__MAIN_TEXT__

Page 1


‹çindekiler İlk Öğrendiklerim

Şükran APAYDIN............................................ 1

İyi Bir Arkadaş

Habil BALCI....................................................... 2

Bir Deyim

Yunus KARADUMAN. .................................. 4

Tebessüm Dünyası

Halil KARACA. ................................................. 5

Serçe ile Küçük Fil

Ömer VEHBİ. .................................................... 6

Ailenle Öğren

İbrahim ERTÜRK............................................. 8

Rüzgar Gülü Yapalım

Sadık SERMEN ................................................ 10

Bulmaca

editörden Yazdıklarınızı Bizimle Paylaşın… Rüzgargülü hız kesmeden esmeye devam ediyor. Peki, bu ay neler var? Bu ay rüzgar gülünün nasıl yapıldığını öğreneceğiz. Çocuklar rüzgar gülü yapmışlar. Kendinize ait bir rüzgar gülüne sahip olabilirsiniz. İlk önce malzemeleri alıyoruz. Ölçme, kesme işlemleri yapıyoruz. Kâğıtları katlayıp, rüzgarda uçuruyoruz. “İyi Bir Arkadaş” hikâyesi, kimlerle arkadaş olmamız gerektiğini söylüyor. Arkadaş deyip geçmeyelim. Arkadaşlarımızı dikkatli seçmeliyiz. Hata yaptığımızda bizleri uyarabilmeli. Doğruyu söyleyebilmeli. “İyilik Yap Denize At” deyimi iyiliğin kim için yapıldığını anlatıyor. İyilikleri ve kötülükleri kimse görmüyor, diye zannetmemeli. Herkes yaptığı işin ve davranışın karşılığını görüyor. Siz de zorda, darda kalabilirsiniz. “Serçe ve Küçük Fil” masalı yardım etmeyi anlatıyor. Herkes birilerine yardım edebilir. Kendinizi küçümsemeyin. “Ailenle Öğren” bölümünde bildiklerimizi test ediyoruz. Çözemediğimiz soruları büyüklere soruyorsunuz. Beraber çözüyoruzsunuz. Biraz matematik iyidir. Dahi sayılar sizi pek uğraştıracak gibi duruyor. Azıcık düşünmek gerekiyor.“Sayı Duvarı” ve “Zeka Etkinliği”nde rakamlarla yola çıkıyorsunuz. Siz de Rüzgargülü’nde yer alabilirsiniz. Arkadaşlarınız için faydalı dediğiniz masal, hikaye, oyun hepsini bize yazabilirsiniz.

Selman ASLAN . ............................................. 12

Dahi Sayılar

Mehmet TÜRKDOĞAN................................ 14

Sayı Duvarı

Tunahan COŞKUN........................................ 15

Çizgi Hikaye / Bir Çift Çarık

Ahmet TOLUNALP......................................... 16

Bir Dua Bir Nasihat

Tuğba KAYA ................................................... 17

Rüzgargülü Dergisi Sayı: 3 • Aralık 2012 Fazilet Neşriyat A.Ş. Adına İmtiyaz Sahibi: Hüseyin GÜNEY Yazı İşleri Müdürü: Harun ÖZDEMİR Sanat Yönetmeni: Osman TURHAN Yayın Editörü: Ümit YÜKSEL Grafik Tasarım: Sedat YAZILITAŞ Kapak İllüstrasyon: Emine ARSLAN Yayın Kurulu: Abdullah ÖZBEK,

Adem FİDAN, Mustafa CAN, Ahmet TOLUNALP, Mehmet TÜRKDOĞAN, Tunahan COŞKUN, Erhan GÖÇMEZ, Habil BALCI, Yunus KARADUMAN, İbrahim ERTÜRK, Ahmet Adil ADAL Yönetim Yeri: Bağlar Mah. Mimar Sinan Cad. No:52 Güneşli Bağcılar / İSTANBUL Baskı ve Cilt: Fazilet Neşriyat ve Tic. A.Ş. Yazı İşleri: 0212 657 88 00 / 156


Ýlk Öðrendiklerim Şükran APAYDIN Annem ilk öğretmenim benim, Bana bildiklerini öğretti. Dinimi öğrenmem için, Derslerimde yardım etti. İlmihal bilgisini öğrenmek, Her Müslüman için farzmış. Bunları bilmeyen Müslüman, Dinini güzelce yaşayamazmış. Allah’a iman etmeyi, Kitapları, melekleri, Peygamberlerin hepsini, Bana annem öğretti.

