Page 8

8

felieton

mensis.pl

razem z wybitnymi osobistościami nauki podpisuje list otwarty Future of Life Institute, ostrzegający przed rozwojem AI (artificial intelligence), a na koniec tego samego roku zakłada z fundatorami ze świata technologii OpenAI, start-up poszukujący najlepszych rozwiązań w dziedzinie SI i uczenia maszynowego.

Wyjątkowa rola Sama Altmana Działanie Elona Muska wpisuje się ponadto w retorykę Sama Altmana, kolejnego z założycieli OpenAI i właściciela Y Combinator, największego inkubatora startupów w Dolinie Krzemowej. W październikowym wywiadzie dla „New Yorkera” Altman stwierdził, że jeśli nie zaczniemy łączyć się z maszynami, to albo my zniewolimy sztuczną inteligencję, albo ona zniewoli nas. Według niego najbardziej szaloną, a zrazem najlepszą wersją byłoby takie połączenie, w którym nasze mózgi zostałyby załadowane do chmury obliczeniowej. Przy takiej interpretacji rzeczywistości mocno zastanawiającym jest fakt, że Altman wydaje się być drugim miliarderem obok Muska, który pragnie wydostać ludzkość z komputerowej symulacji.

Zmiana optyki Całości zagmatwanej historii dopełnia fakt podpisania w 2015 roku przez Nicka Bostroma, wspomnianego wcześniej listu, ostrzegającego przed negatywnym wpływem SI na rozwój ludzkości. Wydaje się więc, że ojciec teorii symulacji, upatrujący w SI możliwości tworzenia wirtualnych światów i zapobiegania największym, jego zdaniem, problemom naszej cywiliza-

cji (śmierć, egzystencja, krótkość życia), z coraz większym sceptyzmem podchodzi do cyfrowego umysłu. Natomiast spadkobiercy jego teorii, stojący w pewnym sensie w opozycji do AI, wykorzystują wniosek z „symulacji przodków” do przyśpieszenia badań nad sztuczną inteligencją.

,,

A ponieważ to niezbyt odległa przyszłość Smoot uważa, że podobna symulacja mogła mieć już miejsce w przeszłości i nasz świat jest jedynie wirtualnym wytworem tego procesu. Nie wyklucza także, że nie jest to pierwsza symulacja, a nasza obecna rzeczywistość jest wynikową wcześniejszych symulacji, które również mogły zostać zasymulowane.

argumentów okazałby się prawdą, zawsze zaprowadzi nas w jedną stronę! Do Elona Muska i jego wyjątkowych pomysłów na ratowanie świata. Jestem daleki od negowania wizji, zapału i dobrych chęci 45-letniego przedsiębiorcy z Pretorii. Ale nie chcąc w swojej naiwności zostać zasymulowanym teorią symulacji będę się bacznie przyglądał kolejnym komunikatom bankowego giganta z Manhattanu.

W co się bawimy? Przedstawiony wniosek mógłby pomóc w interpretacji wysłanej przez BoA wiadomości o dużym prawdopodobieństwie życia w symulowanej rzeczywistości. Ponieważ albo bank obawia się o życie swoich klientów i chce finansowo wesprzeć pomysł wyrwania ludzkości z Matrixa, albo pragnie wspomóc naukowców w udowodnieniu tezy o wirtualności świata, albo chcąc jeszcze wszystkiemu zapobiec zamierza zainwestować w prawidłowy i zbilansowany rozwój sztucznej inteligencji, albo… ? Odpowiedzi pewnie może być mnóstwo. Jednak jeżeli tylko, któryś z powyżej przedstawionych

Arkadiusz Roszak Właściciel marki Minitraper.

pl, filozof, podróżnik, bloger, copywriter i pasjonat

zagadnień etycznych w e-commerce.

Mensis.pl nr 44 - magazyn e-commerce  
Mensis.pl nr 44 - magazyn e-commerce  

Rozmowa z założycielami Sinersio Data Center. Customer Journey Map, Jak wycisnąć więcej z reklamy na Facebooku.

Advertisement