Issuu on Google+

p r v n í u n i s e xo v ý m a g a z í n l i s t o p a d / p r o s i n e c 2 0 0 9 z d a r m a

Krkonoše

versus Alpy: co je lepší?

„Pro medaili děláme všechno,“ říká

skikrosař

Tomáš

Kraus Kupte jí dárek, ona vás OK new cover OK.indd 3

10.11.2009 16:30:13


OTESTOVALA JSEM SI SVOJI ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNU ANO

NE

Zajistí vám vaše zdravotní pojišťovna ošetření vždy a všude bez ohledu na vaši sociální situaci či místo pobytu v ČR?

Zaplatí vám vaše zdravotní pojišťovna i ty nejnáročnější lékařské zákroky?

Máte u vaší zdravotní pojišťovny garantovanou odpovídající zdravotní péči?

Má vaše zdravotní pojišťovna kontaktní pracoviště v každém okrese, aby vám byla v případě potřeby stále nablízku?

Je pro vás důležitější zajištění lékařské péče v jakékoliv situaci než odměna za přeregistraci k jiné pojišťovně?

VZP je správná volba: zajistí nám dostupnou péči, ať jsme kdekoliv postará se o nás v těžkých životních situacích nabízí komplexní lékařskou péči - spolupracuje s lékaři všech specializací šetří náš čas - disponuje více než 200 přepážkovými pracovišti nemusí uplácet klienty na ulicích a slibovat nesplnitelné

9 9 9 9 9

www.testpojistovny.cz inzertni.indd 7 inz_TEST 3_208x285 TISK.indd 1

infolinka 844 117 777 12.11.2009 11:15:54 6.11.09 11:27


Svět zpoza

15

pultu Neměl jsem nikdy dost času, soustředění, peněz ani kuráže, abych se pustil do budování vlastní dýdžejské kariéry, ale to mi nikterak nebránilo snít o tom, jaké to asi musí být stát před tou amorfní masou lidí, jaké to je s nimi na dálku komunikovat skrze hudbu, jaké to je cítit zpětnou reakci, cítit pulsující energii, která podle zákonů akce a reakce kmitá mezi tanečním parketem a dýdžejem. Když pak přišla nabídka zaskakovat za kamaráda nějaký čas v klubu v centru Prahy, neváhal jsem. Tak tedy – jaké je to být dýdžejem? Když na parketu do rytmu divoce skáče několik desítek lidí a navzájem si s nimi v euforii máváte, jaký že je to ale povedený večírek, to je pak těžko popsatelný pocit jakési egocentrické euforie. A také v tom cítíte tlak závazku – vybrat další skladbu tak, aby se party v tom nejlepším nezasekla. Stupňovat euforii davu, to je pořádná výzva, došlo mi, že spíš než bravurní technika dělá dobrého dýdžeje schopnost empatie. Je to větší fuška, než se zdá. Nejde ani tak o všechno to ponocování, fyzická zátěž téhle práce je nic v porovnání s psychickou stránkou věci.

FOTO NA TITULNÍ STRANĚ: LUKÁŠ HAVLENA ILUSTRACE: MIROSLAV VOMÁČKA – VOMI

Skvělé byly závěry nad ránem. Mávnout na taxík, požádat pana řidiče, aby ztišil (ideálně vypnul) rádio a zabořen do zadní sedačky projet probouzející se Prahou tiše a ladně jako nůž máslem. V hlavě to stále ještě bzučí emocemi, detaily a šmouhy vzpomínek se náhodně řadí jedna za druhou, člověk cítí zvláštní elektrizující klid. „V jednu chvíli cítím energii svoji a tisíců lidí, a pak jsem najednou doma a je takový zvláštní klid, ticho,“ říká dýdžejka Lucca v rozhovoru v ženské části tohoto časopisu. V mém případě šlo jen o desítky lidí, ale i tak myslím, že jsem si ozkoušel něco podobně strhujícího. Zjistil jsem také, jak se svět nahlížen zpoza dýdžejského pultu v malých, ale důležitých drobnostech mění. Role dýdžeje člověku umožní nahlédnout do často těžko popsatelných zákoutí obecného vkusu. Často za mnou lidé chodili se svými přáními a poznámkami. V lepším případě optat se, co že to hraje („to si musim někde sehnat“) nebo s dotazem po nějaké hudbě, která sedne i mému vkusu. Horší to bylo s těmi, kterým se mé hraní z nějakého důvodu nelíbilo, ale neuměli vlastně popsat, co chtějí. To z toho pak byly docela zajímavé momenty a žádosti jako „Nemůžete hrát něco míň rytmickýho?“ Nebo „něco modernějšího?“, popřípadě „něco normálního?“ s následnou bolavou diskusí o tom, co je to vlastně „něco normálního“.

22

8

12

6

OBSAH 4 Pořiďte si originál Ideální dárek – obraz z DNA vaší partnerky

6 Sláva VHS, MC a LP Archivujte staré kazety nebo gramodesky

8 Téma: Za lyžování mi platí Z báječného života lyžařského instruktora

20

12 Rozhovor: Tomáš Kraus Jak se český skikrosař chystá do Vancouveru

Ať už lidé zkoušeli popsat své hudební touhy přes sebebizarnější přídomky, vždy jsme nakonec skončili u toho, že chtějí zahrát něco, co znají. Ta úpornost, se kterou trvali na svých jistotách, na té „normálnosti“! Co znám, je lepší, než co neznám. Co znám, je normální. Vztaženo na hudbu je to spíše neškodná omezenost, pakliže takto člověk uvažuje obecně, mění se to v nebezpečné, předsudky definované ignorantství, které má nakročeno třeba k rasismu. Konec mé dýdžejské kariéry přišel náhle a v kontextu téhle mé kulturní dýdžejské antropologie vlastně stylově – jakýsi fanoušek normálnosti po mně hodil půllitr plný piva. To protože jsem neměl Kabáty.

m_03_editorial_obsah.indd 3

15 On a ona: Co jí koupit? Průvodce minovým polem vánočních darů

18 Norah Jones se vrací Jazzová písničkářka vydává novou desku

20 Krkonoše vs. Alpy Kam se vypravit na dovolenou

22 Co přiveze rok 2010 Automobilové hity příštího roku

24 Nenechte si ujít Filmové, knižní a hudební tipy na zimu

11.11.2009 14:17:44


styl

Skutečný originál?

Obraz z DNA

TEXT: JAN P. ŠTĚPÁNEK FOTO: ARCHIV DNA11

Zvěčněte sebe, své známé nebo domácí mazlíčky. Newyorský designér dokáže ze vzorku DNA vytvořit stylový bytový doplněk.

