Tourest 2020

Page 1


TOURESTI ERIHINNAD kehtivad kuni 12.02.2020 BORJOMI matkareis

SVANEETIA matkareis

20.–27.08.2020

06.–13.09.2020

1190 € (tavahind 1390 €) Suvine matkareis Gruusia südames paiknevas imekaunis Borjomi-Haragauli rahvuspargis. Enne matka tutvume Thbilisiga ning peale matka Gruusia vana pealinna ja muude põnevate paikadega.

(tavahind 1490 €)

Svaneetia on piirkond Kaukasuse mägedes, millest suur osa paikneb kõrgemal kui 3000 meetrit, mistõttu levib püsiasustus seal üsna ebatavalistel kõrgustel. Maalilised matkarajad ja hea toit ning vein. Reisi lõpetame Bathumis.

TERAVMÄED

ANNAPURNA ringretk

23.–28.09.2020

10.–30.10.2020

1990 €

(tavahind 2390 €)

Teravmäed on Norra ja põhjapooluse vahel asuv saarestik – äärmuste maa Põhja-Jäämeres. Eelkõige mägede, liustike, avarate vaadete, miniatuurse floora ja äärmuslike valgustingimustega saared on elukohaks ka erilistele polaaralade loomadele (sh u 3000 jääkaru) ja umbes 2100 inimesele.

1990 €

(tavahind 2490 €)

Klassikaline, väga mitmekesine matk Himaalaja südames. Läbime kliimavööndid troopikast lumepiirini, saame mägede maitse suhu, ületades Thorong La kuru 5416 m kõrgusel ning peatume külas, kus filmiti „7 aastat Tiibetis“.

VIETNAMI matkareis

ANNAPURNA baaslaager

13.–28.10.2020

17.–30.10.2020

Matkame Põhja-Vietnamis, Sapa piirkonnas riisipõldude ning metsade ja mägede vahel. Saame osa kultuurilisest eripalgelisusest ja kohalikust külaelust. Tutvus toreda Sapa linnaga ning Hanoiga, reisi lõpus laevaretk Hạ Longi lahel.

Matkatee viib läbi Nepali külade, metsade ja riisipõldude, hiljem tõuseb rada mööda kanjonit ja avanevad vaated imeilusale Machapuchare mäele, kus usutakse olevat Hindu jumala Shiva elupaik. Matka kõrgeim punkt on Annapurna baaslaagris 4130 m peal, mida ümbritsevad kolmest küljest lumised mäetipud.

1990 € (tavahind 2390 €)

1990 € (tavahind 2390 €)

KUUBA avastusreis

LÕUNA-AAFRIKA

23.11–02.12.2020

23.11–05.12.2020

1990 € (tavahind 2390 €) Kuubal ootavad meid ameerika vanad autod, sigarid, rumm, imeilusad rannad ja põnev ajalugu. Tutvume Havannaga, käime Vinaleses, Trinidadis ja Sigade lahe ääres.

2990 € (tavahind 3290 €) Lõuna-Aafrika parimad palad – Kaplinn, Johannesburg ja teised erinäolised linnad, parimad veinimajad, käsitööturud, erinevate rahvusparkide safarid ja kaunis loodus. Ülevaade nii inimkonna kui ka LAVi ajaloost tänapäevani.

Aastavahetus BHUTANIS

Aastavahetus ARGENTINAS

28.12–07.01.2021

29.12–14.01.2021

2990 € (tavahind 3590 €) Avastusreisi märksõnad on kaunis metsaga kaetud looduskeskkond, mäeahelikud ja eriti külalislahked ning õnnelikud inimesed. Reis on tulvil kultuuriväärtusi, nii saame põhjaliku ülevaate Bhutani aja- ja kultuuriloost. Uue aasta võtame vastu Thimphus.

Weizenbergi 20/1, Tallinn Tel 608 0869 info@sandberg.ee

1290 €

3990 € (tavahind 4490 €) Argentina parimad palad, aastavahetus Buenos Aireses. Patagoonia avarused, kergem retk Fitz Roy ümbruses, Patagoonia võimsaim liustik – Perito Moreno, Iguazu joad. Reisi lõpetame Rio de Janeiros.

www.sandberg.ee


Sisu:

TOUREST

Lõuna-Aafrika Vabariik ja Kaplinn: kõik ühes värvidemaailm lk 32–34 Mauritius: sihtkoht ideaalseks rannapuhkuseks lk 36–37 Bali: paradiisisaar lk 38 Omaan: kaasaegne tuhande ja ühe öö muinasjutt lk 40–46 Balkan taldrikul: Albaania, Bulgaaria ja Moldova lk 48–51 Eksponentide nimekiri lk 53–56 Messihallide plaanid lk 58

reisilaen

VAATA

Tourest algab! lk 4–5 Pealava programm lk 7 Reisi ABC ja Reisiklubi programm lk 8–9 Lasteala: Jääaja Keskus lk 10 Peeter Vähi reisidel inspiratsiooni otsimas lk 12–16 Puhka Eestis: sündmused maakondades lk 18–22 Tiit Pruuli reisipisikust lk 24–25 Hüva nõuanne lastega reisijale lk 26–29 Romantiline pulmareis piiride taga lk 30–31

Limiit kuni 25000 € Intress 9,9%

Haldustasu 0€

Lepingutasu 19 €

Sissemakse 0€ holmbank.ee

Finantsteenuse pakkuja on Holm Bank AS. Iga laen on finantskohustus. Kaalu oma otsust hoolikalt – tutvu laenulepingu tingimustega ja vajadusel pea nõu asjatundjaga. Krediidi kulukuse määr on 23,27 % järgmistel näidistingimustel: laenu summa 1030 €, lepingutasu 19 €, lepingu periood 12 kuud, fikseeritud intressimäär 9,9 % laenusummalt aastas, maksete kogusumma 1150,93 € ja tagasimaksete summa 1150,93 €.

Väljaandja: OÜ Meediapilt Koduleht: www.meediapilt.ee Toimetaja: Liivi Tamm, e-post: liivi@meediapilt.ee, telefon +372 510 7011 Reklaami müük: Ellen Ostrat, e-post: ellen@meediapilt.ee telefon: +372 5668 8515 Anneli Ostrat e-post: anneli@meediapilt.ee telefon: +372 5804 3467 Kujundus: Eve Rammo, e-post: kujundus@meediapilt.ee Trükk: AS Kroonpress Toimetusel on õigus kaastöid lühendada ja toimetada. Ajakirjas avaldatud artiklid ja fotod on autoriõigusega kaitstud, levitamiseks vajalik OÜ Meediapilt nõusolek. Kaebuste korral ajakirja sisu osas võib pöörduda pressinõukogusse (e-post: pn@eall.ee).


T OU R E S T 2 0 2 0

Tourest süstib reisilusti ja inspireerib MARIANN LUGUS EESTI TURISMIFIRMADE LIIDU PEASEKRETÄR

T

ourest on suur puhkusevalikute kaubamaja, kus külastaja saab mugavalt oma puhkuseplaanidele raamideta täislahenduse. Otsides internetist soodsaid lennupileteid, hea hinnaga majutust ning tegevusi ja meelelahutust reisi sihtkohtades võib puhkuse planeerimisel minna nädalaid. Tourestil teevad kohapeal selle töö messikülastaja eest ära parimad turismi- ja meelelahutuse asjatundjad. Veebruar on kõige parem ja õigem aeg puhkuseplaanide tegemiseks. Aasta pimedaim aeg hakkab vaikselt järele andma, hinges on juba uue kevade ja suve, st rändamise ja avastamise aja aimdust. Tourestilt saab igaüks endale sobiva sihtkoha, turismiobjekti ja -teenuse valida – olgu siis seljakotirändur, lastega pere või luksust armastav noorpaar. Professionaalsed reisikonsultandid on teinud aasta läbi tublit tööd, et nüüd parimate pakkumiste soovituse osas inimestega messil ka näost näkku suhelda. Eesti inimesele meeldib reisida ning meie inimeste uudishimu avastada maailma tundub aina kasvavat. Stabiilne majanduskeskkond ja aina uued sihtkohad hoiavad reisihuvi endiselt kõrgel. Tourest annab uuteks avastusretkedeks head materjali. Palju väliseksponente Seekordne Tourest on taaskord väga rahvusvaheline, kohal on 32 erineva riigi esindajad. Uute ekspo-

4

nentidena on sel aastal esindatud värvika ajalooga ning imekauni loodusega meie „kunagised sõsarad” Aserbaidžaan ja Usbekistan. Messil on kohal kõik olulisemad reisikorraldajad ja -bürood, kes pakuvad laia ning mitmekesist puhkusevõimaluste valikut. Pakkumisel on reisi- ja puhkusesihtkohad üle kogu maakera. Avastamist jagub nii rahulikuma ranna- ja päikesereisi otsijale kui värvikate seikluste ihalejale. Kui endal veel selget plaani ei ole või tullakse messile just uusi ideid saama, siis saab ka sel aastal kuulata uskumatult põnevaid reisisihtkohti tutvustava Reisiklubi ning vajalikke näpunäiteid jagava „Reisi ABC” programme. Eesti siseturism on juba üle kümne järjestikuse aasta löönud aina uusi rekordeid, nii ka möödunud aastal. Tourest on alati olnud kohaks, kuhu tullakse otsima uusi ja põnevaid puhkusevõimalusi Eestis. Siin on ju kogu Eesti peopesal. Seetõttu soovime Tourestil esile tõsta kõiki Eesti piirkondi ja nende tublisid turismiettevõtjaid, kes on väsimatult tööd teinud, et Eesti üks suurimaid majandusharusid ehk turism võimalikult hästi elaks. Puhka Eestis Tänavuselt Tourestilt leiab taaskord täielikult Eestile pühendatud „Puhka Eestis” messihalli, kuhu on koostöös EASi turismiarenduskeskusega koondunud pidurõivais maakonnad sealsete turismiettevõtetega ning kõikvõimalike kodumaiste reisipakkumistega


alates spaapakettidest kuni vahvate loodusreiside ja teemaõhtuteni välja. Sel korral on läbivaks teemaks kestlik turism. Meil on tohutult põnev ajalugu ja üllatavalt mitmekesine looduskeskkond. Mõnusad linnad ja külad, tuhanded turismiatraktsioonid ning samas lähedal puutumatu loodus on lummav kooslus. Kuidas hoida ja arendada seda tohutut pärandit selliselt, et kohalikul kogukonnal oleks hea ja turvaline elada ning samal ajal annaks turism tegevust ja leiba? Hea ja õige tasakaalu säilitamine on võtmeküsimus ning edu võti. Hõrgutav Toidutee Ka tänavusel Tourestil on esindatud Eesti Toidutee koos hõrkude kulinaariapakkumistega. Messil on kohal 15 erinevat toidupiirkonda ligi 50 ehedat Eesti toitu pakkuva ettevõttega, mis pakuvad just oma kodukohale iseloomulikku toidukraami. Meie esiemade retseptid ning põlvest põlve pärandatud tarkused on leidnud tee messi lettidele nii kohapeal nautimiseks kui ka koju kaasa ostmiseks. Sest nagu Eesti Toidutee hüüdlausegi ütleb – ma armastan Eesti toitu! Uksed teeb lahti vaieldamatult ägedaim eheda Eesti toidu ja Kolu kõrtsi muheda sisseseadega pop-up resto, kus toiduteelised pakuvad kõike seda, mis on aus ja hea. See on elamus, mida julgen juba praegu kõigile väga tungivalt soovitada. Lapsi rõõmustab mitmesuguste erinevate toredate ja keskkonna heaolule tähelepanu pööravate õpetlike tegevustega Tartumaal tegutsev jääaja muuseum, keskkonnaharidus- ja külastuskeskus Jääaja Keskus, kes on endaga ühes võtnud tavapäraselt Saadjärve kaldal elava toreda mammutibeebi. Tänud ettevõtjatele Lisaks kõigele sellele, mida messil osalevad ligi 500 eksponenti külastajatele pakuvad, toimub messi esimesel päeval paralleelselt ka turismiasjalistele ning seonduvate valdkondade professionaalidele sisukas TourestPRO programm. Seda ikka selleks, et Eesti turismil läheks aina paremini, et meie tublid ettevõtjad suudaksid pakkuda eestimaalastele uusi ja põnevaid puhkusevõimalusi ning Eesti oleks atraktiivne sihtkoht meie külalistele. Fakt, et Eestis on palju tublisid inimesi, kes on oma elu ja tegemised pühendanud turismile, leiab taas kord kinnitust Eesti Turismifirmade Liidu poolt väljaantavate „Turismiedendaja” ja „Turismiobjekt” aastaauhindade nominentide ja võitjate näol. 2019. aasta oli Eesti turismile hea. Usun, et ka 2020 tuleb edukas, sest kogu maailma turism on tõusuteel ning Eesti elanikud on sellesse igal aastal andnud väikese, kuid kindla panuse. Kohtumiseni Tourestil!

SINU ELU ÄGEDAIM PUHKUS OOTAB SIND

A! M A AT EST

S IM SUU VA & 7 IN ija E / reis 7 PÄ 120 €

EI VIIRUSELE !

Kõige turvalisem viis reisimiseks

VAID UUED ja TÕELISELT MUGAVAD 4 - 7 KOHALISED TÄISVARUSTUSES MATKAAUTOD

st Toukrkeumine0 eripnia1.05.202 ETT ku VUSPAK S´

A A MUGÕIK HINN ´K TA

U TAS

VIHJE VÄIKE

Sinu puhkuse sihtkohad ei pea olema planeeritud kui matkaauto on varakult broneeritud

KÜSI PAKKUMIST !

www.motorhome.ee rent@motorhome.ee 5845 7700

RANNA TEE 2 /motorhome.ee

TABASALU /motorhome.ee


Soovime jätkuvat reisilusti!

Eesti Turismifirmade Liit Kui hakkad valima reisipaketti, turismiteenust, lennu-, laeva-, bussipileteid voi majutust, siis tea, et need ettevotted on Eesti Turismifirmade Liidu liikmed: REISIBUROOD JA REISIKORRALDAJAD &Moments Seiklusreisid Air Tours Estonia Albion Reisid Alpiexpress Anhel Tours Atlas Reisibiiroo Aves Travel Baltic Tours Baltic Travel Group BaltoScandia Tours Chalaro Comtour Reisibiiroo CWT Estonia /Kaleva Travel Delfiin Reisibiiroo Den Eesti Destination Management Estonia DMC Eesti E-TURIST Reisibiiroo Elamusreisid Estintour Estonian Holidays Estonian Tours Estravel Fiesta Reisid Fix ldeed Estonia Germalo Reisid

Karol Reisibüroo Kuoni Tumlare Ljuna Tours Mainor Travel Mareti Mere Reisibiiroo Nikal Travel Nordic Experience Novatours Panbaltica Prangli Reisid Raetravel Reisiekspert Reiser Saaremaa Reisibiiroo Sandberg Reisid Signature Experiences Sky Travel Tallink Travel Club Tallinntour Tartu Reisibiiroo Tensi-Reisid Tez Tour

HansaTravel Indigo Travel

Air Baltic Estonia Amadeus Estonia AVIAREPS Airline Management Finnair Nordic Aviation Group Tallinna Lennujaam Travelport Baltija

LAEVANDUS DFDS Eckero Line Tallink Grupp Viking Line Eesti

BUSSITRANSPORT Ecolines GoBus Hansabuss

KINDLUSTUSFIRMAD

Tiit Reisid

Salva Kindlustus

Tiiutours

Vector Nordic

Via Hansa & Borealis VIP Reisid Wris Reisibiiroo

TURISMIORGANISATSIOONID Tallinna Ettevotlusameti Turismiosakond

Go Travel Great Line

LENNUNDUS

TURISMIHARIDUS Tartu Ulikooli Parnu Kolledz

Hispaania Turismiesindus Helsingis Eesti Turismifirmade Liit www.etfl.ee

Eesti Turismifirmade Liit (ETFL) on turismiga tegelevate ti:ioandjate vabatahtlik Ohendus. ETFL loodi 4. aprillil 1990. aastal. Liidu pohiliikmeteks on Eesti reisiburood ja reisikorraldajad, kaasliikmeteks transpordi­ ettevotted, turismiorganisatsioonid, haridusasutused, hotellid, kindlustusfirmad, turismivaldkonna tugiteenuste pakkujad ning valismaised turismiorganisatsioonid. ETFL toetab igakOlgselt oma liikmete tegevust ning liikmelisus tahendab usaldusvaarsust ja korget kvaliteeti. Liitu kuulub 77 turismiettevotet, kes pakuvad teenuseid enam kui 100 paigas Ole Eesti. ETFL on Euroopa turismiettevotete katusorganisatsiooni ECTAA liige. THE EUROPEAN TRAVEL AGENTS' ANO TOUR OPERATORS' ASSOCIATIONS


TOUREST 2020 PROGRAMM LAVAPROGRAMM „ELAMUSED JA MAITSED“ HALLIS

LAVAPROGRAMM „ELAMUSED JA MAITSED“ HALLIS

Reede, 7. veebruar 2020

Laupäev, 8. veebruar 2020

13.00 Messi ametlik avamine Eesti Turismifirmade Liidu aastaauhindade väljakuulutamine: Parim Turismiedendaja 2019 ja Parim Turismiobjekt 2019 Ökoturismi- ja kvaliteedimärgise EHE üleandmine uutele turismitoodetele Eesti Maaturismi Organisatsiooni ja EAS-i turismiarenduskeskuse poolt.

11.00–11.30 11.45–12.00 12.00–12.30 12.30–13.00 13.00–13.45 13.45–14.00 14.00–14.15 14.15–14.30 14.30–15.00 15.00–15.45 15.45–16.00 16.00–16.30

14.30–14.45 14.45–15.00 15.00–15.15 15.15–15.30 15.30–16.00 16.00–16.45 17.00–17.30

Viking Line´i auhinnamäng Eesti Veinitee degusteerimismäng Vana Võromaa suitsusaun ja vihtlemise maagia Lapsi tervitab Võru Lastefestival Indoneesia traditsioonilised tantsud Oksjonid alghinnaga 1 euro: Eesti Meremuuseum, Eesti Rahva Muuseum, Toila Spa, seiklusfirma 360 Kraadi. Kontsert Lottemaa suurimatelt staaridelt!

PROGRAMM „PUHK A EESTIS“ HALLIS

15.30–16.00 Puhka jalga alal: Esimest korda maailma ajaloos – Eesti Kultuuritee avamine! Elamuslikke lugusid Kultuuriteelt vestavad Vudila Vutt, Paunvere Lible, Jääaja mammut, Kalevipoja Linda, Põltsamaa lossiproua ja Küüslauk. Peakorraldaja Kultuurisäng ehk Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus. Alal on põnevat ajaveetmist terveks päevaks.

*Programm seisuga 31.01.2020. Tourest 2020 detailne programm on leitav siit: https://tourest.eu/est/messist/tourest-2020/programm/

Maskottide võistlus Atla mõisa viktoriin Tarbijakaitse kutsub mängima Kontsert Lottemaa suurimatelt staaridelt! Oksjonid alghinnaga 1 euro: Eesti Vabaõhumuuseum, Viinamärdi talu ja meierei, Wasa Resort, Lahekala, Anija mõis Kalevipoja Muuseumi mõõduvõtt Vana Võromaa suitsusaun ja vihtlemise maagia Lapsi tervitab Võru Lastefestival Vormsi saare talharpajad Oksjonid alghinnaga 1 euro: Meremuuseum, Pesa hotell, Tori Siidritalu, Jurmala Spa, kaljas Hoppet Tantsustuudio Graatsia Aserbaidžaani tantsud Indoneesia traditsioonilised tantsud

Pühapäev, 9. veebruar 2020 11.00–11.15 11.15–11.30 11.30–12.00 12.00–12.30 12.30–13.00 13.00–13.30 13.45-14.00 14.00

Vana Võromaa suitsusaun ja vihtlemise maagia Lapsi tervitab Võru Lastefestival Vormsi saare talharpajad Oksjonid alghinnaga 1 euro: Eesti Vabaõhumuuseum, Meretakso, Johan Spa Indoneesia traditsioonilised tantsud Kontsert Lottemaa suurimatelt staaridelt! Reisioksjon. Ruhnu (Liisi talult) ja Bali (Estravelilt) Messi lõpetamine. Külastajate lemmikstendide väljakuulutamine. Kestlik turism – kestlik turismimess – galerii eksponentide rinnasiltide lahendustest, leidlikumate tunnustamine


T OU R E S T 2 0 2 0 Bali naised rahvariietes.

