Issuu on Google+

women první unisexový magazín září 2011 zdarma

only

Opravdu blbé diety Tasemnice, sedativa nebo sperma? Zmapovali jsme obskurní diety, kterým jsme kdysi věřili.

Partnerská jóga Přehled jogínských pozic, které uvolní mysl a posílí váš vztah.

Iva Pazderková Proč nenávidím ženy, které jsou mi sympatické

Dva magazíny v jednom

Z druhé strany si užijte čtení pro mladé muže


MAXX KUCHYNĚ, největší kuchyňská studia u nás, dávají při nákupu každé kompletní kuchyně 25% slevu na kuchyňský nábytek + 25% slevu na spotřebiče + 25% slevu na montáž. K tomu maximalistický přístup: 80 kuchyní pod jednou střechou, 30 let zkušeností z Holandska, výrobu ve vlastních továrnách v Německu a maximální péči o zákazníka. Tato výjimečná nabídka platí od 16. do 30. září 2011. Praha - komerční zóna Čestlice, U Makra 123, tel.: 272 019 999, Praha 9 - Černý Most, Chlumecká 1531, tel.: 281 012 440. Otevřeno: denně od 10.00 do 19.00. www.maxxkuchyne.cz.

Praha – komerční zóna Čestlice • Praha – Černý Most inzerat 215x265 indd 1

2 9 11 11:42


Jak je to vlastně s držením diet? Moje babička celý život vážila skoro stejně, drobná energická žena, která ani na chvilku neposeděla. Občas si přikousla ke koblize kousek uzeného, to aby vyrovnala lahodné chutě. Kdykoliv jsem si udělala salát, houkla na mě, ať nejím jak králík, že těch má v kotcích plno, ale vnuček má jen pár, tak ať si dám koláč. Můj táta nikdy nedržel dietu, když mu narostlo bříško, tak vymyslel několik legračních průpovídek, kterými své holdování gumovým medvídkům omlouval. Jeho nejoblíbenějším rčením bylo: „Až nebudu mít meloun, bude ze mě Stallone.“ Mužské diety jsou ale v dnešní době narůstajícím trendem. Muži jsou v dietách úspěšnější než ženy, není divu, většina z nich nedrží dietu od svých 15 let. Pravděpodobně není nic špatného na tom, že se také muži starají o svou životosprávu,

to, co už začíná být ale na pokraji lidské soudnosti, jsou diety pro děti. V říjnu vychází kniha Maggie goes on a diet (Maggie drží dietu) o 14leté holčičce, která se díky dietě „zázračně“ promění z ošklivého neoblíbeného oplácaného káčátka v krásnou, stále 14letou labuť. I přes to, že je hlavní hrdinkou dívka v pubertě, kniha samotná je obchodníky doporučovaná dětem již od 4 let.

OBSAH

women only

Zdá se vám to neuvěřitelné? Nalistujte stranu 10 a přečtěte si o mnoha dalších dietních šílenostech, kterými se lidská pokolení snaží přiblížit ideálu krásy. Pravděpodobně si musíme vyzkoušet spoustu technik, abychom došli k jedinému možnému závěru: jíst, když máme hlad, přestat, když nás hlad přejde.

4 Kulturní tipy Co si nenechat v září ujít

Autorka pracuje je v londýnské redakci Metro World News.

5 Top 10 Desítka zajímavostí o Björk

6 Women Televizní test a tip na dámské kolo

I FOTO NA TITULNÍ STRANĚ: RADEQ BROUSIL

I ILUSTRACE: MIROSLAV VOMÁČKA – VOMI

HOSTÉ ČÍSLA MARIANA DVOŘÁKOVÁ ilustrátorka

7 Móda

Kdo se podílel na výrobě tohoto vydání RADEQ BROUSIL fotograf

MARKÉTA PILÁTOVÁ spisovatelka

Jak se Češky vyznamenaly v Chorvatsku

8 Můj svět Velké výzvy Jany Strykové

9 Kosmetika Nejen voňaví pomocníci do koupelny

10 Čáry máry, špeky fuč? Nejhloupější diety v dějinách lidstva

16 Rozhovor Iva Pazderková o ženské rivalitě

Její ilustrace doprovázejí článek o historii bláznivých diet, které nefungovaly. Věnuje se ilustraci, grafice, komiksu a malbě. Studovala v Praze a Berlíně. Je členkou skupiny a labelu City Surfer. Jejich prvním dílem bylo v prosinci 2010 vydání vinylu s originální hudbou i grafikou. V roce 2011 plánují otevření galerie a ateliéru CS Office na Žižkově.

Fotografoval herečku Ivu Pazderkovou na titulní stranu a připravil s ní fashion story.

Studoval rok malbu na Akademii výtvarných umění v Bruselu a v Praze studoval AVU a VŠUP, roku 2009 dostudoval ateliér fotografie na VŠUP. Stážoval na Concordia University v Montrealu a London College of Communication v Londýně.

Na zadané téma „Dýdžej“ napsala povídku s názvem Věčná tančírna. Spisovatelka, hispanistka a novinářka. Posledních pět let strávila jako učitelka u českých krajanských komunit v Brazílii a v Argentině. Je autorkou románů Má nejmilejší kniha a Žluté oči vedou domů. Píše také knihy pro děti, písňové texty a poezii. Pracuje jako kulturní redaktorka Lidových novin.

20 Fashion Módní inspirace s Ivou Pazderkovou

24 Cestování Manhattan za pár babek

25 Zdraví Trable po plastice?

26 Jóga pro dva Cviky pro partnery

30 Jídlo Jak se vaří Řekům v Česku?

32 Povídka Věčná tančírna Markéty Pilátové

VÝKONNÝ ŘEDITEL Ondřej Sychrovský, ŠÉFREDAKTOR Josef Rubeš, ART DIRECTOR Petra Kubíková, VEDOUCÍ MAGAZÍNU Jan Pomuk Štěpánek, OBCHODNÍ ŘEDITEL Miroslav Mareš. Magazín MEN WOMEN ONLY vydává Metro ČR, a. s., člen skupiny Metro International S.A. Kováků 24, 150 00 Praha 5, telefon: 225 065 111, e-mail: menonly@metro.cz, womenonly@metro.cz. Logo MEN WOMEN ONLY je registrováno společností Metro Česká republika, a. s. Časopis je registrován na Ministerstvu kultury ČR, registrace MK ČR E 17768.

3


 TEXT: JAN JARVIS

 FOTO: PROFIMEDIA.CZ

do diáreˇ Zapište si

potkali na desce Mami. Chlapy jsme na Dobešku poslali na sklepáckou Besídku a vy si zajděte na Načevu. Je skvělá.

do 24. 9.

Zorganizovali jsme vám život na podzim. Opovažte se propást:

22. 9.

19.30 CCTTV Allstarts, Palác Akropolis, Praha Mezinárodní kapela působící v našich krajích od roku 2008, mixuje energickou směsici ska, rocku, punku, latiny a folku do neuvěřitelné směsice rytmů. Na koncertě v Akropoli bude pokřtěna nová deska.

28. 9.

20.00 Monika Načeva a Michal Pavlíček, Divadlo Dobeška Praha Akustický koncert s názvem Obrovský slunce je novým projektem dvojice Načeva Pavlíček. Poprvé spolu pracovali v roce 1994, pak se léta neviděli, a když na sebe zase narazili, přeskočila umělecká jiskra a v roce 2007 se

Pro otrlé!

Dvořákova Praha Oslava díla nejznámějšího českého skladatele, Praha se každoročně stává Mekkou světově nejuznávanějších orchestrů, dirigentů i interpretů klasické hudby.

29. 9.

Smoove & Turrell, Palác Akropolis, Praha Britská kapela Smoove & Turrell míchá dřevní černou hudbu s nejnovějšími výstřelky elektronické klubové scény.

26. 9.

Dee Dee Bridgewater, Státní opera, Praha Fenomenální jazzová vokalistka Dee Dee Bridgewater má letos velký rok: získala svou třetí Grammy, hrála v Bílém domě pro Obamu a v září bude zpívat jen pár metrů od pražské magistrály.

8. 10.

3. 10.

Picasso Hair Show, Hilton Praha S babím létem nový účes? Inspirace od těch nejlepších k tomu nejextravagantnějšímu. Je libo účes à la Picasso? Možné je vše.

4

Bibio, Meet Factory, Praha Britský elektronický projekt Bibio patří mezi nejvýraznější objevy kultovního labelu Warp! Nejnenápadnější a dost možná jeden z nejlepších koncertů podzimu. Těšte se na snové zvukové plochy a dadaistické odřezky všech myslitelných žánrů.

Bizarní akce pro milovnice perverzní zábavy 16. září 2011, 18.00, kuželna TJ ČKD, Údolní 10, Blansko Jihomoravskou kuželskářskou divizi mužů čeká zápas podzimu. Pochlapí se TJ ČKD C proti týmu z Telnic? Doufáme, že snad jo. Čé-Ká-Dé-Cé!

Až do 16. 9. od 10.00 Výstava náhrobních kamenů, kostel sv. Wolfganga, Ostroh Máte ráda hroby? Pak není co řešit!

6. 10.

Hughie O’Donoghue: Cesta, Dox, Praha Výstava s názven Cesta představí dílo irského umělce Hughieho O’Donoghua, který ve svých obrazových cyklech reflektuje témata času a paměti.

17. 9. Festival dřeva, Slezskoostravský hrad Kromě data, názvu a místa konání nevíme nic. Internet pro více informací odkazuje na Radovana Bučka: 603264274. Takže jestli máte nějaké dřevo na festival, zkuste štěstí u něj.

17. 9. DZ Průhonice, Borovice v Dendrologické zahradě, www.dendrologickazahrada.cz Jednu z nejobsáhlejších kolekcí na Dendrologické zahradě tvoří borovice. Víte to? Víte? A že se jedná zároveň o největší rod čeledi borovicovité? Dendrologická zahrada v rámci téhle jednodenní exkurze vydá ještě další tajemství! Otázka je, jestli to unesete.


