Issuu on Google+

Předplatné foto: Ilona Sochorová

HOLKY Z KALENDÁŘE Dana Batulková


Vážení a milí diváci, tak se nám sezona pomalu překuluje a my už pro vás připravujeme další. Doufám, že nedopadneme jako hrdina kultovního satirického románu 80. let GOLD ZA VŠECHNY PENÍZE od J. Hellera, jemuž se „Nic nezdaří podle plánu“ a „Každá změna je k horšímu“. V nadcházející sezoně pro vás totiž otevíráme dvě úplně nové skupiny. V tomto případě se ale o změnu k horšímu nejedná, i když jde o jasnou diskriminaci mužské části publika. Připravili jsme pro vás totiž skupinu s názvem DÁMSKÁ JÍZDA. A že je v ní, milé dámy, na co se těšit. V této skupině, zaměřené na svět dnešní ženy, se mimo jiné dočkáme i hry OSTATNÍ SVĚTY, jejíž realizaci jsme v minulé sezoně byli nuceni odložit. Ta pojednává o dvou sestrách, kterým se nic nedaří podle plánu. V jejich tragikomických životech bohužel není vůbec nic, jak má být. A co s tím? Samá patálie. Proč jsme do DÁMSKÉ JÍZDY zařadili divadelní adaptaci novely ŽELARY, snad zvlášť vysvětlovat nemusím. Paní Legátová – 91letá autorka novely – byla velmi potěšena, když jsme jí náš záměr představili. Oproti známému filmu půjde o svébytnou divadelní úpravu a inscenaci budete moci zhlédnout v ROKOKU. Pokud námi nabízená změna nemá být k horšímu, nesmíme se soustředit pouze na dámy, ale i na jiné divácké skupiny. Takže vám nabízíme pohled do duše SEBEVRAHA. Jeho situace je o to komplikovanější, že drží u svého spánku pouze jitrnici. Hra SEBEVRAH je skvělou existenciální komedií Nikolaje Erdmana, který úspěšně navazuje na takové velikány ruské grotesky jakým je třeba Gogol. Takže sebevrazi hurá do ROKOKA. Neméně originální hrdinku má napínavá hra DŮKAZ. Být dcerou génia, který zemře na duševní chorobu, je sice výjimečná životní okolnost, ale jistě ne záviděníhodná. Zvláště když jste možná zdědili obojí. Z čeho ale víc? Originálním počinem bude absolutní novinka – hra PERPLEX současného německého dramatika Mayenburga. Ani v této hře se nic neděje podle plánu a navíc jsou z toho všichni – herci i diváci – PERPLEX. Co je naopak v této inscenaci jisté, jsou čtyři výjimečné herecké příležitosti a velká porce divadelní hravosti. Nezklameme ani příznivce hudebních komedií v ABC, a co víc – ani příznivce autorské tvorby dvojice Janků, Svojtka. Připraví pro vás netradiční pohled na ikonu české klasické hudby Bedřicha Smetanu ve hře BEDŘICH SMETANA: THE GREATESTS HITS. Divadlo na divadle a velikánova hudba, tak jak jste ji neznali… A nakonec to nejlepší: událost sezony – inscenace dramatizace STO ROKŮ SAMOTY Garcíi Márqueze v režii Petera Gábora. Tento režisér uvedl v ABC například Annu Kareninu nebo adaptaci filmu Vše o mé matce. Nenechte si ujít jevištní verzi snad největšího románu 20. století. Magický svět viděný očima hlavní hrdinky Úrsuly, matky rodu. Nebojte se, nezapomněl jsem, že jsem vám slíbil dvě nové předplatitelské skupiny. Tou druhou je VÝRAZNĚ ZVÝHODNĚNÁ SKUPINA, která je oproti běžným cenám vstupenek o 40 % levnější. Kromě studentů je určená i slabším sociálním skupinám. No a pak, že každá změna je k horšímu…

Ondřej Zajíc Ředitel Městských divadel pražských


VÝHODY PŘEDPLATNÉHO

Předplatné vám přinese řadu výhod: 

Zvýhodněná cena předplatného u vybraných předplatitelských skupin 10 – 40 %

Zajištěné stálé místo po celou sezonu

Rozložení abonentních představení do celé divadelní sezony (tedy od září 2011 do června 2012)

Přenosnost abonentního průkazu (je možné ho darovat nebo půjčit jiné osobě)

Garance ceny předplatného po celou sezonu

Informační servis pro předplatitele

Každý měsíc zvýhodněné představení za 90 Kč

Poloviční cena za program k inscenacím

Šatna zdarma

Setkání s herci či uměleckým týmem Městských divadel pražských

Autogramy vybraných umělců

Prohlídka divadelního zákulisí

Dárkový balíček

50% sleva na nákup všech vstupenek na představení z produkce Městských divadel pražských*

Možnost nákupu vstupenek o dva dny dříve než je běžný termín předprodeje*

*Limity 

Pro dřívější předprodej je určen pouze omezený počet vstupenek na představení Pan Kaplan má třídu rád, Saturnin a Shirley Valentine.

50% sleva na vstupenky na představení Pan Kaplan má třídu rád, Saturnin a Shirley Valentine platí pouze na 2 vstupenky v jedné sezoně.

V rámci Volného předplatného je možné zakoupit pouze 2 vstupenky na představení Pan Kaplan má třídu rád, Saturnin a Shirley Valentine.


NABÍDKA PŘEDPLATNÉHO Divadelní sezona 2011/2012

Premiérové předplatné (P) Tuto skupinu tvoří osm premiérových představení v sezoně 2011/2012. Diváci premiérové skupiny mají jedinečnou příležitost zúčastnit se nejslavnostnějších chvil v životě divadla. Po premiéře je pro ně připraven raut, kde mohou osobně poblahopřát účinkujícím hercům a setkat se i se známými osobnostmi nejen uměleckého světa.

Výběrové předplatné (V)

sleva 10 % oproti běžné ceně vstupenek Výběrovou skupinu tvoří osm nově nastudovaných inscenací zařazených v premiérách do repertoáru Městských divadel pražských v sezoně 2011/2012. Předplatitelé této skupiny budou mít jedinečnou možnost zhlédnout jako první po premiéře zárověň s odbornou veřejností dané představení.

To nej (N) Předplatitelská skupina To nej nabízí čtyři nejprodávanější a nejnavštěvovanější inscenace plné hvězd a hvězdných výkonů. Na tato představení se v běžném předprodeji dají vstupenky koupit jen velmi obtížně. Zakoupením této předplatitelské skupiny budete mít jistotu, že vám to nejlepší z programu divadel ABC a Rokoko neuteče.

Skupina A – tradiční

sleva 10 % oproti běžné ceně vstupenek Tradiční skupina nabízí sedm vybraných představení, která řadíme k tradičním inscenacím Městských divadel pražských. Pět z nich uvedeme v nadcházející divadelní sezoně premiérově.

Skupina C – lehce komediální

sleva 10 % oproti běžné ceně vstupenek Předplatitelé lehce komediální skupiny se mohou těšit na zábavu od podzimu až do léta, kdy na ně čeká sedm nejpovedenějších komedií z programu divadel ABC a Rokoko. Předplatné pro tuto skupinu zakoupíte oproti jednotlivým vstupenkám o deset procent levněji.

Víkendová a odpolední představení (D) sleva 20 % oproti běžné ceně vstupenek

Pokud dáváte přednost víkendovým návštěvám divadel, nebo se jen raději chodíte bavit odpoledne, jsou pro vás připravena víkendová a odpolední představení, která se odehrají vždy v sobotu odpoledne.


Dámská jízda (Ž)

sleva 10 % oproti běžné ceně vstupenek Vyrazte si s kamarádkou za kulturou! Připravili jsme pro vás dvě nové předplatitelské skupiny. Tou první je Dámská jízda, která nabídne tituly vyhledávané zejména ženami, ale muži si také jistě přijdou na své. V této skupině vám nabídneme sedm inscenací s desetiprocentní slevou.

