Page 1

Dondurmalar & Sorbeler Sevdikleriniz için evde kendi ellerinizle enfes dondurma ve sorbeler yapmaya ne dersiniz? Cevabınız “Evet” ise doğru adrestesiniz. Tefal Dondurma Makinesi ile harikalar yaratmaya hazır olun!


4

Dondurmalar& Sorbeler

Dondurmalar 8 12 14 16 18 20 22 24 26 28 30

Evde başarılı dondurma hazırlamanın püf noktaları Vanilyalı dondurma Fındık ezmeli dondurma Çilekli dondurma Pişmaniyeli dondurma Maraş usulü dondurma Chokella’lı dondurma Limonlu cheesecake’li dondurma Naneli dondurma Kahveli dondurma Brownie’li dondurma

32 34 36 38 40 42 44 46 48 50

Tiramisu’lu dondurma Kurabiyeli dondurma Tahinli dondurma Antep fıstıklı dondurma Krokant fındıklı dondurma Sakızlı dondurma Balkabaklı cevizli dondurma Kayısılı dondurma Çikolatalı dondurma Donmuş yoğurt Çilekli yoğurt


Sorbeler 54 56 58 60 62 64 66 67 68

Limonlu sorbe Muz ve mandalinalı sorbe Mango ve portakallı sorbe Yasemin çaylı sorbe Kavunlu sorbe Karadutlu sorbe Dondurma Külahı Ölçü Tablosu Notlarım

60 Yasemin çaylı sorbe


6

Dondurmalar& Sorbeler

MSA Eğitmen Şefi Taha Dinç

SİZ DE EVİNİZDE DONDURMA YAPABİLİRSİNİZ!

Mutfağınızın belki de en eğlenceli yardımcısı olacak Tefal Dondurma Makinesi’ne tezgahınızda yer açın. Çünkü yaz, kış herkesin çok sevdigi, birbirinden lezzetli ve keyifli dondurma çeşitlerini artık evinizde hazırlayabileceksiniz! Kimi sade sever, kimi meyveli, kimi ise çikolatalı... Sevdiğimiz dondurma çeşidi ne olursa olsun, günlük yaşamımızda artık mümkün olduğu kadar doğal malzemelerle hazırlanmış taze, lezzetli ama hafif dondurmayı arıyoruz. Bu özelliklere sahip bir dondurmanın yalnızca ‘sade’ olabileceğini düşünmeyin. Çünkü Tefal Dondurma Makinesi ile evinizde çok kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz birbirinden yaratıcı ve şaşırtıcı dondurma tariflerini sizin için hazırladık, evinizde en iyi sonucu alabilmeniz için defalarca deneyimledik ve bu kitapta sizlere sunuyoruz. Hazırlama prensibi hep aynı: Tek yapmanız gereken Tefal Dondurma Makinesi’nin haznesini soğutup, tercihinize göre hazırlamış olduğunuz dondurma karışımını ilave etmek ve karıştırmak. Kısa zamanda mutfağınızın yıldızı olacağına emin olduğumuz Tefal Dondurma Makinesi ile evinizde dondurma hazırlamanın keyfini yaşayacaksınız. MSA Hakkında MSA, 2004 yılından bu yana Profesyonel Aşçılık, Profesyonel Pasta ve Ekmekçilik, Profesyonel Yiyecek İçecek İşletmeciliği Eğitim Programları ile Türkiye’nin uluslararası geçerlilikte diploma ve MEB sertifikası veren ilk özel mesleki eğitim kurumudur. Profesyonel eğitim programlarının yanı sıra MSA, amatör mutfakseverler için düzenlediği günlük mutfak çalışmaları, sponsorları ve yiyecek-içecek sektörünün önde gelen markalarıyla sürdürdüğü AR-GE çalışmaları ve danışmanlık hizmetleriyle sektörünü geliştirmeye devam etmektedir. www.msa.tc


E v y a p ımı d o n du rm a k e yfi

DONDURMA

SORBE

DONMUŞ YOĞURT


8

Dondurmalar& Sorbeler

Evde bașarılı dondurma hazırlamanın püf noktaları Tefal Dondurma Makinesi sayesinde evinizde enfes dondurma ve sorbeler hazırlayabilirsiniz. Ama başarılı tarifler için bazı püf noktalarına dikkat etmeniz gerekiyor. •Dondurma makinesini kullanmadan önce, hazneyi derin dondurucuda veya buzlukta 24 saat soğutmanızı öneriyoruz. Makine haznesine sıcak dondurma karışımı dökmeyin. Hem makinenin ısınmasına hem de dondurmanızın kıvamının bozulmasına sebep olabilirsiniz. Karışımınız ne kadar soğuk olursa, dondurmanızdan o kadar iyi sonuç alırsınız. •Dondurma karışımını hazırlayıp 1 gün dolapta beklettikten sonra dondurma makinesine koymanızı öneriyoruz. Böylece dondurma karışımında bulunan aromalı ürünlerin lezzetinin daha iyi oturmasını sağlarsınız ve kıvam olarak daha iyi sonuç alabilirsiniz. İdeal kullanım şekli budur ancak vaktiniz yoksa dondurmanızı, karışımı bekletmeden de hazırlayabilirsiniz. Bu durumda karışımı oda sıcaklığına getirdikten sonra makineye koymalısınız.


•Dondurmanın ideal saklama derecesi -18°C’dir. Servis içinse ideal derece -11°C ile -13°C arasındadır. -18°C’de beklettiğiniz dondurmayı servis yapmadan önce oda sıcaklığında 10-15 dakika bekletmelisiniz. Dondurma ve sorbeleri hazırladıktan sonra dondurma makinesinde çok uzun süre tutmanızı önermiyoruz. Uzun süre makinede kalırlarsa, dokuları ve tatları kaybolabilir. •Dondurma yaparken kıvam vermek için kullanılması tavsiye edilen en yaygın yöntem benmaridir. Benmari yaparken karışımın pişme veya kesilme olasılığı, doğrudan ocak üzerinde karıştırmaya oranla daha azdır. Benmari yaparken karışımı çırpma teliyle karıştırmanızı; mikser veya çatal kullanmamanızı öneriyoruz. Bununla brlikte kısık ateşte tencerede kıvam verirken karışımı sürekli karıştırırsanız doğru sonucu elde edebilirsiniz. •Sorbe dışındaki tariflerde, şeker oranını damak tadınıza göre azaltabilir ya da artırabilirsiniz. Ama en fazla 1/3 oranında! •Arka arkaya dondurma yapacaksanız, her seferinde hazneyi tekrar dondurmanız gerekir.