I TEXT: JAN JARVIS

1

Nejlepší debut

Nejlepší duet

V roce 1993 vydává album Debut, které se v USA stává platinové a NME jej oceňuje jako album roku. Za rok dostává Brit Award pro nejlepšího nováčka, spolupracuje s Trickym i s Madonnou.

Na soundtracku k Tanci v temnotách (Selmasongs) nazpívala duet I’ve Seen It All s Thomem Yorkem z Radiohead. Za píseň byla nominována na Oscara.

2

Nejlepší rok

10

3

Nejtěžší věc v životě

Nejmladší zpěvačka

Vůbec první nahrávka Björk zazněla na veřejnosti, když jí bylo dvanáct. Její klavírní instruktor poslal nahrávku interpretace „Love to Love“ od Tiny Charles do rádia, kde se o ní dozvěděli v labelu Fálkinn.

Björk Rok 1992 se povedl. Přestěhovala se do Londýna, s producentem Nelleem Hoperem vytvořila hit Human Behaviour, klip natočil Michel Gondry.

10

top

I FOTO: PROFIMEDIA.CZ

V roce 2000 měl premiéru film Tanec v temnotách Larse von Triera s Björk v hlavní roli. Po natáčení prohlásila, že to bylo tak vyčerpávající, že už v životě nechce točit film.

Největší rozsah

V září vychází nová deska nepřehlédnutelné Björk. Ještě než se zaposloucháte do novinky Biophilia, zrekapitulujte si, co všechno o Björk víte.

9

Nejštědřejší album

Po asijských tsunami v roce 2004 se na její výzvu sešlo více než 600 remixů jejích skladeb. Dvacítka se objevila na albu, jehož výdělek (250 000 liber) šel na pomoc do Asie.

Nejjednodušší řešení Podle Björk jsou všichni lidé bisexuální. Záleží jen na nich, nakolik si to přiznají a nakolik toho využijí.

4

8

Nejdelší cesta

Björk je majitelkou „Robusto Soprano“. I v těch největších výškách neztrácí hlasitost a sílu. Má rozsah tři oktávy.

5

76

Björk začínala v punkové skupině Spit and Snot, pak si založila kapelu Jam-80, kterou později přejmenovala na Tappi Tíkarrass. Následovala ještě formace Sugarcubes a pak už sólo kariéra.

Nejzlatější časy

Druhé album Post mělo úžasné producenty: Graham Massey z 808 State, Tricky nebo Howie B. Frčel trip-hop i techno, a tak je Post a jeho Army of Me velice autentickým svědectvím roku 1995. INZERCE


OTESTUJTE SE

WOMEN

I TEXT: ALENA STARÁ

I FOTO: PROFIMEDIA.CZ, FLER.CZ

Kolo pro holky Proč nejezdíte do práce na kole? Protože se nechcete zpotit, zašpinit a ukazovat v asexuálních elasťákách? Zkuste elegantní e-bike.

VÍTE, JAKÝ JSTE SERIÁLOVÝ TYP?

MYCITY EDISON III CITYBIKES.CZ 29 502 Kč

Který z aktuálních seriálů sedí nejlépe vašemu naturelu a pomůže vám tak zpříjemnit příchod podzimních depresí? Udělejte si malý test.

1. Jaký by hlavně měl být váš ideální muž? a) Hodný b) Chytrý c) Bohatý d) Trestně bezúhonný

2. Co nejčastěji čtete? a) Historické romány b) Fantasy c) Cosmopolitan d) Výpisy z účtu

3. Doplněk, bez kterého nedáte ani ránu? a) Řetízek po babičce b) Kostěné brýle c) Boty na podpatku d) Slzák

4. Jakou nejdražší věc jste si pořídila? a) Obývákovou stěnu na splátky b) Hvězdářský dalekohled c) Kabelku d) Životní pojistku

6. A co děláte, když se ozvou přátelé?

Podle čeho vybíráte kolo? Podle počtu převodů a velikosti rámu? Tak pro vás tento tip není. Je určen těm, které zajímá, jak se na kole pojede v sukni či širokých kalhotách. Funkční cyklistický obleček je o. k. na projížďku lesem, ale nejsme módní sebevrazi, abychom v něm lezly na ulici. Přitom jízda na kole nám může slušet. Široké sedátko a vyvýšená řídítka nám narovnají záda a můžeme se městem projíždět s elegancí paní správcové z Postřižin. Důležité ale také je, jak moc, nebo spíš málo, se na kole zapotíme? Žádná z nás asi nechce přijet do práce s rozteklým make-upem a valašskými frgály pod paží.

Naštěstí někoho napadlo vyrábět dámská kola, která jsou nejen krásná, ale i pohodlná a jedou skoro sama. Tedy úplně sama. Mají totiž elektromotorek, který potěší nejen při jízdě do kopce. Baví nás třeba tohle od Citybikes. Fanatičky přes technické údaje si je dohledají na internetu, nám přijdou zajímavá hlavně dvě čísla. 50 – tolik kilometrů najezdíte na jedno dobití baterie. A 1 – tolikátý skončil tento model v internetovém testu elektrokol, hodnotícím poměr cena : výkon.

a) Pozvu je k nám a něco uvařím b) Hrajeme po síti c) Vyrazíme na party d) Kdo?

7. Jaký je váš největší problém při kontaktu s druhým pohlavím? a) Různé představy o společné budoucnosti b) Oslovení c) Nedokážu říct ne d) Všichni jsou to stejní hajzlové!

VÝSLEDKY: Většina odpovědí a: Nejspíš vás potěší, že ČT1 přichází od 9. září s další řadou generacemi oblíbené retro soap opery Vyprávěj. Patří jí páteční večery od 20:00. Většina odpovědí b: Vy asi nečekáte, až začne Prima Cool vysílat čtvrtou sérii Teorie velkého třesku (dojde k ní po tom, co od 26. září sjede znovu všechny díly od začátku – a navíc divákům dopřeje i verzi s titulky). Vy už ji totiž máte dávno stáhnutou. Většina odpovědí c: Už v polovině srpna spustila Prima Love kultovní Sex ve městě pěkně od prvního dílu! Usedejte k obrazovkám od pondělí do čtvrtka ve 22:20. Většina odpovědí d: Televizní noviny na Nově denně od 19:30.

6

Kachny, kachny, kachny... Jedna v rámu může být vaše za 249 Kč. Bee Sting

Náušnice nejen pro dny, kdy máte příšernou opici. Mellory, 222 Kč

Panickou hrůzu z hmyzu nejlépe překonáte s můří broží. Skynet, 310 Kč

Havěť z Code:Mode Na konci července se to mezi prodejními stánky v Praze na Náplavce hemžilo stylově oblečenými osobami, designovými tvůrci a dalšími roztomilými tvory. Z nich jsme jich několik vybrali a jistě tím uděláme radost majitelkám zoologicky orientovaného fetiše. Neplačte, že je letní Code:Mode minulostí – než se znovu sejdeme při zimní edici, všechnu uvedenou zvěř máte možnost zakoupit i na www.fler.cz.

Pro sběračky trofejí jeden výstavní zajíček, kus za 350 Kč. BUFOart


I TEXT: ALENA STARÁ

I FOTO: SANDRA KISIĆ, PETR KLAPPER

Sandra Kisić alias Boo

Eliška, 20

booneedsnewshoes.blogspot.com

„Líbí se mi barvy, vzor šatů a hlavně ty sandály, které si vzala Eliška k šatům. Na dovolenou ideální.“

Studentce Arts managementu její blog, kde už rok a půl zaznamenává nejen to, co sama nosí a co se jí líbí, přinesl spolupráci se značkami jako např. H&M, Gant nebo Redken. V módě se ale jinak (kromě výroby doplňků pro sebe a kamarády) realizovat neplánuje, svoji profesní budoucnost vidí v marketingu.

MÓDA

Patricie, 29

„Na tomto dokonale vyletněném modelu Patricie mě nadchly hedvábné maxišaty, konečně jsem je viděla v reálu a ne jen v časopise!“

Sandra Kisic,´ 19

„Mám na sobě top z Manga, ustřižené šortky Levi’s 501, boty z Asosu a taštičku ze Zary.“

Česká reprezentace Dominika, 19 „K sukni Mango si Dominika

Nikola, 21 „Kombinace šedé a růžové, jak to nosí Nikola, patří k mým oblíbeným. Baví mě kalhoty (Reserved) a velká taška (Mango). A květina ve vlasech je skvělý letní nápad.“

vzala jeden ze svých oblíbených topů. Tenhle odstín modré je teď v kurzu.“

Co nosí Češky a Slovenky na dovolené? To nám v Chorvatsku nafotila a okomentovala módní blogerka Sandra. INZERCE


to je můj svět

Jana Stryková, 32 let „Mé tři největší životní výzvy“

Jana vystudovala činohru na DAMU. Její uhrančivé oči můžete nyní obdivovat v Divadle na Vinohradech, kde je v angažmá. Hostuje v Divadle Palace, ve Viole, v A Studiu Rubín a ve Švandově divadle.

2

2 Shakespeare Kamarád mi přivez tohle počteníčko, abych si mohla po večerech překládat. Pevně věřím, že si pár řádek jednou dokážu přečíst!

3 Pejsek Jonáš

Můj nejlepší kamarád, věrný spolubydlící, ale hlavně každodenní inspirace.

3

 TEXT: KRISTÝNA HOLUBOVÁ

1 Klávesy Dárek ke třicátým narozeninám, rodina mě obdarovala, abych se i na stará kolena stále učila něco nového. Pravdou ovšem je, že jsem stále nezačala...

 FOTO: TOMÁŠ BRABEC

1


I TEXT: MARINA ODVÁRKOVÁ

Milujeme bublinky Co by nemělo chybět ve vašem soukromém království? Nechte se inspirovat našimi tipy.

