Page 1

MÁJ/2018 NEPREDAJNÉ

WWW.STROMZIVOTA.SK


neviem ako vy, ale ja milujem toto obdobie roka. Žeby to súviselo s tým, že máj je lásky čas? Ale, nie! :) Máj je síce mesiacom lásky, ale v prvom rade je to obdobie, kedy príroda hýri všetkými farbami. Slniečko príjemne hreje, jarný vánok povieva pomedzi stromy, voda v potoku krásne žblnkoce. Okolo kvetov poletujú usilovné včielky, mravce si po zime opravujú svoj dom. Malé líšky šantia pred brlôžkom a vtáčatá netrpezlivo čakajú na ďalšie proteínové pochúťky. Všade je čulý ruch. Aj ľudí je v lese oveľa viac. Chodia na prechádzky a tešia sa z krásy prebúdzajúcej sa prírody rovnako ako ja.

Vydáva: Kancelária Stromu života, Jelenia 7, 811 05 Bratislava Kontakt: 0948 525 885, kancelaria@stromzivota.sk Časopis Stromáčik je vydávaný v rámci projektu podporeného z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR “Programy pre mládež 2014 - 2020” , ktoré administruje IUVENTA Slovenský inštitút mládeže.

OPÄŤ KVITNE CELÁ LÚKA, VEČER Z LESA SOVA HÚKA. CEZ DEŇ SVIETI SLNIEČKO, ABY BOLO TEPLUČKO. KRÁSNE KVIETKY VŠADE ZASE, ROZVÁŇAJÚ V PLNEJ KRÁSE. TAK SA AJ TY USMIEVAJ, VEĎ JE PREDSA OPÄŤ MÁJ. Šéfredaktorka: Michaela Valachovičová Ilustrácie: Katarína Slaninková, Anna Machovičová Redakčná rada: Jozef Kahan, Žofia Miklovičová Grafická úprava: Martina Rozinajová Distribúcia: Strom života, Registrované na MK SR, reg. číslo 2983/2003, ISSN 1336-2837


Živo však nie je len v lesoch a na lúkach, ale aj v záhradkách, či okolitých parkoch. Stačí sa len pozorne pozerať a rýchlo zistíte, že aj vo vašom trávniku sa to hemží životom. Drobné tvory ako chrobáčiky, mravčeky, či dážďovky sa tiež tešia, že prežili zimu. Aj hmyz má v prírode svoje opodstatnenie, a niektoré drobné tvory sú dokonca veľmi užitočné, preto si zaslúžia našu pozornosť. Verím, že drobné živočíchy na obrázkoch už poznáte a preto pre vás nebudú nasledovné hádanky žiaden problém. Správne priraďte obrázky k hádankám a doplňte chýbajúce písmenká.

1. PO TRÁVIČKE SKOSENEJ SKÁČU KONE ZELENÉ. NETREBA IM MAŠTALE, ZMESTIA SA NÁM DO DLANE. 2. CHUDÁ AKO ŠPAGETA, CEZ HLINU SA PREPLETÁ. 3. MÁ ČERVENÉ KRÍDLA S ČIERNYMI BODKAMI, CEZ LETO PRELIETA V PRÍRODE NAD NAMI. 4. KRÍDLA PESTRÉ, FAREBNÉ, ODKIAĽ ICH MÁ, NEVIEME. NA KVIETKY SI NEŽNE SADÁ A KRÍDELKÁ SVOJE SKLADÁ. 5. DO TENUČKÝCH BIELYCH NITÍ KAŽDÚ MUCHU HRAVO CHYTÍ. 6. V LESE ŽIJÚ V TAKOM KOPCI, PEKNE SPOLU AKO V OBCI. C.

B.

M _ A _ CE D.

L_Č_E K _ N _ KY

M_T_Ľ

L_E_K_

E.

D_Ž_O_K_

F.

P_V_K 1D 2E 3C 4B 5F A6

A.