Výrazně zvýhodněná skupina (VZ) sleva 40 % oproti běžné ceně vstupenek

Druhou novinkou v předplatitelských skupinách Městských divadel pražských je skupina s názvem Výrazně zvýhodněná. Ta je určena například studentům, či těm, kteří mají o něco hlouběji do kapsy, a přesto se chtějí dobře bavit. I v této skupině najdete sedm titulů, tentokrát ale se slevou celých 40 %!

Volné předplatné

sleva 10 % oproti běžné ceně vstupenek Pokud se předem nechcete rozhodovat, kterou předplatitelskou skupinu si zakoupíte, ale chcete čerpat veškeré předplatitelské výhody, nabízíme vám Volné předplatné. Během celé divadelní sezony si vyberte jakýchkoli osm představení v libovolném termínu.

Data představení pro jednotlivé předplatitelské skupiny Datum uvedení inscenace ve své předplatitelské skupině se dozvíte nejméně s měsíčním předstihem z programu Městských divadel pražských. Inscenace bude vždy označena zkratkou skupiny (P, V, A, C, D, N, VZ a Ž).

Měsíční program Vám budeme pravidelně zasílat e-mailem, případně poštou na vaši korespondenční adresu, najdete ho také na webových stránkách: www.MestskaDivadlaPrazska.cz Upozorňujeme, že z organizačních důvodů je změna programu vyhrazena.


NABÍDKA PŘEDPLATNÉHO Divadelní sezona 2011/2012

Premiérová skupina (P) Důkaz ................................................................... září, Divadlo Rokoko Sto roků samoty .................................................... září, Divadlo ABC Perplex .......................................................... listopad, Divadlo Rokoko Gold za všechny peníze ................................ listopad, Divadlo ABC Želary .............................................................. březen, Divadlo Rokoko Bedřich Smetana: The Greatest Hits ......... březen, Divadlo ABC Ostatní světy ...................................................... červen, Divadlo ABC Sebevrah ......................................................... červen, Divadlo Rokoko

Výběrová skupina (V) Důkaz .................................................................... září, Divadlo Rokoko Sto roků samoty ..................................................... září, Divadlo ABC Perplex .......................................................... listopad, Divadlo Rokoko Gold za všechny peníze ................................ listopad, Divadlo ABC Želary ............................................................... březen, Divadlo Rokoko Bedřich Smetana: The Greatest Hits ........ březen, Divadlo ABC Ostatní světy ...................................................... červen, Divadlo ABC Sebevrah ......................................................... červen, Divadlo Rokoko

To nej (N) Holky z kalendáře .................................................. září, Divadlo ABC Pan Kaplan má třídu rád.................................... říjen, Divadlo ABC Saturnin ............................................................... listopad, Divadlo ABC Shirley Valentine ................... leden, Divadlo Rokoko nebo Divadlo ABC

Skupina A – tradiční Sto roků samoty .................................................... říjen, Divadlo ABC Dobrodružství ............................................ listopad, Divadlo Rokoko Gold za všechny peníze ...................................... únor, Divadlo ABC Důkaz ............................................................... březen, Divadlo Rokoko Pan Kaplan má třídu rád ................................. duben, Divadlo ABC Želary ............................................................... květen, Divadlo Rokoko Ostatní světy ...................................................... červen, Divadlo ABC


Skupina C – lehce komediální České Vánoce ................................................. prosinec, Divadlo ABC Gold za všechny peníze .................................... leden, Divadlo ABC Perplex ................................................................. únor, Divadlo Rokoko Vražda jako poznaná nutnost .................. březen, Divadlo Rokoko Shirley Valentine ........... duben, Divadlo Rokoko nebo Divadlo ABC Bedřich Smetana: The Greatest Hits ........ květen, Divadlo ABC Sebevrah ......................................................... červen, Divadlo Rokoko

Víkendová a odpolední představení (D) Oddací list ........................................................... září, Divadlo Rokoko Holky z kalendáře ................................................. říjen, Divadlo ABC Dobře rozehraná partie ..................................... leden, Divadlo ABC Lakomá Barka ................................................... březen, Divadlo ABC Bedřich Smetana: The Greatest Hits............ duben, Divadlo ABC Želary ................................................................ květen, Divadlo Rokoko Sto roků samoty ................................................ červen, Divadlo ABC

Dámská jízda (Ž) Konečně šťastná? ................................................. září, Divadlo ABC Vše o mé matce ............................................... listopad, Divadlo ABC Jana Eyrová ............................................................ únor, Divadlo ABC Holky z kalendáře ............................................. březen, Divadlo ABC Želary ................................................................ duben, Divadlo Rokoko Prolomit vlny .................................................. květen, Divadlo Rokoko Krvavá svatba ............................................... červen, Divadlo Rokoko

Výrazně zvýhodněná skupina (VZ) Tajemné rozcestí neboli Zlatá rybka po estonsku .......................................................................... říjen, Divadlo ABC Viktor K. aneb Český národ neskoná ..... listopad, Divadlo Rokoko Perplex ............................................................... leden, Divadlo Rokoko Superčlověk ....................................................... únor, Divadlo Rokoko Sto roků samoty ................................................ březen, Divadlo ABC Monty Pythonův létající kabaret ................ duben, Divadlo Rokoko Král Lear ............................................................... květen, Divadlo ABC


CENY A ZPŮSOB OBJEDNÁNÍ

Ceny předplatného jsou uváděny vždy pro jednu osobu. Cena je konečná a po celou sezonu neměnná. Premiérové předplatné (skupina P) 1. cenová zóna: ........................................................................... 7 000 Kč 2. cenová zóna: ........................................................................... 7 000 Kč Výběrové předplatné (skupina V) 1. cenová zóna: ........................................................................... 2 300 Kč 2. cenová zóna: ........................................................................... 1 580 Kč Skupina N (To nej) 1. cenová zóna: ........................................................................... 2 170 Kč 2. cenová zóna: ............................................................................1 610 Kč Skupiny A, C (Tradiční, Lehce komediální) 1. cenová zóna: ........................................................................... 2 070 Kč 2. cenová zóna: ........................................................................... 1 440 Kč Skupina D (Víkendová a odpolední představení) 1. cenová zóna: ........................................................................... 1 790 Kč 2. cenová zóna:............................................................................ 1 230 Kč Skupina Ž (Dámská jízda) 1. cenová zóna: ........................................................................... 1 960 Kč 2. cenová zóna: ........................................................................... 1 330 Kč Skupina VZ (Výrazně zvýhodněná skupina) 1. cenová zóna: ........................................................................... 1 320 Kč 2. cenová zóna: .............................................................................. 900 Kč Volné předplatné 1. cenová zóna: ........................................................................... 2 300 Kč 2. cenová zóna: ............................................................................1 580 Kč Cenové zóny (pro Divadlo ABC a Divadlo Rokoko) 1. cenová zóna: řady 1 – 9 2. cenová zóna: řady 10 – 14 Cenové zóny pro skupinu N (To nej) 1. cenová zóna: řada 1 – 12, 1. – 2. řada balkon 2. cenová zóna: řada 13 – 19, 3. – 5. řada balkon Při koupi divadelního předplatného on-line či osobně na pokladnách divadel ABC či Rokoko máte možnost výběru sedadla, které vám bude „patřit“ na všechna představení ve vaší předplatitelské skupině. Způsob objednání • na webových stránkách Městských divadel pražských • pomocí objednávky v této brožuře • osobně na pokladnách divadel ABC a Rokoko


Předplatné můžete uhradit • on-line platbou na webových stránkách • hotově nebo platební kartou na pokladnách divadel* • na dobírku prostřednictvím České pošty • bankovním převodem či vkladem na účet (zašleme vám fakturu) • poštovní poukázkou (zašleme vám složenku) * Na pokladnách divadel ABC a Rokoko akceptujeme tyto platební karty: Visa, MasterCard, Maestro, Diners Club, JCB. Těmito kartami je možné provést také on-line platbu.

