Page 1

YIL : 16

SAYI: 5058

08 KASIM 2019 CUMA

Fiyatı 65 Krş

Ressamlar İncelemelerde Bulundu Yoğun Katılım Fethiye Belediyesi'nin destekleriyle gerçekleştirilen 'Denizlerimiz ve Renklerimiz' temalı 2. Sualtı Resim Çalıştayı ve Sergisi için Fethiye'ye gelen 7 ülkeden 14 ressam, Enver Yalçın Müzesi ile Kerimoğlu Yörük Müzesi'nde incelemelerde bulundular. Yörük Müzesi ve Enver Yalçın Müzesi'nde bir takım incelemelerde bulunan ressamlar, Fethiye'yi çok güzel bulduklarını ifade ettiler. Çalıştay öncesinde, Fethiye'nin doğal güzelliklerini de gezdiklerini ifade eden ressamlar, böylesine güzel bir etkinlik için Fethiye Belediyesi ve Deniz Ticaret Odası'na teşekkür ettiler. Sayfa 12'de

Fethiye Sabit ve Seyyar Pazarcılar ve Manavlar Odası Başkanı Adem Hıra'nın oğlu Burak Hıra, vatani görevi için 2 Aralık tarihinde İzmir Bornova Jandarma Eğitim Alayı'na teslim olacak. Başkan Hıra oğlu için Çamköy Kapalı Pazar Yeri'nde asker yemeği düzenlendi. Yemekte mevlit okutulup, dualar edildi. Sayfa 7'de

Fethiye'yi Tanıtacaklar 2. Oturum Gerçekleştirildi Eğitim Sürüyor Türkiye'ye daha fazla Çinli turistin gelmesi için kültür ve turizm bakanlığı çeşitli çalışmalar yaparken, Çin'den gelen bir medya ekibi Fethiye'de de tarihi ve turistik yerleri görüntüledi. Fethiye merkezinin yanı sıra Kayaköy, Ölüdeniz çevresinde çekimler yapan ekip özellikle yamaç paraşütü uçuşlarını da görüntüledi. Çinli medya grubu Fethiye ve çevresinde çekimler yaparken Fethiye'ye daha fazla Çinli turistin geleceği ifade edildi. 5'te

Seydikemer İlçe Tarım Müdürlüğünce yürütülmekte olan "Sağlığım İçin Doğayı Seçtim" Projesi kapsamında, FethiyeSeydikemer Süt Üreticileri Birliği ile birlikte, Seki Ortaokulu öğrencilerine “Çiftlikten Sofraya Güvenilir Gıda" eğitimi gerçekleştirildi. Sayfa 11'de

Fethiye Belediyesi Kasım Ayı Olağan Belediye Meclis Toplantısı'nın 2. Oturumu gerçekleştirildi. 1 Kasım tarihinde yapılan Kasım ayı olağan meclis toplantısında komisyona havale edilen 2 madde, meclisten oy birliği ile geçti. Toplantıda 2020 Yılı Evsel Atık Ücret Tarifesine ilişkin hazırlanan tarife raporunun görüşülmesinin ardından oy çokluğu ile kabul edildi. Sayfa 6'da


2

08 KASIM 2019 CUMA

www.fethiyehaberi.com

Milyonerlerin Mevduatı 9 Ayda 145,4 Milyar Lira Arttı Hesabında 1 milyon lira veya üzeri parası olan mudi sayısı, 9 ayda 26 bin 763 kişi artarken bu kişilerin mevduatları da 145,4 milyar lira yükseldi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlenen bilgilere göre, yurt içinde ve dışında yerleşik milyonerlerin toplam sayısı Eylül sonu itibarıyla 206 bin 889 düzeyinde gerçekleşti. Geçen yıl sonunda 180 bin 126 olan milyoner sayısı, 9 ayda 26 bin 763 kişi arttı. Milyonerlerin toplam mevduatı Eylül sonu itibarıyla 1 trilyon 255 milyar 273 milyon liraya ulaştı. Böylece milyoner başına düşen ortalama mevduat, 6 milyon 67 bin lira oldu. 2018 sonunda 1 trilyon 109 milyar 859 milyon lira seviyesinde bulunan milyonerlerin toplam mevduatı, 9 aylık dönemde 145 milyar 414 milyon lira artış kaydetti.

Emekliye İkinci Tazminat Hakkı! 12,5 milyon emeklinin önemli bir kısmı çalışmaya devam ediyor. Çalışmaya devam eden milyonlarca emeklinin en çok merak ettiği konuların başında ikinci kıdem tazminatı hakkı geliyor. Peki bu hangi şartlarda mümkün? Çalışmaya devam edenin aylığı artar mı? Yıllarca çalışanların en önemli hayallerinden biri emekli olabilmek. Ancak emeklilikten sonra çalışmaya devam eden milyonlarca kişi bulunuyor. Bunun farklı nedenleri var. Aylık bağlama oranlarındaki düşüş nedeniyle azalan emekli maaşları önemli faktörlerden biri. Okuyan çocuklar, ev geçindirme derdi, borç gibi nedenleri de saymak mümkün. 1 Ekim 2008 itibarıyla sigortalı girdikten sonra emekli olanlar maaşını kestirmeden çalışamayacak. Başka bir ifadeyle, SGDP ödeyerek çalışma imkanı elde edemeyecekler.

Kiradan Daha Ucuz Maliyetle Ev Sahibi Olunacak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Asgari ücretli, dar gelirli vatandaşlarımızı 20 yıl vadeyle en düşük faiz oranıyla kiradan daha ucuz maliyetle ev sahibi yapacak finansal altyapı yı tamamladık." dedi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albay rak, İş Dünyası ile Buluşma programına katıldı. Bakan Albayrak enflasyon tarafında düşüş yaşandığını ve tarihi bir neticenin ortaya konduğunu söyledi. Dar gelirlilere de konut müjdesinde bulunan Bakan Albayrak düşük faizle 20 yıl vadeli kredi kullandırılarak TOKİ işbirliğiyle yılda 100 bin kişinin ev sahibi yapılacağını kaydetti. "Büyük bir ihracat potansiyeline sahip liman şehri ve milli mücadele ruhumuzun burada atıldığı güzel Samsun'umuza bizi davet ettiğiniz için teşekkür ediyorum.”

Turan'dan Bülent Arınç'a: Ben Olsam İstifa Ederdim AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi (YİK) Bülent Arınç'ın açıklamalarını eleştirerek "Ben Arınç'ın yerinde olsam o toplantıya gidemezdim. Net istifa ederdim" dedi. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, TVNET televizyonunda gazeteci Ersin Çelik'in sunduğu İç Hatlar programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi (YİK) Bülent Arınç'ın KHK'lar konusundaki açıklamalarına değinen Turan, konuyla ilgili eleştirilerde bulundu. KHK ve kayyum uygulamalarının doğru olduğunun altını çizen Turan, belli görevlerde olan kişilerin ekranlarda şahsi kanaat açıklamasını doğru bulmadığını belirtti. Turan; “Net istifa ederdim" dedi.

Keskin Nişancı Tüfeğine 3 Ülkeden Sipariş Geldi

Yıllar Sonra İtiraf Etti: Ecevit'i Özledim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın direktifleriyle özel bir savunma sanayi şirketi tarafından Türkiye'de ilk kez prototipi tamamlanan yarı otomatik keskin nişancı tüfeğine 3 ülkeden sipariş geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Kırıkkale'de AR-GE çalışmalarına 2018 yılında başlanan ve yüzde 100 yerli ve milli olarak 3 mühendis tarafından tasarlanan yarı otomatik keskin nişancı tüfeğinin (sniper tüfeği), prototipi tamamlandı. Şirketin Genel Müdürü Emrah Hamzaoğlu, tüfek için 3 ülkeden şimdiden sipariş geldiğini söyledi. Sniper tüfeğinin testleri tamamlandıktan sonra seri üretim için Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'ndan (KOSGEB) da hibe desteği alınacağı bildirildi.

2001 krizinde dönemin Başbakanı Bülent Ecevit'in önüne yazar kasa fırlatarak tepki gösteren Ahmet Çakmak isimli vatandaş, yıllar sonra itiraf gibi açıklamalarda bulundu. O gün hak aradığını, Ecevit'e düşman olmadığını belirten Çakmak, "Tüm samimiyetimle söylüyorum Ecevit'i özledim, en az 20 defa da mezarını ziyaret ettim" dedi. Ahmet Çakmak, 2001 krizinin sembolleri arasında yer alıyordu. O dönem doların 600 liradan 1.100 liraya yükselmesiyle krizin eşiğine gelen Ahmet Çakmak, dönemin Başbakanı Bülent Ecevit'in önüne yazar kasa fırlatarak tepki göstermişti. Çak mak'ın o hareketi, dönemin ekonomik krizini gözler önüne sermişti. Çakmak, " Ben Ecevit'in düş manı değildim. Allah nur içinde yatırsın, eşim ne zaman Kuran okusa Ecevit'e de dua ediyorum”

Çin'den Avrupa'ya Giden İlk Yük Treni Marmaray'dan Geçti ASYA'dan Avrupa'ya Marmaray tüp geçişini kullanarak kesinti siz gidecek ilk yük treni Chang' an iki parça halinde Marmaray Ayrılıkçeşmesi istasyonundan geçiş yaparak yolculuğuna devam etti. 15 Ekim 2019 tari hinde Çin'in Şian şehrinden yola çıkan 820 metre uzunlu ğundaki yük treni 5 Kasım da Kars'tan Türkiye'ye giriş yaptı. Yaklaşık 11 bin 483 kilometre yol alacak olan tren, Marmaray aracılığıyla İstanbul Boğazını geçerek Avrupa'ya ulaşan ilk yük treni oldu. 2013 yılında açılışı gerçekleştirilen Gebze ve Halka lı istasyonları ile iki yakayı birbirine bağlayan Marmaray tarihinde bir ilk gerçekleşti. Çin'den yola çıkan Trans-Hazar Çin Demiryolu Ekspresi Chang'an yük treni Marmaray'dan geçiş yaptı. Prag' a doğru yoluna devam eden yük treni Marmaray'dan ilk geçen yük treni olma özelliğini kazandı.

