nových budov se chcete zasadit? Jednoznačně bych si přál realizovat připravenou komplexní přestavbu a rozšíření mateřské školy u Vysočanského pivovaru na moderní školku 21. století. Podporuji také smysluplné projekty revitalizace bývalých průmyslových areálů ve Vysočanech.

Jak chcete zakročit proti znečišťování psími exkrementy?

V současné době probíhá doplňování a úpravy košů na vývoz odpadů tak, aby použité sáčky na exkrementy mohli lidé při procházce pohodlně vyhodit a nemuseli je nosit delší dobu s sebou. Jak chcete řešit problémy s parkováním? Přikročilo se k realizaci výstavby patrových garáží u ulice Prosecká, jsou rozpracována další objemová řešení hromadných garáží v oblasti Střížkova v ulici Liberecká, Lovosická a Bassova. Jsou navrženy další možnosti. Jak chcete zlepšit život rodinám? Podporujeme vybudování další části cyklostezky, v okolí Rokytky plánujeme vybudování dalších míst pro volnočasové aktivity – například nové parky, piknikovou louku, dětské hřiště a sportoviště. Co chystáte pro seniory? V duchu myšlenky udržení seniorů v přirozeném prostředí letos v rámci pilotního projektu nově nabídneme potřebným progresivní asistenční a dohledovou službu Senior Inspect.

Jak chcete zakročit proti znečišťování psími exkrementy? Tento problém je nutné řešit jednak prevencí, ale také se nesmíme bát i určité míry represe. Ten nejdůležitější a první krok je poskytnout našim pejskům, respektive jejich páníčkům, dostatek stojanů s pytlíky a odpadními nádobami na ulicích. Jak chcete řešit parkování? Řešením je vytvoření kombinace výstavby parkovacích domů a rozumné využití všech stávajících ploch na Praze 9 mimo jiné i k parkování, aniž by byl ohrožen ráz příjemného bydlení. Jak chcete zlepšit život rodinám? V našem obvodu je spousta zajímavých míst, které jde využít pro vybudování oddechových oblastí, kde mohou rodiny se svými dětmi trávit volný čas. Co chystáte pro seniory? Asi tím nejdůležitějším, co pro seniory můžeme udělat, je nevyčleňovat je jako nějakou zvláštní skupinu mimo ostatní obyvatele. A chceme jim vybudovat domy pro seniory.

Jak chcete zakročit proti znečišťování psími exkrementy? Chceme vystavět více stojánků se sáčky určenými pro psí exkrementy. To druhé opatření bude vždy méně populární – větší kontrolu by měla provádět městská policie. Jak chcete řešit parkování? Máme v plánu vytvořit na celém území Prahy 9 rezidentní zóny. Občan Prahy 9 zde bude mít parkování zdarma, ostatní budou mít parkování placené. Dále chceme zvýšit počty podzemních a nadzemních garáží. A navést značkami řidiče na příliš nevyužívané parkovací garáže u O2 areny a v Jandově ulice u viaduktu. Jak chcete zlepšit život rodinám? Jedná se především o výstavbu volnočasových center. Dále chceme zvýšit počet míst v mateřských školkách, ale podpořit i rodiče, kteří podnikají. Co chystáte pro seniory? Pro seniory chceme zajistit především dostupnou zdravotní péči. Také pro ně máme naplánované různé projekty, ale je nutné, aby se i oni sami do nich zapojili. Chceme rovněž vytvořit stacionář.

Jak chcete zakročit proti znečišťování psími exkrementy? Chceme zakročit nejen proti znečišťování psími exkrementy, ale i proti znečišťování veřejných prostranství občany, a to spoluprací s městskou policií a zakoupením výkonného vysavače na psí exkrementy. Jak chcete řešit parkování? V ulicích, ve kterých je to ještě možné, rozšířit parkovací plochy. Jak chcete zlepšit život rodinám? Rozšířením prostor pro volnočasové aktivity dětí a dospělých, ve spolupráci s magistrátem revitalizovat park Jetelka, který propojí odpočinkovou zónou Prosek a Vysočany. Podmínit novou výstavbu vybudováním školky, základní školy, pošty a dalších služeb. Co chystáte pro seniory? Přepážku na úřadě městské části, u které budou moci nejen senioři, ale všichni občané, kteří nemají zkušenosti s prací na počítači a internetu, kompletně vyřídit s pomocí pracovnice městského úřadu své žádosti bez byrokracie.

Čas brambor v popelu a pestrobarevných draků v povětří je tu. Letos jsem se rozhodla, že si draka postavím sama a vrátím se do dětských let, kdy jsme vždy stavěli draka doma. Však se říká, že to, co si uděláte sami, je nejlepší. Přiznám se, že mě lehce zamrazilo, když jsem v papírnictví viděla ty různé draky s tváří Barta Simpsona, ve tvaru rogala nebo i papouška. Ale nenechala jsem se zviklat, nakoupila vše potřebné a jala se stavět. Přiznám se, že přes drobné nadávání

jsem si u toho krásně odpočinula, a když byl drak hotový, cítila jsem se jako pravý král větru. A na ty z továrny budeme dělat dlouhý nos! Budete potřebovat: krepák, hedvábný papír, tři smrkové tyčky 5x5 mm, pevný provázek, nůžky, nůž, lepidlo, kroužek na klíče, fixy, lepenku. Pokud vaše děti hodně tlačí na fixy a pastelky, ať raději draka pomalují vodovkami, aby papír nepropíchly nebo nepotrhaly. Velký pozor, draka nikdy nepouštějte v blízkosti elektrického vedení. KLÁRA JAVŮRKOVÁ

11

www.metro.cz PONDĚLÍ, 11. ŘÍJNA 2010

JAK

Postup Na každé tyčce si u konce udělejte nožem zářezy, aby se vám tam později dobře přivazoval provázek a neklouzal. Z tyček si sestavte hvězdu, aby mezi jednotlivými stranami bylo 60 stupňů. Uprostřed svažte provázkem, aby vám hvězda dobře držela. Konce tyček spojte provázkem, aby vám vznikl šestihran. Teď se vám hodí vyřezané drážky, do kterých přichytnete provázek. Dva kusy hedvábného papíru slepte izolepou k sobě. Postavenou konstrukci draka si dejte na papír a obkreslete. Nezapomeňte na koncích přidat nějaký centimetr navíc, který pak ohnete kolem provázku a přilepíte. Rohy nemusíte nastavovat, radši je ustřihněte přesně, ať se

vám pak při přelepování nekrabatí na tyčkách. Vystřihněte obkresleného draka a nakreslete na něj, co chcete. Přilepte draka ke smrkové konstrukci. Spodní rohy spojte provázkem dlouhým asi metr. Na něj pak nalepte fáborky z krepáku, které budou sloužit jako ocas. Provázkem spojte dva přední a zadní rohy, které se sejdou v kroužku na klíče, za který pak celého draka uvážete k hlavnímu provázku, ze kterého ho budete pouštět. Ale pozor, kroužek na klíče není od všech rohů stejně daleko. Spojné provázky si ustřihněte tak, aby se dobře dělily na pětiny. Od vrchních rohů bude kroužek vzdálen dvě pětiny délky provázku a od těch spodních ty zbývající tři.

Co potřebujeme.

JAK

Nejtěžší fáze

JAK

Finální podoba

inzerce

Jak chcete zakročit proti znečišťování psími exkrementy? Na jedné straně pokračovat v kampani proti exkrementům, kterou jsme zahájili na jaře letošního roku, a na druhé straně pokusit se vychovávat těch pár procent našich spoluobčanů, kteří ještě nevědí, co je to čistota. Jak chcete řešit parkování? Preferencí rezidenčního stání před návštěvníky, například formou modifikovaných parkovacích zón. Úpravou povrchového stání, ale ne na úkor zeleně. Jak chcete zlepšit život rodinám? Pokračovat v revitalizacích veřejných prostranství a parků. Třeba jako je loni rekonstruovaný park Přátelství a letos Parter Starý Prosek, zkrátka udělat pro všechny z Prahy 9 místo pro nejlepší život v Praze. Co chystáte pro seniory? Dokončení rekonstrukce nového zázemí pro potřeby sociálních služeb v Hejnické ulici včetně Alzheimerova centra. Dále rozšíření stacionáře v Harrachovské uliKLÁRA JAVŮRKOVÁ ci.

P�IJ�TE NÁS PODPO�IT VE VOLBÁCH 15.-16. �ÍJNA 2010 REGIONÁLNÍ ORGANIZACE TOP 09 PRAHA 9

SC-301343/1

02


10

praĹžskĂĄ devĂ­tka

www.metro.cz PONDÄšLĂ?, 11. Ĺ˜Ă?JNA 2010

I divadelnĂ­ci majĂ­ rĂĄdi Prahu 9 Mirek PokornĂ˝ rĂĄd vyvolĂĄvĂĄ emoce v racionĂĄlnÄ› uvaĹžujĂ­cĂ­ch divĂĄcĂ­ch PrĂ˝ je to velmi snadnĂŠ I kdyĹž se vÄ›tĹĄina hereckĂŠ obce soustĹ™edĂ­ vĂ­ce do centra Prahy, on na „devĂ­tce“ nachĂĄzĂ­ Ĺ™adu krĂĄsnĂ˝ch mĂ­st VidÄ›t ho mĹŻĹžete na scĂŠnÄ› divadla Gong v SokolovskĂŠ ulici ARCHIV MP

Herec Mirek PokornĂ˝ prorazil do divadelnĂ­ho svÄ›ta uĹž jako malĂ˝. Ohromil a nadchl ho natolik, Ĺže na zaÄ?ĂĄtku osmdesĂĄtĂ˝ch let zaloĹžil Divadlo Aha. V Praze 9 nejenom bydlĂ­, ale mĂĄ tady i Ĺ™adu oblĂ­benĂ˝ch mĂ­st. Jak jste se dostal k divadlu? Moji rodiÄ?e byli fanatickĂ˝mi ochotnĂ­ky v LysĂŠ nad Labem. MÄ› i bratry tahali na inzerce

MODELACE Ĺ˝ENY SkonÄ?ete boj s tuky a celulitidou v problĂŠmovĂ˝ch partiĂ­ch.

2x VacuShape 2x Rolletic 2xPneuven.

PĹ™ijÄ?te se podĂ­vat a vyzkouĹĄet, jak naĹĄe přístoje fungujĂ­. Bude se vĂĄm vÄ›novat vyĹĄkolenĂ˝ odbornĂ­k a peněŞenku mĹŻĹžete nechat doma.

!! PrvnĂ­ aplikace ZDARMA !!

vĹĄechny zkouĹĄky jeĹĄtÄ› v koÄ?ĂĄrku, a tak nebylo divu, Ĺže jsem uĹž v pÄ›ti letech umÄ›l zpamÄ›ti celou Tylovu Tvrdohlavou Ĺženu nebo Rub a lĂ­c Voskovce a Wericha. VaĹĄe specialita je absurdnĂ­ dramatika. Jak s nĂ­ Ä?eskĂŠho divĂĄka oslovujete? Divadlo jakoĹžto umÄ›leckĂĄ disciplĂ­na je samo o sobÄ› velice absurdnĂ­ zĂĄleĹžitost. DĹŻm z papundeklu pomalovanĂ˝ barviÄ?kama evokuje v divĂĄcĂ­ch, kteří jsou jinak ĂşplnÄ› normĂĄlnĂ­, sugestivnĂ­ pocit, Ĺže se ocitli v blaĹženĂŠm prostoru honosnĂŠ vily kdesi na ĹĄpanÄ›lskĂŠm pobĹ™eŞí. Ĺ˝e slunko praŞí, moĹ™e ĹĄumĂ­... a Ĺže se tudĂ­Ĺž schyluje k nÄ›jakĂŠ dramatickĂŠ tragĂŠdii. VyvolĂĄvat takovĂŠ emoce v lidech, kteří pĹ™itom jinak uvaĹžujĂ­ naprosto racionĂĄlnÄ›, je – zcela absurdnÄ› – vcelku snadnĂŠ. Co je vĂĄĹĄ nejvÄ›tĹĄĂ­ divadelnĂ­ ĂşspÄ›ch? Kdybych se mÄ›l nÄ›Ä?Ă­m chlu-

Mirek PokornĂ˝

bit, byly by to slavnĂŠ inscenace z naĹĄĂ­ amatĂŠrskĂŠ ĂŠry. Tango, Narozeniny, SluĹžky, VodnĂ­ slĂ­pka, Sen noci svatojĂĄnskĂŠ, StarĂĄ Ĺžena vysedĂĄvĂĄ, BudovatelĂŠ říťe... Jsme asi jedinĂ˝m souborem, kterĂ˝ se zĂşÄ?astnil JirĂĄskova Hronova s ĂşplnÄ› kaĹždou svou inscenacĂ­. PĹ™ed nÄ›kolika lety jsme tam dokon-

ce hrĂĄli hned tĹ™i rĹŻznĂŠ komedie najednou. Sjezdili jsme kousek svÄ›ta, vystupovali na tehdy prestiĹžnĂ­ch praĹžskĂ˝ch scĂŠnĂĄch: v Divadle Na zĂĄbradlĂ­, v Ĺ˜eznickĂŠ, v RubĂ­nu, v Ĺ˝iĹžkovskĂŠm divadle, v DamĂşze a mnoha dalĹĄĂ­ch. ÄŒasy to byly krĂĄsnĂŠ a pro mÄ› nezapomenutelnĂŠ.

