Page 1

YIL : 16

SAYI: 5080

04 ARALIK 2019 ÇARŞAMBA

Fiyatı 65 Krş

“Engelsiz Bir Hayat İstiyoruz” 3 Aralık Dünya Engelliler Günü tüm yurtta olduğu gibi Fethiye'de de törenlerle kutlandı. Bu kapsamda ilk olarak Özgecan Anıtı önünden Beşkaza Meydanı'na kadar yürüyüş düzenledi. Daha sonra Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi'nde özel öğrenciler tarafından hazırlanan gösteri etkinliği gerçekleştirildi. Fethiye'de düzenlenen 3 Aralık Dünya Engelliler Günü programı renkli görüntülere sahne oldu. Bu kapsamda Özgecan Anıtı önünden başlayan yürüyüşe Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, daire amirleri, belediye meclis üyeleri, engelli dernekleri başkan ve üyeleri ile rehabilitasyon merkezlerinde eğitim gören özel çocuklar katıldı. Haber Sayfa 6'da

Engelliler Günü Türkiye Sakatlar Derneği Fethiye Şube Başkanı Aydoğan Arslanca, 3 Aralık Dünya Engelliler günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı. Arslanca “Engelliler bir yandan yeni haklar ya da olanaklar kazanırken diğer yandan da yeni sorunlarla veya uygulamada karşılaşılan sorunlarla yüz yüze bırakılıyor” ifadelerini kullandı. Sayfa 5'te

Çiftçiler, Yerinde İnceledi İşitme Engellilere Ziyaret Meclis Toplantısı Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Seydikemer Belediye Başkanlığı ile kadın çiftçilere teknik gezi düzenledi. Gezi kapsamında Seydikemer'in Kadıköy Mahallesi'nden 12 kadın çiftçi Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün Teknik personelleri ile Bağlıağaç Mahallesi'nde bulunan ve bölgede gelir getirici alternatif ürün arasına gireceği düşünülen istiridye mantarı işletmesini ziyaret etti. Sayfa 7'de

Fethiye Belediye Meclisi Aralık ayı Meclis Toplantısı'nda gündeminde yer alan 6 maddeyi karara bağladı. Meclis toplantısında konuşan Belediye Başkanı Alim Karaca, “Başta Karaçulha Mahallemiz olmak üzere 41 mahallemizin 5 yıllık imar programını gerçekleştirip; aciliyetine göre 1/5 binlikleri yapmak zorun-dayız” dedi. 4'te

Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Fethiye İşitme Engelliler Derneği'ni ziyaret etti. Kaya, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla kamuoyunda farkındalık oluşturmak ve engelli kardeşlerimizin hem dertlerini dinlemek hem de empati yapabilmek için ziyarette bulunduk. Engelli kardeşlerimizin hayatta ne problemler ile karşılaştıklarını biliyoruz” dedi. Haber Sayfa 12'de


2

04 ARALIK 2019 ÇARŞAMBA

www.fethiyehaberi.com

Fiyatı 9 Kat Artan Sarımsak Tane İle Satılıyor Kış mevsiminin ve mutfakların vazgeçilmezi neredeyse her yemekte kullanılan sarımsağın kilosu üretim azlığı nedeniyle 45 TL'ye kadar yükseldi. Kiloyla almak yerine vatandaşlar taneyle satın alıyor. Sivas'ta kent merkezi Çarşıbaşı Mahallesi'nde bulunan perakende sebze halinde esnaflık yapan Sami Çelik, "Üretim azlığı nedeniyle fiyatlar bu yıl oldukça astronomik rakamlara yükseldi. Şu anda ilimizde sarımsak fiyatları 35 ve 45 TL arasında değişiyor. Tabi bu fiyatlar sarımsağın üretim bölgesine göre değişiyor Sivas'ta satılan sarımsaklar genelde Tokat, Çorum, Kastamonu gibi yakın çevre illerden geliyor. Geçen yıl tabiri caiz ise sarımsak fiyatları yerlerde sürünüyordu 4 TL'ye 5 TL'ye perakende sarımsak satılıyordu" dedi.

Türkiye'nin Hac Kontenjanı 83 Bin 430 Oldu Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı ile imzaladığımız 2020 yılı Hac Protokolü'yle 2020 hac kontenjanımızı 3 bin 430 kişi arttırarak, 83 bin 430 olarak güncelledik" dedi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, haca gideceklerin sayısını açıkladı. Erbaş 2020 hac kontenjanının 3 bin 430 kişi arttığını belirterek toplam sayının 83 bin 430 olduğunu söyledi. Kutsal görevini yerine getirmek isteyen hacı adayları 11 Kasım 13 Aralık tarihleri arasında www.hac.gov.tr adresinden ön başvurularını yapabilecekler. Kura ise 9 Ocak 2020 tarihinde çekilecek. Ancak hem ön kayıt hem de ön kayıttan sonra hacı adaylarının dikkat etmesi gereken önemli hususlar bulunuyor.

Müteahhitlere Sınıflandırma Zorunluluğu Başladı!

İşçi ve İşveren Temsilcileri İlk Fikir Ayrılığını Yaşadı

Müteahhitlere yetki belgesi kapsamında sınıflandırma zorunluluğu dün başladı. Yeni dönemde iflas eden, işlerini askıya alan ve usulsüz hareket eden müteahhitlere inşaat yapma izni verilmeyecek, izin verilen projelerde ise can ve mal güvenliğini tehdit edecek her hangi bir durumun oluşması halinde yetki belgesi 10 yıl boyunca iptal edilecek. Her önüne gelenin inşaat sektörüne girip proje üretmesinden kaynaklı ortaya çıkan mağduriyetlerin önüne geçmek için geçtiğimiz mart ayında çıkarılan yönetmelikte yürürlük tarihi eylül olarak belirtilen, ancak bu alandaki son kararname ile uygulama tarihi 3 ay daha ertelenen müteahhitlere sınıflandırma zorunluluğu başladı. Zorunlu hale getirilen 8 sınıfın haricinde bir de geçici grup yer alacak.

Asgari ücret görüşmelerinde işçi temsilcisi Türk-İş ile işveren temsilcisi TİSK, ilk fikir ayrılığını yaşadı. TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç'un "Asgari ücret geçim ücretini değil çalışanlara ödenebilecek en alt rakamı gösterir" açıklaması, TİSK'in Türk-İş'in 2 bin 526 liralık asgari ücret teklifine sıcak bakmadığı şeklinde yorumlan dı. 2020 yılında geçerli olacak asgari ücret zammı için işçi temsilcisi Türk-İş, işveren temsilcisi TİSK ve hükümet temsilcisi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkililerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısı tarafların açıklamalarıyla başladı. Türk-İş ile işveren temsilcisi TİSK ilk fikir ayrılığını yaşadı. Türkİş'in "En az 2 bin 526 lira olması gerekir" teklifine işveren temsilcisi TİSK'in tavrı belli oldu.

Piyasaların Merakla Beklediği Enflasyon Rakamları Açıklandı Türkiye İstatistik Kurumu, Kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Enflasyon Kasım'da yüzde 0,38 artarken, yıllık bazda yüzde 10,56 oldu. TÜFE'de (2003=100) 2019 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0,38, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 11,01, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,56 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,87 artış gerçekleşti. Aylık en yüksek artış yüzde 2,69 ile giyim ve ayakkabı grubunda oldu. Ana harcama grupları itibarıyla 2019 yılı Kasım ayında endekste yer alan gruplardan, ev eşyasında yüzde 0,59, haberleşmede yüzde 0,39, konutta yüzde 0,36 ve ulaştırmada yüzde 0,33 artış gerçekleşti. Aylık en fazla düşüş gösteren grup yüzde 0,44 ile çeşitli mal ve hizmetler oldu. Yıllık en fazla artış yüzde 43,35 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti.

Ev alana ve Evlenene Destek Başlıyor Evi olmayanlar için çıkarılan konut hesabından ödemelerin yeni yıldan önce yapılması bekleniyor. Hükümet, çeyiz hesabı açanlara da ödemeleri yılbaşı öncesi yapmayı planlıyor. Ev alacaklara ve evleneceklere destek amacıyla yaşama geçirilen konut ve çeyiz hesabından ilk ödemelerin yeni yıldan önce yapılması bekleniyor. Devlet hem konut hem de çeyiz hesabına bu yıl yaklaşık 260 milyon lira destek sağladı. Evlenecek çiftlere destek amacıyla 9 bin liraya çıkarılan çeyiz hesabına katılımcı sayısı 20 bine ulaştı. Konut hesabına da 7 bin katılımcı başvurdu. 2020'de konut ve çeyiz hesabına benzer yeni modeller de yaşama geçirilecek. İlgili kurumlarla işbirliği yapılarak vergisel teşvikler uygulanacak potansiyel alanlar belirlenecek.

“Ekonomik Yük Oluşturan Yüzde 18'lik KDV İndirilsin” Alışveriş çılgınlığının yaşandığı "efsane cuma" indirimlerinde en çok satılan ürünlerin başında bebek bezi geldi. Aileler ise ekonomik olarak büyük yük oluşturan bebek bezindeki yüzde 18 KDV'nin inmesini istiyor. Türkiye'de her yıl 1 milyon 200 binden fazla bebek dünyaya "merhaba" diyor. TÜİK verilerine göre, Türkiye'de 0-3 yaş arası bebek ve çocuk sayısı 5 milyonun üzerinde... Sektöre dönüşen anne ve bebek ürünlerine ihtiyaç ve ilgi sürekli artıyor. Ülkemizde bebek ekonomisinin yıllık cirosu 8 milyar TL civarında... Yeni doğan bebeklerin aylık bakım masrafları ortalama 400 lirayı buluyor. En büyük gider kalemi ise bebek bezi...Firmalardan indirim isteyen aileler şu ana kadar 15 bin imzaya yaklaştı. Daha ucuza bebek bezi bulmak isteyen aileler çareyi internette ararken, internetteki fiyatların mağazalardan farkı yok. Türkiye gazetesinden Mahmut Özay'ın haberine göre; ailelerin şikâyet ettiği bir başka husus ise bebek bezinden alınan yüzde 18'lik Katma Değer Vergisi (KDV).

Yasayı Veto Eden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Teşekkür Geçtiğimiz günlerde Meclis'ten geçen 15 termik santralin baca filtrelerinin takılmasını 2,5 yıl daha erteleyen kanun teklifini kabul eden AK Parti ve MHP milletvekilleri, tasarıyı veto eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti. Madde, AK Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla kabul edilmişti. Erdoğan'ın maddeyi veto etmesinin ardından AK Partili ve MHP'li milletvekilleri, Erdoğan'a maddeyi veto ettiği için teşekkür etti. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, "Cumhurbaşkanımız Sn. @RTErdogan önce sağlık, önce insan diyerek Afşin-Elbistan Termik Santralleri'nin bacalarına filtre takılmasını erteleyen düzenlemeyi veto etti. Cumhurbaşkanımıza tüm Kahramanmaraşlılar adına şükranlarımızı sunuyorum" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın Ahsen Unakıtan'ı Aradığı İddiasına Yalanlama! Villasındaki kaçak yapı Üsküdar Belediye tarafından yıkılan Ahsen Unakıtan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisini arayarak geçmiş olsun dileklerini ilettiğini öne sürmüştü. Unakıtan'ın bu iddiası Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından yalanlandı. AK Parti'nin ilk Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın eşi Ahsen Unakıtan'ın villasındaki kaçak yapı Üsküdar Belediyesi tarafından yıkılmış, Unakıtan "Bu zulüm son bulmalı" diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ulaşamadığını söylemişti. Ahsen Unakıtan bir süre sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisine geçmiş olsun telefonu ettiğini ve 10 dakika görüştüklerini söylemişti. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Unakıtan'ın iddia ettiği görüşme yalanlandı.

