Page 56

56

mensis.pl

marketing

tworzyć z rozwagą, aby nie przesadzić z nasyceniem słowami kluczowymi oraz długością adresu. Oczywiście w zależności od wielkości serwisu warto zwrócić uwagę na optymalizację podstron producentów, np. domena.pl/producent lub domen.pl/marka, a także pozostałych podstron z dużym potencjałem na wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania np. podstrony promocje/sale/otulet, podstrony czy produktów bestsellerowych, najczęściej kupowanych lub często opiniowanych.

Należy bezwzględnie pamiętać o używaniu długich fraz kluczowych, tzw. long-tail keywords, czyli słowach zawierających więcej niż trzy wyrazy. Konsumenci, którzy używają takich zapytań do wyszukiwarki zazwyczaj dokładnie wiedzą, czego poszukują. Strona produktowa zoptymalizowana pod kątem long-tail daje większe prawdopodobieństwo przyciągnięcia lepiej konwertującego ruchu.

Słowa kluczowe

Każda strona kategorii czy produktu musi posiadać unikalny, chwytliwy tytuł oraz opis zawierający słowa kluczowe. Jest to jeden z najważniejszych aspektów optymalizacji w on-page SEO. Należy zapamiętać, że meta dane to pierwsza rzecz, którą potencjalny klient widzi po wyświetleniu strony w wynikach wyszukiwania. Jest to również miejsce na tekst, który zachęci potencjalnego klienta do wizyty na stronie.

Wybranie właściwych słów kluczowych jest jednym z najważniejszych elementów SEO. Pozyskiwanie potencjalnych klientów z niewłaściwie dobranych słów kluczowych będzie prowadzić do niskiej jakości ruchu i słabych wyników sprzedaży. Użycie odpowiednich słów kluczowych (np. słownictwo branżowe) na stronach produktowych może być właściwym sposobem na przyciągnięcie wysoko wykwalifikowanych konsumentów i osiągnięcie dużej liczby sprzedaży. Dobierając słowa kluczowe można skorzystać z popularnych narzędzi Google jak Planer Słów Kluczowych lub szeregu narzędzi zewnętrznych dostawców, np.: http://answerthepublic.com/. Warto wziąć pod uwagę podstawowe parametry: •

trafność słów kluczoych,

ilość wyszukiwań dla danych fraz,

konkurencyjność słów kluczowych.

Meta dane – tytuł i opis strony

Ważnym elementem meta danych są fragmenty rozszerzone. Są to kodowane kawałki danych, które mogą być zawarte w meta opisie. Wyświetlają one informacje o produkcie, takie jak cena, dostępność, opinie i zdjęcia. Implementacja fragmentów rozszerzonych (ang. rich snippets) zazwyczaj skutkuje większym CTR (częściej klikalne wyniki wyszukiwania) i wyższą pozycją. Google „nagradza” strony produktów, które wykorzystują fragmenty rozszerzone. Celem wyszukiwarki jest pokazanie potencjalnemu klientowi najtrafniejszych wyników wyszukiwania – takich, które dostarczą jak największych ilości informacji o produkcie.

Strony produktów Dobra strukturyzacja i prezentacja swoich produktów jest absolutnie niezbędna. Należy zadbać o to, żeby była ona poprawna według zasad SEO oraz przyjazna dla potencjalnego klienta sklepu. Warto poświęcić czas na poznanie grup docelowych. Istotne jest też stworzenie modelu kupującego tzw. klienta idealnego. Dzięki temu można precyzyjnie trafiać w oczekiwania konkretnych grup odbiorców. Częstym błędem popełnianym przez właścicieli sklepów internetowych jest używanie opisów produktów producenta. Zazwyczaj są one po prostu wklejane w pierwotnej formie na stronę produktową, bez edycji względem swoich potrzeb. Prowadzi to do powstania wielu stron z nieunikalną treścią i może skutkować nałożeniem filtra przez Google. Produkty, które nie posiadają unikalnego opisu nie mają dużej szansy na znalezienie się w indeksach wyszukiwarek. Ta sytuacja może również wystąpić, gdy w sklepie internetowym znajdują się różne wersje produktów (np. różne kolory, rozmiary), lecz są uwzględnione jako różne towary z różnymi adresami URL. W takim przypadku jedynym stosownym zabiegiem jest dostosowanie strony produktowej tak, aby uwzględniała różne wersje jednego produktu. W przypadku wykonania osobnych opisów produktów dla różnych wariantów jednego produktu, które znajdują się pod różnymi adresami rodzi się inny problem. Jest nim kanibalizacja słów kluczowych (takie same słowa kluczowe rozłożone na dwie strony produktowe). Może to spowodować obniżenie rankingu

Mensis.pl nr 44 - magazyn e-commerce  
Mensis.pl nr 44 - magazyn e-commerce  

Rozmowa z założycielami Sinersio Data Center. Customer Journey Map, Jak wycisnąć więcej z reklamy na Facebooku.

Advertisement