Issuu on Google+

men only

první unisexový magazín červen 2012 zdarma

Tebe obehrál kluk! Seš trapná

Z druhé strany časopisu si užijte čtení pro ženy

Na vlastní kůži jsme zkusili trénink s nejlepším ženským fotbalovým týmem v zemi. Nestačili jsme se divit.

EURO2012

Dva magazíny v jednom

Švejci míří na fotbal. Co naše borce čeká


11. - 24. června

SLEVA NA VŠECHNO Rohová sedací souprava,

umělá kůže, rozměry: 201 × 72 × 80 cm, 10110016-00, 01

Sleva

44%

9 999,-

30%

5555,– ROHOVÁ SEDACÍ SOUPRAVA

MIMOŘÁDNÁ SLEVA NA

ZAHRADNÍ NÁBYTEK

Nabídka platí od 11.6. do 24.6.2012 nebo do vyprodání zásob. *Slevy se odečítají z doporučených prodejních cen a nevztahují se na akční a již zlevněné zboží a elektroniku.

PRAHA • BRNO • CHOMUTOV • ZNOJMO • TÁBOR • PLZEŇ • TEPLICE • MLADÁ BOLESLAV • HRADEC KRÁLOVÉ • ZLÍN

www.asko.cz

1


Máme hlavy! Ukazujeme se! Krpaté vesnické hřiště připomíná spíš louku. Před zraky klidně i šedesáti Homolků nastupují dvě jedenáctky jiných Homolků. Rozcvičují se, líně nakopávají balóny, které pomalu dopadávají daleko od prázdné brány, přihrávají si, rozklusávají se a tváří se, že všechny ty minely jsou součástí tréninku a svou nešikovnost zakrývají teatrální ležérností. „To je přebor?“ ptám se místních. „My jsme ještě o dvě třídy níž!“ všichni se zasmějí a pak hořce mávnou rukou. Ale přišli. Jako vždycky.

■ ilustrace na titulní straně: václav šlajch

■ ilustrace: Miroslav voMáčka – voMi

Fotbal je u nás fenoménem napříč celým společenským spektrem. Pozice sportovního reprezentanta v zemi, jejíž národ trpí až chorobným poraženectvím, musí být příšerná. Tím spíše, že z generace hráčů, kteří mohli vyhrát euro 2004, si drží formu jen Petr Čech. A s ním na hřiště vyběhne současná česká bestofka, jejíž šance na úspěch převlékla mnoho čecháčkovských fanoušků nadobro do hokejových dresů. „Tři zápasy (prohrané) a šupito presto domů,“ zní hrdě v nejedné z internetových diskuzí. „Rusáci nám dají pětku!“ hněte depku o pár řádků dál někdo jiný. „Baletka Baroš ukončí kariéru. Bílek by měl pracovat jako ostatní lidi za 15 čistýho!“ navazuje Lukáš z Brna.

ObSAH

men

V diskuzi k článku o nahé aktivistce, která se pokusila unést pohár a tím upoutala pozornost na riziko velkého růstu prostituce na Ukrajině po dobu konání turnaje, se dočtete třeba i to, že se „ženský nemají s**t do fotbalu“ a že „je má malý a že její starosti bych chtěl mít.“ Objektivně: Ona by radši měla ty naše. Na louce chlapi odborně křičí odborná hesla: Záda! Běháme a koukáme! Máme hlavy! Ukazujeme se! O poločase pak obchází jeden z hráčů ochoz a nesměle se ptá: „Ty vole, nepudeš na pár minut kopat? Máme prázdnou lavičku,“ a všichni ti odborníci, co si mohli vyřvat plíce a co se narodili s elektronickou tužkou v ruce jen vykuleně kroutí hlavou. Zápas končí za teatrálního ironického potlesku rozhodčímu, který v nastaveném čase písknul penaltu za ruku v pokutovém území a tím vlastně rozhodl zápas. Ani neví, jak k tomu přišel, ale šourá se ze hřiště a lidi na něj řvou: Debile vole, děkujeme, pane rozhodčí! Přitom on jediný dnes neudělal chybu.

only

4 Kulturní tipy

co nepropást v červnu

5 Gadgets

zahrádky pro technické hračičky

6 Haluz

Fakt divné zprávy ze světa

7 Top 10

co možná nevíte o ridley Scottovi

Velké téma o nadcházejícím ME ve fotbale čtěte na stranách 12 - 17.

8 Můj svět

Jak žije andrej polák

9 Móda

bacha na havajské košile

HOSTÉ ČÍSLA václav ŠlaJch ilustrátor

Kdo se podílel na výrobě tohoto vydání gabriela procházková ilustrátorka

TobiአJiroUS

spisovatel

10 Sex

bizarní sexuální pomůcky

11 Mix

z šatníků diktátorů

12 Téma

vše o eUrU 2012

18 Rozhovor

Fotbalista gebre Selassie

22 Na vlastní kůži

Fotbalový trénink s holkama

Je autorem ilustrace na titulní straně a všech dalších ilustrací týkajících se Eura. václav Šlajch, narozen 1980, komiksový autor a ilustrátor. v roce 2007 absolvoval bakalářské studium na Ústavu umění a designu v plzni, obor ilustrace. výsledkem jeho bakalářské práce byl šestašedesátistránkový komiks 815 tajemství fialové krabičky. Žije a pracuje v plzni.

Její ilustrace uvozuje reportáž o tom, jak jsme si zkusili hrát fotbal s nejlepšími fotbalistkami Česka. absolventka oboru grafický design na SUŠ václava hollara studuje druhým rokem vizuální design na ústecké Univerzitě Jana evangelisty purkyně. Momentálně je na stáži v izraelském Jeruzalémě, kde na bezalel academy of arts and Design studuje obor Fine arts. a pěstuje si závislost na falafelu.

Přijal naši výzvu a na téma „Jdeme na fotbal“ sepsal povídku o Euru. Jeho debut Slova pro bílý papír redigoval egon bondy. Další sbírka zakončený deník je ovlivněna poetikou J. h. krchovského. průlomem je soubor povídek počkej na mě, valentýne. Následuje román Než vodopády spadnou a výběr z poezie za dvacet let Noční můry noční můry.

26 Lanovky

Ty nejdivnější lanovky světa

28 4x Polsko

Tipy na výlety

30 Nejlepší motorky

Nejstylovější motorky současnosti

32 Fanouškovo auto

Jak si na eUro načančat káru

33 Povídka

Tobiáš Jirous o eUrU

34 EURO, hrací plán

kdo, kdy, kde s kým a proč

3


xxxxx ■ TexT: jan jarvis

■ foTo: profimedia.cz, ČTK, jarosLav sÝBeK/mf dnes/profimedia.cz

tací světově významných tvůrců a teoretiků designu. Zasvěcení o události samozřejmě vědí, ale nezasvěcení by se mohli nechat zasvětit.

Zapište si

dodiáre ˇ

17.6.

Pitbull, Tip Sport Arena Praha Plešatej bílej rapper v obleku s laserovou monumentální světelnou šou… nejde si to odmyslet, ale je z toho cítit taková trochu balíkovost? Se běžte podívat, kam se to řítíme.

10.6.

Billy Talent, Lucerna Velký sál Praha Vrací se k nám kanadští pekáči moderního střihu. Vzpomínáte si, že v roce 2007 tu dělali předskokany skupině My Chemical Romance? Pak tu byli v listopadu 2009, když slavil bubeník Solowoniuk narozeniny. A taky tu předskakovali skupině Green Day. A dnes tahle středoškolská punková skupina vystupuje ve velkém sále Lucerny.

18.6.

La Bohéme, La Fabrika Praha Skvělí tanečníci a hudebníci spolu na jednom pódiu v projektu tanečního divadla na motivy slavné opery Giacoma Pucciniho. Prague City Dance Theatre s Athanor Orchestra a zpívající Dasha.

22.–24.6.

Sympozium, Divadlo Reduta Brno Mezinárodní bienále grafického designu v Brně odstartují třídenním cyklem přednášek a prezen-

› › › 16. 6. fichtl slet VIII, Snoupošovy Pořádá sbor dobrovolných hasičů.

4

Duran Duran, o2 Arena Praha Nejoblíbenější skupina princezny Diany je jakousi reminiscencí artové pompéznosti osmdesátých let. Jejich historie je strhující čtení a budete-li si někdy chtít udělat obrázek o tom, jak fungoval showbyznys osmdesátých let, přečtěte si jejich biografii. Je tam všechno a o všech.

24.6.

Zorganizovali jsme vám na pár týdnů život. Co všechno byste neměli v červnu propást?

Pro otrlé!

27.6.

She Wants Revenge, Lucerna music club Praha Zvuk kalifornského dua k nám před několika lety přilétl na vlnách MySpace mánie. V Americe prodali přes čtvrt milionů kusů svého debutu. Zatím vydali 3 alba postpunkového, lehce zadumaného indie rocku.

27.6.

Gonjasufi, MeetFactory Praha Americký rapper a producent Sumach Ech aka Gonjasufi vyráží do světa tříčlennou skupinou vybavenou samplery a syntetizéry. Staví se i v Praze.

1.–7.7.

XV. Všesokolský slet, Synot Tip Arena Praha Očekává se účast až 15.000 cvičenců v 17 hromadných skladbách. Ke 150. výročí založení první sokolské tělocvičné jednoty se uskuteční i průvod Prahou. První slet proběhl v roce 1884, přijďte se podívat, co se Sokolové od té doby naučili.

Bizarní akce pro milovníky perverzní zábavy 30. 6. Burza Tchořovice u Blatné Píše se tu: „Přijďte prodat, co vám doma přebývá, nebo koupit, co ještě nemáte. Toalety zajištěny.“

9. 6. extraliga Judo + Mistrovství ČR ve fitness a kulturistice, Brno Skutečně vybraná společnost. Opravdu vybraná, v tom slova smyslu, že je opravdu vysledovaná… dost jasně vymezená. A s takovejma bejvá největší sranda.

9. 6. Muzeum historických toalet a nočníků, Třebotov Prohlídka záchodů rozšířena o doprovodnou ochutnávku vína. Fakt!


■ text: jan pomuk štěpánek

■ foto: archiv výrobců

gadgets

Domácízahrádka Farmaření není žádná věda. Zkuste si vychytávky z ThinkGeek.com

Pěstujte si kávu cca 200 Kč

Root Vue Farm

Domácí katuka

cca 600 Kč

Čas na zalévání

Prosklená malá farma je dodávána i se semínky. Koukejte jak vám roste svačina.

cca 260 Kč

Hodinky, které pohání voda. Zalévejte, jinak vám pojdou jako opuštěná květina.

cca 300 Kč

Výrobce Grow Your Own Coffee slibuje sklizeň do tří až čtyř týdnů.

Tahle bylinka roste především v jihovýchodní Asii. A teď může přesídlit i k vám domů.

Tu máš banána! cca 200 Kč

Žampióny z PETky cca 400 Kč

Otevřete víčko, pravidelně zalévejte a výrobce slibuje několikakilovou úrodu žampiónů.

Popravdě, banány z toho nesklidíte. Ale máte doma banánovník. To se taky počítá.

Sekvoj do obýváku cca 140 Kč

Sekvoje jsou monumentální stromy. Tedy pokud nerostou z plechovky. Jako ten váš.

Hodně drsné chilly cca 100 Kč

Má se zalévat vodou, ale pokud chcete fakt pálivé, zalívejte třeba pálenkou. inzerce


halUz

■ TexT a KOmiKS: jan jarvis

■ ilUSTRace: marek nenutil aka openmindz306

Divnézprávy zesvěta Stop aftům!

Koňské sliny zacelují afty. Zjistil to Rumunský kočí Greougourz Ciamanzii, když se líbal se svým koněm. O koňské sliny mají nyní eminentní zájem přední farmaceutické firmy. Cena koňských slin na burze prudce stoupla. Ciamanzii to okomentoval: „Mně je to jedno. Já afty nemám.“

Robinson objeven

Americký satelit Clinton Shame AX 33 objevil v Tichém oceánu nový ostrůvek. Námořníci, kteří se k němu vypravili, našli na ostrově velkém šest čtverečních kilometrů trosečníka. Muž se na ostrově narodil před devětašedesáti lety trosečnici, která krátce poté, co chlapec dožil osmnácti let zemřela. Muž byl překvapivě psychicky i fyzicky zdráv, podle jeho slov i díky tomu, že po celou dobu udržoval zdravý partnerský vztah s prázdnou krabičkou od sirek.