ZÁCHRANA Z LÚKY „Pomôž nám“ boli slová jedlí, ktoré si Stromáčik pamätal, keď sa prebudil zo sna. Len čo si pretrel oči, zoskočil zo svojho duba a vybral sa zistiť, čo stromy trápi. „Už niekoľko dní poriadne nepršalo, žeby stromom chýbala vlaha?“ premýšľal Stromáčik cestou. Keď však dorazil do jedľového hája, pochopil, že je to iný problém. Jedle mali ihličie pokrútené, boli bledé a ich mladé výhonky boli zakrpatené. A aby toho nebolo málo, všade naokolo bol nevídaný hmyzí ruch. Mravce behali po stromoch ako zmyslov zbavené a v korunách stromov bzučali včely.


„Čo sa tu deje?“ zastavil Stromáčik mravca Kamila. „Zberáme medovicu,“ odpovedal stroho Kamil snažiac sa dobehnúť ostatné mravce. „Počkaj, Kamil, neutekaj. Akú medovicu máš na mysli?“ „Predsa výlučky vošiek. Tomu my mravce hovoríme medovica,“ vysvetľoval Kamil Stromáčikovi. „Tento rok je vošiek veľmi veľa, preto máme medovice bohato. Musíme ju však pozberať skôr, ako ju z ihličia zmyje dážď.“ „A čo tu robia včely?“ vyzvedal ďalej Stromáčik. Mravec Kamil pomykal tykadlami, aby dal Stromáčikovi najavo, že ho zdržuje a mrzuto mu odpovedal: „Aj ja by som bol radšej, keby tu neboli. Zberajú nám medovicu. Ak chceš vedieť prečo, musíš sa opýtať ich.“


Stromáčik sa zahľadel do korún stromov a zamával na včielku Jarku. „Ahoj, Stromáčik,“ pozdravila ho. Stromáčik ju jemne pohladil a spýtal sa jej: „Opeľujete jedle?“ „Kdeže, zberáme z ihličia medovicu. Z nej potom vyrábame med.“ „Čiže aj vy sa tešíte z premnoženia vošiek?“ „Stromáčik, medovicový med je veľmi liečivý. Používa ho aj jazvec Matej na liečenie rán zvieratiek z lesa-nelesa. Musíme preto využiť každú príležitosť.“ „Ale stromy pri tom strašne trpia,“ povzdychol si Stromáčik. „Tak zavolaj lienky. Tie si na voškách radi pochutnajú,“ poradila mu Jarka. „A kde ich môžem nájsť?“ „Na lúke pri starom hradisku je predsa dosť lienok,“ dodala a vyletela späť do koruny stromu.


Stromáčik utekal lesom ako mu len sily stačili. Chcel čo najrýchlejšie pomôcť plačúcim stromom. Už z diaľky ho spozorovala veverička Janka a hneď jej bolo jasné, že niečo nie je v poriadku. Vydala sa mu teda naproti. „Stromáčik, kam sa tak ženieš?“ spýtala sa ho, keď sa stretli na okraji lúky. „Potrebujem lienky,“ odpovedal stále zadýchaný. „Čože? A na čo?“ „Vošky napadli jedle. Poradia si s nimi jedine lienky.“ „A ty hovoríš jazykom lienok?“ „Ja predsa poznám všetky jazyky,“ usmial sa Stromáčik sadajúc si do trávy. Potom sa začal jemne prehrabávať medzi lúčnymi rastlinami a neprestal, až pokiaľ nenašiel lienku ukrytú pod kvetom margarétky.


„Milá lienka, potrebujem pomoc od teba a tvojich kamarátok,“ prihovoril sa lienke Lenke Stromáčik. „Kto si? A ako ti vieme pomôcť?“ zašepkala zaskočená Lenka. „Som Stromáčik, lesný duch a starám sa o tento les a jeho obyvateľov.“ Stromáčik vyrozprával Lenke celý príbeh a tá bez váhania zvolala na svoje kamarátky: „Pripravte sa na hostinu. Nasledujte Stromáčika a budete mať plné brušká.“ Zrazu sa z lúky ozval bzukot a o chvíľu sa okolo Stromáčika vznášal veľký roj sedembodkových lienok.


