Page 1

YIL : 16

SAYI: 5117

16 OCAK 2020 PERŞEMBE

Fiyatı 65 Krş

CHP'de Adayların Biri De Yücel Cumhuriyet Halk Partisi Fethiye İlçe örgütünde kongre heyecanı yükseliyor. CHP Fethiye İlçe Başkanlığı olağan kongresinin gerçekleşeceği 19 Ocak 2020 tarihine sayılı günler kala CHP Fethiye İlçe Başkan adayı Ahmet Selim Yücel; CHP Fethiye parti merkezinde adaylığını açıkladı. Yoğun katılımın olduğu adaylık açıklamasında; Partimizi yükseltmek ve ülke iktidarına getirmek için hep birlikte birlik ve beraberlik içersinde çalışacağız, dedi. Ahmet Selim Yücel'in adaylık açıklamasından önce CHP Fethiye İlçe Başkanı Ali Özgür Kullukçu partililere seslendi. "Yaklaşık 5 aydır Pazar günü gerçekleşecek olan Cumhuriyet Halk Partisi 37'nci Olağan İlçe Kongresi için sahalardayız ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi. Sayfa 11'de

“Affı Olmaz” Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, toplumun büyük kesiminden tepki alan yasa tasarısı için açıklamalarda bulunarak, “Yasa teklifini tehlikeli bir girişim olarak görüyorum, bu konu üzerindeki düşüncem bellidir” dedi. 3'te

Sorunlar Görüşüldü Başarı Belgesini Aldılar Down Kafe Açılıyor Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası'nı (FTSO) ziyaret ederek, Fethiye iş dünyasının beklentilerini aldı, görevde olduğu 9 aylık dönemde yaptıkları hakkında bilgi verdi. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca beraberinde Başkan Yardımcısı Oğuz Bolelli ile birlikte Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret etti. Sayfa 7'de

Muğla Büyükşehir Belediyesi engelli vatandaşların sosyal hayatta daha fazla yer almaları, engelsiz bir şehirde yaşamaları için bir projeyi daha hayata geçiriyor. Down Sendromlu bireylerin öncelikli olacağı, engelli gençlerin istihdam edilerek sosyal ve ekonomik hayatlarını daha kolay sürdürebilmelerini, sosyal bir ortamda iş hayatında aktif yer alarak üretime katılmalarını amaçlayan Down Kafe Fethiye ilçesinde açılıyor. Haber Sayfa 5'te

Fethiye kaymakamı Muzaffer Şahiner, ilçede çeşitli kurumlarda görev yapan personele başarı belgesi sundu. Fethiye Kaymakamlık salonunda düzenlenen törende, Fethiye İlçe Emniyet Müdürlüğü, Fethiye İlçe Jandarma Komutanlığı, Fethiye Tapu Müdürlüğü, Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü çalışanları ile ADM EDAŞ İlçe Müdürü Fatih Yalçın'a, Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner tarafından başarı belgesi sunuldu. 4'te


2

16 OCAK 2020 PERŞEMBE

www.fethiyehaberi.com

2019 Yılında 123,7 milyar TL Açık Verdi 2018 yılı Ocak-Aralık döneminde 72,8 milyar TL açık veren merkezi yönetim bütçesi, 2019 yılı Ocak-Aralık döneminde 123,7 milyar TL açık verdi. Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Merkezi yönetim bütçesi 2019'da 123,7 milyar TL açık verdi. Aralık ayında ise bütçe dengesi 30,8 milyar TL açık verirken, 26,6 milyar TL faiz dışı açık verildi. Açıklamada şöyle denildi: "2018 yılı Aralık ayında 18,3 milyar TL açık veren bütçe, 2019 yılı Aralık ayında 30,8 milyar TL açık vermiştir. 2018 yılı Aralık ayında 16,2 milyar TL faiz dışı açık verilmiş iken 2019 yılı Aralık ayında 26,6 milyar TL faiz dışı açık verilmiştir. 2019 yılı Aralık ayında bütçe gelirleri bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,1 oranında artarak 73,3 milyar TL olmuştur.

Yerli Otomobilin Konsolunda Dikkat Çeken Uçak Detayı! Yerli otomobil dış tasarımı kadar iç dizaynı ve teknik özellikleri ile de ses getirmeye devam ediyor. Aracın iç tasarımında dikkat çeken alanlardan biri ise orta konsol oluyor. Merak konusu olan vites ve el frenin bulunduğu konsolda uçak detayı yer aldı. Piyasadaki hiçbir araçta bulunmayan bir stile sahip konsolda çok sayıda özellik de yer alıyor. Aralık ayının son haftası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle Gebze'deki Bilişim Vadisi'nde görücüye çıkan yerli otomobil son olarak ABD'nin Las Vegas kentinde düzenlenen dünyanın en büyük elektronik fuarı CES'de mobilite şirketlerinin temsilcilerine tanıtıldı. Yola çıkış tarihi 2022 olarak belirlenen SUV ve sedan şeklindeki iki model tüm kesimler tarafından tam not aldı.

Telefon Taksidine 3 Ay Sınırlaması Geldi! Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, fiyatı 3 bin 500 TL'yi aşan cep telefonlarında taksit sayısını 6 aydan 3 aya indirdi. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Fiyatı 3.500 TL'den düşük olan telefonlara ise 12 taksit uygulanabilecek. İşte 3500 liranın altına alınabilecek telefon modelleri. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), fiyatı 3 bin 500 TL'yi aşan cep telefonlarında taksit sayısını 6 aydan 3 aya indirdi. BDDK'nın "Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlandı. Fiyatı 3 bin 500 liradan düşük olan telefon modellerine ise 12 taksit uygulanabilecek.

Memurların 2020 Yılı İçin Asgari Yemek Ücretleri Belli Oldu Memur ve sözleşmeli memurlardan 2020 yılı için alınacak asgari yemek ücretleri belli oldu. Buna göre memurlardan öğün başına 1.487.10 TL arasında yemek ücreti alınacak. Memurun yemek ücreti yaklaşık yüzde 10 zamlandı. 2020 yılında öğle yemeği servisinden faydalanacak olan memurlardan ve sözleşmeli personelden alınacak asgari yemek tutarlarında değişikliğe gidildi. Resmi Gazete'de yer alan yönetmeliğe göre yiyecek yardımının gerektirdiği giderler, yemek maliyetlerinin Ankara, İstanbul ve İzmir illeri için üçte ikisini, diğer iller için yarısını aşmamak üzere kurum bütçelerine konulan ödeneklerle karşılanacak. Yemek bedelinin bütçeden karşılanamayan kısmı yemek yiyenlerden alınacak.

Kuveyt Türk, Konut ve Araç Kar Oranlarında İndirime Gitti Kuveyt Türk, konut ve araç kar oranlarında indirime gitti. Buna göre kar oranları konutta yüzde 0,89, araçta ise yüzde 0,96 olacak. Hacca gidecekler için ise kar oranı yüzde 0,99 oldu. Kuveyt Türk kar oranını konutta yüzde 0,89'a, araç finansma nında yüzde 0,96'ya düşürdü. Kuveyt Türk'ten yapılan açıklamada, "Koşulsuz 120 aya kadar vade seçeneklerinde konut finansmanı kar oranını yüzde 0,94'e düşüren Kuveyt Türk, belirli ürünleri tercih eden müşterilerine ise yüzde 0,89'a kadar indirilen kar oranlarından faydalanma fırsatı sunuyor. Araç finansmanında yeni kar oranı yüzde 0,99 olurken, belirli ürünleri tercih eden müşterilerde bu oran yüzde 0,96'ya inecek. 0,99 kar oranıyla 60 aya varan vadelerde finansman kullanabilecek" denildi.

Ayberk Olmaz'dan MHP'li Başkana Tepki Galatasaray Erkek Basketbol Takımı oyuncularından Ayberk Olmaz, A Milli Kadın Voleybol Takımı için kullandığı çirkin ifadelerle gündeme gelen MHP'li Kaynaşlı Belediye Başkanı Birol Şahin'e sosyal medyadan tepki gösterdi. Düzce Kaynaşlı Belediye Başkanı MHP'li Birol Şahin, 2020 Tokyo Olimpiyatları'na kazanma hakkı elde eden A Milli Kadın Voleybol Takımı için, "Kendini teşhir edeceksin, sonra da Tokyo'ya gidiyoruz diye sevineceksin" ifadelerini kullanmış ve büyük tepki çekmişti. Birol Şahin'in bu açıklamalarına Galatasaray Erkek Basketbol Takımı oyuncularından Ayberk Olmaz'dan çarpıcı bir tepki geldi. Ayberk Olmaz, "Kral, tahrik oluyorsan bizim şortları da uzatalım. Ne olur, ne olmaz" diyerek tepki gösterdi. Ayberk Olmaz'ın bu tweeti binlerce etkileşim aldı.

Anestezi İlaçlarına İlişkin Korkutan İddialara Açıklık Getirdi

Gelecek Partisi'nden İttifak Açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "propofol" etken maddeli anestezi ilaçlarına ilişkin, "İlaç takip sisteminden blokladığımız ilaçların hastaya kullanılması mümkün değil" dedi. Sağlık Bakanı Koca, AK Parti Grup Toplantısı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Koca, "propofol" etken maddeli anestezi ilaçlarının bazı serilerinin piyasadan çekilmesine ilişkin, "İlaç Takip Sistemi, üretimden hastaya kadar bu süreci takip eden bir sistem. Buradan blokladığımız ilaçların hastaya kullanılması mümkün değil. Vatandaşımızın bu anlamda tedirgin olmasını gerektiren bir durum söz konusu değil" diye konuştu. Bakan Koca, yapılan bloklama sonrası bu ilacın bir kullanımının olmadığını belirterek, bununla ilgili incelemelerinin devam ettiğini, herhangi bir sorun görünmediğini aktardı.

Gelecek Partisi'nin kurucularından Etyen Mahçupyan, ilkelerin uyuşması doğrultusunda her partiyle ittifak yapabileceklerini söyledi. Gelecek Partisi'nin kurucularından Etyen Mahçupyan, kurucusu olduğu partiyle ilgili merak edilen sorulara yanıt verdi. Mahçupyan, "Ahmet Davutoğlu kendi bildiklerini ve yaşadıklarını anlatırsa bir gün bütün bu yakın tarih yeniden başka türlü yazılacak. Biliyorum çünkü bazı bölümleri dinledim, ancak anlatmak bana düşmez. Biraz o ortamın da olması gerekiyor, kendisine açık olarak da sormak mümkün. Demokrat olmak, başkalarını demokratlığa çağırmak ve bu zeminde ittifaklar kurmak istiyoruz, bunun için çaba sarf edeceğiz ancak 'ben şuyum' diyerek kendimize ideolojik olarak bir kalkan çekmenin mantığı yok" dedi.

