Page 1

Praha | No. 442

Ä?t 6. 12. - st 19. 12. 201 2

METROPOLIS

V KINECH OD 6. PROSINCE Anna Karenina inzerce Metropolis.indd 1

31.10.2012 16:36:50


Cesta k Amorfě

The Road to Amorpha

30. 11. 2012 – 3. 3. 2013 Salmovský palác Hradčanské náměstí 2, Praha 1 www.ngprague.cz www.cestakamorfe.cz

Mediální partneři / Media partners:

Partneři / Partners:

Spolupráce / Cooperation:

Hlavní mediální partneři / Major media partners:

Technologický partner / Technological partner:

Design: hmsdesign.cz

Mecenáš výstavy / Patron of exhibition:


Metropolis 442/Praha Rok se pomalu chýlí ke konci a kdekdo přemýšlí, komu a čím udělat radost. A co tak pozvat své blízké na některou z kulturních událostí, o nichž se zmiňujeme na našich stránkách? Z těch filmových to bude především premiéra originálně pojaté adaptace klasického ruského románu. Zajímavé zážitky slibují i dvě nekonvenční filmové projekce na Nové scéně a v Lucerně. Milovníky umění upozorňujeme především na unikátní výstavu, mapující cestu Františka Kupky k abstraktní malbě, a na poslední příležitost nahlédnout spolu s britskými výtvarníky za zrcadlo reality. Fanoušci starého dobrého britského hiphopu si jistě nenechají ujít pražský koncert The Herbaliser, k němuž se váže naše interview. Na závěr připomínáme, že obdarovat lze nejen své blízké, ale i lidi hodně vzdálené, ale o to potřebnější, a to prostřednictvím projektu Skutečný dárek. Přejeme všem krásný advent!

Olga Erhartová M E i nterv i e w

M E music

str. 6

M E ART

str. 2 0

str. 3 1

The Herbaliser rozhovor s Ollie Teebou

M E c i ty

Jóhann Jóhannsson & Hildur Gudnadóttir Delikátní hudební nálady z Islandu

str. 9

Letos bude pod stromečkem koza projekt Skutečný dárek

New Year‘s Eve 2012 SaSaZu Ballet Edition

22

29 Cesta k amorfě Unikátní výstava o zrodu abstraktního umění

Hlídací pes korupce 10 Transparency International-Česká republika

24 Velkej mejdan v Rock Café Zakázaný ovoce - Život se tě neptá tour

30 Druhá strana reality Beyond Reality. British Painting Today

Scionin kulturní zápisník co stojí zato na klubové scéně

Dialog výtvarného umění a fotografie v Moravské galerii

Soutěže

M E film

M E d i va d l o

str. 1 2

31

str. 2 5

M E KNIHY

str. 3 2

Jan Seghers Partitura smrti

M E events

Láska je špatná, ano? Anna Karenina bez ruského přízvuku Premiéry Silvestrovský cirkus v Lucerně Terryho ponožky Filmová galanterie

16 18

Politický kabaret aneb Seber si to hovno Dveře aneb Pane, vy jste náhoda! 26 M is for... 27 Nekonvenčně na Nové scéně ND

str. 3 4

ME KONTAKT > email: info@metropolislive.cz telefon: +420 542 422 300

3


IN T ERV IE W

4


M E i nterv i e w

The Herbaliser Po více než 18 letech své hudební cesty jsou The Herbaliser čím dál větší, silnější a lepší. Britští průkopníci naživo hraného hiphopu, funku a soulu v prosinci opět vystoupí v Praze.

P

amatuji si svůj první pražský koncert The Herbaliser někdy v půlce 90. let, kdy na mne zapůsobili doslova jako zjevení. Zvuk jejich produkce, který jsem znal pouze z vinylů, propojoval soul a jazzy hiphop s triphopem v pro mě velmi revoluční a nevídané konstelaci. Naživo s kapelou to pak mělo ještě něco navíc, co mi tehdy definovalo zvuk pro celý label Ninja Tune, jehož vlajkovou lodí tehdy byli. Od té doby už uplynulo hodně let a Herbaliser dnes už mají vlastní vydavatelství. Ústřední duo projektu i celá kapela jsou ale stále IN v tom, co se děje v muzice a hlavně jejich vlastní produkce neztrácí jiskru ani originalitu. Letos v říjnu vydali nové album jménem „There Were Seven“, které představí v Čechách už 12. prosince v pražském Lucerna Music Baru. Nemohli jsme proto propást příležitost k exkluzivnímu rozhovoru s jedním ze dvou zakladatelů tohoto projektu – Ollie Teebou!