•Dondurmanızı hazneden çıkartırken metal kaşık kullanmayın. Hazneniz çizilebilir! Dondurmanızı plastik spatula yardımıyla hazneden çıkartıp başka bir kaba alın ve buzdolabında bu şekilde muhafaza edin. •Dondurmayı hazırlarken sıcak sütlü karışım ile yumurtalı karışımı bir araya getirdiğinizde ya da karışımı ocağa aldıktan sonra ağır bir yumurta kokusu alıyorsanız içindeki yumurta pişmiş demektir. Bu durum karışımı hazırlarken başarısız olduğunuz anlamına gelir. Yumurtanın piştiğini karışımın içindeki topaklaşmadan da anlayabilirsiniz. •Hazırladığınız dondurma karışımını makineyi çalıştırmadan hazneye dökmeyin. Hazne çok soğuk olduğundan kenarlarında kristalleşmeler olabilir. Karışımı hareket halinde olan dondurma makinesine dökün; karıştırma aparatı kristallerin oluşumunu engelleyecektir. •Dondurma karışımınızı hareket halindeki makineye koyduktan bir süre sonra, dondurma top haline gelebilir. Bu durumda makineniz zorlanarak ses çıkartabilir. Paniklemeyin, bu durum normaldir.


Evde dondurma keyfi bașlıyor. Hazır mısınız?


12

Dondurmalar & Sorbeler

4-5 dk.

15-20 dk.

Va ni l yalı d o n d u r ma 1 adet çubuk vanilya - 550 gr. süt - 6 adet yumurta sarısı - 140 gr. șeker - 240 gr. krema

1. Vanilya çubuğunu boylamasına ikiye kesip bir bıçak yardımı ile özünü kazıyın. Vanilya özü, krema ve sütü bir tencereye alıp kaynatın. Yumurta sarılarını ve şekeri bir kaba koyun; beyazlaşana kadar mikserle çırpın. Kaynayan sütlü karışımı kepçe yardımı ile yavaş yavaş yumurtalı karışıma ilave edin ve çırpma teli ile karıştırın. Karışımı tekrar tencereye alın. Kısık ateşe koyun ve çırpma teli ile sürekli karıştırın. Karışımı muhallebi kıvamına gelmeden ocaktan alın. Başka bir kaba aktarıp oda sıcaklığında soğumaya bırakın.

2. Dondurma makinenizi çalıştırın. Soğuyan karışımı hareket halinde olan dondurma makinesine dökün. Kıvam alana kadar, yaklaşık 15-20 dakika çalıştırın. Dondurmanızı plastik spatula yardımıyla başka bir kaba alın. Buzdolabına koyup -18°C’de muhafaza edin.

PÜF NOKTASI: Hazırladığınız karışımı ocaktan almadan önce hafif koyulaşmasını beklemeniz gerekir. Dondurma karışımınızın bu kıvama gelmesi, kullanacağınız tencerenin derinliğine göre 5-10 dakika arasında değişebilir.

SERVİS TÜYOSU Dondurmanızı servis yaparken üzerine rengarenk bonbon șekerler serpiștirebilirsiniz.

LEZZET TÜYOSU Vanilyalı dondurmayı yanında taze meyve püresi veya çikolata sosu ile de servis yapabilirsiniz.


14

Dondurmalar & Sorbeler

10 dk.

15-20 dk.

Fı nd ı k e z me li d o n durm a 400 gr. süt - 160 gr. krema - 100 gr. șeker - 6 adet yumurta sarısı - 100 gr. fındık ezmesi - 100 gr. pirinç fındık

1. Krema ve sütü bir tencereye alıp kaynatın. Yumurta sarılarını ve şekeri bir kaba koyun; beyazlaşana kadar mikserle çırpın. Sütlü karışımı kepçe yardımı ile yavaş yavaş yumurtalı karışıma ilave edin ve çırpma teli ile karıştırın. Karışımı tekrar tencereye alın. Kısık ateşe koyun ve çırpma teli ile sürekli karıştırın. Karışımı muhallebi kıvamına gelmeden ocaktan alın. Fındık ezmesi ile pirinç fındıkları ekleyip karıştırın. Karışımı başka bir kaba aktarıp oda sıcaklığında soğumaya bırakın.

2. Dondurma makinenizi çalıştırın. Soğuyan karışımı hareket halinde olan dondurma makinesine dökün. Kıvam alana kadar, yaklaşık 15-20 dakika çalıştırın. Dondurmanızı plastik spatula yardımıyla başka bir kaba alın. Buzdolabına koyup -18°C’de muhafaza edin.

LEZZET TÜYOSU Sade fındık ezmesi yerine kakaolu fındık ezmesi; pirinç fındık yerine pirinç badem kullanabilirsiniz.

SERVİS TÜYOSU Bu enfes dondurmayı yanında çikolata sos ile birlikte servis yapabilirsiniz.


16

Dondurmalar & Sorbeler

10 dk.

15-20 dk.

Çi l ek l i do n d u r ma 500 gr. çilek - 120 gr. pudra șekeri - 300 gr. krema

1. Temizleyip yıkadığınız çilekleri blender veya rondoya koyun, pudra şekerini ilave edin ve püre haline getirin. Kremayı bir kaseye alın, mikserin en yüksek hızıyla çırparak kremşanti kıvamına getirin. Çilek püresini ekleyip, homojen bir hale gelene kadar çırpma teli ile karıştırın.

2. Dondurma makinenizi çalıştırın. Karışımı hareket halinde olan dondurma makinesine dökün. Kıvam alana kadar, yaklaşık 15-20 dakika çalıştırın. Dondurmanızı plastik spatula yardımıyla başka bir kaba alın. Buzdolabına koyup -18°C’de muhafaza edin.

SATIN ALIRKEN... Kısa ömürlü bir meyve olan çileğin en lezzetli zamanı mayıs ayıdır. Taze çilek bulamadığınız zamanlarda dondurulmuș çilek de kullanabilirsiniz.