DDacánci „A tady v Mělníku jezděj lidi taxíkama jo?“

6

Nová teorie

Podle ruského badatele Vladimíra Chrustanikovova se původní obyvatelé dostali do Ameriky tak, že ledovou plochu spojující kontinenty podplavali. „Měření dokazují, že ledová plocha nebyla delší než 650 kilometrů. Těžko by to s ženami a dětmi přešli. Museli to podplavat. Na velrybách,“ prohlásil Chrustanikovov, načež byl zbaven titulu Doktor Antropologie a musel odstoupit z profesorského sboru univerzity v Petrohradu a odevzdat rituálně pár vyfasovaných papučí.

Bez ega to jde líp!

Muž, kterého singapurští chirurgové během operace mozku nedopatřením zbavili ega, nebude žalovat ani nemocnici ani operující lékaře. Prý nevidí důvod. V práci dobrovolně sestoupil o čtyři pracovní pozice níže a vyměnil terénní jeep za elektrické dámské kolo.

Krátké zprávy Na světě je nejméně stromů za posledních 370 let. Výsledky globálního sčítání však nejsou stoprocentní, protože Čína počet svých stromů tají. ● Na Ostravsku byl zatčen nezletilý chlapec za prodej pervitinu. Podle dělnické mládeže nesou zodpovědnost místní Romové a chystají protestní pochod za podporu rodin s dětmi. ● V Namibii stávkují topenáři. Už osmým rokem a bez efektu. ● Newyorský kouzelník to trochu přehnal, když se na dětské oslavě narozenin proměnil v brusinkovou paštiku. Slízal ho retrívr.

Dacánek Princátko a Dacánek Hrabátko jsou dva krásní lidé. Často se ocitají v bizarních, existencionálně hlubokých mikrosituacích. Často se v nich ocitáme i my ostatní, běžní a odulí, ale málokdy dokážeme snadno opominutelný okamžik prožít naplno. Sledujte příběhy Dacánků, velmožů arogance a arcibožíčků nádherenství, a budete se stávat moudrými.

„Jsme v Litvínově...“


■ TexT: jan jarvis

1

10

Nejdivnější zakázky

2

Ridley Scott je podepsán i pod několika reklamami, třeba na Nissana, na Pepsi, v roce 1984 natočil reklamu pro Apple, nebo pro Chanel. Jako výkonný producent se podílel i na několika televizních sériích.

Letos slaví 25. narozeniny jeho Blade Runner. Scottův seznam herců na hlavní roli obsahoval například Nicholsona, Newmana, Al Pacina, Hoffmana, Hackmana, Eastwooda i Schwarzeneggera.

Jeho filmy posbíraly 31 oscarových nominací, z toho proměnily 9. Sám ale Oscara nemá, byl na něj třikrát nominován a to za filmy Černý jestřáb sestřelen, Gladiátor a Thelma a Louise.

4

Nestarší film

Ridley Scott Dokáže točit kultovní artové filmy, měnit střední proud i tvořit z herců hvězdy. Do kin teď míří jeho novinka Prometheus.

Nejhotovější

V roce 1965 natočil krátký černobílý film Chlapec a kolo. Film sleduje chlapce, který nejde do školy, ale raději jezdí celý den na kole. Do světa se film dostal jako bonus na DVD Scottova prvního velkého filmu The Duelist.

Ke třem svým filmům se vrátil a vytvořil plnohodnotné režisérské verze. Jsou to filmy Vetřelec, Blade Runner, Gladiátor.

3

Co vyjde v létě Smashing Pumpkins

WIxIV Šesté album brooklynských alternativců prosluní léto všem hipsterům a cynikům pořádnou dávkou kytarové avantgardy. Naučí vás tancovat do pořádného hluku.

Jeho filmy vydělaly 2,4 miliardy dolarů. Jeho jmění se odhaduje na 180 milionů dolarů.

5

Nejčastěji pracoval s Russelem Crowem a to na filmech Gladiátor, Dobrý ročník, Americký gangster, Labyrint lží a Robin Hood. Od roku 2000 se ve všech jeho filmech objevuje životní partnerka Gianina Facio.

9

Nejlepší britský režisér

Nejpůsobivější vizualizace

8

Jeho filmy jsou výrazně obrazivé, při čemž autorem vizuální koncepce je sám Scott. Většinu storyboardů si kreslí sám. Levou rukou.

Největší ocenění

6

V roce 2005 byl oceněn jako nejúspěšnější britský režisér v historii Hollywoodu a zároveň pátým nejlepším režisérem všech dob.

7

V roce 2003 byl britskou královnou oceněn řádem britského impéria.

Piraňa 3DD 21. 6. Spoustu hodně nahatých holek na plátně požírají hordy krvežíznivých piraň a to vše za přítomnosti Davida Hasselhoffa. Čistá práce, krásný letní odpad.

oceania

Minulou desku přeskočili a vydali jen sérii nepříliš výrazných singlů a teď se pokorně vracejí k albovému formátu.

CD

Nejprachatější

Nejoblíbenější herec

Největší film

Nejoceňovanější

Liars

top10

■ foTo: profimedia.cz, ČTK

Divoši 12. 7. Drsná mexická mafie, únos krásné ženy, hodně drog, to vše v režii Olivera Stona. V menší roli se tu mihne i John Travolta.

film

KNiHA

Batman: Ticho Bbart Komiksové legendy Jeph Loeb a Jim Lee a jejich skvělý příspěvek do batmanovské komiksové série. Ve skvělém překladu Jiřího Pavlovského.

7


to je můj svět

Andrej Polák

Rodák ze slovenského Trenčína vystudoval pražskou DAMU a usídlil se v Praze. Nyní se objeví v nové reality show Rozprostřeno, kterou společně s režisérkou Kateřinou Bílkovou připravují pro Teatro NoD. Premiéra projektu se uskuteční 12. června v Teatro NoD v Dlouhé 33 v Praze, reprízy 26. a 27. června.

„Co mají společného sci-fi, fantasy a kuchařská reality show?“ 1

Nessa

2

Kravata

Jako dítěti mi přišly kravaty nesmysl a můj táta tvrdil, že je nosí jen komunisti, takže se u nás nenosily. Pak se mi začaly líbit, což se o komunistech říct nedá.

3

Fotoaparát

4

Kniha

Byl bych nervozní, kdybych s sebou neměl knížku. Cestuju hodně a čtu kdykoli sedím a vezu se. Teď se vezu a lítám s Clive Barkerem a jeho Imagikou.

Lidi se dělí na muže a ženy, věřící a nevěřící, apple a PC a po hodně povrchní selekci můžu říct, že i na canon a nikonista. Já jsem canonista.

■ foTo: tomáš brabec

Jsme spolu už pět let a je prostě fantastická. Tento rok se nám rozroste smečka a čekám, že může vrhnout až 13 malých saluk.

6

To mi zůstalo v tašce z předchozího studia výtvarky, míval jsem spousty pokreslených bloků.

Scénář

Mám rád fantasy i sci-fi, hlavně ve filmu. Trochu jako z tohoto žánru mi přijdou i repliky inspirované nejmenovanou kuchařskou reality show, na jejíž téma zkoušíme performanci Rozprostřeno.

■ TexT: kristýna holubová

1

2 4 5 6

8

5 Diář, zápisník, fixy a tužky

3


■ TexT: karl-edwin guerre a michelle bobb-parris (metro world news)

New York

londýn

Grant Burton, hudebník „Klobouk Stetson, kabát Tophsop, kalhoty Theory.“

christine Reehors, stylista „Jeansy jsou ze Zary, stejně jako boty. Kravata od Marca Jacobse.“

Opatrně s Havají

C

o je v šatníku symbolem léta? Pro ženy jsou to letní šaty. Lehký, mia korab pohodlný, poměrně odhaluAutorka jící kousek oblečení, který pracuje rozjasní den. Co jsou ale v londýnské redakci Metro „letní šaty“ pro muže? Šortky? No, ty si nechte, pánové, World News. na sport. Košile s krátkým rukávem? Hm, taky úplně ne to pravé. Jako něco typicky letně-pánského mě napadá akorát havajská košile. Ošemetná disciplína. Za život se mi nepodařilo potkat mnoho mužů, kteří by zvládli havajskou košili s noblesou a stylem. Jestliže se pro ni rozhodnete, dbejte na to, aby zbytek stylově odpovídal. Můžete mít šortky, ale pozor, v žádném případě ne sportovní, se vzorem či logem. Sáhněte po plátěných a jednobarevných. Obuv zvolte také plátěnou, jednoduchou a jednobarevnou. Ve světě teď frčí chodit v plátěnkách bez ponožek, jestliže to nemáte rádi, zvolte nízké sportovní ponožky světlé barvy.

Tojemůj

styl

Zjišťovali jsme, co se nosí v New Yorku a v Londýně.

chlapi

■ foTo: metro world news

New York

Kristian laliberte, novinář „Bunda je od Levi´s, tričko od Commes des Carçons, jeansy od Nudie.“

Milujeme nakupování

v Harfě A ještě k tomu se bavíme Autogramiáda Beto Perez a Zumba After Party na střeše

9. 6.

Harfa Naživo! 3. kolo semifinále s Leošem Marešem

9. 6.

Galerie Harfa Extreme

CD

299 Kč

18 CD 1599 Kč

Landa, Daniel

Charlie Straight

Matuška, Waldemar

Vozová Hradba (Tour 2011)

Someone With a Slow Heartbeat

Nebeskej kovboj

Připomenutí neopakovatelného zážitku nejúspěšnějšího tour kontroverzního českého autora a interpreta tohoto století.

160 obchodů 1600 parkovacích míst 2. 6.

CD 349 DV+ D Kč

Nová deska držitelů tří Andělů a dvou cen MTV! Vyrazí tito mladí čeští Beatles z Třince s deskou do velkého světa?

Zlatá albová kolekce Kolekce zahrnuje vše podstatné z Matuškovy tvorby před emigrací v polovině 80.let, nabízí alba vydaná za oceánem, nahrávky zamlčené a poprvé kompiluje zapomenuté či vzácné singlové nahrávky.

15. – 17. 6. Etno v Harfě 16. 6.

Galerie Harfa patří dětem

23. 6.

Harfa Naživo! finále s Leošem Marešem

29. 6.

HUDEBNÍ HVĚZDY V MEGASTORE Pravidelná setkání s interprety na největší z 18 prodejen sítě Bontonland Místo: Palác Koruna na Václavském náměstí, Praha Program na www.bontonland.cz

Hurááá na prázdniny

O

areny

vs zda tup rma

Bontonland představuje největší maloobchodní řetězec prodejen v České republice s co nejširší nabídkou CD, DVD, PC her i her pro nové generace konzolí a dalších doplňkových výrobků pro vaši zábavu a potěšení. K širokému výběru sortimentu patří i odborné služby zkušených prodavačů, kteří zákazníkům poradí, případně zajistí zboží i na individuální objednávku. K dispozici poslechová místa, která umožní poslouchat náhledy jakéhokoli alba v nabídce.

plná obchodů

vedle

BONTONLAND TIPY

inzerce

Českomoravská

zdarma

www.galerieharfa.cz

www.bontonland.cz


men

■ TexT: jan jarvis

Historie zbraní až 50 000 př. n. l. Někteří badatelé odhadují, že nejprimitivnější luky a šípy by mohly být až takhle staré.

Staré Řecko

■ foTo: profimedia.cz

Nejbizarnější sexuálníhračky D

Místním vynálezem je Trident – trojzubé kopí. Mezopotámci touu dobou darovali světu zahnutý měč Khopesh.

1139

Nejbrutálnější zbraní se stává kuš. Některé měly takovou sílu, že musely být natahovány mechanicky i několika vojáky naráz.