Öldürülen Kadının Çantasından Çıkan Mektup Yürek Burktu Eskişehir'de eski kocası tarafından katledilen Ayşe Tuba Arslan'ın çantasından çıkan mektup yürekleri burktu. Mektubu Başsavcılığa yazan Arslan, defalarca kez tecavüze uğradığını belirterek yardım istiyor. Arslan'ın mektubunda "Korkuyorum" ifadesi dikkat çekiyor. Eskişehir'de eski kocası tarafından satırla ağır yaralanan ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Ayşe Tuba AArslan'ın çantasında yeni bir el yazısı bulundu. Arslan, Eskişehir Başsavcılığı'na hitaben yazılan şikayet dilekçesinde, kendisini darp eden kocasının defalarca tecavüz ettiği gibi birçok yaşadığı olayı anlatarak yardım istediği ortaya çıktı. Arslan, Eskişehir'de 11 Ekim tarihinde ayrıldığı eşi tarafından satırla ağır yaralandıktan 44 gün sonra tedavi gördüğü Eskişehir Osmangazi Üniversite Tıp Fakültesi Hastanesi'nde hayatını kaybetmişti. Ayşe Tuba Arslan'ın çantasından çıkan eşinin uyguladığı şiddet ve tehditlerini anlatan iki sayfalık şikayet dilekçesi yürekleri burktu.


www.fethiyehaberi.com

3

04 ARALIK 2019 ÇARŞAMBA

Hanzade SERVİ Özel Fethiye'de

DEVAMLI UYUTULAN HALK OLDUK Türkiye'yi uçuracağız diye geldiler. Oysa, kanatlarını kopardılar. Türk halkı, işini- aşını- huzurunu kaybetti. Ülke; sığınmacılara yurt olurken, Türk halkı sığınmacı oldu. Mülteciler mutlu Özel Fethiye Eğitim Kurumları Fethiye Eğitim Kurumları tarafından ve mübarek olurken, vatan evlatları öğretmen öğrencileri kültür ve misafir edilen Yazar Hanzade SERVİ sefil horlandı. İç siyaset, danışmanlarasosyal etkinlikler kapsamında öğrencilerle kitap okumanın önemi, yazarlık, öykü, masal ve çocuk dalkavuklara emanet edilirken, bir yazar ve öğrenci kitapları hakkında söyleşi Parlamenter sistem, sözde kaldı. buluşmasına daha imza gerçekleştirdi. Tarikatlar- cemaatler ve dini atmanın gururunu yaşadılar. Kitaplarını okudukları yazarla kuruluşlar, ülkeye YÖN verir oldu. Dış Özel Fethiye Eğitim Kurumları buluşmanın tadını çıkaran siyasette ise, Ortadoğu bataklığında öğrencilerimiz, karakterlerden konferans salonunda Türkçe boğulduk. Her gün şehit verir olduk. hayallere kadar pek çok kitabın Adata Rus ve Amerika'nın KUKLASI Zümresi önderliğinde hikayesini ilk ağızdan dinlediler. haline geldik. gerçekleştirilen “Yazar Söyleşi de Yazar Hanzade SERVİ ÖRNEKLEYELİM: Özelleştirme Okulda" kültür sanat öğrencilerin sorularını cevaplayarak ismi altında, ÖZ sermayemizi- ana etkinliğinde çocuk kitapları onların meraklarını giderdi. Söyleşi malımızı sattık. En son ŞEKER yazarı Hanzade SERVİ sonunda yazar öğrencilerin kitaplarını fabrikalarımızı sattık. Şimdi gelelim öğrencilerle buluştu. imzalayarak onlarla bol bol fotoğraf işin PÜF noktasına; 29 Kasım 2019 Cuma günü Özel çektirdi. Teslime Göksu Özdemir İşyeri olmayınca, işçi olur mu? Olmaz. İşçi olmayınca, sigorta pirimi ödenir mi? Ödenmez. Dolayısıyla, Sosyal Güvenlik Kurumu yaşar mı? Yaşamaz. EYT: Emeklilikte Yaşa Takılanlar; Türkiye'de “Üç işçinin BİR EMEKLİ” beslediği söylenir. Doğru mudur, tabi ki doğrudur. Sen; fabrikalarlaişyerleri ile birlikte işçiyi de elden çıkartmışsın. Primsiz emekli yaşar mı? Primsiz EYT, emekli olabilir mi, tabi ki olamaz. Kim kimi kandırıyor. Kim, devamlı aldatılıyor- uyutuluyor? Tabi ki Türk insanı… VERGİ REFORMU: Ülkede; esnaf kalmamış, zanaatkar kalmamış, tüccar ise, kepenk kapatmış Sen tutturmuş yeni

vergi alanları yaratıyor, yeni vergiler İHTAS ediyorsun. Saltanatını sürdürmek için kimden vergi alacaksın? Yeni İCRA dosyalarını koymak için, HANGAZ gerekiyormuş. Çiftçi tarlaya küsmüş. Esnaf müşteriye hasret… ADALET REFORMU: Günlerce uğraşıp adalet reformu çıkarttınız. Öğüne- öğüne inandırmadık insan bırakmadınız. Sağır Sultan bile duydu. Ama, ne oldu. Bir varmış, bir yokmuş. Sabun köpüğü imiş sönüverdi. Zira, adalet- hukuk sistemi siyasallaşmış. Bir partiye bağlanmış. Mevcut sistem işlemiyor. Bunun reformu, yenisi olur mu? Olsa, ne işe yarar. Devamlı Türk halkı aldatılsınuyutulsun politikasıdır yapılan. Türk halkı 600 vekilini besliyor, ama bu vekillerin halkına hiçbir faydası yoktur. Yetkisi alınmış, kuru kalabalıktır. İktidar hükümetine; üretim külfet olmaktadır. İthalat ise, kolaycılıktır. Sormak lazım; Millet bahçeleri, kıraathaneler- kütüphaneler, acaba halkın karnını doyuruyor mu? Vergi ödüyorlar mı? Bu ZAMLARLA, bu halk daha ne kadar ayakta durabilir, varlığını sürdürebilir dersiniz? Bu ülkede; süper ZEKA yeni nesil yetişiyor. (Medrese talebeleri hariç) müspet ilime inanmış, kendini yetiştirmiş gençlerimizi BEYİN göçüne mi zorlayacaksınız? Siz; Medrese talebelerine güvenmeyin. Onlar ŞEHVETİYE kitabı okuyorlarmış. Saygılarımla…!

02.06.2003'den bu yana Fethiye’nin Haber Kaynağı 04 ARALIK 2019 ÇARŞAMBA YIL : 16 SAYI: 5080

Günlük Siyasi Gazete

www.fethiyehaberi.com Yayın Yeri: Cumhuriyet Mah. Atatürk Cad.

Günlük Perakende Birim Fiyatı: 65 Kr.+(KDV)dir.

YEREL SÜRELİ YAYIN Aylık :20.00 TL. Üç Aylık : 50.00 TL. Altı Aylık : 100.00 TL. Yıllık :200.00 TL. Şehir dışı aboneliklerde 5.00 tl posta ücreti alınmaktadır. Fiyatlara K.D.V dahil değildir. KDV oranları aboneliklerde %1, reklamda %18 dir.

Mücasiroğlu İşhanı Kat 1 No:15/2 FETHİYE

HP - SAMSUNG XEROX - LEXMARK OKI - KYOCERA/MİTA TONER DOLUMU YAPILIR

Tel Pbx: 0.252. 612 90 79

e mail: egegazetesi@hotmail.com mesut48@mynet.com mbegegrup@gmail.com SAHİBİ VE KURUCUSU Mesut BÖLÜK Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Sevinç BÖLÜK Sayfa Sekreteri Teslime Göksu Özdemir

BASKI

E MLAK

Adres: Sanayi Sitesi 253 Sokak No: 76 FETHİYE Ege Grup bünyesinde bulunan işletmelerimize imza karşılığı teslim edilmeyen hiç bir iletiyi kabul etmeyeceğimizi kamuoyuna bildiririz.


4

04 ARALIK 2019 ÇARŞAMBA

www.fethiyehaberi.com

Aralık Ayı Meclis Toplantısı

Fethiye Belediye Meclisi Aralık ayı Meclis Toplantısı'nda gündeminde yer alan 6 maddeyi karara bağladı. Meclis toplantısında Karaçulha Mahallesi'nin 5 yıllık imar programı hakkında konuşan Belediye Başkanı Alim Karaca, “Başta Karaçulha Mahallemiz olmak üzere 41 mahallemizin 5 yıllık imar programını gerçekleştirip; aciliyetine göre 1/5 binlikleri yapmak zorundayız. Kaçak yapılaşmaya izin vermeyeceğiz. Fethiye'yi korumak zorundayız” dedi. Fethiye Belediye Meclisi Başkan Alim Karaca yönetiminde toplanarak, Aralık ayı meclis toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda Plan ve Proje Müdürlüğü'nün imar kanununa göre hazırlanan 5 yıllık imar programının görüşülmesi gerçekleştirildi. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, “Karaçulha'nın ve 41 mahallenin imar planını hazırlamakta kararlıyız. Karaçulha ve 41 mahallede imar ile ilgili

ciddi problemler var. Aciliyet olan yerlerden itibaren Fethiye Belediyesi, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile birlikte çalışarak; 1/5 binlikleri yapmak zorundayız. Biz Faralya'da, Kayaköy'de kaçak bina yapılmasın diye zabıtamızla nöbet tutuyoruz. Sadece Kayaköy'de 456 kaçak inşaat var. Sorunları Fethiye

Belediyesi, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile çözmemiz lazım. Fethiye'yi hep birlikte korumamız lazım. Karaçulha imar planını gerçekleştirip; tapularını siz belediye meclis üyelerimiz le hep birlikte inşallah dağıtacağız” dedi. Fethiye Belediyesi'ne ait Fethiye Balık Pazarı girişinde bulunan bir

işletmenin kira şartnamesindeki durumunun değiştirilmesi konusu Diğer İşler Komisyonu'na oy birliği ile havale edildi. Gündemdeki mülkiyeti belediyeye ait Fethiye Engelliler Eğitim ve Sanat Merkezi'ne 10 yıl süre ile tahsisi oybirliği ile kabul edilirken; Patlangıç Mahallesi'ndeki gelişme konut alanı olarak tanımlı taşınmazın Kaymakam Mustafa Karslıoğlu İlkokulu'na ek bina olarak yapılması için eğitim tesis alanı olacak şekilde değiştirilmesi için oybirliği ile imar komisyonuna gönderildi. Toplantıda Fethiye Belediyesi ile Fethiye Otelciler Birliği ve Fethiye Emlakçılar Derneği işbirliğinde belediyeye ait “Dükkan Senin” mağazasına kullanılabilecek durumda olan 2. el malzeme ve eşyaların temin edilmesi amacıyla Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca'ya sözleşme veya protokol imzalanması yetkisinin verilmesi de oybirliği ile gerçekleşti. Gülay Yılmaz


