Page 12

12

mensis.pl

rynek

Zmiany preferencji i oczekiwań polskich e-konsumentów na przestrzeni ostatnich lat

Dagmara Kruszewska

E-commerce to jeden z szybciej rozwijających się obszarów gospodarczych w Polsce. W relatywnie bardzo krótkim czasie zdecydowana większość społeczeństwa uzyskała dostęp do Internetu, podobnie bardzo dynamicznie rośnie odsetek kupujących przez sieć oraz wartość sprzedawanych tym kanałem towarów i usług. Tempo zmian miało też duży wpływ na postawy konsumenckie, a także ich zmiany. To z kolei wymaga od właścicieli e-sklepów, aby stale trzymali rękę na pulsie i byli w stanie w bardzo krótkim czasie reagować i dostosowywać swój biznes do ciągle zmieniających się warunków oraz nowych wyzwań.

Dwa słowa o rewolucji Rozwój polskiego Internetu następuje tak dynamicznie, że nawet nie zauważyliśmy w jak krótkim czasie praca biurowa jest bez niego „niemożliwa”, smartfon towarzyszy nam dosłownie wszędzie, zdalna edukacja staje się normą, a w ręku coraz częściej mamy cyfrowy, a nie plastikowy koszyk. Jeszcze 10 lat temu dostęp do sieci w Polsce miało 12,5 mln osób. Obecnie jest to dwa razy więcej – 25,3 mln. Odsetek internatów, którzy kiedykolwiek kupili coś przez Internet 10 lat temu wyniósł 55%, co oznaczało, że mamy w Polsce do czynienia z ok. 6 mln klientów sklepów internetowych. Obecnie, według badań Gemius, odsetek ten lekko się zmniejszył (48%), co jednakże nie zmienia faktu, że liczba bezwzględna klientów cyfrowych sklepów znacznie się powiększyła, do około 12,4 mln. Oznacza to dwukrotny przyrost w ciągu dekady. Dodatkowo zdecydowanie należy zwrócić uwagę na samą zmianę wartości handlu internetowego. W 2006 obroty polskiego e-commerce wyniosły kilka miliardów złotych, rok obecny zamknie się w pobliżu 36 mld PLN. W 10 lat rynek ten urósł sześciokrotnie.

Co było dla nas ważne wczoraj, a co jest dziś Śledząc rozwój e-commerce jednym z bardziej interesujących aspektów wydaje się obserwowanie zmian postaw konsumentów – ich ewentualnych obaw, a także oczekiwań. Jasno trzeba powiedzieć, że współczesny konsument jest bardziej świadomy i wymagający. Jeśli 10 lat temu konkurencja o klienta odbywała się przede wszystkim w aspekcie cenowym i zapewnieniu bezpieczeństwa, aktualnie także inne zmienne odgrywają ważną rolę. Sama branża była również mniej świadoma. Dekadę temu uwaga branży i konsumentów była skupiona przede wszystkim, oprócz kwestii wysokości cen towarów oraz bezpieczeństwa transakcji, jako czynniki wpływające na decyzje zakupowe w Internecie rozpatrywane były: „niższe koszty wysyłki”, „szerszy asortyment”, „lepsza własna sytuacja finansowa” (!), „szybsza dostawa”, „lepsza prezentacja asortymentu”, „lepsza jakość produktu”, czy „promocje, rabaty”. W badaniu przeprowadzonym dziesięć lat temu priorytety dla klientów układały się następująco (możliwość wyboru tylko jednej odpowiedzi):

Mensis.pl nr 44 - magazyn e-commerce  
Mensis.pl nr 44 - magazyn e-commerce  

Rozmowa z założycielami Sinersio Data Center. Customer Journey Map, Jak wycisnąć więcej z reklamy na Facebooku.

Advertisement