The Herbaliser jsou na cestě už osmnáct let. Pociťujete stále stejné nadšení z cestování a koncertů? (smích) Well… Nahrávali jsme a koncertovali po světě 18 let, ale nejsme celou tu dobu „na cestě“. Myslím, že by to bylo už trochu moc. Moc rád ale naskočím s celou kapelou znovu do autobusu a vyrazím na turné. Zvláště když strávíš celý rok ve studiu děláním alba, tak ti to cestování začne chybět. A hlavně dostat zpětnou vazbu od publika je pro nás zcela zásadní.

text: Admirál Kolíbal Vaše hudba byla a asi stále je pro mnoho lidí i v Čechách jedinečná a ovlivnila tu i mnoho dalších muzikantů. Jaké jsou vaše vzpomínky na koncerty v ČR? (smích) Mám hodně konkrétní vzpomínku na jeden koncert v Praze. Ten večírek byl dost rozjetý a my jsme vypili hooodně absinthu. Byla to skvělá show, ale najednou během vystoupení se náš perkusista rozhodl, že si

Tato deska je návratem k tvrdšímu a temnějšímu zvuku starých nahrávek Herbaliser. Chtěli jsme do toho dostat také víc drsnější psychedelické vibe a myslím si také, že je to i o něco více rockové než obvykle. sundá všechno oblečení. Přelezl své nástroje, dral se k mikrofonu a křičel „I want to f..k you all!“ Přestože jsme byli nakonec fakt na hadry, tak to byl velký zážitek a my se do Prahy vždycky rádi vracíme.

Část vašich hudebních kořenů je v hiphopu. Co říkáte na aktuální rapovou scénu, posloucháte novinky nebo už preferujete jiné žánry? Vždycky jsme poslouchali všechno možné, nové i staré vykopávky. I v hiphopu se stále zajímám o nové věci, ale často na mne zapůsobí spíš undergroundové a indie projekty, které stále mají skutečnou esenci hiphopu. Muzika v mainstreamu už vlastně ani nezní jako hiphop, spíš to je otřesný electro-pop. Co bylo vlastně důvodem k vašemu odchodu od Ninja Tune, kde jste léta vydávali? To bylo v době, kdy jsme udělali album „Same as it Never Was“ a Ninja Tune to moc nebavilo. Opravdu jsme tehdy potřebovali mít jistotu, že máme vydavatelství, které to, co kreativně vytváříme, baví. Potřebuješ cítit podporu a ta tam prostě nebyla. Kdo se pro naše dílo naopak neuvěřitelně nadchl, bylo vydavatelství K7, které nám dalo skvělou nabídku. Přesto nám pak časem začalo chybět, že už nejsme součástí rodinné atmosféry, kterou jsme měli u Ninjas, a tak jsme opustili i K7 a založili vlastní vydavatelství. Jak dnes vnímáte tento krok k vlastnímu nezávislému labelu? Zeptej se nás znova za půl roku, jen čas to ukáže! Znamená to jistě mnohem více práce. Navíc je dost stresující dělat rozhodnutí, jak propagovat náš produkt a kolik kde investovat v tomto velmi přechodovém období hudebního průmyslu.

5


IN T ERV IE W

The Herbaliser je britská jazz-hiphopová skupina, která vznikla začátkem 90. let. Její jádro tvoří od počátku dvojice Ollie Teeba a Jake Wherry. Skupinu doplňuje Easy Access Orchestra Ralph Lamb a Andy Ross. Poprvé mají Herbaliser také stálou zpěvačku - Jessicu Darling. Na nahrávkách skupiny vystupuje řada hostů.

Jak byste popsal vaše nové album? Co vás k němu inspirovalo? Tato deska je návratem k tvrdšímu a temnějšímu zvuku starých nahrávek Herbaliser. Chtěli jsme do toho dostat také více drsnější psychedelické vibe a myslím si také, že je to i malinko více rockové než obvykle.

6

Kdo na této desce hostuje u mikrofonu? Na albu jsme spolupracovali s kanadským Ghettosocks a na mnoha písničkách s jeho nejrůznějšími spolupracovníky. Je to neuvěřitelně nadaný MC, kterého jsem potkal před pár lety na cestě do Halifaxu v Novém Skotsku. Právě on přitáhl do pár songů, které jsme nahrávali, i Muneshina nebo Timbuktu. Ztělesňuje ten humor, který máme u raperů rádi. Na desce je i písnička „The Lost Boy“, kde zpívá Hannah Clive. Je to stará Jakeova kamarádka ze střední, s kterou jsme už dlouho chtěli něco udělat, jen jsme potřebovali najít písničku, která by jí sedla. Když se pak naše nahrávání blížilo k závěru, potřebovali jsme ještě MC z Británie, aby dotáhl pár věcí. Dozvěděli jsme se od jednoho kamaráda, který je filmař, že natáčel pár věcí

s klukem, co si říká George the Poet. Je to neuvěřitelný talent, který právě teď začíná v Británii dost bodovat. Myslíme si, že bude mít masový úspěch. Vezmete někoho z nich i na evropské turné? Pojede s námi Ghettosocks, který už vystoupil na koncertech v Londýně a Bristolu a skutečně pozvedl celou show o pár metrů výš. Skvěle to umí s publikem. Výborně! Na co se tedy má Praha připravit? Více mutha-fuckin Herbaliser!!!

