Page 1

1O PRZYKAZAŃ FOTOGRAFA Fotografia nie musi być wyłącznie pracą, to również pasja. Każde zdjęcie kryje w sobie pewną opowieść, tworzy całą kronikę. Idealne ujęcia nie wymagają komentarzy, same w sobie wyrażają emocje, uczucia. Jednak, aby tworzyć niezwykłe i pełne uroku zdjęcia należy w to włożyć mnóstwo pracy. Specjalnie dla czytelników Travelera przygotowano porady, które mają pomóc osobom nie rozstającym się z aparatem: 1. Doceniaj małe, z pozoru zwykłe rzeczy, bo to właśnie one często stanowią najciekawsze tematy do zdjęć. Dlatego spróbuj pojechać w jakieś odległe miejsce bez dogłębnego przygotowania się na jego temat, czy wielogodzinnego wertowania książek. Ważne, żeby dać się zaskoczyć i mieć dziecięcą ciekawość świata. Dlatego nie goń w poszukiwaniu kolejnych zdjęć, zabytków, sytuacji. Zwolnij, ciesz się otoczeniem, rób zdjęcia bez pośpiechu. 2. Nie kopiuj cudzego punktu widzenia i rozwiązań, ponieważ urok fotografii polega na pomyśle, wyobraźni i własnym spojrzeniu. Pamiętaj, że dobre zdjęcie jest tyleż zapisem rzeczywistości, co projekcją umysłu fotografa. Dlatego musisz mieć na nią swój własny pomysł i poświęcić jej sporo czasu. Fotografia traktowana serio jest zajęciem na całe życie, w pewnym sensie wpływającym na każdy akt obserwacji, a przecież większość czasu spędzamy na obserwowaniu. 3. Okazuj szacunek odmiennym kulturom i dbaj o dobry wizerunek fotografów. Profesjonaliści mają reputację natrętnych i nachalnych. Każdy wie, że lokalne festiwale, szczególnie te religijne, stanowią świetną okazję do zrozumienia inności, ale są też częstą przyczyną nieporozumień. Wtykanie ludziom aparatu przed twarz, zwłaszcza z użyciem lampy błyskowej, nigdy nie jest dobrym pomysłem. Po pierwsze możesz wpaść w tarapaty i spotkać się z wrogością, a ta nie służy dobrym zdjęciom. Po drugie możesz sprawić, że ta społeczność negatywnie nastawi się do innych fotografów, którzy też chcieliby w takim święcie uczestniczyć.

4. Nie bój się fotografować rzeczy brzydkich, które wzbudzają emocje. Śmieci, przewody, brud? Dlaczego nie miałby się znaleźć na zdjęciu, skoro taka jest rzeczywistość? Czasem to właśnie te kontrasty najlepiej pokazują dany kraj, jego historię, kulturę. I w nich tkwi siła! Silne fotografie to właśnie takie, które wzbudzają emocje. A te pojawiają się dopiero po wniknięciu w głąb danej kultury lub miejsca.


5. Zrezygnuj z lampy błyskowej. Bo ta w rękach początkujących fotografów jest narzędziem dość niebezpiecznym. Użyta nieumiejętnie może wyrządzić zdjęciu wiele szkody: spłaszczyć pierwszy plan lub nawet go prześwietlić. Dlatego stosuj ją tylko w trzech sytuacjach: gdy jest zbyt ciemno, aby wykonać ostre zdjęcie, plan pierwszy jest znacznie ciemniejszy od drugiego planu lub gdy słońce rysuje na twarzach bohaterów ostre cienie, które musimy wypełnić błyskiem. Jednak nie zapominaj, że światło naturalne daje często znacznie lepsze efekty. 6. Kombinuj. Jeżeli masz wizję zdjęcia, którego wykonanie nie jest łatwe, nie poddawaj się. Zawsze można coś wymyślić. 7. Postaw na jak najprostszy sprzęt. Szczególnie gdy w rachubę wchodzi robienie zdjęć w trudnych społecznie sytuacjach. Aparat powinien być lekki, jak najmniejszy i nierzucający się w oczy. Zapomnij o ogromnych obiektywach i gadżeciarskich modelach! 8. Uważnie komponuj kadr. Mając w nim kilka ciekawych elementów, które są „ramą” dla zdjęcia (np. odcinek ulicy, który przykuł uwagę), czekaj tak długo, aż pojawi się w niej coś nowego. Między innymi aż w pierwszym, drugim i dalszych planach zjawią się ludzie,

zwierzęta,

pojazdy,

czyli

jakiekolwiek elementy, które na chwilę zaistnieją i wspólnie stworzą ciekawy obraz. Najlepsze zdjęcia powstają wtedy, gdy w różnych planach pojawią się scenki z 9.