„Byl

jsem svůj první zákazník“ V New Yorku žijící designér Adrian Salamunovic seděl jednoho dne na návštěvě u svého dlouholetého přítele Naziho Ahmeda. Ten svého času pracoval jako obchodník pro jednu velkou biotechnologickou firmu a měl byt plný všemožných brožur o lidské DNA. „Jen tak mezi řečí jsem jednu tu knížku vzal a prohlížím si obrazce DNA. Ihned jsem měl pocit, že koukám na nějaké úžasné moderní umění,“ říká Adrian. Jak to tedy celé funguje? „Požádal jsem Naziho, aby mi odebral vzorek DNA a převedl jej do fotografie. Doma jsem pak s pomocí Photoshopu přidal různé barvy a výsledek byl skvělý obraz do mého bytu. Až nadšené reakce mých známých mě přivedly k myšlence, že bychom mohli takové obrazy nabídnout komukoliv,“ říká Adrian a dodává, že není problém stvořit DNA obraz i ze vzorků zvířecí DNA. „Oblíbené jsou obrazy s koňskou DNA. Zřejmě je to skvělý dárek pro toho, kdo má již všechno,“ směje se Adrian. Vše podstatné naleznete na www.dna11.com

4

m_04_styl_dna.indd 4

9.11.2009 14:55:05


inzertni.indd 8

12.11.2009 11:16:39


techno

COOL hračky Mašinky, které vracejí vinyly, kazety a VHSky do hry.

TEXT: JAN P. ŠTĚPÁNEK FOTO: ARCHIV

ION Tape Express Vaše staré mixované nemusí putovat do sklepa, tento chytrý walkman s USB rozhraním vám umožní archivovat audio kazetu do PC. Na Maplin.com za 39,99 £ (cca 1 200 Kč)

LP Dock iPhone transfer Tento gramofon nejenže převede staré desky do vašeho počítače, ale také rovnou do iPoda. Na maplin.com za 149,99 £ (cca 4 500 Kč)

ION Contour LP Designově pěkně vyvedený gramofon lze propojit s PC, a archivovat tak staré desky do formátu MP3. Na Maplin.com za 49,99 £ (cca 1 500 Kč)

VCR 2 PC Videopřehrávač, který skrze USB propojíte s PC, a archivujete tak staré filmy nebo rodinná videa. Na Maplin.com za 129,99 £ (cca 3 900 Kč)

LP 2 CD Tento gramofon krom USB připojení k PC nabízí možnost starou desku zaznamenat a vypálit na prázdné CD nebo DVD. Na Maplin.com za 349,99 £ (cca 10 500 Kč)

USB Twin Tape Deck Klasické kazetové „dvojče“ umožní nejen nahrávat z kazety na kazetu, ale také převést obsah kazety do počítače ve formátu MP3. Na Maplin.com za 99,99 £ (cca 3 000 Kč)

6

m_06_hightek.indd 6

9.11.2009 22:39:08


DOPŘEJTE SI BOHATOU VÝBAVU

Akční model ŠkodaRoomster již od 304 400 Kč

Akční model ŠkodaFabia již od 249 800 Kč

se postará o Vaše dokonalé pohodlí. Přinese Vám totiž výbavu, jako je klimatizace, rádio Dance, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, signalizace vzdálenosti při parkování vzadu, síťový program či SunSet. Samozřejmostí jsou i 15" kola z lehké slitiny a střešní nosič.*

Vás příjemně překvapí komfortní výbavou, jako je klimatizace, rádio Beat, Maxi DOT, centrální zamykání s dálkovým ovládáním či elektrické ovládání oken vpředu. Těšit se můžete i na SunSet a ochranné boční lišty.**

Mimořádně od nás nyní získáte k oběma vozům prodlouženou záruku na 4 roky. Při financování vozu od ŠkoFINu navíc dostanete zimní kola zdarma. Bližší informace na Škoda Auto Info-line 800 600 000 nebo na www.skoda-auto.cz * Barevná střecha a dekorační fólie za příplatek jen 6 000 Kč. ** Bílá střecha a 15" kola z lehké slitiny za příplatek jen 6 000 Kč.

inzertni.indd 9

Kombinovaná spotřeba a emise CO2: Roomster 5,1–7,5 l/100 km, 135–180 g/km; Fabia 4,1–7,5 l/100 km, 109–180 g/km

12.11.2009 11:17:32


naše téma

TEXT: PETR HOLEČEK FOTO: PROFIMEDIA.CZ, SKOL MAX

Nejlepší práce na světě? Lyžovat celý den, ignorovat fronty, neplatit za vlek. Naopak, ještě za to dostat plat. Být mezi lyžařskou elitou je sexy. Instruktoři lyžování a jejich svět.

Do kolen! Do kolen! Vedle sebe působí jako pěst na oko. Zhruba padesátiletá paní nasoukaná v nepadnoucí fialové kombinéze. V očích smrt, pluží po modré sjezdovce. Nadává německy. Pod ní trpělivě fandí útlá vysoká postava. Perfektní červená kombinéza, helma, vykrojené nejnovější lyže. Lyžařský instruktor, pán sjezdovky. Modla nováčků. Každá holka by ho chtěla do postele. „Musíš být trpělivý. Každý klient je jiný. Člověk, který nikdy předtím lyže neviděl, jezdí za pár dní celkem přijatelnou paralelní technikou. Někdy zase máš klienta, co tři dny šlape, než ho můžeš vzít na modrou, a tu pak musí sejít po svejch. A už nikdy na lyže nevleze. Toho druhýho případu je víc,“ směje se čtyřiatřicetiletý Štěpán. Instruktora dělal ve Špindlerově Mlýně pět let. V zimě strávil na svahu až deset týdnů.

Dovolená s platem Může se zdát, že stát se součástí této lyžařské elity je nemožné. Jenže to nic není. Když máte života ve městě dost, dejte výpověď a hurá na hory. Instruktory tu přijímají stále. „Je to náročná práce, ale zároveň i zábava. Pracujete v prostředí, které máte rádi, a děláte, co vás baví. Užíváte si hory se stejně naladěnými lidmi,“ říká Lucie Straková ze špindlerské Skol Max, jedné z nejstarších lyžařských škol u nás. Jejími řadami prošlo přes tisíc instruktorů. „Já na tu práci vzpomínám jako na dovolenou, kde mi za lyžování platili. V prvních letech jsme to tak měli všichni, později tam začali jezdit lidi seriózně za prací. S nima pak nebyla taková sranda,“ vzpomíná Štěpán. Dodává, že mezi instruktory není těžké se dostat. „Musíš umět cizí jazyk, lyžovat a udělat si základní týdenní kurz včetně závěrečných zkoušek,“ dodává.

