Issuu on Google+

první unisexový magazín listopad 2010 zdarma

BUBUBU! Přijde čert Jak moc strašit děti na Mikuláše?

Jana Kirschner „Kašlu už na hudební průmysl“

My, ALKOholky,

proč nemůžeme pít jako muži zlom cover.indd 1

9.11.2010 16:30:56


AW_inz.indd 1 w_02_inzerce_coty.indd 2

1.11.201015:42:28 7:58:02 8.11.2010


16

Nechte

Ježíška

přijít

Každoročně se už od září skoro ve všech rodinách řeší Vánoce. Co komu, za kolik, komu víc a komu nic.

18

Dávat si prostě musíme pokud možno co nejvíc, i kdyby na chleba (v lednu) nebylo. Znám rodinu, která si každoročně v listopadu bere půjčku. Zřejmě podle hesla aspoň 30 000, ať to máme hezký. Loni se Ježíšek doslova překonal (banka zřejmě navýšila úvěr). Přinesl plazmu, která je tutově největší v ulici, a rázem se stala ozdobou panelákového obýváku. V krabicích pod smrčkem čekaly na rozbalení ještě playstation, dva fungl nové a špičkové mobily. A protože na dovolenou u moře už nestačil ani Ježíšek, tak přihrál alespoň dvoudenní pobyt v lázních. Umíte si představit tu radost? No byla veliká jako posledních pět let. A kupodivu ji nezkalil ani fakt, že jako každý rok si hlava rodiny bude muset už v lednu půjčit na nájem, až do října bude v rodinném rozpočtu chybět skoro pět tisíc, které se musí splácet, a na dovolenou se nepojede nikam.

FOTO NA TITULNÍ STRANĚ: ONDŘEJ PÝCHA SONY MUSIC ILUSTRACE: MIROSLAV VOMÁČKA – VOMI

Možná si říkáte, že je to přehnaný extrém. Bohužel ne. Stačí se rozhlédnout kolem a zjistíte, kolik lidí si Vánoce spojuje s obrovským utrácením peněz, které nemá. Ovšem jsou tu i rodiny, které se na celý konzum vykašlaly a umí si Vánoce užít po svém. Koledy, procházky, pohoda a dárky jen pro radost. Ovšem nic se nemá přehánět. Tak třeba jeden tatínek připravil svému pětiletému synovi loni smutné Vánoce. Ježíšek totiž nedorazil. Ne, že by malý kluk tak strašně zlobil, to tatínek se rozhodl, že rodinu dovede k duchovnu za každou cenu. Na Štědrý den se šlo odpoledne pěkně zpívat koledy a do kostela, k večeři se servíroval staročeský kuba, krájela jablíčka a lilo olovo. Jen zvoneček nezvonil. Pod stromečkem byly jen perníčky. Tatínek se vítězoslavně usmíval, jak na to letos vyzrál. Maminka se usmívala o poznání méně, ale s tatínkem souhlasila. A kdo se neusmíval vůbec, byl malý kluk. Ten jako jediný pořád věřil, že Ježíšek dorazí a přinese mu aspoň míč. V lednu si pak ve školce vymýšlel, co všechno dostal, a jen svému nejlepšímu kamarádovi se svěřil, že nedostal nic a na Ježíška už nevěří. Takže dobrá rada na závěr: dárky samozřejmě kupujte, ale pozor, ať vás potom na rok nezruinují!

w_03_editorial_obsah.indd 3

22

7

OBSAH 4 Móda: kabáty na zimu Módní inspirace, která zahřeje

5 Kosmetika: pozor na mráz Jak se v zimě starat o pleť

12

6 Napište si Ježíškovi Dárky, které pod stromečkem potěší

7 Obujte si nákupní vozík Prohlédněte si kozačky Kobi Leviho

8 Naše téma: Alkoholky Proč ženy snášejí alkohol hůře než muži

12 Rozhovor: Jana Kirschner Co jí dalo natáčení v Londýně

16 Pozor, přijde Mikuláš Názory odborníků na strašení dětí se různí

18 Originální Lubica Kollárová Šperky se dají dělat i ze součástek počítačů

20 Balení dárků, to je umění

20

S našimi tipy za Vánoce estetičtější

22 Nejklasičtější klasika jinak Recepty na zdravé bramborové saláty

24 Nenechte si ujít Filmy, knížky, cédéčka a koncerty

8.11.2010 19:38:55


TEXT: ZUZANA AIDOMOAN FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Kabáty jsou slovo, které budete v zimě skloňovat ve všech pádech. Zavládly na přehlídkových molech a brzy ovládnou i ulice. S bundou to letos opravdu nezvládnete.

MIUCCIA PRADA

Bez kabátu ani ránu Trendem je dlouhá ženská silueta s kožešinovým límcem. Nosí se ovšem i polodlouhé elegantní modely, kabátky do pasu pro rebelky nebo barevné variace květinových dětí. Samozřejmostí ovšem je prvotřídní materiál, jako je stoprocentní vlna nebo kašmír. Důležité je i pečlivé zpracování. Žádné velké švy, vše vypadá jako bez šití. A když nitě, tak patřičně vyšité kolem kapes jako jediná ozdoba strohého elegantního svrchníku. Takže, jaký bude letos ten váš?

JEAN PAUL GAULTIER

YA YA SHOW

COLLECTION PRET PORTER

KEVAN SHOW

JEAN PAUL GAULTIER

CHANEL

NINA RICCI

móda

ŠÉFREDAKTOR Josef Rubeš, ART DIRECTOR Petra Kubíková, EDITOŘI Zuzana Aidomoan, Jan Pomuk Štěpánek, ŘEDITEL MARKETINGU Aleš Pýcha, OBCHODNÍ ŘEDITEL Miroslav Mareš. Magazín MEN WOMEN ONLY vydává Metro ČR, a. s., člen skupiny Metro International S.A. Kováků 24, 150 00 Praha 5, telefon: 225 065 111, e-mail: menonly@metro.cz, womenonly@metro.cz. Logo MEN WOMEN ONLY je registrováno společností Metro Česká republika, a. s. Časopis je registrován na Ministerstvu kultury ČR, registrace MK ČR E 17768.

