Page 1

inzerce

MILÍ ČTENÁŘI, V PÁTEK JE STÁTNÍ SVÁTEK, A PROTO METRO NEVYJDE

PRAHA

Učňů dál ubývá. Prý zbytečně Řemesla žáky netáhnou. Rodiče ani jejich děti učňovské obory nelákají jako nezajímavé či domněle špatně placené. Ministerstvo školství to chce konečně změnit. Řemeslníci jsou prý žádaní, dobře placení a chybí ve většině oborů. více čtěte

strana 3

ČTVRTEK 7. KVĚTNA 2009 Č. 88

Metro už brzy vyrazí do Motola

WWW.METRO.CZ

*Sleva se nevztahuje na akní, zlevnné, zahradní zboží a elektrospotebie.

Češi trénovali Dnes na Švédy

Práce na prodloužení metra A i výstavba nové trasy D začínají

Info Počasí

6/18 C 0

Oblačno až zataženo, odpoledne polojasno

Západ slunce

Svátek slaví

20:28 SELČ

STANISLAV

PRAHA Už je to jasné. Práce na prodloužení trasy metra A do Motola a dál začnou na podzim. Pražané toto rozhodnutí dostali jako dárek k 35. výročí zahájení provozu metra. „Je to tak. Na stavbu máme nyní i dostatek finančních prostředků, protože jsme je získali z Evropské unie,“ oznámil včera primátor Pavel Bém. Dlouho očekávané prodloužení trasy přinese ve výsledném efektu čtyři nové stanice na dráze šesti kilometrů. Všechny by měly být uvedené do provozu nejpozději do roku 2013. Druhou dobrou zprávou, jež byla včera u příležitosti oslav výročí zahájení provozu metra oznámena, je to, že definitivně do dvou let

bude zahájena také práce na nové trase D. „Povede z Náměstí Míru přes Pankrác až do Písnice celkem deseti stanicemi,“ uvedl radní pro dopravu Radovan Steiner. Dodal, že o detailnějších projektech rozhodne rada města do léta, dokončení je plánováno už na rok 2017. „Nová trasa D by měla být trasou 21. století. Charakteristická bude mimo jiné tím, že na ní budou jezdit vlaky bez strojvedoucích, podobně jako tomu je už třeba v Norimberku,“ vysvětlil ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák. Alena Hechtová alena.hechtova@metro.cz

Čeští hokejisté se včera v Bernu připravovali na čtvrtfinálové utkání MS se Švédskem. Více na straně 26. ČTK – MICHAL KAMARYT inzerce


čtvrtek 7. května 2009

02 domov

Václav Klaus poprvé nebude letos 8. května povyšovat důstojníky do hodností generálů. Nechce údajně povýšit ty, které navrhla odstupující vláda premiéra Mirka Topolánka

Domov

Olympiáda? Raději ne Asi tři pětiny Čechů by si nepřály, aby se v Praze případně konaly olympijské hry, třetina vyjádřila opačný názor. Vyplývá to z dubnového průzkumu agentury STEM. Praha chce olympiádu v roce 2020.

Zruší poplatky? Sociální demokraté chtějí v úterý zrušit poplatky o zrušení poplatků pro sociálně slabé, nepracující důchodce a zdravotně postižené občany.

Kromě 97 poslanců ČSSD a KSČM chtějí údajně osvobození dětí a důchodců od poplatků podpořit i nezařazené poslankyně Olga Zubová a Věra Jakubková (dříve ze Strany zelených), lidovec Ludvík Hovorka a nezařazený poslanec Evžen Snítilý (dříve ČSSD). Oba opoziční návrhy na zrušení poplatků podpořil počátkem dubna sněmovní zdravotnický výbor. Pokud by je sněmovna skutečně zrušila, jejich další osud by byl v rukou senátorů. Senát ale již minule vrátil sněmovně komunistický návrh na jejich úplné zrušení. (hop, čtk)

Evropa se včera pozdě odpoledne nejdřív zaradovala, to když senátoři schválili Lisabonskou smlouvu, tedy soubor pravidel dalšího fungování Evropské unie. Hodinu poté ale Bruselu úsměv spadl, to když zase prezident Václav Klaus emotivně oznámil, že se svým podpisem „rozhodně počká“. Lisabonská smlouva, které většina obyvatel České republiky podle různých průzkumů stejně moc nerozumí, bude pravděpodobně ratifikována až o měsíce později.

inzerce

MAFA

„Lisabonská smlouva je pro tuto chvíli mrtvá, protože byla v jednom členském státě odmítnuta v referendu. Proto pro mě rozhodování o ratifikaci této smlouvy zatím není na pořadu dne,“ uvedl Klaus s tím, že počká, zda skupina senátorů nechá prozkoumat Lisabonskou smlouvu u Ústavního soudu. Svůj postoj nebude říkat dříve, dokud soud nevydá nález. Česko dále patří mezi čtyři z 27 zemí unie, kde zatím ratifikace smlouvy neskončila. Na podpis se čeká i v Německu a Polsku.

! O H O T ČEŠI DO

! M Ý T Ý K S E Č A N Y Z UR K Í Š P E L J E N E M Í Z Í NAB

PETR HOLEČEK

KURZ

Můžeme zavést víza, hrozí Kanada Kanadský premiér Stephen Harper včera na summitu EU-Kanada v Praze nepřímo naznačil, že pokud se nepodaří vyřešit problém českých žadatelů o azyl, bude jeho země muset přikročit ke znovuzavedení víz. V posledních týdnech odcházejí za oceán zejména Romové, kteří se cítí v Česku diskriminováni.

PRAHA

Další triumf? Nejdřív šéf ČSSD shodil vládu, teď bude chtít zrušit i poplatky.

Padesáté výročí od pádu příbramských meteoritů přivádí do Prahy astronomy z celého světa. Sejdou se na konferenci o meteoritech.

Lisabon prošel. Ale ne u Klause PRAHA

Ve stejný den, kdy Všeobecná zdravotní pojišťovna oznámila, že bude pokutovat tři jihočeské nemocnice za nevybírání zdravotnických poplatků, přišla ČSSD s informací, že je rovnou zruší. Tedy že se o to pokusí. Na 12. května svolali socialisté mimořádné zasedání sněmovny. Na programu bude návrh Moravskoslezského kraje i návrh KSČM, které oba počítají s úplným zrušením poplatků. Hejtman Středočeského kraje David Rath už před časem uvedl, že je schopen zajistit 101 hlasů pro výrazné omezení poplatků. Šlo by podle něj PRAHA

Meteority

Harper přímo vízovou povinnost nezmínil. Na dotaz, zda zavedení víz nehrozí, ale řekl, že pokud nenastane zlepšení, bude muset Kanada nějak reagovat. Česko a Kanada zatím budou hledat cesty, jak migraci zabránit. Za první čtvrtletí roku požádalo v Kanadě o azyl 653 českých občanů. (iDNES.cz)

V MARIÁNKÁCH JE BOJ S KRIZÍ PŘÍJEMNÝ

:1 7 1 4:2 :1 5 2 4:3 1 : 5 3 :3 DEK

VÝSLE

NÍ D E L S O P MÁŠ DAT! I Ř P E S I ŠANC

5

! přijeďte !

08.05. – 05.07. 2009 od 635 Kč/den 05.07. – 23.08. 2009 od 665 Kč/den uvedené ceny jsou za 1 os. ve 2L pokoji II. kategorie Minimální délka pobytu – 3 dny.

v ceně pobytu:

ubytování v centru města plná penze (možnost polopenze) NABÍZÍME

klasické masáže, solárium manikúru, lázeňské procedury pedikúru, kadeřnictví terapie v solné jeskyni bazén s vířivkami reflexní masáže koncerty, kulturní programy nordic walking HOTEL POLONIA

Hlavní tř. 50, 353 01 Mariánské Lázně tel.: 354 622 451 fax: 354 622 452 e-mail: recepce@hotelpolonia.cz

www.hotelpolonia.cz

SOUTĚŽ S OUTĚŽ O SKVĚLÉ CENY AŽŽ DO FINÁLE! CENY A VVÍCE ÍCE NAJDEŠ NA NA www.chance.cz www w.c a ppobočkách! ob

www.chance.cz, teletext TV NOVA: 201-289 a 750-769, e-mail: info@chance.cz, infolinka: 233 090 831


čtvrtek 7. května 2009

26 sport

čtvrtek 7. května 2009

České fotbalisty by v přípravě proti Maltě měl vést Dušan Uhrin starší. Jako dočasného kouče národního týmu ho doporučila expertní komise. Asistentem by se pro utkání 5. června v Jablonci měl stát František Komňacký, trenér jabloneckého klubu.

Krátce

Junioři začali drtivou výhrou Kanonádou do sítě Norska zahájili čeští florbaloví junioři cestu za obhajobou stříbrných medailí z mistrovství světa. Nováčka elitní skupiny porazili vysoko 12:1, už dnes je čeká domácí Finsko. (iDNES.cz)

Budovu mosteckého magistrátu v centru města muselo včera opustit na 380 úředníků a další stovky lidí, kteří si v budově vyřizovali své záležitosti. Důvodem bylo anonymní telefonické oznámení o umístění bomby.

(P)otupí švédskou ocel?

Řemesla už netáhnou

Soupeř dokázal jako jediný tým vyhrát v jednom roce MS i olympiádu

Učňů ubývá, řemeslníci chybějí. Pomůže finanční motivace?

Statisticky nejtěžší možný soupeř čeká dnes od 20.15 hokejisty ve čtvrtfinále mistrovství světa v Bernu. Poslední vzájemné měření sil v Liberci Češi vyhráli 2:1.

Učňovské obory žáky ani jejich rodiče v posledních letech nelákají. „Na zednické práce jsme přijali loni jen pět studentů, kapacitu máme čtrnáct. Čalouník není žádný,“ popsal stav učitel soukromého odborného učiliště v Praze 9. Jenomže řemeslníci jsou stejně jako kdy jindy stále žádaní, a tak mnoho odborníků bubnuje na poplach. Dokonce tak hlasitě, že se nedostatkem adeptů na různá řemesla začalo už před

domov 03 Krátce

Lékařům se nelíbí Rathovky PRAHA Soukromí lékárníci chtějí podat žalobu kvůli zavedení slevových kuponů, tzv. Rathovek, ve středočeských krajských lékárnách. Jde prý o nekalou soutěž. Žaloba včetně návrhu na předběžné opatření bude podá(čtk) na příští týden.

FLORBAL

Mladý Mosley se předávkoval MOTORISMUS V Londýně vče-

ra zemřel syn prezidenta Mezinárodní automobilové federace Maxe Mosleyho. Devětatřicetiletý Alexander, který se živil jako restauratér a ekonom, se podle agentury AP předávkoval drogami. (čtk)

Pöpperle v Plzni Petr Přikryl bude nadále působit v pražské Spartě. Jednatřicetiletý gólman se včera dohodl na nové roční smlouvě a s juniorem Filipem Novotným bude krýt záda Janu Cháberovi. Naopak holešovický klub opustí Tomáš Pöpperle, rok bude hostovat ze Sparty v Plzni. (sim)

LEDNÍ HOKEJ

LEDNÍ HOKEJ Svěřenci Vladimíra Růžičky se o postup do bojů o medaile utkají stejně jako před rokem se Švédskem, které jako jediný tým od roku 2001 nechybělo v semifinále světového šampionátu ani jednou. Českým reprezentantům se navíc proti severskému soupeři příliš nedaří, v normální hrací době jej na MS porazili naposledy v Oslu 1999. Před rokem v Kanadě vyhráli Švédové hned dvakrát, v osmifinálové skupině 5:3 a ve čtvrtfinále pak 3:2 v prodloužení. V dnešní základní sestavě bude asi chybět útočník Jan Marek, který vynechal předešlé dva zápasy kvůli potížím s kolenem. Přestože je už v pořádku, kouč Růžička se rozhodl nezařadit jej do čtvrtfinálových bojů, které začaly už včera.

PRAHA

Podle předpokladů by se měl proti Švédům postavit do branky 22letý Jakub Štěpánek. VítkoČTK – MICHAL KAMARYT vický gólman už dokázal ve třech utkáních letošního MS neinkasovat.

Čtvrtfinálové výsledky MS Rusko–Bělorusko 4:3 Finsko–USA 2:3

Rusové se včera překvapivě hodně nadřeli proti Bělorusům. Ti drželi krok až do 48. minuty, kdy o jejich prohře 3:4 rozhodl Kovalčuk.

Semifinálovým soupeřem ruských obhájců titulu budou Američané, kteří ve večerním duelu zdolali Finsko 3:2. ŠIMON MERTA

inzerce

Čecha připravil o finále Iniesta

V KINECH OD 14. KVĚTNA

FOTBAL Soupeřem Manchesteru United ve finále Ligy mistrů bude 27. května na olympijském stadionu v Římě Barcelona. Tým českého brankáře Petra Čecha se dostal v 9. minutě do vedení nechytatelnou bombou Essiena a měl další šance náskok zvýšit. Katalánský velkoklub se za celý zápas téměř k ničemu nedostal a norský rozhodčí Övrebö mu odpustil minimálně jednu penaltu za ruku v pokutovém území. Jenže, jak kdysi prohlásil trenér Tomáš Pospíchal, fotbal nemá logiku. Hosté se k první a jediné střele na Čechovu branku dostal až v 93. minutě. Trefa Iniesty však byla gólová a zápas tak skončil 1:1. V prvním duelu na Nou Campu branka nepadla, do finále jde Barcelona. (sim)

časem zabývat ministerstvo školství. „Chceme motivovat zaměstnavatele ke spolupráci se školami. Ti zaměstnavatelé, na jejichž pracovištích bude probíhat praktická výuka, budou moci čerpat finanční prostředky ze státního rozpočtu,“ uvedl ministr školství v demisi Ondřej Liška. Podle něj je zároveň nutná i motivace rodičů dětí, kteří končí školní docházku. „Neměli by za každou cenu své potomky tlačit na učebně náročné školy, pokud

Z občanek rodná čísla nezmizí Občanské průkazy zůstanou s rodným číslem a otisky prstů budou mít v pasech děti už od šesti let. Obě zásadní změny v dokladech včera schválila sněmovna. Návrhy ještě posoudí Senát. Vláda navrhla počet údajů v občanských průkazech omezit v rámci změn dvou stovek zákonů, které souvisejí se vznikem čtyř základních informačních registrů. V občanských průka-

PRAHA

zech by mělo podle vlády zůstat jméno, příjmení, pohlaví, státní občanství, datum, místo a okres narození, fotografie a podpis držitele průkazu. Průkazy se strojově čitelnými údaji poslouží ke komunikaci s těmito informačními registry. Cestovní pasy s otisky svých prstů budou moci dostávat děti až od šesti let věku. Některé státy tuto povinnost zavádějí už pro tříleté děti. (hop, čtk)

Mýty, které řemeslům škodí • Řemeslo je špinavá práce • Kdo se zabývá řemeslem, zřejmě to daleko nedotáhl • V řemeslných profesích jsou menší platy než v ostatních sférách • Řemeslo omezuje možnosti dalšího vývoje • Řemeslo je pro hloupé • Riziko v řemesle ohrožuje pracovníky daleko více než práce v kanceláři • Řemeslo není tvůrčí, omezuje osobnost • Řemeslo je tak náročné, že člověka postupně udolá nemocemi z velké námahy • Řemeslník svou práci nikdy nekončí a stává se jejím otrokem • Řemeslo se nedělá v podnětném prostředí

na to nemají vlohy. Zbytečně je tím stresují, a oni mohou být úspěšní jinde. Když to vezmu po praktické stránce, dnes si svářeč vydělá dokonce třikrát až čtyřikrát více než začínající učitel. Právě tyto informace musíme dětem i rodičům sdělit,“ doplnil Liška. „U nás si řemeslník vydělá v průměru 31 500 korun. A stejně chybí zájemci,“ potvrzuje slova ministra i mluvčí firmy Siemens. Ministerstvo školství vedle návrhů finanční motivace pro zainteresované strany začalo pracovat na novém způsobu závěrečných zkoušek učňů. Jestli však bude dotažen do konce, je nyní zřejmě otázkou i dalšího politického vývoje.

Policie stíhá českého piráta Jihočeští policisté stíhají mladíka, který na internetu zveřejnil film Nestyda Jana Hřebejka. Umožnil tak kopírování snímku ostatním. Způsobil podle policie škodu nejméně dva miliony korun. Už předloni se stal podobný případ, jiný mladík musel zaplatit 150 tisíc za to, že zveřejnil na internetu snímek Simpsonovi. (hop)

ČESKÉ BUDĚJOVICE

ALENA HECHTOVÁ

inzerce

Hlasujte pro jistotu

Potřebujete koberce nebo PVC?

Ano, tak přijďte do firmy Euro-koberce levn i. U nás vždy nejlevněji.

v květnsmuyčk!!a Akce 2 é koberce, vysoká

luxusní bytov ,-Kč/m Kč/m2 nyní za 99 zlevněno z 249,-

Jiří Havel

lídr kandidátky do Evropského parlamentu

Jiří Paroubek předseda ČSSD

Koberce bytové, zátěžové, podkladové, čistící zóny, běhouny, venkovní tráva a PVC Euro-koberce s. r. o., www.eurokoberce.cz, info tel.: 606 456 619 Praha 9, Hloubětín, Poděbradská 13, tram č.3, zastávka Podkovářská Příbram, Obecnická 364 , naproti Karzitu Nymburk, Poděbradská 982 , naproti bývalému ČKD, Mladá Boleslav, Řepov 119 v budově nábytku Řepov

5. a 6. června přijďte k volbám do Evropského parlamentu


Ä?tvrtek 7. kvÄ›tna 2009

Ä?tvrtek 7. kvÄ›tna 2009

V centru vznikne novÊ obchodní a kancelåřskÊ centrum. Mezi Våclavským nåměstím a ulicemi Na Příkopě, Jindřiťskou a Panskou ho plånuje firma Welwyn Company.

04 praha

Praha

Kytka za tisĂ­covku KrĂĄdeĹž okrasnĂŠ kvÄ›tiny z jednĂŠ z pĹ™edzahrĂĄdek hotelu na NĂĄrodnĂ­ třídÄ› se nevyplatila muĹži, kterĂ˝ si ji odnesl i s kvÄ›tinĂĄÄ?em. StrĂĄĹžnĂ­ci ho chytli, a nynĂ­ zaplatĂ­ tisĂ­c korun pokuty.

Zbraslav zpět rytířům Připravte se na velkÊ změny. Tedy pokud patříte mezi nåvťtěvníky sbírek Nårodní galerie. Třeba na Zbraslav pomalu můŞete zapomenout. Prostory zåmku se uŞ brzy vråtí rytířům.

„PalĂĄc KinskĂ˝ch pĹ™ijme Ä?ĂĄst sbĂ­rek ze Zbraslavi.“

MĹŻĹžete zde obdivovat asijskĂŠ umÄ›nĂ­. PorcelĂĄn, malby, meÄ?e. VĹĄak je takĂŠ AsijskĂŠ umÄ›nĂ­ nĂĄzev expozice na ZbraslavskĂŠm zĂĄmku. Ale jen do 6. Ä?ervence, kdy se Ä?ĂĄst pĹ™edmÄ›tĹŻ pĹ™estÄ›huje, dalĹĄĂ­ zmizĂ­ v depozitåřích. „Je to plĂĄnovanĂ˝ krok, vyprĹĄela nĂĄm nĂĄjemnĂ­ smlouva,“ potvrdila vÄ?era denĂ­ku Metro mluvÄ?Ă­ NĂĄrodnĂ­ gale-

rie Petra JungwirthovĂĄ s tĂ­m, Ĺže se prostory vrĂĄtĂ­ zpÄ›t rodu rytířů DebenĂ­nĹŻ, kteří objekt spravujĂ­ a ĹžijĂ­ v nÄ›m. Se zĂĄnikem galerie na Zbraslavi takĂŠ souvisĂ­ definitivnĂ­ ukonÄ?enĂ­ provozu palĂĄce KinskĂ˝ch na StaromÄ›stskĂŠm nĂĄmÄ›stĂ­ uĹž tuto nedÄ›li v podobÄ›, jakou dnes znĂĄte. „Provoz stĂĄlĂŠ expozice Krajina v Ä?eskĂŠm umÄ›nĂ­

PRAHA

Petra JungwirthovĂĄ, NG

zde bude ukonÄ?en 10. kvÄ›tna, kdy sem majĂ­ nĂĄvĹĄtÄ›vnĂ­ci vstup zdarma,“ Ĺ™ekla JungwirthovĂĄ. PrĂĄvÄ› palĂĄc KinskĂ˝ch se totiĹž stane ĂştoÄ?iĹĄtÄ›m Ä?ĂĄsti zbraslavskĂ˝ch exponĂĄtĹŻ. „NÄ›kterĂŠ se pĹ™estÄ›hujĂ­ na StaromÄ›stskĂŠ nĂĄmÄ›stĂ­, kde chystĂĄme novou expozici ve spoluprĂĄci s NĂĄrodnĂ­m muzeem,“ zmĂ­nila mluvÄ?Ă­. „PrĂĄvÄ› dokonÄ?ujeme koncepci, nĂĄvĹĄtÄ›vnĂ­ci se budou moci těťit na UmÄ›nĂ­ antiky a orientu,“ dodala. V palĂĄci KinskĂ˝ch bude tato novinka otevĹ™ena 11. prosince. Jan David jan.david@metro.cz

ÄŒeĹĄtĂ­ hokejistĂŠ jsou podle nĂĄzoru bookmakerĹŻ tuzemskĂ˝ch sĂĄzkovĂ˝ch kancelåří ve Ä?tvrtfinĂĄle MS proti Ĺ vĂŠdsku velmi mĂ­rnĂ˝m favoritem.

LoupeŞ v kasinu Policie påtrå po muŞi, který prý opakovaně loupil a svÊ oběti vŞdy ohroŞoval pistolí. Zatím naposled pachatel vybral trezor 19. dubna v kasinu v Praze 5.

NatĂĄÄ?enĂ­ Kamera na VltavÄ›

Sport

Pardubice hledají řeťení

Sport i na stranÄ› 26

ProblĂŠmy hokejovĂŠho HC Moeller, kterĂ˝ pĹ™iĹĄel kvĹŻli ekonomickĂŠ krizi aĹž o tĹ™etinu sponzorskĂ˝ch příspÄ›vkĹŻ, budou Pardubice Ĺ™eĹĄit v zåří. Po pĹ™edloĹženĂ­ analĂ˝zy mohou zastupitelĂŠ například rozhodnout, zda klubu slevĂ­ z nĂĄjmu v ÄŒEZ ArenÄ›.

PoslednĂ­ novinky z mistrovstvĂ­ svÄ›ta v lednĂ­m hokeji a jestli si Petr ÄŒech zachytĂĄ římskĂŠ finĂĄle fotbalovĂŠ Ligy mistrĹŻ, se doÄ?tete na dalĹĄĂ­ stranÄ› dneĹĄnĂ­ho vydĂĄnĂ­ denĂ­ku Metro.

Hamburk, Aston Villa a SlovĂĄcko! Slavia v Edenu prohrĂĄla 0:1 s 9. celkem druhĂŠ ligy DubnovĂĄ krize praĹžskĂŠ Slavie pokraÄ?uje i v kvÄ›tnu. Po ligovĂŠ prohĹ™e 0:1 v BrnÄ› pĹ™iĹĄla porĂĄĹžka pohĂĄrovĂĄ. DruholigovĂŠ SlovĂĄcko navĂ­c jako prvnĂ­ Ä?eskĂ˝ tĂ˝m vyhrĂĄlo v novĂŠm Edenu.

NĂĄplavka pod ĹželezniÄ?nĂ­m mostem v Praze 2 byla vÄ?era uĹž druhĂ˝m dnem uzavĹ™ena pro cyklisty. OvlĂĄdli ji filmaĹ™i, natĂĄÄ?Ă­ se zde podle pracovnĂ­kĹŻ ĂşvodnĂ­ dĂ­l seriĂĄlu od scenĂĄristy, kterĂ˝ mĂĄ za sebou i slavnĂ˝ ĂštÄ›k z vÄ›zenĂ­. METRO – JAN DAVID

JEN TI NEJLEPĹ Ă? MÄšNĂ? EVROPU

RozhodnÄ›te ve volbĂĄch 5. a 6. Ä?ervna

inzerce

FOTBAL V dosavadnĂ­ch zĂĄpasech letoĹĄnĂ­ho roÄ?nĂ­ku PohĂĄru ÄŒMFS dokĂĄzalo SlovĂĄcko vyĹ™adit uĹž tĹ™i prvoligovĂŠ tĂ˝my – Brno, Kladno a Ostravu. V polovinÄ› semifinĂĄle nakroÄ?ilo k jeĹĄtÄ› vÄ›tĹĄĂ­ senzaci. PĹ™ed domĂĄcĂ­ odvetou za tĂ˝den v UherskĂŠm HradiĹĄti mĂĄ k dobru vĂ­tÄ›zstvĂ­ nad SlaviĂ­ 1:0, kterĂŠ po cent-

DokonÄ?enĂ­ ze strany 24 CestovĂĄnĂ­ - nabĂ­dka • Ĺ˜ECKO 12 dnĂ­ apartm. s bazĂŠnem u moĹ™e za ceny na Ä?eskĂ˝ch chalupĂĄch 6100-7700 KÄ?. KATALOG ZDARMA. Slevy pro dÄ›ti a seniory. www.cklotos.cz T: 466985652 „RELAXAÄŒNĂ? POBYTY“ SLOVENSKO – DUDINCE – HOTEL HVIEZDA

TERMĂ?N:

29.5. – 06.6. 7.790 KÄ? 05.6. – 13.6. 7.890 KÄ? (moĹžnost spojenĂ­ termĂ­nĹŻ)

cestovĂĄnĂ­

Cena zahrnuje: dopravu z Prahy, plnou penzi, ubytovåní v 1/2 pokojích s vl.soc. zaříz., vstupní lÊkařskou konzultaci, 12 procedur, vyuŞití hotelovÊho bazÊnu, delegåta, pojiťtění CK.

KONTAKT:CKA.Ĺ aPříbram,tel. 318637744Ä?i603864519 w w w. c k a s a . c z

Finance - nabĂ­dka

finance 1. mĂ­sto Yellow line finance 2. mĂ­sto Yellow line

www.ransdorf.com

sport 25

• PĹŻjÄ?ky bez. ruÄ?. zĂĄstavy a prokaz. příjmu. NĂ­zkĂ˝ Ăşrok a splĂĄtky. VysokĂĄ prĹŻch. Reg. nerozhoduje. aĹž do 5 mil. SchvĂĄlenĂ­ do 2 h. T: 723906432 723123900

DivĂĄkĹŻ v Edenu moc nebylo, dĹŻvodem byla cena lĂ­stkĹŻ.

ru KazĂĄra zařídil pĹ™esnou hlaviÄ?kou FormĂĄnek. SlovĂĄcko se tak zaĹ™adilo po bok Aston Villy a Hamburku, tedy tĂ˝mĹŻ, kterĂŠ za-

tĂ­m dokĂĄzaly na novĂŠm stadionu v Edenu vyhrĂĄt. Ĺ imon Merta simon.merta@metro.cz

      

 !" 

 

  

     

   ! " 

  #$  %  

      

finance 

SOUKROMÉ

HOTOVOSTNĂ? PĹŽJÄŒKY 10 - 650.000 KÄ?

finance

• vyplåcení exekucí bez omezení • soukr. hypotÊky aŞ na 30 roků!!! • neprokazujete příjmy!!! ZDARMA A BEZ Zà STAV

604 584 572

RYCHLÉ PĹŽJÄŒKY NA SMÄšNKU BEZ NUTNOSTI RUÄŒITELĹŽ

finance KÄ? do 700.000 bez nĂĄhledĹŻ do registrĹŻ

vyřízení jeťtě dnes, bez poplatků a bez zprostředkovatelů

605 179 356

finance

  • RychlĂŠ nebankovnĂ­ pĹŻjÄ?ky 30 - 150 000, nĂ­zkĂ˝ Ăşrok. tel.: 775203597 • HrozĂ­ vĂĄm EXEKUCE? MĂĄme nejrychlejĹĄĂ­ Ĺ™eĹĄenĂ­, pĹŻjÄ?ky bez poplatku pĹ™edem. Tel.: 776 88 11 44 • NemĹŻĹžete do banky? Zavolejte nĂĄm! OddluŞíme, pĹ™eĂşvÄ›rujeme, to vĹĄe bez registru a doloĹženĂ­ příjmu. Tel.: 731 359 921 • PĹŻjÄ?ky do 1.000.000! NebankovnĂ­ sektor, bez doklĂĄdĂĄnĂ­ příjmu, bez ruÄ?itele! ZĂĄznam v registru nevadĂ­! Tel.: 606546442 • Expres pĹŻjÄ?ka 10-250.000 KÄ?. Nad 250.000 KÄ? moĹžno zĂĄstava. Bez popl., nĂ­zkĂ˝ Ăşrok, rychle, registry nevadĂ­! PĹŽJÄŒĂ?ME VĂ M! www.pujcime-vam.cz, 720386371

  

   ! " #$% 

  

  

   

  

  

 

  

 

  

 

 

finance

ÄŒTK

        

 

  &"'(% )*'(%    

 

• XXXL pĹŻjÄ?ky, bank., nebank. i vl. zdroje, hypotĂŠky, oddluĹženĂ­, smÄ›nka pro vĹĄechny-obÄ?any, podnikatele, studenty, maminy na MD jen na OP/IÄŒO. 725007079 • ExkluzivnĂ­ nebankovnĂ­ pĹŻjÄ?ky od 20.000 tis. do 200 tis. pro vĹĄechny bez ruÄ?enĂ­, pouze na OP, vyřízenĂ­ expres, bank. registry nezkoumĂĄme. T. 733705050 • Na smÄ›nku aĹž 260.000 KÄ? od 3.918 KÄ? mÄ›s. bez ruÄ?itele a registru! 300.000-5,000.000 KÄ? proti zĂĄstavÄ›, rychle! 731 129 560, 731 129 942 • RychlopĹŻjÄ?ky bez poplatkĹŻ aĹž 166.000 KÄ?. PĹŻjÄ?Ă­me vĂĄm 40.000 KÄ?, vrĂĄtĂ­te pouze 46.512 KÄ?. Registr nezkoumĂĄme. Volejte si o svĂŠ penĂ­ze na 602880559 • RychlĂŠ jarnĂ­ nebankovnĂ­ pĹŻjÄ?ky pro vĹĄechny i pro dĹŻch. Bez poplatkĹŻ. Banka VĂĄm nepĹŻjÄ?ila? My ano. tel.: 777 272 702 • MimořådnĂŠ pĹŻjÄ?ky v kvÄ›tnu na smÄ›nky do 200.000 KÄ?, VĂ?HODNÄš. Tel.: 605 742 189 • PotĹ™ebujete penĂ­ze a v bance mĂĄte prĹŻĹĄvih? ObraĹĽte se na nĂĄs, pomĹŻĹžeme, 774538382 • DOSTUPNÉ PĹŽJÄŒKY 20–150,000 KÄ? do 65 let. Bez poplatkĹŻ, bez ruÄ?itele, vhodnĂŠ pro zamÄ›stnance, OSVÄŒ, dĹŻchodce, Ĺženy na MD. tel. 774135741, 723000556 • Jste v registru? Nezoufejte! Ĺ˜eĹĄĂ­me exekuce, oddluĹženĂ­! Jsme Ä?eskĂĄ spoleÄ?nost a poskytneme finanÄ?nĂ­ prostĹ™edky dle VaĹĄich podmĂ­nek. Tel.: 737954715

• MAJITEL pronajme kancelĂĄĹ™e v centru Prahy, TĂ˝nskĂĄ 21, P1, velikost od 13.5 m2 aĹž 79 m2. Cena od 250,- do 365,- KÄ?/m2/mÄ›sĂ­c + sluĹžby a energie za kancelĂĄĹ™. KancelĂĄĹ™e majĂ­ samostatnĂ˝ vstup. MoĹžnost propojenĂ­ v jeden celek. Tel.: 606 785 874 • MAJITEL pronajme atelier v centru Prahy, TĂ˝nskĂĄ 21, P1, velikost 2+kk, 48 m2. Cena 17.500,- KÄ?/ mÄ›sĂ­c + samostatnĂŠ měřenĂ­ elektĹ™iny. Po celkovĂŠ rekonstrukci, vybavenĂŠ nĂĄbytkem, kuchyĹˆskĂĄ linka, koupelna. V domÄ› je recepce, ĂşdrĹžba a ostraha 24 hodin. Sleva 30% prvnĂ­ dva mÄ›sĂ­ce nĂĄjmu. Tel.: 606 785 874 • MAJITEL pronajme prostory v Praze 2, Laubova 6. PřízemnĂ­ ateliĂŠr velikost 140 m2, garĂĄĹž 15 m2, atrium 41 m2. Cena nĂĄjmu 29.000 KÄ?/mÄ›sĂ­c; samostatnĂŠ měřenĂ­ elektrickĂŠ energie a plynu. Sleva 30% prvnĂ­ dva mÄ›sĂ­ce nĂĄjmu.Tel.: 606 785 874 • Pronajmu 1+kk, Praha 4-KomoĹ™any, cena 6.500 KÄ?+poplatky. tel.: 602 260 297

Pronåjmy - poptåvka • Hledåme k pronåjmu pro naťe klienty byty různých velikostí v Praze, velkå databåze klientů, neplatíte provize. Tel: 234 095 764, 776 833 658 • Hledåm pro 2 osoby menťí byt k pronåjmu v Praze a okolí, na zařízení nezåleŞí, moŞnÊ ihned, bez zvířat a nekuřåci. Tel.: 220 806 245, 775 088 498

• KoupĂ­m byt kdekoliv v Praze, dĂĄm okamĹžitou zĂĄlohu, platba hotovÄ›, prĂĄvnĂ­ zĂĄleĹžitosti vyřídĂ­m. Stav nerozhoduje. RK nevolat. tel.: 234095720, 720539665 • KoupĂ­m byt v Praze, pĹŻjÄ?Ă­m na privatizaci, mohu poskytnout nĂĄhradnĂ­ bydlenĂ­ nebo nechat v bytÄ› doŞít. PlatĂ­m hotovÄ›. Tel.: 721 161 890 • HledĂĄm obecnĂ­ byt v Praze, dluh nebo privatizaci uhradĂ­m. Tel.: 776 244 319 • PENĂ?ZE IHNED za dr. byt nebo v OV v Praze do 10 mil. KÄ?. DÄ›kuji za nabĂ­dky. tel.: 777 212 134 • ZaplatĂ­me odstupnĂŠ aĹž 500.000,KÄ? za nĂĄjemnĂ­ byty v Praze v domÄ› u soukromĂŠho majitele. HledĂĄme byty vĹĄech velikostĂ­. reality@jurda.cz tel. 603418248

Byty - nabĂ­dka • NabĂ­zĂ­me NĂ JEMNĂ? BYTY v Praze vĹĄech velikostĂ­ od garsonek po 4+1. VhodnĂŠ k trvalĂŠmu bydlenĂ­. Ceny od 300.000,-KÄ?. reality@jurda.cz tel. 603418248

Hobby - poptĂĄvka • KoupĂ­m nÄ›meckĂŠ vojenskĂŠ vÄ›ci z 2. sv. vĂĄlky: maskĂĄÄ?e, pĹ™ilby, dĂ˝ky, vysĂ­laÄ?ky, pilotnĂ­ kukly, kombinĂŠzy, přístroje z letadel, atd. tel.: 602 385 958 • SbÄ›ratel koupĂ­ starĂŠ perskĂŠ koberce, obrazy a ostatnĂ­ staroĹžitnosti. tel.: 602 218 721

Vybav. domĂĄcnosti popt.