www.fethiyehaberi.com

04 ARALIK 2019 ÇARŞAMBA

5

Arslanca'dan Engelliler Günü Mesajı kurulu raporlarına ilişkin yapılan mevzuat değişiklikleri her seferinde daha fazla engellinin eğitim, istihdam başta olmak üzere haklarından mahrum olmasına neden oldu. Kanun Hükmünde Kararname ile taşeron işçilerinin kadroya geçirilmesinde engellilerin zorunlu emekliliğe sevk edilmesi, zaten geçinme güçlüğü içinde olan engellileri çok düşük emekli ücretlerine mahkum etti” dedi. Arslanca, “Defalarca uyarmamıza rağmen evde bakım yardımı mevzuatı değiştirilmedi, toplam gelir üzerinden yapılan hesaplarla binlerce aile evde bakmakta oldukları engelli bireylerine yardım alamaz oldu. Başkalarının yardımına muhtaç duruma düşürüldü. Sürekli değiştirilen sağlık uygulama Türkiye Sakatlar Derneği Fethiye olmasının sağlanması gerekiyordu. tebliğleri ile engellilerin kullanmak Şube Başkanı Aydoğan Arslanca, 3 Konulan sürelere uyulmadı, defalarca zorunda olduğu ortez, protez ve süre ertelemesi yapıldı. Ve artık Aralık Dünya Engelliler günü yardımcı araçlar, tedavileri için gerekli yasanın gereklerini yerine getirilmesi dolayısıyla yazılı bir basın neredeyse unutuldu. Çeşitli defalar ilan ilaçlar ya kapsam dışı bırakıldı ya da açıklaması yaptı. Arslanca engelsiz Kurum tarafından karşılanan tutarları edilen istihdam seferberliklerine bir Türkiye istediklerini belirterek, rağmen engellilerin hem özel sektörde indirildi. Çoğunluğu açlık düzeyinde bile “Ülkemiz zorlu bir dönemden gelir sahibi olmayan engelliler günlük hem de kamuda en azından Yasa ile geçiyor. Engelliler bir yandan yeni yaşamlarını ve tedavilerini sürdürecek konulmuş kotalar oranında istihdam haklar ya da olanaklar kazanırken desteği alamaz hale geldi. diğer yandan da yeni sorunlarla veya edilmesi gerekiyordu, engelliler Sizlere birkaç örnek verelim; kullanım istihdam konusunda da unutuldu. uygulamada karşılaşılan sorunlarla süresi 5 yıl olan bir tekerlekli Yükümlülüklerini yerine getirmeyenler yüz yüze bırakılıyor” ifadelerini sandalyenin piyasa fiyatı 3 bin TL'dir. kullandı. Engellilerin içinde bulunduğu hakkında cezai işlem yapılmadı. Oysa SGK'nın karşıladığı tutar ise 500 TL'dir. SGK verileri üzerinden bile bunun sorunları kamuoyu ile paylaşan ve Kullanım süresi 10 yıl olan bir akülü yetkililerden çözüm bulmalarını isteyen kontrolünü yapmak mümkündü. Türkiye Sakatlar Derneği Fethiye Şube İstihdam edilen engelliler de ne yazık ki tekerlekli sandalyenin piyasa fiyatı 10 bin TL iken SGK bunun yalnızca 2 bin yine raporlarına ve bilgi-becerilerine Başkanı Aydoğan Arslanca, “2005 500 TL'sini karşılamaktadır. Çocuk felci göre çalıştırılmadı, işyerlerinde yılında yürürlüğe giren 5378 sayılı geçirenler başta olmak üzere Yasa'ya göre kamuya açık alan, bina ve ayrımcılığa maruz kalmalarına zemin engellilerin kullandığı ve piyasa değeri hazırlandı. Engellilerin haklarından ulaşım araçlarının başta engelliler en düşük 5 bin TL olan yürüme cihazı yararlanmaları için gerekli olan sağlık olmak üzere herkes için erişilebilir için en çok bin 200 TL verilmektedir. Doktor raporuna göre farklı yapılardaki işitme cihazlarının en düşük fiyatı bin TL'den başlamaktadır. SGK bu cihazlar için en fazla 500 TL ödemektedir. Epilepsi, kas hastalarının kullandığı birçok ilaçtan fark bedeli alınmakta,

birçoğu da SGK tarafından hiç karşılanmamaktadır. Eğer bu sandalye veya cihazları alan engelli çalışıyorsa ödeyeceği farkın yanı sıra ayrıca yüzde 20, emekli ise yüzde 10 SGK kesintisi yapılmaktadır. Toplu ulaşım araçlarını kullanma olanağı olamadığı için engelliler özel araç almak zorunda kalabilmektedir. Ancak burada da getirilen kısıtlamalar, birçok engelliyi zor durumda bırakmaktadır. Motor hacmi, KDV vb. sorunlar çözülmek yerine daha zorlaştırılarak engellilere bu yol da kapatılmaktadır” şeklinde ifadeler kullandı. Arslanca açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bütün bu sıraladıklarımız yaşanmakta olan sorunlarımızın sadece küçük bir örneğidir. Son dönemlerde çoğu yerde sağlık kurulu raporları üzerinde oyunlar oynandığını, kimilerinin yüksek paralar karşılığında engelli olmayanlara raporlar temin edildiğini ve bu yolla emekli bile olanların bulunduğunu duydukça en çok bizler kahroluyoruz.Bu rüşvetçiler, fırsatçılar yüzünden mağdur olan yine biz engelliler oluyoruz.Toplumun, hükümetin, yerel yönetimlerin bizleri eşit vatandaşlar olarak görmelerini ve her kes kadar haklarımızdan eşit biçimde yararlanmaktan başka talebimiz yoktur.Sadece TBMM'de onaylanarak yürürlüğe girmiş olan Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesindeki basit kurullara, örneğin evrensel tasarı ilkesine uyulsa önümüzdeki engellerin bir bölümün kalkacağı görülecektir. Yine Dünya Sağlık Örgütü'nün kurallarına uygun sağlık raporları verilse, birçok engelli haklarından yararlanabilecektir.Bu düşüncelerle, 3 Aralık Dünya Engelliler gününün tüm topluma engellerin kaldırılması için duyarlı olmaları çağrısında bulunuyoruz.” Osman Benk

ELEMAN İLANI

Muhasebe Ofisinde çalışacak LUCA programı bilen deneyimli muhasebe personeli aranmaktadır. Mür. Tel: 0 533 632 30 44

UZMAN Diyetisyen Gözde SOYDEMİR YILMAZ 0539 472 12 42

Hasta Kabulüne Başlamıştır


6

04 ARALIK 2019 ÇARŞAMBA

www.fethiyehaberi.com

“Engelsiz Bir Hayat İstiyoruz”

3 Aralık Dünya Engelliler Günü tüm yurtta olduğu gibi Fethiye'de de törenlerle kutlandı. Bu kapsamda ilk olarak Özgecan Anıtı önünden Beşkaza Meydanı'na kadar yürüyüş düzenledi. Daha sonra Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi'nde özel öğrenciler tarafından hazırlanan gösteri etkinliği gerçekleştirildi. 1992 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 47/3 sayılı kararı ile 3 Aralık; Dünya Engelliler Günü ilan edildi. Bu anlamlı gün ile toplumun ve toplumun her alanında engelli bireylerin haklarını ve refahını teşvik etmeyi; engelli bireylerin durumuna dair politik, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamın her alanında farkındalığı arttırmanın amaçlandığı

ifade edildi. Sosyal yaşamda, iş yaşamında kendilerine çok zor yer bulan ve çeşitli güçlüklerle karşılaşan engellilerin farkına varmamız, onlarla birlikte yaşadığımızı unutmamamız gerektiği bir kez daha tekrarlandı. Fethiye'de düzenlenen 3 Aralık Dünya Engelliler Günü programı renkli görüntülere sahne oldu. Bu kapsamda Özgecan Anıtı önünden başlayan yürüyüşe Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, daire amirleri, belediye meclis üyeleri, engelli dernekleri başkan ve üyeleri ile rehabilitasyon merkezlerinde eğitim gören özel çocuklar katıldı. Sahil bandı üzerinden Beşkaza Meydanı'na bando eşliğinde yürüyen özel çocuklar ellerinde “Engelsiz Bir Hayat İstiyoruz”, “Engelliler Bir Toplumun

Aynasıdır”, “Yapacaklarım Sınırlı Ama Ufkum Geniş”, “Bir Tek Engel Var Damgalama”, “Hayatı Paylaşmak İçin Engel Yoktur”, “Engelli İnsanlara Saygı İnsanlığa Saygıdır” yazılı pankartlar taşıdılar. Daha sonra Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi'nde özel çocuklar tarafından hazırlanan “Hayatı Paylaşmaya Engel

Yok” isimli program beğeniyle izlendi. Görme engelli sanatçı Eser Tunçoğlu'nun mini bir konser verdiği etkinlikte ayrıca engellilerin yaşamını konu alan tiyatro oyununun yanı sıra rehabilitasyon merkezlerinde eğitim gören özel çocukların şarkı ve müzik gösterileri büyük alkış aldı. Osman Benk

KURUM ADI Kaymakamlık (0252) 614 10 01 Fethiye Belediyesi (0252) 614 10 20 Emniyet Müdürlüğü (0252) 614 42 59 Turizm Danışma Müdürlüğü (0252) 614 15 27 Devlet Hastanesi (0252) 613 35 46 PTT (0252) 614 12 12


www.fethiyehaberi.com

04 ARALIK 2019 ÇARŞAMBA

7

Çiftçiler Mantarı Yerinde İnceledi

Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Seydikemer Belediye Başkanlığı ile kadın çiftçilere teknik gezi düzenledi. Gezi kapsamında Seydikemer'in Kadıköy Mahallesi'nden 12 kadın çiftçi Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün Teknik personelleri ile Bağlıağaç Mahallesi'nde bulunan ve bölgede gelir getirici alternatif ürün arasına gireceği düşünülen istiridye mantarı işletmesini ziyaret etti. Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Seydikemer Belediye Başkanlığı ile kadın çiftçilere teknik gezi düzenledi. Ziyaret öncesinde kadın çiftçilere teknik personeller “İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği” konusunda eğitim verdi. Eğitimin sonunda kadın çiftçilere üretimi

yerinde görmek, incelemelerde bulunmak ve kafalarına takılan soruları bizzat üretimi yapan uzmanından öğrenmek için Bağlıağaç Mahallesine götürüldü. İlçe Tarım ve Orman Müdürü Engin Maraşlı kadın çiftçilere yönelik Seydikemer Belediyesi tarafından düzenlenen gezi hakkında yaptığı açıklamada; “İşletmesini ziyaret ettiğimiz üreticimiz Safa Kocakahya, Bakanlığımızın Genç Çiftçilerimize verilen hibe desteğiyle böylesi başarılı bir projeyi uyguladı. Tarımsal üretim ve ekonomiye katkı adına çok memnuniyet vericidir. Son yıllarda lezzeti ve besin değerleriyle tüketicilerin dikkatini çeken istiridye mantarı, bizim açımızdan bölgemizde gelir getirici alternatif ürün arasındadır. İstiridye mantarı

yetiştiriciliğini birim alandan ekonomik getirisi yüksek olduğu için yaygınlaştırmayı hedeflemekteyiz, özellikle kadın çiftçilerimizin bu üretime ilgisinin yüksek oluşu ayrıca memnuniyet vericidir" dedi. Seydikemer Belediye Başkanımız Yakup Otgöz ise; “Kırsal alanda yaşayan çiftçi kadınlarımızın girişimciliğinin desteklenmesi, sorunlarına somut çözüm önerilerinin geliştirilmesi her zaman önceliklerimiz arasındadır. Kadınların toplumsal statülerinin yükseltilmesi ve kalkınmaya entegre edilmesinin büyük önem taşıdığını ifade eden Belediye Başkanımız gerek dünyada gerek ülkemizde tarımsal üretimin ve kırsal hayatın sürekliliğinin sağlanmasında en önemli rolü kırsalda yaşayan kadınlar ifa

etmektedir. Tarımsal üretimin yaklaşık yüzde 50'sini gerçekleştiren kadınların güçlendirilmesi için kadının sahip olduğu potansiyelin ortaya çıkarılması önceliklerimiz arasındadır. Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce düzenlediğimiz kadın çiftçi çalışmalarımızın bu bağlamda onlara çok önemli katkılar sunduğuna inanıyorum. “ dedi. Teknik geziye katılan kadın çiftçi kadınlar kendileri açısından büyük yenilik olacak böylesi bir üretimle tanıştıkları, fikir sahibi oldukları için çok memnun kaldıklarını dile getirdiler. Kendilerini her konuda destekleyen Seydikemer Kaymakamlığına, Seydikemer Belediye Başkanlığına ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne teşekkür ettiler. Teslime Göksu Özdemir