Jaapani kalligraafia töötuba.

Reisi ABC ja Reisiklubi: maailm PROGRAMM „REISI ABC“ ALAL

Reisi ABC programmijuht ja moderaator on Ain Hinsberg. Reisi ABC ala toetab Tallinna Sadam, ala asub peahallis.

Reede, 7. veebruar 2020 13.30 „Travelling in the new reality, a challenge of sustainability in tourism“ (inglise keeles) Piret Mürk-Dubout Tallink Grupp, Arunas Skuja Finnair, Kaspars Briškens RB Rail. Moderaator Eero Pärgmäe, Tallinna Lennujaam 15.00 „Külalislahkusmajanduse klaster – võimalus sektoriüleseks koostööks?”. Maarika Liivamägi Eesti Hotellide ja Restoranide Liit jt klastriasjalised 16.00 „Reisikaubad”. Matthias Kreisman ja Mauri Saarend, Estravel AS 17.00 „Is Estonia a sustainable destination?” (inglise keeles). Tom Selänniemi, Haltia Soome Laupäev, 8. veebruar 2020 12.00 Keskkonnateemaline saatesari „Jälg” (Kanal 2/Alpifilm), Heidi Hanso ja Kadi Jaanisoo 13.30 „Koolitusreisid”. Krista Esta Mainor Travel AS, modereerib Airi Ilisson Estravel AS-ist 14.30 „Rööparalli – seikluslik reisisaade Euroopa raudteedel näitab Eesti tulevikku“ Lauri Pedaja ja Rööparalli saate osalised

8

15.30 „Edasi kui kestliku mõtte kandja”. Janeck Uibo, ajakiri „Edasi” Pühapäev, 9. veebruar 2020 11.00 „Kohalik pärand kui kestlik turismiaines – vanausulised, setud, võrokesed, mulgid, rannarootslased ja muud”. Liis Lainemäe, Sibulatee 12.00 „Haabjas UNESCO-sse”. Aivar Ruukel, Eesti Haabjaselts; Oliver Loode, Põlisrahvaste Arengu Keskus 13.00 „UNESCO üleilma tähtsä kultuuripärandüse nimekirä savvusann”. Eda Veeroja, Mooska talu 14.00 „2007–2019 – kohaliku kogukonna kohvilähkrite pärandist suure toidufestivalini” Ly Johansen, Hiiumaa kohvikutepäevad/Hiiu Gourmet/Hiiumaa Turismiliit & „Eesti Toit, Toidupiirkonnad, Toidutee ja Laulupeo Eesti toidu ala – Eesti kui kaetud pärandilaud”, Kerli Nõges Maaeluministeerium


Võrratu Tansaania.

Suurima Suurimavalikuga valikuga matkatarvetepood matkatarvetepood eestis eestis

on valla! PROGRAMM „REISIKLUBI“ ALAL

Reisiklubi ala toetab Tallinna Lennujaam, ala asub peahallis.

Varajase tellija soodustus SUVI 2020

Reede, 7. veebruar 2020 15.00–15.45 Balile ja Mauritiusele viivad Terje Tellis, Estraveli rühmareiside toote- ja müügijuht ning Airi Ilisson, Estraveli turundusdirektor 16.00–16.45 Omaani viib Helen Adamson, kes jagab värskeid Omaani reisimuljeid Laupäev, 8. veebruar 2020 11.00–12.45 SHODŌ ehk Jaapani kalligraafia töötuba. Vajalik eelregistreerimine Jaapani Suursaatkonna stendis H3 13.00–14.45 MANGA ehk Jaapani koomiksite stiilis joonistamise töötuba. Vajalik eelregistreerimine Jaapani Suursaatkonna stendis H3 15.00–15.45 Lõuna-Aafrikasse viib reisima Kaire Saadi, Estraveli müügidirektor ja Krislin Ranniit, International Group Director / Estravel Holding Ltd 16.00–16.45 Aserbaidžaani viib reisima Peeter Vähi, kes räägib aserite kultuurist ja külalislahkusest. Kuulajatele üllatus Eesti Aserbaidžaani Kultuurikeskuselt 17.00–17.45 Tansaaniasse viib seiklema Henrik Norman, kes räägib mida ta nägi ja koges Tansaania reisil

Suvi pole mägede taga!

Mõtle enda ja oma lähedaste puhkusest juba täna. Varajase tellija soodustus kehtib kuni 29.02.2020

Kiirustage puhkama veebruarikuus! Kuum eripakkumine (2 ööd) kahele vaid 166 € Paketi sees 3 mõnusat protseduuri, täispansion buffet stiilis, saunakeskuse, basseini ja jõusaali piiramatu kasutamine, hommikumantel, WiFi, parkimine. Pakkumine kehtib broneerimiseks ja majutamiseks ajavahemikul: 09.02 - 21.02.2020 / 24.02 - 01.03.2020 Info ja broneerimine: Tel: +372 35 99 529 Mob: +372 53 44 7779 E-post: info@narvajoesuu.ee Rohkem eripakkumisi leiate: www.ravispa.ee


T OU R E S T 2 0 2 0

Touresti lasteala viib jääaega avastama

K

as mammut on karvane elevant? Millal tekkis Eestisse inimasustus? Kuidas muutub rannajoon ajas? Kas kliima soojeneb või hoopis külmeneb? Kuidas kujunes meie universum ja mis ootab ees tulevikus? Touresti lasteala loob tänavu Jääaja Keskus – ainulaadne elamuskeskus Baltikumis –, mis aitab paremini tuttavaks saada elusuuruses eelajalooliste loomadega ja kogeda elamuslikku ülevaadet sellest, kuidas on aastatuhandete jooksul kujunenud maailma ja Eesti loodus. Touresti lastealale tuuakse kaasa pisikene osa – no kui mammutit saab ikka pisikeseks nimetada – ekspositsioonist, tegevustest ja teadmistest. Kolme päeva jooksul saavad 10

kõik huvilised vanusest hoolimata meisterdada endale kaasa päris enda mammuti, näha, katsuda ja paitada elusuuruses 300 kilogrammi kaaluvat beebimammutit ning uurida, millised nägid välja mammuti hambad ning võhad. Samuti saavad vastuse küsimused, mida ja kui palju mammutid sõid ning miks on nad tänaseks välja surnud. Osaleda saab põnevas viktoriinis ja võita vahvaid auhindu. „Näiteks saab VR-prillide abil sukelduda müstilise ürgmere põhja ning uurida, millised elukad elasid Eesti aladel 600 miljonit aastat tagasi,“ kirjeldab Jääaja Keskuse tegevjuht Sigrid Sepp avastusi, mis Touresti lastealal ees ootavad. Päris väikesi külastajad ootavad aga eakohased tegevused jääaja värvimisnurgas.

HEA TEADA: Jääaja Keskus asub Tartumaal imekauni Saadjärve kaldal, otse Vooremaa keskmes, mis on tuntud jääaja ja Kalevipoja muistendite järgi. Kogu perele mõeldud põnevas ainulaadses elamuskeskuses saab tutvuda elusuuruses eelajalooliste loomadega ja kogeda elamuslikku ülevaadet sellest, kuidas on aastatuhandete jooksul kujunenud maailma ja Eesti loodus.


TOUREST MESSI ERIPAKKUMISED LEIAD KALEV SPA E-POEST KALEVSPA.EE/E-POOD

kuni -40 %

KALEV SPA - SINU UUS TRADITSIOON! E-poest leiad kolm põnevat eripakkumist: Sauna-Oaasi 3h pääse ühele 18.4 € 3-käiguline maitseelamus restoranis Allee 20 € 30 min Kalahari seljamassaaž 21 €

Pakkumine kehtib kalevspa.ee/e-pood 7-9.02 .2020 kasutades sooduskoodi "TOUREST"


T OU R E S T 2 0 2 0

Reisidel inspiratsiooni otsimas PEETER VÄHI

TEKST: ERIK ARU PILDID: PEETER VÄHI

12

Foto: Tiina Jokinen

Väljapressijad, mäest alla kukkudes murtud jalg või auto poole lendavad leekkuulid – tegu pole Hollywoodi märulifilmiga, vaid killukesega helilooja Peeter Vähi kogemustest tema paljudelt reisidelt.


Purjekas Europa Antarktika vetes 2010. aastal, paremal fotol kõrbeküla Malis kolm aastat hiljem.

Reisimisega võib juhtuda mõnikord nii, et käidud on juba liigagi palju. „Mu elus on olnud üks kurb hetk, väga kurb hetk,“ ütleb helilooja Peeter Vähi. Kui ta aastal 2010 asetas jala Antarktise mandrile, tekkis tunne, et nüüd ongi kõik unistused täitunud. Reisid on teda viinud Aafrikasse, Lõuna- ja Põhja-Ameerikasse, Austraaliasse, Okeaaniasse, Euroopasse ja muidugi Aasiasse, kuhu veab teda nii huvi mägimatkade vastu kui ka budistlik usk. „Planeet Maa – tehtud,“ kirjeldab Vähi teda vallanud tunnet. „Järgmine unistus võiks olla meie lähim taevakeha – Kuu. See tundub omakorda ebarealistlik.“ Samas Vähi siiski tõrjub kirjeldust, nagu ta oleks „terve maailma läbi reisinud“ – kodu lähedal Kadrioruski on veel teeradu, kus jalutamata, mis siis maailmast rääkida. Euroopa pealinnadest on aga tal näiteks Roomas käimata. Helilooja eluga kaasneb muidugi palju reisimist niigi ja see suundubki peamiselt linnadesse – selge ju, et heliteoseid kantakse harilikult ette neis. „New Yorki või

või veidi vähem sissetallatud teekondi, kuid Vähi jaoks pole need päris need: „Kui käiksin lihtsalt päikest võtmas rannaliival või šoppamas Dubais, kuigi olen teinud ka seda, oleks see lihtsalt nädal puhkust, ma ei leiaks selles mingit eneseteostamise võimalust.“

Muumia Atacama kõrbes Tšiilis (2010).

Det roiti sat ud i k ka, aga Yellowstone’i rahvusparki või Arizona kõrbesse ei pruugi sattuda,“ võtab Vähi kokku. Teda paeluvad rohkem just eksootilisemad kohad – linn on igapäevane elukeskkond, midagi tööga seonduvat. Eks reisimise eesmärgid on erinevatel inimestel erinevad ja valdav osa reisiselle eelistab rohkem

Gloobust keerutamas Vähi reisihimu pärineb lapsepõlvest, kui tal oli lasteraamatute asemel voodi kõrval gloobus. Vaatas seda ja mõtles, kui põnev oleks käia seal ja seal ja… Tollal tundus suur osa maakerast muidugi võimatu eesmärk. Hiljem aga õnnestuski aina enam muud maailma avastada. Kõigepealt õnnestus bändi Vitamiin klahvpillimängijana Nõukogude Liit põhjalikult läbi reisida, seejärel aga avanes üha enam võimalusi muudes ilmakaartes kaugemale sõita. Kui Vähil oleks puhas turismihuvi, külastaks ta ilmselt üsna teistsuguseid piirkondi, kus oleks reisida märksa mugavam. „Ilmselt kuulun nende inimeste hulka, kellel on adrenaliinivajadus, et oleks

13


T OU R E S T 2 0 2 0

väike risk, teadmatus,“ ütleb ta. Olgu see siis kiire autosõit, ilma varasema koolituseta langevarjuhüpe Kuubal, metsikute suguharude külastamine džunglis või reisimine sõjapiirkondades. „Ma ei teadvusta seda, aga tagantjärgi oma käike vaadates on seal mingi ohu otsimise moment juures, mis pole muidugi mõistlik.“ Eks mõistagi juhtub sel moel reisides nii mõndagi. „Aga kõik on seni hästi läinud, kui mitte arvestada käeluu murdmisi, mäest alla kukkumisi, teadvuseta olekut, mitu päeva üksi kuskil kadunud olemist ja nii edasi ja nii edasi,“ leiab Vähi. Rehvi purunemine, auto rike või operaatori kaamera mikrofoni vargus on tegelikult sellistel reisidel juba üpris etteaimatavad juhtumised. „Teine reisimise põhjus on see, et mu elu muusikuna on liiga tsivi-

liseeritud, liiga palju on igapäevast suhtlemist, eri infokanaleid,“ räägib Vähi. „Ma ei taha olla kättesaadav igal ajal ja sellepärast tahan põgeneda.“ Nii lülitaski ta viiekuusele Aafrika-ekspeditsioonile minnes oma mobiiltelefoni välja sügisel Frankfurdi lennujaamas ja pani selle uuesti tööle alles aprillis Marokos. Talle e-kirja saatnutele tuli automaatvastus, et nendega võetakse aprillis ühendust. Infomürast eemale „See on vajadus, kui oled liiga tihedalt oma töistes tegemistes sees,“ kirjeldab Vähi. „Nädalasest puhkusest ei piisaks selleks, et end igapäevasest jamast täielikult tühjaks laadida.“ Pigem läheb vaja pikemat pausi, et mitte tunda huvi, mida teeb parajasti Reformierakond või kuidas kulgeb Savisaare protsess. Vahel muidugi kaas-

Rituaalne maskitants Malis 2013. aastal.

Lihtne ja Mugav Reisiotsing Internetis Startour OÜ

Mere pst.4 Tallinn +3726141100 info@reis24.ee www.reis24.ee

Viisad Puhkusereisid Lennupiletid


neb sellega oht omajagu ajast maha jääda. Nagu tol korral, mil ta naastes Jaak Joala tegemiste kohta uurides kuulis, et laulja oli juba mitu kuud meie hulgast lahkunud. Samas on reisimine Vähi jaoks seotud ka tööga, kuigi ilmselt selle puhtamas ja meelepärasemas vormis. „Heliloojana leian peaaegu igast kaugemast paigast inspiratsiooni,“ ütleb ta. „Antarktikas käigu järel komponeerisin „Antarctic Concerto“ kitarrile ja orkestrile, erinevaist paigust olen leidnud laulutekste kopti, fulani, sanskriti, jaapani ja tiibeti keeles ning kasutanud neid heliteoste alusena. Loomingulises mõttes inspireerivad pigem just kauged ja eksootilised maad.“ Kauged maad annavad Vähile võimaluse tegeleda ka oma teise kire, amatöörfotograafiaga. Pikaajaline on ka huvi Euroopa-vä-

liste kultuuride vastu, mille põhjal lisaks heliteostele on valminud raamatuid ja artikleid. Samuti on ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias õpetanud hulk aastaid Aasia muusikat. „Ilma reisideta poleks kuskilt võimalik neid teadmisi ammutada,“ ütleb ta. Pillikogu täieneb Reisisihtpunkte on Vähi valinud sageli selle järgi, kus leidus mägesid. Teised sihtpunktid on seotud budistlike kloostritega. Suur osa sihtpunkte aga pole üldse tema valida, vaid need on tekkinud töö käigus. „Kui heliloojana lähen kontsertidele Jaapanisse, siis miks mitte teha sinna väike turistlik ringreis otsa,“ selgitab Vähi. „Eriti nõukaajal, kui Vitamiiniga oli kontsert Sahhalinil või Kamtšatkal, sai ka mõne vulkaani otsa ronida.“

Viimasel aastakümnel on aga Vähi teinud tihedat koostööd Eesti Televisiooniga, mille käigus on valminud kolm reisisarja. Üks Siiditeest, teine „Arktikast Antarktikasse“ – reisist Alaskast, PõhjaJäämere äärest Antarktise mandrile, kolmas „Ring ümber Aafrika“ läbi 24 riigi. Valmimas on ka neljas sari Siberist ja Mongooliast. „Nende puhul on kõik need kohad mind väga huvitanud, kuid valik on ka olnud suunatud televisiooni ja ka Toyota autotootja poolt, kes on neid saateid maasturite näol toetanud – et läheksime rasketesse oludesse, kus on vaja jõgesid ületada, üle mägede ja läbi kõrbete sõita,“ räägib Vähi. Loomulikult koguneb muusikul reisidelt ja ka kingitustena uusi pille. Nii saabki Vähi Tallinnas asuvas stuudios näha lisaks tuttavatele klaverile, viiulile ja sünte-

IMELINE PUHKUS JA ÕHTUSÖÖK VIHULA MÕISAS! Vihula Mõis asub Põhja-Eestis, keset Lahemaa Rahvuspargi puutumata loodust, vaid tunnisõidu kaugusel Tallinnast. Elegantne 16. sajandist pärit mõis pakub täiuslikku vaheldust linnaelu askeldustest ning luksuslikku peatuskohta – nii puhkuseks, loominguliseks tööalaseks väljasõiduks kui kõige erinevamate seltskondlike pidustuse läbiviimiseks.

Osta 4-käiguline õhtusöök kahele hinnaga 99€ ja meie kingime teile omalt poolt TASUTA MAJUTUSE 4* Superior Vihula Mõisa hotellis! Broneerimine 07.-09.02.2020 TOUREST messi ajal kohapeal ja kodulehel salasõnaga TOUREST2020 kuni 30.04.2020, v.a. 14.02.2020 ja 23-24.02.2020. Pakkumine kehtib P-R, laupäeviti lisatasu eest 45€. Rohkem infot: reserv@uhotelsgroup.com +372 326 4100

Lisatasu kõrgema klassi toa eest: Zen 15€ | Deluxe 30€ | Sviit 50€

TERE TULEMAST VIHULA MÕISA!


T OU R E S T 2 0 2 0

Ortodoksi kiriku öine palvus Etioopias 2009. aastal.

PEETER VÄHI

saatoritele kümneid eri löök-, keelja puhkpille päris kaugetest kohtadest: Jaapanist, Hiinast, Kambodžast, Indiast, Tiibetist, Birmast, Zimbabwest. Paras vaev oli näiteks Indoneesia gamelan-muusikas kasutatava gongiringi koju toimetamine. Enam kui meetrise läbimõõduga pill on lisaks veel ka päris õrn, nii et see oli igast küljest kaetud paksu porolooniga ja pakitud lisaks puukasti. Põnevad rahvakillud Osa muusikariistu on Vähi kasutanud oma teostes, osa on ka seotud budistlike rituaalidega. Samas stuudios annab ta ka tunde tudengitele, et need saaksid vahetu kontakti eksootiliste instrumentidega, näeksid, kuidas käib nende häälestamine ja mängimine. Päris mitu pilli on Vähil kogunenud aga näiteks Aserbaidžaanist. „Esiteks mulle meeldib see maa ja kultuur ning seal viljeletav klassikaline mugaam,“ ütleb ta. „Teiseks, Aserbaidžaani endine suursaadik, härra Tofik Sulfugarov kinkis mulle mõned pillid.“ Nüüd hakkab Vähi tegema Aserbaidžaa-

16

nist pärit ja Soomes elava Kamran Šahmardani filmile „Vaegnägija“ muusikat. Selle koostöö põhjuseks peabki ta suuresti oma sügavamat huvi teiste rahvaste kultuuride vastu – muidu oleks ju Aserbaidžaanist ja Soomestki heliloojaid võtta küll. Huvi ei piirdu vaid suuremate ja kõigile tuntud rahvastega, vaid pigem huvitavadki Vähit sellised rahvakillud, kellest valdav osa eestlasi kuulnudki pole. „Üks viimaseid reise, Siberisse – ega ma ju läinud sinna venelasi vaatama, kuigi neid leidub seal kõige rohkem,“ ütleb ta. Pigem otsis ta altailasi, burjaate, hakasse, jakuute, tuvalasi ja päris väikeseid rahvaid, nagu eveene, evenke, jukagiire, nanaisid, udegeesid. „Käisime nende külades ja kuulasime nende rahvalaule, kohtusime tuva, jakuudi ja evengi šamaanidega.“ Tavainimestele vähetuntud rahvaid leidub kõikjal maailmas, iseäranis Aafrikas, kus riikide piirid on kunagiste koloniaalvõimude poolt paika pandud. Vähi jaoks muudavad need rahvakillud kõik maailma värvilisemaks.