• SolidnĂ­ ceny za VĂĄĹĄ STAROĹ˝ITPronĂĄjmy - nabĂ­dka Byty - poptĂĄvka NĂ? NĂ BYTEK, SKLO, PORCELĂ N, • Pronajmu mezonetovĂ˝ byt 3+kk • KoupĂ­m byt v Praze do 5,000.000 OBRAZY nabĂ­zĂ­ velkĂĄ praĹžskĂĄ prov Praze 10–DubÄ?i. VhodnĂ˝ pro fir- KÄ?. PENĂ?ZE IHNED. RK nevolat. vozovna. OcenĂ­me i dle fotografiĂ­. mu. tel.: 603 529 270 tel.: 603478873 Tel.: 722 181 264


Ä?tvrtek 7. kvÄ›tna 2009

V Ä?ĂĄsti BĹ™evnova příťtĂ­ stĹ™edu nepoteÄ?e voda. DodĂĄvka bude pĹ™eruĹĄena od 8 do 12 hodin v BÄ›lohorskĂŠ a BolĂ­varovÄ› ulici. VodohospodĂĄĹ™i zde plĂĄnujĂ­ vymÄ›nit starĂ˝ vodovodnĂ­ Ĺ™ad a vytvoĹ™it novou přípojku.

praha 05

ŽALUZIE, ROLETY

 

      !"# $% !& 

'! ( ) *! !" #

  

       

 !" #$$ %% &'( )*) *!+ ,,*

 

 

• STĚHOVà N� •

• VYKL�ZEN�•



NEPOTĹ˜EBNĂ?CH VÄšCĂ? •BOURĂ NĂ? • KDYKOLIV, KAMKOLIV I SO A NE Fa NÄšMEC 603 538 314, 603 583 806

 

 

  

 

         

    ! ! " #  $   " % ! % " #  #   

   

        

  

   

  

800 600 333    

     

  

          !  "#$%&     ' &( ")% %*+ " ,+& !(+&%,() + . /+(&$& ) 01 ) &+2 $,&34% / & 5& 34% /Home Care Services & Supplies, s. r. o.

( $)$ *+)$ , $ )$ -. ')$!

• zdravotní sestry  !"# $#% &'

    

  

pĹ™ijme pro celĂŠ ĂşzemĂ­ hl. m. Prahy. Na HPP i VPÄŒ.

DobrĂŠ platovĂŠ podmĂ­nky.

Tel. 777 724 501 aĹž 04 dana.souckova@homecare.cz

               

            

                      !    !" "       #$#% &'' ((& ())* (+) ,() &++ - % . # /  - 0 1 &+* / 2 3 -    $ *   4 ! % 

%55444# #5

     ! "# $%& $'( % ' $%) ( * *& +++,- ./,

Útesy, vodopådy a... lachtani Jako kamennÊ ruiny dåvno ztracenÊho města v hlubinåch působí lachtaní svět pod hladinou v praŞskÊ zoo. Otevře se 23. května, ale malå ukåzka je tu uŞ dnes.

Na prĹŻhlednou hladinu pĹ™istĂĄvajĂ­ dvÄ› divokĂŠ kachny. „Tak uĹž to tu nenĂ­ prĂĄzdnĂŠ,“ smÄ›je se u kamennĂŠ skluzavky Helena RosypalovĂĄ, kterĂĄ se v trojskĂŠ zoo starĂĄ o lachtany. Teprve dnes Ä?ekĂĄ celĂ˝ pavilon za 39 milionĹŻ korun kolaudace, do tĂ˝dne zde mohou plavat i lachtani, kteří v areĂĄlu po dobu stavby nebyli k vidÄ›nĂ­ rok a Ä?tvrt. ÄŒekĂĄ je oproti dřívÄ›jĹĄku dvojnĂĄsobnÄ› velkĂ˝ bazĂŠn s umÄ›lĂ˝m ostrĹŻvkem, novĂĄ skluzavka a skalnĂ­ Ăştesy z pravĂŠho kamene. „Celkem jsme ho pĹ™ivezli kolem tisĂ­ce tun asi na padesĂĄ-

TROJA

Architekt kamenných zahrad Stanislav Špoula v umělÊ jeskyni s výhledem pod hladinu

ti nĂĄklaÄ?ĂĄcĂ­ch,“ říkĂĄ architekt Stanislav Ĺ poula. Kolem se tyÄ?Ă­ varhanovitĂŠ Ăştvary, do nichĹž jsou zasazeny velkĂŠ kulovitĂŠ balvany. Na celĂ˝ areĂĄl je krĂĄsnÄ› vidÄ›t z novĂŠ vyhlĂ­dky nad

umÄ›lou jeskynĂ­ i z dĹ™evÄ›nĂŠho hlediĹĄtÄ›, odkud si uĹžijete cviÄ?enĂ­ s lachtany.

Helena RosypalovĂĄ mĂĄ na starosti lachtany, budou zde cviÄ?it na ostrĹŻvku. 2x METRO – JAN DAVID

„JeĹĄtÄ› tady budou řådit zahradnĂ­ci, ale uĹž je prakticky hotovo,“ pochvalu-

je si Rosypalovå. Zvědavå je na nový systÊm filtrace. Na tom zåleŞí, jak lachtany uvidíte skrz sklo v podzemí. Jan David jan.david@metro.cz inzerce


čtvrtek 7. května 2009

Vůbec poprvé v České republice se uskuteční mistrovství světa formací v akrobatickém rokenrolu. Atraktivní podívaná se odehraje v sobotu 23. května v basketbalové hale Sparty, kde se sejde světová elita.

06 praha Krátce

Z Knížecí jen autobusem X20 SMÍCHOV Anděl a Újezd propojí od zítřka náhradní autobusová linka X20, na kterou budete moci nastoupit na autobusovém obratišti na Knížecí, vystupovat zde budete v ulici Ostrovského. Autobusy zde budou jezdit místo tramvají 6, 9, 12 a 20 nepřetržitě do pátku 5. červ(dav) na kvůli opravám.

Stromy zmizí z Jezerky Od 18. do 22. května nechá Praha 4 pokácet 23 stromů v parku Na Jezerce. Dendrologické průzkumy podle zástupce starosty Václava Krištofa ukázaly, že stromy jsou nebezpečné a mohou spadnout. Hned po kácení se údajně v parku vysadí kvalitní a pro park vhodné dřeviny. (čtk) NUSLE

Běžci omezí i Prahu 5 Pražský maraton v neděli omezí dopravu hromadnou i automobilovou. Jaké vás čekají změny a kdy?

„Slibujeme, že jakmile to bude možné, ulice pro automobily uvolníme,“ sdělil včera mluvčí pražské policie Ján Mikulovský. Pražský mezinárodní maraton omezí automobilovou dopravu v neděli mezi 9. a 16. hodinou. Motoristé podle Mikulovského musí počítat s tím, že bude uzavřena například obvykle silně vytížená Strakonická ulice ve směru do centra nebo neustále plný Barrandovský most. „Aktuálně, mezi skupinkami běžců, budeme příčně pouštět například dvě až tři auta přes Jiráskův most,“ doplnil mluvčí. Novinkou letošního maratonu je podle policie to,

PRAHA

Změny v MHD Tramvaj 1, 7, 8, 9, 16, 18 a 22 nepojedou do širšího centra. Linky 3, 10, 12, 14, 17, 20 a 24 budou místy odkloněny. Linka 21 bude zkrácena, vybrané spoje linky 13 budou naopak prodlouženy. Linka číslo 4 bude v provozu až od 13:15. Mezi 9:30 a 13:15 bude mezi zastávkami Podolská vodárna a Pražského povstání jezdit náhradní autobus X3.

že běžci poběží ulicemi Prahy 5, tedy více městskou částí než po silnici. „Na každé křižovatce budou stát policisté. Běžce doprovodí čtyři motorky a čtyři auta,“ dodal Mikulovský. Podle něj bude v ulicích

Pozor na skryté nebezpečí! Je to můj každodenní společník – říká manažer, můj nepřítel u zkoušek - kontruje student, příčina mnoha vážných nemocí – lakonicky dodává lékař. O čem je řeč? O stresu! Ať se setkáte s kýmkoli, skoro každý je vystresovaný, málokdo však ví, co tento termín vlastně znamená. Stres lidem původně sloužil v případě ohrožení života ke zmobilizování všech sil a následné rychlé a přesné obraně nebo naopak k dostatečně rychlému útěku. Zatímco před několika tisíci let stres lidstvu napomáhal přežít, dnes nás ten samý reflex pomalu zabíjí. Se stresem souvisí řada chorob – vysokým krevním tlakem počínaje, přes poruchy zažívání (které vedou k žaludečním vředům či cukrovce), k oslabení imunitního systému až po zhoršení paměti a narušení schopnosti koncentrace. Zdravotní problémy vyvolané dlouhodobým stresem se mohou projevit také například infarktem nebo až sebevražednými sklony.

Pomoc, už nemůžu dál! Po čase se nastřádaný stres nahromadí a máte pocit, že jste naprosto bez energie, nemáte náladu vůbec na nic a navíc se vám zdá, že už prostě nemůžete dál. Část chronického stresu lze odbourat změnou způsobu života. Některé povinnosti jistě lze zrušit nebo delegovat na jiné osoby, či odjet na pár dní na dovolenou.

Aktivní obrana je nutnost!

Jednou z možností příznivého ovlivnění metabolizmu nervových buněk je dlouhodobá ochrana jejich membrán pomocí potravinového doplňku Arelitu - patentované fosfolipidové směsi, který je k dostání v lékárnách. Přípravek obsahuje důležité biogenní prvky, které díky vzájemnému působení odbourají nejen stres, ale zároveň napomohou organizmu k lepšímu výkonu v práci a třeba i ve sportu. Jedinec se lépe koncentruje, více si pamatuje a v neposlední řadě i kvalitněji spí – shrnují pozitivní účinky Arelitu odborníci. Patentovaná fosfolipidová směs Arelit má řadu pozitivních účinků i mimo nervový systém, například snižuje toxický účinek alkoholu na játra, podporuje redukci tuků zrychlením jejich metabolizmu, pročišťuje cévy, zlepšuje stav pokožky, vlasů a nehtů nebo snižuje bolesti kloubů. Arelit podávejte pro dosažení co nejlepších výsledků dlouhodobě, dosáhnete tak menší míry stresu, lepšího soustředění a vyšších výkonů v práci či sportu.

hlídkovat několik desítek policistů. Na místě budou i strážníci. Dopravní podnik už dříve oznámil, že omezení kvůli maratonu se dotkne 17 tramvajových a tří autobusových linek. Část tramvajových linek bude rozdělena na dvě části a do širšího centra nebudou zajíždět, část bude v určitých úsecích odkloněna. „Změny budou platit od 8.45 do 16.15. Bude také zavedena náhradní autobusová doprava,“ informovala Eva Dydová z oddělení komunikace dopravního podniku. Podrobnější informace mohou cestující zjistit v doplňujícím boxu nebo na stránkách www.dpp.cz. Pražský mezinárodní maraton se letos poběží popatnácté. Loni se jej zúčastnilo přes 4500 běžců ze sedmdesátky zemí světa. (čtk)

Staré soupravy: návrat do metra PRAHA O

víkendu bude metro slavit 35 let od zahájení provozu. „Zájemci se budou moci svézt historickou soupravou metra nebo si prohlédnout zázemí depa Kačerov, kde jsou odstavovány současné soupravy metra,“ informoval včera ředitel dopravního podniku Martin Dvořák. Oslavy se uskuteční zítra od 10 hodin. Depo Kačerov bude pro návštěvníky otevřené do 16 hodin. Mezi stanicemi Nádraží Holešovice a Kačerov budou jezdit původní sovětské soupravy EČS vyrobené v 70. letech, které v pražském podzemí jezdily více než 20 let. První návrhy na vytvoření podzemní dráhy v Praze se datují do roku 1898. První tunel se však začal razit v roce 1969 a metro vyjelo 9. května 1974. Dnes má pražské metro 57 stanic na 59 kilometrech tras. (čtk)

!!!POZOR pro úspìch OPAKUJEME!!!

10% 20% 30% 40%

na veškerý nábytek

Sleva je platná do konce Èervna 2009 pøi odevzdání tohoto kupónu pøi objednání zakázky na naší prodejnì PRAHA- Chodov Slevy se nesèítají a nejsou platné na akèní zboží, zboží z letáku, a již zlevnìné zboží

na veškeré matrace

Sleva je platná do konce Èervna 2009 pøi odevzdání tohoto kupónu pøi objednání matrací na naší prodejnì PRAHA- Chodov Slevy se nesèítají a nejsou platné na akèní zboží, zboží z letáku, a již zlevnìné zboží

na stoly a zidle

Sleva je platná do konce Èervna 2009 pøi odevzdání tohoto kupónu na vybrané stoly a židle na naší prodejnì PRAHA- Chodov Slevy se nesèítají a nejsou platné na akèní zboží, zboží z letáku, a již zlevnìné zboží

na veškerou dekoraci

Sleva je platná do konce Èervna 2009 pøi odevzdání tohoto kupónu na nákup dekorace na naší prodejnì PRAHA- Chodov Slevy se nesèítají a nejsou platné na akèní zboží, zboží z letáku, a již zlevnìné zboží


čtvrtek 7. května 2009

čtvrtek 7. května 2009

22 servis a zábava

Dnes

Zpočátku oblačno až zataženo, místy slabý déšť, na jihozápadě srážky jen ojediněle. Během dne od jihozápadu polojasno. Mírný západní vítr 2 až 6 m/s.

Německé kytary Skupina Rammstein vystoupí po pěti letech opět v Praze. V O2 areně se představí 25. listopadu.

Karlovy Vary

Liberec

Ústí n. L.

20

Ostrava

18 19

20 16

19

Plzeň

Hradec Králové Pardubice

Vtipných reklam na pánskou ochranu je spousta. Tahle patří k těm nejlepším. Více na METRO.CZ

Bio

Zítra

7/23

18

19

17

1

Střední zátěž Rizikové skupiny by se měly vyvarovat zvýšené fyzické a psychické zátěže a věnovat pozornost aktuálnímu zdravotnímu stavu.

17

19

18

6/18

Švédské úřady včera potvrdily první případ nákazy člověka takzvanou prasečí chřipkou. Pozitivně testována byla asi padesátiletá žena, která nedávno navštívila USA. Prvního nakaženého včera oznámilo také Polsko.

Pozítří

Rekordy Průměr

Jihlava

Brno

Olomouc

10/22

13,9

Maximum

29,1

V roce

1923

Minimum

České Budějovice

7. 5.

V roce

0,6 1857

1) V roce 1903 byl patentován zmrzlinový kornout. První zmrzlina s dřívkem potom vznikla roku: a) 1907 b) 1914 c) 1921

2) Brazilský automobilový závodník a pilot formule 1 Ayrton Senna zahynul ve svých 34 letech během nehody roku 1994 při Grand Prix: a) v San Marinu b) Monaku c) Brazílii 3) Francouzský malíř Francois Boucher zachytil na svém obraze z roku 1757: a) markýzu de Pompadour b) Ludvíka XVI. c) Marii Antoinetu

Více si zahrajete na www.metro.cz

Řešení z minulého čísla

Sudoku

Kvíz

4) Březost žirafy, které se narodí jedno mládě, jen výjimečně dvě, trvá podle vědeckých publikací: a) 7 až 8 měsíců b) 10 až 11 měsíců c) 14 až 15 měsíců

5) Vědec A. Leeuwenhoek a malíři Jan Steen a Johanes Vermeer pocházejí ze stejného nizozemského města. Je to: a) Delft b) Utrecht c) Maastricht

Příběhy ze zvířecího světa

6) Robustní čtyřnohý býložravý dinosaurus s typickými rohy na „pancéřované“ hlavě byl: a) iguanodon b) triceratops c) tyranosaurus ŘEŠENÍ: 1 – C, 2 – A, 3 – A, 4 – C, 5 – A, 6 – B

Horoskop na dnešní den

inzerce

BERAN 21/3–20/4

Na dnešní večer si rozhodně nic nedomlouvejte s kamarády. Měli byste ho věnovat romantice s  partnerem. 906 706 607

LEV

23/7–22/8

Máte partnerské nebo finanční problémy? Zavolejte mi i vy! Astroložka Kamila!

Tel.: 906 706 607

Zjistíte, že vaše pracovní odměna neodpovídá vašemu pracovnímu nasazení a zřejmě ani postavení ve firmě. 906 706 607

STŘELEC

23/11–21/12

Dnes si budete jen těžko vydobývat pozornost přátel, nakonec se vám to podaří, i když trochu těžkopádně. 906 706 607

PŘEDURČILY VÁM HVĚZDY SPOLEČNOU BUDOUCNOST? Povím vám to! Astroložka Viola na tel.: 906 706 607 PANNA

23/8–22/9

Panny, zřejmě vás trápí kocovina nebo obyčejná lenost, do práce se vám nechce, ale nakonec se překonáte. 906 706 607

KOZOROH

22/12–20/1

Že vy už se vidíte na prodlouženém víkendu? Zřejmě se to také odrazí na vašem slabém pracovním 906 706 607 nasazení.

BLÍŽENCI

BÝK 21/4–21/5

Projdete si zkouškou vaší trpělivosti. Nebude se vám dařit dokončit pracovní úkol a budete ho 3x předělávat. 906 706 607

VÁHY

22/5–21/6

Dnes v sobě budete muset spolknout pěknou dávku žárlivosti. Dělat nějaké scény se však opravdu nehodí. 906 706 607

ŠTÍR

23/9–23/10

Odmítnutí od vašeho idolu vás srazí na kolena a zřejmě vám i pro dnešek klesne sebevědomí. Vzchopte se rychle! 906 706 607

VOLEJTE ZDARMA! Vyberte si z profesionálních KARTÁŘEK tu svou! Tel.: 800 222 400

24/10–22/11

Partnerský vztah začnete přirovnávat k seriálu na pokračování. V něm se také střídají rozchody a usmiřování. 906 706 607

VODNÁŘ

21/1–20/2

Úspěch, který si dnes ukořistíte, vás i vaše okolí utvrdí o vašich přednostech a sebevědomí může opět 906 706 607 růst.

RAK

22/6–22/7

Budete tak trochu uražení, když vám partner oznámí, že sám vyráží do společnosti. Užijte si svůj program! 906 706 607

ROZHODNUTÍ! Nechcete šlápnout vedle? Povím vám, co je pro vás nejlepší! Volejte kartářku Nelu! Tel.: 906 706 607 RYBY

21/2–20/3

Připadá vám jako nesmysl sedět v práci, když už na dveře klepe víkend, proto to raději zabalíte trochu 906 706 607 dřív.

Poskytovatel: E.M.A. Europe s.r.o., pouze pro starší 18 let, 1 min./70 Kč vč. DPH, P. O. Box 14, 110 15 Praha 015

Saakašviliho odpůrci se střetli s policií Desítky stoupenců gruzínské opozice se včera střetly s policií u hlavní policejní stanice v metropoli Tbilisi. TBILISI K vyhrocení situace přívrženci gruzínské opozice, kteří už řadu týdnů protestují proti prezidentovi Michailu Saakašvilimu, došlo právě v den, kdy v zemi začalo velké vojenské cvičení Severoatlantické aliance.

To opakovaně kritizovala Moskva, se kterou má Tbilisi vyostřené vztahy od loňského srpna. Podle mluvčího ministerstva vnitra se demonstranti pokusili vniknout do policejního areálu. Televize odvysílala záběry policistů a protestujících útočících na sebe navzájem obušky a holemi přes kovová vrata, která je oddělovala. Podle

opozičníků byl při incidentu zadržen vůdce protestní akce Giorgi Gačečiladze. Gruzínská opozice vyzvala obyvatele k dlouhodobé kampani občanské neposlušnosti. Chce tím na Saakašviliho vyvinout tlak a přimět ho k podání demise. Demonstrantům se nelíbí především to, jak se Saakašvili zachoval loni v srpnu při krátké válce s Ruskem. (jbs, čtk)

Transplantovali jí celý obličej CLEVELAND Šestačtyřicetiletá

Connie Culpová začíná po letech nový život. Médiím včera poprvé ukázala svou tvář, kterou jí jako první Američance transplantovali lékaři z Clevelandu. Ženu postřelil její vlastní manžel. Muž matku dvou dětí střelil do hlavy z dvoumetrové vzdálenosti před pěti roky. Pacientka přežila, během dalších let se podrobila desítkám operací, které však nedokázaly obnovit základní funkce jako čich nebo chuť. Bez rtů nemohla prakticky mluvit, dýchala pomocí otvoru na krku. Lékaři se tak nakonec rozhodli ženě

Connie Culpová před a po transplantaci obličeje.

transplantovat prakticky celou tvář. Operace loni v prosinci trvala 22 hodin. Od

REUTERS

mrtvého dárce Culpová tehdy dostala nos, horní ret i lícní kosti. (zra, iDNES.cz)

Gay byl odškodněn Španělsko se vyrovnává se svojí minulostí. Platí za chyby Ve Španělsku byl odškodněn první homosexuál, který byl vězněn během diktatury kvůli své sexuální orientaci. V nejbližší době by mělo být vyplaceno dalších 185 podobných případů. MADRID Antonio Ruiz obdrží od španělské vlády odškodnění ve výši 4000 eur za to, že byl v roce 1976, kdy mu bylo 17 let, poslán na tři měsíce do vězení kvůli své homosexualitě. „Jsem prvním odškodněným ve Španělsku, v Evropě, možná i na světě. V Německu homosexuálové, kteří byli posíláni do koncentračních

táborů, odškodněni nebyli. Dnes jsem na svůj stát hrdý,“ říká pro španělskou televizi TVE1 Ruiz. Během Francovy diktatury bylo kvůli své homosexualitě uvězněno na 5 tisíc gayů. Zákon, který umožňoval homosexuály posílat do vězení, byl zrušen až roku 1979. Antonia Ruize udala jeptiška z blízkého okolí. „V šest hodin ráno k nám vrazili 4 tajní policisté, hned mě odvezli na komi-

Elektrické šoky Homosexualita se ve španělských věznicích „léčila“ převážně elektrošoky. Takzvaná terapie spočívala v promítání fotografií žen a mužů. Když se na plátně objevil muž, byl do homosexuálního „pacienta“ vpuštěn proud.

sařství a následujících 93 dní jsem strávil ve třech věznicích,“ vzpomíná Ruiz. Během Franca byla homosexualita považována za nebezpečnou nemoc, kterou bylo třeba léčit. ONDŘEJ NEKOLA

svět 07

Opilý ministr řádil BERLÍN O rozruch se na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem postaral ukrajinský ministr vnitra Jurij Lucenko. Napadl tamní personál, který ho opilého nechtěl pustit do letadla. Výtržnost ukonči-

la až policie, když politika a jeho syna zadržela. Předtím ještě stihli zranit čtyři policisty. Lucenkův úřad incident popřel. Ukrajinský prezident ale už požádal svou vládu o vysvětlení. (čtk) inzerce


čtvrtek 7. května 2009

08 finance

čtvrtek 7. května 2009

Prodej nových osobních aut se v dubnu zvýšil o 19 procent a vyrovnal tak propad z předchozích měsíců. Od ledna do dubna se na českém trhu prodalo 48 667 vozů, což znamená meziroční nárůst o 1,8 procenta.

Stát nemusí platit 120 miliard za IPB Česká státní kasa o 120 miliard korun kvůli IPB nezchudne. Ministr financí v demisi Miroslav Kalousek totiž včera podepsal dohody ohledně sporných pohledávek týkajících se zkrachovalé banky.

Kalousek se zároveň rozhodl odtajnit dohodu o narovnání mezi Českou republikou a Nomurou, která souvisela s kauzou IPB. „Vztah České republiky a Nomury je tak definitivně uzavřen. Rizika plynoucí z toho, že bychom odkryli karty, pominula, a proto jsem rozhodl zahájit proces odtajnění smluv,“ řekl Kalousek. Zároveň ale upozornil, že odtajnění smlouvy je

dvoustrannou záležitostí a musí se projednat i s Nomurou. Proto zatím neuvedl konkrétní termín.

„Vztah Nomury a ČR je tímto uzavřen.“ M. Kalousek, ministr v demisi

PRAHA Miroslav

Pohledávky by podle smlouvy neměly být již nikdy vůči Česku uplatněny. Náklady na státní rozpočet dohoda podle ministerstva

mít nebude. Podle Kalouska ovšem za pohledávky dostanou jejich správcové stovky milionů korun, které ale na jejich odkoupení poskytne společnost Nomura. Další spory navázané na krach Investiční a poštovní banky ale pokračují. Například Československá obchodní banka podala na Nejvyšší státní zastupitelství stížnost na žalobce Ladislava Letka, který vyšetřuje jednu z kauz souvisejících (čtk) s krachem IPB.

Být členem je dobré Země střední a východní Evropy čeká letos mimořádně těžký rok, i proto, že všechny důsledky ekonomické krize se ještě neprojevily. Výhodu v krizi mají v tomto regionu členové Evropské unie a zejména eurozóny. Shodli se na tom účastníci debaty, kterou včera

LONDÝN

inzerce

uspořádala londýnská organizace Business for New Europe. „Členství v Evropské unii a v eurozóně jsou dalším nárazníkem a podporou v krizi,“ myslí si Manfred Schepers, viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj, který letos očekává těž(čtk) kou recesi.

televizní program 21 TV program na sobotu 9. května ČT1

ČT2

NOVA

13:40 Mezi námi zvířaty 14:05 Partnerské vztahy aneb Návod na přežití (19/26) 14:30 Velkofilm – film o filmu 14:50 Doktor Martin (18/23) Příští ráno. Seriál VB (2007) 15:40 Experiment Jsem na to sama! 16:10 Anna Franková (2/2) Dramatizace slavného příběhu 17:50 Záhady Slavičího domu (1/5) Seriál VB (1983) 18:40 Evropské pexeso 18:45 Večerníček Jak Ťuk a Bzuk nechtěli, aby pršelo 19:00 Události 19:40 Branky, body, vteřiny 19:55 Předpověď počasí 20:00 Kniha mého srdce Celonárodní anketa o nejmilejší knihu 21:20 Iluzionista Film USA (2005). Režie N. Burger 23:05 Zprávy 23:10 Branky, body, vteřiny 23:20 Spawn Fantasy thriller USA

18:30 Kultura.cz Pašijové Evangelium podle houslí Pavla Helebranda 18:55 Kde peníze pomáhají 19:00 Mezi proudy Come Dearest 19:45 A. Dvořák: Karneval

08:55 Eso 10:05 Mlhy Avalonu (2/2) Závěr filmu 12:00 Volejte Novu O TV Nova s Marcelou Sobotkovou 12:30 Dovolená s Andělem Filmová komedie ČR 14:00 Valentino Romantická komedie USA 16:10 Smrt krásných srnců Film ČR (1986) 17:50 Babicovy dobroty 18:30 Koření 19:30 Televizní noviny, Sportovní noviny, Počasí 20:00 Fenomén Gott Jedinečný projekt Olgy Špátové zachycující Karla Gotta ve chvílích triumfu i přemýšlení 21:25 Mr. Johnson Komedie ČR (2008). Hrají: K. Issová, J. Joseph, N. Mancuso a další. Režie C. Haber 23:05 Pokoj 1408 Horor USA (2007) 01:00 Novashopping 01:20 Volejte Novu 01:45 Babicovy dobroty

20:00 Zlatá šedesátá (16/26) Zdeněk Mahler. Československý filmový zázrak, jak ho viděli jeho tvůrci 21:00 Den sedmý – osmá noc Stačí pustit na lidi strach a oni už zbytek dovrší sami 22:40 Šupiny z AniFestu 22:45 Třistatřicettři 23:40 Noc s Andělem

NOVA CINEMA 11:00 11:30 12:00 12:30

13:20

14:05

14:50

15:20

17:15 18:15 19:15

21:00 22:00

22:30 00:10

Ošklivé káčátko (23) Ošklivé káčátko (24) Teleshopping Směr jih (10) Dobr. seriál USA/ Kan. (1994-1998) Remington Steele II (1) Seriál USA (1984) Laurel a Hardy: Pila & Není kuchař jako kuchař Hollywoodský zpravodaj Žhavé zprávy ze světa filmu Most u Remagenu Válečný film USA (1969) Kobra 11 V (2) Krimiseriál N (2000) Kobra 11 V (3) Krimiseriál N (2000) Mach 2 Akční film USA (2002) Pohotovost XII (14) Seriál USA (2005) Dharma a Greg IV (17) Sitcom USA (2000) Teror ve vlaku Film USA/N (2002) Utajené životy v Hollywoodu Erot. film USA (2001)

PRIMA

ÓČKO

09:30 Knight Rider (2) Michael Knight. Akční seriál USA 10:30 Wolffův revír IV S pomocí ďábla. Krimiseriál N (1999) 11:30 Policejní vyjednavači (2) 12:25 Columbo 14:20 Zápas Komedie VB (1999) 16:15 Letiště Thriller USA (1970). Hrají: B. Lancaster, J. Bissetová, D. Martin a další. Režie G. Seaton 18:55 Zprávy TV Prima; Sport TV Prima, Počasí 19:35 Přátelé VI (3) Jak Ross zapíral. Sitcom USA (1994) 20:00 Já, robot Sci-fi USA (2004) na motivy povídek Isaaca Asimova 22:20 Muž s cejchem smrti Akční thriller USA (1990). Hrají: S. Seagal, B. Wallace, K. David a další. Režie D. Little 00:10 Bouřlivý příliv (2/2) Katastrofický film N 01:50 Volejte Věštce

9:00 Akcelerace 10:00 Inbox Rozhovor se zajímavým hostem 11:00 Akcelerace Klipy pro dobrou náladu 12:00 Jízda Klipy na odpoledne 13:00 T-music chart Vaše top 20 15:00 Novinky Klipové novinky uplynulého týdne pěkně pohromadě 16:00 Jízda Klipy na odpoledne 19:00 Cz & sk České a slovenské klipy 20:00 Rgm live space Záznam 3. základního kola soutěže hudebních skupin 21:00 Party ride Klipy, které rozjedou každou párty 22:00 Party ride Klipy, které rozjedou každou párty + SMS chat 00:00 5. element Svět hip hopu 01:00 Dojezd + sms chat Klipy na noc