Hamile ve Hasta Yolcuların Da Uçuş Önceliği Olacak Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Hüseyin Keskin, havalimanlarında hareket kabiliyeti kısıtlı yolcuların yanı sıra bebekli, hamile ve daha hızlı erişim gereksinimi bulunan hasta yolculara da uçuş önceliği sağlanacağını bildirdi. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Hüseyin Keskin, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, dünyada birçok ülkede bulunmayan uygulamanın Türkiye'de başlayacağını belirterek, "Havalimanlarımızda hareket kabiliyeti kısıtlı yolculara ilaveten bebekli, hamile ve daha hızlı erişim gereksinimi bulunan hasta yolculara uçuş önceliği sağlanacak." ifadesini kullandı. Engelli ve hareket kabiliyeti kısıtlı yolculara iz yollar, bekleme koltukları, engelli "check-in" bankosu, pasaport bankosu, engelli otoparkı, tekerlekli sandalye, ankesörlü telefon ve benzeri kolaylıkların sağlandığını vurgulayan Keskin, 38 havalimanının Engelsiz Havalimanı Belgesi, 18 havalimanının da Erişilebilirlik Belgesi aldığını kaydetti.

Arınç'tan Yeni Açıklama: Sigortayı Attırmamak Lazım "KHK faciadır" açıklamasıyla gündem olan Bülent Arınç, Yüksek İstişare Kurulu toplantısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanındaki yerini kaybetmişti. Bugün ise AK Parti'yle ilgili açıklama yapan Arınç, "AK Parti, Türkiye'nin sigortası, sigortayı attırmamak lazım." dedi. KHK'lılar ile ilgili yaptığı çıkış sonrası AK Partililerin hedefi haline gelen Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç, dün gerçekleştirilen Yüksek İstişare Kurulu toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanındaki yerini kaybetmişti. Bu gelişme sonrası tüm gözlerin çevrildiği Arınç, "AK Parti, Türkiye'nin sigortası, sigortayı attırmamak lazım" şeklinde yeni bir açıklama yaptı. Cumhurbaşkanlığı YİK üyesi Bülent Arınç, AK Parti Iğdır Teşkilatı'nın Danışma Meclisi Toplantısı'na katıldı.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank Taşıt Kredisi Kampanyasına Katıldı Taşıt kredisinde yüzde 0.490.69 arası faiz kampanyasına üç kamu katılım bankası daha dahil oldu. Bugünden itibaren Ziraat Katılım, Vakıf Katılım ve Emlak Katılım da taşıt finansmanı kampanyası başlatıyor. 1 Ekim 2019 tarihinde otomotiv sektöründe yerli üretimi desteklemek ve müşterilere uygun koşullarda finansman sağlamak amacıyla Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından bir kampanya başlatılmıştı. Ziraat Katılım, Vakıf Katılım ve Emlak Katılım'da yine aynı amaçlar doğrultusunda taşıt finansmanı kampanyası başlatıyor. Üç kamu katılım bankası, Türkiye'de üretim yapan otomotiv markaları ile yaptıkları işbirliğiyle yıl sonuna kadar müşterilerine uygun oranlı finansman avantajı sunuyor. Türkiye'de üretilen binek ve ticari taşıtlar için uygulanacak oran ve tutarlar aşağıdaki şekilde olacaktır: Anlaşmalı Otomotiv Firmaları: Binek Araçlar: Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Renault Mais, Toyota, Ticari Araçlar: BMC, Fiat, Ford-Otosan, Gaz Grup, Isuzu, Karsan, Mercedes, Otokar, Temsa.


www.fethiyehaberi.com

3

08 KASIM 2019 CUMA

Denizler İçin Ciddi Bir Tehlike

Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halit Filiz, yakalanan balon balıklarının bir toplama merkezinde imha edilmesi gerektiğini söyledi. “EKONOMİK DEĞERİ YOK” Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halit Filiz, balon balıklarının zehirli bir tür olması nedeniyle ekonomik değerinin bulunmadığını söyledi. Filiz, “Akdeniz'de Süveyş kanalının açılmasından sonra oldukça dramatik değişiklikler meydana geldi. Buradan birçok tür Süveyş kanalı vasıtasıyla Kızıldeniz'den çıkıp Akdeniz'e yerleşti. Bunların bazıları ekonomik olarak insanlara yararlı olduğu gibi bir kısmı da zararlı oldu. Balon balıkları DOĞAL DÜŞMANI YOK, HIZLA bunların başında geliyor. Balon ÇOĞALIYOR balıkları hem zehirli oldukları için Doğal düşmanı bulunmayan balon tehlikeli hem de bir ekonomik balığı, çok hızlı çoğalması ile dikkat değerleri yok ve balıkçı ağlarına, çekerken, balık sezonunun açılması balıkçılara maddi zararlar da ile Muğla kıyılarında olta balıkçılığı veriyorlar” dedi. yapan amatör balıkçıların oltalarına mutlaka bu balık takılıyor. Balıkçıların “DENİZLER İÇİN CİDDİ BİR TEHLİKE” bilinçlendirilmesi ve balon balığı ile Balon balıklarının Akdeniz ve Ege yapılacak mücadele hakkında bilgi Denizi için ciddi bir tehlike veren Muğla Sıtkı Koçman oluşturduğunun altını çizen Prof. Dr. Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Filiz, “Üniversiteler bu türler üzerinde

Süveyş kanalının açılmasının ardından Kızıldeniz'den Akdeniz ve Ege Denizi'ne ulaşan balık türleri arasında istilacı tür olarak da bilinen 'balon balığı' denizde ve karada tehlike saçmaya devam ediyor. Süveyş kanalının açılmasının ardından Kızıldeniz'den Akdeniz ve Ege Denizi'ne ulaşan balık türleri arasında istilacı tür olarak da bilinen 'balon balığı' denizde ve karada tehlike saçmaya devam ediyor.

araştırma yapıyor, bakanlık balon balıkları ile ilgili çalışma yapıyor ve tüm Akdeniz'de izlenen bir konu. Biz biliyoruz ki, balon balıkları Akdeniz için ciddi bir tehlike. Doğal düşmanları olmadığı ve zehirli oldukları için sayılarını hızla arttırabiliyorlar. Çok hızlı ve çabuk üreyebiliyorlar ve çok geniş alanlara yayılabiliyorlar. Bu nedenle bilinçli olarak hala bunları izliyoruz. Bunlarla ilgili diğer bir tehlike halk sağlığını ilgilendiren kısmı. Balon balıklarının bünyesinde çok güçlü bir zehir bulunmakta. Geçen günlerde Mersin Bozyazı tarafında karaya vurmuş olan ölü balon balıklarını kedilerin yiyip ölmesi ciddi bir vaka. Dolayısıyla ilgili bakanlıkların aldığı tedbirler aslında çok iyi. Balon balıklarının yakalanması, kıyıya çıkartılması, tüketilmesi ellenmesi dahi yasak. Ama yasaklamakla olay çözülmüyor. Çünkü balon balıkları ağlara takılıyorlar, balıkçı ağlarına takılıyorlar. Balıkçılar bunları öldürüp tekrar denize geri bırakıyor. İşte sorun biraz burada başlıyor. Bunlar denize bırakıldığı zaman bir şekilde karaya tekrar vuruyorlar. Karaya

vurduğu zaman bunları kedi-köpek örneğinde oluğu gibi canlılar yiyebiliyor. Ve yiyen canlılar maalesef ölüyor yüksek zehirden dolayı. Dolayısıyla bir zaman sonra bir çocuk da bir ölü balon balığı yiyebilir o da zehirlenebilir. Ciddi bir sıkıntı” dedi. “TOPLAMA MERKEZLERİ KURULMALI” Balon balıklarının yakalandıktan sonra denize atılmasının da tehlikeyi önlemediğini belirten Filiz, “Bunun bir an önce engellenmesi için adım atılması gerekiyor. Bu adımı da üniversiteler, ilgili bakanlıklar, kurumlar bir araya gelerek bir an önce yapmalı. Bu adımlar ne olabilir. Bu balon balıkları illaki yakalanacak, Tekneden itibaren ellenmeden uygun şekilde poşetlenmeli. Bu biriktirilen balon balıkları karaya çıkarılan yerlerde bir yer oluşturulmalı. Daha sonra bu balon balıklarının atıldığı alanlardan bu konuda yetkili kişilerin gelip balon balıklarını alıp uygun bir şekilde bertaraf etmeli. Toprağa gömmek de çözüm olmayabilir. Muhtemelen bunların yakılması, yakılarak yok edilmesi en verimli yöntemlerden birisi olacaktır” dedi. Osman Benk

02.06.2003'den bu yana Fethiye’nin Haber Kaynağı 08 KASIM 2019 CUMA YIL : 16 SAYI: 5058

Günlük Siyasi Gazete

www.fethiyehaberi.com Yayın Yeri: Cumhuriyet Mah. Atatürk Cad.

Günlük Perakende Birim Fiyatı: 65 Kr.+(KDV)dir.