Termíny – uzávěrky Vyplněnou objednávku můžete zaslat na adresu Městských divadel pražských, odevzdat na pokladnách divadel ABC a Rokoko, odeslat e-mailem nebo vyplnit on-line. Uzávěrka příjmu objednávek a plateb za předplatné je 1. 9. 2011*. * Upozorňujeme, že objednávky zaplacené po tomto termínu nemůžeme akceptovat. Děkujeme za pochopení.

Předplatitelský průkaz Po uhrazení předplatného vám zašleme předplatitelský průkaz doporučeně poštou, případně je možné si jej po předchozí dohodě vyzvednout v pokladně Divadla ABC. Předplatitelský průkaz je přenosný. Storno V naléhavých případech lze i zaplacené předplatné zrušit, a to nejpozději týden před prvním představením vaší předplatitelské skupiny (v tomto případě vám bude naúčtován storno poplatek ve výši 15 % z ceny předplatného). Kontakty Na vaše upřesňující či doplňující dotazy se bude od pondělí do pátku od 9 do 16 hodin těšit Zuzana Vaňková na telefonním čísle 224 239 632, nebo na emailu: zuzana.vankova@m-d-p.cz. Další kontakty Email: rezervace@m-d-p.cz Fax: 224 232 275 Adresy: Městská divadla pražská V Jámě 1 110 00 Praha 1 Divadlo ABC Vodičkova 28, pasáž U Nováků 110 00 Praha 1

Divadlo Rokoko Václavské náměstí 38, pasáž Rokoko 110 00 Praha 1


NABÍDKA PŘEDPLATNÉHO Divadelní sezona 2011/2012

NÁZEV INSCENACE: Bedřich Smetana: The Greatest Hits České Vánoce Dobrodružství Dobře rozehraná partie Důkaz Gold za všechny peníze Holky z kalendáře Jana Eyrová Konečně šťastná? Král Lear Krvavá svatba Lakomá Barka Monty Pythonův létající kabaret Oddací list Ostatní světy Pan Kaplan má třídu rád Perplex Prolomit vlny Saturnin Sebevrah Shirley Valentine Sto roků samoty Superčlověk Tajemné rozcestí neboli Zlatá rybka po estonsku Viktor K. aneb Český národ neskoná Vražda jako poznaná nutnost Vše o mé matce Želary


PŘEPLATITELSKÁ SKUPINA P

V

P

V

A

C

N

C

D

Ž

VZ

D

10

C

10

A

11 D

P

V

A

P

V

A

11 12

C

12 N

D

Ž

13

Ž

13

Ž

14 VZ

Ž

15 VZ

D V V

17 N

17

C

VZ Ž

V

P

V

19

C C A

20 N

20 D

C P

V

A

18 18

N P

16 16

A A

P

14 15

D

P

strana

VZ

21

VZ

21

VZ

22

VZ

22 23

D

Ž

24

Ž

24


PŘEDPLATNÉ 2011 /  2012

Jiří Janků, Petr Svojtka

BEDŘICH SMETANA: THE GREATEST HITS Premiéra v Divadle ABC 17. 3. 2012 Všechny Smetanovy opery v jednom večeru! Komediální muzikál pro činoherce. Grantový systém nemusí být vždy jen terčem kritiky, může se stát i zcela zásadním tvůrčím impulzem. Skupina herců v nejmenovaném souboru stojí na prahu zkoušení velkého klasického textu, když k nim dorazí zpráva o finančním krachu divadla, který je možno odvrátit pouze nastudováním souborného díla velikána české národní hudby. I když je to úkol zdánlivě neřešitelný, společně se do něj všichni pustí a výsledek...? To už musíte posoudit sami. Hra je tak trochu i nahlédnutím pod pokličku divadelní práce. Její hlavní část se totiž odehrává na generální zkoušce, a tak je divák vlastně celou dobu na pochybách, co vlastně vidí – zda výsledek nebo slepou uličku zkušebního procesu. Jiří Janků a režisér Petr Svojtka se věnují autorskému divadlu již 15 let. Začínali v Divadelním sdružení CD 94, svou poetiku rozvíjeli několik sezon v kladenském divadle a navázali na ni i v Městských divadlech pražských. Dnes mají za sebou více než desítku společných autorských projektů, ve kterých se jako dominantní téma objevuje zkoumání české národní povahy. Nejinak tomu bude také v případě této nové inscenace, která se připravuje do Divadla ABC. Inscenace nabídne vedle originální hudební úpravy a živé kapely také důkaz o tom, že herci Městských divadel pražských jsou skvěle hudebně a pohybově vybaveni. Režie se ujme Petr Svojtka Jiří Janků

ČESKÉ VÁNOCE Netradiční vánoční komedie o tom, jak se Češi zachovali, když k nim dorazila zpráva o narození Spasitele. V inscenaci nejde jen o zvěstování narození Božího syna, ale i o zkoumání paradoxů, které tato skutečnost nese, je-li zasazena do českého prostředí. Vše se nese v duchu velké nadsázky a příběh přináší nečekané a paradoxní situace. Jinými slovy - vedle oblíbených i méně známých koled a atmosféry plné vánoční nostalgie se můžete těšit i na komické situace a dialogy, které ukážou, jak to asi mohlo vypadat, když do nejmenované vsi kdesi v české kotlině dorazila zpráva o narození spasitele. Věříme, že toto poněkud bizarní spojení vás v Divadle ABC dojme a současně i pobaví. Hrají: H. Bor, V. Fridrich, D. Batulková / E. Nádaždyová, H. Čermák / Z. Velen, V. Janků, J. Slánský, K. Lojdová, S. Milková, Z. Kajnarová, L. Jurek, M. Písařík, J. Hána Režie: Petr Svojtka

10


Sándor Márai

DOBRODRUŽSTVÍ Strhující drama milostného trojúhelníku. Klasik maďarské literatury se do povědomí českých čtenářů dostal poměrně pozdě, teprve v posledních deseti letech, ale snad o to silněji jeho literatura zarezonovala se zdejší čtenářskou obcí. Během krátké doby se stal Márai kultovním autorem; jeho dílo plní nejen regály knihkupectví a knihoven, ale objevuje se i na jevištích a ve filmové podobě. Filmová práva na jeho slavný román Svíce dohořívají koupil Miloš Forman, pro divadlo ho adaptoval významný anglický dramatik Hampton. Máraiova divadelní hra Dobrodružství, kterou Městská divadla pražská uvedla v české premiéře, má všechny znaky jeho vrcholných literárních děl, založených na hluboké analýze citů a myšlenek, na neobyčejné schopnosti krok za krokem mapovat i ta nejkřehčí a nejtajnější zákoutí lidského nitra. Drama tří protagonistů vypadá jako banální milostný trojúhelník. Skrývá však mnohem víc, než se na první pohled zdá, a ústí v překvapivé vyznění. Stejně jako v Máraiových vrcholných románech jsme i v tomto případě svědky jeho úžasné schopnosti stvořit z obyčejnosti a každodennosti, z věcí důvěrně známých každému z nás, strhující příběh, který vyráží dech. Hrají: O. Vízner, Z. Kajnarová, L. Jurek, S. Jachnická, H. Bor, V. Janků, P. Klimeš Režie: Radovan Lipus Stefan Vögel

DOBŘE ROZEHRANÁ PARTIE Současná komedie o tom, jak žít sám a nezpustnout. Je to nesnesitelný chlap. O tom ví své všechny jeho hospodyně, z nichž žádná nevydrží déle než pár dní, i jeho zoufalý syn, který je pro tohoto nerudného válečného veterána musí shánět. Jediný, kdo smí do jeho hájemství vkročit bez obav je jeho přítel šachista, který s ním nikdy nevyhrál žádnou partii... Tedy skoro žádnou. Protože tahle nová hospodyně je trochu jiná. Nejen, že vydržela celý týden a přišla zase, ale záhy se stává i dámou, o kterou se v téhle partii bude hrát... Bravurní komedie o tom, jak žít sám a nezpustnout, pobaví a potěší všechny milovníky dobrého humoru, ale i ty, kteří kromě dobré zábavy chtějí od divadla nečekané zápletky, netradiční pohled na život a dobré herecké výkony. A ty hra rozhodně nabízí.