MĂĄte v Praze 9 svĂŠ oblĂ­benĂŠ mĂ­sto? KdyĹž mĂĄm trochu Ä?asu, dĂĄvĂĄm si s oblibou svĂŠ vysoÄ?anskĂŠ koleÄ?ko: od divadla Gong zadem kolem sportovnĂ­ haly Sparty k Rokytce, pĹ™es park v PodvinĂ­ pÄ›knÄ› do vrchu aĹž k bobovĂŠ drĂĄze, odkud je dokonalĂ˝ vĂ˝hled na celĂŠ VysoÄ?any a kde pĹ™ijde k chuti pivko v zahradnĂ­ restauraci. Pak mĂĄm dvÄ› moĹžnosti: buÄ? na bobu ĹĄupem dolĹŻ, nebo pĹ™es les a pak cyklostezkou aĹž do LibnÄ› na Palmovku. LĂ­bĂ­ se mi, Ĺže kdyĹž zatouŞím po klidu, najdu v Praze 9 hned nÄ›kolik koutĹŻ, kde je moĹžnĂŠ slyĹĄet zpĂ­vat ptĂĄky a ĹĄevelit stromy. A kdyĹž mi chybĂ­ pořådnĂ˝ ĹĄrumec, mĹŻĹžu bĂ˝t za chvilku v obchodnĂ­m centru FĂŠnix a uŞívat si nĂĄkupnĂ­ horeÄ?ky – to se vĹĄak stĂĄvĂĄ opravdu jen mĂĄlokdy. ZatĂ­m jsem si tam koupil jen knĂ­Ĺžku her Divadla JĂĄry Cimrmana, kartĂĄÄ?ek na zuby a endiaron v tamnĂ­ lĂŠkĂĄrnÄ›. KLĂ RA JAVĹŽRKOVĂ

RybnĂ­k MartiĹˆĂĄk budou strĂĄĹžit dÄ›ti ul MĂ­steckĂĄ 454 (bĂ˝valĂĄ MĹ ), Praha 9 - LetĹˆany Tel.: 602 625 258 email.: modelacezeny@seznam.cz

MalĂ­ obyvatelĂŠ dÄ›tskĂŠho domova z DolnĂ­ch PoÄ?ernic a KlĂĄnovic a dÄ›ti ze ZĹ Tolerance v Praze 9 se minulĂ˝ tĂ˝den zmÄ›nili v rybĂĄĹ™e. PĹ™i slavnostnĂ­m otevĹ™enĂ­ zrekonstruovanĂŠho rybnĂ­ka pro nÄ› stĹ™edisko ekologickĂŠ vĂ˝cho-

www.modelacezeny.cz  

    !" #$% $& % '" #$% %& ($ 

)))* *+

vy LesĹŻ HMP pĹ™ipravilo zĂĄbavnÄ› nauÄ?nĂ˝ program na tĂŠma ryby a rybĂĄĹ™stvĂ­ v Praze. DÄ›ti byly pasovĂĄny na rybĂĄĹ™e a prohlĂĄĹĄeny strĂĄĹžci rybnĂ­ka MartiĹˆĂĄk. RybnĂ­k MartiĹˆĂĄk leŞí ve vĂ˝chodnĂ­ Ä?ĂĄsti Prahy na SvĂŠpravickĂŠm potoce a potoce Chvalka. Nad rybnĂ­kem se na SvĂŠpravickĂŠm potoce nachĂĄzĂ­ jeĹĄtÄ› nÄ›kolik dalĹĄĂ­ch menĹĄĂ­ch rybnĂ­kĹŻ. V 18. stoletĂ­ se na potoce Chvalka vyskytovala soustava ĹĄesti nĂĄdrŞí, kterĂŠ vĹĄak byly v 19. stoletĂ­ zruĹĄeny. V 50. letech 20. stoletĂ­ zde doĹĄlo k obnovÄ› rybnĂ­ka MartiĹˆĂĄk. V roce 1987 byla provedena jeho rekonstrukce, pĹ™i kterĂŠ byl zřízen bezpeÄ?nostnĂ­ pĹ™eliv na levĂŠm bĹ™ehu. V roce 1990 byl rybnĂ­k MartiĹˆĂĄk odbahnÄ›n a rok nato byla v jeho okolĂ­ vy-

hlĂĄĹĄena takzvanĂĄ oblast klidu KlĂĄnovice-ÄŒihadla. NĂĄklady na celkovou revitalizaci rybnĂ­ka vÄ?etnÄ› odbahnÄ›nĂ­ byly 6,3 milionu korun. „HrĂĄz rybnĂ­ka byla na mnoha mĂ­stech znaÄ?nÄ› zerodovanĂĄ a poĹĄkozenĂĄ. V rĂĄmci revitalizace rybnĂ­ka byl celĂ˝ nĂĄvodnĂ­ lĂ­c hrĂĄze znovu dotÄ›snÄ›n, upraven do mĂ­rnĂŠho sklonu a opatĹ™en kamennou dlaĹžbou. PĹŻvodnĂ­ poĹžerĂĄk (stavidlo) vÄ?etnÄ› lĂĄvky a starĂ˝ kaĹĄnovĂ˝ pĹ™eliv musely bĂ˝t vzhledem k jejich havarijnĂ­mu stavu zbourĂĄny. MĂ­sto tÄ›chto starĂ˝ch objektĹŻ byl postaven novĂ˝ kamennĂ˝ poĹžerĂĄk a kaĹĄnovĂ˝ pĹ™eliv. U pĹ™elivu bylo navĂ­c vybudovĂĄno loviĹĄtÄ› pro případ vĂ˝lovu rybnĂ­ka,“ uvedl VĂĄclav Kroutil, Ĺ™editel LesĹŻ hlavnĂ­ho mÄ›sta Prahy. JC, OTZ

ÄŒSSD pro Prahu PRAHA 3

• • • • • •

vybudujeme NOVĂ? PARK na NĂĄkladovĂŠm nĂĄdraŞí Ĺ˝iĹžkov, ZASTAVĂ?ME ploĹĄnou DEREGULACI NĂ JEMNÉHO v obecnĂ­ch bytech, otevĹ™eme DENNĂ? STACIONĂ Ĺ˜ PRO SENIORY a rozťíříme dochĂĄzku terĂŠnnĂ­ch pracovnĂ­kĹŻ, radikĂĄlnÄ› SNĂ?Ĺ˝Ă?ME POÄŒET HEREN a omezĂ­me jejich provoznĂ­ dobu do pĹŻlnoci, vyjednĂĄme provoz linky ELEKTROBUSĹŽ NA VRCH VĂ?TKOV, otevĹ™eme NOVÉ JESLE a zajistĂ­me pruĹžnou provoznĂ­ dobu pĹ™edĹĄkolnĂ­ch zařízenĂ­.

PRAHA 9

• • • • •

zajistĂ­me vĂ­ce mĂ­st ve Ĺ KOLKĂ CH A Ĺ KOLĂ CH, vytvoříme kultivovanĂŠ ODDYCHOVÉ CENTRUM kolem Rokytky (lesopark), ZABRĂ NĂ?ME dalĹĄĂ­mu ZAHUŠŤOVĂ NĂ? STĂ VAJĂ?CĂ? ZĂ STAVBY na Ăşkor zelenÄ›, urychlĂ­me REVITALIZACI BĂ?VALÉHO AREĂ LU ÄŒKD ve VysoÄ?anech, zajistĂ­me minimĂĄlnÄ› 50 NOVĂ?CH SOCIĂ LNĂ?CH BYTĹŽ pro obÄ?any v tĂ­ĹživĂŠ ĹživotnĂ­ situaci.

Miroslav POCHE

kandidåt do zastupitelstva Prahy volby 15.–16. října

ÄŒSSD pro Prahu PRAHA 4

• • • • • • •

budeme BOJOVAT S DIVOKOU VĂ?STAVBOU, kterĂĄ hyzdĂ­ krajinu, prosadĂ­me METRO D a novĂŠ tramvajovĂŠ tratÄ›, rozťíříme ZELENÉ PLOCHY a odpoÄ?inkovĂŠ zĂłny, zajistĂ­me SOCIĂ LNĂ? A ZDRAVOTNĂ? SLUĹ˝BY dostupnĂŠ pro vĹĄechny, chceme, aby kaĹždĂ˝ obyvatel Prahy 4 mÄ›l MĂ?STO K ZAPARKOVĂ NĂ?, REGULACĂ? HEREN sníŞíme pouliÄ?nĂ­ kriminalitu, otevĹ™eme radnici OBÄŒANSKĂ?M SDRUĹ˝ENĂ?M a vyĹženeme korupci.

LukĂĄĹĄ KAUCKĂ?

kandidåt do zastupitelstva Prahy volby 15.–16. října


04

praĹžskĂĄ devĂ­tka

praĹžskĂĄ devĂ­tka

www.metro.cz PONDÄšLĂ?, 11. Ĺ˜Ă?JNA 2010

09

www.metro.cz PONDÄšLĂ?, 11. Ĺ˜Ă?JNA 2010

MĂ­st pĹ™ibĂ˝vĂĄ, ale nestaÄ?Ă­

OsvoboÄ?te se s tai-Ä?i

MateĹ™skĂŠ ĹĄkolky v Praze 9 stĂĄle nemajĂ­ kapacitu pro vĹĄechny dÄ›ti ProblĂŠm by mohl bĂ˝t v pozdÄ›jĹĄĂ­m odchodu dÄ›tĂ­ do zĂĄkladnĂ­ch ĹĄkol a pĹ™edÄ?asnĂŠ registraci do ĹĄkolek

Kurzy taoistickĂŠho cviÄ?enĂ­ se pořådajĂ­ takĂŠ v Praze 9 ZaÄ?ĂĄteÄ?nĂ­ci nepotĹ™ebujĂ­ nic jinĂŠho neĹž pohodlnou obuv a obleÄ?enĂ­ ÄŒtyĹ™i mÄ›sĂ­ce pĹ™ijdou zhruba na tisĂ­c korun

Dostat dĂ­tÄ› do ĹĄkolky je problĂŠmem nejen rodiÄ?ĹŻ z Prahy 9, ale i z ostatnĂ­ch mÄ›stskĂ˝ch Ä?ĂĄstĂ­. StĂĄle vĂ­ce se jich proto obracĂ­ na soukromĂŠ ĹĄkolky, jinĂ­ nechĂĄvajĂ­ i pÄ›tiletĂŠ dÄ›ti po dohodÄ› v jeslĂ­ch. „JesliÄ?ky tu jsou pro pracujĂ­cĂ­ maminky a pro dÄ›ti po dohodÄ› snad do pÄ›ti let,“ radĂ­ nejmenovanĂĄ maminka z Proseku na portĂĄlu modrykonik.cz, na nÄ›mĹž se maminky z devĂĄtĂŠ mÄ›stskĂŠ Ä?ĂĄsti zabĂ˝vajĂ­ prĂĄvÄ› tĂŠmatem nedostaÄ?ujĂ­cĂ­ kapacity ĹĄkolek. ProblĂŠm s nedostatek mĂ­st pro dÄ›ti pĹ™edĹĄkolnĂ­ho vÄ›ku bude podle mĂ­stnĂ­ radnice i nadĂĄle pokraÄ?ovat. „ObecnÄ› lze říci, Ĺže problĂŠm s kapacitou mateĹ™-

skĂ˝ch ĹĄkol nenĂ­ v nedostateÄ?nĂŠm poÄ?tu budov, ale ve zmÄ›nÄ› legislativy oproti stavu pĹ™ed pÄ›ti lety, dříve chodily do ĹĄkolky dÄ›ti mezi Ä?tvrtĂ˝m aĹž ĹĄestĂ˝m rokem a dnes chodĂ­ do mateĹ™inek ani ne tříletĂŠ dÄ›ti a majĂ­ tam bĂ˝t do sedmi let,“ vysvÄ›tluje zĂĄstupce starosty Prahy 9 ZdenÄ›k DavĂ­dek. Situaci potvrzujĂ­ i mĂ­stnĂ­ ĹĄkolky. „Je to trend dĂĄvat dĂ­tÄ›ti odklad. MĹŻĹžu potvrdit, Ĺže tĹ™etina dÄ›tĂ­ je tu prakticky zbyteÄ?nÄ›,“ říkĂĄ Ĺ™editelka mateĹ™skĂŠ ĹĄkoly NovoborskĂĄ Jitka VilimovskĂĄ. PrĂĄvÄ› kvĹŻli tomuto trendu letos nenaĹĄlo mĂ­sto ve ĹĄkolkĂĄch Prahy 9 na 186 dÄ›tĂ­. A to i pĹ™esto, Ĺže se poÄ?et mĂ­st kaĹždoroÄ?nÄ› zvyĹĄu-

Statistiky o ĹĄkolkĂĄch v Praze 9 Rok

PoÄ?et ŞådostĂ­ na odklad

DÄ›ti navĹĄtÄ›vujĂ­cĂ­ MĹ

Nově přijatÊ děti

2003

–

860

243

2004

56

880

276

2005

64

896

287

2006

57

912

299

2007

69

946

341

2008

65

981

336

2009

92

1056

356

je. „SnaŞíme se kaĹždoroÄ?nÄ› zvyĹĄovat kapacitu mateĹ™skĂ˝ch ĹĄkol. Od roku 2004 do roku 2010 jsme ji navýťi-

inzerce

)*+

   

  ! " #$ % $$ 

  ' ( !"# $%"

          ! " #$  #

       

       !"# $%&

&'( )* +,-.- /0 00 $1 / 2 $%3 '45 67 776 6+6 (5 .6+ 7+7 76. 89: ') ;;;: ')

„Dříve chodily do ĹĄkolky dÄ›ti mezi Ä?tvrtĂ˝m aĹž ĹĄestĂ˝m rokem a dnes chodĂ­ do mateĹ™inek ani ne tříletĂŠ dÄ›ti a majĂ­ tam bĂ˝t do sedmi let.“ ZDENÄšK DAVĂ?DEK, RADNICE P–9

li celkem o 176 mĂ­st,“ říkĂĄ DavĂ­dek. MĂ­st pĹ™ibude i v dalĹĄĂ­m roce, kdy se otevĹ™e novĂĄ tří-

da v mateřskÊ ťkolce Šluknovskå, kde bude o dvacet ťest míst víc. Přesto je jiŞ nyní jasnÊ, Şe i v nåsledujícím roce v mateřinkåch nenajdou místo desítky dětí. ADAM Và CHAL

adam.vachal@metro.cz

FarmĂĄĹ™skĂŠ trhy slavĂ­ ĂşspÄ›ch NĂĄkupnĂ­mu centru Galerie FĂŠnix v Praze-VysoÄ?anech se vyplatil nĂĄpad pořådat od zåří pravidelnĂŠ sobotnĂ­ farmĂĄĹ™skĂŠ trhy, kterĂŠ nĂĄvĹĄtÄ›vnost tohoto nĂĄkupnĂ­ho centra zvýťily o zhruba tĹ™etinu. ObchodnĂ­ci dĂ­ky tomu hlĂĄsĂ­ nĂĄrĹŻst trĹžeb. Galerie FĂŠnix je prvnĂ­m nĂĄkupnĂ­m centrem, kterĂŠ se rozhodlo nabĂ­dnout nĂĄvĹĄtÄ›vnĂ­kĹŻm Ä?erstvou zeleninu a ovoce přímo od zemÄ›dÄ›lcĹŻ. PouliÄ?nĂ­ farmĂĄĹ™skĂĄ trĹžiĹĄtÄ› se stala hitem letoĹĄnĂ­ho jara nejprve v Praze, kde jejich poÄ?et raketovÄ› roste, a postupnÄ› zaÄ?Ă­najĂ­ fungovat i v dalĹĄĂ­ch mÄ›stech. V Galerii FĂŠnix funguje supermarket a osmdesĂĄt obchodĹŻ, kavĂĄren a restauracĂ­. NĂĄjemci obchodnĂ­ho centra tvrdĂ­, Ĺže zĂĄsluhou farmĂĄĹ™skĂ˝ch trhĹŻ v zåří zvýťili trĹžby. „DĂ­ky kombinaci slev, kterĂŠ byly v naĹĄĂ­ prodejnÄ› Vavi u příleĹžitosti 20. vĂ˝roÄ?Ă­ firmy a farmĂĄĹ™skĂ˝ch trhĹŻ pořådanĂ˝ch GaleriĂ­ FĂŠnix, se nĂĄm v obchodÄ› prostřídalo vĂ­ce potenciĂĄlnĂ­ch zĂĄkaznĂ­kĹŻ a trĹžby v prodejnÄ› Vavi vzrostly pĹ™ibliĹžnÄ› o 28 procent ve srovnĂĄnĂ­ s pĹ™edeĹĄlĂ˝mi sobotami,“ podotkl Jiří VĂĄvra ze spoleÄ?nosti Vavi, kterĂĄ prodĂĄvĂĄ pĂĄnskĂŠ a dĂĄmskĂŠ koĹĄile.