Výhody instruktora

✔ dotované ubytování ✔ zapůjčení skipasu na celou sezonu ✔ doškolování od šéfinstruktorů ✔ dotovaný oběd ✔ slevy na sportovištích ✔ výrazné slevy na servis lyží ✔ firemní oblečení

8

m_08-10_nase tema_lyzovani.indd 8

9.11.2009 14:58:32


Ragby v lyžákách

Odreagovat se od klientů vyžaduje velkou dávku sebedestrukce

Instruktoři, kterých je třeba ve Špindlu v sezoně až dvě stě, jsou mezi sebou jedna ruka. Mezi sebou se znají, pořádají různé závody, chodí na squash, tenis a samozřejmě pivo. „Ty večery byly někdy dost náročný. Odreagovat se od klientů někdy vyžadovalo velkou dávku sebedestrukce. Jednou jsme třeba hráli ragby v lyžákách,“ říká Štěpán. Zatím to zní jako pohádka. Ale zase tak jednoduché být instruktorem není. „Není to pro bábovky. Je to práce jako každá jiná. Výhoda je, že máte ubytování na horách, kvalitní a dobře vypadající oblečení a permici zdarma. Ovšem musíte učit, i když prší, je minus dvacet, nebo ti hory přichystají jiné překvapení,“ říká Tomáš Peslar, manažer školy Sun Ski, která zaměstnává

kolem pěti set učitelů po českých horách. To potvrzuje i instruktor Hynek Dvořák ze školy Yellow Point ve Špindlu. „Když i v této branži chcete být profíkem, je to velmi tvrdá práce s lidmi. To bohužel každý neumí. Samozřejmě ale všechny spojuje láska k lyžím nebo prknu a možnost spojit zábavu s prací, brigádou a třeba jen zaplacením si pobytu na horách.“

Po zimě za zimou Plně profesionální učitel pracuje od začátku března na ledovcích v Rakousku. Sezonu pak zavírá většinou koncem dubna, kdy končí provoz veškerých českých zimních středisek. Pak se po krátké pauze přesouvá na jižní polokouli do Austrálie, na Nový Zéland nebo do Chile, kde zimní sezoINZERCE

VF_09_417_W959_MenOnly_208x95.indd 2

Typický den instruktora Jak vypadá den v lyžařské škole Happy Hill v Peci pod Sněžkou? Začíná v 9.00 schůzkou se šéfinstruktorem na meeting pointu, kde se instruktorům předávají důležité informace, jako třeba uzavření sjezdovek, zprávy o počasí, doprovodné programy a podobně. Od deseti do dvanácti probíhá výuka. Pak od třinácti do patnácti hodin. Když zrovna instruktor učí děti, hlídá je i po dobu oběda, vezme je třeba na předem určenou chatu na sjezdovce. Nepříjemné je, že šéfinstruktor může kdykoliv zavolat instruktora v jeho pauze na výuku privátní hodiny.

6.11.2009 12:19:38

na začíná v půlce června a končí v září. Pak jsou instruktoři, kteří to berou spíše jako koníčka a hlavně si užívají. „To jsem já,“ říká Štěpán. „Nováčci v lyžařských školách dostávají práci poslední a tu nejhorší. Mazáci si pak můžou trochu vybírat, jestli chtějí spíš privátní klienty, nebo skupiny na víc dní. Nejhorší je, když už tam jsi moc dlouho a nechce se ti brát klienty. To se pak špatně vysvětluje. Pak jsem jezdil jenom na víkendy. Abych dostal permici, musel jsem odučit alespoň čtyři hodiny. Nakonec z nich ale zbyly většinou jen dvě,“ dodává popravdě Štěpán.

Machrem za sto tisíc Kdo by chtěl zkusit něco víc než Štěpán a chtěl by se vydat za kariérou lyžařského světoběžníka, musí

9

m_08-10_nase tema_lyzovani.indd 9

9.11.2009 15:15:24


naše téma

Druhy licencí Oprávnění učit lyžaře u nás udělují dvě asociace: APUL (www.apul.cz) a APLŠ (apls.sunski.cz). Devítidenní kurz v cizím jazyce „C“ (stojí 8 000 Kč) vás naučí učit začátečníky, devítidenní „B“ pokročilé klienty a dvoutýdenní „A“ ty, kteří už umějí lyžovat velmi dobře. „C“ se dělá v Česku, ostatní dva v Rakousku. Součástí je i lavinový a slalomový kurz.

absolvovat systém vzdělání, který zahrnuje tři kurzy. Když je vydržíte a přežijete, dostanete mezinárodní známku ISIA. „To je nejvyšší možné vzdělání v branži. Respektuje ho přes padesát zemí celého světa včetně USA a Japonska,“ připomíná Peslar. V Česku můžete dosáhnout licence A. To už

Mazáci, ti si mohou klienty vybírat pak můžete učit i učitele. „Celá cesta vzdělání až do profesionální úrovně A stojí přibližně sto tisíc korun,“ vysvětluje Peslar, který instruktora dělá už patnáct let. Když to v Česku dotáhnete opravdu daleko, můžete se stát členem demoteamu v APUL, Asociaci profesionálních učitelů lyžování. To už jste machrem mezi machry.

„Náš tým se účastn�� mistrovství učitelů lyžování a různých kongresů a slavnostních příležitostí. Členem může být zkušený učitel s nejvyšším vzděláním, licencí A a mezinárodní

známkou ISIA. Konkurz děláme každé dva roky,“ vysvětluje Ludmila Knotová z této asociace.

Prázdná, nebo plná peněženka? Na nezájem si lyžařské školy nestěžují. „Udržujeme si kvalitní jádro instruktorů, kteří se pravidelně na zimu vracejí. Každou zimu ale zaměstnáváme mnoho nováčků, z nichž se mnozí stávají stálicemi,“ říká Lucie Straková ze Skol Maxu. Na dovolené na horách v červené kombinéze se dá i slušně vydělat. Podle Knotové z asociace učitelů se plat pohybuje od 100 do 200 korun za hodinu. V plné sezoně se učí asi šest hodin denně. „K tomu mají učitelé další příplatky za oblibu u klientů, kteří si u nich prodlužují výuku. Pokud ale učitel třeba studuje a přijede učit na hory jen na týden, většinou si jen dobře užije a odjíždí se stejně tenkou peněženkou, s jakou přijel,“ směje se Knotová. Na druhou stranu tu práci můžete dělat pořád. Ve Špindlerově Mlýně je prý instruktor, kterému je přes osmdesát let. A jezdí jako ďábel.

10

m_08-10_nase tema_lyzovani.indd 10

9.11.2009 15:02:28


inzertni.indd 10

12.11.2009 11:19:01


m_12-14_rozhovor.indd 12

10.11.2009 12:04:46


rozhovor INZERCE

TEXT: ROMANA BARBOŘÍKOVÁ FOTO: LUKÁŠ HAVLENA

Garmin Lifetime

S ostrými

lokty to nepřeháním

Lyžaři už hoří nedočkavostí, kdy na naše hory napadne dost sněhu a budou moci vyrazit na prkna všech možných tvarů a velikostí. To skikrosař Tomáš Kraus trénuje už od srpna. Zanedlouho ho totiž čeká olympiáda. Mezi soupeři máte prý přezdívku Řezník. Jak jste k ní přišel? To byla jen taková ze srandy řečená přezdívka, které se chytli novináři, připadala jim atraktivní. Ale myslím si, že to tak není. Ani ji vlastně nemám, protože kdybyste se zeptala Itala, Japonce nebo Němce, tak ti by to určitě nevěděli. Ale samozřejmě že v tom závodním poli jsou závodníci, kteří používají tvrdší způsoby, ale určitě se mezi ně neřadím. Já se snažím to dělat jiným způsobem a vyhrávat tak, abych byl první v cíli a ne abych musel někoho vyautovat. Je u skikrosu hodně důležité mít ostré lokty? Je potřeba, když se ta situace naskytne, ukázat, že člověk není padavka nebo že se nenechá odstrčit. Ale vyloženě vyhledávat střety není dobré, protože člověk zpomaluje a soupeři, kteří v tom střetu nejsou, se dostanou dopředu. Co pro takovou mladou disciplínu jako skikros znamená zařazení do olympijského programu? Pro mě osobně to nic zvláštního neznamená, protože mě ten sport baví, dělal bych ho tak jako tak. Ale je spousta lidí, kteří tím poměřují váhu toho sportu, a tak je dobře, že bude na olympiádě. Myslím si, že spousta lidí ve Vancouveru uvidí skikros vůbec poprvé. A myslím, že stojí za to se na to podívat. Dříve jste jezdíval alpské disciplíny. Co vás přitáhlo ke skikrosu? Ta zábava v tom, kterou jsem v alpských disciplínách po těch letech závodění

Co je to skikros?