11


PŘEDPLATNÉ 2011 /  2012

Hrají: J. Vlasák, L. Jurek, P. Štěpánek, J. Smutná a K. Veckerová Režie: Lída Engelová David Aubrun

DŮKAZ Premiéra v Divadle Rokoko 10. 9. 2011 Mezi genialitou a šílenstvím je jen křehká hranice. Po smrti význačného matematika, jehož genialita se k stáru proměnila v šílenství, je v jeho pozůstalosti nalezeno dílo, které posouvá matematické myšlení. Matematik, který má pozůstalost na starosti, musí rozhodnout, jestli dílo skutečně vytvořil zesnulý vědec, nebo jeho dcera, která, jak se zdá, zdědila otcův talent. Zdědila také dispozice k duševní chorobě? Dá se jí věřit, když tvrdí, že úlohu vymyslela ona? Zoufalé hledání nepopiratelného, jediného a nezpochybnitelného důkazu ústí v poznání, že i kdyby se všechno na světě dalo spočítat, zdokumentovat a převést na numerické hodnoty, vždycky zůstane ještě něco... Něco nevysvětlitelného, nezvažitelného, iracionálního. Krajina duše, kterou nelze racionálně zmapovat. Krajina, do níž se vstupuje prostřednictvím víry, která nakonec váží víc než všechny vědecké důkazy. Divadelní hra, odměněná Pulitzerovou cenou, se stala předlohou úspěšného filmu s Anthonym Hopkinsem a Gwyneth Paltrowovou v hlavních rolích. Pro Divadlo Rokoko ji nastuduje Ondřej Zajíc. Joseph Heller

GOLD ZA VŠECHNY PENÍZE Premiéra v Divadle ABC 26. 11. 2011 Chcete-li za každou cenu pracovat v Bílém domě, může z toho být pěkná komedie. Jevištní zpracování jedné z knih amerického kultovního spisovatele. Humoristický román s autobiografickými prvky skutečně začíná nabídkou z Bílého domu. Dostává ji spisovatel a univerzitní profesor ve středních letech a pořádně se mu z ní zatočí hlava. Jak by ne. Vždyť má na dosah ruky místo ministra zahraničí nebo zemědělství nebo jiný vysoký post. Stačí jen, aby vyměnil manželku za novější model, a může odcestovat do Washingtonu za závratnou kariérou. A může nechat za sebou všechno, co bylo jeho dosavadním nesnesitelným životem – neuspokojivou rodinu, podivínského otce, spoustu sourozenců, přátele, které nemá rád. Jenomže: „Nic se nezdaří podle plánu,“ jak sám tvrdí. A tak se postupně cesta za úžasnou, vysněnou kariérou mění v putování k vlastním kořenům, k sebepoznání, které je nelichotivé, nemilosrdné, ale směřuje k pravdě o sobě i o politice a politicích, kteří řídí svět.Česká premiéra se uskuteční v Divadle ABC v režii Ondřeje Zajíce.

12


Soutěž o jeden den v Městských divadlech pražských Výherce čeká exkluzivní účast na zkoušce, prohlídka zákulisí

a 2 vstupenky na premiéru Pokud odpovíte na následující otázky, zařadíme vás do slosování o dvě vstupenky na jednu z našich premiér (či jiné představení dle vlastního výběru), účast na zkoušce nové inscenace a prohlídku zákulisí Městských divadel pražských. Slosování proběhne v říjnu 2011. Výherce soutěže zveřejníme na našich webových stránkách: www.MestskaDivadlaPrazska.cz  muž

 žena

Kolik je vám let?  Do 15 let  36 až 60 let

 16 až 35 let  61 a více let

Jaké je vaše povolání?  studující  duševně pracující  v domácnosti  nezaměstnaný

 státní sféra  technické odvětví  důchodce  podnikatel / živnostník

Jaké je místo vašeho bydliště? ..................................................................................................................

Vaše náměty a připomínky k předplatnému Městských divadel pražských? ..................................................................................................................

Kde jste se dozvěděli o předplatném Městských divadel pražských? ..................................................................................................................

Vyplněnou anketu zašlete prosím spolu s objednávkou předplatného na adresu Městských divadel pražských.


OBJEDNÁVKA

Předplatné na divadelní sezonu 2011/2012 Požadované označte křížkem  x , zbylé vyplňte hůlkovým písmem.  skupina P  skupina V  skupina N  skupina A  skupina C  skupina D  skupina Ž  skupina VZ  Volné předplatné Cena – premiérové předplatné (skupina P)  7 000 Kč (1. i 2. cenová zóna) Cena – výběrové předplatné (skupina V)  2 300 Kč (1. cenová zóna)  1 580 Kč (2. cenová zóna) Cena – skupiny To nej (skupina N)  2 170 Kč (1. cenová zóna)  1 610 Kč (2. cenová zóna) Cena – skupiny Tradiční, Lehce komediáoní (skupiny A, C)  2 070 Kč (1. cenová zóna)  1 440 Kč (2. cenová zóna) Cena – skupiny Víkendové a odpolední (skupina D)  1 790 Kč (1. cenová zóna)  1 230 Kč (2. cenová zóna) Cena – skupiny Dámská jízda (skupina Ž)  1 960 Kč (1. cenová zóna)  1 330 Kč (2. cenová zóna) Cena – Výrazně zvýhodněné skupiny (skupina VZ)  1 320 Kč (1. cenová zóna)  900 Kč (2. cenová zóna) Cena – volné předplatné  2 300 Kč (1. cenová zóna)  1 580 Kč (2. cenová zóna) Platba  hotově nebo platební kartou na pokladnách divadel ABC a Rokoko*  na dobírku prostřednictvím České pošty  bankovním převodem či vkladem na účet (zašleme vám fakturu)  poštovní poukázkou (zašleme vám složenku) Měsíční program si přeji dostávat:  e-mailem  poštou Počet míst .................................................................................................................. Částka celkem (násobek počtu míst a ceny předplatného) ............................................................................................................. Kč jméno a příjmení (popř. firma a jméno kontaktní osoby) .................................................................................................................. ulice, číslo ................................................................................................. město ........................................................................................................ PSČ .......................................................................................................... telefon ....................................................................................................... e-mail ....................................................................................................... ........................

