Page 1

Bahar 2012

Yay覺n Ak覺s覺.


PLUCK

Pluck; sakatat, yolmak, koparmak, yağmalamak ve dersten çakmak anlamlarını içeren İngilizce bir kelime. Evet, karmaşık ama bizi yansıtan bir sözcük. Pluck'ta konsept yoktur, tek derdimiz klişelerden uzak bir şekilde dinleyicilerimizle bu garip yayınımızı sürdürmektir. Kısacası tek konseptimiz konseptsizliğimizdir. Bu da nadir klişelerimizden biridir ya da biz öyle zannediyoruz. Her tarzda müzik çalarız. Kısıtlamalardan uzak bu yayını her pazartesiyi salıya bağlayan gece 00:00-01:00 arası dinleyebilirsiniz, reklamını da yapabilirsiniz. Afiyet olsun...

UZUN BARDAK Suat Alper Orhan, İsmail Ertoy, zaman zaman Ömer Karagöz, perşembe akşamları çok uzun zamandır yaptıkları gibi buluşup mikrofonun başına geçiyor, elma suyu, ateş suyu ve tütün bitkisinin yararları, Dire Straits'i sevmek ya da sevmemek ve benzeri sürüyle absürd konu üzerinden muhabbet döndürüyor, bir de müzik döndürüyorlar, keyiflerinin kahyalarının yaptıkları playlisti çalıyorlar. Uzun Bardak, Perşembeleri 23.00 - 01.00 arasında yayında

GERONIMO Benim gördüğüm dünyada, sen, Rockefeller Center’ın yıkıntıları etrafında, rutubetli kanyon ormanları boyunca geyik avlıyorsun. Bi yandan da atlıyorsun T.A.R.D.I.S.’ine Winston Churchill’e küçük bir ziyaret. Arkanda Mr.Tumnus’ın olduğunu farkettiğinde çoktan beri güçleri zayıflamış Madameweb’in sana ihanet etmiş olduğunu düşünebilirsin belki. Ama inan ki Albus biliyordu ve onu çoktan affetmişti. O zamanında dünya tatlısı eşini elinden almış olsa da Todd’un,bazı aşklar sizi öyle kör eder ki işte herşeyi görmeye başlarsınız. Ve herşeyi kaybetmeden,hiçbir şeyi yapmakta özgür değilsindir. Sonunda bir durur bakarsınız ellerinize oradan bir Ringo bağırır. “I Got Blisters on My Fingers !!!” İşte o ses KuRadyo’nun Geronimo’sundan size vaat dolu bir büyülü gizem turu çağrısıdır. Ya da. Belki de geyik yaparım.

42

KU Radyo radyo.ku.edu.tr

-BB-

Elektronik müziğe gönül vermiş, mainstream müzikten baymış olan, kopar bizi dj diye dünyaya haykırmak isteyen muhterem şahıslar iseniz doğru programdasınız.Zira bu programda %98 oranında House/Dubstep/ Trance ağırlıklı bir playlistler yer almaktadır.

"Kabaktadı" İsmail Ata ve Can Mişel ikilisinin her Pazartesi KuRadyo'da 23:00 ile 00:00 arasında yaptığı, sonlara doğru kabak tadı verme garantisi veren, şakalı müzikli komiklikli felsefeli çakma entellikli her hafta farklı konuklu konulu provokatif yayınıdır. Çalacağımız şarkıları çakma entelliğin gerekleri olan indie ve bossanova'dan oldies ve saykedelik'e uzanan bir müzik deryasından seçmekte, kimi zaman da trediyşınıl ve folk gibi tarzlardan çalarak marjinalliğimizi ortaya koymakta, ve caz çalarak da sentetik elitizmimizi iliklerinize kadar hissettirmekte kararlıyız. Çoluğun çocuğun dogmatik teyzelerin amcaların ve aşırı alıngan agresif arkadaşların bizi dinlememesini öneririz, risk grubundaki arkadaşların üzüntülerinden sorumlu değiliz. Beklering!

SAFE AND SOUND

THE CRYSTAL SHIP

Tarz: Easy Listening, Classic Rock, Indie Rock, Blues, Jazz, Psychedelic Rock etc. Radyo Koç’un dudak ısırtan programı The Crystal Ship düzenli olarak yayına başladı. Bazen geç saatlerde radyonun başına geçtiğinizde, öyle güzel müzikler çalacak ki bir duble viski istemsiz bardağa dökülecek. Kimi zaman bütün günün yorgunluğu sakin şarkılarla dindirilmeye çalışılacak. Ödevlerle, sınavlarla kafa patlatırken, kafa şişirmeyen bir program yapmayı hedefledik. Hararete gerek yok! Doğru programdasınız, sakinleşmeye bakın.