Peeter Vähi (1955) on nooruses õppinud akordioni, kontrabassi ja muusikateadust. Aastal 1974 alustas ta kompositsiooniõpinguid Eesti Muusikaakadeemias professor Eino Tambergi käe all ja 1980. aastal sai heliloojadiplomi. Ta on töötanud kontserdiprodutsendina Eesti Kontserdis, tegutsenud vabakutselisena, õpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Aasia rahvaste muusikat. Praegu on ta ERPi (Estonian Record Productions) kunstiline juht ning samuti muusikafestivalide Orient (alates 1992) ja Klaaspärlimäng (alates 1995) kunstiline juht. Äramärkimist väärib Peeter Vähi tegevus klahvpillimängijana (džässrokkansamblis Uus Generatsioon 1978–1979 ja pop-rokkansamblis Vitamiin 1978–1989), fotograafina, innuka rännumehena, kümnete artiklite ja raamatute autorina või kaasautorina. Peeter Vähi on Heliloojate Liidu liige (alates 1982, juhatuse liige alates 1992), Budismi Instituudi nõukogu aseesimees (2002–2014), Eesti Akadeemilise Orientaalseltsi liige (alates 1982), Vabariigi Presidendi Kultuurirahastu nõukogu liige (2001–2008), Drikung Kagyu Ratna Shri Keskuse / Eesti Budistliku koguduse president (1992–2005), Eesti Kontserdi nn resideeriv helilooja (2014–2015). Peeter Vähi muusikat on esitanud Euroopa, Aasia ja Ameerika orkestrid, koorid, kammer- ja etnomuusikud. Peeter Vähi muusika kõlab enam kui 70 heliplaadil, sealhulgas tosinal autoriplaadil. Lisaks on osalenud produtsendina enam kui saja heliplaadi väljaandmisel. Allikas: VikipeediaT OU R E S T 2 0 2 0

Mida võtta, mida jätta? Mulistada Vihula laienenud saunakeskuses, uudistada Padise kloostris, folkida kevadel Mooste Elohelü rütmis või mekkida Läänemaa maitseid? Puhka Eestis hallist leiad kõigi maakondade esindajad, kes on valmis tutvustama oma maakonna uuemaid uudiseid ning vahvaimaid vaatamisväärsuseid. Ikka selleks, et Touresti külaline oleks peagi ka sügavuti Eestit avastamas! 18


Kamari Veetrall, kus lusti jagub nii osalejatele kui pealtvaatajatele.

UUDISED PÕHJA-EESTIST Põhja-Eesti turismiregiooni uudistest annab ülevaate SA Põhja-Eesti Turism juhatuse liige KARMEN PAJU. HARJUMAA Padise klooster Harjumaal avab uksed 2020. aasta kevadel, hoonest saab korrastatud külastuskeskus. Sajandeid varemetes olnud suurejoonelises kloostrikompleksis saad uudistada seni avamata olnud ruume. Kloostri kirikus hakatakse korraldama kontserte, hoones on hea akustika. Kirikusse pääseb ka ratastooliga, sest kloostris on nüüd invalift. Anija mõisa ait-sündmuskeskus avati külastajatele 2019. aasta detsembris. Tallinnast kõigest 30-minutilise autosõidu kaugu-

Maikuu lõpus toimub festival Mooste Elohelü, täis ehedat ja elusat pärimust.

sel asuva mõisa peahoone avatakse 2020 suvel koos mõisaajastut tutvustava ekspositsiooni ja saalidega. Maitse- ja ilumeeli erutab hõrkude maitsetega Anija Mõisakohwik. Restoran Ruhe ja Hestia Hotel Laulasmaa Spa restoran Wicca saavutasid White Guide 2020 kõrgtaseme ja on ekspertide poolt soovitatud söögikohtade nimistus. LÄÄNE-VIRUMAA Rakveres valmib 2020 suve teises pooles unikaalne Vallimäe vabaõhu kontsertpaik, kus saab olema 4400 istekohta pealtvaatajatele ja nõlvade vahel 800-kohaline amfiteater. Avamispidu toimub 01.08.2020. Vihula mõisa ujula- ja saunakeskus uueneb, saades täiendust 220 ruutmeetri võrra. Külastajate-

le rajatakse neli uut sauna: sanaarium, aurusaun, kadakasaun ja suitsusaun. Keskusesse tuleb külmaveebassein, kaks mullivanni, lastebassein, 15-meetrine ujula ja uuenenud riietusruum. Lisandub ka uusi numbritube, senise 75 asemel saab neid olema 83. RMK Oandu külastuskeskuse ja Sagadi metsakeskuse vahelise suurte puuskulptuuridega ääristatud metsajuturaja avamine ja puupäevad toimuvad 22.08.2020. IDA-VIRUMAA 2020. aasta suvel lõpevad Narva linnuses 2018. alanud restaureerimistööd ning huvilised pääsevad varem külastajatele suletud jõepoolsesse idatiiba ja konvendihoone müüriharjal kulgevale galeriile. Esimest korda avaneb võimalus imetleda kaevutornist vaadet

19


T OU R E S T 2 0 2 0

Narva jõele ja jõe idakaldal paiknevale Jaanilinna kindlusele ning kiigata põhjatusse linnuse kaevu. Lisaks avatakse kogu perele elamust ja avastamisrõõmu pakkuv interaktiivne püsinäitus, mille peateema on ida ja lääne piiril asuv 700-aastane Narva linnus ja selle ajalugu. 2020. aastal hakkab Narva Muuseum kõigile soovijatele näitama ka kuulsat Vana-Narva maketti (autoriks Fjodor Santšõn), mida avalikkus pole viimastel aastatel maketi eksponeerimiseks sobivate ruumide puudusel näinud. Narva Muuseum avab VanaNarva maketi ekspositsiooni selleks spetsiaalselt valitud vanas mööblivabriku hoones, kus kõik huvilised saavad aimu Läänemere barokkpärliks kutsutud teise maailmasõjaeelse Narva vanalinna arhitektuurist. Ida-Viru maakonnas suureneb voodikohtade arv, lisandub mitmeid uusi majutuskohti, nt Tuhamäe hostel avab jaanuari lõpus oma teise puhkemaja, nüüd võimalus majutada hosteli ja kahe puhkemaja peale kokku 50 inimest. JÄRVAMAA Soomlasest kunstniku Raija Merilä kodugalerii võõrustab kunstihuvilisi Paides. Kõik kodused ruumid on kaunistatud maalidega, mida on kokku pea 400. Kodugalerii tööd on ka müügiks. Tallinna-Tartu maantee ääres asuv Hindreku talu kutsub seiklushuvilisi inimesi rabarestosse, kus lisaks imelisele Eestimaa loodusele saab nautida ka väga maitsvat lõkketoitu ja kodumaiseid veine. Rabaresto asub talu salajases peidukohas, kuhu pääseb ainult mööda Esna jõge kanuudel. Kurja ilma festival toimub Järvamaal 19.09-30.11 olles uus, elamusrohke külastushooaega pikendav ürituste sari kultuurist ku-

20

ni toiduni ning loodusest spordini. RAPLAMAA Soome ja Eesti koostööprojekti „Lights on“ raames ja RMK kaasabil sai uue, korrastatud ilme Varbola linnus, mis on kogu Põhja-Euroopa üks suuremaid ja võimsamaid muinaslinnu. Korrastati ligipääsud, liikumisteed linnusevallil, rekonstrueeriti viidad ja infotahvlid, rajati valgustus nii linnusevallile kui ka linnuseõue kaevule. Voore tallid pakuvad elamustoitlustust „Kuninglik gurmeepiknik“. Valged hobused kannavad sind Varbola linnamäe metsikusse loodusesse, kus elegantses miljöös saad nautida põnevaid maitseelamusi. Pakutake ka kaariku-, reeja saanisõitu. Preeriakoda peibutab ürgsete elamustega rabaval Raplamaal. Seiklushuvilised saavad oma oskusi testida põgenemismetsas. Uued põnevad kohad on Paisu talu, kus lisaks majutusteenusele pakutakse ruume nii seminarideks kui ka suuremateks kokkusaamisteks. Majesi Apartments Külaliskorterid (8 tk) avas uksed värskelt renoveeritud ajaloolises preestrimajas. Koridoris on võtmeboksid, kust külastaja saab oma korteri võtme kätte mugavalt endale sobival ajal. Touresti messiks valmisid ettevõtjate uued ühispaketid.

UUDISED LÕUNA-EESTIST Lõuna-Eesti turismiregiooni uudiseid tutvustab KADI PLOOM MTÜ-st Peipsimaa Turism: Peipsimaa Valgusteekond. Oktoobri algusest detsembri keskpaigani toimuvad igal laupäeval Peipsimaa valgusmatkad. Külastajad saavad nautida metsakohinat, kuulata lugusid Peipsimaast ning nautida maitsvat toitu lõkke pragina saatel. Vt lisa visitpeipsi.com.

Kalevipoja muuseum – avamine 2020 mais. See on koht, kus saab kaevuda Eesti rahva kõige tähtsamasse teosesse ja seigelda meie suure kangelase Kalevipoja jälgedes. Siin saab lisaks vaimujõule ammutada ka rammu, sest õueseiklused Kalevipoja mänguhoovis või seikluspargis nõuavad ka füüsilist pingutust. Vt lisa kalevipojakoda.ee Tartu Ülikooli Delta keskus. 2020. aasta alguses valmiv TÜ Delta keskus koosneb kahest hoonest, millest üks on TÜ instituutide kasutuses õppe- ja teadushoonena ning teises asuvad mitmed ettevõtted, kes teevad TÜ teadlaste ja tudengitega tihedat koostööd. Delta keskusesse koondub samuti kogu alustavate ettevõtjate jaoks vajalik ökosüsteem – TÜ majandusteaduskonna pakutavad eelinkubatsioonitegevused, ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse koordineeritav teaduspõhiste ettevõtete arenguprogramm ja Tartu Teaduspargi inkubaatorid. Keskuse ruume saab kasutada erinevate konverentsi-


Tartu toidu- ja veinifestival ootab seekord külla 7.–9. augustil, letid saavad taaskord olema heast-paremast lookas.

de ja sündmuste korraldamiseks. Vt lisa https://eik.ut.ee/portfolio/ deltamaja. t A RTu pood: Voronja ga leri i esit leb: t A RTu pop-up – Tartu kunst, kirjandus, film ja muusika ja palju muud Aparaaditehases. Sangaste mõisa ringtalli külastuskeskus. Ringtalli külastuskeskuse eksponaadid jutustavad loo 19. sajandi teadusimedest ning Sangaste lossi omanikust krahv Bergist. Näitus „Rukkikrahv ja ilmaimed” kutsub rändama ajas tagasi sada ja enam aastat ning pakub võimalust ka ise käed külge lüüa ja proovida näiteks endisaegseid trenažööre või muid tehnikaimesid. Vaata lisa www.sangastemois.ee. Mulgi savikoja külastus: Äge väike savikoda, mida saab külastada suurema grupiga ja osta kaa-

Katariina külalistemaja Ööbides Katariina Külalistemajas: • Aqva Vee- ja Saunakeskus -20% • Rakvere Linnus -20% • Teatripakett Rakvere Teatri etendustele • Romantikapakett kahele sviidis: hind 130 € – Hubane majutus Rakvere linna vanimal tänaval otse Vallimäe külje all 5 minuti tee kaugusel kesklinnast. – Külalisi ootavad eriilmelised kahe kuni neljakohalised toad. – Sviidis ootavad nii saun kui mullivann – Saab kasutada sauna ja konverentsisaali, mis on mõeldud kuni 30 inimesele. – Majas asub ka restoran-baar „Katariina Kelder”. Sobib suurepäraselt pulmapidude ja juubelite korraldamiseks. Toitlustame korraga kuni 120 inimest. – Kunstisalong, mis on avatud 24 h. Aadress: Pikk tn 3, Rakvere Telefon: +372 322 3943 www.katariina.ee

sa kohapeal tehtud meistriteoseid. Kui tahta käsi saviseks teha ja ühtteist ise meisterdada, siis maksimaalselt 20 inimesega on see võimalik. Savikojast saab osta kaasa kohapeal tehtud meistriteoseid. Kamari Wakepark Põltsamaal – avamine 2020 mais. Põltsamaa vallas Kamaris avatakse selleks suveks järvepealne veelauakeskus, mis on Eestis ja naaberriikides ainulaadne aastaringselt avatud ringsüsteemiga kaabelpark koos 2-mastilise kaablisüsteemiga. Pargis saab olema veepealne seiklus- ja takistusrada, vabaajaatraktsioonid, pakutavad lisateenused ja vajalik taristu (sh administratiivhoone koos toitlustusega ning telkimisala, karavanautode parkla ning tulevikus lisanduvad kämpingud). Eesti Maanteemuuseum laienes. Uus 1500 m2 suurune näitu-

PUHKUS RAKVERES! Rakvere linnus

Romantikapakett

Teatripakett

Aqva vee- ja saunakeskus


T OU R E S T 2 0 2 0

sehall ja elamuslik püsiekspositsioon „Masinate valitsemine“ on piisav nostalgialaks eestimaalastele ja avastamisrõõm väliskülalistele. Atraktiivne liikluskasvatuskeskus räägib auto mehaanikast ja liiklusfüüsikast, ohutust liiklemisest ja turvaliste teede ehitamisest. Masinahall on avatud aastaringselt ning on kasutatav ka seminari- ja konverentsipaigana. Loe lisa: www.maanteemuuseum.ee. Mooste mõis. Üks uhke ja tegus majandusmõis ootab külalisi – tipptasemel tehnikaga Mooste Folgikoda, kus aastaringselt suurepäraseid kontserte nautida, tegusad kojad, kes külalistele rõõmuga oma tegemisi tutvustavad, Viinavabrik ja Villakoda, Mooste rahvamuusikakool ja Tervisekeskus, Vanaajamaja ja Veskiteater, Saviukumaja ja mõisakool. Kuulsas Lõuna-Eesti kultuurikülas on kõik olemas! Isegi oma folk! Vaata lisa aadressilt www.moostemois.ee. Siidrikoja uus tootmishoone. Siidrikojas valmivad meeldejäävalt maitsvad ja naturaalsed joogid. Valgjärvel, Otepää kõrgustikul, nelja maakonna (Põlva, Valga, Tartu, Võru) ristumiskohas ootab Siidrikoja uus ja põnev tootmishoone külastajaid, käsitööjookide huvilisi ning ürituste korraldajaid. Loe lisa: www.siidrikoda.ee.

UUDISED LÄÄNE-EESTIST Piirkonna tegemisi tutvustab MTÜ Lääne-Eesti Turism turundus- ja projektijuht ANNELI HAABU. HAAPSALU Mais algab Haapsalu ja Läänemaa maitsete aasta! Rannarootsi toidupärand, kohvikukultuur, White Guide restoranid, kohalik toodang! 12.11–22.11 toimub Läänemaa Toidunädal.

22

Uus sündmus on 17.07–18.07 toimuv džässifestival TAFF:fest. Mõistagi ootavad taas Haapsalu Tšaikovski festival, Vanamuusika festival, Augustibluus, Valge daami päevad ja palju muud! PÄRNU Fishing Village eksklusiivne „kakuam“ kalalaevasaun on ehitatud ehtsasse kakuamipaati ja on omalaadne kogu maailmas. Enamik sauna detaile on pärit vanadelt laevadelt. Eesruumis on ruumi 14-le inimesele ning lavale mahub kuni 4 inimest. Saun asub tiigi ääres, kus isegi talvel saab end jääaugus karastada. Kakuamisaun sobib hästi ka meeskonnaürituste ja tähtpäevade korraldamiseks. Uus toidukoht on restoran „Gastronoom ja Veinituba“. Restoran asub ruumides, milles Nõukogude ajal tegutses Pärnu populaarseim kauplus „HommikuGastronoom”. Kui muidu valitses tolle aja lettidel külluslik tühjus, siis siit poest võis aeg-ajalt ikka head ja paremat nii leti pealt kui leti alt saada. Restorani menüü on koostatud selliselt, et maitseelamuse saavad nii lihasööjad, taimetoitlased kui veganid. Õdusa interjööri pärliks on Veinituba, mille valikus on üle 60 veini. Riiulitel ootavad avamist nii vana Euroopa kui uue maailma esindajad. Esimesena Pärnus on võimalik nautida ka automaatse veinikülmiku võlusid – pokaalikaupa saab tutvuda vähemalt 14 erineva maitsega. SAAREMAA Stockholmi-Kuressaare lennuliin. 2020 mai keskel avatakse Stochkolm Bromma - Kuressaare lennuliin, lennud toimuvad kaks korda nädalas Bra Fly 72-kohalise lennukiga. WOW! Keskus – elamusi pakkuv illusoorne maailm Kuressaares avatakse suvel 2020. Keskuse märksõna on illusioon ja illusioo-

HEA TEADA! Eesti Turismifirmade Liidu (ETFL) eestvedamisel toimub 7. veebruaril Tourest 2020 raames B2B seminar, mille eesmärk on anda kompaktne ülevaade Eesti turismipiirkondade uudistest, uutest toodetest ja teenustest ning peamistest sündmustest 2020 turismihooajal. Seminar annab võimaluse viia kokku uute toodete, teenuste pakkujad ning välis- ja siseturistidele keskenduvad reiskorraldajad, et uued teenused leiaksid kiiresti tee reisipakettidesse ja sealtkaudu välisturgudele.

ne loovad põnevad eksponaadid, nii on võimalus kõndida vihmas märjaks saamata, ronida tühjuses või viibida vee all. Päevakruiisid Abrukale Eesti vanima purjelaevaga Hoppet. Kuressaarest saab vähemalt korra nädalas Abruka saarele tõeliselt meeldejääva merereisi raames, nimelt purjelaev Hoppetiga. Kaasa saab võtta ka jalgratta ja pardal pakutakse kehakinnituseks väikest näksi. HIIUMAA Avatakse UUS kogupere-elamuskeskus Tuuletorn. Tuuletorn pakub palju põnevaid tegevusi nii suurtele kui väikestele Hiiumaa sõpradele. Aastaringselt on võimalik avastada läbi erinevate animatsioonide, mängude ja ekspositsioonide kogu Hiiumaad ja saare kaunist idülli. Keskuses on spetsiaalne korrus lõbusaks lustimiseks lastele, kes saavad mängualal turnida ning end proovile panna. Interaktiivse ekspositsiooni teemad tutvustavad Hiiumaa loodust, veealust maailma, saare ajalugu ning elavat kultuuripärandit, mida saab kogeda läbi lugude ja käeliste tegevuste. Lisaks: Eesti kvaliteetseim ja Põhjamaade kõrgeim ronimissein!


Messipakkumised SPAApuhkuseks PÄRNUS

Massaaži- või õhtusöögiga pakett al

92 € öö kahele

Messipakkumine kehtib puhkamiseks 9.02. - 12.05.2020

Hinnas sisaldub:

majutus, kas klassikaline üldmassaaž 50 min või 2-käiguline õhtusöök kahele, buffet hommikusöök restoranis NOOT, piiramatu SPA & SAUN keskuse külastus, jõusaali kasutus.

SPAA

MINI TUUSIK al

62 € öö kahele

Broneeri messil TOUREST või www.spaestonia.ee/resort +372 440 1017 resorthotel@spaestonia.ee Broneeri hiljemalt 14.02.2020!

LOOS

messil Tourest!

Messipakkumine kehtib puhkamiseks 9.02. – 09.04.2019

Hinnas sisaldub:

majutus, buffet hommiku- ja õhtusöögid ning piiramatu sauna- ja basseinikeskuse TERMID külastus.