YEREL SÜRELİ YAYIN Aylık :20.00 TL. Üç Aylık : 50.00 TL. Altı Aylık : 100.00 TL. Yıllık :200.00 TL. Şehir dışı aboneliklerde 5.00 tl posta ücreti alınmaktadır. Fiyatlara K.D.V dahil değildir. KDV oranları aboneliklerde %1, reklamda %18 dir.

Mücasiroğlu İşhanı Kat 1 No:15/2 FETHİYE Tel Pbx: 0.252. 612 90 79

e mail: egegazetesi@hotmail.com mesut48@mynet.com mbegegrup@gmail.com SAHİBİ VE KURUCUSU Mesut BÖLÜK Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Sevinç BÖLÜK Sayfa Sekreteri Teslime Göksu Özdemir

BASKI

E MLAK

Adres: Sanayi Sitesi 253 Sokak No: 76 FETHİYE Ege Grup bünyesinde bulunan işletmelerimize imza karşılığı teslim edilmeyen hiç bir iletiyi kabul etmeyeceğimizi kamuoyuna bildiririz.


4

www.fethiyehaberi.com

Turizm

2+1 Otobüslerimizle Fethiye Yolunda! BURDUR

ISPARTA

KONYA

AKSARAY

NEVŞEHİR

GÖREME

KAYSERİ

SİVAS

TOKAT

Her Gün Fethiye Otogar C Blok No 8 Fethiye 17:00'de Tel: 0252 612 96 62 - 0252 612 47 35

Karagözler Mevkii Fevzi Çakmak Cad. Kapı No.: 19 48300 Fethiye /Muğla

+90 252 614 18 00 +90 252 614 18 01 info@harboursuitestr.com


www.fethiyehaberi.com

08 KASIM 2019 CUMA

5

Medya Grubu, Fethiye'yi Tanıtacak "Kan Davası" Cinayeti

Türkiye'ye daha fazla Çinli turistin gelmesi için kültür ve turizm bakanlığı çeşitli çalışmalar yaparken, Çin'den gelen bir medya ekibi Fethiye'de de tarihi ve turistik yerleri görüntüledi. Fethiye merkezinin yanı sıra Kayaköy, Ölüdeniz çevresinde çekimler yapan ekip özellikle yamaç paraşütü uçuşlarını da görüntüledi. Kartvizit - Broşür - El İlanı Fatura - İrsaliye - Adisyon Kaşe - Davetiye - Stıcker Magnet - Antetli Kağıt Antetli Zarf Yerde değil, yerinde olsun...

Çinli medya grubu Fethiye ve çevresinde çekimler yaparken Fethiye'ye daha fazla Çinli turistin geleceği ifade edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Çin'den Türkiye'ye daha fazla turist gelebilmesi için çeşitli projelere imza atarken Türkiye'ye davet edilen Çin'in en önemli medya ekipleri İzmir, Bodrum, Kapadokya, Ankara'dan sonra Fethiye'ye geldi. Fethiye'nin Kayaköy, Ölüdeniz, Amintas Kaya Mezarları, Fethiye müzesi, Paspatur çarşısı, Yat Klasik Hotel, Fethiye balık pazarı ile tarihi ve turistik yöreleri görüntüleyen Çin'in ulusal televizyonu ile gazetecilerden oluşan 16 kişilik grup Yat Klasik Hotel'de yemek yedikten sonra

Fethiye körfezinin muhteşem görüntülerini çektiler. Çinli medya grubunun rehberi Ali Süavi İzmir'den başladıkları çekimleri Denizli, Bodrum, Kapadokya, Ankara'da devam ettirip Fethiye'ye geldiklerini söyledi. Süavi 'Çinli medya grubu Fethiye'yi çok beğendiler. Fethiye'nin yıldızı Çin'de yavaş yavaş parlıyor. Fethiye Kapadokya ile yarışıyor. Fethiye'nin seçtiğimiz güzel yönlerini teker teker anlatıp gezdiriyoruz. Fethiye'nin yıldızının parlaması için çalışıyoruz. Kayaköy, Ölüdeniz, Amintas Kaya Mezarları ile şehir merkezinde bazı değerleri görüntülüyorlar. Fethiye müzesini tanıttık. İki gün boyunca

Fethiye'yi gezdireceğim' ifadelerini kullandı. Fethiye Otelciler Birliği (FETOB) başkan yardımcısı Mustafa Argın ''Çin'in ulusal medya ekibinin Fethiye'deki çalışmaları ile Fethiye'ye Çinli turist sayısının artacağını umuyoruz. Fethiye belediyesi kent konseyinin öncülüğünde Çin ulusal medya ekibi Fethiye'ye geldi. Bu medya ekibi Trabzon'a gidecekti rotayı Fethiye'ye çevirdi. Ekibin çekeceği belgeselleri ile yöremize daha fazla Çinli turist geleceğine inanıyorum. Çinli turist sayısını arttırmak için güzel bir çalışma yaptıklarına inanıyorum' diye konuştu. Teslime Göksu Özdemir

UZMAN Diyetisyen Gözde SOYDEMİR YILMAZ 0539 472 12 42

Hasta Kabulüne Başlamıştır


6

08 KASIM 2019 CUMA

www.fethiyehaberi.com

Örnek Uygulama 2. Oturum Gerçekleştirildi Fethiye Belediyesi Kasım Ayı Olağan Belediye Meclis Toplantısı'nın 2. Oturumu gerçekleştirildi. 1 Kasım tarihinde yapılan Kasım ayı olağan meclis toplantısında komisyona havale edilen 2 madde, meclisten oy birliği ile geçti. 1 Kasım tarihinde yapılan 2019 yılı Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı'nda gerekli inceleme ve araştırmanın yapılabilmesi için Tarife Komisyonuna havale edilen birinci madde, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Asansör Periyodik Kontrol

Fethiye Kent Konseyi, Türkiye'de Kadıköy Belediyesi ve Odunpazarı Belediyesinden sonra Belediye Meclis ve Meclis İhtisas Komisyonlarına temsilci göndererek örnek bir çalışma başlattı. 5393 sayılı Belediye Kanununun 24. maddesi uyarınca gündemdeki konular hakkında oylama öncesi görüş bildirerek en optimum kararların alınması için önemli bir uygulama başlatıldı. Muğla ilinde 13 ilçe içerisinde sadece Fethiye de yapılan bu uygulama ile Kent Konseyi başkanlığı temsilcisi belediye meclisi ve ihtisas komisyonlarında görev yapmaya başladı. Geçtiğimiz hafta Menteşe Kent Konseyinin ev sahipliğinde yapılan Kent Konseyleri toplantısında takdirle karşılanarak örnek uygulama olarak gösterilmiş ve yapılan uygulamanın Muğla'nın tüm ilçelerinde gerçekleştirilecek Kent Konseyi temsilcisinin Belediye Meclisinde ve İhtisas Komisyonlarında görev almaları için girişimlerin yapılacağı ifade edildi.

Yönetmeliğine göre, Fethiye'deki asansörlerin periyodik kontrol ücretlerinin belirlenmesine ve ilgili idare payının tespitine ilişkin hazırlanan Tarife Komisyonu raporu görüşülerek, Belediye Meclisi tarafından oy çokluğu ile kabul edildi. Yine gerekli inceleme ve araştırmanın yapılması için Tarife Komisyonuna havale edilen Çevre Kanunu'nun 11. Maddesi gereğince düzenlenen 2020 Yılı Evsel Atık Ücret Tarifesine ilişkin hazırlanan tarife raporunun görüşülmesinin ardından oy çokluğu ile kabul edildi. Osman Benk

Fethiye Belediye Meclisinin Kasım ayı olağan toplantısında, Fethiye Kent Konseyi Başkanlığı için ayrılan masada, Kent Konseyi Başkanlığı Temsilcisi ve aynı zamanda Muğla Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu üyesi ve Şube Sekreteri Birol Keski yerini alarak çalışmalara başladı. Keski; 'Tüm Türkiye de örnek gösterilebilecek ve rol model olabilecek bu uygulamanın Fethiye 'den başlaması Fethiye'nin tanıtımı, demokrasiye katkı, katılımcılık ve kararların oluşturulmasında geniş yelpazeye yayılan temsiliyetlere söz hakkı verilebilmesi açısından önem arz etmektedir' diyen Kent Konseyi Başkanlığı Temsilcisi Muğla Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu üyesi, Şube Sekreteri Birol Keski 'bu uygulama Türkiye'de birkaç yerde gerçekleşmektedir. Muğla ilinde 13 ilçe içerisinde sadece Fethiye'de Kent Konseyi başkanlığı temsilcisi olarak belediye meclisi ve ihtisas komisyonlarında görev almaya başladık' dedi. Osman Benk

KURUM ADI Kaymakamlık (0252) 614 10 01 Fethiye Belediyesi (0252) 614 10 20 Emniyet Müdürlüğü (0252) 614 42 59 Turizm Danışma Müdürlüğü (0252) 614 15 27 Devlet Hastanesi (0252) 613 35 46 PTT (0252) 614 12 12


www.fethiyehaberi.com

08 KASIM 2019 CUMA

7

Asker Yemeğine Yoğun Katılım Oldu

Fethiye Sabit ve Seyyar Pazarcılar ve Manavlar Odası Başkanı Adem Hıra'nın oğlu Burak Hıra, vatani görevi için 2 Aralık tarihinde İzmir Bornova Jandarma Eğitim Alayı'na teslim olacak. Başkan Hıra oğlu için Çamköy Kapalı Pazar Yeri'nde asker yemeği

düzenlendi. Yemekte mevlit okutulup, dualar edildi. Fethiye'deki kurum amirleri, oda başkanları, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri ile pazar esnafı ve aile yakınlarının katıldığı asker yemeğine yoğun ilgi oldu. Misafirlerle tek tek ilgilenen Fethiye