FarmĂĄĹ™i a malĂ­ vĂ˝robci potravin ve zhruba patnĂĄcti stĂĄncĂ­ch nĂĄvĹĄtÄ›vnĂ­kĹŻm nĂĄkupnĂ­ho centra Galerie FĂŠnix od zåří kaĹždou sobotu nabĂ­zejĂ­ Ä?erstvĂŠ ovoce a zeleninu, mlĂŠÄ?nĂŠ Ä?i masnĂŠ vĂ˝robky, Ä?erstvĂĄ vejce, houby, bezlepkovĂŠ uzeniny, koĹ™enĂ­, moĹĄty, klobĂĄsy a Ä?abajky Ä?i medovinu. FarmĂĄĹ™skĂ˝ch trĹžiĹĄĹĽ v Praze rychle pĹ™ibĂ˝vĂĄ. Jedno z prvnĂ­ch zaÄ?alo fungovat loni na podzim v KlĂĄnovicĂ­ch a letos na jaĹ™e k nÄ›mu jeho poĹ™adatelĂŠ pĹ™idali takĂŠ DolnĂ­ PoÄ?ernice. Pod patronacĂ­ radnice Prahy 6 pak od bĹ™ezna aĹž na vĂ˝jimky kaĹždou druhou sobotu farmĂĄĹ™i nabĂ­zejĂ­ svĂŠ zboŞí na VĂ­tÄ›znĂŠm nĂĄmÄ›stĂ­ v DejvicĂ­ch. SvĹŻj selskĂ˝ trh majĂ­ rovněŞ VrĹĄovice, pĹ™iÄ?emĹž na tamnĂ­m KubĂĄnskĂŠm nĂĄmÄ›stĂ­ se konĂĄ dokonce tĹ™ikrĂĄt tĂ˝dnÄ›. KromÄ› hlavnĂ­ho mÄ›sta majĂ­ svĹŻj farmĂĄĹ™skĂ˝ trh takĂŠ například Kladno, PlzeĹˆ, Příbram a Brno. ZĂĄjem farmåřů o přímĂ˝ prodej vĂ˝pÄ›stkĹŻ v poslednĂ­ dobÄ› vĂ˝raznÄ› narostl. DostĂĄvajĂ­ tu totiĹž lĂŠpe zaplaceno, neboĹĽ se jiĹž nemusejĂ­ dÄ›lit o marĹži s obchodnĂ­ky, jejichĹž podĂ­l na koneÄ?nĂŠ cenÄ› vĂ˝robkĹŻ se podle zemÄ›dÄ›lcĹŻ stĂĄle zvÄ›tĹĄuje. ÄŒTK

PoprvĂŠ jsem skupinku lidĂ­ cviÄ?Ă­cĂ­ch zvlĂĄĹĄtnĂ­ kruhovitou sestavu tai-Ä?i vidÄ›la pĹ™ed lety nÄ›kde v parku v Amsterodamu. ZpoÄ?ĂĄtku mi pĹ™iĹĄlo směťnĂŠ se na veĹ™ejnosti pod koĹĄatĂ˝mi kaĹĄtany pomalu pĹ™esouvat a otĂĄÄ?et s pekelnÄ› soustĹ™edÄ›nĂ˝m vĂ˝razem ve tvĂĄĹ™i. KdyĹž jsem se vĹĄak potajĂ­ pokusila je nepozorovĂĄna napodobit, pĹ™iznĂĄm se, Ĺže mi to moc neĹĄlo. Na sebedĹŻvěře mi moc nepĹ™idalo, Ĺže hlouÄ?ek tvoĹ™ili lidĂŠ podstatnÄ› starĹĄĂ­ neĹž jĂĄ, ale myslĂ­m, Ĺže kdyby kterĂĄkoli babiÄ?ka svĂŠ pohyby zrychlila, tak jich pĂĄr schytĂĄm. Na Praze 9 mĂĄte moĹžnost zaÄ?Ă­t s tai-Ä?i na ZĹ bratří VenclĂ­kĹŻ na ÄŒernĂŠm MostÄ›.

V ÄŒeskĂŠ republice je velikou propagĂĄtorkou například Zora JandovĂĄ. Tai-Ä?i mĂĄ koĹ™eny v taoistickĂŠ filosofii a bylo pĹŻvodnÄ› koncipovĂĄno jako bojovĂŠ umÄ›nĂ­. Toto umÄ›nĂ­ se vyvĂ­jelo pĹ™es dva tisĂ­ce let za ĂşÄ?elem zajistit duchovnĂ­ sebezdokonalovĂĄnĂ­. CviÄ?enĂ­ je velmi prospěťnĂŠ zdravĂ­. V ÄŒĂ­nÄ› bylo dĹŻleĹžitĂŠ dbĂĄt o duchovno i tÄ›lesnĂŠ zdravĂ­ souÄ?asnÄ›. VlastnÄ› se tyto dva pojmy ani nerozdÄ›lovaly, ale byly chĂĄpany propojenÄ›. Tai-Ä?i pĹ™ivezl na ZĂĄpad mnich Moy Lin-chin, kterĂ˝ chtÄ›l zpřístupnit toto umÄ›nĂ­ vĹĄem. K tomuto ĂşÄ?elu vytvoĹ™il sestavu o 108 prvcĂ­ch. Mise mistra Moy Lin-china

PROFIMEDIA.CZ

Tai-Ä?i osvobozuje tÄ›lo i mysl.

byla ĂşspěťnĂĄ, jelikoĹž dnes se tai-Ä?i cviÄ?Ă­ na vĂ­ce neĹž pÄ›ti stech mĂ­stech svÄ›ta. CĂ­lem taoistickĂŠho tai-Ä?i je jedinĂĄ vÄ›c, a to aby bylo

zdravĂ­ prospěťnĂŠ. SamozĹ™ejmÄ› tai-Ä?i existuje vĂ­ce druhĹŻ, ale dĂĄ se říci, Ĺže taoistickĂĄ odnoĹž je vhodnĂĄ pro vĹĄechny, kteří chtÄ›jĂ­ dbĂĄt o

zdravĂ­ svĂŠho tÄ›la. „V taoistickĂŠm tai-Ä?i jsou například ruce a nohy protahovĂĄny aĹž do krajnĂ­ch mezĂ­ pohybu. TĂ­m se umoĹžĹˆuje protaĹženĂ­ ĹĄlach a vazĹŻ v celĂŠm tÄ›le, coĹž je povaĹžovĂĄno za zdravĂ­ prospěťnĂŠ. V bojovĂŠm umÄ›nĂ­ by se to povaĹžovalo za vĂĄĹžnou chybu, neboĹĽ cviÄ?Ă­cĂ­ je tak zranitelnĂ˝ vĹŻÄ?i Ăştoku protivnĂ­ka,“ hlĂĄsĂĄ sdruĹženĂ­ taoistickĂŠho tai-Ä?i. PříjemnĂŠ je, Ĺže ke cviÄ?enĂ­ nepotĹ™ebujete nic kromÄ› pohodlnĂŠho obleÄ?enĂ­ a mÄ›kkĂ˝ch bot. NynĂ­ v říjnu zaÄ?Ă­najĂ­ kurzy pro zaÄ?ĂĄteÄ?nĂ­ky. StaÄ?Ă­ pĹ™ijĂ­t na hodinu, kde zjistĂ­te, zda vĂĄs cviÄ?enĂ­ chytlo za srdce. Za Ä?tyĹ™i mÄ›sĂ­ce cviÄ?enĂ­ zaplatĂ­te 960 koKLĂ RA JAVĹŽRKOVĂ run. inzerce

   Chiptuning je Ăşprava software řídĂ­cĂ­ jednotky vozidla tak, aby doĹĄlo ke zvýťenĂ­ vĂ˝konu motoru a snĂ­ĹženĂ­ prĹŻmÄ›rnĂŠ spotĹ™eby pĹ™i zachovĂĄnĂ­ emisnĂ­ch parametrĹŻ a Ĺživotnosti motoru. SpoleÄ?nost Autochip - profesionĂĄlnĂ­ chiptuning poskytuje Ăşpravy od roku 2002. Na trhu pĹŻsobĂ­ jiĹž 8 let a za tuto dobu vyuĹžilo jejĂ­ch sluĹžeb vĂ­ce neĹž 7000 klientĹŻ. CĂ­lem spoleÄ?nosti je maximĂĄlnĂ­ spokojenost zĂĄkaznĂ­ka s naĹĄimi sluĹžbami a tomu takĂŠ pĹ™izpĹŻsobujeme svĂŠ sluĹžby. Optimalizace vĂ˝konu vozidla je moĹžnĂĄ tĂŠměř u vĹĄech automobilĹŻ,podmĂ­nkou je elektronickĂĄ řídĂ­cĂ­ jednotka.Tedy jak u naftovĂ˝ch ,tak benzĂ­novĂ˝ch motorĹŻ. AĹĽ jiĹž majĂ­ nebo nemajĂ­turbodmychadlo. VyĹĄĹĄĂ­ vĂ˝kon

a zĂĄroveĹˆ niŞťí spotĹ™eba paliva je zpĹŻsobena tĂ­m, Ĺže s motorem, kterĂ˝ mĂĄ vyĹĄĹĄĂ­ vĂ˝kon a vÄ›tĹĄĂ­ kroutĂ­cĂ­ moment lze jezdit v niŞťích otĂĄÄ?kĂĄch. NenĂ­ potĹ™eba tak Ä?asto podĹ™azovat, například pĹ™i stoupĂĄnĂ­ Ä?i pĹ™edjĂ­ĹždÄ›nĂ­. TĂ­mto zpĹŻsobem lze uĹĄetĹ™it aĹž 15 procent pohonĂ˝ch hmot. To platĂ­ takĂŠ pro pĹ™eplĹˆovanĂŠ motory. PotĂŠ, co si nĂĄĹĄ proĹĄkolenĂ˝ technik od zĂĄkaznĂ­ka pĹ™evezme vĹŻz je z řídĂ­cĂ­ jednotky zazĂĄlohovĂĄn pĹŻvodnĂ­ software a do tĂŠto jednotky je nahrĂĄn novĂ˝ optimalizovanĂ˝ software. NĂĄslednÄ› je provedena technikem zkuĹĄebnĂ­ jĂ­zda. NabĂ­zĂ­me rovněŞ měřenĂ­ vĂ˝konu vozidla pomocĂ­ vĂĄlcovĂŠ zkuĹĄebny. Ăšprava řídĂ­cĂ­ jednotky trvĂĄ zpravidla v rozmezĂ­ 60 aĹž 120 minut. U nĂĄkladnĂ­ch vozi-

del, kamionu a autobusĹŻ je to 2 aĹž 6 hodin. ZĂĄleŞí na typu vozidla, dostupnosti a typu řídĂ­cĂ­ jednotky. Cena Ăşpravy u osobnĂ­ch automobilĹŻ s motory bez turbodmychadla je od 3.500,- KÄ?. Motory s turbodmychadlem upravujeme od 4.500,- KÄ?. U nĂĄkladnĂ­ch automo-

bilĹŻ se cenovĂĄ hladina pohybuje od 17.500,- KÄ? a v případÄ› autobusu to je 18.500,- KÄ?. NaĹĄi zĂĄkaznĂ­ci nĂĄs mohou pravidelnÄ› vĂ­dat na rĹŻznĂ˝ch motoristickĂ˝ch akcĂ­ch, vĂ˝stavĂĄch a tuning srazech. Naposledy například v BrnÄ› na Tuning salonu 2010. PoboÄ?ky spoleÄ?nosti mĂĄme

v Praze, novÄ› budeme otvĂ­rat poboÄ?ku v OstravÄ› a BrnÄ›. Pro jednoduĹĄĹĄĂ­ Ăşpravy je moĹžno vyuŞít tĂŠĹž mobilnĂ­ montĂĄĹžnĂ­ dĂ­lnu s moĹžnostĂ­ chipovĂĄnĂ­ přímo u zĂĄkaznĂ­ka po celĂŠ ÄŒR.

Miroslav Gromnica, marketingovĂ˝ konzultant


08

pražská devítka

pražská devítka

www.metro.cz PONDĚLÍ, 11. ŘÍJNA 2010

05

www.metro.cz PONDĚLÍ, 11. ŘÍJNA 2010

Klánovice a Koloděje, nejlepší místo na bydlení

Kvalita hroznů z Prahy šla dolů. Kvůli počasí

Metro oslovil realitní společnost, aby vybrala ideální místo pro domov na východě Prahy A aby se podívala i na opačnou stranu žebříčku

Vinice Máchalka je oázou zeleně a dobrého vína na Proseku Majitelé se teď připravují na sběr zbylých hroznů Další ránu po chladném létu mohou zasadit přízemní mrazíky

ČTK

myslového využití, přesto se zde prodávají byty za nižší ceny. Třeba družstevní byt o výměře 55 až 60 metrů stojí kolem 1,6 milionu,“ zmiňuje. Společnost Mexus tvrdí, že nejvyhledávanější lokalitou východní Prahy zůstávají vilové čtvrti Klánovice a Koloděje. „Z důvodu omezení výstavby bytových domů se jedná spíše o bydlení v luxusních vilách vystavěných v 70. a 80. letech minulého století,“ podotkla Zajíčková. Nejlevnější variantou bydlení v lokalitách Prahy 9

Novostavby v Praze 9 jsou oblíbené.

inzerce

L SP RY EVN S T Ě H O VÁ N Í OL CH Ě EH LE, M.H.S. PRAHA LI Martin Hudeček VĚ Stěhování 24h,. SO +NE + svátky bez příplatků, ČR , EU

Jako modelový příklad slouží šedesátimetrový byt. Jaké jsou jeho ceny a proč? „Ve vzdálenějších lokalitách od centra, jako je Újezd nad Lesy, Vinoř, Kyje, Počernice a Letňany, se dá pořídit novostavba bytu za cenu od 40 tisíc za metr. V lokalitách bližších centru, jako je Střížkov a Vysočany, se pohybuje cena novostavby od 65 tisíc za metr,“ uvedla Hana Zajíčková z realitní společnosti Mexus. Cenu dražších bytů také ovlivňuje blízkost nákupních center, centrálních parků, stanice metra a samotné propojení s centrem města. K méně atraktivním lokalitám, i přes fakt blízkosti centra, podle ní patří Libeň. „Zde se stále setkáváme s názory, že prostředí není vhodné pro rodiny s dětmi. Víme, že se tato část již vzpamatovává z doby prů-

stěhování bytů, kanceláří, domů, trezorů, strojů, pián a těžkých břemen do 300 tun, balení montáž a demontáž nábytku pojištění do 5 milionů Kč

mhs.praha@seznam.cz Telefon : 736 202 032 www.stehovani-mhs.cz

Relaxační Studio ORCHIDEJ NOVĚ OTEVŘENO v SK ADMIRA, Na Pecích 1044, Praha 8 www.masazedomu.cz mob.: 720 115 750 MASÁŽE KOSMETIKA NEHTY LYMFOVEN S tímto výtiskem v říjnu sleva -20%

Pronájmy Mezi oblíbené lokality již patří část Vysočan, Prosek a Počernice. Zájem zásadně ovlivnila výstavba metra. Nejlevnější byty kolem 60 m2 – lokality Kyje, Běchovice, Újezd – cena od 6500 korun za měsíc Nejdražší byty kolem 60 m2 – lokality Vysočany, Prosek, Střížkov, cena od 11 000 Ceny ovlivňuje i stav bytu a dostupnost centra jsou pronájmy bytů ve starších panelových domech, a to v již zmíněných okrajových částech (viz box). Co na lokalitě snižuje cenu pronájmu? Opět horší dopravní spojení, vzdálenost od centra lokality, horší stav bytu. „Záleží i na tom, zda jde o panel, nebo činžák, stav rekonstruovaný, nebo původní, způsob vytápění a v neposlední řadě na ceně služeb,“ dodává. DAV

Pro třiasedmdesátiletou paní Helenu Sochorovou z Vinařského družstva svatého Václava je vinice Máchalka celým životem. Zeptali jsme se jí, jaký bude letošní ročník vína na malé vinici na Proseku. Jaká byla úroda tento rok? Zatím máme z poloviny sklizeno. Desátého října proběhne konečná sklizeň. Kdyby bylo hezky, tak můžeme ještě měsíc počkat. Letošní rok je to ale opravdu sázka do loterie, a kdyby náhodou přišly ještě přízemní

mrazíky, tak by to bylo hodně špatné. Budete vinici nějakým způsobem „zazimovávat“? Po sklizni musíme počkat, až opadá veškerá zeleň, a zastřihnout, co zůstalo. Čím déle ozelenění vydrží, tím lépe pro příští rok. Po opadu přijde na řadu preventivní postřik, který keře ochrání před zimou a připraví je rovněž na příští sezonu. Na jaře nás pak čeká spousta další postřiků, jako například proti škůdcům.