LEZZET TÜYOSU Bu dondurmayı frambuaz, böğürtlen gibi farklı kırmızı meyvelerle de hazırlayabilirsiniz.


18

Dondurmalar & Sorbeler

5 dk.

15-20 dk.

Pi ș m aniy e li d o n d urm a 15 gr. salep (3 çay kașığı ) - 1 kg. süt - 300 gr. șeker - 250 gr. pișmaniye (didiklenmiș)

1. Pişmaniye hariç bütün malzemeyi bir tencereye alıp; 3 dakika kadar kaynatın. Karışımı soğumaya bırakın. 2. Dondurma makinenizi çalıştırın. Soğuyan karışımı hareket halinde olan dondurma makinesine dökün. Kıvam alana kadar, yaklaşık 15-20 dakika çalıştırın. Kıvam almaya başladığında didiklediğiniz pişmaniyeyi ilave edin ve 3 dakika daha çalıştırın. Dondurmanızı plastik spatula yardımıyla başka bir kaba alın. Buzdolabına koyup -18°C’de muhafaza edin.

ȘIK BİR SUNUM İÇİN Pișmaniyeden kuș yuvası yapıp ortasına hazırladığınız dondurmayı koyun. Dondurmanızı pasta standına yerleștirip servis yapın.

LEZZET TÜYOSU Bu tarifte pișmaniye ve șekerin oranlarını damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.


20

Dondurmalar & Sorbeler

5 dk.

15-20 dk.

Ma r a ș u su lü d o n d urm a 12 gr. toz salep (3 tatlı kașığı) - 1 lt. süt - 400 gr. șeker

1. Tüm malzemeyi bir tencereye alıp kaynatın. Başka bir kaba aktarıp soğumaya bırakın. 2. Dondurma makinenizi çalıştırın. Soğuyan karışımı hareket halinde olan dondurma makinesine dökün. Kıvam alana kadar, yaklaşık 15-20 dakika çalıştırın. Dondurmanızı plastik spatula yardımıyla başka bir kaba alın. Buzdolabına koyup -18°C’de muhafaza edin.

SERVİS TÜYOSU Maraș usulü dondurmayı kağıt helvanın arasına sürerek servis yapabilirsiniz.

LEZZET TÜYOSU Bu tarifteki șeker oranını damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.


22

Dondurmalar & Sorbeler

10 dk.

15-20 dk.

Chok el l a ’ lı d o n d u rm a 350 gr. Chokella - 550 gr. süt - 6 adet yumurta sarısı -130 gr. șeker - 240 gr. krema

1. Süt ve kremayı bir tencereye alıp kaynatın. Yumurta sarılarını ve şekeri bir kaba koyun; beyazlaşana kadar mikserle çırpın. Sütlü karışımı kepçe yardımı ile yavaş yavaş yumurtalı karışıma ilave edin ve çırpma teli ile karıştırın. Karışımı tekrar tencereye alın. Kısık ateşe koyun ve çırpma teli ile sürekli karıştırın. Karışımı muhallebi kıvamına gelmeden ocaktan alın. Chokella’yı ekleyip karıştırın. Karışımı başka bir kaba alıp oda sıcaklığında soğumaya bırakın.

2. Dondurma makinenizi çalıştırın. Soğuyan karışımı hareket halinde olan dondurma makinesine dökün. Kıvam alana kadar, yaklaşık 15-20 dakika çalıştırın. Dondurmanızı plastik spatula yardımıyla başka bir kaba alın. Buzdolabına koyup -18°C’de muhafaza edin.

SERVİS TÜYOSU Servis yapmadan önce dondurmanızın üzerine kıyılmıș veya ufalanmıș fındık serpiștirebilirsiniz.

ȘIK BİR SUNUM İÇİN Chokella’lı dondurmayı silikon muffin kalıplarına koyup; ortasına çubuk batırarak da dondurabilirsiniz.


24

Dondurmalar & Sorbeler

10 dk.

15-20 dk.

Li m onl u c h e e se c a ke’l i d o nd urm a 300 gr. krem peynir - 3 adet limonun suyu - 200 gr. süt - 1 paket șekerli vanilin - 120 gr. șeker - 8 adet burçak bisküvi

1. Süt, şekerli vanilin ve şekeri bir tencereye koyup kaynatın. Ateşten alıp başka bir kapta soğumaya bırakın. 2. Süt soğuyunca krem peyniri ve limon suyunu ilave edip çırpma teli ile karıştırın. 3. Dondurma makinenizi çalıştırın. Soğuyan karışımı hareket halinde olan dondurma makinesine dökün. Kıvam alana kadar, yaklaşık 15-20 dakika çalıştırın. Kıvam almaya başladığında elinizle ufaladığınız bisküvileri ilave edin ve 2 dakika daha çalıştırın. Dondurmanızı plastik spatula yardımıyla başka bir kaba alın. Buzdolabına koyup -18°C’de muhafaza edin.

ȘIK BİR SUNUM İÇİN Dondurmanızı silindir șeklindeki kalıplara koyup, ortalarına 1’er tahta çubuk yerleștirerek donmaya bırakabilirsiniz.

SERVİS TÜYOSU Dilerseniz dondurmanızın üzerine ufalanmıș kurabiye parçaları da serpiștirebilirsiniz.


26

Dondurmalar & Sorbeler

10 dk

15-20 dk.

N anel i d o n d u r m a 550 gr. süt - 150 gr. taze nane - 4 adet yumurta sarısı - 230 gr. șeker - 4 gr. mısır nișastası (1 tatlı kașığı) 20 gr. nane likörü (4 çay kașığı) - 200 gr. krema - 80 gr. çikolata (rendelenmiș)

1. Süt ve kremayı bir tencereye alıp kaynatın. Yumurta sarıları, mısır nişastası ve şekeri bir kaseye koyun, mikserle beyazlaşana kadar çırpın. Kaynayan sütlü kremayı kepçe yardımı ile yavaş yavaş yumurtalı karışıma ilave edin ve çırpma teli ile karıştırın. Kısık ateşe koyun ve çırpma teli ile sürekli karıştırın. Karışımı muhallebi kıvamına gelmeden ocaktan alın. Başka bir kaba aktarıp oda sıcaklığında soğumaya bırakın.