Diyanet'ten Merak Edilen Soruya Yanıt Geldi

ABD'nin Taci Askeri Üssü'ne Füze Saldırısı Düzenlendi

Diyanet, TOKİ kampanyası kapsamında devlet bankasın dan kredi kullanarak ev almanın caiz olup olmadığına dair bir soruya, "Devletin söz konusu borçlandırmadaki amacı, faiz geliri elde etmek değil, aksine ödeme güçlüğü içindeki vatandaşlarının ev sahibi olmalarına yardımcı olmaktır. Bu nedenle söz konusu projeden yararlanmak caizdir" yanıtını verdi. Düşük bütçeli ailelere yönelik başlatılan konut kampanyası için devlet bankasından kredi kullanmanın caiz olup olmadığına dair bir soru, Diyanet'e yöneltildi. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın internet sitesinden gelen soruya verdiği cevapta, devletin söz konu su borçlandırmada amacının faiz elde etmek olmadığı için bu yolla ev almanın caiz olduğu ifade edildi. Diyanet, "TOKİ tarafından uygulanan Sosyal Konut Projesinin dini hükmü nedir?" sorusu na şu cevabı verdi: “Devlet TOKİ'nin bu uygulamasında başka bir yolla konut alma imkânı tanıma dığından, belirtilen niyet ve amaçlar doğrultusunda söz konusu projeden yararlanmak caizdir."

ABD'nin Irak'ın başkenti Bağdat kuzeyindeki Camp Taci Askeri Üssü'ne şiddetli bir roket saldırısı düzenlendi. 5 füzenin isabet ettiği askeri üste can kaybının olmadığı açıklandı. Irak'ın başkenti Bağdat'ın kuzeyinde ABD askerlerinin bulunduğu el-Taci askeri üssüne roketli saldırı gerçekleştirildi. Irak güvenlik güçleri kaynakları, el-Taci askeri üssüne 5 katyuşa roketi düştüğünü belirtti. Irak hükümetine bağlı Güvenlik Medya Ağı tarafından yapılan yazılı açıklamada, ABD'li askerle rin kaldığı Taci Askeri Üssü'nün katyuşa füzesiyle hedef alındığı belirtildi. Açıklamada, saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığı ifade edildi. Pentagon Medya Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada, füzelerin Taci Asker Üssü'nün 2 kilometre uzağına düştüğü ve hiçbir ABD'linin saldırıda zarar görmediği belirtildi. Irak'ta bir süredir güvenlik önlemleri üst düzeye çıkarılan ABD askerlerinin bulunduğu üslerde bu tedbirler sürdürülüyor.


www.fethiyehaberi.com

3

16 OCAK 2020 PERŞEMBE

“Çocuk İstismarının Affı Olmaz” Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca Kadın Aktuel Haber dergisine verdiği röportaj da son günlerde gündemde olan ve başta kadınların olmak üzere toplumun büyük kesiminden tepki alan yasa tasarısı için açıklamalarda bulunarak, Yasa teklifini tehlikeli bir girişim olarak görüyorum, bu konu üzerindeki düşüncem bellidir” dedi. Bu yasa tasarısı uzun süredir gündemimize ne yazık ki girip çıkıyor. Bu kez yine gündemde. Fiziksel olarak erişkinliğe ulaşma, kendi iradesiyle karar verme, bedensel ve sosyolojik olarak ergenliğin kazanılma yaşı, insanlık birikimi ve deneyimine dayalı olarak kabul görmüş bir süreç sonunda elde edilmiştir. Biyolojik, Pedagoji, psikoloji ve daha birçok bilimsel veriler somunda uygar dünyanın normları oluşmuştur. Eğer Türkiye Cumhuriyeti bu uygar dünyanın bir parçası olma iddiasını sürdürüyorsa bu yasa tasarısının bizim meclislerimizde yeri yoktur. Türkiye Cumhuriyeti Feodal kalıntıların hüküm sürdüğü bir cumhuriyet olamaz. Sosyolojik olarak bir takım sorunlar varsa bu sorunlar toplumları eğiterek belli bir uygarlık seviyesine taşıyarak giderilebilir. Toplumsal geri kalmışlığa çare bulmak yerine, Yasaları geri kalmışlığa çekmek ilerisi için çok ciddi sorunları getirecektir. Çocuk gelin, kadın intiharları, kadına şiddet, bu ve buna benzer konulardaki mahkeme kararları uygar dünyadaki seviyemizi belirlemektedir. Benim bu konudaki düşüncelerimi sanırım bu soruyu bana sormadan önce de biliyor olduğunuzu varsayıyorum. Ben Türkiye Cumhuriyetine Medeni Kanunu yürürlüğe koyan, kadını koruma altına alan, seçme seçilme hakkını medeni ülkelerden önce ilan eden, “Türkiye Cumhuriyetini uygar ülkeler seviyesinin üzerine çıkarma” iddiasındaki bir düşüncenin Fethiye'deki temsilcisiyim. Yasa teklifini tehlikeli bir girişim olarak görüyorum, bu konu üzerindeki düşüncem bellidir dedi.

KİTLEYE NE GİBİ DESTEKLER VE EĞİTİMLER VERİLEBİLİR BUNDA BELEDİYENİN ROLÜ NE OLUR, SİZCE ŞU ANKİ DURUM NASIL? Muğla vilayeti ve Fethiye'miz ülkemizin en önemli turizm bölgelerinden. Ege ve Akdeniz'in birleştiği yer. Bir başka deyişle medeniyetler denizlerinin buluştuğu yer. Sayısız medeniyetin hüküm sürdüğü, geride birçok eser bırakmışlardır. Türk yurdu olduktan sonra da bu özelliğini kaybetmemiş, Selçukludan, Menteşe'ye, Osmanlıdan çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'ne kadar uygar bir dünyanın parçasıdır Fethiye. Bu bakımdan sadece benim belediye başkanlığım döneminde değil, öteden beri Fethiye'de kadın üretimin içindedir. Turizm sektöründe önderdir. Turistik BELEDİYENİN ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM ekonomik yapıya uygun hizmetler işletmelerin ya sahibidir, ya yöneticisidir. KIYISAL VE KIRSALDAKİ KADINLARA üretiyoruz. Sağlık kurumlarıyla işbirliği Yine mağazalarımızda hem çalışanlar YÖNELİK UYGULAMAYI PLANLADIĞI yaparak özellikle kırsal bölgelerde olarak hem de işletmeci olarak Fethiyeli HİZMETLER VE SOSYAL kadınlarımız için sağlık taramaları ve kadınımız öndedir. Bu bakımdan ETKİNLİKLER NELER OLACAK? aydınlatıcı toplantılar düzenliyoruz. belediye olarak bizim önderliğimiz Belediye hizmet planlamasında hiç Kentsel bölgelerde ise büyük yerine onların bize önderliği söze kuşkusuz coğrafyanız, buna bağlı kentlerdekini aratmayacak sosyal ve konudur. Ancak yine de özellikle kırsal olarak sosyal yapı, gelenekler, kültürel etkinlikler düzenliyoruz. bölge ürünlerinin kentsel pazara toplumsal alışkanlıklar dikkate Fethiyeli yurttaşlarım için hiçbir hizmeti ulaşması için kök pazarımız var. Buraya alınmalıdır. yeterli görmeden çalışıyoruz. profesyonel pazarcılara izin vermiyoruz. Muğla vilayeti ve dolayısıyla Fethiye'miz BELEDİYE PERSONEL SEÇİMİNDE Bu köylü pazarının neredeyse bütün son yıllarda yoğun göç aldı, almaya da KADINLAR İÇİN POZİTİF AYRIMCILIK satıcıları kırsal bölge kadınlarıdır. devam ediyor. Elbette Fethiye'mizin OLACAK MI? Bunun dışında Belediye olarak el beceri yerli halkı da var ve kırsal alanlarımızda Belediyemizde bakanlıkça tespit kurslarımız var. Bunların sergilendiği Anadolu'muzun diğer bölgelerine göre edilerek biz everilen norm kadro sadece salonumuz var. Har alanda yurttaşları eksilmeden devam ediyor. Söze bu 371 kişi. Şu an iki başkan yardımcım mızla buluşma çabası içindeyiz. tespiti yaparak başlamak istiyorum. var, birisi kadın. 109 Memur SAYIN BAŞKAN SÖYLEDİKLERİNİZ Çünkü sosyal gruplar çoğaldıkça çalışanımızdan otuzikisi kadın. İşçi OLDUKÇA ETKİLEYİCİ, PEKİ BU beklentiler de çeşitlenmeye ve kadrosunda takdir edersiniz ki, ağı işler ÇALIŞMALARINIZ FETHİYE İÇİN farklılaşmaya başlar. Örneğin, büyük var burada daha çok erkek YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ? kentlerde yaşamış ve Fethiye'ye gelmiş çalışanlarımız ağırlıkta. Buna rağmen Ben Fethiyeliyim, sadece Fethiyeli kadınlarımız büyük kentlerde işçi kadrosunda da onlara yakışacak değilim, bir Fethiye sevdalısıyım. Bana alışageldikleri hizmetleri beklerken, işlerde çalışan 29 kardeşimiz var. böyle bir soru sorarsanız, hemen kırsalda yaşayan kadınlarımızın başka Ayrıca teknik konularda 8 kadın söylemeliyim ki hiç düşünmede, hiçbir sorunları olabiliyor. Bu farklı taleplere arkadaşımız belediyemize değerli şey Fethiye'm için yeterli değildir. Bunun uygun sağlık ve sosyal projeler ürettik. katkılar sunuyor. Zaten hem hayata için gelişmiş örnekleri inceliyoruz, Ancak biliyoruz ki, proje üretmek yeterli bakışım hem de siyasal anlayışım asla Fethiye bir yer yüzü cenneti iyi biliyorum olmayabilir, uygulamak ve uygulamalar bir kadın erkek ayrımına uygun değil. ki bu yeryüzü cennetini daha da sırasında ortaya çıkan deneyimlerden Bu bakımdan böyle bir sorunumuz yok. güzelleştiren ve koruyan Fethiyeli yola çıkarak yeni projeler geliştirmek Fethiye'miz de toplumsal olarak bu kadınlarımız olacaktır. Sizlerin gerekir. Kısaca kamu hizmetlerinde son sorunları geride bırakmış uygar bir aracılığınızla hepsine saygılarımı, yoktur. Yeni ihtiyaçlar ortaya çıkar. Bu coğrafyadır. minnet ve şükranlarımı iletiyorum. bakımdan Fethiye de oluşan ve KADININ İŞ DÜNYASI VE ÜRETİCİLİĞİ Sizlere de teşekkür ediyorum dedi. oluşmaya devam eden sosyal ve KONUSUNDA FETHİYE DE Kİ KADIN Teslime Göksu Özdemir

02.06.2003'den bu yana Fethiye’nin Haber Kaynağı 16 OCAK 2020 PERŞEMBE YIL : 16 SAYI: 5117

Günlük Siyasi Gazete

www.fethiyehaberi.com Yayın Yeri: Cumhuriyet Mah. Atatürk Cad.

Günlük Perakende Birim Fiyatı: 65 Kr.+(KDV)dir.

YEREL SÜRELİ YAYIN Aylık :20.00 TL. Üç Aylık : 50.00 TL. Altı Aylık : 100.00 TL. Yıllık :200.00 TL. Şehir dışı aboneliklerde 5.00 tl posta ücreti alınmaktadır. Fiyatlara K.D.V dahil değildir. KDV oranları aboneliklerde %1, reklamda %18 dir.

Mücasiroğlu İşhanı Kat 1 No:15/2 FETHİYE

HP - SAMSUNG XEROX - LEXMARK OKI - KYOCERA/MİTA TONER DOLUMU YAPILIR

Tel Pbx: 0.252. 612 90 79

e mail: egegazetesi@hotmail.com mesut48@mynet.com mbegegrup@gmail.com SAHİBİ VE KURUCUSU Mesut BÖLÜK Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Sevinç BÖLÜK Sayfa Sekreteri Teslime Göksu Özdemir

BASKI

E MLAK

Adres: Sanayi Sitesi 253 Sokak No: 76 FETHİYE Ege Grup bünyesinde bulunan işletmelerimize imza karşılığı teslim edilmeyen hiç bir iletiyi kabul etmeyeceğimizi kamuoyuna bildiririz.


