Page 1

qwertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçqw ertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçqwert yuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçqwertyui opgüasdfghjklsizxcvbnmöçqwertyuiop NAZIM HİKMET RAN HAYATI güasdfghjklsizxcvbnmöçqwertyuiopgü asdfghjklsizxcvbnmöçqwertyuiopgüasd fghjklsizxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfgh jklsizxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfghjkls izxcvbnmöçqwertyuiopgüasdfghjklsizx cvbnmöçqwertyuiopgüasdfghjklsizxcvb nmöçqwertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnm öçqwertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöç qwertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçqw ertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçqwert yuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçqwertyui opgüasdfghjklsizxcvbnmöçqwertyuiop güasdfghjklsizxcvbnmöçqwertyuiopgü MERVE ERTEN


 Lakabı 'Güzel Yüzlü Şair' veya 'Mavi Gözlü Dev'dir. Yasaklı olduğu yıllarda Orhan Selim adını da kullandığı olmuştur. Hatta İt Ürür Kervan Yürür kitabı Orhan Selim imzasıyla çıkmıştır.




Türkiye'de serbest nazımın ilk uygulayıcısı ve çağdaş Türk şiirinin önemli isimlerindendir. Uluslararası bir üne ulaşmış ve adı 20. yüzyıl'ın ilk yarısında yaşamış olan dünyanın en büyük şairleri arasında anılmıştır. Eserleri birçok dile çevrilmiştir. Mezarı halen Moskova'da bulunmaktadır. Türkiye Komünist Partisi (TKP) üyesi olup ayrı ayrı toplam 11 davadan yargılanmıştır.


Eserleri birçok ödül almıştır. Türkiye'deki yaşamının bir kısmını hapiste geçirmiş daha sonra Moskova'ya gitmiş ve Türk vatandaşlığından çıkarılmıştır. Nazım Hikmet,1938'de cezaevine girmiş ve şiirleri yasaklanmıştır. Türkiye'de ancak ölümünden iki yıl sonra 1965'te şiirleriyle yeniden önem kazanmıştır.


Üslubu ve Başarıları;Hece ölçüsünden ayrılarak Türkçenin vokal özellikleri ile harmoni oluşturan serbest İlk şiirlerini hece ölçüyü benimsedi. ölçüsü ile yazmaya Mayakovski ve gelecekçilik başlamasına rağmen taraftarı genç Sovyet şairlerinden esinlendi. içerik bakımından Şiirlerinden birçoğu Fuat diğer hececilerden Saka, Volkan Konak, Grup uzaktı. Şiirsel gelişimiYorum, Ezginin Günlüğü ve arttıkça hece ölçüsü Zülfü Livaneli gibi sanatçılar tarafından bestelendi. Ünal ile yetinmemeye ve Büyükgönenç tarafından şiiri için yeni formlarözgün bir şekilde yorumlanmış olan küçük bir aramaya başladı. kısmı ise 1979'da 'Güzel Sovyetler Birliği'nde Günler Göreceğiz' ismiyle yaşadığı ilk yıllar olankaset olarak çıktı. Birkaç şiiri 1922-1925 arası bu ise Yunan besteci Manos Loïzos tarafından bestelendi.

arayış doruğa çıktı. O dönemdeki birçok şairden farklıydı.

Nazim hikmet ran hayati  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you