Page 6

66

mensis.pl

felieton

?

Jak skutecznie rozwiązać

KONFLIKT Krzysztof Skubis

Od ponad dwudziestu lat prowadzę projekty. Certyfikat PMP® mam od roku 2004. Nie przypominam sobie projektu, w którym nie występowałby konflikt. I nie jest to tylko kwestia fazy Storming związanej z dynamiką zespołu, po której to fazie następuje Performing: http://skris.pl/dynamika-zespolu/. W ramach dokształcania się w zawodzie „Kierownika Projektu” przeglądam webinaria publikowane przez PMI. Ostatnio natknąłem się na ciekawy (dla mnie) wątek dotyczący rozwiązywania konfliktów metodą VOEMP: https://www.projectmanagement.com/videos/385712/Effective-Conflict-Resolution. Dostęp do tego webinarium jest płatny, ale podsumowanie metody VOEMP (w języku angielskim) można pobrać ze strony: http:// www.shawnstratton.ca/voemp/.

VOEmP to skrót od: Ventilation, Ownership, Empathy, Planning, które to słowa opisują kolejne fazy rozwiązywania konfliktu. Temat mnie zainteresował, gdyż w mojej pracy coachingowej zajmuję się też rozwiązywaniem konfliktów. W dodatku podejście, które przedstawił Shaw Stratton jest bardzo bliskie temu jak ja do tego podchodziłem (nie znając jeszcze metody VOEmP). Poniżej krótkie podsumowanie tej metody

VENTILATION – upuszczanie pary Każda ze stron konfliktu ma prawo do wypowiedzi. Najpierw wypowiada się jedna strona, a gdy skończy robi to druga strona konfliktu. Chodzi o to, aby każdy jasno zakomunikował swoje stanowisko. Co czuje i co myśli. Każdy ma mieć świadomość tego o co mu naprawdę chodzi.

Mensis.pl nr 48 - magazyn e-commerce  

Marketing pokoleń i wywiad z Marcinem Radziwoniem Prezesem Spryciarze.pl, współtwórcą kanału YT "5 sposobów na..."

Advertisement