Page 1


YENİ ELEKTRONİK YAŞAM DERGİNİZ


Çok Mütevazi…

YAKINDA REKLAM REZERVASYON medyahk@gmail.com


İÇİNDEKİLER HABER YASEMİN YALÇIN EKRANLARA GERİ DÖNÜYOR BAŞARILI ŞOVMEN MEHMET ALİ ERBİL STAR TV İLE ANLAŞTI +1 ‘DE İSTİFA DEPREMİ

8

21<

>8

EKRANLARIN SEVİLEN DİZİSİ ÇALIKUŞU FİNAL KARARI ALDI UMUTSUZ EV KADINLARI FİNAL YAPIYOR

>9

>10

KUKLATİPLER SHOW TV’DE SHOW TV’DEN AĞLATAN DANS

>12

YASAK’IN SAATİ DEĞİŞTİ DOKSANLAR FİNAL YAPTI

>13

SİMGE FISTIKOĞLU GERİ DÖNÜYOR OSMAN SINAV’DAN YENİ DİZİ

>14

CUMHURİYET 90. MİLLİYET 64. YILINI KUTLADI

24

AYIN DİZİSİ PAŞA GÖNLÜM

3


İÇİNDEKİLER AYIN OYUNCUSU

36

26

SABAHLAR ONLARA EMANET

YASEMİN YALÇIN

AYIN YAZARI

+PLUS

28 44

FATİH ALTAYLI

TEST

29

BİR ZAMANLAR ÇOK İZLENİRDİ

30

ARAŞTIRMA MEDYANIN GÜCÜ

52

YAZI OSMAN KILIÇ KÜÇÜK AĞA’DAN SONRA KOMEDİ DİZİLERİ RAĞBET GÖRDÜ …

AVRUPA YAKASI

32

54

PORTRE

YAYIN AKIŞI PAZARTESİ’DEN PAZAR’A KANALLARDAN EN İYİ SEÇMELER

OKAN BAYÜLGEN

4


KÜNYE SAHİBİ

HATİCE KILIÇ

GENEL YAYIN YÖNETMENİ OSMAN KILIÇ

EDİTÖR

ALİ ÖZDEMİR

İLETİŞİM VE REKLAM REZERVASYON MEDYATABLET Dergisinde yayınlanan haberler ve yazılar kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Reklamların sorumluluğu ise reklam verene aittir.

medyahk@gmail.com twitter.com/medyatablet


BAŞ LAR KEN

HABERLER TAZE Bu sayımızın yayınlanması biraz gecikti. Bunun nedeni teknik bir sorunda değil. Dergimizin gecikmesinin nedeni reklamla alakalı bir sorundu. Gelelim haberlere, haberler son 1 – 2 haftanın haberleri yani haberler taptaze. Çok farklı haberlerde var. İşten ayrılmalar, yayından kaldırmalar kötü olsa da haber olduğu için yayınlamak zorundaydık. Medyatablet’in 8. Sayısından bu yana birçok dizi başladı, birçok dizide yayından kaldırıldı. +1 Televizyonunda Can Dündar, Mirgün Cabas ve birçok kişide işinden ayrıldı. Bu haberler gerçekten insanı üzüyor. Ayrıca birkaç aydır yayınlanan Karşı Gazetesi de maddi sıkıntılar yüzünden kapandı. Bu türden haberlerin dergimizin 10. Sayısında olmaması dileğiyle iyi okumalar.

ANNELER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN Medyatablet ailesi olarak tüm Annelerin, Anneler Gününü kutlar ve ailesiyle iyi vakitler geçirmesini dileriz. Ve dergimizin bu sayısını annelere armağan ediyoruz.


HABER

YASEMİN YALÇIN

EKRANLARA GERİ DÖNÜYOR Türkiye’nin en komik kadınlarından Yasemin Yalçın Mihrap Yerinde ile geri döndü. Dizide Mihrap ile eşinin maceraları anlatılıyor. Yapımcılığın Global Medya’nın yaptığı dizinin başrollerinde Yasemin Yalçın, Zafer Algöz ve Kadir Çöpdemir gibi usta isimler yer alıyor. Ayrıca dizinin senaryosunu ise Meriç Acemi, Nisan Hakan Özkan ve Emrah Süner yazıyor. Pazartesi sendromunuzu gidermeye aday Mihrap Yerinde her Pazartesi 20:00’de Show Tv ekranlarında izleyicisiyle buluşuyor.

KURTLAR YENİ YERİNİ BULDU 10 yıldan daha uzun bir süredir ekranlardaki başarısını koruyan dizi yine kanal değiştirdi. Hemen hemen her kanalda yayınlanan dizi şimdi de daha öncede yayınlandığı Kanal D ekranlarına geçti. Başrollerinde Necati Şaşmaz, Kenan Çoban, Erhan Ufak, Ayşe Çiğdem Batur gibi birçok ismin yer aldığı dizi daha öncede Show Tv , Kanal D, Star Tv, Tnt ve son olarak Atv’de yayınlanmıştı. Kurtlar Vadisi Pusu Eylül ayından itibaren Kanal D ekranlarında izleyicisiyle buluşacak. 8


HABER BAŞARILI ŞOVMEN MEHMET ALİ

ERBİL STAR TV İLE ANLAŞTI Ekranların en başarılı sunucularından Mehmet Ali Erbil Televizyona geri dönüyor. En son Tv8’de Aşka Gel adındaki programı sunan Erbil hemen hemen tüm kanallarda program yapmış nadir sunuculardan olma özelliğini de taşıyor. Başarılı şovmenin yeni adresi ise Star Tv oldu. Tanıtımları dönmeye başlayan programın içeriği ise sır gibi saklanıyor. Erbil Haziran ayından itibaren Star Tv’de programına start verecek.