.......................................................................

datum

podpis – razítko


Tim Firth

HOLKY Z KALENDÁŘE Něžná a jímavá komedie o ženách, které jsou pro dobrou věc ochotny udělat to, co by je nenapadlo ani v těch nejodvážnějších snech. Na počátku byla skutečná událost, která se stala námětem pro film a později i základem úspěšné divadelní hry. Dámy v letech z jednoho venkovského hnízda, kde není příliš bohatý společenský život, se domnívají, že mají své nejlepší časy za sebou. Každá z nich se musí vyrovnávat s nějakou těžkou životní situací – odchodem dítěte, smrtelnou nemocí manžela, krachem živnosti, manželskou nevěrou – a to bez naděje, že jednou bude líp a že ještě za nějakým rohem čeká nový a lepší život. Nápad nafotit kalendář s akty je bláznivý úlet, který se postupně promění ve velkolepou vzpouru proti osudu, proti stáří, proti životní marnosti. Není tak důležité, že kalendář promění ospalé městečko v metropoli a dámy z ženského spolku v mediální celebrity, jako to, že jeho prostřednictvím najdou, ve stínu smrti, znovu ztracenou svobodu, hravost, nová přátelství, nové sny a novou naději. Něžně hořká komedie, vtipná i jímavá, nabízí krásné herecké příležitosti pro herečky v nejlepších letech, které bývají autory často stejně opomíjené jako hrdinky této hry svým okolím. Hrají: H. Doulová, V. Gajerová, D. Batulková, R. Fidlerová, J. Smutná, K. Macháčková, L. Termerová, J. Vlasák, P. Juřica, L. Skořepová, S. Lehký, J. Drbohlavová, Z. Vencl, D. Choděrová Režie: Ondřej Zajíc Charlotte Brontëová

JANA EYROVÁ Adaptace slavného anglického románu o zapovězené lásce a děsivém tajemství. Jana Eyrová je příběhem lásky, ale také příběhem o setkání dvou mimořádných jedinců, dvou lidí, které rozděluje původ, věk, prostředí, lidí, kteří naprosto neodpovídají standardní představě mileneckého páru, přesto je spojí hluboká náklonnost. Ne vzplanutí, ale skutečné souznění duší, o to tragičtější, že děsivé tajemství z minulosti maří jakoukoli naději na realizaci tohoto vztahu. Jana Eyrová také pojednává o tom, že každý náš skutek má své důsledky, a že všechny dlouhé stíny našich hříchů padají na naše životy ve chvílích, kdy to nejméně čekáme. Před vlastní vinou, před vlastním špatným svědomím se nemůžeme schovat, život ve lži nám jednoho dne zhořkne, a tento den nás přinutí zaplatit. Hrají: E. Pacoláková, H. Čermák, C. Mayerová, R. Schwab, D. Šoltýsová ad. Režie: Peter Gábor

13


PŘEDPLATNÉ 2011 /  2012

Lucinda Coxonová

KONEČNĚ ŠŤASTNÁ? „Tohle má bejt můj život? Tenhle přiblblej zmatek plnej nedorozumění? To má být ono?!“ Současná britská hořká komedie o manželství. Hra Konečně šťastná? (Happy Now?) měla premiéru v roce 2008 v londýnském Národním divadle a stala se doslova hitem tehdejší divadelní sezony. Neméně úspěšná byla i ve Spojených státech a postupně se objevuje na divadelních prknech po celém světě. Českou premiéru měli možnost zhlédnout diváci Městských divadel pražských v listopadu 2010 v Divadle ABC. Jedná se o hořkou komedii řešící problém krize středního věku, zamýšlí se nad tím, kolik osobní svobody lze udržet v manželství. Je to hra o věrnosti a také o vyvážení poměru mezi zaměstnáním a rodinou, komedie o tom, jak přežít v současném hektickém světě. Hlavní hrdinka Kitty je úspěšnou manažerkou, která ovšem vedle svých pracovních problémů řeší trápení svého idealistického manžela, rozpady vztahů svých blízkých přátel a také trable své stárnoucí matky. Patrně proto, že se jedná o originální nahlédnutí do běžných problémů „obyčejného“ života, které je plné vtipných dialogů o nepříliš veselých věcech, dotýká se hra většiny z nás a tím lze také vysvětlit její celosvětový úspěch. Nabízí sedm velmi výrazných hereckých příležitostí a věříme, že podobně jako jinde ve světě osloví i české diváky. Hrají: V. Gajerová, L. Veselý, J. Drbohlavová, B. Lukešová, A. Procházka, V. Čech, P. Juřica Režie: Petr Svojtka William Shakespeare

KRÁL LEAR „Leare, Leare, Leare, tluč na vrata, jimiž jsi vpustil blbost a vyhnal rozum!“ Slavná tragédie o pýše a pádu ješitného starce. Děj se rozvíjí do strašlivé vize zobrazující hrůzy společnosti vyšinuté z tradičních kolejí slušných lidských vztahů, společnosti otřesené. Proto bývá hra často uváděna v krizových dobách (např. za II. světové války) – nese totiž poselství o naději spatřované ve zmoudření a obrození zkažené společnosti. Je to také důvod, proč hru chceme uvést právě dnes. Zatímco Hamlet bývá popisován jako tragédie nerozhodnosti, Othello jako tragédie žárlivosti a Macbeth bývá označován jako tragédie ctižádosti, u Krále Leara žádná taková charakteristika není. Skličující drama starého krále a otce zkrátka nelze shrnout do žádné zjednodušené formulace či teze. O to větší výzvou pak je tento text pro jeho inscenátory.

14


Hrají: J. Vlasák, V. Gajerová, Máša Málková, B. Lukešová, V. Fridrich, R. Kalvoda, V. Čech, Viktor Dvořák, J. Szymik ad. Režie: Petr Svojtka Federico García Lorca

KRVAVÁ SVATBA Touha po pomstě je nesmrtelná, odpuštění nemožné, tragedie nevyhnutelná Dílo největšího španělského dramatika, zavražděného v době občanské války, se předčasně uzavřelo, přesto však patří k tomu nejlepšímu, co bylo v první polovině 20. století v Evropě napsáno. Vychází z lidových kořenů, nedílnou součástí jeho tvorby je výsostná poezie a písně rodné Andalusie, zároveň ale píše strhující vášnivá dramata, která jako by se odvíjela v rytmu flamenca. Krvavá svatba patří k vrcholům jeho dramatické tvorby. Příběh milenců, kteří nemohli být spolu ani bez sebe, příběh vášně, která pohltila nejen život jejich, ale i životy lidí kolem nich, se nepřetržitě objevuje na evropských jevištích už od doby svého vzniku. Vášeň, láska, touha po pomstě jsou emoce, k nimž si každá doba hledá svůj vlastní klíč, stejně jako se každá doba svým vlastním způsobem vymezuje k zápolení mužského a ženského principu, a jejich rozdílnému vidění světa. Představení je po Ibsenovi a Gogolovi další z řady adaptací klasických děl pro komorní prostor divadla Rokoko. Režie se ujal Ondřej Zajíc. Hrají: J. Smutná, A. Procházka, J. Nosek, M. Málková, H. Bor, ad. Režie: Ondřej Zajíc Jan Werich

LAKOMÁ BARKA Rozverná pohádka pro děti každého věku. Známý pohádkový příběh Jana Wericha je určen malým i dospělým divákům. Stejně jako ostatní Werichovy pohádky, také Lakomá Barka okouzluje jedinečným humorem, jazykovým vtipem i moudrostí. Půvabně pranýřuje nechvalně známé lidské vlastnosti, jakými jsou lakota, hamižnost a sobectví. V dramatizaci Gustava Skály ožije příběh z vesnice Dejvice, jejíž obyvatelé ani trošku nedělají čest jménu své obce. Žádný z nich nedává více, nejlakomější z nich je farská kuchařka Barka. Je nejen lakomá, ale také zvědavá, a proto

15


PŘEDPLATNÉ 2011 /  2012

se jí dostane odplaty. Trestu neujdou ani ostatní z vesnice, kteří šidí a podvádějí. Veselé písničky, které vycházejí z rozverného příběhu pohádky, napsal Miki Jelínek. Hrají: H. Doulová / Z. Mixová, L. Jurek / M. Večerka, J. Szymik / V. Volek, J. Hána / L. Homola, V. Fridrich / L. Jurek, K. Lojdová / L. Zbranková ad. Režie: Petr Svojtka