Sabit ve Seyyar Pazarcılar ve Manavlar Odası Başkanı Adem Hıra, oğlunun asker olmasından dolayı büyük bir mutluluk yaşadığını belirtti. Başkan Hıran'ın askere gidecek olan oğlu Burak Hıra, yemeğe katılanlara kendi elleri ile ikramlarda bulundu. Fethiye Sabit ve Seyyar Pazarcılar ve

Manavlar Odası Başkanı Adem Hıra yaptığı açıklamada büyük bir mutluluk yaşadığını belirterek; yemeğe katılan kurum amirleri, oda başkanları, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri ile pazar esnafına teşekkür etti. Teslime Göksu Özdemir

Veteriner Hekim Adayları Önlük Giydi Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Veteriner Fakültesi'nin yeni öğrencileri düzenlenen törenle beyaz önlüklerini giyerek mesleğe ilk adımlarını attılar. Törene katılan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, “Rahatlıkla ifade edebilirim ki Milas Veteriner Fakültesi yakın gelecekte bölgemizde ve ülkemizde yıldız gibi parlayan marka bir fakülte konumunda olacaktır” dedi. Geçtiğimiz yıl eğitim-öğretim hayatına başlayan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Veteriner Fakültesi'ni kazanan 60 öğrenci için beyaz önlük giyme töreni düzenlendi. Renkli görüntülere sahne olan beyaz önlük giyme törenine; Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Garnizon Komutanı Hava Albay Emel Demiryakan, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Milas Jandarma Komutanı Yarbay Hayrettin Fidan, Muğla Veteriner Hekimler Odası Başkanı Veteriner Hekim Serkan Alpözen, kurum yöneticileri, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.Saygı duruşunda bulunulması ve istiklal marşımızın seslendirilmesiyle başlayan törenin açılış konuşması Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Artay Yağcı tarafından yapıldı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Veteriner Fakültesi'nin 2015 yılında kurulduğunu ve ilk öğrencilerini 2018 yılında kabul ettiklerini belirterek, “bu yıl 60 öğrencimiz daha aramıza katıldı. Bu süre zarfında fakültemizin hem teknik alt yapısını hem de personel sayısını artırdık” dedi. Milas'ın hayvancılık alanında oldukça zengin olduğuna dikkat çeken Yağcı, üniversite olarak sektör temsilcileri ve üreticilerle de bir araya geleceklerini belirterek, “fakültemizin gelişimi için yerel yöneticiler, sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcileri ve kurum yöneticileri ellerinden geleni yapıyor” dedi. Yağcı, Milas Veteriner Fakültesi'ni tercih eden öğrencilerin çalışarak azmederek başarılı olacaklarına

inandıklarını da dile getirerek, meslek etiklerine bağlı nesiller yetirmeyi hedeflediklerini söyledi. Dekan Yağcı'nın ardından söz alan Muğla Veteriner Hekimler Odası Başkanı Veteriner Hekim Serkan Alpözen, veterinerlerin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi aktararak, “bizler öyle bir meslek yapıyoruz ki. İnsan sağlığından, hayvan ve gıda sağlığına kadar sorumluluğumuz var” dedi. Törene katılan ve konuşma yapmak üzere kürsüye gelen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ise, “Milas Belediyesi olarak fakültemiz ve diğer eğitim kurumlarına elimizden geldiğince destekte bulunuyoruz. Bu fakültenin ilçemize kazandırılmasında emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum. Veteriner Fakültemizin alanında başarılı olacağından, tüm sorumluluklarına yerine getireceğinden şüphemiz olmasın” dedi. Son konuşmacı olarak söz alan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Veteriner Fakültesi 2019 - 2020 Eğitim Öğretim Dönemi Veteriner Fakültesi Beyaz Önlük Giyme Töreni'ne katılanlara “hoş geldiniz” diyerek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü. “Geçtiğimiz yıl 40 öğrencimize beyaz

önlük giydirerek eğitime başlayan fakültemizde, bugün 60 yeni öğrencimize daha önlük giydirecek olmanın gururunu ve sevincini yaşamaktayız. Bu vesileyle, Veteriner Fakültemizi kazanan çiçeği burnunda veteriner adaylarımızı ve kıymetli ailelerini ayrıca kutluyorum, üniversitenize hoş geldiniz. Doğamızın en önemli parçalarından biri olan dilsiz dostlarımız, modern yaşam koşullarında dün olduğundan daha fazla sorunla karşılaşmaktadırlar. Dünyamızı savaşlar, yangınlar, avlanma, endüstriyel beslenme alışkanlıklarımız nedeniyle hayvanlar için adeta bir cehenneme döndürmüş durumdayız. Ancak son yıllarda doğadaki tüm canlılarla ortak bir yaşamı paylaştığımız hususunda ciddi bir farkındalığın oluştuğunu da görmekteyim. Tabii her hususta altını çizdiğim üzere farkında olmak fark yaratmak için yeterli değildir! Bilincimizi ve farkındalığımızı bilimle destekleyerek onların daha iyi koşullarda yaşamasını sağlayabiliriz. Bizler de bu şiarla Milas Veteriner Fakültemizi gün be gün geliştiriyoruz. Nitekim doğrudan canlı yaşamına dokunan Veteriner Fakültemize Araştırma ve Uygulama Çiftliğinin kurulması amacıyla, geçtiğimiz günlerde Milli Emlak'tan 118 dönümlük

arazi devri gerçekleştirildi. Burada yapılacak yetiştiricilik ve binicilik eğitimi kampları ile Fakültemiz bölgede önemli bir rol üstlenecektir. Evcil hayvanlarımızın ıslahı çalışmaları yine bu merkezimiz bünyesinde faaliyet gösterecek olup üniversitemizin tüm birimleri bu merkezden faydalanabilecektir. Bu vesile ile arazi devri sürecinde emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyor, ülkemize, bölgemize ve Muğlamıza hayırlı olmasını diliyorum. Yine önümüzdeki günlerde Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezini de üniversitemize kazandırmış olacağız. Ayrıca Akdeniz ve Ege Bölgesini kapsayacak çalışma alanı ile Yaban Hayvanları Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'nin kurulması için girişimlerde bulunduk. Bu sürecin de en yakın zamanda sonuçlanmasını beklediğimizin müjdesini öğrencilerimizle ve sizlerle paylaşmak istiyorum. Rahatlıkla ifade edebilirim ki Milas Veteriner Fakültesi yakın gelecekte bölgemizde ve ülkemizde yıldız gibi parlayan marka bir fakülte konumunda olacaktır. Veteriner mesleği açısından üniforma, merhameti, hayvanlarımızın tedavisi ve bakımı için gerekli bilgiyi kendilerinde bulundurduklarına dair sözsüz, özel bir anlam ifade etmekte. Bu çerçeveden mesleğimizin kutsiyetini her daim anımsamanızı temenni ediyorum. Doğrusu bu mesleği seçmiş olmanızı, kalbinizdeki merhametin ve doğaya saygının en somut göstergesi olarak görüyorum. Bu itibarla, güçlü ve fark yaratan bir Veteriner Fakültesinden mezun olacağınızın altını çizerek, üniversitenize tekrar hoş geldiniz diyorum. Bugün geleceğin başarılı veteriner hekimlerine bilim insanlarına beyaz önlük giydirecek oluşumuzdan kıvanç ve mutluluk duyuyorum. “ Yapılan konuşmaların ardından öğrenciler tarafından müzik dinletisi sunumu yapıldı. Program, programa katılan protokol tarafından öğrencilere beyaz önlüklerinin giydirilmesi ve toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.


8

08 KASIM 2019 CUMA

www.fethiyehaberi.com

NEVZAT KÜÇÜKDÖĞERLİ MALİ MÜŞAVİR EKONOMİST nevzatdogerli@hotmail.com

Yüz Bin TL'na Kadar Sahte Fatura da Bir Problem Yok! Bazı kanunlarda değişiklik öngören kanun teklifi plan ve bütçe komisyonundan geçerek TBMM gündemine gelmiş bulunmaktadır. Teklifin 26 ıncı maddesiyle 213 sayılı Vergi Usul Kanunun 370 inci maddesinde yazılı 'İZAHA DAVET' maddesinde köklü değişiklik öngörmektedir. 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mülga 370 inci maddesi, 9/8/2016 tarihl ve 29796 Sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 6728 sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla “İzaha davet” başlığı altında yeniden düzenlenmiş olup konu hakkında evvelce 482 Sayılı Vergi Usul Genel Tebliğinde izaha davet ile ilgili açıklamalar yapılmıştır. İzaha davet müessesesi, verginin ziyaa uğradığına delalet eden emareler bulunduğuna dair yetkili merciler tarafından yapılmış ön tespitlerle ilgili olarak aynı merciler tarafından mükelleflerden açıklama talep edilmesi olup, bu müessese, yapılan değerlendirmeler sonucunda vergi ziyaına sebebiyet vermediği anlaşılan mükelleflerin konuyla ilgili vergi incelemesine veya takdire sevk edilmesini önlemekte, vergi ziyaına sebebiyet verildiği durumlarda ise belirli şartlar dâhilinde indirimli ceza uygulanmak suretiyle mükellefleri daha ağır müeyyidelerden korumaktadır. Getirilen bu düzenleme ile idare ve mükellefler arasındaki uyuşmazlıkların azaltılması, idarenin zamanını daha etkin ve verimli alanlara hasretmesi, olayların gerçek mahiyetinin tespit edilmesine mükelleflerce daha çok katkıda bulunulması ve bu sayede vergiye gönüllü uyumun artırılması amaçlanmaktadır. SAHTE FATURA KULLANIMINDA İZAHA DAVET MÜESSESESİNİN ÖNEMİ 1. Mal ve hizmet alışlarında sahte belge kullanma fiiline ilişkin ön tespitlerde izaha davet için dikkate alınacak tutar Vergi Usul Kanununun 359 uncu maddesinde yer alan fiillerle verginin ziyaa uğratılmış olabileceği hallerde izaha davet hükümleri uygulanmayacaktır. Bu nedenle sahte belge düzenleme fiili yapılan tespitler izaha davet müessesesinin konusuna girmeyecektir. Bununla birlikte, sahte veya muhteviyatı itibarıyla yanıltıcı belge kullanma fiilinin işlenmiş olabileceğine dair yapılan ön tespitlerde, kullanılan sahte veya muhteviyatı itibarıyla yanıltıcı belge kullanma tutarı, bir takvim yılında 100.000 TL'yi geçmeyen veya bu tutarı geçse bile