TV program na neděli 10. května ČT1 13:05 14:25 14:45 15:00

15:05 16:15 16:35 17:05 17:25 17:40 18:10

18:35 18:45

19:00 19:35 19:50 20:00 21:10 21:45 21:50 22:00 23:40

Prsten a řetěz Cesty víry Křesťanský magazín Sváteční slovo šéfredaktora Katolického týdeníku Antonína Randy Zlá krev (3/7) Seriál ČR (1986) Paláce 1. republiky na nábřeží Vltavy Moje rodina III (6) Evropský manuál (1) Čétéčko Retro Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek (32/39) Zpívánky Večerníček Jak Ťuk a Bzuk nechtěli, aby pršelo Události Branky, body, vteřiny Předpověď počasí Velkofilm (1/2) Dívčí válka 168 hodin Zprávy Branky, body, vteřiny Franck Keller (1/5) Předběžné zdržení Huff II (9/13)

ČT2

NOVA

NOVA CINEMA

PRIMA

ÓČKO

12:20 Antonín Dvořák: Rusalka Filmové ztvárnění 14:20 POP ART 14:55 Svět umění: Hollywoodští rivalové (4/15) Bela Lugosi versus Boris Karloff 15:50 MS v hokeji 2009 Švýcarsko Přímý přenos utkání o třetí místo 18:45 Poklady světa Omán. Prastaré a důmyslné zavlažovací systémy v horách i v poušti 19:00 Simpsonovi XIX (14/20) Sranda na objednávku. Nejnovější řada oblíbeného seriálu USA 19:25 Hudební vizitka Pavel Steidl – kytara (1993). Režie J. Nekvasil 19:55 Tajemství Strážce duší 20:15 MS v hokeji 2009 Švýcarsko Přímý přenos finálového utkání 23:20 Šupiny z AniFestu 23:25 Okno naproti Film It. (2003)

08:35 Výbuch bude v pět Film ČR (1984) 10:00 Jane Doe: Jiná tvář Krimifilm USA 11:45 Případ mrtvých spolužáků Film ČR (1976) 13:30 Velká cena Španělska 16:25 Mr. Bean Pan Bean jde do města 17:00 Odpolední Televizní noviny, Sportovní noviny, Počasí 17:25 Dva a půl chlapa IV (23) 17:55 Rady ptáka Loskutáka 18:50 Občanské judo 19:30 Televizní noviny, Sportovní noviny, Počasí 20:00 Krokodýl Dundee v Los Angeles Akční komedie 22:00 Střepiny Nazýváme věci pravými jmény. Uvádí Stanislav Brunclík 22:30 Mr. GS 23:05 Ráže .45 Krimifilm US 00:50 Kriminálka Miami II (5) Seriál USA (2004) 01:35 Novashopping

12:30 Koření Všechny vůně světa Planeta je místo, kde se dějí věci, o kterých se Vám ani nezdá Pojďte se dívat... 13:15 10 nej... z Hollywoodu Co nejlepšího nabízí Hollywood? Rychlý a napínavý pohled na žebříček toho nejzajímavějšího z Hollywoodu 13:45 Scéna 14:15 Hvězdný reportér 15:00 Hvězdy červeného koberce 15:30 Kočičí princ Film ČR (1979) 17:05 Kobra 11 V (4) Krimiseriál N (2000) 18:05 Kobra 11 V (5) Krimiseriál N (2000) 19:05 Nezvěstný syn Film USA (2002) 21:00 Pohotovost XII (15) Seriál USA (2005) 22:00 Dharma a Greg IV (18) Sitcom USA (2000) 22:30 Tři Thriller VB/Luc (2005) 00:15 Rodina Sopránů VI (13)

09:30 Svět 2009 10:05 Žena v moři Krimikomedie Fr. 11:55 Receptář prima nápadů 13:00 Partie Nejen s politiky a nejen o politice 13:40 M.A.S.H. (66) 14:15 Zátah Krimikomedie USA 16:20 Columbo Sladká, leč smrtící. Detektivní seriál USA (1973). Hrají: P. Falk, V. Milesová, M. Sheen a další. Režie J. Szwarc 18:00 Jak se staví dům Postav dům, prodej ho – a vyděláš! Moderuje Pavel Cejnar 18:55 Zprávy TV Prima; Sport TV Prima, Počasí 19:35 Přátelé VI (4) Jak Joey neměl pojištění. Sitcom USA (1994) 20:00 Vraždy v Midsomeru X Zvíře v nás 22:00 Hranice smrti Film USA (2006) 00:10 Rudá planeta Sci-fi thriller USA

12:00 Jízda Klipy na odpoledne 13:00 Filmshot Magazín o filmech a dění kolem nich 13:30 Jízda Klipy na odpoledne 14:30 Rgm live space 15:00 Jízda Klipy na odpoledne 16:00 Reportáže ocko.tv Reportáže uplynulého týdne pěkně pohromadě 16:30 Jízda Klipy na odpoledne 18:00 Stylissimo taft looks Styling, móda a trendy vychytávky 18:30 Jízda Klipy na podvečer 19:00 Cz & sk České a slovenské klipy 20:00 T-music chart Vaše top 20 22:00 Jízda Klipy na nedělní večer + SMS chat 23:00 Madhouse Nejen metalový magazín, host: Pathology Stench 00:00 Smršť Hardcore, metal + SMS chat 01:00 Dojezd + sms chat


čtvrtek 7. května 2009

čtvrtek 7. května 2009

Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v dubnu zrušili 491 tisíc pracovních míst, tedy nejméně od loňského listopadu. Výsledek byl překvapením pro ekonomy, kteří počítali se zánikem 650 tisíc míst.

20 televizní program TV program na čtvrtek 7. května ČT1

NOVA 09:35 11:40 12:35 13:35 14:10

15:10

16:05 17:00

17:35

18:30 19:30

20:00 21:15 22:10

23:05 00:50

01:35

Srdcová sedma Beze stopy II (17) Komisař Rex II (12) Ženatý se závazky (49) Kobra 11 X (12) Frenký. Krimiseriál N (2006) Hvězdná brána VIII (4) Sci-fi seriálu USA/ Kan. (2004) Las Vegas: Kasino III (11) Odpolední Televizní noviny, Sportovní noviny, Počasí Vražedná čísla (8) Krize identity. Krimiseriál USA Ulice (1317, 1318) Televizní noviny, Sportovní noviny, Počasí Ordinace v růžové zahrdě II (109) Druhá šance (11) Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti VII (17) Spolužáci Žralok útočí Thriller USA (1999) Kriminálka Miami II (4) Seriál USA (2004) Novashopping

NOVA CINEMA 16:20 Veronica Mars II (12) Krimiseriál USA 17:15 Show Jerryho Seinfelda (1) Sitcom USA (1990)

PRIMA 17:40 Minuty regionu 18:00 5 proti 5 18:55 Zprávy TV Prima; Sport TV Prima, Počasí 19:35 Přátelé VI (1)

26,75

České pivo je jiné

$

20,12

I přes globalizaci se české pivo stále odlišuje

£

30,17

ÓČKO

17:45 Show Jerryho Seinfelda (2) 18:15 Bílí vlci 20:00 Vražedný souboj (8) Krimiseriál USA 21:00 Začátky filmových hvězd 23:00 Hvězdný reportér 23:30 Výzva Akční film N (2005) 01:10 Sexy dívky od vedle (18) Erot. magazín

20:00 Velmi křehké vztahy III (72) 21:15 Ano, šéfe! Uvádí Zdeněk Pohlreich 22:25 Chirurgové V (1) Tam pod nebeskou bání (1/2). Lékařský seriál USA (2007) 23:20 Instinkt zabijáka (1) Krimiseriál USA 00:15 Vraždy v Kitzbühelu IV (7)

06:00 Rozjezd 09:00 Akcelerace 10:00 Inbox Rozhovor se zajímavým hostem 11:00 Akcelerace Klipy pro dobrou náladu 12:00 Jízda Klipy na odpoledne 13:00 Stylissimo taft looks Styling, móda a trendy vychytávky 14:00 SMS melodie Zvol si melodii na svůj mobil 14:30 Jízda Klipy na odpoledne 15:00 DJ divák Klipy na SMSková a telefonická přání 16:30 Filmshot 17:00 Inbox Rozhovor se zajímavým hostem 18:00 T-music chart 20:00 Cz & sk České a slovenské klipy 21:00 Hitzone 90‘s 22:00 Jízda Klipy na večer + SMS chat 23:30 Rock therapy Rockový klipový speciál + SMS chat 00:30 Knokaut

NOVA CINEMA

PRIMA

ÓČKO

10:10 Sůl nad zlato Pohádka SR/N (1982). Hrají: J. Kukura, L. Šafránková, L. Chudík a další. Režie M. Hollý 11:55 Ať žije nebožtík Komedie ČR (1935). Režie M. Frič, čb. 13:25 Policajt ze školky Akční komedie USA (1990). Hrají: A. Schwarzenegger, L. Huntová, P. Reedová a další. Režie I. Reitman 15:40 Cesta do hlubin študákovy duše 17:15 Eva tropí hlouposti Komedie ČR (1939) 18:55 Zprávy TV Prima; Sport TV Prima, Počasí 19:35 Přátelé VI (2) 20:00 Nepodceňuj blondýnky 21:15 Zelená míle Film USA (1999). Hrají: T. Hanks, M. C. Duncan, D. Morse a další 00:55 Smrt in-line Akční film N (2002). Hrají: W. Kreye, I. Böhmová, E. Atalay a další 02:40 Volejte Věštce

06:00 Rozjezd Vstávání s muzikou 09:00 Akcelerace Klipy pro dobrou náladu 10:00 Inbox Rozhovor se zajímavým hostem 11:00 Akcelerace Klipy pro dobrou náladu 12:00 Jízda Klipy na odpoledne 14:00 SMS melodie Zvol si melodii na svůj mobil 14:30 Jízda Klipy na odpoledne 15:00 DJ divák speciál Klipová přání z undergroundu 16:30 Jízda Klipy na odpoledne 17:00 Inbox Rozhovor se zajímavým hostem 18:00 Česká hitparáda 19:00 Jízda Klipy na podvečer 20:00 Novinky 21:00 Party ride Klipy, které rozjedou každou párty 22:00 Party ride Klipy 00:00 Frisbee

inzerce

Pohonné Burzy hmoty a akcie

12:45 Čerte, drž se svého kopyta! Pohádkové dobrodružství ČR (1998) o čertovském učedníkovi a popletené čarodějnici na lidském světě. Režie Z. Havlíček 13:55 Bludiště 14:30 Interpelace poslanců na předsedu vlády 16:00 MS v hokeji 2009 Švýcarsko Přímý přenos Kanada – Lotyšsko 18:55 Zprávy v českém znakovém jazyce 19:05 Game Page 19:30 Klíč 20:00 MS v hokeji 2009 Švýcarsko 22:45 Zašlapané projekty Mikroskop, který předběhl dobu 23:05 Berlín, Alexandrovo náměstí (7/14) Slavný projekt (1980) o osudech malého člověka v Německu 00:05 Olověná bublina (6) Tlusťoch. Sitcom VB

Kurzy

ČT2

Kurz koruny

12:30 Sama doma 13:30 Diagnóza Rakovina prsu u dívek 13:45 Dotek anděla III (16) Kouřová clona 14:35 Soudkyně Amy VI (12/22) 15:25 Zašlapané projekty První byla EMA 15:45 Šikulové 16:00 Medúza 16:30 Kouzelná školka 17:00 AZ-kvíz 17:25 Stop – Rady řidičům 17:30 Bydlení je hra Pokoj pro třicetiletého muže 17:55 Předpověď počasí 18:00 Události v regionech 18:25 Černé ovce 18:40 Živé srdce Evropy: Jasoň červenooký 18:45 Večerníček 19:00 Události 19:40 Branky, body, vteřiny 19:55 Předpověď počasí 20:00 Hercule Poirot 21:45 Máte slovo Živě s Michaelou Jílkovou 22:35 POKR POstřehy, Komentáře a Rady pro podnikatele 23:10 Deadwood III (10/12)

inzerce

finance 09

Natural

26,05

Nafta

25,29

Praha (PX 50)

1,79%

České pivo si zachovává i v době globalizace, kdy většina největších tuzemských pivovarů patří zahraničním vlastníkům, charakteristické vlastnosti, které jej odlišují od piv zahraničních. Podle ředitele Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského (VÚPS) Karla Kosaře modernizace výrobních technologií neublížila charakteru piva, o čemž podle něj svědčí vzrůstající zájem o české pivo v zahraničí. Specifický charakter českých piv ukázal výzkum provedený ústavem před několika lety, v jehož rámci bylo porovnáváno 19 českých ležáků s 15 pivy stejného typu zahraniční výroby. Všechna testovaná česká piva prokazovala ve výsledPRAHA

Propustí Fiat 18 tisíc lidí? Italská automobilka Fiat plánuje v rámci převzetí evropských aktivit amerického konkurenta General Motors zcela či částečně uzavřít deset továren, což povede k zániku zhruba 18 tisíc pracovních míst. Informoval o tom včera německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung. Fiat však tuto informaci popřel. (čtk)

BERLÍN/ŘÍM

České pivo si stále drží své dobré vlastnosti. SXC

cích podobné vlastnosti, které je výrazně odlišovaly od piv zahraničních. „Pivo českého typu, které bylo poprvé uvařeno roku 1842 v Plzni, charakterizuje vyšší hořkost, výraznější

barva a říz nápoje, oproti zahraničním ležákům mají ty české naopak nižší obsah alkoholu,“ vysvětlila manažerka pro výzkum VÚPS Věra Hönigová. Rozdílné vlastnosti českého piva jsou dány nejen použitými surovinami, zvláštními odrůdami chmele a ječmene, ale také metodou dvoustupňového spodního kvašení, postupu odlišného od postupu zahraničních výrobců. Specifika českého piva má do budoucna ochránit před napodobováním chráněné zeměpisné označení České pivo, jehož užívání loni v říjnu definitivně schválila Evropská komise. O užívání tohoto označení projevila zájem již polovina tuzemských výrobců. (čtk)

Krátce

ČEZ bude v Albánii TIRANA Světová banka (SB) schválila fond 60 milionů eur (zhruba 1,6 miliardy korun), který bude sloužit jako částečná záruka rizik při prodeji albánského distributora elektřiny českému koncernu ČEZ. Záruka SB, která je obdobná jako při jiných privatizacích na východě Evropy, odstraní hlavní překážku albánské (čtk) akvizice ČEZ.

Zbraně vydělají stejně jako loni BRNO Obrat zbrojařského průmyslu v Česku včetně výroby a prodeje zbraní a zařízení pro obranný průmysl letos dosáhne podle odhadů Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu zhruba jako loni asi pěti miliard korun. (čtk) inzerce

TV program na pátek 8. května ČT1

ČT2

NOVA

12:25 Kalamity Jane 13:00 O třech ospalých princeznách Pohádka ČR (1998). Režie S. Simonová 14:05 Bludiště 14:35 Návrat domů Film ČR (1948). Hrají: K. Höger, B. Jurdová, J. Pehr a další. Režie M. Frič, čb. 15:55 J. Nohavica: Divné století 16:25 Anna Franková (1/2) 17:55 Předpověď počasí 18:00 O Rozárce a zakletém králi 18:45 Večerníček Jak Ťuk a Bzuk nechtěli, aby pršelo 19:00 Události 19:40 Branky, body, vteřiny 19:55 Předpověď počasí 20:00 Ranč U Zelené sedmy (18/21) 20:55 Musíme si pomáhat Dramatický příběh ČR (2000). Hrají: B. Polívka, A. Šišková, J. Dušek a další. Režie J. Hřebejk 23:00 Uvolněte se, prosím Talk show Jana Krause. Režie V. Nouzák 23:50 Sex ve městě IV (6)

12:00 Romeo, Julie a tma Příběh ČR (1997) 13:15 Bitva o rozhlas Drama Pražského povstání (2005) 14:15 Příběh tanku č. 23 14:30 Evropa dnes Kosovo. Jedno z bolavých míst nejen na mapě 14:50 Krásy evropského pobřeží: V srdci Baltu 15:00 Skimánie aneb Zpráva o Liberci 2009 16:00 MS v hokeji 2009 Švýcarsko 18:40 Cesta za duhou Recitál skupiny Kamelot (1994) 19:10 Film o filmu: Musíme si pomáhat 19:30 Magazín Ligy mistrů 20:00 MS v hokeji 2009 Švýcarsko 22:45 Komediograf 23:15 I BBC se utne Další žertovně nepovedené záběry 23:35 TV BONSAI... se Zuzanou Bydžovskou Pokusné vysílání 23:55 Gorodok (9/20) Hosté našeho Gorodka

06:20 Skřítek v Central Parku Animovaný film USA (1994) 07:40 ...a zase ta Lucie! Film ČR/N (1984) 09:15 Pták Ohnivák Film ČR/N (1997). Hrají: T. Rulandová, M. Lubowski, K. Roden a další. 11:10 Pekařův císař 12:20 Hlava rodiny 2: Tatínek nebo dědeček? 14:25 Návrat mušketýrů Historická komedie VB/Fr./Šp. (1989). Hrají: M. York, O. Reed, F. Finlay 16:25 Z pekla štěstí 2 Pohádka ČR (2001) 18:30 Ulice (1319, 1320) Původní seriál ČR 19:30 Televizní noviny, Sportovní noviny, Počasí 20:00 Taková normální holka 22:00 Nevyřízené účty Akční film Austr./N/ Šp./USA/VB (2007). Režie G. Lively 23:45 Enigma Film N/Niz./USA/ VB. Režie M. Apted 01:50 Novashopping

11:30 Hollywoodský zpravodaj 12:00 Scéna 12:30 Směr jih (9) Dobr. seriál USA/ Kan. (1994-1998) 13:30 Remington Steele (22) Seriál USA (1983) 14:45 Laurel a Hardy: Lupiči natvrdo & Hotelová služba 15:30 Remington Steele II (1) Seriál USA (1984) 16:20 Veronica Mars II (13) Krimiseriál USA (2005) 17:15 Show Jerryho Seinfelda (3) Sitcom USA (1990) 17:45 Show Jerryho Seinfelda II (1) Sitcom USA (1991) 18:15 Most u Remagenu 20:30 24 hodin IV (21) Akční seriál USA (2005) 21:25 24 hodin IV (22) Akční seriál USA (2005) 22:20 Ďábelský Santa Film USA (2005) 23:45 Sexuální fantazie, značka Hollywood Erot. film USA

Udlat si volné místo se te vyplatí! U Sleva 30 % na všechny dámské ské odvy. 590,590 0,-

413,-

450,-

315,-

O’Win O’W Win bermudy

Petite šaty y

dámské dám ké

25 250 250,-

175,O’Win polotriko dámské

d dámské

590,-

413,Hazard jeans dámské

Akce platí v obchodních domech Tesco: OD Tesco Národní, Národní 63/26, Praha 1, OD Tesco Plze, Americká 47, OD Tesco Hradec Králové, nám. 28. íjna 1610, OD Tesco Brno, Dornych 4, OD Tesco Pardubice, T. G. Masaryka 1950. Nabídka platí od 6. 5. do 10. 5. 2009.


Ä?tvrtek 7. kvÄ›tna 2009

10 kultura

Ä?tvrtek 7. kvÄ›tna 2009

Divadlo Spejbla a Hurvínka ruťí dnes v 10 hodin z provozních důvodů představení s nåzvem Pohådky pro Hurvínka.

Kultura

Třeťtíkovou ocení v Cannes

Výstava: Zoom In

Dokumentaristka Helena Třeťtíkovå zvítězila v konkurenci 345 evropských filmových projektů a získå cenu Media European Talent. Na festivalu v Cannes ji převezme od evropskÊ komisařky Viviane RedingovÊ, a to za dokument Zåzrak.

VizuĂĄlnĂ­ projekt s nĂĄzvem Zoom In promÄ›nĂ­ od dneĹĄnĂ­ho dne Galerii VĹ UP v Praze na prostor pro rĹŻznĂĄ mĂŠdia. SpoleÄ?nĂŠ tĂŠma: Marnost nad marnost.

Debut za kamerou? Jen bonus na DVD Scarlett JohanssonovĂĄ uĹž natoÄ?ila nepříliĹĄ vĂ˝raznou desku, teÄ? si zkusila i reĹžii v povĂ­dkovĂŠm filmu AmerickĂĄ hereÄ?ka Scarlett JohanssonovĂĄ si vydobyla uznĂĄnĂ­ za vĂ˝kony pĹ™ed filmovou kamerou, ale jejĂ­ debut za kamerou se prĂ˝ moc nevydaĹ™il.

JohanssonovĂĄ natoÄ?ila jednu z Ä?ĂĄstĂ­ povĂ­dkovĂŠho filmu New York, I Love You (New Yorku, miluji tÄ›), ale divĂĄci v kinech z nÄ›j neuvidĂ­ ani sebemenĹĄĂ­ kousek. CelĂ˝ natoÄ?enĂ˝ segment byl prĂ˝ „k nekoukĂĄnĂ­â€œ, a tak zĹŻstal leĹžet na podlaze stĹ™iĹžny, sdÄ›lily neupĹ™esnÄ›nĂŠ zdroje americkĂŠmu listu New York Post. PĹ™estoĹže do svĂŠho příbÄ›hu obsadila herce Kevina Bacona, bylo to podle informovanĂŠho zdroje „opravdu ĹĄpatnĂŠ, a tak to bylo vystĹ™iĹženo“. TakĂŠ producent a tvĹŻrce konceptu filmu Emmanuel Benbihy uvedl, Ĺže Ä?ĂĄst natoÄ?enĂĄ Johanssonovou musela bĂ˝t vypuĹĄtÄ›na – prĂ˝ proto, Ĺže nezapadala do celkovĂŠho konceptu. „JejĂ­ příbÄ›h NEW YORK

inzerce

ReĹžisĂŠrskĂ˝ debut znĂĄmĂŠ hereÄ?ky Scarlett JohanssonovĂŠ by se mÄ›l objevit alespoĹˆ v bonuPROFIMEDIA.CZ sech na DVD.

se netĂ˝kĂĄ konkrĂŠtnÄ› vztahĹŻ mezi lidmi a byl koncepÄ?nÄ› postaven na natoÄ?enĂ­ v Ä?ernobĂ­lĂŠ podobÄ›, coĹž obojĂ­ bylo krajnĂ­m odklonem od dalĹĄĂ­ch snĂ­mkĹŻ,“ vysvÄ›tlil. JohanssonovĂĄ podle nÄ›j sou-

hlasila s tím, Şe o osudu jejího příspěvku se rozhodne během finålního zpracovåvåní filmu. „Po měsících úprav jsem musel přiznat, Şe je třeba udělat rozhodnutí v zåjmu

celkovĂŠho příbÄ›hu a sloĹženĂ­, coĹž vyĂşstilo v (rozhodnutĂ­) nepouŞít natoÄ?enĂŠ scĂŠny a zĂĄbÄ›ry,“ dodal Benbihy. ReĹžisĂŠrskĂ˝ debut JohanssonovĂŠ by se mÄ›l objevit alespoĹˆ v bonusech na DVD.

Benbihy filmem New York, I Love You navazuje na koncept, kterĂ˝ pouĹžil v roce 2006 pro film PaříŞi, miluji tÄ› (Paris Je T’Aime). V pÄ›timinutovĂ˝ch příbÄ›zĂ­ch v nÄ›m tvĹŻrci ilustrujĂ­ rĹŻznĂŠ podoby lĂĄsky v kaĹždĂŠm z pÄ›ti obvodĹŻ New Yorku. Zastoupeni jsou zkuĹĄenĂ­ reĹžisĂŠĹ™i jako Fatih Akin, Brett Ratner, Chan-wook Park Ä?i Mira Nair, ale i novĂĄÄ?ci – krom vystĹ™iĹženĂŠ Scarlett JohanssonovĂŠ například i jejĂ­ hereckĂĄ kolegynÄ› Natalie PortmanovĂĄ. Pro Johanssonovou, kterĂĄ se v hereckĂŠ profesi propracovala mezi extratřídu, to ale nenĂ­ prvnĂ­ ĹĄkobrtnutĂ­. Vloni vydala desku Anywhere I Lay My Head, na nĂ­Ĺž zpĂ­vala pĂ­snÄ› Toma Waitse. Na desce se navĂ­c jako host objevil i Dawid Bowie, ale i pĹ™esto okamĹžitÄ› zapadla. JohanssonovĂŠ bylo vyÄ?Ă­tĂĄno, Ĺže nezpĂ­vĂĄ, ale deklamuje. A jejĂ­ mdlĂ˝ projev nezachrĂĄnil ani jejĂ­ sympaticky (am,Ä?tk) zastĹ™enĂ˝ hlas.

kulturnĂ­ servis 19 inzerce

19.00, Arise Of Infinity, Soul Keeper, Demaja

KĹ™ehkĂ˝ sloupek Teda tomu BoĹ™kovi nÄ›jak narostl hĹ™ebĂ­nek! Bude se mÄ› ptĂĄt, co a proÄ? dÄ›lĂĄm! To je vrchol! Copak by to mohl vĹŻbec pochopit? Kdyby ten moula aspoĹˆ vÄ›dÄ›l, co jeĹĄtÄ› mĹŻĹže od Ĺživota dostat, ale on je snad spokojenĂ˝ tam, kde prĂĄvÄ› je. PrĂ˝ vĂ­c penÄ›z uĹž ani nemĹŻĹže mĂ­t. PovĂ­dali, Ĺže mu hrĂĄli. To se teprve uvidĂ­. On snad Ä?ekĂĄ na to, co mu kdo nadÄ›lĂ­, ne aby popĹ™emýťlel, kde by se dalo nÄ›co trhnout!

KINA AERO

FUTURUM MUSIC BAR

18.00, PĹ™edÄ?Ă­taÄ? 20.30, Tulpan

21.00, Sex Deviants, Punk Floid, GenetickĂĄ chyba

Biskupcova 3 Praha, Praha, tel. 271 771 349

ZborovskĂĄ 82/7, Praha, tel. 257 328 571

ATLAS 14.30, 17.30, Happy-Go-Lucky 17.30, 20.00, MilionĂĄĹ™ z chatrÄ?e 20.00, SkandinĂĄvskĂ˝ film: Drabet SokolovskĂĄ 1 Praha, tel. 222 312 737

COCKTAIL MUSIC BAR RETRO 20.00, 80´ & 90´ video party FrancouzskĂĄ 4, Praha 2, tel. 222 510 592 SoutěŞte s Wizz Air a vyhrajte dvÄ› zpĂĄteÄ?nĂ­ letenky do jednĂŠ z 11 destinacĂ­ dle vlastnĂ­ho vĂ˝bÄ›ru

STYX

HUDBA

SIMONA WAGNEROVĂ alias ALICE BENDOVĂ

Seriål Velmi křehkÊ vztahy sledujte dnes na TV Prima od 20 hodin.

Koněvova 219, Praha, tel. 602 279 589

21.00, La Noche EspaĹˆola – noc v latinskoamerickĂŠm rytmu SokolovskĂĄ 144/349, Praha, tel. 266 312 133

DUPLEX 22.00, Starlight

U BUKANĂ?RA

VåclavskÊ nåměstí 21, Praha, tel. 732 221 111

19.00, DNB On Da Waves

EXIT CHMELNICE

nåbřeŞí Ludvíka Svobody, Praha, tel. 608 973 582

1+1 zdarma

SOUTĚŽN� OTà ZKA

JakĂŠ jsou ďŹ remnĂ­ barvy Wizz Air?

a) modrĂĄ a Ä?ervenĂĄ

b) zelenĂĄ a ĹžlutĂĄ

Odpovědi do soutěŞe můŞete zasílat dnes od 11.00 hod. do 24.00 hodin. Vyhråvå 200. SMS se språvnou odpovědí. Pravidla soutěŞe najdete na www.clubmetro.cz

SvĂŠ odpovÄ›di zasĂ­lejte ve tvaru: METRO2mezeraAneboBneboCmezera JMENO PRIJMENI ULICE CP MESTO PSC na tel Ä?Ă­slo 900 11 07.     

          ! 

 "#$% &#'%

Kupte si AVS přístroj p s y c h o w a l k m a n

a druhĂ˝ dostanete zdarma! PĹ™i koupi AVS přístroje Procyon, iLightz, InnerPulse nebo Laxman si vyberete dĂĄrek v hodnotÄ› 3500 KÄ?: druhĂ˝ AVS přístroj (model Galaxy) nebo unikĂĄtnĂ­ kurz MagickĂĄ angliÄ?tina.

Katalog ZDARMA zasĂ­lĂĄme do 48 hodin.

"(  )  ) * !+  

 ,  *     *! + * -  +)+*  + ./0  1 + + * 2  

 !   !  - +3 !    3 1 + 3 ! 3 +* 2 +*

*    ! 3 ) ! !  3* !  "#$% 

! 14 

  1 + ) 3 *2 +

  * 

  

5) 2 

 )

! 1  ! *2  *     -+) 6  3 * 1

 +*+1    * 

* *   

 

 +* "(  7  3  !  /  +*  1 + 8  )   * * *  +  )

  

www.galaxy.cz

znaÄ?kovĂŠ prodejny Galaxy: Praha, Brno, PlzeĹˆ, Ostrava, Hradec KrĂĄlovĂŠ, Liberec, případnÄ› eshop. Telefon: 224 912 000

Tato mimořådnĂĄ akce platĂ­ kvÄ›ten - Ä?ervenec.

* 2

-+3 8  7   ) ) *3   

1 + !   1 * (    +  1  

! + * +  +* *9

c) ďŹ alovĂĄ a rĹŻĹžovĂĄ


čtvrtek 7. května 2009

Ty nejčerstvější informace o novém Star Treku, který jde do kin právě dnes, naleznete na webových stránkách www.startrekfilm.cz a www.trekkies.cz. Česká komunita zde pravidelně informuje o všem z tohoto vesmíru.

Ústřední trojice Spock Napůl člověk, napůl Vulkánec. Spock je příslušníkem charismatické rasy, která vytěsňuje ze svého života veškeré emoce. Na Enterprise slouží jako vědecký důstojník. James T. Kirk „Rebel bez příčiny“ Jim Kirk se stane nejmladším kapitánem Hvězdné flotily. I přes vizáž rváče a frajírka mu ale věříte, že je dost chytrý, aby velel vlastní lodi. Leonard McCoy Hláškující doktor proslul nejen řadou trefných bonmotů, ale i svou nechutí pracovat s technikou. Mezi ním a Spockem neustále panuje zdravá přátelská nevraživost.

kultura 11

Enterprise se opět vrací do kin „Koukat na Star Trek? To je něco jako mít prašivinu,“ zaslechl jsem na zvláštní předpremiéře pro fanoušky. Věříte tomu také? Poslední film z tohoto vesmíru vás přiměje změnit názor.

Jedenáctý celovečerní film se jmenuje jednoduše Star Trek. I tímto chtěli tvůrci v čele s J. J. Abramsem – talentovaným tvůrcem Ztracených – naznačit, že začínají s čistým štítem. A povedlo se. Film, který se vrací do historie celého fenoménu, nám po vzoru restartovaného Batmana ukazuje, jak to vše vlastně začalo. O Star Treku nemusíte vědět zhola nic a film vás přesto rychle strhne. Svou lehce naivní vizuální estetikou se sice nemůže rovnat až umělecké vytříbenosti Temného rytíře, ale kvalitní rukopis scenáristů Transformers je

PRAHA

Stará posádka omládla. Známé postavy ale i v novém obsazení dobře poznáte.

na něm vidět víc než dobře. Snímek vás zvolna seznámí s postavami staré dobré posádky ze 60. let. Zůstala stejná jména, stejná ikonická hesla, stejný smysl pro poutavý inteligentní příběh. Vyprávění ale získalo svižnější a modernější tempo a mladá posádka dokázala spolu s tvůrci udělat z lehce

zatuchlého a skomírajícího sci-fi opět něco cool, něco, co se líbí a působí dnes věrohodněji a plastičtěji. „Star Wars vždy byly divokou akcí. Ve Star Treku se o akci jen divoce diskutovalo,“ nechal se slyšet Abrams. Jako první to dokázal změnit a přiblížit Star Trek lidem, jimž nic neříkal. Nový film

PARAMOUNT

prostě funguje jako příběh bez ohledu na to, kolik za sebou spálil mostů. Strhujícímu ději navíc konečně zdatně sekunduje úchvatná výprava, špičkové triky od tvůrců Star Wars, i patřičně burácivý soundtrack. JIŘÍ BIGAS Chcete vidět nový Star Trek? Vstupenku zdarma si vystřihněte v dnešním Metru.

NÁDRAŽÍ HOLEŠOVICE

inzerce

Lanová dráha v ZOO Lanová dráha je v provozu od 4. 4. 2009 do října 2009 za příznivých povětrnostních podmínek denně mimo pondělí a pátek od 9.30 do 18.00 hodin. Jízdné 20,- Kč. Platit lze pouze v kovových mincích, automaty mince nevracejí!

Doprava do ZOO 112

236

ZOO *

* linka jede jen o sobotách, nedělích a svátcích

ZOOLOGICKÁ ZAHRADA


čtvrtek 7. května 2009

čtvrtek 7. května 2009

Původní seriál měl v americké televizi premiéru 8. září 1966. Vznikly na dnešní poměry jen tři sezony. Za čas se staly legendou a po úspěchu Star Wars se Star Trek vrátil s velkou parádou nejen na televizní obrazovky.

