Page 1

BAŞKENT’TE

KARAMAN GÜNLERİ

“Türkçe’nin Başkenti Türkiye’nin Başkentinde”


Karaman’ın tarihi, kültürel, sosyal, ekonomik ve turistik değerlerinin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla Ankara, Atatürk Kültür Merkezi’nde(AKM) düzenlenecek “Başkent’te Karaman Günleri” için hazırlıklarımız sürüyor. Karaman’ın tarihinin, turizminin, kültürünün, sanayisinin ve diğer değerlerinin tanıtılması gerektiğini düşünerek böyle bir organizasyonu gerçekleştirmeyi planlamış bulunmaktayız. Gelenek göreneklerimiz başta olmak üzere, yöresel yiyeceklerimiz, gıda maddeleri, tarımsal ürünler, sanayi ürünleri ve tüm değerlerimiz fuar alanında yer alacak ve stantlarda sergilenecek. Kültürel çerçevede, folklor ekiplerimiz, Karamanlı sanatçılarımız fuara davet edilecektir. Karaman’ı tanıtım stantlarında, kentin tarihi ve doğal güzelliklerini yansıtan çok sayıda fotoğraf ve yenileme çalışmaları süren eski Karaman evlerinin maketleri, yöresel ürünler gibi çok çeşitli yerel değerler sergilenecektir. Ayrıca yerel lezzetlerin ve ürünlerin tanıtımını yapacak Karaman firmaları da Ankara’ya taşınacak, Karaman’ın tanıtımı için CD ve görsel materyaller hazırlanacak, turizm firmalarının stantlarda yer almaları sağlanacak, İki ayrı konuda ( Türk Dili, Karaman Tarih ve Kültürü - Karaman’da Ekonomi, Sosyal Hayat ve Turizm ) panel düzenlenecektir. Ankara’da Türkiye’nin birçok ilinin tanıtım organizasyonu düzenlenmekte olup Karamanlılar olarak bu organizasyon bizim için bir ilk olacaktır. Bu yıl 7 il tarafından Ankara’da gerçekleştirilen organizasyonlar ziyaret edilerek kendi gözlemlerimiz yanında Federasyon ve Vakıf Başkanları ile yapılan görüşmeler neticesinde elde ettiğimiz bilgiler bir araya getirilerek taslak dosya hazırlanmıştır. Karaman’ın tanıtımını amaçlayan organizasyonla ilgili olarak çalışmaların koordinasyonunu Derneğimiz üslenecek olup, Ankara, il merkezi ve ilçelerde bir dizi toplantılar düzenlenecek ortak akıl ve hedef yaratılarak ekip ruhuyla ilimize yakışır bir organizasyon gerçekleştirilecektir. Şu ana kadar Ankara ve Karaman’da Bakanlarımız, Milletvekillerimiz, Valimiz, Belediye Başkanlarımız, KMÜ Rektörümüz, sivil toplum kuruluşlarına ve bürokratlarımıza ziyaretler yapılarak taslak program kendilerine sunulmuş ve sunulmaya devam edilmekte olup, yapılması planlanan organizasyon tüm kesimleri heyecanlandırmış ve olumlu karşılanmıştır. Yapılan ziyaretler sonrasında görülen o ki “Başkent’te Karaman Günleri” çok özel, çok farklı olacak. Ankara bugüne kadar tanık olmadığı bir organizasyonla karşılaşacak. Yüreğimizdeki insan sevgisi, hoşgörü ve konukseverliği Başkentlilerle paylaşacağız. Farkımızı tüm dünyaya tanıtacağız. Kentimizin en iyi şekilde tanıtılması için herkesin kendi üzerine düşen görevi büyük bir heyecan ve özveriyle yerine getireceğine inanıyoruz.