Kolik hroznů sklidíte zhruba ročně? Loni jsme sklidili okolo třinácti tun. Letos se na toto číslo rozhodně nevyšplháme, ale to asi nikdo. Naše vinice je ale schopná vyprodukovat klidně i 18 tun hroznů. O množství však tolik nejde. Jsou stanovené určité standardy, které nesmí nikdo překročit. Větší množství a menší redukce hroznů se totiž nepříjemně podepisují na kvalitě vína. A co kvalita hroznů? Letos nám počasí opravdu

nepřálo. Já sleduji počasí pravidelně a každý den si zapisuji, jak bylo. Když se letos zpětně podívám, tak nám to vlastně celé propršelo. Na kvalitě hroznů se samozřejmě podepíšou přívalové deště, silný vítr a průměrná srážkovost. Takhle špatný rok pamatuji naposledy v roce 2002, kdy byly povodně. Aby byly hrozny kvalitní, je třeba, aby byly co se týče počasí srpen i září vyrovnané. V tuto dobu totiž začínají hrozny dozrávat a vyrovnané počasí je pro ně klíčové.

Jaký byl v posledních deseti letech nejlepší ročník? Loňský rok byl výborný na cukry. Mně osobně se ale líbil a překvapil mě ročník 2001. Ale i 2007 a 2008 nabídly dobré hrozny. Co přináší Máchalka zdejšímu prostředí? Naše vinice je sice poměrně malá, ale podle počtu ocenění a kvalitního vína se zařadila mezi již tradiční vinice, které reprezentují Prahu. Navíc je neocenitelné pozitivum pro zdejší okolí a hlavADAM VÁCHAL ně vzduch. inzerce

Mûníme tváfi Prahy 9 k lep‰ímu, podpofite nás

Co se líbí mladým lidem na „devítce“ V Metro anketě odpovídali studenti na otázky týkající se městské části, ve které bydlí Trápí je především doprava, která by zejména v ranních hodinách měla posílit Naopak světlou stránkou je podle nich dostatek možností sportovního vyžití Ve volném čase chodím do plaveckého bazénu, mám ho kousek od domova. Za kulturou můžeme dojet do centra Prahy.

Filip Kaufman, student

Žiju na Praze 9 už odmala. Líbí se mi, že tu chybí typický pražský městský ruch a přitom je to do centra, co by kamenem dohodil. Kdybych mohl v naší čtvrti něco vylepšit, byly by to parky a okolní kousky přírody.

Pavel Caldr, student

Již 14 let žiji v Praze 9, konkrétně na sídlišti Jahodni-

ce. Žít na okraji Prahy má své nesporné výhody. Jednou z nich je například blízkost přírody. Řada místních autobusových spojů by potřebovala značně posílit, což se nejvíce odráží při ranní cestě do centra. Také procento zástavby volných ploch by mohlo klesnout. Od dětství jsme přímo před domem měli velké pole, kde se na podzim pouštěli draci a přes rok posloužilo různým činnostem od běhání až po oslavy Silvestra. Dnes jsou na něm velké

kopce zeminy, které mají dát základ satelitnímu městečku.

Tomáš Soukup, student

Žiju 17 let v Kyjích. Je tu klid, čisto, sportovní využití, nevýhodou je špatná doprava.

Hned za domem je výborná cyklostezka a kousek odtamtud se nachází hřiště. Je tu rovněž spousta parků, zeleně, les. Bohužel se většina stromů kácí pro nové pozemky na výstavbu domů. Pro děti se nyní rekonstruuje školka a staví se nová hřiště, v Dolnopočernickém parku se organizují akce pro děti. Pro seniory se zase vytváří kulturní program v Klubu. LUCIE ZELINKOVÁ www.metro.cz

Praha 9, dobrá adresa Volby do Zastupitelstva MČ Praha 9

15. a 16. října 2010

www.odsdevitka.cz http://www.facebook.com/praha9dobraadresa


06

pražská devítka

pražská devítka

www.metro.cz PONDĚLÍ, 11. ŘÍJNA 2010

07

www.metro.cz PONDĚLÍ, 11. ŘÍJNA 2010

Harfa se pomalu otevírá

Na stezce se učí o Praze 9

Okolí O2 areny se do tří let promění k nepoznání Už v listopadu se zde otevře nové obchodní centrum Galerie Harfa Poté započne výstavba hotelu i dinoparku

Hlavně maminky mohou v poslední slunečné dny vyrazit po vlastivědné stezce určené zejména pro jejich ratolesti Čeká na ně spousta vyžití Nechybí ani restaurace

Milovníci nakupování si opět přijdou na své. V listopadu se jim přímo naproti O2 areně otevře nové obchodní centrum Galerie Harfa. To mimo obchodů a rychlého občerstvení nabídne také zábavu a relaxaci na střešní zahradě, po které se budou „procházet“ dinosauři. „Na dinopark, který bude součástí střešní zahrady, si budou muset lidé ale ještě chvíli počkat. Dinosauři se na střeše Galerie Harfa objeví na jaře příštího roku,“ sdělil deníku Metro Adam Petr, koordinátor projektu z firmy Lighthouse Group, která je developerem projektu. Zpozdit by se měly i některé další projekty, které jsou součástí obchodního centra. „Menší zpoždění bude mít také dostavba kanceláří, které jsou součástí obchodního centra. Očekáváme tak tři až šest měsíců,“ dodává Petr, který vysvětluje, že zbrzdění projektu má na svědomí ekonomická krize, která stavbu provázela. Kdo si myslí, že výstavba u stanice metra Českomoravská skončí s otevřením obchodního centra a posléze kanceláří, které jsou jeho součástí, ten je ale na omylu. Vedle O2 areny, na druhé straně, než stojí obchodní centrum, totiž ještě má vyrůst několik dalších budov. Dva roky potrvá výstavba dvou kancelářských budov, které nabídnou dohromady na čtyřicet šest tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch. Vedle nich pak dále vyroste Hotel Harfa, který svým návštěvníkům poskytne čtyři sta pokojů a jehož součástí bude mimo jiné i kongresové centrum. První návštěvníci by se podle plánů mohli v hotelu ubytovat v roce 2013. Zda však Lighthouse Group stihne dokončit všechny projektované stavby v plánovaném termínu, je zatím nejasné. „To záleží na tom, jaká bude situace

LIGHTHOUSE GROUP

Galerie Harfa

1

Obchodní centrum bude otevřeno 11. listopadu 2010. Návštěvníkům nabídne 180 obchodů všeho druhu. Součástí obchodního centra bude střešní zahrada s dinoparkem, dětským parkem a dalšími atrakcemi.

2

Na jaře příštího roku bude dokončena stavba kancelářské věže, která bude propojena s obchodním centrem.

3

Do roku 2012 plánuje developer postavit na druhé straně O2 areny, než se nachází obchodní centrum, dva kancelářské objekty, jejichž plocha bude 46 tisíc metrů čtverečních.

4

zmíněný park Přátelství, který byl navržen, aby uspokojil všechny generace jeho návštěvníků. Děti se zde vyřádí na skluzavce, pružinových houpačkách, prolézačkách, udatnou bitvu svedou na modelu krokodýla a přebytečnou energii vybijí na lanové prolézačce. „Je to tu fajn. Míša si tu s kamarádama hraje na prolejzačkách. Nejradši má ten lanový tunel. Je to lepší, než aby se doma sám díval na televizi,“ říká maminka Alena. Dalším místem her a odpočinku na devítce je park Podviní. Zajímavostí jsou Hradiště a Dračí jezero, která vznikla z kamene a dubových trámů. Trojici monumentů ještě doplňuje Velká

Kudy vede vlastivědná stezka 1) radnice Prahy 9 2) Vysočanské nádraží 3) Flajšnerka 4) Prosecký rybníček 5) Jetelka 6) Prosecká náves 7) kostel sv. Václava, fara, hřbitov 8) sokolovna 9) park Přátelství 10) socha Jiřího Wolkera 11) Střížkov vyhlídka s hřbety pravěkého ještěra, s chodbami, tunelem a vyhlídkou se schodištěm. „Je zde kamenitý ještěr, kde se dají s dětmi dělat úžasné věci a lidé si to pochvalují,“ dodává Jitka Fišarová z úřadu Prahy 9. Ješ-

12) Přibíkova vyhlídka 13) vyhlídka Emy Destinnové 14) Prosecké skály 15) vinice Máchalka 16) Park Podviní 17) jez a náhon ke mlýnu 18) Broscheův lihovar 19) mlýn v Podviní 20) Kolčavka 21) socha Průmysl těr je navíc součástí dětského hřiště vystavěného v keltském stylu. Na Proseku je pro malé motoristy k dispozici dopravní hřiště. Natankovat zde mohou i z benzinové pumpy. Součástí hřiště je i půjčovna

různých vozítek. Hřiště je do konce října otevřeno v pracovní dny do tří hodin odpoledne. Výjimku tvoří pondělí a pátek, kdy se hřiště uzavírá už v jednu. Pro větší milovníky adrenalinu je otevřeno lanové centrum Proud v ulici Rubeška. Klidnější zábavu pak nabízí divadlo Gong, které si pro své nejmenší diváky připravilo Cestu kolem světa za 80 dní nebo O pejskovi a kočičce. V blízkosti bobové dráhy na Proseku je k zahnání hladu vhodná restaurace Na Bobovce. Je zde přebalovací pult, křeslo na kojení i mikrovlnka, kde si můžete ohřát donesenou přesnídávku. V létě je otevřena zahrada se skluzavkou. KLÁRA JAVŮRKOVÁ

Obchodní centrum od kanceláří a hotelu oddělí O2 arena. inzerce LIGHTHOUSE GROUP

CENTRUM ČERNÝ MOST

Jako poslední bude zahájena stavba hotelu Harfa, který nabídne 400 pokojů. Součástí hotelu, který bude dostaven do roku 2013, bude také kongresové centrum.

na trhu. Třeba zda se nám povede včas pronajmout kanceláře. Pokud budeme optimističtí, tak si myslím, že bychom to do toho roku 2013 měli stihnout,“ řekl Adam Petr. Součástí zatím nedokončeného projektu Galerie Harfa je také parkovací dům, který pojme na čtrnáct set vozů. Ten společnost dostavěla na podzim roku 2008. Již delší dobu se uvažuje, že by na střeše parkovacího domu, kanceláří i hotelu byla umístěna zelená plocha, jako tomu bude u obchodního centra. Díky tomuto záměru se již nyní začalo okolí O2 areny přezdívat Zelený ostrov. Za pár let se tedy snad začne zelenat ADAM VÁCHAL skutečně.

Počasí už se kazí, ale ještě tu a tam nějaké sluneční paprsky prosvitnou a můžeme se venku rozloučit s uplynulým létem. Kam tedy vyrazit se nejmenšími na Praze 9? Zevrubně prozkoumat okolí domova můžete na vlastivědné stezce Vysočany – Prosek – Střížkov, která začíná u radnice. Na procházce vás čeká jednadvacet stanovišť, kde se dozvíte něco z historie daných míst. Projdete se například parkem Přátelství, Podviní, ale i chráněnou oblastí Prosecké skály. Okruh se pyšní i dvěma vyhlídkami, a to Přibíkovou a Emy Destinnové. Klasické odpoledne na hřišti nabízí již

Galerie Harfa bude propojená s administrativní budovou.

LIGHTHOUSE GROUP

LIGHTHOUSE GROUP

POVĚZ NÁM, KTEROU ZNAČKU MILUJEŠ TY?

OD 11. DO

17. ŘÍJNA

Více informací o akci a programu na www.centrumcernymost.cz

Střecha obchodního centra nabídne zeleň.

Dinopark bude na jaře.

mediální partneři


06

pražská devítka

pražská devítka

www.metro.cz PONDĚLÍ, 11. ŘÍJNA 2010

07

www.metro.cz PONDĚLÍ, 11. ŘÍJNA 2010

Harfa se pomalu otevírá

Na stezce se učí o Praze 9

Okolí O2 areny se do tří let promění k nepoznání Už v listopadu se zde otevře nové obchodní centrum Galerie Harfa Poté započne výstavba hotelu i dinoparku

Hlavně maminky mohou v poslední slunečné dny vyrazit po vlastivědné stezce určené zejména pro jejich ratolesti Čeká na ně spousta vyžití Nechybí ani restaurace

Milovníci nakupování si opět přijdou na své. V listopadu se jim přímo naproti O2 areně otevře nové obchodní centrum Galerie Harfa. To mimo obchodů a rychlého občerstvení nabídne také zábavu a relaxaci na střešní zahradě, po které se budou „procházet“ dinosauři. „Na dinopark, který bude součástí střešní zahrady, si budou muset lidé ale ještě chvíli počkat. Dinosauři se na střeše Galerie Harfa objeví na jaře příštího roku,“ sdělil deníku Metro Adam Petr, koordinátor projektu z firmy Lighthouse Group, která je developerem projektu. Zpozdit by se měly i některé další projekty, které jsou součástí obchodního centra. „Menší zpoždění bude mít také dostavba kanceláří, které jsou součástí obchodního centra. Očekáváme tak tři až šest měsíců,“ dodává Petr, který vysvětluje, že zbrzdění projektu má na svědomí ekonomická krize, která stavbu provázela. Kdo si myslí, že výstavba u stanice metra Českomoravská skončí s otevřením obchodního centra a posléze kanceláří, které jsou jeho součástí, ten je ale na omylu. Vedle O2 areny, na druhé straně, než stojí obchodní centrum, totiž ještě má vyrůst několik dalších budov. Dva roky potrvá výstavba dvou kancelářských budov, které nabídnou dohromady na čtyřicet šest tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch. Vedle nich pak dále vyroste Hotel Harfa, který svým návštěvníkům poskytne čtyři sta pokojů a jehož součástí bude mimo jiné i kongresové centrum. První návštěvníci by se podle plánů mohli v hotelu ubytovat v roce 2013. Zda však Lighthouse Group stihne dokončit všechny projektované stavby v plánovaném termínu, je zatím nejasné. „To záleží na tom, jaká bude situace

LIGHTHOUSE GROUP

Galerie Harfa

1

Obchodní centrum bude otevřeno 11. listopadu 2010. Návštěvníkům nabídne 180 obchodů všeho druhu. Součástí obchodního centra bude střešní zahrada s dinoparkem, dětským parkem a dalšími atrakcemi.