MAKSI TUUSIK al

35 € öö ühele (kehtib al 5 ööst)

Messipakkumine kehtib puhkamiseks 9.02 – 03.08.2020

Hinnas sisaldub:

majutus (üksi toas lisatasu eest), buffet hommiku-. lõuna- ja õhtusöögid, sauna- ja basseinikeskuse TERMID külastus 6:30 - 17:00, arsti konsultatsioon ja 3 raviprotseduuri valikust iga öö kohta

Broneeri messil TOUREST või www.spaestonia.ee/medical +372 447 6905 sales@spaestonia.ee Broneeri hiljemalt 28.02.2020!

Kampaania tingimused www.spaestonia.ee


T OU R E S T 2 0 2 0

24


Kuhu siis nüüd? TIIT PRUULI REISIBÜROO GO TRAVEL NÕUKOGU ESIMEES

O

lin 22. jaanuaril Frankfurdi lennujaamas. Keegi eestikeelne härra astus juurde ja küsis: „Kuhu siis nüüd, härra Pruuli? Kas mõni koht on veel käimata?“ Ei tihanud hakata seletama, et kihutan mõneks päevaks Antarktikasse, kus ma tegelikult olen juba paar korda käinud ja ega ma sinna hetkel ka väga ei kibeleks, kui ei oleks just ees mandri avastamise 200. aastapäev. Ma arvan, et suuremal osal eesti rahvast on mõnikord sama segane tunne, mis minul – nii palju kohti on juba läbi käidud, et kuhu siis üldse veel tasuks minna, et no tegelikult ei viitsigi enam kuhugi minna, kõik on juba nähtud, kõik on juba selge. Türgis on käidud, Kanaaridel on käidud, Egiptuses on käidud, Tais on ka käidud. Uus-Meremaale tahaks, aga see on hirmus kallis. No ei hakkagi siis kuhugile minema. Aga sama moodi võiks öelda, et üks raamat on juba läbi loetud, mis ma teist enam ikka loen! Appi, milline vaimne laiskus see oleks! Mina tahan lugeda võimalikult palju raamatuid, tahan saada võimalikult palju erinevaid emotsioone, soovin läbi elada palju põnevaid seiklusi, näha, kuidas inimesed on kirglikud ja vihasedki, kogeda erisugust armastust. Reisid ja raamatud pakuvad seda imelist võimalust kõige paremal viisil. Üks asi, mida ma kardan, on mõttelaiskus. Ahju taha mugavalt sooja koti peale enneaegu ei kipu Teiseks olen märganud, et need, kes enam reisida ei viitsi, defineerivad end vabatahtlikult vanadena. Paljudel vanainimestel on alati tuhat vabandust varnast võta: oeh, see lend kestab ju 3 tundi, selg jääb kangeks või ei-ei, seal võib päikesepiste saada või nende murjanite juurde ma küll ei taha, sääl ei julge ju midagi hamba allagi pista või et äh, ma saan Võsu rannas ka päevitada, siin ei tülita mind keegi oma kaubakottide või sähvivate pilkudega. Tõesti, teine asi, mida ma kardan, on vanainimeselik meelelaad, mis pigem veab su ahju taha sooja koti peale ja mää-

rib igaks juhuks põlved Voltareni salviga kokku, et äkki hakkavad muidu valutama. Kuidas vältida mõttelaiskust ja vanainimeselikku hoiakut? Aga samamoodi nagu arstid soovitavad ennetada Alzheimerit – mine iga kord töölt koju erinevat teed pidi. See hoiab sind emotsionaalselt erksana ja treenib mälu. Niisiis – pärast pingelist tööperioodi võta alati ette mõni lõõgastav ja uusi tundmusi pakkuv reis. Jah, tõepoolest, vahet ei ole, kuhu. Ainuke reegel on see, et pead igapäevarutiinist välja astuma. Kui elad Saaremaal, ära mine Kuressaare Go Spasse, vaid vea end vähemalt Toila või Värskani ja vastupidi. Kuhu mina siis eeloleval aastal läheksin? Mitmeid vanu asju tahaks taas teha. Näiteks pikendada suve ja purjetada Vahemerel, süüa seal tomatimaitselisi tomateid ja juua veini, millele pole külge keevitatud Põhja-Euroopa aktsiisimakse. Selleks, et Vahemerel romantiliselt purjetada, ei pea olema purjesportlane, piisab kui sinul ja su sõpradel on natuke seiklusvaimu ja tahate teha midagi natuke teistmoodi kui tavaliselt. Kreeka oma saarte või Hispaania oma randadega on mõistlikud paigad, kuhu selleks otstarbeks pilgud pöörata. Teiseks oleks meie talvekuudel tore uuendada tutvust kiiresti muutuva KaguAasiaga. Tai, Laos, Gambodža ja Birma pakuvad nii lõdvestavaid randu, kütkestavat loodust kui ka kirevat kultuuri. Kolmandaks soovitaksin üles otsida mõne rahvakillu, kes hakkab demograafilises või kultuurilises mõttes unustustehõlma vajuma. Mine Marimaale maride juurde või Ukrainasse russiinide manu või Georgiasse svaneetide sekka. Kui jõudu kaugemale kaeda, siis tasuks kiigata Jaapanisse ja vaadata ainusid või lennata Uus-Meremaale ja tutvuda maooridega. Ja kel veel rohkem etnograafilist seiklussoovi, võiks minna paapuade, miaode, hmongide, tiibetlaste või Amazonase indiaanlaste või veel sadade ja sadade põnevate rahvaste juurde. Oh jah, võimalusi on palju, enne kui vanaks ja laisaks muutuda.

25


T OU R E S T 2 0 2 0

Õnnestunud perereisi ABC

Lastega reisida on tore. Koos veedetud aeg on mõnus ja ühised mälestused pakuvad kauaks meenutamisrõõmu ning kõneainet. Seda muidugi juhul, kui reis läheb nii, nagu plaanitud. Mida perepuhkust planeerides silmas pidada, et kauaoodatud ühine puhkus sajaprotsendiliselt õnnestuks?

KÄDI PUPART GO TRAVEL

KUHU MINNA

Väikeste lastega ja eriti just esimeseks reisiks on turvalisem valida klassikaline puhkusesihtkoht ja pakettreis, kus vajadus ise ringi liikuda on minimaalne ja kõik vajalik on käe-jala juures ning meelelahutust ja tegevust jagub erinevate huvidega ning eri vanuses lastele. Eestlaste eelistatuimad sihtkohad eelmisel aastal olid Türgi, Kreeka saared ja Egiptus – need kõik on ka ideaalsed perepuhkuse sihtkohad. Eriti häid võimalusi ja tingimusi pakuvad muidugi Türgi kõrgema tärni hotellid.

BRONEERI VARAKULT

Varakult broneerides kehtivad erinevad boonused – hotellivalik on suurem, hinnatase hooaja madalaim, toatüüpe on rohkem (näiteks peretoad müüakse päris kiiresti välja). Ka tasumine on pikalt ette mõistlikum – esimene sissemakse algab vaid 50 eurost ja ülejäänud summat saab sobivalt ajastada. Eriti oluline on see punkt koolivaheaegade ja teiste

26

kõrgaegade puhul. Koolivaheajareisid on eranditult kõige populaarsemad. Rusikareegel ütleb, et eelmine koolivaheaeg on viimane aeg, et broneerida reis järgmiseks koolivaheajaks – siis on veel lootust, et valikut jätkub ja saate otsustada just sellise hotelli kasuks, mis meeldib.

KÜSI NÕU REISIKONSULTANDILT

Aruta temaga oma pere iseloomu ja kõikide liikmete soove. Lastega reisides kerkib see punkt veelgi olulisemale kohale, sest lapsi reeglina ei huvita sihtriigi arhitektuur või outlet-ide asukohad, vaid see, kas hotellis on liutorud ja kas merevesi on ujumiseks piisavalt soe. Sihtkohast olulisem on seega hotelli valik – et basseinid oleksid soojendusega ja turvalised ning lastel jätkuks tegevust. Paljudes hotellides on olemas lastehoiu võimalus ja kohapealsed animatsioonimeeskonnad, kes organiseerivad mänge, kokandusringe ja missivõistluseid. Nutikas on otsustada „kõik hinnas” toitlustuse kasuks, sest lapsed on toidu suhtes tihtilugu valivad ning nende isu on lõputu. Klassikalise hotelli asemel võib kaaluda apartementi – neis on olemas võimalus ise süüa teha. Kindlasti tuleks planeerimise etapis rääkida eelarvest –


heledanahalised lapsed tekitavad liigset tähelepanu), teiseks ei luba seda seadused. Ja see kehtib enamikus kohtades üle maailma.

GRUPI- VÕI ERATRANSFEER

Grupitransfeer sisaldub alati pakettreisi hinnas, kuid mõnikord on perega reisides kordades mõistlikum tellida eratransfeer. Seda näiteks juhul, kui lapsed on väga väikesed ja hotell asub lennujaamast väga kaugel. Grupitransfeer teeb igas hotellis, mille mõni Eesti puhkaja on valinud, peatuse. Eratransfeeriga saate aga mugavalt otse oma hotelli.

KINDLUSTUS TAGAB TURVATUNDE

nii jääb ära tühi töö reisikonsultandi poolt ja hilisem pettumus kliendi poolt, kellele soovitatakse kas liiga odavat või liiga kallist hotelli. Ükski lisasoov ei ole tabu – uskuge meid, hotellid pakuvad lausa ulmelisi lisateenuste valikuid ja seda ka kõige nõudlikumale kliendile. Päris väikeste laste puhul tasub kindlasti juba planeerimise etapis ka lennuaegu uurida – kas lennu pikkus ning välja- ja tagasilennuajad on kõigile vastuvõetavad.

Reisikindlustus on ülioluline, eriti lastega reisides. Kindlasti tasub teha reisitõrkekindlustus. Eriti soovitame seda juhuks, kui reisi alguseni on veel palju aega ja reisitakse väikeste lastega. Kui juhtub, et laps jääb päev enne reisi kõrgesse palavikku, saad reisist loobuda ja perearsti tõendi alusel juba makstud raha tagasi. Kuigi inimesed kipuvad ennast üle hindama – minuga ju midagi ei juhtu, – siis tegelikult on hädavajalik ka meditsiiniabikindlustus. Kohapealne arstiabi on reeglina väga kallis ja isegi näiline pisimure, nagu näiteks klaasikild lapse jalas, kõhugripp isal või päikesepõletus emal, võib väga kulukaks minna. Euroopa piires tuleb kaasa võtta Euroopa ravikindlustuskaart, millega saab arstiabi kohalike elanikega võrdsetel alustel, kuid meditsiiniabi kindlustus katab ka need ravikulud, mida Euroopa ravikindlustuskaart ei kata. Samuti mõtle üle, kas ka pagas vajaks kindlustamist? Kui kohvrit on loobitud ja lõhutud, saab hiljem kindlustatud ja lõhutud kohvri eest raha tagasi nõuda. Igas lennujaamas saab kohvrit lasta ka kiletada – see võib aidata vältida hilisemaid halbu üllatusi. Kohver tasub alati ka märgistada, et seda oleks lihtne lindi peal ära tunda.

SIHTRIIGI ISEÄRASUSED

MURET KURDA KOHE

Kas praegu on turvaline aeg Sinu valitud sihtkohta reisida? Kindlasti ei soovita me reisida lapsega piirkonda, kus on levinud malaaria ja muud tõsised haigused, puudub tasemel arstiabi või on välja antud turvahoiatusi. Välisministeeriumi Reisi Targalt leht on siinkohal väga suureks abiks. Tasub mõelda, kui hästi taluvad lapsed kõrgeid temperatuure. Näiteks populaarsetel Kreeka puhkusesaartel Kreetal ja Rhodosel ning ka Sitsiilias küündivad temperatuurid juulis ja augustis 40 kraadi lähistele, seevastu Bulgaarias ületavad soojakraadid harva 30 piiri. Tuleks teha kodutööd või küsida nõu reisikonsultandilt, et end sihtkoha iseärasustega kurssi viia. Eestlased näiteks ei oska tihtipeale arvestada, et alla 12-aastast last ei tohi välismaal hetkekski järelevalveta jätta. Selle eest võidakse sõna otseses mõttes kriminaalasi algatada. Ei tohi last üksi tuppa saata, ta ei tohi üksi liftiga sõita, üksi kuskil mängida ega magada. Esiteks turvalisuse pärast (meie

Kui hotelli saabudes või ka puhkuse ajal kerkib esile mõni probleem, näiteks tuba on koristamata või kõrval krundil toimuvad ehitustööd vmt, siis sellest peab koheselt hotelli või reisiesindajat teavitama. Kui inimene ise enda ja oma pere eest ei seisa, siis keegi teine seda päris kindlasti ei tee ja tagantjärele midagi nõudma ja tõestama hakata on väga keeruline.

REISIAPTEEK KAASA

Paki kaasa korralik reisiapteek, mis sisaldab kõike esmavajalikku palavikualandajast ja valuvaigistist allergia- ja kõhurohtude ning plaastriteni. Soojas kliimas on oluline kaitsta kõikide, eelkõige aga väikelaste nahka: korralik päikesekreem, kaela- ja kõrvakaitsega müts ning pikkade varrukatega õhuke särk peaksid kindlasti kaasas olema. Ka vedelikpuuduse oht kerkib soojas kliimas tugevamini esile, seetõttu peaks joogivesi alati käepärast olema.

27


T OU R E S T 2 0 2 0

Reisiapteegi sisu osas saab nõu küsida perearstilt või apteekrilt – seal on väga põnevaid tooteid. Näiteks on olemas jäägeel, mida pannakse kõndimisest väsinud või turses jalgadele, valutavatele lihastele ning paistes punetavatele kohtadele, kui on hammustanud tundmatu putukas.

KAS LAPS JAKSAB KÕNDIDA

Tõepoolest, kas laps jaksab kõndida turule, poodi, randa ja restorani? Kergkäru saab enamasti tasuta lennukisse võtta ja see teeb kohapeal liikumise oluliselt lihtsamaks. Paremad hotellid pakuvad kärusid ka kohapeal, kuid selle peaks enne kindlasti reisikonsultandiga üle täpsustama. Nipp veidi suurematele lastele – las vanemad võtavad kokkupandava tõukeratta kaasa!

KONTROLLI DOKUMENTE

Ära unusta, et kõikidel reisijatel, k.a beebidel peab olema kehtiv reisidokument (ID-kaart või pass). Väljaspool Euroopat reisides on reisidokumendiks pass, mille kehtivuse nõue võib riigiti erineda. Siinkohal tuleb appi jällegi

välisministeeriumi koduleht, kus leiab kogu vajamineva info riikide kaupa. Euroopa Liidu ja Euroopa Majanduspiirkonna liikmesriikides peab Euroopa Liidu kodaniku ID-kaart ja/või pass olema kehtiv reisi ajal, ei ole eraldi nõuet selle kohta, et pass peab kehtima 3 või 6 kuud pärast reisi. Ühe vanemaga reisides või kui lapsel on vanemast erinev perekonnanimi, tuleks reisile kaasa võtta ka teise lapsevanema nõusolek või ingliskeelne rahvastikuregistri väljavõte, millelt on näha mõlema hooldusõigusega lapsevanema andmed. Lastega välisriiki reisimisel võidakse nõuda lisadokumente. Milliseid täpselt, sõltub külastatavast riigist. Seetõttu soovitame kõigepealt küsida reisisihiks oleva riigi esindusest või reisikonsultandilt, kas ja milliseid dokumente selle riigi piirivalve lastega reisijatelt võib nõuda. Kokkuvõttes võib öelda, et õnnestunud perepuhkuse tagab korralik eeltöö ja planeerimine. Kaasa oma reisikonsultant juba varakult – temal on vajalikud kogemused ja teadmised, mis väga palju aidata saavad.

MÕNED NIPID Ära paki üle, kuid samas ära unusta maha lapse jaoks kõige tähtsamaid igapäevaseid asju, nagu näiteks kaisukaru või juuksehari. Igaks juhuks kirjuta lapsele peopessa või käeseljale enda telefoninumber ja korrake läbi rutiin, mida peab tegema, kui üksteist silmist kaotate. Tee reisidokumentidest koopiad. Kaasa laps juba reisi planeerimise etapis – uskuge meid, ta tunneb end siis tähtsa osalisena ja naudib reisi

28

kindla peale veelgi enam. Ära planeeri üle – tegemist on ikkagi puhkusereisiga, seega jäta aega ka niisama olemiseks. Võta lennukisse pulgakomm ja mõni uus mänguasi – pulgakomm (või suurematel lastel lutsukomm) aitab hoida tõusul ja maandumisel kõrvad lukust lahti ning uus mänguasi võiks vähemalt teoorias veidi aega tähelepanu köita ja nii vanemate endi kui kaasreisijate närve säästa.

Tule lennujaama varakult – klassikaline vana nipp, mis ei aegu. Pealegi on Tallinna lennujaamas nii palju põnevaid nurki, nurgataguseid ja atraktsioone, mis on lastel kõik vaja läbi tuuseldada, nii et aega tasub varuda. Hoia tšekid alles – igaks juhuks! Säilita rahu – lapsed on Sinu enda tunnete peegeldajad, seega mida rahulikum oled Sina, seda õnnelikum on laps.


Pagasikindlustus tasuta! Ostes Ifi reisikindlustuse, saad kindlustada iga reisija pagasi 300 euro väärtuses tasuta!

Pakkumine kehtib kuni 29.02.2020. Kindlustusteenuse pakkuja on If P&C Insurance AS. Tutvu kindlustustingimustega if.ee ja kĂźsi lisainfot telefonil 777 1211.