The Herbaliser Lucerna Music Bar | 12.12. / 20h http://theherbaliser.tumblr.com www.musicbar.cz


7


CITY

Letos bude pod stromečkem koza C

hudoba a s ní spojené problémy rozvojového světa ročně zabijí více lidí než přírodní katastrofy a války dohromady. To se navíc odehrává na okraji mediálního zájmu. Společnost Člověk v tísni proto založila sbírku Skutečná pomoc, z jejíhož výtěžku se budují zdroje pitné vody, stavějí školy a nemocnice a podporují drobní rolníci.Nákupem darovacího certifikátu v e-shopu Skutečný dárek přispějete na sbírku Skutečná pomoc.

Cílem projektu Skutečný dárek je pomoci praktickým dárkem a přispět k větší soběstačnosti obyvatel, dostupnějšímu vzdělání, dostupnější a nezávadné pitné vodě či kvalitnější zdravotní péči.

8

Kráva, slepice nebo stromy. I takové mohou být vánoční dárky, kterými lze zároveň pomáhat v nejchudších oblastech Afriky a Asie. Skutečný dárek je charitativní e-shop  společnosti Člověk v tísni, prostřednictvím kterého lze koupit dárkový certifikát, jímž přispějete do sbírky na nákup konkrétního daru pro potřebné. Dárkovým certifikátem můžete věnovat třeba oslíka s povozem bratrovi, šicí stroj sestře, či bezpečný porod mamince. Skutečným dárkem tedy můžete překvapit, pobavit, potěšit, ale především pomoci. Cílem projektu Skutečný dárek je pomoci praktickým dárkem a přispět k větší soběstačnosti obyvatel, dostupnějšímu vzdělání,

dostupnější a nezávadné pitné vodě či kvalitnější zdravotní péči. Projekt probíhá již třetím rokem. Člověk v tísni v loňském roce koupil pro obyvatele z nejchudších zemí světa ze sbírky 212 koz, 396 ovcí, 59 krav, 2763 kuřat, 250 000 sazenic stromů, 40 oslíků s povozem, vybavení do několika škol, materiál na stavbu studní a prostředky na záchranu života stovek žen při porodu. V současné době daruje organizace dalších 2000 koz v Etiopii.

red www.skutecnydarek.cz


Předprodej 2013 začíná!

MOTO GP od 1190

MS Superbike od 290

JEN DO

15. 1.

KUP ONLINE NA www.automotodrombrno.cz/vstupenky


T

ransparency International - Česká republika (TIC) je nevládní neziskovou organizací, jejímž posláním je mapovat stav korupce v ČR a svou činností aktivně přispívat k jejímu omezování. TIC se zaměřuje především na prosazování systémových změn v oblasti veřejné správy a legislativy, ale také v soukromém sektoru.

To, že korupce již aktivně zasahuje i do našich každodenních životů, nejlépe ukazuje kauza pražského dopravního podniku (DPP). Dopad dlouhodobého tunelování peněz mohou Pražané poznat na kvalitě poskytovaných služeb hromadné dopravy. Zásadní podíl na odhalování těchto praktik má Transparency International ČR, která dlouhodobě monitorovala DPP, aktivně se podílela na analýze jeho smluv a hledala další klíčové vazby a trasy peněz. Na základě těchto zjištění spolupracovník TI, advokát Václav Láska, podal trestní oznámení.

Kr

Hlídací pes korupce

m el ec Ky pr Pa o s n en tro sk v é Ru y zy ně Pa nk rá c

CITY NEWS / SOUTEŽE

Konečná, vystupovat!

V posledním roce se TI zabývala mimo jiné děním v agentuře CzechInvest, lidmi z okolí ministra dopravy Pavla Dobeše nebo podivnými IT zakázkami Lesů ČR. Dobře podané trestní oznámení a široké povědomí o kauze například vedlo k odvolání Miroslava Elfmarka z funkce ředitele Struktuálních fondů Ministerstva průmyslu a obchodu či k rezignaci bývalého starosty Prahy 5, Milana Jančíka. Ve Strukturálních fondech se tak ušetřilo zhruba 100 miliónů Kč z veřejných prostředků a například ve zrušeném tendru na od-

stranění starých ekologických škod 35 miliard Kč. Česká Transparency není placena zahraniční mateřskou organizací, ale musí se financovat sama prostřednictvím stále se tenčících grantů a dobrovolného dárcovství. Prosím, pomozte nám rozkrývat plýtvání veřejnými penězi a staňte se členem Klubu TI. red www.transparency.cz/klub

Terryho ponožky Soutěžíme o filmové pexeso, plakát Melancholia, plakát Alois Nebel, DVD Valčík s Bašírem a DVD Control. soutěžní otázka: Obchod Terryho ponožky zahájil svou činnost v listopadu roku 2005, kdo obchod slavnostně otevřel ? a) režisér Terry Gilliam b) bagrista Terry Gilliam c) popelář Terry Gilliam

Vstupenky do kina Lucerna - Praha soutěžíme o 5x2 vstupenky do kina Lucerna, Praha soutěžní otázka: V kterém roce bylo pražské kino Lucerna otevřeno? a) 1899 b) 1909 c) 1939

Veškeré info o soutěži najdete na www.metropolislive.cz v sekci soutěže.