Rüzgargülü

1

Amentüyü kolaylıkla, Bir solukta ezberledim. Unutmamak için onu, Hep tekrar ederim.


İyi Bir Arkadaş

Rüzgargülü

2

Habil BALCI

Salih bir gün babasının oltasını aldığı kimseye haber vermeden balık tutmak için deniz kenarına gitti. Yolda Ömer’le karşılaştı. Ömer, kitaplarını çantasına koymuş okula gidiyordu. Salih Ömer’e yaklaşarak dedi ki: - Nereye gidiyorsun? Okula mı? - Evet, okula gidiyorum. Peki, sen nereye? O elindeki olta ne için? - Ben balık tutmaya gidiyorum, akşama kadar deniz kenarında vakit geçireceğim. Çok eğleneceğim. Haydi, sen de benimle gel! Okula gidip ne yapacaksın? Seninle oynar eğleniriz. - Hayır, ben okuldan geri kalamam. Geçen gün öğretmenin anlattığı matematik dersinin ne kadar zor olduğunu hatırlamıyor musun? Bu dersi iyi anlamayacak olursak sonra çok zorlanırız. - Ömer, benim aklımda matematik mi var? Ben akşama kadar nasıl eğleneceğimi düşünüyorum.


3 Rüzgargülü

- İyi yapmıyorsun Salih, sonra sınıfta kalırsın, sınavları geçemezsin. - Niçin sınavları geçemeyecekmişim? Sınavlar yaklaşınca çalışırım, olur biter. Salih Ömer’in sözlerini dinlemedi. Ömer okula giderken Salih deniz kenarına gitti. Akşama kadar haylaz haylaz vakit geçirdi. Akşamüstü Ömer okuldan çıkarak doğruca evine gitti. Kitaplarını bıraktıktan sonra biraz hava almak için sokağa çıktı, deniz kenarına gitti. Salih’i orada oynarken gördü. Salih’in üstü başı kirlenmişti ve eli yüzü yara bere içindeydi. Ömer bunun sebebini sordu. Salih balık tutmaya çalışmışsa da bir şey bulamayınca köpeklerle oynamıştı. Bu esnada yere düştüğünü, üzerinin kirlendiğini, elinin ve yüzünün yaralandığını anlattı. Sonra dedi ki: - Şimdi ben bu kıyafetlerle nasıl eve gideceğimi bilmiyorum. Annem babam bu gün okula gitmediğimi kesin anlarlar ve çok kızarlar. Vakit ilerleyip hava karardıkça Salih’in düşüncesi artıyor, gözlerinden yaşlar akacak gibi oluyordu. Ömer ona acıdı ve dedi ki: - Bir daha okuldan kaçmayacağına söz verirsen ailenle konuşup seni affettirmeye çalışırım. Salih biraz düşündü, Ömer’in haklı olduğuna karar verdi. Bundan sonra okula düzenli bir şekilde devam edeceğine söz verdi. Bunun üzerine Ömer ve Salih birlikte babasının yanına gittiler. Ömer durumu güzelce anlatarak Salih’i affetmelerini rica etti. Salih’in babası da bu ricayı kırmayarak onu affetti. Salih de Ömer’e verdiği sözü tutarak okuldan hiç kaçmadı.