2. Taze naneyi kaynar suya atıp 10 saniye kadar bekletin, ardından hızlıca soğuk veya buzlu suya aktarın. Bu işlemin ardından nanenin yapraklarını bekletmeden saplarından ayırın ve hazırlamış olduğunuz karışıma ilave edin. Nane likörünü de ekleyip blender’da çekin; ardından süzdürün.

3. Dondurma makinenizi çalıştırın. Soğuyan karışımı hareket halinde olan dondurma makinesine dökün. Kıvam alana kadar, yaklaşık 15-20 dakika çalıştırın. Kıvam almaya başlayınca çikolatayı ilave edip 2-3 dakika daha çalıştırın. Dondurmanızı plastik spatula yardımıyla başka bir kaba alın. Buzdolabına koyup -18°C’de muhafaza edin.

LEZZET TÜYOSU Naneli dondurmayı hazırlarken rende çikolata yerine damla çikolata da kullanabilirsiniz.

ALTERNATİF TATLAR İÇİN Yeni tatlar keșfetmeyi seviyorsanız, bu tarifte nane yerine fesleğen kullanmayı deneyebilirsiniz.


28

Dondurmalar & Sorbeler

10 dk

15-20 dk.

K ahvel i d o n d u r ma 550 gr. süt - 6 adet yumurta sarısı - 140 gr. toz șeker - 240 gr. krema - 10 gr. nescafe - 10 gr. sıcak su

1. Nescafeyi homojen bir kıvam alana kadar sıcak su ile karıştırın. Bir tencerede süt ve kremayı kaynatın. Yumurta sarıları ve şekeri bir kaba koyun; beyazlaşana kadar mikserle çırpın. Kaynayan sütlü karışımı kepçe yardımı ile yavaş yavaş yumurtalı karışıma ilave edin ve çırpma teli ile karıştırın. Karışımı tekrar tencereye alın. Kısık ateşe koyun ve çırpma teli ile sürekli karıştırın. Karışımı muhallebi kıvamına gelmeden ocaktan alın. Başka bir kaba aktarıp oda sıcaklığında soğumaya bırakın.

2. Dondurma makinenizi çalıştırın. Soğuyan karışımı hareket halinde olan dondurma makinesine dökün. Kıvam alana kadar, yaklaşık 15-20 dakika çalıştırın. Dondurmanızı plastik spatula yardımıyla başka bir kaba alın. Buzdolabına koyup -18°C’de muhafaza edin.

ALTERNATİF TATLAR İÇİN Dondurma karıșımını ocaktan aldıktan sonra içine 10 gr. Baileys veya kahve likörü ekleyebilirsiniz.

SERVİS TÜYOSU Servis yapmadan önce dondurmanızın üzerine toz badem, kıyılmıș ceviz veya karamelize șeker serpiștirebilirsiniz.


30

Dondurmalar & Sorbeler

B r ow ni e 80 gr. tereyağı - 70 gr. șeker - 2 adet yumurta

10 dk.

15 dk.

Bro wni e’l i d o nd urm a

150 gr. bitter çikolata (ince doğranmıș) 90 gr. un - 1 tutam vanilya

210 gr. sütlü çikolata (ince doğranmıș) - 600 gr. süt 100 gr. șeker - 4 adet yumurta sarısı

1. Tereyağını sos tenceresine koyun, tamamen eridikten sonra ocaktan alın. Bitter çikolatayı ilave edin ve erinceye kadar karıştırın. Diğer tarafta şeker, yumurta, vanilya ve unu pürüzsüz bir kıvam alıncaya kadar karıştırın. Eriyen çikolatayı ilave edin ve karıştırmaya devam edin. Elde ettiğiniz karışımı yağladığınız kek kalıbına dökün. Önceden 160°C’de ısıtılmış fırında 10-15 dakika pişirin.

Hazırladığınız brownie’nin yarısı

1. Sütü bir tencerede kaynatıp ateşten alın. İçine

çikolatayı ilave edin ve eriyinceye kadar karıştırın. Yumurta sarılarını ve şekeri bir kaba koyun; beyazlaşana kadar mikserle çırpın. Sütlü çikolatalı karışımı kepçe yardımı ile yavaş yavaş yumurtalı karışıma ilave edin ve çırpma teli ile karıştırın. Karışımı tekrar tencereye alın. Kısık ateşe koyun ve çırpma teli ile sürekli karıştırın. Karışımı muhallebi kıvamına gelmeden ocaktan alın. Başka bir kaba aktarıp oda sıcaklığında soğumaya bırakın.

2. Dondurma makinenizi çalıştırın. Soğuyan karışımı hareket halinde olan dondurma makinesine dökün. Kıvam alana kadar, yaklaşık 15-20 dakika çalıştırın. Kıvam almaya başlayınca, önceden hazırladığınız brownie’yi elinizle ufalayarak makineye ilave edin ve tekrar çalıştırın. Dondurmanızı plastik spatula yardımıyla başka bir kaba alın. Buzdolabına koyup -18°C’de muhafaza edin. Brownie’nin kalan yarısını dondurmanın yanında servis yapabilirsiniz.

PİȘİRME TÜYOSU Brownie’yi kek kalıbına koymak yerine, muffin kalıplarına paylaștırarak da pișirebilirsiniz.

ȘIK BİR SUNUM İÇİN Dondurmanızı șekilli kalıplara koyup, ortalarına 1’er tahta çubuk yerleștirerek donmaya bırakabilirsiniz.


32

Dondurmalar & Sorbeler

10 dk.

15-20 dk.

T i r a m i s u ’ lu d o n d u rm a Dondurma için: 250 gr. labne peyniri - 2 adet yumurta - 90 gr. toz șeker - 15 gr. badem likörü (1 yemek kașığı) 240 gr. krema Șurup için: 10 gr. nescafe - 200 gr. su - 75 gr. șeker - 8 adet kedidili kurabiye

1. Şurup için; su, nescafe ve şekeri bir tencereye alın, şeker erinceye kadar ısıtıp bir kenara ayırın. El yakmayacak sıcaklığa gelince kedidili bisküvilerini şuruba batırın. 4-5 saniye bekletip, fazla şurubu eliniz ile süzdürün ve bisküvileri bir kenarda bekletin.

2. Dondurma için yumurtaların beyazı ve sarısını ayırın. Yumurta sarılarını labne peyniri, şekerin yarısı ve badem likörü ile birlikte bir kaba alın; mikserle çırpın. Yumurta beyazlarını kalan şekerle birlikte mikserle beze kıvamına gelinceye kadar çırpın. Hazırladığınız karışımları harmanlayın.

