__MAIN_TEXT__

Page 1

SAYI 2 NİSAN 2015

Immanuel Kant, 22 Nisan 1724 – 12 Şubat 1804 (Königsberg) tarihleri arasında yaşamış olan Alman filozofu. Alman felsefesinin kurucu isimlerinden biri olmuş ve felsefe tarihinin kendisinden sonraki dönemini belirleyici olarak etkilemiştir. Modern felsefenin gelişim seyrine uygun olarak bilgi kuramını ön plana çıkartmıştır. Kant’ın gözünde bilim, liderleri kesin olan ve yöntemleri, ancak Hume’unki gibi felsefi bir kuşkuculuk benimsendiği zaman sorgulanabilen evrensel bir disiplindir. Bilim yansızdır ve nesneldir. Kant öğretisiyle bilimsel bilginin olanaklı olduğunu göstererek, Newton fiziğini temellendirir.

Üniversitemizin Değerli Mensupları, Sevgili Öğrenciler, MEF Üniversitesi Kütüphane Bülteni’nin ikinci sayısına hoşgeldiniz. Bu sayıda Kütüphane koleksiyonunda yer alan kaynakları ön plana çıkartırken, ilginizi çekeceğini düşündüğümüz paylaşımlarda bulunmayı da ihmal etmemeye özen gösterdik. Mart ayı içinde MEF Üniversitesi Kütüphanesi için önemli bir adım attık, kütüphane koleksiyonuna 145.000’den fazla elektronik kitap eklendi ve bu kitapların tamamı erişime açıldı. Nisan ayı içinde MEF Üniversitesi Kütüphanesi’nin 30.000’den fazla dergiye erişim olanağı sunan veritabanları ile birlikte elektronik kitapları da kampüs dışından erişime açılacak. Kütüphane olarak sahip olduğumuz elektronik kaynakların kullanımının anlatıldığı detaylı tenıtım – eğitim videolarını da yine Nisan ayı içinde tüm kullanıcılarımızla paylaşacğız. Kütüphane hakkındaki tüm gelişmeler, eğitimler ve tanıtımlara ilişkin duyuruları facebook ve twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz.

ERİ Kİ Y E D E IZ HAN LAYIN P Ü KÜT İN TIK İÇ

Tüm paydaşlarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayram’ını yürekten kutluyorum, Saygılarımla, Ertuğrul Çimen Kütüphane Direktörü

Exlibris;

facebook/mefkutuphane twitter/MEFKutuphane

youtube/MEFKutuphane

genellikle kitap kapağının iç tarafında veya ilk sayfalardan birinin üstünde bulunan kitap etiketini veya iyelik yazısını tanımlamak için sıkça kullanılan Latince deyiştir. Kitap severlerin üzerlerinde isimlerinin ve değişik grafik çalışmalarının yer aldığı bir imza çalışmasıdır. Kitabın tapusu veya kartviziti gibidir.

25 Şubat 1907’de Edirne Vilayeti’nin Gümülcine Sancağı’na bağlı Eğridere kazasında doğdu. 1926 yılında Almanya’ya giderek iki yıl (19281930) orada okudu. Yurda döndükten sonra,. Aydın ve sonra Konya ortaokullarında Almanca öğretmenliği yaptı. Sabahattin Ali yazı yaşamına şiirle başlamış ilk öyküsü “Bir Orman Hikayesi” 30 Eylül 1930 tarihinde Resimli Ay’da yayımlandı. Anadolu insanına yaklaşımıyla edebiyata yeni bir boyut kazandırdı. Ezilen insanların acılarını, sömürülmelerini dile getirdi ve aydınlar ile kentlilerin Anadolu insanına karşı takındıkları küçümseyici tavrı eleştirdi.

library@mef.edu.tr Ayazağa Cad. No.4 34396 Maslak - Sarıyer - İstanbul

KÜT ÜPH AN İÇİ N T EDEKİ IKLA Y YIN ERİ IZ

1937’de yayınlanan Kuyucaklı Yusuf romanı, gerçekçi Türk romanının en özgün örneklerinden biridir. Sabahattin Ali Türkiye’deki zorlu yaşamından kaçarken Bulgaristan sınır kapısında öldürüldü. Bu ölüm Türkiye’nin ilk aydın ölümü olarak bilinir.


The Three Kingdoms

Luo Guanzhong tarafından 14. yüzyılda Çin tarihindeki Han Hanedanı’nın son yıllarına ve 169’da başlayıp toprakların birleştirlidiği 280 senesine dek süren Üç Krallık dönemine denk gelen çalkantılı yılları anlatan bir romandır. Çin edebiyatının Dört Büyük Klasik Romanınından biri olup 120 bölümden oluşan kitap yaklaşık 800,000 kelime içermektedir.Yakın zamanlarda kısaca Üç Krallık olarak çevrilmeye başlanmıştır.

BEOWULF

Beowulf destanı bir Anglosakson destanıdır. Ancak Anglosaksonlardan değil, İskandinavyalılardan bahseder. (İskandinavya, Anglosaksonların anayurdu’dur.) İngilizler’in en eski destanı olarak bilinir. Beowulf adındaki güçlü bir İskandinav (Geat) savaşçı sını konu alır. Şiirsel bir anlatım tercih edilmiştir. Epik şiirdir.

KÜTÜPHANEDEKİ YERİ İÇİN TIKLAYINIZ

KÜTÜPHANEDEKİ YERİ İÇİN TIKLAYINIZ

KADINLAR ERKEKLER VE ÇELİŞKİLER Düğünde göbek atan adamdan burcunun ne kadar tehlikeli olduğunu bilen kadına ve eşini aldatan adama kadar... Şimdiye kadar başınıza gelenler bir tokat gibi yüzünüze çarparken sizi kahkahaya boğacak. Bu oyun 20 yıl öncesinde ve 20 yıl sonrasında, aşkla ilgili değişmeyen açmazlarla dalga geçen bir oyun. Daha fazla şaşırmak ve gülmek için kendinize bir şans verin!

The PHANTOM of the OPERA Dünya’nın en iyi müzikallerinden biri olan Phantom of the Opera Türkiye’de. Bu müzikali kaçırmanı istemeyiz!

Dünya müzik listelerinde zirveye yerleşen “Apologize”, “If I Lose Myself” ve “Counting Stars” parçalarının sahibi, ABD’li pop-rock grubu OneRepublic, Türkiye’de ilk defa Pozitif Live organizasyonuyla 30 Mayıs Cumartesi akşamı Volkswagen Arena’da sahne alacak.

library@mef.edu.tr Ayazağa Cad. No.4 34396 Maslak - Sarıyer - İstanbul

Profile for MEF University Library

MEF Üniversitesi Kütüphanesi Aylık Bülteni_Nisan 2015  

MEF Üniversitesi Kütüphanesi'nin hazırlamış olduğu bültenin ikinci sayısı sizlerle.

MEF Üniversitesi Kütüphanesi Aylık Bülteni_Nisan 2015  

MEF Üniversitesi Kütüphanesi'nin hazırlamış olduğu bültenin ikinci sayısı sizlerle.

Advertisement