Bahar 2012

KU Radyo Uranüs'ten

Uranüs, mavi ve yalnız gezegen, mavi ve yalnızlığının verdiğinin duygu yoğunluğuyla evrene seslerini gönderir. Uranüs'ten gelen sesler titreşir, boşlukta çeşitli değişime uğrar ve dalgalar halinde, ve en sonunda bizim olan dünyaya ulaşır. Çoğunlukla indie ve türlerinin duyulduğu bu gezegeni keşfe çıkmak tanımak ve en önemlisi sevmek için, bazen koca bir hüzün bulutu içinde boğulmak mümkün de olsa, her perşembe 22.00-23.00'te Ku Radyo'da görüşmek üzere!

BLACKJACK

“İnsan kumar oynayan bir hayvandır.” Acınası bir şekilde insan olmayı tanımlayan bu sözden yola çıkarken, bu hayvansı dürtüyü gördüğümüz ilk insanlar bizdik. Hayatla kumar oynayan hayvan olduğumuzu fark etmek koymuş olsa da, fark yaratmanın yolunun müzik olduğunu da çabuk öğrendik. İşte biz kendi türlerinin mükemmel örneği olan iki arkadaş müzikle gördüğümüz insanlığı yayma amacındayız sadece. Hangi müziklerle kendinizi tanıtacaksınız, tarzınız ne diyorsanız: Belki bazen hiç bilinmeyen bir sanatçı ya da bilinip de unutulmuş hoş bir müzik yer alacak listemizde. Neyse şöyle bir baktığınızda iyiymiş diyorsanız buyurun gelin gençler. Kapımız her zaman açık…Can Tokat &Bedirhan Çaldır

BEGÜM’LE ZAMANDA YOLCULUK 90lara Zaman tüneli; Ikarus otobüslerini, Susam Sokağını, yüksek belli jeanleri, yanıp sönen ışıklı spor ayakkabılarımızı, MT topuklu ayakkabıları, Police Akademisi serilerini, Aslan Kralı, Pocahantos’ı, 101 Dalmaçyalıları, He man’ı, Ninja Turtles’ı, Power Rangers’ı, Hayalet Avcılarını, tabiî ki de Warner Bros’u, Şeker Kız Candy’i, Chucky Serisini, unutulmaz sevimli uzaylımız E.T’yi, kahramanımız Problem Çocuğu, Unutulmazlar arasına giren Titanic’i, Pazar gecelerine farklılık katan soundtrack’i ile Parliment Sinema Kuşağını, Dizikolikleşme sürecini başlatan Bizimkiler, Yazlıkçılar ve Süper Baba, Çılgın Bediş gibi kültleşmiş dizileri unutamıyor musunuz? Ben de öyle! Öyleye beraberce zamanda yolculuğa!

Tom Waits bir söyleşisinde merak ettiklerini şu şekilde sıralamış: "Jokeyler atlarına neler söyler? Otoyol kenarında bir ağaç olmak nasıl bir duygu? Dünya insanoğlunu ne zaman sırtından silkeleyip atacak? Bir gazete kese kağıdı olduğunda ne hisseder? Günün birinde insanoğlu robotlarla evlenecek mi? Elmas, sadece sabırlı bir kömür parçası mı? Ella Fitzgerald hakikaten bir şarap kadehini sesiyle kırdı mı?" Bu soruların cevaplarına ulaşabilir miyiz bilinmez ama onları her hafta şarkılarda aramaktan da geri duramıyoruz. Eklektik müzik programı Safe and Sound her pazartesi akşamı saat 22.00'da KU Radyo'da.

.

BEKLENMEDIK PROGRAM

- Ya Tolga, önceden tamamdı da, şimdi yayın akışına girdik ya biz, e beklenmedik bi program olmaktan çıktık?... - Hı hı.. - Yani bekleniyoruz artık... - Anladım... Mert. - E peki nasıl beklenmedik olcak bu program? - Aslında herkesin, "program"ı kavramak için sürekli hipotezler üretmesi gerektiğini düşünürsek, olur. Bilim gibi yani... - Ahah, bilim mi yapıyoruz yani? - E bi nevi...

ÇARPISAN SESLER

RAINBOW STYLING

Merhabalar… Biz nasıl müzikler mi çalarız? Hiç bilmiyorum, bakarsın ordan buradan ortaya karışık olur. Bakarsın başka program bunu sevmeyiz tek renk bir müzik türüyle yola devam ederiz. Ya da yok arkadaş ben bu hafta şarkı dinlemek istemiyorum dersin işte o zaman da konuklar davet ederiz programa. Tatlı ve eğlenceli bir program olur. Bakarsın bir hafta çok mutsuzuzdur. Havadan nem kapar durumdayız, niye bu otlar yeşil diye saçmalıyoruzdur. Değiştiririz yayın akışını… Bu programda da yok yok anlayacağın. Ama öyle DJ’ler var ki programda hepsi renkli ve eğlenceli zaten…bize ulaşmak da çok kolay bence bizi dinlemelisin! Merve Sıvacı Çarpışan Sesler, Perşembe 17.00-18.00 ve Cuma 20.00-21.00 arası yayında.

