Page 1

Instrukcja obsługi strony internetowej

Autor poradnika: Maciej Białek Korekta i Merytoryka Redakcja Naczelna


MEDIA I MŁODZIEŻ

Ma się zmienić  !

Spis treści 1.

Logowanie: ..................................................................................................... 2

2.

Dodawanie wpisów: ......................................................................................... 3

A.

Zdjęcia: ...................................................................................................... 3

B.

Poszukiwania zdjęcia: ................................................................................... 4

C.

Przygotowanie zdjęcia: ................................................................................. 4

D.

Wrzucanie zdjęcia na serwer: ......................................................................... 4

E.

Tworzenie wpisu: ......................................................................................... 6

F.

Przypisanie zdjęć: ........................................................................................ 6

G.

Redagowanie wpisu: ..................................................................................... 7

H.

Publikacja: .................................................................................................. 7

I. Dodawanie wpisu do pokazu slajdów: (nie wiem, czy u wszystkich będzie taka opcja) ............................................................................................................... 8 3.

Zakończenie: .................................................................................................. 8

MEDIAiMLODZIEZ.PL 10.05.2013

1


MEDIA I MŁODZIEŻ

Ma się zmienić  !

Instrukcja obsługi 1. Logowanie:   

Wchodzimy na www.mediaimlodziez.pl Przewijamy na dół strony Klikamy :

Wpisujemy swój login i hasło, następnie klikamy „Zaloguj się”:

MEDIAiMLODZIEZ.PL 10.05.2013

2


MEDIA I MŁODZIEŻ 

Ma się zmienić  Jeśli login i hasło są poprawne, to powinien ukazać się kokpit podobny !do tego:

Brawo! Jesteś zalogowany (a)! 

2. Dodawanie wpisów: A. Zdjęcia: 

Żeby wpis ładnie prezentował się na stronie głównej musi mieć swoje zdjęcie, czyli ikonę wpisu. Tak jak tu: (zdjęcia w środku wpisu również są mile widziane  )

MEDIAiMLODZIEZ.PL 10.05.2013

3


MEDIA I MŁODZIEŻ B. Poszukiwania zdjęcia: 

 

Ma się zmienić  !

Zdjęcia możemy znaleźć praktycznie wszędzie, ale najlepiej żeby było ono własne (bądź znajomego), lecz nie każdy ma duszę fotografa. Mniej artystycznym redaktorom pozostaje, zatem Internet. Jeśli znajdziemy zdjęcie i jego autor na stronie, na której się ono znajduje nie zabronił jego kopiowania możemy je wykorzystać. Przy poszukiwaniach pomocna jak zwykle okaże się wyszukiwarka Google Grafika i inne strony, z których chyba wszyscy wiedzą jak pobrać zdjęcie (tak? :P ). Ja mogę polecić wam dodatkowo dużo lepszą moim zdaniem, (jeśli chodzi, o jakość) bazę zdjęć: Więc jeśli jeszcze nie masz zdjęcia / zdjęć wejdź na: http://www.flickr.com/ Nie wszystkie zdjęcia z tej strony można jednak pobrać, niektóre są zastrzeżone przez autorów, więc zdjęć z opisem: all rights reserved

nie pobieramy.

Najkorzystniejsza jest dla nas licencja Creative Commons na mocy, której wybrane zdjęcie możemy swobodnie kopiować umieszczając pod nim link do oryginału, lub dane jego autora. (PS. Jest tu jakiś prawnik lub osoba, która mogłaby wypowiedzieć się na ten temat?) :D

C. Przygotowanie zdjęcia: 

Nasz serwer nie jest niestety bez ograniczeń, więc nie możemy przesadzać z rozmiarami zdjęcia. Ikona wpisu musi być pozioma, a pozostałe zdjęcia, jak kto lubi. Zdjęcia najlepiej jest proporcjonalnie zmniejszyć do około 640 dłuższego wymiaru, czyli po zmniejszeniu poziome powinno mieć wymiary ok. 640x430 (pikseli - nie centymetrów rzecz jasna  ). Zmniejszyć zdjęcie można nawet w programie Paint, ale ja polecam prosty program: Microsoft Office Picture Manager, który zainstalowany jest na dysku każdego posiadacza pakietu MS Office (jest też dużo innych, wystarczy poszukać). Starajcie się, by zdjęcia „ważyły” ok. 300-400 KB (nie więcej niż 0,5 MB!)

D. Wrzucanie zdjęcia na serwer:  

Wracamy do naszego kokpitu. Klikamy: Media > Dodaj nowe. Przeciągamy nasze zdjęcie na pole lub wybieramy je ręcznie:

MEDIAiMLODZIEZ.PL 10.05.2013

4


MEDIA I MŁODZIEŻ

Ma się zmienić  !

 

Możemy dodać w ten sposób kilka zdjęć. Następnie klikamy przy każdym z nich opcję Edit:

Wpisujemy dane zdjęcia: Etykietę (źródło zdjęcia, gdy z Internetu, lub dane autora, gdy własne). Klikamy Zaktualizuj.(opcjonalnie możemy wpisać też krótki

opis w Alternative Text) 

Gdy przetworzymy wszystkie zdjęcia możemy przejść do wpisu.

MEDIAiMLODZIEZ.PL 10.05.2013

5


MEDIA I MŁODZIEŻ

Ma się zmienić  !

E. Tworzenie wpisu: 

Klikamy: Wpisy > Dodaj nowy. Wprowadzamy tytuł wpisu. Wybieramy jego kategorie (może być kilka). I poniżej kategorii wpisujemy TAGI (hasła i słowa kluczowe), które są zawarte we wpisie.