T OU R E S T 2 0 2 0

Sümboolne pulm vannete uuendamiseks, ristimine, laulatus kauni looduse rüpes või ajaloolises hoones, paradiisirannal või mainekas klubis – kõik on võimalik. SVETLANA VERTJANOVA TEZ TOUR, TURUNDUS- JA MÜÜGIJUHT

Pulmade korraldamine välismaal nõuab rohkem organiseerimistööd kui kodune tähistamine, ent kui asja võtavad ette oma ala spetsialistid, saab kõik korda ja olulisest hetkest jäävad imelised mälestused. Lahendus, kus näiteks pruut kogu asjaajamise enda õlule võtab, pole kuigi mõistlik, sest korraldusega kaasneb omajagu stressi: abiellujad peaks oma tähtsal päeval keskenduma endale, mitte külaliste transpordiküsimustele või auto kaunistamisele. Reisikorraldajal on kogemus ja 30

kohapealsed partnerid, kelle töös saab olla kindel – nii on teada, et fotograaf või lilleseadja tunneb oma ala ja tööd. Unistuste sihtkoht Kindlasti tasub pruutpaaril peopaika saabuda piisava ajavaruga: paar päeva enne tseremooniat lendab linnutiivul. Aega võtavad nii fotosessioonid, lillede valik, proovimeik kui muude detailide kinnitamine. Ametliku tseremoonia korral peaks kohal olema kolm-neli päeva enne pulmapäeva, et avaldus dokumentide vormistamiseks saaks aegsasti esitatud. Mesinädalate reisi valimisel

ei ole vaja lähtuda aastaajast. Pigem tasub mõelda, mis on unistuste sihtkoht, mida sooviks koos armsamaga avastada ning seejärel saab juba vaadata, milline on sobiv aastaaeg sinna reisimiseks. Vahemereäärsetes riikides on soodsaim reisiperiood varakevad ja hilissügis. Kui mõelda Aasias või Lõuna-Ameerikas asuvatele riikidele, siis tasub reisile minna talvel. Eelarve paika Eelarvet plaanides tuleb selgeks mõelda rahalised raamid ja otsustada, kui palju ollakse valmis mesinädalateks kulutama. Pidu ja mesinädalaid ei pea tingimata tähistama reisiga kulukasse sihtkohta. Maailmas on väga palju kauneid kohti ja suurepärase mälestuse saab ka nädalalõpust Veneetsias või Prahas. Ja miks mitte kas-


dil aga vahetatakse majutuskohti. Paljud viietärnihotellid pakuvad ka pulmapakette, kus pruudile tõttavad appi juuksur ja jumestaja, organiseeritakse pulmatort. Saab valida ka täislahendusega pakette.

või lõõgastav neljapäevane puhkus Türgi spaahotellis? Soodsamaks linnapuhkuseks võiks soovitada romantilist Lissaboni või Veneetsiat, Firenzet või mõnda ilusa merevaatega hotelli Kreetal. Tavaliselt tehakse palju päringuid ka eksootilistele saartele: Maldiivid, Seišellid, Mauritius, Kariibi mere saared, samuti eelistatakse Dominikaani Vabariiki. Vahemereäärsetest sihtkohtadest on populaarsed Kreeka saared, nt Kreeta, Korfu, Santorini, kuhu lend on lühike ja kus paberite korraldamine on lihtsam. Sihtkoha valikut määrab ka see, kui suure seltskonnaga reis ette võetakse – pulmapeo puhul tuleb ju selgeks mõelda, kus hakkavad ööbima lähisugulased, õed-vennad-vanemad, parimad sõbrad. Eelarvet aitab kontrolli all hoida

MÕTLE LÄBI: Sihtkoht. Kuhu ja kui kauaks? Kas külalised tulevad kaasa? Kas dokumendid on korras? Kas dokumendid kehtivad reisiperioodil vastavalt Eesti ja sihtriigi seadustele? Mida on vaja kaasa võtta? Kuidas pruutkleit mahub käsipagasisse? Kas on vaja sõlmida lennufirmaga erikokkuleppeid? Kas tseremooniaks on vaja tõlki? Kas detailid on läbi mõeldud? (lilled, transport, jumestus-juuksur, ööbimine, tseremoonia läbiviijad jmt).

ka paindlik lähenemine hotellivalikule – sviidis ei pea ööbima kogu seltskond kogu reisi vältel. On tavaline, et pulma põhipäevadeks valitakse kallima hinnaklassi hotell ja restoran, ülejäänud perioo-

Dokumendid korda Eraldi tuleb tähelepanu pöörata reisidokumentidele, sest riigiti on nõuded erinevad: reisides Euroopa Liidus on vaja, et Eesti kodaniku pass või ID-kaart kehtiks reisi ajal, ent teiste riikide puhul võib passi kehtivuse nõue olla nt 6 kuud. Reeglitega saab lähemalt tutvuda veebiaadressil reisitargalt.vm.ee. Samuti tasub vastsetel abiellujatel otsustada, kas vahetada perekonnanimi enne reisi: Eesti seaduste kohaselt tuleb avaldus perekonnanime muutmise kohta esitada Politsei- ja Piirivalveametile 30 päeva jooksul pärast abielu sõlmimist. Seega, kui reis toimub selle perioodi kestel, võib reisida olemasoleva perekonnanimega ning ka reis tuleks vormistada sellele nimele. Täpsemat infot leiab ka Tallinna perekonnaseisuameti kodulehelt, kus on ära toodud nimistu vajalikest dokumentidest ja riikide nimistu, kus sõlmitud abielu Eestis aktsepteeritakse. Kui reisil viiakse läbi sümboolne tseremoonia ja nimevahetusega seonduv korraldatakse Eestis, on asjaajamine kohapeal lihtsam ja dokumentidega tegeleda ei ole vaja. Oluline kindlustus Kindlasti tasub vormistada reisitõrkekindlustus, mis aitab ootamatult tekkinud takistuste puhul, kui keegi jääb haigeks, lend hilineb jne. Tasub võtta erinevaid kindlustuspakkumisi, nt ka oma panga käest, ning valida sobiv variant. Ka pagasikindlustus on pulmi planeerides omal kohal, seda nii pruutpaari kui külaliste osas: kui pagas peaks hilinema, on võimalik kindlustuse abiga soetada ka uued peoriided.

31


T OU R E S T 2 0 2 0

: n n i l p a K

kõik ühes värvidemaailm

ESTR AVEL SOOVITAB:

L

õuna-Aafrika vanim linn Kaplinn on tõeline külluse sarv, pakkudes mõnusat kliimat, värvikat ajalugu, kauneid loodusvaateid ja hunnitult häid veine. Kaplinnal on pakkuda rohkem, kui oodata oskad (peale ajavahe, sest linn asub Eestiga samas ajavööndis). Kaplinnas jagub kõike – kultuuri, ajalugu, meelelahutust ja ostlemist. Linna tuntuim vaatamisväärsus on enam kui kilomeetri kõrgusele kerkiv sileda platooga Table Mountain – Laudmägi. Sõit köisraudteel Laudmäe tippu kuulub iga turisti kohustusliku programmi hulka. Vaade mäetipust on vapustav. Kui ilm on kaunis ja päike särab eredalt, paistab all imekaunis maastik: sinine Atlandi ookean, valge Kaplinn ja rohelised künkad kuni Hea Lootuse neemeni välja. Table Mountain loob linnale võim32

sa silueti. Vaid mõnel üksikul linnal on nii suurepärased kulissid kui Kaplinnal. Kosmopoliitne õhkkond, mahe kliima, lillede sära, Long Streeti kuum ööelu, stiilne ostu- ja meelelahutuskeskus Victoria & Alfred Waterfront ning linna lähedal laiuvad maailmakuulsad viinamarjaväljad ja puuviljaaiad teevad Kaplinnast populaarse sihtkoha. Hinnalised veinid ning Lõuna-Aafrika „ Alcatraz” Kaplinn ehk afrikaani keeles Kaapstad on väravaks Lõuna-Aafrika veinipiirkonnale, mille kolm kuulsaimat nime on Stellenbosch, Franschhoek ja Paarl. Viinamarjaistanduste mõisahooneid meenutavad ehitised on omaette vaatamisväärsuseks. Vaevalt küll maitsevad Lõuna-Aafrika veinid kuskil mujal sama hästi kui vana viinamarjaistanduse lumivalgeks lubjatud peahoone päikest täis õuel.

Lõuna-Aafrika veinitööstus sai alguse 1659. aastal, mil Jan van Riebeeck kirjutas oma päevaraamatusse: „Tänu Loojale pressiti täna Kapi piirkonnas viinamarjadest esimest korda veini.” Apartheidi valitsuse kukkudes ja kaubandusblokaadi lõppedes avanesid ka veinitööstusele uued võimalused. Tänapäeval toodavad Lõuna-Aafrika veinipiirkonnad kogu maailmas populaarseid veinisorte. Viinamarjaistandusi on Lõuna-Aafrikas 100 000 hektarit ja uusi istutatakse üha juurde. Valgetest viinamarjadest mainitagu muuhulgas „Chardonnay, „Sauvignon Blanc“ ja „Riesling“, punastest „Cabernet Sauvignon“, „Merlot“ ja „Pinot Noir“. Riigi 13 veinipiirkonnast tuntuim on Stellenbosch, mis laiub 58 kilomeetri kaugusel Kaplinnast. See on Lõuna-Aafrika esimesi veiniistandusi. Võluva Stellenboschi linnapilti ilmestavad hoolikalt restaureeritud hollandi stiilis ehiti-


PÕHJUST LAV-I REISIMISEKS: Vastab „Minu LAV” autor Gertrud Talvik

LAVi pingviinid.

Hea Lootuse neem.

sed. Stellenbosch on ka nooruslik ülikoolilinn ja sealt pärineb Aafrika kohalik viinamarjasort „Pinotage”. Stellenboschi kuulsamateks viinamarjaistandusteks on Lanzerac, Neethlingshof, Saxenburg, Simonsig, Spier ning Stellenbosch Farmers´ Winery. Lõuna-Aafrika „Alcatraz” on Kaplinna ees paiknev Robbeni saar. Aastatel 1846–1931 tegutses saarel leeprahaigla, hiljem muudeti see kurikuulsaks vanglasaareks. Lõuna-Aafrika endine president

Nelson Mandela veetis oma 27 vangla-aastast 18 just sel saarel. Viimased poliitilised vangid pääsesid vabadusse alles 1991. aastal. Vangla suleti viis aastat hiljem ja külastajatele avati saar 1. jaanuaril 1997. Alates 1999. aastast on saar kuulunud UNESCO maailma kultuuripärandite nimekirja. Atlandi ookean kohtub India ookeaniga Hollandlased asutasid esimese koloonia varjulise Table Bay kaldale 1652. aastal. India kaubaretkedel purjetavad laevad said nii oma pikal reisil tähtsa toidu- ja veevarude täiendamise koha. Laudmäe jalamil asub 528 hektarit hõlmav Kirstenboschi botaanikaaed, mis sai alguse just laevameeskondade jaoks loodud juurviljaaedadest. Botaanikaaed annab hea pildi terve Lõuna-Aafrika rikkast taimes-

1. Et ronida Laudmäe ja Lõvipea otsa! – horisont kumerdub ja argipäeva arusaamatud probleemid taanduvad kübemeks. Aga just peab ronima – ei mingit kaabliautot. 2. Safari – variantideks on nii klassikaline Kruger kui ka väiksemad erapargid. LAV on ehk lihtsaim paik, kus näha Suurt Viit (lõvi, leopard, ninasarvik, elevant, pühvel). Võtmesõnaks võiks siinkohal olla vastutustundlik turism – paljud ei mõtle selle peale, et maailmas on vabas looduses elavaid lõvisid järgi 20 000. See on vähem kui Nõmme elanikke. LAV-i loodusparkide külastamine ei taasta nende populatsiooni, küll aga võib aidata nende heaolu piisavalt, et ka meie lapselapsed näeksid neid loomi vabas looduses. 3. Haipuuris sukeldumine Gansbaais – ninapidi haiga kohtumise võimalus ise puuris olles. Üks väheseid paiku, kus seda võimalik teha! 4. Kajakitega vaalade keskel sõitmine Hermanuses – need suured rahulikud loomad on vapustavad vahetus läheduses. 5. Veinifestivalid – LAV-i veinifestivalid on lihtsalt parimad. Tavaliselt kas Stellenboschis või Franshhoekis, mägedel vahel päikese säras pakutakse parimaid veine, oliive, biltongi...

33


T OU R E S T 2 0 2 0

Safari.

Kirstenboschi botaanikaaed.

tikust, see kuulub oma enam kui 4500 taimeliigiga maailma seitsme parima hulka. Kaplinnas viibides ei tohi unustada külastamast legendaarset Hea Lootuse neeme. Rannatee pakub imekauneid maastikke, terve Hea Lootuse neeme lõunaosa on üks suur looduspark. Kaplinna piirkonnas valitseb vahemereline kliima ja maastik on kohati üsna karm. Karmus tähendab siiski lugematut arvu taime- ja loomaliike, mida mujal ei esine. Hea Lootuse neeme tipus paiknevas rahvuspargis võib hea õnne korral näha haruldast mägisebrat, jaanalinnud ja paavianid kuuluvad aga pargi põhielanike hulka. Vastupidiselt üldlevinud arvamusele kohtuvad Atlandi ja India ookeani veed mitte Hea Lootuse neemel, vaid Nõelaneemel umbes 230 kilomeetrit Kaplinnast kagusse. Cape Agulhas on Aafrika lõunapoolseim tipp, mis eraldab 34

Atlandi ja India ookeanid teineteisest. Neem on saanud oma nime portugali maadeavastajatelt ja tähendab nende keeles nõela. Teel Hea Lootuse neemele asub kaunis väikelinn Simon’s Town. Selle lähedusest leiab Bouldersi, mille vaatamisväärsuseks on rannas pesitsev pingviinikoloonia. Need on ainsad pingviinid terves Aafrikas. Gansbaai pakub seiklushimulistele võimalust puuris sukelduda haide sekka.

Muizenbergi surfimeka oma ikooniliste värviliste rannamajadega. Päevasel väljasõidul Kapi poolsaare tippu Hea Lootuse neemele külasta Kalk Bayd, boheemlasliku atmosfääriga kaluriküla. Kaplinna ümbruses kõrguvad mäed pakuvad rohkelt matkavõimalusi. Läheduses asuvad golfiväljakud ja veinipiirkonnad. Mõnesaja kilomeetri raadiuses saab minna rahvusparki safarile või teha benjihüppe Bloukransi sillalt.

Idüllilised rannad Populaarsematest randadest võib välja tuua Cliftoni rannad, palmialleega Camps Bay ja

Saabuvate LAV-i reiside kohta saab uurida lähemalt Estraveli messiboksis E3 ja kuulata Reisiklubis laupäeval kell 15.


LaEVaREiS On ALAtI HEA IDEe VaATA TOURESTI PaRIMAID PaKKUMISI:

Al

I N GI

10 € H ELS

Ühe suuna pilet Helsingisse inimesele ja/või autole alates 10 € Päevareis Helsingisse al 15 € inimene

FORT C O M N GE U LO

10 €

ARE SU US

IS

-30%

kUNI

LM C KH O

-30%

STO

kUNI

Al

Sõida nädalavahetusel lisa 10 € eest Comfort Lounge’s Erikruiis Peterburi alates 116 € inimene Club One liikmele 99 €

I N GI

15 € H ELS

BURI PeTER Al

Sooduskoodiga SUUSAREIS on pilet Soome ja Rootsi kuni -30%, kui reisini on jäänud üle seitsme päeva Erikruiis Mariehamni alates 119 € inimene Club One liikmele 114 €

HAMN MaRIE Al

Soodustus Stockholmi kruiisile A, B, E kajutis ja sõidukitele kuni -30%, hinnale lisandub Club One soodustus Erikruiis Visby’sse alates 126 € inimene Club One liikmele 120 € www.tallink.ee/tourest

114 € vISBY

Al

120 €


T OU R E S T 2 0 2 0

Paradiis Mauritiusel. Türkiissinine meri, palmid, liivarannad.

: s u i t i r u a M ideaalne rannapuhkus ESTR AVEL SOOVITAB:

S

aar on umbes Saaremaa suurune, elanikke on 1,2 miljonit. Riigi ametlik keel on inglise keel, kuid kohalikud kasutavad omavahel suheldes palju prantsuse ja kreooli keelt. Mauritiuse kliima on mõnusalt troopiline, aasta keskmine õhutemperatuur on 22–30 °C ja vesi 22–27 °C. Mauriitslased ise ütlevad, et neil on ainult kaks aastaaega – suvi (novembrist aprillini, õhk 23–33 °C) ja talv (maist oktoobrini, õhk 17–23 °C). Parim aeg saare külastamiseks on oktoobrist aprillini. Kuigi detsembri keskpaigast kuni veebruari lõpuni võib esineda troopilisi tsükloneid, pole kohalike väitel viimased paar aastat neid ette tulnud. Nii et tegelikult sinna võib sõita aasta läbi, nagu seda teevad prantslased, itaallased, britid ja sakslased, kes on põhilised saare külastajad. Kõige ilusamad rannad jäävad saare lääne- ja põhjapoole. Lõunaosa on ookeanile avatud ja idaosa veel vähe arendatud. Saarel on palju avalikke randu, kus käivad nii kohalikud elanikud kui turistid. Ja veel üks väga oluline teadmine – sellel saarel ei ole mürgiseid elukaid (madusid, skorpioneid jm). 36

Mauritiuse pealinn Port Louis asub saare loodeosas. See on suur ja üsna kirev linn, kus on nii kaasaegseid klaas-betoonmaju kui ka kohaliku arhitektuuri näidised. Rahvusvaheline lennujaam on kagus – saare teises otsas. Vahemaa ei ole suur (48 km), kuid arvestama peab vähemalt tunniga, et jõuda lennujaamast pealinna. Mauriitslased on põhiliselt kreoolid, kuid saarel on esindatud ka muud rahvused ja kõik suuremad religioonid. Nad ise on väga uhked selle üle, et vaatamata uskude mitmekesisusele elavad kõik sõbralikult koos ja saavad omavahel hästi läbi. Mida Mauritiusel ette võtta? Eelkõige on Mauritius rannapuhkuse sihtkoht. Saab harrastada veesporti, golfi, tennist, jalgrattasõitu, ratsutamist jms. Rahulikumale seiklejale võib soovitada katamaraa-


nikruiisi mõnele asustamata saarele. Näiteks Maeva katamaraan viib Põhja-Mauritiuse saartele, või seilata Flati saarele, mis on pooleteisetunnise sõidu kaugusel Mauritiusest. Jalutada saab mööda valgeid liivarandu ja ujuda ookeanis või süüa elava muusika saatel lõunat. Veidi rohkem põnevust soovivale seiklejale sobib sõit allveeskuutri või allveelaevaga. Allveeskuuter on selline skuutri moodi aparaat, millega saab laskuda 3 m sügavusele, nii et pea märjaks ei saa, ning seal ringi rallida, kalakesi imetleda ja neid käe pealt sööta. Allveelaev laskub 35 m sügavusele ning sealt on võimalik veealust maailma nautida läbi illuminaatorite. Ehedad elamused Väga populaarne on saare metsiku lõunaosa ekskursioon. Selle käigus on võimalik nautida imekauneid vaateid, näha, kuidas avaookeani lained purunevad vastu kaljut ning külastada püha Grand Bassini templit ja suurimat Shiva kuju. Kindlasti tasub külastada Pamplemousses’i botaanikaaeda. Seal on kodu leidnud üle tuhande palmi- ja taimeliigi. Saab imetleda suuri lootoseid, mille läbimõõt võib olla kuni meeter ja mis kannavad kaalult kuni 7 a last, lisaks muid eksootilisi ja vähem eksootilisi taimi. Kindlasti on mõistlik võtta giid, sest arvatavasti kõiki taimi ise ära ei tunne ja kõige haruldasemaid ei oska märgatagi. Üldiselt on Mauritiuse sisemaa ilus ja vahelduva troopilise loodusega. Vaadata tasub Chamareli jugasid ja Seitsme Värvi maad. Värvilise maa on loonud vulkaanilised kivimid, mis erineval temperatuuril on jahtunud. Kõige kirkamad on värvilised liivad just päikesetõusu ajal. Need, kes igatsevad linnaelu, võivad sõita Grand Baysse. See on väike armas põhjaranniku linn kohvikute, restoranide, ööklubide ja kauplustega. Soovides osta soodsa hinnaga suveniire, võib külastada Port Louisi turgu. Seal tuleb julgelt kaubelda, sest kui hästi läheb, saab kauba 50% odavamalt. Kes aga soovib paremat ja kallimat kaupa, need saavad aega ja raha kulutada sadama kaubanduskeskuses ja kunstiturul.

Mauritiuse reiside kohta saab uurida lähemalt Estraveli messiboksis E3.

Kindlasti tasub külastada Grand Bassini templit ja imetleda suurimat Shiva kuju.


T OU R E S T 2 0 2 0

Tanah Lot tempel.

li: Baparadiisisaar Riisiistandus.

ESTR AVEL SOOVITAB:

B

ali on suurepärane sihtkoht perereisiks: pered kiidavad kohalikku külalislahkust, sest rõõmsahingelisi Bali inimesi juhib veendumus - mida väiksem laps, seda rohkem on ta jumalale lähemal. Balit tuntakse mitme näoga imedemaana, sest hoolimata väikesest pindalast on seal väga eriilmelisi paikasid, leidub nii pikki liivarandu, kõrgeid vulkaane kui kõike muud, mida hing ihaldab. Indoneesias asuv Bali saar on suuruselt võrreldav kahe Saaremaaga, kuid seal elab ligi neli miljonit inimest. Vulkaanid, draakonid, lendkoerad, troopilised õied, võitlevad kuked, templid, ohvrid, palved ja tseremooniad, lõputud liivarannad ning möllavad ookeanilained – erinevaid nägusid on saarel sama palju kui plumeeriapuul õisi. Hüvasti, Eesti tatine kliima! Bali niiske, auru meenutav soe õhk ravib koheselt kõik eestlastele

38

nii tavalised hingamisteede haigused. Uskumatult lihtsalt talutav kolmekümne kraadine kuumus sunnib taimed vahetpidamatult õitsema ja vilju kandma. Banaanipuudel on korraga näha tooreid pisikesi ja täiesti valmis suuri banaane. Eesti poodides müüdav hinnaline kookospähklike ja Balil teeservades vedelev nimekaim on mõõtkavas nagu tennispall ja korvpall. Luwak ja kohvielamused Saare üks tuntumaid tegelasi on pisike rebase moodi kass luwak, kelle eriliseks oskuseks on valida välja parimad kohvioad ja need ära süüa. Seedimisprotsessi käigus muutuvad oad kohviubadest moodus-

tunud pabulateks, mis hoolega puhastatakse ja jahvatatakse. Nii valmib Kopi Luwak, maailma kalleim kohv. Tegelikult ongi Balil kõik kunst. Loodus oma imeliste värvide ja lõhnadega, mäed ja vulkaanid koos pilvemütsidega, sõbralikud, naeratavad ja samade nimedega inimesed, kellel on lõpmatult aega sinuga rääkida ja kujukesi nikerdada. Seal on teistsugune elu ja teistsugune aeg. Ka aeg ise on seal kunst. Bali reiside kohta uuri lähemalt Estraveli messiboksis E3.