zupełnie Nie

ruszaj

innych się

bez

bajek. swojego

sprzętu. Nawet gdy wybierasz się na krótki spacer czy na kolację. Zazwyczaj to właśnie w takich okolicznościach będziesz mieć okazję na zrobienie najlepszego zdjęcia. 10. Palisz czy nie, zabierz ze sobą paczkę papierosów. Pomagają one w przełamaniu pierwszych lodów. Dotyczy to miejsc i sytuacji, w których bariera językowa jest nie do przejścia, zaś głównym sposobem komunikacji jest nasza prywatna wersja języka migowego. Zaoferowanie komuś papierosa da Ci przyzwolenie na spędzenie z tą osoba kilku minut, w czasie których możesz stać się jej/jego „znajomym”. Jeśli pierwsze spotkanie nie przyniesie niczego poza miłą wymianą min i gestów, nic nie szkodzi. Warto wracać w to samo miejsce kilka razy, by któregoś dnia zostać np. zaproszonym na herbatę czy posiłek. TYLKO DLA PEŁNOLETNICH J

Źródła: tekst: MegaNieznajoma, national-geographic.pl, obrazki: gogle.com


Reklama

Codziennie nowe posty! Świetna zabawa i mnóstwo konkursów! Nie czekaj! Dodaj się do obserwatorów już teraz i baw się razem z nami!

Backtoberry.blogspot.com


POLECAMY!!! Przedstawiamy książki, które koniecznie muszą znaleźć się w posiadaniu naszych czytelników! Zachęcamy do kupienia!

„ Blondynka na językach” – to nie podręcznik do nauki języka, ale kurs rozmawiania w języku obcym! Autorem kursu jest nie kto inny, niż sama Beata Pawlikowska! Gorąco polecamy!

„Gringo wśród dzikich plemion” Wojciecha Cejrowskiego z pewnością rozbawi każdego do łez. Niesamowity podróżnik, opisuje swoje przygody w dość nietypowy sposób, sprawiając, że podczas czytania znajdziesz się w zupełnie innym świecie, odległym o setki tysięcy kilometrów!

„Zwiadowcy”. Jeżeli chcesz poznać zupełnie inny świat, przeżyć przygodę i na chwilę oderwać się od rzeczywistości, już czas ruszyć na zakupy i kupić tą fascynującą książkę John’a Flanagana.

Wszystkie książki dostępne w sklepach Empik oraz księgarniach.


Źródła: tekst: MegaNieznajoma, obrazki: empik.com

ANGIELSKIE ŁAMAŃCE JĘZYKOWE Truly rural – prawdziwie wiejski Eddzie edited it – Edek to zredagował She sees cheese – ona widzi ser A real rare whale – prawdziwy rzadki wieloryb Flies fly but a fly flies – muchy latają, ale mucha lata She sells sea shells on the sea shore- ona sprzedaje muszelki na brzegu morza Six sick hicks nick six slick bricks with picks and sticks – sześciu prostaków zwędziło sześć śliskich cegieł z kilofami i patykami

The thirty-three thieves thought that they thrilled the throne throughout Thursday – trzydziestu trzech złodziei myślało, że będą się cieszyć tronem przez cały czwartek

The big black bug bit the big black bear, but the big black bear bit the big black bug back! – wielka czarna pluskwa gryzie wielkiego czarnego niedźwiedzia, ale wielki czarny niedźwiedź odgryza się wielkiej czarnej pluskwie

Does this shop sport short socks with spots? – czy tu sprzedają krótkie, sportowe skarpetki w kropki? Więcej łamańców językowych w książce „Tablice szkolne. Język angielski” wydawnictwa Adamantam.


aaaaaaaaaaaaaaaaaassssss  
aaaaaaaaaaaaaaaaaassssss  

sssssssssssssssssaaa

Advertisement