10


Kr

m el ec Ky pr Pa o s n en tro sk v é Ru y zy ně Pa nk rá c

jan možnosti dialogu mezi filmem a volnou tvorbou ŠVanKMajER 26. října 2012—3. února 2013 úterý–neděle, 10–20h Galerie hlavního města Prahy, Dům U Kamenného zvonu Staroměstské náměstí 13, Praha 1 www.ghmp.cz

Konečná, vystupovat!

inzerat svankmajer 150x70.indd 1

4.10.2012 12:49:24

Transp Internacional 150x70 Metro.indd 1

16.12. JARMAR K O na D ne s

27.11.12 9:27

7. - 16. 12. 2012 HRNČÍŘSKÉ A ŘEMESLNÉ TRHY

7. - 9. 12. 2012

INZERCE


FILM

Annnaina Kareruského bez uku přízv

Láska je špatná, ano? Keira Knightley se potřetí sešla s režisérem Pýchy a předsudku. Jejich Anna Karenina je pestrobarevná, zvláštní a odehrává se celá na jednom místě. V divadle. text: Radim Bartík

12


ojí první reakcí bylo: ´Do prčic!´ Kvůli rozpočtu se ale nedalo jinak. Obvyklé natáčení by náklady zdvojnásobilo. Takže musel být hodně vynalézavý,“ říká Keira Knightley. Řeč je o režiséru Joe Wrightovi. Jde o informace z první ruky - Wright se totiž během několika posledních let stal v její kariéře neměnnou veličinou. Dá se říct, že si ty nejlepší role šetří jen pro ni. V jejich třetím společném filmu tak Keiře padla do klína jedna z nejšťavnatějších ženských rolí světové literatury - Anna Karenina ze stejnojmenné klasiky Lva Nikolajeviče Tolstého. Dáma z vyšší společnosti Anna Karenina je uvězněná v manželství bez lásky s lhostejným vládním úředníkem Alexejem Kareninem. Zoufale se zamiluje do elegantního hraběte Vronského. Tichá aféra v mezích slušnosti je ve zkostnatělé společnosti přijatelná. Opustit vlastního manžela však v žádném případě nepřipadá v úvahu. Situace je bezvýchodná a hlavní hrdinku čeká pomalé, ale jisté propadání šílenství. Možná to nezní příliš vtipně, ale na takřka plešatého Juda Lawa coby úředníka Karenina je opravdu zajímavý pohled. A lze aspoň snadno uhádnout, co hlavní hrdinku na střapatém Aaronu Johnsonovi v roli hraběte tolik přitahuje. Nechte se překvapit, co všechno si Joe Wright dovolil s klasickým příběhem provést.

Ve Wrightově filmové verzi je tragičnost Annina života podtržena tím, že se celá odvíjí v divadle. Zasněžená krajina, plesy i závodní dráhy jsou vtěsnané mezi jevištěm a tím místem úplně vzadu, kde se prodává program. Je to neobvyklý pohled, který působí, jakoby Wright spojil dohromady Tolstého s konceptem snového světa ze svého sci-fi thrilleru Počátek.. Takové pojetí znamenalo riziko, do kterého by Wright bez své hlavní hvězdy možná ani nešel. Vynalézavost, originalita a jedinečnost mají úplně banální příčinu: peníze. Stávající rozpočet by býval Wrightovi umožnil pouhé čtyři týdny natáčení v autentickém prostředí - v Rusku. S ostatním by si pak musel nějak poradit doma v Anglii.

tokracie podle něj prožívala své životy jako na pódiu, jako kdyby šlo o divadelní představení,“ říká Wright. „Během 19. století zažívali ruští aristokraté krizi identity. Proto u nich docházelo k jistému druhu rozpolcení osobnosti. Mluvili francouzsky, ale když přišla řeč na koně, přešli do angličtiny, a jakmile se začalo hovořit o umění, používali italštinu.“ Wrighta napadlo, jestli by se sáhodlouhý román o 864 stranách, pokrývajících prostor od Moskvy až po Petrohrad, nedal natočit na jednom jediném místě. Dnes už je jasné, že ano. Spíše než v prostorách skutečného divadla však nová Anna Karenina vznikala v prostředí divadla postaveného ve filmovém studiu.

