Page 51

S PORTY N A P Ř E S N OS T KOU LOV É S P O RT Y Mimo koulových sportů, které se několikrát denně odehrávají v každém pokoji průměrného puberťáka, existují ještě jiné, i když už možná méně zábavné. Jejich nejznámějším zástupcem je pétanque. Legenda praví, že tato hra vznikla roku 1908 ve francouzském městečku La Ciotat nedaleko Marseille. Zde se pravidelně setkávala skupina hráčů hrající tzv. Provensálskou hru. Ta spočívala v rozběhnutí se a hodu koulí až na dálku dvaceti metrů. K tomu však bylo zapotřebí mnoho síly. Mezi účastníky byl i jistý Jules Le Noir, který trpěl chronickým revmatismem. Dříve byl v této hře velmi úspěšný, ale jeho špatný zdravotní stav mu již nedovolil hrát, a tak pouze seděl při postranní čáře, neschopen zúčastnit se utkání. To však mrzelo jeho přátele natolik, že upravili pravidla a začali házet z místa. A tak vznikl pétanque, který se stal brzy populární po celé Provence. Věřte tomu, že nikde jinde než na Světových hrách zajímavější bitvu v této hře neuvidíte. Bohužel nás to nechává naprosto chladnými, jelikož nudnější než bitva v pétanque už by mohlo být jen mistrovství v žehlení. A přesně takové mistrovství se bude příští rok konat (již po čtvrté!) – kde jinde, než v Brně. Slyšel jsem, že je to tamní událost roku, a proto bych vám doporučoval s přihláškou pro vaše drahé polovičky neotálet. Já svou přítelkyni přihlásil ihned a od příštího týdne jí začínají dvoufázové tréninky.

GY MN AST I CK É A TANEČNÍ SP O RTY – SKOK Y NA TRAMP OL Í NĚ Prvními průkopníky skákání na trampolíně byli už Eskymáci, kteří namísto dnešní trampolíny používali mroží kůže. Důvod, proč chtěli být vyhazováni do vzduchu, není znám, ale nejspíše kvůli tomu, že to je neuvěřitelná zábava. A tak není náhoda, že se tato disciplína dostala i na samotné Světové hry. Základem hodnocení skoků je posuzování obtížnosti a kvality provedení jednotlivých prvků v sestavách. Závodníci předvádějí desetiprvkové sestavy, jež hodnotí celkem sedm rozhodčích. Celkové hodnocení je složité a nijak příliš zajímavé. Ovšem pozoruhodný na tomto sportu je fakt, že se řadí rovněž mezi ty olympijské. Na Světových hrách proto startují jen druhořadí skokani, čímž prestiž této disciplíny o trochu klesá. Vždy ale máte možnost se skákáním skončit a jít žehlit do Brna. To je jedna ze stálých životních jistot – a je to tak dobře.

BOJOVÁ U M ĚN Í S UMO M OD E R N Í SP ORT Y Na tlustých lidech nás baví hned tři věci: zvláštní pocit, když se s nimi objímáme, a následná radost, pokud se nám podaří spojit ruce za jejich zády, soutěže v rychlostním pojídání jídla a samozřejmě sumo. Na Světové hry se zatím bohužel dostala jen poslední zmíněná disciplína, ale je to bezesporu ta z těch zajímavějších. Cílem zápasu je vytlačit soupeře z vyznačeného zápasiště nebo ho donutit, aby se dotkl povrchu země jakoukoli jinou částí těla, než jsou chodidla. Jde tedy zejména o udržení rovnováhy. Zajímavé je, že u této disciplíny neexistuje členění do váhových kategorií. Zkuste si nyní představit, že se vám postaví o osmdesát kilogramů těžší jedinec a vyzve vás k souboji. Průměrný zápas suma trvá pouhých deset sekund. A za tuto dobu stihnou bojovníci dvakrát až třikrát změnit taktiku. Povolený je rovněž pohlavek, ale pouze otevřenou dlaní. Navíc během celého souboje platí zákaz sprostých slov.

U LT I M AT E F R I SB EE Pokud existuje nějaká definice ultimátního sportu, je přesným opakem ultimate frisbee. Tento sport je totiž ultimátně bezkontaktní a základem celé hry je zásada fair play. V této disciplíně proti sobě nastupují dva sedmičlenné týmy, jejichž cílem je chytit disk v koncové zóně protivníka a tím skórovat. Účastníci hry nesmějí s diskem chodit či běhat, mohou pouze nahrávat. Hra končí při dosažení patnácti bodů nebo po uplynutí stominutového limitu. Hráči hrají tak moc ultimátně, že ani nepotřebují rozhodčího. V pravidlech jsou zakotveny zásady jako: poradit nováčkovi z druhého týmu nebo třeba ocenit soupeřův výjimečný výkon potleskem. Po každém utkání následuje rituál, kdy se v kolečku chytí všichni hráči z týmu kolem ramen, ultimátně ohodnotí svou hru a vyřeší případné nepříjemnosti, které vznikly během zápasu. Tato hra je vhodná pro skauty, duchovně založenou mládež a lidi s absencí smyslu pro jakoukoli zábavu. Na stupnici od jedné do dvou hodnotím za jedna.

Musím přiznat, že se mi to líbí – sledovat dva pohlavkující se dvousetkilové Asiaty (mezi nimiž může být i obrovský váhový rozdíl), vytlačující se z kruhu tvořeného rýžovou slámou a jejichž rozhodčí je oblečený jako šlechtic ze 14. století. Dámy a pánové, toto je vrchol moderní zábavy! Naštěstí Prostřeno je téměř totožné.

MENHOUSE.EU 49

Profile for Menhouse

Menhouse No. 18  

Osmnácté vydání magazínu Menhouse si o tématický název Summertime vyloženě říkalo. Okolo nás je spousta vášně, vše je sluncem zalité a přímo...

Menhouse No. 18  

Osmnácté vydání magazínu Menhouse si o tématický název Summertime vyloženě říkalo. Okolo nás je spousta vášně, vše je sluncem zalité a přímo...

Profile for menhouse