SEVDALUK’TA FİNAL YAPIYOR Başrollerinde Erdal Özyağcılar ve Demet Akbağ gibi ünlü isimlerin yer aldığı dizi Sevdaluk final yapma kararı aldı. Yapımcılığını Bkm’nin yaptığı dizinin neden böyle bir kararı aldığı ise henüz belli değil. Çarşamba akşamları Show Tv’de ekrana gelen dizi 2 bölüm sonra final yapacak. 9


HABER

+1 TV’DE İSTİFA DEPREMİ Artı Bir Tv açıldığı günden beridir yapımlarıyla değil istifalarıyla konuşuluyor. Daha önce de Can Dündar ve birkaç kişi daha kanalla yollarını ayırmıştı. Fakat bu durum fazla sürmedi ve kanalın patronuyla uzlaşmaya varıldı. Buna göre kanalın %50’si maaşlara karşılık çalışanlara verilecekti. Ama durumun böyle olmadığı anlaşılınca Can Dündar, Mirgün Cabas, KorayCabas, Çalışkan ve birkaç isimve kanalla Can Dündar, Mirgün Koray Çalışkan birkaçyollarını ayırdı. Cankanalla Dündaryollarını ise Twitter Adresinden şu açıklamayı isim ayırdı. Can Dündar ise Twitter yaptı. Adresinden şu açıklamayı yaptı. “Artı 1’de fedakar, yetenekli bir kadroyla ve kısıtlı olanaklarla 6 ay “Artı 1’de fedakar, yetenekli bir kadroyla ve kısıtlı gerçeği Ne yazık kibirverilen sözler Bugün bitti. “Artı 1’desavunduk. fedakar, yetenekli kadroyla vetutulmadı. kısıtlı olanaklarla 6 ay gerçeği savunduk. Ne yazık ki Dayanışma 6içinde çalıştık;savunduk. aynı ruhla, birlikte olanaklarla ay gerçeği Ne yazık ayrıldık. ki verilenBir başka adreste verilen sözler tutulmadı. Bugün bitti. Dayanışma elbet yine buluşuruz. Omuz, moral, destek verenlere teşekkürler.” dedi. sözler tutulmadı. Bugün Dayanışma içinde içinde çalıştık; aynı ruhla,bitti. birlikte ayrıldık. Bir çalıştık;adreste aynı ruhla, birlikte ayrıldık. BirOmuz, başka adreste başka elbet yine buluşuruz. elbet yine buluşuruz. Omuz, moral, destek verenlere moral, destek verenlere teşekkürler.” dedi. teşekkürler.” dedi.

KUKLATİPLER SHOW TV’DE Trt Haber ekranlarında Kuklagiller adıyla ekrana gelen mizahi haber bülteni Show Tv ekranlarına geçti. Show Tv’ye geçmesiyle birlikte adı da değişen program Kuklatipler adıyla ekrana gelecek. Programın sloganı ise şöyle “Biz kimsenin kuklası değiliz”. Enkırmen kukla Ferruh Kalender’in sunacağı haber bülteni Kuklatipler hafta içi her gün Show Tv Ana Haber öncesi saat 18:15’te ekranlara gelecek.

10


19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA,

GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI

KUTLU OLSUN


HABER

SHOW TV’DEN “AĞLATAN DANS”

Yapımcılığını Joy Pr’ın yaptığı, yönetmen koltuğunda Hakan Kurşun’un oturduğu yepyeni bir dizi başlıyor. Ayrıca dizinin senaryosunu ise Murat Gürvardar Dizinin Murat Gürvardar yapıyor. Dizinin başrollerinde iseyapıyor. Öykü Çelik, Kıvanç başrollerinde ise Öykü Çelik, Kıvanç Kasabalı, Arsen Gürzap, Cem Kurtoğlu, Ümit Yesin ve Levent Tülek gibi Arsen genç Gürzap, Cem tanıdık simalar yer alıyor. DizideKasabalı, yakışıklı Çerkes Zoloy ile Kurtoğlu, güzeller Ümit Yesin ve Levent Tülek gibi tanıdık güzeli Begüm’ün aşk hikayesi anlatılacak. Yeni dizi Ağlatan Dans çok simalar yerbuluşacak. alıyor. Dizide yakışıklı Çerkes yakında Show Tv ekranlarında izleyicisiyle genç Zoloy ile güzeller güzeli Begüm’ün aşk hikayesi anlatılacak. Yeni dizi Ağlatan Dans çok yakında Show Tv ekranlarında izleyicisiyle buluşacak.