3. Dondurma makinenizi çalıştırın. Tiramisu karışımını hareket halinde olan dondurma makinesine dökün. Kıvam alana kadar, yaklaşık 15-20 dakika çalıştırın. Kıvam almaya başlayınca kedidili bisküvilerini ilave edin. Makineyi 2 dakika daha çalıştırın. Dondurmanızı plastik spatula yardımıyla başka bir kaba alın. Buzdolabına koyup -18°C’de muhafaza edin.

SERVİS TÜYOSU Dondurmanızı üzerine kakao serperek servis yapabilirsiniz.

LEZZET TÜYOSU Tiramisu’lu dondurmayı hazırlarken labne peyniri yerine mascarpone peyniri kullanabilirsiniz.


34

Dondurmalar & Sorbeler

10 dk.

15-20 dk.

Kur a b i ye li d o n d u r ma 400 gr. süt - 15 gr. vanilya aroması (1 yemek kașığı) - 6 adet yumurta sarısı - 140 gr. șeker - 200 gr. krem peynir 6 adet burçak bisküvi

1. Sütü vanilya aroması ile birlikte tencereye alıp kaynatın. Yumurta sarılarını ve şekeri bir kaba koyun; beyazlaşana kadar mikserle çırpın. Kaynayan sütlü karışımı kepçe yardımı ile yavaş yavaş yumurtalı karışıma ilave edin ve çırpma teli ile karıştırın. Karışımı tekrar tencereye alın. Kısık ateşe koyun ve çırpma teli ile sürekli karıştırın. Karışımı muhallebi kıvamına gelmeden ocaktan alın. Başka bir kaba aktarıp oda sıcaklığında soğumaya bırakın.

2. Krem peynirini karıştırarak yumuşatın. Soğuyan karışımı çırpma teli ile yavaş yavaş karıştırarak krem peynire ilave edin.

3. Dondurma makinenizi çalıştırın. Elde ettiğiniz karışımı hareket halinde olan dondurma makinesine dökün ve kıvam alana kadar, yaklaşık 15-20 dakika çalıştırın. Kıvam almaya başladığında eliniz ile ufaladığınız bisküvileri ilave edin ve 2 dakika daha çalıştırın. Dondurmanızı plastik spatula yardımıyla başka bir kaba alın. Buzdolabına koyup -18°C’de muhafaza edin.

LEZZET TÜYOSU Bu tarifi hazırlarken içi krema dolgulu bisküviler kullanmanızı önermiyoruz. Dondurmanın raf ömrünü kısaltıp tadını bozabilir.

SERVİS TÜYOSU Hazırladığınız dondurmayı iki kurabiye arasına koyup servis yapabilirsiniz.


36

Dondurmalar & Sorbeler

10 dk.

15-20 dk.

Tahi nl i do n d u r ma 550 gr. süt - 6 adet yumurta sarısı - 140 gr. șeker - 240 gr. krema - 50 gr. tahin (3 yemek kașığı) - 100 gr. tahin helvası

1. Krema ve sütü bir tencereye alıp kaynatın. Yumurta sarılarını ve şekeri bir kaba koyun; beyazlaşana kadar mikserle çırpın. Sütlü karışımı kepçe yardımı ile yavaş yavaş yumurtalı karışıma ilave edin ve çırpma teli ile karıştırın. Karışımı tekrar tencereye alın. Kısık ateşe koyun ve çırpma teli ile sürekli karıştırın. Karışımı muhallebi kıvamına gelmeden ocaktan alın. Tahini ekleyip çırpma teli ile karıştırın. Karışımı başka bir kaba alıp oda sıcaklığında soğumaya bırakın.

2. Dondurma makinenizi çalıştırın. Soğuyan karışımı hareket halinde olan dondurma makinesine dökün. Kıvam alana kadar, yaklaşık 15-20 dakika çalıştırın. Kıvam almaya başladığında tahin helvasını elinizde ufalayarak ilave edin ve 2 dakika daha çalıştırın. Dondurmanızı plastik spatula yardımıyla başka bir kaba alın. Buzdolabına koyup -18°C’de muhafaza edin.

SERVİS TÜYOSU Tahinli dondurmayı üzerine pekmez dökerek servis yapabilirsiniz.

LEZZET TÜYOSU Bu tarifi içine kavrulmuș susam ilave ederek de deneyebilirsiniz.


38

Dondurmalar & Sorbeler

10 dk.

15-20 dk.

An t ep fı st ık lı d o n durm a 550 gr. süt - 6 adet yumurta sarısı - 170 gr. șeker - 240 gr. krema - 200 gr. toz antep fıstığı

1. Süt ve kremayı bir tencereye alıp kaynatın. Yumurta sarılarını ve şekeri bir kaba koyun; beyazlaşana kadar mikserle çırpın. Sütlü karışımı kepçe yardımı ile yavaş yavaş yumurtalı karışıma ilave edin ve çırpma teli ile karıştırın. Karışımı tekrar tencereye alın. Kısık ateşe koyun ve çırpma teli ile sürekli karıştırın. Karışımı muhallebi kıvamına gelmeden ocaktan alın. Antep fıstığını ilave edip çırpma teli ile karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı başka bir kaba aktarıp oda sıcaklığında soğumaya bırakın.

2. Dondurma makinenizi çalıştırın. Soğuyan karışımı hareket halinde olan dondurma makinesine dökün. Kıvam alana kadar, yaklaşık 15-20 dakika çalıştırın. Dondurmanızı plastik spatula yardımıyla başka bir kaba alın. Buzdolabına koyup --18°C’de muhafaza edin.

LEZZET TÜYOSU Dondurmanızı hazırlarken toz fıstık yerine, 150 gr. Antep fıstığı ezmesi de kullanabilirsiniz.

SERVİS TÜYOSU Antep fıstıklı dondurmayı çikolatalı sos ile servis yapabilirsiniz.


40

Dondurmalar & Sorbeler

10 dk.

15-20 dk.

