Page 7

felieton

mensis.pl

7

Skąd się wzięło powiedzenie „nie lubię poniedziałku”?

b) strach np. "nie mam pewności, że taka zmiana przyniesie oczekiwane rezultaty”;

Chyba stąd, że w poniedziałek trzeba iść do pracy. A po dwóch dniach „wolności” (w czasie weekendu) ta perspektywa jest znacznie mniej pociągająca niż np. w piątek. Słyszałem nawet określenie „piąteczek” podkreślające pozytywny stosunku do tego dnia. A  co powoduje tę pozytywną konotację związaną z piątkiem? Oczywiście perspektywa nadchodzącego weekendu.

c) lenistwo np. „w sumie to nie jest tak źle, a zmiana pracy albo nawet zawodu - to duży wysiłek”.

Też nie lubisz poniedziałku? Jeśli odpowiadasz: „Tak” - zastanów się dlaczego tak jest? Bo praca jest nudna? Bo szef jest beznadziejny? Bo klienci są roszczeniowi? Bo ….? OK. Rozumiem. Ale, skoro jest tak źle: co powoduje, że tam tkwisz?

Czy istnieją osoby, które lubią swoją pracę?

Co powoduje, że tam tkwisz? Bo „musisz z czegoś żyć”? Jasne. Wszyscy musimy. Ale to nie była odpowiedź na moje pytanie. A raczej to była odpowiedź, która „dobrze brzmi”. Po której większość ludzi kiwa głową ze zrozumieniem i już się „nie czepia”. A  ja się będę nadal czepiał. Istotą mojego pytania jest słówko „tam”. Co powoduje, że tam tkwisz? Nie możesz zarabiać na życie w innym miejscu? Albo wykonując inny zawód? Zastanów się dobrze. Jeśli jesteś wobec siebie uczciwy/ uczciwa to najczęściej Twoja odpowiedź brzmi „mogę”. Więc powtarzam moje pytanie: Co powoduje, że tam tkwisz? Teraz zaczynają się prawdziwe schody. Bo trzeba dopuścić możliwość zmiany. Przecież mogę zmienić tę pracę na inną. Więc co powoduje, że tego nie robię? Gdy się temu bliżej przyjrzeć, zazwyczaj blokuje mnie jeden (lub więcej) z  trzech powodów: a) ograniczające przekonanie np. „z tego co lubię robić nie da się wyżyć” albo „ja nie mam odpowiednich predyspozycji”;

To Twoje życie. Niczego nie musisz zmieniać, jeśli nie chcesz. Ale, jeśli- gdzieś w głębi serca - pragniesz zmiany, to może przynajmniej się zastanowisz na czym ta zmiana mogłaby polegać.

Mam nadzieję, że Twoja odpowiedź brzmi: „Tak”. Może nawet znasz osobiście taką osobę lub takie osoby? Czym ta osoba (te osoby) różnią się od Ciebie? Są od Ciebie lepsze? Nie? To co powoduje, że one lubią swoją pracę, a Ty swoją… lubisz mniej? Ty uważasz, że te osoby, które lubią swoja pracę mają szczęście, bo mają takie cechy, predyspozycje, talenty, umiejętności ułatwiające im wykonywanie zawodu, którym się zajmują? Gratuluję. Świetna obserwacja. Istotne jest teraz zmierzenie się z pytaniem: czy te zadowolone osoby mają po prostu szczęście? Czy też świadomie sterowały swoją karierą? A jeśli inni świadomie sterowali swoja karierą to w czym ja jestem gorszy? Też chyba mogę świadomie sterować swoją karierą. Nie wiem tylko jak to robić.

Jak polubić swoją pracę? Odwrócę to pytanie zmieniając je na pytanie:

Jaką pracę wybrać żeby ją lubić? Według autorów książki „Model biznesowy Ty” ideał pracy dla Ciebie to taki zawód, w którym jednocześnie:

Mensis.pl nr 38 - czasopismo e-commerce  

Tomasz Ebbig Brand Manager Zalando o agresywnej strategii firmy i trendach marketingowych na 2016 rok. Za ile i jak sprzedaż sklep interneto...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you