4

I FOTO: TOMÁŠ BRABEC

1

Kouzelný závoj

Zahalte se do hedvábné pěny a sněte vytoužený sen. Tato chvíle patří jen vám. Nivea, Diamond Touch, 500 ml, 91 Kč

Sametové pohlazení 2

Velmi jemné a protizánětlivé mýdlo pro namáhanou pleť s mléčnými proteiny. Profimed/Korres, 115 Kč 3

Jemná čistota

Krémová čisticí pěna lehce odstraní make-up a nečistoty. Pleť zůstává hydratovaná a bez chybičky. Avon, Anew, 125 ml, 180 Kč

5

3

KRÁSA

4

6

+

5

nohy

Rozmazlit

Povzbuzující chladivá pěna uleví těžkým nohám, šikovná škrabka zbaví staré kůže a vy jste jako vyměněná, osvěžená a plná energie. Oriflame, Feet up, 150 ml, 219 Kč/škrabka 99 Kč

2

Dokonale pevná 6

7

Zpevňující tělové sérum s minerály z Mrtvého moře dodá pokožce potřebné vitaminy. Avon, Planet spa, 150 ml, 249 Kč – na e-shopu 109 Kč 7

Síla přírody

Omlazující sérum obsahuje 80 % přírodních složek, vyhovuje tedy i citlivé pokožce a přináší okamžitou úlevu podrážděné a napnuté pleti. Lumene, 30 ml, 499 Kč 8

Zářivý úsměv

Bělicí pasta s eukalyptem a anýzem umí také ulevit od podráždění a zánětů. Profimed/Korres, 75 ml, 210 Kč

1

9

8 9 10

Ledově svěží

Zbaví vás zubního kamene a osvěží dech na dlouho. Profimed, SwissDent, 7,5 ml, 260 Kč

Bezchybný pohled 10

Ergonomická pinzeta je skvělým pomocníkem pro úpravu obočí. Profimed, Tweezerman, 599 Kč

9


TÉMA

I TEXT: MARINA ODVÁRKOVÁ A JAN POMUK ŠTĚPÁNEK

I ILUSTRACE: MARIANA DVOŘÁKOVÁ

Čáry máry, kila pryč! Co vše jsou lidé ochotni kvůli hubnutí podniknout? Přinášíme přehled nejkurióznějších diet, kterým se kdy lidstvo rozhodlo uvěřit. Některé zruinují vaši peněženku, v horším případě může utrpět i vaše zdraví. 10


INZERCE

Nikotinová dieta

1918: Narodila se kalorie Doktorka Lulu Hunt Petersová poprvé použije termín kalorie v knize Diet And Health: With a Key to Calories. Knihy se podle jedněch zdrojů prodalo 800 tisíc, podle jiných více než dva miliony kopií. Každopádně se tato kniha zařadila mezi nejvlivnější dietologické publikace všech dob. Kolik kalorií naše tělo ale doopravdy potřebuje, o tom se vedou spory dodnes. Ještě koncem 70. let se považovala za účinnou dietu ta, která zahrnovala kalorický příjem ne vyšší než 700 kalorií.

M

yslíte si, že ke shození tukových polštářků stačí pravidelný pohyb a vyvážená strava? V zásadě máte pravdu, ale historie je plná příkladů šílených diet, které slibovaly pohodlnější cestu k žádané váze. Jeden čas bylo populární polykat zlaté rybky, jindy jsme do sebe rvali tasemnice. Uvěřili jsme v to, že tuk lze smívat mýdlem a nebo že ideální cestou k zamezením pocitu hladu je nikotinová dieta. K opravdu svérázné metodě se odhodlala Američanka Kim Kellyová. Ta se rozhodla po třicet dní oddat speciální proteinové dietě složené převážně z mužského spermatu. Tři až šest lžiček zajídala omezeným množstvím banánů a brokoli-

sází na to, že po cigáru vás přejde chuť na sladké

ce. Nejnovějším hitem v USA je kouzelný lesk na rty. Stačí prý pár aplikací denně a úspěch je zaručen. Balzám obsahuje zelený čaj, který má urychlit metabolismus, a L-karnitin, jenž podporuje spalování tuků. Stačí tedy olíznout rty a vše jde samo. Mezi další pohádkové vynálezy patří třeba speciální solná vana. Když svěříte své tělo její lázni, unikátní roztok vám vytáhne z těla přebytečné tekutiny.

Chvála tělní tekutině Co se přebytečné tekutiny v těle týká, někteří lidé jsou schopni jít opravdu do krajností, což potvrzuje i Dana Hajná z ordinace klinické psychologie a psychoterapie: „Může se stát, že lidé odmítají pít, protože jsou přesvědčeni, že přiberou po skleničce vody. Dokonce jsem se setkala s extrémem, kdy si dívka odebírala krev, aby hmotnost snížila opravdu na minimum.“ Takovéto historky znějí neuvěřitelně, přitom nemají až tak překvapivé vysvětlení. „Lidé mají sklony


TÉMA

I TEXT: MARINA ODVÁRKOVÁ A JAN POMUK ŠTĚPÁNEK

I FOTO: PROFIMEDIA.CZ

k iracionálnímu uvažování a touží po zázračných řešeních. Často podléhají mylným domněnkám, že alternativní způsoby zafungují lépe než osvědčený medicínský přístup.“

I ILUSTRACE: MARIANA DVOŘÁKOVÁ

V 60. letech se v americkém

Ten říká to, ten zase ono

tisku objevovaly inzeráty propagující tasemnicové diety

Existuje ještě jeden důvod, proč nebezpečné a nebo veskrze obskurní diety tolik táhnou. Téma diet je pro média lákavé a žádný ženský časopis si jej neumí a ani nechce odpustit. Jakákoliv zpráva o „zaručené dietě“ se jak v tištěných, tak internetových médiích automaticky těší zvýšené pozornosti. Stačí jen sledovat debatu nad kontroverzní Atkinsonovou dietou. Média milují spojení slov, jako je „kontroverzní“ a „celebrita“ a „dieta“. A tato „kontroverzní dieta oblíbená u hollywoodských celebrit“ spočívá v konzumaci neomezeného množství masa, vajec

DIETNÍ HITY DNEŠKA MMS DIETA

LIMONÁDOVÁ DIETA

BAREVNÁ DIETA

V USA funguje nonstop propojení na svého osobního výživového poradce. Každé jídlo, které se rozhodnete zkonzumovat, vyfotíte do mobilu, pošlete poradci a on se vám ihned vyjádří, zda jej bez prohřešku můžete pozřít či nikoli.

Ještě před pár lety tuhle šílenost propagovala Beyoncé, aby se od ní později veřejně distancovala. V rámci desetidenního půstu popíjíte jen vodu s vymačkanými citrony nebo limetkami. V podstatě jde o prachsprosté hladovění o vodě.

V Japonsku se počátkem milénia rozšířila móda barevných brýlí, skrze které nezdravé druhy potravin vidíte v barvách, které ve vás vyvolají nechuť dotyčné jídlo jíst. Zatímco žlutá a červená prý stimulují chuť k jídlu, modré jídlo nikomu moc nefrčí.

a mléčných výrobků a naopak zakazuje sacharidy a pečivo. Zadejte si ji v Googlu a vyskočí na vás desítky a desítky článků, které ji vykládají pokaždé trochu jinak. Vysloužila si jak varovné vědecké studie (Annals of Internal Medicine), tak i ty, které mají prokazovat, že díky této dietě například nejúčinněji snížíte hladinu cholesterolu v krvi (Journal of the American Medical Association). Nekonečné množství navzájem si protiřečících studií pomáhá vytvořit dojem, že zaručený recept nezná nikdo. A v této atmosféře se daří snáze uchytit ledasjaké bláznivině. „Některé ženy jsou zejména na nátlak bulváru ochotny držet i bizarní diety spojené právě s celebritami,“ potvrzuje psycholož-

ZVLÁŠTNÍ DIETY CELEBRIT MARIAH CARREY

JENNIFER ANISTON

VICTORIA BECKHAM

MILLA JOVOVICH

Podle magazínu PopCrunch se Mariah soustředí na tzv. „fialovou dietu“. Ta spočívá v tom, že tři dny v týdnu jíte jen – překvapivě – fialové jídlo. Švestky právě zrají!

Jennifer je expertka na všemožné módní diety. Jeden čas skončila u kojenecké stravy. Tu je prý třeba konzumovat dvakrát denně a jako třetí jídlo doporučuje něco lehkého.

Její dieta v dobách největší slávy Spice Girls sestávala z jahod, hrášku a hlávkového salátu.

Aby shodila nadváhu po narození dítěte, jeden čas jedla jen ovesnou kaši, lososa a artyčoky.


ka Hajná a dodává: „Většinou to nemá zas tak mnoho společného s tím, že by chtěly vypadat jako ta daná slavná osobnost, ale spíš s tím, že jsou nespokojeny samy se sebou a od hubnutí si slibují větší úspěchy v osobním i profesním životě. Přitom tělesná stránka není zdaleka tak podstatná.“

Šílení slavní Média také propagují celebrity, které jsou pro udržení „správné“ linie schopny pěkných úletů. „Před každým jídlem usrkávám vinný ocet, díky čemuž se mi otupí chuťové pohárky a nemám potřebu toho do sebe dostat tolik co normálně,“ svěřuje se supermodelka Cindy Crawfordová. Renée Zellwegerová vzývá dietu podle krevních skupin, Madonna nedá dopustit na zónovou dietu, ačkoliv prý zároveň ničí játra. Jennifer Lopezová zase sází na vůni grapefruitu. Opět jsou tu k dispozici různě relevantní a médii zjednodušeně intepretované studie, které mají dokázat, že dennodenní patnáctiminutové čichání tohoto plodu sníží potřebu jíst. Navíc toto hořké ovoce podle všeho vylučuje aroma působící na enzymy v játrech, jež napomáhají trávení.

