Page 1

R端zgarg端l端

1


R端zgarg端l端

2


Bu şekilde hareketinin sebebi ise Dünya’dır. Ay Dünya’nın yörüngesinde olduğu için Ay’ın diğer yerlerine göre daha ağır olan tarafı yerçekiminin etkisinde kalır. Bu da Ay’ın kütlesi fazla olan tarafının sürekli çekilmesi demektir. Yani Ay’ın gördüğümüz yüzü diğer yerlerine göre daha ağırdır. Yerçekimine yenik düşen taraf ise sürekli Dünya’ya bakar. Bu aynı çekiç atma sporundaki çekice benzer. Sporcu çekiçle dönmeye başladığı esnada; sporcu sadece çekicin ipe bağlı olan yüzeyini görür. Diğer yüzeyini göremez. Burada çekicin ucundaki gülle hem kendi etrafında döner hem de kendi ekseninde döner.

1

Çekiç atma misalinde olduğu gibi

Rüzgargülü

ünyanın uydusu olan ve geceleri yolumuzu aydınlatan Ay’ı hepimiz seyretmişizdir. Peki, Ay’ı seyrederken bir şey dikkatinizi çekti mi? Ay’a ne zaman bakarsak bakalım hep aynı yüzü görünür. Bunun sebebini hiç düşündünüz mü? Birçok kişi bunun sebebinin Ay’ın kendi çevresinde dönmediği için olduğunu zanneder. Ama Ay, hem kendi etrafında hem de Dünya’nın çevresinde döner. Bunun asıl sebebi Ay’ın kendi ekseni etrafında dönüş süresi ile Dünya etrafında dönüş süresinin aynı olmasıdır. Ay; kendi etrafındaki dönüşünü 27 gün 8 saatte tamamlar. Aynı şekilde Dünya etrafındaki dönüşünü de 27 gün 8 saatte tamamladığı için Ay’ın hep aynı yüzünü görürüz.


Her meyvenin farklı bir görüntüsü, farklı bir tadı, farklı bir hikâyesi vardır. En ilginç meyvelerden biri hiç şüphesiz muzdur. Çünkü muz, ilk başlarda hep farklı amaçlarla kullanılmış. Sonradan meyvesinin tadı keşfedilince yiyecek yiyecek olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Rüzgargülü

2

Muzun anavatanı Güneydoğu Asya Adaları’dır Anavatanı Güneydoğu Asya Adaları olan muz, ilk olarak yaprakları için yetiştirilmiş. Şöyle ki balıkçılık yapan köylüler muzun 2-2,5 metreyi bulan uzun yapraklarının ağ yapımına elverişli olduğunu fark edince muz üretimine başlamışlar. Muzun lezzetini ise daha sonraları fark etmişler.


Türkiye’ye ilk muz Mısır’dan gelmiş Muz ilk defa 1750 yıllarında bir aile tarafından süs bitkisi olarak, Mısır’dan Antalya’nın Alanya ilçesine getirilir. O yıllarda görüntüsü ve kocaman yapraklarının endamıyla daha çok süs bitkisi olarak yetiştirilir. Zamanla üzerinde meyveler oluştukça merak edilir ve tadına bakılır. Toplu yaşamayı sever Muzu diğer meyvelerden ayıran bir diğer özelliği de toplu olarak büyümeleridir. Şöyle ki 8-10 tane muz iki sıra halinde birbirlerine bitişik bir halde aynı dalı aynı sapı paylaşırlar. Muz, ülkemizde Sadece iklim ve toprak koşulları uygun olan Alanya ve Anamur çevresinde yetiştirilir. Cennet meyvelerinden biridir Muz dünya üzerinde belki de en fazla yenen meyvelerden biridir. Muzun bu kadar tüketilmesinin sebebi sadece güzel bir tat ve kokuya sahip olması değil, bunların yanı sıra vücut için gerekli besin öğelerini de bulundurmasıdır. Yiyecek imkânının kısıtlı olduğu birçok fakir ülkede bolca yetişiyor olması Rabbimizin bir lütfudur.

Rüzgargülü

3

Hazreti Allah Kur’an-ı Kerim’de cennette de muz bahçelerinin olacağını haber vermiştir. Yani daha dünyada iken bizlere cennet meyvesi olan muzu ikram etmiştir. Öyleyse bizler de Rabbimizin bu nimetinden istifade etmeli ve yedikten sonra ona şükretmeliyiz.


R端zgarg端l端

4


5 Rüzgargülü

1913 senesinde yayınlanan ‘Çocuk Duygusu’ dergisinden.


Rüzgargülü

6

1924 senesinde yayınlanan ‘Resimli Dünya’ dergisinden.


Rüzgargülü

7

1924 senesinde yayınlanan ‘Resimli Dünya’ dergisinden.


Rüzgargülü

8

Başladı yine benim seyretmeye doyamadığım o eşsiz güzellik. Bu güzelliğe yakın olmak için sokaktayım. Öylece duruyor, semaya bakarak inen her bir kar tanesine merhaba diyorum. Merhaba! Biraz yürüyorum. Bir de ne göreyim. Bir güzellik ancak böyle bir şahesere dönüştürülebilir. Ona da merhaba diyorum. Şirin Çocuk: Merhaba beyaz adam. Merhaba!!! Kardan Adam: Merhaba şirin çocuk. Sen şimdi o göklerden tane tane yağan kar kristallerinden meydana geldin değil mi?