4

16 OCAK 2020 PERŞEMBE

www.fethiyehaberi.com

Başarı Belgesini Gururla Aldılar

Fethiye'de Kaymakam Muzaffer ettiklerini belirterek "İlçemizde görev Şahiner çeşitli kurumlarda görev yaparken gösterdikleri üstün gayret yapan daire amiri ve personele ve çalışmalarından dolayı başarı belgeleri sundu. Geçtiğimiz yıl kurumlarında aktif görev yapan personeli başarı belgesi ile ödüllendiren Kaymakam Muzaffer Şahiner çalışan personeli takdir ettiklerini söyledi. Fethiye kaymakamı Muzaffer Şahiner, ilçede çeşitli kurumlarda görev yapan personele başarı belgesi sundu. Fethiye Kaymakamlık salonunda düzenlenen törende, Fethiye İlçe Emniyet Müdürlüğü, Fethiye İlçe Jandarma Komutanlığı, Fethiye Tapu Müdürlüğü, Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü çalışanları ile ADM EDAŞ İlçe Müdürü Fatih Yalçın'a, Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner tarafından başarı belgesi sunuldu. Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, çalışan memurları takdir

çalışanlarımıza, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 122. maddesi gereğince başarı belgesi veriyoruz.

Kendilerini tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum" dedi. Kaymakam Şahiner “Fethiye'de özellikle turizm sezonunda gelen misafirlerimizin ağırlanması, herhangi bir sıkıntı yaşanmaması, tatilcilerin ve Fethiye'de yaşayan 157 bin vatandaşımızın huzur içinde yaşamına devam edebilmesi için emniyet, jandarma teşkilatımız çok ciddi gayret sarf ediyorlar. Hırsızlık olaylarının önlenmesinde, bağımlılıkla, uyuşturucuyla mücadele anlamında çok gayret sarf ediyorlar. Muğla genelinde en fazla uyuşturucu ile mücadelede başarı sağlayan ilçeyiz. Bu anlamda gece gündüz görev yapan teşkilattaki arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Bunun somut bir nişanesi olarak bu görevlerde bulunan arkadaşlarımızı başarı belgesiyle ödüllendirmek istiyoruz” şeklinde ifadeler kullandı. Gülay Yılmaz


www.fethiyehaberi.com

16 OCAK 2020 PERŞEMBE

5

Down Kafe Fethiye'de Açılıyor

Muğla'nın en güzel kafesi Down Kafe Fethiye ilçesinde açılıyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi engelli vatandaşların sosyal hayatta daha fazla yer almaları, engelsiz bir şehirde yaşamaları için bir projeyi daha hayata geçiriyor. Down Sendromlu bireylerin öncelikli olacağı, engelli gençlerin istihdam edilerek sosyal ve ekonomik hayatlarını daha kolay sürdürebilmelerini, sosyal bir ortamda iş hayatında aktif yer alarak üretime katılmalarını amaçlayan Muğla'nın en güzel kafesi Down Kafe Fethiye ilçesinde açılıyor. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı

Dr.Osman Gürün'ün seçim vaatlerine yazacak kadar önemsediği, engelli bireylerin bir engelini daha ortadan kaldıracak proje Fethiye Belediyesi'nin 05.12.2019 tarihli meclis kararı ile Büyükşehir Belediyesi'ne verilen Uğur Mumcu Parkı içerisindeki taşınmazda hayata geçiriliyor. BAŞKAN GÜRÜN; “BU KAFE ENGELLERİN SEVGİYLE, HEP BİRLİKTE AŞILABİLECEĞİNİN MEKANI OLACAK. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Osman Gürün doğal ve eşsiz güzelliklere sahip olan Muğla'da büyük bir aile olduklarını, her aile ferdi için daha yaşanır bir şehir

yaratmak için var gücüyle çalıştıklarını söyledi. Down Kafe'nin yer tahsisi için Fethiye Belediyesi'ne ve Başkan Alim Karaca'ya teşekkür eden Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Osman Gürün iş birliği ve uyum içerisinde Muğlalı hemşerilerine en güzel hizmetleri vermeye devam edeceklerini söyledi. Başkan Gürün; “Muğla'da 13 ilçemiz, 569 mahallemizle büyük bir aileyiz. Kıyısaldan kırsala bu geniş coğrafyada her vatandaşımız için hizmet ve projeler üretiyor, ailemizin her ferdinin yüzündeki gülümseme için çalışıyoruz. Güzel ilçemiz Fethiye'de açacağımız belki de Muğla'nın en güzel kafesi olacak

Down Kafe'de down sendromlu evlatlarımız çalışacak. Büyük bir ailenin fertleri olarak onların sosyal ve ekonomik hayat içinde yer almalarını, sosyal bir ortamda iş hayatı içerisinde aktif rol almalarını, temel yaşam becerilerini geliştirmelerini, engelli olan ve olmayanların ortak bir mekanda buluşarak iletişim kurmalarını sağlamayı amaçlıyoruz. Bu kafe engellerin sevgiyle hep birlikte aşılabileceğinin mekanı olacak. Ön yargılardan uzak, sevgiyle hizmet edilen, hoşgörüyle ve güler yüzle içeceklerin yudumlandığı, yüzlerin güldüğü bu kafe belki de Muğlamızın en güzel kafesi olacak.” Teslime Göksu Özdemir dedi.

UZMAN Diyetisyen Gözde SOYDEMİR YILMAZ 0539 472 12 42 “Sağlıklı Yaşam İçin Geleceğinize Yatırım Yapın”


6

16 OCAK 2020 PERŞEMBE

www.fethiyehaberi.com

İngiliz Taraftarlar Moral Verdi

Cumartesi günü evinde lider Kocaelispor'u ağırlayacak olan Fethiyespor, farklı Erokspor yenilgisinin yaralarını sarmaya çalışıyor. Lacivert beyazlılar Cumartesi günü lider Kocaelispor'u yenerek, puan farkını azaltmak istiyor. Farklı yenilginin ardından futbolcuların morallerini yükseltebilmek, liderle oynanacak maça konsantre edebilmek için çalışma yapan yönetim kurulu; bu hafta oynanacak maçta öğrencilerden ücret alınmamasını kararlaştırdı. Kocaeli'nden 400'e yakın taraftar beklenirken, Fethiyespor'da kırmızı kart cezalısı Cemal Şener ile Erok maçında sakatlanan Aykut Sarıdoğan bu maçta yer alamayacak. Fethiyespor'un İngiliz taraftarı ElainePatten, hazırlattığı pasta ile kulübe gelerek kaptan Erdi Bakırcı'ya sunup; “Erokspor maçı yenilgisini

unutun. Liderle oynanacak maçta hepimiz tribünden destek vereceğiz. Bu maçı 1-0 kazanacağız” ifadelerini kullandı. Fethiyespor Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Akyürek ve kaptan Erdi Bakırcı İngiliz taraftar ElainePatten'e teşekkür ederek; Fethiyespor, Kocaelispor maçını kazanıp zirve mücadelesini sürdürecek” dediler. Akyürek, “Pazar günü oynanacak maça tüm öğrenciler ücretsiz alınacak. Tüm taraftarları Fethiyespor'u desteklemeye davet ediyoruz” dedi. Çalışmalarını Ölüdeniz Tesislerinde sürdüren Fethiyespor'da Turgay An sakatlığı nedeniyle düz koşu yaparken; diğer oyuncuların hırslı olması dikkat çekti. Fethiyespor Teknik Direktörü Mustafa Ceviz de “Erokspor maçında yaptığımız hataları lider karşısında yapmayacağız. Tüm taraftarlarımızın desteği ile sahadan galip ayrılacağız” ifadelerini kullandı. Ceviz, “2. yarının ilk maçını

ciddi rakiplerimizden Erokspor ile deplasmanda oynadık. Rakibimiz takviyeleri ile daha da güçlendiklerini gördük. Ev sahibi avantajını iyi kullandılar. İlk yarım saatte dengeli bir oyun oldu. Bu dakikalarda pozisyon olarak üstünlüğümüz söz konusuydu… 30. dakikadan sonra üst üste yediğimiz 2 gol bizi üzdü, demoralize etti. Devre arasında oyuncularımızı toparlamaya çalıştık. İlk yarıda Aykut Sarıdoğan ciddi bir sakatlık geçirdi. Mecburi bir değişiklik yaptık. Biraz da mücadele gücümüz azaldı. Fakat iyi oynayan Erokspor haklı bir galibiyet aldı. 74. dakikada 10 kişi kaldık. Cemal Şener çift sarı karttan atıldı. Kötü bir oyun oynadık, bize yakışmadı. Çok iyi oynayıp da kaybettiğimiz bir maç olmadı. Kötü oynadık ve kazanamadık. Hakem triosunun da kötü yönetimi bizleri üzdü. Ben kenarda sarı kart gördüm, Başkan Yardımcımız Sayın İsmail Öztürk kırmızı kart ile atıldı. Hakkaniyetsiz çalınan düdükler ister istemez bizi gerdi. Fakat biz hakemin kötü yönetimini bahane etmiyoruz. Sezon başından bu yana sergilediğimiz en kötü performanstı. Bizim için de iyi olmayan bir hafta yaşadık” dedi. Erok deplasmanından eksik kalarak

döndük. Turgay da maç içerisinde adale sertleşmesi yaşadı. Çünkü sentetik bir zeminde oynadık. Turgay'ın durumuna da maç saatine kadar bakacağız. Kocaelispor maçının hazırlıklarına başladık. Ölüdeniz Tesislerinde çalışıyoruz. Rakibimiz lider geliyor. Aramızda 8 puan var. Biz bu farkı tekrar kapatmak istiyoruz. Kocaelispor'u gözümüzde büyütmüyoruz. Bunu futbolcularıma da söyledim. Bütün rakiplerimizi ciddiye alıyoruz ve saygı duyuyoruz. Kocaelispor'un lider olması futbol adına dikkat çekiyor. İnanılmaz bir taraftar desteği ile oynuyor. Taraftardan ricam bu tür maçlar takımımız ve şehrimiz için çok önemli. Hem bu maçta hem de diğer maçlarda bizlere daha fazla destek vermelerini rica ediyoruz. Cumartesi günü 13.30'da kendi evimizde oynayacağımız maçta bizi yalnız bırakmasınlar. Bütün eksikleri gidererek, kadromuzdaki genç arkadaşlarımızdan da yararlanarak; bu maça hazır vaziyette çıkmak istiyoruz. Bunun yanında transfer için gayret ediyoruz. Bu yönde çalışmalarımız sürüyor. İhtiyaçlarımız dahilinde 1-2 transfer daha yapacağız” ifadelerini Osman Benk kullandı.

