Issuu on Google+

■ PŘIPRAVILI: PETR HOLEČEK, IVA-HEDVIKA ZÝKOVÁ A JAN POMUK ŠTĚPÁNEK

■ ILUSTRACE: GABRIELA PROCHÁZKOVÁ

Jedenden mlékaři

NA VLASTNÍ KŮŽI

Šéf Jan Miller nás za tmy vede do kravína.

Před úsvitem dojíme, krmíme telata, pak víčkujeme jogurty, myjeme savem kádě od tvarohu a nakonec vjíždíme do města s bučící dodávkou jako cirkusáci. Na den jsme si na vlastní kůži zkusili práci mlékařů. Se vším všudy.

D

ojíme už od brzkého rána, přispěte si a přijeďte na šestou,“ napsal nám vtipně do mailu Jan Miller, který má ve Svrkyni za Suchdolem sto dojných krav a mezi vesnicemi kolem šest stovek hektarů půdy. Balíme si náhradní boty, staré oblečení, mejdlo, ručník a jedeme! Je šest ráno a my bolavě mžouráme do tmy, mrholení a zimy. Jsme asi třicet kilometrů za Prahou, ale připadáme si jako na nějaké jiné planetě. Bláto, obrysy zemědělských strojů a vůně kravína. Vítá nás farmář Jan Miller a míří s námi do obrovské budovy plné krav. Uvnitř jsou dva lidé, kteří vědí, co dělají. A tři, co se motají jako nudle v bandě – to jsme my. Jsme v takzvané rybárně. Vypadá to tu jako v autodílně, nad námi po rampě chodí dokola krávy a každá má svůj boxík na dojení.

Při dojení jsem měla dojem, že tu krávu trochu obtěžuju

„Nejdřív musíš struky na vemeně očistit,“ vysvětluje na začátek Petrovi zootechnik Honza Hála. „Pak odstříknout mlíko, které může být uvnitř kontaminovaný,“ pokračuje a bere zkušeně jeden z podvěsků do ruky. Ten pinďourek trčící z vemena má dva svěrací kroužky, které musíme šikovně zmáčknout, aby mléko vystříklo. Uhm. Zkoušíme to. Začíná kolegyně Iva, ale zjišťuje, že to není tak snadné, jak by se mohlo z popisu zdát. „Měla jsem dojem, že už tu krávu trochu obtěžuju, a taky jsem si možná koledovala o to, aby mi to dala najevo nějakým kopancem, když jsem v zápalu snažení strkala hlavu přesně tam, kam jsem neměla,“ říká Iva, ale to už se do akce chystá kolega Petr, kterému se po krátkém boji podaří nasadit krávě na vemena dojicí odsávačky... či jak se tomu říká. Docela věda. Dozvídáme se, že během jednoho dojení takto dostanete z krávy kolem deseti litrů mléka. „Ročně z jedné krávy vydojíte deset tisíc litrů. Máme tu i rekordmanku, ze které jsme dostali dvacet tisíc,“ říká Miller. V roce 2008 byla vyhlášená vůbec nejlepší dojnicí roku. Gratulujeme!

Nejdříve je třeba trochu mléka odstříknout.

Jak byste se tvářili vy při dojení krávy?

V zimě je zima. No a co?

Náš nový šéf Jan Miller je sympaťák. Bere nás do kanclíku na kafe. Zootechnik Honza Hála odklepává cigáro do zlatého poháru, který sám dostal jako nejlepší honák. Jak se slučuje dojení krav a ho-

Tomuhle býčkovi jsou dva týdny. Roztomilé.

23


magazín MEN ONLY 11/11