Estraveli pakettreisid Lõuna-Aafrika Vabariik – Kaplinn ja Stellenbosch 13-päevane reis sisaldab: • lennupiletid • transfeerid • majutus hommikusöökidega (7 ööd Kaplinnas ja 3 ööd Stellenboschis) • Kaplinna ja veiniistanduse ekskursioonid NB! Saadaval ka reis 2-päevase dziibisafariga. Küsi lisa reisikonsultandilt.

UUS! al 2095 €

Reis toimub 30.11.–12.12.2020

UUS!

Maapealne paradiis Mauritius 11-päevane reis sisaldab: • lennupiletid • transfeerid • 10 ööd majutus hommikusöökidega

al 1499 €

Reis toimub 16.–26.11.2020

Bali – erguta oma meeli “Jumalate saarel” 11- või 13-päevane reis sisaldab: • lennupiletid • transfeerid • 10 või 12 ööd majutus hommikusöökidega Reisid toimuvad 15.–25.10.2020, 09.–21.11.2020, 25.12.2020–07.01.2020

al 1190 €

Estraveli uue pakettreiside brändi Bonatours Tallinnast algavad puhkusereisid on Sulle, kui hindad: • hoolikalt valitud sihtkohti • head hotelli soodsa paketihinnaga • mugavaid ja sujuvaid lende (Turkish Airlines, Finnair, airBaltic) Paketid sobivad eelkõige kogenud reisijale, kes ei vaja rühmajuhi teenust ega igapäevast programmi. Kõik hinnad on toodud seisuga 30.01.2020. Küsi pakkumist: 6266 266 • estravel@estravel.ee • www.estravel.ee


TO U RE ST 2 020

Omaan:

kaasaegne tuhande ja ühe öö muinasjutt

Väsimatu regulaarsusega tekkivad pinged Lähis-Idas võivad nii mõnegi reisiplaani segi lüüa. Kui 2020. aasta esimestel päevadel lahvatanud Iraani ja Ameerika Ühendriikide vastasseis ning sellele järgnenud Ukraina reisilennuki allatulistamine võivad väga paljud Iraani suunduvate ning kahtlemata põnevate reiside kohad tühjaks jätta, ei tasu kogu piirkonna kohta lõplikke üldistusi teha. TEKST JA PILDID: ERKI LOIGOM

40

Seni kõigist ebameeldivatest episoodidest eemale jäänuna, moodsa turismitaristuga ning kaunist loodust ja iidset ajalugu pakkuv Omaani sultanaat on suurepärane sihtkoht. Omaan avanes maailmale alles 1970. aastal, kui sultan Said bin Taimuri ainus poeg Qaboos bin Said Al Said brittide abil korraldatud veretu riigipöörde käigus isalt trooni haaras. Absoluutses vaesuses ja stagnatsioonis seiskunud sultanaat sai noore ja välismaal


Maailma suuruselt neljas, Araabia kõrb, moodustab valdava osa Omaanist.

hariduse saanud energilise liidri. Paljud turismiportaalid armastavad mainida ebareaalselt kõlavaid fakte, kuidas 1970. aastal oli Omaanis 5 km asfaltteid, üks haigla ja kolm vaid poistele mõeldud kooli. Olukord muutus, kui sultan, juba lühema nimega Qaboos, avas riigi majanduse (küll range sultanaadi diktaadi all) välisinvesteeringutele. Maavarade müügist saadud tulu toel avati koole, rajati sadu kilomeetreid teid, elektrifitseeriti tasapisi kogu asulaskond ning

kaotati orjus. Qaboos ühendas eraldiseisnud Muscati ja Omaani, nimetades ühenduse Omaani sultanaadiks. India ruupia asemel seati sisse kohalik riaal. Sultani võim Omaanis on tänase päevani absoluutne. Ta on korraga pea-, välis- ja rahandusminister, armeejuht ja pangaesimees. Noore Qaboosi esimeste võimuaastate jooksul avati Omaanis esimene ülikool ja rajati kaasaegsed sadamad. Riigis aga puudub tänaseni raudtee, kuid Hiina „abil” võib ka see puudus peagi likvideeruda. Võib-olla on huvitav teadmine, et Zanzibar on olnud 17.–19. sajandil Omaani sultanaadi osa. Sultan Qaboos suri 10. jaanuaril 2020 79-aastaselt, olles kaasaja Lähis-Ida ja kogu araabia maailma pikimalt võimul olnud liider. Kuna sultanil endal lapsi või vendi polnud, määras uue liidri Qaboosi enda poolt salajasse ümbrikusse pistetud nimekaart. Ümbriku avamise tulemusena on tänaseks Omaani valitseja Haitham bin Tariq ehk sultan Haitham, kes on lubanud jätkata Qaboosi valitud suunda. Omaanlased ennekõike, kuid neutraalsus rahvusvahelises poliitikas. Oluline on mainida, et Omaan on olnud vahemeheks

paljudes regiooni tabanud kriisides. Olulist diplomaatilist rolli on etendatud suhtluses Iraani ja Iraagi, Iraani ja Saudi-Araabia vahel. Omaani sultan on kohtunud Iisraeli juhtidega, osalenud aktiivselt Lahesõdade tüliküsimuste lahendamises. Seega, Omaan on suutnud laua taga lahutada ja liita sunniite ja šiiite, jänni pole jäädud juutidega. Rendiauto – tutvu Omaaniga Tagasi Omaani kui turist. Vaatamata suurele pindalale on turistile huvitav piirkond vaevu suurem kui kaks Eestit. Seega on parim viis Omaani avastada just rendiautoga. Teed on perfektsed, asfaldiauke peab eraldi otsima. Põhimaanteed on neljarealised, valgustatud. Liiklus, isegi pealinnas Muscatis, ei ole intensiivne, kuigi kiirused on suured. Parkimise eest maksmist ei mäleta, samuti on kütus väga soodne. Kütusetanklate juures ei märka kunagi meile tuttavaid hinnatulpasid, kuid põhjus selgub peagi. Kütusehinnad määrab sultani dekreet ning on üle kogu riigi samasugused. Samas tekitas just reisi käigus uue dekreediga diisli liitrihinnaks senise 0,43 eurosendi asemel määratud 0,46 senti riigis mõningasi rahutusi. Olgu siinkohal siiski mainitud, et 2011. aasta araabia kevad ei jätnud puutumata ka Omaani. Mitmetes suuremates linnades tekkinud ja madalamaid elamiskulusid ning korruptsiooni ohjeldamist nõudvates protestides hukkus kuni 6 inimest. Sultan võttis ette valitsusremondi, suurendas toetusi näiteks

41


TO U RE ST 2 020

Pealinna Muscati vaatamisväärseim linnaosa Mutrah.

üliõpilastele ning lõi 50 tuhat töökohta riigisektorisse ning sellega oli kodusõdu ja liidrivahetusi mujal põhjustanud episood Omaani jaoks möödas. Eelista neliveolist! Rendiautoks soovitaks kindlasti veidi kõrgema kliirensi ja kõigi nelja ratta panustamist võimaldavat sõiduvahendit. Kuigi maanteed teevad silmad ette Saksamaal nähtule, on paljud looduskaunid ja kultuuriliselt olulised paigad peidus korraliku kaldenurgaga kruusa- ja liivateede taga. Kindlasti ei tasu uskuda ohtraid reisikirju, mis manavad ette stsenaariumeid surmateedest. Vaid liivakõrbesse ei tasu sattuda kitsa rehvimõõduga linnaautoga, sest seal on oht end korralikult sisse kaevata. Kõrbes tuleb Omaanis kindlasti käia, seega kõik rattad vedagu! Kõlagu kui reklaam, kuid soovitan osta kaasa Omaani teid ja just orgudesse viivaid ülima detailsusega kajastava kaardiraamatu „Oman Offroad” (http://www.askexplorer.com/). Pealinn Muscat Pealinna jaoks tasub varuda kaks päeva. Elamispaigana on pa-

42

rim valik vanalinnana käsitletav Mutrah’i linnaosa, kust pärinevad enamike reisijuhtide kaanefotod ning kus on enam vaadata kui moodsas Muscatis. Labürintlik turg, kaldapealne, kindlus, sultanipalee, kalaturg jpt olulised maamärgid asuvad just seal. Enamik piirkonnast on läbitav jalgsi, pikemaid vahemaid võib läbida taksoga. Ka taksode hinnad peaks olema sultani poolt kehtestatud, kuid mõistlik on reisi maksumus siiski eelnevalt selgeks rääkida. Vana ja uue Muscati vahel pole probleemi liiklemisel ka rendiautoga. Pealinna uuemad rajoonid on moodsad, kuid igavad. Ostlemisfanaatikud leiavad aga just sealt läänelikud kaubanduskeskused. Riigi suurim Qaboosi nime kandev hiiglaslik mošeekompleks asub samuti Muscati uuemas osas: selle mastaapsus üllatab. Üleriigiline vabaõhumuuseum Erinevalt naabritest Araabia Ühendemiraatides, kus moodne klaasarhitektuur domineerib, on Omaani valitsejad langetanud tarku otsuseid. Linnades on piirangud hoonete kõrgusele, arhitektuurile ning kasutatavatele ehitus-

Koolilapsed koduteel. Uudishimust peitmiseni.

materjalidele. Seetõttu on säilinud ühtlane ning ajaloolisele pärandile põhinev õhustik. Pealinnas Muscatis on hooned valged, sisemaal rohkem kollakat karva ning üle kolme korrusega hooneid kohtab vaid pealinna uusrajoonides. Sarnaselt on üleriigilises mõõtkavas talitatud riietusega. Piirkonnale omaste rõivaste kandmine on üldlevinud, eriti meeste hulgas. Üheltpoolt nõuab sultani käsk kanda valgeid hõlste ehk dishdashasid riigiasutustes ning kasutada koolivormina, kuid sarnane riietumine


Wadi Bani Khalidis saab ujuda, kuid aktsepteerige kohalikke tõekspidamisi.

Kaamera objektiiviklõps tekitas Muscati härraste mõttemängu selgelt segava katkestuse.

on valdav ka vabatahtlikult. Tünjad mütsid ehk kummad kuuluvad dishdashakandja tüüpvarustusse.

vahed on silmale lihtsalt vapustavad, ulatudes kuni kolme kilomeetrini. Kanjonimatk Wadi Ghuli oru ülaserval pakub mitmetunnise ning kogu ulatuses uskumatu avarusega vaateid. Ärge unustage vaid päikesekreemi ja vett ning kõik matka tarbeks kulunud 3 või 4 tundi ja voolav higi tasuvad hingematvate vaadete näol kuhjaga ära. Rada on suhteliselt lihtne, kulgedes kogu ulatuses sisuliselt samakõrgusjoonel ning on turvaline. Väikeste lastega sellele jalutuskäigule siiski minna ei tasu. Kogu päeva sisustava ning tuhandet kõrgusmeetrit nõudev tõus Jebel Shamsi tippu lisavad vaadetele veelgi suursugusust. Mäe põhjatipu 3009 meetri kõrgusel on hõivanud Omaani armee, seega tuleb matkajatel leppida madalama, vaid kolm meetrit alla kolme kilomeetri jääva lõunatipuga. Piirkonda tasub jääda paariks päeva ja ööks. Kämpingulaadseid, kuid kaasaegseid majutustingimusi pakuvad kaks asutust. Neisse on ööbimised soovitav broneerida varakult ette, kuna kohti on vähe ning Jebel Shams on üks Omaani turismimarsruutide meelispaiku. Ülerahvastusega probleeme siiski po-

Omaani vaimustav loodus Omaan on suurepärane paik ka kõige loodusega seotu harrastamiseks. Mägine maastik ning kiiresti vahelduvad pinnavormid on kaunid, tagades ka head võimalused erinevateks harrastusteks. Populaarsed on kaljuronimine ja matkamine. Viimane nii jalgsi kui rattaga. Pikematel rattamatkadel viibijaid hakkab silma palju. Omaanis on igameheõigus telkimisele ning inimtühjad piirkonnad nii rannikul kui mägedes loovad selleks suurepärased tingimused. Kui tuua välja Omaani loodusega seotud kohustuslikud vaatamisväärsused, on nendeks Ameerika Suurele Kanjonile samas kaalukategoorias Wadi Ghul, kogu Araabia poolsaare kõrgeim tipp Jebel Shams ning loendamatud kitsad orud ehk wadid. Ja muidugi kõrbed, mis kohati otse India ookeani randuvad. Jebel Shamsi, õigemini Al Hajari mäestik on loodussõprade poolt enimkülastatud piirkond Omaanis. Sealsed suhtelised kõrguste

le, sest ööbimispaiku napib ning autosõit ülesse mägedesse võtab alt orgudest üle tunni ning läbida tuleb ka paarkümmend kilomeetrit treppisõidetud haanjalikke kruusateid. Neliveo tunnetamine neil on nauditav. Samas, mingit probleemi ei ole teekond läbida ka esiveolise väikeautoga. Jõudes kõrgusele 2000 meetrit üle merepinna võtab vastu platoo, mille servalt saab jalgu kahekilomeetrisesse tühjusesse kõlgutada. Talvel soovitan kaasa võtta sooja pesu, mütsi ja tuulekindla jope. 30-kraadine kuumus päeval asendub loojangul miinuskraadide ja lõikava tuulega ning öömaju soojendav rösterisuurune puhur tegi vaid koledat häält. Läänelikest sõltuvustest Siinkohal on paslik pühendada paar rida alkoholile Omaanis. Igasugune avalik tarbimine on rangelt keelatud, poodides alkoholi ei müüda. Riiki sisenedes saab Muscati lennujaamas enne(!) tolli soetada soliidse valikuga kauplusest mistahes rüüpeid, kuid mitte enam, kui liiter inimese kohta. Edasistel päevadel võib leida kraadiga vedelikke vaid suuremate hotellide restoranidest. Valikust puu-

43


TO U RE ST 2 020

Omaani Suur Kanjon – kilomeeter vertikaalset tühjust.

dus silma järgi vaid setu handsa, muud margid ja liigid olid koleda hinna eest letialustes hiigelkülmikutes saadaval. Õlu on Euroopa päritolu, enamasti väga kanges väljalaskes. Koduperemehe nipinurk! Ostes supermarketist alkoholivaba õlut ning segades see vahekorras üks-ühele 9-kraadisega saab muide kaks pilsnerit, mida akna taga röökivate ja õhtupalvele kutsuvate imaanide kultuuriprogrammile taustaks rüübata. Omaanis ei ole mingeid piiranguid detsibellidele, kui teemaks on palved Allahile. Need ei häiri mind üldse, aga kui seda heli paiskavad välja kümned minaretid korraga, on see üks erispäraselt huvitav kuulamine. Eriti, kui lähim minarett on hotelliakna taga ning esimene ja möödapääsmatu tung Allahiga suhelda leiab aset umbes pool kuus hommikul. Jõudsimegi alkoholist Allahini, vabandust! Kindlasti tuleb rõhutada kangemate meelemürkidega seotud väga rangeid karistusi, seega tasub pulbrite pakkujatest kaarega mööda kõndida. Karistused narkootikumide omamise eest ei piirdu vaid kepihoopidega. Kõrb – Omaani pärisosa Loodusest kõneledes ei saa unustada kõrbekogemust. Vaid lü-

44

hikeste autosõitudega on alati võimalik lihtsal moel jõuda ehtsa liivakõrbeni, millise ulatus kaardil on võrreldav mõne maailmajao omaga. Sõitmiseks on soovitatav valida org, mida kasutavad kohalikud või kus paiknevad turismiga seotud ettevõtmised. Liivadüünidel rallimine jäägu kohalike asjatundjate pärusmaaks ning soovitan kord elus see üsna turistlikuna tunduv kogemus ära proovida. Seitsmeliitrise ürgvana Toyota Tundraga mööda 45-kraadiseid tõuse ja laskumisi 100 km/h kulgeda on korralik adrenaliinilaks. Ise roolikeerajana tasuks ehk rahulduda oru põhjades sissesõidetud radadel sõitmisega. Lülitage välja veojõukontroll ning laske rehvidest välja ülearune rõhk. Vältige sissekaevumist ning kui see ka juhtub, tagab üldkasutataval alal viibimine teadmise, et mõni kohalik teid peagi välja tõmbab. Senikaua võib vaadelda liival ülimas stoilisuses kulgevaid uhkeid metsikuid kaameleid. Ahjaa, valgusreostusest puutumata kõrbes ööbimine on müstiline. Kaunile päikeseloojangule järgnevat ja otsekui lagipähe puutuvat tähistaevast meie laiuskraadil ei taju. Samas, päikeseloojangute vastu Eesti põhjarannikul ei saa siiski mis-

ki. Ööbimisel kõrbes läheb taaskord vaja kaasavõetud sooja pesu. Lummavad, märatsevad orud Omaani lahutamatud osad on orud ehk wadid, kitsad mägedesse ja platoodesse lõikunud sälgud. Wadidega on seotud ka ohud. Platoodelt valguvad sademed peavad mahtuma ära kohati vaid paar meetrit laiadesse orgudesse, mis muudavad veemassid sügavateks ning voolu kiireloomuliseks. Kindlasti tasub hoiduda matkamast või sõitmast autoga wadidesse, kui on oht sajule. Isegi kümneid kilomeetreid eemal sadav äikesevihm võib tekitada muda- ja veemassiive, mis hukutavad igal aastal kümneid inimesi. Enamik kauneid orge paiknevad idarannikul, Suri ja Muscati vahel. Valige neist mõni, sõitke autoga nii kaugele kui saab ning kulutage paar tundi jalgsimatkale. Omaanlaste külad asuvad sageli orgudes ning seetõttu saab sedasi toimides hea ülevaate ka külaelust. Populaarseimad on Wadi Tiwi ning Wadi Bani Khalid. Pinnast hästi haaravad jalanõud jalga, vesi ning päikesekreem seljakotti ja paar-kolm tundi matka on nauding! Võtke kaasa ka ujumisriided: orus on hulgaliselt maalilisi ujumiskohti.


Üle 300 erineva puhkusepaketi Online-broneerimine

Parim kingitus – Hotelliveeb Üle 400 erineva puhkusepaketi Online-broneerimine Kui

Parimad hinnad kuni –58% Üle 300 erineva Parimad hinnad Vaata: www.hotelliveeb.ee soovid puhkusepaketi Online-broneerimine

üllatada oma lähedasi, sõpru või töökaaslasi Kui soovid erilise üllatada oma kingitusega, lähedasi, sõpru või töökaaslasi siis parim valik erilise on Hotelliveebi kingitusega, siis parim valik kinkekaart, on Hotelliveebi kinkekaart, sest puhkust sest puhkust tahavad ja tahavad ja vajavad kõik! vajavad kõik!

kuni –58% Vaata: www.hotelliveeb.ee

kingitus – Hotelliveebi kinkekaart! s –Parim Hotelliveebi kinkekaart!

d ma pru asi

a, alik ebi t, st a ik!