Nejdůležitější je nehladovět

„Lidem chybí vůle,“ říká Kristýna Báčová, DiS., výživový poradce Dietologického centra Praha/Tábor Proč jsou lidé ochotni podstupovat nejrůznější extrémy a věří rádoby zázračným přípravkům na hubnutí?

Většinou ještě nepřesvědčili sami sebe, že chtějí opravdu zhubnout, což mimo jiné znamená změnit stravovací návyky a životní styl. Přitom kolikrát stačí pár zásahů do jídelníčku a náprava přijde záhy. Uchýlení se k jiným únikovým cestám, které zdánlivě působí jednodušeji, je důkazem nedostatku vůle a přesvědčení. Jaké dělají lidé nejčastější chyby?

Hladoví. Myslí si, že to je jediná cesta, a dále užívají nejrůznější doplňky stravy. V dnešní době ale stále neexistuje žádný lék na léčbu obezity nebo redukci hmotnosti. Takovýto způsob vede pouze

k dočasnému řešení, po němž se dříve nebo později dostaví jojo efekt. Laikové si pod slovem dieta představí hladovku, což je naprostý nesmysl. V dnešní době se tento mýtus snažíme odbourat, ale bohužel u většiny populace tento názor stále přetrvává. Zásadní problém je ve zcela odlišném přístupu k redukci hmotnosti, než jaký by měl být. Jak tedy obecně přistupovat ke snižování váhy?

Rozhodně by se měl navýšit podíl zdravé stravy, jako je ovoce, zelenina, luštěniny, obiloviny apod. Příjem potravy by se měl rozumně rozložit, ideálně jíst pětkrát denně v menších dávkách, omezit přílohy, sladkosti, uzeniny a tučná jídla vůbec. INZERCE

„Pokud je krása uměním, vy jste její inspirací.“

KLINIKA PLASTICKÉ CHIRURGIE – KUFA, PROS & Co.

— LIBEREC

— PRAHA

tým plastických chirurgů: MUDr. Roman Kufa, MUDr. Zdeněk Pros, MUDr. Jiří Paděra, MUDr. Jaroslav Hirňák, MUDr. Jiří Ferra, MUDr. Jaroslav Moravec, MUDr. Lukáš Frajer anesteziologové: MUDr. Petr Mizner, MUDr. Miroslav Hanák

Klinika Praha — Kartouzská 10 | Pavilon Jih | Praha 5 Klinika Liberec — Komenského 519 | Liberec 5 T.: +420 603 560 856 | +420 739 473 306 | +420 257 325 732 | E.: info@perfectclinic.cz | www.perfectclinic.cz Uvažuji o plastické operaci | www.facebook.com/plastickaoperace


TÉMA

I TEXT: MARINA ODVÁRKOVÁ A JAN POMUK ŠTĚPÁNEK

Hlavně nebláznit Nakonec ani staré dobré cvičení není všespásné. Přehánět se to nemá s ničím. „Případy chorobného cvičení třeba i během noci nejsou nijak ojedinělé. Pokud rázem měníte oblečení za jiné, o několik velikostí menší, padají vám vlasy, ženy přestanou menstruovat či rodiče nalez-

I FOTO: PROFIMEDIA.CZ A ARCHIV

nou schované potraviny v dětském pokoji a nevidí své ratolesti jíst, je třeba mít se na pozoru a přiznat si, že je tu problém,“ uzavírá Hajná a výživová specialistka Kristýna Báčová ji doplňuje: „Uchýlení se k jakýmkoliv únikovým cestám, které zdánlivě působí jednodušeji, je důkazem nedostatku vůle a přesvědčení.“

První cvičicí nástroje se objevují před 150 lety díky Švédu Gustavu Zanderovi

I ILUSTRACE: MARIANA DVOŘÁKOVÁ

BIZARNÍ DIETY V HISTORII ZÁZRAČNÝ PŘÍSTROJ Přijdou vám legrační všechna ta udělátka z teleshopingu? Celé to začal koncem 50. let 19. století Švéd Gustav Zander. Sestrojil cosi, co vypadá jako šílený kladkostroj, ze změti kol a hýbátek vyčnívá cosi, co vypadá jako obří sluchátka, kterými si masírujete břicho.

PŘESTĚHUJTE SE Thomas Short publikoval v roce 1727 studii, kterou nazval „Důvody a příznaky obezity“. Vypozoroval, že tlustí lidé nejčastěji žijí v oblastech bohatých na vodní toky a především pak bažiny. Jeho rada zní jednoduše: přestěhujte se do sušších oblastí.

JEZTE TASEMNICE Ještě v 60. letech se v americkém tisku objevovaly inzeráty propagující tasemnice v podobě ochuzených pilulek Dr. Kwaka.

NIKOTINOVÁ DIETA Ve dvacátých letech minulého století bylo možno narazit na řadu inzerátů tabákových společností, které vyzdvihovaly pozitivní účinky kouření na lidské zdraví. „Zapal si Lucky a přejde tě chuť na sladké, po kterém tloustneš,“ přesvědčovala například reklama na Lucky Strike.

MÝDLEM PROTI TUKU Ve třicátých letech 20. století se na trhu objevovala zázračná mýdla, která měla pomoci hubnout. Doslova se vymydlit do štíhlosti. K sehnání byly značky jako „Fatoff“ nebo „Fat-O-NO“.

SPOLKNĚTE RYBKU Koncem třicátých let Ameriku zachvátila dietní mánie, která spočívala v tom, že ke štíhlejší linii pomůže polknout zlatou rybku. Došlo to dokonce tak daleko, že v roce 1939 New York Times publikují varovný článek s doporučením lékařů, že polykat rybky je i vzhledem k počtu parazitů v nich zdraví ohrožující hazard.

14


ROZHOVOR

I VA PA Z D E R K O VÁ TEXT: JAN JARVIS FOTO: RADEQ BROUSIL STYLING: MIROSLAV SABO MAKE-UP: IVA PAZDERKOVÁ

I chlapům dělá kvokání dobře Zkuste si tento rozhovor přečíst v jednom tahu a pokud možno rychle. Protože tak také vznikl. Ivu režíruji v představení pražského Strašnického divadla P.R.S.A., které je o napětí mezi třemi generacemi žen. A tak se Ivy ptám na život ženy a Iva se celou dobu, příznačně, líčí. Bude se totiž fotit.

něco říct: Ženský, i kdyby se neměly rády, tak když přijde nějaká krize, tak budou držet při sobě. To je fakt. To chlapi asi ne…

Zeptám se rovnou: Proč se nemaj ženský rády?

Počkej. A když ty se nemáš ráda, tak tě nemaj rádi ostatní?

(smích) To jsou dvě otázky. Proč se – jako sebe – nemaj rády a proč se nemaj rády navzájem. Takže proč já nemám ráda sebe a pak proč já nemám ráda ostatní ženský.

Chlapi asi ne. Chlap si hájí ego víc než ženská. Ženská ví, že v případě největší nouze je potřeba se s nepřítelem domluvit. A počkej ještě: Nejvíc nenávidím ženy, který jsou krásný, inteligentní a který mi jsou sympatický…

Ty jako holka nemáš ráda ostatní, když nemáš ráda sama sebe.

Ty nenávidíš…

Fakt?!

… a který mě inspirujou, protože se cítím hrozně ohrožená. To je takovej paradox.

No tak je to logický. A to platí i u chlapů, protože se cejtíš ohroženej.

Mě, když někdo fascinuje…

To s tím asi dost souvisí, co? Že když nemáš ráda sebe, tak nemáš ráda ostatní…

No vidíš, sis odpověděl. Je to pravda. Takže tohle máme a můžeme dál.

IVA PAZDERKOVÁ Vystudovala gymnázium v Brně, které je dodnes jejím nejmilejším městem. Už v té době, kromě toho, že se věnovala modelingu, získávala první divadelní zkušenosti, třeba jako Irma v Účastnících zájezdu podle románu M. Viewegha či titulní postava Euripidovy Médeji. Ztvárnila role ve filmech Výbuch, Restart a Maharal. Populární je její postava „tupé blondýny“, která vznikla pro stand-up comedy show HBO „Na stojáka“, kam se přihlásila díky své mamince.

Aha. Takže ta holčičí nenávist je vlastně o sebevědomí?

No určitě. Takže to, jak se pomlouváte… teda ne ty, samozřejmě...

(smích a mile) Ale já taky pomlouvám… ... takovýto „kvokání“ o jinejch ženskejch?

Počkej. Já nechci vyznít jako nějaká feministka, ale vy taky kvokáte. Akorát že to chlapský kvokání se skrejvá za jiný příběhy a není tak přímočarý jako to naše kvokání. Vy se k tomu, že je někdo kretén, dostanete třeba přes fotbal. Chápeš? To jo, ale nám to nedělá takovou radost.

Ale dělá vám to radost. Dělá! Já ti chci

16

Ty nikdy nepocítíš tu prvotní zášť? To až potom se s tím člověkem toužíš seznámit… Prostě nejmíň nenávidíme baby, který jsou pro nás trapný. Ty jsou nám fuk. Já jsem vypozoroval takovou věc, že když se sejde parta chlapů, co nemaj ženský, že je nakonec i zábavnej večer a pohodička. Ale když se sejdou ženský, co nemaj chlapy, že je to smutný…

Do jaký míry je to u těch chlapů póza? Póza to bejt může, ale funguje.