Zkušenému režisérovi ale hlavně vadilo, že „největší román, jaký byl kdy napsán“ jsme mohli vidět už stokrát. Tedy ne tak doslova. Faktem však je, že se počet filmových, televizních a seriálových adaptací Anny Kareniny vyšplhal na dobrou pětadvacítku. A to už je slušné číslo. Jednu nebo dvě verze Anny Kareniny zná nejspíš většina z vás. Některé filmové přepisy jsou lepší, jiné horší. Všechny ale v podstatě působí stejně. Nebo aspoň hodně podobně. „Jak dosáhnout toho, aby se zachytila skutečná podstata příběhu,“ přemýšlel Wright. Odpověď nalezl při bádání o ruské aristokracii. Ve svých kulturních dějinách Ruska, nazvaných Natašin tanec, použíl historik Orlando Fines v souvislosti s tehdejší smetánkou zajímavé přirovnání. „Ruská aris-

V jeho útrobách, mezi divadelními zdmi, vyrostlo celé aristokratické Rusko. Podlahu pokrývá kluziště, které se dělí o místo se závodištěm. Vláčky velikosti dětských hraček představují „skutečné“ cestování a domečky pro panenky zastupují honosná sídla. „Z jednoho domu před pódiem se dá lehce dojít až k tréninkové ohradě pro koně,“ neskrývá nadšení Wright. Stísněné prostory zároveň umožňují, že diváci hercům věnují více pozornosti. Nefigurují tu žádné romantické exteriéry ani dechberoucí efekty a Keira Knightley přiznává, že pro ni Anna Karenina byla zatím nejnáročnější rolí v její kariéře. „Nejsem si jistá, že bych do toho šla, kdyby nebylo Joea. Na druhé straně si myslím, že když vám někdo nabídne roli Anny Kareniny v jakékoliv podobě,

Věděli jste, že...

Velký vliv na celý koncept Anny Kareniny a na to, že byl děj filmu zasazený do prostředí divadla, měl otec režiséra, také Joe Wright. Ten úspěšně vede loutkové divadlo v Isnlingtonu a kdysi pracoval jako natěrač kulis pro Balet Rampart. Díky tomu jeho syn získal představu o různých možnostech práce s kulisami.

Aaron Johnson, který v Anně Karenině hraje šarmantního aristokrata hraběte Vronského, na sebe poprvé pořádně upozornil v komiksové adaptaci Kick-Ass. Její hlavní hrdina se převlékal za super bijce a… dostával super gigantický nářez. Johnson momentálně točí pokračování. V něm se sice trochu pochlapí, ale nářez ho čeká tak jako tak.

Keira Knightley je díky Pýše a předsudku čtvrtou nejmladší herečkou nominovanou za hlavní roli na Oscara. Před ní je (v pořadí od prvního místa) Keisha Kastle-Hughes za Pána velryb, Jennifer Lawrence za Do morku kosti a Isabelle Adjani za Příběh Adély H. Keira Knightley měla v den nominace 20 let a 235 dní.

13

M E film

M


FILM

tak se prostě nedá odmítnout. Je to totéž jako nabídnout herci roli Hamleta. Joeovi jsem kývla už tehdy, když ještě neměl jasnou představu, jak bude všechno vypadat. Od jiného režiséra bych to nejspíš vyžadovala, ale k Joeovi mám důvěru.“ Důvěra je to oprávněná. Wright s Keirou Knightley před sedmi lety natočil okouzlující adaptaci romantického příběhu od Jane Austen s názvem Pýcha a předsudek. Díky tomu je čtvrtou nejmladší herečkou, která kdy byla za hlavní roli nominována na Oscara. Následovalo obdivované Pokání (oceněné Oscarem za hudbu Daria Marianelliho). Do té doby byla Keira známá jen jako uličnice ze sportovní komedie Blafuj jako Beckham nebo panenka z pohádkových Pirátů z Karibiku. Nyní se z ní však stala hvězda. Objevila se i na prknech slavného londýnského divadla West End ve hrách Misantrop a Dětská hodinka. První z nich pro ni navíc znamenala nominaci na prestižní cenu Olivier. „Před Pýchou a předsudkem všichni tvrdili, že za nic nestojím a neumím hrát. Pak však někteří uznali, že hrát umím, a lidé z oboru mně začali brát jako herečku“ vzpomíná. „Bylo to něco úžasného a rozhodně jsem pocítila změnu i na rolích, které mi nabízeli.“ Anna Karenina je role, kterou se Keira Knightley definitivně posouvá od dívek k ženám. Přestože o tom takhle nepřemýšlí, souhlasí, že označení dívenka