Büyükşehir Belediyesi'nde Eğitimler Devam Ediyor Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Büyükşehir Belediyesi, MUSKİ ve İlçe Belediye personeline yönelik “Belediyeler ve Bağlı Kuruluşları ile Bunların Üyesi Olduğu Mahalli İdare Birliklerinin Personel

Çalıştırılmasına Dayalı Hizmetlerin Gördürülmesine İlişkin Usul ve Esaslar” konulu eğitim programı düzenlendi. Muğla Büyükşehir Belediyesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen eğitim programına

Büyükşehir Belediyesi personelinin yanı sıra MUSKİ ve İlçe Belediyelerinin de personeli katılım sağladı. Programda; şirket personelinde aranacak şartlar, personel giderlerinin toplam giderler içindeki payına ilişkin

üst sınır, işçi alımına ilişkin izin şekli, toplu iş sözleşmesi, ücret ve sosyal yardımlar ile disiplin işlemleri hakkında bilgilere yer verilip, katılımcıların soruları cevaplandırılarak eğitim sonlandırıldı. Haber Merkezi


8

04 ARALIK 2019 ÇARŞAMBA

www.fethiyehaberi.com

NEVZAT KÜÇÜKDÖĞERLİ MALİ MÜŞAVİR EKONOMİST nevzatdogerli@hotmail.com

Hasılat Esaslı Kazanç Tespiti Uygulamasından Yararlanacak Mükellefler Ve Yararlanma Şartları Hasılat Esaslı Kazanç Tespiti Uygulamasından yararlanabilecek mükellefler ve faydalanma şartlarını belirleyen Gelir Vergisi Genel Tebliği (Seri No: 309) Resmi Gazetede yayınlandı. Gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerinin şehir içi yolcu taşımacılığı faaliyetinde bulunan ve bu faaliyetlerinden kaynaklanan hasılatlarının tamamını elektronik ücret toplama sistemleri aracılığıyla elde eden mükelleflerin elde ettikleri vergiye tabi kazançlarının Hasılat Esaslı Kazanç Tespiti yoluyla tespit edilmesine ilişkin açıklamaları kapsayan 309 sıra numaralı Gelir Vergisi Genel Tebliği yayınlanarak yürürlüğe girdi. Hasılat Esaslı Kazanç Tespiti Uygulamasından hangi mükellefler nasıl yararlanabilecek? Hasılat Esaslı Kazanç Tespiti Uygulamasından hangi mükellefler yararlanacak? şehir içi yolcu taşımacılığı faaliyetinde bulunan ve bu faaliyetlerinden kaynaklanan hasılatlarının tamamını elektronik ücret toplama sistemleri aracılığıyla elde eden gelir veya kurumlar vergisi mükellefler talep etmeleri halinde Hasılat Esaslı Kazanç Tespiti Uygulamasından yararlanabilecek. Hasılat Esaslı Kazanç Tespiti Uygulamasından yararlanma şartları nelerdir? a) şehir içi yolcu taşımacılığı faaliyetinde bulunması, b) hasılatın tamamının elektronik ücret toplama sistemleri aracılığıyla elde edilmesi, c) Vergi Dairelerine yazılı olarak talep başvurusu yapılması, Hasılat esaslı vergileme uygulamasından hasılatlarının tamamının elektronik ücret toplama sistemi aracılığıyla elde etmeyen mükellefler yararlanamayacaktır. Hasılat Esaslı Kazanç Tespitinde Vergiye tabi kazanç nasıl hesaplanacak? Elde ettikleri gayrisafi hasılatlarının yüzde 10'unu vergiye tabi kazanç olarak beyan edilecektir. Hasılat Esaslı Kazanç Tespiti Uygulamasından çıkış Hasılat esaslı kazanç tespiti uygulamsınına giriş yapan mükellefler uygulamaya girdikleri tarihten ancak iki yıl sonra uygulamadan çıkabilecektir. Hasılar Esaslı Kazanç Uygulamasından çıkmak isteyen mükellefler iki yıl sonunda vergi dairesine uygulamadan çıkmak için yazılı olarak mücacat ettikleri tarihi takip eden yılın başından itibaren uygulamadan çıkabilecektir. Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı)'ndan: GELİR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ (SERİ NO: 309) BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam ve Dayanak Amaç ve kapsam MADDE 1 – (1) Bu Tebliğin amacı, 31/12/1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 113 üncü maddesinin uygulanmasına ilişkin usul ve esasların belirlenmesidir. (2) Bu Tebliğ, şehir içi yolcu taşımacılığı faaliyetinde bulunan ve bu faaliyetlerinden kaynaklanan hasılatlarının tamamını elektronik ücret toplama sistemleri aracılığıyla elde eden gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerinin, söz konusu faaliyetlerinden elde ettikleri vergiye tabi kazançlarının 193 sayılı Kanunun 113 üncü maddesinde düzenlenen Hasılat Esaslı Kazanç Tespiti yoluyla tespit edilmesine ilişkin açıklamaları kapsamaktadır. Dayanak MADDE 2 – (1) 7186 sayılı Kanunun 1 inci maddesiyle yeniden düzenlenen Gelir Vergisi Kanununun 113 üncü maddesi aşağıdaki gibidir: ''Hasılat Esaslı Kazanç Tespiti: Madde 113 – Şehir içi yolcu taşımacılığı faaliyetinde bulunan ve bu faaliyetlerinden kaynaklanan hasılatlarının tamamını elektronik ücret toplama sistemleri aracılığıyla elde eden mükelleflerin talep etmeleri hâlinde söz konusu faaliyetlerinden elde ettikleri gayrisafi hasılatlarının (25/10/1984 tarihli ve 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 38 inci maddesi kapsamında hasılat esaslı vergilendirme usulüne göre vergilendirilen mükellefler için hesapladıkları katma değer vergisi dâhil tutarın) %10'u bu faaliyetlerine ilişkin vergiye tabi kazanç olarak esas alınır. Vergiye tabi kazancın bu suretle tespitinde ilgili faaliyete ilişkin giderler dikkate alınmaz ve bu kazanca herhangi bir indirim veya istisna uygulanmaz. Kazançları birinci fıkra kapsamında tespit edilenlerin; a) Bu faaliyetlerine ilişkin gider veya maliyetleri, vergiye tabi diğer kazanç veya iratlarının tespitinde dikkate alınmaz. b) Bu kazançları dışındaki beyana tabi diğer kazanç veya iratları hakkında bu madde hükümleri uygulanmaz. c) İki yıl geçmedikçe bu usulden çıkmaları mümkün değildir. 4/1/1961 tarihli ve 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 353 üncü maddesinin birinci ve ikinci fıkrası hükümleri uyarınca bir takvim yılı içinde iki kez ceza kesilen mükellefler, cezanın kesildiği ve takip eden iki takvim yılına ait kazançları için bu madde hükümlerinden yararlanamaz. Bu madde hükümleri kurumlar vergisi mükellefleri hakkında da uygulanır. Cumhurbaşkanı, birinci fıkrada yer alan oranı iki katına kadar artırmaya, yarısına kadar indirmeye, kanuni oranına getirmeye; Hazine ve Maliye Bakanlığı, maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esasları

belirlemeye yetkilidir.'' İKİNCİ BÖLÜM Hasılat Esaslı Kazanç Tespiti Uygulaması Uygulamadan yararlanabilecek mükellefler ve faydalanma şartları MADDE 3 – (1) Hasılat esaslı kazanç tespiti uygulamasından, şehir içi yolcu taşımacılığı faaliyetinde bulunan ve bu faaliyetlerinden kaynaklanan hasılatlarının tamamını elektronik ücret toplama sistemleri aracılığıyla elde eden gelir (kazançları basit usulde tespit edilenler dâhil) veya kurumlar vergisi mükelleflerinden bu hususta talepte bulunanlar yararlanabileceklerdir. (2) Hasılat esaslı kazanç tespiti uygulamasından faydalanılabilmesi için; a) Uygulamadan yararlanmak isteyen mükelleflerin şehir içi yolcu taşımacılığı faaliyetinde bulunması, b) Bu faaliyetlerden kaynaklanan hasılatın tamamının elektronik ücret toplama sistemleri aracılığıyla elde edilmesi, c) Gelir veya kurumlar vergisi yönünden bağlı olunan vergi dairesine uygulamadan yararlanma hususunda yazılı olarak talepte bulunulması şarttır. Bu bağlamda, şehir içi yolcu taşımacılığı faaliyetinde bulunan mükelleflerin bu faaliyetlerinden kaynaklanan hasılatlarının tamamının elektronik ücret toplama sistemi aracılığıyla elde edilmemesi durumunda, bu uygulamadan faydalanılamayacağı tabiidir. Örnek 1: Bay (A), özel halk otobüsü ile şehir içi yolcu taşıma faaliyetinde bulunmaktadır. Bay (A), bu faaliyetinden kaynaklanan hasılatının bir kısmını elektronik ücret toplama sistemleri aracılığıyla, diğer kısmını ise yolculardan nakden tahsil etmektedir. Buna göre, şehir içi yolcu taşıma faaliyetinden kaynaklanan hasılatının tamamını elektronik ücret toplama sistemi aracılığı ile elde etmeyen Bay (A)'nın, bu faaliyetine ilişkin olarak hasılat esaslı kazanç tespiti uygulamasından yararlanması mümkün değildir. Uygulamadan yararlanmaya ilişkin talepte bulunulması ve bu taleplerin değerlendirilmesi MADDE 4 – (1) Hasılat esaslı kazanç tespiti usulüne geçmek isteyen mükelleflerin, gelir veya kurumlar vergisi yönünden bağlı bulundukları vergi dairesine bir dilekçe ile başvurarak bu usule geçme hususunda talepte bulunmaları gerekmektedir. Bu mükelleflerin, başvurularına ilişkin dilekçelerine uygulamadan yararlanma şartlarını sağladıklarına dair bilgi ve belgeleri eklemeleri gerekmektedir. (2) Vergi dairelerince bu başvurular bir ay içerisinde incelenerek, şartları sağlayıp sağlamadıkları ve taleplerinin kabul edilip edilmediği hususu mükelleflere yazı ile bildirilecektir. (3) Talepleri kabul edilen mükellefler, söz konusu bildirimin kendilerine tebliğ edildiği tarihi takip eden yılın başından itibaren hasılat esaslı kazanç tespiti usulüne geçeceklerdir. Aralık ayı içerisinde bu hususta başvuruda bulunan mükelleflerden şartları sağlayanlar için vergi dairelerince bir sonraki takvim yılı içerisinde kendilerine yazı ile bildirim yapılanlar, bildirimin yapıldığı takvim yılının başından itibaren hasılat esaslı kazanç tespiti usulüne geçeceklerdir. (4) Yeni işe başlayan mükelleflerden kazançlarını bu usule göre tespit etmek isteyenlerin, işe başlama bildirimiyle birlikte hasılat esaslı kazanç tespiti usulünden faydalanmak istediklerini ayrı bir dilekçe ile belirtmeleri gerekmektedir. Bu mükellefler, söz konusu taleplerinin kabul edilmesi halinde işe başlama tarihinden itibaren hasılat esaslı kazanç tespiti uygulamasından yararlanacaklardır. Örnek 2: Ticari kazancı basit usulde tespit edilen Bayan (B), özel halk otobüsü ile şehir içi yolcu taşımacılığı faaliyetinde bulunmakta ve hasılatının tamamını elektronik ücret toplama sistemi aracılığıyla elde etmektedir. Bayan (B), hasılat esaslı kazanç tespiti usulüne geçmek için 3/12/2019 tarihinde bağlı bulunduğu vergi dairesi müdürlüğüne başvuruda bulunmuştur. Vergi dairesince mükellefin başvurusu incelenerek, şartları taşıdığı tespit edilmiş ve hasılat esaslı kazanç tespiti usulüne geçebileceği 19/12/2019 tarihinde kendisine bildirilmiştir. Buna göre, mükellef kendisine yapılan bildirim tarihini takip eden yılın başından, yani 1/1/2020 tarihinden itibaren bu faaliyetinden elde ettiği kazancını hasılat esaslı kazanç tespiti usulüne göre hesaplayacaktır. Vergiye tabi kazancın hesaplanması MADDE 5 – (1) Şehir içi yolcu taşımacılığı faaliyetinde bulunan ve bu faaliyetlerinden kaynaklanan hasılatlarının tamamını elektronik ücret toplama sistemleri aracılığıyla elde eden mükelleflerden başvuruları vergi dairesi tarafından kabul edilenler, söz konusu faaliyetlerinden elde ettikleri gayrisafi hasılatlarının %10'unu bu faaliyetlerine ilişkin vergiye tabi kazanç olarak beyan edeceklerdir. Örnek 3: Şehir içi yolcu taşıma faaliyetine ilişkin kazancı işletme hesabı esasına göre tespit edilen ve bu faaliyetine ilişkin hasılatının tamamını elektronik ücret toplama sistemi aracılığı ile elde eden Bay (C), 1/1/2020 tarihinden itibaren hasılat esaslı kazanç tespiti usulüne geçmiştir. Vergiye tabi başka bir faaliyeti bulunmayan mükellefin, 2020 takvim yılına ait gayrisafi