Funguje… no my jsme na tom všeobecně hůř. Podívej se teď na mě, co dělám… maluju se. Ty, kdyby ses šel fotit, tak tě někdo maximálně přepudruje, abys opocenej neodrážel světlo. Ale já se tady budu prostě hodinu líčit. To mě staví


černý top: H&M, 1 299 Kč kalhoty koženka: H&M, 899 Kč náušnice: součást setu různých barev, H&M, 149 Kč


ROZHOVOR

I VA PA Z D E R K O VÁ TEXT: JAN JARVIS FOTO: RADEQ BROUSIL STYLING: MIROSLAV SABO MAKE-UP: IVA PAZDERKOVÁ

do tak znevýhodněný pozice, že jsem prostě hnusná… ne, to tam nedáme, tenhle výraz, ale že teoreticky jsem na tom tak, že jenom já na to nestačím a že se musím nalíčit. Ale tak to je tím, že se to od vás čeká, ne? Kdybys to neudělala, tak se svět nezboří…

Čeká. A navíc my samy si tyhle všechny produkty prodáváme, my samy si je kupujeme, my samy si kolem sebe vytváříme tuhle bublinu. Nicméně faktem pořád zůstává, že my rodíme, nám visej prsa, my máme celulitidu a ten zub času se na nás podepisuje mnohem výrazněji. Na rozdíl od vás. Což předurčuje to, že když se sejdou ženský bez chlapa, tak jsou ve větším stresu než chlapi. Protože chlap si může udělat dítě třeba v sedmdesáti, ale ženě dojde hormonální hladina všeho možnýho a má smůlu. Proto je ten smutek, stres a i ta zášť něčím předurčená. Hele, my za to nemůžem, je to biologicky daný.

To nejsou média, kdo nás nutí být štíhlé. To jsme my, kdo si kupuje magazíny. Kdyby to všechno byla jen příroda, tak je nám to asi jedno, ale tím, že jsme lidi a přemýšlíme o tom i na nějaký intelektuální rovině, tak nás to štve a nutí nás to s tím bojovat.

Nejhorší jsou ženský, který říkaj: Média mě nutí se malovat a být štíhlá a já nevim co ještě, ale to nejsou média, to jsme my! My kupujeme ženský časopisy! Teď budu citovat jednu větu ze hry P.R.S.A.: Proč vy ženský chcete všechno výjimečný a nafurt?

18

(smích) Ty blbečku, ty nechceš všechno výjimečný a nafurt? Co to meleš? No protože máme málo času! Když to zobecním, tak průměrnýmu chlapovi by ve vztahu stačilo křeslo, pivo a hlavně klid. A s tím vy se nespokojíte, vy chcete něco extra…

Když to zobecním, tak chlapovi stačí křeslo a aby mu ta ženská dala svobodu. A po pár letech se dozvíš třeba: Hele, ty sis mě nevšímala, mohl jsem si dělat, co jsem chtěl, neprojevovala jsi zájem a já se začal

cejtit tak nějak zbytečně. Takže proto teď píchám tvoji kamarádku. Vy si to možná neuvědomujete, protože to neříkáte nahlas, ale vy chcete taky všechno výjimečný a nafurt. Chceme to všichni. Další replika a téma tý hry: Je otec důležitej?

Pro kluka asi jo, aby měl vzor. Otec je důležitej, když je schopnej plnit funkci otce a rodiče a kdy je schopnej přenášet na to dítě to dobrý a hodnotný. Ale ježišimarja, to je blbá otázka. Rodiče jsou důležitý všeobecně. To se nemůžeš ptát holky, který to tiká… Jasně že je ta otázka pitomá, ale právě to je na tom to šílený, že tuhle blbou otázku ty ženský v tý hře vážně rozebíraj a půlka se jich dobere tomu, že otec důležitej není…

Ony to řeší v situaci, kdy jsou donuceny vychovávat dítě bez otce. Takže


je to vlastně logický. To otázka zní v každé situaci jinak. Ty v P.R.S.A. hraješ zrovna takovou nešťastnou holku, která si dost možná poprvé v životě zasouloží, a to ještě s chlapem, kterej taky poprvé, ale zároveň naposledy, protože je mu sedmdesát, a ještě jí udělá dítě a týden nato zemře. Jak se ti to hraje vlastně?

P.R.S.A. VE STRAŠNICÍCH Komedie o mužích a ženách vás zavede na jednu hodně nepovedenou narozeninovou oslavu. Pět hrdinek: Babičku, její dvě dcery a dvě dcery jedné z dcer kromě stejné krve pojí i osudová smůla na muže. Žádná z nich nezná svého otce a matky se na otce svých dcer snaží co nejrychleji zapomenout. Krom Ivy Pazderkové se těšte na Kristýnu Leichtovou, Evu Režnarovou, Evu Lecchiovou, Ivanu Wojtylovou a Jana Zadražila. Premiéra je naplánována na konec října. Více na strasnickedivadlo.cz.

Když jedna řekne: mám celulitidu, hrozně si přejem, aby druhá řekla: já taky Přemýšlím o tom. I když nejdřív do té role jdu intuitivně ve stylu První dobrá. Ale zase nemůžeš po pěti ženskejch chtít, aby ti na jevišti přemýšlely (smích). Musí to být organický! Ale o takový roli se dá jenom přemýšlet. Protože já ji nechápu. Já bych nebyla schopná se tak snadno smířit s tím, s čím ona. A je tam i replika: Předem říkám, že mě nemusíte litovat, nepočítali jsme s tím, že budeme spolu.

společnost. Že je to otevřený a narovinu, a v tomhletom já vidím emancipaci a v tomhletom já vidím rovnoprávnost. A při tom všem je tam zachováno to, žena je něco… jakože rádoby hezčího. Ale v případě P.R.S.A. si nejsem jistá. Název přitáhne mužský, ale rozumět tomu budou ženský. Ale proč by ženská chtěla koukat na ženskou?

Ale chce, jistě že chce. To je bez debat. Chce být součástí nějakýho ženskýho klubu. Chce se ztotožňovat, chce vědět, jestli máme všechny stejný problémy. Když jedna řekne: Já mám celulitidu, tak si hrozně přejem, aby ta druhá řekla: Já taky. Lidi nechtějí být ve svých problémech sami.

Myslíš, že na to budou chtít koukat spíš chlapi, nebo ženský?

Myslím, že ženský. Mně se na Testosteronu (inscenace Straš. div., ve které hrají pro změnu pouze muži a tématem jsou ženy) strašně líbí, že si nebere vůči ženským ty servítky, co si bere

INZERCE

PODZIMNÍ BEAUTY VÍKEND v Lázních Poděbrady, a.s. od pátku 23.9. do neděle 25.9.2011

Zveme Vás do exkluzivního hotelu Zámeček **** k příjemnému prožití víkendu plného pohody a relaxace. Přijeďte s kamarádkou nabrat sílu po letošním nevydařeném létě a vyzkoušejte přitom naše nové procedury: ibiškovou koupel a konopnou masáž. Po tomto víkendu vykročíte do podzimní sloty s úsměvem! Ubytování: 3 dny / 2 noci v hotelu Zámeček **** Stravování: polopenze Program pobytu: 1x ibišková koupel (revitalizace organizmu, změkčení pokožky), 1x konopná masáž částečná (masáž zad konopným olejem, který zmírňuje ztuhlost a citlivost kloubů a urychluje hojení svalových a vazivových buněk), 1 x manikúra, 1x čokoládový zábal, 1x vstup do solné jeskyně, 1x poukázka do kavárny „Modrý salonek“.

Cena pobytu od 3.750,-Kč /osobu

www.lazne-podebrady.cz


podprsenka: Agent Provocateur, 3 875 Kč halenka: H&M, 899 Kč třásňové náušnice: H&M, 129 Kč třásňový náhrdelník: H&M, 129 Kč černé průsvitné kalhoty: H&M, 1 299 Kč sponka: Ivy vlastní brýle: vintage

FOTO: RADEQ BROUSIL STYLING: MIROSLAV SABO MAKE-UP: IVA PAZDERKOVÁ

20


modrá košile: H&M, 1 299 Kč kalhoty: H&M, 999 Kč brýle: Ivy vlastní

21


svetr: H&M, 899 Kč sukně: H&M, 799 Kč kabelka: H&M, 599 Kč sponky do vlasů: H&M, 129 Kč náušnice: součást setu různých barev, H&M, 149 Kč pásek: H&M, 149 Kč

22


černý top: H&M, 1 299 Kč náušnice: součást setu různých barev, H&M, 149 Kč

23


CESTY

I TEXT: ADAM FULRATH (METRO WORLD NEWS)

I FOTO: METRO WORLD NEWS

Nemusíte nutně přespávat s bandou dredatých batůžkářů ve studentském hostelu, abyste přežili na drahém Manhattanu. Existují vkusné a přitom stále levné alternativy.

Levně se najíst G

Jak je ubytování na Manhattanu drahé, pak poměrně levné a přitom osobité a kvalitní jídlo na vás čeká na každém rohu. Pro začátek zkuste pojíst v baru Maharlika (111 First Ave). Tento místními vyhledávaný bar specializující se na filipínské dobroty sbírá jedno gurmetské ocenění za druhým. Je lepší si předem rezervovat místa na maharlikanyc.com.

G

Jiná místními zbožňovaná a přitom nikterak drahá restaurace je Dim Sum Go Go (5 East Broadway). Ochutnejte třeba zdejší závitky, talíř s deseti vydatnými kusy pořídíte za necelých dvě stě korun.

G

V Harlemu nedávno otevřeli Red Rooster Harlem (www.redroosterharlem. com), pověstné jsou zdejší Helga’s Meatballs, zaplatíte za ně něco ke třem stům korun, ale vyprávět o nich budete ještě svým vnoučatům. K večeři vás pak čekají tematické hudební večery, třeba gospelové koncerty stojí za to.

24

YOTEL

THE POD HOTEL

U

bytování na Manhattanu je pořádně drahé. Výstavní newyorská čtvrť vás na noc přijde i na čtyři sta dolarů za noc a to není nic neobvyklého. Jedním z nových levných hotelů je Yotel (www.yotel.com). Když dorazíte ke vchodu na Desáté avenue, namísto obsluhy vás přivítá designově skvěle vyvedený pultík s počítači. Obří robotická ruka od vás převezme zavazadla. Žádní zaměstnanci, jen futuristický interiér, který vám dá pocit, že jste se přenesli do nějakého sci-fi filmu. Samotné pokoje jsou designově dokonale vytříbené, ale zároveň inspirovány japonskými minipokojíčky na přespání, takže jsou velmi malé. Vše je podřízeno funkci a úspornosti. Součástí hotelu jsou i opět

GERSHWIN HOTEL

Na Manhattanu za pár babek

stylově vyvedené společenské místnosti, kde si můžete zahrát třeba kulečník. K dispozici je i restaurace a kavárna na terase. Pokud se vám ceny od dvou a půl tisíce korun zdají moc, může to vyvážit právě zážitek z dokonale vypadajícího a funkčního designu a fakt, že se stále jedná o jednu z nejlevnějších možností levného přespání levně na Manhattanu.