12 kultura

Buďte fanouškem Star Treku Náš návod vás provede tajuplným procesem, při němž se z vás stane pravověrný trekkie

vulkánské uši, Amazon.com, 14 dolarů

žlutý pulovr, Ramsey London, 699 Kč

pánské džíny, Zara men, 1499 Kč

Naše rady nemusíte brát tak docela vážně. Pokud vás ale nový film strhne natolik, že se rozhodnete stát pravým fanouškem, můžete se na naše zaručené tipy spolehnout. PRAHA Proč chodit dlouho kolem horké kaše. Vše, co jste dosud slyšeli o fanoušcích Star Treku, je pravda. Lidé, kteří tomuto fenoménu propadli, jsou za něj ochotni bojovat až do roztrhání těla a ve své vášni neváhají často zajít až do krajností. Co byste koneckonců čekali jiného. Vždyť proti nim stojí neméně ortodoxní fandom Star Wars a dalších science fiction a fantasy fenoménů. Je jedno, jak jste staří, nebo jaký je váš rodinný stav. Pokud to se Star Trekem myslíte vážně, tak nějak se od vás automaticky čeká, že se odstěhujete zpět k rodičům. Jistě váš starý pokoj ještě nepronajali, a pokud ano, určitě pro vás najdou nějaké místo ve sklepě. V zaměstnání dáte pochopitelně výpověď. Na práci teď stejně nebudete mít moc času. A pokud máte strach o úspory, obstarejte si brigádu třeba v restauraci s rychlým občerstvením. Obavy o to, co budete dělat se vším tím volným časem, mít nemusíte. Než totiž shlédnete celých jedenáct filmů, stovky epizod šesti televizních sérií a přečtete tisíce knih a komiksů, uplyne moře vody. Možná teď ve vás jiskří trocha pochybností, zdali vás při všem tom čase, který svému novému nejoblíbenějšímu náboženství věnujete, neopustí řada vašich dosavadních přátel a známých. Pochyby nejsou na místě. Opustí, to je na beton. A ti zbylí vás budou považovat za blázna, kterého je třeba léčit. Nicméně, černé boty, žádné strachy. Najdete si Baťa, celou řadu nových podob1599 Kč ně postižených přátel.

Co možná nevíte

• Pan Spock se do originálního seriálu původně málem neprocpal. Producentům jeho vzhled připomínal ďábla. Jeho propagační fotky následně různě retušovali, aby mu dodali příjemnější výraz. Paradoxně se z něj nakonec stala hvězda celého fenoménu.

Není pochyb o tom, že i v tuto chvíli jste ale mezi trekkies novicem. Chybí vám uniforma, nesbíráte oficiální kartičky či modely lodí, nehrajete startrekové videohry a nemluvíte klingonsky. Odbýt si proto křest ohněm v podobě conu neboli setkání fanoušků je proto ideální další krok. Při kontaktu s dalšími trekkies se definitivně ujistíte, zdali jste se vydali správnou cestou, nebo jste jen podlehli nějakému dočasnému šílenství. Na setkání samozřejmě nesmíte v běžném oblečení. Potřebujete uniformu. Nemáte-li na tu oficiální – ceněnou přirozeně nejvíce – český fandom vyniká tím, že bere na milost i různé podomácku spíchlé kousky. Obléci se ve stylu 23. a 24. století ale můžete, jak vidno z této stránky, i ve zcela konvenčních obchodech. Kreativita se přitom určitě cení. Doplnit potřebujete i jazykové mezery. Několika zdvořilostními frázemi v romulanštině či klingonštině uděláte nejlepší dojem. Klingonské pošťouchnutí jako „Tvoje loď je jen hromada smetí“ (veQDuj‘oH Dujllj‘e‘) či o něco vulgárnější urážka „Tvoje matka měla hladké čelo!“ (Hab SoSlI‘ Quch!) udělají dojem na každého válečníka. Kreativitě se meze nekladou, ani pokud jde o nejrůznější divoké mimozemské líčení. Nazelenalá či namodralá kůže, anténky či alespoň špičaté vulkánské uši jsou to nejmenší. Stud není na místě. Nejste koneckonců nějaká sprostá pozemská nula. Teď jste trekkie, tak na to buďte patřičně hrdí. JIŘÍ BIGAS

• Různé technické vymoženosti ze Star Treku během let inspirovaly i mnohé výrobce skutečné spotřební elektroniky. Mobily, headsety i první kapesní počítače – to vše má svůj původ v tomto sci-fi. • Ve Star Treku se odehrál i vůbec první polibek mezi bílým mužem a černou ženou na televizní obrazovce.

černé tričko, Zara basic, 249 Kč

brož na hruď, Bijou Brigitte, 249 Kč

červené šaty na ramínka, Mango, 999 Kč

english page 17 NEW YORK It turns out David Hasselhoff's trip to the emergency room for alcohol poisoning over the weekend was just a big misunderstanding. According to TMZ, Hasselhoff had been drinking, but nowhere near as much as the original story suggested, and he was not unconscious when he was driven to the hospital. Of course, Radar Online reports that he registered a dangerous .39 blood alcohol level, but Hasselhoff's people say he's fine, though he regrets the drinking. “Gossip Girl“ star Chace Crawford is set to attend this weekend's White House Correspondent's Dinner as a guest of Fox News, according to Us Weekly. Crawford will join Alaska governor and former vice presidential candidate Sarah Palin and her husband, Todd, along with the network's more prominent anchors, at the gala, which will be hosted by Wanda Sykes.

VAPET

VÁS BAVÍ

Rihanna has canceled her planned May 28 comeback concert in Dubai, which was set to be her first

VAPET

performance since her February incident with ex-boyfriend Chris Brown, according to the Sun. Reps

for the concert's producers say Rihanna has pulled out of the show at a 25,000-capacity outdoor venue becau-

se “it is not appropriate timing for her.“ NED EHRBAR, Metro New York inzerce

PRÁVĚ NA DVD A BLU-RAY

VÁS BAVÍ

VAPET

VÁS BAVÍ

VAPET

48Kč

VÁS BAVÍ

VAPET

VÁS BAVÍ

VAPET

VÁS BAVÍ

VAPET

OD 7. KVĚTNA ve všech trafikách za super cenu

černé punčochy, Caldzedonia, 299 Kč

černé kozačky, Vagabond

Produkce: Kristýna Holubová Modelové: Kristýna a Vladimír Fotografie: Zuzana Tomková Styling: Jitka Čechurová

• Mezi zvláštní libůstky původní série patří také to, že kapitán Kirk prakticky v každé druhé epizodě obnažil svou hruď, že osoby v červené uniformě během mise zemřely, nebo fakt, že obávaní nepřátelé Klingoni měli nejprve čelo hladké jako lidé a posléze s hrboly.

VAPET

VÁS BAVÍ

VAPET

VÁS BAVÍ

VAPET

VÁS BAVÍ

VAPET

VÁS BAVÍ

VAPET

VÁS BAVÍ

VAPET

VÁS BAVÍ

VAPET


Ä?tvrtek 7. kvÄ›tna 2009

Ä?tvrtek 7. kvÄ›tna 2009

e ĂĄte s ZajĂ­mvĂĄlenĂ­ o sch onskĂŠ Lisabouvy? sml

Alice SvobodovĂĄ, 24 let, operĂĄtorka

Vojtěch Mikula, 23 let, student

Ano, a pokud jsme v EU, musĂ­me zvlĂĄdnout i nepopulĂĄrnĂ­ kroky.

Ano, o schvĂĄlenĂ­ se zajĂ­mĂĄm a myslĂ­m, Ĺže je sprĂĄvnĂŠ ji schvĂĄlit.

Sleduji a s jejím schvålením i souhlasím, Evropa by měla být jednotnå.

PiĹĄte nĂĄm svĂŠ nĂĄzory a SMS pro vaĹĄe blĂ­zkĂŠ

Jå jsem våm to říkala

PoĹĄlete nĂĄm svoje dopisy e-mailem na: dopisy@metro.cz V dopisu uveÄ?te svoje jmĂŠno a adresu. Metro si vyhrazuje prĂĄvo editovat dopisy. SvĂŠ vzkazy zasĂ­lejte prostĹ™ednictvĂ­m SMS ve tvaru METRO VZKAZ a vĂĄĹĄ text na Ä?Ă­slo 9002206. DĂŠlka SMS je max. 160 znakĹŻ vÄ?etnÄ› povinnĂŠho formĂĄtu. Cena 1 SMS je 6 KÄ? vÄ?etnÄ› DPH. Technicky zajiĹĄĹĽuje Expansion Group a.s. OtiĹĄtÄ›nĂ­ negarantujeme.

Chcete akci? SloĹžte kauci

Ilona FranckovĂĄ Ä?asopis Premiere

Z

a prvnĂ­ tĹ™i mÄ›sĂ­ce letoĹĄnĂ­ho roku jsme v pokladnĂĄch kin nechali mnohem vĂ­c penÄ›z neĹž loni. A nenĂ­ to tĂ­m, Ĺže by se vstupenky zdraĹžovaly. Navzdory krizi prostÄ› chodĂ­me vĂ­c do kina. Nechci, aby to znÄ›lo, jako Ĺže jsem jedna z tÄ›ch, co pořåd opakujĂ­: JĂĄ jsem vĂĄm to říkal. NicmĂŠnÄ›: „JĂĄ jsem vĂĄm to říkala.“ Je krize, a tak si letos nekoupĂ­me drahou dovolenou a radÄ›ji odloŞíme nĂĄkup novĂŠ sedaÄ?ky, ale tu stovku za lĂ­stek, kterĂ˝ nĂĄm zajistĂ­ dvÄ› hodiny v pohodlnĂŠm sedadle a pĹ™enese nĂĄs za hranice vĹĄednĂ­ch dnĂ­, vydĂĄme rĂĄdi. MÄ›la jsem z tĂŠ zprĂĄvy radost, ovĹĄem jenom do tĂŠ doby, neĹž jsem se zblĂ­zka podĂ­vala, na jakĂŠ filmy jsme to vlastnÄ› nejvĂ­c chodili. Na prvnĂ­m mĂ­stÄ› suverĂŠnnÄ› trĹŻnĂ­ komedie Marie PoledĹˆĂĄkovĂŠ LĂ­bĂĄĹĄ jako bĹŻh. ScenĂĄristicky velmi podprĹŻmÄ›rnĂĄ komedie plnĂĄ nesmyslnĂ˝ch Ä?inĹŻ nesympatickĂ˝ch hrdinĹŻ, ve kterĂŠ se dĂĄ koukat tak akorĂĄt na BartoĹĄku. Na druhĂŠm mĂ­stÄ› v relativnÄ› tÄ›snĂŠm zĂĄvÄ›su jsou SněŞenky a machĹ™i po 25 letech. ChĂĄpu. Nostalgie, nĂĄvrat kultovnĂ­ tragikomedie, Ä?eskĂŠ hory, dlouho se o tom filmu mluvilo‌ I kdyĹž ŞådnĂ˝ zĂĄzrak v reĹžii Viktora TauĹĄe se takĂŠ nekonal. A na tĹ™etĂ­m mĂ­stÄ› Cesta na mÄ›sĂ­c 3D, nudnĂ˝ animĂĄk o tom, jak letĂ­ To vĂĄs tolik těťí mouchy do vesmĂ­ru. Fakt pohled na mÄ› těťí, Ĺže lidĂŠ chodĂ­ do kina. A vĂĄĹžnÄ› se nedivĂ­m, zĂĄletnĂ­ky a Ĺže si v dobĂĄch zlĂ˝ch vybí„legraÄ?nĂ­â€œ muĹže? rĂĄte hlavnÄ› takzvanĂŠ „feel good movies“, tedy filmy, kterĂŠ Ä?lovÄ›ka majĂ­ potěťit a příjemnÄ› pobavit. Proto mÄ› takĂŠ moc nepĹ™ekvapuje neĂşspÄ›ch vĂĄĹžnĂŠho thrilleru Normal. Ale to vĂĄs vĂĄĹžnÄ› tolik těťí pohled na sobeckĂŠ zĂĄletnĂ­ky a „legraÄ?nĂ­â€œ muĹže, tĂŠměř mumifikovanou Ä?eskou hereÄ?ku a podprĹŻmÄ›rnÄ› animovanĂ˝ hmyz? Opakuji, Ĺže mĂĄm opravdu velikou radost, Ĺže se na filmy chodĂ­, jenom se bojĂ­m, aby se teÄ? neutrhla vlna producentĹŻ spekulantĹŻ, kteří na nĂĄs zaÄ?nou hrnout podĹ™adnou produkci, protoĹže nĂĄm to pĹ™ece staÄ?Ă­. PĹ™ece kdo by se namĂĄhal s pořådnĂ˝mi boloĹˆskĂ˝mi ĹĄpagetami, kdyĹž keÄ?up a sĂ˝r mĂĄ takovĂ˝ ĂşspÄ›ch? DoufĂĄm, Ĺže se pletu. DoufĂĄm, Ĺže vĂĄm tu za pĹŻl roku nebudu muset psĂĄt: JĂĄ jsem vĂĄm to říkala.

kultura 13

Ruskem otřåså spor o sovětský seriål

KaĹždĂ˝, kdo sleduje dÄ›nĂ­ kolem neonacistickĂ˝ch provokacĂ­, nabĂ˝vĂĄ dojmu, Ĺže u nĂĄs demokracie prohrĂĄvĂĄ. NeonacistĂŠ obyÄ?ejnÄ› projdou za podpory policie po pĹ™edem ohlĂĄĹĄenĂŠ trase na pĹ™edem ohlĂĄĹĄenĂŠ shromĂĄĹždÄ›nĂ­. NeporuĹĄujĂ­ tĂ­m zĂĄkon, protoĹže vĹĄechno pĹ™edem řådnÄ› ohlĂĄsili. Policie pĹ™itom mlĂĄtĂ­ anarchisty, kteří se jim snaŞí v jejich neonacistickĂ˝ch moresech zabrĂĄnit. Policie tak takĂŠ neporuĹĄuje zĂĄkon, protoĹže anarchistĂŠ patrnÄ› nic pĹ™edem neohlĂĄsili. Odporovalo by to jejich pĹ™irozenosti. Tedy: formĂĄlnÄ› je vĹĄechno v pořådku. VlastnÄ› ani formĂĄlnÄ› nenĂ­. PolicejnĂ­ asistence totiĹž nenĂ­ zadarmo. NĂĄklady (a asi nemalĂŠ) platĂ­-

me my vĹĄichni, aÄ? se nĂĄs tĂ˝kĂĄ, a to nikoli formĂĄlnÄ›, jenom to placenĂ­. ZdĂĄ se mi, Ĺže prĂĄvÄ› v tom je pĹ™i dneĹĄnĂ­ nadvlĂĄdÄ› penÄ›z klĂ­Ä? k Ĺ™eĹĄenĂ­. OhlaĹĄovatel by mÄ›l orgĂĄnu, kterĂ˝ akci povoluje, sloĹžit kauci, jejĂ­Ĺž výťe by se odvozovala od nĂĄkladĹŻ podobnĂ˝ch akcĂ­ v minulosti. Tenhle nĂĄpad bude tĹ™eba prĂĄvnÄ› uÄ?esat. To by mohl dostat za domĂĄcĂ­ Ăşkol nÄ›kterĂ˝ ze zĂĄkonodĂĄrcĹŻ, kteří si hovĂ­ v lavicĂ­ch a moc aktivity neprojevujĂ­. Kdyby se to povedlo, byly by zabity dvÄ› mouchy. JAROSLAV PAÄŒES

ÄŒeĹĄi neumĂ­ nĂŠst za sebe odpovÄ›dnost NepříliĹĄ dlouho po listopadu 1989 vyslovovali nÄ›kteří naĹĄi novĂ­ politici nĂĄzor, Ĺže nabytĂĄ svoboda by mÄ›la

bĂ˝t vyvĂĄĹžena i dĂĄvkou odpovÄ›dnosti Ä?lovÄ›ka za sebe a za svĂŠ blĂ­zkĂŠ okolĂ­. VzpomnÄ›l jsem si na to, kdyĹž mĂŠdia oznĂĄmila, Ĺže v rakouskĂ˝ch AlpĂĄch pĹ™ipravila lavina o Ĺživot pÄ›t ÄŒechĹŻ a jednoho SlovĂĄka. KromÄ› vyhlĂĄĹĄenĂŠho vysokĂŠho stupnÄ› lavinovĂŠho nebezpeÄ?Ă­ svÄ›dÄ?Ă­ o mimořådnÄ› nepříznivĂ˝ch podmĂ­nkĂĄch i fakt, Ĺže se zĂĄchrannĂ˝ vrtulnĂ­k k nim dostal aĹž druhĂ˝ den a Ĺže podle vyjĂĄdĹ™enĂ­ znalcĹŻ by jim Ĺživoty nezachrĂĄnila ani okamĹžitĂĄ pomoc. UvidĂ­me, zda se tĂŠma odpovÄ›dnosti za sebe objevĂ­ v pĹ™edvolebnĂ­ch kampanĂ­ch. ZDENÄšK Ĺ VELB, Ostrava

AndĂ­lku,

SladkĂĄ

SMS Şe si mě nepřestal milovat? Jå tě miluju. Vraż se mi! Beruťka

RuskĂĄ stanice Rossija odstartovala vysĂ­lĂĄnĂ­ prvnĂ­ho sovÄ›tskĂŠho seriĂĄlu SedmnĂĄct zastavenĂ­ jara novÄ› kolorovanĂŠho k příleĹžitosti oslav Dne vĂ­tÄ›zstvĂ­ ruskĂŠ armĂĄdy v druhĂŠ svÄ›tovĂŠ vĂĄlce 9. kvÄ›tna. Barvy v pĹŻvodnÄ› Ä?ernobĂ­lĂŠm seriĂĄlu vĹĄak popudily ruskĂŠ komunisty.

ÄŒlenovĂŠ a stoupenci komunistickĂŠ strany jsou pobouĹ™eni barevnĂ˝m Otto von Stierlitzem (přísluĹĄnĂ­k SS Sicherheitsdienst, ale ve skuteÄ?nosti tajnĂ˝ ruskĂ˝ agent Maxim Isajev) natolik, Ĺže chtÄ›jĂ­ soudnĂ­ cestou vymĂĄhat odĹĄkodnĂŠ. KolorovĂĄnĂ­ vĹŻbec prvnĂ­ho sovÄ›tskĂŠho seriĂĄlu, kterĂ˝ vznikl podle romĂĄnovĂŠ pĹ™edlohy v roce 1973 a u televiznĂ­ch obrazovek dokĂĄzal shromĂĄĹždit desĂ­tky milionĹŻ sovÄ›tskĂ˝ch divĂĄkĹŻ, totiĹž podle nĂĄzoru komunistĹŻ morĂĄlnÄ› poĹĄkodilo historickou paměż nĂĄroda. Ĺ kody pak ocenili nejmĂŠnÄ› na jednu miliardu rublĹŻ.

MOSKVA

Soudit se chtÄ›jĂ­ komunistĂŠ z Petrohradu a LeningradskĂŠ oblasti s televiznĂ­ stanicĂ­ Rossija a jejĂ­m nĂĄmÄ›stkem generĂĄlnĂ­ho Ĺ™editele Alexandrem Ljubimovem. KromÄ› uhrazenĂ­ zmĂ­nÄ›nĂŠ Ä?ĂĄstky rovněŞ poĹžadujĂ­, aby Rossija zpřístupnila televiznĂ­m divĂĄkĹŻm pĹŻvodnĂ­ Ä?ernobĂ­lou verzi seriĂĄlu. ZnĂĄmĂ˝ ruskĂ˝ filmovĂ˝ teoretik Jurij Bogomolov vĹĄak soudĂ­, Ĺže snĂ­mek o sovÄ›tskĂŠm rozvÄ›dÄ?Ă­ku netĹ™eba pĹ™eceĹˆovat. „Pokud by se jednalo o kolorovĂĄnĂ­ například KĹ™iĹžnĂ­ku PotÄ›mkin, cennĂŠho a vĂ˝raznĂŠho umÄ›leckĂŠho dĂ­la, Ĺ™ekl bych rozhodnÄ› ne. SedmnĂĄct zastavenĂ­ jara vĹĄak lze sledovat jak v barevnĂŠ, tak

i například dokonce zkrĂĄcenĂŠ podobÄ›,“ pĹ™edpoklĂĄdĂĄ expert. KromÄ› absurdnĂ­ch nĂĄmitek o nĂĄrodnĂ­ hrdosti kolorovanĂĄ verze sovÄ›tskĂŠho legendĂĄrnĂ­ho seriĂĄlu vĹĄak nepotěťila ani mladĹĄĂ­ příznivce kina. Film, jenĹž v prĹŻbÄ›hu nÄ›kolika let barvilo na 500 lidĂ­, byl totiĹž novÄ› upraven pro ĹĄirokoĂşhlĂŠ obrazovky, a tak Ä?ĂĄsteÄ?nÄ› oĹ™ezĂĄvĂĄ pĹŻvodnĂ­ velikost. Kritika a diskuse o novĂŠ verzi snĂ­mku zasĂĄhly takĹ™ka celou spoleÄ?nost. Ĺ˜ada lidĂ­ snĂ­mku vyÄ?Ă­tĂĄ nejen schĂĄzejĂ­cĂ­ detaily, ale i to, Ĺže barvy naruĹĄily i pĹŻvodnĂ­ vzhled hercĹŻ, zmizela pĹ™esnost a zaostĹ™enĂ­ zĂĄbÄ›ru, na

svou dobu v SedmnĂĄcti zastavenĂ­ch zcela pĹ™evratnĂŠ. SedmnĂĄct zastavenĂ­ jara vĹĄak nenĂ­ jedinĂ˝m sovÄ›tskĂ˝m filmem, kterĂ˝ se bude promĂ­tat k příleĹžitosti vĂ­tÄ›zstvĂ­ sovÄ›tskĂŠ armĂĄdy v druhĂŠ svÄ›tovĂŠ vĂĄlce. Na 9. kvÄ›tna je naplĂĄnovĂĄno promĂ­tĂĄnĂ­ filmu Do boje jdou samĂ­ dÄ›dci, jenĹž v roce 1973 natoÄ?il na Ä?ernobĂ­lĂ˝ film Leonid Bykov. Mezi komunisty zĹ™ejmÄ› i on vzbudĂ­ nevoli, byl totiĹž takĂŠ novÄ› kolorovĂĄn. ELIĹ KA ARTOVĂ

SedmnĂĄct zastavenĂ­ jara PrvnĂ­ kniha ruskĂŠ romĂĄnovĂŠ sĂŠrie Juliana Semjonova SedmnĂĄct zastavenĂ­ jara vyĹĄla v roce 1970 a stejnojmennĂ˝ televiznĂ­ seriĂĄl byl natoÄ?en v roce 1973. HlavnĂ­ postava Otto von Stierlitz byl ve skuteÄ?nosti plukovnĂ­k Maxim Isajev, tajnĂ˝ agent KGB, kterĂ˝ pĹ™ed infiltrovĂĄnĂ­m jednotkami SS operoval v PaříŞi a Ĺ anghaji. inzerce

StaÄ?Ă­ jednou zavolat! 777 76O 96O

NapiĹĄte svou bublinu!

aĹž 5O OOO KÄ? mÄ›sĂ­Ä?nĂ­ splĂĄtky na dobu 8 a 13 mÄ›sĂ­cĹŻ hotovost aĹž do domu nejvĂ˝hodnÄ›jĹĄĂ­ podmĂ­nky v regionu

www.provapo.cz

„UhnÄ›te, dÄ›cka, mĂĄlo mĂ­sta!“

• FunkÄ?nĂ­ bez přípojky vody, odpadu, el. proudu. • I na dobĂ­rku. • Sedm typĹŻ.

Adam Chuchel

prospekt bezplatnÄ› zaĹĄleme volejte zdarma

800 100 414

www.smartpujcka.cz

VYRà B� A PRODà Và BAPA, Praha 3 Kouřimskå 18

HledĂĄme novĂŠ obchodnĂ­ zĂĄstupce

HZZ a.s., Brno GajdoĹĄova 82

Kudy z nudy SvĂŠ nĂĄvrhy zasĂ­lejte prostĹ™ednictvĂ­m SMS ve tvaru METRO BUB jmĂŠno mÄ›sto a vĂĄĹĄ text na Ä?Ă­slo 9002206. DĂŠlka SMS je max. 160 znakĹŻ vÄ?etnÄ› povinnĂŠho formĂĄtu. Cena jednĂŠ SMS: 6 KÄ? Technicky zajiĹĄĹĽuje Expansion Group a.s., Karla EngliĹĄe 519/11 Praha 5. Infolinka GSM: 602439999, infolinka@expansion.cz

  

MAFA, GETTY

A

Daniel DvrhoĹĄ, 33 let, adm. prac.

RPSN od 199,71%

16 Ä?tenĂĄĹ™skĂĄ strĂĄnka NKETA:

Heroes. To je nĂĄzev hudebnĂ­ho minifestu, kterĂ˝ se uskuteÄ?nĂ­ zĂ­tra v Maka baru v Ĺ˜Ă­Ä?anech u Prahy. ZahrajĂ­ rockovĂŠ a punkovĂŠ kapely říÄ?anskĂŠ scĂŠny, tĹ™eba Konec KoncĹŻ, Calidad nebo Second Chance. Start v 18 hodin.

  

NapadĂĄ vĂĄs vtipnĂ˝ popisek k tomuto obrĂĄzku?

VydĂĄvĂĄ METRO ÄŒeskĂĄ Republika, a. s., se sĂ­dlem Praha 1, Na Florenci 19, 110 00, IÄŒ 250 90 593. Tel.: 225 065 111. E-mail: recepce@metro.cz; web: www.metro.cz. Redakce, e-mail: redakce@metro.cz. Ĺ ĂŠfredaktor: Josef RubeĹĄ. ZĂĄstupci ĹĄĂŠfredaktora: Jan David a Jan P. Ĺ tÄ›pĂĄnek. TiĹĄtÄ›nĂ˝ nĂĄklad ověřuje ABC ÄŒR, Ä?len IF ABC. ObchodnĂ­ oddÄ›lenĂ­, e-mail: sales@metro.cz, inzerce@metro.cz, marketing@metro.cz. Brno, tel.: 516 202 521. Tisk: mafraprint – Praha a Olomouc • EvidenÄ?nĂ­ Ä?Ă­slo MK ÄŒR E 16400, ISSN 1211 - 7811. Distribuci zajiĹĄĹĽuje Mediaservis s. r. o., distribuci v ÄŒD Grand princ. VychĂĄzĂ­ dennÄ› v pracovnĂ­ch dnech.

   

    

   !" # $ % &'   ()" *%"+ * # " ,-.,"/   $ % %-0 % ! "#

www.kudyznudy.cz www.133premier.cz www.czechtourism.com

ÄŒeskĂĄ republika


čtvrtek 7. května 2009

14 rozhovor

Běžci patnáctého ročníku pražského maratonu, tedy tratě dlouhé 42,195 kilometrů, vyběhnou v neděli ze Staroměstského náměstí v 9 hodin. Kvůli běhu čekají Prahu i omezení v dopravě (více na straně 6).

„Tělo říká: vykašli se na to“ Róbert Štefko popsal čtenářům deníku Metro, co se s běžcem děje při maratonu Uběhnout více než 42 kilometrů, tedy vzdálenost maratonského běhu, je pro mnohé nemyslitelné a nepředstavitelné. Český reprezentant v bězích na dlouhé tratě Róbert Štefko, který nastoupí i na start nedělního pražského maratonu, proto deníku Metro přiblížil, co běžec na této trati prožívá.

Mám ale na mysli první vážnější krizi. Menší mohou nastat prakticky kdykoliv. Mohou to způsobit špatné boty, snídaně, tempo, pitný režim...

PRAHA

Co se děje s tělem běžce v půlce trasy? Tady to chce co nejdéle vydržet v optimálním stavu. Druhou těžší polovinu má totiž běžec ještě před sebou.

Jak dlouho už maraton běháte? Svůj první maraton, na který jsem se profesionálně připravoval, jsem běžel v roce 1997. A běžel jste ho už i někdy předtím? Maratonský debut jsem absolvoval v roce 1990 v Košicích. Bylo to na trenérův podnět, kterému jsem jako mladý běžec podlehl, a na start nastoupil nedostatečně připravený fyzicky i psychicky. Mladý člověk totiž ve většině případů není trpělivý. A to je v maratonském běhu skoro nejdůležitější. Vzpomínáte si, co jste v průběhu tratě prožíval? Pocity odpovídaly nedostatečné připravenosti, a proto následovala sedmiletá přestávka. Za tento čas jsem fyzicky i psychicky dozrál a bylo to jasné i z výsledků a rozdílných pocitů z běhu. První jsem doběhl úplně vyčerpaný, druhý úplně v pohodě.

Jak běžcům pomáhají zejména v druhé půlce tratě povzbuzující diváci? Diváci jsou stále fajn. Ještě víc ale pomáhá běžcům dobré počasí. Ideální je ne moc velké teplo a hlavně bezvětří.

Na start letošního patnáctého ročníku pražského maratonu i tentokrát nastoupí český reprezentant a účastník olympijských her v Aténách Róbert Štefko. MAFA – JIŘÍ KOŤÁTKO

Mohl byste lidem, kteří se na maraton chystají nebo je to jen zajímá, říct, co se s běžcem děje v průběhu oněch 42 kilometrů? Při maratonu záleží na psychické odolnosti a fyzické připravenosti. Pokud nejste dostatečně fyzicky připravený, je to psychicky náročnější. Je to logické. Běžeckým tréninkem psychickou odolnost posilujete a fyzicky připravujete své tělo na dlouhotrvající zátěž. A to svalově i energeticky. Bez absolvování dlouhých

běhů to není podle mě možné slušně odběhnout. Proto rekreační běžce obdivuji, že se na start postaví a maraton absolvují. S jakými pocity a očekáváními vybíhá sportovec na trať? Očekávání by měla odpovídat běžecké přípravě. Na start nastupuji odpočinutý a na závod se těším. To jsou mé rady. Jde totiž při tom o již zmiňovanou psychiku. Maraton je výzva. Vydržím, nebo podlehnu.

Jakých je prvních deset kilometrů? Běží se lehce, nebo už zde nastávají nějaké problémy? Je to jen takové zahřívání organismu. Běží se na příjemný pocit. Kdo tempo neuhlídá, ten to na konci značně pocítí. Tady totiž tělo neoklamete. Kdy přichází první krize? To se odvíjí od tréninkové připravenosti. U trénovaných lidí může přijít krize přibližně za dvě hodiny běhu, u ostatních dřív.

Můžete popsat posledních 10 kilometrů? Co dělá psychika, co dech a jak moc tuhnou nohy? To už v podstatě vyplývá z předchozích odpovědí. Dýchání je v pohodě, ale nohy nemohou a vám se do toho už moc nechce. Tělo vám stále napovídá: „Vykašli se na to.“ Co cítí běžec po proběhnutí cílem, jak po psychické, tak hlavně po fyzické stránce? Psychickou a fyzickou úlevu. Pocit, že jste něco dokázal sám sobě. A to o vás něco vypovídá. Romana Barboříková romana.barborikova@metro.cz

Snídejte nejpozději o půl sedmé PRAHA Na úspěšné zvládnutí maratonu má výrazný podíl dlouhodobý trénink. Jsou zde ale i další faktory, které mohou výkon běžce podstatně ovlivnit. Jedním z nich jsou klimatické podmínky. „Dvacet čtyři stupňů, které hlásí, je už docela velké teplo. Na maraton je ideální teplo tak do 19 stupňů,“ řekl deníku Metro běžecký trenér Miloš Škorpil. V teplém počasí je pak důležité oblečení běž-

ce. Škorpil, který mimo jiné připravuje i běžce právě na pražský maraton, radí vzít si tričko s krátkým rukávem a v průběhu trati jej nesvlékat. „Pánové by si neměli svlékat triko. To totiž jednak chrání před slunečními paprsky a tím, jak se člověk potí, tak to

ochlazuje,“ vysvětluje. Na městskou dlažbu pak neprofesionálním běžcům doporučuje dobrou běžeckou obuv, nejlépe tréninkovou. Na tak dlouhý běh musí lidé také získat energii. Je ale třeba zvážit, čeho a kdy se běžec nají a napije. „Start je

hodně brzo, takže bych doporučoval snídani v šest, nejpozději o půl sedmé,“ radí trenér s tím, že je lepší lehká snídaně, například rýžová kaše. Důležité je také hodně pít. „Ale ne sladké nápoje, protože cukr urychluje veškerý metabolismus,“ upozorňuje Škorpil. Na

trati je pak d o b r é kombinovat iontové nápoje s vodou. A vzít si na občerstvovacích stanicích ovoce, třeba banán. Pokud jsou běžci zvyklí mít vlastní jídlo, pak by na něj neměli zapomenout. „Po doběhnutí si mohou dát silný vývar, který nastartuje žaludek.“ (rb)


čtvrtek 7. května 2009

14 rozhovor

Běžci patnáctého ročníku pražského maratonu, tedy tratě dlouhé 42,195 kilometrů, vyběhnou v neděli ze Staroměstského náměstí v 9 hodin. Kvůli běhu čekají Prahu i omezení v dopravě (více na straně 6).

