Page 24

24

mensis.pl

rynek

Chiński sprzedawca dostarczający towary na polski rynek nie ma takiego „bagażu” – jest więc w stanie o wiele taniej dostarczyć produkt klientowi. Dostawa z Chin coraz częściej jest darmowa, tamtejsze sklepy i serwisy uruchamiają

Z naszymi partnerami gramy w otwarte karty, bo głęboko wierzymy, że w naszym interesie leży, aby sklepy miały ze współpracy z nami jak największe benefity.

wersje stron w języku polskim. Jedynym ograniczeniem pozostaje wydłużony czas dostawy oraz ograniczenia związane z płatnościami. To przynosi efekty – chiński e-commerce będzie wpływał coraz mocniej na nasz rodzimy rynek, zwłaszcza średnich i małych sklepów. W takich krajach, jak USA czy Brazylia, gdzie Aliexpress zaczął swoją ekspansję wcześniej, wyraźnie widać, jak znacząco wpłynął na tamtejsze wewnętrzne rynki. W Polsce z kolei wystarczy spojrzeć, jak mocno wpłynął na rynek B2B inny chiński serwis – Alibaba. Wg międzynarodowego badania firmy Gemius, analizującego statystyki stron o zasięgu globalnym, chińskie serwisy z Grupy Alibaba mają wśród swoich użytkowników rosnącą liczbę internautów z Europy, a Polska znalazła się w czołówce tego zestawienia – obok Danii, Rumunii, Turcji i Ukrainy. Czy taki wzorzec nie zadziała również w B2C? Nie zablokujemy oczywiście takiego scenariusza, jednak celem unijnych przepisów powinno być zabezpieczanie interesów lokalnych przedsiębiorców, tak aby mogli być konkurencyjni dla graczy spoza Unii. AL: Jakie dane pozwalają Panu stwierdzić, że Ceneo.pl jest drugim graczem w polskim handlu – internetowym? MŁ: Staram się kierować zasadą „aby zarządzać trzeba mierzyć”, więc nasze stwierdzenie jest oparte na wynikach. Świadczą o tym również statystyki z różnych źródeł – również dane, które pozyskujemy bezpośrednio ze sklepów. Z naszymi partnerami gramy w otwarte karty, bo głęboko wierzymy, że w naszym interesie leży, aby sklepy miały ze współpracy z nami jak największe benefity. Jest to też filozofia odpowiedzialności, zarówno za rynek sklepu, jak i za użytkownika.

Mensis.pl nr 35  

Magazyn e-commerce, rozmowa z Bartoszem Michałkiem prezesem Comperia.pl

Mensis.pl nr 35  

Magazyn e-commerce, rozmowa z Bartoszem Michałkiem prezesem Comperia.pl

Advertisement