Stále drahé? Hledejte dál Zajímavou alternativu k běžným hostelům je The Pod hotel (www.thepodhotel. com). I zde vsadili na výrazný design,

který vám dá zapomenout, že přespáváte v poněkud menších prostorech. The Pod hotel zaujme výraznou pop-artovou stylizací a na rozdíl od Yotel nabízí poněkud zemitější, ale pro někoho možná vřelejší atmosféru. I zde je v nabídce stylová kavárna na střeše s jedinečným výhledem. Noc vás zde vyjde přinejmenším na dva tisíce korun. Pořád moc? Pak zkuste stylový bohémský The Gershwin Hotel (www.gershwinhotel.com), který se pyšní extravagantním interiérem inspirovaným Gaudím. Nejlevnější tzv. „bunker rooms“ vás vyjdou zhruba na tisíc korun za noc.

KAM ZA LEVNÝMI NÁKUPY Shisi

Fanaberie

JF&SON

2488 Broadway Ultra-stylový butik, zde seženete ty nejšílenější trendy kousky cca do sta dolarů.

fanaberienyc.com Podle NY Times nejlepší indie-butik ve městě. A ceny do sta dolarů.

jfandson.tumblr.com Ručně vyráběné doplňky, které neseženete nikde jinde.


I TEXT: ELIŠKA ZIKMUNDOVÁ

Trable po plastice Na plastiku míří většina z nás v touze po lepším vzhledu. Jenže někdy se jizvy hojí pomaleji. Panika ale není namístě.

P

řejete si vypadat lépe a čekáte zázraky na počkání, od čeho také jsou plastické operace, že? A pak se místo dokonalého výsledku objeví otoky nebo se rány hojí pomaleji, než jste si mysleli. Není třeba se ale hroutit. Plastiky totiž stejně jako ostatní zákroky mají svou dobu hojení.

Zdravý zánět To, co pacienta po plastických operacích nejčastěji trápí, jsou otok, zánět a bolest. Proces hojení se odehrává v několika fázích a jeho součástí je tzv. sterilní zánět. Jde o přirozenou reakci tkáně na ope-

I FOTO: PROFIMEDIA.CZ

ZDRAVÍ

Pomoc na dosah Enzymová terapie má ale širší uplatnění než jen při zkrášlování zevnějšku. Stejně dobré zkušenosti s enzymy mají totiž lékaři a pacienti i při dalších chirurgických zákrocích, a to od složité výměny kyčelního kloubu až třeba po trhání zubu. Dobré vědět, až půjdete příště k zubaři.

rační zákrok. Zánět ale není nic špatného, jeho cílem je obrana proti infekci a také obnova poškozených tkání.

Nasaďte si enzymy Aby se rány hojily co nejlépe, je nutné dodržovat pooperační režim. Doporučuje se i enzymová terapie. Enzymy totiž omezují vznik a rozvoj otoků a krevních podlitin a přispívají k tvorbě malé jizvy. „V minulých letech jsme provedli studii použití enzymového preparátu na souboru 100 odoperovaných pacientů a výsledky byly vynikající,“ uvádí Vlastimil Víšek, primář Kliniky plastické a estetické chirurgie

MEDICOM VIP v Praze. Pooperační období bylo při nasazení enzymů výrazně kratší a hojení rychlejší. „Dokonce i konečný výsledek operace byl díky terapii optimalizován jak z pohledu operujícího lékaře, tak pacienta,“ zdůrazňuje přednosti podpůrné enzymové léčby Vlastimil Víšek. INZERCE

ČEKÁ VÁS OPERACE? lék Wobenzym® urychluje hojení zkracuje dobu léčby Hojení rány po operacích (včetně zlomenin) je složitý proces Závisí nejen na velikosti rány, ale i na tom, jak imunita organismu zvládá pooperační fázi, zda zánět či pooperační otok neprodlužují hojení a pacient dodržuje pooperační režim, stanovený lékařem.

Enzymy v našem těle ovlivňují hojení ran a zlomenin Usměrňují průběh zánětu a vstřebávání otoku tak, aby to bylo pro tělo co nejúčelnější a nejrychlejší. Operace a těžké úrazy včetně zlomenin jsou událostmi, na jejichž rychlé zvládnutí nemusí enzymy v našem těle stačit. Proto je vhodné podpořit je enzymy zvenčí. Dlouholeté výzkumy ověřily účinnost unikátní směsi proteolytických enzymů, která je obsažena v jediném tradičním léku systémové enzymoterapie – léku Wobenzym. Účinek jiných enzymových směsí může být zcela odlišný.

Účinná pomoc po operacích Podpůrná léčba Wobenzymem přispívá mimo jiné ke zlepšení prokrvení tkání a činnosti lymfatického systému. Urychluje tak vstřebávání otoků, krevních výronů a podlitin, čímž zmírňuje i bolest. Použití Wobenzymu zkracuje dobu hojení pooperační rány i zlomenin, posiluje oslabenou imunitu a omezuje výskyt pooperačních komplikací např. s hnisáním rány nebo nadměrným jizvením. Pokud jsou při léčbě použita antibiotika, zvyšuje Wobenzym zároveň jejich účinnost. Nejlepšího účinku dosáhneme, začneme- li užívat Wobenzym co nejdříve po operaci, samozřejmě po předchozí konzultaci s ošetřujícím lékařem.

Informujte se u svého lékaře. Více na www.wobenzym.cz Wobenzym, tradiční lék z přírodních zdrojů k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalovou informaci. MUCOS PHARMA CZ, s.r.o., Uhříněveská 448, 252 43 Průhonice, www.wobenzym.cz, konzultace s lékaři na tel.: 800 160 000

Inzerce


ZDRAVÍ

I TEXT: VERONIKA CARMANOVÁ (WWW.KARMAJOGA.CZ) I FOTO: PETRA KLAČKOVÁ I VÍCE O DNI OTEVŘENÝCH DVEŘÍ A WORKSHOPECH V PRAŽSKÉM STUDIU PURE NAJDETE NA WWW.KARMAJOGA.CZ

Sbližte se s jógou Partnerská jóga je dokonalým příkladem spojení příjemného s užitečným. Zlepšete svou fyzičku a duševní rovnováhu a objevte i zcela nový rozměr svého partnerského vztahu.

C

vičitelka Veronika Carmanová studovala jógu v Indii, a co se naučila, předává dál na svých kurzech v Praze a Lysé nad Labem. Studuje také čínskou medicínu se zaměřením na akupunkturu. Její kurzy nabízejí program jak pro úplné začátečníky, tak i pokročilejší cvičence. Více o jejích workshopech v pražském studiu Pure najdete na www. karmajoga.cz.

1

2

„Sedněte si k sobě zády, dlaně položte na kolena a opřete se pevně o sebe. Zavřete oči a pomalu se snažte soustředit na svůj dech. Pomalu ho prohlubte, vnímejte svůj vlastní a pak se postupně nalaďte na partnera a jeho dech. Buďte vnímaví, váš dech se sjednotí, budete na stejné vlně nádechu a výdechu. Setrvejte tak dlouho, jak vám to bude příjemné. Toto samotné může být celá vaše praxe, praxe zklidnění a vnímání dechu (20–30 min). Pokud je to začátek fyzického cvičení, dejte si 5–10 minut.“

Protáhněte se „Dříve než se zvednete ze země, naklopte se jeden na druhého. Zaklesněte si ruce o sebe. Jeden z vás se předkloní a druhý se zapře a svou vahou se položí partnerovi na záda. Nebojte se rozdílné váhy či výšky. Při partnerské józe – stejně tak ve vztahu – je mnohem důležitější respektovat toho druhého, v tomto případě partnerovu flexibilitu. Nikdy se nesnažte partnera svou vahou zatlačit až do nejhlubší pozice. Vnímejte svá těla s pokorou a láskou, postupně to přenášejte do vašeho vztahu, pokud tomu už není tak.“

3 Protočte se „Zády k sobě otevřete paže do stran a uchopte se za ruce. Opět vnímejte svůj dech a při výdechu začněte nejprve rotovat vpravo. Můžete se pokusit položit svou pravou dlaň na partnerovo koleno. Pokud tak daleko společně nedosáhnete, nevadí. Chvíli v pozici vydržte, vraťte se k vnímání svého dechu, vaše páteř rovná, hrudník otevřený. Při výdechu se vracejte do středu a zopakujte opět s výdechem na druhou stranu.“

26

Prodýchejte to


4

Pes hlavou dolů „Pozice zvané pes hlavou dolů a stoj na rukou, to jsou jedny z mých nejoblíbenějších kombinací, ale musíte dbát trochu opatrnosti. Pes hlavou dolů nikdy není dokonalý, vždy je co zlepšovat a váš partner vám s tím může pomoci. Tím, že partner zatlačí chodidly do vašich boků, podaří se vám pozici vytáhnout výše, jako, by z pasu nahoru, a zároveň se lépe uvolnit v zádech. Vnímejte se vzájemně, v této pozici můžete zcela jistě pocítit mimo jiné i vazy a někdo, kdo je má zkrácené, by při této pozici mohl trpět. Také se nikdy neopírejte do páteře samotné, ani když lezete do pozice nahoru či dolů. Svá chodidla chcete směřovat do stran a zapřít se do pánve. Ovšem ani ten, kdo je nahoře, to nemá bez práce. Snažte si srovnat dlaně, ramena a pánev tak, aby vše bylo nad sebou v jedné rovině. Z pozice je příprava na stoj na rukou.“