KURUM ADI Kaymakamlık (0252) 614 10 01 Fethiye Belediyesi (0252) 614 10 20 Emniyet Müdürlüğü (0252) 614 42 59 Turizm Danışma Müdürlüğü (0252) 614 15 27 Devlet Hastanesi (0252) 613 35 46 PTT (0252) 614 12 12


www.fethiyehaberi.com

16 OCAK 2020 PERŞEMBE

7

İş Dünyasının Sorunları Görüşüldü

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası'nı (FTSO) ziyaret ederek, Fethiye iş dünyasının beklentilerini aldı, görevde olduğu 9 aylık dönemde yaptıkları hakkında bilgi verdi. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca beraberinde Başkan Yardımcısı Oğuz Bolelli ile birlikte 14 Ocak 2020 Salı günü Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret etti. Başkan Karaca'yı FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Başkan Yardımcısı Kemal Hıra Yönetim Kurulu Sayman Üyesi İbrahim Erdem, FTSO Yönetim Kurulu Üyeleri Fatih Tufan, Ramazan Dim, Halil İbrahim Öztürk, Şevket Süreyya Gürol, Emre Başaran, FTSO Meclis Üyesi Aydın Ertemli, FTSO Genel Sekreteri Ezgi Kullukçu kapıda karşıladı. Samimi bir ortamda geçen ziyarette Başkan Alim Karaca geciken iade-i ziyaret dolayısıyla FTSO yönetiminden hoşgörü isteyerek, “9 aylık süreç bizim için gerçekten zor bizim bir dönemdi. Bu süreçte Fethiye Belediyesi içinde finansı dengeledik, 44 milyon borç ödedik. Gerek Belediye'ye yapılan ziyaretler gerekse gece geç saatlere kadar süren çalışmalar nedeniyle sizlere

gelemedik, sizlerden özür diliyoruz. Ama artık ben Belediye'den çıktım, alanlardayım. Dün sanayideydim. Bugün buradayım. Sizleri sık sık ziyaret edeceğiz, sizleri dinleyeceğiz. Her yerde Ticaret ve Sanayi Odamızın yanındayız. Fethiyemiz için çözüm üretme noktasında hep beraber çalışacağız. Fethiye için yapılacak çok şey var. Her konuda ve her icraatımızda Fethiyemizin menfaatini düşünerek hareket edeceğiz.” diye konuştu. FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı da, Belediye Başkanı Alim Karaca'nın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Biliyoruz Yoğun bir tempoda Fethiye için çalışıyorsunuz. Ayağınıza sağlık.” dedi. Fethiye iş dünyasının ve FTSO üyelerinin çözüm bekleyen konularının ele alındığı ziyarette, Belcekız Palajı'nın işletmesinin yamaç paraşütünde iniş güvenliğinin sağlanması amacıyla FTSO'ya verilmesi, Hayvancılık İhtisas OSB kurulması, Kayaköy'de mübadele müzesi kurulması, Fethiye alabalığının tanıtımı, ikinci el araç alım satımı yapanların talep ettiği galericiler sitesinin yapılması, arıtma tesisi, Göcek'teki çekek yeri ve

marinalar, Körfez temizliği paspaturun güzelleştirilmesi gibi birçok konu görüşüldü. BELCEKIZ PLAJI İÇİN ÖNEMLİ OLAN UÇUŞ GÜVENLİĞİ Başkan Alim Karaca, Belcekız Plajı'nın işletmesinin MUÇEV'den alınarak FTSO'ya verilmesi gerektiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü; “MUÇEV bu konuda ısrarlı ama sadece Belcekız Plajı'nın değil tüm plajlarda gelirin Fethiye'de kalması gerekir. Ondan önemlisi iniş güvenliğinin sağlanması.” FTSO Başkanı Osman Çıralı da Babadağ'da uçuş güvenliğinin sağlandığını ancak yamaç paraşütü inişlerinde alandaki yoğunluk nedeniyle çok sayıda kaza yaşandığına dikkat çekerek, “Gelir önemli değil bizim için Belcekız Plajı'nda iniş güvenliğinin sağlanmasını istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Hayvancılık OSB için Belediye'nin de katkıda bulunmasını isteyen Osman Çıralı, bu konuda Başkan Karaca'dan olumlu yanıt aldı. Çıralı ayrıca alabalık üreticilerinin tanıtıma yönelik talebini ile galericilerin yer konusundaki taleplerini Belediye Başkanı Karaca'ya iletti.

Alim Karaca, arıtma tesisinin kapasitesinin iki katına çıkarılacağını belirten Alim Karaca, Belediye'nin faaliyetleri hakkında bilgi verirken şu bilgeleri aktardı: “Göcek'te kapalı pazar yeri yaptık. Üzümlü sosyal tesisini bitirdik. Faralya'nın sosyal tesisini bitirdik. Halk evini açtık. Patlangıç'taki pazar yerini kendi elektriğini üreten pazar yeri ihalesine çıkıyoruz. Problemli bütün asbest borularını değiştirdik. Dekoratif sokaklara önümüzdeki günlerde başlıyoruz. Tuzla Mahallesi'nin alt yapısı bitti. Foça Mahallesi tam anlamıyla şantiyeye döndü. 8 bin 500 metre çürüyen sağlıksız asbest borularını değiştiriyoruz. Elektrik hatlarını yerin altına alıyoruz. Dolgu sahasında tamamen elektrik hatlarını yerin altına alıyoruz. Bunların hepsi bu yıl olacak. Bunların hepsini de önceki yıllara oranla daha düşük maliyetlerle gerçekleştiriyoruz. 44 milyon lira borç ödedik. Fethiye en iyisine layık. Fetiye için yapılacak şeylerde siyaset olmaz. Fethiye'nin menfaatini düşünerek hareket ediyoruz.” Ziyaret karşılıklı hediyelerin verilmesi ve fotoğraf çekimi ile sonra erdi. Gülay Yılmaz