G. Chapman, J. Cleese, T. Gilliam, E. Idle, T. Jones, M. Palin

MONTY PYTHONŮV LÉTAJÍCÍ KABARET Bláznivý humor Monty Pythonů poprvé na českém jevišti. Městská divadla pražská se jako první divadlo v Česku pokusilo převést slavné skeče britské parodistické a satirické skupiny, s poněkud bizarním názvem Monty Python, do jevištní podoby. Nejde o přesné kopie úspěšných televizních pořadů, ale o adaptaci vycházející z původních textů (v překladu Petra Palouše) rozšířenou o osobní vklad našeho realizačního týmu a zejména herců, kteří byli v tvůrčím slova smyslu spoluautory inscenace. Monty Pythonův létající cirkus si během let své existence získal nezastupitelné místo na poli televizní, filmové i divadelní zábavy. Slovní hříčky, originální humor a poněkud nestandardní „crazy“ zábava si získala miliony obdivovatelů po celém světě a teď baví i diváky Rokoka. Hrají: H. Čermák, V. Fridrich, J. Hána, R. Štabrňák, B. Poláková, R. Kalvoda. Režie: Petr Svojtka Ephraim Kishon

ODDACÍ LIST Originální komedie plná břitkého humoru, jemné nadsázky a chytré ironie. Originální rodinná komedie. V jedné izraelské rodině se provdává dcera, avšak konzervativní matka ženicha vyžaduje oddací list rodičů nevěsty. Ten však kupodivu není k nalezení. Řada komických situací s jemnou nadsázkou a chytrou ironií provokuje i k zamyšlení: vzali bychom si svého partnera i po dvaceti letech společného soužití? Hrají: T. Medvecká, J. Vlasák, R. Fidlerová, M. Procházková, J. Hána / M. Hofmann a M. Rošetzký Režie: Ondřej Zajíc

16


Kate Atkinsonová

OSTATNÍ SVĚTY Premiéra v Divadle ABC 9. 6. 2012 Hra o touze po lásce, o osamělosti a svobodě, které mohou být požehnáním stejně jako prokletím. Historička těsně na prahu středních let si splní svůj sen a koupí si starý dům. Dům s duší a s minulostí, která není zdaleka tak mrtvá, jak by se zdálo. Začátek nového života je příležitostí k účtování s matkou, nevlastní sestrou, otcem, s minulostí, tou vlastní i tou, která se skrývá v minulosti domu. Současný ženský úděl je konfrontován s historií, která ho určila. Příběh viktoriánských žen, jejichž životy ničila podřízenost, závislost a ortodoxní lpění na rodině, a které tolik bojovaly za svobodu a rovnoprávnost, se střetává s těmi, které to s rovnoprávností a svobodou přehnaly tak dokonale, že ztratily úplně schopnost žít v páru. Kde se stala chyba? Opravdu jsme schopni dojít jen od jednoho extrému k druhému? Odpovědi nečekejme, ale i dobře položená otázka, může být impulsem k uvažování o vlastním životě a k vymezení vlastního postoje. A výborně napsaná hra současné britské dramatičky dobře položenou otázkou nesporně je. V pražské premiéře ji diváci Divadla ABC v režii Radovana Lipuse uvidí v červnu 2012. Leo Rosten

PAN KAPLAN MÁ TŘÍDU RÁD Oblíbená kniha o záludnostech vyučování cizí řeči v originálním jevištním provedení plném písní, tance a půvabného humoru. Světový bestseller, který rozesmává čtenáře půl století a který se v českém prostředí dočkal už dvou vynikajících překladů, se objevil na jevišti Divadla ABC v muzikálové podobě. Zdolávání neuvěřitelných zákrut cizího jazyka je věc nesnadná pro každého, což profesor Parkhill, letitý zasloužilý pedagog, moc dobře ví. Ale střetne-li se gramatika s mozkem tak kreativním a originálním, jako je Hyman Kaplan, zdá se, že odvěké zákony mluvnice musí kapitulovat. Jeden rok ve třídě plné lidí, kteří už dávno překročili školní léta a navíc pocházejí ze všech koutů světa, strasti i slasti sžívání se s novou vlastí i se sebou navzájem a především gejzíry nejrůznějších přeřeknutí, zkomolenin a jazykolamů, to je záruka vynikající zábavy, ale zároveň i příležitost oprášit si znalosti mateřštiny. Inscenaci připravil pro Divadlo ABC tým pod vedením Miroslava Hanuše, který má na kontě úspěšný činoherní muzikál Šakalí léta.

17


PŘEDPLATNÉ 2011 /  2012

Hrají: O. Vízner, J. Vlach, L. Lipský / D. Klapka, S. Fišer, J. Klem, H. Bor, J. Szymik, M. Písařík, J. Smutná, J. Drbohlavová, H. Doulová, V. Nerušilová, V. Gajerová, B. Poláková / V. Kubařová ad. Režie: Miroslav Hanuš Marius von Mayenburg

PERPLEX Premiéra v Divadle Rokoko 19. 11. 2011 Absurdní groteska plná nečekaných dějových zvratů, ze kterých jsou všichni perplex. Tragikomedie o absurditách dneška je velmi originální a zábavnou výpovědí, která upoutá pozornost novátorským dramatickým přístupem a také spoustou neotřelých nápadů. Vršení překvapivých změn situací zcela určitě pobaví a rozesměje, ale v posledku dovede diváky také k přemýšlení o tom, jaký je vlastně svět, v němž žijeme, co je a co není pravda a v čem vlastně spočívá smysl života? Vše začíná jako konverzační komedie, manželé se právě vrátili z dovolené domů, něco tu ovšem nehraje: jak to, že není zaplacená elektrika a odkud se vzal tenhle květináč? Je tohle vůbec náš byt? Bohužel, už není. Kamarádi, kteří měli občas přijít zalít kytky, se totiž v jejich bytě jednoduše sami zabydleli. Absurdity se začínají vršit a všichni postupně ztrácejí půdu pod nohama. Vztahy všech postav se rozpadají a opět skládají a nikdo si už nemůže být ničím jistý. Marius von Mayenburg, (1972) patří k nejhranějším současným německým autorům. Poprvé se prosadil hrou Tvář ohni (1998), která získala řadu cen a byla úspěšně přeložena do mnoha jazyků, včetně češtiny (B. Balvín). V roce 1997 byl oceněn jako začínající dramatik roku. Spolupracoval s mnichovským divadlem Kammerspiele, absolvoval stáž na Royal Court Theatre v Londýně, kde se setkal také s režisérem Petrem Svojtkou, a dnes je spojen zejména s berlínským divadlem Schaubühne. V Česku byly z jeho tvorby dosud uvedeny hry Tvář v ohni (HaDivadlo), Eldorádo (Národní divadlo v Praze), Turista (DISK), Pes, noc a růže (Divadlo Tramtárie Olomouc), Kámen (Divadlo Letí), Ošklivec (Divadlo Na Vinohradech). Hru uvedeme v české premiéře v režii Petra Svojtky v divadle Rokoko. Lars von Trier, Vivian Nielsenová

PROLOMIT VLNY Milostný příběh o velké vášni, víře o obětavosti bez hranic. Adaptace kultovního filmu Larse von Triera. Příběh o tom, že skutečná láska je schopna obětí, které leží za hranicemi lidských možností. Bess, která je pro své jiné vidění světa považována za prostoduchou, a děl-

18


ník Jan prožijí velkou lásku, která je problematicky a s podezřením přijímána jak okolím Bess, tak Janovými přáteli. Ale teprve Janův těžký úraz a následné zmrzačení a balancování mezi životem a smrtí prověří hloubku a opravdovost Bessiny lásky, i její odhodlání zachránit milovaného muže za cenu obrovských obětí. Křížová cesta prosté dívky, která je odhodlána a schopna konat zázraky, je svědectvím o tom, že kdyby se Spasitel vrátil na náš svět, patrně ho nepoznáme. Hrají: L. Pernetová / K. Sedláčková-Oltová, H. Čermák, D. Batulková, L. Jurek, R. Fidlerová, J. Nosek, V. Čech, D. Vejražka, Viktor Dvořák, S. Lehký Režie: Ondřej Zajíc Zdeněk Jirotka, Martin Vačkář, Ondřej Havelka