YASAK’IN SAATİ DEĞİŞTİ Yapımcılığını Tmc/ Erol Avcı’nın yaptığı, yönetmen koltuğunda ise ünlü yönetmen Kudret Sabancı’nın yer alıyor. Başlayalı daha birkaç bölüm olan dizinin saati değiştirildi. Ekran macerasına Cuma günleri 20:00’de başlayan dizi yine aynı günde yayınlanmasına rağmen saati 22:15’e alındı. Yasak’ın başrollerinde de Deniz Çakır, Fikret Kuşkan ve Burak Yamantürk gibi isimler yer alıyor. Dizinin önümüzdeki günlerde yayından kaldırılıp kaldırılmayacağı ise henüz belli değil. Yasak yeni saati 22:15’te her Cuma Atv’de izleyicisiyle buluşuyor. 12


HABER

DOKSANLAR FİNAL YAPTI Başrollerinde Deniz Oral, Renan Bilek, Açelya Akkoyun ve Arif Erkin Güzelbeyoğlu gibi birçok oyuncunun yer aldığı komedi dönem dizisi Doksanlar yayından kaldırıldı. Dizinin Yönetmen koltuğunda ise Mustafa Uğur Yağcıoğlu ve Müfit Can Saçıntı’nın yer alıyor. Senaryosunu dizinin yapımcılığını da yapan Birol Güven, Emre Kavuk ve Sinan Biçici’nin yazdığı dizinin başka bir kanala geçip geçmeyeceği ise henüz kesinleşmedi.

SİMGE FISTIKOĞLU GERİ DÖNÜYOR Simge Fıstıkoğlu bu kez tek başına değil yanında Davranış Bilimleri Uzmanı Aşkın Kapışmak, Deneyimli Gazeteci İpek Durkal ve Astrolog Hande Kazanova da yer alıyor. Programda magazinden yaşama her konuşulacak. şey konuşulacak. Programda ayrıca alanında uzmanşey konuklar ve özel Programda ayrıca isimlerde programa katılacak. Yapımcılığını C Yapım’ın üstlendiği Yeni alanında uzman konuklar Bir Gün Pazartesi’den Perşembe’ye her sabah Show Tv’de. ve özel isimlerde programa katılacak. Yapımcılığını C Yapım’ın üstlendiği Yeni Bir Gün Pazartesi’den Perşembe’ye her sabah Show Tv’de.

13


HABER

OSMAN SINAV’DAN YENİ DİZİ Yapımcılığını Sinegraf/ Osman Sınav’ın yaptığı yepyeni bir dizi başladı. Osman Sınav bu dizi için yaklaşık iki yıldır çalışıyor. Dizi Mustafa Kutlu’nun Zafer Yahut Hiç adlı eserinden uyarlama bir dizi olma özelliği taşıyor. Başrollerinde ise Ertan Saban, Ekin Türkmen, Gökçe Özyol, İpek Bağrıaçık, Murat Han gibi birçok isim yer alyor. Osman Sınav’ın bu yeni dizisi çok konuşulacağa benziyor. Yeni dizi Hatasız Kul Olmaz her Pazar 20:00’de Atv ekranlarında izleyicisiyle buluşuyor.

CUMHURİYET 90. MİLLİYET 64.

YILINI KUTLADI Yunus Nadi Abalıoğlu’nun kurduğu Cumhuriyet Gazetesi geçtiğimiz günlerde 90. Yılını kutladı. Kutlamalar gazete merkezinde ve Kent Kültür Merkezinde yapıldı. Bir diğer gazete ise Milliyet, Ali Naci Karacan’ın kurduğu Milliyet ise 64. Yılını kutladı. Medyatablet ailesi olarak her iki gazeteyi de kutlarız.

14


HERŞEY TABS’DE

YAKINDA

WEBTE/CEPTE/TABLETTE REKLAM REZERVASYON tabletsantral@gmail.com


BIRAKIN DÜŞSÜN DERGİYİ DİJİTAL OKUYUN

AĞAÇLARDAN YAPRAK DÜŞSÜN

DİJİTAL

YAYINCILIK


santraldunyasi@gmail.com


HABER

nt

YAKIN

REKLAM R

hkdijitalyay

18


tab

NDA

RVASYON

gmail.com


SİNEK KONMASIN DERGİYİ DİJİTAL OKUYUN

SİNEK SİZİ RAHATSIZ ETMESİN

DİJİTAL

YAYINCILIK


HABER

EKRANLARIN SEVİLEN DİZİSİ

ÇALIKUŞU FİNAL KARARI ALDI Yapımcılığını Muhteşem Yüzyıl dizisinin de yapımcılığını yapan Tims Productions’un üstlendiği Çalıkuşu dizisi final yapma kararı aldı. Yönetmen koltuğunda usta isimlerin yer aldığı dizinin başrollerinde ise Fahriye Evcen, Burak Özçivit, Mehmet Özgür ve birçok başarılı isim yer alıyor. Dizi en son yayın günü ve saatini de değiştirmişti.

UMUTSUZ EV KADINLARI

FİNAL YAPIYOR

Ekran serüvenine Kanal D’de başlayan Umutsuz Ev Kadınları final yapma kararı aldı. Yapımcılığını Medyapım’ın üstlendiği, Yönetmenliğini Merve Girgin’in yaptığı dizinin başrollerinde ise Songül Öden, Bennu Yıldırımlar, Evrim Solmaz, Özge Özder, Ceyda Düvenci, Serhat Tutumluer ve birçok isim yer alıyordu. 21