2

Na jaře příštího roku bude dokončena stavba kancelářské věže, která bude propojena s obchodním centrem.

3

Do roku 2012 plánuje developer postavit na druhé straně O2 areny, než se nachází obchodní centrum, dva kancelářské objekty, jejichž plocha bude 46 tisíc metrů čtverečních.

4

zmíněný park Přátelství, který byl navržen, aby uspokojil všechny generace jeho návštěvníků. Děti se zde vyřádí na skluzavce, pružinových houpačkách, prolézačkách, udatnou bitvu svedou na modelu krokodýla a přebytečnou energii vybijí na lanové prolézačce. „Je to tu fajn. Míša si tu s kamarádama hraje na prolejzačkách. Nejradši má ten lanový tunel. Je to lepší, než aby se doma sám díval na televizi,“ říká maminka Alena. Dalším místem her a odpočinku na devítce je park Podviní. Zajímavostí jsou Hradiště a Dračí jezero, která vznikla z kamene a dubových trámů. Trojici monumentů ještě doplňuje Velká

Kudy vede vlastivědná stezka 1) radnice Prahy 9 2) Vysočanské nádraží 3) Flajšnerka 4) Prosecký rybníček 5) Jetelka 6) Prosecká náves 7) kostel sv. Václava, fara, hřbitov 8) sokolovna 9) park Přátelství 10) socha Jiřího Wolkera 11) Střížkov vyhlídka s hřbety pravěkého ještěra, s chodbami, tunelem a vyhlídkou se schodištěm. „Je zde kamenitý ještěr, kde se dají s dětmi dělat úžasné věci a lidé si to pochvalují,“ dodává Jitka Fišarová z úřadu Prahy 9. Ješ-

12) Přibíkova vyhlídka 13) vyhlídka Emy Destinnové 14) Prosecké skály 15) vinice Máchalka 16) Park Podviní 17) jez a náhon ke mlýnu 18) Broscheův lihovar 19) mlýn v Podviní 20) Kolčavka 21) socha Průmysl těr je navíc součástí dětského hřiště vystavěného v keltském stylu. Na Proseku je pro malé motoristy k dispozici dopravní hřiště. Natankovat zde mohou i z benzinové pumpy. Součástí hřiště je i půjčovna

různých vozítek. Hřiště je do konce října otevřeno v pracovní dny do tří hodin odpoledne. Výjimku tvoří pondělí a pátek, kdy se hřiště uzavírá už v jednu. Pro větší milovníky adrenalinu je otevřeno lanové centrum Proud v ulici Rubeška. Klidnější zábavu pak nabízí divadlo Gong, které si pro své nejmenší diváky připravilo Cestu kolem světa za 80 dní nebo O pejskovi a kočičce. V blízkosti bobové dráhy na Proseku je k zahnání hladu vhodná restaurace Na Bobovce. Je zde přebalovací pult, křeslo na kojení i mikrovlnka, kde si můžete ohřát donesenou přesnídávku. V létě je otevřena zahrada se skluzavkou. KLÁRA JAVŮRKOVÁ

Obchodní centrum od kanceláří a hotelu oddělí O2 arena. inzerce LIGHTHOUSE GROUP

CENTRUM ČERNÝ MOST

Jako poslední bude zahájena stavba hotelu Harfa, který nabídne 400 pokojů. Součástí hotelu, který bude dostaven do roku 2013, bude také kongresové centrum.

na trhu. Třeba zda se nám povede včas pronajmout kanceláře. Pokud budeme optimističtí, tak si myslím, že bychom to do toho roku 2013 měli stihnout,“ řekl Adam Petr. Součástí zatím nedokončeného projektu Galerie Harfa je také parkovací dům, který pojme na čtrnáct set vozů. Ten společnost dostavěla na podzim roku 2008. Již delší dobu se uvažuje, že by na střeše parkovacího domu, kanceláří i hotelu byla umístěna zelená plocha, jako tomu bude u obchodního centra. Díky tomuto záměru se již nyní začalo okolí O2 areny přezdívat Zelený ostrov. Za pár let se tedy snad začne zelenat ADAM VÁCHAL skutečně.

Počasí už se kazí, ale ještě tu a tam nějaké sluneční paprsky prosvitnou a můžeme se venku rozloučit s uplynulým létem. Kam tedy vyrazit se nejmenšími na Praze 9? Zevrubně prozkoumat okolí domova můžete na vlastivědné stezce Vysočany – Prosek – Střížkov, která začíná u radnice. Na procházce vás čeká jednadvacet stanovišť, kde se dozvíte něco z historie daných míst. Projdete se například parkem Přátelství, Podviní, ale i chráněnou oblastí Prosecké skály. Okruh se pyšní i dvěma vyhlídkami, a to Přibíkovou a Emy Destinnové. Klasické odpoledne na hřišti nabízí již

Galerie Harfa bude propojená s administrativní budovou.

LIGHTHOUSE GROUP

LIGHTHOUSE GROUP

POVĚZ NÁM, KTEROU ZNAČKU MILUJEŠ TY?

OD 11. DO

17. ŘÍJNA

Více informací o akci a programu na www.centrumcernymost.cz

Střecha obchodního centra nabídne zeleň.

Dinopark bude na jaře.

mediální partneři


08

pražská devítka

pražská devítka

www.metro.cz PONDĚLÍ, 11. ŘÍJNA 2010

05

www.metro.cz PONDĚLÍ, 11. ŘÍJNA 2010

Klánovice a Koloděje, nejlepší místo na bydlení

Kvalita hroznů z Prahy šla dolů. Kvůli počasí

Metro oslovil realitní společnost, aby vybrala ideální místo pro domov na východě Prahy A aby se podívala i na opačnou stranu žebříčku

Vinice Máchalka je oázou zeleně a dobrého vína na Proseku Majitelé se teď připravují na sběr zbylých hroznů Další ránu po chladném létu mohou zasadit přízemní mrazíky

ČTK

myslového využití, přesto se zde prodávají byty za nižší ceny. Třeba družstevní byt o výměře 55 až 60 metrů stojí kolem 1,6 milionu,“ zmiňuje. Společnost Mexus tvrdí, že nejvyhledávanější lokalitou východní Prahy zůstávají vilové čtvrti Klánovice a Koloděje. „Z důvodu omezení výstavby bytových domů se jedná spíše o bydlení v luxusních vilách vystavěných v 70. a 80. letech minulého století,“ podotkla Zajíčková. Nejlevnější variantou bydlení v lokalitách Prahy 9

Novostavby v Praze 9 jsou oblíbené.

inzerce

L SP RY EVN S T Ě H O VÁ N Í OL CH Ě EH LE, M.H.S. PRAHA LI Martin Hudeček VĚ Stěhování 24h,. SO +NE + svátky bez příplatků, ČR , EU

Jako modelový příklad slouží šedesátimetrový byt. Jaké jsou jeho ceny a proč? „Ve vzdálenějších lokalitách od centra, jako je Újezd nad Lesy, Vinoř, Kyje, Počernice a Letňany, se dá pořídit novostavba bytu za cenu od 40 tisíc za metr. V lokalitách bližších centru, jako je Střížkov a Vysočany, se pohybuje cena novostavby od 65 tisíc za metr,“ uvedla Hana Zajíčková z realitní společnosti Mexus. Cenu dražších bytů také ovlivňuje blízkost nákupních center, centrálních parků, stanice metra a samotné propojení s centrem města. K méně atraktivním lokalitám, i přes fakt blízkosti centra, podle ní patří Libeň. „Zde se stále setkáváme s názory, že prostředí není vhodné pro rodiny s dětmi. Víme, že se tato část již vzpamatovává z doby prů-

stěhování bytů, kanceláří, domů, trezorů, strojů, pián a těžkých břemen do 300 tun, balení montáž a demontáž nábytku pojištění do 5 milionů Kč

mhs.praha@seznam.cz Telefon : 736 202 032 www.stehovani-mhs.cz

Relaxační Studio ORCHIDEJ NOVĚ OTEVŘENO v SK ADMIRA, Na Pecích 1044, Praha 8 www.masazedomu.cz mob.: 720 115 750 MASÁŽE KOSMETIKA NEHTY LYMFOVEN S tímto výtiskem v říjnu sleva -20%

Pronájmy Mezi oblíbené lokality již patří část Vysočan, Prosek a Počernice. Zájem zásadně ovlivnila výstavba metra. Nejlevnější byty kolem 60 m2 – lokality Kyje, Běchovice, Újezd – cena od 6500 korun za měsíc Nejdražší byty kolem 60 m2 – lokality Vysočany, Prosek, Střížkov, cena od 11 000 Ceny ovlivňuje i stav bytu a dostupnost centra jsou pronájmy bytů ve starších panelových domech, a to v již zmíněných okrajových částech (viz box). Co na lokalitě snižuje cenu pronájmu? Opět horší dopravní spojení, vzdálenost od centra lokality, horší stav bytu. „Záleží i na tom, zda jde o panel, nebo činžák, stav rekonstruovaný, nebo původní, způsob vytápění a v neposlední řadě na ceně služeb,“ dodává. DAV

Pro třiasedmdesátiletou paní Helenu Sochorovou z Vinařského družstva svatého Václava je vinice Máchalka celým životem. Zeptali jsme se jí, jaký bude letošní ročník vína na malé vinici na Proseku. Jaká byla úroda tento rok? Zatím máme z poloviny sklizeno. Desátého října proběhne konečná sklizeň. Kdyby bylo hezky, tak můžeme ještě měsíc počkat. Letošní rok je to ale opravdu sázka do loterie, a kdyby náhodou přišly ještě přízemní

mrazíky, tak by to bylo hodně špatné. Budete vinici nějakým způsobem „zazimovávat“? Po sklizni musíme počkat, až opadá veškerá zeleň, a zastřihnout, co zůstalo. Čím déle ozelenění vydrží, tím lépe pro příští rok. Po opadu přijde na řadu preventivní postřik, který keře ochrání před zimou a připraví je rovněž na příští sezonu. Na jaře nás pak čeká spousta další postřiků, jako například proti škůdcům.

Kolik hroznů sklidíte zhruba ročně? Loni jsme sklidili okolo třinácti tun. Letos se na toto číslo rozhodně nevyšplháme, ale to asi nikdo. Naše vinice je ale schopná vyprodukovat klidně i 18 tun hroznů. O množství však tolik nejde. Jsou stanovené určité standardy, které nesmí nikdo překročit. Větší množství a menší redukce hroznů se totiž nepříjemně podepisují na kvalitě vína. A co kvalita hroznů? Letos nám počasí opravdu

nepřálo. Já sleduji počasí pravidelně a každý den si zapisuji, jak bylo. Když se letos zpětně podívám, tak nám to vlastně celé propršelo. Na kvalitě hroznů se samozřejmě podepíšou přívalové deště, silný vítr a průměrná srážkovost. Takhle špatný rok pamatuji naposledy v roce 2002, kdy byly povodně. Aby byly hrozny kvalitní, je třeba, aby byly co se týče počasí srpen i září vyrovnané. V tuto dobu totiž začínají hrozny dozrávat a vyrovnané počasí je pro ně klíčové.

Jaký byl v posledních deseti letech nejlepší ročník? Loňský rok byl výborný na cukry. Mně osobně se ale líbil a překvapil mě ročník 2001. Ale i 2007 a 2008 nabídly dobré hrozny. Co přináší Máchalka zdejšímu prostředí? Naše vinice je sice poměrně malá, ale podle počtu ocenění a kvalitního vína se zařadila mezi již tradiční vinice, které reprezentují Prahu. Navíc je neocenitelné pozitivum pro zdejší okolí a hlavADAM VÁCHAL ně vzduch. inzerce

Mûníme tváfi Prahy 9 k lep‰ímu, podpofite nás

Co se líbí mladým lidem na „devítce“ V Metro anketě odpovídali studenti na otázky týkající se městské části, ve které bydlí Trápí je především doprava, která by zejména v ranních hodinách měla posílit Naopak světlou stránkou je podle nich dostatek možností sportovního vyžití Ve volném čase chodím do plaveckého bazénu, mám ho kousek od domova. Za kulturou můžeme dojet do centra Prahy.

Filip Kaufman, student

Žiju na Praze 9 už odmala. Líbí se mi, že tu chybí typický pražský městský ruch a přitom je to do centra, co by kamenem dohodil. Kdybych mohl v naší čtvrti něco vylepšit, byly by to parky a okolní kousky přírody.

Pavel Caldr, student

Již 14 let žiji v Praze 9, konkrétně na sídlišti Jahodni-

ce. Žít na okraji Prahy má své nesporné výhody. Jednou z nich je například blízkost přírody. Řada místních autobusových spojů by potřebovala značně posílit, což se nejvíce odráží při ranní cestě do centra. Také procento zástavby volných ploch by mohlo klesnout. Od dětství jsme přímo před domem měli velké pole, kde se na podzim pouštěli draci a přes rok posloužilo různým činnostem od běhání až po oslavy Silvestra. Dnes jsou na něm velké

kopce zeminy, které mají dát základ satelitnímu městečku.

Tomáš Soukup, student

Žiju 17 let v Kyjích. Je tu klid, čisto, sportovní využití, nevýhodou je špatná doprava.