SATURNIN Hudební féerie na motivy nejoblíbenější české knihy všech dob. Saturnin je v Čechách pojmem již několik generací. Zdeněk Jirotka, napsal tento humoristický román za války, v roce 1942. Od té doby se kniha dočkala více než deseti vydání a svým půvabem získává stále nové generace čtenářů. Mladý muž dobrého společenského postavení a vychování získá, sluhu Saturnina. Ten se de facto stane pánem svého zaměstnavatele a způsobí v jeho dosud poklidném životě řadu překvapivých zvratů a situací. Ty by se bez Saturnina daly těžko zvládnout. Už proto ne, že by bez něj pravděpodobně nikdy nenastaly. Kniha okouzluje zejména svým nezaměnitelným suchým humorem, parodií, nadsázkou a především absurditou situací, do kterých uvádí svérázný sluha Saturnin celé své okolí. Vzhledem k tomu, že děj odkazuje do třicátých let minulého století, oslovili jsme „odborníka na tuto dobu“ Ondřeje Havelku, který se svým dlouholetým spolupracovníkem Martinem Vačkářem připravil scénář a sám pak inscenaci režíroval. Na pomoc by si přizval i svůj nezaměnitelný orchestr Melody Makers. Hrají: V. Fridrich, J. Hána, J. Smutná, J. Meduna, L. Pernetová / Z. Norisová, J. Vlach, V. Čech Režie: Ondřej Havelka Nikolaj Erdman

SEBEVRAH Premiéra v Divadle Rokoko 16. 6. 2012 Bláznivá komedie o tom, že v tomhle světě se už nemůžete ani oběsit bez politických komentářů.

19


PŘEDPLATNÉ 2011 /  2012

Ano, může se to stát komukoli. Nemá práci, selže jeho snaha o soukromé podnikání v kabaretním průmyslu, neunese fakt, že ho živí manželka, a že žije ve společné domácnosti s tchyní. Skoncovat se životem vypadá lákavě. Hrdina Erdmanovy grotesky však udělá tu chybu, že o svém úmyslu řekne sousedům. Vzápětí je zaplaven žádostmi nejrůznějších jednotlivců i organizací, o to, aby si směli jeho smrt přivlastnit. V životě politických subjektů je přece tolik věcí, které by si zasloužily mezní oběti, a tak málo jedinců ochotných ji přinést. Ale ve společnosti postavené na konzumu a spotřebě lze s trochou důvtipu za peníze získat cokoli, i vhodného nebožtíka… Proč bychom umírali sami, když to může za drobnou či větší úplatu udělat někdo za nás? A tak se rozjede velkolepý byznys – Podsekalnikov má na vybranou, jestli zemře z nešťastné lásky, pro intelektuály, boháče, chudáky, řezníky, studenty, pro víru nebo bezvěrce… možností je mnoho, a žádná zadarmo. Ale jak z toho výnosného podnikání ven, když se chudákovi najednou umírat nechce? Bláznivá komedie, pojednávající velmi nevážně o vážných věcech bude uvedena v Divadle Rokoko v režii Ondřeje Zajíce. Willy Russell

SHIRLEY VALENTINE Bravurní komedie o hledání sebe sama je určena nejen ženám středního věku, ale všem, kdo mají rádi dobrou zábavu. Shirley Valentine je jméno dívky, jíž současná, čtyřicetiletá matka rodiny a manželka počestného občana, už dávno není. Přestože se musí starat hlavně o to, aby život rodiny běžel ve vyježděných kolejích amerického maloměsta, sny a touhy té dívky, kterou kdysi byla, v ní zůstávají. Snad proto podlehne návrhu své kamarádky a udělá něco co se od ní neočekává – odjede na dovolenou do Evropy, do míst, kde se pěstuje vinná réva, do Řecka. A tam začíná nový život, nové dobrodružství, všechno to, co už považovala za ztracené. Navíc je to skvěle napsané monodrama, v němž herečka ztvárňuje nejen Shirley, ale zároveň všechny postavy jejího mikrosvěta, přímo stvořené pro hvězdu Městských divadel pražských Simonu Stašovou, která dlouho čekala právě na takovouto příležitost. Inscenace vznikla ve spolupráci s FDA. V režii Zdeňka Kaloče hraje Simona Stašová. Gabriel García Márquez / György Schwajda

STO ROKŮ SAMOTY Premiéra v Divadle ABC 17. 9. 2011

20


Adaptace slavného románu o posedlosti, vášni a poznání. García Márquez patří k zakladatelům tzv. magického realismu, uměleckého směru, který znamenal průlom ve světové literatuře. Tehdy světová beletrie udělala významný krok směrem k vytvoření nového literárního obrazu inspirovaného nejen dosavadní zkušeností evropské a severoamerické literatury, ale především impulzy etnickými. V díle tohoto autora se potkávají tradiční evropští hrdinové se samotnými kořeny lidského bytí a lidské kultury. Na příběhu jedné rodiny postihuje vzestup a pád celé lidské civilizace. García Márquez není však jen velkým filozofem, ale především strhujícím básníkem a vypravěčem. Rodinné příběhy oscilující mezi tragikou a komikou jsou skoro vždycky poněkud bizarní, zábavné a strhující. Příběh začíná nedovolenou láskou dvou milenců, kteří jsou v příbuzenském vztahu. Protože svět jejich lásce nepřeje, utečou do pralesa a začnou budovat nový a lepší svět. Hra sleduje celý průběh jejich pohnutého manželství, poznamenaného manželovou neblahou vášní pro neobvyklé a nerentabilní vědecké vynálezy, ale i příběhy jejich dětí a vnuků, které se začínají povážlivě komplikovat, když do jejich světa vstoupí politika a moderní, nezávazné pojetí lásky. Středobodem příběhu je Úrsula, milenka, manželka, posléze matka a babička. V jejích rukou se ocitá rozhodování o osudech dětí, vnoučat a nakonec i manžela, který začíná dětinštět a být nebezpečný sám sobě. Neobvyklost tohoto vyprávění, které má v sobě silný dramatický náboj, přímo vybízí k divadelnímu ztvárnění. Adaptace pro divadlo se souhlasem samotného autora, jenž obvykle uvádění svých děl nepovoluje, se ujal vynikající maďarský dramatik G. Schwajda. V této podobě pak dílo obletělo celý svět. Pro Divadlo ABC ho nastuduje režisér Peter Gábor. Jiří Janků, Petr Svojtka

SUPERČLOVĚK Nekompromisní groteska o tom, co všechno se může stát v televizní reality show, když hlavní výhrou je 50 milionů. Superčlověk je nekompromisní komedie prověřeného tvůrčího tandemu Janků – Svojtka. Tato dvojice autorů má nejen neodolatelný smysl pro humor, ale také skvělé nápady. A tak vznikla první pravá a nefalšovaná česká divadelní reality show! Tedy vlastně divadelní hra o jakési televizní reality show a o tom, co všechno se může stát, když soutěžící jsou nesnesitelně snaživí, moderátor příliš výbušný a hlavní výhrou je honosný titul Superčlověk! Hrají: V. Fridrich, J. Hána, R. Kalvoda, L. Pernetová, B. Poláková, A. Procházka, L. Příkazký, J. Smutná, J. Szymik Režie: Petr Svojtka