Kr ok ant f ın d ık lı d ond urm a Krokant için: 150 gr. șeker - 1/4 adet limonun suyu - 15 gr. su (1 yemek kașığı) - 150 gr. bütün fındık Dondurma için: 550 gr. süt - 6 adet yumurta sarısı - 140 gr. șeker - 240 gr. krema

1. Krokant için şeker, su ve limon suyunu bir tavaya alın; ocakta kahverengi karamel rengini alana kadar ısıtın. Ardından fındıkları ilave edin. Fındıklar tamamen karamel ile kaplanıncaya kadar kısık ateşte karıştırın. Karamelli fındıkları yağlı kağıdın üzerine dökün ve soğumaya bırakın. Soğuyup sertleştikten sonra fındıkları eliniz ile parçalayıp rondodan geçirin.

2. Dondurma için krema ve sütü bir tencereye alıp kaynatın. Yumurta sarılarını ve şekeri bir kaba koyun; beyazlaşana kadar mikserle çırpın. Kaynayan sütlü karışımı kepçe yardımı ile yavaş yavaş yumurtalı karışıma ilave edin ve çırpma teli ile karıştırın. Karışımı tekrar tencereye alın. Kısık ateşe koyun ve çırpma teli ile sürekli karıştırın. Karışımı muhallebi kıvamına gelmeden ocaktan alın. Krokant fındıkları ekleyip karıştırın. Karışımı başka bir kaba aktarıp oda sıcaklığında soğumaya bırakın.

3. Dondurma makinenizi çalıştırın. Soğuyan karışımı hareket halinde olan dondurma makinesine dökün. Kıvam alana kadar, yaklaşık 15-20 dakika çalıştırın. Dondurmanızı plastik spatula yardımıyla başka bir kaba alın. Buzdolabına koyup -18°C’de muhafaza edin.

LEZZET TÜYOSU Krokant için fındık yerine badem, ceviz veya fıstık da kullanabilirsiniz.

SERVİS TÜYOSU Krokant fındıklı dondurmayı karamel sos ile servis yapabilirsiniz.


42

Dondurmalar & Sorbeler

5 dk.

15-20 dk.

Sak ı zl ı d o n d u r ma 12 gr. toz salep (3 tatlı kașığı) - 1 lt. süt - 400 gr. șeker - 3 gr. damla sakızı

1. Sakızı havanda toz haline getirin. Tüm malzemeyi bir tencereye alın ve kaynatın. Başka bir kaba alıp soğumaya bırakın.

2. Dondurma makinenizi çalıştırın. Soğuyan karışımı hareket halinde olan dondurma makinesine dökün. Kıvam alana kadar, yaklaşık 15-20 dakika çalıştırın. Dondurmanızı plastik spatula yardımıyla başka bir kaba alın. Buzdolabına koyup -18°C’de muhafaza edin.

SERVİS TÜYOSU Sakızlı dondurmayı üzerine toz tarçın veya toz fıstık serperek servis yapabilirsiniz.

LEZZET TÜYOSU Bu tarifteki sakız oranını damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz.


44

Dondurmalar & Sorbeler

30 dk.

15-20 dk.

Bal k ab a k lı c e v iz li do nd urm a Balkabağı püresi için: 700 gr. balkabağı (iri parçalar halinde soyulmuș ve doğranmıș) - 700 gr. șeker - ¼ adet limonun suyu 200 ml. su Dondurma için: 550 gr. süt - 6 adet yumurta sarısı - 100 gr. șeker - 240 gr. krema 200 gr. ceviz (nohut büyüklüğünde parçalara ayrılmıș)

1. Balkabağı püresi için gerekli olan tüm malzemeyi fırına dayanıklı derin bir kabın içerisine alın. Üzerini alüminyum folyo ile iyice kapatın. Önceden 200 derecede ısıtılmış fırında 45-50 dakika pişirin. Soğumaya bırakın. Soğuyan karışımı süzüp püre haline getirin.

2. Dondurma için krema ve sütü bir tencereye alıp kaynatın. Yumurta sarılarını ve şekeri bir kaba koyun; beyazlaşana kadar mikserle çırpın. Sütlü karışımı kepçe yardımı ile yavaş yavaş yumurtalı karışıma ilave edin ve çırpma teli ile karıştırın. Karışımı tekrar tencereye alın. Kısık ateşe koyun ve çırpma teli ile sürekli karıştırın. Karışımı muhallebi kıvamına gelmeden ocaktan alın. Balkabağı püresini ekleyip karışımı blender’dan geçirin. Başka bir kaba aktarıp oda sıcaklığında soğumaya bırakın.

3. Dondurma makinenizi çalıştırın. Soğuyan karışımı hareket halinde olan dondurma makinesine dökün. Kıvam alana kadar, yaklaşık 15-20 dakika çalıştırın. Kıvam almaya başladığında eliniz ile ufaladığınız cevizleri ilave edin ve 3 dakika daha çalıştırın. Dondurmanızı plastik spatula yardımıyla başka bir kaba alın. Buzdolabına koyup -18°C’de muhafaza edin.

PÜF NOKTASI Balkabağının pișip pișmediğini bir bıçak yardımıyla kontrol edebilirsiniz. Bıçağı balkabağına saplayın, bıçak balkabağının içine rahat girebiliyor ise pișmiș demektir.

LEZZET TÜYOSU Balkabağını șeker ile harmanlayıp 1 gün buzdolabında beklettikten sonra da pișirebilirsiniz.


46

Dondurmalar & Sorbeler

4-5 dk.

15-20 dk.

Kayısılı dondurma Kayısı püresi için: 500 gr. kuru kayısı - 500 gr. su - 100 gr. șeker Dondurma için: 500 gr. süt - 5 adet yumurta sarısı - 100 gr. toz șeker - 240 gr. krema - 8 adet kuru kayısı (küp doğranmıș)

1. Kayısı püresi için: Kuru kayısıları suyla birlikte tencereye alın; yumuşayana kadar yaklaşık 15 dakika kaynatın. Yumuşadıktan sonra blender’da pürüzsüz bir kıvam alıncaya kadar püre yapın. Soğumaya bırakın.

2. Dondurma için: Krema ve sütü bir tencereye alıp kaynatın. Yumurta sarılarını ve şekeri bir kaba koyun; beyazlaşana kadar mikserle çırpın. Sütlü karışımı kepçe yardımı ile yavaş yavaş yumurtalı karışıma ilave edin ve çırpma teli ile karıştırın. Karışımı tekrar tencereye alın. Kısık ateşe koyun ve çırpma teli ile sürekli karıştırın. Karışımı muhallebi kıvamına gelmeden ocaktan alın. Soğuyan kayısı püresini ekleyip karışımı blender’dan geçirin. Başka bir kaba aktarıp oda sıcaklığında soğumaya bırakın.