hasılatı ve giderleri aşağıdaki gibidir. Gayrisafi Hasılat. Giderler. Kazanç 90.000 TL 70.000 TL 20.000 TL Buna göre Bay (C), 2020 takvim yılına ilişkin olarak vereceği yıllık gelir vergisi beyannamesinde hasılat esaslı kazanç tespiti usulüne göre elde ettiği gayrisafi hasılat tutarının %10'u olarak hesapladığı (90.000 * %10) = 9.000 TL'yi vergiye tabi ticari kazanç olarak beyan edecektir. Bay (C), 2020 takvim yılında hasılat esaslı kazanç tespiti usulüne tabi olduğundan, şehir içi yolcu taşıma faaliyetine ilişkin bu dönemdeki giderlerini ticari kazancının ve gelir vergisi matrahının tespitinde dikkate alamayacaktır. (2) Hasılat esaslı kazanç tespiti usulünden faydalanan mükelleflerden 25/10/1984 tarihli ve 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 38 inci maddesi kapsamında hasılat esaslı vergilendirme usulüne göre vergilendirilenler, hasılat esaslı kazancın tespitinde bu faaliyetlerine ilişkin hesapladıkları katma değer vergisi dâhil tutarı gayrisafi hasılat tutarı olarak dikkate alacaklardır. Örnek 4: Münhasıran şehir içi yolcu taşıma faaliyeti ile iştigal eden ve bu faaliyetine ilişkin hasılatının tamamını elektronik ücret toplama sistemi ile elde eden (A) Ltd. Şti., bu faaliyetine ilişkin olarak 1/1/2020 tarihinden itibaren hasılat esaslı kazanç tespiti usulüne geçmiştir. Mükellef kurum, Ocak/2020 döneminden itibaren de Katma Değer Vergisi Kanununun 38 inci maddesi kapsamında hasılat esaslı vergilendirme usulüne göre vergilendirilmekte olup, 2020 takvim yılında bu faaliyetine ilişkin hesapladığı katma değer vergisi dâhil gayrisafi hasılat tutarı ve giderleri aşağıdaki gibidir. Yurtiçi Satışlar (KDV Dahil). 767.000 TL. Satışların Maliyeti. 580.000 TL: Buna göre; (A) Ltd. Şti. 2020 hesap dönemine ilişkin olarak vereceği kurumlar vergisi beyannamesinde hasılat esaslı kazanç tespiti usulüne göre elde ettiği gayrisafi hasılat tutarının %10'u olarak hesapladığı (767.000 TL * %10) = 76.700 TL'yi vergiye tabi kurum kazancı olarak beyan edecektir. (3) Şehir içi yolcu taşımacılığı faaliyetine ilişkin vergiye tabi kazancın hasılat esaslı kazanç tespiti usulüne göre hesaplanmasında, bu faaliyete ilişkin giderler dikkate alınmayacak ve bu usule göre tespit edilen kazanca herhangi bir indirim veya istisna uygulanmayacaktır. Örnek 5: Şehir içi yolcu taşıma faaliyeti dolayısıyla adına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis edilen 28 yaşındaki Bay (Ç), bu faaliyetine 1/4/2020 tarihinde başlamış olup, vergi dairesine vermiş olduğu işe başlama bildirimi ekinde yer alan dilekçesinde hasılat esaslı kazanç tespiti usulünden faydalanmak istediğini belirtmiştir. Bay (Ç), şehir içi yolcu taşıma faaliyetine ilişkin hasılatının tamamını elektronik ücret toplama sistemi aracılığıyla elde etmektedir. Bay (Ç), 5/7/2020 tarihinde bağlı bulunduğu vergi dairesine vermiş olduğu dilekçede, 1/7/2020 tarihinden itibaren konfeksiyon ürünlerinin perakende satışı faaliyetine de başladığını bildirmiştir. Bay (Ç)'nin 2020 takvim yılında söz konusu faaliyetlerinden elde ettiği gelirler ile maliyetlerine ilişkin bilgiler aşağıdaki gibidir. 2020 Takvim Yılı; Şehir içi yolcu taşıma faaliyeti (1.4.2020 - 31.12.2020) Konfeksiyon Ürünlerinin perakende satışı (1.7.2020 - 31.12.2020). Yurtiçi Satışlar. 300.000 TL. 530.000 TL. Satışların Maliyeti. 260.000 TL. 480.000 TL. Buna göre Bay (Ç)'nin; a) 1/4/2020-31/12/2020 tarihleri arasında şehir içi yolcu taşımacılığı faaliyetinden hasılat esaslı kazanç tespiti usulüne göre hesaplanan kazancı (300.000 TL*%10) = 30.000 TL'dir. b) 1/7/2020-31/12/2020 tarihleri arasında konfeksiyon ürünlerinin perakende satışı faaliyetine ilişkin kazancı (530.000 TL– 480.000 TL) = 50.000 TL'dir. Bay (Ç)'nin, 2020 takvim yılına ilişkin vergiye tabi ticari kazancı toplamı (Konfeksiyon ürünlerinin satışından elde ettiği kazanç + hasılat esaslı kazanç)=(50.000 TL + 30.000 TL) = 80.000 TL olarak hesaplanacaktır. Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20 nci maddesinde düzenlenen genç girişimcilerde kazanç istisnasına ilişkin tüm şartları taşıyan Bay (Ç), 20/8/2020 tarihinde kamuya yararlı bir derneğe 5.000 TL tutarında nakdi bağış yapmıştır. Buna göre Bay (Ç), sadece konfeksiyon ürünlerinin perakende satışından elde ettiği 50.000 TL için Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20 nci maddesinde düzenlenen genç girişimcilerde kazanç istisnasından yararlanabilecek, şehir içi yolcu taşımacılığı faaliyetinden hasılat esaslı kazanç tespiti usulüne göre hesaplanan kazancı olan 30.000 TL, söz konusu istisnaya konu edilemeyecektir. Dolayısıyla Bay (Ç)'nin 2020 yılına ilişkin gelir vergisi matrahının tespitinde, konfeksiyon ürünlerinin perakende satışından elde ettiği kazancı genç girişimci kazanç istisnası tutarının altında kaldığından dikkate alınmayacak, sadece şehir içi yolcu taşımacılığı faaliyetinden elde ettiği ticari kazancı dikkate alınacaktır. Hasılat esaslı kazanç tespiti usulüne göre şehir içi yolcu taşımacılığı faaliyetinden hesaplanan kazanca herhangi bir indirim veya istisna uygulanamayacağından ve Bay (Ç)'nin konfeksiyon ürünlerinin perakende satışından elde ettiği kazancının tamamı Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20 nci maddesinde düzenlenen genç girişimcilerde kazanç istisnasına konu edildiğinden, beyana tabi başkaca geliri bulunmayan Bay (Ç)'nin, kamuya yararlı derneğe yapmış olduğu nakdi bağışı beyanname üzerinde indirim konusu yapması mümkün değildir. (4) Hasılat esaslı kazanç tespiti usulüne geçen mükelleflerin şehir içi yolcu taşımacılığı faaliyetleri yanında vergiye tabi başkaca faaliyetlerinin veya kazanç ya da iratlarının bulunması halinde, şehir içi yolcu taşımacılığı faaliyetlerine ilişkin gider veya maliyetlerini, vergiye tabi diğer kazanç veya iratlarının tespitinde dikkate almaları mümkün değildir. Bu mükellefler, diğer faaliyetlerinden dolayı elde ettikleri kazanç veya iratları nedeniyle 193 sayılı Kanunun 113 üncü maddesi hükmünden de faydalanamayacaklardır. (5) Şehir içi yolcu taşımacılığı faaliyeti ile bu kapsama girmeyen işlerin birlikte yapılması halinde müşterek genel giderler, bu faaliyetler ile ilgili olarak cari yılda oluşan maliyetlerin toplam maliyetler içindeki oranı dikkate alınarak dağıtılacaktır. Bu dağıtım sonucunda müşterek genel giderlerden şehir içi yolcu taşımacılığı faaliyetine düşen pay, diğer faaliyetlere ilişkin vergiye tabi kazancın ve gelir ya da kurumlar vergisi matrahının tespitinde dikkate alınmayacaktır.