ilgili yıldaki toplam mal ve hizmet alışlarının % 5'ini aşmayan mükelleflere ön tespite ilişkin yazı gönderilir. Sahte veya muhteviyatı itibarıyla yanıltıcı belge kullanma fiilinin işlenmiş olabileceğine dair belge tutarının tespiti ile mal ve hizmet alış tutarının hesaplanmasında vergiler hariç tutarlar dikkate alınacaktır. Mükellefler hakkında tek bir vergi tekniği raporunda birbirinden farklı yıllara ilişkin sahte veya muhteviyatı itibarıyla yanıltıcı belge kullanılmış olabileceğine dair bulguların mevcut olması durumunda, söz konusu 100.000 TL'lik sınırın veya % 5'lik oranın aşılmamış olması şartları her bir yıl itibarıyla ayrı ayrı değerlendirilecektir. Herhangi bir yıla ilişkin bu şartların sağlanmamış olması, diğer yıllarda bu şartlardan her ikisini de sağlayan mükelleflerin bu şartların sağlandığı yıla ilişkin izaha davet edilmesine engel teşkil etmeyecektir. Örnek: Ümraniye Vergi Dairesi mükellefi Kuş Ltd. Şti hakkında sahte belge düzenleyicisi olduğuna dair vergi tekniği raporu düzenlenmiştir. Bay (A), Kuş Ltd. Şti'den 2019 takvim yılında KDV hariç 300.000 TL sahte fatura kullandığı tespit edilmiştir. Bay (A)'nın, ilgili yıldaki toplam mal ve hizmet alış tutarı ise 5.000.000 TL'dir. Buna göre, sahte veya muhteviyatı itibarıyla yanıltıcı olabilecek toplam belge tutarının (300.000 TL) ilgili yıldaki mal ve hizmet alışları toplamının % 5'i olan 250.000 TL'yi aşması nedeniyle mükellef söz konusu faturalar için izaha davet edilmeyecektir. Örnek: Pendik Vergi Dairesi Müdürlüğünün mükellefi Bay (B), sahte belge düzenleyici firmadan, 2019 yılına ilişkin vergiler hariç 60.000 TL, 20.000 TL ve 30.000 TL olmak üzere toplam üç adet fatura da toplam 110.000 TL sahte faturayı kullanmış olabileceğine dair bulgu mevcuttur. Bay (B)'nin, ilgili yıldaki toplam mal ve hizmet alış tutarı ise 3.000.000 TL'dir. Buna göre, sahte veya muhteviyatı itibarıyla yanıltıcı olabilecek toplam belge tutarının (110.000 TL) ilgili yıldaki mal ve hizmet alışları toplamının % 5'i olan 150.000 TL'yi aşmaması nedeniyle 2019 yılına ilişkin

söz konusu faturalar için mükellef izaha davet edilmesi gerekecektir. 2. Sahte fatura kullanım tutarın hesaplanmasında dikkate alınması gereken kriter KDV mükellefi olanlar açısından ilgili yıldaki toplam mal ve hizmet alışlarının belirlenmesinde, öncelikle tespit tarihine kadar verilen KDV beyannamelerinde yer alan indirilecek KDV'ye ilişkin her bir KDV oranı ayrı ayrı esas alınmak suretiyle söz konusu toplam mal ve hizmet alışlarına ulaşılacaktır. 1 No.lu KDV Beyannamesinde “İndirimler” bölümünde yer alan “102Bu Döneme Ait İndirilecek KDV” satırı, yerine 108 – 109 ve 110 olarak üç ayrı satır getirilmiştir. “Bu Döneme Ait İndirilecek KDV'nin Oranlara Göre Dağılımı” tablosunda herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Bu tablo yeni oluşturulacak satırların toplamını içerecek şekilde beyan edilecektir.[2] Bu nedenle, sahte fatura kullanımın tutarının belirlenmesinde, 1 No.lu KDV Beyannamesinde “İndirimler” bölümünde üç ayrı satır halinde yer alan toplam indirim tutarı esas alınarak ilgili yıldaki toplam mal ve hizmet alışlarının % 5'ini aşıp aşmadığına bakılacaktır. KDV mükellefiyeti bulunmayan basit usule tabi mükelleflerin ilgili yıldaki toplam mal ve hizmet alışlarının belirlenmesinde işletme hesabı özetinde yer alan “Dönem İçinde Satın Alınan Emtia” ve “Giderler” satırlarının toplam tutarı dikkate alınacaktır. Örnek: Kartal Vergi Dairesi Müdürlüğünün mükellefi Bay (C), sahte belge düzenleyici firmadan, 2019 yılına ilişkin vergiler hariç toplam bir adet faturada 110.000 TL sahte faturayı kullanmış olabileceğine dair bulgu mevcuttur. Bay (C)'nin, ilgili yıldaki 1 No.lu KDV Beyannamesinde “İndirimler” bölümünde % 18 orandan 360.000 TL, % 8 orandan ise 96.000 TL olmak üzere toplam 456.000 TL KDV indirim konusu yapılmıştır. Buna göre, sahte veya muhteviyatı itibarıyla yanıltıcı olabilecek toplam belge tutarının (110.000 TL) ilgili yıldaki mal ve hizmet alışları toplamı KDV Hariç (2.000.000 TL+ 1.200.000 TL)= 3.200.000 TL x % 5= 160.000 TL aşmaması nedeniyle 2019 yılına ilişkin söz konusu faturalar için mükellef izaha davet edilmesi gerekecektir. 3. İzaha davet müessesesinin pişmanlık hükümlerine etkisi Vergi incelemesine başlanılmadan veya takdir komisyonuna sevk edilmeden önce verginin ziyaa uğradığına delalet eden emareler bulunduğuna dair yetkili merciler tarafından yapılmış ön tespitler hakkında tespit tarihine kadar ihbarda bulunulmamış olması kaydıyla mükellefler izaha davet edilebilir. Kendisine izaha davet yazısı tebliğ edilen mükellefler, davet konusu tespitle sınırlı olarak, bu Kanunun 371 inci maddesinde yer alan pişmanlık hükümlerinden yararlanamaz.

Yapılan düzenlemeyle, verginin ziyaa uğramış olabileceğine yönelik bir ön tespit bulunması durumunda mükelleflerin izaha davet edilebilmesi ve vergiyi ziyaa uğrattığını kabul edip madde kapsamında beyanname vererek tahakkuk eden vergiler ile “izah zammını” süresinde ödeyen mükelleflere, vergi ziyaı cezasının % 20 oranında kesilmesi öngörülmektedir. Bu kapsamda ifade etmek gerekir ki, izaha davet yazısının mükellefe tebliği ile beraber pişmanlık hükümlerinden yararlanılamaz. İzaha davet yazısı tebliğ edilen mükellefin pişmanlık hükümlerinden yararlanması engellenmekte ve % 20 vergi ziyaı cezası kesilmesi öngörülmektedir. İZAHA DAVET MÜESSESESİNİN AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI 1. AVANTAJLARI; Haklarında yapılan ön tespite ilişkin vergi ziyaına neden olunmadığı yönünde mükellefçe izahta bulunulması üzerine, mükellefin izahının komisyonca yeterli bulunması ve beyanname verilmesini veya vergi beyanının tamamlanmasını gerektirir bir durumun olmadığının değerlendirilmesi halinde izahat sahibi mükellef bazı avantajlara sahip olacaktır. a) Mükellef hakkında söz konusu tespitle ilgili olarak vergi incelemesine ve takdir komisyonuna sevk işlemi yapılmaz, b) Mükellef, % 50 oranlı vergi ziyaı cezasından kurtulacak daha düşük oranlı % 20 vergi ziyaı cezası ile muhatap olacaktır. c) Sahte fatura kullanımından kaynaklanan sorundan kurtulmuş olacaktır. 2. DEZAVANTAJLARI; İzaha davet bildirimi üzerine, izahın yapıldığı tarihten itibaren 30 günlük süre sona ermeden mükellefçe; hiç verilmemiş olan vergi beyannamelerinin verilmesi, eksik veya yanlış yapılan vergi beyanının tamamlanması veya düzeltilmesi gerekir. Bu süre içerisinde gerekli düzeltmelerin yapılmaması halinde incelemeye veya takdire sevk işlemleri yapılır. a) Mükellefin izaha davet konusu hakkında kendiliğinden pişmanlık hükümlerinden yararlanması halinde vergi ziyaı cezası kesilmezken, izaha davet yazısının tebliğ edilmesi ile bu imkân ortadan kalkmaktadır, b) İzaha davet müessesesinde, vergi ziyaı cezası, ziyaa uğratılan vergi üzerinden % 20 oranında kesilir. Kesilen bu vergi ziyaı cezası uzlaşma hükümleri kapsamı dışında tutulmuştur, c) 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 359 uncu maddesinde yer alan fiillerle vergi ziyaı cezasına uğratılmış olabileceği ilişkin olması halinde izaha davet hükümleri uygulanmaz. Aynı konuda mükellefin pişmanlık hükümlerinden yararlanması halinde, 359 uncu madde hükümlerine de kapsayacağından büyük bir haktan mahrum kalmış olacaktır.


