Page 1

LÉTOPIS 2011 aneb

Kronika léta na Metodickém portálu a kolem

č.8


LÉTOPIS 2011, aneb Kronika léta na Metodickém portálu a kolem

Tato kronika vznikla spoluprací uživatelů komunity při Metodickém portálu RVP.cz během léta roku 2011.

Děkujeme všem zúčastněným, že s námi do toho šli!

Redaktoři tohoto čísla: Hana Pilařová

Poznámka: Prohlížíte si jednu z průběžných verzí kroniky. Pokud byste pro kroniku něco měli, napište a vložte to do fóra >>na této adrese<<. Rada starších průběžně příspěvky zpracovává a připravuje tyto “meziverze”.

2 / 13


LÉTOPIS 2011, aneb Kronika léta na Metodickém portálu a kolem

8. a 11. 8. 2011 Hana Pilařová Protože se naše hrdličky nemají k tomu, aby provedly další snůšku, zaměřil můj muž svá pozorování zase jiným směrem. Takhle fázuje měsíc:

12. – 14. 8. 2011 Lenka Říhová

Krkonošské iSNĚNÍ

PRÁCE

3 / 13


LÉTOPIS 2011, aneb Kronika léta na Metodickém portálu a kolem

Ale nechyběla ani zábava...moc oceňuji přístup personálu penzionu, místních lidí a chalupářů v místě konání iSNĚNÍ, kteří se aktivně a s pochopením pro potřeby "speciálních" dětí přidali k improvizovanému večernímu programu.

13. 8. 2011 Marcela Zajícová Zámek Úsov. Po příjedu k zámku Úsov a při snaze o první fotku jsem zjistila, že foťák je úplně vybitý .Proto vložím alespoň odkaz na foto zámku Úsov. Výborný cíl pro rodinný i školní (školkový) výlet (i s hodně malými dětmi). Nachází se zde lovecko-lesnické muzeum. Zámek je plný vycpaných zvířat, paroží atd. V areálu zámku je také strašidelný labyrint , místnosti se zábavnými úkoly (nejen) pro děti a také výstava nazvaná Cesta do pravěku. Druhým cílem byly Javořičské jeskyně. Při cestě z parkoviště k jeskyním minete Památník obětí 2. sv. v., který byl vytvořen na památku 38 obětí zavražděných nacisty 5. května 1945. Samotné Javořičské jeskyně ve mně zanechaly velkou stopu . Člověk by snad nic tak krásného nedokázal vytvořit.

14. 8. 2011 Hana Pilařová Konečně to vypadalo, že jeden víkendový den bude výletní počasí a tak jsme se rozhodli, že vyrazíme na Chodské slavnosti. Ač to máme do Domažlic kousek, nepamatuji se, že bych se téhle trachtace někdy účastnila (možná jako dítě, ale to už je fakt dávno). Když jsme půl hodiny hledali místo na zaparkování, došlo mi, proč tyhle akce nevyhledávám. Stejný pocit jsem měla i na narvaném náměstí. Komentáře procházejících lidí "to jste tu měli být včera, to byl teprve dav" .. no brrrr. Jinak trh úžasný, lidová řemesla skvělá, trdelník báječný. Potkala jsem i několik svých oblíbených prodejců z Fleru (třeba tenhle obchůdek mám moc ráda). 4 / 13


LÉTOPIS 2011, aneb Kronika léta na Metodickém portálu a kolem

14. 8. 2011 Hana Pilařová Předpověď počasí varovala, že nedělní večer přinese bouřku. Měla pravdu. Před Večerníčkem se udělala tma. Stromy, které máme pod okny, se ohýbaly pod nápory větru. Po Večerníčku spadlo nebe. A během hodiny prošlo mnoha podobami.

