__MAIN_TEXT__

Page 1

SAYI 3 / MAYIS 2015 Sait Faik Abasıyanık (11 Mayıs 1954)

Üniversitemizin Değerli Mensupları, Sevgili Öğrenciler, MEF Üniversitesi Kütüphane Bülteninin 3. sayısına hoş geldiniz. Oldukça yoğun geçen bir akademik yılın son günlerini yaşamaktayız. Yakında final sınavlarına girecek öğrencilerimize başarılar, bu sınavları değerlendirecek öğretim üyelerimize de kolaylıklar diliyorum. MEF Üniversitesi’nin tamamında olduğu gibi Kütüphane olarak da bu dönemi son derece yoğun geçirdik. Bu dönemde basılı koleksiyonlarımızı geliştirmek için yoğun bir sağlama/satın alma gerçekleştirdik. Şu anda yaklaşık 4.000 adet basılı yayın raflardaki yerlerini aldı. Diğer yandan otomasyon altyapımızı kurduk ve zengin bir elektronik kaynak içeriğini hizmete sunduk. MEF Üniversitesi olarak abone olduğumuz veritabanlarının yanında ULAKBIM-EKUAL kapsamında erişimimize sunulan kaynaklar üzerinden toplam 30.000’den fazla akademik dergiye ve yaklaşık 150.000 e-kitaba erişim olanağına sahibiz. Nisan ayı sonunda kurulumu tamamlanan bir yazılım sayesinde artık öğretim üyelerimiz Kütüphane koleksiyonunda yer alan elektronik kaynaklara kampüs dışından da 7/24 erişebiliyorlar. Bu hizmeti yakında öğrencilerimize de sunmaya başlayacağız.

19 MAYIS GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZ ve 1 MAYIS İŞÇİ VE EMEKÇİ BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

SIR ARTHUR CONAN DOYLE (22 MAYIS 1859)

Sosyal ve kültürel aktivitelerin yanında MEF Üniversitesi Kütüphanesi ile ilgili haberlerin yer aldığı 3. sayımızı keyifle okuyacağınızı umuyorum. 1 Mayıs İşçi Bayramı ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun. Saygılarımla,

facebook/mefkutuphane

Ertuğrul Çimen Kütüphane Direktörü

twitter/MEFKutuphane

Kİ EDE N A N ÜPH İÇİ KÜT RLERİ IZ ESE LAYIN TIK

Türk öykü ve roman yazarı, şair. Türk hikâyeciliğinin önde gelen yazarlarından olan Abasıyanık, çağdaş hikâyeciliğe yaptığı katkılarla Türk edebiyatında bir dönüm noktası sayılır. Modern Türk hikâyeciliğinin öncülerinden olan Sait Faik, getirdiği yeniliklerle “kökü kendisinde olan” bir yazar olarak kabul edilir.Klasik öykü tekniğini yıkarak doğayı ve insanları basit, samimi, hem iyi hem kötü taraflarıyla oldukları gibi fakat şiirsel ve usta bir dille anlattı.Kendi özgün dilini oluştururken André Gide, Comte de Lautréamont, Jean Genet gibi isimlerden etkilenen Abasıyanık, kendisinden sonra gelen Ferit Edgü, Adalet Ağaoğlu, Demir Özlü gibi pek çok yazara da öncülük etti. Ölümünün ardından Burgaz Adası’ndaki evi müzeye dönüştürülen yazar adına her sene öykü ödülü de verilmektedir.

EX-LIBRIS

1882’de Portsmouth’ta hekimliğe başladı. Mesleğinde ilk başlarda çok başarılı sayılmazdı; odasında hasta beklerken hikâyeler yazmaya başladı. İlk önemli eseri, 1887 yılında “Beeton’s Christmas Annual”da basılmış olan “Kızıl Dosya” isimli hikâyeydi. Bu hikâye Sherlock Holmes’un ilk kez göründüğü hikâye olma özelliğini taşımaktadır ve karakter kısmen üniversitedeki profesörlerinden bir tanesi olan Joseph Bell’e benzemektedir.

youtube/MEFKutuphane

library@mef.edu.tr Ayazağa Cad. No.4 34396 Maslak - Sarıyer - İstanbul

KÜTÜP HA ESERLE NEDEKİ Rİ TIKLAY İÇİN INIZ


DÖNÜŞÜM Franz Kafka’nın 1915’te yayımlanan Dönüşüm adlı öyküsü, yazarın, anlatım sanatının doruğuna ulaştığı bir eseridir. Küçük burjuva çevrelerindeki yozlaşmış aile ilişkilerini en ince ayrıntılarına kadar irdeleyen bu uzun öykü, aynı zamanda toplumun dayattığı, işlevini çoktan yitirmiş kalıplara bilinç düzeyinde başkaldıran bireyin tragedyasını çarpıcı bir biçimde dile getirir.

THE GOD OF SMALL THINGS

Arundhati Roy, İngiltere’nin en saygın edebiyat ödülü olan Booker Ödülü’nü 1997 yılında Küçük Şeylerin Tanrısı adlı romanıyla aldı. Lirik bir dille, şiirsi bir anlatımla, bir söz-büyücü gibi kullandığı sözcüklerle, yasak bir aşkın çökerttiği bir ailenin soluk kesen dramını anlattı. Varlıklı bir Hindu ailesinin güzel kızı Ammu, ailesinin yanında çalışan bir işçiye aşık olur. Önüne geçilmez, kural tanımaz, tutkulu bir aşkla bağlanırlar birbirlerine. Oysa genç adam Dokunulmazlar sınıfındadır, toplumun en alt kademesinden. Sonu olmadığını bildikleri bu aşkta Küçük Şeylerle ‘le yetinirler, geleceği düşünemezler.

KÜTÜPHANEDEKİ YERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Kitabın Değişim olarak bilinen adının gerçekte Dönüşüm olduğu, ifadesini Ahmet Cemal’in açıklamasında bulur: “Gregor Samsa’nın bir sabah kendini yatağında bir böcek olarak bulması, salt bir değişim değil fakat ‘başkalaşım’dır O, insanlığını koruyarak bazı değişiklikler geçirmemiştir; artık farklı bir canlı türü olmuştur.”

KÜTÜPHANEDEKİ YERİ İÇİN TIKLAYINIZ

YAŞAMAYA DAİR Nazım Hikmet’in ölümünün 50. yıldönümü için Genco Erkal’ın uyarlayıp yönettiği oyunda, Tülay Günal da oynuyor. Piyano ve viyolonsel eşliğinde oynanacak oyunda, başta Fazıl Say ve Zülfü Livaneli olmak üzere değişik bestecilerin Nazım şarkıları da seslendirilecek.

HIDIRELLEZ FESTİVALİ 2015 Bu evrensel ve tarihi gelenek bu yıl asli tarihi olan 5 Mayıs’tan iki gün önce mayıs ayının ilk pazar günü Maçka KüçükÇiftlik Park’ta. Yılın ilk ve en büyük açıkhava - bahar festivali!

library@mef.edu.tr Ayazağa Cad. No.4 34396 Maslak - Sarıyer - İstanbul

Profile for MEF University Library

Sayı 3 / Mayıs 2015  

MEF Üniversitesi Kütüphanesi'nin Aylık Bülteni 3. Sayısı ile sizlerle!

Sayı 3 / Mayıs 2015  

MEF Üniversitesi Kütüphanesi'nin Aylık Bülteni 3. Sayısı ile sizlerle!

Advertisement