„Partnerova váha ponořená zcela dolů do vašich lýtek (pozor, ne kolen) vám pomůže se zvednout do pozice kobry malinko hlouběji, než byste dosáhla sama. Může vám jemně pomoci i tím, že vás uchopí za ruce a ve výdrži vás přidrží. Zůstaňte tak dlouho, jak je vám to příjemné. Na závěr nechte, aby vám partner pustil dlaně, a zkuste v pozici zůstat ještě tři dechy bez pomoci jeho paží. V pozici se opět soustřeďte na svůj dech a otevírání hrudníku, ramena rolujte dozadu od uší.“

5

6

Předklon vsedě „K celkovému protažení zad patří hluboký předklon vsedě. Zde, v pozici s partnerem, můžete objevovat hlubší formu tohoto cviku. Pozice vás jakoby uzavírá do sebe, ale partnerova přítomnost a jeho blízkost může změnit pocit z této pozice. Vnímejte nejen své protažení, ale i pocity, které přijdou. Buďte v roli pozorovatele, vše registrujte a nechte opět volně odplynout. Partner nahoře má pozici přesně opačnou. Pracuje na otevření hrudníku a celkovém protažení a otevření přední části těla. Obě pozice se tímto skvěle doplňují.“

INZERCE

Otevřete hrud’


ZDRAVÍ

I TEXT: VERONIKA CARMANOVÁ (KARMAJOGA.CZ)

I FOTO: PETRA KLAČKOVÁ

Cviky na zpevnění Symetrie těl

1

„Lodička většinou bývá utrpením pro všechny, bez ohledu na pohlaví. Spojte síly, a společně můžete obeplout celý svět. Ve dvou je tato pozice jednodušší a s rovnováhou vám pomáhá zapření se do chodidel partnera. Nicméně pořád hlídáme rovnou páteř a otevřený hrudník. Pokud je to pro vás moc jednoduché, hrajte si. Můžete střídat paže venku, nohy u sebe, s pozicí nohy od sebe do véčka a paže uprostřed. Na závěr se pusťte úplně a vydržte co nejdéle.“

2

Sladká tečka Pouze pro pokročilé! Pokud jste náramně sehraní a józe se už nějakou dobu věnujete, zkuste prohlubovat svou důvěru dále, pomocí akro jógy. Pozice letadla (vlevo): Partner dole musí mít zpevněné nohy včetně kolen. Jeho chodidla se ponoří do vašich třísel a pak se už zpevníte a odevzdáte. Obrácený most (vpravo): Nejprve si stoupněte partnerovi vedle hlavy a opřete svou páteř do jeho chodidel. Naprosto se odevzdejte do záklonu, partner vás pak nadzvedne za kotníky.

28

Miminka „Pozice dítěte na sobě je mnohem těžší, než se může na první pohled zdát. Partner dole se musí krásně uvolnit, tak aby jeho hřbet poskytl stabilní podklad pro druhé dítě nahoře. Zde se musí zapojit nejen důvěra, ale také hluboký stabilizační systém. Uvolňující pozice, vhodné zařadit před společnou šavásánou, neboli odpočinkem na závěr společného cvičení.“

Dvě prkna „I pozice dvou prken na sobě je především o síle a zpevňování středu těla. Partner nahoře dbá na to, aby své kotníky umístil přímo nad ramena, a obráceně – svá ramena nad kotníky partnera dole. Oba dva držte své tělo pevně a rovně, kostrč prodlouženou k patám a podkolenní jamky zvednuté vzhůru. Můžete si vystřídat pozice či společně zkusit kliky. Fantazii se meze nekladou, hrajte si.“

3


JÍDLO

I TEXT: PETR HOLEČEK

I FOTO: PETR HOLEČEK, PROFIMEDIA.CZ

„Miluju vepřo knedlo zelo, ale Čechy jsem naučil jíst lilek,“ říká postarší sympaťák Dimitris Nedelkos. Majitel pražské taverny Olympos je Řek každým coulem. V Česku se mu daří. Řekům se u nás vůbec daří.

Č

eská kuchyně je hodně těžká. Ale málokdy odolám jakékoli české úpravě tučného masa,“ směje se osmapadesátiletý Dimitris. Sedíme ve vkusně zařízené restauraci v pražské Kubelíkově ulici. Sníst si pravé „Řecko“ do taverny Olympos sem chodí gurmáni i samotní Řekové už třináct let. „To už je tolik let? Proboha,

Řecko knedlo zelo mně bude za chvilku šedesát,“ zhrozí se Dimitris a otáčí se na mladšího kolegu, který s námi sedí u stolu. Představí se jako Theodoros. „Můj syn. Jednou restauraci převezme. Ještě mám syna Petrose, ale ten je teď v Řecku,“ vysvětluje. Olympos je nejstarší řecká restaurace v Praze a patří do zlatého fondu středomořských kuchyní u nás.

Bez Akropole to nejde Na stole mi přistálo preso silné jako trám nad námi. Tady se s ničím nemažou. „Kuchyni vedu já. Máme sedm kuchařů a při provozu až devět lidí na place,“ ukazuje mi zázemí Dimitris. Dnes se do útrob zvenčí nenápadné taverny vejde na tři stovky hostů. Velikým plusem je rozlehlá zahrada ve vnitrobloku. Za řadami stolů je dětské hřiště, venkovní pec a na stěnách namalovaná Akropole a Soluň.

Další Řekové v Česku Skvělá řecká taverna je v Davli u Prahy, jmenuje se Thessaloniki. Řekové milují i restauraci Kavala v Praze 6 nebo Delphi na pražském podolském nábřeží. V Korunní ulici na Vinohradech je milá malá taverna Kri-Kri. Tady chutná retsina zatraceně svěže.

Klasické obrázky řeckých hospod všude po světě. „Začínali jsme v roce 1997 na Pohořelci. Řecká kuchyně v Česku chyběla. Jedna malinká hospoda byla tehdy na Malé Straně, ale to bylo všechno. Tak jsme to zkusili a postupně jsme získali tento prostor. Nejdřív jsme měli osm stolů uvnitř, na zahradu jsme se dostali později,“ říká pyšně Dimitris a poplácává trám zahradní pergoly.

Češi nechápali předkrmy „Jak Češi tenkrát reagovali na výraznou řeckou kuchyni?“ ptám se. „Začátky byly těžké. Češi nebyli na takový druh gastronomie zvyklí. Neuměli si jídlo vychutnat. Také nebyli zvyklí na předkrmy. Chození do restaurace na dobré jídlo si museli teprve zařadit do životního stylu,“ říká Dimitris. Jeho devětadvacetiletý syn Theodoros se přidává: „V Řecku trvá večeře třeba i několik hodin. U jídla se jedná, sla-

30


ví i odpočívá. S tím je spojené servírování několika chodů a také to, že se ochutnává z velké mísy. V Česku je způsob servírování lidovější. Dřív byli Češi zvyklí na to, že měl každý svou misku s řeckým salátem.“ Ale nejen mentalita Čechů dělala Řekům v devadesátých letech problémy. Gastronomie nebyla módou a ingredience nebyly k sehnání. „Dnes už je to o mnoho lepší, stejně si ale sýry, olivy, vína a jogurty vozíme z Řecka,“ pokračuje Theodoros. Maso a zeleninu kuchyně Olympu nakupuje v Česku, ryby tahá z Turecka. „Základem naší kuchyně je zelenina, ryby a jehněčí maso,“ dodává syn.

Řekové z Písku Řecká kuchyně je lehká, jednoduchá, chuťově výrazná a rozhodně není překombinovaná. V tom je její kouzlo. Čerstvé suroviny, hlavně bylinky a jde se na věc. V dobré řecké taverně nehleďte na peníze a neváhejte ochutnat třeba pět předkrmů a hlavních chodů. V Řecku se tradičně servírují doprostřed stolu a každý si bere, co mu zrovna chutná. „Řecká kuchyně je opravdu založená na jednoduchých, lehce stravitelných jídlech, zelenině, olivovém oleji, rybách a sýrech. To samozřejmě vyplývá z polohy Řecka. Češi mají naproti tomu raději omáčky, těžká masa a kachny. Ale musím říct, že v posledních letech se stravovací návyky Čechů posunuly ke zdravější variantě. Třeba u nás v restaura-

Polední pomazání Lehký oběd? Zkuste v Olympu skvělé řecké pomazánky. Hlavně jogurtovo-česnekové tzatziki, lilkovou nebo jikrovou taramosalatu. Na high society party se hodí ančovičky marinované ve vinném octě a oleji, chlapi na zapíječce syna ocení hovězí jazyk marinovaný v oleji a citronu. A dámy, v taverně Olympos dostanete na lopatky každého chlapa vyhlášeným kyperským sýrem chaloumi, který se podává smažený. Nebude chápat, že se nerozteče, když není obalený.

ci se hodně objednávají zeleninové saláty, ryby a mořské plody,“ přidává k tématu Vierka Jarolímková. Čtyřiačtyřicetiletá majitelka, provozní a kuchařka v jedné osobě vede vyhlášenou řeckou restauraci Poseidon v Písku. Začínala v Německu, pak si otevřela restauraci v Domažlicích. Teď nabízí svoje služby tady a na internetu si ji lidé nemohou vynachválit.