16. 8. 2011 Dagmar Czatová

Edinburgh Castle, Skotsko

Slavné skotské sídlo Alžběty II. Holyrood Palace v Edinburghu

5 / 13


LÉTOPIS 2011, aneb Kronika léta na Metodickém portálu a kolem

18. 8. 2011 Alena Tučímová Pachatelé se vracejí na místa činu a já se vrátila do Lednice. Jen je tu teď v srpnu horko jak na Sahaře, ostatně po louce stále běhá gepard, nad námi létají supi... Letos si ale nemůžu vynachválit jednu novinku - nádherně opravený lednický zámek! Ale i pohled na minaret nebo zámeckou zahradu s obrovskými rybníky stojí za to. Užívám si to se vším všudy.

18. 8. 2011

Lenka Říhová Pár dní jsem měla na návštěvě své rodiče (+ místní rodiče mého muže), a tak jsem se stala řidičem a průvodcem čilých důchodců po jejich toulkách nejen Českým rájem. Z našeho nejbližšího okolí stojí za zmínku zámek Loučeň, který se pyšní rozsáhlým parkem s unikátními labyrinty.

6 / 13


LÉTOPIS 2011, aneb Kronika léta na Metodickém portálu a kolem

Určitě jste už slyšeli o středověkých Dětenicích, kde vsadili na jadrnou mluvu obsluhujícího personálu a ve sklepních prostorách vám za svitu svíček dají "nažrat" ze smaltovaných kastrůlků výbornou středověkou krmi.

Staré Hrady jsou pozoruhodné nejenom tím, že tam dělá průvodce můj syn , ale také pohádkovou expozicí - pohádková půda a pohádkový sklep - které jej dělají vhodným cílem školních výletů. Nás nejvíc zaujala expozice Jak se žilo za císaře pána, s autentickými kupeckými krámky se vším vybavením, koloniálem, obchod s kávou a c. k. hostinec, jak vypadaly v dobách našich prababiček. Mimochodem vám tam v ceně vstupenky nalejou výbornou místní medovinu

Český ráj, Hrubá Skála, zámek Humprecht, Trosky, Maloskalsko, zřícenina hradu Frýdštejn ...tady si každý může najít to, co ho nejvíc baví. Hrady, zámky, zříceniny, procházky skalními útvary, výhledy do kraje...

7 / 13


LÉTOPIS 2011, aneb Kronika léta na Metodickém portálu a kolem

19. 8. 2011 Petr Koubek Zdravím, jako státní zaměstnanec jsem moc na cestování pomyšlení neměl, tak se vkládám aspoň fotografii našich útulkových pejsků. A moc díky za toto pěkné a milé sdílení! Vzpomínka Nu a v květnu jsme byli s Lobem na přechodu Lužických hor:

Výhled Hvozd třetihorní relikty

Ještědský hřeben z Popovy skály

Hvozd a centrální Lužické hory z Popovy skály

8 / 13

Lužické hory z Hvozdu


LÉTOPIS 2011, aneb Kronika léta na Metodickém portálu a kolem

Pěnkavčí vrch z Luže

Vysokohorská podmáčená smrčina - Luž

Buky na Pěnkavčím vrchu

Fotografie jsou záhadně barevné. Není to jen nekvalitním snímajícím zařízením, ale také tím, že na konci jara řádil islandský vulkán Grímsvötn a popel z jeho jícnu dával západům slunce taky v našich zeměpisných šířkách nezapomenutelnou nádheru.

9 / 13


LÉTOPIS 2011, aneb Kronika léta na Metodickém portálu a kolem

19. 8. 2011 Petra Boháčková Písčiny I kousíček za Prahou, tak ve vzdálenosti hodící se pro odpolední pidivýlet, se nacházejí chráněné oblasti - písčiny. Tyhle dvě jsou u Tuhaně a Tišic.

19. 8. 2011 Jaroslava Pachlová Byla jsem pozvaná na zakončení "mého" příměstského tábora, který jsem v Dobřanech před lety rozjížděla a dávala mu náplň. Děti letos cestovaly po Evropě a já pro Létopis a inspiraci ulovila např. tuto masku z "italského karnevalu".