Keď Stromáčik dorazil s lienkami k jedľovému háju, mravce začali trúbiť na poplach. „Mravčí vojaci, okamžite sa hláste u svojho veliteľa! Treba chrániť vošky!“ kričali trubači. Lienky veru nečakali na formovanie mravčích jednotiek a ihneď sa pustili do vošiek. A včely? Tie si vôbec nevšímali nekonečný boj medzi lienkami a mravcami chrániacimi vošky. „Stromáčik, čo si to spravil? Prečo si sem priviedol lienky?“ nariekal nahnevane mravec Kamil. „Prepáč, Kamil, musel som. Stromy veľmi trpeli a je mi ľúto, že ich bolesť neberieš do úvahy.“ „Stromy vedia, že vošky sa raz za čas premnožia. Prežijú to. O rok by si svoj rast vynahradili,“ nedal sa Kamil. „Všetko sa rýchlo mení. Nedá sa spoliehať na to, čo bude o rok,“ vysvetľoval mu Stromáčik. „Ako myslíš. My mravce ti však túto zradu nezabudneme.“ Čo by ste urobili na Stromáčikovom mieste vy? Zavolali by ste lienky alebo nechali stromy napospas ich osudu?


HĽADAČKA Májová lúčka ukrýva oveľa viac krás, ako vidno na prvý pohľad. Nie sú to len krásne farebné kvietky, ktoré vidieť už z diaľky. Je to aj čarovný mikrosvet, ktorý lúka ukrýva v sebe. Nájdite v májovej hľadačke 16 predmetov, vyfarbite ich a fotku pošlite na adresu redakcia@stromzivota.sk. Vyžrebovanému klubu pošleme pekný darček.

ANGL IČT INA

V ÝSLOVNOSŤ

NEMČINA

V ÝSLOVNOSŤ

BIRD

[BŔD]

DER VOGEL

[FÓGL]

FOX

[FÓX]

DER FUCHS

[FUKS]

BUNNY

[BANÝ]

DER HASE

[HÁZE]

BANANA

[BNÁNA]

DIE BANANE

[BANÁNE]

ICE LOLLY

[AJS LOLY]

DAS LECKEIS

[LEKAJS]


LIENK A SEDEMBODKOVÁ DOSPELÁ LIENKA SA ZOBÚDZA PO HIBERNÁCII UŽ V PRVÝCH TEPLÝCH JARNÝCH DŇOCH. SPOČIATKU SA ŽIVÍ PEĽOM A NEKTÁROM, NO KEĎ SA OBJAVIA PRVÉ VOŠKY, POSTUPNE SA STÁVAJÚ PRE ŇU HLAVNOU POTRAVOU. DENNE ZOŽERIE 50 VOŠIEK, POČAS CELÉHO ŽIVOTA AŽ 5 000. NA SLOVENSKU PATRÍ SPOLU S ROVNAKO SFARBENOU LIENKOU DVOJBODKOVOU MEDZI NAJROZŠÍRENEJŠÍCH ZÁSTUPCOV ČEĽADE LIENKOVITÉ. ŽIJE NA RÔZNYCH RASTLINÁCH, NA KTORÝCH VYHĽADÁVA VOŠKY. VYSKYTUJE SA V ROZLIČNÝCH BIOTOPOCH OD NÍŽIN AŽ PO HORSKÉ OBLASTI. JE JEDNÝM Z NAJZNÁMEJŠÍCH DRUHOV HMYZU.