4

w_04_moda.indd 4

8.11.2010 11:36:50


Obraňte se před zimou TEXT: ZUZANA AIDOMOAN FOTO: PROFIMEDIA.CZ, ARCHIV FIRMY

kosmetika

Největším protivníkem vašeho půvabu je vedle stresu zima. A její čas právě začal. Pleť si žádá výživu Jakmile rtuť teploměru zamíří dolů, potřebuje naše pleť vyživit. Nejdůležitější jsou určitě antioxidanty, které ji ochrání před vlivy zimní inverze, chladu a studeného větru. Vyměňte proto lehkou letní fluidovou a hydratační bázi za vitaminový krém. Máte-li sušší pleť, vyberte si hutnější krémovou variantu, ostatní mohou s mastnější verzí krému počkat až do prvních mrazů. Stejné je to i s odličovacími přípravky. Jednofá-

DYNAMISER od Pranaromu Pouze 3 kapky tohoto elixíru denně a vaše pleť i mysl získají tolik potřebnou energii. Směs přírodních esenciálních olejů s certifikátem Bio. Více na www.bodyandharmony.cz Cena: 875 Kč

zové pěnicí emulze nechte na jaro a sáhněte po mléku a čisticí vitaminové vodě. Dopřát si můžete i něco navíc. Hodně firem nabízí ucelené řady produktů na zimu, kde kromě krémů najdete i olejové kapsle či vyživující masky. Ty zlepší strukturu pleti, vyživí ji do hloubky a zabrání jejímu předčasnému stárnutí.

Tajemství zimních líčidel Bariéru proti následkům mrazu na pleti vytvoří i make-up, který má olejový základ a přírodní pigmenty. Navíc projasní obličej a osvěží v zimě bledou barvu. Stejně tak, jako pečujete o obličej, nezapomínejte i na rty. Podobně si nezapomeňte pravidelně přetřít rty balzámem. Alespoň v době, kdy nemáte ústa nalíčená, aby jejich jemná pokožka nezůstala v zimě „nahá“ a nepopraskala. Pokud si ani na horách neodpustíte rtěnku, pořiďte si opět mastnější typ. Lesky a jemné rtěnky nechte na večer, v mrazu by rtům spíš ublížily.

INZERCE

w_05_kosmetika.indd 5

8.11.2010 11:40:55


Ať vás Ježíšek rozmazluje

dárky

TEXT: JAN P. ŠTĚPÁNEK FOTO: PROFIMEDIA.CZ, 2MEDIA, ARCHIV

Až se budete zamýšlet, o jaké dárky si letos napsat Ježíškovi, inspiraci hledejte jak mezi luxusními, tak „jen“ praktickými překvapeními.

Namydlené Vánoce Kosmetická firma Lush připravila na dvě desítky různých vánočních balíčků v různých velikostech a s různým obsahem. Všechny mají společné: ručně vyráběnou kosmetiku, mýdla nebo pěny do koupele.

Roberto Coin konečně v Česku Letos v létě v pražské Pařížské ulici otevřel svůj první český butik italský klenotník Roberto Coin. Mezi jeho spokojené zákaznice patří třeba Nicole Kidman, Gwyneth Paltrow, Madonna nebo Sharon Stone.

Stylové balerínky Crocs Firma Crocs představila v rámci kolekce na letošní podzim a zimu také trojici balerínek Crocs. Všechny jsou vyrobené z tvarovatelného materiálu Croslite. Prodává je e-shop www.urbanlux.cz.

Záře orientu Čaj nejen na zahřátí V obchodě britské kosmetické značky Crabtree & Evelyn v pražském Centru Chodov kromě přírodní kosmetiky a interiérových parfémů seženete i gurmánské speciality. Osvěžte si Boží hod britskými specialitami: marmeládami, sušenkami nebo čaji.

Obchody společnosti Le Patio nově nabízejí kolekci orientálních svítidel holandské firmy Zenza vyráběných v Egyptě. Ručně vyráběné a filigránsky zdobené lampy okrouhlých tvarů jsou k dostání ve stříbrné barvě a v různých velikostech. Objednat lze na www.lepatio.cz

Limitovaná elegance z Brazílie Americká značka LeSportsac kromě své tradiční kolekce každou sezonu vydává i limitovanou kolekci Artist in Residence. Autorem kolekce AIR podzim/zima 2010 je brazilské grafické studio Piano Fuzz. Více na www.urbanlux.cz

6

w_06_produkty.indd 6

8.11.2010 18:49:37


Obout banány

móda

INZERCE

TEXT: JAN P. ŠTĚPÁNEK FOTO: PROFIMEDIA.CZ

NÁKUPNÍ VOZÍK

Izraelský designér Kobi Levi baví svět svými modely bot. Více na kobilevidesign.blogspot.com.

„Boty jsou jako mé malířské plátno“ Na volné noze působící Kobi Levi si vydělává pracemi pro italské, čínské nebo brazilské oděvní a obuvnické závody, ale jeho umělecká duše se realizuje v návrzích dámských bot. „Nevnímám boty jako boty, je to pro mě něco jako malířské plátno nebo skulptura. Socha, kterou můžete nosit,“ píše na svém blogu. Jeho výtvory v běžném obchodě neseženete. Lovi prý zatím odolává nabídkám na sériovou výrobu. Až jednoho dne potkáte na ulici ženu obutou do nákupního vozíku, poznáte, že móda ve svém vývoji pokořila další milník dekadence.

ŽVÝKAČKA

ŠLAPKA

PES

BANÁN

JAZYK

HERMAFRODIT

TULIPÁN

w_07_produkty.indd 7

8.11.2010 19:05:27


naše téma

Holky ALKOholky TEXT: SIMONA ČERVENÁ ILUSTRACE: ZUZANA RAICHLOVÁ

Položte si jen jedinou obyčejnou otázku: Stojí vás pití víc než jen peníze? Pokud je odpověď ano, máte problém. A co více: ženy platí za nestřídmou konzumaci mnohem vyšší cenu. Je sice pravda, že ženy jsou mezi pijáky zastoupeny méně, ale zato jsou po všech stránkách zranitelnější. Nejde jenom o to, že vzhledem ke své tělesné konstituci a fyziologickým rozdílům méně „vydrží“. Dlouhodobé nadužívání alkoholu má na ženský organismus přímo devastující účinky. Mnohem více alkoholiček páchá sebevraždy, protože jim pití časem rozloží psychiku. Dokonce i nehody spojené s opilostí se stávají častěji ženám. Statistiky onemocnění jater a oběhového systému jsou pak přímo hororové. V praxi to znamená takovou nespravedlnost, že zatímco chlap si může v klidu nasávat dlouhá léta, žena se ke stejně závažné cirhóze propije za zlomek času a při nižší denní dávce.