8

16 OCAK 2020 PERŞEMBE

www.fethiyehaberi.com

yapılmasını uygulamasına 01.01.2016 tarihinde başlanılmıştı.Bu defa, 19 Ekim 2019 Tarih ve 30923 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 511 Sıra No.lu Genel Tebliğle yapılan değişiklikle, uygulama kapsamı aşağıdaki şekilde genişletilmiştir. Elektronik tebligat uygulaması eskiden sadece vergi dairesi müdürlüklerinin kullanımına açıkken, yapılan yeni düzenlemeye göre, Gelir İdaresi Başkanlığının merkez ve taşra birimlerinin tamamı ile Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı da hazırladıkları belgeleri 01.01.2020 tarihinden itibaren elektronik ortamda mükelleflere tebliğ edebilecektir.Ayrıca, mal müdürlüklerine bağlı vergi dairesi müdürlüklerinde de 01.01.2020 tarihinde elektronik tebligat uygulamasına başlanacaktır. Buna göre, mal müdürlüklerine bağlı kurumlar vergisi mükellefleri ile ticari, zirai ve mesleki kazanç yönünden gelir vergisi mükellefiyeti bulunanlar (kazançları basit usulde tespit edilenlerle gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçiler hariç) elektronik tebligat kapsamına alınmıştır. E-BELGE VE E-DEFTER UYGULAMALARINDA KAPSAM GENİŞLETİLDİ 19.10.2019 Tarih ve 30923 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 3 Sıra No.lu Elektronik Defter Genel Tebliği ile yapılan değişikliklerle, e-defter uygulamasına ilişkin kapsam genişletilmiştir. Yukarıda belirtilen genel tebliğlerle yapılan düzenlemeler olarak belirlenmiştir. Buna göre, 30.12.2019 uyarınca, elektronik belge ve elektronik defter tarihinden itibaren vadesi geldiği halde vadesinde uygulamalarına ilişkin süreç ana hatlarıyla şu şekilde ödenmeyen amme alacaklarına aylık %1,6 oranı ilerleyecektir:2018 hesap dönemi brüt satış hasılatı esas alınarak gecikme zammı hesaplanacaktır. 10 Milyon TL ve üzerinde olan mükellefler 01.01.2020 Vadesi 30.12.2019 tarihinden önce geldiği halde tarihinden itibaren, 2018 veya 2019 hesap dönemleri ödenmeyen amme alacaklarına; 30.12.2019 tarihine brüt satış hasılatı 5 Milyon TL ve üzerinde olan kadar geçen süre için anılan tarihlerde geçerli olan mükellefler 01.07.2020 tarihinden itibaren, 2020 veya oranlarda, 30.12.2019 tarihinden sonra aylık %1,6 müteakip hesap dönemleri brüt satış hasılatı 5 Milyon oranında gecikme zammı hesaplanacaktır.Ayrıca, TL ve üzerinde olan mükellefler, ilgili hesap dönemini Vergi Usul Kanunu'nun 112/3 maddesine göre izleyen yılın yedinci ayının başından itibaren, ehesaplanan Gecikme Faizi ile 371/5 maddesi Fatura uygulamasına geçmek zorundadır. uyarınca hesaplanan Pişmanlık Zammının oranı, e-Arşiv Fatura uygulamasına dahil olmayan gecikme zammının oranına bağlanmış olması mükelleflerce; 01.01.2020 tarihinden itibaren vergi nedeniyle; 30.12.2019 tarihinden itibaren Gecikme Faizi ve Pişmanlık Zammının oranı aylık %1,6 olarak mükellefi olmayanlara düzenlenecek faturaların vergiler dahil toplam tutarının 30.000.- TL'nı aşması uygulanacaktır. yahut vergi mükelleflerine düzenlenecek faturaların 7186 sayılı Kanunla Gelir Vergisi Kanunu'na vergiler dahil toplam tutarının 5.000.- TL'nı aşması eklenen geçici 90. maddede yapılan düzenlemeyle; durumunda, söz konusu faturalar e-Arşiv Fatura gerçek veya tüzel kişilerin yurt dışında veya yurt olarak GİB Portalleri üzerinden düzenlenecektir. içinde bulunan ve yasal kayıtlarında yer almayan Vergiden muaf olmayan serbest meslek erbabından para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye 01.02.2020 tarihi itibarıyla faaliyetine devam etmekte piyasası araçlarını 31.12.2019 tarihine kadar beyan olanlar 01.06.2020 tarihine kadar, 01.02.2020 edilerek üzerinden %1 oranında vergi ödenmek tarihinden sonra faaliyete başlayanlar işe başladıkları suretiyle, mükelleflerimize Varlık Barışından ayı izleyen 3 üncü ayın sonuna kadar e-Serbest yararlanma olanağı sağlanmıştı.30 Aralık 2019 Tarih Meslek Makbuzu uygulamasına geçmesi ve 30994 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 1948 gerekmektedir. 2018 yılı hasılatı 10 Milyon TL'nı sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla, söz konusu geçenlerin 01.01.2020 tarihinden itibaren, 2018 ya da düzenlemede yer alan süreler bitimi tarihinden itibaren 6 ay uzatılmıştır. Buna göre, 31.12.2019 olan 2019 yılı hasılatı 5 Milyon TL'nı geçenlerin 01.01.2021 tarihinden itibaren, 19.10.2019 itibarıyla beyan ve bildirim süreleri 30.06.2020 tarihine, Türk Ticaret Kanununun 397. maddesinin dördüncü 31.01.2020 olan ödeme süresi ise 31.07.2020 fıkrası uyarınca bağımsız denetime tabi olan tarihine uzatılmıştır. şirketlerin 01.01.2020 tarihinden itibaren, 2020 ve Hazine ve Maliye Bakanlığınca yayımlanan 512 müteakip yıllarda bağımsız denetime tabi olma Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğiyle; 2019 yılı için yeniden değerleme oranı %22,58 olarak tespit şartlarını sağlayan mükelleflerin ise şartların sağlandığı yılı takip eden yılın başından itibaren eve ilan edilmiştir. Bu oran, 2019 yılına ait son geçici Defter uygulamasına geçmesi zorunlu kılınmıştır. evergi dönemi için de uygulanacaktır. Bunun yanı sıra Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye, e-Serbest Meslek birçok vergi kanununda yer alan had ve miktarların Makbuzu, e-Müstahsil Makbuzu, e-Gider Pusulası, eartışında yeniden değerleme oranına atıf yapılmakta bilet, e-Sigorta Komisyon Gider Belgesi, e-Sigorta olup, söz konusu artışlarda tespit ve ilan edilmiş Poliçesi, e-Döviz Alım Satım Belgesi ve e-Dekont bulunan %22,58 oranının dikkate alınması belgelerine ilişkin olarak tebliğde yapılan gerekmektedir.Bu çerçevede; Özel Tüketim Vergisi, açıklamaların ayrıntısına verilen bağlantıdan göz Özel İletişim Vergisi, Veraset ve İntikal Vergisi atabilirsiniz. Kanunu, Belediye Gelirleri Kanunu, Motorlu Taşıtlar https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/10/20191 Vergisi Kanunu, Damga Vergisi Kanunu, Emlak 019-5.pdf Vergisi Kanunu, Harçlar Kanunu, Gelir Vergisi 01.01.2020 tarihinden itibaren başlayan Kanunu ile Vergi Usul Kanununda yer alan 2020 yılında uygulanacak had ve miktarlar tebliğler yoluyla vergilendirme dönemi gelir ve kazançlarına belirlenmiş olup, söz konusu tebliğlere şu bağlantıdan uygulanmak üzere; kurum kazancının, ticari kazancın ve serbest meslek kazancının tespitinde, faaliyetleri ulaşabilirsiniz. https://www.resmigazete.gov.tr/fihrist?tarih=2019-12- kısmen veya tamamen binek otomobillerin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olanların 27&mukerrer=2 bu amaçla kullandıkları hariç olmak üzere, kiralama VERGİ USUL KANUNUNDA YER ALAN MAKTU yoluyla edinilen binek otomobillerin her birine ilişkin HADLER İLE CEZA MİKTARLARI YENİDEN aylık kira bedelinin 5.500.- TL'na kadar olan kısmı DEĞERLEME ORANINDA ARTIRILDI Vergi Usul Kanununun mükerrer 414. maddesinin vergi matrahının saptanmasında gider olarak dikkate alınabilecektir.Kiralanan binek otomobillerin aylık kira üçüncü fıkrasında, “Bu Kanunda yer alan maktu bedelinin 5.500.- TL'nı aşması durumunda, 5.500.hadler ile asgari ve azami miktarları belirtilmiş olan TL'lık kısım gider olarak kabul edilecek, bu tutarı para ile ödenecek ceza miktarları, her yıl bir önceki aşan kısım ise Kanunen Kabul Edilmeyen Gider yıla ilişkin olarak bu Kanun uyarınca belirlenen (KKEG) olarak dikkate alınacaktır. yeniden değerleme oranında artırılmak suretiyle Diğer taraftan, Katma Değer Vergisi Kanununun uygulanır. Bu şekilde hesaplanan maktu had ve “İndirilemeyecek Katma Değer Vergisi” başlıklı 30/d miktarların yüzde beşini aşmayan kesirler dikkate alınmaz. Cumhurbaşkanı, bu suretle tespit edilen had maddesi uyarınca, Gelir Vergisi Kanunu ile Kurumlar Vergisi Kanununa göre kazancın tespitinde indirimi ve miktarları yarısına kadar artırmaya veya indirmeye, nispi hadleri ise iki katına kadar artırmaya kabul edilmeyen giderlere ilişkin ödenen katma değer vergisi indirim konusu yapılamaz. Bu nedenle, her bir veya yarısına kadar indirmeye veya tekrar kanuni binek otomobil için aylık 5.500.- TL'nı aşan kira seviyesine getirmeye yetkilidir.” hükmü yer tutarına isabet eden KDV'nin de indirim konusu almaktadır.2019 yılı için yeniden değerleme oranı yapılmayarak, KKEG olarak dikkate alınması gerekir. %22,58 olarak tespit edilmiştir. Yukarıda yer alan SIFIR BİNEK OTOMOBİL ALIMINDA ÖDENEN hüküm uyarınca, 01.01.2020 tarihinden itibaren ÖTV VE KDV'NİN GİDER YAZILMASINA SINIRLAMA uygulanacak olan had ve miktarlar %22,58 oranında GETİRİLDİ artırılmak suretiyle belirlenmiş olup, uygulanacak 7194 sayılı Kanunla, Gelir Vergisi Kanununda tutarları gösteren Ekli Listeye şu linkten ulaşabilirsiniz.https://www.gib.gov.tr/sites/default/files/ yapılan düzenlemeyle binek otomobillerin fileadmin/user_upload/Tebligler/VergiUsul_Kanunu/51 edinilmesinde yüklenilen ÖTV ve KDV tutarları toplamının, gelir ve kazancın tespitinde doğrudan 3_serno_vukgenteb_ek.pdf HARÇLAR KANUNUNA BAĞLI TARİFELERDEKİ gider unsuru olarak indirimine sınırlama getirilmiştir. 01.01.2020 tarihinden itibaren başlayan MAKTU HARÇLAR VE HADLER YENİDEN vergilendirme dönemi gelir ve kazançlarına DEĞERLEME ORANINDA ARTIRILDI uygulanmak üzere; kurum kazancının, ticari kazancın Hazine ve Maliye Bakanlığınca yayımlanan 84 ve serbest meslek kazancının tespitinde, faaliyetleri Seri No.lu Harçlar Kanunu Genel Tebliğiyle; Kanuna kısmen veya tamamen binek otomobillerin bağlı tarifelerde yer alan ve 2019 yılında uygulanan kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olanların maktu harçlar (maktu ve nispi harçların asgari ve bu amaçla kullandıkları hariç olmak üzere, binek azami miktarlarını belirleyen hadler dahil) 2019 yılı otomobillerin edinilmesinde yüklenilen ÖTV ve KDV için %22,58 olarak belirlenen yeniden değerleme tutarları toplamının en fazla 140.000.- TL'ye kadar oranında artırılmıştır. Artırılan bu tutarlar 1/1/2020 olan kısmı vergi matrahının saptanmasında gider tarihinden itibaren uygulanmak üzere Tebliğ ekindeki olarak dikkate alınabilecektir. Aşan kısmın KKEG tarifelerde gösterilmiştir. Söz konusu tarifeye olarak dikkate alınması gerekir. aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. BİNEK OTOMOBİL KULLANIM GİDERLERİNİN https://www.gib.gov.tr/sites/default/files/fileadmin/mev YAZILMASINA SINIRLAMA GETİRİLDİ. zuatek/HKTeb84_ek.pdf 01.01.2020 tarihinden itibaren başlayan ELEKTRONİK TEBLİGATIN KAPSAMI vergilendirme dönemi gelir ve kazançlarına GENİŞLETİLDİ. uygulanmak üzere; kurum kazancının, ticari kazancın 456 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Tebliğiyle yapılan düzenleme çerçevesinde; Vergi Usul Kanunu ve serbest meslek kazancının tespitinde, faaliyetleri hükümlerine göre vergi dairesi müdürlüklerince tebliği kısmen veya tamamen binek otomobillerin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olanların gereken evraka ilişkin tebligatın elektronik ortamda bu amaçla kullandıkları hariç olmak üzere, binek

NEVZAT KÜÇÜKDÖĞERLİ MALİ MÜŞAVİR EKONOMİST

nevzatdogerli@hotmail.com

YENİ YIL İLE BİRLİKTE BAŞLAYAN BAZI VERGİ UYGULAMALAR Gerek 7194 sayılı Yasayla yapılan düzenlemelerle olsun, gerekse Cumhurbaşkanı Kararıyla veya Genel Tebliğlerle yapılan değişikliklerle olsun, yeni yılda başlayacak uygulamaların üzerinde durarak, ana hatlarıyla sizleri bilgilendirmeye çalışacağım. VERGİ ÖDEMELERİ ARTIK KAMU BANKALARINA YAPILACAK. Gelir İdaresi Başkanlığı özellikle son yıllarda dijital dönüşümünü gerçekleştirerek, e-beyanname, edefter, e-fatura gibi hayatımızı kolaylaştıran uygulamalarıyla tebrik ve teşekkürlerimizi hak ediyor. Artık, mükelleflerin ve meslek mensubu mali müşavirlerin neredeyse vergi dairesine gitmesi gerekmiyor.Vergi ödemelerinin banka vasıtasıyla yapılması da hayatımızı kolaylaştıran uygulamalardan birisi, ancak bu konuda konforumuz biraz azalacak gibi görünüyor. Şimdiden uyarayım, 2020 yılında bazı vergilerde özel bankaların vergi tahsil yetkisi kaldırıldı.2020 yılında Muhtasar, KDV, Geçici Vergi, Kurumlar Vergisi, Ticari Zirai ve Mesleki Kazanca ait Gelir Vergisi, ÖTV, Damga Vergisi, BSMV gibi vergilerin ödemeleri ya vergi dairesi veznesinden yahut kamu bankaları ve Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş.'den (PTT) yapılacak olup, mükelleflerin herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmaması için şimdiden önlemlerini almalarını öneriyorum. Ancak, kredi kartı ile tahsilat yapılması uygun bulunan; Gayrimenkul/Menkul sermaye iradı, Ücret, Diğer kazanç ve iratlardan kaynaklı gelir vergisi, Motorlu Taşıtlar Vergisi, Trafik İdari Para Cezası, Karayolları Taşıma Kanunu İdari Para Cezası, geçiş ücreti ve idari para cezası, diğer idari para cezaları, Mali yapılandırma kanunları (6736, 7020, 7143 gibi), 6183 sayılı Kanun kapsamında taksitlendirilmiş borçlar, Tapu Harcı, yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı, öğrenim kredisi ve katkı kredi borçları, pasaport harcı ve değerli kağıt bedeli, sürücü belgesi harcı ve değerli kağıt bedeli, T.C. kimlik kartı bedeli, yurt dışına çıkış harcı, Göç İdaresi ikamet harcı, ikamet tezkeresi defter satış bedeli, tek giriş vize harcı, ecrimisil gelirleri, Veraset ve İntikal Vergisi borçlarının, hem kamu hem de özel bankalar vasıtasıyla kredi kartı kullanılmak suretiyle tahsil edilmesine devam edilecektir. ALACAK VE BORÇ SENETLERİNE UYGULANAN REESKONT FAİZ ORANI %18,25'TEN %13,75'E DÜŞÜRÜLDÜ 238 Seri No.lu Vergi Usul Kanunu Tebliğinde yer alan açıklamalar uyarınca; işletmelerin dönem sonlarında bilançolarında yer alan senede bağlı alacak ve borçlarının değerleme gününde kıymetlerine irca edilmesi sırasında uygulanacak reeskont faiz oranı olarak, T.C. Merkez Bankasının avans işlemleri için belirlediği faiz oranı dikkate alınmaktadır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayımlanan tebliğlerle; 29.06.2018 tarihinde 19,50 olarak belirlenen avans işlemlerinde uygulanacak faiz oranı, 2019 yılı içerisinde iki defa indirilmiştir. Söz konusu faiz oranı önce 11.10.2019 tarihinde %18,25'e, daha sonra 21.12.2019 tarihinde %13,75'e düşürülmüştür. Bu çerçevede, iktisadi işletmelerin bilançolarında yer alan alacak ve borç senetlerinin üzerinde faiz oranı yazılı değilse, 2019 yılına ilişkin dönem sonu işlemleri ile 2020 yılı geçici vergi dönemlerinin sonunda, alacak ve borç senetlerine uygulanacak reeskont faiz oranı %13,75 olacaktır. Senetlerin döviz cinsinden olması ve üzerinde faiz oranının yazılı olmaması durumunda ise, reeskont faiz oranı olarak LİBOR faiz oranı dikkate alınacaktır. TECİL FAİZİ ORANI YILLIK %19'DAN %15'E DÜŞÜRÜLDÜ Yıllık %19 olarak uygulanmakta olan tecil faizi oranı 30.12.2019 tarihinden itibaren yıllık %15 olarak belirlenmiştir. 6183 sayılı Kanunun 48 inci maddesine istinaden, 30.12.2019 tarihinden itibaren yapılacak müracaatlara dayanılarak tecil edilecek amme alacaklarına yıllık %15 oranında tecil faizi uygulanacaktır.30.12.2019 tarihinden önceki müracaatlara dayanılarak tecil edilecek olan amme alacaklarına; müracaat tarihlerinden 29.12.2019 tarihine kadar geçen süre için geçerli olan oranlarda, 30.12.2019 tarihinden itibaren de yıllık %15 oranında tecil faizi uygulanması gerekmektedir. Aynı şekilde, 30.12.2019 tarihinden önce tecil edilmiş ve tecil şartlarına uygun olarak ödenmekte olan amme alacaklarının bu tarihten sonra ödenmesi gereken taksit tutarlarına; 29.12.2019 tarihine kadar geçen süre için geçerli olan oranlarda, 30.12.2019 tarihinden itibaren de yıllık %15 oranında tecil faizi uygulanacaktır. GECİKME ZAMMI, GECİKME FAİZİ VE PİŞMANLIK ZAMMI ORANI AYLIK %2'DEN %1,6'YA DÜŞÜRÜLMÜŞTÜR 30 Aralık 2019 Tarih ve 30994 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 1947 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Gecikme Zammı Oranı 30.12.2019 tarihinden itibaren uygulanmak üzere aylık %1,6