Örnek 6: (B) A.Ş., şehir içi yolcu taşıma faaliyetinin yanında otel işletmeciliği faaliyetinde de bulunmaktadır. Şehir içi yolcu taşıma faaliyeti kapsamında hasılatının tamamını elektronik ücret toplama sistemi ile elde eden (B) A.Ş., 1/1/2020 tarihinden itibaren hasılat esaslı kazanç tespiti usulüne geçmiştir. (B) A.Ş.'nin 2020 yılında söz konusu faaliyetlerine ilişkin bilgiler aşağıdaki gibidir. Şehir içi yolcu taşıma faaliyeti; Yurt içi Satışlar 500.000 TL. Satışların Maliyeti; 420.000 TL. Otel İşletmeciliği faaliyeti Yurt içi Satışlar 750.000 TL. Satışların Maliyeti 580.000 TL. Müşterek genel giderler 50.000 TL. (B) A.Ş., şehir içi yolcu taşımacılığı faaliyeti ile bu kapsama girmeyen işleri birlikte yaptığı için şehir içi yolcu taşımacılığı faaliyetine ilişkin gider veya maliyetini ve müşterek giderlerden şehir içi yolcu taşımacılığı faaliyetine düşen payı vergiye tabi diğer kazanç veya iratlarının tespitinde dikkate almayacak ve hasılat esaslı kazanç tespiti usulüne göre tespit edilen kazanca herhangi bir indirim veya istisna uygulamayacaktır. Buna göre; (B) A.Ş.'nin; a) 2020 yılında otel işletmeciliği faaliyetine ilişkin; - hasılat toplamı 750.000 TL, - müşterek genel giderlerden otel işletmeciliği faaliyetine düşen pay tutarı, [50.000 TL * (580.000 TL / (420.000 TL + 580.000 TL))]= 29.000 TL dâhil maliyet toplamı, (580.000 TL + 29.000 TL) = 609.000 TL ve b) 2020 yılında şehir içi yolcu taşımacılığı faaliyetinden hasılat esaslı kazanç tespiti usulüne göre hesaplanan kazancı (500.000 TL * %10) = 50.000 TL'dir. (B) A.Ş.'nin, 2020 hesap dönemine ilişkin kurum kazancı (hasılat toplamı– maliyet toplamı) + hasılat esaslı kazanç = [(750.000 TL– 609.000 TL) + 50.000 TL] = 191.000 TL olarak hesaplanacaktır. Müşterek genel giderlerden şehir içi yolcu taşımacılığı faaliyetine düşen [50.000 TL * (420.000 TL / (420.000 TL + 580.000 TL))] = 21.000 TL pay tutarının kurum kazancının ve kurumlar vergisi matrahının tespitinde dikkate alınması mümkün değildir. Mükellefin hasılat esaslı kazanç tespiti usulüne göre hesaplanan kazancına herhangi bir indirim ve istisna uygulanmayacak ve bu tutar kurumlar vergisi matrahının tespitinde kurum kazancından beyanname üzerinde indirilebilecek tutarların hesabında da dikkate alınmayacaktır. (6) Hasılat esaslı kazanç tespiti usulüne geçen ve şehir içi yolcu taşımacılığı faaliyetleri yanında vergiye tabi başkaca faaliyetleri de bulunan mükelleflerce, söz konusu uygulama kapsamında bulunan ve bulunmayan faaliyetlerine ilişkin hasılat, maliyet ve gider unsurlarının ayrı ayrı izlenmesi, uygulama kapsamındaki faaliyete ait hasılat, maliyet ve gider unsurlarının, diğer faaliyetlerle ilişkilendirilmemesi ve kayıtlarının da bu ayrımı sağlayacak şekilde tutulması gerekmektedir. Uygulamadan çıkış MADDE 6 – (1) Şehir içi yolcu taşımacılığı faaliyetine ilişkin kazançları hasılat esaslı kazanç tespiti usulüne göre hesaplanan mükellefler, bu usule geçtikleri tarihten itibaren iki yıl geçmeden bu usulden çıkamayacaklardır. (2) Bu usulden çıkmak isteyen mükellefler, iki yıllık sürenin tamamlanması kaydıyla, gelir veya kurumlar vergisi yönünden bağlı bulundukları vergi dairesine verecekleri dilekçelerine istinaden, takip eden yılın başından itibaren hasılat esaslı kazanç tespiti usulünden çıkabileceklerdir. Örnek 7: Şehir içi yolcu taşıma faaliyetine ilişkin hasılatının tamamını elektronik ücret toplama sistemi aracılığı ile elde eden Bay (D), 1/1/2020 tarihi itibariyle hasılat esaslı kazanç tespiti usulüne geçmiştir. Buna göre; Bay (D) 1/1/2022 tarihinden önce söz konusu usulden çıkamayacaktır. Bay (D), 15/7/2022 tarihinde bağlı bulunduğu vergi dairesine verdiği dilekçede takip eden yılın başından itibaren bu usulden çıkmak istediğini belirtmiştir. Buna göre Bay (D), 1/1/2023 tarihinden itibaren vergiye tabi kazancının tespitinde hasılat esaslı kazanç tespiti usulünü uygulamayacaktır. Uygulamaya ilişkin şartların kaybedilmesi MADDE 7 – (1) Hasılat esaslı kazanç tespiti uygulamasından yararlanan mükellefler hakkında, bu uygulamadan yararlandıkları dönemlerle sınırlı olmak üzere, 4/1/1961 tarihli ve 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 353 üncü maddesinin birinci ve ikinci fıkraları uyarınca bir takvim yılı içerisinde iki kez ceza kesilmesi halinde, bu mükellefler cezanın kesildiği ve takip eden iki takvim yılı boyunca bu uygulamadan yararlanamazlar. Söz konusu mükellefler anılan fıkralar uyarınca ikinci cezanın kesildiği takvim yılının başından itibaren hasılat esaslı kazanç tespiti uygulamasından çıkarlar. Örnek 8: Şehir içi yolcu taşıma faaliyeti ile iştigal eden ve hasılatının tamamını elektronik ücret toplama sistemi ile elde eden (C) Ltd. Şti., 1/1/2020 tarihinden itibaren hasılat esaslı kazanç tespiti usulüne geçmiştir. (C) Ltd. Şti.'ye bağlı bulunduğu vergi dairesi tarafından 25/10/2019, 2/1/2020 ve 5/2/2020 tarihlerinde 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 353 üncü maddesinin birinci fıkrası uyarınca özel usulsüzlük cezası kesilmiştir. Buna göre, uygulamadan yararlanılmaya başlanılan takvim yılından önce kesilen söz konusu ceza, (C) Ltd. Şti.'nin bu uygulamadan yararlanmasına engel teşkil etmeyecektir. Öte yandan, (C) Ltd. Şti. hakkında hasılat esaslı kazanç tespiti usulüne geçtiği 1/1/2020 tarihinden sonra, bir takvim yılı içerisinde Vergi Usul Kanununun 353 üncü maddesinin birinci veya ikinci fıkraları uyarınca iki kez özel usulsüzlük cezası kesilmesi nedeniyle mükellef kurum, 1/1/2020 tarihinden itibaren hasılat esaslı kazanç tespiti uygulamasından faydalanamayacak olup, cezaların kesildiği yılı takip eden iki takvim yılı boyunca da bu uygulamadan yararlanamayacaktır. (2) Hasılat esaslı kazanç tespiti uygulamasından yararlanan mükelleflerin bu faaliyete ilişkin hasılatlarının tamamını elektronik ücret toplama sistemleri aracılığıyla elde etmemeleri halinde, bu mükellefler söz konusu durumların gerçekleştiği yılın başından itibaren bu uygulamadan çıkarlar. ÜÇÜNCÜ BÖLÜM Son Hükümler Yürürlük MADDE 8 – (1) Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer. Yürütme MADDE 9 – (1) Bu Tebliğ hükümlerini Hazine ve Maliye Bakanı yürütür.


www.fethiyehaberi.com

04 ARALIK 2019 ÇARŞAMBA

9

2. Sahil Bandı’nda bulunan işletmelerin kiralanması ve diğer işlemleri için müracaat ediniz.

ADRES: Atatürk Caddesi No: 107 Likya İş Mrkz. Cumhuriyet Mah. Fethiye/ MUĞLA Telefon : +90252 614 73 99 Faks : +90252 614 73 99 E- Mail : info@buba-invest.com satis@buba-invest.com


10

04 ARALIK 2019 ÇARŞAMBA

Tarihtne Bugü

www.fethiyehaberi.com

04/12/1945: ABD Senatosu 65'e karşı 7 oyla BM'e katılma kararı aldı. (BM, 24 Ekim 1945'de kuruldu). 04/12/1955: Türkiye'de ilk elektrikli tren, İstanbul'da SirkeciHalkalı arasında çalışmaya başladı. 04/12/1961: İngiltere'de doğum kontrol hapları serbestçe satışa çıkarıldı. 04/12/1981: ABD Başkanı Ronald Reagan CIA'nın ülkedeki casusluk faaliyetlerine izin vererek örgütün yetkilerini genişletti. 04/12/2000: Yatağan Termik Santrali'nde üretim durduruldu. Santral filtresiz çalıştırıldığı için Yatağan halkını zehirliyordu.

Ağlayan Sen Olacaksın Hoca'nın oğullarından biri yakın köylerin birinde çömlekçilik yapıyormuş. Bir gün Hoca yanına gidince: -“Baba, bütün paramı şu çömleklere yatırdım” demiş. “Hava güneşli olur da zamanında hepsi kurursa zengin olacağım. Ama yağışlı olursa anam ağlayacak!" Hoca oradan ayrılıp başka bir köyde oturan büyük oğluna uğramış. Oğlu: -“Baba, varım yoğum şu tarlada, zamanında rahmet yağarsa zengin oldum gitti. Kuraklık olursa anam ağlayacak” demiş. Hoca eve canı sıkkın dönmüş. Karısı: -"Hayrola efendi, yüzün neden asık” demiş. -"Benimki bir şey değil” demiş Hoca; "Asıl Sen kendi halini düşün. Yağmur yağsa da yağmasa da ağlayan sen olacaksın"

Gezelim Görelim

Laodikeia Antik Kenti

Laodikeia Antik Kenti, Denizli İli'nin 6 km. kuzeyinde yer almaktadır. Helenistik kent, M.Ö. 3. yy.'ın ortalarında Seleukos Kralı II. Antiokhos tarafından karısı Laodike adına kurulmuştur. M.Ö. 130/129 yılında ise bölge tamamen Roma'ya (önce Cumhuriyet, sonra İmparatorluk) bağlanmıştır. Hıristiyanlığın ilk 7 kilisesinden birine sahip olan kent, Erken Bizans Dönemi'nde metropollük seviyesinde dini bir merkez haline gelmiştir. Laodikeia'da yapılan kazı çalışmaları, Erken Kalkolitik Dönem (Bakır Çağı, M.Ö. 5500'den M.S. 7. yy.'a kadar kesintisiz yerleşimlerin varlığını ortaya koymuştur. Laodikeia, önemli arkeolojik kalıntılara sahiptir. Yaklaşık 5 kilometrekarelik alana yayılan Laodikeia'nın önemli ve günümüze kadar gelebilen yapıları içinde; Anadolu'nun en büyük stadyumu (ölçüleri 285x70 m.), 2 tiyatrosu, 4 hamam kompleksi, 5 agorası, 5 nymphaeumu, 2 anıtsal giriş kapısı, Bouleuterionu, tapınakları, Peristylli evleri, Latrina, kiliseleri ve anıtsal caddeleri sayılabilir. Kentin dört tarafını ise nekropol alanları çevirir. Laodikeia, Hıristiyanlık dünyası için çok önemlidir. Çünkü kent M.S. 4. yy.'dan itibaren Kutsal Hac Merkezi olma gibi dinsel bir özelliğe sahip olmuştur. Bu nedenle İncil'de adı geçen ve Laodikeia Kilisesi adına vahiy gönderilen bir kentte Laodikeia Kilisesi'nin ortaya çıkarılması, bu kutsallığı bir kat daha artırmaktadır.