Miks hotelliveeb.ee? Ühes kohas Üle 100 Eesti hotelli 425 erinevat hotellipaketti

Parimad hinnad Kuni 58% soodsamad Puuduvad broneerimistasud

Lihtne broneerida Broneerimine reaalajas Paindlikud makseviisid

Miks hotelliveeb.ee?

www.hotelliveeb.ee tel 684 3330, 5697 0330 E–R kell 9–17


T OU R E S T 2 0 2 0

Omaani lihvitud lossid TEKST JA PILT: ERKI LOIGOM

A

jaloohuvilistel on Omaanis samuti tegevust ning vaatamist kuhjaga. Eriti uhked ollakse üle maa laiali pillutatud ohtrate losside ja kindluste üle. Need on kohati läbinud siinkirjutaja pilgule liigsteriilse renoveerimisprogrammi, nähes lõpptulemusena välja ülearu muinasjutulikud. Eriti väärikad lossid paiknevad Nizwas, Jibreenis ja Bahlas. Kehtib ütlus – olles näinud üht, oled näinud kõiki. Soovitan just Nizwa lossis läbida kogu programm ning seeläbi kursis olla Omaani valitsejate olemuse ja meetoditega kogu sultanaadis. Nizwasse tasuks sattuda reedesel ennelõunal, kui kohalikud peavad kesklinnas aastasadade pikkuste traditsioonidega pudulojuste turgu. Nizwa lähistel saab tutvuda ka kohaliku joogi- ja niisutusvee kanalite iidse lahendusega, millist kasutatakse üle maa tänapäevani. Oluline on jälgida turismiobjektide avamisaegu: pika lõunapausi tõttu jäävad enamikes neis huvilistele vaid loetud tunnid hommikul. See on kummastav, ent tuleb siiski 46

teada Omaani suhtelist kogenematust – riik avanes alles viis kümnendit tagasi ning aktiivselt ollakse end turismi sihtriigina kehtestamas paarkümmend aastat. Omaan omaanlastele? Omaani ühiskonda kummitavate probleemide kohta saab eesti keeles lugeda humoorikas võtmes sealsetel kruiisilaevadel töötanud eestlanna Meeli Lepiku reisiraamatust „Minu Omaan”. Lepiku kogemustest tasub tähele panna nn omaniseerimisega seotud seiku. Omaniseerimine on riigi poliitika, toomaks omaanlasi tagasi tööturule. Omaani kiire arengu toetamise taga on Hindustanist (Indiast ja Bangladeshist) pärit võõrtööjõud, kes moodustab Omaani elanikkonnast 2014. aasta andmetel 44%. Eelmise sajandi lõpust alanud protsessi eesmärk on suurendada sektor sektori haaval omaanlaste osakaalu. Sajaprotsendiliselt on omaniseeritud näiteks pangandus. Ehituses on lubatud ning ka saavutatud vaid 20% tase. Mida lihtsam töö, seda väiksem on omaanlaste osakaalu eesmärk. Protsess on olnud väga vaevaline, sest kohalike

palkamine on kulukas, tööviljakus aga madalam kui motiveeritumalt töötavate hindude oma. Omaanlased kohtlevad võõrtöölisi erinevalt. Kahjuks märkab turistki nende peale karjumist, kepiga nuhtlemist ning enamik Omaani ajakirjanduse pahupoolest armastab kajastada just võõrtöölistega seonduvat. Samas on Omaanis suurepärane võimalus saada osa ka hindude tavadest. Muscatis on mitmeid hindude, aga ka Indiast pärit kristlaste pühakodasid, kus toimuvad massirituaalid on külastajatele avatud ja väärt süvenemist. Jalad paljaks, meel vabaks ning kätega riisi, dhali ja karride kallale mitme miljoni jumala nimel! Omaan reisisihina on meeldiv segu arhailisusest ning modernsusest. Kaasaegsetest probleemidest ning iidsete aegade uhkusest. Omaanis ei ole turist liikuv rahakott, sest kohalike kõverate minimõõkade khanjaride kõrval vööl rippuv tengelpung on meie omast paksem. Omaan ei ole veel massiturismi sihtmärk ning see asjaolu tasuks meeldivalt ära kasutada, seejuures ise kohalikke kombeid ja väärikust arvestades.T OU R E S T 2 0 2 0

Balkan taldrikul: Albaania, Bulgaaria ja Moldova Söögi- ja joogikultuurireisil Balkanimaadesse saab reisisell nautida võrratuid kohalikke veine, suurepäraseid pirukaid, näha juustutegu ja mekkida kohalikke maiustusi. MARI-LIIS NÕLVAK WRIS REISIBÜROO TURUNDUSJUHT

On loomulik, et kohaliku laua küllust kiidetakse taevani pärast kõigi Vahemere-äärsete riikide külastust, milledest eriti suurejoonelised kiidusõnad saavad harjumuspäraselt Itaalia ja Kreeka, Lõuna-Prantsusmaa ning Hispaania. Ometi on ülihead ja maitsvat pakkuda ka paljudel teistel rahvastel, kes merest kas kaugemale või lihtsalt eri põhjustel teenimatult tähelepanuta jäänud. Seetõttu kutsun teid endaga koos piiluma põnevasse Balkanimaade kööki. Justnimelt piiluma, sest süvendatud ülevaateks ei jagu kahjuks käesolevas artiklis lihtsalt ruumi. Aga ehk annab see lühike kirjatükk just selle 48

viimase tõuke, et söögi- ja joogikultuurireis lõpuks jalge alla võtta. Albaania: lauda sõpru leidma Võiks arvata, et Albaania on oma loodusliku asendi tõttu ideaalne turismisihtkoht, kuid kahjuks jäi ülirikkaliku ajalooga mägine Lääne-Balkani riik pärast pikka kommunistlikku valitsusaega drastiliselt süvenenud halba majanduslikku olukorda kinni veel palju pikemaks ajaks kui ta naaberriigid. Ei ole saladus, et Albaaniaga seostati aastaid pigem negatiivseid fakte, nagu korruptsioon, ülihalvad teeolud ja tööpuudus, kui imeline mägine kivilinn Gjirokastër (mida peetakse riigi ilusaimaks), Langarica kan-

jon (mis on üks Euroopa suurejoonelisemaid) või rahvusroog Tavë Kosi (mis muide on ahjus küpsetatud lammas riisi ja jogurtiga). Aga õnneks on olukord muutunud ja oleks meilgi viimane aeg oma suhtumist muuta. Ning mis on parem abimees sõpruse sobitamisel, kui mitte istumine ühises söögilauas? Sest albaanlased on soojad ja vastutulelikud. Ja kuigi linnades ringi liikudes tasuks loomulikult oma taskutel ja ridikülidel silma peal hoida (samas, kus seda teha ei tuleks?), siis maapiirkondades kohtame harukordset külalislahkust. Häid söögikohti leidub aga nii tavernide kui restoranide kujul nii maal kui linnas. Albaania toidukunsti on mõjutanud aastatu-


Byrek ehk soolane filotaignapirukas.

handete jooksul kõik siinmail kanda kinnitanud sõbrad ja anastajad. Ühisosa leiab nii Itaalia, Kreeka kui ka Türgi köögiga. Tuntumaid sööke, mida kohapeal olles ilmtingimata proovida tuleb, on Byrek ehk soolane filotainapirukas, mille eri variatsioonid on levinud üle kogu maa. Juba mainitud lamba-riisi-jogurti pirukas Tavë Kosi on aga kohalik versioon kreeklaste moussakast. Kaçkavall on traditsiooniline lehma- ja lambapiimajuust, mida kohalikud pakuvad nii eraldi isutekitajana praetult kui värske salati komponendina. Suu saab magusaks kas baklava- või kohaliku desserdi, trilece-ampsuga. Ühe korraliku mitmekäigulise õhtusöögi eest heas restoranis tuleb välja

võimalust tutvuda tootmise detailidega farmituuridel. käia ca 10 euro väärtuses lekke, aga saab loomulikult veel soodsamalt, kui oma tarbimisvajadused üle vaadata. Kui albaanlased ise on suured kohvisõbrad, siis turiste meelitavad muidugi kohalikud veinitootjad. Soojad suved, mahedad talved ja mäed kaitseks – maa on kui loodud viinamarjaistanduste tarvis. Kohalik veinitootmine on lõpuks tõelise hoo sisse saanud, pärast 25 aastat tööd eesmärgi nimel. Tuntuimad tegijatest on Cobo farm Kesk-Albaanias ja Uka farm Põhja-Albaanias pealinna Tirana lähistel, kes pakuvad lisaks degusteerimisele ja kodusele söögile ka

Põige Bulgaariasse Jätame nüüd aga hüvasti mägise Albaania veinitootjatega ja hüppame teisele poole Balkani poolsaart, eestlastele märksa tuntumasse Musta mere äärsesse Bulgaariasse. 14. veebruaril tähistatakse rohkem kui 8000-aastase veinivalmistamise ajalooga Bulgaarias veinimeistrite päeva Trifon Zarezan. Veebruari alguses alustatakse viinamarjaistandustes traditsiooniliselt aasta esimeste töödega (näiteks liigsete väätide äralõikamisega) ja just Püha Trifoni nime kandval päeval on istandustesse oodatud ka õigeusu preestrid, et algavale veiniaastale õnnistust paluda. Osad, sugugi aga mitte kõik farmid ootavad külastajaid ka sel erilisel ajal. See-

49


T OU R E S T 2 0 2 0

ga, kel veebruarikuus Bulgaariasse asja, tasub tähtpäev kõrva taha panna ja põnevat sündmust väisata. Suurem osa turistidest suundub riiki aga siiski pigem kevadel ja suvel. Suveperioodi otselennud Eestist Musta mere ranniku kuurortidesse on aastaid olnud väga populaarsed. Siiski soovitaks soojalt ampsata all inclusive rannahotellipuhkuse kõrvalt aega ka sisemaale reisimiseks ning just kohalike koduste kõrtsude ehk mehana menüüga tutvumiseks. Kui Eestis kehtib tavapäraselt vanasõna, et „… ja õhtusöök anna vaenlasele“, siis Bulgaaria dieet on Vahemere maadele sarnaselt ristivastupidine. Hommikukohvi kõrvale pakutakse küll ohtralt värskeid keelt allaviivaid küpsetisi (banitsa) ja juustu (valge, fetasarnane sirene või kollane kõva kashkaval), aga lõunasöögi ajal turgutatakse end kerge snäkiga. Kõik ikka selleks, et õhtuseks sööminguks valmis olla. Nagu Albaaniaski, siis väga korraliku kolmekäigulise õhtusöögi heatasemelises mehanas leiate hinnaga ca 10 eurot. Enne pearoogi, näiteks kuuma lihahautist (kaarma), grillitud sealiha või kanakebabi (shishcheta) tasub proovida värskeid salateid nagu shopska või meie kartulisalatilaadne ruska. Desserdiks türgi maius lokum, baklava või kohalik halvaa. Suvisel hooajal võib siiski juhtuda, et rikkalikust salativalikust on õhtusöögiks juba küll ja küll. Või ehk äärmisel juhul tasuks kaaluda suviselt kerget tarator-suppi, mis, nagu nimigi ütleb, sisaldab hakitud vürtsikat kurki ja kohalikku head jogurtit. Võib-olla seljuhul säilib pisutki lootust, et Kuldsetelt Liivadelt puhkamast naastes kehakaal mitmekordistunud pole. Moldova: 4000 aastat veinitegu Lootuses kehakaalu kontrolli all hoida ei ole muidugi mõtet reisida ka kolmandasse Balkani-riiki

50

Moldovasse, mis eestlastele peamiselt tuntud kui odava märjukese maa. Aga ehk on hinna kõrval põnev teada veel ka seda, et Moldovas on faktiliselt teadaolevalt veini toodetud juba pea 4000 aastat ning lausa miljoneid aastaid vanadest kivististest on leitud kohalikku päritolu viinamarjalehti, mis tähendab, et sealsed sordid on iidsed. Kui pärast ajalootundi olete aga siiski heatasemelise ja soodsa veiniga üle pingutanud, on rahustav teada, et kohalikud on lausa välja mõelnud oma „peaparandussupi“, milleks on zeama. See koosneb kodusest kanapuljongist, mis maitsestatud peterselli, tilli, tüümiani, selleriga ning kuhu lisaks munanuudlitele ja mitmesugustele köögiviljadele on lisatud ka spetsiaalset toimeainet omavaid kääritatud nisu-klii- ja hapukapsamahla. Peaasjalikult õigeusklike moldovalaste paljud toidud on seotud aga just kristlike pühadega. Näiteks erilist kaheksakujulist küpsetist Sfințișori valmistatakse just 8. märtsil, mil õigeusu kirik tähistab 40 märtri päeva ja küpsetise kuju sümboliseerib lisaks numbrile kaheksa ka inimkeha ja seega märtrit. Kuna moldovalaste ajalugu on tihedalt põimitud rumeenlaste omaga, siis on kahe maa toidukunstis palju ühist. Näiteks nagu Mămăligă ehk maisipolentataoline traditsiooniline puder, millest vormitakse küpsise-pätsikesi. Kui pätsikeste valmistamine oli pikka aega vaid koduperenaiste pärusmaa, siis nüüd on neid võt-

Shopska ehk värske salat.

nud nõuks oma menüüs pakkuda ka kallimate hindadega kohalikud restoranid nii Moldovas kui Rumeenias. Karjakasvatusega sina peal oleva rahva toidumenüüsse kuulub aga palju erinevaid lihatoite lambast, seast ja veisest, mida serveeritakse küpsetatult, grillitult või aurutatult. Hinnad konti ei murra Sarnaselt Albaaniale ja Bulgaariale on ka Moldovas korraliku kolmekäigulise õhtusöögi hind heas söögikohas ca 10 eurot. Mis pole Eesti hindu arvestades just palju ja seega ei tasuks kohalikke töötajaid-teenindajaid unustada ning neid nende töö eest jootraha näol vääriliselt tänada. Need kolm riiki on siiski ainult väike osa kogu köögirikkustest, mida Balkanil pakkuda ning õnneks leidub aina rohkem sobivaid variante, kuidas Eestist kas päris otse või ainult ühe vahemaandumisega kohale jõuda, maismaatranspordist rääkimata.

Reisivõimaluste kohta uuri lähemalt Wris Reisibüroo messiboksist G4.


Foto: Ruudu Rahumaru


Krediidikonto Vaata lisaks: www.credit24.ee

Credit24 pakub krediiti Krediidikonto limiidi alusel. 1000 € laenamisel 12 kuuks, fikseeritud intressimääraga 24% aastas, on KKM 27,24% aastas, tagasimaksete summa 1135 € ja kogusumma 1135 €. Tutvu tingimustega credit24.ee ja pea nõu asjatundjaga numbril 614 3400.

Taustajõud, alati olemas.


Eksponendid messil Tourest 2020 Tourest ootab juba 29. korda külastajaid, kellele mõeldes eksponendid teevad parimaid pakkumisi ning tutvustavad turismivaldkonna uudiseid. Nimi Aafrikareisid: Safarid - Kilimanjaro - Sansibar ABC Reisid Ageeva Marina hotels Aiapärlid / Garden Pearls Air Baltic Corporation AS* Aitken Spence Travels Ajakeskus Wittenstein Ajakiri Paat ja Merendus Akka Hotels Alba Albamare Travel Agency Albion Reisid* Ali Bey Hotels&Resorts Allikukivi Veinimõis Alternatiivajaloomuuseum Thule Koda Altmõisa Külalistemaja Alūksne Local Municipality Alva Donna andMoments Seiklusreisid* Andre Juustufarm OÜ Andri-Peedo Talu Anhel Tours Anija Mõis Aqva Hotel & SPA Arel Plus OÜ Arensburg Boutique Hotel & Spa Arensburgi Meedla Koda Armas Arrival DMC Artocarpus OÜ Asia Beach Asien Paradisresor Astelpajuaed „ZELT“ Atla Mõisa kool / Mõisakeraamika Aura Keskus Aurinkomatkat Avasta Noarootsi Avinurme Puiduait Avista Travel Ayubowan Tours Baltic Travel Reisid Baltma Tours Ltd Barut Belarus National Tourism Agency Bella Resort Bernard Tours

Stend Riik K3 Eesti H1 Eesti K2 Venemaa B3 Eesti H2 Läti K5 Sri Lanka PE33 Eesti E1 Eesti H1 Türgi H1 Türgi A6 Eesti H4 Eesti H5 Türgi PE25 Eesti PE41 Eesti EM 14 Eesti H6 Läti J3 Türgi A5 Eesti EM 05 Eesti EM 14 Eesti J3 Eesti PE03 Eesti PE14 Eesti PE02 Eesti PE41 Eesti PE41 Eesti J3 Türgi D2 Gruusia EM 09 Eesti H1 Türgi K6 Rootsi C10 Läti PE16 Eesti PE30 Eesti E3 Eesti PE21 Eesti PE31 Eesti H1 Eesti K5 Sri Lanka H1 Eesti K2 Venemaa J3 Türgi I2 Valgevene J3 Türgi K5 Sri Lanka

Bewish Bonifatiuse Gild BT AGENCY OÜ Butterfly Vacations Cantervilla Loss Capsulehostel OÜ C-Lounge Clubs Travel Committee for Tourism of the Pskov Region Corendon Hotels Culture and Sports Administration of Dobele Municipality Cyprus Deputy Ministry of Tourism Dagen Haus puhkemajad Delikatess Food OÜ DeMoog Design House Department of Tourism and Resorts of Ajara Derhamn OÜ DFDS A/S Eesti filiaal* Diamond Hill Diamond Travel Discover Tunisia Eckerö Line* Eesti Aserbaidžaani Kultuurikeskus Eesti Jalgrattamuuseum Eesti Kunstimuuseum Eesti Maanteemuuseum Eesti Maaturism MTÜ Eesti Meremuuseum Eesti Piimandusmuuseum Eesti Põllumajandusmuuseum Eesti Rahva Muuseum Eesti Ringhäälingumuuseum Eesti Toidutee Eesti Turismifirmade Liit* Eesti Vabaõhumuuseum SA Eesti Veini Kamber Ekspress Meedia ELVA PUHKEPIIRKOND MTÜ Embassy of Japan Embassy of Tanzania / Tanzania Tourist Board ENIT- Agenzia Nazionale del Turismo Estlive Travel* ESTONIA Resort Hotel & Spa ja ESTONIA Medical Spa & Hotel Estravel Europe Villa Cortes

K6 Indoneesia PE38 Eesti F2 Eesti K5 Sri Lanka PE34 Eesti PE13-2 Eesti H1 Türgi H1 Eesti K1 Venemaa J3 Türgi C9 A17 PE39 EM 11 E1 I4 PE21 C4 H1 H1 H1 F3 A3 PE33 PE03 PE34 PE01 PE03 PE33 PE30 PE30 PE33 EM 14 A3 Kolu kõrts PE33 L2 PE37 H3 K3 I1 A11 PE26 H1, E3 H1

Läti Rootsi Eesti Eesti Eesti Gruusia Eesti Eesti Türgi Eesti Tuneesia Soome Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti Jaapan Rootsi Itaalia Eesti Eesti Eesti Hispaania

53


T OU R E S T 2 0 2 0

Explore The Wonders Fantaasia Reisid Fiesta reisid Fishing Village puhke- ja vabaajakeskus Fortest Reisid Fra Mare Thalasso SPA Fridahats Fuerteventura Tourist Board G Adventures Galeri Resort Garnet Grupp Gauja national park tourism association Germalo Reisid* Go Bus Go Hotel Shnelli Go Travel* goSaimaa Grand Hotel Viljandi Grill Lest ja Lammas Gulbene Municipal Agency „Gulbene Tourism and Cultural Heritage Centre” Gural Premier Hotels&Resorts H& TP Investment OÜ Haapsalu ja Läänemaa Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid SA Haapsalu Kuurort AS Hageri Muuseum Harju Ettevõtlus- ja Arenduskeskus Hestia Hotel Group Hiie Talu OÜ Hiiu Gourmet Hiiumaa Arenduskeskus Hiiumaa Köök ja Pagar Hiiumaa Muuseumid SA Hiiumaa Tarbijate Ühistu - Coop Hiiumaa Hiiumaa Turismiliit HikingEstonia Hindreku talu ja peomaja Hobbykarting OÜ Hoidised Riinalt Holiday Club Resorts Honorary Consulate of Guatemala in Estonia Hotel Jurmala SPA Hotel SPA Pegasa Pils & Resort complex Hotell Pesa Hotell Sõnajala Hõbekala köök Hõbekala külalistemaja, kohvik ja -köök Iberostar Hotels