Obklíčeny pitím Kolísavá hladina hormonů během menstruačního cyklu také ovlivňuje působení alkoholu. Takže se může stát, že zatímco „normálně“ jsou pro vás tři sklenky v pohodě a maximálně vás jenom trochu rozveselí, v patřičné fázi cyklu vás dokáží dočista vyřadit. Ale to ještě není všechno. Nejen že menstruace ovlivňuje to, jak na nás alkohol působí, zároveň také alkohol ovlivňuje průběh a příznaky cyklu. Alkoholičky mívají bolestivou a nepravidelnou menstruaci a o poznání dříve u nich přichází menopauza. Mnohem víc také trpí jejich mozek. Dokonce už i mladé ženy kolem třiceti, které

za sebou mají pěti- nebo desetiletou pijáckou „kariéru“, vykazují poškození šedé kůry mozkové. A přesto stále více žen pije. Přitom i příležitostná konzumentka si může nenápadně vypěstovat závislost. Při určitém životním stylu se totiž „příležitost“ napít se najde skoro každý den. Jakmile žijeme ve společ-

Horší než heroin Alkohol je nebezpečnější drogou než heroin nebo crack, když se započítají škody, jaké působí samotnému uživateli i ostatním lidem. Došli k tomu vědci z britského Nezávislého vědeckého výboru pro drogy (ISCD). Alkohol je téměř třikrát škodlivější než kokain nebo tabák. Extáze dosahuje jen osminy nebezpečnosti alkoholu.

nosti, jsme zkrátka obklopeny alkoholem. „Nedávno jsem si uvědomila, že skleničku nebo dvě si dám skoro každý den,“ svěřuje se třicetiletá Karolína, vzdělaná a úspěšná třicátnice. „Zeptala jsem se kamarádky psycholožky, jestli to náhodou neznamená, že mám problém s pitím,“ popisuje. Doktorka ji tehdy po pár doplňujících otázkách uklidnila, že má prostě jen takový středomořský životní styl a že sklenička červeného zdraví neuškodí. Ovšem hranice mezi neškodnou a nezdravou spotřebou je bohužel patrná většinou až tehdy, když ji překročíte.

Můžou za to feministky? Podle některých teorií je jednou z příčin faktu, že v posledních desetiletích stále více žen sahá po lahvi, ženská emancipace. Dnes už můžeme

8

w_08-10_nase tema_alkoholky.indd 8

8.11.2010 11:44:58


w_09_inzerce_marketing.indd 9 210x275metro_cafe.indd 1

9.11.2010 16:41:41 16:50:47 09/11/2010


naše téma

8 výmluv, když nechci zrovna dneska pít ■ „Jsem ve službě.“ ■ „Držím ramadán.“ ■ „Jsem tu autem.“ ■ „Mám alergii na etanol.“ ■ „Jsem ještě připitá po včerejším mejdanu.“ ■ „Zakazuje mi to má víra.“ ■ „Ohnivá voda je od ďábla!“ ■ „Já v úterý nepiju (nebo ,v březnu‘ / ,před

Vánoci‘ / ,po jídle‘... cokoliv je aktuální).“

volit a podílíme se na moci, vlastníme majetky, a když smíme makat stejně jako muži, proč bychom nemohly také stejně popít? Cesta od jedné roztomilé opičky k těžké závislosti a nevratnému poškození organismu je u žen rychlejší. V nebezpečí se můžete ocitnout, i když se opijete jenom výjimečně. „Pij, budeš povolná,“ se totiž dneska možná říká z legrace, ale tahle hláška má opravdu reálný základ. Jenže zatímco taková ztráta zábran u muže bude znamenat třeba hospodskou strkanici, z opilé ženy se stává potenciální oběť násilníků a sexuální hazardérka. Ve Velké Británii před časem pobouřila část veřejnosti vážená herečka Helen Mirren (mimo jiné držitelka Oscara za roli britské královny). Ta se totiž vyjádřila v tom smyslu, že když nějaká holka posílená alkoholem odskotačí z mejdanu s chlapíkem k němu domů, nemůže se pak divit, když dotyčný v nejlepším nepřestane a nebere její „ne“ tak docela vážně. Její prohlášení bylo šokující hlavně proto, že přišlo v době, kdy se k obětem znásilnění přistupuje nanejvýš ohleduplně a citlivě. A najednou tu někdo bude říkat, že v některých

Zbytkový alkohol Na stránkách www.promile.info si můžete vypočítat hladinu zbytkového alkoholu v krvi. Přes 80 procent uživatelů služby jsou muži a největší počet objednávek přichází v sobotu. Zatímco muži podle statistiky pijí více alkoholu na konci týdne – tedy v pátek, v sobotu a v neděli, ženy naopak využívají službu nejčastěji v pondělí a v úterý.

případech si za to nejspíš může žena tak trochu sama.

Jak zákon káže… Kdyby se něco podobného odvážil tvrdit chlap, zřejmě by ho ukamenovali, ale Helen Mirren svůj výrok doplnila o „přiznání“, že se ji něco podobného jako mladé holce několikrát stalo. V jejích divočejších dobách ji nejednou zpočátku nevinně vyhlížející flirt zavedl vrávoravým krokem až do postele k muži, kterého sotva znala. A když si v alkoholovém opojení a s kalhotkami u kolen uvědomila, že tohle by přece dělat neměla, že takhle to nechtěla a že by to celé ráda skončila, onen muž už v téhle fázi rozhodně odmítl slibně rozjetou akci zastavit. Logika Helen Mirren je jasná: Její „povolnosti“ způsobené alkoholem sice někdo nepěkně využil, ovšem pití si hrdlem prolévala sama, a tak se nemůže zlobit na nikoho jiného než zase jenom na sebe. Podobný princip se uplatňuje i v soudní praxi. Pokud hrál v incidentu roli alkohol, re-

spektive pokud vyjde najevo, že údajná oběť byla opilá, soudci v drtivé většině případů muže neodsoudí.

Sama doma Ptáte se, proč tedy ženy vůbec ještě pijí, když se ví, jak moc jsou tím ohroženy? Množství pijaček dále stoupá a je možné, že je částečně na vině i ekonomická krize. Může za to prý stres, kterému jsou ženy vystaveny poté, co jejich muži ztratili zaměstnání, a z nich se tak najednou staly živitelky rodiny. Ovšem protože ženy mají údajně spíše než muži tendenci pít doma o samotě, dokáží své problémy s alkoholem efektivněji držet v tajnosti. Tajně nebo veřejně, vnitřnosti a šedou kůru mozkovou jim pití rozežírá stejně brutálně. Stojí ženy pití víc než jenom peníze? Určitě ne všechny, ale ty, co pijí hodně, často a ztrácejí nad sebou kontrolu, za to platí s hrozně nespravedlivou přirážkou. Svým zdravím, krásou a plodností. A na rozdíl od volebního práva a přístupu ke vzdělání, tohle se asi jen tak nezmění.