STOP DURUN YAPMAYIN DERGİYİ DİJİTAL OKUYUN AĞAÇLARI KORUYUN

DİJİTAL

YAYINCILIK


MEDYA HAYATTIR

YAKINDA IPHONE, IPAD VE ANDROİD’TE

REKLAM REZERVASYON medyatablet@gmail.com


AYIN

DİZİSİ

PAŞA GÖNLÜM 24


AYIN

DİZİSİ

PAŞA GÖNLÜM Dizide Türkan karakteri halasının yanında halasının yanında büyümüştür. Çalışarak ailesine destek veren Türkan huzursuzluklardan dolayı halasıyla aynı evde kalmaktan vazgeçer. Ve halasının evinden ayrılan Türkan İstanbul’a doğru yol alır. Ve İstanbul’da yolu 72 yaşındaki Paşa Dede ile kesişir. Paşa Dede ise İstanbul’da bir köşkte yaşamaktadır. Olaylar Paşa Dede’nin bulunduğu çevrede gelişir. Dizinin yapımcılığını D Yapım E. Ayşe Durmaz yapmaktadır. Yönetmenliğini ise Hamdi Alkan yapmaktadır. Dizinin senaristliğini ise Ekin Atalar yapmaktadır. Oyuncular Tarık Papuççuoğlu Kerem Atabeyoğlu Derya Alabora Sema Keçik İsmail Filiz Leyla Feray Can Nergis Hazar Motan Yalçın Seyhan Nilüfer Açıkalın Sezai Aktekin Paşa Gönlüm her Perşembe 20:00’de Kanal D’de.

25


AYIN

OYUNCUSU

YASEMİN

YALÇIN

26


AYIN

OYUNCUSU

Yasemin

Yalçın

Bu Ayın Oyuncusu Mihrap Yerinde dizisindeki Mihrap Karakterleriyle Yasemin Yalçın oluyor.

1959 yılında Malatya’da doğmuştur. Türkiye’nin nadir kadın komedyenlerindendir. Birçok film ve tiyatro’da yer alan Yalçın Televizyon’da da çeşitli kanallarda Yasemince adında komedi programı yapmıştır. Kızının şeker hastalığına yakalanmasıyla Tiyatro’ya ara vermiştir ve aradan sonra tekrar Tiyatro sahnelerine dönmüştür. 1991 yılında bir ödül töreninde En İyi Komedyen ödülünü almıştır. Eşi ise kendisi gibi Tiyatro oyuncusu olan İlyas İlbey’dir. Birçok dizide de rol alan Yasemin Yalçın şuanda ise Show Tv’de yayınlanan Mihrap Yerinde adlı dizide Mihrap karakterini canlandırmaktadır.

27


AYIN

YAZARI

FATİH ALTAYLI 1963 yılında Van’da dünyaya gelmiştir. Lise eğitimini Galatasaray Lisesinde tamamlamıştır. Gazeteciliğe ise Cumhuriyet Gazetesinde başlamıştır. Cumhuriyet Gazetesinin ardından ise Güneş Gazetesi’ne geçmiştir. Güneş Gazetesi’nin kapatılmasıyla ise Best Fm’i kurmuştur. 1995 yılında Best Fm’i satmıştır. Yine aynı yıl Kanal D’de Teke Tek adındaki haber programına başlamıştır. Hürriyet Gazetesinde de yazmaya başlayan Altaylı kısa süre sonra kanaldan ayrılmıştır. Kanal D’den sonra ise Show Tv’ye geçmiştir. Show Tv’de de çeşitli görevlerde bulunan Altaylı buradan da ayrılmıştır ve Kanal D’ye geri dönmüştür. Ve Radyo D’nin de genel koordinatörlüğünü yapmıştır. 2002 yılında ise Kanal D haber genel yayın yönetmenliği görevini üstlenmiştir. Kanal D ve Hürriyet’ten de ayrılan Altaylı Sabah Gazetesinde yazmaya, Atv’de ise Teke Tek programını yapmaya devam etmiştir. Sabah Gazetesinde ayrıca Genel Yayın Yönetmenliği de yapmıştır. TMSF’nin Sabah ve Atv’ye el koymasından sonra Ciner Grubunda çalışmaya devam etmiştir. Kanal 1’de Ana Haber Bültenini sunmuştur. 2009 yılında Habertürk Gazetesini kurmuştur ve Genel YayınGazetesini Yönetmenliğini yapmıştır. kurmuştur ve Genel Habertürk Gazetesi’nin Genel YayınYayın Yönetmenliğinden istifa etmiştir Yönetmenliğini yapmıştır. ve şuan sadece gazetede yazar olarak görev Gazetesi’nin almıştır. FatihGenel Altaylı Habertürk ayrıca Haydi Kızlar Okula, Sürekli Aydınlık İçin Bir Dakika Karanlık ve Yayın Yönetmenliğinden istifa Temiz İnternet kampanyalarının mimarlarındandır. etmiştir ve şuan sadece gazetede yazar olarak görev almıştır. Fatih Altaylı ayrıca Haydi Kızlar Okula, Sürekli Aydınlık İçin Bir Dakika Karanlık ve Temiz İnternet ve Temiz İnternet kampanyalarının kampanyalarının mimarlarındandır. mimarlarındandır.

28


TEST 1- Bir zamanların çok izlenen dizisi Süper Baba hangi kanalda yayınlanmıştır?

2- Aşağıdaki dizilerin hangisinin filmi çekilmiştir? a) İkinci Bahar b) Binbir Gece c) Yaprak Dökümü d) Asmalı Konak

a) Atv b) Show Tv c) Star Tv d) Kanal D

3- Show Tv’nin sevilen magazin programı Hey Canlı ilk olarak hangi kanalda yayınlanmıştır?

4- Çocuklar Duymasın dizisi aşağıdaki kanalların hangisinde yayınlanmamıştır?

a) Fox Tv b) Kanal 1 c) Atv d) Kanal D

a) Atv b) Fox Tv c) Kanal D d) Star Tv

5- Show Tv’de yayınlanmaya başlayan yeni komedi dizisi Mihrap Yerinde’nin yapım şirketi aşağıdakilerden hangisidir?