1232

V Číně poprvé použit střelný prach jako zbraň. Naplnily se jím tuby, které vystřelovaly cosi jako projektily.

1509

První puška bez zápalného knotu. Nahradil jej otočný mechanismus, který vyráběl jiskry k zapálení střelného prachu.

1825

Reverend John Forsyth vynalézá bubínek! Konec křesadel a knotů.

ost možná je hnacím motorem vynálezců, kteří s bizarními pomůckami přicházejí, zvědavost. Co lidstvo snese. A nebo jak vlastně funguje psychika a fyzika. Třeba vynálezce čehosi, čemu se říká masturbační pouzdro, asi hodně mrzelo, že během sexu nevidí, co se děje uvnitř jeho milenky. A tak Ken E. Wong z Honolulu vymyslel, sestavil a nechal patentovat průhlednou věc plnou gelu, která má vnitřní strukturu ilustrující vnitřní ústrojí vagíny. Takže se na to teď může koukat.

1860

Angličané pouští na moře loď pobitou železem. Dřevěným lodím odzvonívá. Robert Whitehead vynalezá lodní torpédo.

10

V Japonsku vynalezli konzervované vagíny na jedno použití. Koupíte si podlouhlou konzervu s vyobrazením manga bojovnice, odchlípnete víčko a můžete se oddat té pravé lásce. Výrobce tvrdí, že jde o výrobek pro jedno jediné použití. on asi taky jeden jediný úlet s konzervou stačí.

Sex Bong

Je to bong, čili vodní dýmka, při čemž jedna trubička patří do ženy, která tak poskytuje vodní dýmce během svého orgasmu tekutiny, a druhá trubička patří kuřákovi, který bafá cokoliv si z dýmky bafat zamane. No… co dodat?

ruku, která reaguje na vaše vzrušení. Čidla snímají váš puls a posílají ruce pokyny, jak rychle a pevně se má hýbat. Ruka v designu á la Star Wars má přehledný display a spoustu tlačítek. Pokroku holt neporučíš…

nafukovací stařena

Vynálezce nafukovací stařeny si asi myslel, že zaplní mezeru na trhu. Nezaplnil a trh s nafukovacími stařenami se stále ne a ne rozjet.

Hi-tech rukavice

Eric Bake ze Seatlu sestavil elektronickou masturbační

1965 – 1980

1915

První bombardování měst – Němci letí na Británií ve válečném Zeppelinu.

1835

Colt revolver – první sériově vyráběná bouchačka s možností několika výstřelů mezi dobitím.

Vagína na jedno použití. Ti japonci

Nejen, že někdo tyto věci vymyslel, ale všechny jsou patentovány a k sehnání na internetu.

1917

1863

Vynález TNT a o pár let později je tu i dynamit.

Poprvé nastupují ve velkém tanky. Britské a francouzské tanky nakonec rozho-dují první světovou válku.

1918

Z britské lodi HMS Warrior odstartoval první letadlový bombardér.

6. srpna 1945

Svržena první atomová bomba. Američané spustili bombu s názvem Little Boy na japonské město Hiroshima.

50. léta

P Poválečný vývoj přinesl například neprůstřelnou vestu nebo sovětský Kalashnikov.

Lidé vyrábějí a používají takové děsy jako napalm. Vyvíjejí se zbraně hromadného ničení, chemické zbraně, armády téměř zcela opouštějí taktiky pro boj zblízka.

1980 – současnost

Létají radarům neviditelná letadla, létají bezpilotní letadla, máme pět uznaných jaderných velmocí, pět neuznaných. Co dál? Star Wars!


■ TexT: richard peckett (mwn) a zdeněk rybák (sloupek)

■ foTo: metro world news

■ ilusTrace sloupek: stanislav setinský

Stylála diktátor

mix

Jaký je vkus nejhorších týpků na zemi posledních let

iNspirace Komik Sasha Baron Cohen se evidentně vzhlédl k Kaddáfím. Koho můžete napodobit vy?

mahmúd ahmadíNežád Nejenže popírá holokaust, ale i základní náležitosti dobrého vkusu.kim čoNg-il Upnul se k čirému minimalismu ještě dříve, než z toho udělali hit TV Planet Fashion.roBerT mugaBe Vzhledem k brutalitě jeho politiky byste nehádali, že má čas a chuť na dokonalé oholení, stylové kravaty a skvěle padnoucí oblekyBashar al assad Až na ten knír střídmý a kultivovaný vzhled. Bohužel se to nedá říct o jeho metodách.

charles Taylor Neprůhledné brýle dodají na tajemnosti a také barevné sponky na límečku mají něco do sebe.fidel casTro Prořídnej vous, zakalenej pohled. Vypadá jako bezdomovec, co se vloupal do armádního skladu.

Kdo je na světě nejkrásnější

N

evidomým usnadňují život různé vychytávky, od mluvících hodinek po mluvící počítače. Jen mluvící zrcadlo zatím nikdo nevymyslel. A tak zatímco pro většinu lidí je pohled do zrcadla více či méně frustrující leč běžná záležitost, spoléhají nevidomí na pečlivost. A paměť. Většina z nás totiž pozná každý kus oděvu ve svém šatníku hmatem. Já to ještě jistím tím, že skoro všechno ladím do černé nebo tmavé, k té se hodí všechno. Do odvážnějších barevných kombinací

se pouštím jen pod dohledem. I tak se občas vloudí chybka a pak jde jen o to, kdo a jak vás upozorní. Ne vždy to proběhne tak mile, jako když můj kamarád vyrazil v tričku naruby, na což ho hned při čekání na autobus upozornila milá slečna. A protože byla také akční, rovnou ho odvedla za zastávku, aby se mohl převléci. Byl by to jistě originální začátek pěkného románku, ale pokud vím, jediným, kdo se v téhle historce svlékal do půl těla, byl kamarád.

Zdeněk Rybák Jsem od narození nevidomý, studuji ve Vídni překladatelství a tlumočnictví a skandinavistiku.

11


■ text: jan jarvis a anthony johnson (metro world news)

■ foto: Čtk

EURO2012: Českáneznámá Tahle část fotbalového prožitku je pro většinu fanoušků stejně podstatná jako samotný zápas. Řeč je o tipování, prognózách a rozumování, jak se nám bude dařit.

V

ětšina lidí má fotbalové věštění z koule za plané mlácení prázdné slámy a hospodské kecy. Ale i v rámci této specifické intelektuální disciplíny je možné oddělovat skutečné odborníky od hospodských kecalů. Oslovili jsme na slovo vzaté odborníky, aby nám do změti ze všech stran hlaholajících názorů dali své tipy, jak se našim borcům bude na Euru dařit. A pak jsme šli ještě o krok dál a nahlédli do světa, kde je tipování výsledků skutečnou vědou. Společnost Castrol s pomocí nejmodernější techniky podrobně sleduje všechny hráče v nejprestižnějších ligových soutěžích a sestavuje jejich žebříčky. Takže, jakou mají Češi šanci projít ze skupiny s domácími Poláky, silnými Rusy a nevyzpytatelnými Řeky až do čtvrtfinále?

Česká nejistota. Favorité nejsme

Fotbalový expert a člen týmu, který přivezl zlaté medaile z OH v Moskvě, Ladislav Vízek o sobě tvrdí, že je pesimista. „Nejsme favoritem skupiny, jsou tam před náma Polsko a Rusko a s jedním z těchhle týmů se budeme muset porvat o postup. Ale bude to hrozně těžké,“ říká. Trochu nadějněji to vidí sparťanská ikona a bývalý reprezentant Horst Siegl. „Naše skupina může zkreslovat, ani jeden tým bych ne-

Legendární české momenty

1976 - Panenkův zlatý dloubák

Jeden z největších momentů historie celého šampionátu. Geniální.

1980 - Bronz po penaltách

Jak nás vidí venku

Sportovní redaktor a fotbalový expert našich kolegů z londýnské redakce Metra International Anthony Johnson o naší skupině mluví bez okolků jako o „skupině outsiderů“. „Nalosován je tu nejslabší tým z prvního osudí (Polsko), nejhorší tým z druhého osudí (Rusko), nejslabší ze třetího (Řecko) a nejčernější kůň každého Eura, Česko,“ říká Anthony. A jeho slova potvrzují i tvrdá data. Když sečteme koeficienty výsledků FIFA všech účastníků naší skupiny, dostaneme se k číslu 3322 bodů, což je nejméně ze všech. Skupina s Němci, Portugalci, Dány a Holanďany má

Československo ve své skupině obsadilo za Němci druhé místo, což znamenalo souboj o bronz s Itálií. Opět došlo na penalty a opět se nám dařilo. Radost to byla na dlouho, další Euro nás hostilo až v roce 1996.

téma

Postoupíme!

Jaké máme šance podle výpočtů chytrých computerů společnosti Castrol?

Šance na postup ze skupiny 100 %

Polsko Česko Rusko 56,7% 54% 48,4%

Řecko 40,9%

50

podceňoval. Nejslabší by měli být Řekové, ale už s nima máme špatné zkušenosti. Náš tým ale na postup má,“ říká. Že pohled na relativně nejslabší soupeře může být zavádějící, tvrdí i sportovní redaktorka deníku Metro, Romana Barboříková. „Ačkoliv na první pohled máme hratelnou skupinu, jednoduché to rozhodně nebude. Našim fotbalistům budu fandit, ale jsem spíš skeptická už co se týče samotného postupu ze skupiny,“ dodává.

Hrajeme skupinu plnou outsiderů

■ ilustrace: václav šlajch

0

Šance vyhrát celé Euro 2,5 % 2,0

Česko 2,2%

1,5

1,0

Rusko 1,7%

Polsko 1,5% Řecko 1,0%

skoro dvakrát tolik. Že hrajeme nevyzpytatelnou skupinu s nevyzpytatelnými soupeři a sami jsme nečitelní, potvrzuje i dánská brankářská legenda Peter Smeichel. „Pokud bych v téhle skupině měl označit někoho za černé koně, asi by to byli Češi," řekl nám. Ale následně svá slova relativizuje. „Ale Češi nejsou žádní černí koně. Když překvapí, až takové překvapení to nebude. Od roku 96 hrají každé Euro dobře.“ Tak určitě...

1996 - Poborského dloubáček

Co se efektu, techniky, geniality a hlavně důležitosti pro výsledek zápasu týče - legendární Poborského blafák nás poslal přes Portugalce do semifinále. Tam jsme pokořili Francouze a padli až ve finále s Němci.

13


Téma

■ TexT: jan jarvis a jan pomuk štěpánek

■ foTo: čtk

Nejslavnější momenty

1976

1988

Panenkův zlatý dloubák

2000 - Zlý muž Collina

Na tenhle zápas raději zapomenout, ale do výčtu legendárních momentů patří. Rozhodčího vymyšlená penalta nás srazila do kolen v jinak dobře rozehraném zápase s Holanďany. Od té doby je jméno Collina nadávka.

Ještě jednou. Nelze nezmínit. V roce 1976 jsme zaskočili fotbalovou Evropu, když jsme sebrali titul favorizovaným Němcům i Holanďanům. Legendární penaltový rozstřel ve finále proti Západním Němcům rozhodl neuvěřitelným zakončením Antonín Panenka, jehož dloubnutý míč elegantně přeplachtil až do brány. Vyhráli jsme 5:3 a slavili titul mistrů Evropy.

2004 - Cesta snů

Tohle bylo Euro snů. Nejdříve dokonalý obrat z 0:2 na 3:2 s Holanďany a pak jsme ještě poslali domů ze skupiny namachrované Němce. Čtvrtfinále s Dány byla brnkačka a stejně tak to mělo být s Řeky. Jenže ouha. Ti svým antifotbalem udolali český tým a ve finále pak i Portugalce.

2008 - Hmmmm...

...tak tohle se moc nepovedlo. Vydřená a šťastná výhra nad Švýcary, debakl od Portugalců a v posledním zápase nevídaný kiks. Prohrát z 2:0 na 2:3 s Turky..? Bleh.