10

w_08-10_nase tema_alkoholky.indd 10

8.11.2010 12:19:18


w_11_inzerce_ceska posta.indd 11 CP_Plakat 208x285_Myspulin_v3.indd 1

9.11.2010 11:31:03 8.11.2010 16:32:55


w_12-14_rozhovor_Kirschner.indd 12

8.11.2010 12:59:27


TEXT: BENJAMIN SLAVÍK, MAGAZÍN ŽIVEL FOTO: SONY MUSIC

Jana Kirschner:

„Příští deska

bude jenom

moje“

Letošní podzim tě pracovně vytíží hlavně turné s Tomášem Klusem. Jak ses k němu vůbec dostala? Přes Martina Červinku. Krom toho, že to je člověk, co pracuje pro velká vydavatelství jako hledač talentů – takhle působil dříve v Universalu a pak v Sony – tak je to také muzikant. Dalo by se říct, že právě Martin dostal Tomáše Kluse do showbyznysu, tím, že ho objevil na nějaké písničkářské soutěži ve Zlíně.

živelnost, energičnost a mladická nerozvážnost se s tím, co publiku nabízíme my, dobře doplňovala. On je v mých očích ještě takové děcko a to se mi na něm vlastně líbí úplně nejvíc. Já dopředu vůbec nevěděla, do čeho vlastně jdu: jen jsem ze všech stran slyšela, že Tomáš je úplně nový objev; že si stoupne na pódium a všichni jsou najednou zhypnotizovaní. Myslím si, že muzikanti a zpěváci, kteří už na scéně mají svoje místo, tak by, když mají šan-

„V Londýně jsem hrála hlavně pro česko-slovenské komunity“ A on ti nabídl, jestli byste si spolu nechtěli zahrát? Když jsem se svojí kapelou hrála loni koncert v Lucerně, tak mi navrhl, jestli bych nechtěla Tomáše jako hosta na turné. Tak jsme spolu udělali nějaké akce a myslím, že to fungovalo. Jeho

ci, měli pomáhat těm, kteří začínají, aby si ho pro sebe také našli. K vaší pódiové spolupráci: hráli jste každý zvlášť svůj koncert? Přesně tak. On byl taková má předkapela.

rozhovor

Jana Kirschner je slovenská zpěvačka zavedená na českém trhu. To lepší, co zaslechnete v rádiích. Krom toho, že má hezké nohy a svou předminulou desku nahrála v Anglii, by vás měla zaujmout, jak otevřeně mluví o poměrech v showbyznysu. Ptám se proto, že ty jsi nazpívala spoustu duetů, tak jestli naživo neproběhlo něco podobného zrovna s ním. Tohle je věc budoucnosti. Ale protože spolupráce s ním je velmi příjemná, tak se ničemu dopředu nebráním. Zaujalo mne, že alba ti vydává firma Universal a turné ti dělá naopak Sony. To není úplně obvyklá praxe v hudebním byznysu. Jde o to, že toto album je mé poslední pro Universal. Když jsem s ním už nahraným za nimi přišla, zhrozili se, že se bude hodně špatně prodávat; co se toho týče, tak myslím, že prodeje jsou slušné a nemají si nač stěžovat. Ale zpět k otázce: plánovala jsem turné a na Universalu se nikdo netvářil, že by mi chtěli pomoct. A vtom se ozvalo Sony, které pro mne připravovalo už onen vzpomínaný koncert v Lucerně. Příště by možná bylo jednodušší si všechno udělat sama a nebýt vázaná na firmu. Už tato deska taková je. Byl to sice boj, ale nezměnila jsem na ní jedinou notu. Byla jsem rozhodnutá, že si to album vybojuju. A příští deska už bude celá jen moje. Klus, ještě s Markem Ztraceným a Anetou Langerovou, reprezentuje něco jako nový český mainstream. Máš na tuhle scénu nějaký názor? Nesleduju to. Ale samozřejmě Langerovou poznám; Ztraceného taky, toho

13

w_12-14_rozhovor_Kirschner.indd 13

8.11.2010 13:02:07


w_12-14_rozhovor_Kirschner.indd 14 Peu 207 print menonly 208x285 spec.indd 2-3

9.11.2010 10:59:25


shodou okolností také objevil Martin Červinka. Popravdě mně ale tato poprocková scéna moc nebaví; už je pro mne passé. Také proto jsem se chtěla pokusit svou tvorbou posunout nějak trochu jinam; poslední album je tak trochu alternativní spojení akustické a elektrické hudby.

rozhovor

Kirschner naživo Jana Kirschner společně s Tomášem Klusem vyrážejí koncem listopadu na velké turné. V rámci každého koncertu slibují odehrát hodinový koncert. Kdy a kde? 22. 11. KARLOVY VARY 23. 11. PLZEŇ 24. 11. ČESKÉ BUDĚJOVICE 25. 11. LIBEREC 26. 11. BRNO 29. 11. ZLÍN 30. 11. HRADEC KRÁLOVÉ 2. 12. OSTRAVA 4. 12. PRAHA – LUCERNA 6. 12. OLOMOUC

Proč už tě tento mainstream nepřitahuje? Já nechci hrát pořád stejná schémata, pohybovat se pořád mezi tím samým. Mám pocit, že se našla určitá schémata, jež vyhovují rádiím a není možné je nějakým způsobem překračovat. Pro tebe je důležitější český, nebo slovenský trh? Tohle je zvláštní. Úplně se tím nezabývám. V Česku jsem teď měla mnohem lepší přijetí. Na druhou stranu ale říkám, že slovenský trh je větší výzva. Vidíš mezi českými a slovenskými posluchači nějaké rozdíly? Je to podobné a každý má v těch rozdílech svoje klady. V Česku je třeba větší možnost koncertovat. Na Slovensku zase mají kvalitnější rádia, ne o moc, ale o trochu ano. Mluvila jsi o pokusu posunout se někam jinam. Ano. Ale když Kirschner mluví o alternativě nebo experimentech, musíš to brát tak, že jsem pořád písničkářka, pořád píšu písničky a jakékoliv progresivní novum, co se u mě objeví, tak se musí podřídit této formě. Nikdy nebudu nic úplně alternativního, ale jde mi o to, abych se stále nepohybovala mezi