Karaman Valiliği öncülüğünde, Ankara Karamanlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin organizasyonu ile “BAŞKENTTE KARAMAN GÜNLERİ ” etkinlikleri 2011 yılında Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenmesi planlanmaktadır. Birincisi 2011 yılında düzenlenecek etkinliğin her yıl bir temasının olması düşünülmektedir. İlk yılın teması ise “ TÜRKÇE’NİN BAŞKENTİ TÜRKİYE’NİN BAŞKENTİNDE “dir. Karaman’ın şu anda en çok ihtiyacı olan şey tanıtımdır. İlimizin tanıtılması için önümüzdeki yıl ilk kez gerçekleştirmeyi düşündüğümüz “BAŞKENT’TE KARAMAN GÜNLERİ” için çalışmalara başlamış, Kastamonu (6), Trabzon (4), Rize (1), Tokat, Sivas, gibi illerin gerçekleştirdikleri organizasyonu bizde 2011 yılı için hedeflemiş bulunmaktayız. Bahse konu illerin gerçekleştirdiği etkinliklerde 250 bin kişi AKM yi ziyaret etmiştir. 4 gün süreyle Atatürk Kültür Merkezi (AKM) inde yapacağımız organizasyonlar, yeni kuşaklar tarafından yörenin tanınır hale gelmesi yanında İlimizin tanıtımına çok büyük fayda sağlayacaktır. Bu yıl diğer illerin yapmış oldukları organizasyonlar tarafımızdan titizlikle izlenmiş ve 2011 de gerçekleştirmeyi düşündüğümüz organizasyon için temel kaynak oluşturmuştur. Bütün düşüncemiz, hayalini kurduğumuz ve çeşitli toplantılarda yapılan konuşmalarda bahsettiğimiz çağdaş ve yaşamak için tercih edilen bir Karaman yaratılmasıdır. Bunun gerçekleştirebilmesi Karaman ailesi olarak tüm aile fertlerinin bir arada yürek yüreğe Karamanın geleceğinin inşa edilmesi amacına yönelik olarak dayanışma içerisinde ve ortak aklın yaratılmasıyla mümkün olabilecektir.


Atatürk Kültür Merkezi üzerine büyük boyutta “ KARAMAN GÜNLERİ” afişi asılacak; Atatürk Kültür Merkezi içerisinde oluşturulacak stantlarda yerleşim planında da görüldüğü üzere 115 alan açılabilecektir. Bu bölümlerde ilimiz sanayi kuruluşlarına, İl, ilçe ve belde Belediyelerimize, Üniversitemize, ilimiz sivil toplum kuruluşlarına ve talepte bulunan kişi ve kuruluşlara bölümler ayrılması; Atatürk Kültür Merkezi dışında çadır kurularak burada yöresel tadların konuklarla buluşturulması, Ankara şehir içersinde köprülü kavşaklara, billboardlara, otobüs ve metro reklam alanlarına “ KARAMAN GÜNLERİ” afişi asılmak suretiyle gerek ilimizin gerekse etkinliğimizin tanıtımının sağlanması; Televizyon kanallarıyla bağlantı kurularak etkinliğimizin Canlı yayınlarla izleyicilerle buluşmasının sağlanması ve bu vesileyle ilimizin ve etkinliğimizin tanıtımının sağlanması; Başkent’te tabelası Türkçe olan işyerlerine teşekkür belgesi verilmesi etkinliklere davet edilmesi; Atatürk Kültür Merkezinde Karaman fotoğrafları sergisi açılması;


Milli Piyango biletlerine Başkent’te Karaman Günleri ve tanıtım fotoğraflarının basılması, Belirlenen tarihte çekilişin Karamanda yapılması.


BAŞKENT’TE KARAMAN GÜNLERİ-1 YER: ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ (AKM) HİPODROM

1. GÜN

:

14.00

Açılış Tören Programı

14.10

Halk Oyunları Gösterisi

14.30

Protokol Konuşmaları

14.45

Standların Açılışı, Gezi Ve İkramlar

19.00

Tiyatro Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi (KMÜ) Öğrencileri

2. GÜN

:

14.00

PANEL : Türk Dili, Karaman Tarih ve Kültürü ( AKM )

16.00

Halk Dansları Gösterisi

19.30

KARAMAN ŞÖLENİ ( Resim Heykel Müzesi)

Kültür Bakanlığı Türk Halk Müziği Konseri Kültür Bakanlığı Devlet Halk Dansları Topluluğu Gösterisi Karaman ve Yöresi Halk Oyunları

3. GÜN

14.00

:

PANEL : Karaman’da Ekonomi, Sosyal Hayat ve Turizm Elma Şöleni


16.00

Yöresel Müzik

19.30

BAŞKENT’TE TÜRK DİLİ GECESİ Kına Gecesi Yöresel Türküler Yöresel Oyunlar Ödül Töreni

4. GÜN

:

14.00

Katılım Belgesi Dağıtımı

17.00

KAPANIŞ

Başkent’te Karaman Günleri etkinliğine ilişkin görüş ve önerilerinizi www.ankaramander.com sitesinde açılan özel bölüme yazarak bizlere ulaştırabilirsiniz.

Mustafa ERYİĞİT Genel Sekreter

Veli BOZKIR Dernek Başkanı

karaman  

karamn günleri

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you