21


PŘEDPLATNÉ 2011 /  2012

Jaan Tätte

TAJEMNÉ ROZCESTÍ ANEB ZLATÁ RYBKA PO ESTONSKU Hra o zázracích a penězích a také o děravé naději, že by láska a peníze mohly být slučitelné. Jaan Tätte je nejen úspěšným dramatikem, ale také folkovým zpěvákem. Jeho písně, které vzdáleně připomínají balady Leonarda Cohena, jsou v jeho rodné zemi velmi oblíbené a v Estonsku je vnímán podobně jako u nás Jaromír Nohavica. Tajemné rozcestí je moderní parafrází pohádky o zlaté rybce. Hra byla s úspěchem uvedena nejen v Talinu, ale například i ve Stuttgartu či Londýně. Svou zápletkou tak trochu připomíná slavný film Neslušný návrh s Robertem Redfordem a Demi Mooreovou. Mladý muž se svou přítelkyní v bouřlivé noci nachází přístřeší v chalupě podivína, který mu nabízí bilion dolarů za to, když se vzdá své lásky. Hra klade zásadní otázku: jak daleko je ochoten za peníze člověk jít? Dá přednost penězům nebo lásce? K čemu tíhne lidská přirozenost? Je to chytrá, přitažlivá hra, která se s lehkostí a vtipem pohybuje od pohádky k společenské satiře, od černé komedie k psychologickému thrilleru. A určitě je i první estonskou hrou, která díky svému pohledu až na dno duše, ale také dobře vystavěné zápletce, sugestivně stupňované atmosféře a skvěle napsaným postavám, slaví úspěchy v celém světě. Hrají: L. Mrkvička, L. Pernetová, M. Písařík, Z. Vencl Režie: Lída Engelová

Jiří Janků, Martin Pacek, Petr Svojtka

VIKTOR K. ANEB ČESKÝ NÁROD NESKONÁ Premiéra v Divadle Rokoko 26. března 2011 Komedie o kupónové privatizaci, Harvardských fondech a Bahamských ostrovech. Pravdivý příběh Viktora K., piráta z Prahy. Co se naučil na Harvardu? Kdy se stal Viktor DIKem? Kolik se dá utratit na Kypru? Jak chutná ázerbajdžánské tekuté zlato? Kdo byl otcem Viktorova úspěchu? Proč dnes Viktor večeří na Bahamách?

22


A co na to mistři? Všechny postavy v této hře jsou skutečné a nic z toho, co uvidíte se nestalo…, nebo možná stalo…, těžko říct. Jiří Janků a Petr Svojtka se věnují autorskému divadlu již 15 let. Začínali v Divadelním sdružení CD 94, svou poetiku rozvíjeli několik sezon v kladenském divadle a navázali na ni i v Městských divadlech pražských. Zde uvedli například netradiční adventní hru České Vánoce, parodii reality show Superčlověk a připravují muzikál pro činoherce Bedřich Smetana: The Greatest Hits. Dá se říci, že jejich hry mají jednoho společného jmenovatele a tím je zkoumání něčeho tak neuchopitelného, jako je „česká národní povaha“. Hra Viktor K. aneb Český národ neskoná se k této lince otevřeně hlásí. Autorský tandem se tentokrát rozšířil na trio – ke spolupráci na scénáři byl přizván renomovaný choreograf Martin Pacek, který je podepsán například pod projekty pohybového divadla Veselé skoky či taneční skupiny BUFO. O hudební aranžmá se postaral Dominik Renč. Hrají: V. Fridrich, Viktor Dvořák, H. Bor, J. Hána, R. Kalvoda, A. Procházka, V. Janků, V. Kubařová Režie: Petr Svojtka

Gabriel Dagan

VRAŽDA JAKO POZNANÁ NUTNOST Černá komedie o tom, že každou důležitou práci má provádět odborník. Absurdní hra o světě, který ztratil veškeré zábrany, a pod vlivem všudypřítomných médií se smířil s absurditou jako všední záležitostí, je plná víceméně bizarních, bláznivých situací. Tyto situace však prožívají běžní, na první pohled ničím výjimeční lidé – starší manželský pár, dcera, služka, listonoš, kadeřník a vrah. V době, kdy je na internetu k dostání cokoli, lze objednat i vraždu. Konec konců každý, kdo den za dnem sleduje televizní zpravodajství, musí být víceméně smířen s tím, že vražda je poměrně běžnou záležitostí, která nás všechny čeká dřív či později. Tak proč protestovat. Lépe si najmout dobře placenou agenturu, která ví, co dělá a zajistí vám profesionální průběh. Bláznivá komedie o vážných věcech, ztrátě hodnot a kritérií, při níž občas zamrazí, nás může prostřednictvím humoru očistit a snad i trochu přibrzdit dřív, než se absurdita, situovaná do blízké budoucnosti, stane realitou. Hrají: D. Syslová, L. Veselý, E. Pacoláková, V. Janků, J. Klem / P. Štěpánek, J. Hána, P. Juřica, M. Kubačák Režie: Ondřej Zajíc

23


PŘEDPLATNÉ 2011 /  2012

Samuel Adamson podle Pedra Almodóvara

VŠE O MÉ MATCE Adaptace slavné filmové předlohy o hledání naděje a mnoha konvenčních i šokujících podobách lásky. Už řadu let je každý nový film Pedra Almodóvara očekáván s napětím. Enfant terrible evropské kinematografie dokáže překvapovat a šokovat. Nikoli tím, jaká si volí témata, ale tím, do jakých hloubek je schopen zajít při jejich zpracovávání. Nezastaví se na hranicích konvenčního vnímání a konvenčního vkusu, překračuje veškerá tabu. Cílem však není pohoršovat či děsit, Almodóvar, přes všechnu svou kontroverznost, patří k tvůrcům něžným a laskavým. Osvobozující katarze jeho díla však není zadarmo; je třeba poznat život v celé jeho bolestné rozmanitosti, hrůze a nízkosti, aby potom naše láska ke světu i k ostatním měla skutečnou cenu. Láska jako dominantní princip života, láska odpouštějící, ne jednou, ale stokrát, láska v nekonečně mnoho podobách, vysokých, metafyzických, i těch nejnižších, živočišných, je ústředním motivem kultovního díla Vše o mé matce, které poté, co úspěšně obletělo svět ve své filmové podobě, našlo cestu i na evropská jeviště. Divadelní podobu mu spolu s autorem vtiskl anglický dramatik Adamson, který ji uvedl v londýnském West Endu. Pouť matky, kterou postihla nejtěžší životní ztráta, za novou nadějí, příběh plný neočekávaných zákrut a tajemství, odehrávající se částečně v divadelním prostředí, byl na prknech Divadla ABC uveden v české premiéře. Hrají: D. Batulková, Viktor Dvořák, D. Syslová, V. Marek, E. Pacoláková, C. Mayerová ad. Režie: Peter Gábor Květa Legátová

ŽELARY Premiéra v Divadle Rokoko 10. 3. 2012 První divadelní uvedení nejvyhledávanějšího českého bestselleru posledních let. Válečné roky převrátily život nejednoho člověka. Eliška, lékařka z brněnské nemocnice, se ocitá v nebezpečí života stejně jako všichni odbojáři po atentátu na Heydricha. Ukrývá se v horské vesnici Želary, v pozemském ráji, kam hřmění války zatím nedolehlo. Nachází tu zcela nový pohled na svět, nové hodnoty a především lásku, o jaké neměla vůbec tušení. To, co na počátku vypadalo jako ztráta identity, se mění v nalezení svého pravého já. Její příběh se proplétá s příběhy

24


místních svérázných horalů – kořenářky Lucky, kovářského pomocníka Jozy, místního doktora, který už dávno ztratil Boha, faráře, který věří, že ho nalezne, Ženi, která žije v jeho blízkosti den za dnem, a mnoha dalších. Nepatetický patos, nehrdinští hrdinové a především neopakovatelná poetika, kterou jako zázrak z čistého nebe vnesla do české literatury zcela jedinečná spisovatelka Květa Legátová, to je východisko k jevištní podobě dvou mimořádných českých knih, uváděných pod společným názvem Želary. Na scéně divadla Rokoko nastuduje mladý režisér Pavel Khek v české premiéře.

Chlapi, buďte doma za hvězdu! Vezměte ženu do Divadla ABC či Rokoko. Koupíte-li si dvě vstupenky na libovolné představení,

25


ZŘIZOVATEL


Předplatné 2011/2012