6- Geçtiğimiz günlerde 90. Yılını kutlayan gazete aşağıdakilerden hangisidir? a) Milliyet b) Hürriyet c) Sabah d) Cumhuriyet

a) MinT Yapım b) C Yapım c) Global Medya d) Ay Yapım

GEÇTİĞİMİZ SAYININ CEVAPLARI: 1-C I 2-B I 3-B I 4-C I 5-B I 6-B 29


BİR ZAMANLAR ÇOK İZLENİRDİ

AVRUPA YAKASI YAKASI YAKASI 30


BİR ZAMANLAR ÇOK İZLENİRDİ

AVRUPA YAKASI Yapımcılığını Sinan Çetin’in yaptığı, Senaryosunu dizide Aslı karakterini canlandıran Gülse Birsel’in yazdığı bir komedi dizisiydi. Başrollerinde Gazanfer Özcan ve Hümeyra gibi usta isimlerin yer aldığı bir diziydi. Yayınlandığı günlerde izleyenleri dertlerden, sıkıntılardan uzaklaştırırdı. Çarşamba günlerinin en çok izlenen yapımıydı. Dizideki birçok karakter gündelik yaşamımız içine bile girdi. En son aklınızda kalanlardan bazıları Dilber Hala ve Gaffur karakteridir. Billur Kaya canlandırdığı Dilber Hala karakterinin yanında birde Şahika adında bir karakteri de canlandırıyordu. Dizide Volkan karakterini canlandıran Ata Demirer diziye biraz ara verse de son sezonlarda tekrar geri dönmüştü. Dizi bu kadar çok sevilmesine rağmen 190. Bölümde final yapma kararı aldı. Dizinin Senaristi Gülse Birsel’de uzun bir aradan sonra Avrupa Yakası’nı tekrar yapması beklenirken şu sıralar nadir komedi dizilerinden olan Yalan Dünya dizisiyle karşımıza çıktı. Yalan Dünya dizisi Avrupa Yakası’nın yerini dolduramasa da yoğun gündem arasında tebessüm etmemizi sağlıyor. Ama biz yine de bekliyoruz Avrupa Yakası’nı…

31


PORT

RE

OKAN BAYÜLGEN


PORT

RE OKAN BAYÜLGEN 23 Mart 1964 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası Gazetecilik ve Hukuk eğitimi almış Ümit Bayülgen’dir. Annesi ise Ressam olan Ayla Görgün’dür. Ayrıca Bayülgen anne tarafından Elmalılı Hamdi Yazır’dır. Bayülgen eğitime ise İstanbul’daki Taş Mektep isimli yatılı okulda başlamıştır. Ardından ise Şişli 19 Mayıs İlkokulundan mezun olup Galatasaray Lisesinde öğrenimine devam etti. Okuldaki devamsızlık sorunundan dolayı annesi etti. Okuldaki onu Bodrum’a kendi yanına çağırdı ve devamsızlık burada Bodrum Lisesine kayıt oldu. sorunundan dolayı Oradanonu da Bodrum’a Şişli Lisesine geçiş yapan annesi Bayülgen bu okulda kendi yanına çağırdı eğitimini tamamladı. Lise eğitimi bittikten sonra ve burada Bodrum Fotoğrafçılık Lisesine kayıt eğitimi oldu. almak için Fransa’ya Oradan dagitti Şişlifakat üniversite’de hukuk okumaya başladı. Fikrini değiştiren Lisesine geçiş yapan Ekonomi okumaya başladı. Bayülgen bu okulda Ekonomi tamamladı. bölümünü de bir yıl okuyan eğitimini Bayülgen, Lise eğitimiTürkiye’ye bittikten geri döndü. Türkiye’de ise Mimar Sinan Üniversitesi sonra Fotoğrafçılık Devlet Konservatuarı’nda okumaya eğitimi almak için başladı. gitti fakat Fransa’ya üniversite’de hukuk okumaya başladı. Fikrini değiştiren Bayülgen Ekonomi okumaya başladı. Ekonomi bölümünü de bir yıl okuyan Bayülgen, Türkiye’ye 33


PORT

RE Kariyerine ise Tiyatro ile başladı. Aynı zamanda Tiyatro sektöründeki en genç yönetmen ünvanını aldı. Tiyatro kariyerinden sonra 1991 yılında Kent Fm program yapmaya başladı. Bayülgen’in Tiyatro kariyeri Askerlikten sonra yine devam etti ve Trabzon Devlet Tiyatrosuna tayini çıktı. Tiyatro’da rejisi kendine verilen bir oyun yayından kaldırılınca devlet tiyatrosundan istifa etti ve televizyon sektörüne ve daha önceden de tecrübesi olan Radyo sektörüne yöneldi. Televizyonda çalışmaya başladıktan sonra birkaç radyoda programlarda yaptı. Birçok televizyon ve radyo programı yapan Bayülgen şuan da ise Show Tv ve Habertürk Tv’de programlar yapmaktadır. Bayülgen’in ayrıca Hakan Bayülgen ile birlikte kurduğu Bayülgen&Bayülgen adında bir danışmanlık şirketi de bulunmaktadır. 34

Okan Bayülgen Şirin


PORT

RE

“İşini iyi yapan insanlar ne kurtarıcıdır, ne Mesihtir, ne heykeli dikilecek adamdır. Sadece işini iyi yapan bir adam.” Okan Bayülgen 35