3. Dondurma makinenizi çalıştırın. Soğuyan karışımı hareket halinde olan dondurma makinesine dökün. Kıvam alana kadar, yaklaşık 15-20 dakika çalıştırın. Kıvam almaya başladığında küp doğranmış kayısıları ilave edin ve 3 dakika daha çalıştırın. Dondurmanızı plastik spatula yardımıyla başka bir kaba alın. Buzdolabına koyup -18°C’de muhafaza edin.

SERVİS TÜYOSU Kayısılı dondurmayı frambuaz, çilek gibi meyveli soslar ile servis yapabilirsiniz.

LEZZET TÜYOSU Dondurmanızın içine küp doğranmıș kayısı yerine, taze kayısı parçacıkları da koyabilirsiniz.


48

Dondurmalar & Sorbeler

10 dk.

15-20 dk.

Çik ol a t a lı d o n d u r ma 240 gr. süt - 150 gr. șeker - 30 gr. kakao - 1 adet yumurta - 450 gr. krema - 1 paket șekerli vanilin

1. Süt, kakao ve şekerli vanilini bir tencereye alıp kaynatın. Yumurta ve şekeri bir kaba koyun; beyazlaşana kadar mikserle çırpın. Sütlü karışımı kepçe yardımı ile yavaş yavaş yumurtalı karışıma ilave edin ve çırpma teli ile karıştırın. Karışımı tekrar tencereye alın. Kısık ateşe koyun ve çırpma teli ile sürekli karıştırın. Karışımı muhallebi kıvamına gelmeden ocaktan alın. Kremayı bir kaba koyup mikserle çırpın ve hazırladığınız karışıma ilave edin. Elde ettiğiniz karışımı başka bir kaba aktarıp oda sıcaklığında soğumaya bırakın.

2. Dondurma makinenizi çalıştırın. Soğuyan karışımı hareket halinde olan dondurma makinesine dökün. Kıvam alana kadar, yaklaşık 15-20 dakika çalıştırın. Dondurmanızı plastik spatula yardımıyla başka bir kaba alın. Buzdolabına koyup -18°C’de muhafaza edin.

ȘIK BİR SUNUM İÇİN Dondurmanızı küçük silikon muffin kalıplarına koyarak servis yapabilirsiniz.

LEZZET TÜYOSU Dondurma karıșımını ocaktan aldıktan sonra içine 10 gr. Baileys veya viski ekleyebilirsiniz.


50

Dondurmalar & Sorbeler

5 dk.

Do nm uș y o ğ u r t

Çi l ekl i yo ğ urt

800 gr. yoğurt - 100 gr. șeker

250 gr. çilek - 1 adet limonun suyu

5 gr. vanilya aroması (1 çay kașığı)

600 gr. yoğurt - 100 gr. șeker

1. Yoğurt, şeker ve vanilya aromasını bir kaseye alıp

1. Şeker, limon suyu ve temizlediğiniz çilekleri

çırpma teli ile çırpın.

blender’da püre haline getirin. Yoğurdu ekleyip çırpma teli ile karıştırın.

2. Dondurma makinenizi çalıştırın. Karışımı hareket halinde olan dondurma makinesine dökün ve kıvam alana kadar, yaklaşık 15-20 dakika çalıştırın. Yoğurdunuzu plastik spatula yardımıyla başka bir kaba alın. Buzdolabına koyup -18°C’de muhafaza edin.

SERVİS TÜYOSU Yoğurdunuzu çikolata ve meyve parçacıkları, mısır gevreği, ufalanmıș kurabiye veya șekerlerle servis yapabilirsiniz.

15-20 dk.

2. Dondurma makinenizi çalıştırın. Karışımı hareket halinde olan dondurma makinesine dökün ve kıvam alana kadar, yaklaşık 15-20 dakika çalıştırın. Yoğurdunuzu plastik spatula yardımıyla başka bir kaba alın. Buzdolabına koyup -18°C’de muhafaza edin.

LEZZET TÜYOSU Bu tarifi frambuaz, yabanmersini, böğürtlen gibi farklı kırmızı meyvelerle de hazırlayabilirsiniz.


Serinletici nefis sorbeler


54

Dondurmalar & Sorbeler

10 dk.

15-20 dk.

Limonl u so r b e 3 adet limon - 210 gr. toz șeker - 2 adet yumurta beyazı - 500 gr. su

1. Limonlardan birinin kabuğunu rendeleyin. Ardından 3 limonun birden suyunu sıkın. 2. Su ve şekeri bir tencereye alın; şeker eriyene kadar ısıtın. Soğumaya bırakın. Limon suyunu ve limon kabuğu

rendesini ilave edip karıştırın. Karışımı buzdolabına koyun.

3. Yumurta beyazını beze kıvamına gelinceye kadar çırpın. Soğuyan limonlu karışıma ilave edip karıştırın. 4. Dondurma makinenizi çalıştırın. Karışımı hareket halinde olan dondurma makinesine dökün ve kıvam alana kadar, yaklaşık 15-20 dakika çalıştırın. Sorbenizi plastik spatula yardımıyla başka bir kaba alın. Buzdolabına koyup -18°C’de muhafaza edin.

LEZZET TÜYOSU Bu tarifte limon yerine portakal veya greyfurt da kullanabilirsiniz. Eğer sorbenizde daha fazla limon aroması tercih ediyorsanız, tarife 1 limon daha ekleyin.

ȘIK BİR SUNUM İÇİN Limonlu sorbeyi içini iyice boșalttığınız limonların içinde servis yapabilirsiniz. Servis yaparken sorbenin üzerine küçük bezeler yerleștirebilirsiniz.


56

Dondurmalar & Sorbeler

10 dk.

15-20 dk.

Muz ve m a n d a lin al ı s o rbe 6 adet olgun muz - 4 adet mandalina dilimi - 100 gr. pudra șekeri - 1 adet limonun suyu

1. Muz ve mandalinaları soyup blender’da püre haline getirin. Ardından limon suyunu ve pudra şekerini ilave edin. Elde ettiğiniz karışımı süzdürün.