14

Stylizace tady není na ozdobu, ale proto, aby film vůbec mohl vzniknout. Anna Karenina je nejspíše můj nejdoslovnější film. Všechno, co se v něm děje, slouží příběhu. Je to ten nejúžasnější příběh o lásce a mě zajímá láska i to, proč a jak, zatraceně, láska funguje. nejde s Annou Kareninou dohromady. Je to pro ni velká herecká příležitost. O jednu z příležitostí nicméně přišla už před začátkem natáčení. V Nebezpečné metodě, dramatu o přetahování Carla Junga a Sigmunda Freuda, dokázala ve své roli pacientky a pozdější psychoanalytičky Sabriny Spielrein, že ruský přízvuk zvládne bez problémů. Z úst její Anny Kareniny se však ruštiny nedočkáte. „Bylo to pro nás určité dilema,“ říká. „Rozhodli jsme se ale obejít bez ruského přízvuku, protože jsme

všichni Angličané, kteří pouze hrají Rusy, takže angličtina byla na místě. Naproti tomu v Nebezpečné metodě dával ruský přízvuk smysl, protože se tím zdůraznil fakt, že je hrdinka cizinkou v neznámé zemi. Ale je možné, že s tím budou mít někteří problém.“ Vizuální podoba Anny Kareniny a její neobvyklé zpracování by na druhou stranu mohlo škarohlídům vyrazit dech. Joe Wright v tom má jasno: „Stylizace tady není na ozdobu, ale proto, aby film vůbec mohl vzniknout. Anna Karenina je nejspíše můj nejdoslovnější film. Všechno, co se v něm děje, slouží příběhu. Je to ten nejúžasnější příběh o lásce a mě zajímá láska i to, proč a jak, zatraceně, láska funguje.“

Anna Karenina Drama Velká Británie / Francie, 2012, 130 min Režie: Joe Wright Hudba: Dario Marianelli Hrají: Keira Knightley, Jude Law, Aaron Taylor-Johnson a další

www.bontonfilm.cz

trailer


15


F I L M - P R E M I É RY

16

Hobit: Neočekávaná cesta / 13. 12.

Hra o kámen / 13. 12.

Režisér Peter Jackson nás zve na další návštěvu Středozemě, kde čarodějové, trpaslíci, hobiti, elfové, lidé, skřeti a další fantastické bytosti soupeří o osud světa. Tentokrát je to o Neočekávané cestě a  nalezení jednoho zvláštního prstenu. Jestli jste někdy toužili zjistit, co bylo před Pánem prstenů, je pro vás Hobit jako dělaný.

Dokument Jana Geberta pokládá ožehavou otázku: Zaslouží si sudetští Němci násilně odsunutí na konci druhé světové války vlastní pomník nebo ne? Během jeho sledování ale vychází najevo, že spíše než o  diskuzi jde o  politický boj. Kamenný pomník postavený v  Novém Boru vyvolá morální pohoršení, národní zápal i vypočítavé pletichy.

Ladíme! / 20. 12.

Pí a jeho život / 20. 12.

Hudební romantická komedie je v prvé řadě o  zpívání. V  druhé řadě ale vypráví o  tom, jak se skupinka krásek ve  vysokoškolské  pěvecké soutěži postavila proti silnější mužské konkurenci. To když jim čerstvou krev do žil vlila Anna Kendrick. Za poslech i za pohled ale stojí také Brittany Snow, Alexis Knapp nebo Elizabeth Banks.

Adaptace knihy od Yanna Martela by se mohla klidně jmenovat Chlapec a  jeho tygr. Ne že by velká kočkovitá šelma, která se společně s hlavním hrdinou po  ztroskotání lodi ocitne na  tom samém záchranném člunu, byla normálně nějak zvlášť přítulná. Vzhledem k  okolnostem ale mezi nimi vznikne neobvyklé pouto a ještě podivnější přátelství.


CINEMA CITY

CLUB

NEJVÝHODNĚJŠÍ CESTA DO FILMOVÉHO SVĚTA

• 20 Kč sleva až na 4 lístky najednou • JEDINÁ karta, která vám dá 10% bodů za KAŽDÝ lístek www.cinemacity.cz 17


FILM Silvestrovský cirkus v Lucerně

K

ino Lucerna připravilo na letošní poslední den roku pro své návštěvníky fantastický a netradiční silvestrovský zážitek. Ve spolupráci s distribuční společností Bontonfilm uvede v rámci večera s názvem “Silvestrovský cirkus v Lucerně” předpremiérovou projekci snímku režiséra Andrew Adamsona v produkci Jamese Camerona “CIRQUE DU SOLEIL:  VZDÁLENÉ SVĚTY 3D”. Ve Spojených státech se první projekce filmu odehraje 21.12., silvestrovští návštěvníci Lucerny budou tedy opravdu mezi prvními, kteří snímek napříč světem uvidí. Cirque du Soleil je slavná a jedinečná show, napěchovaná neskutečnými akrobatickými výkony, která na své pouti napříč světem učarovala statisícům diváků. Filmový mág James Cameron se rozhodl kouzlo představení převést na filmové plátno. Spojení virtuozní cirkusové akrobacie s třetím rozměrem filmového plátna jistě uchvátí nejednoho diváka. Projekce však není to jediné, co na návštěvníky večera čeká. Ještě před promítáním se diváci můžou těšit na welcome drink, po filmu na popremiérový raut s nápoji, DJ’s Dance Party, půlnoční přípitek a popůlnoční občerstvení. red

Silvestrovský cirkus v Lucerně Kino Lucerna | 31.12. / od 18:00 www.silvestrovskycirkus.cz.