„Tělo říká: vykašli se na to“ Róbert Štefko popsal čtenářům deníku Metro, co se s běžcem děje při maratonu Uběhnout více než 42 kilometrů, tedy vzdálenost maratonského běhu, je pro mnohé nemyslitelné a nepředstavitelné. Český reprezentant v bězích na dlouhé tratě Róbert Štefko, který nastoupí i na start nedělního pražského maratonu, proto deníku Metro přiblížil, co běžec na této trati prožívá.

Mám ale na mysli první vážnější krizi. Menší mohou nastat prakticky kdykoliv. Mohou to způsobit špatné boty, snídaně, tempo, pitný režim...

PRAHA

Co se děje s tělem běžce v půlce trasy? Tady to chce co nejdéle vydržet v optimálním stavu. Druhou těžší polovinu má totiž běžec ještě před sebou.

Jak dlouho už maraton běháte? Svůj první maraton, na který jsem se profesionálně připravoval, jsem běžel v roce 1997. A běžel jste ho už i někdy předtím? Maratonský debut jsem absolvoval v roce 1990 v Košicích. Bylo to na trenérův podnět, kterému jsem jako mladý běžec podlehl, a na start nastoupil nedostatečně připravený fyzicky i psychicky. Mladý člověk totiž ve většině případů není trpělivý. A to je v maratonském běhu skoro nejdůležitější. Vzpomínáte si, co jste v průběhu tratě prožíval? Pocity odpovídaly nedostatečné připravenosti, a proto následovala sedmiletá přestávka. Za tento čas jsem fyzicky i psychicky dozrál a bylo to jasné i z výsledků a rozdílných pocitů z běhu. První jsem doběhl úplně vyčerpaný, druhý úplně v pohodě.

Jak běžcům pomáhají zejména v druhé půlce tratě povzbuzující diváci? Diváci jsou stále fajn. Ještě víc ale pomáhá běžcům dobré počasí. Ideální je ne moc velké teplo a hlavně bezvětří.

Na start letošního patnáctého ročníku pražského maratonu i tentokrát nastoupí český reprezentant a účastník olympijských her v Aténách Róbert Štefko. MAFA – JIŘÍ KOŤÁTKO

Mohl byste lidem, kteří se na maraton chystají nebo je to jen zajímá, říct, co se s běžcem děje v průběhu oněch 42 kilometrů? Při maratonu záleží na psychické odolnosti a fyzické připravenosti. Pokud nejste dostatečně fyzicky připravený, je to psychicky náročnější. Je to logické. Běžeckým tréninkem psychickou odolnost posilujete a fyzicky připravujete své tělo na dlouhotrvající zátěž. A to svalově i energeticky. Bez absolvování dlouhých

běhů to není podle mě možné slušně odběhnout. Proto rekreační běžce obdivuji, že se na start postaví a maraton absolvují. S jakými pocity a očekáváními vybíhá sportovec na trať? Očekávání by měla odpovídat běžecké přípravě. Na start nastupuji odpočinutý a na závod se těším. To jsou mé rady. Jde totiž při tom o již zmiňovanou psychiku. Maraton je výzva. Vydržím, nebo podlehnu.

Jakých je prvních deset kilometrů? Běží se lehce, nebo už zde nastávají nějaké problémy? Je to jen takové zahřívání organismu. Běží se na příjemný pocit. Kdo tempo neuhlídá, ten to na konci značně pocítí. Tady totiž tělo neoklamete. Kdy přichází první krize? To se odvíjí od tréninkové připravenosti. U trénovaných lidí může přijít krize přibližně za dvě hodiny běhu, u ostatních dřív.

Můžete popsat posledních 10 kilometrů? Co dělá psychika, co dech a jak moc tuhnou nohy? To už v podstatě vyplývá z předchozích odpovědí. Dýchání je v pohodě, ale nohy nemohou a vám se do toho už moc nechce. Tělo vám stále napovídá: „Vykašli se na to.“ Co cítí běžec po proběhnutí cílem, jak po psychické, tak hlavně po fyzické stránce? Psychickou a fyzickou úlevu. Pocit, že jste něco dokázal sám sobě. A to o vás něco vypovídá. Romana Barboříková romana.barborikova@metro.cz

Snídejte nejpozději o půl sedmé PRAHA Na úspěšné zvládnutí maratonu má výrazný podíl dlouhodobý trénink. Jsou zde ale i další faktory, které mohou výkon běžce podstatně ovlivnit. Jedním z nich jsou klimatické podmínky. „Dvacet čtyři stupňů, které hlásí, je už docela velké teplo. Na maraton je ideální teplo tak do 19 stupňů,“ řekl deníku Metro běžecký trenér Miloš Škorpil. V teplém počasí je pak důležité oblečení běž-

ce. Škorpil, který mimo jiné připravuje i běžce právě na pražský maraton, radí vzít si tričko s krátkým rukávem a v průběhu trati jej nesvlékat. „Pánové by si neměli svlékat triko. To totiž jednak chrání před slunečními paprsky a tím, jak se člověk potí, tak to

ochlazuje,“ vysvětluje. Na městskou dlažbu pak neprofesionálním běžcům doporučuje dobrou běžeckou obuv, nejlépe tréninkovou. Na tak dlouhý běh musí lidé také získat energii. Je ale třeba zvážit, čeho a kdy se běžec nají a napije. „Start je

hodně brzo, takže bych doporučoval snídani v šest, nejpozději o půl sedmé,“ radí trenér s tím, že je lepší lehká snídaně, například rýžová kaše. Důležité je také hodně pít. „Ale ne sladké nápoje, protože cukr urychluje veškerý metabolismus,“ upozorňuje Škorpil. Na

trati je pak d o b r é kombinovat iontové nápoje s vodou. A vzít si na občerstvovacích stanicích ovoce, třeba banán. Pokud jsou běžci zvyklí mít vlastní jídlo, pak by na něj neměli zapomenout. „Po doběhnutí si mohou dát silný vývar, který nastartuje žaludek.“ (rb)


Ä?tvrtek 7. kvÄ›tna 2009

Ä?tvrtek 7. kvÄ›tna 2009

e ĂĄte s ZajĂ­mvĂĄlenĂ­ o sch onskĂŠ Lisabouvy? sml

Alice SvobodovĂĄ, 24 let, operĂĄtorka

Vojtěch Mikula, 23 let, student

Ano, a pokud jsme v EU, musĂ­me zvlĂĄdnout i nepopulĂĄrnĂ­ kroky.

Ano, o schvĂĄlenĂ­ se zajĂ­mĂĄm a myslĂ­m, Ĺže je sprĂĄvnĂŠ ji schvĂĄlit.

Sleduji a s jejím schvålením i souhlasím, Evropa by měla být jednotnå.

PiĹĄte nĂĄm svĂŠ nĂĄzory a SMS pro vaĹĄe blĂ­zkĂŠ

Jå jsem våm to říkala

PoĹĄlete nĂĄm svoje dopisy e-mailem na: dopisy@metro.cz V dopisu uveÄ?te svoje jmĂŠno a adresu. Metro si vyhrazuje prĂĄvo editovat dopisy. SvĂŠ vzkazy zasĂ­lejte prostĹ™ednictvĂ­m SMS ve tvaru METRO VZKAZ a vĂĄĹĄ text na Ä?Ă­slo 9002206. DĂŠlka SMS je max. 160 znakĹŻ vÄ?etnÄ› povinnĂŠho formĂĄtu. Cena 1 SMS je 6 KÄ? vÄ?etnÄ› DPH. Technicky zajiĹĄĹĽuje Expansion Group a.s. OtiĹĄtÄ›nĂ­ negarantujeme.

Chcete akci? SloĹžte kauci

Ilona FranckovĂĄ Ä?asopis Premiere

Z

a prvnĂ­ tĹ™i mÄ›sĂ­ce letoĹĄnĂ­ho roku jsme v pokladnĂĄch kin nechali mnohem vĂ­c penÄ›z neĹž loni. A nenĂ­ to tĂ­m, Ĺže by se vstupenky zdraĹžovaly. Navzdory krizi prostÄ› chodĂ­me vĂ­c do kina. Nechci, aby to znÄ›lo, jako Ĺže jsem jedna z tÄ›ch, co pořåd opakujĂ­: JĂĄ jsem vĂĄm to říkal. NicmĂŠnÄ›: „JĂĄ jsem vĂĄm to říkala.“ Je krize, a tak si letos nekoupĂ­me drahou dovolenou a radÄ›ji odloŞíme nĂĄkup novĂŠ sedaÄ?ky, ale tu stovku za lĂ­stek, kterĂ˝ nĂĄm zajistĂ­ dvÄ› hodiny v pohodlnĂŠm sedadle a pĹ™enese nĂĄs za hranice vĹĄednĂ­ch dnĂ­, vydĂĄme rĂĄdi. MÄ›la jsem z tĂŠ zprĂĄvy radost, ovĹĄem jenom do tĂŠ doby, neĹž jsem se zblĂ­zka podĂ­vala, na jakĂŠ filmy jsme to vlastnÄ› nejvĂ­c chodili. Na prvnĂ­m mĂ­stÄ› suverĂŠnnÄ› trĹŻnĂ­ komedie Marie PoledĹˆĂĄkovĂŠ LĂ­bĂĄĹĄ jako bĹŻh. ScenĂĄristicky velmi podprĹŻmÄ›rnĂĄ komedie plnĂĄ nesmyslnĂ˝ch Ä?inĹŻ nesympatickĂ˝ch hrdinĹŻ, ve kterĂŠ se dĂĄ koukat tak akorĂĄt na BartoĹĄku. Na druhĂŠm mĂ­stÄ› v relativnÄ› tÄ›snĂŠm zĂĄvÄ›su jsou SněŞenky a machĹ™i po 25 letech. ChĂĄpu. Nostalgie, nĂĄvrat kultovnĂ­ tragikomedie, Ä?eskĂŠ hory, dlouho se o tom filmu mluvilo‌ I kdyĹž ŞådnĂ˝ zĂĄzrak v reĹžii Viktora TauĹĄe se takĂŠ nekonal. A na tĹ™etĂ­m mĂ­stÄ› Cesta na mÄ›sĂ­c 3D, nudnĂ˝ animĂĄk o tom, jak letĂ­ To vĂĄs tolik těťí mouchy do vesmĂ­ru. Fakt pohled na mÄ› těťí, Ĺže lidĂŠ chodĂ­ do kina. A vĂĄĹžnÄ› se nedivĂ­m, zĂĄletnĂ­ky a Ĺže si v dobĂĄch zlĂ˝ch vybí„legraÄ?nĂ­â€œ muĹže? rĂĄte hlavnÄ› takzvanĂŠ „feel good movies“, tedy filmy, kterĂŠ Ä?lovÄ›ka majĂ­ potěťit a příjemnÄ› pobavit. Proto mÄ› takĂŠ moc nepĹ™ekvapuje neĂşspÄ›ch vĂĄĹžnĂŠho thrilleru Normal. Ale to vĂĄs vĂĄĹžnÄ› tolik těťí pohled na sobeckĂŠ zĂĄletnĂ­ky a „legraÄ?nĂ­â€œ muĹže, tĂŠměř mumifikovanou Ä?eskou hereÄ?ku a podprĹŻmÄ›rnÄ› animovanĂ˝ hmyz? Opakuji, Ĺže mĂĄm opravdu velikou radost, Ĺže se na filmy chodĂ­, jenom se bojĂ­m, aby se teÄ? neutrhla vlna producentĹŻ spekulantĹŻ, kteří na nĂĄs zaÄ?nou hrnout podĹ™adnou produkci, protoĹže nĂĄm to pĹ™ece staÄ?Ă­. PĹ™ece kdo by se namĂĄhal s pořådnĂ˝mi boloĹˆskĂ˝mi ĹĄpagetami, kdyĹž keÄ?up a sĂ˝r mĂĄ takovĂ˝ ĂşspÄ›ch? DoufĂĄm, Ĺže se pletu. DoufĂĄm, Ĺže vĂĄm tu za pĹŻl roku nebudu muset psĂĄt: JĂĄ jsem vĂĄm to říkala.

kultura 13

Ruskem otřåså spor o sovětský seriål

KaĹždĂ˝, kdo sleduje dÄ›nĂ­ kolem neonacistickĂ˝ch provokacĂ­, nabĂ˝vĂĄ dojmu, Ĺže u nĂĄs demokracie prohrĂĄvĂĄ. NeonacistĂŠ obyÄ?ejnÄ› projdou za podpory policie po pĹ™edem ohlĂĄĹĄenĂŠ trase na pĹ™edem ohlĂĄĹĄenĂŠ shromĂĄĹždÄ›nĂ­. NeporuĹĄujĂ­ tĂ­m zĂĄkon, protoĹže vĹĄechno pĹ™edem řådnÄ› ohlĂĄsili. Policie pĹ™itom mlĂĄtĂ­ anarchisty, kteří se jim snaŞí v jejich neonacistickĂ˝ch moresech zabrĂĄnit. Policie tak takĂŠ neporuĹĄuje zĂĄkon, protoĹže anarchistĂŠ patrnÄ› nic pĹ™edem neohlĂĄsili. Odporovalo by to jejich pĹ™irozenosti. Tedy: formĂĄlnÄ› je vĹĄechno v pořådku. VlastnÄ› ani formĂĄlnÄ› nenĂ­. PolicejnĂ­ asistence totiĹž nenĂ­ zadarmo. NĂĄklady (a asi nemalĂŠ) platĂ­-

me my vĹĄichni, aÄ? se nĂĄs tĂ˝kĂĄ, a to nikoli formĂĄlnÄ›, jenom to placenĂ­. ZdĂĄ se mi, Ĺže prĂĄvÄ› v tom je pĹ™i dneĹĄnĂ­ nadvlĂĄdÄ› penÄ›z klĂ­Ä? k Ĺ™eĹĄenĂ­. OhlaĹĄovatel by mÄ›l orgĂĄnu, kterĂ˝ akci povoluje, sloĹžit kauci, jejĂ­Ĺž výťe by se odvozovala od nĂĄkladĹŻ podobnĂ˝ch akcĂ­ v minulosti. Tenhle nĂĄpad bude tĹ™eba prĂĄvnÄ› uÄ?esat. To by mohl dostat za domĂĄcĂ­ Ăşkol nÄ›kterĂ˝ ze zĂĄkonodĂĄrcĹŻ, kteří si hovĂ­ v lavicĂ­ch a moc aktivity neprojevujĂ­. Kdyby se to povedlo, byly by zabity dvÄ› mouchy. JAROSLAV PAÄŒES

ÄŒeĹĄi neumĂ­ nĂŠst za sebe odpovÄ›dnost NepříliĹĄ dlouho po listopadu 1989 vyslovovali nÄ›kteří naĹĄi novĂ­ politici nĂĄzor, Ĺže nabytĂĄ svoboda by mÄ›la

bĂ˝t vyvĂĄĹžena i dĂĄvkou odpovÄ›dnosti Ä?lovÄ›ka za sebe a za svĂŠ blĂ­zkĂŠ okolĂ­. VzpomnÄ›l jsem si na to, kdyĹž mĂŠdia oznĂĄmila, Ĺže v rakouskĂ˝ch AlpĂĄch pĹ™ipravila lavina o Ĺživot pÄ›t ÄŒechĹŻ a jednoho SlovĂĄka. KromÄ› vyhlĂĄĹĄenĂŠho vysokĂŠho stupnÄ› lavinovĂŠho nebezpeÄ?Ă­ svÄ›dÄ?Ă­ o mimořådnÄ› nepříznivĂ˝ch podmĂ­nkĂĄch i fakt, Ĺže se zĂĄchrannĂ˝ vrtulnĂ­k k nim dostal aĹž druhĂ˝ den a Ĺže podle vyjĂĄdĹ™enĂ­ znalcĹŻ by jim Ĺživoty nezachrĂĄnila ani okamĹžitĂĄ pomoc. UvidĂ­me, zda se tĂŠma odpovÄ›dnosti za sebe objevĂ­ v pĹ™edvolebnĂ­ch kampanĂ­ch. ZDENÄšK Ĺ VELB, Ostrava

AndĂ­lku,

SladkĂĄ

SMS Şe si mě nepřestal milovat? Jå tě miluju. Vraż se mi! Beruťka

RuskĂĄ stanice Rossija odstartovala vysĂ­lĂĄnĂ­ prvnĂ­ho sovÄ›tskĂŠho seriĂĄlu SedmnĂĄct zastavenĂ­ jara novÄ› kolorovanĂŠho k příleĹžitosti oslav Dne vĂ­tÄ›zstvĂ­ ruskĂŠ armĂĄdy v druhĂŠ svÄ›tovĂŠ vĂĄlce 9. kvÄ›tna. Barvy v pĹŻvodnÄ› Ä?ernobĂ­lĂŠm seriĂĄlu vĹĄak popudily ruskĂŠ komunisty.

ÄŒlenovĂŠ a stoupenci komunistickĂŠ strany jsou pobouĹ™eni barevnĂ˝m Otto von Stierlitzem (přísluĹĄnĂ­k SS Sicherheitsdienst, ale ve skuteÄ?nosti tajnĂ˝ ruskĂ˝ agent Maxim Isajev) natolik, Ĺže chtÄ›jĂ­ soudnĂ­ cestou vymĂĄhat odĹĄkodnĂŠ. KolorovĂĄnĂ­ vĹŻbec prvnĂ­ho sovÄ›tskĂŠho seriĂĄlu, kterĂ˝ vznikl podle romĂĄnovĂŠ pĹ™edlohy v roce 1973 a u televiznĂ­ch obrazovek dokĂĄzal shromĂĄĹždit desĂ­tky milionĹŻ sovÄ›tskĂ˝ch divĂĄkĹŻ, totiĹž podle nĂĄzoru komunistĹŻ morĂĄlnÄ› poĹĄkodilo historickou paměż nĂĄroda. Ĺ kody pak ocenili nejmĂŠnÄ› na jednu miliardu rublĹŻ.

MOSKVA

Soudit se chtÄ›jĂ­ komunistĂŠ z Petrohradu a LeningradskĂŠ oblasti s televiznĂ­ stanicĂ­ Rossija a jejĂ­m nĂĄmÄ›stkem generĂĄlnĂ­ho Ĺ™editele Alexandrem Ljubimovem. KromÄ› uhrazenĂ­ zmĂ­nÄ›nĂŠ Ä?ĂĄstky rovněŞ poĹžadujĂ­, aby Rossija zpřístupnila televiznĂ­m divĂĄkĹŻm pĹŻvodnĂ­ Ä?ernobĂ­lou verzi seriĂĄlu. ZnĂĄmĂ˝ ruskĂ˝ filmovĂ˝ teoretik Jurij Bogomolov vĹĄak soudĂ­, Ĺže snĂ­mek o sovÄ›tskĂŠm rozvÄ›dÄ?Ă­ku netĹ™eba pĹ™eceĹˆovat. „Pokud by se jednalo o kolorovĂĄnĂ­ například KĹ™iĹžnĂ­ku PotÄ›mkin, cennĂŠho a vĂ˝raznĂŠho umÄ›leckĂŠho dĂ­la, Ĺ™ekl bych rozhodnÄ› ne. SedmnĂĄct zastavenĂ­ jara vĹĄak lze sledovat jak v barevnĂŠ, tak

i například dokonce zkrĂĄcenĂŠ podobÄ›,“ pĹ™edpoklĂĄdĂĄ expert. KromÄ› absurdnĂ­ch nĂĄmitek o nĂĄrodnĂ­ hrdosti kolorovanĂĄ verze sovÄ›tskĂŠho legendĂĄrnĂ­ho seriĂĄlu vĹĄak nepotěťila ani mladĹĄĂ­ příznivce kina. Film, jenĹž v prĹŻbÄ›hu nÄ›kolika let barvilo na 500 lidĂ­, byl totiĹž novÄ› upraven pro ĹĄirokoĂşhlĂŠ obrazovky, a tak Ä?ĂĄsteÄ?nÄ› oĹ™ezĂĄvĂĄ pĹŻvodnĂ­ velikost. Kritika a diskuse o novĂŠ verzi snĂ­mku zasĂĄhly takĹ™ka celou spoleÄ?nost. Ĺ˜ada lidĂ­ snĂ­mku vyÄ?Ă­tĂĄ nejen schĂĄzejĂ­cĂ­ detaily, ale i to, Ĺže barvy naruĹĄily i pĹŻvodnĂ­ vzhled hercĹŻ, zmizela pĹ™esnost a zaostĹ™enĂ­ zĂĄbÄ›ru, na

svou dobu v SedmnĂĄcti zastavenĂ­ch zcela pĹ™evratnĂŠ. SedmnĂĄct zastavenĂ­ jara vĹĄak nenĂ­ jedinĂ˝m sovÄ›tskĂ˝m filmem, kterĂ˝ se bude promĂ­tat k příleĹžitosti vĂ­tÄ›zstvĂ­ sovÄ›tskĂŠ armĂĄdy v druhĂŠ svÄ›tovĂŠ vĂĄlce. Na 9. kvÄ›tna je naplĂĄnovĂĄno promĂ­tĂĄnĂ­ filmu Do boje jdou samĂ­ dÄ›dci, jenĹž v roce 1973 natoÄ?il na Ä?ernobĂ­lĂ˝ film Leonid Bykov. Mezi komunisty zĹ™ejmÄ› i on vzbudĂ­ nevoli, byl totiĹž takĂŠ novÄ› kolorovĂĄn. ELIĹ KA ARTOVĂ

SedmnĂĄct zastavenĂ­ jara PrvnĂ­ kniha ruskĂŠ romĂĄnovĂŠ sĂŠrie Juliana Semjonova SedmnĂĄct zastavenĂ­ jara vyĹĄla v roce 1970 a stejnojmennĂ˝ televiznĂ­ seriĂĄl byl natoÄ?en v roce 1973. HlavnĂ­ postava Otto von Stierlitz byl ve skuteÄ?nosti plukovnĂ­k Maxim Isajev, tajnĂ˝ agent KGB, kterĂ˝ pĹ™ed infiltrovĂĄnĂ­m jednotkami SS operoval v PaříŞi a Ĺ anghaji. inzerce

StaÄ?Ă­ jednou zavolat! 777 76O 96O

NapiĹĄte svou bublinu!

aĹž 5O OOO KÄ? mÄ›sĂ­Ä?nĂ­ splĂĄtky na dobu 8 a 13 mÄ›sĂ­cĹŻ hotovost aĹž do domu nejvĂ˝hodnÄ›jĹĄĂ­ podmĂ­nky v regionu

www.provapo.cz

„UhnÄ›te, dÄ›cka, mĂĄlo mĂ­sta!“

• FunkÄ?nĂ­ bez přípojky vody, odpadu, el. proudu. • I na dobĂ­rku. • Sedm typĹŻ.

Adam Chuchel

prospekt bezplatnÄ› zaĹĄleme volejte zdarma

800 100 414

www.smartpujcka.cz

VYRà B� A PRODà Và BAPA, Praha 3 Kouřimskå 18

HledĂĄme novĂŠ obchodnĂ­ zĂĄstupce

HZZ a.s., Brno GajdoĹĄova 82

Kudy z nudy SvĂŠ nĂĄvrhy zasĂ­lejte prostĹ™ednictvĂ­m SMS ve tvaru METRO BUB jmĂŠno mÄ›sto a vĂĄĹĄ text na Ä?Ă­slo 9002206. DĂŠlka SMS je max. 160 znakĹŻ vÄ?etnÄ› povinnĂŠho formĂĄtu. Cena jednĂŠ SMS: 6 KÄ? Technicky zajiĹĄĹĽuje Expansion Group a.s., Karla EngliĹĄe 519/11 Praha 5. Infolinka GSM: 602439999, infolinka@expansion.cz

  

MAFA, GETTY

A

Daniel DvrhoĹĄ, 33 let, adm. prac.

RPSN od 199,71%

16 Ä?tenĂĄĹ™skĂĄ strĂĄnka NKETA:

Heroes. To je nĂĄzev hudebnĂ­ho minifestu, kterĂ˝ se uskuteÄ?nĂ­ zĂ­tra v Maka baru v Ĺ˜Ă­Ä?anech u Prahy. ZahrajĂ­ rockovĂŠ a punkovĂŠ kapely říÄ?anskĂŠ scĂŠny, tĹ™eba Konec KoncĹŻ, Calidad nebo Second Chance. Start v 18 hodin.

  

NapadĂĄ vĂĄs vtipnĂ˝ popisek k tomuto obrĂĄzku?

VydĂĄvĂĄ METRO ÄŒeskĂĄ Republika, a. s., se sĂ­dlem Praha 1, Na Florenci 19, 110 00, IÄŒ 250 90 593. Tel.: 225 065 111. E-mail: recepce@metro.cz; web: www.metro.cz. Redakce, e-mail: redakce@metro.cz. Ĺ ĂŠfredaktor: Josef RubeĹĄ. ZĂĄstupci ĹĄĂŠfredaktora: Jan David a Jan P. Ĺ tÄ›pĂĄnek. TiĹĄtÄ›nĂ˝ nĂĄklad ověřuje ABC ÄŒR, Ä?len IF ABC. ObchodnĂ­ oddÄ›lenĂ­, e-mail: sales@metro.cz, inzerce@metro.cz, marketing@metro.cz. Brno, tel.: 516 202 521. Tisk: mafraprint – Praha a Olomouc • EvidenÄ?nĂ­ Ä?Ă­slo MK ÄŒR E 16400, ISSN 1211 - 7811. Distribuci zajiĹĄĹĽuje Mediaservis s. r. o., distribuci v ÄŒD Grand princ. VychĂĄzĂ­ dennÄ› v pracovnĂ­ch dnech.

   

    

   !" # $ % &'   ()" *%"+ * # " ,-.,"/   $ % %-0 % ! "#

www.kudyznudy.cz www.133premier.cz www.czechtourism.com

ÄŒeskĂĄ republika


čtvrtek 7. května 2009

čtvrtek 7. května 2009

Původní seriál měl v americké televizi premiéru 8. září 1966. Vznikly na dnešní poměry jen tři sezony. Za čas se staly legendou a po úspěchu Star Wars se Star Trek vrátil s velkou parádou nejen na televizní obrazovky.

12 kultura

Buďte fanouškem Star Treku Náš návod vás provede tajuplným procesem, při němž se z vás stane pravověrný trekkie

vulkánské uši, Amazon.com, 14 dolarů

žlutý pulovr, Ramsey London, 699 Kč

pánské džíny, Zara men, 1499 Kč

Naše rady nemusíte brát tak docela vážně. Pokud vás ale nový film strhne natolik, že se rozhodnete stát pravým fanouškem, můžete se na naše zaručené tipy spolehnout. PRAHA Proč chodit dlouho kolem horké kaše. Vše, co jste dosud slyšeli o fanoušcích Star Treku, je pravda. Lidé, kteří tomuto fenoménu propadli, jsou za něj ochotni bojovat až do roztrhání těla a ve své vášni neváhají často zajít až do krajností. Co byste koneckonců čekali jiného. Vždyť proti nim stojí neméně ortodoxní fandom Star Wars a dalších science fiction a fantasy fenoménů. Je jedno, jak jste staří, nebo jaký je váš rodinný stav. Pokud to se Star Trekem myslíte vážně, tak nějak se od vás automaticky čeká, že se odstěhujete zpět k rodičům. Jistě váš starý pokoj ještě nepronajali, a pokud ano, určitě pro vás najdou nějaké místo ve sklepě. V zaměstnání dáte pochopitelně výpověď. Na práci teď stejně nebudete mít moc času. A pokud máte strach o úspory, obstarejte si brigádu třeba v restauraci s rychlým občerstvením. Obavy o to, co budete dělat se vším tím volným časem, mít nemusíte. Než totiž shlédnete celých jedenáct filmů, stovky epizod šesti televizních sérií a přečtete tisíce knih a komiksů, uplyne moře vody. Možná teď ve vás jiskří trocha pochybností, zdali vás při všem tom čase, který svému novému nejoblíbenějšímu náboženství věnujete, neopustí řada vašich dosavadních přátel a známých. Pochyby nejsou na místě. Opustí, to je na beton. A ti zbylí vás budou považovat za blázna, kterého je třeba léčit. Nicméně, černé boty, žádné strachy. Najdete si Baťa, celou řadu nových podob1599 Kč ně postižených přátel.

Co možná nevíte

• Pan Spock se do originálního seriálu původně málem neprocpal. Producentům jeho vzhled připomínal ďábla. Jeho propagační fotky následně různě retušovali, aby mu dodali příjemnější výraz. Paradoxně se z něj nakonec stala hvězda celého fenoménu.

Není pochyb o tom, že i v tuto chvíli jste ale mezi trekkies novicem. Chybí vám uniforma, nesbíráte oficiální kartičky či modely lodí, nehrajete startrekové videohry a nemluvíte klingonsky. Odbýt si proto křest ohněm v podobě conu neboli setkání fanoušků je proto ideální další krok. Při kontaktu s dalšími trekkies se definitivně ujistíte, zdali jste se vydali správnou cestou, nebo jste jen podlehli nějakému dočasnému šílenství. Na setkání samozřejmě nesmíte v běžném oblečení. Potřebujete uniformu. Nemáte-li na tu oficiální – ceněnou přirozeně nejvíce – český fandom vyniká tím, že bere na milost i různé podomácku spíchlé kousky. Obléci se ve stylu 23. a 24. století ale můžete, jak vidno z této stránky, i ve zcela konvenčních obchodech. Kreativita se přitom určitě cení. Doplnit potřebujete i jazykové mezery. Několika zdvořilostními frázemi v romulanštině či klingonštině uděláte nejlepší dojem. Klingonské pošťouchnutí jako „Tvoje loď je jen hromada smetí“ (veQDuj‘oH Dujllj‘e‘) či o něco vulgárnější urážka „Tvoje matka měla hladké čelo!“ (Hab SoSlI‘ Quch!) udělají dojem na každého válečníka. Kreativitě se meze nekladou, ani pokud jde o nejrůznější divoké mimozemské líčení. Nazelenalá či namodralá kůže, anténky či alespoň špičaté vulkánské uši jsou to nejmenší. Stud není na místě. Nejste koneckonců nějaká sprostá pozemská nula. Teď jste trekkie, tak na to buďte patřičně hrdí. JIŘÍ BIGAS

• Různé technické vymoženosti ze Star Treku během let inspirovaly i mnohé výrobce skutečné spotřební elektroniky. Mobily, headsety i první kapesní počítače – to vše má svůj původ v tomto sci-fi. • Ve Star Treku se odehrál i vůbec první polibek mezi bílým mužem a černou ženou na televizní obrazovce.

černé tričko, Zara basic, 249 Kč

brož na hruď, Bijou Brigitte, 249 Kč

červené šaty na ramínka, Mango, 999 Kč

english page 17 NEW YORK It turns out David Hasselhoff's trip to the emergency room for alcohol poisoning over the weekend was just a big misunderstanding. According to TMZ, Hasselhoff had been drinking, but nowhere near as much as the original story suggested, and he was not unconscious when he was driven to the hospital. Of course, Radar Online reports that he registered a dangerous .39 blood alcohol level, but Hasselhoff's people say he's fine, though he regrets the drinking. “Gossip Girl“ star Chace Crawford is set to attend this weekend's White House Correspondent's Dinner as a guest of Fox News, according to Us Weekly. Crawford will join Alaska governor and former vice presidential candidate Sarah Palin and her husband, Todd, along with the network's more prominent anchors, at the gala, which will be hosted by Wanda Sykes.

VAPET

VÁS BAVÍ

Rihanna has canceled her planned May 28 comeback concert in Dubai, which was set to be her first

VAPET

performance since her February incident with ex-boyfriend Chris Brown, according to the Sun. Reps

for the concert's producers say Rihanna has pulled out of the show at a 25,000-capacity outdoor venue becau-

se “it is not appropriate timing for her.“ NED EHRBAR, Metro New York inzerce

PRÁVĚ NA DVD A BLU-RAY

VÁS BAVÍ

VAPET

VÁS BAVÍ

VAPET

48Kč

VÁS BAVÍ

VAPET

VÁS BAVÍ

VAPET

VÁS BAVÍ

VAPET

OD 7. KVĚTNA ve všech trafikách za super cenu

černé punčochy, Caldzedonia, 299 Kč

černé kozačky, Vagabond

Produkce: Kristýna Holubová Modelové: Kristýna a Vladimír Fotografie: Zuzana Tomková Styling: Jitka Čechurová

• Mezi zvláštní libůstky původní série patří také to, že kapitán Kirk prakticky v každé druhé epizodě obnažil svou hruď, že osoby v červené uniformě během mise zemřely, nebo fakt, že obávaní nepřátelé Klingoni měli nejprve čelo hladké jako lidé a posléze s hrboly.