2. Dondurma makinenizi çalıştırın. Karışımı hareket halinde olan dondurma makinesine dökün ve kıvam alana kadar, yaklaşık 15-20 dakika çalıştırın. Sorbenizi plastik spatula yardımıyla başka bir kaba alın. Buzdolabına koyup -18°C’de muhafaza edin.

LEZZET TÜYOSU Bu tarifi hazırlarken mandalina yerine portakal kullanabilirsiniz.

SERVİS TÜYOSU Dilerseniz dondurmanızı mandalina dilimleri ile süsleyerek servis yapabilirsiniz.


58

Dondurmalar & Sorbeler

10 dk.

15-20 dk.

Mango v e p o r ta k a l l ı s o rb e 4 adet portakal - 500 gr. taze olgun mango (küçük parçalar halinde doğranmıș) - 70 gr. pudra șekeri (7 yemek kașığı)

1. Portakalın suyunu sıkın. Portakal suyu ve mangoyu, şekerle beraber blender’da püre haline getirin. 2. Dondurma makinenizi çalıştırın. Karışımı hareket halinde olan dondurma makinesine dökün ve kıvam alana kadar, yaklaşık 15-20 dakika çalıştırın. Sorbenizi plastik spatula yardımıyla başka bir kaba alın. Buzdolabına koyup -18°C’de muhafaza edin.

LEZZET TÜYOSU Bu tarifi hazırlarken portakal yerine greyfurt kullanabilirsiniz.

SERVİS TÜYOSU Dilerseniz dondurmanızı portakal dilimleri ile süsleyerek servis yapabilirsiniz.


60

Dondurmalar & Sorbeler

10 dk.

15-20 dk.

Ya s em i n ç a y lı so r be 270 gr. șeker - 10 gr. yasemin çayı yaprağı - 1 adet limonun suyu - 1 lt. su

1. Yasemin çayı, su ve şekeri kaynatıp 10 dakika demlendirin. Çayı süzüp limon suyunu ekleyin ve soğumaya bırakın. 2. Dondurma makinenizi çalıştırın. Karışımı hareket halinde olan dondurma makinesine dökün ve kıvam alana kadar, yaklaşık 15-20 dakika çalıştırın. Sorbenizi plastik spatula yardımıyla başka bir kaba alın. Buzdolabına koyup -18°C’de muhafaza edin.

LEZZET TÜYOSU Bu tarifi yeșil çay ile de deneyebilirsiniz.

SERVİS TÜYOSU Yasemin çayınızı taze nane yaprakları ile süsleyerek servis yapabilirsiniz.


62

Dondurmalar & Sorbeler

10 dk.

15-20 dk.

Ka vunl u so r b e 300 ml. su - 140 gr. șeker - ½ adet limon suyu - 500 gr. kavun (ayıklanmıș ve doğranmıș)

1. Su ve şekeri bir tencereye alıp kaynatın. Oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Tamamen soğuduktan sonra limon

suyu ve kavunu ilave edip blender’da püre haline getirin.

2. Dondurma makinenizi çalıştırın. Karışımı hareket halinde olan dondurma makinesine dökün ve kıvam alana kadar, yaklaşık 15-20 dakika çalıştırın. Sorbenizi plastik spatula yardımıyla başka bir kaba alın. Buzdolabına koyup -18°C’de muhafaza edin.

.

ALTERNATİF TATLAR İÇİN Bu tarifi isterseniz aynı așamaları takip ederek ananas ile de hazırlayabilirsiniz.

ȘIK BİR SUNUM İÇİN Dondurmanızı ortadan ikiye kesip içini boșalttığınız kavunun içinde servis yapabilirsiniz.


64

Dondurmalar & Sorbeler

10 dk.

15-20 dk.

Ka r a d utlu so r b e 160 gr. șeker - 300 ml. su - 500 gr. karadut

1. Tüm malzemeyi bir tencereye alıp kaynatın. Ardından blender’da püre haline getirin. 2. Dondurma makinenizi çalıştırın. Karışımı hareket halinde olan dondurma makinesine dökün ve kıvam alana kadar, yaklaşık 15-20 dakika çalıştırın. Sorbenizi plastik spatula yardımıyla başka bir kaba alın. Buzdolabına koyup -18°C’de muhafaza edin.

LEZZET TÜYOSU Bu tarifi hazırlarken karadut yerine frambuaz ya da böğürtlen de kullanabilirsiniz.

SERVİS TÜYOSU Sorbenizi çilek, frambuaz, böğürtlen gibi meyveli soslar ile servis yapabilirsiniz.


66

Dondurmalar & Sorbeler

D ond u r m a k ü la h ı 50 gr. yumurta beyazı - 50 gr. pudra șekeri - 50 gr. tereyağı - 50 gr. un

Tereyağını bir tavada eritin. Tüm malzemeyi ilave edin ve pürüzsüz bir kıvam alana kadar karıştırın. +4°C’lik dolapta 10 dakika dinlendirip waffle makinesine dökün. 200°C’de pişirin. Üzeri hafif kızarınca hızlı bir şekilde hamuru şekillendirin.


Ölçü Tablosu 1 yemek kaşığı Süt Şeker Krema Fındık ezmesi Pirinç fındık Pudra şekeri K. fındık kreması Krem peynir Çikolata (rende / doğranmış) Su Nescafe Tereyağı Un Labne peyniri Toz antep fıstığı Bütün fındık Ceviz Kakao Yoğurt

1 kahve fincanı

15 gr 15 gr 17 gr 20 gr 10 gr 9 gr 18 gr 10 gr

75 gr 52 gr 65 gr 60 gr 40 gr 38 gr 64 gr 40 gr

8 gr 15 gr 5 gr 12 gr 9 gr 10 gr 10 gr 15 gr 13 gr 7 gr 20 gr

35 gr 75 gr 12 gr 45 gr 38 gr 40 gr 40 gr 35 gr 35 gr 31 gr 64 gr


Notlar覺m


Notlar覺m


Notlar覺m


Tarifler Adèle Hugot & Mutfak Sanatları Akademisi Fotoğraflar Rina Nurra & Novamedya Yayıncılık Stylist Lissa Streeter & Novamedya Yayıncılık Grafik Uygulama Novamedya Yayıncılık

Dondurmalar sorbeler  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you