KEĎŽE SA ŽIVÍ VOŠKAMI, JE VEĽMI UŽITOČNÁ A VYSOKO CENENÁ V BIOLOGICKEJ OCHRANE RASTLÍN. SAMIČKY KLADÚ NA JAR AŽ 400 VAJÍČOK NA SPODNÚ STRANU LISTOV, ALEBO DO RÔZNYCH ŠTRBÍN. LIENKY PRECHÁDZAJÚ ŠTYRMI RASTOVÝMI OBDOBIAMI. V PRIEBEHU ROKA SA VYVINÚ DVE GENERÁCIE, PRIČOM CELÝ VÝVIN TRVÁ 30 AŽ 60 DNÍ. MÁ VYPUKLÉ A OKRÚHLE TELÍČKO, DLHÉ ASI 5 AŽ 8 MILIMETROV. VÝRAZNÉ ČERVENÉ KROVKY MÁ POKRYTÉ 7 ČIERNYMI BODKAMI. PRI VYRUŠENÍ LIENKA PADÁ NA ZEM A ROBÍ SA MŔTVOU. AK JE OHROZENÁ PRIAMO, VYLUČUJE ODPUDZUJÚCU TEKUTINU, KTORÁ ODRÁDZA NEPRIATEĽOV. AK DÔJDE K PREMNOŽENIU VOŠIEK, LIENKY DOKÁŽU VEĽMI RÝCHLO ZVÝŠIŤ SVOJU POČETNOSŤ.


KVÍZ 1.

Kde sa vyskytuje? A) V rôznych biotopoch. B) Len v horách. C) V nížinách a dolinách.

5.

3.

Čím sa lienka sedembodková líši od lienky dvojbodkovej? A) Farbou kroviek (krídelok). B) Počtom bodiek. C) Výskytom.

4.

Koľko čiernych bodiek má na svojich krovkách (krídelkách)? A) 5 bodiek. B) 7 bodiek. C) 2 bodky.

Ako sa lienka chráni pri náznaku nebezpečenstva? A) Hrá sa na mŕtvu a vylučuje jedovatú tekutinu. B) Odletí. C) Zaútočí na nepriateľa.

BABBA

2.

Prečo je lienka užitočná? A) Je pekná. B) Živí sa voškami. C) Rýchlo sa rozmnožuje.


ŽIVOTNÝ CYKLUS Čo to bude, keď to vyrastie? Podobne, ako sa vyvíja človek, vyvíja sa všetko živé na tejto planéte. Životný cyklus sa začína buď semienkom alebo oplodnením vajíčka, z ktorého sa postupne vyvinie nový život. Chrobáčiky, dážďovky a rôzny hmyz sú často centrom záujmu malých detí. Aký však majú životný cyklus, to veru nevie ani mnoho dospelých. Ideálnym spôsobom, ako to zistiť, je pozorovanie životného cyklu v priamom prenose. Ja sa vám ho pokúsim priblížiť aspoň prostredníctvom našich ilustrácií. Na obrázkoch sú štyri životné cykly. Dobre si ich pozrite a správne zoraďte jednotlivé štádiá cyklu života lienky, dážďovky, mravca a motýľa. Úloha je to náročná, preto požiadajte o pomoc rodičov alebo pani učiteľku.

2

B

3

C

4

D

motýľ  3 A

lienka  2 C

A

1D

1

mravec  4 B

dážďovka


MÁJOVÁ PRANOSTIKA AK PADÁ SNEH V MÁJI, BUDE HOJNE TRÁVY.