Disciplína akrobatického lyžování, při níž čtveřice lyžařů zároveň sjíždí trať s překážkami. Tomáš Kraus bude při premiéře tohoto sportu na olympiádě ve Vancouveru jedním z favoritů na medaile. Je dvojnásobným skikrosovým vítězem Světového poháru a dvojnásobný mistr světa.

Navigace s doživotní aktualizací map zdarma Co je to Garmin Lifetime? Garmin Lifetime, speciální řada navigací, které poskytují bezplatný přístup k aktuálním navigačním mapám po celou dobu životnosti navigačního přístroje. Mapové aktualizace se týkají celého území Evropy a jsou vydávány obvykle až 4x ročně.

Proč Garmin Lifetime? Průzkumy dokazují, že nejdůležitější součástí GPS navigací jsou navigační mapy. Kvalita výpočtu trasy, spolehlivost i možnost úspěšně vyhledat cíl, přímo úměrně závisí na kvalitě a aktuálnosti navigačních map. Investice do aktualizace mapových podkladů navigace mohou v průběhu životnosti překročit pořizovací cenu samotného přístroje. Garmin Lifetime poskytuje neomezený přístup ke všem aktualizacím vydaným v průběhu životnosti navigace. I v případě, že budete chtít v budoucnu použitou navigaci série Garmin Lifetime prodat, bude její cena díky aktuálním mapám zaručeně vyšší, než u jiných běžně dostupných navigací.

neměl, a objevil jsem ji tady. A byl jsem strašně rád. Spojuje se tam totiž víc věcí, které mě baví a které mi jdou, a to je vždycky příjemné, když to takhle sedne.

Garmin nüvi 255W Lifetime

Garmin nüvi 765T Lifetime

Co konkrétně tím myslíte? Jsou to skoky, kontakt s ostatními závodníky, napínavost, soutěživost. A myslím si, že i to, jak je ten závod přehledný. Protože každý v každou chvíli vidí, na jakém místě je, jakou má šanci, a není to takový ten boj na dálku přes časomíru.

Širokoúhlá navigace 6.490 Kč

Multimediální navigace Multimediální 8.990 Kč

Garmin Lifetime série

Na běžných sjezdovkách to občas vypadá jako při skikrosovém závodě. Nebál byste se vy sám si jít zalyžovat někam na českou sjezdovku? Já na nich moc nejsem, tak to nechci zevšeobecňovat, ale co mám zkušenosti, tak těch lidí je tam hlavně před polednem většinou tolik, že to není úplně jednoduché a člověk se tam necítí úplně bezpečně.

Garmin Dakota 20 Europe Lifetime

Mají Češi ohled vůči ostatním lyžařům na sjezdovce? Myslím, že jsou stejní jako všichni

Turistická navigace 9.990 Kč

http://lifetime.garmin.cz

m_12-14_rozhovor.indd 13

... to je navigace!

11.11.2009 17:53:18


rozhovor

Během sezony málo. Vlastně od té poloviny srpna, kdy jsme odjeli do Argentiny, tak kdybych je nevzal na soustředění do Turecka na dva týdny, tak bych byl doma asi tři dny. Ale tím, že tam byly dva týdny se mnou, tak jsem jim to aspoň trochu vynahradil.

ostatní lyžaři, akorát místa je u nás míň, takže se musí srovnat na malém prostoru. Ale už i v zahraničí vidí člověk spoustu českých lyžařů, kteří tam rozhodně nedělají ostudu. V době, kdy tady v Česku vzpomínáme, jak sníh vypadá, vy už máte za sebou kus přípravy. V jaké fázi teď vaše příprava je? Obvykle na konci prázdnin teprve začínám trénovat, tentokrát jsme začali už v půlce srpna a odjeli jsme na tři týdny do Argentiny. Tam je totiž v době našeho léta zima, tak jsme těch podmínek využili. Tady v Evropě teď třeba ještě tři měsíce takové podmínky nebudou. Potom jsme přijeli domů a ještě dva týdny jsem dost tvrdě pracoval na fyzičce a odjeli jsme do Itálie. Teď už mi začíná rytmus týden na horách, týden doma až do začátku sezony, do prvních závodů v prosinci. Přes léto se hodně věnujete windsurfingu. Jak jste se k tomu dostal? Asi před 25 lety táta začal jezdit na windsurfingu a já s ním pár let jezdil. Je to skvělé vybití, je to nádherný pocit a nevím přesně, jak to vysvětlit, ale každý, kdo to zkusil, tak ví, o čem mluvím. Je to bezvadný sport. Kde surfujete? Když jsem v Čechách a objeví se třeba na jeden den příznivá předpověď počasí, tak se rád zajedu podívat na Nechranickou přehradu. Ale nejvíc mě baví vlny, i když nejsem žádný výborný surfař. A ty jsou většinou na Atlantiku, takže v Portugalsku, ve Španělsku. Jaký je to pocit, když ze surfu přejdete zpět na lyže. Ze sandálů do lyžařských bot se dostává trochu hůř než obráceně, ale lyžování mě baví, a jak se blíží podzim, těším se na lyže. V poslední době se také rád věnuju golfu, rád se potápím, jezdím na horském kole, ale ne každé léto dojde na všechny tyto sporty. Před několika lety jsem se také trochu začal zajímat o moderní architekturu. To mě celkem chytlo, a když jsem někde na závodech a mám aspoň chvíli volna, tak se snažím jít kouknout, co je kde zajímavého. Zjistím si to na internetu a obejdu třeba dva tři baráky. Tak to mě celkem baví.

Baví dceru cestování? (Lucie Krausová oslaví v lednu dva roky – pozn. red.) Velké problémy s tím Lucinka nemá, ale rozhodně jí domácí rytmus sedí víc.