Hned za domem je výborná cyklostezka a kousek odtamtud se nachází hřiště. Je tu rovněž spousta parků, zeleně, les. Bohužel se většina stromů kácí pro nové pozemky na výstavbu domů. Pro děti se nyní rekonstruuje školka a staví se nová hřiště, v Dolnopočernickém parku se organizují akce pro děti. Pro seniory se zase vytváří kulturní program v Klubu. LUCIE ZELINKOVÁ www.metro.cz

Praha 9, dobrá adresa Volby do Zastupitelstva MČ Praha 9

15. a 16. října 2010

www.odsdevitka.cz http://www.facebook.com/praha9dobraadresa


04

praĹžskĂĄ devĂ­tka

praĹžskĂĄ devĂ­tka

www.metro.cz PONDÄšLĂ?, 11. Ĺ˜Ă?JNA 2010

09

www.metro.cz PONDÄšLĂ?, 11. Ĺ˜Ă?JNA 2010

MĂ­st pĹ™ibĂ˝vĂĄ, ale nestaÄ?Ă­

OsvoboÄ?te se s tai-Ä?i

MateĹ™skĂŠ ĹĄkolky v Praze 9 stĂĄle nemajĂ­ kapacitu pro vĹĄechny dÄ›ti ProblĂŠm by mohl bĂ˝t v pozdÄ›jĹĄĂ­m odchodu dÄ›tĂ­ do zĂĄkladnĂ­ch ĹĄkol a pĹ™edÄ?asnĂŠ registraci do ĹĄkolek

Kurzy taoistickĂŠho cviÄ?enĂ­ se pořådajĂ­ takĂŠ v Praze 9 ZaÄ?ĂĄteÄ?nĂ­ci nepotĹ™ebujĂ­ nic jinĂŠho neĹž pohodlnou obuv a obleÄ?enĂ­ ÄŒtyĹ™i mÄ›sĂ­ce pĹ™ijdou zhruba na tisĂ­c korun

Dostat dĂ­tÄ› do ĹĄkolky je problĂŠmem nejen rodiÄ?ĹŻ z Prahy 9, ale i z ostatnĂ­ch mÄ›stskĂ˝ch Ä?ĂĄstĂ­. StĂĄle vĂ­ce se jich proto obracĂ­ na soukromĂŠ ĹĄkolky, jinĂ­ nechĂĄvajĂ­ i pÄ›tiletĂŠ dÄ›ti po dohodÄ› v jeslĂ­ch. „JesliÄ?ky tu jsou pro pracujĂ­cĂ­ maminky a pro dÄ›ti po dohodÄ› snad do pÄ›ti let,“ radĂ­ nejmenovanĂĄ maminka z Proseku na portĂĄlu modrykonik.cz, na nÄ›mĹž se maminky z devĂĄtĂŠ mÄ›stskĂŠ Ä?ĂĄsti zabĂ˝vajĂ­ prĂĄvÄ› tĂŠmatem nedostaÄ?ujĂ­cĂ­ kapacity ĹĄkolek. ProblĂŠm s nedostatek mĂ­st pro dÄ›ti pĹ™edĹĄkolnĂ­ho vÄ›ku bude podle mĂ­stnĂ­ radnice i nadĂĄle pokraÄ?ovat. „ObecnÄ› lze říci, Ĺže problĂŠm s kapacitou mateĹ™-

skĂ˝ch ĹĄkol nenĂ­ v nedostateÄ?nĂŠm poÄ?tu budov, ale ve zmÄ›nÄ› legislativy oproti stavu pĹ™ed pÄ›ti lety, dříve chodily do ĹĄkolky dÄ›ti mezi Ä?tvrtĂ˝m aĹž ĹĄestĂ˝m rokem a dnes chodĂ­ do mateĹ™inek ani ne tříletĂŠ dÄ›ti a majĂ­ tam bĂ˝t do sedmi let,“ vysvÄ›tluje zĂĄstupce starosty Prahy 9 ZdenÄ›k DavĂ­dek. Situaci potvrzujĂ­ i mĂ­stnĂ­ ĹĄkolky. „Je to trend dĂĄvat dĂ­tÄ›ti odklad. MĹŻĹžu potvrdit, Ĺže tĹ™etina dÄ›tĂ­ je tu prakticky zbyteÄ?nÄ›,“ říkĂĄ Ĺ™editelka mateĹ™skĂŠ ĹĄkoly NovoborskĂĄ Jitka VilimovskĂĄ. PrĂĄvÄ› kvĹŻli tomuto trendu letos nenaĹĄlo mĂ­sto ve ĹĄkolkĂĄch Prahy 9 na 186 dÄ›tĂ­. A to i pĹ™esto, Ĺže se poÄ?et mĂ­st kaĹždoroÄ?nÄ› zvyĹĄu-

Statistiky o ĹĄkolkĂĄch v Praze 9 Rok

PoÄ?et ŞådostĂ­ na odklad

DÄ›ti navĹĄtÄ›vujĂ­cĂ­ MĹ

Nově přijatÊ děti

2003

–

860

243

2004

56

880

276

2005

64

896

287

2006

57

912

299

2007

69

946

341

2008

65

981

336

2009

92

1056

356

je. „SnaŞíme se kaĹždoroÄ?nÄ› zvyĹĄovat kapacitu mateĹ™skĂ˝ch ĹĄkol. Od roku 2004 do roku 2010 jsme ji navýťi-

inzerce

)*+

   

  ! " #$ % $$ 

  ' ( !"# $%"

          ! " #$  #

       

       !"# $%&

&'( )* +,-.- /0 00 $1 / 2 $%3 '45 67 776 6+6 (5 .6+ 7+7 76. 89: ') ;;;: ')

„Dříve chodily do ĹĄkolky dÄ›ti mezi Ä?tvrtĂ˝m aĹž ĹĄestĂ˝m rokem a dnes chodĂ­ do mateĹ™inek ani ne tříletĂŠ dÄ›ti a majĂ­ tam bĂ˝t do sedmi let.“ ZDENÄšK DAVĂ?DEK, RADNICE P–9

li celkem o 176 mĂ­st,“ říkĂĄ DavĂ­dek. MĂ­st pĹ™ibude i v dalĹĄĂ­m roce, kdy se otevĹ™e novĂĄ tří-

da v mateřskÊ ťkolce Šluknovskå, kde bude o dvacet ťest míst víc. Přesto je jiŞ nyní jasnÊ, Şe i v nåsledujícím roce v mateřinkåch nenajdou místo desítky dětí. ADAM Và CHAL

adam.vachal@metro.cz

FarmĂĄĹ™skĂŠ trhy slavĂ­ ĂşspÄ›ch NĂĄkupnĂ­mu centru Galerie FĂŠnix v Praze-VysoÄ?anech se vyplatil nĂĄpad pořådat od zåří pravidelnĂŠ sobotnĂ­ farmĂĄĹ™skĂŠ trhy, kterĂŠ nĂĄvĹĄtÄ›vnost tohoto nĂĄkupnĂ­ho centra zvýťily o zhruba tĹ™etinu. ObchodnĂ­ci dĂ­ky tomu hlĂĄsĂ­ nĂĄrĹŻst trĹžeb. Galerie FĂŠnix je prvnĂ­m nĂĄkupnĂ­m centrem, kterĂŠ se rozhodlo nabĂ­dnout nĂĄvĹĄtÄ›vnĂ­kĹŻm Ä?erstvou zeleninu a ovoce přímo od zemÄ›dÄ›lcĹŻ. PouliÄ?nĂ­ farmĂĄĹ™skĂĄ trĹžiĹĄtÄ› se stala hitem letoĹĄnĂ­ho jara nejprve v Praze, kde jejich poÄ?et raketovÄ› roste, a postupnÄ› zaÄ?Ă­najĂ­ fungovat i v dalĹĄĂ­ch mÄ›stech. V Galerii FĂŠnix funguje supermarket a osmdesĂĄt obchodĹŻ, kavĂĄren a restauracĂ­. NĂĄjemci obchodnĂ­ho centra tvrdĂ­, Ĺže zĂĄsluhou farmĂĄĹ™skĂ˝ch trhĹŻ v zåří zvýťili trĹžby. „DĂ­ky kombinaci slev, kterĂŠ byly v naĹĄĂ­ prodejnÄ› Vavi u příleĹžitosti 20. vĂ˝roÄ?Ă­ firmy a farmĂĄĹ™skĂ˝ch trhĹŻ pořådanĂ˝ch GaleriĂ­ FĂŠnix, se nĂĄm v obchodÄ› prostřídalo vĂ­ce potenciĂĄlnĂ­ch zĂĄkaznĂ­kĹŻ a trĹžby v prodejnÄ› Vavi vzrostly pĹ™ibliĹžnÄ› o 28 procent ve srovnĂĄnĂ­ s pĹ™edeĹĄlĂ˝mi sobotami,“ podotkl Jiří VĂĄvra ze spoleÄ?nosti Vavi, kterĂĄ prodĂĄvĂĄ pĂĄnskĂŠ a dĂĄmskĂŠ koĹĄile.

FarmĂĄĹ™i a malĂ­ vĂ˝robci potravin ve zhruba patnĂĄcti stĂĄncĂ­ch nĂĄvĹĄtÄ›vnĂ­kĹŻm nĂĄkupnĂ­ho centra Galerie FĂŠnix od zåří kaĹždou sobotu nabĂ­zejĂ­ Ä?erstvĂŠ ovoce a zeleninu, mlĂŠÄ?nĂŠ Ä?i masnĂŠ vĂ˝robky, Ä?erstvĂĄ vejce, houby, bezlepkovĂŠ uzeniny, koĹ™enĂ­, moĹĄty, klobĂĄsy a Ä?abajky Ä?i medovinu. FarmĂĄĹ™skĂ˝ch trĹžiĹĄĹĽ v Praze rychle pĹ™ibĂ˝vĂĄ. Jedno z prvnĂ­ch zaÄ?alo fungovat loni na podzim v KlĂĄnovicĂ­ch a letos na jaĹ™e k nÄ›mu jeho poĹ™adatelĂŠ pĹ™idali takĂŠ DolnĂ­ PoÄ?ernice. Pod patronacĂ­ radnice Prahy 6 pak od bĹ™ezna aĹž na vĂ˝jimky kaĹždou druhou sobotu farmĂĄĹ™i nabĂ­zejĂ­ svĂŠ zboŞí na VĂ­tÄ›znĂŠm nĂĄmÄ›stĂ­ v DejvicĂ­ch. SvĹŻj selskĂ˝ trh majĂ­ rovněŞ VrĹĄovice, pĹ™iÄ?emĹž na tamnĂ­m KubĂĄnskĂŠm nĂĄmÄ›stĂ­ se konĂĄ dokonce tĹ™ikrĂĄt tĂ˝dnÄ›. KromÄ› hlavnĂ­ho mÄ›sta majĂ­ svĹŻj farmĂĄĹ™skĂ˝ trh takĂŠ například Kladno, PlzeĹˆ, Příbram a Brno. ZĂĄjem farmåřů o přímĂ˝ prodej vĂ˝pÄ›stkĹŻ v poslednĂ­ dobÄ› vĂ˝raznÄ› narostl. DostĂĄvajĂ­ tu totiĹž lĂŠpe zaplaceno, neboĹĽ se jiĹž nemusejĂ­ dÄ›lit o marĹži s obchodnĂ­ky, jejichĹž podĂ­l na koneÄ?nĂŠ cenÄ› vĂ˝robkĹŻ se podle zemÄ›dÄ›lcĹŻ stĂĄle zvÄ›tĹĄuje. ÄŒTK

PoprvĂŠ jsem skupinku lidĂ­ cviÄ?Ă­cĂ­ch zvlĂĄĹĄtnĂ­ kruhovitou sestavu tai-Ä?i vidÄ›la pĹ™ed lety nÄ›kde v parku v Amsterodamu. ZpoÄ?ĂĄtku mi pĹ™iĹĄlo směťnĂŠ se na veĹ™ejnosti pod koĹĄatĂ˝mi kaĹĄtany pomalu pĹ™esouvat a otĂĄÄ?et s pekelnÄ› soustĹ™edÄ›nĂ˝m vĂ˝razem ve tvĂĄĹ™i. KdyĹž jsem se vĹĄak potajĂ­ pokusila je nepozorovĂĄna napodobit, pĹ™iznĂĄm se, Ĺže mi to moc neĹĄlo. Na sebedĹŻvěře mi moc nepĹ™idalo, Ĺže hlouÄ?ek tvoĹ™ili lidĂŠ podstatnÄ› starĹĄĂ­ neĹž jĂĄ, ale myslĂ­m, Ĺže kdyby kterĂĄkoli babiÄ?ka svĂŠ pohyby zrychlila, tak jich pĂĄr schytĂĄm. Na Praze 9 mĂĄte moĹžnost zaÄ?Ă­t s tai-Ä?i na ZĹ bratří VenclĂ­kĹŻ na ÄŒernĂŠm MostÄ›.

V ÄŒeskĂŠ republice je velikou propagĂĄtorkou například Zora JandovĂĄ. Tai-Ä?i mĂĄ koĹ™eny v taoistickĂŠ filosofii a bylo pĹŻvodnÄ› koncipovĂĄno jako bojovĂŠ umÄ›nĂ­. Toto umÄ›nĂ­ se vyvĂ­jelo pĹ™es dva tisĂ­ce let za ĂşÄ?elem zajistit duchovnĂ­ sebezdokonalovĂĄnĂ­. CviÄ?enĂ­ je velmi prospěťnĂŠ zdravĂ­. V ÄŒĂ­nÄ› bylo dĹŻleĹžitĂŠ dbĂĄt o duchovno i tÄ›lesnĂŠ zdravĂ­ souÄ?asnÄ›. VlastnÄ› se tyto dva pojmy ani nerozdÄ›lovaly, ale byly chĂĄpany propojenÄ›. Tai-Ä?i pĹ™ivezl na ZĂĄpad mnich Moy Lin-chin, kterĂ˝ chtÄ›l zpřístupnit toto umÄ›nĂ­ vĹĄem. K tomuto ĂşÄ?elu vytvoĹ™il sestavu o 108 prvcĂ­ch. Mise mistra Moy Lin-china

PROFIMEDIA.CZ

Tai-Ä?i osvobozuje tÄ›lo i mysl.

byla ĂşspěťnĂĄ, jelikoĹž dnes se tai-Ä?i cviÄ?Ă­ na vĂ­ce neĹž pÄ›ti stech mĂ­stech svÄ›ta. CĂ­lem taoistickĂŠho tai-Ä?i je jedinĂĄ vÄ›c, a to aby bylo

zdravĂ­ prospěťnĂŠ. SamozĹ™ejmÄ› tai-Ä?i existuje vĂ­ce druhĹŻ, ale dĂĄ se říci, Ĺže taoistickĂĄ odnoĹž je vhodnĂĄ pro vĹĄechny, kteří chtÄ›jĂ­ dbĂĄt o

zdravĂ­ svĂŠho tÄ›la. „V taoistickĂŠm tai-Ä?i jsou například ruce a nohy protahovĂĄny aĹž do krajnĂ­ch mezĂ­ pohybu. TĂ­m se umoĹžĹˆuje protaĹženĂ­ ĹĄlach a vazĹŻ v celĂŠm tÄ›le, coĹž je povaĹžovĂĄno za zdravĂ­ prospěťnĂŠ. V bojovĂŠm umÄ›nĂ­ by se to povaĹžovalo za vĂĄĹžnou chybu, neboĹĽ cviÄ?Ă­cĂ­ je tak zranitelnĂ˝ vĹŻÄ?i Ăştoku protivnĂ­ka,“ hlĂĄsĂĄ sdruĹženĂ­ taoistickĂŠho tai-Ä?i. PříjemnĂŠ je, Ĺže ke cviÄ?enĂ­ nepotĹ™ebujete nic kromÄ› pohodlnĂŠho obleÄ?enĂ­ a mÄ›kkĂ˝ch bot. NynĂ­ v říjnu zaÄ?Ă­najĂ­ kurzy pro zaÄ?ĂĄteÄ?nĂ­ky. StaÄ?Ă­ pĹ™ijĂ­t na hodinu, kde zjistĂ­te, zda vĂĄs cviÄ?enĂ­ chytlo za srdce. Za Ä?tyĹ™i mÄ›sĂ­ce cviÄ?enĂ­ zaplatĂ­te 960 koKLĂ RA JAVĹŽRKOVĂ run. inzerce