14

Nejslavnější volej historie

1984

Platiniho velké střelecké čáry

Michel Platini v roce 1984 nastavil dosud platný střelecký rekord šampionátu, podařilo se mu skórovat celkem devětkrát. Současný šéf UEFA nastřílel hat-tricky Belgii a Jugoslávii, v semifinále potupil Portugalsko gólem v poslední minutě. Zasloužený titul pro Francii.

Jeden z nejslavnějších týmů historie měli v roce 1988 Holanďané. Jejich dokonalý fotbal uchvátil fanoušky po celé Evropě a gól Marco van Bastena z finále proti Sovětům patří k nejdokonalejším brankám v historii fotbalu.

1992, 2004 Tak tohle nikdo nečekal

V letech 1992 a 2004 zvedli trofej nad hlavu týmy, které by před startem turnaje netipovaly ani matky jejich hráčů. Řekové vsadili na totální defenzivu a vyřadili postupně Francii, Česko a ve finále i Portugalsko. Příběh Dánů je ještě pikantnější, ti na turnaji neměli původně vůbec startovat a do turnaje nastoupili za diskvalifikovanou Jugoslávii. Slavili titul.

Do Polska bez lístku Chci do Vratislavy a nemám lístek. Ještě nic není ztraceno

F

otbaloví fanoušci, kteří vyrazí do polské Vratislavi na utkání českého fotbalového týmu a nebudou mít zajištěné vstupenky, budou mít možnost utkání sledovat na velkoplošných obrazovkách ve speciální zóně.

vi zřejmě autobusy a automobily. Nachystaná pro ně budou speciální parkoviště před vjezdem do města, ze kterých bude městská doprava jezdit před zápasem i po zápasech do centra města.

Fanděte na obřím náměstí

Ve Vratislavi se připravují také na příjezd speciálních vlaků s fanoušky, kteří vyrazí na utkání českých fotbalistů například z Prahy, Pardubic či Ostravy. Vlaky fanoušky převezou až ke stadionu. Do fanouškovské zóny na náměstí je to z nádraží zhruba deset minut pěšky. Pro bližší informace se podívejte na oficální stránky šampionátu - uefa.com. A nebo na stránky ČMFS, tedy www.fotbal.cz

„Vstupenky na stadion byly rychle rozprodané, ale chceme fanouškům nabídnout možnost sledovat utkání přímo ve Vratislavi,“ říká maršálek Dolnoslezského vojvodství Rafał Jurkowlaniec. Právě ve Vratislavi nastoupí v rámci základní skupiny ke svým utkáním český tým. Podle zástupců vojvodství bude zóna umístěná na jednom z největších náměstí v Evropě a fandům kromě jiného zázemí nabídne několik velkoplošných obrazovek. Připraveni budou také česky mluvící dobrovolníci. Podle zástupců vojvodství největší počet fanoušků z České republiky dorazí do Vratisla-

Vlak vás doveze až ke stadionu

Vyrazit lze i speciálním vlakem


Téma

■ TexT: Kieron MonKs (Metro World neWs) a jan poMuK štěpáneK

■ foTo: profiMedia.cz

■ ilusTrace: václav šlajch

Zajímavé euro 2012

Co jste možná o letošním ME nevěděli

Poprvé se turnaj koná v zemích Východní evropy. ● 20 000 eur je tržní cena poháru, o který zde fotbalisté svedou boj. Je vysoký 60 cm a váží docela dost - osm kilo. ● Největší stadion letošního eura je v Kyjevě. Pojme až 70000 diváků. ● 6000 dobrovolníků bude pomáhat s organizací.

Penalta je věda, ne že ne. Dokonce taková věda, že se do tajemství penalty pustili i vědci.

Jak kopnout penaltu?

Jak kopnout penaltu

F

otbal je strašně jednoduchá hra. Dvaadvacet hráčů se devadesát minut honí za míčem a nakonec Němci vyhrají," řekl britský útočník Gary Lineker, když v roce 1990 prohrála Anglie ve finále MS na penalty právě s Němci. Na reprezentační úrovni jsou Němci v penaltových rozstřelech nepřekonatelní. Naposledy se je povedlo porazit v roce 1976 nám díky Panenkovi a od té doby Němci na žádném turnaji v penaltovém rozstřelu nepadli. Jon Billsberry, profesor psychologie z australské univerzity v Deakinu se psychologií kopání pokutového kopu zabýval velmi podrobně. Klíčovým faktorem, alespoň dle jeho

Nejsi v tom sám, kámo

Podle jeho teorie, když jde na pokutový kop Němec, to, co cítí ze všeho nejvíc, je podpora a sounáležitost s týmem i fanoušky. Naopak Angličané prý ve stejných situacích pociťují spíše osamění a vyloučení. Sportovní psycholog Iain Greenless také poukazuje na to, že německý tým se při penaltách pokaždé semkne. „Stojí v jedné řadě a navzájem se drží za ramena. Je to možná drobnost, ale pomáhá,“ říká. A v neposlední řadě, právě fakt, že se Němcům na penalty daří, je sám

sledujte střed míče

Buďte za chytráka Nejútočnější tým kvalifikace

Nejméně gólů v kvalifikaci

Holandsko Řekové s průměrem s průměrem 3,7 1,4 branky branky na zápas. na zápas.

16

Nejlepší obrana v kvalifikaci

Italové s průměrem 0,2 obdržené branky na zápas.

cítíte napětí? Hluboký nádech a hluboký výdech. soustřeďte se na zklidnění svého dechu. ● cítíte se roztržitý? soustřeďte se jen na míč. Na jeho prostředek. ● soustřeďte se na to, abyste míč nakopli přesně do prostředku. ● Neimprovizujte. Vyberte si místo, kam zamíříte střelu. a neměňte na poslední chvíli. ● Dal jste gól? slavte jako šílenec. Pořádně si to užijte. Navíc to posílí i týmového ducha.

studie, je „kolektivismus silně propojený s národním cítěním“.

Nejhorší obrana v kvalifikaci

Portugalci dostali v osmi zápasech 12 gólů.

o sobě velmi důležitý. Pocit jistoty pak s každým dalším vítězstvím stoupá. „Je to pak takový sebe posilující cyklický druh sebevědomí,“ říká profesor Billsberry. A doktor Greenlees jej doplňuje: „Máte-li v hlavě vzpomínky na slavné penaltové rozstřely, které vaší zemi vynesly slávu, jste o krok napřed.“ Takže Češi, nezapomínejte na Panenku!

Hromada detailů, která z vás při sledování fotbalu s kámoši udělá experta.

Nejlepší hlavičkáři

Chorvaté dali v kvalifikaci 9 gólů hlavou.

Nejlepší začátky kvalifikace

Angličané dali hned 6 gólů v prvních 15 minutách.

Nejnižší tým Španělé s průměrnou výškou 179,28 cm.


■ TExT: AnnA Fic-SzAniAwSkA (Metro world newS) A jAn poMuk štěpánek

■ foTo: proFiMediA.cz

Nepříjemná setkání třetího druhu

P

akliže se vypravíte na Euro, to nejhorší co se vám může stát, není vidět Čechy prohrát řekněme 4:0 s Řeky. To byste spíše nechtěli u stadionu narazit na partičku místních hooligans. Jak ti polští, tak ukrajinští patří k největším poděsům v Evropě. Polský ministr sportu a cestovního ruchu Adam Giersz na nedávné tiskové konferenci ujišťoval, že „Polsko není o nic nebezpečnější zemí, než jakákoliv jiná.“ Zní to hezky, ale čísla prozrazují něco jiného. Jen v loňském roce vzrostl podíl násilných trestných činů spojených s fotbalem o šílených 21,3%, podíl menších výtržností vzrostl raketově o 361,6%. Polští hooligans se na Euro chystají jako na svůj krvavý svátek a kdykoliv policie při nějaké šťáře zabaví jejich vybaveníčko, vynášejí uniformovaní muži před zkoprnělé novináře pistole, nože, ale i mačety a meče.

Šílený bude asi zápas Polska s Rusy

Poláci se spojí na cizáky

Polsko, ale i zbytek světa dost vyděsil loňský případ, kdy dvacítka maskovaných hooligans za bílého dne napadla šéfa hooliganského gangu konkurenčního týmu. Přímo před zraky lidí na ulici jej doslova rozsekali mačetou na kousky. Tisková mluvčí organizačního týmu zápasů v Poznani, Joanna Janowicz Stryzewska ale dodává, že hooligans na úrovni ligových klubů a hooligans podporující národní tým, jsou trochu jiné světy. „Ty nejbrutálnější hooligans zajímá především jejich

Nejpřesnější muška Když Holanďané vystřelí na bránu, je 57% šance, že to tam spadne.

Nejvyšší hráč turnaje Švédský brankář Andreas Isaksson má bez centimetru dva metry.

V roce 2006 se konalo MS v Německu. Zápas domácích s Polskem patřil k nejrizikovějším. Němci zvítězili 1:0 a Poláci řádili.

Ukrajinští a především polští Hooligans patří mezi nejobávanější v Evropě. Jak velké nebezpečí vám na Euru hrozí?

Pár týdnů před turnajem demonstrovali svoji sílu hooligans ve Vratislavi. Tam odehraje své zápasy náš tým.

třicetiletý polský fanda Marcin Marczak, který si i beztak na zápas koupil lístek.

Ukrajina: výcvikové kempy jako pro vojáky

Zhruba rok před začátkem Eura Evropu vyděsily násilnosti při finále polského poháru mezi Lechem Poznaň s Legií Varšava.

ligový klub, na celonárodní úrovni to není tak horké, vzájemná nevraživost je taková, že se spíše nesdruží,“ tvrdí Joanna. Naproti tomu polský tisk přinesl zprávu o tom, že se na tajné schůzce dohodla třicítka nejvýznamějších hooliganských part, že po dobu Eura se sdruží v boji proti cizincům. Mezi nejrizikovější zápasy určitě patří souboj v naší základní skupině, kdy Polsko vyzve Rusko. „A především v případě, že bychom prohráli, což by v podstatě mohlo znamenat i konec na turnaji. Trochu se toho obávám,“ říká

Nejmenší hráč turnaje

Italský útočník Sevastian Giovinco (164 cm).

Nejvyšší tým Švédové s průměrnou výškou 184,72 cm.

Na Euro se chystají i ukrajinští hooligans. Nacionalisté z organizace Patriot Ukrajiny prý před blížícím se evropským mistrovstvím ve fotbale cvičí hooligans ve zvláštních táborech ve výtržnostech a potyčkách. Nové dovednosti budou podle bulvárního britského deníku The Sun využívat během zápasu Ukrajiny proti Anglii, který se bude konat 19. června v Doněcku. „Samozřejmě že budeme na vaše černé hráče bučet, taky se chystá rvačka, není se za co omlouvat,“ řekl jistý chuligán britským novinářům, kteří se vydávali za britské neonacisty. Podívali se do výcvikového tábora v Ivano-Frankivsku na západě země, kde se hooligans učí různým druhům boje. Ukrajinským nacionalistům vadí hlavně to, že hráči tmavé pleti nepocházejí z Evropy. „Toto je svátek evropského fotbalu, ukrajinští hráči chtějí změřit síly se soupeři z Evropy, ne z Afriky,“ vysvětloval jeden z pravicových extrémistů.

Největší slušňáci

Italové v kvalifikaci faulovali jen 54 krát.

Největší čunáci

Nejvyrovnanější útok

Švédům to pálí. Portugalci faulovali hned V kvalifikaci dalo gól 14 různých hráčů. 121 krát.

17


rozhovor

Theodor Gebre SelaSSie TEXT: RomANA BARBoŘÍkovÁ foTo: pRofimEdiA.cz

Nejsemsnílek,coby chtělhrátvBarceloně Theodor Gebre Selassie je vůbec prvním fotbalistou tmavé pleti v národním dresu Česka. Svým úsměvem a vstřícností si získal mnoho lidí. Na protihráče na hřišti má ale liberecký obránce jiné zbraně. Jaký je rozdíl mezi klubovým fotbalem a světem reprezentace? „Je to trochu jiný svět,“ říká hráč, o kterém fanoušci doufají, že se stane velkým překvapením letošního EURA.

S Libercem jste před nedávnem získal ligový titul. Na svém kontě tak už máte tři. Dají se porovnat oslavy titulu?