+PLUS

SABAHLAR

ONLARA EMANET 36


+PLUS

SABAHLAR

ONLARA EMANET

Sabahlar televizyon izleyicisi için ayrı bir kuşaktır. Kimi kanal dizi tekrarlarını verse de hemen hemen her kanalda sabah haberleri var ve bunların ayrı bir izleyicisi var. Sabah haberlerinin ardından ise kadın programlarının olduğu bir kuşak yani kadın kuşağı başlıyor. Daha çok kadınlara yönelik olan sabah kuşağı izleyenler açısından en sakin kuşak olma özelliğini de taşıyor. Sakinliği hareketsizliğinden değil izleyici azlığından kaynaklanıyor. Anlayacağınız sabah kuşağı başka bizde bu farklı kuşakta yayınlanan programlardan size bir özet hazırlamaya çalıştık.

ÇALAR SAAT/ FOX TV Akşam gazetesinin eski genel yayın yönetmeni olan İsmail Küçükkaya sanki yıllardır haber sunuyormuşçasına başarılı bir sunuculuk performansı gösteriyor. Kaliteli ve içten sunumuyla haberlere yorumunu da katıyor. Ayrıca özel haberleriyle sabah haberlerine bir fark katıyor. Çalar Saat hafta içi her gün 06:45’te Fox Tv’de sevenleriyle buluşuyor.

37


+PLUS

GÜNAYDIN/ KANAL D Ekran serüvenine Fox Tv’de sabah haberleri sunarak başlayan İrfan Değirmenci izleyenlere haber verme heyecanıyla etkiliyor. En sevilen haber sunucuları arasında yer alan Değirmenci her sabah habersiz bırakmıyor. İrfan Değirmenci ile Günaydın hafta içi her sabah 06:45’te Kanal D’de sevenleriyle buluşuyor.

BUGÜN/ STAR TV Bundan önce Tv8’de Erken Baskı adında bir haber programı sunan Seda Akgül Star Tv’de ise Bugün adınsa sabah haberleri programı sunuyor. Akgül içten ve samimi sunumuyla izleyenleri kendine hayran bırakıyor. Bugün hafta içi her gün 06:45’te Star Tv’de ekranlara geliyor.

38


DİĞER GAZETELERDEN DAHA FARKLI BİR GAZETE OKUMAK İSTER MİSİNİZ?

gazetegraf GÜNLÜK DİJİTAL GAZETE


+PLUS

YENİ BİR GÜN/ SHOW TV Yepyeni bir program başladı. Programda haberden astrolojiye her şey mevcut bulunuyor. Programın moderatörlüğünü başarılı spiker Simge Fıstıkoğlu yapıyor. Aşkın Kapışmak ise ilişkileri anlatıyor. Hande Kazanova ise astroloji yorumlarıyla programa renk katıyor. Programda ayrıca deneyimli gazeteci İpek Durkal’da yer alıyor. Yeni Bir Gün Pazartesi’den Perşembe’ye 08:30’da Show Tv’de.

KAHVALTI HABERLERİ/ ATV Sunucuları zaman zaman değişse de Atv’nin ender programlarındandır. Kahvaltı Haberlerinin bir diğer özelliği de Atv’nin en eski programı olması program yaklaşık 19 yıldır devam ediyor. Hafta içi her sabah 07:00’de ekran gelen programın sunuculuğunu ise Salih Nayman yapıyor.

40


+PLUS

HER ŞEY DAHİL/ SHOW TV Sabahların en eğlenceli programı ünvanı onlarda bulunuyor. Alişan ve Çağla Şikel Altuğ’un sunduğu programa birçok ünlü isimde konuk oluyor. Sabahlara eğlenceli bir renk katan program hafta içi her gün 10:00’da Show Tv’de ekranlara geliyor.

MÜGE ANLI İLE TATLI SERT/ ATV Sabahlarda eğlenceden ziyade kayıpların bulunduğu ve cinayetlerin çözüldüğü bir programda var. Müge Anlı’nın sunduğu Tatlı Sert programda bu sorunları işlemesi bakımından büyük bir boşluğu da dolduruyor. Müge Anlı’nın sunumuyla Tatlı Ser Hafta içi her sabah 10:00’da Atv’de izleyicisiyle buluşuyor.

41


+PLUS

DOKTORUM/ KANAL D Yepyeni kadrosuyla Doktorum dopdolu içeriğiyle ekranlara geliyor. İzleyenlere sağlığı sevdiren program Prof. Dr. Murat Gürsoy ve Ceyda Düvenci’nin sunumuyla ekranlara geliyor. Yediden yetmişe her yaştan insanı ekrana toplayan Doktorum sabahlara sağlık katmaya devam ediyor. Doktorum hafta içi her sabah 09:00’da Kanal D ekranlarında sağlık severlerle buluşuyor.

MELEK/ STAR TV Başarılı tiyatrocu Melek Baykal bu başarısını Televizyonda d sürdürmeye devam ediyor. Star Tv’de her sabah ekrana gelen programda ünlü konuklar davet ediliyor ve hanımlar için çeşitli tariflere yer veriliyor. Melek Baykal’ın sunumuyla Melek hafta içi her gün 10:00’da Star Tv’de izleyenleriyle buluşuyor.

