Page 1

1


2


editörden Ahenk’ten hayata merhaba, Ve işte o beklenen büyük gün geldi çattı ve Ahenk tam yolda yola çıktı. Ahenk, hayatı kucaklamayı hedeflediğinden hayat kadar eski bir tecrübe ile yola çıktığına inanıyorum ve onun kadar canlı yapısıy la her hafta sizlerle buluşacak. Haftalık olmasının ve her hafta yeni şeyler sunmanın kendine göre bir zorluğu var ancak bu zorluk sizlerden gördüğü ilgiy le en aza inecek ve hatta bizim için büyük mutluluk kaynağı haline gelecektir. Bu mutluluğa ortak olmanın Ahenk ‘te çok daha kolay olması dergimizin sunduğu en güzel ayrıcalıklardan biri. Yapmanız gereken sadece bize ulaşmak ve istek, fikir, öneri ve eserlerinizi bize ulaştırmak. Dergimizin sizin tarafınızdan da şekil almış olması, ona yakın hissetmenizi sağlayacak. O, artık bizden, içimizden biri olmaya geliyor. Türkiye’m de bir neşriyata bakarsın ve ilk akla gelen şey ise bu neşriyatı okumakla kime ne getirim sağladığımız olur. Doğrudan halka faydalı olan kaç yayın var hayatımızda? Cevaplarınızı duyar gibiy im ve artık onlara bir yenisi daha eklendi bugün. Hiçbir maddi kaygı duymadan yayınlanıyor olması da Ahenk için ayrı bir gurur kaynağı. O, sadece size kattıklarının gururu ve sizin ona kattıklarınız ın uğuru ile ayakta kalacak. Hayatta ayakta kalacak gücü bazen bulamazsınız kendinizde, hayata kattıklarınızı ve âlem de bulunan nizamın, güzelliğin ve uyumun sizi ne kadar mutlu ettiğinin bilincinde de olamazsınız. Ahenk hayatınızdakileri fark ettirmeye geliyor .’hayatta var olan Ahenk’in farkında olanlara’ ulaşıyor Ahenk. Herkese ulaşması dilekleriy le. Bir hafta sonra buluşuncaya dek, hoşça kalın.

Mehmet Ali Vahdet Yılmaz Tavsiye: Alel acele okumak zorundasınız belki de ama dikkat!: hayatı ıskalamayın, Ondaki ahenk’ i yakalayın! Ahenk zaten kısa, öz ve değerli.

3


4


Şiirler Neden ahenk şiirleri okunmalı? Okuyun okuyun sade okuyun, Şiirlerimi en derine kalbe dokuyun. Satılmak değil derdim sade okunmak, Ellerime teslim kalplere yumuşacık dokunmak, Sonuna ister nokta, ister virgül koyun. İsterse eseri yeniden ortaya koyun, O kadar kolay ki sanki bir oyun. Ruhunuzdaki boşluğu sanatla doyurun, Yansızca gerçeği arıyorken buyurun, Kendi düşünce meclisinizi bugün kurun.

14.06.2005 Bergama m.a.v.y.

5


Şiirin bende ki seyri Tertemiz bir sayfada, zorlukla başladım yazmaya, Yazmadan sınırsız olan hayalimi kalıplara sığdırmaya, Ortaya çıkan eserlerse zamanla beni andırmaya, Önüme çıkan yazarlarda, bana aldırmaya başladı.

Gerçek ki, kolay olmuyor hayattan damıtmak, Bu bir tercihtir, istersen içindekileri akıtmak. İçinde ne varsa kalbinin, dışarı onlar sızacak, Sonundur ya iyiliğe adanmak ya da sapıtmak.

Hayret ediyorum kendime, Hayret ediyorum kelimelere, Hani necip fazıl, Orhan veli, Nazım hikmet ya da Nabi nerde?

Eserleri ben yazdım sanıyorum, Çünkü ilk önce onları ben biliyorum. Onlara bakıp bakıp şairini arıyorum, Sonra bu şairlerin öldüğünü görüyorum.

Galiba eser vücuda gelince özgür oluyor, Onun üstünde hâkimiyetim son buluyor. Anacak hatıralarım, yanarak yok oluyor, Ancak böylesi iyi, yeni eserlere yol oluyor. 10.05.2007 m.a.v.y. 6


Yeryüzünün melekleridir bebekler Elinde koyu kahverengi bir tüfek, Kaç an sonra kurşunu tetikleyecek? Karşısında atıyor minicik bir yürek, Aklıyla kalbi birazdan yenişecek, Aynı tiyatro yine acılı bitecek, Bazıları için belki de acılar sona erecek, Aklıma geliyor son sözleri zehir zem belek, O insan değil daha bir bebek! Böyle bir sözle kalbini teselli edecek, Sonrada cana bunu reva görecek, Senden efdal pis kokulu karaböcek, Halini görse canavarlar diz çökecek, Zaman gelip Hakk tecelli edecek, Hesap anı çekilen sıkıntılar dinecek, Bir sözüyle arş ü ala inleyecek, Ya rabbi bana verdiğin sözü tut diyecek. Ağlayarak doğar insan oğlu, gülmekte var, ölmekte var yaşanacak, ancak hangisi öncelikte. Önceliği gülmek olan benden, ölmek olanlara hediye. Tüm bebekken ölenlere… 08.07.2009 Trabzon

m.a.v.y.