Çizen: Emine ARSLAN

Bir Hikaye


Bir Deyim

İyilik Yap Denize At Balık Bilmezse Hâlık Bilir Yunus KARADUMAN

Bir gün Cüneydi Bağdadi Hazretleri bir deniz kenarından geçiyormuş. Bu arada bir Mecusi (ateşe tapan) balıklara yem atıyormuş. Cüneydi Bağdadi Hazretleri; “Ne yapıyorsun?” diye sormuş. Mecusi; “Balıklara yem atıyorum sevap kazanacağım.” demiş. “Senin sevap kazanabilmen için önce Allah’a iman etmen gerekiyor. Bu haldeyken sevap kazanamazsın.” demiş. “Peki bahsettiğin Allah benim balıklara yem attığımı görüyor mu?” demiş. Cüneydi Bağdadi Hazretleri: “O’nun görmediği bir şey yoktur.” diyerek oradan ayrılmış. Aradan seneler geçmiş, Cüneydi Bağdadi Hazretleri hacca gitmiş. Hac’da tavaf ederken daha önce gördüğü o mecusi de tavaf ediyor. Cüneydi Bağdadi Hazretleri bunun nasıl olduğunu sorduğunda “Allah beni gördü.” demiş. “Nasıl gördü?”deyince; “Sen gittikten sonra içimde bir nur parladı. Baktım balıkların hepsi kelimeyi şahadet getiriyor, ağaçlara baktım ağaçlar da kelimeyi şahadet getiriyor. Sonra ben de kelimeyi şahadet getirdim ve Müslüman oldum.” demiş. Senin Rabbin beni gördü ve o gördüğü için de ben buraya geldim. Sana bir söz diyeceğim. “İyilik yap denize at, balık bilmezse hâlık bilir. İşte Hâlık(Allah) bildi. Ben mecusi iken Müslüman oldum.” demiş.

Hâlık: Hazreti Allah’ın isimlerinden. Bütün her şeyin yaratıcısı manasındadır. Bu kelime Kur’an-ı Kerim’de çokça yer almaktadır. Mesela Fatır Suresinde şöyle geçer. “ Ey İnsanlar! Allah’ın size olan nimetini hatırlayın, Allah’tan başka size gökten ve yerden rızık verecek bir hâlık (yaratıcı) var mı?”

Rüzgargülü

4

siyah ördek TATiL, BOYABADANA iÇiN MÜKEMMEL BiR FIRSAT

EVEEET, HARiKA GÖRÜNÜYOR. MiSAFiRLER ŞiMDi GELiR; ORTALIĞI TOPARLAYALIM HADi!

r şor

EYVAH!!!


m ü s s e b te dünyası Halil KARACA

azar:

” saAslan Avı şey anlatma in k o ç le z ö s z a n Hoca, icâz “ ak bir yazı ister. Talebe c la o u s nu l natına misa rdiği “aslan avı” mevzu ve biri hocanın şöyle yazar: . cı, bir aslan v a ç ü l, ö ç Bir n. vcı, bir asla Bir çöl, iki a slan. Bir çöl, bir a

Başkaları da Sevins in Bir anne ç ocuğuyla konuşuyo “Geçen ha r: f t a s ın ıfının birin ne kadar cisi sev ğundan iş inmiştim. Bugün k oldun diye o ittim. Sın ıfta sekizin mşunun çocusün. ciliğe düş müşÇocuk: “Biraz da sin annec arkadaşlarımın ann iğim. Hep eleri sevin sen mi se vineceksin ?”

zuyu şöyle y v e m ı n y a e b Diğer bir tale cı, üç aslan. v a ir b l, ö ç Bir . vcı iki aslan Bir çöl, bir a . cı, bir aslan v a ir b l, ö ç Bir vcı. Bir çöl, bir a 17, 1935) 3, s.

rgisi, Sayı 5

(Akbaba De

Mağazacının Sevinmesi Matematik dersinde öğretmen bir öğrenciye sorar: “Mesela, seksen liralık eşya alsan da iki yüz lira versen, mağazacının ne yapması gerekir? Öğrenci şöyle der: “Sevinmesi lazım efendim...”

IZ AMAN ALLAH’IM! SEN DE KiMSiN! MERHABA!

5

ÇOK ERKEN GELDiLER!

Rüzgargülü

k! a T ! Tak


Bir Masal

Serçe ile Küçük Fil Ömer VEHBİ

Rüzgargülü

6

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanda bir bülbül yaşarmış. Çok güzel konuşur, diğer kuşlara nasihatler verirmiş. Çok bilgiliymiş. Güzel şeyler anlattığından, bütün hayvanlar onu severmiş. Kulağa hoş gelen bu namelerle ormandaki hayvanlara yol gösterirmiş. Yine böyle bir gün birine yardım etmenin çok değerli olduğunu anlatıyormuş. Kötülük yapmanın günah, iyilik yapmanın ise sevap olduğunu söylüyormuş. Bu sözlerden minik serçe etkilenmiş. Kime nasıl bir iyilik yapabilirim diye düşünmüş. İyilik yapmak ve sevap kazanmak için ormanda uçmaya başlamış. Bu sırada bir ses duymuş. Ses gölün kenarındaki bir fil yavrusundan geliyormuş. Fil yavrusunun çamura saplandığını ve çamurdan çıkamadığını görmüş. Fil yavrusu bataklığa saplanmış, yavaş yavaş batıyormuş. Serçe, fil yavrusuna, “Sana nasıl yardımcı olabilirim fil kardeş?” demiş. Fil yavrusu serçeye bakmış ve “Sen küçüksün, beni buradan çekip kurtaramazsın ki!”demiş.