Z mého osobního hlediska se to moc srovnávat nedá. Ty dva předchozí tituly byly ve Slavii a v případě toho prvního jsem odehrál asi půlku sezóny a u toho druhého jsem měl snad jen dva starty. Sice se to počítá do statistik, ale v porovnání s titulem tady v Liberci to je úplně něco jiného. Tohleto pro mě má mnohem větší cenu. Jaké je teď chodit po Liberci? Oslovují vás lidé na ulici?

Přeci jen je to menší město, takže se to tady teď stává mnohem častěji. Ale to už tady bylo i během toho posledního půl roku. Lidé vnímali, že se nám daří a že by se mohl udělat i titul. Takže teď když se nám to podařilo, tak to víte, že nás lidé zastavují a děkují nám, že to bylo úžasné. A je to příjemné nebo byste to raději oželel?

Zatím jsou všichni ti lidi v pohodě. Navíc já nejsem ten typ, který by moc trajdal po venku, že bych se třeba procházel po náměstí a podobně. Takže do města zajdu jen, když něco potřebuju. Takže ten zájem je pro mě zatím velmi příjemný.

18

Kdyžv90.letechházelilidé naChihurihobanány,takmě fotbalještěmocnebral. Pojedete na své první EURO. Co od šampionátu očekáváte?

Sám jsem zvědavý, jaká bude atmosféra, fanoušci, jak bude celý ten šampionát probíhat. Na to se těším. A taky jsem zvědavý na soupeře. Abych si prověřil, jak na tom jsem. Jestli mám na to se porovnávat s nejlepšíma hráčema. Vzpomínáte si, co jste prožíval, když vás trenér Michal Bílek poprvé pozval do reprezentace?

Bylo to zhruba před rokem a byl jsem překvapený. Moc jsem to nečekal, v tu chvíli jsem se reprezentací vůbec nezaobíral. Takže to byl v tu chvíli pro mě šok. Bral jsem to tak, že si to tam jedu užít. Byl to takový sraz, kde jelo hodně kluků z ligy. Takže tomu nikdo

ani nepřikládal nijak velkou váhu. Všichni ten tým nazývali ligovým výběrem. Takže jsem tam jel s tím, že nemám co ztratit. Vzpomenete si ještě, komu jste jako prvnímu řekl, že pojedete na sraz reprezentace?

Určitě přítelkyni a rodičům.

Jaké byly vaše pocity, když jste jel na první sraz?

Na jednu stranu jsem byl rád, že tam jelo hodně nováčků, kluků z ligy, že tam nebudu sám. Ale pokaždé, když jedete takto do nového týmu, tak máte takový ne strach, ale spíš trému. Že ty kluky neznáte a podobně. Ale vždycky se potvrdí, že je to naprosto v pohodě.


rozhovor

Theodor Gebre SelaSSie TEXT: Romana BaRBoŘÍkovÁ foTo: pRofimedia.cz, michal Růžička/mf dneS/pRofimedia.cz

Bylo u reprezentace něco, co vás překvapilo?

Většina věcí je tam podobných jako v klubu. Jedná se o fotbalový tým, takže se to v mnohém neliší. Možná tréninky. Protože na klubové úrovni jsou jiné, než v reprezentaci. V té není moc čas něco natrénovat. Je zázemí národního týmu srovnatelné se zázemím v Liberci, nebo je tam větší luxus?

Myslím, že zázemí je v Liberci na hodně dobré úrovni, takže je to srovnatelné. V reprezentaci podepisujete smlouvu. Zavazujete se v ní třeba k něčemu, na co nejste z ligy zvyklý?

To si nemyslím. Jediný rozdíl je asi v tom, že jsou tam větší marketingové povinnosti, ale oproti Liberci to zase tak moc jiné není. Jste sice obránce, ale často podnikáte „výlety“ dopředu. Měl jste to tak vždycky?

zvládal, ale vůbec jsem z toho fotbalu neměl radost. Hodně se mluví o tom, že po této sezoně s velkou pravděpodobností odejdete do zahraničí. Máte odmalička vysněný nějaký klub nebo ligu, kde byste chtěl hrát?

Ano, měl jsem tu touhu vždycky. Třeba když jsem musel hrát stopera, tak jsem z toho byl hrozně nešťastný. Vždycky mě to táhlo dopředu. Chtěl jsem dávat góly nebo přihrávat na góly. O tom ten fotbal je. Takže jsem rád, že se ve fotbale ujal ten trend, kdy krajní obránci můžou podporovat ofenzivu, což mi vyhovuje.

To nemám. Jsem spíš realista, ne snílek, který by si řekl, že chce hrát v Barceloně nebo něco takového. Vždycky jsem to dělal proto, že mě fotbal baví. Samozřejmě je to i moje práce. Ale do nějakých sedmnácti osmnácti let jsem to nebral tak, že budu hrát fotbal a nebudu dělat nic jiného. Ono to v tu chvíli tak ani nevypadalo.

Vždy jste hrál obránce nebo jste si zkusil i jiný post?

Takže vás neláká zkusit si nějakou konkrétní zahraniční ligu?

Hrál jsem v záloze. Potom někdy v dorostu jsem musel chvilku hrát stopera, protože na ten post nebyl nikdo jiný. Já jsem to sice

Ale tak to víte, že jo. Láká. Rád bych si zahrál Bundesligu nebo španělskou ligu. Ale v dnešní době je to hrozně těžké. Každý

Theodor Gebre Selassie Narodil se 24. prosince 1986 v Třebíči Jeho otec pochází z Etiopie, matka je Češka ● Svou profesionální kariéru začínal v Jihlavě. V roce 2007 přišel do Slavie Praha, s níž získal dva tituly. Od podzimu 2008 hraje za Slovan Liberec. ● Je po basketbalistovi Maurici Whitfieldovi teprve druhým sportovcem tmavé pleti, který reprezentuje Českou republiku. ●

klub šetří a ta doba je trošku jiná. Takže teď se dostat někam do zahraničí je trochu složitější. Když hrál na konci devadesátých let v Česku Kennedy Chihuri, tak po něm házeli lidé banány. Vy jste byl v té době ještě menší, ale vnímal jste tyhle situace?

Vnímal jsem to. Věděl jsem, že tady hraje a že to nemá jednoduché. Ale v té době jsem ještě tolik ten fotbal nežral. I já sám jsem měl situace, kdy jsem tohle pocítil, ale nebylo to až takovýmto způsobem.

Váš otec pochází z Etiopie. Byl jste se tam někdy podívat?

Byl jsem tam, když jsem byl malý, někdy asi ve třech letech. To si asi moc nepamatujete, že?

Vůbec.

Umíte řeč vašich předků?

Neumím. Ale když jsem byl malý, tak jsem mluvil.

20


■ připravili: jan pomuk štěpánek a martin jurajda ■ foto: tomáš brabec ■ ilustrace: gabriela procházková

Martinovi slávistický dres nakonec zakázali

Fotbal bez brány, to není ono. Jen ji donést

na vlastní kůži

Martin nerozumí, co po něm trenér chce...

Holky,conámtodaly faktsežrat

nesl velmi těžce a dost se zadýchával. Ani jeden nemáme kopačky, Honza narychlo vyhrabal ošoupané kecky a bizarně plandavé tepláky.

Asi ten trénink holkám kazíme

Že prej holky neumí hrát fotbal. Nemysleli jsme si, že to bude kdovíjaká brnkačka, ale přesto - když jsme vyrazili na ostrý trénink ženského sparťanského áčka, říkali jsme si, že bychom mohli aspoň držet krok. Nestačili jsme se divit.

J

sou to už tři dny, co jsme devadesát minut trénovali na Letné s nejlepším ženským fotbalovým týmem u nás a ještě pořád nám dělá problémy chodit. V těle není jediný sval, který by nebolel a čas od času jím

kdo neskáče, není sparťanka ● ženský a-tým pražské sparty je v současné době nejlepším klubem v zemi. letos vyhrál nejen ligu, ale také ligový pohár. Dařilo se jim i v evropské lize mistryň. postoupily do osmifinále, kde je vyřadil pozdější vítěz celé soutěže, suverénní vládce evropy, lyon. o něčem takovém se mužskému týmu může jen zdát. ● krom prestižního a-týmu na spartě trénují ještě juniorky do 19 let, starší žákyně do 14 let, mladí do 12 let a přípravka do deseti let. více na sparta.cz

neprojela bodavá bolest, jako by do něj někdo hnípl nožíkem. „To jste měli přijít jindy, v sobotu byl zápas, dneska to bude jen takový vyprdění,“ vítá nás v útrobách letenských šaten kapitánka, Iva Mocová. Ač obránkyně, dokáže tahle česká reprezentantka v jednom ligovém ročníku nastřílet i třicet gólů. Jak míříme na tréninkovou plochu, sbíráme pátravé pohledy ostatních hráček. Na první pohled sem nepatříme a to ne nutně proto, že jsme muži. Martin si z hecu vzal slávistický dres (fakt blbý nápad, který mu trenér hned dost důrazně rozmluví) a Honza hrál fotbal naposledy před sedmi lety. To když se shodou bláznivých okolností stal trenérem a manažerem týmu prodejců Nového Prostoru a s pražskými prodejci se vypravil do Edinburku reprezentovat Česko na MS ve fotbale bezdomovců. Nutno dodat, že těch pár tréninků, které coby pobíhající trenér s chlapy bez domova absolovoval,

Trenér Martin Šeran vysvětluje, jak se máme všichni rozestavit do mnohoúhelníku a v něm dle pro nás dost nesrozumitelného systému běhat, přihrávat si

Kolem nás létají míče, všichni někam běhají a točit se na různých pozicích. Absolutně nestíháme. Kolem nás létají míče, nevíme, do kterého máme nebo nemáme kopnout, všichni někam běhají, občas na nás mávají, později křičí. I tenhle zmatek nás dost zadýchal. Po pár minutách začínáme chápat systém téhle fotbalové pavučiny a občas se nám daří i správně chytnout míč a aspoň trochu přesně jej v běhu poslat na správné místo. Když si ale myslíme, že se chytáme, ozve se píšťalka. Všechno se zastaví, zhluboka dýcháme a vidíme, jak se několik hráček shlukuje kolem

23


na vlastní kůži

■ připravili: jan pomuk štěpánek a martin jurajda ■ foto: tomáš brabec ■ poděkování: trenérům a realizačnímu týmu sparty praha a hráčkám, že s námi měly trpělivost

trenéra a s vyčítavými pohledy ukazují naším směrem. „Dobrá. Tak pánové, jestli vám to nevadí, dáte si dvě minutky pauzu a my to tu s holkama zatím dáme pořádně,“ zahaleká Šeran naším směrem a my se cítíme jako úplní troubové. Ozve se zase píšťalka a před náma se rozjede na centimetr přesný rej přihrávek. Máme pocit, že to holkám fakt kazíme.

Tebe obehraje kluk? Seš trapná

Úspěch. Obehrál holku a prošel obranou

Nikdo vlastně neví jak, ale Honza dal gól

Na rozcvičce ještě machrujeme

Gentlemanovo dilema - šetřit ji či nešetřit

Honza běží přesně na opačnou stranu

Lahodná fotbalová poezie

Další fáze tréninku trochu připomíná dětskou hru na rybáře a rybičky. Na jedné straně se postaví šest hráčů s míčem, na straně druhé šestice obránců. Jde o to projít obranným valem tak, aby se na druhou stranu dostalo co nejvíce hráčů s míčem. Honza je členem obranného valu a jen vykuleně kouká, jak se proti němu ostrým tempem vyřítí šestice útočnic. „Nevěděl jsem, kterou bránit dřív, takže kolem mě prošly hned dvě. Po pár kolech bylo všem jasný, že jsem nejslabší článek obrany a tak útočnice začaly chodit přímo na mě. Věděly, že přes mě projdou,“ vzpomíná Honza. „Spoluhráčky se proto snažily

„Kluci si dají pauzu a my si zatrénujeme“ dostat se v bránění ještě přede mě, takže mě v podstatě vytlačily dozadu. Jakoby proti mě hrály nejen soupeřky, ale vlastně i spoluhráčky.“ Martin na straně útočícího týmu byl úspěšnější, dokonce jedné z obránkyň nasadil housličky. „No ty vole,“ volaly k pokořené nešťastnici spoluhráčky a nám je jasné, že z ní Martin na chvíli udělal vyvrhela. „Tyjo, tebe vobehraje kluk,“ smějou se jí.

