Page 22

22

mensis.pl

dotarcie do nowych klientów. Mogą to być np. grupy, do których trafienie w sposób tradycyjny nie było ekonomicznie uzasadnione - przykładowo agencje reklamowe, potrzebujące materiałów do wykonywania nośników reklamy. Ponadto, ważnym aspektem jest także odciążenie czasowe handlowców. Część kupujących będzie składać zamówienia samodzielnie. Będą oni mieli bezpośredni dostęp do pełnej bazy produktowej, na którą składa się wiele tysięcy indeksów. Dodatkową korzyścią jest również zwiększenie regularności zakupów. Może to nastąpić m.in. dzięki funkcjonalnościom ułatwiającym zamawianie - listy zakupowe czy możliwość ponowienia zamówienia jednym kliknięciem.

Omnikanałowość

Uruchamiając największą platformę e-commerce w sektorze materiałów budowlanych, kierowaną wyłącznie do klientów biznesowych, postawiliśmy na rozwój zgodny z koncepcją sprzedaży omnikanałowej. Jej wyróżnikiem jest zapewnienie spójnych doświadczeń zakupowych we wszystkich oferowanych kanałach sprzedaży. Stąd obecność np. indywidualnych cen po stronie e-commerce, które ustalane są na podstawie tych samych warunków (wpisanych do systemu ERP), jakie klient ma w przypadku zakupów tradycyjnymi metodami.

Najważniejsze funkcjonalności systemu

Podając przykład platformy SIG. pl - rozwijanej w metodologii zwinnej - w pierwszej kolejności oferujemy funkcjonalności, które zostały wskazane jako najistotniejsze przez klientów uczestniczących w fazie pilotażowej. Wśród

rynek

nich znajdują się m.in.: łatwy dostęp do indywidualnych cen wynikających z umów, do informacji o stanach magazynowych, szczegółowe dane produktowe, zdjęcia i dokumentacje techniczne. Klienci mogą wybrać zamówienie z dostawą i możliwością rozładunku HDS (samochód z dźwigiem/żurawiem), jak również opcję z odbiorem osobistym w jednym z 50 oddziałów firmy w całej Polsce. Ponadto, dla klientów SIG utworzona została infolinia, odpowiednio przygotowana do wsparcia przy dokonywaniu zakupów e-commerce. Dzięki systemowi e-commerce SIG, klienci zrobią intuicyjne i przede wszystkim ogólnodostępne zakupy - 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Przykłady z pilota pokazują nam jak bardzo ważna dla kupujących jest możliwość dokonywania transakcji w dogodnym czasie. Internetowy system pozwala zrobić zakupy wczesnym rankiem, późnym wieczorem czy w niedzielę, kiedy stacjonarne oddziały mogą być nieczynne.

Efekt ROPO w branży materiałów budowlanych

Jednym z celów platformy e-commerce jest również ułatwienie codziennej pracy w stacjonarnych oddziałach firmy SIG. W przypadku zakupu materiałów budowlanych, możemy liczyć na tzw. efekt ROPO (research online, purchase offline). Polega on na poszukiwaniu informacji o produktach i ich dostępności w internecie przed zakupem w tradycyjnej placówce handlowej. Z drugiej strony efekt tzw. odwróconego ROPO pozwoli na rozwój sprzedaży w kanale internetowym, dzięki informacjom pozyskanym w tradycyjnych miejscach sprzedaży. Jesteśmy przekonani, że sprzedaż online

oraz tradycyjna będą się nawzajem uzupełniały, a współpraca między nimi pozwoli na osiągnięcie synergii i wygeneruje dodatkową wartość dodaną.

,,

Firmy działające w branży budowlanej, które rozwijają kanał e-commerce, zyskują szereg nowych możliwości. Wśród głównych z nich wymienić można m.in. dotarcie do nowych klientów. Mogą to być np. grupy, do których trafienie w sposób tradycyjny nie było ekonomicznie uzasadnione - przykładowo agencje reklamowe, potrzebujące materiałów do wykonywania nośników reklamy. Efekt ROPO z pewnością wpłynie również na częstotliwość kontaktu z oddziałami, handlowcami, czy też rozwijaną wraz projektem e-commerce infolinią. Już teraz widzimy tego pierwsze przykłady. Dane rynkowe wskazują, że branża budowlana jest szczególnie wrażliwa w tym zakresie. Ostatni raport Gemiusa „E-commerce w Polsce 2016” pokazuje, iż wśród osób kupujących materiały budowlane i wykończeniowe, aż 54% dokonuje ich zakupu w modelu ROPO. Powyższe dane dotyczą głównie sektora B2C, jednak widzimy sporą szansę na generowanie dodatkowego obrotu dzięki efektowi ROPO również w przypadku B2B. Zgodnie z ww. raportem, materiały budowlane i wykończeniowe są zdecydowanie mniej podatne na efekt odwróconego ROPO, ale wciąż jest on deklarowany przez 24% internautów, których interesuje ta kategoria produktów.

Mensis.pl nr 44 - magazyn e-commerce  
Mensis.pl nr 44 - magazyn e-commerce  

Rozmowa z założycielami Sinersio Data Center. Customer Journey Map, Jak wycisnąć więcej z reklamy na Facebooku.

Advertisement