Řekům otevíráme dveře

UDĚLEJTE SI PAPOUTSAKI! To vařili řečtí kuchaři již v Istanbulu svým tureckým pánům. Není to zase tak těžké. Recept přímo od Dimitrise. Ingredience: • 2 lilky • 1 velká cibule • 500 g mletého masa (mix. vepřového a hovězího) • 2 oloupaná nakrájená rajčata (nebo 4 lžíce drcených) • hrst sekané petrželky • pepř • sůl • olivový olej • bešamel • 500 ml plnotučného mléka • 100 g másla • 2 lžíce hladké mouky • 1 vejce • 2 celá rajčata • 300 g mozzarelly Postup: 1. Lilky rozkrojte podélně a osolte. 2. Cibuli nakrájejte na kostičky, osmahněte na olivovém oleji, opečte na ní mleté maso, přidejte rajčata, sekanou petrželku, osolte a opepřete. 3. Dále si připravte bešamel. Do hrnce vlijte 250 ml mléka, přidejte máslo a vařte. V druhé půlce mléka rozmíchejte mouku a za stálého míchání zavařte do vroucího mléka, zase solte. Vmíchejte celá vejce. A míchejte, míchejte, míchejte. Až to prochladne. 4. Lilky smažte prudce a krátce z obou stran v olivovém oleji. Pak okapejte olej. 5. Dužinu na straně řezu pomocí lžíce vmáčkněte dovnitř, takže se vytvoří důlek. 6. Lilky naplňte masovou směsí, bešamelem a plátky rajčat. Posypte je strouhanou mozzarellou a zapečte v troubě, tak půl hodiny při 200 °C.

Víte, že Řekové vynalezli

bešamel a že polévku nejedí jako první chod, ale úplně nakonec?

Věhlas Jarolímkové se dostal i ke starým matadorům v pražském Olympu. A to je co říci, vždyť řeckých restaurací je v Česku oproti jiným kuchyním celkem hodně. „Máte pravdu, řeckých restaurací je tady víc. Je to i tím, že hodně Řeků se už tady narodilo. Řecké restaurace jsou mezi lidmi oblíbené, připomínají jim dovolenou u moře a takový gyros si jen tak doma neuděláte,“ říká Jarolímková. Ten také patří ke specialitám jejího podniku. A také chobotnice, souvlaki (takový řecký špíz) a zelenina na grilu. „Máme i tajný recept. Právě na přípravu chobotnice nebo na metaxovou omáčku,“ dodává. Její kolegové z Prahy si také zakládají na chobotnici, kterou připravují na grilu. A hodně pyšní jsou na své vymazlené předkrmy, plody moře a samozřejmě geniální musaku, která se skládá z vrstev mletého masa, brambor, lilku, rajčat a bešamelové omáčky. „O tom se nevypráví, to se musí ochutnat. Denně u nás spotřebujeme padesát kilo zeleniny. Každý den vyšperkujeme jinou specialitu, přijďte místo toho čtení radši na večeři,“ posílají vzkaz řečtí gurmáni z Olympu.

Theodoros Jeho otec založil jednu z prvních pražských řeckých restaurací Olympos. Koncem 90. let se ale ještě české stravovací návyky a kultura řeckého mnohahodinového hodování míjely. „Dnes už je to všechno mnohem lepší,“ říká.

Řekové mají meze Španěláci mají „tapas“, Řekové zase „mezédes“. Talířky s malými chuťovkami. Keftédes: karbanátky Piperies tiganites: smažené paprikové lusky Dolmádes: plněné zelné závitky Taramosalata: pyré z tresčích jater

31


Přesto ji nakonec uviděl. Stála v loby, otevřela velké mosazné dveře. Vedly do nekonečně dlouhého, úzkého tunelu vystlaného rudým sametem. Pak další mosazné dveře. Vešli do starého dřevěného sálu. Podél stěn samá zrcadla a v nich se zhlíží příliš napudrovaní hošani, útlí námořníci v zánovních uniformách, herečky z nějakého španělského flamenkového souboru, jako by právě přitáhli odněkud z poválečné Evropy. Nacho si sedá za stolek k velké hromadě starých desek. Vedle stojí gramofon. Lidé se začínají hýbat, vyzývat pohledy.

dvě povídky,

Věčná tančírna

jedno téma,

dvě pohlaví, dva pohledy

acho si chtěl odsednout. Ta stará ženská trochu páchla. Sírou? Na hlavě měla i v tom parnu vlněnou kšiltovku s bambulí a vypadala, že je šílená. Přisedla si k němu na lavičku v parku, který už dávno nebyl parkem, ale začínajícím smetištěm. Rozpadal se stejně jako Nacho, stejně jako Buenos Aires, to nablýskané město starých časů, ta olezlá ruina dneška. Znenadání se k němu obrátila a on ji poznal. Byla to Dona Elena. Neumřela už náhodou? Ale byla to vůbec ona, nebo jen podoba v nějaké jiné existenci, další jeho feťácký přelud? „Ty prý pouštíš někde desky.“ „Jo. Teda, vlastně už ne... co Discobola zkrachovala, od tý doby jsem na dně, co si píchám sračky a nemám na koks.“

N 32

„Mám pro tebe prácičku,“ řekla, jako by byl nějaký údržbář. Jako by o něm věděla všechno, to, že musel prodat desky, že už nehraje na nic, ani na gramofony, ani na svůj starý bandoneon. Nacho neodpověděl. „Přijď dneska večer do tančírny v Puerto Madero, do čísla 125. Můžeš nám pouštět nějaké tangové šlágry. Víš, kde to je? Troufneš si?“ V deset večer se přistihl, jak se obléká. Když našel číslo 125 v přístavu Puerto Madero, kde loft stojí stejně jako zaoceánská loď, zjistil, že je tam Hilton. Zmátlo ho to. Co by páchnoucí Dona Elena asi tak dělala v Hiltonu? Zaklel. Celý večer, kdy mohl aspoň u McDonalda zaskočit za Carlose při vymývání friťáků, aby si vydělal na jídlo, je v háji.

Dobrá, na začátek milovaného Gardela. Dona Elena na něj povzbudivě mrkla. Pořád měla na hlavě tu kšiltovku a proboha, pod kabátem saténové šatičky a červené lakovky. Právě ji vyzval k tanci maličký japonský námořník. Nacho si ale zakázal údiv. Je tady kvůli práci. Pouští starouškům staré desky. Starouškům? Vždyť ani vůbec staří nejsou?!! Kde má Dona Elena všechny vrásky? Jak to, že její šaty vypadají tak nově? Nacho si vzpomněl, že tady v čísle 125 byl kdysi Dům imigrantů. Tady se všichni ubytovávali po cestě z Evropy, vybírali si navzájem vši, tančili na milongách, žebrali, snili. Sem přijel jeho děda, poražený republikán ze španělské občanské války a taky možná vedle na palandě spal Mengele. Dostal strach. Ten maličký námořník pustil Donu Elenu a šine si to k němu. Nacho položí na gramofon další desku, lehce, jako ptačí křídlo, které by se mohlo zlomit. Námořníček, porcelánová figurka, kterou vyvrhlo moře na pláž, si ho tiskne na hruď. Jedna, dva, tři. Krok za krokem milonga jeho života končí. Z tohohle tripu už se neprobere. Dona Elena s námořníčkem ho chlácholí. Prý ho potřebují, někoho, jako je on, někoho, kdo rozumí hudbě a je mladý a hned tak nemusí jít spát. Může zůstat navždycky. Melou o věčném mládí, věčném pouštění desek, navždycky protančených světech. Nacho souhlasí. Pak se propadá, letí a vznáší se černými dírami zapomnění do starého tangového šlágru, odkud není návratu. Ale alespoň jednou pouštěl to, co chtěl. A že souhlasil? Všichni jednou budeme souhlasit.

NA TÉMA

Dýdžej napsala

Markéta Pilátová ILUSTRACE

ZUZANA RAICH LOVÁ


Ĺ˜ecko Kypr Ĺ™eckĂŠ ostrovy Destinace

LASTMINUTE NABĂ?DKY

Rhodos z Brna Korfu Zakynthos KrĂŠta z Brna OlympskĂĄ riviĂŠra PeloponĂŠs PeloponĂŠs - „Kudy kam v Ĺ˜ecku “ Zakynthos z Brna Kypr 

TermĂ­n

13.09. - 23.09. 15.09. - 26.09. 15.09. - 26.09. 17.09. - 28.09. 19.09 - 29.09. 19.09. - 29.09. 19.09. - 29.09. 20.09. - 30.09. 06.10. - 17.10.

Dny

11 12 12 12 11 11 11 11 12

UbytovĂĄnĂ­

Strava

H2+* H2+* H3* H3* ST ST ST ST H3*

PP PP BB PP BS PP PP BS PP

Cena (KÄ?)

10 990 10 990 10 990 13 500 10 990 12 500 12 500 8 990 15 990

J RAMBA H Y IUM

SpeciĂĄlnĂ­ nabĂ­dky – Ĺ˜ecko a Kypr levnÄ› pro vĹĄechny – DotovanĂŠ zĂĄjezdy

Destinace

TermĂ­n

Dny

9 PeloponÊs 29.09. - 08.10. 11 Kypr - pobyt s 1 výletem v ceně 28.10. - 07.11. Kypr - týdenní pobyty od 07.11.2011 do 2.1.2012 8 8 Silvestr na Kypru 26.12. - 02.01. H - hotel, ST - studio, BS - bez stravy, PP - polopenze, AL - all inclusive

UbytovĂĄnĂ­

Strava

ST H3* H3* H3*

PP PP PP PP

Cena (KÄ?)

10 990 12 800 11 100 11 100

katalogy zasĂ­lĂĄme zdarma

VTT – Praha 2, JeÄ?nĂĄ 10, tel.: 224 920 177, info@vtt.cz, Brno – JosefskĂĄ 8, tel.: 542 210 736, brno@vtt.cz zelenĂĄ linka: 800 100 130 • www.vtt.cz • www.facebook.com/ck.vtt

VSTUD ww

us w.

v ta

pr

av

a.c

z

MBA Chci to zkusit jinak... Sebevědoměji... LÊpe...

DvousemestrĂĄlnÄ› V Ä?eĹĄtinÄ› i slovenĹĄtinÄ› DistanÄ?nÄ› Za 115 200,- KÄ? 2' ! % 3$4

PALĂ C KONVIKT ) ! *+, --. .. $ -, /0 **+ *+1 .--

      ! "#" $% &  '"" ( $% (

WWW.USTAVPRAVA.CZ


magazín WOMEN ONLY 9/11