Page 49

marketing

Jeszcze innym wzorem, acz ze zgoła odmiennej branży, jest marka Biały Jeleń. Znana ze swojego kultowego szarego mydła, doskonale wstrzeliła się w potrzeby klientów proekologicznych i mających dosyć sztucznych kosmetyków. Powstała więc cała linia produktów, od mydeł w płynie, przez żele pod prysznic aż po środki piorące. A przecież można było z uporem maniaka wgryźć się zębami w swój największy sukces, czyli kostkę szarego mydła, i trzymać się jej kurczowo.

mensis.pl

49

W kolejnym odcinku pobawimy się kolejnymi pomysłami na nadawanie codziennym ofertom i produktom elementów niecodziennych jako sposobowi na podbijanie serc klientów i dystansowanie konkurencji.

Sposób 6: Dywersyfikuj asortyment Poszerzanie asortymentu o nowe produkty to jedno, Odmianą takiej dywersyfikacji jest natomiast tworzenie różnych (często nietypowych) wariantów produktu bazowego. Nieco zwariowanym, ale przez to inspirującym przykładem niechaj będzie czarne jajko kurze, na jakie natknąłem się w jednym z szanghajskich sklepów podczas niedawnej wyprawy do Chin:

Dr Maciej Dutko przedsiębiorca, Certyfikowany Wykładowca Allegro, autor kilkunastu książek (m.in. „Targuj się! Zen negocjacji”, „Efekt tygrysa”). Pomysłodawca i ko o rd y n a to r n a j w aż n i e j sze j książki w  polskim e-commerce „Biblia e-biznesu”. Wykładowca w  uczelniach biznesowych w całym kraju (studia podyplomowe i MBA). Twórca autorskiego szkolenia „E-biznes do Kwadratu”. Felietonista Onet.pl (do 2015) oraz Mensis.pl.

Zauważ, jak niedużo potrzeba (marynata z sosu sojowego, swoją drogą – pyszna), aby z pospolitego jajka uczynić coś zgoła nietypowego – przynajmniej z naszego, polskiego punktu widzenia. Bliższe nam geograficznie przykłady wariantyfikacji produktu typowego możemy mnożyć. To zielony keczup, to papierosy z aromatyzującymi kapsułkami, to wprowadzona przez Pizzę Hut pizza z serem zawijanym w brzegach albo znana z Telepizzy pizza w kształcie serca… Grunt to spojrzeć na swój produkt z dystansem, spuścić wyobraźnię ze smyczy i – nadając mu choćby jedną unikalną cechę – stworzyć produkt w pewnym sensie nowy.

Właściciel Grupy Dutkon.pl; w jej skład wchodzą m.in.: AkademiaInternetu.pl (blog i szkolenia dla e-biznesu), Audite. pl (poprawa skuteczności sprzedażowej ofert), Korekto.pl (firma edytorska), e-sklep RepublikaWiedzy.pl. Przez serwis WhitePress.pl uznany za jedną ze 100 najbardziej inspirujących osób polskiej branży interaktywnej.

Mensis.pl nr 44 - magazyn e-commerce  
Mensis.pl nr 44 - magazyn e-commerce  

Rozmowa z założycielami Sinersio Data Center. Customer Journey Map, Jak wycisnąć więcej z reklamy na Facebooku.

Advertisement