www.fethiyehaberi.com

9

2. Sahil Bandı’nda bulunan işletmelerin kiralanması ve diğer işlemleri için müracaat ediniz.

ADRES: Atatürk Caddesi No: 107 Likya İş Mrkz. Cumhuriyet Mah. Fethiye/ MUĞLA Telefon : +90252 614 73 99 Faks : +90252 614 73 99 E- Mail : info@buba-invest.com satis@buba-invest.com


10

www.fethiyehaberi.com

08 KASIM 2019 CUMA

Tarihtne Bugü

08/11/1928: Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Millet Mektepleri'nin Genel Başkanlığını ve Başöğretmenliğini kabul etti. 08/11/1938: Almanya'da Yahudilere karşı Kristal Gecesi olarak bilinen toplu saldırı başladı. Alman polisi, Yahudileri kendilerini savunamaz hale getirecek önlemler aldı. 08/11/1982: Halkoyuna sunulan Anayasa'nın yüzde 91,3 oyla kabul edildiği açıklandı. 08/11/1996: İçişleri bakanı Mehmet Ağar istifa etti. Ağar Susurluk kazası bağlantılı "çete" iddialarıyla suçlanmıştı. Yerine, Meral Akşener içişleri bakanı oldu. 08/11/1998: Erol Taş, Türk sinema oyuncusu yaşamını yitirdi. 08/11/2000: Katılım Ortaklığı Belgesi açıklandı. Bu belge Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğinde atması gereken adımları belirliyor.

Yemek De Öyle Pişecek Bir gün Nasreddin Hoca ve arkadaşları iddiaya tutuşmuşlar. Eğer Hoca karanlık ve soğuk bir gecede, sabaha kadar köy meydanında bekleyebilirse arkadaşları ona güzel bir ziyafet çekecekmiş. Şayet bunu beceremezse o, arkadaşlarına ziyafet çekecek. Kararlaştırılan gün Hoca meydanın ortasında, sabaha kadar tir, tir titreyerek beklemiş. Sonra yanına gelenlere - Tamam demiş. İddiayı kazandım. - Ne oldu ne yaptın demişler. - Bekledim sabaha kadar demiş. - Hayır demişler. Sen uzaktaki bir mum ışığı ile ısınmışsın. İddiayı kaybettin! Ziyafetimizi hazırla. Hoca çaresiz kabul etmiş. Ziyafet vakti kocaman bir kazanın altına minicik bir mum koymuş. Güya yemek pişirecek. - Ne yapıyorsun? demişler. Kıs, kıs gülerek cevap vermiş : - Bu mum sıcağıyla size yemek pişireceğim arkadaşlar. Uzaktaki bir mum ışığıyla ben nasıl ısındıysam, bu kazandaki yemek de öyle pişecek!...

KASIM

İnsana Dair

Nihayet bugün yaşadığım iklimde sonbaharın geldiğini idrak ettim. Malum geç uğrar buralara ve bezdiren sıcakların ardından bir parça serinlik , bir parça yağmur , yavaş yavaş alıştırır bizi değişen mevsime. Her ne kadar geride kalan o güzelim yaz günlerine buruk bir vedamız olsa da , nezaketle kabul ederiz bu güz günlerini. Yaşam içindeki planlarımız farklılaşır , yeni gelişimlere açık tutarız kendimizi. Dostlarla daha fazla zaman geçirilir , güneşli günlerin demine kendimizi daha Fügen Sezer fazla kaptırırız. Ve hüzün de yoktur içinde. Ara sıra şaşırtan sıcaklar buna izin vermez çünkü . Güneşin batımına kadar günün tadını çıkartır , akşam serinliği , güneşin yüzümüzü ısıtan sıcaklığıyla yer değiştirirken , sıcak evlerimizde buluruz huzuru. Yaşamın olması gereken bir döngüsüdür bu ; kabul ederiz. Adı "kasımpatı " olsa da , ilk çiçeklerini verip , yeni tomurcuklarına gebe saksılarımın, gök gürültülü , sağanak yağmurlarıyla ıslanmasını seyrederek içtim ilk sabah kahvemi ve havada yaygın bir toprak kokusunu yaydım yaşam rayihasına. Derlenip , toparlanma zamanıdır Kasım ayı. Inceden yazlıklar kaldırılıp , iç ısıtıcı kıyafetlerle yer değiştirilir. Salçası , turşusu , tarhanası zaten çoktan hazırdır. Evin bereketidir bu. Zeytinler çoktan toplanıp , yenmeye hazır duruma gelmeleri beklenmektedir.Yaşamla beraber , sofralar da hazırdır yaklaşan inceden bir kışa. Herşey hazırdır da , ruh da buna hazırsa , yaşamın keyfi ve huzurunun tadından geçilmez. Ve...biten bir şeyi , başlayanıyla kabul etmek. Zorlamadan , didiklemeden , sadece kabul ederek. Evet , kabul ederek ! Başka çıkar bir yolu da yok üstelik. Kendimizle barışarak , gelmişe , geçmişe sövmeyerek , hatalardan ve hatta hatalarımızdan ders çıkartarak , yaşamın aslında bir armağan olduğunu kabul ederek ve başta kendimiz olmak üzere herkesi severek . Kasım ayı bir şans aslında. Tansiyonumun çekirge gibi bir zıplayıp , bir baş aşağı düşmesi, doktorumun " ne tetikliyor sizi ?" demesi , yaşanılan onca yıl ve ...yanımda kalmalarına izin verdiklerim harmanlanmış bir ömrün neticesi, kalan yılların kış hazırlığı gibi. İnadım inat ,yaşamın huzurunu bulmak asal bir görev. Bir parça dost , bir parça ayıklanmış anı ve bolca sevgi ve yaşamın kıyılarında bir parça huzur. Seviyorum artık Kasım aylarını. Ya siz...? Hep sevgiyle...

Sağlık Sepeti Meme Kanserinde Erken Teşhis İçin Mamografi Şart Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser. Her 8 ile 10 kadından biri yaşamı boyunca meme kanseri teşhisi alıyor. Meme kanserinin bu kadar sık olması, kadınların bu konuda tedirgin olmasına neden olabiliyor oysa meme kanseri aslında erken tanı aldığında korkulacak bir hastalık değil. Meme Kanseri Farkındalık Ayı ile ilgili olarak açıklama yapan Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Girişimsel Radyoloji & Meme Radyolojisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy “Her yıl olduğu gibi bu yıl da Ekim ayı, meme kanseri farkındalık ayı olarak ülkemizde etkinlikler ile bilinçlendirme çalışmalarımız için önemli bir görev üstleniyor. Bu vesile ile biz de akademisyen radyologlar olarak bazı noktalara dikkat çekmek istiyoruz. Kadınların farkındalıkları yüksek olduğu takdirde bilinçli olarak doğru merkezlerde kontrollerini yaptırmaları halinde korkacak hiçbir şey olmadığını bilmelerini istiyorum.” diyor. Uzmanlar meme kanseri ile ilgili erken teşhisin önemine her fırsatta dikkat çekiyorlar ancak teşhis yöntemleri ile ilgili olarak ne yazık ki doğru bilinen pek çok yanlış var. Bunlardan ilki, meme kanserinin erken teşhisinde, el ile muayenenin yeterli bir duyarlılığa sahip olduğu. Uzmanlar bu bilginin yetersiz olduğu görüşünde birleşiyorlar. Çünkü bir kitle ele gelebilecek boyuta ulaştığında 2 cm'lik bir boyuta ulaşmış olabiliyor ve hatta koltuk altı bezlerine metastaz gerçekleşmiş olması da büyük bir ihtimal olarak karşımıza çıkabiliyor. Oysa memede yer alan bir kitle, el muayenesi (palpasyon) ile saptanmasından 2 yıl kadar öncesinde mamografi ile saptanabiliyor. Hatta bazı kanserlerde bu süre 4-5 yıl geriden teşhis konulabilmesine kadar uzuyor. Bu nedenle gerek doktor muayenesi gerekse hastanın kendi kendine yaptığı elle meme muayenesi, erken teşhis için yeterli olmayabilir. Meme kanseri taramasında faydalı olduğu gösterilen tek yöntem memenin mamografi ile görüntülenmesidir. Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy doktorunuzun sizi el ile muayene etmesi ve elime bir şey gelmedi önemli bir şey yok demesinin mamografi tetkikiniz olmadan hiçbir şey ifade etmediğini söylüyor ve kılavuzların önerileri doğrultusunda mamografi kontrollerinin aksatılmadan yapılması konusuna dikkat çekiyor. Bu yaşa gelen kadınların hiçbir şikâyeti olmaksızın, ailesinde meme kanseri hikâyesi olmasa da, hatta çok sayıda çocukları olmuş ve onları emzirmiş olsa da, yıllık mamografi kontrollerini yaptırmalarının büyük önem taşıdığını söyleyen Doç. Dr. Mehmet Mahir Atasoy “Bunları özellikle belirtiyorum çünkü halkımız arasında nedense yanlış olarak riskli bir grupta değilse mamografi kontrolüne gerek olmadığı sanılıyor. Bu kesinlikle çok yanlış bir düşünce. Meme kanseri teşhisi koyduğumuz kadınların yarısından fazlasının ailesinde meme kanseri hikayesi yoktur ve risk grubunda değillerdir.”

- "Kimseyi kırmayayım diyorum, bir de bakıyorum kendim paramparçayım."

