Page 10

10

mensis.pl

Etap II. Ustalam poziom mojej irytacji w mojej stałej skali (np. od 0 do 10). Np. „Tu i teraz jestem zdenerwowany na 9”.

Etap III. (najważniejszy) Porównuję to wydarzenie ze swoją stałą skalą. • Przypominam sobie jakie wydarzenie rzeczywiście zasługuje na „10” w mojej skali. U mnie jest to bardzo ciężka choroba moja i kilku moich bliskich, gdy wiemy jak bardzo cierpimy, ale nie możemy sobie nawzajem pomóc. • Następnie przyglądam się „9”. W mojej skali: to śmierć lub ciężka choroba jednej bliskiej osoby. • A co to znaczy „8”? U mnie: duża strata materialna np. strata oszczędności życia, pożar mieszkania, itp. • A „7”? Choroba przewlekła (moja lub osoby bliskiej) lub mniejsza strata materialna np. skasowany samochód. • Przyglądam się też drugiej stronie mojej skali. Na ile wyceniam nieszczęście związane z utratą np. portfela? Noszę tam niewielkie sumy, ale mam też dokumenty, karty kredytowe. Dla mnie utrata portfela to „4”. • I teraz…. „tadam”: uświadamiam sobie, że obecne wydarzenie jest mniejszym nieszczęściem niż utrata portfela. Więc obiektywnie zasługuje najwyżej na „3”. A najciekawsze jest to, że… to naprawdę działa. Moja irytacje rzeczywiście wyraźnie spada. Uświadamiam sobie, że tak naprawdę nie ma się czym denerwować. Że niepotrzebnie „robiłem z igły widły”. Aha, procedura działa we wszystkich sytuacjach, gdy „robię z igły widły”. Nie tylko w przypadku, gdy ktoś mi zajedzie drogę, gdy spieszę się do pracy:).

Kiedy to działa? Procedura działa tylko wtedy,… gdy jest stosowana. Zostało Ci tylko pamiętać o tym, aby stosować powyższą metodę. Oczywiście, na początku możesz mieć ten problem, że „z automatu” włączasz swoją starą procedurę. Ale, któregoś razu, przyjdzie pierwsza refleksja, że przecież chciałeś/chciałaś zrobić coś innego. Potem zauważysz to w czasie realizacji swojej starej procedury. Następnie zmodyfikujesz zakończenie swojej starej procedury. Aż wreszcie … tak, zastosujesz nową procedurę od samego począt-

felieton

ku. A potem będzie już z górki. Coraz częściej będziesz stosował nową procedurę. Aż do momentu, gdy o starej procedurze ... zapomnisz. Powodzenia! Sprawdź, ile czasu zajmie Ci zastąpienie swojej starej procedury - nową.

Krzysztof Skubis Pomagam w opanowaniu stresu (zarządzaniu emocjami). Sprawiam, że moi – przedtem zestresowani - klienci przestają żyć w  ciągłym stresie. Nie boją się swoich emocji, ale czerpią z  nich radość i  siłę. W pracy nad stresem podsuwam szereg narzędzi, które pozwalają: określać poziom stresu, wykrywać zagrożenia i reagować w chwilach kryzysu. Najważniejsze jest jednak długofalowe podejście, w którym nie dopuszcza się do wzrostu stresu do poziomu, któr y upośledza funkcjonowanie. Osiągamy to z klientami przede wszystkim poprzez właściwe zarządzanie emocjami. Większość życia zawodowego spędziłem w korporacjach, głównie jako manager lub kierownik projektu (w obszarze IT). Mam za sobą wiele korporacyjnych szkoleń z  zakresu coachingu i  mentoringu oraz wieloletnie doświadczenie jako coach i mentor. Zdobyłem certyfikat ACC wydany przez International Coach Federation (ICF), jestem też Certyfikowanym Coachem CoachWise. Mam też kilkuletnie doświadczenie jako instruktor i trener. Piszę o coachingu, stresie, emocjach w Productive! Magazine oraz Mensis.pl. Prowadzę też bloga: http://skris.pl/. Jestem magistrem fizyki oraz doktorem nauk medycznych.

Mensis.pl nr 44 - magazyn e-commerce  

Rozmowa z założycielami Sinersio Data Center. Customer Journey Map, Jak wycisnąć więcej z reklamy na Facebooku.

Mensis.pl nr 44 - magazyn e-commerce  

Rozmowa z założycielami Sinersio Data Center. Customer Journey Map, Jak wycisnąć więcej z reklamy na Facebooku.

Advertisement