NIKDY BY MI NENAPADLO, ŽE MÁJOVÝ SNEH MÔŽE MAŤ NA LÚKY POZITÍVNY VPLYV, ALE ZJAVNE TO BUDE O DOSTATKU VODY, KTORÁ OSTANE PO ROZTOPENOM SNEHU. O význame vody som vám už nedávno písal, takže dnes mám pre vás inú tému: hmyz. Tráva sa ním len tak hemží. Niektoré drobné tvory môžeme v tráve vidieť voľným okom, iné sa skrývajú pod kameňmi, vetvičkami, či listami a na niektoré si musíme zobrať pomocníčku lupu. Zahrajte sa na malých detektívov a vypátrajte drobné bytosti skrývajúce sa vo vašej záhrade, či neďalekej lúke. Na ich prilákanie im najprv pripravte hmyzí hotel. Čo budete potrebovať: Vytlačenú Záznamovú kartičku, fixku, lupu, priesvitné plastové krabičky na skúmanie hmyzu. Na výrobu hmyzieho hotela budete potrebovať: krabicu od detských topánok, vlnitý kartón, prázdne rolky od toaletného papiera, drobný prírodný materiál (vetvičky rôznych hrúbok, šišky, vysušenú trávu, prípadne suché lístie, kôru stromov či kúsky dreva, kamienky).


Postup výroby hmyzieho hotela: Do krabice vložíme postojačky toľko roliek toaletného papiera, koľko sa zmestí tak, aby sa rolky navzájom dotýkali a nehýbali sa. Do roliek esteticky vkladáme a vtláčame paličky, vlnitý kartón, šišky, slamu, či lístie. Všetko tak, aby sa to hýbalo čo najmenej. Snažíme sa, aby v každej rolke bol materiál jedného druhu. Napr. rolka s trávou, rolka so šiškami, ... Ja som dostal od horára starú tehlu s dierkami, ktorá je pre hmyz ako stvorená, tak som mohol urobiť väčší hotel.

Čo budete robiť: Práca s lupou. Deti sa rozdelia do skupín po 4-5 členov, každá skupinka dostane lupu. Treba deťom zdôrazniť potrebu pracovať systematicky ako tím, rešpektovať prírodu a neubližovať hmyzu. Každá skupinka dostane plastovú krabičku, kam si môže uložiť pozorovaný hmyz, či iné drobné tvory a neskôr ho vypustiť. V časovom limite 20 minút budú mať deti za úlohu vo vymedzenom priestore skúmať a zapamätať si, čo sa deje v tráve a na zemi. Potom sa o tom v kruhu porozprávate a zistenia zaznamenáte do Záznamovej kartičky.


ZÁZNAMOVÁ KARTIČKA

A.

B.

ČO SME NAŠLI V TRÁVE

C.

D.

E.

F.

G.

H.

KTORÝ TVOR SA V TRÁVE VYSKYTOVAL NAJČASTEJŠIE? KTORÝ TVOR SA V TRÁVE VYSKYTOVAL NAJMENEJ? KTORÉ TVORY SA VYSKYTOVALI PRIBLIŽNE V ROVNAKOM MNOŽSTVE?

HÁDANKOVÁ PANTOMÍMA

Zahrajte sa na mímov a pomocou pantomímy napodobnite nejaký hmyz, či drobného tvora z trávy. Ostatné deti budú hádať, o akého živočícha ide. Napr.: húseničku môžete predviesť plazením, kuklu motýľa zabalením sa do deky...

NA ZÁVER SA S KAMARÁTMI A PANI UČITEĽKOU POROZPRÁVAJTE O TOM, ČO STE SA NAUČILI: KTORÉ ŽIVOČÍCHY ŽIJÚ UKRYTÉ V TRÁVE? ČO MAJÚ SPOLOČNÉ? PRIJÍMAJÚ POTRAVU? ROZMNOŽUJÚ SA?

ČÍM SA ODLIŠUJÚ? PATRIA DO ŽIVEJ PRÍRODY? POHYBUJÚ SA? PAMÄTÁŠ SI ŠTÁDIÁ VÝVINU NIEKTORÉHO HMYZU? POPÍŠ HO.