42


SIKILMADAN OKUYACAĞINIZ BİR GAZETE OLSUN İSTER MİSİNİZ?

gazetegraf GÜNLÜK DİJİTAL GAZETE


ARAŞTIRMA

MEDYANIN

GÜCÜ 44


ARAŞTIRMA

MEDYANIN GÜCÜ Medyanın gücü yalnızca klasik medya organlarıyla sınırlı değildir, sosyal medyada klasik medya kadar güçlü hatta son zamanlarda daha da güçlüdür. Sosyal medyanın son zamanlarda bu kadar güçlü olmasının nedeni kimine göre yararlı olan kimine göre de zararlı olan icraatlarıdır. Bazıları 21. Yüzyılın en büyük ayaklanması olarak nitelendirilen Arap Baharı olaylarını bile sosyal medyaya bağlar ve bu yüksek oranda doğru bir tespit bile sayılabilir. Sosyal medya farklı kişiliklerin oluşmasına zemin hazırlasa da ünlü kavramının ulaşılmaz olduğu kanısını kırmıştır. Artık hemen hemen her sanatçının twitter hesabı vardır ve bu hesap herkese açıktır. Klasik medya ise sosyal medya kadar bağımsız değildir ve bir bakıma bağımsız olmasına da imkan yoktur. Nedeni ise açıktır. Bir ürün satmayan ve giderlerini reklam gelirleriyle karşıladığı sürece de maddi açıdan bağımsız kalmayacaktır. Kendini sattıran gazeteler bile bu durumla karşı karşıyadır.

45


ARAŞTIRMA

hesap herkese açıktır. Klasik medya ise sosyal medya kadar bağımsız değildir ve bir bakıma bağımsız olmasına da imkan yoktur. Nedeni ise açıktır. Bir ürün satmayan ve giderlerini reklam gelirleriyle karşıladığı sürece de maddi açıdan bağımsız kalmayacaktır. Kendini sattıran gazeteler bile bu durumla karşı karşıyadır. Habertürk Gazetesi eski genel yayın yönetmeni Fatih Altaylı’nın dediği bir söz bu duruma en büyük örnektir; “Siz gazeteleri 2,5 TL’ye alacaksanız ben bir banka müdürü kadar maaş almaya ve reklam almamaya razıyım.”

Çoğuna göre reklam paraları uçuk derecede çok gelse de aslında çoğu medya organı kendini bile geçindiremez. İşte çoğu medya organı da gücünü reklam verenden alır.

46


GAZETE OKURKEN OYUN OYNAMAK İSTER MİSİNİZ?

gazetegraf GÜNLÜK DİJİTAL GAZETE


ARAŞTIRMA

Çoğuna göre reklam paraları uçuk derecede çok gelse de aslında çoğu medya organı kendini bile geçindiremez. İşte çoğu medya organı da gücünü reklam verenden alır. Bizi asosyal yapanda medyadır. Eski arkadaşlıklar bir efsane olarak anılır. Eski aile ortamı yine medya sayesinde televizyondan vay be denilerek izlenir. Eskilere özlem artar ama vaktide geçirmek için birebirdir medya kimse soru sormaz kimseden haberiniz olmaz haberler sadece izledikleriniz, dinledikleriniz ve okuduklarınızla sınırlıdır. Dışarıda ne var, acaba neler oluyor diyemezsiniz çünkü okuduğunuz, dinlediğiniz ve izlediğiniz haberler tatmin eder sizi arka planını merak bile etmezsiniz. Çünkü her kişinin ideolojisine, yaşam tarzına uygun kimliğe bürüdüğü bir medya mecrası vardır.

48


ARAŞTIRMA

İKİ BÜYÜK MEDYANIN GÜCÜ Televizyon’un Gücü Televizyon evimize ilk girdiğinde şeytan icadı denilerek benimsenmemişti şimdi ise vazgeçilmezimiz konumunda. Televizyonun gücü medyadaki en büyük güçtür. En nefret ettiğiniz insanı bile size sevdirebilir. Tam tersini yani en sevdiğiniz insanı bile size nefret ettirebilir. Yani veziri rezil rezili de vezir yapabilir. Ücretsiz olmasından dolayı herkes tarafından etkin bir şekilde kullanılır. Medya sektörü içerisinde en büyük probaganda gücü televizyondadır. Haberler gazeteye göre hızlı sosyal medyaya göre yavaş gelir. Bu haberlerin doğruluğu manidardır. Her televizyon her habere kendi yorumunu kadar kimi zaman tarafsızca kimi zamansa çıkarları gözeterek haberler yayınlanır. Bir diğer durumsa televizyonun haberlerinin gazeteye göre kalıcı olmamasıdır buda televizyonun aleyhine bir durum teşkil eder.

49


ARAŞTIRMA

gözeterek haberler yayınlanır. Bir diğer durumsa televizyonun haberlerinin gazeteye göre kalıcı olmamasıdır buda televizyonun aleyhine bir durum teşkil eder. Gazetenin gücü Gazete bir zamanlar kimilerine göre darbe yapmış hatta iktidarları değiştirmiş bir güçtür. Gazete diğer mecralar gibi gündemi direkt değişen bir mecra değildir. Bundan dolayı da etkinliği haber açısından hem televizyona hem de sosyal medyaya göre daha güçlüdür. Diğer medya mecralarına göre dezavantajı ise yavaş olmasıdır. Şuan fazla etkin bir güç olmasa da bir zamanların efsane gücüydü gazeteler. Hayatımızı da etkiler medya bu olağan dışı gücüyle ne giymemizi ne dinlememizi hatta ne yememizi bile gösterir.