VAPET

VÁS BAVÍ

VAPET

VÁS BAVÍ

VAPET

VÁS BAVÍ

VAPET

VÁS BAVÍ

VAPET

VÁS BAVÍ

VAPET

VÁS BAVÍ

VAPET


čtvrtek 7. května 2009

Ty nejčerstvější informace o novém Star Treku, který jde do kin právě dnes, naleznete na webových stránkách www.startrekfilm.cz a www.trekkies.cz. Česká komunita zde pravidelně informuje o všem z tohoto vesmíru.

Ústřední trojice Spock Napůl člověk, napůl Vulkánec. Spock je příslušníkem charismatické rasy, která vytěsňuje ze svého života veškeré emoce. Na Enterprise slouží jako vědecký důstojník. James T. Kirk „Rebel bez příčiny“ Jim Kirk se stane nejmladším kapitánem Hvězdné flotily. I přes vizáž rváče a frajírka mu ale věříte, že je dost chytrý, aby velel vlastní lodi. Leonard McCoy Hláškující doktor proslul nejen řadou trefných bonmotů, ale i svou nechutí pracovat s technikou. Mezi ním a Spockem neustále panuje zdravá přátelská nevraživost.

kultura 11

Enterprise se opět vrací do kin „Koukat na Star Trek? To je něco jako mít prašivinu,“ zaslechl jsem na zvláštní předpremiéře pro fanoušky. Věříte tomu také? Poslední film z tohoto vesmíru vás přiměje změnit názor.

Jedenáctý celovečerní film se jmenuje jednoduše Star Trek. I tímto chtěli tvůrci v čele s J. J. Abramsem – talentovaným tvůrcem Ztracených – naznačit, že začínají s čistým štítem. A povedlo se. Film, který se vrací do historie celého fenoménu, nám po vzoru restartovaného Batmana ukazuje, jak to vše vlastně začalo. O Star Treku nemusíte vědět zhola nic a film vás přesto rychle strhne. Svou lehce naivní vizuální estetikou se sice nemůže rovnat až umělecké vytříbenosti Temného rytíře, ale kvalitní rukopis scenáristů Transformers je

PRAHA

Stará posádka omládla. Známé postavy ale i v novém obsazení dobře poznáte.

na něm vidět víc než dobře. Snímek vás zvolna seznámí s postavami staré dobré posádky ze 60. let. Zůstala stejná jména, stejná ikonická hesla, stejný smysl pro poutavý inteligentní příběh. Vyprávění ale získalo svižnější a modernější tempo a mladá posádka dokázala spolu s tvůrci udělat z lehce

zatuchlého a skomírajícího sci-fi opět něco cool, něco, co se líbí a působí dnes věrohodněji a plastičtěji. „Star Wars vždy byly divokou akcí. Ve Star Treku se o akci jen divoce diskutovalo,“ nechal se slyšet Abrams. Jako první to dokázal změnit a přiblížit Star Trek lidem, jimž nic neříkal. Nový film

PARAMOUNT

prostě funguje jako příběh bez ohledu na to, kolik za sebou spálil mostů. Strhujícímu ději navíc konečně zdatně sekunduje úchvatná výprava, špičkové triky od tvůrců Star Wars, i patřičně burácivý soundtrack. JIŘÍ BIGAS Chcete vidět nový Star Trek? Vstupenku zdarma si vystřihněte v dnešním Metru.

NÁDRAŽÍ HOLEŠOVICE

inzerce

Lanová dráha v ZOO Lanová dráha je v provozu od 4. 4. 2009 do října 2009 za příznivých povětrnostních podmínek denně mimo pondělí a pátek od 9.30 do 18.00 hodin. Jízdné 20,- Kč. Platit lze pouze v kovových mincích, automaty mince nevracejí!

Doprava do ZOO 112

236

ZOO *

* linka jede jen o sobotách, nedělích a svátcích

ZOOLOGICKÁ ZAHRADA


Ä?tvrtek 7. kvÄ›tna 2009

10 kultura

Ä?tvrtek 7. kvÄ›tna 2009

Divadlo Spejbla a Hurvínka ruťí dnes v 10 hodin z provozních důvodů představení s nåzvem Pohådky pro Hurvínka.

Kultura

Třeťtíkovou ocení v Cannes

Výstava: Zoom In

Dokumentaristka Helena Třeťtíkovå zvítězila v konkurenci 345 evropských filmových projektů a získå cenu Media European Talent. Na festivalu v Cannes ji převezme od evropskÊ komisařky Viviane RedingovÊ, a to za dokument Zåzrak.

VizuĂĄlnĂ­ projekt s nĂĄzvem Zoom In promÄ›nĂ­ od dneĹĄnĂ­ho dne Galerii VĹ UP v Praze na prostor pro rĹŻznĂĄ mĂŠdia. SpoleÄ?nĂŠ tĂŠma: Marnost nad marnost.

Debut za kamerou? Jen bonus na DVD Scarlett JohanssonovĂĄ uĹž natoÄ?ila nepříliĹĄ vĂ˝raznou desku, teÄ? si zkusila i reĹžii v povĂ­dkovĂŠm filmu AmerickĂĄ hereÄ?ka Scarlett JohanssonovĂĄ si vydobyla uznĂĄnĂ­ za vĂ˝kony pĹ™ed filmovou kamerou, ale jejĂ­ debut za kamerou se prĂ˝ moc nevydaĹ™il.

JohanssonovĂĄ natoÄ?ila jednu z Ä?ĂĄstĂ­ povĂ­dkovĂŠho filmu New York, I Love You (New Yorku, miluji tÄ›), ale divĂĄci v kinech z nÄ›j neuvidĂ­ ani sebemenĹĄĂ­ kousek. CelĂ˝ natoÄ?enĂ˝ segment byl prĂ˝ „k nekoukĂĄnĂ­â€œ, a tak zĹŻstal leĹžet na podlaze stĹ™iĹžny, sdÄ›lily neupĹ™esnÄ›nĂŠ zdroje americkĂŠmu listu New York Post. PĹ™estoĹže do svĂŠho příbÄ›hu obsadila herce Kevina Bacona, bylo to podle informovanĂŠho zdroje „opravdu ĹĄpatnĂŠ, a tak to bylo vystĹ™iĹženo“. TakĂŠ producent a tvĹŻrce konceptu filmu Emmanuel Benbihy uvedl, Ĺže Ä?ĂĄst natoÄ?enĂĄ Johanssonovou musela bĂ˝t vypuĹĄtÄ›na – prĂ˝ proto, Ĺže nezapadala do celkovĂŠho konceptu. „JejĂ­ příbÄ›h NEW YORK

inzerce

ReĹžisĂŠrskĂ˝ debut znĂĄmĂŠ hereÄ?ky Scarlett JohanssonovĂŠ by se mÄ›l objevit alespoĹˆ v bonuPROFIMEDIA.CZ sech na DVD.

se netĂ˝kĂĄ konkrĂŠtnÄ› vztahĹŻ mezi lidmi a byl koncepÄ?nÄ› postaven na natoÄ?enĂ­ v Ä?ernobĂ­lĂŠ podobÄ›, coĹž obojĂ­ bylo krajnĂ­m odklonem od dalĹĄĂ­ch snĂ­mkĹŻ,“ vysvÄ›tlil. JohanssonovĂĄ podle nÄ›j sou-

hlasila s tím, Şe o osudu jejího příspěvku se rozhodne během finålního zpracovåvåní filmu. „Po měsících úprav jsem musel přiznat, Şe je třeba udělat rozhodnutí v zåjmu

celkovĂŠho příbÄ›hu a sloĹženĂ­, coĹž vyĂşstilo v (rozhodnutĂ­) nepouŞít natoÄ?enĂŠ scĂŠny a zĂĄbÄ›ry,“ dodal Benbihy. ReĹžisĂŠrskĂ˝ debut JohanssonovĂŠ by se mÄ›l objevit alespoĹˆ v bonusech na DVD.

Benbihy filmem New York, I Love You navazuje na koncept, kterĂ˝ pouĹžil v roce 2006 pro film PaříŞi, miluji tÄ› (Paris Je T’Aime). V pÄ›timinutovĂ˝ch příbÄ›zĂ­ch v nÄ›m tvĹŻrci ilustrujĂ­ rĹŻznĂŠ podoby lĂĄsky v kaĹždĂŠm z pÄ›ti obvodĹŻ New Yorku. Zastoupeni jsou zkuĹĄenĂ­ reĹžisĂŠĹ™i jako Fatih Akin, Brett Ratner, Chan-wook Park Ä?i Mira Nair, ale i novĂĄÄ?ci – krom vystĹ™iĹženĂŠ Scarlett JohanssonovĂŠ například i jejĂ­ hereckĂĄ kolegynÄ› Natalie PortmanovĂĄ. Pro Johanssonovou, kterĂĄ se v hereckĂŠ profesi propracovala mezi extratřídu, to ale nenĂ­ prvnĂ­ ĹĄkobrtnutĂ­. Vloni vydala desku Anywhere I Lay My Head, na nĂ­Ĺž zpĂ­vala pĂ­snÄ› Toma Waitse. Na desce se navĂ­c jako host objevil i Dawid Bowie, ale i pĹ™esto okamĹžitÄ› zapadla. JohanssonovĂŠ bylo vyÄ?Ă­tĂĄno, Ĺže nezpĂ­vĂĄ, ale deklamuje. A jejĂ­ mdlĂ˝ projev nezachrĂĄnil ani jejĂ­ sympaticky (am,Ä?tk) zastĹ™enĂ˝ hlas.

kulturnĂ­ servis 19 inzerce

19.00, Arise Of Infinity, Soul Keeper, Demaja

KĹ™ehkĂ˝ sloupek Teda tomu BoĹ™kovi nÄ›jak narostl hĹ™ebĂ­nek! Bude se mÄ› ptĂĄt, co a proÄ? dÄ›lĂĄm! To je vrchol! Copak by to mohl vĹŻbec pochopit? Kdyby ten moula aspoĹˆ vÄ›dÄ›l, co jeĹĄtÄ› mĹŻĹže od Ĺživota dostat, ale on je snad spokojenĂ˝ tam, kde prĂĄvÄ› je. PrĂ˝ vĂ­c penÄ›z uĹž ani nemĹŻĹže mĂ­t. PovĂ­dali, Ĺže mu hrĂĄli. To se teprve uvidĂ­. On snad Ä?ekĂĄ na to, co mu kdo nadÄ›lĂ­, ne aby popĹ™emýťlel, kde by se dalo nÄ›co trhnout!

KINA AERO

FUTURUM MUSIC BAR

18.00, PĹ™edÄ?Ă­taÄ? 20.30, Tulpan

21.00, Sex Deviants, Punk Floid, GenetickĂĄ chyba

Biskupcova 3 Praha, Praha, tel. 271 771 349

ZborovskĂĄ 82/7, Praha, tel. 257 328 571

ATLAS 14.30, 17.30, Happy-Go-Lucky 17.30, 20.00, MilionĂĄĹ™ z chatrÄ?e 20.00, SkandinĂĄvskĂ˝ film: Drabet SokolovskĂĄ 1 Praha, tel. 222 312 737

COCKTAIL MUSIC BAR RETRO 20.00, 80´ & 90´ video party FrancouzskĂĄ 4, Praha 2, tel. 222 510 592 SoutěŞte s Wizz Air a vyhrajte dvÄ› zpĂĄteÄ?nĂ­ letenky do jednĂŠ z 11 destinacĂ­ dle vlastnĂ­ho vĂ˝bÄ›ru

STYX

HUDBA

SIMONA WAGNEROVĂ alias ALICE BENDOVĂ

Seriål Velmi křehkÊ vztahy sledujte dnes na TV Prima od 20 hodin.

Koněvova 219, Praha, tel. 602 279 589

21.00, La Noche EspaĹˆola – noc v latinskoamerickĂŠm rytmu SokolovskĂĄ 144/349, Praha, tel. 266 312 133

DUPLEX 22.00, Starlight

U BUKANĂ?RA

VåclavskÊ nåměstí 21, Praha, tel. 732 221 111

19.00, DNB On Da Waves

EXIT CHMELNICE

nåbřeŞí Ludvíka Svobody, Praha, tel. 608 973 582

1+1 zdarma

SOUTĚŽN� OTà ZKA

JakĂŠ jsou ďŹ remnĂ­ barvy Wizz Air?

a) modrĂĄ a Ä?ervenĂĄ

b) zelenĂĄ a ĹžlutĂĄ

Odpovědi do soutěŞe můŞete zasílat dnes od 11.00 hod. do 24.00 hodin. Vyhråvå 200. SMS se språvnou odpovědí. Pravidla soutěŞe najdete na www.clubmetro.cz

SvĂŠ odpovÄ›di zasĂ­lejte ve tvaru: METRO2mezeraAneboBneboCmezera JMENO PRIJMENI ULICE CP MESTO PSC na tel Ä?Ă­slo 900 11 07.     

          ! 

 "#$% &#'%

Kupte si AVS přístroj p s y c h o w a l k m a n

a druhĂ˝ dostanete zdarma! PĹ™i koupi AVS přístroje Procyon, iLightz, InnerPulse nebo Laxman si vyberete dĂĄrek v hodnotÄ› 3500 KÄ?: druhĂ˝ AVS přístroj (model Galaxy) nebo unikĂĄtnĂ­ kurz MagickĂĄ angliÄ?tina.

Katalog ZDARMA zasĂ­lĂĄme do 48 hodin.

"(  )  ) * !+  

 ,  *     *! + * -  +)+*  + ./0  1 + + * 2  

 !   !  - +3 !    3 1 + 3 ! 3 +* 2 +*

*    ! 3 ) ! !  3* !  "#$% 

! 14 

  1 + ) 3 *2 +

  * 

  

5) 2 

 )

! 1  ! *2  *     -+) 6  3 * 1

 +*+1    * 

* *   

 

 +* "(  7  3  !  /  +*  1 + 8  )   * * *  +  )

  

www.galaxy.cz

znaÄ?kovĂŠ prodejny Galaxy: Praha, Brno, PlzeĹˆ, Ostrava, Hradec KrĂĄlovĂŠ, Liberec, případnÄ› eshop. Telefon: 224 912 000

Tato mimořådnĂĄ akce platĂ­ kvÄ›ten - Ä?ervenec.

* 2

-+3 8  7   ) ) *3   

1 + !   1 * (    +  1  

! + * +  +* *9

c) ďŹ alovĂĄ a rĹŻĹžovĂĄ


čtvrtek 7. května 2009

čtvrtek 7. května 2009

Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v dubnu zrušili 491 tisíc pracovních míst, tedy nejméně od loňského listopadu. Výsledek byl překvapením pro ekonomy, kteří počítali se zánikem 650 tisíc míst.

20 televizní program TV program na čtvrtek 7. května ČT1

NOVA 09:35 11:40 12:35 13:35 14:10

15:10

16:05 17:00

17:35

18:30 19:30

20:00 21:15 22:10

23:05 00:50

01:35

Srdcová sedma Beze stopy II (17) Komisař Rex II (12) Ženatý se závazky (49) Kobra 11 X (12) Frenký. Krimiseriál N (2006) Hvězdná brána VIII (4) Sci-fi seriálu USA/ Kan. (2004) Las Vegas: Kasino III (11) Odpolední Televizní noviny, Sportovní noviny, Počasí Vražedná čísla (8) Krize identity. Krimiseriál USA Ulice (1317, 1318) Televizní noviny, Sportovní noviny, Počasí Ordinace v růžové zahrdě II (109) Druhá šance (11) Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti VII (17) Spolužáci Žralok útočí Thriller USA (1999) Kriminálka Miami II (4) Seriál USA (2004) Novashopping

NOVA CINEMA 16:20 Veronica Mars II (12) Krimiseriál USA 17:15 Show Jerryho Seinfelda (1) Sitcom USA (1990)

PRIMA 17:40 Minuty regionu 18:00 5 proti 5 18:55 Zprávy TV Prima; Sport TV Prima, Počasí 19:35 Přátelé VI (1)

26,75

České pivo je jiné

$

20,12

I přes globalizaci se české pivo stále odlišuje

£

30,17

ÓČKO

17:45 Show Jerryho Seinfelda (2) 18:15 Bílí vlci 20:00 Vražedný souboj (8) Krimiseriál USA 21:00 Začátky filmových hvězd 23:00 Hvězdný reportér 23:30 Výzva Akční film N (2005) 01:10 Sexy dívky od vedle (18) Erot. magazín

20:00 Velmi křehké vztahy III (72) 21:15 Ano, šéfe! Uvádí Zdeněk Pohlreich 22:25 Chirurgové V (1) Tam pod nebeskou bání (1/2). Lékařský seriál USA (2007) 23:20 Instinkt zabijáka (1) Krimiseriál USA 00:15 Vraždy v Kitzbühelu IV (7)

06:00 Rozjezd 09:00 Akcelerace 10:00 Inbox Rozhovor se zajímavým hostem 11:00 Akcelerace Klipy pro dobrou náladu 12:00 Jízda Klipy na odpoledne 13:00 Stylissimo taft looks Styling, móda a trendy vychytávky 14:00 SMS melodie Zvol si melodii na svůj mobil 14:30 Jízda Klipy na odpoledne 15:00 DJ divák Klipy na SMSková a telefonická přání 16:30 Filmshot 17:00 Inbox Rozhovor se zajímavým hostem 18:00 T-music chart 20:00 Cz & sk České a slovenské klipy 21:00 Hitzone 90‘s 22:00 Jízda Klipy na večer + SMS chat 23:30 Rock therapy Rockový klipový speciál + SMS chat 00:30 Knokaut

NOVA CINEMA

PRIMA

ÓČKO

10:10 Sůl nad zlato Pohádka SR/N (1982). Hrají: J. Kukura, L. Šafránková, L. Chudík a další. Režie M. Hollý 11:55 Ať žije nebožtík Komedie ČR (1935). Režie M. Frič, čb. 13:25 Policajt ze školky Akční komedie USA (1990). Hrají: A. Schwarzenegger, L. Huntová, P. Reedová a další. Režie I. Reitman 15:40 Cesta do hlubin študákovy duše 17:15 Eva tropí hlouposti Komedie ČR (1939) 18:55 Zprávy TV Prima; Sport TV Prima, Počasí 19:35 Přátelé VI (2) 20:00 Nepodceňuj blondýnky 21:15 Zelená míle Film USA (1999). Hrají: T. Hanks, M. C. Duncan, D. Morse a další 00:55 Smrt in-line Akční film N (2002). Hrají: W. Kreye, I. Böhmová, E. Atalay a další 02:40 Volejte Věštce

06:00 Rozjezd Vstávání s muzikou 09:00 Akcelerace Klipy pro dobrou náladu 10:00 Inbox Rozhovor se zajímavým hostem 11:00 Akcelerace Klipy pro dobrou náladu 12:00 Jízda Klipy na odpoledne 14:00 SMS melodie Zvol si melodii na svůj mobil 14:30 Jízda Klipy na odpoledne 15:00 DJ divák speciál Klipová přání z undergroundu 16:30 Jízda Klipy na odpoledne 17:00 Inbox Rozhovor se zajímavým hostem 18:00 Česká hitparáda 19:00 Jízda Klipy na podvečer 20:00 Novinky 21:00 Party ride Klipy, které rozjedou každou párty 22:00 Party ride Klipy 00:00 Frisbee

inzerce

Pohonné Burzy hmoty a akcie

12:45 Čerte, drž se svého kopyta! Pohádkové dobrodružství ČR (1998) o čertovském učedníkovi a popletené čarodějnici na lidském světě. Režie Z. Havlíček 13:55 Bludiště 14:30 Interpelace poslanců na předsedu vlády 16:00 MS v hokeji 2009 Švýcarsko Přímý přenos Kanada – Lotyšsko 18:55 Zprávy v českém znakovém jazyce 19:05 Game Page 19:30 Klíč 20:00 MS v hokeji 2009 Švýcarsko 22:45 Zašlapané projekty Mikroskop, který předběhl dobu 23:05 Berlín, Alexandrovo náměstí (7/14) Slavný projekt (1980) o osudech malého člověka v Německu 00:05 Olověná bublina (6) Tlusťoch. Sitcom VB

Kurzy

ČT2

Kurz koruny

12:30 Sama doma 13:30 Diagnóza Rakovina prsu u dívek 13:45 Dotek anděla III (16) Kouřová clona 14:35 Soudkyně Amy VI (12/22) 15:25 Zašlapané projekty První byla EMA 15:45 Šikulové 16:00 Medúza 16:30 Kouzelná školka 17:00 AZ-kvíz 17:25 Stop – Rady řidičům 17:30 Bydlení je hra Pokoj pro třicetiletého muže 17:55 Předpověď počasí 18:00 Události v regionech 18:25 Černé ovce 18:40 Živé srdce Evropy: Jasoň červenooký 18:45 Večerníček 19:00 Události 19:40 Branky, body, vteřiny 19:55 Předpověď počasí 20:00 Hercule Poirot 21:45 Máte slovo Živě s Michaelou Jílkovou 22:35 POKR POstřehy, Komentáře a Rady pro podnikatele 23:10 Deadwood III (10/12)

inzerce

finance 09

Natural

26,05

Nafta

25,29

Praha (PX 50)

1,79%

České pivo si zachovává i v době globalizace, kdy většina největších tuzemských pivovarů patří zahraničním vlastníkům, charakteristické vlastnosti, které jej odlišují od piv zahraničních. Podle ředitele Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského (VÚPS) Karla Kosaře modernizace výrobních technologií neublížila charakteru piva, o čemž podle něj svědčí vzrůstající zájem o české pivo v zahraničí. Specifický charakter českých piv ukázal výzkum provedený ústavem před několika lety, v jehož rámci bylo porovnáváno 19 českých ležáků s 15 pivy stejného typu zahraniční výroby. Všechna testovaná česká piva prokazovala ve výsledPRAHA

Propustí Fiat 18 tisíc lidí? Italská automobilka Fiat plánuje v rámci převzetí evropských aktivit amerického konkurenta General Motors zcela či částečně uzavřít deset továren, což povede k zániku zhruba 18 tisíc pracovních míst. Informoval o tom včera německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung. Fiat však tuto informaci popřel. (čtk)

BERLÍN/ŘÍM

České pivo si stále drží své dobré vlastnosti. SXC

cích podobné vlastnosti, které je výrazně odlišovaly od piv zahraničních. „Pivo českého typu, které bylo poprvé uvařeno roku 1842 v Plzni, charakterizuje vyšší hořkost, výraznější

barva a říz nápoje, oproti zahraničním ležákům mají ty české naopak nižší obsah alkoholu,“ vysvětlila manažerka pro výzkum VÚPS Věra Hönigová. Rozdílné vlastnosti českého piva jsou dány nejen použitými surovinami, zvláštními odrůdami chmele a ječmene, ale také metodou dvoustupňového spodního kvašení, postupu odlišného od postupu zahraničních výrobců. Specifika českého piva má do budoucna ochránit před napodobováním chráněné zeměpisné označení České pivo, jehož užívání loni v říjnu definitivně schválila Evropská komise. O užívání tohoto označení projevila zájem již polovina tuzemských výrobců. (čtk)

Krátce

ČEZ bude v Albánii TIRANA Světová banka (SB) schválila fond 60 milionů eur (zhruba 1,6 miliardy korun), který bude sloužit jako částečná záruka rizik při prodeji albánského distributora elektřiny českému koncernu ČEZ. Záruka SB, která je obdobná jako při jiných privatizacích na východě Evropy, odstraní hlavní překážku albánské (čtk) akvizice ČEZ.

Zbraně vydělají stejně jako loni BRNO Obrat zbrojařského průmyslu v Česku včetně výroby a prodeje zbraní a zařízení pro obranný průmysl letos dosáhne podle odhadů Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu zhruba jako loni asi pěti miliard korun. (čtk) inzerce

TV program na pátek 8. května ČT1

ČT2

NOVA

12:25 Kalamity Jane 13:00 O třech ospalých princeznách Pohádka ČR (1998). Režie S. Simonová 14:05 Bludiště 14:35 Návrat domů Film ČR (1948). Hrají: K. Höger, B. Jurdová, J. Pehr a další. Režie M. Frič, čb. 15:55 J. Nohavica: Divné století 16:25 Anna Franková (1/2) 17:55 Předpověď počasí 18:00 O Rozárce a zakletém králi 18:45 Večerníček Jak Ťuk a Bzuk nechtěli, aby pršelo 19:00 Události 19:40 Branky, body, vteřiny 19:55 Předpověď počasí 20:00 Ranč U Zelené sedmy (18/21) 20:55 Musíme si pomáhat Dramatický příběh ČR (2000). Hrají: B. Polívka, A. Šišková, J. Dušek a další. Režie J. Hřebejk 23:00 Uvolněte se, prosím Talk show Jana Krause. Režie V. Nouzák 23:50 Sex ve městě IV (6)

12:00 Romeo, Julie a tma Příběh ČR (1997) 13:15 Bitva o rozhlas Drama Pražského povstání (2005) 14:15 Příběh tanku č. 23 14:30 Evropa dnes Kosovo. Jedno z bolavých míst nejen na mapě 14:50 Krásy evropského pobřeží: V srdci Baltu 15:00 Skimánie aneb Zpráva o Liberci 2009 16:00 MS v hokeji 2009 Švýcarsko 18:40 Cesta za duhou Recitál skupiny Kamelot (1994) 19:10 Film o filmu: Musíme si pomáhat 19:30 Magazín Ligy mistrů 20:00 MS v hokeji 2009 Švýcarsko 22:45 Komediograf 23:15 I BBC se utne Další žertovně nepovedené záběry 23:35 TV BONSAI... se Zuzanou Bydžovskou Pokusné vysílání 23:55 Gorodok (9/20) Hosté našeho Gorodka

06:20 Skřítek v Central Parku Animovaný film USA (1994) 07:40 ...a zase ta Lucie! Film ČR/N (1984) 09:15 Pták Ohnivák Film ČR/N (1997). Hrají: T. Rulandová, M. Lubowski, K. Roden a další. 11:10 Pekařův císař 12:20 Hlava rodiny 2: Tatínek nebo dědeček? 14:25 Návrat mušketýrů Historická komedie VB/Fr./Šp. (1989). Hrají: M. York, O. Reed, F. Finlay 16:25 Z pekla štěstí 2 Pohádka ČR (2001) 18:30 Ulice (1319, 1320) Původní seriál ČR 19:30 Televizní noviny, Sportovní noviny, Počasí 20:00 Taková normální holka 22:00 Nevyřízené účty Akční film Austr./N/ Šp./USA/VB (2007). Režie G. Lively 23:45 Enigma Film N/Niz./USA/ VB. Režie M. Apted 01:50 Novashopping

11:30 Hollywoodský zpravodaj 12:00 Scéna 12:30 Směr jih (9) Dobr. seriál USA/ Kan. (1994-1998) 13:30 Remington Steele (22) Seriál USA (1983) 14:45 Laurel a Hardy: Lupiči natvrdo & Hotelová služba 15:30 Remington Steele II (1) Seriál USA (1984) 16:20 Veronica Mars II (13) Krimiseriál USA (2005) 17:15 Show Jerryho Seinfelda (3) Sitcom USA (1990) 17:45 Show Jerryho Seinfelda II (1) Sitcom USA (1991) 18:15 Most u Remagenu 20:30 24 hodin IV (21) Akční seriál USA (2005) 21:25 24 hodin IV (22) Akční seriál USA (2005) 22:20 Ďábelský Santa Film USA (2005) 23:45 Sexuální fantazie, značka Hollywood Erot. film USA

Udlat si volné místo se te vyplatí! U Sleva 30 % na všechny dámské ské odvy. 590,590 0,-

413,-

450,-

315,-

O’Win O’W Win bermudy

Petite šaty y

dámské dám ké

25 250 250,-

175,O’Win polotriko dámské

d dámské

590,-

413,Hazard jeans dámské

Akce platí v obchodních domech Tesco: OD Tesco Národní, Národní 63/26, Praha 1, OD Tesco Plze, Americká 47, OD Tesco Hradec Králové, nám. 28. íjna 1610, OD Tesco Brno, Dornych 4, OD Tesco Pardubice, T. G. Masaryka 1950. Nabídka platí od 6. 5. do 10. 5. 2009.


čtvrtek 7. května 2009

08 finance

čtvrtek 7. května 2009

Prodej nových osobních aut se v dubnu zvýšil o 19 procent a vyrovnal tak propad z předchozích měsíců. Od ledna do dubna se na českém trhu prodalo 48 667 vozů, což znamená meziroční nárůst o 1,8 procenta.

Stát nemusí platit 120 miliard za IPB Česká státní kasa o 120 miliard korun kvůli IPB nezchudne. Ministr financí v demisi Miroslav Kalousek totiž včera podepsal dohody ohledně sporných pohledávek týkajících se zkrachovalé banky.

Kalousek se zároveň rozhodl odtajnit dohodu o narovnání mezi Českou republikou a Nomurou, která souvisela s kauzou IPB. „Vztah České republiky a Nomury je tak definitivně uzavřen. Rizika plynoucí z toho, že bychom odkryli karty, pominula, a proto jsem rozhodl zahájit proces odtajnění smluv,“ řekl Kalousek. Zároveň ale upozornil, že odtajnění smlouvy je

dvoustrannou záležitostí a musí se projednat i s Nomurou. Proto zatím neuvedl konkrétní termín.

„Vztah Nomury a ČR je tímto uzavřen.“ M. Kalousek, ministr v demisi

PRAHA Miroslav

Pohledávky by podle smlouvy neměly být již nikdy vůči Česku uplatněny. Náklady na státní rozpočet dohoda podle ministerstva

mít nebude. Podle Kalouska ovšem za pohledávky dostanou jejich správcové stovky milionů korun, které ale na jejich odkoupení poskytne společnost Nomura. Další spory navázané na krach Investiční a poštovní banky ale pokračují. Například Československá obchodní banka podala na Nejvyšší státní zastupitelství stížnost na žalobce Ladislava Letka, který vyšetřuje jednu z kauz souvisejících (čtk) s krachem IPB.