Více informací na tomasklus.cz a janakirschner.com

k opravdu velkému úspěchu. Pak se mi třeba líbí Cinematic Orchestra nebo jsem začala s Led Zeppelin – ano, stará kapela, ke které jsem se dlouho nemohla dostat, ale zní mi to vlastně strašně moderně. Před časem jsi nahrávala desku v Anglii. Jaké to bylo? Jak hodnotíš tuhle zkušenost? Ono nešlo jenom o nahrávání alba v Anglii, ale také o anglický trh. A v tomhle smyslu to tam fungovalo celé úplně jinak. Tam producent určí směr nahrávky a ty nemáš šanci cokoliv ovlivnit. Oni chtějí jako fabriky vyrábět novou Norah Jones, novou Katie Mellow. Já jsem se ale nikdy necítila úplně jako někdo jiný; spíše jako někdo mezi určitými formami písničkářky a zpěvačky. Nakonec jsi

stejnými schématy. Co ty sama posloucháš? Toho, co mne inspiruje, je fakt hodně; já jsem otevřená jakémukoliv žánru. Teď je to taková nová mladá britská scéna jako kapela The xx (mimochodem: tam, kde jsem nahrávala album, tak oni zrovna v jiné místnosti zkoušeli). Oni jsou pro mne příklad interpreta, který se z alternativy odrazil

tam natočila desku Shine, ta vyšla u nás. Na mezinárodním trhu, ne? Nakonec po šílených průtazích nevyšla; hodně za to údajně mohla i ekonomická krize, která se negativně podepsala na celém hudebním průmyslu. A nevyšla ani přesto, že jsem měla smlouvu, kde to bylo přímo garantované, a byly

do té nahrávky investované neskutečné peníze. Jak jsi to nesla, takový neúspěch? Myslím emocionálně, citově. Nejprve těžko, mrzelo mne to. Ale pak jsem se nad to povznesla, byla ráda, že mám jasné, ač negativní stanovisko, a pustila se do další práce. Teď se na to koukám tak, že to byla skvělá škola, Nebyla jsi venku krátkou dobu. Musela jsi nabrat velké množství kontaktů. Koncertovala jsi tam? Hrála jsem hlavně koncerty pro různé česko-slovenské místní komunity – v Londýně, na festivalu v Manchesteru. Ale tyto koncerty nebyly žádný můj cíl. Chtěla jsem svoje písničky dostat k lidem, co žijí v Anglii, k britskému publiku, ale to je hodně těžké. Člověk může odehrát desítky koncertů v malých klubech, kde ho nikdo nepozná. Oni tam mají tzv. songwriters nights; večery, kterých se účastní několik tisíc zpěváků a zpěvaček; musíte se postavit na pódium a publiku, co vás nezná, nabídnout svoje vlastní věci. Ještě je třeba dodat, že každý agent, co nějakému klubu zařizuje koncerty, se nejdříve ptá: máš s někým podepsanou smlouvu? Nebo ne? A tohle byla často opět překážka, protože já už smlouvu měla. Dneska jsme v době, kdy jsou prodeje tak malé, že i interpreti jako U2 nebo Madonna se musí soustředit více na příjmy z živého hraní. Můžeš toho prodat hodně – a v minulosti několikanásobně více – ale nikdy to nebude takříkajíc dost. A ta procenta, která dá label umělci, jsou opravdu malá. Proto je opravdu nutné hrát hodně živě a tak si vydělávat peníze.

15

w_12-15_rozhovor_Kirschner.indd 15

9.11.2010 13:41:14 9.11.10 9:43


TEXT: ZUZANA AIDOMOAN FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Máme děti děti

Někdo nedá na oslavy Mikuláše dopustit, protože čeká, že jejich ratolesti srovná alespoň pekelný doprovod. Jiní rodiče by pro změnu nepustili čerta přes práh, i kdyby měl kolem sebe houf andělů. „Pozvali jsme Mikuláše s čertem, když byly synovi tři roky. Jenže to, co se pak u nás dělo, připomínalo spíš běsnění psychopata než výchovnou lekci nadpozemské bytosti. Čerta musel ve finále ,srovnat‘ manžel a i tak se náš syn budil strachy každý večer až do Vánoc,“ vypráví Patrika Šlefrová, proč u nich doma letos pán s berlí nezazvoní. Naproti tomu nedá na každoroční tradici dopustit matka tří synů Zuzana Sarboušková. „K nám budou chodit Mikuláš s čertem tak dlouho, dokud kluci nepochopí, že to nejsou nadpřirozené bytosti, ale náš soused, a dokud budou věřit, že peklo existuje a můžou se tam dostat.“

Výchovná lekce, nebo stres? Rodiče, kteří si pozvou domů mikulášskou družinu, by si měli podle psychologů uvědomit, že dítě do sedmi let zpravidla považuje postavy Mikuláše, čerta a anděla za opravdové. A pokud čert vypadá ďábelsky, děti se mohou zbytečně vyděsit. Je tedy nutné si uvědomit, jestli pro vaše dítko je výchovná lekce s pytlem z pekla opravdu nutná a v jeho věku vhodná. „Zejména od tří do čtyř let a pak mezi sedmi a osmi mají děti období strachu. Představivost jim pracuje na plné obrátky a světu kolem

Ů

strašit?

sebe příliš nerozumí, takže si ho zabydlují tajemnými bytostmi. Pokud jsou děti úzkostlivé, mívají noční děsy, nepříjemné sny a jsou lekavé, bylo by nejlepší čerta vynechat, Mikuláš zapůsobí i sám o sobě. Nadílky u vyrovnaných dětí, které se příliš nebojí, se může zúčastnit i čert, ale bez přílišného křiku, strašení

Proč k nám chodí Mikuláš? Za tradicí stojí skutečná historická postava biskupa Mikuláše, který žil v první polovině 4. století v turecké Myře. Jedna z mnoha pověstí o jeho laskavosti vypráví, že zachránil tři sestry, které chtěl chudý otec prodat do nevěstince, protože by je bez věna neprovdal. Biskup Mikuláš tajně vhodil do komína hroudu zlata a odvrátil tím neblahý osud tří dívek. A právě v den jeho svátku se po celém světě slaví mikulášské radovánky.

či dokonce výprasku,“ říká psycholog Radim Opatrný.

Batolata nerozumí, ale… Jestli máte doma kromě malého zlobidla i miminko, tak nechte raději čerta přede dveřmi, Mikuláš bude stačit. Kojenci a batolata sice celému rituálu nerozumějí, ale přesto nebo právě proto by se neměli účastnit srdceryvných scén s vyděšenými staršími sourozenci. „Malé děti zhruba do dvou let mohou čertovské řádění vnímat jako ohrožující a stresové, což může zanechat stopy na jejich jinak klidném spánku v příštích dnech nebo i týdnech. Takže já rodičům radím buď miminko předat babičce, nebo Mikuláše pojmout jinak. Třeba bez čerta nebo někde na náměstí ve společnosti dalších dětí.“

Užijou si školáci Možná vás teď napadá, kdy vlastně je ten pravý čas pro trochu „výchovy ji-

16

w_16-17_deti_mikulas.indd 16

8.11.2010 19:20:31

Ů

Už se blíží den, kdy po setmění nechce žádné malé dítě vyjít ven. Městem totiž chodí laskavý Mikuláš, krásný anděl, ale hlavně čert.


