Page 139

Obdivu však neunikne především 18 originálních stropních fresek od světoznámého malíře Emila Filly, které interiér restaurace zdobí již od třicátých let. Jeden obraz má hodnotu okolo 20 milionů korun. Jejich estetická hodnota je ovšem nevyčíslitelná.Art Restaurant Mánes

Terrace Grill Mánes

w w w. m ane s re s ta ura nt. c z

Samotný architekt prostoru „nového“ Mánesu, Michal Postránecký, sem chodil již jako malý kluk.
Možná i dílem kreativní inspirace, kterou z prostoru nasával, se v pozdějším věku stal (doposud) jediným českým architektem (a stále si toto „privilegium“ drží), jehož mrakodrap se tyčí v Las Vegas. Před pár lety byl ze strany Mánes Group osloven, aby se podílel na obnově těchto legendárních prostor, a nabídku samozřejmě s radostí a úctou přijal.

 Vzhledem k uměleckému duchu, který místem proudí, lze očekávat, že nepůjde o jen tak ledajaký zážitek. „Naším záměrem bylo mimo jiné propojit svět gastra se světem umění tak, aby přetrval původní odkaz. Zatímco mistrovská díla na talíři tvoří za zdmi kuchyně šéfkuchař Jaroslav Zahálka se svým týmem a zákazníci je následně mohou obdivovat svými zrakovými, ale především chuťovými senzory, pod uměleckými díly zde vystavovanými jsou podepsáni výtvarnice Michaela Žemličková či malíř Jiří Straka,“ osvětluje Jan Vrba.

Kromě nedotknutelných legend, jež jsou s Mánesem spojeny, zde najdeme i ty hmatatelné. Klavír značky Steinway, za kterým komponoval a následně vyhrával své skladby do prostoru fenomenální český hudební skladatel Jaroslav Ježek, se vrátil do Art Restaurace a světoznámé melodie z něho znějí i nadále. K poslechu hraje od čtvrtka do soboty profesionální klavírista.

 Jak bylo již zmíněno, Mánes není jen o jídle. Slouží také jako výstavní prostor, místo pro pořádání společenských událostí, konferencí, workshopů či křtů knih. Tři dny v týdnu, od čtvrtka do pátku, navíc venkovní vzduch rozezvučí DJ se svými beaty. Novinkou jsou i pravidelné hudební večery Mánes‘ Sunset. 

 Za poslední roky si lze všimnout, že trávení volného času na náplavkách řek už není pouze pařížským či berlínským fenoménem. I v Praze je zvykem setkávat se u vody. V komplexu Mánesu tomu není jinak. Terrace Grill, restaurace pod širým nebem, návštěvníky láká na francouzsko-italskou kuchyni, Vltavu nadohled, dotek s přírodou a překrásné scenérie. Pražané tak mají jedinečnou možnost se uchýlit k oáze v centru města, poddávat se slunečním paprskům a uniknout tak od pracovního shonu všedního dne. 
 
 Budovy odchází s epochami a na jejich místech rostou nové. Mánes s námi však i nadále zůstává.

MENHOUSE.EU 137

Profile for Menhouse

Menhouse No. 18  

Osmnácté vydání magazínu Menhouse si o tématický název Summertime vyloženě říkalo. Okolo nás je spousta vášně, vše je sluncem zalité a přímo...

Menhouse No. 18  

Osmnácté vydání magazínu Menhouse si o tématický název Summertime vyloženě říkalo. Okolo nás je spousta vášně, vše je sluncem zalité a přímo...

Profile for menhouse