Být členem je dobré Země střední a východní Evropy čeká letos mimořádně těžký rok, i proto, že všechny důsledky ekonomické krize se ještě neprojevily. Výhodu v krizi mají v tomto regionu členové Evropské unie a zejména eurozóny. Shodli se na tom účastníci debaty, kterou včera

LONDÝN

inzerce

uspořádala londýnská organizace Business for New Europe. „Členství v Evropské unii a v eurozóně jsou dalším nárazníkem a podporou v krizi,“ myslí si Manfred Schepers, viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj, který letos očekává těž(čtk) kou recesi.

televizní program 21 TV program na sobotu 9. května ČT1

ČT2

NOVA

13:40 Mezi námi zvířaty 14:05 Partnerské vztahy aneb Návod na přežití (19/26) 14:30 Velkofilm – film o filmu 14:50 Doktor Martin (18/23) Příští ráno. Seriál VB (2007) 15:40 Experiment Jsem na to sama! 16:10 Anna Franková (2/2) Dramatizace slavného příběhu 17:50 Záhady Slavičího domu (1/5) Seriál VB (1983) 18:40 Evropské pexeso 18:45 Večerníček Jak Ťuk a Bzuk nechtěli, aby pršelo 19:00 Události 19:40 Branky, body, vteřiny 19:55 Předpověď počasí 20:00 Kniha mého srdce Celonárodní anketa o nejmilejší knihu 21:20 Iluzionista Film USA (2005). Režie N. Burger 23:05 Zprávy 23:10 Branky, body, vteřiny 23:20 Spawn Fantasy thriller USA

18:30 Kultura.cz Pašijové Evangelium podle houslí Pavla Helebranda 18:55 Kde peníze pomáhají 19:00 Mezi proudy Come Dearest 19:45 A. Dvořák: Karneval

08:55 Eso 10:05 Mlhy Avalonu (2/2) Závěr filmu 12:00 Volejte Novu O TV Nova s Marcelou Sobotkovou 12:30 Dovolená s Andělem Filmová komedie ČR 14:00 Valentino Romantická komedie USA 16:10 Smrt krásných srnců Film ČR (1986) 17:50 Babicovy dobroty 18:30 Koření 19:30 Televizní noviny, Sportovní noviny, Počasí 20:00 Fenomén Gott Jedinečný projekt Olgy Špátové zachycující Karla Gotta ve chvílích triumfu i přemýšlení 21:25 Mr. Johnson Komedie ČR (2008). Hrají: K. Issová, J. Joseph, N. Mancuso a další. Režie C. Haber 23:05 Pokoj 1408 Horor USA (2007) 01:00 Novashopping 01:20 Volejte Novu 01:45 Babicovy dobroty

20:00 Zlatá šedesátá (16/26) Zdeněk Mahler. Československý filmový zázrak, jak ho viděli jeho tvůrci 21:00 Den sedmý – osmá noc Stačí pustit na lidi strach a oni už zbytek dovrší sami 22:40 Šupiny z AniFestu 22:45 Třistatřicettři 23:40 Noc s Andělem

NOVA CINEMA 11:00 11:30 12:00 12:30

13:20

14:05

14:50

15:20

17:15 18:15 19:15

21:00 22:00

22:30 00:10

Ošklivé káčátko (23) Ošklivé káčátko (24) Teleshopping Směr jih (10) Dobr. seriál USA/ Kan. (1994-1998) Remington Steele II (1) Seriál USA (1984) Laurel a Hardy: Pila & Není kuchař jako kuchař Hollywoodský zpravodaj Žhavé zprávy ze světa filmu Most u Remagenu Válečný film USA (1969) Kobra 11 V (2) Krimiseriál N (2000) Kobra 11 V (3) Krimiseriál N (2000) Mach 2 Akční film USA (2002) Pohotovost XII (14) Seriál USA (2005) Dharma a Greg IV (17) Sitcom USA (2000) Teror ve vlaku Film USA/N (2002) Utajené životy v Hollywoodu Erot. film USA (2001)

PRIMA

ÓČKO

09:30 Knight Rider (2) Michael Knight. Akční seriál USA 10:30 Wolffův revír IV S pomocí ďábla. Krimiseriál N (1999) 11:30 Policejní vyjednavači (2) 12:25 Columbo 14:20 Zápas Komedie VB (1999) 16:15 Letiště Thriller USA (1970). Hrají: B. Lancaster, J. Bissetová, D. Martin a další. Režie G. Seaton 18:55 Zprávy TV Prima; Sport TV Prima, Počasí 19:35 Přátelé VI (3) Jak Ross zapíral. Sitcom USA (1994) 20:00 Já, robot Sci-fi USA (2004) na motivy povídek Isaaca Asimova 22:20 Muž s cejchem smrti Akční thriller USA (1990). Hrají: S. Seagal, B. Wallace, K. David a další. Režie D. Little 00:10 Bouřlivý příliv (2/2) Katastrofický film N 01:50 Volejte Věštce

9:00 Akcelerace 10:00 Inbox Rozhovor se zajímavým hostem 11:00 Akcelerace Klipy pro dobrou náladu 12:00 Jízda Klipy na odpoledne 13:00 T-music chart Vaše top 20 15:00 Novinky Klipové novinky uplynulého týdne pěkně pohromadě 16:00 Jízda Klipy na odpoledne 19:00 Cz & sk České a slovenské klipy 20:00 Rgm live space Záznam 3. základního kola soutěže hudebních skupin 21:00 Party ride Klipy, které rozjedou každou párty 22:00 Party ride Klipy, které rozjedou každou párty + SMS chat 00:00 5. element Svět hip hopu 01:00 Dojezd + sms chat Klipy na noc

TV program na neděli 10. května ČT1 13:05 14:25 14:45 15:00

15:05 16:15 16:35 17:05 17:25 17:40 18:10

18:35 18:45

19:00 19:35 19:50 20:00 21:10 21:45 21:50 22:00 23:40

Prsten a řetěz Cesty víry Křesťanský magazín Sváteční slovo šéfredaktora Katolického týdeníku Antonína Randy Zlá krev (3/7) Seriál ČR (1986) Paláce 1. republiky na nábřeží Vltavy Moje rodina III (6) Evropský manuál (1) Čétéčko Retro Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek (32/39) Zpívánky Večerníček Jak Ťuk a Bzuk nechtěli, aby pršelo Události Branky, body, vteřiny Předpověď počasí Velkofilm (1/2) Dívčí válka 168 hodin Zprávy Branky, body, vteřiny Franck Keller (1/5) Předběžné zdržení Huff II (9/13)

ČT2

NOVA

NOVA CINEMA

PRIMA

ÓČKO

12:20 Antonín Dvořák: Rusalka Filmové ztvárnění 14:20 POP ART 14:55 Svět umění: Hollywoodští rivalové (4/15) Bela Lugosi versus Boris Karloff 15:50 MS v hokeji 2009 Švýcarsko Přímý přenos utkání o třetí místo 18:45 Poklady světa Omán. Prastaré a důmyslné zavlažovací systémy v horách i v poušti 19:00 Simpsonovi XIX (14/20) Sranda na objednávku. Nejnovější řada oblíbeného seriálu USA 19:25 Hudební vizitka Pavel Steidl – kytara (1993). Režie J. Nekvasil 19:55 Tajemství Strážce duší 20:15 MS v hokeji 2009 Švýcarsko Přímý přenos finálového utkání 23:20 Šupiny z AniFestu 23:25 Okno naproti Film It. (2003)

08:35 Výbuch bude v pět Film ČR (1984) 10:00 Jane Doe: Jiná tvář Krimifilm USA 11:45 Případ mrtvých spolužáků Film ČR (1976) 13:30 Velká cena Španělska 16:25 Mr. Bean Pan Bean jde do města 17:00 Odpolední Televizní noviny, Sportovní noviny, Počasí 17:25 Dva a půl chlapa IV (23) 17:55 Rady ptáka Loskutáka 18:50 Občanské judo 19:30 Televizní noviny, Sportovní noviny, Počasí 20:00 Krokodýl Dundee v Los Angeles Akční komedie 22:00 Střepiny Nazýváme věci pravými jmény. Uvádí Stanislav Brunclík 22:30 Mr. GS 23:05 Ráže .45 Krimifilm US 00:50 Kriminálka Miami II (5) Seriál USA (2004) 01:35 Novashopping

12:30 Koření Všechny vůně světa Planeta je místo, kde se dějí věci, o kterých se Vám ani nezdá Pojďte se dívat... 13:15 10 nej... z Hollywoodu Co nejlepšího nabízí Hollywood? Rychlý a napínavý pohled na žebříček toho nejzajímavějšího z Hollywoodu 13:45 Scéna 14:15 Hvězdný reportér 15:00 Hvězdy červeného koberce 15:30 Kočičí princ Film ČR (1979) 17:05 Kobra 11 V (4) Krimiseriál N (2000) 18:05 Kobra 11 V (5) Krimiseriál N (2000) 19:05 Nezvěstný syn Film USA (2002) 21:00 Pohotovost XII (15) Seriál USA (2005) 22:00 Dharma a Greg IV (18) Sitcom USA (2000) 22:30 Tři Thriller VB/Luc (2005) 00:15 Rodina Sopránů VI (13)

09:30 Svět 2009 10:05 Žena v moři Krimikomedie Fr. 11:55 Receptář prima nápadů 13:00 Partie Nejen s politiky a nejen o politice 13:40 M.A.S.H. (66) 14:15 Zátah Krimikomedie USA 16:20 Columbo Sladká, leč smrtící. Detektivní seriál USA (1973). Hrají: P. Falk, V. Milesová, M. Sheen a další. Režie J. Szwarc 18:00 Jak se staví dům Postav dům, prodej ho – a vyděláš! Moderuje Pavel Cejnar 18:55 Zprávy TV Prima; Sport TV Prima, Počasí 19:35 Přátelé VI (4) Jak Joey neměl pojištění. Sitcom USA (1994) 20:00 Vraždy v Midsomeru X Zvíře v nás 22:00 Hranice smrti Film USA (2006) 00:10 Rudá planeta Sci-fi thriller USA

12:00 Jízda Klipy na odpoledne 13:00 Filmshot Magazín o filmech a dění kolem nich 13:30 Jízda Klipy na odpoledne 14:30 Rgm live space 15:00 Jízda Klipy na odpoledne 16:00 Reportáže ocko.tv Reportáže uplynulého týdne pěkně pohromadě 16:30 Jízda Klipy na odpoledne 18:00 Stylissimo taft looks Styling, móda a trendy vychytávky 18:30 Jízda Klipy na podvečer 19:00 Cz & sk České a slovenské klipy 20:00 T-music chart Vaše top 20 22:00 Jízda Klipy na nedělní večer + SMS chat 23:00 Madhouse Nejen metalový magazín, host: Pathology Stench 00:00 Smršť Hardcore, metal + SMS chat 01:00 Dojezd + sms chat


čtvrtek 7. května 2009

čtvrtek 7. května 2009

22 servis a zábava

Dnes

Zpočátku oblačno až zataženo, místy slabý déšť, na jihozápadě srážky jen ojediněle. Během dne od jihozápadu polojasno. Mírný západní vítr 2 až 6 m/s.

Německé kytary Skupina Rammstein vystoupí po pěti letech opět v Praze. V O2 areně se představí 25. listopadu.

Karlovy Vary

Liberec

Ústí n. L.

20

Ostrava

18 19

20 16

19

Plzeň

Hradec Králové Pardubice

Vtipných reklam na pánskou ochranu je spousta. Tahle patří k těm nejlepším. Více na METRO.CZ

Bio

Zítra

7/23

18

19

17

1

Střední zátěž Rizikové skupiny by se měly vyvarovat zvýšené fyzické a psychické zátěže a věnovat pozornost aktuálnímu zdravotnímu stavu.

17

19

18

6/18

Švédské úřady včera potvrdily první případ nákazy člověka takzvanou prasečí chřipkou. Pozitivně testována byla asi padesátiletá žena, která nedávno navštívila USA. Prvního nakaženého včera oznámilo také Polsko.

Pozítří

Rekordy Průměr

Jihlava

Brno

Olomouc

10/22

13,9

Maximum

29,1

V roce

1923

Minimum

České Budějovice

7. 5.

V roce

0,6 1857

1) V roce 1903 byl patentován zmrzlinový kornout. První zmrzlina s dřívkem potom vznikla roku: a) 1907 b) 1914 c) 1921

2) Brazilský automobilový závodník a pilot formule 1 Ayrton Senna zahynul ve svých 34 letech během nehody roku 1994 při Grand Prix: a) v San Marinu b) Monaku c) Brazílii 3) Francouzský malíř Francois Boucher zachytil na svém obraze z roku 1757: a) markýzu de Pompadour b) Ludvíka XVI. c) Marii Antoinetu

Více si zahrajete na www.metro.cz

Řešení z minulého čísla

Sudoku

Kvíz

4) Březost žirafy, které se narodí jedno mládě, jen výjimečně dvě, trvá podle vědeckých publikací: a) 7 až 8 měsíců b) 10 až 11 měsíců c) 14 až 15 měsíců

5) Vědec A. Leeuwenhoek a malíři Jan Steen a Johanes Vermeer pocházejí ze stejného nizozemského města. Je to: a) Delft b) Utrecht c) Maastricht

Příběhy ze zvířecího světa

6) Robustní čtyřnohý býložravý dinosaurus s typickými rohy na „pancéřované“ hlavě byl: a) iguanodon b) triceratops c) tyranosaurus ŘEŠENÍ: 1 – C, 2 – A, 3 – A, 4 – C, 5 – A, 6 – B

Horoskop na dnešní den

inzerce

BERAN 21/3–20/4

Na dnešní večer si rozhodně nic nedomlouvejte s kamarády. Měli byste ho věnovat romantice s  partnerem. 906 706 607

LEV

23/7–22/8

Máte partnerské nebo finanční problémy? Zavolejte mi i vy! Astroložka Kamila!

Tel.: 906 706 607

Zjistíte, že vaše pracovní odměna neodpovídá vašemu pracovnímu nasazení a zřejmě ani postavení ve firmě. 906 706 607

STŘELEC

23/11–21/12

Dnes si budete jen těžko vydobývat pozornost přátel, nakonec se vám to podaří, i když trochu těžkopádně. 906 706 607

PŘEDURČILY VÁM HVĚZDY SPOLEČNOU BUDOUCNOST? Povím vám to! Astroložka Viola na tel.: 906 706 607 PANNA

23/8–22/9

Panny, zřejmě vás trápí kocovina nebo obyčejná lenost, do práce se vám nechce, ale nakonec se překonáte. 906 706 607

KOZOROH

22/12–20/1

Že vy už se vidíte na prodlouženém víkendu? Zřejmě se to také odrazí na vašem slabém pracovním 906 706 607 nasazení.

BLÍŽENCI

BÝK 21/4–21/5

Projdete si zkouškou vaší trpělivosti. Nebude se vám dařit dokončit pracovní úkol a budete ho 3x předělávat. 906 706 607

VÁHY

22/5–21/6

Dnes v sobě budete muset spolknout pěknou dávku žárlivosti. Dělat nějaké scény se však opravdu nehodí. 906 706 607

ŠTÍR

23/9–23/10

Odmítnutí od vašeho idolu vás srazí na kolena a zřejmě vám i pro dnešek klesne sebevědomí. Vzchopte se rychle! 906 706 607

VOLEJTE ZDARMA! Vyberte si z profesionálních KARTÁŘEK tu svou! Tel.: 800 222 400

24/10–22/11

Partnerský vztah začnete přirovnávat k seriálu na pokračování. V něm se také střídají rozchody a usmiřování. 906 706 607

VODNÁŘ

21/1–20/2

Úspěch, který si dnes ukořistíte, vás i vaše okolí utvrdí o vašich přednostech a sebevědomí může opět 906 706 607 růst.

RAK

22/6–22/7

Budete tak trochu uražení, když vám partner oznámí, že sám vyráží do společnosti. Užijte si svůj program! 906 706 607

ROZHODNUTÍ! Nechcete šlápnout vedle? Povím vám, co je pro vás nejlepší! Volejte kartářku Nelu! Tel.: 906 706 607 RYBY

21/2–20/3

Připadá vám jako nesmysl sedět v práci, když už na dveře klepe víkend, proto to raději zabalíte trochu 906 706 607 dřív.

Poskytovatel: E.M.A. Europe s.r.o., pouze pro starší 18 let, 1 min./70 Kč vč. DPH, P. O. Box 14, 110 15 Praha 015

Saakašviliho odpůrci se střetli s policií Desítky stoupenců gruzínské opozice se včera střetly s policií u hlavní policejní stanice v metropoli Tbilisi. TBILISI K vyhrocení situace přívrženci gruzínské opozice, kteří už řadu týdnů protestují proti prezidentovi Michailu Saakašvilimu, došlo právě v den, kdy v zemi začalo velké vojenské cvičení Severoatlantické aliance.

To opakovaně kritizovala Moskva, se kterou má Tbilisi vyostřené vztahy od loňského srpna. Podle mluvčího ministerstva vnitra se demonstranti pokusili vniknout do policejního areálu. Televize odvysílala záběry policistů a protestujících útočících na sebe navzájem obušky a holemi přes kovová vrata, která je oddělovala. Podle

opozičníků byl při incidentu zadržen vůdce protestní akce Giorgi Gačečiladze. Gruzínská opozice vyzvala obyvatele k dlouhodobé kampani občanské neposlušnosti. Chce tím na Saakašviliho vyvinout tlak a přimět ho k podání demise. Demonstrantům se nelíbí především to, jak se Saakašvili zachoval loni v srpnu při krátké válce s Ruskem. (jbs, čtk)

Transplantovali jí celý obličej CLEVELAND Šestačtyřicetiletá

Connie Culpová začíná po letech nový život. Médiím včera poprvé ukázala svou tvář, kterou jí jako první Američance transplantovali lékaři z Clevelandu. Ženu postřelil její vlastní manžel. Muž matku dvou dětí střelil do hlavy z dvoumetrové vzdálenosti před pěti roky. Pacientka přežila, během dalších let se podrobila desítkám operací, které však nedokázaly obnovit základní funkce jako čich nebo chuť. Bez rtů nemohla prakticky mluvit, dýchala pomocí otvoru na krku. Lékaři se tak nakonec rozhodli ženě

Connie Culpová před a po transplantaci obličeje.

transplantovat prakticky celou tvář. Operace loni v prosinci trvala 22 hodin. Od

REUTERS

mrtvého dárce Culpová tehdy dostala nos, horní ret i lícní kosti. (zra, iDNES.cz)

Gay byl odškodněn Španělsko se vyrovnává se svojí minulostí. Platí za chyby Ve Španělsku byl odškodněn první homosexuál, který byl vězněn během diktatury kvůli své sexuální orientaci. V nejbližší době by mělo být vyplaceno dalších 185 podobných případů. MADRID Antonio Ruiz obdrží od španělské vlády odškodnění ve výši 4000 eur za to, že byl v roce 1976, kdy mu bylo 17 let, poslán na tři měsíce do vězení kvůli své homosexualitě. „Jsem prvním odškodněným ve Španělsku, v Evropě, možná i na světě. V Německu homosexuálové, kteří byli posíláni do koncentračních

táborů, odškodněni nebyli. Dnes jsem na svůj stát hrdý,“ říká pro španělskou televizi TVE1 Ruiz. Během Francovy diktatury bylo kvůli své homosexualitě uvězněno na 5 tisíc gayů. Zákon, který umožňoval homosexuály posílat do vězení, byl zrušen až roku 1979. Antonia Ruize udala jeptiška z blízkého okolí. „V šest hodin ráno k nám vrazili 4 tajní policisté, hned mě odvezli na komi-

Elektrické šoky Homosexualita se ve španělských věznicích „léčila“ převážně elektrošoky. Takzvaná terapie spočívala v promítání fotografií žen a mužů. Když se na plátně objevil muž, byl do homosexuálního „pacienta“ vpuštěn proud.

sařství a následujících 93 dní jsem strávil ve třech věznicích,“ vzpomíná Ruiz. Během Franca byla homosexualita považována za nebezpečnou nemoc, kterou bylo třeba léčit. ONDŘEJ NEKOLA

svět 07

Opilý ministr řádil BERLÍN O rozruch se na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem postaral ukrajinský ministr vnitra Jurij Lucenko. Napadl tamní personál, který ho opilého nechtěl pustit do letadla. Výtržnost ukonči-

la až policie, když politika a jeho syna zadržela. Předtím ještě stihli zranit čtyři policisty. Lucenkův úřad incident popřel. Ukrajinský prezident ale už požádal svou vládu o vysvětlení. (čtk) inzerce


čtvrtek 7. května 2009

Vůbec poprvé v České republice se uskuteční mistrovství světa formací v akrobatickém rokenrolu. Atraktivní podívaná se odehraje v sobotu 23. května v basketbalové hale Sparty, kde se sejde světová elita.

06 praha Krátce

Z Knížecí jen autobusem X20 SMÍCHOV Anděl a Újezd propojí od zítřka náhradní autobusová linka X20, na kterou budete moci nastoupit na autobusovém obratišti na Knížecí, vystupovat zde budete v ulici Ostrovského. Autobusy zde budou jezdit místo tramvají 6, 9, 12 a 20 nepřetržitě do pátku 5. červ(dav) na kvůli opravám.

Stromy zmizí z Jezerky Od 18. do 22. května nechá Praha 4 pokácet 23 stromů v parku Na Jezerce. Dendrologické průzkumy podle zástupce starosty Václava Krištofa ukázaly, že stromy jsou nebezpečné a mohou spadnout. Hned po kácení se údajně v parku vysadí kvalitní a pro park vhodné dřeviny. (čtk) NUSLE

Běžci omezí i Prahu 5 Pražský maraton v neděli omezí dopravu hromadnou i automobilovou. Jaké vás čekají změny a kdy?

„Slibujeme, že jakmile to bude možné, ulice pro automobily uvolníme,“ sdělil včera mluvčí pražské policie Ján Mikulovský. Pražský mezinárodní maraton omezí automobilovou dopravu v neděli mezi 9. a 16. hodinou. Motoristé podle Mikulovského musí počítat s tím, že bude uzavřena například obvykle silně vytížená Strakonická ulice ve směru do centra nebo neustále plný Barrandovský most. „Aktuálně, mezi skupinkami běžců, budeme příčně pouštět například dvě až tři auta přes Jiráskův most,“ doplnil mluvčí. Novinkou letošního maratonu je podle policie to,

PRAHA

Změny v MHD Tramvaj 1, 7, 8, 9, 16, 18 a 22 nepojedou do širšího centra. Linky 3, 10, 12, 14, 17, 20 a 24 budou místy odkloněny. Linka 21 bude zkrácena, vybrané spoje linky 13 budou naopak prodlouženy. Linka číslo 4 bude v provozu až od 13:15. Mezi 9:30 a 13:15 bude mezi zastávkami Podolská vodárna a Pražského povstání jezdit náhradní autobus X3.

že běžci poběží ulicemi Prahy 5, tedy více městskou částí než po silnici. „Na každé křižovatce budou stát policisté. Běžce doprovodí čtyři motorky a čtyři auta,“ dodal Mikulovský. Podle něj bude v ulicích

Pozor na skryté nebezpečí! Je to můj každodenní společník – říká manažer, můj nepřítel u zkoušek - kontruje student, příčina mnoha vážných nemocí – lakonicky dodává lékař. O čem je řeč? O stresu! Ať se setkáte s kýmkoli, skoro každý je vystresovaný, málokdo však ví, co tento termín vlastně znamená. Stres lidem původně sloužil v případě ohrožení života ke zmobilizování všech sil a následné rychlé a přesné obraně nebo naopak k dostatečně rychlému útěku. Zatímco před několika tisíci let stres lidstvu napomáhal přežít, dnes nás ten samý reflex pomalu zabíjí. Se stresem souvisí řada chorob – vysokým krevním tlakem počínaje, přes poruchy zažívání (které vedou k žaludečním vředům či cukrovce), k oslabení imunitního systému až po zhoršení paměti a narušení schopnosti koncentrace. Zdravotní problémy vyvolané dlouhodobým stresem se mohou projevit také například infarktem nebo až sebevražednými sklony.

Pomoc, už nemůžu dál! Po čase se nastřádaný stres nahromadí a máte pocit, že jste naprosto bez energie, nemáte náladu vůbec na nic a navíc se vám zdá, že už prostě nemůžete dál. Část chronického stresu lze odbourat změnou způsobu života. Některé povinnosti jistě lze zrušit nebo delegovat na jiné osoby, či odjet na pár dní na dovolenou.

Aktivní obrana je nutnost!

Jednou z možností příznivého ovlivnění metabolizmu nervových buněk je dlouhodobá ochrana jejich membrán pomocí potravinového doplňku Arelitu - patentované fosfolipidové směsi, který je k dostání v lékárnách. Přípravek obsahuje důležité biogenní prvky, které díky vzájemnému působení odbourají nejen stres, ale zároveň napomohou organizmu k lepšímu výkonu v práci a třeba i ve sportu. Jedinec se lépe koncentruje, více si pamatuje a v neposlední řadě i kvalitněji spí – shrnují pozitivní účinky Arelitu odborníci. Patentovaná fosfolipidová směs Arelit má řadu pozitivních účinků i mimo nervový systém, například snižuje toxický účinek alkoholu na játra, podporuje redukci tuků zrychlením jejich metabolizmu, pročišťuje cévy, zlepšuje stav pokožky, vlasů a nehtů nebo snižuje bolesti kloubů. Arelit podávejte pro dosažení co nejlepších výsledků dlouhodobě, dosáhnete tak menší míry stresu, lepšího soustředění a vyšších výkonů v práci či sportu.

hlídkovat několik desítek policistů. Na místě budou i strážníci. Dopravní podnik už dříve oznámil, že omezení kvůli maratonu se dotkne 17 tramvajových a tří autobusových linek. Část tramvajových linek bude rozdělena na dvě části a do širšího centra nebudou zajíždět, část bude v určitých úsecích odkloněna. „Změny budou platit od 8.45 do 16.15. Bude také zavedena náhradní autobusová doprava,“ informovala Eva Dydová z oddělení komunikace dopravního podniku. Podrobnější informace mohou cestující zjistit v doplňujícím boxu nebo na stránkách www.dpp.cz. Pražský mezinárodní maraton se letos poběží popatnácté. Loni se jej zúčastnilo přes 4500 běžců ze sedmdesátky zemí světa. (čtk)

Staré soupravy: návrat do metra PRAHA O

víkendu bude metro slavit 35 let od zahájení provozu. „Zájemci se budou moci svézt historickou soupravou metra nebo si prohlédnout zázemí depa Kačerov, kde jsou odstavovány současné soupravy metra,“ informoval včera ředitel dopravního podniku Martin Dvořák. Oslavy se uskuteční zítra od 10 hodin. Depo Kačerov bude pro návštěvníky otevřené do 16 hodin. Mezi stanicemi Nádraží Holešovice a Kačerov budou jezdit původní sovětské soupravy EČS vyrobené v 70. letech, které v pražském podzemí jezdily více než 20 let. První návrhy na vytvoření podzemní dráhy v Praze se datují do roku 1898. První tunel se však začal razit v roce 1969 a metro vyjelo 9. května 1974. Dnes má pražské metro 57 stanic na 59 kilometrech tras. (čtk)

!!!POZOR pro úspìch OPAKUJEME!!!

10% 20% 30% 40%

na veškerý nábytek

Sleva je platná do konce Èervna 2009 pøi odevzdání tohoto kupónu pøi objednání zakázky na naší prodejnì PRAHA- Chodov Slevy se nesèítají a nejsou platné na akèní zboží, zboží z letáku, a již zlevnìné zboží

na veškeré matrace

Sleva je platná do konce Èervna 2009 pøi odevzdání tohoto kupónu pøi objednání matrací na naší prodejnì PRAHA- Chodov Slevy se nesèítají a nejsou platné na akèní zboží, zboží z letáku, a již zlevnìné zboží

na stoly a zidle

Sleva je platná do konce Èervna 2009 pøi odevzdání tohoto kupónu na vybrané stoly a židle na naší prodejnì PRAHA- Chodov Slevy se nesèítají a nejsou platné na akèní zboží, zboží z letáku, a již zlevnìné zboží

na veškerou dekoraci

Sleva je platná do konce Èervna 2009 pøi odevzdání tohoto kupónu na nákup dekorace na naší prodejnì PRAHA- Chodov Slevy se nesèítají a nejsou platné na akèní zboží, zboží z letáku, a již zlevnìné zboží


Ä?tvrtek 7. kvÄ›tna 2009

V Ä?ĂĄsti BĹ™evnova příťtĂ­ stĹ™edu nepoteÄ?e voda. DodĂĄvka bude pĹ™eruĹĄena od 8 do 12 hodin v BÄ›lohorskĂŠ a BolĂ­varovÄ› ulici. VodohospodĂĄĹ™i zde plĂĄnujĂ­ vymÄ›nit starĂ˝ vodovodnĂ­ Ĺ™ad a vytvoĹ™it novou přípojku.

praha 05

ŽALUZIE, ROLETY

 

      !"# $% !& 

'! ( ) *! !" #

  

       

 !" #$$ %% &'( )*) *!+ ,,*

 

 

• STĚHOVà N� •

• VYKL�ZEN�•



NEPOTĹ˜EBNĂ?CH VÄšCĂ? •BOURĂ NĂ? • KDYKOLIV, KAMKOLIV I SO A NE Fa NÄšMEC 603 538 314, 603 583 806

 

 

  

 

         

    ! ! " #  $   " % ! % " #  #   

   

        

  

   

  

800 600 333    

     

  

          !  "#$%&     ' &( ")% %*+ " ,+& !(+&%,() + . /+(&$& ) 01 ) &+2 $,&34% / & 5& 34% /Home Care Services & Supplies, s. r. o.

( $)$ *+)$ , $ )$ -. ')$!

• zdravotní sestry  !"# $#% &'

    

  

pĹ™ijme pro celĂŠ ĂşzemĂ­ hl. m. Prahy. Na HPP i VPÄŒ.

DobrĂŠ platovĂŠ podmĂ­nky.

Tel. 777 724 501 aĹž 04 dana.souckova@homecare.cz

               

            

                      !    !" "       #$#% &'' ((& ())* (+) ,() &++ - % . # /  - 0 1 &+* / 2 3 -    $ *   4 ! % 

%55444# #5

     ! "# $%& $'( % ' $%) ( * *& +++,- ./,

Útesy, vodopådy a... lachtani Jako kamennÊ ruiny dåvno ztracenÊho města v hlubinåch působí lachtaní svět pod hladinou v praŞskÊ zoo. Otevře se 23. května, ale malå ukåzka je tu uŞ dnes.

Na prĹŻhlednou hladinu pĹ™istĂĄvajĂ­ dvÄ› divokĂŠ kachny. „Tak uĹž to tu nenĂ­ prĂĄzdnĂŠ,“ smÄ›je se u kamennĂŠ skluzavky Helena RosypalovĂĄ, kterĂĄ se v trojskĂŠ zoo starĂĄ o lachtany. Teprve dnes Ä?ekĂĄ celĂ˝ pavilon za 39 milionĹŻ korun kolaudace, do tĂ˝dne zde mohou plavat i lachtani, kteří v areĂĄlu po dobu stavby nebyli k vidÄ›nĂ­ rok a Ä?tvrt. ÄŒekĂĄ je oproti dřívÄ›jĹĄku dvojnĂĄsobnÄ› velkĂ˝ bazĂŠn s umÄ›lĂ˝m ostrĹŻvkem, novĂĄ skluzavka a skalnĂ­ Ăştesy z pravĂŠho kamene. „Celkem jsme ho pĹ™ivezli kolem tisĂ­ce tun asi na padesĂĄ-

TROJA

Architekt kamenných zahrad Stanislav Špoula v umělÊ jeskyni s výhledem pod hladinu

ti nĂĄklaÄ?ĂĄcĂ­ch,“ říkĂĄ architekt Stanislav Ĺ poula. Kolem se tyÄ?Ă­ varhanovitĂŠ Ăştvary, do nichĹž jsou zasazeny velkĂŠ kulovitĂŠ balvany. Na celĂ˝ areĂĄl je krĂĄsnÄ› vidÄ›t z novĂŠ vyhlĂ­dky nad

umÄ›lou jeskynĂ­ i z dĹ™evÄ›nĂŠho hlediĹĄtÄ›, odkud si uĹžijete cviÄ?enĂ­ s lachtany.

Helena RosypalovĂĄ mĂĄ na starosti lachtany, budou zde cviÄ?it na ostrĹŻvku. 2x METRO – JAN DAVID

„JeĹĄtÄ› tady budou řådit zahradnĂ­ci, ale uĹž je prakticky hotovo,“ pochvalu-

je si Rosypalovå. Zvědavå je na nový systÊm filtrace. Na tom zåleŞí, jak lachtany uvidíte skrz sklo v podzemí. Jan David jan.david@metro.cz inzerce


Ä?tvrtek 7. kvÄ›tna 2009

Ä?tvrtek 7. kvÄ›tna 2009

V centru vznikne novÊ obchodní a kancelåřskÊ centrum. Mezi Våclavským nåměstím a ulicemi Na Příkopě, Jindřiťskou a Panskou ho plånuje firma Welwyn Company.

04 praha

Praha

Kytka za tisĂ­covku KrĂĄdeĹž okrasnĂŠ kvÄ›tiny z jednĂŠ z pĹ™edzahrĂĄdek hotelu na NĂĄrodnĂ­ třídÄ› se nevyplatila muĹži, kterĂ˝ si ji odnesl i s kvÄ›tinĂĄÄ?em. StrĂĄĹžnĂ­ci ho chytli, a nynĂ­ zaplatĂ­ tisĂ­c korun pokuty.

Zbraslav zpět rytířům Připravte se na velkÊ změny. Tedy pokud patříte mezi nåvťtěvníky sbírek Nårodní galerie. Třeba na Zbraslav pomalu můŞete zapomenout. Prostory zåmku se uŞ brzy vråtí rytířům.

„PalĂĄc KinskĂ˝ch pĹ™ijme Ä?ĂĄst sbĂ­rek ze Zbraslavi.“

MĹŻĹžete zde obdivovat asijskĂŠ umÄ›nĂ­. PorcelĂĄn, malby, meÄ?e. VĹĄak je takĂŠ AsijskĂŠ umÄ›nĂ­ nĂĄzev expozice na ZbraslavskĂŠm zĂĄmku. Ale jen do 6. Ä?ervence, kdy se Ä?ĂĄst pĹ™edmÄ›tĹŻ pĹ™estÄ›huje, dalĹĄĂ­ zmizĂ­ v depozitåřích. „Je to plĂĄnovanĂ˝ krok, vyprĹĄela nĂĄm nĂĄjemnĂ­ smlouva,“ potvrdila vÄ?era denĂ­ku Metro mluvÄ?Ă­ NĂĄrodnĂ­ gale-

rie Petra JungwirthovĂĄ s tĂ­m, Ĺže se prostory vrĂĄtĂ­ zpÄ›t rodu rytířů DebenĂ­nĹŻ, kteří objekt spravujĂ­ a ĹžijĂ­ v nÄ›m. Se zĂĄnikem galerie na Zbraslavi takĂŠ souvisĂ­ definitivnĂ­ ukonÄ?enĂ­ provozu palĂĄce KinskĂ˝ch na StaromÄ›stskĂŠm nĂĄmÄ›stĂ­ uĹž tuto nedÄ›li v podobÄ›, jakou dnes znĂĄte. „Provoz stĂĄlĂŠ expozice Krajina v Ä?eskĂŠm umÄ›nĂ­

PRAHA

Petra JungwirthovĂĄ, NG

zde bude ukonÄ?en 10. kvÄ›tna, kdy sem majĂ­ nĂĄvĹĄtÄ›vnĂ­ci vstup zdarma,“ Ĺ™ekla JungwirthovĂĄ. PrĂĄvÄ› palĂĄc KinskĂ˝ch se totiĹž stane ĂştoÄ?iĹĄtÄ›m Ä?ĂĄsti zbraslavskĂ˝ch exponĂĄtĹŻ. „NÄ›kterĂŠ se pĹ™estÄ›hujĂ­ na StaromÄ›stskĂŠ nĂĄmÄ›stĂ­, kde chystĂĄme novou expozici ve spoluprĂĄci s NĂĄrodnĂ­m muzeem,“ zmĂ­nila mluvÄ?Ă­. „PrĂĄvÄ› dokonÄ?ujeme koncepci, nĂĄvĹĄtÄ›vnĂ­ci se budou moci těťit na UmÄ›nĂ­ antiky a orientu,“ dodala. V palĂĄci KinskĂ˝ch bude tato novinka otevĹ™ena 11. prosince. Jan David jan.david@metro.cz

ÄŒeĹĄtĂ­ hokejistĂŠ jsou podle nĂĄzoru bookmakerĹŻ tuzemskĂ˝ch sĂĄzkovĂ˝ch kancelåří ve Ä?tvrtfinĂĄle MS proti Ĺ vĂŠdsku velmi mĂ­rnĂ˝m favoritem.