Taťka rákoska i Černý Petr

nak“? Malí čerta nemohou, prvňáčci se také bojí, tak kdy? Asi nejvíc si pátého prosince užijí děti kolem osmi let. Starší děti už jasně celou situaci vnímají jako hru. Ještě se možná trošku bojí, ale jenom tak, aby je to bavilo a vzrušovalo. Uběhne rok a už se rády samy převlečou do umouněných kostýmů, aby strašily malé a hloupé, kteří ještě věří na čerty.

Kdo si myslí, že mikulášská nadílka je česká specialita, ten se mýlí. Polský Mikolaj navštěvuje děti v noci z 5. na 6. prosince a dárky jim schovává pod polštář, případně do velké ponožky. Děti ho ovšem nevidí a strach z jeho pekelného doprovodu nemají. V Rakousku, Chorvatsku nebo v Maďarsku se po Mikulášově boku objevuje jeho strašidelnější obdoba zvaná Krampus. V Německu chodí nejčastěji trestat zlobivé děti Pacholek Ruprecht s řetězy a metlami. Originálního společníka má nizozemský a vlámský Sinterklaas, kterého doprovází Černý Petr. Připomíná maurského služebníka, jehož si v minulosti s oblibou pořizovali španělští šlechtici a bohatí kněží na špinavou práci. Ve frankofonní části Belgie chodí s Mikulášem Taťka rákoska, ve Švýcarsku zase vousatá postava v dlouhé černé kápi zvaná Schmutzli.

Mikuláš, který nezklame, aneb tipy na nadílku bez scén ■ Domluvte se se známými a dejte maskovanou trojici dohromady sami. Skupinka z ulice sice může u vás doma sehrát pořádné divadlo, ale rizika jsou značná, od přehnaného strašení až po záhadné zmizení věcí, které se dají vynést v kapsách. ■ S výstrojí klidně improvizujte, dětská fantazie udělá většinu práce za vás. Důležité jsou mikulášské vousy a berla, čertovské rohy a ocas. Rozhodně si ale dejte záležet na změněných hlasech. ■ Pokud nemáte přestrojení, nezoufejte, rozhovor a třeba i boj s čertem se můžou odehrát i za zavřenými dveřmi. Stačí patřičně zajímavé zvuky a dětská fantazie udělá své. ■ Pokud nemáte žádné kamarády, kteří

by se za špinavého čerta oblékli, tak vězte, že pekelníka s Mikulášem a s andělem si můžete objednat nejen po telefonu, ale i na webu. Agenturu si ale prověřte, ať jste v bezpečí. ■ Děti snášejí Mikuláše

a hlavně čerty lépe venku, tak s nimi jděte na procházku. Ideální navíc je, když budete hrát roli jejich ochránců. Takže nepodstrkujte bránící se ratolest čertu ani mu ji necpěte do pytle, byli byste za zrádce!

INZERCE

Lacoste

Dolce & Gabbana

Pour Femme 90 ml

Light Blue – 100 ml – tester

 ¬£¥

 ¬£¥

ĀĀĺÒô

ĀĀĺÒô

İĨêĀĺÒô

İĨĬĀĺÒô

} Vše skladem } Možnost osobního odběru } Tel.: 222 350 376

Hugo Boss

no.6 – 100 ml – tester

150 ml – tester

 ¬£¥

ĥĀĺÒô

ĥĀĺÒô

ĄĨĀĀĺÒô

İĨĄĀĺÒô

Trojanov

a

břeží

 ¬£¥

Gorazdova

Hugo Boss

} Pouze originální parfémy

Rašínovo ná

NEJLEPŠÍ PÁNSKÉ VŮNĚ

NEJLEPŠÍ DÁMSKÉ VŮNĚ

www.parfemy-levne.cz

ráni

Pa

most lackého

Palackého nám. METRO B

Na Mo

ÃÖÞÙØâXêßí”âՔĵĵĵĐċ¿ĠåÜûķôøÜĴÿÜĐÏŔ”ÃçãÖâl��ãØÖd殔Äã”Ă”ÄX ””¬”Ă”¥¬”Ü¢ µØæÙçÕ®”ÈæãÞÕâãêՔ¨”Ă”ÄæÕÜՔ¦ ”œáÙîݔÄÕàÕ×ßcÜã”âXádçèlá”Õ”ÈÕâal×lá”ØãáÙᝢ w_16-17_deti_mikulas.indd 17

8.11.2010 19:23:01


osobnost

TEXT: KRISTÝNA HOLUBOVÁ FOTO: ARCHIV LUBICI KOLLÁROVÉ

Je libo na svetr

chladič či ledku?

Co je pro jednoho odpad, může být druhému pokladem a cennou surovinou. Lubica Kollárová se živí výrobou originálních šperků z počítačových komponentů.

náušnice, brože a hlavně náhrdelníky, někdy bys na první pohled ani neřekla, že to jsou součástky. Tyto šperky se dají nosit jako každý jiný šperk, záleží na fantazii. Snažím se vytvářet jednoduché, ale variabilně užité šperky. Třeba náhrdelník, který si upravíš na více způsobů, a pokaždé budeš vypadat jinak,“ říká Lubica. A dodává: „Protože i sebe ráda zdobím, většinou je i sama nosím.“

„Se svými šperky se nerada loučím“

„Baví mě věci vykuchávat“

Málokdo má úplně jasno o útrobách svého počítače. Romantický laik by je mohl popsat slovy: zajímavé a podivné destičky, kroužky, pecičky nejrůznějších kombinací kovu, plastu a dalších materiálů. Výrobou šperků z těchto počítačových komponentů se zabývá Lubica Kollárová. „S počítačovými součástkami pracuji tak posledních pět let,“ říká. „Už ani nevím, jak k tomu došlo. Rozebírali jsme starý komp a mně se líbilo, co všechno se

skrývá vevnitř pod obalem. První kus, co jsem kdy udělala, byly malinké náušnice z modrých varistorů, které vypadaly jako kočičí hlavičky. Nazvala jsem je ,Cat‘.“

Každý šperk chce fantazii Většinou pracuje s komponenty ze starých počítačů nebo televizí. Hlavně rezistory, varistory, ledky, pojistky, chladiče a jiné. „Baví mě je vykuchávat a kombinovat. Když je nosíš jako

Pocházím z Bratislavy a do Prahy jsem přišla před osmi lety studovat a zůstala jsem tu. Nikdy jsem neměla kuráž přihlásit se na umělecký směr, namísto toho jsem vystudovala katedru etnologie na filozofické fakultě. Šperky jsou moje hobby. Ráda obohacuji svoje šaty doplňky, a když si něco vymyslím, chci to hned realizovat a ideálně si to okamžitě vzít na sebe. Svoje šperky ráda nosím a s mnohými se těžko loučím. Značku Hardwear jsem založila v roce 2006 a stále mě baví.