otomobillere ilişkin (yakıt, tamir bakım, sigorta vb) giderlerin en fazla %70'i gider olarak indirilebilecektir. Bu durumda, kiralama yoluyla edinilen veya işletmeye dahil olan ve işte kullanılan binek otomobillerin kullanımına ilişkin giderlerin %30'unun Kanunen Kabul Edilmeyen Gider (KKEG) olarak dikkate alınması gerekmektedir. Ayrıca, Katma Değer Vergisi Kanununun 30/d maddesi uyarınca, KKEG olarak dikkate alınan binek otomobil giderlerine ilişkin olarak ödenen katma değer vergisinin de indirim konusu yapılmayarak, KKEG olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. BİNEK OTOMOBİL AMORTİSMAN GİDERLERİNİN YAZILMASINA SINIRLAMA GETİRİLDİ 7194 sayılı Kanunla, Gelir Vergisi Kanunu'nda yapılan düzenlemeyle, binek otomobillerin amortisman giderlerinin, gelir ve kazancın tespitinde gider unsuru olarak indirimine sınırlama getirilmiştir. 01.01.2020 tarihinden itibaren başlayan vergilendirme dönemi gelir ve kazançlarına uygulanmak üzere; faaliyetleri kısmen veya tamamen binek otomobillerin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olanların bu amaçla kullandıkları hariç olmak üzere, kurum kazancının, ticari kazancın ve serbest meslek kazancının tespitinde; ÖTV ve KDV hariç binek otomobilin ilk satın alma bedelinin en fazla 160.000.- TL'na, ÖTV ve KDV'nin binek otomobilin maliyet bedeline eklendiği veya ikinci el olarak alınan binek otomobillerde maliyet bedelinin en fazla 300.000.TL'na, Kadar olan kısmı için ayrılan amortismanlar gider yazılabilecek, bu tutarları aşan kısımlar varsa ve aşan kısımlar için amortisman ayrılması halinde KKEG olarak dikkate alınması gerekecektir. Dikkat edilecek olursa, belirli bir tutarın üzerinde lüks olarak değerlendirilecek sınıftaki binek otomobillere ilişkin olarak yapılan bu düzenlemede, amortisman ayrılmasına yönelik olarak herhangi bir sınırlama veya düzenleme getirilmemekte ancak ayrılacak amortismanların gider yazılabilecek kısmına bir üst limit konulmaktadır. Bu veriler çerçevesinde, söz konusu tutarları aşan binek otomobil satın alan mükellefler; kanunen kendilerine gider yazılmasına müsaade edilen tutarlar üzerinden amortisman ayırmaya başlama yolunu seçebileceği gibi, satın alınan otomobillerin maliyet bedelinin tamamı üzerinden amortisman ayırmak ancak belirlenen tutarları aşan kısmını KKEG olarak dikkate almak yoluna gidebilir. Örnek vermek gerekirse, 2020 yılı Ocak ayında ikinci el 500.000.- TL'lık binek otomobil alan mükellefin anılan yıl için 100.000.- TL amortisman ayırma hakkı bulunmakla birlikte, 2020 yılı kazancının tespitinde bu tutarın ancak 60.000.- TL'nı gider olarak kazancından düşebilecektir. Bu durumda, mükellef daha işin başında amortismana tabi tutulacak tutarı 300.000.- TL olarak kabul edip, 5 yıl süreyle her yıl %20 oranında 60.000.- TL amortisman ayırıp gider yazabileceği gibi, toplam maliyet bedeli olan 500.000.- TL üzerinden %20 oranında olmak üzere her yıl 100.000.- TL amortisman ayırıp, ancak bunun sadece 60.000.- TL'nı gider yazıp, geriye kalan 40.000.- TL'nı ise KKEG olarak dikkate alabilir. Söz konusu binek otomobilin elden çıkarılması durumunda, satılan iktisadi kıymetin net değerinin ne olacağı ve satıştan elde edilen karın hesaplanması konusunda herhangi bir karışıklık yaşanmaması açısından, mükelleflerin gider yazılabilecek kısım kadar amortisman ayırmasının daha doğru olacağını düşünmekteyim. Diğer taraftan, 2020 öncesinde işletmenin aktifine girmiş bulunan binek otomobillere ilişkin olarak, 2020 yılı ve sonrasında ayrılacak amortisman giderlerinin bu sınırlama kapsamına girmemesi gerektiği düşünülmekle beraber, konuya ilişkin olarak bakanlık tarafından yapılacak açıklamaların takip edilmesinde fayda bulunmaktadır. VERBİS'E KAYIT SÜRESİ UZATILDI 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun 16. maddesi gereği, kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişiler, veri işlemeye başlamadan önce Veri Sorumluları Siciline kaydolmak zorundadır. Veri Sorumluları Sicili, Kişisel Verileri Koruma Kurulu gözetiminde Başkanlık tarafından kamuya açık olarak tutulmaktadır. Bu amaçla oluşturulan ve kısa adı VERBİS olan Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemine, kayıt yükümlülüğü kapsamındaki veri sorumlularınca işlemekte oldukları kişisel verilerle ilgili bilgi girişi yapılması gerekmektedir. Sicile kayıt yükümlülüğü, kişisel veri işlemekte olan gerçek veya tüzel kişiler için Kanunla getirilmiş bir yükümlülük olup, bu yükümlülüğe uyulmaması halinde yaptırım öngörülmüştür. Kişisel Verileri Koruma Kurulu, kayıt ve bildirim yükümlülüğünü yerine getirmek amacıyla yapılan başvuruların yoğunluğu sonucunda görülen sıkıntılar üzerine, veri sorumlularının sicile kayıt tarihlerini uzatmak yoluna gitmiştir. Söz konusu Kurul Kararına ilişkin yapılan duyuruya aşağıda verilen bağlantıdan ulaşılabilirsiniz. ÜCRET GELİRİNİN VERGİLENDİRİLMESİNE YÖNELİK DÜZENLEMELER YAPILDI. 01.01.2020 tarihinden itibaren elde edilen ücret gelirlerine uygulanmak üzere yürürlüğe girmiştir. Bu durumda, 2020 yılında kaç işverenden elde edilirse edilsin (gelir vergisi tarifesinin 4. Diliminde yazılı) 600.000.- TL'nı aşan ücret geliri elde edenlerin, 2021 yılının Mart ayında söz konusu ücret gelirleri için gelir vergisi beyannamesi vermeleri gerekecektir. Başka gelirleri için beyanname verilmesi halinde, söz konusu 600.000.- TL'nı aşan ücret gelirlerinin de beyana dahil edilmesi gerekecektir. Diğer taraftan, birden fazla işverenden ücret almakla birlikte, birden sonraki işverenden alınan ücretlerin toplamının (gelir vergisi tarifesinin ikinci diliminde yazılı olan tutarı) 49.000.- TL'nı aşması durumunda da izleyen yıl söz konusu ücretler için gelir vergisi beyannamesi verilmesi gerekmektedir. Buna göre, 2020 yılında elde edilen ücret gelirlerinin gelir vergisi beyanına konu olmaması için; kaç işverenden elde edilirse edilsin ücret gelirleri toplamının 600.000.- TL'nın altında kalması, aynı zamanda birden fazla işverenden ücret geliri elde ediliyorsa ikinci işverenden elde edilen ücret gelirinin de 49.000.TL'nın altında kalması gerekmektedir.


www.fethiyehaberi.com

16 OCAK 2020 PERŞEMBE

9

2. Sahil Bandı’nda bulunan işletmelerin kiralanması ve diğer işlemleri için müracaat ediniz.

ADRES: Atatürk Caddesi No: 107 Likya İş Mrkz. Cumhuriyet Mah. Fethiye/ MUĞLA Telefon : +90252 614 73 99 Faks : +90252 614 73 99 E- Mail : info@buba-invest.com satis@buba-invest.com


10

16 OCAK 2020 PERŞEMBE

Tarihtne Bugü

www.fethiyehaberi.com

16/01/1992: Halkın Emek Partisi (HEP) kökenli Hatip Dicle ve Leyla Zana Sosyal Demokrat Halkçı Parti'den (SHP) istifa etti. 16/01/1996: Şırnak, Güçlükonak'ta bir minibüsün kurşunlanarak yakılması sonucu 11 kişi öldü. Bölge yetkilileri eylemi PKK'nin, PKK ise korucuların yaptığını ileri sürdü. 16/01/1996: "Avrasya" feribotu silahlı eylemciler tarafından 177 yolcu ve 55 mürettebatıyla Trabzon limanında rehin alındı ve kaçırıldı. Eylemciler Çeçenistan sorununa dikkat çekmek istediklerini söylediler. 16/01/2006: Mehmet Ali Ağca, askerlik işlemlerini yaptırmak üzere avukatı Mustafa Demirbağ ile GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesine gitti. Demirbağ, muayene sonucu Ağca'ya ''askerliğe elverişsiz'' raporu verildiğini bildirdi.