KTORÝM Z POZOROVANÝCH ŽIVOČÍCHOV BY SI CHCEL BYŤ A PREČO? Zdroje: Strom života


HRAVÉ ŽABKY Rozmýšľal som nad nejakou zábavnou aktivitou a pri hľadaní námetov som natrafil na tieto roztomilé žabky, s ktorými si určite užijete kopec zábavy. Čo budete potrebovať: 1 rolku toaletného papiera, povrázok, farby, štetec, lepidlo, zošívačku, nožnice, kartón alebo kamienok na výrobu muchy, tvrdý papier (ideálne zelený)  na nohy a nalepovacie očká.

1

3

2

4 Hra sa môže začať. Snažte sa dostať muchu do žabích úst. Okrem toho, že sa zabavíte, je to zároveň výborná aktivita aj pre koordináciu očí.


DOKRESLOVAČKA VYFARBOVAČKA


Kamaráti, naša ilustrátorka Katka vám tentokrát nakreslila dvojstranu krásnej májovej lúky s lienkou, motýľom a ďalšími obyvateľmi lúk. Naschvál však do nej primaľovala aj rastlinku, ktorá na našich lúkach určite nerastie. Našli ste ju?


NÁJDI 10 ROZDIELOV


SÚŤAŽ Z LÚKY DO KNIŽKY Najstarší dochovaný herbár na Slovensku vytvoril v rokoch 1765-1771 mních Cyprián z Červeného Kameňa so svojimi pomocníkmi. Herbár obsahuje 283 vylisovaných rastlín z oblasti Pienin a Belianskych Tatier. ZADANIE: Pokúste sa aj vy vytvoriť vlastný herbár s rastlinami skrášľujúcimi vaše okolie. Na vychádzke nájdite kvitnúce rastliny a nožnicami odstrihnite z každého druhu jednu vzorku aj s listami (rastliny netrhajte, aby ste nepoškodili korene). Odstrihnuté rastlinky opatrne vložte do zip-sáčku, aby sa nezničili skôr ako ich začnete sušiť. Poznačte si charakteristiku miesta, na ktorom ste rastlinu našli a dátum zberu. Vyberte si tvrdý podklad (ideálne rovnú drevenú dosku), na ktorý položte noviny alebo pijavý papier. Prinesené rastlinky rozložte na noviny, vyrovnajte listy i kvet (pinzetou) a prekryte ďalšou vrstvou novín. Následne rastliny zaťažte knihami (5-10 kg). Noviny budú postupne nasávať vodu z rastliny, preto je potrebné ich pravidelne meniť (inak splesnivejú). Pri presúvaní rastliny na čerstvé noviny používajte pinzetu a podkladajte si rastlinku papierom. Po vysušení a vylisovaní rastliny ju opatrne položte na čistý list papiera alebo do zápisníka a zafixujte ju kúskami priesvitnej lepiacej pásky. Doplňte názov rastliny, charakteristiku miesta rastu a dátum zberu. Na hodnotenie nám zašlite fotografie výsledného herbára emailom na adresu sutaz@stromzivota.sk. Potešia nás aj fotky z realizácie súťažnej aktivity. Pre zaslanie fotografií využite, prosím, dátové úložisko WeTransfer. Tri kreatívne Kluby odmeníme peknými vecnými cenami a diplomom. Uzávierka súťaže: 8. jún 2018.


ČO AK BUDEM NEPOTREBNÝ? Bohato ilustrované CD s poučnými textami piesní o recyklácií a separácií odpadu bude určite skvelým darčekom pre deti, ktoré chcú spievať, tancovať a majú radi prírodu. Nevidiaci a slabozrakí ľahko identifikujú CD nosič s Braillovým písmom. Detskými interprétmi naspievané CD obsahuje 13 skladieb plus bonus s populárnym slovenským spevákom Thomasom Puskailerom. CD si môžete objednať cez webshop www.obchod.stromzivota.sk za cenu 9 eur. Pri kúpe nad 5ks CD - poštovné zdarma.

Stromacik 5-2018  

Environmentálny časopis pre deti.

Stromacik 5-2018  

Environmentálny časopis pre deti.

Advertisement