Sağlık Sepeti Şiddetli Ağrıların Sinsi Nedeni Olabiliyor! Gün içerisinde özellikle de midenizde ve omzunuzda şiddetli ağrılar hissediyor, ancak işlerin koşuşturmacası içerisinde ya yediğiniz şeylere ya da stres ve çok çalışmanıza bağlıyorsanız dikkat! Zira şikayetleriniz safra kesesi ile ilişkili olabilir. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Ümit Ünal, “Bu taşlar ile ilgili doğru bilgiler edinmek bazen hayat kurtarırken, bazen gereksiz yere ameliyat yapılmasının önüne geçilmesini sağlar” diyor. Doç. Dr. Hakan Ümit Ünal, safra kesesi taşlarına yönelik hastaların merak ettiği konularda açıklamalar yaptı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu. Safra kesesinde genellikle bir şikayete yol açmadığı sürece tesadüfen saptanan safra taşları, kimi zaman da çok şiddetli ağrılarla gösteriyor kendisini. Üstelik bu ağrılar mide ağrısı ile karıştırıldığı için uzun süre safra kesesine yönelik bir araştırma yapılmadığı için tanısı gecikebiliyor! Acıbadem Bakırköy Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Ümit Ünal “Safra kesesi taşlarının en sık yol açtığı şikayet; yemek yedikten yaklaşık yarım saat- bir saat sonra ani ortaya çıkan, karnın sağ üst kısmında olan ve sağ omuza vuran şiddetli ağrıdır. Genellikle iki saatten kısa sürer ve aniden sona erer. Ağrı olduğu sürede bulantı ve kusma da görülebilir. Bu nedenle ağrının mideden kaynaklandığı düşünüldüğünden tanı gecikebilir” diyor. Safra kesesi taşına bağlı gelişen karın ağrısı genellikle çok şiddetli olmasına karşın, bazen tekrarlayan ve dayanılabilir ağrılar şeklinde olduğu için mide kaynaklı ağrı olduğu düşünülerek mide ilaçları kullanılıyor. Mide şikayetlerine yönelik verilen tedaviye rağmen ağrısı geçmeyen hastaların vakit kaybetmeden hekime başvurmalarının büyük önem taşıdığını söyleyen Doç. Dr. Hakan Ümit Ünal böyle bir durumda akla safra kesesi taşı ihtimalinin mutlaka gelmesi gerektiğini vurguluyor. Safra kesesi ağzının ya da safra kanallarının taş ile tıkanması halinde ağrı daha da uzun sürüyor. Kadınlarda safra kesesi taşı oluşum riski erkeklerin yaklaşık üç katına çıkarken, yaşla birlikte safra kesesinde taş oluşum riski her iki cinsiyette de artıyor. Hamilelik, aşırı kilo, çok hızlı kilo almak veya vermek, safra yapısındaki kolesterol miktarının artması ve uzun süre aç kalmak safra taşı oluşum riskini artırıyor. Doç. Dr. Hakan Ümit Ünal; buna karşın düzenli egzersiz, fiziksel aktivitenin artırılması, ideal kiloya inmek ve sağlıklı ve düzenli beslenmekle safra kesesi taşlarının şikayet oluşturma riskinin azaldığını söylüyor. Safra kesesinde taşı olan hastaların yaklaşık yüzde 30'unda safra kesesindeki taşa ait şikayetler ortaya çıktığına, bu taşların genellikle bir şikayete neden olmadan uzun süre kalabildiklerine dikkat çeken Doç. Dr. Hakan Ümit Ünal “Bu taşlar ile ilgili doğru bilgi sahibi olmak bazen hayat kurtarırken, bazen gereksiz yere yapılacak bir ameliyatın önüne geçilmesini sağlar” diyor.

Gittiğim eğer bensem,

"Hayat küçük şeylerden

söyle bana kimden gittim?

oluşur. Eğer sen seversen

Sende yoktum zaten ben, ben yine bende bittim... [Nazım Hikmet]

büyük olurlar. "[Osho]

BURÇLAR Koç (21 Mart - 19 Nisan)

Bugün işleriniz her zamankinden daha yavaş ilerleyebilir. Maddi kaynaklarla ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Başkalarından destek görme imkânınız var. Kişisel yetenekleriniz konusunda yapıcı girişimlerde bulunabilirsiniz. Bir konuda karar verip, uygulamaya geçmek için çok uygun bir gün olmayabilir.

Boğa (20 Nisan - 20 Mayıs)

Yeni başlangıçlar içinde olmak isteyeceğiniz bir gündesiniz. Bugün kesin kararlar vermekten kaçınmalısınız. Deneysel tutumlar içinde olabilirsiniz. Beslenmenize özen göstermenizde fayda var. Kişisel hassasiyetiniz olduğu konularda esneklik gösteremeyebilirsiniz. Ufak tefek işlerinizi bitirmeniz için uygun zamanlar olabilir.

İkizler (21 Mayıs - 21 Haziran) Bugün farkında olmadığınız, gizli kalan konularla uğraşabilirsiniz. İçsel süreçler yaşayacağınız zamanlar var. İlgilendiğiniz konularla ilgili sezgilerinize güveneceğiniz zamanlar var. Yaşadığınız olaylarda yapıcı davranmaya özen göstermelisiniz. İşlerinizde yavaşlama söz konusu. Ertelediğiniz işlerinizle ilgilenmek için uygun bir gün.

Yengeç (22 Haziran - 22 Temmuz) Bugün arkadaşlarınıza zaman ayırabilirsiniz. Dernek işlerinizi halledebilirsiniz. İşlerinizde size destek olacak kişiler olabilir. Gelecek beklentilerinizi oluşturabilirsiniz. Bugün işleriniz yavaş ilerleyebilir, kesin kararlar vermemeye özen gösterin. İşinizden beklediğiniz ödemeler gerçekleşebilir.

Aslan (23 Temmuz - 22 Ağustos) İş hayatınızdaki sorumluluklarınız gündeminizi oluşturabilir. Hedeflerinize ulaşma yönünde yeni fikirleriniz olabilir. Bugün önemli kararlar almamaya özen göstermelisiniz. Bürokrasi ile uğraşacağınız durumlar oluşabilir. Devletle işleriniz var ise yavaşlama söz konusu olabilir, sakin olmakta fayda var.

Başak (23 Ağustos - 22 Eylül) Bugün yeni ufuklara açılmak ve keşfetmek isteği

duyabilirsiniz. Uluslararası konularla ilgilenebilirsiniz. Gitmek istediğiniz yolculuklar için plan program yapabilirsiniz fakat karar vermek için uygun bir gün olmayabilir. Ruhsal olarak sakin bir gün geçirebilirsiniz. İşlerinizde yavaşlama söz konusu olabilir, akışta kalmakta fayda var.

Terazi (23 Eylül - 22 Ekim) Sabah saatlerinde ilişkilerinizle ilgili sıkışmalar yaşayabilirsiniz. Bugün işlerinizde kriz yaratan durumlarla ilgilenebilirsiniz. Ortaklı para konularında hızlı karar vermemekte fayda var. Sabırlı olmanız gereken durumlar yaşayabilirsiniz, beklemede kalmalısınız.

Akrep (23 Ekim - 21 Kasım) Eşinizle ilgili konular bugün gündeminizi etkileyebilir. İlişkileriniz de yaşanan sıkışmalara karşı, dengede kalmaya çalışmalısınız. Anlaşma imzalarken dikkat etmenizde fayda var. Alacağınız kararlarda acele etmeyin. Bugün aksattığınız işleri hallederek, sakince geçireceğiniz bir gün olabilir.

Yay (22 Kasım - 21 Aralık)

Bugün işte beraber çalıştığınız kişilerle ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Özellikle öğleden sonra yapacağınız plan ve programlarda aksamalar yaşanabilir. İşe kendinizi vermeme söz konusu olabilir. İşyerinde zaman bulamayıp yapamadığınız işlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Oğlak (22 Aralık - 19 Ocak) Sabah saatlerinde yaratıcılık ve zevklerde sıkışmalar yaşayabilirsiniz. Kendinizi orijinal fikirlerinizle ifade etmek istediğiniz bir gündesiniz. Bugün riskli konularla ilgili karar almamaya özen gösterin. Harcamalarınıza dikkat etmekte fayda var. Çocuklarınızla zaman geçirmek size iyi gelebilir. Yavaş akan bugünde sakin kalmaya çalışın.

Kova (20 Ocak - 18 Şubat) Eve dair konular gündeminizi oluşturabilir. Ev içindeki

kazalara karşı dikkatli olmaya çalışın. Aile fertlerinin arasında huzursuzluk yaşanabilir. İşlerinizde kendi iç sesinizi dinleyerek çözmeniz gereken olaylar olabilir. Babanıza ait konular gündeme gelebilir. Güven aradığınız durumlar söz konusu olabilir.

Balık (19 Şubat - 20 Mart) Bugün eğitim alanında yeni gelişmeler olabilir. Teknik

konularla ilgilenmek isteyebilirsiniz. Öğleden sonra tembellik etmek isteyeceğiniz zamanlar olabilir. Yavaş ilerleyen bugünde sakin kalmakta fayda var. Acele karar vermemeye özen gösterin. Gün içinde ilgilendiğiniz konularda sezgilerinizle hareket etmek isteyebilirsiniz.


www.fethiyehaberi.com

04 ARALIK 2019 ÇARŞAMBA

11

Başkan Aras'tan Bitez'e Müjde

Bodrum Belediyesi Aralık ayı olağan meclis toplantısı Belediye Başkanı Ahmet Aras başkanlığında gerçekleştirildi. 7 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıda, Başkan Aras Bodrum'un Sel Kapanı ihalesinin önümüzdeki günlerde yapılacağını müjdelerken, kuvvetli ve sağanak yağışlarda taşkın sorunlarıyla yüz yüze kalan Bitez mahallesindeki menfez çalışmalarının da en kısa sürede başlayacağını duyurdu. Bodrum Belediye Meclisi Aralık ayı olağan toplantısında Bodrum'un 2020 yılı Evsel Katı Atık Tarifesi oy çokluğu ile kabul edilirken, Bodrumspor'un Futbol A.Ş. olarak tescillendiği de kamuoyuna resmen açıklandı. Bodrum Belediyesi Herodot Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen Aralık ayı olağan meclis toplantısında konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Belediye'nin son bir aylık dönemde sürdürdüğü hizmetlere ilişkin çalışmaları başlıklar halinde anlattı. Kış aylarında yaşanan taşkınlara önlem amacıyla kanal ve yağmur drenajlarının bakım ve onarım işlemlerine ara vermeden devam ettiklerini kaydeden Başkan Aras, dere ıslah çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti. Bodrum'da su taşkınlarının önüne geçebilmek için DSİ ile sürekli istişare halinde olduklarını söyledi. 2019 Aralık ayı içerisinde sel kapanı ihalesinin gerçekleştirileceği müjdesini verdi. İlk sel kapanı çalışmasının Gökçeler Deresi'nin üst kodlarında başlayacağını kaydetti. Alyen deresinin olduğu bölgede Karayolları Genel Müdürlüğü ile koordineli olarak çalışıldığını belirtti. Başkan Aras, burada menfez

genişletme çalışması yapılacağını, Gazderesi'nde de ıslah uygulamasının MUSKİ ekipleri ile işbirliği içinde sürdürüleceğini açıkladı. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, kuvvetli yağışlarda taşkın tehdidi ile karşı karşıya kalan Bitez Mahallesi'nde de çalışmaların en kısa sürede başlayacağını belirtti. Bitez Mahallesi'nin içinden geçen Atatürk Bulvarı'nı işaret eden Aras, “Buraya büyük bir kanal projemiz vardı. Şimdi imalata başlıyoruz. Bir iki ay zarfında bu bölgeyi tümüyle toparlayacağız. 800 metrelik bir alanda 2 ye 2, üstü ızgaralı açık bir menfez yapıyoruz. Bitez'i sel baskınlarından kurtaracağız ve o görüntüleri artık Bitez'in gündeminden çıkaracağız. Bu büyük bir çalışma. Yaklaşık 1,5 milyon TL'lık bölümünü belediye bütçemizden karşılayacağız. Aynı zamanda Muğla Büyükşehir Belediyemiz bize araç, gereç, personel desteği veriyor. Hep birlikte Bodrum için çalışıyoruz” dedi. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, 3-4 Aralık 2019 tarihinde Herodot Kültür merkezinde yapılacak olan Bodrum Belediyesi'nin ilk kez düzenlediği 1. Bodrum Tarımsal Çalıştayı'na da tüm vatandaşları davet etti. Bodrum'un temiz gıda potansiyelini değerlendirmeyi hedeflediklerini anlatan Aras, “Mandalinamızı, zeytinimizi, balıkçılığımızı kalkındıracağız, Karaova'da üretip, Bodrum'da satabiliriz” diye konuştu. Son günlerde Bodrum kamuoyunda tartışılan dükkan kiraları ve ihaleler ile ilgili bilgiler de veren Başkan Aras İhale şartnamelerini büyük bir titizlikle hazırladıklarını söyleyerek, vatandaşların mağduriyet yaşamadan