Hlavně ať nám neublíží

Ubrání Honza hned pětici Sparťanek? (Ne)

24

Učíme se, jak zdolat soupeřovu obranu

Holky si jdou vůbec docela často i při tréninku po krku. Soutěživost a nasazení je tu znát z každého gesta. Jedna hádka dokonce končí slzami, až trenér Šeran zvýší hlas. „Tak se na to vyser a di domu,“ hřímá Letnou a Honza s Martinem ani nedutají. „Chlapi jsou k sobě taky zákeřný, ale brzo na nějakej spor zapomenou. Holky si to pak nesou klidně celej trénink,“ vysvětluje


Ženský fotbal v Česku ● První

ligu hraje osm týmů. Letos vyhrála Sparta před Slávií a Slováckem. Sparta přitom vyhrála s impozantním skóre, ve čtrnácti zápasech dala osmdesát gólů a jen čtyři dostala. ● Všechny ženské ligy, včetně první, jsou amatérské. Jedna z největších hvězd první ligy, reprezentantka Petra Divišová proto pracuje na recepci v rehabilitačním centru. V zahraničí je profesionální ženská liga běžnou věcí. ● Kromě peněz ženskému fotbalu chybí i početnější fanoušci. Zatímco u nás nejlepší souboje sledují maximálně stovky lidí, finále Ligy mistryň v Mnichově sledovalo padesát tisíc diváků.

nám po tréninku trenér a my mu musíme dát zapravdu. Na vlastní oči jsme viděli pár hodně ostrých skluzů, jeden skončil dokonce tak, že se nebohá slečna dlouhé vteřiny ne a ne sebrat a vstát na nohy. Ze začátku jsme nevěděli, co si můžeme dovolit a řešili, jak hráčky nezranit. Jak pošetilé. Tyhle holky mají chrániče a kopačky, my kecky. „Byly navíc moc rychlý na to, abych se mohl pokusit třeba

o skluz,“ dodává Martin. „A myslím, že po pár mých dotycích s míčem věděli i ony, že musejí dávat pozor na mě abych se nezranil sám.“

Ušouraný gól omylem

Ke konci tréninku je holkám jasné, že jsme neškodní šašci a původní řevnivost a chuť nám dát naši drzost pořádně vyžrat, se pomalu mění v prachobyčejný soucit. Začínají se bavit na náš účet. Zkoušíme různé varianty soubojů jeden na jednoho a vidíme, že holky v soubojích s námi trochu polevují. Už vědí, že nemusí nijak kouzlit, že je docela pravděpodobné, že o míč buď zakopneme a nebo nám prostě uteče z nohy. „Běžím s míčem na obránkyni, chystám si kličku a vidím, že ona si jen tak poskočila pro formu a špitne mi trochu soucitně: Tak si utíkej,“ říká zahanbeně Honza. V jednu chvíli se mu dokonce podařilo dát gól. Tváří v tvář Lence Gazdíkové, brankářce slovenské reprezentace trochu zazmatkoval, míč se mu svezl po nártu zcela nečekaným směrem a Honza pak spolu s brankářkou překvapeně sledují, jak se míč překvapivým směrem ledabyle šourá do brány. Góóóóóóóóóóóóóóóól!

Pár soubojů na hřišti končí dokonce slzami Vše nejlepší k ligovému titulu!

Opoceni se suneme zpátky do šaten. Máme toho víc než plný kecky. Holky takhle po škole a po práci trénují čtyřikrát týdně a do toho si ještě čas od času dají několikadenní kondiční soustředění. Že je ale tenhle trénink co k čemu, dokazují jejich výsledky. Pár dní poté, co nás pořádně prohnaly Letnou, deklasovaly v přímém souboji o ligový titul slávistky 3:0. „Získali jsme titul i domácí pohár, což znamená double. Jsem přesvědčený o tom, že pro Spartu pracujeme dobře,“ říká šéftrenér Dušan Žovinec. A tak trochu doufáme, že jsme pár dní před rozhodujícím zápasem se slávistkami holkám taky v něčem pomohli. Třeba zvýšit sebevědomí. inzerce

STAŇ SE REDAKTOREM METRA A VYDĚLEJ SI! copyright RunCzech.com

Pošli nám zprávu, fotku nebo video a těš se na jejich uveřejnění. Nejlepší snímky odměníme částkou 800 korun. Více na

WWW.METRO.CZ


cesTy

■ TexT: Petr Holeček

■ foTo: Profimedia.cz a čtk

Magořiny nalaně Nejnižší lanovka v Masadě, Izrael

Svezeme vás těmi nejbizarnějšími lanovkami na světě. která je nejdelší, nejrychlejší, ale i která jezdí na splašky.

I

nternet je plný nej. Když googlujete nejdelší lanovku na světě, vypadne na vás v každém státě jedna. Vtip je v tom, že není lanovka jako lanovka. Když postavíte za sebe několik lanovek a přestupujete mezi nimi, pak máte opravdu dlouhou, ale to je nuda a podvod. Nejdelší lanovkou, kde kabiny jezdí díky kolečkům na laně, je Norsjö ve Švédsku. Měří 13,163 kilometrů a kabiny jezdí mezi městy Örträsk a Mensträsk. Byla postavena v roce 1940, původně měřila 96 km a sloužila k převozu rudy. Pro veřejnost se otevřela v roce

1989. A pak tu máme visuté lanovky, kde kabiny jezdí zavěšené na pevno na laně. Nejdelší takovou otevřel v roce 2010 arménský prezident Serž Sargsjan a udělal z toho obrovskou show. Lanovka spojuje arménskou metropoli Jerevan s klášterem Tatev a překlenuje přitom 5,7 kilometru široké údolí řeky Vorotan. Do té doby byla za nejdelší osobní lanovou dráhu na světě označována 4,5 kilometru dlouhá Sandia Peak Tramway v americkém státě Nové Mexiko.

Nejvyšší je v Andách

Nejvyšší lanovkou na světě se můžou lidi svézt ve venezuelských Andách. Systém čtyř lanovek jezdí na celkem 12,5 kilometru dlouhé trase z Meridy (1640 metrů) až na horu Pico Especho (4765 metrů), odkud je nejvyšší hora Venezuely – Pico Bolívar (5007 metrů) prakticky na dosah. V lanovce jezdí lékařská služba vybavená bombami s kyslíkem.

Dokonalý výhled na německý Schwarzwald

Vomero v Neapoli pobere až 450 lidí

Vítejte na vrcholu Sněžky

Česká NeJ

Nejstarší lanovou dráhou svého druhu v Evropě je visutá sedačková lanovka spojující Pec pod Sněžkou s Růžovou horou a Sněžkou. Měří 3527 metrů a překonává převýšení 450 metrů. První úsek byl uveden do provozu 15. ledna 1949 a na Sněžku vyjeli první cestující 10. listopadu téhož roku.

Nejkratší česká lanovka je v trojské zoo – otevřeli jí v roce 1977. Vozí lidi na padesát metrů vysokou skálu. Jízda trvá jen chvíli - rychlost je jen něco málo přes tři kilometry za hodinu.

Česko má nejdelší lanovku ve střední Evropě! Je dlouhá přes osm kilometrů, protíná krajinu mezi Černým Dolem v Krkonoších a Kunčicemi nad Labem. Nevozí lyžaře, ale vápenec.

Nejnižší mají v Izraeli

Nejkratší lanovka, Los Angeles

26

Když nejvyšší, tak i nejnižší. Rekord jako rekord. Dolní stanice visuté lanovky k izraelské pevnosti Masada v oblasti Mrtvého moře leží 257 metrů pod mořem a horní stanice na starověké pevnosti je jen 33 m nad úrovní mořské hladiny. Trať bez podpěry měří 900 m.

V Ústí nad Labem začala v roce 2010 jezdit lanovka spojující obchodní centrum a zámeček Větruše. Jde o nejdelší lanovku bez podpěrných sloupů v Česku.


Lanovka na Picu di Midi v Pyrenejích

Nejkratší jel i Perry Mason

A nejkratší? Petřín? Kdepak. Los Angeles. Tady se můžete svézt lanovkou Angels Flight. V provozu je od roku 1901, ale několikrát musel být její provoz pozastaven kvůli nutným údržbám. Dokonce byla i přesunuta. Dva vagónky jménem Sinai a Olivet jedou po 96 metrů dlouhé dráze se stoupáním 33 stupňů něco málo přes minutu. Mohli jste ji vidět ve filmu Město andělů s Nicolasem Cagem nebo v epizodě 1966 seriálu Perry Mason.

Jezdí na splašky

Tak tato lanovka je vážně vtipná. Více jak sto let stará a malá lanovka ve švýcarském Freiburgu nepotřebuje ke svému provozu proud, naftu ani uhlí. Je nejekologičtější na světě, protože si vystačí se splašky. Spojuje městské části Neuveville a St. Pierre a oba vozy mají pod prostorem pro pasažéry nádrž o objemu 3000 litrů. V horní stanici se nádrž naplní odpadní vodou, přičemž její množství se řídí podle toho, kolik pasažérů nastoupí do obou vozů. Pokud je vůz v dolní stanici plný a vůz v horní stanici naopak prázdný, musí být nádrž naplněna na maximum. Je-li vůz v horní stanici zcela plný a vůz v dolní stanici naopak prázdný, použije se jen malé množství vody. Nádrže pak vypustí do kanalizace. A hotovínko.

Do kabiny narvou 400 lidí

Co se týče kabin na laně, tak prvenství v kapacitě drží lanovka v lyžařském ráji

Paradiski Vanoise v Savojských Alpách. Do dvojpodlažní kabiny se vejde až 200 cestujících. A chlápek od obsluhy k tomu. Dvě kabiny tak mají kapacitu až dva tisíce cestujících za hodinu, nosnost šestnáct tun a pohybují se rychlostí čtyřicet pět kilometrů za hodinu. Pozemní rekord pak drží lanovka Vomero v Neapoli, jejíž souprava vozů po rekonstrukci v roce 1992 pojme 450 cestujících, není to ale v jediném voze. Městská pozemní lanovka na Montjuic v Barceloně, rekonstruovaná rovněž v roce 1992 při příležitosti letní olympiády, má trojčlánkové vozy, z nichž každý pojme 400 cestujících.