- Düşman isterseniz dostlarınızı geçmeye çalışınız. Dost isterseniz, bırakın, dostlarınız sizi geçsin. - La Rochefoucauld

BURÇLAR Koç (21 Mart - 19 Nisan)

Bugün iş hayatınızla sorumluluklarınız artabilir. İşlerinizde mücadele etmeniz gerekebilir. Stresinizi kontrol etmelisi niz. Üstlerinizle iletişiminiz önem kazanabilir. Bugün yaşanan olaylar sizi duygu sal olarak zorlayabilir. İşlerinizi netleştirmek ve yoluna koymak önem kazanabilir. İş yerinde göz önünde olmak isteyebilirsiniz. Kişisel konularla ilgilenebilirsiniz.

Boğa (20 Nisan - 20 Mayıs) Bugün yeni şeyler öğrenmek için fırsatınız olabilir. Gün içinde farklı konulara ilginiz kayabilir. Sorumlu olduğunuz konulara duygusal yaklaşabilirsiniz. Sosyal konularla ilgilenebilirsiniz. Farklı işlere yönelebilirsiniz. Düşüncelerinizi etrafınızdaki kişilerle paylaşmak sizi rahatlatabilir. Çaba gösterdiğiniz konularda değişiklikler olabilir.

İkizler (21 Mayıs - 21 Haziran) Bugün sorumlu olduğunuz işlerinize yön kazandırmak

Terazi (23 Eylül - 22 Ekim) Bugün evinizle ilgili konularla ilgilenebilirsiniz. Evde teknik sıkıntılar çıkabilir. Güvenlik konularıyla uğraşabi lirsiniz. Toprak veya emlak işlerinizi netleştirmek isteyebilirsiniz. Gün içinde geçmişe ait konular gündeme gelebilir. Kendinizi yalnız hissedebilirsiniz. Sevdiklerinizle program yapmak size iyi gelebilir. Kendi içinize dönebilirsiniz.

Akrep (23 Ekim - 21 Kasım) Bugün zihinsel olarak yoğunsunuz. Yakın arkadaş çevrenizdeki olaylardan etkilenebilirsiniz. Yeni başlaya cağınız konularla ilgili hazırlık yapma fırsatı bulacağınız bir gündesiniz. Ticari konularda yeni kararlar almak uygun olmayabilir. Sözleşmeler gündeme gele bilir. Sizi duygusal mücadeleye sokan olaylara dikkat etmenizde fayda var.

Yay (22 Kasım - 21 Aralık)

isteyebilirsiniz. Ortaklı konular sizi zorlayabilir. Gün içinde kriz yaratabilecek durumlar meydana gelebilir. Kişisel konuları büyüte bilirsiniz. Duygusal olarak beslendiğiniz durumlarda stresler olabilir. İşlerinizi toparlama fırsatı bulabilirsiniz. İmzaladığınız sözleşmelere objektif olun.

Bugün yeni başladığınız işlerinizde çaba göstermeniz gerekebilir. Harcamalarla ilgili konulara kısıtlama getirmek isteyebilirsiniz. Parasal birikimlerinizi yönlendirmek isteyebilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konuları yönetmek için mücadele edebilirsiniz. Duygusal anlamda kendinizi sıkışmış hissedebilirsiniz. Endişe duyduğunuz olaylar artabilir.

Yengeç (22 Haziran - 22 Temmuz) Bugün eşinize odaklı bir gün geçirebilirsiniz. Sorumlu

Oğlak (22 Aralık - 19 Ocak) Bugün hassas olduğunuz konular sizi yorabilir. Sosyal

olduğunuz konularda değişiklikler olabilir. Mücadele verdiğiniz işlerde sonuç almak isteyebilirsiniz. İkili ilişkilerinizde kendinizi dengede tutmaya çalışmalısınız. Sizi uğraştırabilecek konulara karşı duygusal kararlar almayın.

konularla ilgilenmek arkadaşlarınızla zaman geçirmek size iyi gelebilir. Başladığınız konulara yön kazandırabilirsiniz. Aşk hayatınızda tartışmalı durumlar olabilir. Beden sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Eğitsel konu larla uğraşabilirsiniz. Duygusal yönden kendinizi zorlanmış hissedebilirsiniz.

Aslan (23 Temmuz - 22 Ağustos) Bugün kişisel konularla ilgilenmeniz gerekebilir. Çalışma hayatınızda bitirmeniz gereken işlerinizde odaklanabilir siniz. Kendinizi duygusal olarak değişim içinde hissedebilirsiniz. Çalışma arkadaş larınızı ilgilendiren konulara gündeminizi etkileyebilir. İşlerinizi belirginleştirmek için daha fazla çaba gösterebilirsiniz. Babanıza zaman ayırabilirsiniz.

Başak (23 Ağustos - 22 Eylül) Bugün keyif aldığınız şeylere yönelebilirsiniz. Farklı

konular ilginizi çekebilir. Aşk hayatınız gündeminizi etkileyebilir. Gün içinde kendinizi ifade etmekte zorlanabilirsiniz. Çocuklarınızla ilgili konular sizi meşgul edebilir. Günlük işlerinizi toparlayabilirsiniz. Duygusal değişiklikler sizi yorabilir. Eğitsel konularla ilgilenebilirsiniz.

Kova (20 Ocak - 18 Şubat) Bugün sorumlu olduğunuz konularda beklemeler

olabilir. Elinizde olmayan nedenlerden dolayı kendinizi kısıtlanmış hissedebilirsiniz. Rutin işlerinizi tamamlayabilirsiniz. Bazı olayları kabullenmek durumunda kalabilirsiniz. Eğitsel konularda değişiklikler yaşanabilir. Yeni işlere başlamamanızda fayda var. Gençlerle ilgili konular öne çıkabilir.

Balık (19 Şubat - 20 Mart) Bugün geleceğinizle ilgili planları gerçekleştirmek için

kendinizi hazır hissedebilirsiniz. Arkadaşlarınızla programlar yapabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konularda mücadele etmeniz gerekebilir. Alacağınız yardımlarla sorumluluklarınızın üstesinden geleceksiniz. Gün içinde iletişimle ilgili konularda değişiklikler yaşanabilir.


www.fethiyehaberi.com

08 KASIM 2019 CUMA

11

Güvenilir Gıda Eğitimi Sürüyor

Seydikemer İlçe Tarım Müdürlüğünce yürütülmekte olan "Sağlığım İçin Doğayı Seçtim" Projesi kapsamında, FethiyeSeydikemer Süt Üreticileri Birliği ile birlikte, Seki Ortaokulu öğrencilerine“Çiftlikten Sofraya Güvenilir Gıda" eğitimi gerçekleştirildi. Öğrenciler, sütün çiftlikten sofraya kadar hangi aşamalardan geçerek geldiğini uygulamalı olarak gözlemlediler. Seydikemer İlçe Tarım Müdürlüğü'nün Tarım ve Orman Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın onayı ile ön ayak olduğu; İlçe Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Ziraat Odası Başkanlığı, İlçe Halk Eğitim Merkezi, Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği'nin paydaş olarak yer aldığı 'Sağlığımız İçin Doğayı Seçtim' Projesi'nde, Seki Ortaokulu'ndan 20 öğrenci, kaliteli süt ve mamulleri üretimini uygulamalı olarak yerinde öğrendiler. Eğitim kapsamında öğrenciler,Fethiye Seydikemer İlçeleri Süt Üreticileri Birliği'nde görevli Gıda Mühendisi Safiye Yar'dan her aşamada bilgiler aldılar. Proje çerçevesinde önce Seki Mahallesi'nde süt sığırı işletmesi ziyaret edildi. Burada öğrenciler, bonelerini ve galoşlarını takarak sığırları yerinde gördü. Ardından süt sağma makineleriyle nasıl süt sağıldığı uygulamalı olarak gösterildi. Öğrenciler burada ayrıca; sütün oluşumundan itibaren hijyen kurallarına uygun sağımını, süt sığırlarındaki beslenmenin sütteki kaliteye etkisini, sütte işletmede yapılması gereken ilk kontrolleri gördüler. Ardından öğrenciler, çiftlikten sonra soğuk zinciri kırılmadan sütün toplama merkezlerine ve fabrikalara nakil işlemlerini öğrenmek için Boğalar Köyü Sulama Kooperatifi Süt Depolama ve Soğutma Merkezi'ne gittiler. Burada öğrenciler, ailelerinin ürettikleri sütlerin nerede ve hangi şartlarda depolandığını kendi gözleriyle görme fırsatı buldular. 6 ton kapasiteli büyük tankları gören çocuklar ilgiyle Gıda Mühendisi ablalarını dinlediler. Burada gazetemize bir açıklamada bulunan Fethiye Seydikemer İlçeleri Süt Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Tokmak “ Kooperatifimiz, birliğin çalışma prensiplerine uygun olarak bu bölgede 11 köyde hayvancılıkla uğraşan süt müstahsillerinin sütlerini toplamak suretiyle gıda güvenliği içerisinde soğuk zincirle buraya