18

Terryho ponožky Filmová galanterie

V

pražské pasáži Světozor vedle pokladny kina můžete navštívit ojedinělou filmovou galanterii Terryho ponožky, která funguje od roku 2005 a nese jméno režiséra Terryho Gilliama (člena skupiny Monty Python), který se stal kmotrem obchodu a věnoval mu svou ponožku. V Terryho ponožkách najdete vše, co

Legenda: Když jednou Terry Gilliam besedoval s diváky kina, jejich neodbytné dotazy ho zřejmě donutily sundat si vysoké zimní boty. Takto neobut a v ponožkách prý dokončil diskusi s diváky.

Obchod Terryho ponožky provozuje skupina lidí soustředěných kolem dvou největších artových kin v Praze, Aero a Světozor, zastřešených společností Union film s.r.o. V Terryho ponožkách najdete vše, co souvisí s filmem – plakáty, dvd, filmovou literaturu, trička, a další filmový sortiment. Kromě plakátů k aktuálním filmovým novinkám nabízí obchod ke koupi i originální autorské výtvarné plakáty od známých výtvarníků, které vznikaly v Československu od 50. let. Terryho ponožky také pravidelně pořádají výstavy těchto vzácných autorských plakátů ve foyer kina Světozor. Aktuálně tam můžete zhlédnout plakáty výtvarníka Jana Rajlicha. Před Vánoci jistě mnozí ocení také možnost zakoupit dárkový voucher v hodnotách 500 Kč, 1000 Kč, 2000 Kč nebo 3000 Kč a udělat tak radost svým blízkým.

www.terryhoponozky.cz.


DENIS LAVANT EDITH SCOB

KYLIE MINOGUE EVA MENDES REŽIE LEOS CARAX

NENÍ DŮLEŽITÝ CÍL, ALE ŠÍLENÁ JÍZDA V KINECH OD 29. LISTOPADU WWW.AEROFILMS.CZ


MUSIC

Severs směs k ká la a amb siky ientu

Jóhann Jóhannsson & Hildur Gudnadóttir Delikátní hudební nálady z Islandu

C

yklus Midnight Session nabízí přehlídku severských umělců. Tentokrát zavítají do Paláce Akropolis zástupci islandské hudební scény Jóhann Jóhannsson a Hildur Gudnadóttir. Hudební skladatel, klavírista a zvukový vizionář Jóhann Jóhannsson je jednou z největších hvězd soudobé post-klasické hudby, v jehož tvorbě se mísí prvky minimalismu, avantgardy, barokní i filmové hudby, které se v poslední době věnuje především. Před dvěma lety měli čeští posluchači možnost ocenit jeho umění v Rudolfinu, kde ho doprovodil Pražský komorní orchestr. Tentokrát bude jeho produkce intimnější, jen s klavírem a doprovodem violončelistky Hildur Gudnadóttir. Hildur Gudnanóttir patří mezi přední představitele současného propojo-

20

Intimní produkci, při níž umělci rozehrají své delikátní nálady na pomezí komorní hudby a ambientu, jistě ocení nejen fanoušci svébytné estetiky severské hudby. vání klasické hudby s elektronickým ambientem. Své sólové počiny vydává na proslulé britské značce Touch. S Jóhannssonem se Hildur Gudnadóttir poprvé potkala už v roce 2006

a od té doby se pravidelně koncertně doplňují a zahráli spolu na několika významných festivalech soudobé či experimentální hudby. Jejich nejnovějším společným počinem je soundtrack k černobílé filmové klasice Pandořina skříňka z třicátých let, na němž se k nim přidal ještě legendární britský gramofonista Philip Jeck. Večer zahájí Irena a Vojtěch Havlovi. Islandští umělci potom rozehrají své delikátní nálady na pomezí komorní hudby a ambientu a u toho by neměli chybět žádní fanoušci severské hudby a její svébytné estetiky. red

Jóhann Jóhannsson & Hildur Gudnadóttir Palác Akropolis | 10. 12. / 19:30 www.palacakropolis.cz