Sağlık Sepeti OTİZM VE BESLENME İLİŞKİSİ Sağlıklı yaşam bilincinin gelişmesine katkı sağlamak, toplumu beslenme ve sağlık alanlarında bilimsel ve güvenilir bilgiyle aydınlatmak üzere birçok önemli projeyi hayata geçiren Sabri Ülker Vakfı'nın ebeveynlerin çocuklarının sağlıklı gelişimini takip edebilmesi için sunduğu

Müdür Akıl hastanesine yeni atanan müdür hastaneyi dolaşmaya karar vermiş. dolaşırken hastanesinin dışarıya bakan duvarının dibinde bir grup akıl hastasının tek sıra olup duvardaki bir delikten baktıklarını görmüş. merak içinde yanlarına giderek :

iGrow, yenilenen yüzü ve ele aldığı birçok konuyla anne babalara rehber oluyor.

-yahu hepiniz toplanmış burada ne yapıyorsunuz.

sorulara yanıt veriyor. Otizmin çocuktan çocuğa farklılık gösteren belirtileri, çok küçük

-hiçbir şey yapmıyoruz sadece bu delikten dışarı bakıyoruz...

yaşlarda ortaya çıkabiliyor. Bu çocuklarda genel olarak iletişim ve konuşmada yaşıtlarına

Bunun üzerine müdür hastaları kenara iterek : -durun birde ben bakayım, demiş ve delikten dışarıya doğru bakmış. birde ne görsün delik kapalı ve hiçbir şey görünmüyor. hiddetle akıl hastalarına dönerek : -yahu, demiş, ben baktım bu delikten dışarı bir şey görünmüyor peki siz ne görüyorsunuz : -deliler hep bir ağızdan müdür bey, demiş. biz yıllardan beri bakıyoruz bir şey göremedik siz bir bakışta nasıl göreceksiniz ki.

Ebeveynlere güvenilir ve bilimsel bir bilgi kaynağı sunan iGrow, bu kez çocukların yaşamının ilk yıllarında ortaya çıkabilen, sosyal beceriler, davranışlar, konuşma ve iletişim zorluklarıyla kendini gösterebilen, karmaşık bir sorun olan otizm konusunda merak edilen

göre gerilik gözleniyor ve otizm tanısı çeşitli gelişim testleri uygulanarak koyuluyor. Erken tanı ve uygun eğitimle çocuklarda, otizm belirtileri büyük oranda kontrol altına alınabiliyor, gelişimde büyük ilerleme kaydedilebiliyor ve hatta ergenlik döneminde bu çocukların yaşıtlarından farkı kalmıyor. Yapılan araştırmalar, temel nedeni kesin olarak bilinmeyen otizmin, genetik temelli olabildiğini ve çevresel etmenlerin de bu sorunun ortaya çıkmasında rol oynayabildiğini gösteriyor. Anne ve babanın geç yaşta çocuk sahibi olması, bebeğin düşük doğum ağırlığıyla dünyaya gelmesi, annenin gebelik sırasında virüse maruz kalması veya ilaç kullanması, ailede otizm öyküsü ve cinsiyetin erkek olması gibi etmenler otizm için risk oluşturabiliyor. Otizmin tedavisi çocukların yaşadığı zorlukları

Gezelim Görelim Damlataş Mağarası-Antalya Damlataş Mağarası; Alanya ilçesine 1 kilometre uzaklıkta yer alan ve oluşum süreci çok eskilere dayanan bir mağaradır. Mağara sayesinde birçok astım hastasının iyileştiğine inanılmış hatta bu neredeyse kanıtlanmış bir gerçek olarak kabul edilmiştir. Mağara 1948 senesinde, Alanya İskelesi yapılırken işçilerin kayaları dinamit yerleştirerek patlatmalarının sonucunda bulunmuştur. İşçiler mağaranın içerisine girdiklerinde çok sayıda sarkıt ve dikitler ile karşılaşmışlardır. Aynı zamanda yaklaşık olarak 200 metrekarelik bir alanı kaplayan mağaranın derinliğinin 15 metre olduğu da bilinmektedir. Mağaranın orta kısmına gelmek için öncelik ile yaklaşık olarak 50 metrelik bir geçitten geçmek gerekir. Ayrıca mağaranın iç ısısının yaz – kış değişmeyerek her daim 22 derecede kaldığını da belirtmek gerekir. Damlataş Mağarası'nın oluşumunun 15.000 yıl önceye kadar dayandığına inanılmaktadır. Yağmur yağdığı zamanlarda mağaranın tavan bölgesinden kireçli su akmaktadır. Bu sular gerek mağaranın ısısı gerek ise mağarada ki nem oranından dolayı zaman içerisinde sarkıtları oluşturmuştur. Aynı zamanda damlaların yerde birikmesi sonucunda da birikintiler donarak dikitleri oluşturmuştur. Mağaranın uzun zamanlar önce deniz sularının kayaları aşındırması sonucu oluştuğu bilinmektedir.

azaltarak yeni beceriler geliştirmesine yardımcı oluyor. Bu nedenle tanı sonrasında mümkün olan en kısa sürede tedaviye başlanması gerekiyor. Otizmli çocukların karşılaştığı zorluklar farklı olabileceğinden tek bir tedavi yaklaşımı da bulunmuyor. Farklı eğitimler, terapi ve tedavi yaklaşımları uygulanıyor ve bu yöntemlere her geçen gün yenileri ekleniyor. Beslenme ve diyet uygulamaları, otizmde tek başına bir tedavi yaklaşımı olarak değerlendirilmese de otizmin semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir, çocukların ideal büyüme ve gelişmeleri için de çok önemlidir. Aynı zamanda beyin-bağırsak arasındaki iletişimin otizmin gelişmesinde rol oynayabildiğine dair veriler mevcuttur. Beslenme otizm semptomlarını azaltabildiği gibi otizm semptomları da çocuğun beslenme düzenini olumsuz etkileyebilir. Olgun insan güzel

Gökyüzünde bulunan yıldızların

söz söyleyen değil, söylediğini

sayısı dünya

yapan ve yapabileceklerini

üzerinde yer alan çöldeki kum

söyleyen adamdır.

taneciklerinin sayısından bile

Confucius

fazladır.

BURÇLAR Koç (21 Mart - 19 Nisan)

Terazi (23 Eylül - 22 Ekim) Sabah saatlerinde yeni başlangıçlar yapmak için

İkili ilişkileriniz gündeminizi fazlasıyla etkileyebilir. Sabah saatlerinde akıcı koşullar söz konusu. Gün içinde uyum ve denge arayışı içinde olabilirsiniz. İlerleyen saatlerde güçlü değişim isteği hissedebilirsiniz. Sizi uğraştıran durumlara karşı dikkatli olmalısınız. Çalışma hayatınızdaki sorumluluklarınız artabilir.

şartlar daha uygun. Kişisel açıdan önem verdiğiniz konularla ilgilenebilirsiniz. İmaj değişikliği için uygun bir gündesiniz. İlişkilerinizde daha özgürlük arayışında olabilirsiniz. Yaratıcılığınızı ilgilendiğiniz alanlara yönlendirebilirsiniz.

Boğa (20 Nisan - 20 Mayıs) Bugün ortaklı para konuları gündeminizi etkileyebilir. Kriz

Akrep (23 Ekim - 21 Kasım) Sabah saatlerinde harcamalarınıza dikkat etmeniz

yaratan koşullara karşı dikkatli olmalısınız. Endişe duyduğunuz konular karşısında tepkilerinizi ortaya koyabilirsiniz. Öğleden sonraki zamanlarda özgürleşme isteği içinde olabilirsiniz. Arkadaşlarınızla birlikte program yapmak size iyi gelebilir. Gün içinde oluşan duygusal olaylar sizi sıkabilir.

İkizler (21 Mayıs - 21 Haziran) Yeni keşifler içerisine girmek isteyebilirsiniz. Sabah saatlerinde keyif aldığınız konulara yönlenebilirsiniz. Yabancılarla ilgili konular gündeminize gelebilir. Düşüncelerinizi paylaşmak için gün içinde arkadaşlarınızla buluşabilirsiniz. Bugün bütünü görmek ve karar almak sizin için çok daha kolay olacak.

Yengeç (22 Haziran - 22 Temmuz) İş hayatınızdaki sorumluluklarınızın üstesinden çok daha rahat geleceğiniz bir gündesiniz. Önemli işlerinizi sabah saatlerinde toparlamanız sizin için çok daha iyi olacaktır. Öğleden sonra farklı konulara yönelmek isteyebilirsiniz. Gün içinde sağlığınıza dikkat etmeniz gereken koşullar oluşabilir.

Aslan (23 Temmuz - 22 Ağustos) Bugün sosyal konularla ilgilenmek isteyebilirsiniz. Sabah saatlerinde keyif aldığınız uğraşlarınız için harcamalar yapabilirsiniz. İlişkilerinizde abartılı olmamaya çalışın. Gelecek ümitlerinizle ilgili yeni gelişmeler olabilir. İlerleyen saatlerde kendinizi çok daha özgür hissedebilirsiniz. İşten gelen destekler sizi rahatlatacaktır.

Başak (23 Ağustos - 22 Eylül) Bilemediğiniz konular nedeniyle işlerinizde aksamalar

yaşayabilirsiniz. Kontrolünüzü kaybetmemeye özen göstermelisiniz. Gün içinde içsel süreçler yaşayacağınız zamanlar olabilir. Sabah saatlerindeki akıcı koşullar söz konusu. İlerleyen zamanlarda kendinizi daha özgürlük hissi içinde bulabilirsiniz. Ani kararlar almayın.

gerekebilir. İfadelerinizde abartıya kaçmamalısınız. Maddi kaynaklarınızla ilgili gelişmeler gündeminizi meşgul edebilir. Gün içinde kişisel yeteneklerinizi kullanmanız işlerinizi kolaylaştıracaktır. İş hayatınızda başkalarından alacağınız destekleri doğru kullanmalısınız.

Yay (22 Kasım - 21 Aralık)

Yakın çevrenizdeki kişilerle ilgili gelişmeler gündeminizi etkileyebilir. İş hayatınızda yoğun bir iletişimin olduğu zamanlar içindesiniz. Düzenlenen eğitimlere katılabilirsiniz. Çalışma hayatınızdaki sorumlu olduğunuz konularda kendinizi çok daha iyi ifade edeceğiniz bir gündesiniz. Endişe duyduğunuz konularla ilgilenmek zorunda kalabilirsiniz.

Oğlak (22 Aralık - 19 Ocak) Bugün sabah saatlerinde evde dinlenmek isteyebilirsiniz. Gün içinde ailevi konular gündeminize gelebilir. Babanızla ilgili konulara dikkatli yaklaşmanızda fayda var. Geçmişle ilgili olaylar canınızı sıkabilir. Güven arayışı içine girebilirsiniz. Çalışma arkadaşlarınızla birlikte sorumluluklarınıza yoğunlaşmak size iyi gelebilir.