Nejrychlejší jsou Francouzi

Úplně nejrychlejší pozemní lanovkou je rakouská trať na Spital am Phyrn, která po rekonstrukci pohonu dosahuje rychlosti čtrnácti metrů za sekundu. Rekord dvanácti a půl metru za sekundu u kyvadlových visutých lanovek dosahuje několik drah ve Francii, třeba Taoulet – Pic du Midi de Bigorre v Pyrenejích. Tato rychlost je ale dosažitelná jen mimo podpěry, na nich musí kabiny zpomalit. inzerce

Volejte na tel.: číslo

Nová seznamka na českém trhu ONA hledá JEHO ■ Pokud jsi společenský veselý sportovec narozený v jakémkoliv jiném znamení, než je Vodnář, pak čti dál. Jsem osamělá usměvavá padesátnice a hledám životní lásku. Zuzka, Praha, 50let ■ Dvaatřicetiletá Eva, Brno, oslovuje urostlé inteligentní muže hledající vztah. Mám ráda sport, cestování i zahradničení. Osobní setkání ukáže, jestli přeletí jiskra. ■ V životě už jsem poznala leccos, ale šanci na opravdovou lásku nevzdávám. Hledám tolerantního a upřímného muže pro vážný vztah. Má náruč je otevřená! Dana 50, Zlín ■ Akční Olga (51, Praha) by se ráda seznámila se svobodným mužem. Tančíš, sportuješ a umíš život prožívat naplno? Pak tě ráda poznám osobně. Kuřák nevadí. ■ Pokud čte tyto řádky obyčejný svobodný mužský z vesnice, pak budu ráda, když zavolá. Nemám přehnané požadavky. Hledám klidný partnerský život. Milena (56, Kamenice nad Labem) ■ Je spousta míst, kam bych tě ráda vzala. Stačí zavolat a můžeme vyrazit. Uvítám odpověď od

906 70 50 40

štíhlého inteligentního muže ze Středních Čech, 35-45. Ilona 42, Mladá Boleslav ■ Štíhlá, optimismem nabitá brunetka Marie (52) z Tachova by se ráda seznámila s akčním, sportovně založeným a hlavně veselým chlapem. Vyrazíme na kolo nebo country bál? ■ Ráda nosím podpatky, ale jinak jsem ženská do nepohody. Zahradničení, zvířata, sport - to jsou moje koníčky. Jsi na tom stejně? Pak zavolej Danušce (58) ze Studénky. Vyjedeme spolu! ■ Ať jsi blond, anebo brunet, vysoký, nebo střední postavy, hlavní je upřímná nátura a optimismus v srdci. Nečekej a zavolej Marušce z Tábora (50). Osobní setkání mnohé napoví! ■ Ráda hraju volejbal i tenis, ale chybí mi parťák nejen pro hru. Uvítám hodného a upřímného muže z Vysočiny. Nevyrazíme třeba do kina? Petra 20, Mohelno, na tebe netrpělivě čeká! ■ Najde se muž se smyslem pro humor a vlastním zázemím? Kladný vztah ke zvířatům podmínkou, ideálně soukromý zemědělec. Chybí ti ženská do domácnosti? Volej! Dagmar 47, Pha

Založte si svůj osobní profil!

■ Na existenční nouzi si nemůžu stěžovat, na nedostatek tělesného i duševního souznění ano. Máš vyřešenou minulost, kl.vztah k dětem a zvířatům a hledáš lásku? Volej! Markéta 37, Zlín ■ Eva 55, Chrudim. Chybí mi mužský na popovídání, společné trávení volného času i cestování. Uvítám kamaráda, později možný i vážný vztah. Jsem vdova, máš podobný osud? ■ Akční šestašedesátiletá Lýdie z Prahy by se ráda seznámila s domácím kutilem, který rád sportuje a zajde do kina. Hledám vztah, v němž se nebudu nudit! Jsi na tom stejně? ■ Jsem zklamaná muži i manželstvím. Hledám kamarádku na popovídání i něžnosti. Nebudu se bránit, když to přeroste v něco víc. Zavolej, čekám tu jen na tebe! Bi Simona 37, Strakonice ■ Plnoštíhlá nekuřačka Vlasta (70) z Prahy hledá kamaráda pro společné trávení volného času. Nemáš s kým vyrazit za kulturou? Zavolej, ráda se přidám. ■ Šestašedesátiletá pracující důchodkyně Hanka z Brna oslovuje svobodné, energií překypující muže. Zajímám se o práci na počí-

Vyberte si partnera dle Vašeho přání a spojíme vás! tači a mám ráda kulturu i kuchtění. Vyrazíme si někam? ■ Najde se normální mužský - domácí kutil s kladným vztahem k přírodě a turistice? Jsem skromná žena, budu ráda, když to oceníš. Čekám na odpověď! Marie 70, Hustopeče ■ Třiapadesátiletá vdova Marie, Zdice, by se chtěla sblížit s charakterním mužem. Na vzhledu nezáleží, důležité jsou vnitřní hodnoty. Zatím kamarádi, pak se uvidí. Nezajdeš na kávu? ■ Ani po šedesátce jsem to nezabalila! Pokud chceš poznat energickou 66letou štramandu z Prahy, zavolej. Hledám seriózního a sympatického muže! Na společné setkání se těší Marie! ■ Budu ráda, když si tyto řádky přečte sympatický milovník přírody s kladným vztahem k vnoučatům. Kuřák nevadí. Zavolej a vyrazíme spolu do společnosti! Libuše 62, Prachatice ■ Je mi osmapadesát a ještě bych si chtěla v životě něco užít. Pokud jsi hodný, pracovitý pohodář - ideálně s vl.autem, ozvi se. Vyrazíme někam na výlet! Blanka, Náchod ■ Sympatická osmatřicetiletá Laďka z Nýřan by ráda našla parťáka pro

Nevybrali jste si? Pro další kontakty volejte na tel.: 906 70 50 40

Poskytuje E.M.A. Europe s.r.o., jen pro starší 18 let, 1 min/70 Kč vč. DPH, P. O. Box 14, 110 15 Praha 015, www.ema.bz, www.platmobilem.cz

život. Uvítám odpověď od sportovně založeného nekuřáka-zahrádkáře. Navrhni, kam spolu vyrazíme! ■ Hledám akčního, společenského partnera s kl.vztahem k přírodě. Mám široké spektrum zájmů: cestování, hudba, umění, zvířata. Zpočátku se můžeme jen vídat, pak se ukáže.Milada 68, OLM ■ Podnikatelka Jitka (59, Liberecký kraj) hledá muže, který mi bude oporou. Mám ráda společenské akce, divadlo, tanec i turistiku. Jsem spolehlivá, věrná, tolerantní. Oceníš to? ■ Devětapadesátiletá vitální Erika z Hodonína zkouší štěstí. Koho hledám? Milého, tolerantního, společenského chlapa - ideálně motoristu vyšší štíhlé postavy. Pozveš mě na vyjížďku? ■ Nebráním se přátelství, ale uvítám vážný vztah. Jsi charakterní muž se zájmem o přírodu, dechovku, zahrádku - prostě domácí kutil? Pak čekám jen na tebe! Jarka (85) z Hodonína! ■ Ráda vařím, ale nemám pro koho. Ráda tančím, ale nemám s kým. Ráda pletu, ale nemám na koho. Pokud jsi solidní a klidný muž, kterému chybí ženská ruka, zavolej! Anna 63, Hostouně


cesTy

■ TexT: anthony johnson (metro world news)

■ foTo: profimedia.cz

Kdyžbudefotbalnudit...

Pokud se vypravíte do Polska na EURO, byla by škoda, kdybyste skončili jen na stadionu. Nebo v hospodě. Máme pro vás čtyři tipy, kam byste se mohli v Polsku vypravit. Sůl nad zlato Myslíte, že solný důl je nuda? Kousíček od Krakova najdete vesničku Wieliczka a největší solný důl na světě. Těží se tu až do hloubky tří set metrů a první zmínky o dole se datují na počátek 10. století. A nemyslí tu jen na sůl a její těžbu, ale i na návštěvníky a turisty. Můžete si zaplatit komentovanou prohlídku podzemím, vybaví vás svítilnou a krumpáčem a nechají vás trochu si zakutat. Na speciálně upravené platformě vám pak pod zemí simulují, jak to s vámi zatřese, když důl postihne zával. Součástí komplexu jsou obchody se suvenýry, solnou kosmetikou a samozřejmě i restaurace. Můžete navštívit „pravou“ hornickou knajpu. a nebo Grand Sal restaurant. O sůl si zde říkat nemusíte. Lístek na komentovanou prohlídku vás vyjde na 68 zlotých. Více na kopalnia.pl

Kde se rodí Zubrowka Určitě znáte legendární vodku Zubrowku s neodmyslitelným stéblem trávy v každé lahvi. Pokud vás zajímá, odkud se tohle vzalo, vypravte se do lesa Bialowieza na pomezí polských a běloruských hranic. Největší a nejzachovalejší evropský prales je jediným místem v Evropě, kde volně žijí bizoni. Nejenže tam mají klid, ale také zde roste zvláštní druh traviny, jejíž aroma je pro bizony něco jako afrodisiakum. A právě stébla této trávy putují po jednom do láhví legendární Zubrowky. Velká část pralesa je samozřejmě turistům nepřístupná, přesto máte možnost nakouknout aspoň do některých míst. Flašku Zubrowky samozřejmě s sebou. www.bpn.com.pl

Nejdelších osm vteřin života

Pro lázeňské šviháky Víte, kde je v Evropě nejdelší promenáda? No jasně, že v Polsku. Lázeňské městečko Sopoty na pobřeží Baltického moře se pyšní dřevěným molem dlouhým 511 metrů. Postavili si jej v 19. století a od té doby se zde líně procházejí lázeňští šviháci a zamilované párečky. Lidé se sem často chodí promenádovat v nejnovějších módních hitech a zdejší molo je pro Poláky synonymem a symbolem letní dovolenkové zahálky. Konají se zde koncerty, nejčastěji jazzové a když se zde objevíte 17. června, můžete si užít vystoupení zdejšího Orkiestru Promenadowej. Více na molo.sopot.pl

28

V městě Glogow, zhruba sto kiláků od Vratislavy, si můžete napumpovat hlavu a tělo adrenalinem. Najdete zde v Evropě nejvyšší bungeejumping. Volným pádem můžete prosvištět celých 222 metrů. Zabere vám to zhruba osm vteřin a naberete rychlost až 110 km/h. A pokud to vaše masochistické já stále nepřesvědčilo, za osm vteřin srdce napumpovaného v krku zaplatíte 250 euro. A nebo jste srab a koupíte si jen tričko. Za třináct euro. Ne, vážně, hecněte se, stojí to za to, na tohle nezapomenete. www.dreamjump.pl


moTo

■ TexT: Petr Holeček

■ foTo: Profimedia.cz

Motorky N

Kterou byste si vybrali? Představujeme 6 nejlepších motorek pro tento rok. Vyrazíte s endurem do terénu, nebo radši s chopperem balit buchty? Nebo se spokojíte se skútrem?

roku2012

a den, kdy vytáhne z garáže motorku, se Lou Fanánek Hagen těší vždycky celou zimu. „Když motorku poprvé v roce opráším a sednu na ní, začne mi srdce tlouct tak nějak víc,“ říká Fanánek. Když mu bylo osmnáct, měl Jawa 350 - panelka. „Měl jsem jí tajně zaparkovanou na sídlišti Spořilov, aby rodiče nevěděli, že mám motorku. Pak to ale po půl roce stejně prasklo. Měl jsem nějakou velkou soudní pokutu a tak rodiče použili peníze z prodeje Jawy na zaplacení,“ směje se. Kde jsou ale časy panelky. Podívejte se na vítězné zástupce šesti motorkářských kategorií, které Svaz dovozců automobilů vyhlásil nejlepšími mašinami pro tento rok.

Sportovní silniční motorky Ducati 1199 Panigale S Tricolore Tahle bestie na silnice nevyhrála jen v kategorii silničních sportovních motorek, ale i celkové hlasování a získala titul Motocykl roku 2012. Není divu. Je to zlom v kategorii dvouválcových superbiků. Bezrámová konstrukce spoléhá na nosnou funkci zcela nového motoru Superquadro. Na cestách roluje asfalt a patníky padají do pankejtu. Supersport od Ducati má výkon 195 koní a v základní výbavě ABS, DDA (Ducati Data Analyser) s GPS, kontrolu trakce, špičkový elektronicky nastavitelný podvozek Öhlins DES, karbonové doplňky a LED osvětlení. Exkluzivní lakování doplňuje titanový výfuk. Stojí přes 600 tisíc korun. Dali bysme si říct. Přihlásí se nějaký dovozce a půjčí nám jí do redakce na test?

30

Cestovní silniční motorky Harley-Davidson CVO Street Glide Zkratka HD znamená v roce 2012 hlavně vysoké rozlišení. Dříve si pod ní ale každý představil nádhernou motorku Harley Davidson. Značka bodovala v anketě dvěma zástupci, sebrala cenu za nejlepšího choppera, ale i za nejlepšího „cesťáka“. Street Glide vypadá díky masce se světlem retrozvláštně, ale právě to z ní dělá něco výjimečného. Má v sobě kus cestovního, sportovního i výtržnického bajku. Kapotáž s integrovanými zrcátky a boční lakované kufry zvou k dlouhým letním cestám a přitom o 50 kg nižší hmotnost proti modelu Electra Glide jenom prospívá ovladatelnosti. Motor s obsahem 1690 cm3 dodávají s nezaměnitelným zvukem HD kvality.