   Chiptuning je Ăşprava software řídĂ­cĂ­ jednotky vozidla tak, aby doĹĄlo ke zvýťenĂ­ vĂ˝konu motoru a snĂ­ĹženĂ­ prĹŻmÄ›rnĂŠ spotĹ™eby pĹ™i zachovĂĄnĂ­ emisnĂ­ch parametrĹŻ a Ĺživotnosti motoru. SpoleÄ?nost Autochip - profesionĂĄlnĂ­ chiptuning poskytuje Ăşpravy od roku 2002. Na trhu pĹŻsobĂ­ jiĹž 8 let a za tuto dobu vyuĹžilo jejĂ­ch sluĹžeb vĂ­ce neĹž 7000 klientĹŻ. CĂ­lem spoleÄ?nosti je maximĂĄlnĂ­ spokojenost zĂĄkaznĂ­ka s naĹĄimi sluĹžbami a tomu takĂŠ pĹ™izpĹŻsobujeme svĂŠ sluĹžby. Optimalizace vĂ˝konu vozidla je moĹžnĂĄ tĂŠměř u vĹĄech automobilĹŻ,podmĂ­nkou je elektronickĂĄ řídĂ­cĂ­ jednotka.Tedy jak u naftovĂ˝ch ,tak benzĂ­novĂ˝ch motorĹŻ. AĹĽ jiĹž majĂ­ nebo nemajĂ­turbodmychadlo. VyĹĄĹĄĂ­ vĂ˝kon

a zĂĄroveĹˆ niŞťí spotĹ™eba paliva je zpĹŻsobena tĂ­m, Ĺže s motorem, kterĂ˝ mĂĄ vyĹĄĹĄĂ­ vĂ˝kon a vÄ›tĹĄĂ­ kroutĂ­cĂ­ moment lze jezdit v niŞťích otĂĄÄ?kĂĄch. NenĂ­ potĹ™eba tak Ä?asto podĹ™azovat, například pĹ™i stoupĂĄnĂ­ Ä?i pĹ™edjĂ­ĹždÄ›nĂ­. TĂ­mto zpĹŻsobem lze uĹĄetĹ™it aĹž 15 procent pohonĂ˝ch hmot. To platĂ­ takĂŠ pro pĹ™eplĹˆovanĂŠ motory. PotĂŠ, co si nĂĄĹĄ proĹĄkolenĂ˝ technik od zĂĄkaznĂ­ka pĹ™evezme vĹŻz je z řídĂ­cĂ­ jednotky zazĂĄlohovĂĄn pĹŻvodnĂ­ software a do tĂŠto jednotky je nahrĂĄn novĂ˝ optimalizovanĂ˝ software. NĂĄslednÄ› je provedena technikem zkuĹĄebnĂ­ jĂ­zda. NabĂ­zĂ­me rovněŞ měřenĂ­ vĂ˝konu vozidla pomocĂ­ vĂĄlcovĂŠ zkuĹĄebny. Ăšprava řídĂ­cĂ­ jednotky trvĂĄ zpravidla v rozmezĂ­ 60 aĹž 120 minut. U nĂĄkladnĂ­ch vozi-

del, kamionu a autobusĹŻ je to 2 aĹž 6 hodin. ZĂĄleŞí na typu vozidla, dostupnosti a typu řídĂ­cĂ­ jednotky. Cena Ăşpravy u osobnĂ­ch automobilĹŻ s motory bez turbodmychadla je od 3.500,- KÄ?. Motory s turbodmychadlem upravujeme od 4.500,- KÄ?. U nĂĄkladnĂ­ch automo-

bilĹŻ se cenovĂĄ hladina pohybuje od 17.500,- KÄ? a v případÄ› autobusu to je 18.500,- KÄ?. NaĹĄi zĂĄkaznĂ­ci nĂĄs mohou pravidelnÄ› vĂ­dat na rĹŻznĂ˝ch motoristickĂ˝ch akcĂ­ch, vĂ˝stavĂĄch a tuning srazech. Naposledy například v BrnÄ› na Tuning salonu 2010. PoboÄ?ky spoleÄ?nosti mĂĄme

v Praze, novÄ› budeme otvĂ­rat poboÄ?ku v OstravÄ› a BrnÄ›. Pro jednoduĹĄĹĄĂ­ Ăşpravy je moĹžno vyuŞít tĂŠĹž mobilnĂ­ montĂĄĹžnĂ­ dĂ­lnu s moĹžnostĂ­ chipovĂĄnĂ­ přímo u zĂĄkaznĂ­ka po celĂŠ ÄŒR.

Miroslav Gromnica, marketingovĂ˝ konzultant


10

praĹžskĂĄ devĂ­tka

www.metro.cz PONDÄšLĂ?, 11. Ĺ˜Ă?JNA 2010

I divadelnĂ­ci majĂ­ rĂĄdi Prahu 9 Mirek PokornĂ˝ rĂĄd vyvolĂĄvĂĄ emoce v racionĂĄlnÄ› uvaĹžujĂ­cĂ­ch divĂĄcĂ­ch PrĂ˝ je to velmi snadnĂŠ I kdyĹž se vÄ›tĹĄina hereckĂŠ obce soustĹ™edĂ­ vĂ­ce do centra Prahy, on na „devĂ­tce“ nachĂĄzĂ­ Ĺ™adu krĂĄsnĂ˝ch mĂ­st VidÄ›t ho mĹŻĹžete na scĂŠnÄ› divadla Gong v SokolovskĂŠ ulici ARCHIV MP

Herec Mirek PokornĂ˝ prorazil do divadelnĂ­ho svÄ›ta uĹž jako malĂ˝. Ohromil a nadchl ho natolik, Ĺže na zaÄ?ĂĄtku osmdesĂĄtĂ˝ch let zaloĹžil Divadlo Aha. V Praze 9 nejenom bydlĂ­, ale mĂĄ tady i Ĺ™adu oblĂ­benĂ˝ch mĂ­st. Jak jste se dostal k divadlu? Moji rodiÄ?e byli fanatickĂ˝mi ochotnĂ­ky v LysĂŠ nad Labem. MÄ› i bratry tahali na inzerce

MODELACE Ĺ˝ENY SkonÄ?ete boj s tuky a celulitidou v problĂŠmovĂ˝ch partiĂ­ch.

2x VacuShape 2x Rolletic 2xPneuven.

PĹ™ijÄ?te se podĂ­vat a vyzkouĹĄet, jak naĹĄe přístoje fungujĂ­. Bude se vĂĄm vÄ›novat vyĹĄkolenĂ˝ odbornĂ­k a peněŞenku mĹŻĹžete nechat doma.

!! PrvnĂ­ aplikace ZDARMA !!

vĹĄechny zkouĹĄky jeĹĄtÄ› v koÄ?ĂĄrku, a tak nebylo divu, Ĺže jsem uĹž v pÄ›ti letech umÄ›l zpamÄ›ti celou Tylovu Tvrdohlavou Ĺženu nebo Rub a lĂ­c Voskovce a Wericha. VaĹĄe specialita je absurdnĂ­ dramatika. Jak s nĂ­ Ä?eskĂŠho divĂĄka oslovujete? Divadlo jakoĹžto umÄ›leckĂĄ disciplĂ­na je samo o sobÄ› velice absurdnĂ­ zĂĄleĹžitost. DĹŻm z papundeklu pomalovanĂ˝ barviÄ?kama evokuje v divĂĄcĂ­ch, kteří jsou jinak ĂşplnÄ› normĂĄlnĂ­, sugestivnĂ­ pocit, Ĺže se ocitli v blaĹženĂŠm prostoru honosnĂŠ vily kdesi na ĹĄpanÄ›lskĂŠm pobĹ™eŞí. Ĺ˝e slunko praŞí, moĹ™e ĹĄumĂ­... a Ĺže se tudĂ­Ĺž schyluje k nÄ›jakĂŠ dramatickĂŠ tragĂŠdii. VyvolĂĄvat takovĂŠ emoce v lidech, kteří pĹ™itom jinak uvaĹžujĂ­ naprosto racionĂĄlnÄ›, je – zcela absurdnÄ› – vcelku snadnĂŠ. Co je vĂĄĹĄ nejvÄ›tĹĄĂ­ divadelnĂ­ ĂşspÄ›ch? Kdybych se mÄ›l nÄ›Ä?Ă­m chlu-

Mirek PokornĂ˝

bit, byly by to slavnĂŠ inscenace z naĹĄĂ­ amatĂŠrskĂŠ ĂŠry. Tango, Narozeniny, SluĹžky, VodnĂ­ slĂ­pka, Sen noci svatojĂĄnskĂŠ, StarĂĄ Ĺžena vysedĂĄvĂĄ, BudovatelĂŠ říťe... Jsme asi jedinĂ˝m souborem, kterĂ˝ se zĂşÄ?astnil JirĂĄskova Hronova s ĂşplnÄ› kaĹždou svou inscenacĂ­. PĹ™ed nÄ›kolika lety jsme tam dokon-

ce hrĂĄli hned tĹ™i rĹŻznĂŠ komedie najednou. Sjezdili jsme kousek svÄ›ta, vystupovali na tehdy prestiĹžnĂ­ch praĹžskĂ˝ch scĂŠnĂĄch: v Divadle Na zĂĄbradlĂ­, v Ĺ˜eznickĂŠ, v RubĂ­nu, v Ĺ˝iĹžkovskĂŠm divadle, v DamĂşze a mnoha dalĹĄĂ­ch. ÄŒasy to byly krĂĄsnĂŠ a pro mÄ› nezapomenutelnĂŠ.

MĂĄte v Praze 9 svĂŠ oblĂ­benĂŠ mĂ­sto? KdyĹž mĂĄm trochu Ä?asu, dĂĄvĂĄm si s oblibou svĂŠ vysoÄ?anskĂŠ koleÄ?ko: od divadla Gong zadem kolem sportovnĂ­ haly Sparty k Rokytce, pĹ™es park v PodvinĂ­ pÄ›knÄ› do vrchu aĹž k bobovĂŠ drĂĄze, odkud je dokonalĂ˝ vĂ˝hled na celĂŠ VysoÄ?any a kde pĹ™ijde k chuti pivko v zahradnĂ­ restauraci. Pak mĂĄm dvÄ› moĹžnosti: buÄ? na bobu ĹĄupem dolĹŻ, nebo pĹ™es les a pak cyklostezkou aĹž do LibnÄ› na Palmovku. LĂ­bĂ­ se mi, Ĺže kdyĹž zatouŞím po klidu, najdu v Praze 9 hned nÄ›kolik koutĹŻ, kde je moĹžnĂŠ slyĹĄet zpĂ­vat ptĂĄky a ĹĄevelit stromy. A kdyĹž mi chybĂ­ pořådnĂ˝ ĹĄrumec, mĹŻĹžu bĂ˝t za chvilku v obchodnĂ­m centru FĂŠnix a uŞívat si nĂĄkupnĂ­ horeÄ?ky – to se vĹĄak stĂĄvĂĄ opravdu jen mĂĄlokdy. ZatĂ­m jsem si tam koupil jen knĂ­Ĺžku her Divadla JĂĄry Cimrmana, kartĂĄÄ?ek na zuby a endiaron v tamnĂ­ lĂŠkĂĄrnÄ›. KLĂ RA JAVĹŽRKOVĂ

RybnĂ­k MartiĹˆĂĄk budou strĂĄĹžit dÄ›ti ul MĂ­steckĂĄ 454 (bĂ˝valĂĄ MĹ ), Praha 9 - LetĹˆany Tel.: 602 625 258 email.: modelacezeny@seznam.cz

MalĂ­ obyvatelĂŠ dÄ›tskĂŠho domova z DolnĂ­ch PoÄ?ernic a KlĂĄnovic a dÄ›ti ze ZĹ Tolerance v Praze 9 se minulĂ˝ tĂ˝den zmÄ›nili v rybĂĄĹ™e. PĹ™i slavnostnĂ­m otevĹ™enĂ­ zrekonstruovanĂŠho rybnĂ­ka pro nÄ› stĹ™edisko ekologickĂŠ vĂ˝cho-

www.modelacezeny.cz  

    !" #$% $& % '" #$% %& ($ 

)))* *+

vy LesĹŻ HMP pĹ™ipravilo zĂĄbavnÄ› nauÄ?nĂ˝ program na tĂŠma ryby a rybĂĄĹ™stvĂ­ v Praze. DÄ›ti byly pasovĂĄny na rybĂĄĹ™e a prohlĂĄĹĄeny strĂĄĹžci rybnĂ­ka MartiĹˆĂĄk. RybnĂ­k MartiĹˆĂĄk leŞí ve vĂ˝chodnĂ­ Ä?ĂĄsti Prahy na SvĂŠpravickĂŠm potoce a potoce Chvalka. Nad rybnĂ­kem se na SvĂŠpravickĂŠm potoce nachĂĄzĂ­ jeĹĄtÄ› nÄ›kolik dalĹĄĂ­ch menĹĄĂ­ch rybnĂ­kĹŻ. V 18. stoletĂ­ se na potoce Chvalka vyskytovala soustava ĹĄesti nĂĄdrŞí, kterĂŠ vĹĄak byly v 19. stoletĂ­ zruĹĄeny. V 50. letech 20. stoletĂ­ zde doĹĄlo k obnovÄ› rybnĂ­ka MartiĹˆĂĄk. V roce 1987 byla provedena jeho rekonstrukce, pĹ™i kterĂŠ byl zřízen bezpeÄ?nostnĂ­ pĹ™eliv na levĂŠm bĹ™ehu. V roce 1990 byl rybnĂ­k MartiĹˆĂĄk odbahnÄ›n a rok nato byla v jeho okolĂ­ vy-

hlĂĄĹĄena takzvanĂĄ oblast klidu KlĂĄnovice-ÄŒihadla. NĂĄklady na celkovou revitalizaci rybnĂ­ka vÄ?etnÄ› odbahnÄ›nĂ­ byly 6,3 milionu korun. „HrĂĄz rybnĂ­ka byla na mnoha mĂ­stech znaÄ?nÄ› zerodovanĂĄ a poĹĄkozenĂĄ. V rĂĄmci revitalizace rybnĂ­ka byl celĂ˝ nĂĄvodnĂ­ lĂ­c hrĂĄze znovu dotÄ›snÄ›n, upraven do mĂ­rnĂŠho sklonu a opatĹ™en kamennou dlaĹžbou. PĹŻvodnĂ­ poĹžerĂĄk (stavidlo) vÄ?etnÄ› lĂĄvky a starĂ˝ kaĹĄnovĂ˝ pĹ™eliv musely bĂ˝t vzhledem k jejich havarijnĂ­mu stavu zbourĂĄny. MĂ­sto tÄ›chto starĂ˝ch objektĹŻ byl postaven novĂ˝ kamennĂ˝ poĹžerĂĄk a kaĹĄnovĂ˝ pĹ™eliv. U pĹ™elivu bylo navĂ­c vybudovĂĄno loviĹĄtÄ› pro případ vĂ˝lovu rybnĂ­ka,“ uvedl VĂĄclav Kroutil, Ĺ™editel LesĹŻ hlavnĂ­ho mÄ›sta Prahy. JC, OTZ

ÄŒSSD pro Prahu PRAHA 3

• • • • • •

vybudujeme NOVĂ? PARK na NĂĄkladovĂŠm nĂĄdraŞí Ĺ˝iĹžkov, ZASTAVĂ?ME ploĹĄnou DEREGULACI NĂ JEMNÉHO v obecnĂ­ch bytech, otevĹ™eme DENNĂ? STACIONĂ Ĺ˜ PRO SENIORY a rozťíříme dochĂĄzku terĂŠnnĂ­ch pracovnĂ­kĹŻ, radikĂĄlnÄ› SNĂ?Ĺ˝Ă?ME POÄŒET HEREN a omezĂ­me jejich provoznĂ­ dobu do pĹŻlnoci, vyjednĂĄme provoz linky ELEKTROBUSĹŽ NA VRCH VĂ?TKOV, otevĹ™eme NOVÉ JESLE a zajistĂ­me pruĹžnou provoznĂ­ dobu pĹ™edĹĄkolnĂ­ch zařízenĂ­.