Kova (20 Ocak - 18 Şubat) Sabah saatlerinde yaratıcılığınızı kullanacağınız

işlere yönlenebilirsiniz. Gün içinde aşk hayatınız ön plana çıkabilir. Kendinizi rahatça ifade edeceğiniz yerlerde bulunmak isteyebilirsiniz. Öğleden sonra daha radikal tarafınız ortaya çıkabilir. Sorumlu olduğunuz konuları ihmal etmeyin. Gün içinde planlı olmanız işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Balık (19 Şubat - 20 Mart) Çalışma hayatınızdaki sorumluluklarınız bugün

gündeminizi etkileyebilir. Sizi yoran ve yıpratan koşullara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Detaylı bir program günlük temponuza katkıda bulunacaktır. Endişe duyduğunuz konularda daha yaratıcı çözümler yaratabilirsiniz. Sağlığınızı ihmal etmemeye çalışın.


www.fethiyehaberi.com

16 OCAK 2020 PERŞEMBE

11

CHP'de Adayların Biri De Yücel

Cumhuriyet Halk Partisi Fethiye İlçe örgütünde kongre heyecanı yükseliyor. CHP Fethiye İlçe Başkanlığı olağan kongresinin gerçekleşeceği 19 Ocak 2020 tarihine sayılı günler kala CHP Fethiye İlçe Başkan adayı Ahmet Selim Yücel; CHP Fethiye parti merkezinde adaylığını açıkladı. Yoğun katılımın olduğu adaylık açıklamasında; Partimizi yükseltmek ve ülke iktidarına getirmek için hep birlikte birlik ve beraberlik içersinde çalışacağız, dedi. “ÜÇ ARKADAŞIMIZA DA BAŞARILAR DİLİYORUM” Ahmet Selim Yücel'in adaylık açıklamasından önce CHP Fethiye İlçe Başkanı Ali Özgür Kullukçu partililere seslendi. Cumhuriyet Halk Partisi Fethiye İlçe Başkanı Avukat Ali Özgür Kullukçu konuşmasında “Cumhuriyet Halk Partisi Fethiye 37'nci Olağan İlçe Kongre öncesi ilçe başkanlığı için adaylık açıklamalarımız devam ediyor. Daha önce iki başkan adayımız Mehmet Demir ve Ulaş Yavuz ilçe başkanlığı için adaylık açıklamalarını yapmışlardı. Bugün de Ahmet Selim Yücel arkadaşımız 2014-2019 döneminde Cumhuriyet Halk Partisinin Fethiye Belediyesi Meclis Üyesi olarak görev yaptı. O dönem de Ahmet Selim Yücel arkadaşımız ile birlikte çalıştık. Ahmet Selim Yücel arkadaşımız da bugün adaylığını açıklıyor ve Pazar günü yapacağımız kongrede üç aday

arkadaşımız yarışacak. Daha önceki aday açıklamalarında da ifade ettiğim gibi son derece seviyeli bir şekilde delegasyon belirlendi. Şimdi de adaylarımız ilçe delegelerimizden ve üyelerimizden oy istiyorlar. Neticede de Pazar günü kongremizi gerçekleştirerek, Cumhuriyet Halk Partisinde yeni bir dönemin başlangıcını yapacaklar. Ben ilçe başkanlığı adaylığı yolundaki üç arkadaşımıza da başarılar diliyorum. İlçe Başkanı Adayı olmak da medeni bir cesareti gerektirir. Bu nedenle de üç arkadaşımızı kutluyorum. Umarım Cumhuriyet Halk Partisine, birlik ve beraberliğimize uygun bir tabloyla kongremiz gerçekleşecektir" diye konuştu. “PARTİMİZE HİZMET ETMEK İÇİN ADAY OLDUK” Kendisinin adaylık açıklama toplantısına uzaktan yakından katılım sağlayan herkese çok teşekkür eden Cumhuriyet Halk Partisi Fethiye İlçe Başkan Adayı Ahmet Selim Yücel konuşmasında "Yaklaşık 5 aydır Pazar günü gerçekleşecek olan Cumhuriyet Halk Partisi 37'nci Olağan İlçe Kongresi için sahalardayız ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi ülkemizin ilk kurucu siyasi partisi olması ile birlikte bugün de ülkemizin geldiği noktadan ülkemizin

kurtuluş partisi olma sıfatı ile yoluna devam etmektedir. Biz bu seçimde Cumhuriyet Halk Partisine hizmet etmek ve ideolojimizin gelişmesi adına aday olduk. Yaklaşık 5 aydır çalışmamızı yürütüyoruz. Bu çalışma sürecinde üyelerimizi tek tek gezerek, üyelerimizin fikirlerini ve görüşlerini alarak Cumhuriyet Halk Partisinin bu saatten sonra nasıl bir yol, nasıl bir çizgi, nasıl bir ideoloji ve nasıl iktidar olur söyleminin çözüm yollarını bulmak, Cumhuriyet Halk Partisinin önce örgütsel birlikteliğini daha sonra da toplumsal mutabakatı sağlamak adına aday olduk. Çok mekaşatlı bir seçim süreci geçirdik. Ama o kadar güzel veriler ve tablolar yakaladım ki; Kuvayi Milliye ruhundan tutunda, koca yürekli anneler gördüm. Koca yürekli teyzeler ve amcalar gördüm. Bayrağına ve ülkesine inanan, sahip çıkan, demokrasiye inanan, laikliğe inanan türbanlı teyzeler gördüm. İnanın bu ülke öyle bir ülke ki, hani derler ya bir dağın başındaki Yörük çadırında duman hala tütüyorsa, bu ülkede umut vardır. Biz o umudu yeşertmek adına yola çıktık. Ben inanıyorum ki biz o umudu hep beraber yeşerteceğiz" diye konuştu. “ÇOK GÜZEL PROJEMİZLERİMİZ VAR” Hedeflerinin Cumhuriyet Halk Partisine neler katılabileceği yönünde

çalışmalar olacağını ifade eden Yücel "Bizim hedefimiz ve amacımız Cumhuriyet Halk Partisi ile memleketimize ve milletimize hizmet yapmaktır. Bu güzel ve anlamlı yolda demokrasiye inanan, toplum ve eğitim için çalışmalar yapmak. Eğitim ile ilgili iki tane çok güzel projemiz var. Bu iki proje ile öncelikle AK Parti hükümetinin taşımalı eğitim ile boşalttığı köylerimize eğitimi geri getireceğiz. En büyük ve en güzel projemiz bu. Çünkü köylerimiz boşaltıldı. Çocuklarımız taşımalı eğitim ile köylerden merkezlere taşınmaktadır. Öğretmenlerimiz köylerden çekildi. Şuanda köylümüzün danışabileceği, derdini anlatabileceği hiçbir kimse kalmadı .Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak, fark yaratacaksak, eğitim seferberliğini başlatmak zorundayız. En büyük projemiz bu olacak. Bunun küçük bir örneğini Mudanya Belediyesinde buldum ve projesini aldım. İnşallah Fethiye Belediyemiz ile bu çalışmayı Fethiye İlçemizde gerçekleştireceğiz" dedi. Konuşmasına devam eden Ahmet Selim Yücel “Muğla Büyük Şehir Belediye Başkanımız hepimizin büyüğü Dr. Osman Gürün çok güzel hizmetler ve yatırımlar yapmakta. Fethiye Belediye Başkanımız Alim Karaca'da sosyal belediyeciliğin farkını göstermeye başladı. Projeler hayata geçmeye başladı. Başkan olduğumuz zaman; hem Osman Gürün başkanımız hem de Alim Karaca başkanımıza tüm desteğimizi vereceğiz. Her zaman onların arkasındayız ve yanındayız” dedi. Teslime Göksu Özdemir


12

16 OCAK 2020 PERŞEMBE

www.fethiyehaberi.com

Basketbol Şehri Olmaya Doğru

2019 – 2020 sezonu Türkiye Erkekler U14 Basketbol Turnuvası maçları 13-19 Nisan 2020 tarihleri arasında Fethiye ile Göcek'te gerçekleştirilecek. Türkiye Basketbol Federasyonu ve Fethiye Belediyesi'nin işbirliğiyle düzenlenecek organizasyon, Fethiye Beşkaza Spor Salonu ve Göcek Spor Salonu'nda yapılacak. ,Turnuva kapsamında hepsi birbirinden heyecanlı maçlar sporseverleri bekliyor. 16 takımın katılımıyla gerçekleştirilecek turnuvaya katılacak takımlar toplam 400'den fazla sporcu, sporcu aileleri ve kulüp idarecileriyle Fethiye'ye geliyor. Ayrıca, maçları yönetecek hakemler, gözlemciler ve Federasyon yetkilileriyle beraber bu sayının 400'ü aşacağı bildiriliyor. Fethiye Belediye Başkanı Alim

Karaca, konuyla ilgili olarak, “Basketbol Federasyonu ile kurduğumuz iyi ilişkiler sayesinde, geçen yıl Eylül ayında Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi Federasyon Kupası maçlarına Fethiye ile Göcek'te ev sahipliği yapmıştık. Hatırlanacağı gibi, seçim kampanyası zamanında Fethiye'yi bir spor kenti yapma iddiasında olduğumuzu belirtmiştik. Çünkü Fethiye'de bunun için yeterli bir potansiyel olduğuna inanıyoruz. Amacımız, sporda Muğla ilinin en önde gelen ilçesi olmaktır. Erkekler U14 Basketbol Turnuvası maçlarının da burada oynanmasıyla kısa arayla ulusal bir basketbol turnuvasına evsahipliği yapmış olacağız. Zaten Türkiye Basketbol Ligi'nin lideri Lokman Hekim Fethiye Belediyespor'un bu sezon gösterdiği başarılı performansı herkes takdir ediyor. Bu arada, bize güvenerek, şehrimize yine bir ulusal turnuva

ENDüğün - Nişan - Sünnet

MUTLU GÜNÜNÜZDE GÜZEL DAVETİYELER

Açılış - Organizasyon Davetiyeleri En Uygun Fiyata, En Kaliteli Hizmetle ve En Kısa Zamanda...

veren Türkiye Basketbol Şampiyonası yetkililerine de teşekkür etmek isterim. Basketbolun yanında, diğer spor branşlarına da ilgimiz ve desteğimiz devam ediyor. Örneğin, yine ulusal çapta iki tenis turnuvasının şehrimizde düzenlenmesi için temaslarımız sürüyor. Konu tamamen netleştiğinde bunu da kamuoyu ile paylaşacağız. Bu tip sportif faaliyetleri gençlerimizin kötü alışkanlıklardan kurtulmaları için destekliyoruz.” şeklinde konuştu. Belediye Başkanı Alim Karaca, “söz konusu organizasyonun başarılı geçeceğine emin olduğunu” belirterek, “bu etkinliğin, Fethiye'nin basketbola verdiği önemi Türk basketbol kamuoyuna bir kez daha göstereceğini” vurguladı. FETHİYE'DE YÜKSELEN DEĞER: BASKETBOL Türkiye Basketbol Federasyonunun

Yurtiçi Altyapı Faaliyetleri kapsamında 13-19 Nisan 2020 tarihleri arasında Fethiye ile Göcek'te düzenlenecek olan U14 Erkekler Basketbol Şampiyonasına aralarında Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Anadolu Efes, Darüşşafaka gibi Türk basketbolunun en önemli takımlarının altyapı oyuncuları katılacak. Basketbol otoriteleri, “geçen yıl Eylül ayında Fethiye ile Göcek'te oynanan Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi Federasyon Kupası maçlarının ardından, Türkiye Erkekler U14 Basketbol Turnuvası maçlarının da yine Fethiye ve Göcek'te oynanacak olmasının Fethiye'nin basketbola verdiği önemi tüm kamuoyuna gösterdiğini, Lokman Hekim Fethiye Belediyespor'un Türkiye Süper Ligi'ne çıkması halinde Fethiye'nin sporda çok ciddi bir aşama kaydetmiş olacağını” vurguladılar. Osman Benk

Profile for Mehmet Tarık Ibiş

16 01 2020  

16 01 2020  

Advertisement