Evet. Dünyamızı bembeyaz örtüye bürüyen o kar tanelerinden meydana geldim. Ama insanlar toprağı örten o kar tabakasını hep olumsuz bir durum olarak görürler. Sence de gerçekten kötü bir şey mi bu? Tabi ki de değil. Kötü gibi görünse de insanlar için birçok faydası var. Mesela ne gibi faydası var kardan adam? Başta senin gibi çocukların oyun oynayıp eğlenmesi için bir fırsat. Kartopu oynamak, kayak yapmak ve senin gibi kardan adam yapmak gibi değil mi?.

Aynen öyle şirin çocuk. Karın faydaları bununla da sınırlı değil. Peki başka ne gibi faydası var ki kardan adam? Kar taneleri gökten inerken havadaki mikropları da öldürür. Böylece havanın mikroplardan temizlenmesini sağlar. Dolayısıyla bütün insanlar hasta olmaktan korunmuş olur. Evet. Annem de kar yağınca hava yumuşar ve havanın aşırı soğuması engellenmiş olur demişti. Demek ki bunun için demiş. Evet şirin çocuk. Gerçekten de öyle kardan adam. O halde karın başka faydası da vardır değil mi? Olmaz mı şirin çocuk. Toprağı örten kar tabakası var ya, üstünü

kapladığı bitkileri soğuklardan korur. Bak bu aklıma gelmemişti işte. Peki, bu kar örtüsü bir süre sonra kayboluyor. Nereye gidiyor peki? Güneşin çıkmasıyla gelen sıcaklığa dayanamayan kar, eriyip su halinde toprağa karışıyor. Toprağa karışınca ne oluyor ki? Toprağa karıştıktan sonra, o topraktaki bitkiler kökleriyle suyu emerek su ve mineral ihtiyacını karşılıyorlar. Fazlası da derelere karışarak göllerimizin, barajlarımızın dolmasını sağlıyor.


9

Bugün senden çok şey öğrendim, çok teşekkür ederim kardan adam. Ben teşekkür ederim şirin çocuk. Sohbet devam ederken, kardan adam alnına vurmaya başlayan güneşle boncuk boncuk terlemeye başladı.

Rüzgargülü

Bak sen. Demek karın bu kadar çok faydası var. Yaratılan her şeyin mutlaka bir şeye faydası vardır şirin çocuk. Yani hiçbir şey boşuna yaratılmamıştır. Anladım kardan adam. O halde karın birçok faydasının olduğunu insanlara anlatmalıyız. Evet hem de en kısa zamanda anlatmalıyız. Kardan adam, bir şey daha sorabilir miyim? Tabi ki sorabilirsin şirin çocuk seni dinliyorum. Bu kar taneleri gökten inerken birbirine hiç çarpmaz mı ki hep tek tek iniyorlar. Üstelik hiçbiri diğerine benzemiyormuş doğru mu? Evet doğru şirin çocuk bütün kar taneleri altı köşelidir. Buna rağmen hiçbiri diğerine benzemez. Tıpkı siz canlıların DNA yapısı gibi.


R端zgarg端l端

10


R端zgarg端l端

11


R端zgarg端l端

12


R端zgarg端l端

13


Soldan Sağa 3- Ülkemizde Alanya ve Anamur’da yetiştirilen ve pek sevilen bir meyve. 6- Günlük hayatta kullandığımız pek çok aletin enerji kaynağı olan akım. 11- Kardan yapılır, burnuna havuç takılır. 12- Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) güzelini tamamlamak üzere geldiği şey.

Yukarıdan Aşağıya 1- Bilgisayar ağlarının birbirine bağlanması sonucu ortaya çıkan, herhangi bir sınırlaması ve yöneticisi olmayan uluslararası bilgi iletişim ağı. 2- İmanın esaslarını bulunduran dua. 4- Çok hızlı işlem yapma özelliğine sahip, bilgileri saklayabilen ve istendiğinde bu bilgilere kısa zamanda ulaşabilen elektronik bir alet. 5- Gök cisimlerini incelemeye yarayan alet. 7- Eleğimsağma ve ebemkuşağı da denen yedi renkli, yağmurdan sonra çıkan şekil. 8- Suyun gaz hali olduğundaki ismi. 9- Yuvarlak şekil verilerek atılan kar ile oynanan bir oyun.

Rüzgargülü

14

10- Bütün varlıkların içinde bulunduğu sonsuz boşluk, feza, mekân.


R端zgarg端l端

15


R端zgarg端l端

16


R端zgarg端l端

17


R端zgarg端l端

18

Rüzgargülü Çocuk Dergisi Sayı: 27  

Küçük büyük herkese hitap eden ve kalitesiyle her ay yolunu gözlediğiniz derginiz İnsan ve Hayat, çocuklarımızı da unutmadı. Her ay ücretsiz...

Rüzgargülü Çocuk Dergisi Sayı: 27  

Küçük büyük herkese hitap eden ve kalitesiyle her ay yolunu gözlediğiniz derginiz İnsan ve Hayat, çocuklarımızı da unutmadı. Her ay ücretsiz...

Advertisement