18

w_18_osobnost.indd 18

8.11.2010 19:25:33


JEDINÝ NÁKUP Z VÁS UDELÁ HRDINU.

terezamaxovadetem.cz

w_19_inzerce_spar.indd 19

9.11.2010 15:08:03


Zabalit, prosím styl

TEXT: ZUZANA AIDOMOAN FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Dárky se pomalu kupí v tajné skříni, takže je zbývá zabalit. Letos zapomeňte na obvyklé kouzlení s papírem se smrčky a pohrajte si s fantazií. (Nejen) Ježíšek bude zírat.

CO DO ČEHO Neocenitelnou službu při balení dárků vám udělá obyčejná krabice od bot. Pochopitelně, že ji nenecháte jen tak. Polepte ji barevným papírem, ten ozdobte ornamenty nebo popište zlatým fixem. Pohlednou dárkovou „krabičku“ můžete vytvořit i z obyčejného květináče. Ten lze pomalovat barvami na sklo, kdo si troufne, může zkusit decoupage (ubrousková metoda) a poté je zafixovat lakem na vlasy. Misku květináče přitom můžete použít jako víčko. Drobné dárky pak můžete zabalit do šátku či kousku látky jako do uzlíku.

Hlavně jednoduše Nejjednodušší, co můžete udělat, je najít krabici velikosti odpovídající velikosti dárku (např. krabice od bot či od parfému) a zabalit ji nebo oblepit dárkovým balicím papírem. Pak už jen převázat mašlí a balíček je na světě.

PŘIPRAVTE SI K balení dárků potřebujete několik rozmanitých balicích papírů a stuh, ostré nůžky, izolepu, mašle, stuhy, pevnější hliníkovou fólii a motouz. Ke zdobení balíčků můžete použít různé sušené plody (šípky, malé šišky, sušené větvičky a květiny), záleží jen na vaší fantazii.

w_20-21_baleni darku.indd 20

8.11.2010 13:16:41


jako harmoniku. Ve středu jej přelomte tak, aby vznikl vějíř. Místo, kde se okraje spojují, přilepte lepicí páskou, aby se vějíř neuvolnil. Připevněte jej na vrchní stranu balíčku.

Nebo spíš střapec? Délku balicího papíru ustřihněte asi dvakrát větší, než je délka a šířka dárku. Dárek položte do středu a okraje papíru spojte také ve středu balíčku. Připevněte mašlí.

Jak tohle jen zabalím Pokud je dárek nepravidelného tvaru, zabalte jej do papíru jako do pytlíku a hluboko na straně stáhněte stuhou. Stažený papír pak zastřihněte do půlkruhu.

Bonbon na závěr

Taška jako dárek Dárkové tašky můžete vyrobit sami. Změřte rozměry dárku a podle něj vystřihněte a slepte balicí papír. Nakonec vystřihněte dírky a prostrčte jimi provázek. K vlastní výrobě balicích tašek používejte tvrdší balicí papír.

Je libo vějíř? Ustřihněte z balicího papíru dlouhý, asi jeden a půl cm široký pruh, který složte

Pro podélné dárky je ideální balení ve tvaru bonbonu. Vytvoříte jej jednoduše tak, že dárek položíte do středu balicího papíru, podélně jej zabalíte a okraje svážete stuhou. Stuhy natočte přejetím přes hranu nůžek.

Lahev s ozdobou Vytvořte z tvrdšího balicího papíru kornout a do něj vložte lahev. Otevřenou stranu kornoutu složte a zalepte. Na vrchol jehlanu můžete přilepit střapec s různě dlouhými stuhami, které nůžkami natočíte.

INZERCE

w_20-21_baleni darku.indd 21

9.11.2010 11:48:24


gurmán

Klasika

pokaždé jinak

TEXT: ZUZANA AIDOMOAN FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Bez bramborového salátu by Štědrý večer snad ani nezačal. Je triumfem rodinné večeře, připravuje se „tradičně“ a přece všude trochu jinak. Nevěříte? Tak zkuste některý z našich tradičně netradičních bramborových salátů.

Tipy na přípravu ■ Majonézu můžete nahradit bílým jogurtem.

Salát tak bude i pro „dietáře“. ■ Brambory na „klasiku“ si uvařte vždy den

dopředu. Budou se snadněji zpracovávat. ■ V klasické verzi salátu by kromě zemáků neměla

chybět ani vařená kořenová zelenina (mrkev, celer, petržel), kyselé okurky, vejce, plnotučná hořčice a majonéza. Jednotlivé přísady i jejich množství se můžou libovolně měnit – záleží čistě na invenci a chuti kuchaře. ■ Experimentujte. Místo jablka a hrášku přidejte i různé druhy zeleniny, kukuřici, šunku, salát bude pokaždé jiný. ■ Klasický vánoční bramborový salát se má dělat brzo ráno, aby se do večera pěkně uležel.

Bramborový salát s jablky a křenem

Ingredience: 700 g brambor uvařených ve slupce, 150 g celeru uvařeného v okyselené a osolené vodě, 250 g jablek, 1–2 lžíce konzervovaného křenu, 150–200 g majonézy nebo zakysané smetany, 1–2 citrony, 1 lžíce nasekané petrželky, sůl, pepř, vařená mrkev na ozdobení

Postup přípravy: Oloupané vařené brambory ještě teplé promícháme s nakrájeným celerem, osolíme, opepříme, zakapeme citronovou šťávou a necháme vychladnout. Přidáme nakrájená jablka, zbytek citronové šťávy a petrželku, promícháme. Nakonec zalijeme majonézou nebo smetanou rozmíchanou s křenem a vše promícháme.

22

w_22-23_gurman.indd 22

8.11.2010 19:29:25


INZERCE

Staročeský bramborový salát

Ingredience: 800 g brambor, 3 mrkve, 8 kyselých okurek, 6 vajec uvařených natvrdo, 1 majonéza (250 g), 100 g šunky nebo šunkového salámu v celku, sůl, pepř, 1 lžička hořčice, na ozdobu 1 vařené vejce, 1 rajče a 50 g šunky Postup přípravy: Brambory a mrkev uvaříme den předem. Okurky, brambory, vejce uvařená natvrdo, mrkev a šunku nakrájíme na drobné kostičky a dáme do větší mísy. Směs osolíme a opepříme a promícháme. Přidáme majonézu, hořčici, ochutíme solí a pepřem a opět zlehka promícháme. Salát dáme vychladit. Před podáváním zdobíme plátky vařených vajec, rajčaty a šunkou.