Çizen: Esma GENÇ

7 Rüzgargülü

Serçe “Haklısın! Seni çekmeye gücüm yetmez. Ancak sana yardım etmenin başka bir yolunu bulabilirim.” demiş. Bu konuşmaları duyan bir kaplumbağa yanlarına gelmiş. Kaplumbağa, “Serçe kardeş, senin kanatların var, uçabilirsin. Havadan yeryüzünü daha rahat görebilirsin. Bu yavru filin annesini bulabilir, onları buraya getirirsin. Küçük file yardımcı olabilirsin.” demiş. Serçe kanatlarını açmış, yükseklere yükseklere uçmuş. Ormana kuş bakışı göz atmış ve filleri görmüş. Hemen yanlarına inip küçük filin durumunu anlatmış. Küçük filin anne ve babası serçeyi takip etmişler, yavru fili bataklıktan kurtarmışlar. Küçük fil bu durumdan çok memnun olmuş. Serçeye teşekkür etmiş. Çok iyi arkadaş olmuşlar. Küçük fil, minik serçeyi sırtına bindirip gezdirmiş. Sıcak havalarda hortumuyla su püskürterek serçeyi serinletmiş. Bülbülün nasihatleri güzel bir arkadaşlık ve dostluk başlatmış. En önemlisi küçük filin bataklıktan kurtulmasına yardımcı olmuş.


A‹LENLE Ö⁄REN İbrahim ERTÜRK

Test (6-10 ya) 1) Hangisi güzel davranışlardandır? a) Yalan söylemek b) Dua etmek

c) Kavga etmek

Rüzgargülü

Doğru - Yanlış ( ) İstanbul, Osmanlı Devleti’nin başkentidir. ( ) Selimiye Cami İstanbul’dadır. TEST 1.b 2.b 3.c 4. a BOŞLUK DOLDURMA 1. 12, 365 2. Güneş 3. Ay

8

2) Ali babasıyla birlikte parka gitmiştir. Parkta kaykaya binmek istemektedir. Fakat kaykayın başında çocuklar vardır. Sizce Ali şimdi ne yapacaktır? a) Önündeki çocukları iterek  kaykaya binmeye çalışır. b) Diğer çocuklar gibi sırasını bekleyip, sırası gelince kaykaya  biner. c) Kaykaya binmekten vazgeçer.   3) Ayşe dedesiyle yolda yürümektedir. Birden bir simitçi görür ve simit almak ister. Dedesi Ayşe’ye para verir ve simidi Ayşe’nin  kendisinin almasını ister. Ayşe simitçinin yanına varır. Sizce Ayşe simitçiye nasıl seslenmelidir? a)Simitçi Amca, ben simit istiyorum. b)Simitçi Amca, bana simit ver. c)Merhaba Simitçi Amca, bana simit verir misin?   4)Yemeğimizi  bitirdikten sonra  ne yapmalıyız?  a) Yemek duası yapmalıyız  ve ellerimizi yıkamalıyız. b) Kalkıp gitmeliyiz. c) Doyduğumuz halde daha fazla yemek yemeliyiz. ……………………………………………………………………. Boşluk Doldurma • Bir yıl … ay… gündür. • Dünya … etrafında döner. • ….. dünyanın uydusudur.


