Page 26

26

mensis.pl

rynek

n i e p rze s p a ł o ża d n e j z i n te r n e tow yc h rewo l u c j i . Rozbudowaliśmy aspekt społecznościowy, dodając najpierw możliwość pozostawiania opinii na temat produktów. Dziś Ceneo.pl jest największą w Polsce bazą opinii

Według PMR wartość polskiego rynku e-commerce w 2014 roku wyniosła 27 mld zł, a w ciągu najbliższych kilku lat podwoi się.

o sklepach i produktach. Potem utworzyliśmy rozbudowany system rekomendacji, a w końcu – rozwinęliśmy sekcję specjalnych serwisów tematycznych z poradami na temat urządzania wnętrz, mody, zdrowia i ekologii. Zauważyliśmy, że nasz użytkownik odwiedza porównywarkę już nie tylko, by wyszukać najniższe ceny produktów, ale szuka także porad, inspiracji, dodatkowych informacji, które pomogą mu podjąć optymalną decyzję zakupową. Sukcesywnie odchodzimy od modelu prostej porównywarki cen, której zadaniem jest tylko pomoc kupującemu przy wyborze optymalnej oferty. Dziś nasze cele są zupełnie inne – w skrócie myślę, że w przyszłości będziemy miejscem, w którym się kupuje, a nie tylko szuka informacji. AL: Jako aktywny użytkownik uważam, że jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia. Nasuwa mi się kilka problemów, z którymi borykają się wszyscy operatorzy porównywarek cenowych w Polsce, np. zwielokrotnienie karty tych samych produktów, często w różnych kategoriach produktowych, nieprawidłowe parowanie kart produktowych z danymi z plików XML, błędne przypisywanie kategorii produktowych, nagminne odrzucanie produktów z poprawnie wygenerowanych plików XML. Lista grzechów jest długa. MŁ: Pełna zgoda co do tego, że zawsze można wprowadzać kolejne poprawki – aby treść produktowa była jeszcze bardziej przejrzysta, wiarygodna i przyjazna użytkownikowi. Pamiętajmy, że Ceneo.pl jest największym katalogiem produktowym w Polsce z 8 mln aktywnych produktów i ponad 16 mln ofert sklepowych. W katalogowaniu ofert wiele zależy od danych, jakie przekazują sprzedający.

Mensis.pl nr 35  

Magazyn e-commerce, rozmowa z Bartoszem Michałkiem prezesem Comperia.pl

Mensis.pl nr 35  

Magazyn e-commerce, rozmowa z Bartoszem Michałkiem prezesem Comperia.pl

Advertisement