Kapra zabíjím nerad, ale někdy to na mě zbude Co vás před olympiádou čeká za závody? Sezona světových pohárů začíná těsně před Vánoci, kdy máme první závody v Itálii. Potom hned po Novém roce to bude série tří nebo čtyř závodů světového poháru v Rakousku a ve Francii. A pak přelétáme už do Ameriky a vlastně od poloviny ledna zůstávám v Americe až do 21. února. Takže až do olympiády zůstanete na americkém kontinentu? Mám zkušenost, že tak po třech čtyřech týdnech se dostávám v Americe do nejlepší pohody. Takže tu zkušenost převedu letos do toho, že tam zůstanu takhle dlouho. Nebudu tam jezdit až na poslední chvíli. Stíháte se kromě toho všeho ještě starat o rodinu? Samozřejmě, rodina je důležitá. Zabere hodně času a dá hodně radosti. Z rodiny vychází taková ta psychická pohoda a s tím se pojí všechno ostatní. Když je sezona v plném proudu, kolik času stihnete strávit s rodinou?

Jak vypadají Vánoce u Krausů? Letos máte těsně před Vánoci závod světového poháru. Slavíte Štědrý den jako všichni 24. prosince, nebo máte jejich termín posunutý? Musím říct, že většina Vánoc, snad úplně všechny, nám vyšly klasicky. A co tak poslouchám, tak je slavíme úplně normálně a ve správný den. Takže je to dobré. Ale pro mě je tenhle rytmus, kdy se do toho předvánočního shonu dostanu až den před Vánoci, vlastně docela pohodlný (směje se). Takže nemáte ani moc času na shánění dárků. No, to je problém. Jako pro každého. Tak se snažím to udělat trochu dřív. Ne vždycky mi to vyjde, ale někdy se mi to podaří a o to je to pak pohodovější. Nejde až tak o čas, jako o nápad. A když ty nápady nejsou, tak je to pak na poslední chvíli a ty dárky podle toho pak taky vypadají. Takže doufám, že to letos stihnu. Vánoce má asi mnoho lidí spojené mimo jiné s přejídáním. Můžete si to jako sportovec dovolit? Vzhledem k povaze naší disciplíny to není úplně zakázané, ale rozhodně se v tom nevyžívám. Životospráva je dost důležitá část sportovního výsledku. Takže rozhodně to nepřeháním. Nemám takové ty stavy, že bych vyluxoval celý stůl sladkostí. Na vánoční večeři máte kapra? Ano. A zabíjíte ho? No nerad... ale někdy to na mě zbude. A v novém roce přijde olympiáda. Získal jste první titul mistra světa ve skikrosu, první světový pohár ve skikrosu... tak co takhle první olympijská medaile v této disciplíně? No bylo by to samozřejmě příjemné (usmívá se). Dělám pro to já i lidé, kteří se mnou spolupracují, všechno, a když to vyjde, tak to vyjde. Bylo by to bezva.

14

m_12-14_rozhovor.indd 14

10.11.2009 12:07:58


on a ona

Za dárek kopačky

TEXT: PETR HOLEČEK FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Jestli potřebujete návod na to, jak koupit ženě nejlepší vánoční dárek, rovnou otočte na další článek. Návod neexistuje. Poradíme ale, jak ze sebe aspoň neudělat blbce.

Zeptali jsme se samotných žen, co rády dostávají. A pak i psychologů. K čemu ty dárky k čertu vlastně jsou? Ženy zbožňují dárky, ale za některé můžete dostat kopačky. Co se chlapovi může zdát jako fajn překvápko, může způsobit štědrovečerní vlnobití, facky i rozchod. Jak se vy-

Chlap radí chlapovi „Ideálním klíčem k nejvíc nejlepšímu daru pro ženu je sluch. Stačí se projít obchodním centrem či bleším trhem (podle typologie přítelkyně) a vnímat, co se jí líbí a co naopak vůbec,“ radí psychoterapeut David Doležal.

hnout zbytečně trapným situacím? Držte se tří osvědčených pravidel. 1. Nikdy nekupujte to, co by se hodilo a líbilo vám. 2. Radši nic než na poslední chvíli. Zapomeňte na obchod na benzínce. 3. Nic, co má ulehčit práci v domácnosti nebo ukazuje na nedokonalý vzhled. Existuje ale nějaký klíč ke vhodnému výběru dárků? „Neexistuje. Dárky ale jednoduše rozdělíte na ty specifické, šité na míru. A dárky všeobecné, které ve více procentech potěší každého,“ říká psycholožka Jaroslava Mišurová. Pak jsou ale ještě dárky materiální i nemateriální. Pusa a kytka jsou také dobré, gesto často znamená více, ale jsou Vánoce a ty mají svá pravidla: pojďme se tedy zaměřit na ty hmotné, zabalené pod vánočním stromečkem.

„U mě by zvítězily lístky na koncert mojí oblíbené kapely spojené s výletem třeba do Mnichova.“ Lenka Klobouk s ovocem „Pro volbu specifického dárku musíte obdarovanou znát alespoň minimálně. Někdy stačí pouze zájmy a záliby. Do jisté míry se dá odhadnout, jaký dárek žena ocení, ale nestačí k tomu, aby vyplnila dotazník osobnosti. Nejde třeba vycházet z toho, že když je žena větší extrovert, má radši diamantové

15

m_15-16_on a ona_co ji koupit.indd 15

9.11.2009 15:06:42


on a ona

Za tohle vás láskou C aÎ aB a

1.

Parfém

2. Kniha

4.

3.

Výlet pro dva, letenky

Lístky na koncert

5.

Prstýnek

náušnice než žena introvertní,“ vysvětluje Mišurová. S ní souhlasí i psychoterapeut David Doležal. „No jistě. Extrovertní žena usedlý dárek neocení. Introvertní by se za něj asi trochu styděla. Představte si zakřiknutou intelektuálku, sedící v rohu čajovny, v právě darovaném norkovém kožichu s liščími hlavičkami a klobouku s ovocem,“ směje se.

Hlavně to zabalte sami Na nejlepší i nejhorší dárky jsme se na Facebooku zeptali dvaceti žen a dívek. A zatímco jedné stačí pusa, druhá by ocenila mini iPod Nano v provedení ultraviolet. Jednu už dřív potěšila basa piva, další zase olbřímí bichle černobílých velkoformátových fotek Patricka Demarcheliera, kterou její milý přivezl z Paříže, protože se v Čechách nedá koupit. V zásadě se ale shodly všechny. Zopákly omýlanou pravdu, kterou někteří uspěchaní muži

„Vzpomínám na lakované botičky s mašlí, které sám vybral, a které já pak hrdě nosila, i když byly ultravýstřední.“ Irena neradi slyší. „Udělá mi radost každý dárek, u kterého je vidět, že si partner dal práci s vymýšlením a případně i sháněním,“ napsala Jana. „I když dostaneš něco na sebe a nepadne ti to, nevadí. Hlavně že si dal tu práci a vybral dárek sám,“ reagovala na naši otázku Gábina. „A ze všeho nej je nějaký překvápko. Že se absolutně trefí do vkusu či potřeby, ale člověk neměl ani ponětí, že by ho to mohlo napadnout. A je pošetilost ocenit i to, že ho zabalí sám?“ zeptala se nás na oplátku Veronika.