Peygamberimiz 1. Peygamber Efendimiz (s.a.v)……. yılında Mekke’den ………….’ye hicret etmiştir. Hicret esnasında yanında ……………… vardı. 2. Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in bizzat katıldığı aşağıdaki harflerin oluş sırası hangi seçenekte doğru olarak verilmiştir? a) Hendek – Bedir – Mekke’nin Fethi – Uhud b) Uhud – Mekke’nin Fethi – Hendek – Bedir c) Mekke’nin Fethi – Bedir – Hendek – Uhud d) Bedir – Uhud – Hendek – Mekke’nin Fethi 3. Aşağıdaki seçeneklerin hangisinde ilk dört halifenin isimleri doğru olarak sıralanmıştır? a) Hazret-i Ebu Bekir – Hazret-i Ömer – Hazret-i Osman – Hazret-i Ali b) Hazret-i Osman – Hazret-i Ebu Bekir – Hazret-i Ali – Hazret-i Ömer c) Hazret-i Ömer – Hazret-i Ali – Hazret-i Ebu Bekir – Hazret-i Osman d) Hazret-i Ali – Hazret-i Osman – Hazret-i Ömer – Hazret-i Ebu Bekir 4. Aşağıdaki isimlerden hangisi Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in isimlerindendir? a) Ahmed b) Mustafa c) Mahmud d) Hepsi

‹mkansız Tekerleme Üç tunç tas has hoş hoşaf

3.Geceleri fener, gündüzleri söner.

Rüzgargülü

1.Bir gün filin birine araba 2.Zilim var, çarpmış. Fili hastaneye kapım yok. kaldırmışlar. Arkadaşı sinek de yanında gitmiş. Niçin?

9

Bilmece - Bildirmece

PEYGAMBERİMİZ 1. 622, Medine, Hazreti Ebu Bekir (r.a) 2.d 3.a 4. D CEVAPLAR 1. Kan vermek için 2. Telefon 3. Yıldızlar


Bir Oyun Bir Etkinlik

ü l ü g r a g z ü R Yapalım Sadık SERMEN

Şimdi rüzgar gülü yapma zamanı. Önce hep beraber malzemeleri alalım. Sıraya koyalım. Fotoğrafta gördüğünüz Saraygülleri Anaokulu’nda çocuklar hep beraber rüzgar gülü yapmışlar. Bakalım onlar bunu nasıl başarmışlar.

Rüzgargülü

10

2. Rüzgar gülü nasıl yapılır? • Kağıdı kare şeklinde keselim. • Köşeler arasına cetvel yardımıyla çapraz çizgiler çizelim. İki çizginin birleştiği nokta kağıdımızın tam ortası olacaktır. • Çizgiler üzerinden, orta noktaya yaklaşana kadar keselim. Tam ortaya gelmemesine dikkat etmeliyiz. • Sekiz(8) tane sivri uç ortaya çıkacak. Bu sivri uçları birer atlayarak ortaya birleştirelim. Birleştirirken aralarına yapıştırıcı sürmek işimizi kolaylaştıracaktır. • Şimdi de kağıdımızı ortasından toplu iğne yardımıyla önden arkaya doğru delebiliriz. Rüzgar gülümüz hazır olmak üzere! Son bir işimiz kaldı. • Toplu iğneyi yerinden çıkarmadan rüzgar gülünü daha önceden hazırladığımız bayrak çıtasına yada pipete sabitleyelim. İşte şimdi hazır!

1. Nelere ihtiyacımız var? • Karton veya çift taraflı kağıt • Toplu iğne veya raptiye • Kalem • Makas • Cetvel • Kağıt yapıştırıcısı • Bayrak çıtası veya pipet • Sivri uçlu bir araç (pergelin sivri ucu olabilir)


3. Rüzgar gülü oyunu İki grup oluşturulur. Her iki grup için bir başlangıç, bir de bitiş çizgisi belirlenir ve aynı grupta olanlar arka arkaya sıralanırlar. İlk sıradaki oyuncular, “Başla!” denilince oyun başlar. Oyunda önemli olan, hızlı koşmak değil, koşar adımlarla ilerleyerek rüzgâr gülünün dönmesini sağlamaktır. Belirlenen bitiş çizgisine ulaştıktan sonra tekrar yerine dönen oyuncu, kendi grubundaki ikinci oyuncuya rüzgâr gülünü devreder. Bu esnada rüzgar gülü sürekli döner. Hangi grubun oyuncuları daha önce bitirirse o grup oyunu kazanmış olur.

4. Bu oyunun faydaları neler olabilir sence? • Boyama ve kesme faaliyetleri sayesinde elimizdeki küçük kaslar daha hızlı hareket eder. • Beraber rüzgar gülü oyununda takım ruhunu hissederiz. • Rüzgar enerjisinin ne işe yarayabileceği hakkında fikir sahibi oluruz.

