Page 14

UUDISED

MIS TOIMUB?

MONGOOLLASED ARENDAVAD EESTLASTE EESKUJUL E-NOTARIT

Tallinna notarid Anne Saaber ja Tiit Sepp külastasid aprilli lõpus Mongoolia Notarite Koja küllakutsel üht pindalalt suurt, kuid rahvaarvult väikest riiki, et tutvustada Eesti notarite igapäevast töövahendit e-notarit. Mongoolia e-riik areneb kiiresti ning kohalike notarite huvi riiklikke infosüsteeme kasutada on suur.

Uurime Tiit Sepalt reisi kohta lähemalt. Kas Mongoolia on arenenud e-riik või pigem mahajäänud ääremaa?

Mongoolia on väga kiirelt arenev riik. Enamik inimesi on koondunud pealinna Ulaanbaatarisse, mis kasvab kiirelt, kuhu ehitatakse pidevalt uusi maju ja mis on suures ulatuses kaetud tasuta internetiga. E-riigi arendamise vaates teevad nemad praegu seda, mida meie tegime 2004. aastal, aga Eesti ongi selles osas maailma edukamaid riike. Mongoolia on küll kultuurilt erinev, kuid mõneti Eestile väga sarnane riik. Rahvaarv on ligemale 3 miljonit, inimasustus hõre, isegi seadused on sarnased nendega, mis kehtisid meil enne õigusreforme. Mongoollased vaatavad avara pilguga välja ja õpivad kiirelt. Olen selle riigi osas väga optimistlik ning loodan näha nende õnnestumisi. Mida Mongoolias tegite, kellega kohtusite?

Meid kutsus külla Mongoolia Notarite Koda ja see oli minu jaoks juba teine käik sinna. Mongoolias on väljatöötamisel elektroonilise suhtlemise alane e-riigi aluseid loov seadus ja seetõttu on sealsele notariaadile väga oluline, et notarid seotaks algusest peale seadusega kaasnevatesse muudatustesse. Sellest tulenevalt oldi huvitatud kõikide notariaadiga seotud IT-arendustega tutvumisest. Nad on võtnud eeskuju ka Jaapanilt ja Saksamaalt, aga praeguseks valinud Eestiga sarnase tee. Esimesel päeval kohtusime kohalike notaritega. Saalis oli 120 inimest, tegime neile ülevaate e-riigist, e-notarist, tutvustasime kodanikuportaalis pakutavaid teenuseid ja lõpuks näitasime reaalajas lepingu sõlmimist. Huvi oli väga suur. Rääkisime ligi 9 tundi ja pärast seda oli veel tunni jagu küsimusi. Teisel päeval kohtusime asejustiitsministriga. Kohtumisel osalesid ka mitmed riigiametnikud, riigi infosüsteemi arendajad ja notarite IT-inimesed. Meil tuli põhjendada, miks notarid peavad saama e-riigi rongi peale ja pääsema andmetele ligi. Tagasiside põhjal tundub, et eesmärk kolleege aidata õnnestus täita. Kolmandal tööpäeval toimus kohtumine infosüsteemide keskuses ja seal oli meil veel kord võimalus näidata reaalajas e-riigi ja e-notari toimimist ning arutada tehnilisemaid küsimusi. Ühe puhkepäeva võtsime ka ja käisime koos kohalike notaritega Gorkhi Terelj rahvuspargis. Terelj park asub Hentij mäestiku servas. Saime ebahariliku kogemuse, olles 79-toalises luksushotellis pea ainsad külalised. Hotellipidajaks osutus endise nomaadi, nüüdse suurärimehe tütar, kes oli kohalikest tavadest välja trüginud ja Londonis hotellimajandust õppinud.

14

Huvi Eesti e-notari vastu on suur.

Kas Mongoolia saab töötava e-notari?

Mina olen optimistlik. Õiguslik baas on seal parlamendi menetluses. Jäi mulje, et e-notari arendamine edeneb juba päris jõudsasti. Neil endal on finantseerimiseks olemas 60 protsenti vahenditest ja ülejäänu loodetakse leida UINL-i abiga Euroopast. Aasta jooksul peaks IT-platvorm valmis saama. Usun, et lähiaastatel on Mongoolia kolleegide kasutuses e-riigiga liidestatud moodne töövahend. Millised mongoollased on?

Mongoollased on südamlik ja uhke rahvas. Nad tõstavad igal võimalusel esile oma imelist maad ja inimesi. Lisaks on mongoollased äärmiselt siirad, külalislahked ja hoolitsevad. Kui käisin eelmisel korral Mongoolias, siis ööbisime väikeses jurtas, kus mul oli tatramadratsiga pisike voodi, jalad ulatusid põlvest saadik üle voodi ääre. Kohalikud märkasid koomilist olukorda ja kuni käisin ühel kohtumisel, tehti mulle kahest voodist uus magamisase. Milline on tänapäeva Mongoolia riik?

Mongoolias on toimunud kiire linnastumine. Elu on koondunud peamiselt pealinna. Linnas on palju uut – uued majad, uued teenused. Internet on tasuta, hea kiirusega ja kõigile kättesaadav. Meie eeskujul arendavad nad e-registreid, näiteks äriregistrit. Poliitikamaastikul on kuus parteid, just hiljuti vahetus valitsus. Riigiaparaat on kohalike arvates võrdlemisi korrumpeerunud. Kui pealinn välja arvata, on riik väga hõredalt asustatud, enamik maainimesi on oma karjaga pidevalt liikumises. Seaduse kohaselt võib igal Mongoolia elanikul olla vaid 700 ruutmeetrit maad, aga karja võib pidada igal pool. Selles osas on piirangud ainult pealinna vahetus ümbruses, kuhu oma loomadega tulles peab maksma erimaksu.

Profile for Menu  Kirjastus

Notarbene2  

Notarbene2  

Profile for menuk
Advertisement