Skútry a mopedy BMW C 650 GT Maxiskútr od Bavoráků. V BMW do něj nacpali všechny zkušenosti a vyplatilo se. Výrobce se úspěšně pustil do silničních motorek, ať už sportovních nebo cestovních, umí vyrábět maxinaháče a teď to dokazuje i se skútry. Nechybí silný šedesátikoňový dvouválec, koncernové ABS, inovativní podvozek ani originálně řešený maxiprostor pod sedlem. Komfort na palubě je díky dlouhé řadě nadstandardních prvků srovnatelný s nejlepšími cesťáky od BMW. Centrálním zamykáním je jištěno víčko palivové nádrže, vyklápění sedla a levá přední úložná schránka.


Naháči

Endura včetně cestovních

Honda NC700S

Triumph Tiger Explorer 1200

Žhavá novinka od Japonců se skvěle hodí do města i do jeho okolí. Nová Honda je praktická, moderní, úsporná a ještě elegantní. Technický základ má společný s modely NC700X a Integra. I zde může být nový moderní dvouválec kombinován s dvouspojkovou převodovkou DCT. V místě nádrže je úložný prostor pro jednu přilbu, což konečně řeší problém, kam s ní. Brzdová soustava krotící výkon 48 koní může být vybavena kombinovaným systémem C-ABS. Honda NC700S je na první pohled návratem ke klasickému naháči a japonci doufají že se jim tímto motocyklem podaří oživit tuto dnes trochu upozaděnou kategorii všestranných motorek.

A konečně něco do (lehkého) terénu. Nejlepší motorkou v této oblasti je podle Triumph Tiger Explorer, očekávané cestovní maxienduro. Základem je samozřejmě řadový tříválec v trubkovém rámu, protentokrát se zmíněným pořádným objemem a s výkonem 137 koní. K úspěchu mu pomáhá kloubový hřídel v jednoramenné vidlici, ABS a bohatá výbava nutná k pohodlnému cestování. Mašina, která stojí 340 tisíc korun, má i palubní počítač ovládaný z řídítek.

Choppery Harley-Davidson Sportster 1200 Seventy-Two Sportster možná někoho překvapí svou jednoduchostí a křehkostí, ale právě to je oživlou připomínkou sedmdesátých let plných barevné perletě a technicky úsporných nezaměnitelných amerických chopperů s vysokými řídítky. Designu pak dominuje v několika vrstvách ručně lakovaná a broušená perleťová nádrž. Sportsterový motor poskytuje akorát tak dost výkonu k tomu, aby byla jízda za těmi vysokými řídítky pohodlná. K pohonu slouží vzduchem chlazený vidlicový dvouválec o objemu 1200 krychlových cm. Cena začíná na 277 tisících korunách.

inzerce


auTo

■ TexT: Petr Holeček

■ foTo: Profimedia.cz

Fandim... a jedu!

máte auto? máte sklony k patriotismu? Budete sledovat fotbalové eUro? Pokud jste odpověděli 3x ano, přečtěte si náš návod, jak ze své káry udělat nástroj fandění. fólie na okno Fandění můžete vzít pořádně z gruntu a nechat si na zadní okno vyrobit fólii. Je však dražší a není tak lehké jí po konání EURA odmontovat. Fólie na sklo jsou nyní žádané. Zatmavení skel auta snižuje sluneční záření a tepelnou energii uvnitř, vytváří soukromé prostředí a designově doplní image auta. Vzorník materiálů polyesterových reflexních a nereflexních fólií vám firmy půjčí na vyžádánání. A co na to zákon? Skla za řidičem nejsou limitována propustností světla, ale fólie na zadním skle nesmí zakrývat třetí brzdovou svítilnu. Cena: 2500 – 6000 Kč

T

o, že sportem skutečně žijete a prožíváte úspěchy a pády našich sportovců skutečně srdcem, můžete dát najevo pomocí české vlajky na vašem autě,“ láká jeden z internetových obchodů. Ale jo. Chlapi, buďme trochu infantilní. Pojďme si auťáky ověsit vlajkami. Jaké jsou teď trendy?

32

Vlajka na auto Češi do toho! Malá vlajka s držákem na auto o rozměru 30x45 cm. Je vyrobena z jemného, ale odolného polyesteru metodou sítotisku s dvojitým obšitím po obvodu. Je uchycena na bílé plastové tyčince (s držákem na auto) o délce 45 cm se speciálním úchytem vhodným pro fixaci do okna auta. Dá se velmi dobře používat také jako mávací vlaječka. Cena: 35 – 100 Kč

Návleky na zrcátka Tohle je vtipné a pořídil si to i autor tohoto článku. Speciální návleky na zpětná zrcátka auta působí decentně, ale přesto fandíte! V balení internetových obchodů jsou dva kusy návleků (pravá a levá strana). Snadně se nandavají a můžete je i prát v pračce, když vás nějaký jiný fanoušek ohodí na silnici blátem. Jsou většinou z tkaného polyesteru se spandexem, uvnitř mají gumičku pro nastavení velikosti. Cena: 150 – 220 Kč

Vuvuzela Geniální klakson do auta. Spolucestující, stejně jako další lidé v autech kolem, z vás budou mít radost. Vuvuzela je původně jihoafrický lidový hudební nástroj, který byl dříve používán k vzájemnému svolávání občanů. Je to roh, dnes obvykle vyráběný z plastu a přibližně metr dlouhý, který používají fotbaloví fanoušci z Jihoafrické republiky. Při fouknutí vydává hluboký monotónní zvuk přirovnávaný k slonímu troubení. No a teď můžete z auta troubit i vy. Cena: 200 – 300 Kč


Euro kurvy

P

roč bych nemohl být v krizi? Evropa stagnuje a já bych si měl snad vyskakovat? Celé dny prosedím na facebooku, vyřizuju nesmyslná přání přátel co sotva znám, zaplétám se do debat, co mě nezajímaj. Jsem veřejná osoba co sedí doma, poslední stádium homo intelektuálus – rozpuštěný mozek on-line. Naštěstí v tom nejedu sám. V okénku chatu na mě vyskakuje Bára, ta Bára, co má povídku z druhé strany. Ahoj Báro, prej budeš psát o fotbale. Odklepnu enter. Nic. Pokračuju – Mě nic nenapadá... Bára reaguje: Právě jsem dopsala po dvou letech knížku, psaní mě děsně baví. Hm. Já už mám rok blok. Odklepnu. Bára: Cože, jakou má adresu? Ne, nemám blog... než stačím kontrovat, Bára to chytne. To je dobrý! Jestli to chceš použít do své knížky, je to tvoje... jak to odklepnu, už vím, že kecám. Bára nic nedostane. Napíšu si to sám. Problém je, že taky budu muset napsat něco o tom fotbale... Jdu do pokoje za manželkou. Připravuje se k odletu do Maďarska (na mezinárodní konferenci feministek). Do kufru si ukládá troje plavky. Plavky? Otázku samozřejmě vyslovuji naprosto bezelstně, aby mi bylo vysvětleno, že v Budapešti jsou světově proslulé lázně. Bezbolestně. Tahle feministka mě má totiž ráda. Nevadí jí, že jsem už rok nenapsal ani řádku, nepřestal kouřit, a poté, co jsem jí dal heslo k svému fb, je tolerantní i k mému nočnímu vysedávání u pc. Tak jsem vzal tu povídku k tomu Euro... Cože, ty budeš psát o Euru? Já vím, o fotbalu vím prd, a i kdybych o něm něco věděl, tak zrovna mě to nikdo neuvěří, ale chápej... Nemusel jsem toho ani tolik říkat. Pochopila to. A to jsem vám ještě ani nestačil prozradit, že je to socioložka. Pointy se někdy skládají z drobných detailů. Pro sociology totiž není hromada lidí, ve stejný čas na stejném místě, jen pitomej dav, ale

výzkumný vzorek. Proto nebylo divu, že zvídavé vědkyně začalo zajímat co tam tolik chlapů pohromadě dělá. Svátek fotbalu? Jak pro koho. Jen na šampionát do Německa bylo svezeno z celé Evropy 40 tisíc žen přinucených obsloužit zhruba 3 miliony nadržených milovníků... kopané. (jedna ku sedmdesáti pěti) Kolik eur proteklo klínem do kasiček mezinárodních gangů se můžeme jen

odhadovat. Jisté je, že to bylo mnohem víc než stačilo na podmazání celého Bundes parlamentu, který prostituci před Eurem zlegalizoval. Toho si nešlo nevšimnout ani v J.A.R., kde parlament před šampionátem udělal to samé. Jen organizace se jim tam trochu zvrtla. Jedenáct chlápků za večer na jednu prostitutku se okázalo jako podcenění situace a tak dav milovníků kulatého potěšení ukopal maníka, kterému to trvalo ve stanu o něco déle... Počkej, to je fakt pravda? Manželka zaklapla víko kufru. Byla to pravda. Desítky článků z celého webu, bylo tam všechno, čísla, grafy, populační křivky, studie, odkazy, citace... Jak to, že jsem si toho dřív nevšimnul? Že by mě manželství až tak změnilo? Blbost. Otevřel jsem si pivko a začal se koukat na hokej. Jo, tohle by umělec asi neudělal. Ta pasivita, odevzdání. Měl bych dopsat tuhle povídku, ale já se chci koukat. Měl bych přijít na

dvĚ povídky,

jedno téma, dvě pohlaví, dva pohledy

to, proč většina chlapů ošuká všechno co se hejbe, proč většina ženskejch drží hubu - vaří - meje nádobí. Jo, tohle všechno bych měl. O komerční přestávce si sundám kalhoty (manželka je už v Maďarsku), koukám se na sebe. Břicho už nemám jako v 12ti, ale ještě by se dalo něco stihnout. Nějaká pornoscéna, třeba z Jméno růže, tu mám rád. Jak tam ten mnich pak žere krysu. Ale jsem tak děsně línej vstát. Možná nejsem největší spisovatel dvacátého století, ale rozhodně pořád můžu být ten nejupřímnější. Sám za sebe. Budu bojkotovat Ukrajinu a všechny Euro kurvy. Nezvednu se z gauče!

na téma

Jdeme na fotbal napsal

Tobiáš Jirous ilustrace zuzana raich lová

33


2

SEMIFINÁLE

27. 6., 20:45 čtvrtfinále 21. 6. 20:45

A1

■ : ■ B2

skupina A

16. 6. 20:45 16. 6. 20:45 12. 6. 20:45 12. 6. 18:00 8. 6. 20:45 8. 6. 18:00

■ : ■ POL GRE ■ : ■ RUS POL ■ : ■ RUS GRE ■ : ■ CZE RUS ■ : ■ CZE POL ■ : ■ GRE

CZE

FINÁLE

■:■ 23. 6. 20:45

1. 7., 20:45 čtvrtfinále

C1

■ : ■ D2 skupina B

■ : ■ GER POR P ■ : ■ NED NED N ■ : ■ GER DEN ■ : ■ POR GER ■ : ■ POR NED ■ : ■ DEN

17. 6. 20:45 DEN 17. 6. 20:45

13. 6. 20:45

13. 6. 18:00 9. 6. 20:45 9. 6. 18:00


EURO

012

SEMIFINÁLE

28. 6., 20:45

■:■ čtvrtfinále

čtvrtfinále 22. 6. 20:45

a2

■■ :

B1

24. 6. 20:45

c2

skupina C

18. 6. 20:45 18. 6. 20:45 14. 6. 20:45 14. 6. 18:00 10. 6. 20:45 10. 6. 18:00

■ : ■ irl crO ■ : ■ esP esP ■ : ■ irl ita ■ : ■ crO irl ■ : ■ crO esP ■ : ■ ita

ita

■ : ■ D1 skupina D

19. 6. 20:45 19. 6. 20:45 15. 6. 20:45 15. 6. 18:00 11. 6. 20:45 11. 6. 18:00

■ : ■ uKr ra sWe ■ : ■ Fra sWe ■ : ■ eNG uKr ■ : ■ Fra uKr ■ : ■ sWe Fra ■ : ■ eNG eNG

■ ilustrace: václav šlajch

:


magazín MEN ONLY 5/12