Ne tarz müzik olacağını öğrenmek amacıyla açılan bu sayfada görüldüğü üzere, net bir tarz belirtilmemiştir, zira yazar/çalar, her telden çalacaktır. 80ler, 90lar, hipler hoplar, Barry White’lar, efendime söyleyeyim Radiohead'ler, Zeki Müren'ler. Küçük örneklerden ziyade, elektroniği, lounge’u, chill out’u, rock’ı, türk sana musikisini, popu, topu; yani kulağa hoş gelen çoğu müzik türünü dinleyebileceğiniz programa hoş gelmiş olduğunuzu bildirmekten kıvanç duyarım. Diyorsanız ki gece gece keyfilenmek lazım, başımın üstünde yeriniz var. Her seferinde başka bir tarz, başka bir tat. Bir tıklayın, bir şey kaybetmezsiniz. Rainbow Styling Salı akşamları 21.00-23.00 arası yayında. Ceylan Göksel.

ANOMALI Türkçe popun kralı geliyor!!! Popun hasından anlayan, genç dimağların musiki zevkine kılavuzluk edecek anomal tipler geliyor!!! İçinizi kâh kıpır kıpır moda kâh ateş topu kıvamına regüle edecek parçalar, bizzat radyocularınız Hakan Kızılkum ve Orhan Gazi Yalçın tarafından kritik ediliyor, hayatta çıkıntı duran ne varsa "Anomali"'de konuşuluyor. Hadi ne duruyorsunuz, biraz serinlemek için oturun buzdolabının önüne, açın radyomuzu. Unutmayın, başka hiçbir şey bizim gibi olmayacak!!!

COGITO ''düşünüyorum.. düşünmekte olduğum düşünüyorum.. düşünmekte düşüncesi olduğum düşüncelerime yaşantısı karışıyor.. bu yaşantılarıma felsefedir. karışıyor.. bu düşünüyorum.. sanattır.'' düşünmekte özdemir asaf olduğum fikri yuvarlağın fikirlerime köşeleri karışıyor.. bu ilimdir.

ANONYMOUS

Programımın ismi "Anonymous" program her hafta okuldan bir kişiyi davet edip onunla sohbet etme üzerine. Amaç müzik, sohbet, eğlence ve bilgi aktarımı. İsteyen atoprak@ ku.edu.tr adresine ismini soyadını yollayıp programa konuk olabilir. Kişiler birbirinden bu kadar uzakken ve insanlar kendilerini anlatmaya bu kadar açken bu açlığı doyurmak gerek diye düşündüm ondan dolayı böyle bir program yapmayı seçtim. Programın mottosu şudur: " 'Hayat nedir?' diye soruyorsun. Bu 'Havuç nedir?' diye sormakla aynı şey. Havuç havuçtur işte, başka da bir şey bilmiyoruz." Anton Cheov'un bu sözüdür mottosu programın. Eğer pek bir şey bilmiyorsak o zamanda bu konuda sinirlenmemize, üzülmemize gerek yok sadece zevkini çıkarsak yeter. Kim demiş ki hayat gerçek ya da değil sadece yaşamaya bakmak lazım. Her çarşamba saat 22:00'den 23:00'e dertlerinizi unutmak ve şarkı dinleyip sohbet etmek istiyorsanız bu program size göre.Saygılarım ve sevgilerimle. Arda Toprak

TRIPLE M Bir an gelir dinlediğiniz müziklerden sıkılırsınız, yeni veya değişik bir şey duymaya ihtiyaç duyarsınız. İşte tam o anlarda, Pazartesi günleri 21:00 - 22:00 arası Triple M sizi bekliyor. Haftalık olarak Facebook üzerinden anket açıyorum ve belirli bir grubun sizin dinlemek istediğiniz şarkılarını çalıyorum. Bunların dışında, her 3-4 haftada bir yerli şarkılardan bir playlist hazırlıyorum ve nadiren bir haftayı sırf bir şarkıcının şarkılarına ayırıyorum. Kısacası stay tuned for good music! Mustafa Mert Metin (a.k.a M3)

Görsel: Kerem Bilek Grafik Tasarım : Mert Gümren

Hayat, evren ve geri kalan her şeye dair nihai sorunun yanıtı. Soru ne? Biz de bilmiyoruz. Ama biz her salı sevdiğimiz müzikleri sizlere çalmak istiyoruz. Yoksa bir şüpheniz mi vardı? Hayatın anlamı falan hikaye de, her programda classic rock’la başlayıp kademeli olarak müziği sertleştiriyoruz. Yeri gelir kafamıza göre bodos bir liste yapar onu çalarız, yeri gelir bir temamız olur o haftayı belli bir konsepte ayırırız. Buyrun dinleyin, her salı gece 12’de başlayıp sıkılana kadar ısrarla güzel müzik yayını yapacağız. Başar Oğuz & Rafet Karaoğlu 42, Salı geceleri 00.00-02.00 arası yayında.

KABAK TADI

KU Radyo Broşür  

Koç Üniversitesi Radyosu Bahar 2012 Dönemi Yayın Akışı

Advertisement