LoupeŞ v kasinu Policie påtrå po muŞi, který prý opakovaně loupil a svÊ oběti vŞdy ohroŞoval pistolí. Zatím naposled pachatel vybral trezor 19. dubna v kasinu v Praze 5.

NatĂĄÄ?enĂ­ Kamera na VltavÄ›

Sport

Pardubice hledají řeťení

Sport i na stranÄ› 26

ProblĂŠmy hokejovĂŠho HC Moeller, kterĂ˝ pĹ™iĹĄel kvĹŻli ekonomickĂŠ krizi aĹž o tĹ™etinu sponzorskĂ˝ch příspÄ›vkĹŻ, budou Pardubice Ĺ™eĹĄit v zåří. Po pĹ™edloĹženĂ­ analĂ˝zy mohou zastupitelĂŠ například rozhodnout, zda klubu slevĂ­ z nĂĄjmu v ÄŒEZ ArenÄ›.

PoslednĂ­ novinky z mistrovstvĂ­ svÄ›ta v lednĂ­m hokeji a jestli si Petr ÄŒech zachytĂĄ římskĂŠ finĂĄle fotbalovĂŠ Ligy mistrĹŻ, se doÄ?tete na dalĹĄĂ­ stranÄ› dneĹĄnĂ­ho vydĂĄnĂ­ denĂ­ku Metro.

Hamburk, Aston Villa a SlovĂĄcko! Slavia v Edenu prohrĂĄla 0:1 s 9. celkem druhĂŠ ligy DubnovĂĄ krize praĹžskĂŠ Slavie pokraÄ?uje i v kvÄ›tnu. Po ligovĂŠ prohĹ™e 0:1 v BrnÄ› pĹ™iĹĄla porĂĄĹžka pohĂĄrovĂĄ. DruholigovĂŠ SlovĂĄcko navĂ­c jako prvnĂ­ Ä?eskĂ˝ tĂ˝m vyhrĂĄlo v novĂŠm Edenu.

NĂĄplavka pod ĹželezniÄ?nĂ­m mostem v Praze 2 byla vÄ?era uĹž druhĂ˝m dnem uzavĹ™ena pro cyklisty. OvlĂĄdli ji filmaĹ™i, natĂĄÄ?Ă­ se zde podle pracovnĂ­kĹŻ ĂşvodnĂ­ dĂ­l seriĂĄlu od scenĂĄristy, kterĂ˝ mĂĄ za sebou i slavnĂ˝ ĂštÄ›k z vÄ›zenĂ­. METRO – JAN DAVID

JEN TI NEJLEPĹ Ă? MÄšNĂ? EVROPU

RozhodnÄ›te ve volbĂĄch 5. a 6. Ä?ervna

inzerce

FOTBAL V dosavadnĂ­ch zĂĄpasech letoĹĄnĂ­ho roÄ?nĂ­ku PohĂĄru ÄŒMFS dokĂĄzalo SlovĂĄcko vyĹ™adit uĹž tĹ™i prvoligovĂŠ tĂ˝my – Brno, Kladno a Ostravu. V polovinÄ› semifinĂĄle nakroÄ?ilo k jeĹĄtÄ› vÄ›tĹĄĂ­ senzaci. PĹ™ed domĂĄcĂ­ odvetou za tĂ˝den v UherskĂŠm HradiĹĄti mĂĄ k dobru vĂ­tÄ›zstvĂ­ nad SlaviĂ­ 1:0, kterĂŠ po cent-

DokonÄ?enĂ­ ze strany 24 CestovĂĄnĂ­ - nabĂ­dka • Ĺ˜ECKO 12 dnĂ­ apartm. s bazĂŠnem u moĹ™e za ceny na Ä?eskĂ˝ch chalupĂĄch 6100-7700 KÄ?. KATALOG ZDARMA. Slevy pro dÄ›ti a seniory. www.cklotos.cz T: 466985652 „RELAXAÄŒNĂ? POBYTY“ SLOVENSKO – DUDINCE – HOTEL HVIEZDA

TERMĂ?N:

29.5. – 06.6. 7.790 KÄ? 05.6. – 13.6. 7.890 KÄ? (moĹžnost spojenĂ­ termĂ­nĹŻ)

cestovĂĄnĂ­

Cena zahrnuje: dopravu z Prahy, plnou penzi, ubytovåní v 1/2 pokojích s vl.soc. zaříz., vstupní lÊkařskou konzultaci, 12 procedur, vyuŞití hotelovÊho bazÊnu, delegåta, pojiťtění CK.

KONTAKT:CKA.Ĺ aPříbram,tel. 318637744Ä?i603864519 w w w. c k a s a . c z

Finance - nabĂ­dka

finance 1. mĂ­sto Yellow line finance 2. mĂ­sto Yellow line

www.ransdorf.com

sport 25

• PĹŻjÄ?ky bez. ruÄ?. zĂĄstavy a prokaz. příjmu. NĂ­zkĂ˝ Ăşrok a splĂĄtky. VysokĂĄ prĹŻch. Reg. nerozhoduje. aĹž do 5 mil. SchvĂĄlenĂ­ do 2 h. T: 723906432 723123900

DivĂĄkĹŻ v Edenu moc nebylo, dĹŻvodem byla cena lĂ­stkĹŻ.

ru KazĂĄra zařídil pĹ™esnou hlaviÄ?kou FormĂĄnek. SlovĂĄcko se tak zaĹ™adilo po bok Aston Villy a Hamburku, tedy tĂ˝mĹŻ, kterĂŠ za-

tĂ­m dokĂĄzaly na novĂŠm stadionu v Edenu vyhrĂĄt. Ĺ imon Merta simon.merta@metro.cz

      

 !" 

 

  

     

   ! " 

  #$  %  

      

finance 

SOUKROMÉ

HOTOVOSTNĂ? PĹŽJÄŒKY 10 - 650.000 KÄ?

finance

• vyplåcení exekucí bez omezení • soukr. hypotÊky aŞ na 30 roků!!! • neprokazujete příjmy!!! ZDARMA A BEZ Zà STAV

604 584 572

RYCHLÉ PĹŽJÄŒKY NA SMÄšNKU BEZ NUTNOSTI RUÄŒITELĹŽ

finance KÄ? do 700.000 bez nĂĄhledĹŻ do registrĹŻ

vyřízení jeťtě dnes, bez poplatků a bez zprostředkovatelů

605 179 356

finance

  • RychlĂŠ nebankovnĂ­ pĹŻjÄ?ky 30 - 150 000, nĂ­zkĂ˝ Ăşrok. tel.: 775203597 • HrozĂ­ vĂĄm EXEKUCE? MĂĄme nejrychlejĹĄĂ­ Ĺ™eĹĄenĂ­, pĹŻjÄ?ky bez poplatku pĹ™edem. Tel.: 776 88 11 44 • NemĹŻĹžete do banky? Zavolejte nĂĄm! OddluŞíme, pĹ™eĂşvÄ›rujeme, to vĹĄe bez registru a doloĹženĂ­ příjmu. Tel.: 731 359 921 • PĹŻjÄ?ky do 1.000.000! NebankovnĂ­ sektor, bez doklĂĄdĂĄnĂ­ příjmu, bez ruÄ?itele! ZĂĄznam v registru nevadĂ­! Tel.: 606546442 • Expres pĹŻjÄ?ka 10-250.000 KÄ?. Nad 250.000 KÄ? moĹžno zĂĄstava. Bez popl., nĂ­zkĂ˝ Ăşrok, rychle, registry nevadĂ­! PĹŽJÄŒĂ?ME VĂ M! www.pujcime-vam.cz, 720386371

  

   ! " #$% 

  

  

   

  

  

 

  

 

  

 

 

finance

ÄŒTK

        

 

  &"'(% )*'(%    

 

• XXXL pĹŻjÄ?ky, bank., nebank. i vl. zdroje, hypotĂŠky, oddluĹženĂ­, smÄ›nka pro vĹĄechny-obÄ?any, podnikatele, studenty, maminy na MD jen na OP/IÄŒO. 725007079 • ExkluzivnĂ­ nebankovnĂ­ pĹŻjÄ?ky od 20.000 tis. do 200 tis. pro vĹĄechny bez ruÄ?enĂ­, pouze na OP, vyřízenĂ­ expres, bank. registry nezkoumĂĄme. T. 733705050 • Na smÄ›nku aĹž 260.000 KÄ? od 3.918 KÄ? mÄ›s. bez ruÄ?itele a registru! 300.000-5,000.000 KÄ? proti zĂĄstavÄ›, rychle! 731 129 560, 731 129 942 • RychlopĹŻjÄ?ky bez poplatkĹŻ aĹž 166.000 KÄ?. PĹŻjÄ?Ă­me vĂĄm 40.000 KÄ?, vrĂĄtĂ­te pouze 46.512 KÄ?. Registr nezkoumĂĄme. Volejte si o svĂŠ penĂ­ze na 602880559 • RychlĂŠ jarnĂ­ nebankovnĂ­ pĹŻjÄ?ky pro vĹĄechny i pro dĹŻch. Bez poplatkĹŻ. Banka VĂĄm nepĹŻjÄ?ila? My ano. tel.: 777 272 702 • MimořådnĂŠ pĹŻjÄ?ky v kvÄ›tnu na smÄ›nky do 200.000 KÄ?, VĂ?HODNÄš. Tel.: 605 742 189 • PotĹ™ebujete penĂ­ze a v bance mĂĄte prĹŻĹĄvih? ObraĹĽte se na nĂĄs, pomĹŻĹžeme, 774538382 • DOSTUPNÉ PĹŽJÄŒKY 20–150,000 KÄ? do 65 let. Bez poplatkĹŻ, bez ruÄ?itele, vhodnĂŠ pro zamÄ›stnance, OSVÄŒ, dĹŻchodce, Ĺženy na MD. tel. 774135741, 723000556 • Jste v registru? Nezoufejte! Ĺ˜eĹĄĂ­me exekuce, oddluĹženĂ­! Jsme Ä?eskĂĄ spoleÄ?nost a poskytneme finanÄ?nĂ­ prostĹ™edky dle VaĹĄich podmĂ­nek. Tel.: 737954715

• MAJITEL pronajme kancelĂĄĹ™e v centru Prahy, TĂ˝nskĂĄ 21, P1, velikost od 13.5 m2 aĹž 79 m2. Cena od 250,- do 365,- KÄ?/m2/mÄ›sĂ­c + sluĹžby a energie za kancelĂĄĹ™. KancelĂĄĹ™e majĂ­ samostatnĂ˝ vstup. MoĹžnost propojenĂ­ v jeden celek. Tel.: 606 785 874 • MAJITEL pronajme atelier v centru Prahy, TĂ˝nskĂĄ 21, P1, velikost 2+kk, 48 m2. Cena 17.500,- KÄ?/ mÄ›sĂ­c + samostatnĂŠ měřenĂ­ elektĹ™iny. Po celkovĂŠ rekonstrukci, vybavenĂŠ nĂĄbytkem, kuchyĹˆskĂĄ linka, koupelna. V domÄ› je recepce, ĂşdrĹžba a ostraha 24 hodin. Sleva 30% prvnĂ­ dva mÄ›sĂ­ce nĂĄjmu. Tel.: 606 785 874 • MAJITEL pronajme prostory v Praze 2, Laubova 6. PřízemnĂ­ ateliĂŠr velikost 140 m2, garĂĄĹž 15 m2, atrium 41 m2. Cena nĂĄjmu 29.000 KÄ?/mÄ›sĂ­c; samostatnĂŠ měřenĂ­ elektrickĂŠ energie a plynu. Sleva 30% prvnĂ­ dva mÄ›sĂ­ce nĂĄjmu.Tel.: 606 785 874 • Pronajmu 1+kk, Praha 4-KomoĹ™any, cena 6.500 KÄ?+poplatky. tel.: 602 260 297

Pronåjmy - poptåvka • Hledåme k pronåjmu pro naťe klienty byty různých velikostí v Praze, velkå databåze klientů, neplatíte provize. Tel: 234 095 764, 776 833 658 • Hledåm pro 2 osoby menťí byt k pronåjmu v Praze a okolí, na zařízení nezåleŞí, moŞnÊ ihned, bez zvířat a nekuřåci. Tel.: 220 806 245, 775 088 498

• KoupĂ­m byt kdekoliv v Praze, dĂĄm okamĹžitou zĂĄlohu, platba hotovÄ›, prĂĄvnĂ­ zĂĄleĹžitosti vyřídĂ­m. Stav nerozhoduje. RK nevolat. tel.: 234095720, 720539665 • KoupĂ­m byt v Praze, pĹŻjÄ?Ă­m na privatizaci, mohu poskytnout nĂĄhradnĂ­ bydlenĂ­ nebo nechat v bytÄ› doŞít. PlatĂ­m hotovÄ›. Tel.: 721 161 890 • HledĂĄm obecnĂ­ byt v Praze, dluh nebo privatizaci uhradĂ­m. Tel.: 776 244 319 • PENĂ?ZE IHNED za dr. byt nebo v OV v Praze do 10 mil. KÄ?. DÄ›kuji za nabĂ­dky. tel.: 777 212 134 • ZaplatĂ­me odstupnĂŠ aĹž 500.000,KÄ? za nĂĄjemnĂ­ byty v Praze v domÄ› u soukromĂŠho majitele. HledĂĄme byty vĹĄech velikostĂ­. reality@jurda.cz tel. 603418248

Byty - nabĂ­dka • NabĂ­zĂ­me NĂ JEMNĂ? BYTY v Praze vĹĄech velikostĂ­ od garsonek po 4+1. VhodnĂŠ k trvalĂŠmu bydlenĂ­. Ceny od 300.000,-KÄ?. reality@jurda.cz tel. 603418248

Hobby - poptĂĄvka • KoupĂ­m nÄ›meckĂŠ vojenskĂŠ vÄ›ci z 2. sv. vĂĄlky: maskĂĄÄ?e, pĹ™ilby, dĂ˝ky, vysĂ­laÄ?ky, pilotnĂ­ kukly, kombinĂŠzy, přístroje z letadel, atd. tel.: 602 385 958 • SbÄ›ratel koupĂ­ starĂŠ perskĂŠ koberce, obrazy a ostatnĂ­ staroĹžitnosti. tel.: 602 218 721

Vybav. domĂĄcnosti popt.

• SolidnĂ­ ceny za VĂĄĹĄ STAROĹ˝ITPronĂĄjmy - nabĂ­dka Byty - poptĂĄvka NĂ? NĂ BYTEK, SKLO, PORCELĂ N, • Pronajmu mezonetovĂ˝ byt 3+kk • KoupĂ­m byt v Praze do 5,000.000 OBRAZY nabĂ­zĂ­ velkĂĄ praĹžskĂĄ prov Praze 10–DubÄ?i. VhodnĂ˝ pro fir- KÄ?. PENĂ?ZE IHNED. RK nevolat. vozovna. OcenĂ­me i dle fotografiĂ­. mu. tel.: 603 529 270 tel.: 603478873 Tel.: 722 181 264


čtvrtek 7. května 2009

26 sport

čtvrtek 7. května 2009

České fotbalisty by v přípravě proti Maltě měl vést Dušan Uhrin starší. Jako dočasného kouče národního týmu ho doporučila expertní komise. Asistentem by se pro utkání 5. června v Jablonci měl stát František Komňacký, trenér jabloneckého klubu.

Krátce

Junioři začali drtivou výhrou Kanonádou do sítě Norska zahájili čeští florbaloví junioři cestu za obhajobou stříbrných medailí z mistrovství světa. Nováčka elitní skupiny porazili vysoko 12:1, už dnes je čeká domácí Finsko. (iDNES.cz)

Budovu mosteckého magistrátu v centru města muselo včera opustit na 380 úředníků a další stovky lidí, kteří si v budově vyřizovali své záležitosti. Důvodem bylo anonymní telefonické oznámení o umístění bomby.

(P)otupí švédskou ocel?

Řemesla už netáhnou

Soupeř dokázal jako jediný tým vyhrát v jednom roce MS i olympiádu

Učňů ubývá, řemeslníci chybějí. Pomůže finanční motivace?

Statisticky nejtěžší možný soupeř čeká dnes od 20.15 hokejisty ve čtvrtfinále mistrovství světa v Bernu. Poslední vzájemné měření sil v Liberci Češi vyhráli 2:1.

Učňovské obory žáky ani jejich rodiče v posledních letech nelákají. „Na zednické práce jsme přijali loni jen pět studentů, kapacitu máme čtrnáct. Čalouník není žádný,“ popsal stav učitel soukromého odborného učiliště v Praze 9. Jenomže řemeslníci jsou stejně jako kdy jindy stále žádaní, a tak mnoho odborníků bubnuje na poplach. Dokonce tak hlasitě, že se nedostatkem adeptů na různá řemesla začalo už před

domov 03 Krátce

Lékařům se nelíbí Rathovky PRAHA Soukromí lékárníci chtějí podat žalobu kvůli zavedení slevových kuponů, tzv. Rathovek, ve středočeských krajských lékárnách. Jde prý o nekalou soutěž. Žaloba včetně návrhu na předběžné opatření bude podá(čtk) na příští týden.

FLORBAL

Mladý Mosley se předávkoval MOTORISMUS V Londýně vče-

ra zemřel syn prezidenta Mezinárodní automobilové federace Maxe Mosleyho. Devětatřicetiletý Alexander, který se živil jako restauratér a ekonom, se podle agentury AP předávkoval drogami. (čtk)

Pöpperle v Plzni Petr Přikryl bude nadále působit v pražské Spartě. Jednatřicetiletý gólman se včera dohodl na nové roční smlouvě a s juniorem Filipem Novotným bude krýt záda Janu Cháberovi. Naopak holešovický klub opustí Tomáš Pöpperle, rok bude hostovat ze Sparty v Plzni. (sim)

LEDNÍ HOKEJ

LEDNÍ HOKEJ Svěřenci Vladimíra Růžičky se o postup do bojů o medaile utkají stejně jako před rokem se Švédskem, které jako jediný tým od roku 2001 nechybělo v semifinále světového šampionátu ani jednou. Českým reprezentantům se navíc proti severskému soupeři příliš nedaří, v normální hrací době jej na MS porazili naposledy v Oslu 1999. Před rokem v Kanadě vyhráli Švédové hned dvakrát, v osmifinálové skupině 5:3 a ve čtvrtfinále pak 3:2 v prodloužení. V dnešní základní sestavě bude asi chybět útočník Jan Marek, který vynechal předešlé dva zápasy kvůli potížím s kolenem. Přestože je už v pořádku, kouč Růžička se rozhodl nezařadit jej do čtvrtfinálových bojů, které začaly už včera.

PRAHA

Podle předpokladů by se měl proti Švédům postavit do branky 22letý Jakub Štěpánek. VítkoČTK – MICHAL KAMARYT vický gólman už dokázal ve třech utkáních letošního MS neinkasovat.

Čtvrtfinálové výsledky MS Rusko–Bělorusko 4:3 Finsko–USA 2:3

Rusové se včera překvapivě hodně nadřeli proti Bělorusům. Ti drželi krok až do 48. minuty, kdy o jejich prohře 3:4 rozhodl Kovalčuk.

Semifinálovým soupeřem ruských obhájců titulu budou Američané, kteří ve večerním duelu zdolali Finsko 3:2. ŠIMON MERTA

inzerce

Čecha připravil o finále Iniesta

V KINECH OD 14. KVĚTNA

FOTBAL Soupeřem Manchesteru United ve finále Ligy mistrů bude 27. května na olympijském stadionu v Římě Barcelona. Tým českého brankáře Petra Čecha se dostal v 9. minutě do vedení nechytatelnou bombou Essiena a měl další šance náskok zvýšit. Katalánský velkoklub se za celý zápas téměř k ničemu nedostal a norský rozhodčí Övrebö mu odpustil minimálně jednu penaltu za ruku v pokutovém území. Jenže, jak kdysi prohlásil trenér Tomáš Pospíchal, fotbal nemá logiku. Hosté se k první a jediné střele na Čechovu branku dostal až v 93. minutě. Trefa Iniesty však byla gólová a zápas tak skončil 1:1. V prvním duelu na Nou Campu branka nepadla, do finále jde Barcelona. (sim)

časem zabývat ministerstvo školství. „Chceme motivovat zaměstnavatele ke spolupráci se školami. Ti zaměstnavatelé, na jejichž pracovištích bude probíhat praktická výuka, budou moci čerpat finanční prostředky ze státního rozpočtu,“ uvedl ministr školství v demisi Ondřej Liška. Podle něj je zároveň nutná i motivace rodičů dětí, kteří končí školní docházku. „Neměli by za každou cenu své potomky tlačit na učebně náročné školy, pokud

Z občanek rodná čísla nezmizí Občanské průkazy zůstanou s rodným číslem a otisky prstů budou mít v pasech děti už od šesti let. Obě zásadní změny v dokladech včera schválila sněmovna. Návrhy ještě posoudí Senát. Vláda navrhla počet údajů v občanských průkazech omezit v rámci změn dvou stovek zákonů, které souvisejí se vznikem čtyř základních informačních registrů. V občanských průka-

PRAHA

zech by mělo podle vlády zůstat jméno, příjmení, pohlaví, státní občanství, datum, místo a okres narození, fotografie a podpis držitele průkazu. Průkazy se strojově čitelnými údaji poslouží ke komunikaci s těmito informačními registry. Cestovní pasy s otisky svých prstů budou moci dostávat děti až od šesti let věku. Některé státy tuto povinnost zavádějí už pro tříleté děti. (hop, čtk)

Mýty, které řemeslům škodí • Řemeslo je špinavá práce • Kdo se zabývá řemeslem, zřejmě to daleko nedotáhl • V řemeslných profesích jsou menší platy než v ostatních sférách • Řemeslo omezuje možnosti dalšího vývoje • Řemeslo je pro hloupé • Riziko v řemesle ohrožuje pracovníky daleko více než práce v kanceláři • Řemeslo není tvůrčí, omezuje osobnost • Řemeslo je tak náročné, že člověka postupně udolá nemocemi z velké námahy • Řemeslník svou práci nikdy nekončí a stává se jejím otrokem • Řemeslo se nedělá v podnětném prostředí

na to nemají vlohy. Zbytečně je tím stresují, a oni mohou být úspěšní jinde. Když to vezmu po praktické stránce, dnes si svářeč vydělá dokonce třikrát až čtyřikrát více než začínající učitel. Právě tyto informace musíme dětem i rodičům sdělit,“ doplnil Liška. „U nás si řemeslník vydělá v průměru 31 500 korun. A stejně chybí zájemci,“ potvrzuje slova ministra i mluvčí firmy Siemens. Ministerstvo školství vedle návrhů finanční motivace pro zainteresované strany začalo pracovat na novém způsobu závěrečných zkoušek učňů. Jestli však bude dotažen do konce, je nyní zřejmě otázkou i dalšího politického vývoje.

Policie stíhá českého piráta Jihočeští policisté stíhají mladíka, který na internetu zveřejnil film Nestyda Jana Hřebejka. Umožnil tak kopírování snímku ostatním. Způsobil podle policie škodu nejméně dva miliony korun. Už předloni se stal podobný případ, jiný mladík musel zaplatit 150 tisíc za to, že zveřejnil na internetu snímek Simpsonovi. (hop)

ČESKÉ BUDĚJOVICE

ALENA HECHTOVÁ

inzerce

Hlasujte pro jistotu

Potřebujete koberce nebo PVC?

Ano, tak přijďte do firmy Euro-koberce levn i. U nás vždy nejlevněji.

v květnsmuyčk!!a Akce 2 é koberce, vysoká

luxusní bytov ,-Kč/m Kč/m2 nyní za 99 zlevněno z 249,-

Jiří Havel

lídr kandidátky do Evropského parlamentu

Jiří Paroubek předseda ČSSD

Koberce bytové, zátěžové, podkladové, čistící zóny, běhouny, venkovní tráva a PVC Euro-koberce s. r. o., www.eurokoberce.cz, info tel.: 606 456 619 Praha 9, Hloubětín, Poděbradská 13, tram č.3, zastávka Podkovářská Příbram, Obecnická 364 , naproti Karzitu Nymburk, Poděbradská 982 , naproti bývalému ČKD, Mladá Boleslav, Řepov 119 v budově nábytku Řepov

5. a 6. června přijďte k volbám do Evropského parlamentu


čtvrtek 7. května 2009

02 domov

Václav Klaus poprvé nebude letos 8. května povyšovat důstojníky do hodností generálů. Nechce údajně povýšit ty, které navrhla odstupující vláda premiéra Mirka Topolánka

Domov

Olympiáda? Raději ne Asi tři pětiny Čechů by si nepřály, aby se v Praze případně konaly olympijské hry, třetina vyjádřila opačný názor. Vyplývá to z dubnového průzkumu agentury STEM. Praha chce olympiádu v roce 2020.

Zruší poplatky? Sociální demokraté chtějí v úterý zrušit poplatky o zrušení poplatků pro sociálně slabé, nepracující důchodce a zdravotně postižené občany.

Kromě 97 poslanců ČSSD a KSČM chtějí údajně osvobození dětí a důchodců od poplatků podpořit i nezařazené poslankyně Olga Zubová a Věra Jakubková (dříve ze Strany zelených), lidovec Ludvík Hovorka a nezařazený poslanec Evžen Snítilý (dříve ČSSD). Oba opoziční návrhy na zrušení poplatků podpořil počátkem dubna sněmovní zdravotnický výbor. Pokud by je sněmovna skutečně zrušila, jejich další osud by byl v rukou senátorů. Senát ale již minule vrátil sněmovně komunistický návrh na jejich úplné zrušení. (hop, čtk)

Evropa se včera pozdě odpoledne nejdřív zaradovala, to když senátoři schválili Lisabonskou smlouvu, tedy soubor pravidel dalšího fungování Evropské unie. Hodinu poté ale Bruselu úsměv spadl, to když zase prezident Václav Klaus emotivně oznámil, že se svým podpisem „rozhodně počká“. Lisabonská smlouva, které většina obyvatel České republiky podle různých průzkumů stejně moc nerozumí, bude pravděpodobně ratifikována až o měsíce později.

inzerce

MAFA

„Lisabonská smlouva je pro tuto chvíli mrtvá, protože byla v jednom členském státě odmítnuta v referendu. Proto pro mě rozhodování o ratifikaci této smlouvy zatím není na pořadu dne,“ uvedl Klaus s tím, že počká, zda skupina senátorů nechá prozkoumat Lisabonskou smlouvu u Ústavního soudu. Svůj postoj nebude říkat dříve, dokud soud nevydá nález. Česko dále patří mezi čtyři z 27 zemí unie, kde zatím ratifikace smlouvy neskončila. Na podpis se čeká i v Německu a Polsku.

! O H O T ČEŠI DO

! M Ý T Ý K S E Č A N Y Z UR K Í Š P E L J E N E M Í Z Í NAB

PETR HOLEČEK

KURZ

Můžeme zavést víza, hrozí Kanada Kanadský premiér Stephen Harper včera na summitu EU-Kanada v Praze nepřímo naznačil, že pokud se nepodaří vyřešit problém českých žadatelů o azyl, bude jeho země muset přikročit ke znovuzavedení víz. V posledních týdnech odcházejí za oceán zejména Romové, kteří se cítí v Česku diskriminováni.

PRAHA

Další triumf? Nejdřív šéf ČSSD shodil vládu, teď bude chtít zrušit i poplatky.

Padesáté výročí od pádu příbramských meteoritů přivádí do Prahy astronomy z celého světa. Sejdou se na konferenci o meteoritech.

Lisabon prošel. Ale ne u Klause PRAHA

Ve stejný den, kdy Všeobecná zdravotní pojišťovna oznámila, že bude pokutovat tři jihočeské nemocnice za nevybírání zdravotnických poplatků, přišla ČSSD s informací, že je rovnou zruší. Tedy že se o to pokusí. Na 12. května svolali socialisté mimořádné zasedání sněmovny. Na programu bude návrh Moravskoslezského kraje i návrh KSČM, které oba počítají s úplným zrušením poplatků. Hejtman Středočeského kraje David Rath už před časem uvedl, že je schopen zajistit 101 hlasů pro výrazné omezení poplatků. Šlo by podle něj PRAHA

Meteority

Harper přímo vízovou povinnost nezmínil. Na dotaz, zda zavedení víz nehrozí, ale řekl, že pokud nenastane zlepšení, bude muset Kanada nějak reagovat. Česko a Kanada zatím budou hledat cesty, jak migraci zabránit. Za první čtvrtletí roku požádalo v Kanadě o azyl 653 českých občanů. (iDNES.cz)

V MARIÁNKÁCH JE BOJ S KRIZÍ PŘÍJEMNÝ

:1 7 1 4:2 :1 5 2 4:3 1 : 5 3 :3 DEK

VÝSLE

NÍ D E L S O P MÁŠ DAT! I Ř P E S I ŠANC

5

! přijeďte !

08.05. – 05.07. 2009 od 635 Kč/den 05.07. – 23.08. 2009 od 665 Kč/den uvedené ceny jsou za 1 os. ve 2L pokoji II. kategorie Minimální délka pobytu – 3 dny.

v ceně pobytu:

ubytování v centru města plná penze (možnost polopenze) NABÍZÍME

klasické masáže, solárium manikúru, lázeňské procedury pedikúru, kadeřnictví terapie v solné jeskyni bazén s vířivkami reflexní masáže koncerty, kulturní programy nordic walking HOTEL POLONIA

Hlavní tř. 50, 353 01 Mariánské Lázně tel.: 354 622 451 fax: 354 622 452 e-mail: recepce@hotelpolonia.cz

www.hotelpolonia.cz

SOUTĚŽ S OUTĚŽ O SKVĚLÉ CENY AŽŽ DO FINÁLE! CENY A VVÍCE ÍCE NAJDEŠ NA NA www.chance.cz www w.c a ppobočkách! ob

www.chance.cz, teletext TV NOVA: 201-289 a 750-769, e-mail: info@chance.cz, infolinka: 233 090 831


inzerce

MILÍ ČTENÁŘI, V PÁTEK JE STÁTNÍ SVÁTEK, A PROTO METRO NEVYJDE

PRAHA

Učňů dál ubývá. Prý zbytečně Řemesla žáky netáhnou. Rodiče ani jejich děti učňovské obory nelákají jako nezajímavé či domněle špatně placené. Ministerstvo školství to chce konečně změnit. Řemeslníci jsou prý žádaní, dobře placení a chybí ve většině oborů. více čtěte

strana 3

ČTVRTEK 7. KVĚTNA 2009 Č. 88

Metro už brzy vyrazí do Motola

WWW.METRO.CZ

*Sleva se nevztahuje na akní, zlevnné, zahradní zboží a elektrospotebie.

Češi trénovali Dnes na Švédy

Práce na prodloužení metra A i výstavba nové trasy D začínají

Info Počasí

6/18 C 0

Oblačno až zataženo, odpoledne polojasno

Západ slunce

Svátek slaví

20:28 SELČ

STANISLAV

PRAHA Už je to jasné. Práce na prodloužení trasy metra A do Motola a dál začnou na podzim. Pražané toto rozhodnutí dostali jako dárek k 35. výročí zahájení provozu metra. „Je to tak. Na stavbu máme nyní i dostatek finančních prostředků, protože jsme je získali z Evropské unie,“ oznámil včera primátor Pavel Bém. Dlouho očekávané prodloužení trasy přinese ve výsledném efektu čtyři nové stanice na dráze šesti kilometrů. Všechny by měly být uvedené do provozu nejpozději do roku 2013. Druhou dobrou zprávou, jež byla včera u příležitosti oslav výročí zahájení provozu metra oznámena, je to, že definitivně do dvou let

bude zahájena také práce na nové trase D. „Povede z Náměstí Míru přes Pankrác až do Písnice celkem deseti stanicemi,“ uvedl radní pro dopravu Radovan Steiner. Dodal, že o detailnějších projektech rozhodne rada města do léta, dokončení je plánováno už na rok 2017. „Nová trasa D by měla být trasou 21. století. Charakteristická bude mimo jiné tím, že na ní budou jezdit vlaky bez strojvedoucích, podobně jako tomu je už třeba v Norimberku,“ vysvětlil ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák. Alena Hechtová alena.hechtova@metro.cz

Čeští hokejisté se včera v Bernu připravovali na čtvrtfinálové utkání MS se Švédskem. Více na straně 26. ČTK – MICHAL KAMARYT inzerce

Deník METRO 7.5.2009  

bezplatný deník METRO ze dne 7.5.2009