K5 Sri Lanka G8, H1 Eesti G9, K6 Eesti PE25 Eesti H1 Eesti PE20 Eesti E1 Eesti H1 Hispaania E3 Kanada J3 Türgi E4 Eesti J5 Läti B1 Eesti E5 Eesti E5 Eesti E5 Eesti J4 Soome PE38 Eesti EM 14 Eesti

Ilu ja Tervisesalong Iluva Indigo Travel* Indonesian Embassy in Helsinki Intishar for Tourist Patches, Nile Cruises Jaapani kultuuriklubi Asashio MTÜ JAZ Hotels Jelgava Regional Tourism Centre Johan SPA Hotell Jūrmala City Council Jõeniidu OÜ Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus SA Jäneda Mõis Järva-Jaani kinomuuseum Järva-Jaani vanatehnika varjupaik Järva-Jaani vanatehnikamuuseumide keskus

PE39 G1, H1, J3 K6 D3 H3 H1 C10 PE24 C7 E1 PE32 PE05 PE33 PE33 PE33

54

C13 Läti I2 Türgi PE17 Eesti PE21 Eesti PE21 Eesti PE21 Eesti PE16 Eesti PE03 Eesti PE04 Eesti EM 07 Eesti EM 14 Eesti PE39 Eesti PE39, EM 14 Eesti PE39 Eesti PE39 Eesti PE39, EM 14 Eesti PE03 Eesti PE33 Eesti E4 Eesti EM 01 Eesti J4 Soome D7 Eesti C5 Läti C8 Läti PE34 Eesti PE39 Eesti EM 14 Eesti PE39 Eesti H1 Hispaania Eesti Eesti Indoneesia Sudaan Eesti Egiptus Läti Eesti Läti Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti

Järvakandi Klaasimuuseum Järvamaa Arenduskeskus SA Järvamaa muuseum Järveääre puhkekeskus Jääaja Keskus Kalda puhketalu Mangus Kalevipoja Koda Karja-Tooma talu astelpajutooted Karukoobas Puhkemaja Kassari puhkekeskus, Hotell Lõokese, Hotell Liilia, Vetsi Talli Puhkeküla, Lest ja Lammas Kassari Ratsamatkad Kassiopeia Hotels Kati Söögituba Katri Külalistemaja Kaya Hotels KIDE Hotel by Iso-Syöte Kodukant Läänemaa MTÜ Kodukohvik Tillu Kohviauto Kohvik Noot Kohvik Rannapaargu Kubija hotell-loodusspaa Kuremaa loss Kurortviesnica Daina A/S Kurzeme Tourism Association Kõpu tuletorni kohvik Käru muuseum Küla Villa Külalistemaja Viinaköök Küüslaugufestival La Grande LaheKala Lake River Lake Usma enjoy the best Lammasmäe Puhkekeskus Lanzarote Lastmin Latgale Tourism association Latvijas Vīnkopju un Vīndaru Biedrība Laukataguse Puhkeküla Liblikamaja Liivi Lahe Kalanduskogu MTÜ Limak Ljuna Tours* Long Beach Lonicera Lontova Seikluspark Loodus BioSpa Lõnga Liisu OÜ Lykia Lykia World Hotel Maheleib OÜ Maksu- ja Tolliamet Mamm & Frukt - Pärnu veinimaja Margit Kääramees Maria talu ja Jõuluvana Korstna talu Marintur Mati Saag FIE Meresuu SPA & Hotell, Grand Rose SPA Hotell, Tallinn Viimsi SPA & Atlantis H2O Aquapark Meretakso Meropi Hotel Mert

PE16 PE33 PE33 PE39 Lasteala PE39 PE32 PE39 PE39

Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti

PE39 Eesti PE39 Eesti J4 Soome PE39 Eesti PE39 Eesti J3 Türgi J4 Soome EM 14 Eesti EM 14 Eesti F5 Eesti EM 14 Eesti PE39 Eesti PE35 Eesti PE32 Eesti C11 Läti A13 Läti PE39 Eesti PE33 Eesti PE03 Eesti PE39 Eesti PE32 Eesti J3 Türgi PE06 Eesti H1 Türgi D5 Läti PE05 Eesti H1 Hispaania G7 Eesti C12 Läti C14 Läti PE16 Eesti PE25 Eesti EM 14 Eesti H1 Türgi H1, G2 Eesti H1 Türgi H1 Türgi PE05 Eesti PE30 Eesti PE05 Eesti H1 Türgi J3 Türgi EM 12 Eesti C2 Eesti PE22 Eesti PE39 Eesti PE25 Eesti K6 Indoneesia EM 10 Eesti PE10 Eesti PE13-2 Eesti H1 Kreeka G6 Türgi


Ministerio de Turismo de Cuba Moe mõis Monify AS Mooska Talu Mooste Mõis Mulgi Kultuuri Instituut Mulgimaa Väiketootjate Liit Multilingua Keelekeskus Murimäe Veinikelder Mustamäe SPA OÜ Männiku piimalambad OÜ Narva Muuseum SA Narva Victoria bastioni kasematid Nepal Environmental Treks & Expedition Pvt. Ltd. NGO Latvian Camping Association Nikal Travel OÜ* Nina Talu Puhkemaja Nopri Talumeierei Nordland Travel OÜ Novatours OÜ* Numa Hotels Nutitalu OÜ Oikumena Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu Olustvere mõis OsaBus Otaku MTÜ OTS Paasiku Koertemõis Paat ja Merendus Padise Klooster Padu Hotell Paide muusika- ja teatrimaja Paide teater Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseum Palanga tourism information centre Pandivere Paeriik Parvematkad Pauka puhkemajad Paulina Käsitööjäätis Peedu Puhkemaja Peipsimaa muuseum Peipsimaa Turism MTÜ Pernova Loodusmaja Persona Tour Phaselis Rose Pihla turismitalu Pilot Travel Pirita Marina Hotel & SPA Piusa koobaste külastuskeskus Podlaskie Voivodship Ponant Pootsi mõis Posti Hostel Preeriakoda - Indiaaniküla Prime Tour Profexpo OÜ Proto Avastustehas Pruuli puhketalu, parvesaun Sea Rock Purtse Pruulikoda OÜ Puulaiu Matkamaja Põhja-Eesti kohalik toit Põllumajandusamet Põltsamaa muuseum

J6 Kuuba PE05 Eesti C6 Läti EM 14 Eesti PE34 Eesti PE38 Eesti PE38 Eesti C3 Eesti EM 04 Eesti PE02 Eesti PE16 Eesti PE08 Eesti PE08 Eesti D4 Nepal D5 Läti A8 Eesti PE39 Eesti PE35 Eesti A2 Eesti H1 Eesti J3 Türgi PE17 Eesti H1, J3 Eesti PE03 Eesti PE38 Eesti A14 Läti H3 Eesti H1 Kreeka PE03 Eesti B4 Eesti PE03 Eesti PE39 Eesti PE33 Eesti PE33 Eesti PE32 Eesti A16 Leedu PE05 Eesti PE16 Eesti PE39 Eesti EM 08 Eesti PE39 Eesti PE32 Eesti PE31 Eesti PE22 Eesti G6 Läti H1 Türgi PE39 Eesti H1, F2 Eesti PE18 Eesti PE35 Eesti A15 Poola E3 Prantsusmaa PE25 Eesti PE39 Eesti PE16 Eesti H1, F2, J3 Eesti A1 Eesti PE03 Eesti PE39 Eesti EM 14 Eesti PE39 Eesti PE05 Eesti C2 Eesti PE32 Eesti

Põlvamaa Arenduskeskus SA Põlvamaa Turismiinfokeskus Pähkli Ürgtareke, Heltermaa käsitöömaja, Hiiu Ihuhooldus Pärnu Lahe Partnerluskogu MTÜ Pärnu Muuseum RAEK Sihtasutus Rail Baltic Rakvere Teater Rapla Kirikumuusika Festival Raplamaa Turism MTÜ Reisibüroo Travibest OÜ Reisiekspert* Reisijuht Helgi Põllo Reisiline Reisimaailm OÜ Reisisemu Rio Reisid Ristemäe talu Rixos Rixos Hotels Robinson Reisid Rohelise Jõemaa Koostöökogu MTÜ Romantiline Rannatee Roograhu sadam, külalistemaja ja restoran Roose OÜ Royal Caribbean International and Celebrity Cruises Ruhnu saar Räpina Loomemaja Saaremaa Spa Hotels Saaremaa Veski Saarte Koostöökogu MTÜ Sagadi Mõis Saku Villa Sakvoyage OÜ Salva Kindlustuse AS* Sandals Resorts International Sandberg Reisid* Seiklusfirma 360 Kraadi Seiklusmaa IDA/VIRU Sereno Reisid Seto Küük MTÜ Setomaa Setomaa Turism Seychelles Islands / Infopunkt Emeraude Travel OÜ Sharjah Tourism Board Sherwood Resorts Shiitake seente kasvatus „Trubenieki“ Sibulatee Side Royal Hotels Siidrikoda Sillaotsa Talumuuseum Silversea Sireli Hostel Sky Travel* Solar Caravan Park Soomaa Turism MTÜ ja Roheline Jõemaa MTÜ South Kalimantan Tour operator Spithami Puhkemajad Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskus Sri Lanka Tourism Promotion Bureau Startour Startour Startour

PE34 PE34

Eesti Eesti

PE39 Eesti EM 14 Eesti PE22 Eesti PE16 Eesti B4 Eesti PE05 Eesti PE16 Eesti PE16 Eesti G5 Eesti F1, H1 Eesti PE39 Eesti H1 Eesti B5 Eesti A11 Eesti H1, F2 Eesti EM 13 Eesti J3 Türgi H1 AÜE H1 Eesti PE23 Eesti PE25 Eesti PE39 Eesti PE39 Eesti E3 USA PE41 Eesti PE31 Eesti PE24 Eesti PE41 Eesti PE41 Eesti PE05 Eesti PE03 Eesti G6 Eesti B2 Eesti E3 Jamaika F4 Eesti PE29 Eesti PE09 Eesti H1 Eesti EM 14 Eesti PE35 Eesti EM 14 Eesti D1 Eesti H1 Venemaa J3 Türgi C10 Läti PE31 Eesti J3 Türgi EM 14 Eesti PE16 Eesti E3 Itaalia PE39 Eesti H1, A7 Eesti PE25 Eesti EM 14 Eesti K6 Indoneesia PE21 Eesti PE03 Eesti K5 Sri Lanka H1 Eesti J3 Eesti F2 Eesti

55


T OU R E S T 2 0 2 0

Sunrise Travel Sunway Holidays Susesi Suure-Jaani Muusikafestival Suure-Jaani Tervisekoda Swandor Hotels & Resorts Swedest Motel Group AS Šampanjabaar ja restoran KORK Taarka Tarõ Taastusravikeskus Viiking AS TaevaniMaani Meistrikoda Taevaskoja Puhkekeskus Tagurpidi Maja Tallink Grupp AS* Tallink Hotels Tallinna Legendid Tallinna Linnamuuseum Tallinna teletorn Tallinntour* Tammejuure Mahetalu Tamme aiandustalu Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet Tartu Linnamuuseum Tartu Mänguasjamuuseum ja Teatri Kodu Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed Tartu Ülikooli muuseum Tartumaa Turism SA Tbilitour LTD Tensi-Reisid AS* Tervis ravispaahotell Tervise Paradiis OÜ TEZ Tour OÜ* The Art Town Mänttä-Vilppula The Town of Pargas / Finnish Archipelago The Wave Resort Thule Koda Tiido-Tiiu talu maitsed Tiigi Majutus Tiit Reisid OÜ* Toila SPA Hotell ToolBox Consulting Ltd Tori Siidritalu Tourist Information Centre of Leningrad Region Travel Hit Travel One Travibest Treppoja Sahver Tribeca Hotel TT Baltics, SIA TT Hotels Tu Casa Gelidonya TUI TUI Magic Life Jacaranda Tuisuliiva puhkemaja Turan Hotels Turan Prince Tänava Talu Türi elamuspark Türi muuseum U.S. Embassy Tallinn Ulysse Tour UMA MEKK Vana-Võromaa toidumärk Union Travel Agency

56

H1 Eesti K5 Sri Lanka H1 Türgi PE38 Eesti PE38 Eesti J1 Türgi PE21 Eesti PE39 Eesti EM 14 Eesti PE19 Eesti PE16 Eesti PE34 Eesti PE30 Eesti E2 Eesti E2 Eesti PE07 Eesti PE03 Eesti PE03 Eesti A10 Eesti EM 14 Eesti EM 02 Eesti F6 Eesti PE30 Eesti PE30 Eesti PE30 Eesti PE30 Eesti PE30 Eesti D2 Gruusia A9 Eesti PE27 Eesti PE27 Eesti F2 Eesti J4 Soome J4 Soome H1 Bulgaaria PE24 Eesti EM 14 Eesti PE39 Eesti G9, PE39 Eesti PE12 Eesti J4 Soome EM 06 Eesti J2 Venemaa J3 Eesti J3 Eesti H1 Eesti EM 12 Eesti D2 Gruusia J3 Läti J3 Türgi H1 Türgi E3 Saksamaa J3 Türgi PE25 Eesti J3 Türgi H1 Türgi EM 14 Eesti PE33 Eesti PE33 Eesti D6 USA A12 Usbekistan PE35 Eesti A4, J3, H1, F2 Eesti

Murimäe Veinikelder Uue-Saaluse Veinitalu V Spaahotell ja Konverentsikeskus Wabariigi Purjelaevaühing Vaemla villavabrik ja suvekohvik, Hiiu Vill OÜ Vanaõue Puhkekeskus Wasa Resort Vector Nordic AB Veterinaar- ja Toiduamet Via Hanseatica Vihula Manor Lifestyle Vihula Mõis Viikingite küla Viking Line Eesti OÜ* Viljandi Linnavalitsus Viljandi Turismiinfokeskus Viljandimaa Arenduskeskus Villa Pillapalu Villamaa puhkeküla Viru Folk Viru Toit MTÜ Visit Pärnu Visit Saaremaa MTÜ Visit Tallinn Visit Turku Visit Virumaa MTÜ Voore Mõis Vormsi Kultuuriühing MTÜ Wris* Vudila Mängumaa Võru Lastefestival Võru maakond Võrumaa toiduvõrgustik Uma Mekk Võrumaa Turism Võrumaa Turismiinfokeskus Värska kuurortravikeskus Wyndham Hotels Ähtäri Zoo Ööbikoru Villa Ööbiku Ürditalu Xperia Grand Bali Hotel Tärniga ettevõtted on Eesti Turismifirmade Liidu liikmed*

EM 04 EM 14 PE28 PE40 PE39 PE38 PE22 A3 C2 PE30 EM 03, PE11 PE11 PE03 G3 PE38 PE38 PE38 PE03 PE39 PE05 EM 14 PE22 PE41 PE03 J4 PE05 PE03 PE21 G4, H1 PE32 PE35 PE35 EM 14 PE35 PE35 PE36 H1 J4 PE35 EM 14 J3

Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti Rootsi Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti Soome Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti Eesti AÜE Soome Eesti Eesti Türgi


Reisilaen Tutvu tingimustega cooppank.ee/reisilaen

Kuni 29.02.2020 sõlmitavale uuele lepingule kampaaniakoodi TOUREST20 sisestamisel on Sulle laenu ennetähtaegne tagastamine

TASUTA

Enne lepingu sõlmimist soovitame tutvuda finantsteenuse tingimustega ning vajadusel pidada nõu spetsialistiga. Reisilaenu krediidi kulukuse määr on 25,05% aastas järgmistel näidistingimustel: laenusumma 2000 €, lepinguperiood 24 kuud, tagasimaksete arv 24, fikseeritud intressimäär aastas 19,9% arvestatuna laenujäägilt, lepingutasu 40 €, igakuine haldustasu 1,5 €, igakuine osamakse 104,18 €, krediidi kogusumma 2538,17 € ja tagasimaksete summa 2498,17 €. Enne lepingu sõlmimist tutvuge finantsteenuse tingimustega ning vajadusel pidage nõu spetsialistiga. Reisilaenu pakub Coop Finants AS.


HALLIPLAAN

7.–9.02

PUHKA EESTIS! • Eesti maakonnad, spaad, turismiatraktsioonid • Puhka jalga!

PEAHALL • Reisikorraldajad ja -bürood, transpordiettevõtted, kindlustus, majutus, reisimise tugiteenused • „Global Village“ ala välisriikide esindajatele

„REISIKLUBI” • Eredad reisimuljed ja targad soovitused kogenud reisumeestelt

„REISI ABC” • Kogu tõde reisimisest

„ELAMUSED JA MAITSED” • Eesti Toidutee, ehedad Eesti toidupakkujad Söö kohapeal ja osta kaasa! • Kirev programm messi laval • Jääaja keskuse lasteala

Ole kursis messil toimuvaga: www.tourest.eu ja Tourest 2020 eksponentide asendiplaan seisuga 28.01.2020, lõplikus plaanis võib esineda muudatusi.


ESIMENE KAPSEL-TÜÜPI MAJUTUS BALTI RIIKIDES

Tere tulemast tulevikku! Kapsel-hostel on täiesti uus tase mugavast ja taskukohasest majutusest Eestis. Futuristliku disainiga, nutikate lahendusega ruumikas ja turvalises magamiskapslis võid mugavalt puhkuserežiimis hõljuda seni kui soovid, kas ainult mõned tunnid või jääda pikemaks puhkuseks. Broneeri kasvõi terve hostel (46 magamiskohta) oma seltskonna jaoks ja tule saa uusi elamusi!

Sinu majutuses sisaldub: • • • • • • • • • •

Ülimugav memofoam madrats ja kaks patja Pesemisvõimalus, sh käterätt ja sussid Kõrvaklapid privaatselt heli kuulamiseks Kõrvatropid rahuliku une tagamiseks Individuaalne õhuvahetussüsteem Turvaliselt lukustatav šeif Avar täisvarustuses köök Pesupesemise võimalus Valguskaabliga ülikiire internet Igas kapslis on lameekraan televiisor - Screencast võimalusega

AVAMISPAKKUMINE Ööbimine inimene / kapsel / öö 29€

Broneerimiseks e-poes www.capsulehostels.eu Terve hosteli broneering! 966€ / 46 kapslit / öö Gruppidele

kuni 24 inimest 24€ / kapsel / inimene /öö 24... 46 inimest 21€/ kapsel / inimene / öö

Lisaks on: Müügiautomaat külmade jookide, söögi ja snäkkidega. Kohviautomaat 16 erineva kuuma joogiga.

Broneerimiseks e-kiri info@capsulehostels.eu

Asume Tallinna kesklinnas Pärnu mnt 106

capsulehostels.eu capsulehostels #funincapsule

#kapselhostel

#capsuletallinn

Leia meid messiboksist

PE13-2/9


AASTANE REISIKINDLUSTUS

EUROOPA

80 €

v.a Türgi, Põhja-Küpros ja Egiptus

Tervisekindlustus 1 000 000 € Reisitõrke kindlustus 1000 € Pagasikindlustus 600 €

AASTANE REISIKINDLUSTUS

KOGU MAAILM

110 €

sh. USA, Austraalia, Türgi, Põhja-Küpros, Egiptus

Tervisekindlustus 1 000 000 € Reisitõrke kindlustus 2000 € Pagasikindlustus 800 €

Salva reisikindlustus

Nüüd ainsana Eestis tervisekindlustuse kindlustussumma

1 000 000 eurot!

REISIKINDLUSTUSE TAVAPOLIIS

-20%

Aastase reisikindlustuse pakettide hinnad kehtivad näidatud kindlustussummade ja piirkondade valikul. Võimalik valida juurde lisakaitsed. Pakkumised kehtivad 03-16.02.2020. Tutvu kampaaniatingimustega salva.ee ja konsulteeri asjatundjaga.

salva.ee