Page 1

1O PRZYKAZAŃ FOTOGRAFA Fotografia nie musi być wyłącznie pracą, to również pasja. Każde zdjęcie kryje w sobie pewną opowieść, tworzy całą kronikę. Idealne ujęcia nie wymagają komentarzy, same w sobie wyrażają emocje, uczucia. Jednak, aby tworzyć niezwykłe i pełne uroku zdjęcia należy w to włożyć mnóstwo pracy. Specjalnie dla czytelników Travelera przygotowano porady, które mają pomóc osobom nie rozstającym się z aparatem: 1. Doceniaj małe, z pozoru zwykłe rzeczy, bo to właśnie one często stanowią najciekawsze tematy do zdjęć. Dlatego spróbuj pojechać w jakieś odległe miejsce bez dogłębnego przygotowania się na jego temat, czy wielogodzinnego wertowania książek. Ważne, żeby dać się zaskoczyć i mieć dziecięcą ciekawość świata. Dlatego nie goń w poszukiwaniu kolejnych zdjęć, zabytków, sytuacji. Zwolnij, ciesz się otoczeniem, rób zdjęcia bez pośpiechu. 2. Nie kopiuj cudzego punktu widzenia i rozwiązań, ponieważ urok fotografii polega na pomyśle, wyobraźni i własnym spojrzeniu. Pamiętaj, że dobre zdjęcie jest tyleż zapisem rzeczywistości, co projekcją umysłu fotografa. Dlatego musisz mieć na nią swój własny pomysł i poświęcić jej sporo czasu. Fotografia traktowana serio jest zajęciem na całe życie, w pewnym sensie wpływającym na każdy akt obserwacji, a przecież większość czasu spędzamy na obserwowaniu. 3. Okazuj szacunek odmiennym kulturom i dbaj o dobry wizerunek fotografów. Profesjonaliści mają reputację natrętnych i nachalnych. Każdy wie, że lokalne festiwale, szczególnie te religijne, stanowią świetną okazję do zrozumienia inności, ale są też częstą przyczyną nieporozumień. Wtykanie ludziom aparatu przed twarz, zwłaszcza z użyciem lampy błyskowej, nigdy nie jest dobrym pomysłem. Po pierwsze możesz wpaść w tarapaty i spotkać się z wrogością, a ta nie służy dobrym zdjęciom. Po drugie możesz sprawić, że ta społeczność negatywnie nastawi się do innych fotografów, którzy też chcieliby w takim święcie uczestniczyć.

4. Nie bój się fotografować rzeczy brzydkich, które wzbudzają emocje. Śmieci, przewody, brud? Dlaczego nie miałby się znaleźć na zdjęciu, skoro taka jest rzeczywistość? Czasem to właśnie te kontrasty najlepiej pokazują dany kraj, jego historię, kulturę. I w nich tkwi siła! Silne fotografie to właśnie takie, które wzbudzają emocje. A te pojawiają się dopiero po wniknięciu w głąb danej kultury lub miejsca.


5. Zrezygnuj z lampy błyskowej. Bo ta w rękach początkujących fotografów jest narzędziem dość niebezpiecznym. Użyta nieumiejętnie może wyrządzić zdjęciu wiele szkody: spłaszczyć pierwszy plan lub nawet go prześwietlić. Dlatego stosuj ją tylko w trzech sytuacjach: gdy jest zbyt ciemno, aby wykonać ostre zdjęcie, plan pierwszy jest znacznie ciemniejszy od drugiego planu lub gdy słońce rysuje na twarzach bohaterów ostre cienie, które musimy wypełnić błyskiem. Jednak nie zapominaj, że światło naturalne daje często znacznie lepsze efekty. 6. Kombinuj. Jeżeli masz wizję zdjęcia, którego wykonanie nie jest łatwe, nie poddawaj się. Zawsze można coś wymyślić. 7. Postaw na jak najprostszy sprzęt. Szczególnie gdy w rachubę wchodzi robienie zdjęć w trudnych społecznie sytuacjach. Aparat powinien być lekki, jak najmniejszy i nierzucający się w oczy. Zapomnij o ogromnych obiektywach i gadżeciarskich modelach! 8. Uważnie komponuj kadr. Mając w nim kilka ciekawych elementów, które są „ramą” dla zdjęcia (np. odcinek ulicy, który przykuł uwagę), czekaj tak długo, aż pojawi się w niej coś nowego. Między innymi aż w pierwszym, drugim i dalszych planach zjawią się ludzie, zwierzęta, pojazdy, czyli jakiekolwiek elementy, które na chwilę zaistnieją i wspólnie stworzą ciekawy obraz. Najlepsze zdjęcia powstają wtedy, gdy w różnych planach pojawią się scenki z zupełnie innych bajek. 9. Nie ruszaj się bez swojego sprzętu. Nawet gdy wybierasz się na krótki spacer czy na kolację. Zazwyczaj to właśnie w takich okolicznościach będziesz mieć okazję na zrobienie najlepszego zdjęcia. 10. Palisz czy nie, zabierz ze sobą paczkę papierosów. Pomagają one w przełamaniu pierwszych lodów. Dotyczy to miejsc

i

językowa

sytuacji,

w

jest

do

nie

których

bariera

przejścia,

zaś

głównym sposobem komunikacji jest nasza prywatna

wersja

języka

migowego.

Zaoferowanie komuś papierosa da Ci przyzwolenie na spędzenie z tą osoba kilku minut, w czasie których możesz stać się jej/jego „znajomym”. Jeśli pierwsze spotkanie nie przyniesie niczego poza miłą wymianą min i gestów, nic nie szkodzi. Warto wracać w to samo miejsce kilka razy, by któregoś dnia zostać np. zaproszonym na herbatę czy posiłek. TYLKO DLA PEŁNOLETNICH J

Źródła: tekst: MegaNieznajoma, national-geographic.pl, obrazki: gogle.com


Reklama

Codziennie nowe posty! Świetna zabawa i mnóstwo konkursów! Nie czekaj! Dodaj się do obserwatorów już teraz i baw się razem z nami!

Backtoberry.blogspot.com

jvhhvjvj bvbnvb  

jgggggggggggggggggggggg

jvhhvjvj bvbnvb  

jgggggggggggggggggggggg

Advertisement