20. 8. 2011 Hana Pilařová Prázdniny se blíží ke konci a moje děti si teď užívají přítomnost babičky a dědy tcháňatojc. Počasí přeje výletům a tak jsme včera zase vyrazili do vedlejšího okresu domažlického a přistáli jsme v Horšovském Týně. Sice jsem navrhovala návštěvu firmy, co nám možná bude dělat okna a jiné, co nám asi bude dělat plyn v našem domečku (ráno jsme totiž konečně podepsali kupní smlouvu), ale stejně vyhrály poklady. Ten první jsme lovili etapově v zámeckém parku. Zatímco my luštili, taťka fotil.

10 / 13


LÉTOPIS 2011, aneb Kronika léta na Metodickém portálu a kolem

20. 8. 2011 Jaroslava Pachlová Pokaždé navštěvuji Pražské bienále - Prague Biennale. Letos se konalo popáté a nebylo jako tradičně v karlínské hale v Thámově ulici, ale přehlídlka současného umění se přesunula do Modřan, konkrétně do dvanáctipatrové haly Microna. Najdete tam díla českých a slovenských autorů, ale i umělců z Kanady, Indie, severských zemí a Spojených států. Výstava obsadila dvě vyšší patra i část podzemního protiatomového krytu. Letos jsem odcházela trochu rozčarovaná, nevím, zda-li to bylo tím kancelářským prostředím (mám totiž byrofobii ). Nakonec mě asi nejvíc zaujal protiatomový kryt a při zpětné rekapitulaci jsem našla i pár "oslovení", ale spíš jsem měla z výstavy náladu mrazivou. Zde si můžete pustit jednu projekci www.cecilemartin.ca

Moje nohy zapojené do instalace

Sněho vé houby v lese Dodatek: 21.8. V neděli jsem si výstavní náladu zlepšila v Plzni v Masných krámech na výatavě z názvem Věci umění, věci doby. Skupina 42 11 / 13


LÉTOPIS 2011, aneb Kronika léta na Metodickém portálu a kolem

20. 8. 2011 Petra Boháčková Zubrnice Moc se mi tam nechtělo, protože v Muzeu železnice mělo probíhat Rozloučení s létem a já myslela, že tam bude hodně lidí. Omyl, nebyl tam skoro nikdo. Celou dobu mi zněla v hlavě písnička mého oblíbence Járy Cimrmama Šel nádražák na mlíčí. Další můj oblíbenec, R. Fulgum, napsal trilogii, kterou doplnil i CD s nahrávkami, o kterých se v textu zmiňuje. Takže podle jeho vzoru, až si budete prohlížet následující fotografii, pusťte si k ní i tuhle písničku, ať si virtuální prohlídku užijete více smysly. Hned vedle je i skanzen, navštívit je tam možno kostel, školu, statek, krámek a vodní mlýn. Fotografie ze školy jsou ze skanzenu - to pro ty, kteří by chtěli upozornit na používání fyzických trestů (vše bylo pouze jako ukázka toho, jak to bylo dřív )

21. 8. 2011 Hana Pilařová Asi bych hodně lidí naštvala, kdybych řekla, že by mělo zapršet. A to pořádně. Na druhou stranu, kdyby všichni měli v bytě 28 stupňů páně Celsia, tak by vodu volali taky. A tak jsme se snažili před vedrem zdrhnout. Marně. Venku sice pod mrakem ale sauna. Objevili jsme jeden kostelní poklad, další křížový a ještě jeden u kaple. Protože však byly jen popojížděcí rozhodli jsme se ještě o jeden kopcový. Pravda sandále, lesní porost a stoupání nebyl ideálním spojením. Ale na vrcholku byly krásné skály, čekal tam posed a taky jedna houbička. A ten poklad samozřejmě.

12 / 13


LÉTOPIS 2011, aneb Kronika léta na Metodickém portálu a kolem

Dnešek byl vážně zvláštní, protože jsem zastavila ve třech vesnicích tady kolem, kdy jsem nikdy nebyla. A minimálně Racov vážně překvapil.

Právě ZDE by mohl být váš příspěvek! Vkládejte na diskuze.rvp.cz v KLUBU, my se postaráme o to, aby se v kronice objevil.

13 / 13

LÉTOPIS 8  

Kronika léta 2011 dle komunity Metodického portálu RVP.cz - číslo 8

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you