7


Dizi Roman: SIR 1.bölüm: Kimim Ben? Çok güzel bir gün ve güneş tam tepedeyken, göz kamaştıran ufka bakmadan önce gözlerini kapatıp, göz kapaklarını siyahta olsa görmeye devam ediyorsun, ta ki ateş kırmızısı olana kadar. Sonra yavaşça açılan gözlerle, tüm evreni içine alan bir bakış atıyorsun ufka. Tüylerini teninden ayırıp dansa kaldırmak isteyen rüzgâr, bu dansı yeni kozasından çıkan kelebeklerle ve tutunmaktan vazgeçen yapraklarla yapmak zorunda kalıyor. Bir boşlukta gibi hissediyorsun sonra kendini, bunca duyduğun doğa güzelliğine rağmen. Sonsuza kadar doldurulamayacakmış gibi içinde uzanan bir boşluk. Hiçbir şeyin bağlayıcılığının olmaması böyle hissetmende en büyük etmen. Yaşamakta ki gayenin ne olduğunu, yaptıklarının neye fayda neye zarar verdiğini bilmemek, başını mutluluktan gökyüzüne ulaştıran direkleri, ufak bir hareketle yerle bir edilen domino etkisinde bırakıyor. İlk defa böyle bir ikilemde kalıyor gibisin, uzunca hatırladığın hatıralarının içinde. Uzunca hatıralar mı? Sence yeterince uzun mu hatırladıkların? Yirmi yıla kadar, beyaz bir şeritle başlayan bir yaşantı hatırası ve ondan öncesi ise, birilerinin anlatması ile oluşturulmuş şeylerden ibaret olan bir hafıza. Bu hafıza sence ne kadar uzun ve neye kifayet edebilir? Aklında ki tüm bu soruların cevaplarını bulabiliyor musun onlarda? Şimdi o zaman ilk hatırladığın şeyi düşün. Annen ile baban seni bir yere hazırlamak için uğraşıyordu gün doğmadan uykundan uyandırıp ve babanla şehre gitmek için araç bekliyordun yeni doğan güneşin kızıllığında. Yok, bunlar değildi ilk hatırladıkların belki de, nereden bileceksin ki hangisinin önce olduğunu? İşin geriye gittikçe zorlaşıyor. Biraz daha zorlasan da olacak gibi değil. Sonra neden ilk hatırladığın şeyi bulmak zorunda olduğunu bile hatırlayamıyorsun ve beyninle olan içindeki kavganı elinle savuşturup, gözlerini o baktığın noktadan kurtarıyorsun. İşte kendimle ilgili hislerim anlattım, sizce kimim ben? m.a.v.y.

8


Planlanan Yenilikler - Editör ve yayın ekibi kurmak, - Planlanan yenilikler kısmını daima açık tutup daha ileriyi hedeflemek, - Başka türlerden yazıları dahil etmek, - Sentezlenmiş iyi haberler bölümünü kurmak, ‘sentezlenmiş haber’ tabirini taraf olan kuruluşların medyasından alınan haberleri kıyaslayıp doğru olarak bulunmuş haberdir, - Sizden gelen fikirleri, eserleri değerlendirmek ve dergiyi daha çok size ait yapmak, - Derginimizin belirli olan yayın politikası devamını sağlamak amaçlı kısım hazırlamak, - Dergimizi başta İngilizce olmak üzere diğer dillerde de yayınlamak, - Burada paylaştığımız gibi listemizde olan daha bir sürü projeye imza atmak, Açıkça gördüğünüz üzere yapılmaya çalışılanları idrak edebilecek olan her insanın desteğine ihtiyacı var Ahenk’in. Ona sahip çıkın!

9


Teşekkür - Öncelikle Ahenk’i hazırlama ve yayınlama gücü veren Allaha şükürler olsun. - Burada adını tek tek sayamayacağım kadar çok hayatımda olan istisnasız her bir dostuma teşekkürü bir borç bilirim. - Bugüne kadar cehaletin karanlığından bilimin aydınlık dünyasına çıkmama yardım eden öğretmenlerimin hepsini saygıyla anıyorum. - Fon müzikleri için Çağrı Barış arkadaşıma çok teşekkürler. - Ayrıca katkılarından dolayı

‘a teşekkürler. Bu ilk Ahenk deneyiminizden aldığınız haz nasıldı, Bunu dergimizde paylaşmak istemez misiniz? İletişim: e-mail: mavy@hotmail.com.tr 10

Ahenk dergisi  

Ahenk dergisi 1. sayısı

Ahenk dergisi  

Ahenk dergisi 1. sayısı

Advertisement