PRAHA 9

• • • • •

zajistĂ­me vĂ­ce mĂ­st ve Ĺ KOLKĂ CH A Ĺ KOLĂ CH, vytvoříme kultivovanĂŠ ODDYCHOVÉ CENTRUM kolem Rokytky (lesopark), ZABRĂ NĂ?ME dalĹĄĂ­mu ZAHUŠŤOVĂ NĂ? STĂ VAJĂ?CĂ? ZĂ STAVBY na Ăşkor zelenÄ›, urychlĂ­me REVITALIZACI BĂ?VALÉHO AREĂ LU ÄŒKD ve VysoÄ?anech, zajistĂ­me minimĂĄlnÄ› 50 NOVĂ?CH SOCIĂ LNĂ?CH BYTĹŽ pro obÄ?any v tĂ­ĹživĂŠ ĹživotnĂ­ situaci.

Miroslav POCHE

kandidåt do zastupitelstva Prahy volby 15.–16. října

ÄŒSSD pro Prahu PRAHA 4

• • • • • • •

budeme BOJOVAT S DIVOKOU VĂ?STAVBOU, kterĂĄ hyzdĂ­ krajinu, prosadĂ­me METRO D a novĂŠ tramvajovĂŠ tratÄ›, rozťíříme ZELENÉ PLOCHY a odpoÄ?inkovĂŠ zĂłny, zajistĂ­me SOCIĂ LNĂ? A ZDRAVOTNĂ? SLUĹ˝BY dostupnĂŠ pro vĹĄechny, chceme, aby kaĹždĂ˝ obyvatel Prahy 4 mÄ›l MĂ?STO K ZAPARKOVĂ NĂ?, REGULACĂ? HEREN sníŞíme pouliÄ?nĂ­ kriminalitu, otevĹ™eme radnici OBÄŒANSKĂ?M SDRUĹ˝ENĂ?M a vyĹženeme korupci.

LukĂĄĹĄ KAUCKĂ?

kandidåt do zastupitelstva Prahy volby 15.–16. října


pražská devítka

pražská devítka

www.metro.cz PONDĚLÍ, 11. ŘÍJNA 2010

Poznejte své kandidáty Komunální volby jsou na spadnutí Zeptali jsme se hlavních favoritů, kam chtějí devátou městskou část nasměrovat do budoucnosti Mezi hlavní priority patří čistota ulic

Stavíme si draka Zkušenosti s draky z obchodů jsou nevalné A co takhle vlastní?

Jan Jarolím, kandidát ODS

Leoš Paclík, kandidát ČSSD

Marek Doležal, kandidát TOP 09

Markéta Dostálová kandidátka Věcí veřejných

Zdeněk Davídek (nestr.) kandidát Strany zelených

O výstavbu jakých nových budov se chcete zasadit? Praha 9 je dynamicky se rozvíjející městskou částí s velkým nárůstem počtu obyvatel. Stavíme se proti zahušťování současné zástavby, na druhou stranu však podporujeme rozvoj území po bývalých továrnách.

O výstavbu jakých nových budov se chcete zasadit? Praha 9 potřebuje výstavbu spíše více promyšlenou, protože zahušťování zástavby především na Proseku a Střížkově již přesáhlo únosnou mez. Pokud ale mám odpovědět, jaké nové budovy by Praha 9 určitě potřebovala, tak to jsou bezesporu nové mateřské školy.

O výstavbu jakých nových budov se chcete zasadit? Nejde tu ani tak o nové budovy, ale spíše o celkovou revitalizaci Prahy 9. Máme připravenou celkovou koncepci pro tuto oblast.

O výstavbu jakých nových budov se chcete zasadit? Zasadíme se o výstavbu Domova seniorů s napojením na Polikliniku Prosek a denního stacionáře pro děti a dospělé s handicapem, výstavbu pavilonu družiny ZŠ Novoborská, sportovní areál pro volnočasové aktivity dětí i dospělých.

O výstavbu jakých nových budov se chcete zasadit? Jednoznačně bych si přál realizovat připravenou komplexní přestavbu a rozšíření mateřské školy u Vysočanského pivovaru na moderní školku 21. století. Podporuji také smysluplné projekty revitalizace bývalých průmyslových areálů ve Vysočanech.

Jak chcete zakročit proti znečišťování psími exkrementy?

V současné době probíhá doplňování a úpravy košů na vývoz odpadů tak, aby použité sáčky na exkrementy mohli lidé při procházce pohodlně vyhodit a nemuseli je nosit delší dobu s sebou. Jak chcete řešit problémy s parkováním? Přikročilo se k realizaci výstavby patrových garáží u ulice Prosecká, jsou rozpracována další objemová řešení hromadných garáží v oblasti Střížkova v ulici Liberecká, Lovosická a Bassova. Jsou navrženy další možnosti. Jak chcete zlepšit život rodinám? Podporujeme vybudování další části cyklostezky, v okolí Rokytky plánujeme vybudování dalších míst pro volnočasové aktivity – například nové parky, piknikovou louku, dětské hřiště a sportoviště. Co chystáte pro seniory? V duchu myšlenky udržení seniorů v přirozeném prostředí letos v rámci pilotního projektu nově nabídneme potřebným progresivní asistenční a dohledovou službu Senior Inspect.

Jak chcete zakročit proti znečišťování psími exkrementy? Tento problém je nutné řešit jednak prevencí, ale také se nesmíme bát i určité míry represe. Ten nejdůležitější a první krok je poskytnout našim pejskům, respektive jejich páníčkům, dostatek stojanů s pytlíky a odpadními nádobami na ulicích. Jak chcete řešit parkování? Řešením je vytvoření kombinace výstavby parkovacích domů a rozumné využití všech stávajících ploch na Praze 9 mimo jiné i k parkování, aniž by byl ohrožen ráz příjemného bydlení. Jak chcete zlepšit život rodinám? V našem obvodu je spousta zajímavých míst, které jde využít pro vybudování oddechových oblastí, kde mohou rodiny se svými dětmi trávit volný čas. Co chystáte pro seniory? Asi tím nejdůležitějším, co pro seniory můžeme udělat, je nevyčleňovat je jako nějakou zvláštní skupinu mimo ostatní obyvatele. A chceme jim vybudovat domy pro seniory.

Jak chcete zakročit proti znečišťování psími exkrementy? Chceme vystavět více stojánků se sáčky určenými pro psí exkrementy. To druhé opatření bude vždy méně populární – větší kontrolu by měla provádět městská policie. Jak chcete řešit parkování? Máme v plánu vytvořit na celém území Prahy 9 rezidentní zóny. Občan Prahy 9 zde bude mít parkování zdarma, ostatní budou mít parkování placené. Dále chceme zvýšit počty podzemních a nadzemních garáží. A navést značkami řidiče na příliš nevyužívané parkovací garáže u O2 areny a v Jandově ulice u viaduktu. Jak chcete zlepšit život rodinám? Jedná se především o výstavbu volnočasových center. Dále chceme zvýšit počet míst v mateřských školkách, ale podpořit i rodiče, kteří podnikají. Co chystáte pro seniory? Pro seniory chceme zajistit především dostupnou zdravotní péči. Také pro ně máme naplánované různé projekty, ale je nutné, aby se i oni sami do nich zapojili. Chceme rovněž vytvořit stacionář.

Jak chcete zakročit proti znečišťování psími exkrementy? Chceme zakročit nejen proti znečišťování psími exkrementy, ale i proti znečišťování veřejných prostranství občany, a to spoluprací s městskou policií a zakoupením výkonného vysavače na psí exkrementy. Jak chcete řešit parkování? V ulicích, ve kterých je to ještě možné, rozšířit parkovací plochy. Jak chcete zlepšit život rodinám? Rozšířením prostor pro volnočasové aktivity dětí a dospělých, ve spolupráci s magistrátem revitalizovat park Jetelka, který propojí odpočinkovou zónou Prosek a Vysočany. Podmínit novou výstavbu vybudováním školky, základní školy, pošty a dalších služeb. Co chystáte pro seniory? Přepážku na úřadě městské části, u které budou moci nejen senioři, ale všichni občané, kteří nemají zkušenosti s prací na počítači a internetu, kompletně vyřídit s pomocí pracovnice městského úřadu své žádosti bez byrokracie.

Čas brambor v popelu a pestrobarevných draků v povětří je tu. Letos jsem se rozhodla, že si draka postavím sama a vrátím se do dětských let, kdy jsme vždy stavěli draka doma. Však se říká, že to, co si uděláte sami, je nejlepší. Přiznám se, že mě lehce zamrazilo, když jsem v papírnictví viděla ty různé draky s tváří Barta Simpsona, ve tvaru rogala nebo i papouška. Ale nenechala jsem se zviklat, nakoupila vše potřebné a jala se stavět. Přiznám se, že přes drobné nadávání

jsem si u toho krásně odpočinula, a když byl drak hotový, cítila jsem se jako pravý král větru. A na ty z továrny budeme dělat dlouhý nos! Budete potřebovat: krepák, hedvábný papír, tři smrkové tyčky 5x5 mm, pevný provázek, nůžky, nůž, lepidlo, kroužek na klíče, fixy, lepenku. Pokud vaše děti hodně tlačí na fixy a pastelky, ať raději draka pomalují vodovkami, aby papír nepropíchly nebo nepotrhaly. Velký pozor, draka nikdy nepouštějte v blízkosti elektrického vedení. KLÁRA JAVŮRKOVÁ

11

www.metro.cz PONDĚLÍ, 11. ŘÍJNA 2010

JAK

Postup Na každé tyčce si u konce udělejte nožem zářezy, aby se vám tam později dobře přivazoval provázek a neklouzal. Z tyček si sestavte hvězdu, aby mezi jednotlivými stranami bylo 60 stupňů. Uprostřed svažte provázkem, aby vám hvězda dobře držela. Konce tyček spojte provázkem, aby vám vznikl šestihran. Teď se vám hodí vyřezané drážky, do kterých přichytnete provázek. Dva kusy hedvábného papíru slepte izolepou k sobě. Postavenou konstrukci draka si dejte na papír a obkreslete. Nezapomeňte na koncích přidat nějaký centimetr navíc, který pak ohnete kolem provázku a přilepíte. Rohy nemusíte nastavovat, radši je ustřihněte přesně, ať se

vám pak při přelepování nekrabatí na tyčkách. Vystřihněte obkresleného draka a nakreslete na něj, co chcete. Přilepte draka ke smrkové konstrukci. Spodní rohy spojte provázkem dlouhým asi metr. Na něj pak nalepte fáborky z krepáku, které budou sloužit jako ocas. Provázkem spojte dva přední a zadní rohy, které se sejdou v kroužku na klíče, za který pak celého draka uvážete k hlavnímu provázku, ze kterého ho budete pouštět. Ale pozor, kroužek na klíče není od všech rohů stejně daleko. Spojné provázky si ustřihněte tak, aby se dobře dělily na pětiny. Od vrchních rohů bude kroužek vzdálen dvě pětiny délky provázku a od těch spodních ty zbývající tři.

Co potřebujeme.

JAK

Nejtěžší fáze

JAK

Finální podoba

inzerce

Jak chcete zakročit proti znečišťování psími exkrementy? Na jedné straně pokračovat v kampani proti exkrementům, kterou jsme zahájili na jaře letošního roku, a na druhé straně pokusit se vychovávat těch pár procent našich spoluobčanů, kteří ještě nevědí, co je to čistota. Jak chcete řešit parkování? Preferencí rezidenčního stání před návštěvníky, například formou modifikovaných parkovacích zón. Úpravou povrchového stání, ale ne na úkor zeleně. Jak chcete zlepšit život rodinám? Pokračovat v revitalizacích veřejných prostranství a parků. Třeba jako je loni rekonstruovaný park Přátelství a letos Parter Starý Prosek, zkrátka udělat pro všechny z Prahy 9 místo pro nejlepší život v Praze. Co chystáte pro seniory? Dokončení rekonstrukce nového zázemí pro potřeby sociálních služeb v Hejnické ulici včetně Alzheimerova centra. Dále rozšíření stacionáře v Harrachovské uliKLÁRA JAVŮRKOVÁ ci.

P�IJ�TE NÁS PODPO�IT VE VOLBÁCH 15.-16. �ÍJNA 2010 REGIONÁLNÍ ORGANIZACE TOP 09 PRAHA 9

SC-301343/1

02


12

pražská devítka

ČAS DRAKŮ

www.metro.cz PONDĚLÍ, 11. ŘÍJNA 2010

SPECIÁLNÍ VYDÁNÍ

ZPRÁVY Z VAŠEHO OKOLÍ

SESTROJTE SI SVÉHO LETCE NÁVOD (strana 11)

PRAHA 9 Říjen 2010 www.metro.cz Svátek slaví: Andrej Max. 130 Min. 90 ARCHIV

Nová Harfa Obyvatelé Prahy 9 mohou v Libni čekat nové obchodní centrum, mnohem více zeleně a atrakce pro děti (strana 6)

Uvnitř čísla

Školky mají plno I přesto, že se zvyšuje kapacita mateřských školek, mnoho dětí se do nich stále nedostane (strana 4)

S dětmi na stezku Vlastivědná stezka Prahy 9 nabízí rodičům i jejich ratolestem 21 zajímavých míst, která zajistí nejen vyžití, ale i poučení o městské části. (strana 7)

Vaši kandidáti

Dinopark má být hlavním lákadlem pro děti.

Už víte, koho budete volit v nadcházejících volbách? Představujeme hlavní favority. (strana 2) inzerce

Co je to chiptuning?

deník METRO - pražská 9ka  

deník METRO - pražská 9ka, říjen 2010