Page 17

rynek

feedback. Marcin Belam, brytyjski dziennikarz, postanowił to sprawdzić i przeprowadził eksperyment na Twitterze. Dzięki stworzonym przez siebie fałszywym kontom, raz udawał kobietę, raz mężczyznę. Otrzymywał więcej negatywnych komentarzy, kiedy przedstawiał się jako kobieta. Podobne badania przeprowadził The Guardian. Analiza 70 milionów komentarzy czytelników wykazała, że 8 z 10 najbardziej pokrzywdzonych dziennikarzy to kobiety.

Różnice w wyborze treści

Różnice w preferencjach kobiet i mężczyzn można również zauważyć w tym, z jakich kanałów komunikacji korzystają. Mężczyźni na ogół wybierają treści przeznaczone do czytania, kobiety wolą platformy wizualne. Ma to swoje odbicie w mediach społecznościowych. Większość kobiet korzysta z takich serwisów jak Instagram, Pinterest czy Facebook. Więcej męskich użytkowników można spotkać na wykop.pl czy w serwisie Reddit. Różnice w zachowaniu widoczne są również u nastolatków. Młodsi użytkownicy Internetu często wykorzystują stereotypy płciowe podczas budowy własnych kanałów społecznościowych. Dziewczyny dodają uwodzicielskie zdjęcia pokazujące ich własne sylwetki czy twarze, natomiast wielu nastoletnich chłopców publikuje zdjęcia przedstawiające ryzykowne zachowania, alkohol. Dorastające kobiety chętniej pokazują również „słodkie” fotografie, na których są koty i psy. Użytkownicy mediów społecznościowych są bardziej nastawieni na promocję własnej osoby, co udowodnili badacze z Northwestern University. Ponadto właśnie tam najczęściej dzielą się swoją twórczością, muzyką, filmami. Zaledwie połowa kobiet pokazuje zdjęcia przedstawiające ich pracę, w porównaniu do dwóch trzecich mężczyzn.

OMG i lol

Swoje odbicie w Internecie mają także różnice w języku kobiet i mężczyzn. Mężczyźni są bardziej niż kobiety skłonni do używania formalnego języka, natomiast w wypowiedziach kobiet często pojawiają się emocjonalne zwroty, cieplejsze i bardziej pozytywne słowa. Analizując styl wypowiedzi użytkowników mediów społecznościowych, można również określić ich płeć. Naukowcy z John Hopkins University badali język osób korzystających z Twittera. Okazało się, że kobiety zwracają dużą uwagę na interpunkcję. Ponadto częściej niż mężczyźni używają emotikonów oraz wyrażeń typu lol i OMG. Mężczyźni są na ogół lakoniczni i częściej stosują krótkie stwierdzenia typu tak.

mensis.pl

17

Agresywni mężczyźni w sieci

Różnice pomiędzy kobietami a mężczyznami można również odnaleźć w praktycznym wykorzystaniu języka. Męscy użytkownicy Internetu stosują więcej jednostek językowych związanych z informacją, a kobiety na ogół używają słów ułatwiających określenie ich relacji z innymi. Badacze D. Bamman, J. Eisenstein i T. Schnoebelen identyfikowali na Twitterze 10 000 najczęściej używanych elementów leksykalnych (zarówno pojedynczych słów, jak i emotikonów i znaków interpunkcyjnych). Dzięki badaniom odkryli, że kobiety stosują więcej zaimków osobowych typu ty, ja. Język mężczyzn jest oszczędniejszy w słowach. Mężczyźni są także bardziej skłonni do stosowania agresywnego języka w sieci. Psycholog Mark Griffiths połączył to zjawisko z faktem, że wielu ludzi daje w Internecie upust swojej agresji. W dużej mierze wynika to z faktu, że mężczyznom trudniej niż kobietom jest zakomunikować coś twarzą w twarz. Przedstawiciele płci męskiej często używają zaimka moja w stosunku do swojej żony czy dziewczyny. Kobiety stosują rzadziej takie określenia w odniesieniu do swojego męża czy chłopaka. Podsumowując, mechanizmy komunikacji kobiet i mężczyzn występujące w realnym życiu, przenikają do Internetu. Odbijają się również w języku, w jakim rozmawiają ze sobą w social media.

Łukasz Wołek założyciel i CEO agencji interaktywnej Eura7 i agencji komunikacji marketingowej Abanana. Z  branżą internetową związany od 15 lat. Pracował dla takich marek jak Beskidzkie, Marwit, Gellwe, Góralki, Verbena, Vistula, Hugo Boss, Ikea. Realizował projekty dla centrów handlowousługowych spółek Echo Investment i Trigranit. Pomysłodawca i organizator cyklu konferencji oraz warsztatów Internet ASAP. Pasjonat mediów społecznościowych, a w szczególności serwisu Instagram.

Mensis.pl nr 44 - magazyn e-commerce  

Rozmowa z założycielami Sinersio Data Center. Customer Journey Map, Jak wycisnąć więcej z reklamy na Facebooku.

Advertisement