Page 27

strategie

gu treści oraz reklam skierowanych na wyszukiwarki. Dział obsługi klienta ma ręce pełne roboty, o ile dział marketingu prawidłowo potrafi wejść w skórę potencjalnego kupującego i odnaleźć wszystkie miejsca, w których potencjalnie kupujący będzie poszukiwał pierwszych informacji o produktach zaspokajających jego potrzeby. Reklamy, które zobaczy potencjalny klient wywrą na nim pierwsze i raczej niezapomniane już wrażenie o tym czego może spodziewać się po kontakcie z marką. 3. Decyzja zakupowa Ten etap wiąże się z wchodzeniem kupującego w liczne relacje społeczne, w celu podjęcia ostatecznej decyzji. Jak wskazują liczne badania, pomimo Internetu, fachowych tytułów i wielu innych źródeł wiedzy kupujący w dalszym ciągu polegają przede wszystkim na opinii tych, którym ufają. A to wiąże się z bezpośrednimi kontaktami face to face oraz intensywnym korzystaniem z mediów społecznościowych. 4. Podejście do zakupu Tutaj następuje ostateczna kalkulacja – liczby przeciwstawiane są osobistym odczuciom z wcześniejszych etapów. Jeśli marka nie zdołała wywrzeć pozytywnego wrażenia wcześniej, nie ma szans aby wygrała jeśli cena jaką oferuje jest wyższa od konkurencji. Ten etap często uświadamia konsumentom przebytą drogę i niejako „ubiera” ich w produkt, który chcą kupić. W tym momencie pojawiają się pierwsze poważne wyobrażenia, jak produkt będzie się sprawował, jak zmieni codzienne życie konsumenta. Wtedy też pojawiają się wyobrażenia o potencjalnych wadach i kosztach zakupu. 5. Zakup W przypadku zakupów internetowych pozostaje dopilnować aby strona www nie przysparzała kłopotów klientowi, a więc walka będzie toczyła się o wszelkie aspekty usability strony, oraz o jak największą liczbę opcji dostawy czy płatności. 6. Odbiór przesyłki Tutaj konsument może po raz pierwszy i ostatni fizycznie zetknąć się ze sklepem tzn z opakowaniem i wypełnieniem oraz dokumentami jakie otrzyma od obsługi sklepu. Jakość opakowania i wszystkiego co się z nim wiąże może wbrew pozorom bardzo mocno wpłynąć na ostateczną opinię.

mensis.pl

27

7. Użytkowanie produktu To często moment w którym następuje po raz kolejny kalkulacja czy zakup był udany, wymagane jest także wsparcie ze strony sprzedawcy, niejednokrotnie pojawiają się ze strony konsumenta opinie na temat sklepu oraz produktu. 8. Pamięć o zakupach O tym, co zapamięta kupujący decyduje, jakie informacje przekaże innym kupującym. Jest to moment, w którym wpływ klienta na decyzje innych kupujących jest największy.

Etapy budowania mapy – część metodologiczna. Podczas badania każdego z powyższych etapów dział marketingu powinien odpowiedzieć na co najmniej następujące pytania: • • • • • • •

jakie działania i czynności podejmują klienci i obsługa sklepu? z jakich motywacji powyższe czynności wynikają? na ile komfortowo obie strony czują się na danym etapie mapy? co myślą i czują obie strony? jakie pytania chciałby zadać klient? na jakie trudności natrafił klient i na ile obsługa sklepu była tego świadoma? na ile obsługa sklepu była w stanie rozwiązać trudności na poszczególnych etapach?

Połączenie wiedzy z obu etapów budowania Customer Journey Map może zaowocować projektami takimi jak na następnej stronie – o ile zdobędziecie dość wprawy, uzyskać dość środków i starczy Wam cierpliwości, rzecz jasna.

Andrzej Lemański Specjalista ds marketingu internetowego i public relations. Zastępca redaktora naczelnego Mensis.pl. Profil na Twitterze @AndrzejLemansky

Mensis.pl nr 44 - magazyn e-commerce  
Mensis.pl nr 44 - magazyn e-commerce  

Rozmowa z założycielami Sinersio Data Center. Customer Journey Map, Jak wycisnąć więcej z reklamy na Facebooku.

Advertisement