Dobře vonící dárek Mezi nejlepšími dárky se podle naší ankety mezi ženami umístil „nějaký ten“ parfém, kniha, výlet pro dva někam do evropské metropole, ale i přízemnější dárky jako prsten, spodní prádlo nebo kabelka. Podle Lucie je působivé dokonce i štěně nebo kotě. To ale narazila na naše psychology. „Darovat zvíře je velmi riskantní,“ myslí si Mišurová. Dávání dárků a jejich přijímání je podle ní neverbální komunikací. Ženě sdělujete nejen své pocity, myšlenky, ale i svou inteligenci. Určitě je obdarovat ženu těžší než muže. I když i muži mají své specifické vrtochy. „Mému bývalému udělalo největší radost šest metrů lněné tkaniny tmavě zelené barvy. Nechal si z nich ušít nějakou tuniku nebo co, je historickej šermíř. Prostě jsem ho podpořila v jeho vášni, i když jsem s ním tohle nadšení pro mydlení se na poli a pití medoviny nikdy nesdílela,“ vzpomíná Veronika.

Za tohle asi dostanete kopačky

1.

Neočekávané štěně, kotě, poník atd.

2.

Vysavač, mixér

3.

Svetr ze slevy

5.

4.

Krém proti vráskám

Kuchařka pro začátečnice

16

m_15-16_on a ona_co ji koupit.indd 16

9.11.2009 15:09:27


Svatomartinské je na světě Připravte se na silný ročník Přesvědčte se o mimořádně svěží chuti mladého vína. Svatomartinské víno najdete ve své oblíbené vinotéce, obchodě anebo restauraci už 11. 11.

inzertni.indd 11

12.11.2009 11:22:02


Jazzová tvář sychravého podzimu profil

Zpěvačka, které v krvi koluje angloamerická, indická i bengálská krev, vydala v půlce listopadu svou novou desku The Fall. Což je ideální příležitost podívat se jí na zoubek a pod prsty, kterými zvládne ovládat piano, klávesy i kytaru. Dámy a pánové, Norah Jones, držitelka devíti cen Grammy. TEXT: LUKÁŠ FRANZ (MAGAZÍN FILTER) FOTO: PROFIMEDIA.CZ a jednou v kategorii Nejlepší skladba v soutěži DownBeat Student Music Awards.

Texas – New York Norah Jones nakonec složila jazzové zkoušky na piano na Univerzitě severního Texasu, kde si jí všiml i člověk, který měl v jejím hudebním životě sehrát ještě zásadní roli – Jesse Harris. S ním o necelé tři roky později založila v domovském New Yorku kapelu, s níž nahrála ceněnou debutovou nahrávku Come Away With Me, tedy v překladu Pojď se mnou. A spousta lidí šla a samotné Norah Jones přinesla deska postavená na kombinaci akustického popu, soulu a jazzu hned šest cen Grammy, což ji ze dne na den katapultovalo mezi hvězdy hudebního vesmíru.

Nová kapela, nový přístup

Muzikantka a příležitostná herečka se narodila v newyorském Brooklynu, a než si v šestnácti s požehnáním vlastních rodičů zkrátila jméno, byla pro všechny Geetali Norah Jones Shankar. Vzhledem k tomu, že její otec válel sitár, dalo by se říct, že ji to k hudbě táhlo od útlého věku, nicméně tyto rodinné vazby vzaly rychle zasvé. Ve čtyřech letech se totiž společně s matkou od otce odstěhovaly a Norah strávila celé své dětství po jejím boku. Byla to ona, kdo sledoval její vokální

výkony ve sborech nebo navštěvoval koncerty kapely, ve které hrála Norah na saxofon.

Billie jako idol „Máma doma měla osmidílnou kompilaci Billie Holiday, ze které jsem vyndala jednu desku a točila ji stále dokola,“ vzpomíná Norah Jones na setkání s jednou ze zpěvaček, jež ji podle jejích slov ovlivnila nejvíce. Účinkování ve sborech bylo vlastně jejím jediným skutečným pěveckým tréninkem. Učitelku zpěvu neměla, místo toho radši brala lekce na piano. Plody rodící se dokonalé symbiózy pěveckého talentu a skladatelského umění začala sbírat v polovině devadesátých let, kdy dvakrát zvítězila v kategorii Nejlepší jazzová zpěvačka

Mezi jednotlivými alby si vzala Norah vždycky dva roky na skládání a nahrávání nového materiálu, na novou desku museli fanoušci čekat o rok déle. „Mám novou kapelu a zkoušela jsem nové věci, nový přístup,“ vysvětluje zdržení. „Se starými členy mého doprovodu jsem se nerozešla ve zlém, stále jsme kamarádi a věřím, že si spolu ještě zahrajeme, ale v tuhle chvíli k tomu přistupuji tak, že jsme spolu už strávili hodně času, a tak je namístě vyzkoušet něco jiného,“ pokračuje Norah. Novinku The Fall produkoval Jacquire King, známý spoluprací s kapelami Kings of Leon a Modest Mouse nebo chraplavým bardem Tomem Waitsem. V novém doprovodném tělese se navíc dohromady sešli bývalí spolupracovníci Becka, R.E.M., Erykaha Badu, Ala Greena nebo Elvise Costella. Výsledkem je třináct nových skladeb a již v tuto chvíli je na oficiálních stránkách Norah Jones ke slyšení singl Chasing Pirates. Minimálně jedna věc vám letos zpříjemní podzim.

Listopadové vydání hudebního magazínu Filter nabídne hned dvě přiložená CD, James Cole se představí jako Kapitán láska a za pozornost stojí i album Myslivci co chceč od skupiny BT´n´J.

m_18_profil_Filter.indd 18

9.11.2009 15:19:16


226 036 036 www.blue-style.cz

Nejlepší partner pro nejlepší dovolenou

2009/10

Zimní katalog ZDARMA

EGYPT

Hurghada EGYPT| Taba | Sharm El Sheikh

ÍCH N ÿ N E R KU BEZKON TRHU CEN NA

Kvalitní dovolená za nejlepší

ceny

MEGADÁREK

Báječná zima

A K U R ZÁ

Hurghada | Taba | Sharm El Sheikh SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY

| Ras Al Khaimah DubajDubaj | Ras Al Khaimah | Sharjah

| Sharjah

Objednávejte telefonicky nebo přes internet.

Navíc DÁREK

Každý, kdo si zakoupí zájezd do Spojených arabských emirátů ze zimního katalogu 2009/10 s datem návratu do 31. 1. 2010, od nás obdrží jako dárek přenosný DVD přehrávač zcela ZDARMA! Více na www.blue-style.cz

Pobočky CK Blue Style Centrála – Danube House Karolinská 1, 186 00 Praha 8 Praha 1 Jindřišská 27, 110 00 Praha 1 PALLADIUM, nám. Republiky 1, 110 00 Praha 6 OC Šestka, Fajtlova 1090/1, 161 00 Most NC Prior, Budovatelů 991/9, 434 01 Brno Masarykova 2, 602 00 České Budějovice IGY Centrum, Pražská 1247/24, 370 04 Olomouc Denisova 8, 779 00 Zlín OC ZLATÉ JABLKO, nám. Míru, 760 01

inzertni.indd 12 BS_MenWoman_208x285_01.indd 1

12.11.2009 11:34:20 6.11.2009 13:29:01


volný čas

Rozhodli jsme se podívat na zoubek věčnému dilematu, co je lepší – Krkonoše, nebo Alpy. Vyslali jsme tam dva virtuální průzkumníky. S čím přišli? TEXT: PETR HOLEČEK FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Velký test:

Krkonoše

Alpy

versus

Loni se v zimě sbalilo 570 tisíc Čechů a odjelo lyžovat do zahraničí, většinou do Alp. Ovšem skoro milion Čechů dalo přednost českým lyžařským areálům. Cestovní kanceláře čekají, že letos bude kvůli finanční krizi Čechů na alpských svazích ještě méně. Jenže nejsou Alpy opravdu lepší?