getiriyor. Burada +4 santigrat derecede soğutulduktan sonra bütün gıda güvenliğiyle ilgili testler de yapılarak sanayicilerimize verilmektedir” dedi. Süt fiyatlarıyla da ilgili bir açıklama yapan Başkan Tokmak “Süt fiyatları, konsey fiyatlarıdır. Sütü ayrıca biz kalite değerlerine göre de pazarlamaya çalışıyoruz. Kalite nedir? Sütteki yağ oranıdır, protein oranıdır, sumotik hücresidir, içindeki sudur. Bunlar da kaliteyi etkileyen temel faktörlerdir. Bölgemizde yaklaşık Seki havzasında günlük çiftliklerle birlikte 12 ton civarında süt var. Burada yaz kış demeden 365 gün, bayram seyran da demeden sürdürülebilir bir piyasa düzeni içerisinde pazarlama yapmak istiyoruz. Yani üreticilerin ürün bedelleri de teminat altındadır. Zamanında ödemeye çalışıyoruz. Bunun yanında üreticilerimizin üretim girdilerini ucuza temin etmeye çalışıyoruz. Sütü de en iyi fiyata satmak için uğraşıyoruz. Ama maliyetler yüksek. Bununla da ilgili çalışmalarımız var. İnşallah önümüzdeki yılda sütü çiğ olarak üreticimize arz edeceğiz. Hem üreticiyle tüketici arasında zincir kuracağız. Üreticimiz daha fazla kazanacak. Tüketicimiz kaliteliyi daha ucuza alma imkanına kavuşacaktır” şeklinde konuştu. Fethiye Seydikemer İlçeleri Süt Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Tokmak, üreticilerin, kaliteli süt üretimine yönelik sorularıyla ilgili hangi yetkiliyle irtibata geçeceğine dair yaptığı açıklamada ise “ bu hayvancılık sektöründe sürdürülebilirliği sağlamak için mutlaka sağlıklı üretim yapmamız lazım. Sağlıklı üretim yaparken de verimliliği ön planda tutmamız lazım. Tabii ki 'Sağlığımız İçin Doğayı Seçtim' Tarım ve Orman Bakanlığımız ve Milli Eğitim Bakanlığımızın ortak bir projesidir. Tabii ki burada farkındalık yaratmak, öğrencilere bunu anlatmak gerekiyor. Öğrenciler de ailelerine anlatmaları gerekiyor. Tabi ki küçük ölçekli işletmelerde bu çok da mümkün olmuyor. Ama son dönemlerde bir gelişme kaydettiğimizi söyleyebilirim. Çünkü bir iki hayvanlı işletmelerde çok profesyonelce bu işler yapılamıyor. Ama gün geçtikçe bilinç arttı. Sütün kaliteli üretilmesi gerektiği yönündeki bütün anlatımlarımız oldu. Vatandaşlar da genelde anladılar. Bizim dediklerimize uymaya

çalışıyorlar. Tabi ki bu konuda bilgi almak isteyen üreticilerimiz, gerek Tarım Orman Müdürlüğümüzü gerekse bize ulaşabilir. Biz zaten değişmeleri, gelişmeleri en kısa yoldan mesaj sistemiyle de kendilerine ulaştırıyoruz. Bu konuda onların emrine amadeyiz” dedi. Sütün bu aşamasında öğrencilere neler öğreteceklerini açıklayan Tokmak “ burada sütün soğuk zincirde tanklara girdiğini ve soğutulduğunu anlatıp burada antibiyotik testi de yapıldığını aktaracağız. Kesiklik yani PH testi yapabiliyoruz. Bunları yaptıktan sonra da eğer burda gıda güvenliğiyle ilgili bir aksaklık söz konusu değilse ulusal firmalar götürüyorlar. Orada peynir, yoğurt, tereyağ yapıp üretime sokmuş oluyorlar. Bunu az sonra da yakındaki bir süt işleme tesisinde göreceğiz” diye konuştu. Süt toplama merkezinin ardından öğrencilerle birlikte yayla bölgesinde bulunan süt ve süt ürünleri fabrikası ziyaret edildi.Öğrenciler, fabrikada sütün mamul madde haline gelip paketlenene kadarki aşamalarını, gıda güvenilirliği için süte uygulanan analizleri bizzat yerinde uygulamalı olarak öğrendiler. Paketleme ve depolama biriminde bilinçli bir tüketici olabilmek için dikkat edilmesi gerekenleri, Alo 174 Gıda hattını öğrenen öğrenciler, fabrikadan çıkan peynirin de bulunduğu güzel bir kahvaltıyla eğitimi tamamladılar. İlçe Tarım Müdürlüğü ve FethiyeSeydikemer Süt Üreticileri Birliği olarak amaçlarının güvenilir gıda temini ve tüketimi konusunda daha bilinçli ve sağlıklı toplum oluşturmak , her insanın en temel hakkı olan yeterli kalitede, ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda, sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşabilmeleri konusunda hem öğrencilerimizde hemde velilerde farkındalık yaratmakolduğu bildirilirken bu amaç doğrultusunda eğitimlerin devam edeceği vurgulandı. Projeyle ilgili bir açıklama yapan Seki Ortaokulu Müdürü Doğan Bakırcı “ biz Seki Ortaokulu olarak bu projeye en küçük yaşta olan sınıfımızla 5. Sınıflarla başladık. Bu projede şu anda 20 öğrencimiz bulunmakta. Projemiz önümüze geldiğinde çok anlamlı bir şey olduğunu ve bilinç düzeyimizi arttıracağını, bilinç kelimesinin daha anlamlı hale geldiğini bu bölgede yaşayan çocuklara, daha çok faydalı olacağını

düşündüğümüz için projede yer aldık. Ben bu projede öncelikle katkılarından dolayı Tarım ve Orman Bakanlığımıza, yerel yöneticilerimize, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum. Bu tür projeler çocukların farkındalığını arttıracağından dolayı bu projenin devamını diliyorum. Çünkü bir yerde birşeyi yapıp orada bırakmak bilinç düzeyini arttırmıyor. Bir çok batılı ülkelerde bu projeler devamlı ilerletiliyor. Umarım bu projenin devamı olur, okul olarak sonraki aşamalarında da yer alırız. Öğrencilerimiz böylelikle hem kendi evlerinde ürettikleri sütlerin, yedikleri gıdaların hijyen kurallarını görmüş oldular. Bizim bulunduğumuz bölge kırsal bir bölge. Velilerimizi her an toplayıp bu tür bilinç düzeylerini arttıracak eğitimler veremiyoruz. Biz tersinden bu olayın gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Yani öğrencilerimiz bugün evlerine gittiklerinde annebabalarıyla, diğer büyükleriyle bir gündem oluşturacaklardır. Ve böylelikle proje, kendi hedefine ulaşmış olacaktır. Ayrıca belirtmekte yarar var. Öğrencilerimizi gündemini evde oluşturduklarında velilerimizle bize gelecekleri biz belki de bundan sonraki aşamada öğrencilerimiz ve velilerimizle birlikte bu projeyi geliştirmiş olacağız. Bu tür projelerin devamlı olmasından yanayım. Dediğim gibi bu projeler faydalı projeler. Umarım daha güzel projelerde hep birlikte oluruz. Velilerimizi, öğrencilerimizi, ülkemizi kalkındırmış oluruz diye düşünüyorum” şeklinde konuştu. Fethiye Seydikemer Süt Üreticileri Birliği Gıda Mühendisi Safiye Yar ise öğrencilere verilen eğitimle ilgili “ Tarım İlçe Müdürlüğü'nün yazıp Kaymakamlık'a sunup onaylanan 'Sağlığımız İçin Doğayı Seçtim' projesinin bir ayağı da biz Süt Birliği'ydik. Bugün çocuklarımızla birlikte sütün ilk üretiminden mamul hale dönüşümüne kadar olan tüm aşamalarını fabrika ve çiftlik üzerinden gözlemledik. Onlara çok şeyler kattığını düşünüyorum. En azından sütün sağlıklı bir şekilde üretilip el değmeden peynire kadar nasıl geldiklerini gördüklerini düşünüyorum.Onlara güzel birşeyler yaşatabildiysek ve en azından aydınlatabildiysek ne mutlu bizlere” şeklinde açıklamada bulundu. Gülay Yılmaz


12

08 KASIM 2019 CUMA

www.fethiyehaberi.com

Ressamlar İncelemelerde Bulundu

Fethiye Belediyesi'nin destekleriyle gerçekleştirilen 'Denizlerimiz ve Renklerimiz' temalı 2. Sualtı Resim Çalıştayı ve Sergisi için Fethiye'ye gelen 7 ülkeden 14 ressam, Enver Yalçın Müzesi ile Kerimoğlu Yörük Müzesi'nde incelemelerde bulundular. Yörük Müzesi ve Enver

Yalçın Müzesi'nde bir takım incelemelerde bulunan ressamlar, Fethiye'yi çok güzel bulduklarını ifade ettiler. Çalıştay öncesinde, Fethiye'nin doğal güzelliklerini de gezdiklerini ifade eden ressamlar, böylesine güzel bir etkinlik için Fethiye Belediyesi ve Deniz Ticaret Odası'na teşekkür ettiler. İlk

ENDüğün - Nişan - Sünnet

MUTLU GÜNÜNÜZDE GÜZEL DAVETİYELER

Açılış - Organizasyon Davetiyeleri En Uygun Fiyata, En Kaliteli Hizmetle ve En Kısa Zamanda...

önce Enver Yalçın müzesini daha sonra ise Kerimoğlu Yörük Müzesi'ni gezen ressamlar, daha sonra ise Fethiye'nin körfez manzaralı plajı Çalış'ta hatıra fotoğrafı çekindiler.Organizasyon Sanat Danışmanı Mine Sarmış, Perşembe günü saat 17.00'deki sempozyum ve sergiye herkesi davet ederken, “Enver

Yalçın Müzesi ile Çalış'ta bulunan İsmail Bey'in yörük çadırını gezdik. Ressam arkadaşlar müzeleri çok sevdi. Çok güzel bir etkinlik oluyor. Yarın da sergimiz ve sempozyumumuz var. Biz bu etkinliklerin ikincisini gerçekleştiriyo ruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi. Teslime Göksu Özdemir

Profile for Mehmet Tarık Ibiş

08 11 2019  

08 11 2019  

Advertisement