FETHİYE YÖRÜKLER VE TÜRKMENLER KÜLTÜR DERNEĞİ KONGRE İLANI Fethiye Yörükler Ve Türkmenler Kültür Derneği'nin olağan kongresi Dispanser Caddesi, 502 Sokak No: 8/A Fethiye adresindeki dernek binamızda 18 Aralık 2019 Çarşamba günü saat 12:00'de yapılacaktır. Çoğunluk sağlanamadığı taktirde aynı adres, saat ve yerde 25 Aralık 2019 Çarşamba günü aşağıdaki gündem gereği yapılacaktır. İlanen duyurulur. GÜNDEM: 1)Açılış ve yoklama, 2) Saygı Duruşunun yapılıp, İstiklal Marşımızın söylenmesi, 3) Başkanlık Divanının seçimi, 4) Yönetim Kurulu faaliyet raporunun okunması ve ibrası, 5) 2019, 2020, 2021 yılları tahmini bütçenin okunması ve ibrası, 6) Dernekler Kurulu faaliyet raporunun okunması ve ibrası, 7) Yönetim Kurulu seçiminin yapılması, 8) Denetleme Kurulu seçiminin yapılması, 9) Dilet, temenniler ve kapanış.

ve kamuya da zarar vermeden süreci sağlıklı bir şekilde tamamlayacaklarını belirtti. Başkan Aras'ın bir diğer gündem maddesi de, bazı yerel internet sitelerinde yayınlanan ve Bodrum Belediyesi'nin bazı yöneticilerini hedef alan haberlerdi. Başkan Aras, “Bazı çalışma arkadaşlarımız hakkında suç duyurusu yapıldığı yönünde haberler çıktı. Bu haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Bize intikal eden resmi bir konu yoktur. Cumhuriyet savcılığından gelen bir talep de bulunmamaktadır. Gelirse gereğini yaparız. Bizim bütün çabamız kamunun malını, mülkünü korumaktır. Buna sahip çıkmaktır. Kamu malına zarar verecek ne varsa karşısındayız. İsim isim belirlenip birilerinin hedef gösterilmesi çok doğru bir şey değil” diye konuştu . Başkan Aras, geçtiğimiz hafta Ankara'da gerçekleştirdiği temaslar hakkında da halkı bilgilendirdi. Başkent'te Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nı ziyaret ederek bakanlarla görüştüğünü belirten Başkan Aras, “ Özellikle İmar planlarımız doğrultusunda Kültür ve Çevre Şehircilik Bakanlığımız ile görüştük. Her şeyin temeli planlama. Bodrum'un geleceğini düşünürken, planlarken imar planlarının ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Biz Bodrum'da yapılaşma yavaşlasın, konut sayısı artmasın diye düşünürken, üst ölçekli planlarda 2025 nüfusunun 420 binlerle telaffuz edildiğini ve bu şekilde tahminler yapıldığını görüyoruz. Ziyaretlerimizde, bu nüfus planlamasının gerçekçi olmadığını ve imar planlarına yansıtılmaması gerektiğini ifade ettik. Kaynaklarımız yetersiz, alt yapımız suyumuz yetersiz. Biz tüm çalışmalarımızı yapıyoruz. Yeni toplu konut alanlarının daha fazla açılmaması için gereken girişimlerde bulunuyoruz” ifadelerini kullandı. Belediye Başkanı Aras, Bodrum Belediyesi Bodrumspor Kulübü ile ilgili atılan adımları da anlattı. Bodrumspor'un sadece futboldan ibaret olmadığını kaydeden Aras, kulübün yelken, basketbol voleybol, yüzme gibi birçok branşlarda faaliyet gösterdiğini hatırlatarak şöyle devam etti: “Biz kulübümüzü mali açıdan nasıl kimseye muhtaç olmadan yönetebileceğimizi planladık. Ve bunun sonucunda, Futbol bölümünün Anonim Şirket olması gerektiğinde mutabık kaldık. Artık Bodrum Belediyesi Bodrumspor Futbol AŞ olarak tescillenmiştir. Diğer branşların hepsi Bodrumspor Derneği bünyesinde devam edecektir. Anonim Şirketlerde, belli bir bölüm hisse satışa

çıkarılabiliyor. Bu şekilde sıkıntılar aşılarak, kulüp hak ettiği seviyede faaliyetlerini sürdürebiliyor. Bodrumspor, bu kadar zorluklara rağmen galibiyetler ve aldığı beraberliklerle gururumuzdur. Biz, takımımıza sahip çıkacağız. Yönetim kurulumuzun kararı ile arkadaşlarımız şirketleştiler ve şimdi hisselerinin satışı çıkması gündemde. Ben de bütün Bodrum'dan bu konuda destek istiyorum. Bu hisseleri yakında satışa sunacağız. Bodrumspor'u seven, kendini Bodrumsporlu gören ve destek olmak isteyen bütün vatandaşlarımdan bütün hisseleri satın almalarını istiyorum. Tabi bu hisseler Bodrumspor'un karına da zararına da ortak olacağınız anlamına gelmiyor. Hisseniz var diye size herhangi bir borç rücu edilmeyecek. Ama Bodrumspor'a çok büyük bir destek vermiş olacaksınız. Bu hisseler, şirketin yüzde 51'i Bodrum Belediyesi'nde kalacak şekilde kamuoyuna arz edilecek.” Bodrum Belediyesi Aralık ayı olağan meclis toplantısında 7 madde ve bir ek madde görüşülerek meclis üyelerinin oylarına sunuldu. Gündemin ikinci maddesinde yer alan Atıksu Altyapı ve Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisleri Tarifelerinin Belirlenmesinde Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmelik gereğince hazırlanan “2020 yılına ait Bodrum Evsel Katı Atık Tarife Raporu ve Tarife Ücretleri” de oylamaya sunuldu. Plan ve bütçe komisyonunun hazırladığı rapor, oy çokluğu ile kabul edildi. Buna göre, Bodrum'un 2019 yılı evsel katı atık miktarı yılda 238 bin 620 ton olarak hesaplandı. 171.850 kışlık, 1.118.029 yazlık nüfus tahminlerine göre katı atık yönetim sisteminin toplam maliyeti ise yıllık 49 milyon 771 bin 095 TL olarak öngörüldü. Atık miktarının yüzde 38.05'inin konut, yüzde 61,95'inin ise konut dışı kaynaklandığı vurgulanan raporda, Bodrum'da bir kişinin bir günde ürettiği evsel katı atık miktarının 1,1 kilogram olduğu hesaplandı. Belirlenen tarifeye göre, Bodrum'da "kirleten öder" prensibine dayalı olarak; Konut başına evsel katı atık giderinin yılda 150 TL olarak uygulanmasına, Okullarda ise bu giderin yılda 319.646 TL (indirimli fiyat) olmasına karar verildi. Kamu binalarının atık miktarı da göz önünde bulundurularak yılda kişi başına 171.120 TL, 4 ve 5 yıldızlı otel ve tatil köylerinin yatak sayısı, atık oluşumu ve bir ton atık maliyeti de göz önünde bulundurularak yatak başına 209 TL evsel katı atık gideri ödemesi öngörüldü.


12

04 ARALIK 2019 ÇARŞAMBA

www.fethiyehaberi.com

Kaya'dan İşitme Engellilere Ziyaret

Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Fethiye İşitme Engelliler Derneği'ni ziyaret etti. Kaya, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla kamu oyunda farkındalık oluşturmak ve engelli kardeşlerimizin hem dertlerini dinlemek hem de empati yapabilmek için ziyarette bulunduk” dedi. Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya yaptığı açıklamada, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla kamuoyunda farkındalık oluşturmak ve engelli kardeşlerimizin hem dertlerini dinlemek hem de empati yapabilmek için Fethiye İşitme Engelliler Derneği'ni ziyaret ediyoruz. İşaret dilini kullanarak burada hoş bir sohbet yapıyoruz. Engelli kardeşlerimizin hayatta ne problemler ile karşılaştıklarını biliyoruz. Bunları bir kez de yöneticilerimizden dinledik.

Hepimiz engelli adayıyız. Bunun bilincindeyiz ve öğrencilerimize de bu konu hakkında bilgi aktarmaya çalışıyoruz” dedi. Ziyaret için teşekkür eden Fethiye İşitme Engelliler Derneği Başkanı Can Gündüz, “Böyle özel bir günde hatırlanmak çok güzel. Bizim dertlerimizi dinlemeleri bizleri çok mutlu etti. Desteklerinden dolayı şükranlarımızı sunuyoruz” ifadelerini kullandı. Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya “Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında alınan karar ile “Dünya Engelliler Günü” olarak kabul edilen 3 Aralık günü, engelli bireylere yönelik toplumsal bilinç ve farkındalığı arttırması açısından anlamlı bir gündür. Engelli bireyler, günlük yaşamda karşılaştıkları her türlü engeli aşmak için bütün güçleriyle çalışırken toplumun da kendisinden kaynaklanan her türlü engeli fark etmesi ve bu engelleri ortadan

ENDüğün - Nişan - Sünnet

MUTLU GÜNÜNÜZDE GÜZEL DAVETİYELER

Açılış - Organizasyon Davetiyeleri En Uygun Fiyata, En Kaliteli Hizmetle ve En Kısa Zamanda...

kaldırmak için gerekli toplumsal hareketi başlatması gerekmektedir. Engelli bireylerin farklı özelliklerinin olması, onların eksik ya da kusurlu olarak kabul edilmesini ve sosyal hayattan soyutlanmış olmasını gerektirmemektir. Kendilerine inanıldığı ve fırsat verildiği takdirde, engel tanımadan herkes kadar başarılı ve üretken olabildiklerini kanıtlayan engelliler, bu başarılarıyla toplumun geneline de örnek olmaktadırlar. Engellilerimizin toplumsal hayatta varlık göstermeleri ve kendilerine yer bulmaları da ülkemiz adına büyük bir kazanımdır. Fethiye'de, temel eğitim ve ortaöğretim kurumlarımızda, özel eğitim okullarımızda, oluşturulan özel eğitim sınıflarımızda, rehberlik araştırma merkezimizde, rehabilitasyon merkezlerimizde engelli öğrencilerimize yönelik eğitim desteğini her daim titizlikle

sürdürmekteyiz. Milli Eğitim camiası olarak onlarla el ele, gönül gönüle, çocuklarımızı hayallerine kanatlandırabilme çabasındayız. İlçemizde 3 özel eğitim okulumuz bulunmaktadır. Bu okullarımızda toplam 105 öğrencimiz eğitim görmektedir. Okullarımız bünyesinde açılmış olan 78 destek eğitim odasında 112 öğrenci, 19 özel eğitim sınıfında ise 89 öğrenci eğitim almaktadır. Ayrıca 7 öğrencimize de evde eğitim hizmeti sağlanmaktadır. Bunlara ilave olarak ilçemizde 4 tane özel rehabilitasyon merkezi bulunmakta olup burada 994 öğrenci faydalanmaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutluyor, engelli öğretmenlerimize, öğrencilerimize, eğitim çalışanlarımıza, bütün engelli kardeşlerimize ve ailelerine sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir hayat diliyorum” Gülay Yılmaz dedi.

Profile for Mehmet Tarık Ibiş

04 12 2019  

04 12 2019  

Advertisement