20

m_20-21_volny cas_Krkonose vs Alpy.indd 20

9.11.2009 15:21:26


Hledáme ubytování Vytvořili jsme si model. Je listopad a chceme zabukovat týden na horách, od soboty do soboty kdykoli v únoru. Bezdětný pár. On na prkně, ona na carvingách. Chceme jet svým autem. Rádi bychom, aby vlek nebo skibus byly do kilometru od našeho pokojíčku s vlastní sprchou, saunu ani bazén v blízkosti mít nemusíme. Chceme lyžovat naplno, čtyři dny v týdnu, jeden se jen tak flákat po horách, zajet si třeba někam na výlet.

Krkonoše, draho a málo Penzion Moravěnka v údolí Svatého Petra ve Špindlu vypadá dobře. Hezký pokoj pro dva, dole je dokonce restaurace. Žádný přehnaný luxus, ale nám to stačí. Auto můžeme parkovat u chaty (50 korun za den), tři sta metrů odtud je klidná sjezdovka Stoh, o kus dál největší skiareál Svatý Petr, o který nám jde především. Za noc v únoru tu dáme každý 650 korun, což je víc, než jsme čekali. Souhrnem tu vyjde týden pro dva na 9 100 korun, v ceně jsou jen snídaně. Když započítáme parkoviště za 350 korun a dva čtyřdenní skipasy (2 450 korun za jeden), vyjde nás týden ve Špindlu na 14 350 korun, a to jsme ještě nepřipočítali šest stovek za benzin a řekněme 2 800 za jídlo (když každý den jeden z nás projí dvě stovky). Takže sakum prásk 18 tisíc. Hm, a co budeme pít?

Alpy, draho a dost Kamarád nám poradil vyrazit do Zillertalu, největší lyžařské oblasti v Rakousku. Na jeden skipas tu můžete vyzkoušet 549 km sjezdovek. To už je rozdíl oproti

25 kilometrům ve Špindlu. Našli jsme rodinný penzion Platzer v části Zell am Ziller, mile nás překvapila cena. Za noc na dvojlůžáku tu v únoru chtějí jen 35 eur a v ceně je i snídaně a místní taxy. Za týden tedy dohromady pro oba 12 740 korun. Pět minut odtud je zastávka skibusu, který nás odveze k dolní lanovce skiareálu Zillertal Arena. Tady můžeme koupit superskipas na všechny sjezdovky v oblasti. Chceme čtyři dny za 138 eur. Dohromady pro oba 7 116 korun. Do Zillertalu dojedete z Česka za pět hodin, z Prahy je to 530 kilometrů. Započítat benzin za 2 500 korun. Když projíme 4 000 korun, vyjde nás týden nedaleko Innsbrucku na přibližně 26 tisíc korun. Víno si můžeme vzít vlastní.

Srovnáváš nesrovnatelné Je osm tisíc korun velký rozdíl? „Podívej, srovnávat rakouské Alpy s Krkonošema, to je asi rozdíl jako Balaton a Havaj,“ směje se Jiří Švagr, který si lyžování v Alpách dopřává na mnoho způsobů. Podle něj i našeho srovnání je sice týden v Alpách dražší, ale zase jezdíte od rána téměř do večera na upravených sjezdovkách, nečekáte v nesnesitelných frontách jako v Česku a máte na výběr hromadu kombinací sjezdovek a kabinkových lanovek. Pětihodinová cesta do Alp sice zní hůř, ale když se na trase Praha – Nová Paka sejde víc lyžařů-řidičů, můžete i do Krkonoš jet i tři a půl hodiny. A pak je tu příplatek za opravdové hory. Sněžka je sice milá, ale malá. A to na ní ani sjezdovka není. Konkrétně ve zmíněném

Kam také Češi rádi jezdí V italské oblasti Trentino (skiareály Val di Fiemme, Val di Fassa, Monte Bondone a další) se řadí Češi za Němce a Poláky hned na třetí místo v počtu lyžařů. V Rakousku jsou Češi z hlediska počtu už na celkovém čtvrtém místě. Nejraději tu lyžují v oblastech Zillertal, Dachstein, Stubaital, Kaprun, Bad Gastein.

areálu Zillertal Arena je 10 km černých, 114 km červených a 42 km modrých sjezdovek. Ve Svatém Petru spočítáme sjezdovky na prstech.

Moje legendární retro Abychom si rozuměli, autor článku si na Krkonoše nenechá sáhnout. Jeho priority jsou jinde. Raději se vrátí na chaty a boudy, kde prožil krásné „lyžařské kurzy“, a čekání ve frontě si zpříjemní kombinací GG, tedy griotka grog. Ovšem objektivně, lyžování v Alpách je opravdu výhodnější, jak sportovně, tak v důsledku i finančně. Novinkou posledních zimních sezon je, že nemusíte čekat na sobotu, abyste mohli zahájit týden u rakouských sousedů. Nastoupit na pobyt lze kdykoli v týdnu, navíc se vyplatí sledovat nabídky last minute. Za šest tisíc jde v sezoně odjet autobusem třeba do Itálie nebo Francie. Musíte se však sbalit do dvou dnů, a zájezd trvá jen čtyři dny. V ceně je pak i skipas. Na druhou stranu, i v Krkonoších jsou chaty, kde vás nechají přespat za dvě stovky na noc. Ve sprše ale možná potkáte dalších padesát spolubydlících.

21

m_20-21_volny cas_Krkonose vs Alpy.indd 21

9.11.2009 15:24:06


auto

TEXT: PETR HOLEČEK FOTO: PEUGEOT, TRABANT, ŠKODA, OPEL

Co přijede v roce 2010

Auta na elektrické nebo hybridní pohony ovládla všechny letošní autosalony. Jenže zpátky z oblak – příští rok nás čekají ještě ta „normální“ nová auta. Nejvíc se mluví o Superbu kombi, nové Astře a rodinném Peugeotu. Škoda Superb Combi, loď pro zahrádkáře Netrpělivě očekávanou novinkou je škodovka. Ta dlouhatánská s velkým kufrem. Model Superb Combi je největším kombíkem VW. O mnoho litrů překonal Audi A6. Tento model vyrovnal prohřešky, kterých se dopustil Superb liftback. Má už konečně na dlouhém a úzkém podvozku smysl. Kombíka plánuje Škoda prodávat začátkem prosince. „Základní cena modelu s benzinovým motorem 1,4 TSI/92 kW začíná v Česku na 590 tisících korunách,“ řekl magazínu ONLY Jaroslav Červený z PR automobilky. Je to tedy o dvacet tisíc víc než u sedanu. První Superb Combi sjel z montážní linky 9. listopadu.

