Page 40

Pláže s bílým pískem se táhnou přes celou délku Salály a jsou krásně opuštěné. Kýčovitý katalogový obrázek doplňují všudypřítomné kokosové palmy a po ránu hejna delfínů, skotačících jen několik desítek metrů od břehů. Dvacet kilometrů západně od Salály se nachází ospalá rybářská vesnička Mughsail, která přitahuje návštěvníky unikátní přírodní památkou. Oceánský příboj zde ve vápencových útesech vyhloubil průduchy, kterými během přílivu nebo když je moře rozbouřené, tryská voda do výšky několika metrů za ohlušujícího hukotu. Někdy se na očekávaný výstřik docela načekáte, ale výsledná fotka určitě stojí za námahu. Dál na západ je pobřeží skalnaté a těžko přístupné. Na několika místech jsou pod hradbou skalních stěn schované dechberoucí písečné pláže. Nejznámější a nejkrásnější z nich se jmenuje Fazája a dá se na ni sjet z hlavní silnice po šest kilometrů dlouhých serpentinách. Svahy jsou zde obrostlé kadidlovníky, dračincem, aloe a pouštní růží, která brzy na jaře krásně rozkvétá. Salálská nížina a okolní kopce a hory jsou každoročně od června do září během takzvané sezóny Charíf svědky neuvěřitelné proměny. Jako na jediné místo na Arabském poloostrově sem pronikají monzunové deště, které sebou přináší pokles neúnosných teplot a vláhu pro vyschlé hory a pláně. Stačí, aby jednou intenzivněji zapršelo a vyprahlá příroda se rychle začne zelenat. Tuto proměnu sem jezdí sledovat vedrem trápení Arabové z celého Arabského poloostrova. Západní turisté v tomto období do Dhofáru nejezdí, jelikož pro ně déšť a zelená příroda není nic nevídaného, a naopak je odrazuje rozbouřené moře, ve kterém se dá koupat jen s obrovským rizikem.

Kadidlová aromaterapie

Jedním z nejtypičtějších produktů Ománu je od nepaměti kadidlo. Od starověku po novověk bylo zdrojem nevyčíslitelného bohatství pro oblast Dhofárské provincie, odkud se vyváželo. Kadidlo je pryskyřice, která se sklízí z narušeného kmene a větví kadidlovníku (lat. boswellia sacra). Tyto vzácné stromy rostou v Ománu jen v několika oblastech provincie Dhofár. Starověké civilizace jako byl Babylon, Asýrie, Egypt, Řecko a Řím používaly tuto vonnou pryskyřici pro náboženské nebo pohřební rituály. Z judaismu přešel rituální význam kadidla i do křesťanství. Vysoká cena kadidla se odvíjela nejenom od jeho náboženského významu, ale také od omezenosti produkce a nákladů na dopravu, ve kterých bylo

38 #MENHOUSE

zahrnuto i clo, které si vybírala města, přes které procházela kadidlová stezka. Ta směřovala z oázy Šisr (Ubar) v Dhofáru do údolí Hadramawt v Jemenu přes Ma´rib a města v dnešní Saúdské Arábii - Nadžrán, Medínu, Dedán, Petru v Jordánsku a Gazu v Palestině. Kadidlo se vyváželo také po moři ze dvou největších přístavů al-Balíd a Samharam. Dnes jsou z těchto velkolepých měst jen rozsáhlé ruiny, které byly částečně rekonstruovány. Vzhledem k historickému významu těchto přístavů byly oba zařazeny v roce 2000 na Seznam kulturního dědictví UNESCO. Centrem dnešního obchodu s kadidlem je trh al-Husn ve čtvrti al-Haffa v Salále. Je to jedna z největších atrakcí tohoto města, která láká svou orientální atmosférou. Neměl by ji minout žádný milovník silných orientálních vůní. Na výběr jsou zde všechny jakosti kadidla, mošus, ambra, santalové dřevo, oud a další vonné esence či vykuřovací směsi. Extrakty z kadidla se používají také k výrobě různých luxusních parfémů, které si zde můžete zkoušet tak dlouho, dokud vás rozmanité vůně úplně neomámí. Tradiční parfumérské řemeslo podpořil svou iniciativou i sultán Qábús, který roku 1983 inspiroval založení parfumérie Amouage, která se dnes stala světoznámou značkou. Z kadidla se vyrábí také kosmetický olej, krémy a mýdla. V tradiční arabské společnosti je vykuřování kadidla v místnostech velmi oblíbeným zvykem. Vykuřují se nejenom prostory, ale i oblečení. Někteří Ománci dokonce bílé kadidlo typu hodžarí s chutí jedí, což je zvyk, který občas může přerůst i v závislost. Zkrátka a dobře „kostelní“ vůni kadidla při návštěvě Dhofáru jen stěží uniknete, i kdybyste ze svého itineráře vynechali návštěvu trhu al-Husn. Bezplatnou kadidlovou aromaterapii vám totiž dopřejí každý den v hotelové lobby.

Bezpečnost

Pokud jsou pro vás arabské destinace symbolem zvýšeného rizika teroristických útoků, krádeží, přepadení a neustálého obtěžování turistů všeho druhu, můžete v případě Ománu na tyto problémy zapomenout. Do dneška v Ománu nebyl proveden jediný teroristický útok a běžná kriminalita je tak nízká, že byl Omán v letošní zprávě Světového ekonomického fóra zařazen na čtvrté místo v seznamu nejbezpečnějších zemí na světě. Stejně tak nehrozí, že by vás obtěžovali neodbytní pouliční prodejci nebo různá podvodná individua, snažící se vloudit do vaší přízně. Ománci mají obecně velmi vysokou životní úroveň, takže ke krádežím nemají důvod ani ti chudší.

Zahraniční pracovníci z Asie a Afriky si také nedovolí páchat trestnou činnost, jelikož by byli okamžitě vyhoštění, čímž by ohrozili sebe i na nich závislou rodinu.

Tradiční pohostinnost

Pokud vyrazíte mimo hotelový rezort a setkáte se s místními lidmi, budete mít možnost poznat, co to znamená být v tradiční arabské společnosti hostem. Stačí projevit minimum uznání a úcty k místním obyvatelům, a ti se vám odvděčí mnohonásobně. Velmi rádi si s vámi jen tak poklábosí a pozvou vás na jídlo do restaurace nebo vás vezmou mezi sebe při rodinném pikniku. Nejběžnějším projevem přátelství je pozvání na tradiční ománskou kávu s kardamomem. Pozvání se nesluší odmítat, a tak vám nezbude než alespoň projevit vděčnost tím, že poděkujete arabským „šukran“ a rozloučíte se slovy „as-salámu ´alajkum“ - mír s vámi. V případě, že se ocitnete v problémech, určitě najdete kolem sebe lidi, kteří vám rádi nezištně pomohou. Ománská pohostinnost může být tak velkorysá, že vám v nemocnici zaplatí úhradu za ošetření běžný kolemjdoucí, jen proto, abyste se cítili jako host dobře.

Profile for Menhouse

Menhouse No. 18  

Osmnácté vydání magazínu Menhouse si o tématický název Summertime vyloženě říkalo. Okolo nás je spousta vášně, vše je sluncem zalité a přímo...

Menhouse No. 18  

Osmnácté vydání magazínu Menhouse si o tématický název Summertime vyloženě říkalo. Okolo nás je spousta vášně, vše je sluncem zalité a přímo...

Profile for menhouse