Rüzgargülü

İster tek başına istersen de arkadaşlarınla sen de bir rüzgar gülü yapabilirsin.

11

SEN DE YAPABİLİRSİN!


R端zgarg端l端

12

Bulmaca

Haz脹rlayan: Selman ASLAN


R端zgarg端l端

13


Dahi Sayılar

Mehmet TÜRKDOĞAN

2

1

ŞEKİLLİ BULMACA

MATRİS PROBLEMİ

Aşağıdaki şekilde soru işaretinin yerine kaç gelmelidir?

Her birinde farklı bir meyve (elma, armut, ayva) yetiştirilen üç bahçeden (as bahçe, has bahçe, hoş bahçe) farklı bir çiftçi (Ali, Remzi, Selman) sorumludur. Aşağıdaki ipuçlarından hareketle hangi çiftçinin hangi bahçeden mesul olduğunu ve bahçesinde ne yetiştirdiğini bulabilir misiniz? • Ali, As Bahçede ya da Hoş Bahçede Armut yetiştirmektedir. • Remzi’nin bahçesinde elma, Has Bahçede Armut, Hoş Bahçede ise Ayva yoktur. Çiftçi

Bahçe

8

3

7

3

2

3

Meyve

9

?

Ali Remzi

8

Selman

7

3

2

9

6

2

1

3

As Bahçe Hoş Bahçe

Ali

1. Çiftçi

Bahçe

Elma Ayva Armut Meyve

2. 5 (Ön ayaklardaki sayıları topla kedinin başına yaz.) 3. KAN 4. 53(Kelimlerin içerisindeki sayıları topla.)

Rüzgargülü

Has Bahçe

BALKONDA + MUHABİR = 11 KÜÇÜK + DONDURMA = 13 GÜZELLİK + GÜÇSÜZLÜK = ? Yukarıdaki soru işaretinin yerine kaç gelmelidir?

Remzi

4

UZMAN SORUSU

Aşağıdaki şema üç harfli bir sözcüğün sonuna getirilen ekleri göstermektedir. Beş farklı ekin başına ayrı ayrı geldiğinde onları anlamlı hale getiren bu sözcüğü bulabilir misiniz? CA AL .......... UN AAT SER

Selman

14

ORTAK SÖZCÜK BULMACA


Hazırlayan: Tunahan COŞKUN

SAYI DUVARI Sayı duvarımızda soru işareti yerine hangi sayılar gelmeli?

ZEKA ETKİNLİĞİ Tavşanın havuca ulaşabilmesi için belirli kurallara göre oluşturulmuş sayı havuzuna do¤ru bir şekilde geçmesi lazım.

Rüzgargülü

15

Kurallar: Do¤ru ilerlemesi için kutulardaki sayıların toplamı “12” olmalı ve çapraz ilerlememeli.

SAYI DUVARI: 1, 4,(Alltaki sayıları topla)

ZEKA ETKİNLİKLERİ: 138, 435, 723, 930, 561, 381, 912, 633


Rüzgargülü

16

Bir çifT çarIk

Çizen: Ahmet TOLUNALP


Bir Dua Bir Nasihat Tuğba KAYA

Dua

Rasulüllah Efendimiz (s.a.v) şöyle dua ederdi: “Allah’ım! Fayda vermeyen ilimden sana sığınırım.”

Nasihat

Son derece dikkat edeceğin bir şey varsa, o da kimler ile arkadaşlık yaptığındır. Şunu iyi bil ki bir sepet sağlam elma, içindeki bir çürük elmayı sağlamlaştıramaz. Fakat bir çürük elma, hepsini çürütür. Bunun için dâima iyi insanlarla arkadaş ol!

Rüzgargülü

17

İmamı Gazali


Profile for Rüzgargülü Dergisi

Rüzgargülü Çocuk Dergisi Sayı: 3  

Küçük büyük herkese hitap eden ve kalitesiyle her ay yolunu gözlediğiniz derginiz İnsan ve Hayat, çocuklarımızı da unutmadı. Her ay ücretsiz...

Rüzgargülü Çocuk Dergisi Sayı: 3  

Küçük büyük herkese hitap eden ve kalitesiyle her ay yolunu gözlediğiniz derginiz İnsan ve Hayat, çocuklarımızı da unutmadı. Her ay ücretsiz...

Advertisement