50


EN UYGUN FİYATLARLA BU GAZETEYE REKLAM VERMEK İSTER MİSİNİZ?

gazetegraf GÜNLÜK DİJİTAL GAZETE


YAZI

OSMAN KILIÇ KILIÇ KÜÇÜK AĞA’DAN SONRA KOMEDİ DİZİLERİ RAĞBET GÖRDÜ Yapımcılığını Erler Film’in yaptığı dizi Küçük Ağa kısa sürede seyircinin beğenisini kazanmaya başladı. Erler Film’in daha öncede beğeniyle izlenilen dizilerine kıyasla şirketin yeni dizisi Küçük Ağa daha kaliteli oluşuyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Küçük Ağa, büyük sermayeler harcanan rakibi Kurt Seyit ve Şura dizisinin mekan değiştirmesine bile neden oldu. Kurt Seyit ve Şura son bölümleri İstanbul’da çekmeye başladı. Küçük Ağa dizisinin izlenmesinin bir numaralı nedeni ise dizide Öyle Bir Geçer Zaman Ki dizisinin Küçük Osman’ı …..’nın oynaması olmuştur. Bir diğer etkende çocukların tatilde olduğu dönemde yayına girmesi etkili olmuştur. Dizinin bu başarısı bu tarz dizilerin rağbet görmesine de olanak sağladı. Şu aralar Analı Oğullu adında bir dizi başladı show tv ekranlarında. Bu dizide komedi ağırlıklı bir dizi ve ilk adım Analı oğullu dizisinin peşinden birçok dizi daha geleceğe benziyor.

52


YAZI

KANAL D OLMUŞ D YAPIM

Doğan Yayın Holding’in televizyon kanalı Kanal D ve yine gruba bağlı olan D Production’dan bahsediyorum. Kanalın hemen hemen bütün dizilerini D Production üstleniyor. Üstelik bu diziler büyük başarılarda yakalıyor ama bu durum yapım şirketlerini büyük oranda etkiliyor. Şimdi kanalın Prime Time’da yayınladığı dizilere ve yapım şirketlerine bakalım. Salı – Küçük Ağa (Erler Film) Çarşamba – Ankara’nın Dikmeni (Tükenmez Kalem) Perşembe – Paşa Gönlüm (D Production) Cuma – Yalan Dünya (D Production) Cumartesi – Arka Sokaklar (Erler Film) Pazar – Güneşi Beklerken (D Production) Yukarıda da gördüğünüz gibi kanalın Prime Time’da yayınlanan 6 dizisi var ve 3’ünü yani %50’sini (D Production) yapıyor. Masraflar aynı tutuyor aslında ama kanal d’nin bu tutumu yapım şirketlerinin iyi diziler yapamaması mı? Yoksa bu bilerek yaptığı bir şey mi?

53


YAYIN AKIŞI

PAZARTESİ

GÜNLERİ

KARADAYI 20:00 ATV

HEY CANLI 23:15 SHOW TV

MİHRAP YERİNDE 20:00 SHOW TV 54


YAYIN AKIŞI

SALI

GÜNLERİ

KÜÇÜK AĞA 20:00 KANAL D

KAÇAK 20:00 ATV

CNL PARA 23:15 KANAL D

ANALI OĞULLU 20:00 SHOW TV 55


YAYIN AKIŞI

ÇARŞAMBA

KARA PARA AŞK 20:00 ATV

GÜNLERİ

TAKİP 23:00 KANAL D

B. KONUŞALIM 23:30 KT

SEVDALUK 20:00 SHOW TV

ANKARANIN DİKMENİ 20:00 KANAL D

GENÇ BAKIŞ 00:30 KANAL D 56


YAYIN AKIŞI

PERŞEMBE

GÜNLERİ ÇALIKUŞU 20:00 KANALD

PAŞA GÖNLÜM 20:00 KANAL D

KURTLAR VADİSİ PUSU 20:00 ATV

DOSTA DOĞRU 23:30 ATV

ARKADAŞIM HOŞGELDİN 22:30 KANAL D 57


YAYIN AKIŞI

CUMA

GÜNLERİ

BEYAZ SHW 23:15 KANAL D YALAN DÜNYA 20:00 KANAL D

MAKİNA KAFA23:15 SHOW

YASAK 20:00 ATV 58


YAYIN AKIŞI

CUMARTESİ

GÜNLERİ

BUGÜNÜN SARAYLISI 20:00 ATV

FATİH HARBİYE 19:45 SHOW TV

ÇALIKUŞU 23:00 KANAL D

ARKA SOKAKLAR 20:00 KANAL D 59


YAYIN AKIŞI

PAZAR

GÜNLERİ

GÜNEŞİ BEKLERKEN 20:00 KANAL D

HATASIZ KUL OLMAZ 20:00 ATV

K.O. 22:30 SHOW

GALİP DERVİŞ 23:00 KANAL D 60


40.000 TL’YE MARKET LİRAYA SAHİBİ SİZDE OLMAK HEPSİNDEN İSTER MİSİNİZ? MARKETİNİZİ BİRİ OLUN BİZ KURALIM ÜRÜNLERİNİZİ BİZ VERELİM


SİZDE HEPSİNDEN HEPSİNDEN BİRİ OLUN HEPSİNDEN BİRİ OLUN BİRİ OLUN Başvuru Adresi hepsimarket@gmail.com

Medyatablet 9. sayı  
Medyatablet 9. sayı  

MEDYATABLET Dergisi 9. sayı

Advertisement