TRADIČNÍ LÉK proti všem typům PRŮJMŮ

Hlavně se nepřejezte Vánoce jsou svátky pohody, míru a bohužel i nadbytečných kil a trávicích problémů. Jen málokdo si totiž dokáže odpustit smaženého kapra, majonézu a horu cukroví. Co to ale letos zkusit i bez toho, že si budete připadat těžší než obvykle? Není třeba zapomenout na všechny dobroty, jen jíst trochu méně. Nebo zvolit lehčí varianty jinak „těžkých“ delikates. Salát si můžete připravit s jogurtem místo majonézy, řízky a kapra připravit na grilu a místo kila vanilkových rohlíčků si dát jen pár kousků na chuť. Předejdete tak nejen lednové hladovce kvůli tomu, že jste opět ztloustli, ale i problémům s pálením žáhy nebo nepříjemnému nadýmání. A nebojte, Vánoce neztratí nic na svém kouzlu. Naopak se budete cítit dobře a svátky tak i lépe „strávíte“.

CARBOCIT účinný také při NADÝMÁNÍ A STŘEVNÍCH INFEKCÍCH s lokálním desinfekčním účinkem (neničí střevní mikrofloru, působí přímo v místě problému) pro děti od 3 let

Žloutkový bramborový salát

Ingredience: 750 g brambor, 2 dl jogurtu nebo kyselého mléka, 2 vejce natvrdo, hořčice, pažitka nebo mladá cibule, sůl Postup přípravy: Žloutky z vajec utřeme s hořčicí, rozředíme jogurtem nebo kyselým mlékem. Do vzniklé omáčky přimícháme jemně nakrájenou pažitku nebo cibulovou nať. Uvařené a oloupané brambory nakrájíme na plátky, osolíme, okyselíme a promícháme s připravenou omáčkou. Zdobíme sekaným bílkem.

Lehký bramborový salát

Ingredience: 700 g uvařených oloupaných brambor, 1 menší červené jablko, 1 cibule, 2 lžíce cukrového sirupu nebo přírodního cukru, sůl, 150 ml teplé vody, vinný nebo jablečný ocet, 2 lžíce oleje, mletý pepř, pažitka Postup přípravy: Brambory a jablko nakrájené na kostičky promícháme s nasekanou cibulí. Sirup nebo cukr a sůl promícháme ve vodě, ochutíme octem, olejem a pepřem a promícháme s brambory. Salát necháme v chladu odležet, před podáváním ho posypeme pažitkou.

NESMÍ CHYBĚT VE VAŠÍ LÉKÁRNIČCE, ANI NA CESTÁCH. Vhodné pro celou rodinu.

Lék k vnitřnímu užití. Pozorně čtěte příbalový leták. O správném použití léčivého přípravku a případných nežádoucích účincích se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem. Účinná látka aktivní uhlí/Carbo aktivatus (320 mg), glan bizmutitý (25 mg) a kyselina citrónová (3 mg). K dostání bez předpisu v každé lékárně.

w_22-23_gurman.indd 23

8.11.2010 19:32:39


tipy

TEXT: JAN P. ŠTĚPÁNEK FOTO: BIOSCOP, SONY MUSIC, BB ART, NAKLADATELSTVÍ PETRKLÍČ

Jennifer a Záměna Multi-kulti Shakira

Sedmá deska latino-popové divy Shakiry vznikala dva roky ve studiích od Baham přes Londýn až Barcelonu. Anglicky i španělsky nazpívané skladby doplňuje hvězdný tým hostů v čele s nepřeslechnutelným britským raperem Dizzee Rascalem.

Dvě ženy, jedna burleska Soundtrack k snímku Burlesque svedl dohromady dvě generace zpěvaček – Cher a Christinu Aguileru. Pestře znějící r’n’b pro obě zpěvačky produkoval Tricky Stewart, stojící za úspěchem Rihanny nebo Justina Biebera.

Stereo-pohoda

Na desáté desce Not Music vláčně pohodoví Stereolab poněkud zvolní tempo a zvolí zasmušilejší tón, jinak ale vše zůstává při starém: dokonale líná, jazzově vychytralá a popově chytlavá hudba nadprůměrných kvalit.

Kassie (Jennifer Aniston) je emancipovaná čtyřicátnice s osobitým smyslem pro humor. Má kariéru, dobrého, byť poněkud neurotického a hypochondrického kamaráda Wallyho a sem tam nějakou známost. Biologické hodiny ale nemilosrdně tikají, a tak se Kassie rozhodne mít dítě. A to bez muže, jen s drobnou pomocí dárce spermatu. To se ale kamarádovi Wallymu vůbec nelíbí a udělá záměnu. Pak se jejich cesty na sedm let rozejdou. Při jejich dalším setkání je už přítomen malý, okatý, lehce neurotický rozumbrada Sebastian, který si s Wallym nejen velmi dobře rozumí, ale je mu i podobný. Záměna je inspirována povídkou Baster Jeffreyho Eugenidese, nositele Pulitzerovy ceny. Poprvé se obje-

vila v magazínu The New Yorker a tam si jí všimli producenti Albert Berger a Ron Yerxa, kteří mají na kontě filmy jako Malá Miss Sunshine nebo Návrat do Cold Mountain. Záměna jde do kin 25. listopadu.

Gospelové hvězdy jsou zpět V Česku velmi oblíbený gospelový sbor Harlem Gospel Choir se k nám v listopadu vrací již popáté. Kromě standardních zastávek z předchozích let se letos nově představí v Praze dvakrát, a to vedle tradičního Kongresového centra také na exkluzivním koncertě v kostele Šimona a Judy. Vrátí se také po roční přestávce do Hradce Králové, Zlína a Olomouce. V Brně tentokrát vystoupí v katedrále Petra a Pavla. Sbor založil v roce 1986 Allen Bailey, kterého tato idea oslovila při návště-

Podivná úmrtí

V knize Jana Bauera se dozvíte, jak to bylo se smrtí Mozarta, Havlíčka Borovského, Jana Lucemburského, Jana Roháče z Dubé, ale i Aloise Rašína a mnoha dalších.

vě oslavy na počest Dr. Martina Luthera Kinga Jr. v renovovaném Cotton Clubu v Harlemu. Sbor byl složen z nejlepších zpěváků a hudebníků z různých kostelů v Harlemu. Informace o termínech na www.1015.cz

Dexter knižně

Knižní verze slavného amerického seriálu o Dexteru Morganovi, miamském policejním laborantovi, který je ale zároveň geniálním masovým vrahem.

24

w_24_dont miss.indd 24

8.11.2010 19:35:24


magazín WOMEN ONLY 11/10