Page 1

Habib-i Neccar Camii

Antakya M.S. 636 yılında Hz. Ömer’in komutanlarından Ebu Ubeyde bin Cerrah tarafından fethedilerek İslam beldesi olmuştur. Habib-i Neccar Camii o tarihte inşa edilmiştir ve hem İslam, hem de Hıristiyan Alemi için önemli olan Anadolu’daki ilk camidir.


Saint Pierre Kilisesi

Antakya’nın, ticari yolların kesişme ve kültürlerin birleşme noktasında bulunması, Hıristiyanlığın yayılmaya çalıştığı ilk dönemlerinde bu kentin bir propaganda merkezi haline gelmiştir. St. Pierre Kilisesi bu kapsamda Hıristiyanlığın ilk yıllarında dini toplantı merkezi olmuştur. Tarihte ilk Hıristiyan (Hristos) adı da Antakya’da bu kilise cemaatine verilmiştir. Bugün St. Pierre Kilisesi Hıristiyanlığın ilk mabetlerinden biri ve hac mekanı olarak kabul edilmektedir. Günümüzde Anıt Müze olarak işlevini sürdürmekte olup her yıl 29 Haziran günü din adamları ve kalabalık bir cemaatin katıldığı bir ayin yapılmaktadır.


Hatay Arkeoloji Müzesi

Mozaik koleksiyonu zenginliği bakımından dünyada ikinci, para koleksiyonu bakımından ise üçüncü sırada yer alır. Harbiye, Antakya, Aççana, Çevlik, ve İskenderun'da yapılan kazılarda bulunan çeşitli süs eşyaları, heykeller, mezarlar da sergilenen eserler arasındadır.


Payas Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi

Dörtyol Payas'da bulunan kervansaray, hamam, medrese, cami ve bedesten gibi yapıları ihtiva eden bu külliye,16.yy’ da Sokullu Mehmet Paşa ‘nın emirleri üzerine Mimar Sinan tarafından yapılmış ve inşası 1574 yılında tamamlanmıştır.


Samandağ Sahili

14 km uzunluğu ile dünyanın en uzun ve eşsiz sahillerinden biridir. Samandağ sahili Kel Dağının dibinden başlıyor ve Musa Dağı eteklerine kadar hiç kesintisiz tam 14 km boyunca uzanıyor. Samandağ sahili altın kumu, masmavi göğü ve Akdeniz’i ile yazın en çok turist çeken yerlerden biridir.


St. Simon Manastırı

Samandağ Aknehir beldesinde 479 m yüksekliğinde bir tepe üzerinde kurulmuştur. St. Simeon manastırının bir bölümü sağlam kayalara oyulmuş, diğer bölümleri dik açık duvarlarla çevrilmiştir. Terk-i diyar tarikatının, kendi çağındaki en önemli temsilcisi olan St. Simeon buraya M.S 541 yılında gelmiş ve 592 yılında ölmüştür.


Kurtuluş Caddesi

Dünyada ilk ışıklandırılan ve Antakya'nın en eski caddesi olan Kurtuluş Caddesi eski Antakya dediğimiz kısımda yer alıyor. Habibi Neccar Camii, Sinagog, Katolik Kilisesi ve hemen yanında eski bir cami, hepsi bu cadde de ve içiçe.


Ulu Camii

Köprü yakınında bulunan ve yapıldığı dönem itibariyle Antakya’nın en eski camii olan Ulu Cami’nin, Memlük dönemi eseri olduğu sanılmaktadır. Antakya’da bunlardan başka Mahremliye Camii, Nakip Camii, Yeni Camii, Civelek Camii, Meydan Camii ve Şeyh Ali Camii gibi hepside Osmanlı dönemi eseri olan camiler vardır. Camilerden bazıları kalın gövdeli ve şapkalı, bazıları ince gövdeli, şerefeli ve külahlı olmak üzere iki tip minare dikkati çekmektedir.

hatay  
hatay  

hatay sehri

Advertisement