F. Przypisanie zdjęć:     

Na początku umieszczamy zdjęcie, które będzie ikoną wpisu Klikamy „Dodaj medium” W zakładce „Set Featured Image” wybieramy nasze zdjęcie i klikamy „Ustaw ikonę wpisu” Po raz drugi klikamy „Dodaj medium”. W zakładce „Insert Media” wybieramy to samo zdjęcie, co wcześniej, ale w” ATTACHMENT DISPLAY SETTINGS”. W „Link to” zmieniamy na „Custom URL” i poniżej wklejamy znów link do oryginału zdjęcia. (Jeśli zdjęcie nie jest z Internetu to nie zmieniamy tej opcji)

MEDIAiMLODZIEZ.PL 10.05.2013

6


MEDIA I MŁODZIEŻ

Ma się zmienić  !

Klikamy „Insert into post”. Kolejne zdjęcia też wrzucamy z zakładki „Insert Media”

G. Redagowanie wpisu: 

 

Redagowanie jest dość proste, prawie wszystkie opcje z okna edytora są znajome m.in. z programu Word oraz Writer. Te bardziej rozbudowane omówimy za jakiś czas. Czyli redagujemy nasz wpis. Można użyć nagłówków, tabel, kolorów. (W przyszłości na pewno rozbudujemy możliwości edytora) Przed opublikowaniem możemy zobaczyć jak prezentuje się wpis klikając „Podejrzyj”

H. Publikacja: 

Klikamy po prostu „Opublikuj” , ot tyle :D

MEDIAiMLODZIEZ.PL 10.05.2013

7


MEDIA I MŁODZIEŻ

Ma się zmienić  !

I. Dodawanie wpisu do pokazu slajdów: (nie wiem, czy u wszystkich będzie taka opcja)      

Nasz wpis musimy niestety ręcznie dodać do pokazu slajdów na stronie głównej. By zrobić musimy znać ID, – czyli numer naszego wpisu. Klikamy w kokpicie: Wpisy > Wszystkie wpisy. Przy dodanym wpisie w wierszu przed tytułem jest właśnie to ID – do zapisania lub zapamiętania. Przechodzimy do ustawień pokazu slajdów. Klikamy w kokpicie: Wygląd > Pokaz slajdów. Rozwijamy opcję „Opcje pokazu slajdów” klikając na nazwie. W pokazie slajdów znajduje się 5 ostatnich wpisów. Stare trzeba, więc zastąpić nowymi. Proponuję, by nie było bałaganu, żeby najnowszy wpis był dodawany na pozycję numer jeden. Więc jeśli chcesz dodać własny, to ostatni z pozycji #5 usuwasz. Na pozycję #5 kopiujesz numer z #4. Na #4 z #3, analogiczne dalej. Aż do #1, gdzie wstawiasz ID swojego wpisu i klikasz zapisz  Wiem, że jest to dość nudne, ale musimy się z tym przenoszeniem pomęczyć. Portal będzie się rozwijał, tak samo jak my, więc może niedługo pomyślimy nad tym, by działo się to automatycznie.

3. Zakończenie: - Dodatkowe informacje: 1. Poradnik ten ma jedynie charakter poglądowy, w przyszłości sporo rzeczy na pewno się zmieni, więc musicie działać intuicyjnie  2. Dużo rzeczy odkryjecie pewnie sami, opisałem tylko najważniejsze elementy. 3. O poważniejszych zmianach zostaniecie na pewno poinformowani. 4. Nie wiem, czy dodawanie wpisu do pokazu slajdów będzie działało u „Redaktorów”, bo jest to w pewnym sensie ingerencja w motyw strony, więc być może Wordpress pozwoli to robić tylko „administratorom” lub „moderatorom”. Jak to mówią – wyjdzie w praniu, więc gdyby tak było, to na bieżąco administratorzy się podzielą tym obowiązkiem. 5. Poradnik pisałem „na szybko”, więc jest w nim na pewno wiele błędów (językowe, interpunkcyjne – nieważne) nie miejcie mi ich za złe, ale chciałem to skończyć dziś, bo mam inne plany na jutro ;) 6. Dodałem „Przykładowy wpis”. Będzie on dostępny przez kilka dni, możecie go edytować, „bawić się” i sprawdzić, na jakiej zasadzie wszystko działa. Próbujcie, testujcie, dodawajcie i usuwajcie (nie wpisy Piotra rzecz jasna ^^ ) póki strona nie ma dużej liczby odsłon, bo potem nie będziemy mogli sobie pozwolić na takie „Przykładowe wpisy” . 7. Czasami może nie dodać się za pierwszym razem ikona wpisu. Trzeba wtedy edytować post i po prawej, pod kategoriami jest opcja dodania ikony wpisu. 8. Jeśli masz z czymś problem, chcesz spytać o coś, to pisz do mnie lub do Piotra. Facebook, mail (maciejbialek@interia.pl , piotr.trabski@gmail.com ). 9. Teraz tak patrzę, że raz zwracam się do Ciebie (czytelnika) na „ty” innym razem na „wy”, ale przyznaję się, że leniwy jestem i nie chce mi się poprawiać tego wszystkiego.

MEDIAiMLODZIEZ.PL 10.05.2013

8


MEDIA I MŁODZIEŻ

Ma się zmienić  !

Pozdrowienia dla ekipy MiM’a !

Autor poradnika: Maciej Białek Korekta i Merytoryka Redakcja Naczelna

MEDIAiMLODZIEZ.PL 10.05.2013

9

Mim poradnik obsługi strony internetowej  
Advertisement