Peugeot 5008, táto, jedem k moři Továrna se lvem ve znaku se nečekaně pustila do aut pro rodiny s dětmi. Jak si jinak vysvětlit vývoj modelu Peugeot 5008, který vyrostl na základu menšího crossoveru 3008. Máme tady velikána se sedmi sedadly, který je obdobou sesterského Citroënu Grand C4 Picasso. Zepředu vypadá zdánlivě jako 3008, některé detaily má zcela shodné, ale od B sloupků přechází v rodinné MPV. Cestující si v něm musí libovat, prostřední trojice sedadel se dá sklápět a posouvat a je z ní dobře vidět na cestu před řidičem, protože je vyvýšená jako u starého modelu Peugeot 505 kombi. Cenu se dozvíme na jaře.

Trabanta oživil elektrošok Trabant nT, tedy New Trabant. Stal se hitem letošního autosalonu ve Frankfurtu. Ačkoli se tu představovalo i nové Ferrari, trabi se vyšvihl na přední místa zájmu fotografů. Jeho comeback poznamenala elektřina. Symbolem moderního automobilismu se stává snižování emisí a je vtipné, že v čele průkopníků elektrifikace aut stojí bakeliťák, který desítky let trápil přírodu čoudem a smrady. Značku oživila firma Herpa, která retro model oprášila a místo „dvou hrnků“ mu nasadila asynchronní elektromotor, který umožní dojet až na vzdálenost 160 kilometrů na jedno nabití. Najde se investor, aby se rozjela sériová výroba? Nemáte doma dvacet milionů eur?

Opel Astra, chce naštvat Golfa Hit českých autobazarů přichází v nové verzi. A působí svěže. V novém roce bude v nabídce hned ve třech verzích, jako tří- nebo pětidvéřový hatchback a kombi. U Opelu se ale mluví i o sedanu a kabrioletu s pevnou skládací střechou. Tady se neubráníme srovnáním s největším konkurentem Astry,

VW Golfem. Kombinovaná spotřeba základního motoru 1,4 je 5,5 litrů na sto kilometrů, což patří ke špičce třídy – podobný motor od Golfu si vezme o necelý litr více. Základní cena nové Astry v Německu je rovněž nižší než u Golfu, začíná na 407 tisících korunách. Přesné ceníky pro Česko budou ale známy až na jaře.

22

m_22_auto.indd 22

10.11.2009 15:43:57


© 2009 VELUX GROUP ® VELUX A VELUX LOGO JSOU REGISTROVANÉ OCHRANNÉ ZNÁMKY POUŽÍVANÉ V LICENCI VELUX GROUP.

ČERSTVÝ VZDUCH

VÝHLED A PROSVĚTLENÍ

BEZÚDRŽBOVÝ POVRCH

STŘEŠNÍ OKNO GPU S NEOMEZENÝM PANORAMATICKÝM VÝHLEDEM DOPLŇKOVÉ STŘEŠNÍ OKNO GIU STŘEŠNÍ BALKON GDL CABRIO

O důvod víc, proč si vybrat VELUX Unikátní materiál ze dřeva a polyuretanu nevyžadující údržbu. Kombinace střešních oken a střešního balkonu poskytující panoramatický výhled a denní světlo. Jedinečná ventilační klapka zajišťující čerstvý vzduch i při zavřeném okně.

www.velux.cz • 840 111 241 • Vzorkovny Brno a Praha

inzertni.indd 13 woman men 208x285.indd 1

12.11.2009 11:35:05 21.10.2009 10:03:52


tipy TEXT: JAN P. ŠTĚPÁNEK FOTO: BONTONFILM, XYZ, BBART, PROFIMEDIA.CZ, SONY BMG

Ječící legenda Snoop Dog podesáté Na jubilejní desátou sólovou desku Malice n Wonderland si legendární americký raper a příležitostný herec Snoop Dog přizval hned třináct hostujících producentů, mimo jiné i Dr. Dre či The Neptunes.

Jedna z legend elektronické hudby 90. let, britští Prodigy, přijíždí do Prahy. Ačkoliv se jejich desky dávno nevyznačují takovou kreativní smrští jako v 90. letech, naživo jsou stále nepřekonatelní – alespoň co se orgazmických reakcí zahraničních reportérů týče. V 90. letech se jim podařilo skloubit elektronické styly jako rave a techno s hip hopem a ostře řezanými rockovými kytarami. Když k tomu přičteme punkový zjev a projev frontmana Keitha Flinta (foto), je z toho nepřehlédnutelný hudební fenomén, který po celém světě prodal na sedmnáct milionů desek. Ačkoliv Prodigy vyrazili na turné k propagaci nové desky Invaders Must Die, těžko si představit, že by opomněli zahrát hity, které budovaly v 90. letech hudební historii – Out of Space, Firestarter, Voodooo People nebo No Good. Roli předkapely na sebe berou britští Enter Shikari, kteří sázejí na spojení tvrdého hardcore techna a trancu. The Prodigy, 27. listopadu, Tesla Aréna, Praha

James Cameron si splnil sen Foo Fighters bilancují

Velkolepý filmový projekt Jamese Camerona patří mezi nejočekávanější filmové premiéry letošního roku. Ačkoliv příběh Cameron vymyslel již před čtrnácti lety, až nyní dospěl technický pokrok tak daleko, aby slavný oscarový režisér mohl zhmotnit své představy. Snímek, který po čtyři roky vznikal v kombinaci herecké akce před zeleným plátnem s počítačovou grafikou, slibuje revoluční podívanou, která má změnit historii filmu. Avatar diváky zavede do velkolepého světa daleko za hranici představivosti, kde se zpočátku zdráhavý hrdina ocitne v čele bitvy na záchranu civilizace. V kinech od 17. prosince

Patnáctiletou kariéru oslavují američtí Foo Fighters kompilací svých největších hitů. Dojde tu na osvědčené hity z 90. let (My Hero), ale také dvě zcela nové skladby, Wheels a World Forwad.

Sólista Julian Julian Casablancas, zpěvák newyorských The Strokes, vydává sólovou desku. Na albu Phrazes for the Young ale nečekejte typický zvuk The Strokes, Julian umí překvapit i odkazy na 80. léta.

Šílené kámošky

Krvavý myslitel

Druhý díl sice černobíle kreslených, ale o to barvitějších dobrodružství drsných kamarádek Maggie a Hopey v podání mexického kreslíře Jaimeho Hernandeze.

V ediční řadě Pop-kultura a filozofie vychází sborník esejí sedmnácti myslitelů, kteří rozebírají filozofické přesahy díla Quentina Tarantina. A chystá se vydání zaobírající se Simpsnovými.

24

m_24_dont miss.indd 24

9.11.2009 22:46:58


magazín MEN ONLY, listopad 2009