CARMINA BURANA 2 EXKLUZIVNÍ NOVOROČNÍ KONCERTY

MONUMENTÁLNÍ HUDBA VELKOLEPÁ VÝPRAVA LASEROVÁ SHOW 160 ÚČINKUJÍCÍCH

Kongresové centrum Minimální povolená velikost použití této varianty je 30 mm

Minimální povolená velikost použití této varianty je 20 mm

Minimální povolená velikost použití této varianty je 12 mm

ČÍNSKÝ NÁRODNÍ CIRKUS FENG SHUI Životní harmonie

POŘADATEL

PARTNEŘI

Kongresové centrum

23. 3. PRAHA

19.3. BRNO, 20.3. BRATISLAVA, 21.3. PARDUBICE, 22.3. OSTRAVA, 24.3. ÚSTÍ N.L.

Minimální povolená velikost použití této varianty je 30 mm

Minimální povolená velikost použití této varianty je 20 mm

INFO:

WWW.CINSKY-NARODNI-CIRKUS.CZ

VSTUPENKY:

WWW.TICKET-ART.CZ

Minimální povolená velikost použití této varianty je 12 mm

Svetove ´ ´ choralu ´° ˇ ´ hity ve stylu gregorianskych

The Epic Chants Tour 2013 Kongresové centrum

24. 3. PRAHA

28. 3. BRNO, Hala Vodova

více info: WWW.GREGORIAN.CZ předprodej: WWW.TICKET-ART.CZ

Minimální povolená velikost použití této varianty je 30 mm

Minimální povolená velikost použití této varianty je 20 mm

21

Minimální povolená velikost použití této varianty je 12 mm


MUSIC

New Year‘s Eve @ SaSaZu The Ballet Edition S

ilvestr v SaSaZu bude již tradičně mimořádným zážitkem. Jako každý rok je připraven speciální bohatý program, v němž nebudou chybět přední světoví DJs, velkolepá výzdoba, vzrušující tanečnice, nápadité kostýmy a originální projekce. SaSaZu vždy výrazně vybočuje z klasického pojetí silvestrovských oslav většiny ostatních pražských klubů. Nejinak tomu bude i letos, kdy SaSaZu připravilo skutečnou symfonii zážitků, v níž se to nejlepší z klubového světa setká s prvky baletu a opery. Ty do programu vnesou tanečnice Státní opery Praha a slovenské skupiny Grupo Caliente. Největší hvězdou nadcházející silvestrovské party v SaSaZu bude bezpochyby jeden z nejlepších DJs současnosti, Juan Sanchez z Amsterdamu, který v roce 2012 coby resident vystoupil

22

hned na třech akcích exkluzivní série. Vedle něj se za mixážní pult postaví jeho krajan Dj Sun a domácí DJs Enrico, Bontrip, Tony M a Carlos Squint.

Ducha klasické krásy ve vás probudí baletky Státní Opery Praha a tanečnice skupiny Grupo Caliente. Mimořádný zvukový zážitek zaručí špičkový audiosystém Kara od L-Acoustic, jímž je pražský klub Sasazu nově vybaven a který používají ty nejrenomovanější hudební kluby celé planety.

Po celý předsilvestrovský týden bude v klubu i v restauraci Sasazu probíhat „klasický týden“, jehož prostřednictvím se budete moci na nadcházející silvestrovskou noc v duchu klasické krásy náležitě naladit. V předprodeji je limitovaná edice růžových vstupenek pro dámy za 660 Kč a černých vstupenek pro pány za 990 Kč. Cena obou vstupenek se však bude postupně zvyšovat až na 1500 Kč. Doporučujeme neotálet! VIP vstupenky, zahrnující celonoční „all inclusive“ včetně rozlévaného šampaňského Moët & Chandon jsou v prodeji za 4490 Kč. Předprodej v síti Ticketpro. Přivítejte Nový rok opravdu stylově v SaSaZu!

New Year’s Eve SaSaZu SaSaZu | 31.12.2012 / 22:00 - 6:00 www.SaSaZu.com


V LUCERNĚ

OD 19.30 PŘIJĎ, POBAV SE, VYPNI, DÍVEJ SE VSTUPNÉ 70 KČ

PŘISPĚJEŠ NA DOBROU VĚC (dozvíš se na místě) a kdo dřív přijde,  odnese si i malý vánoční dárek (do rozdání zásob)

Více info na www.mimodomov.cz nebo na FCB Mimo domov.

ČESKÝ TUČNÁK JE MIMO DOMOV

13. PROSINCE

23


MUSIC Poté, co svým příznivcům naservírovala nový videoklip na skladbu „Nech mě odejít“, vyrazila punk-rocková formace vymést více než 20 klubů v Čechách i na Moravě a představit jim svou poslední desku „Život se tě neptá“. Těšit se můžete jak na staré známé hity, tak na pecky z nejnovějšího alba „Život se tě neptá“. „Věříme, že závěr našeho turné bude opravdu velkej mejdan, Rock Café patří totiž k našim oblíbeným klubům a koncertujeme zde téměř tradičně. Doufáme, že nás přijde podpořit značná část našich fanoušků i našich přátel. Za odměnu se s nimi rádi potkáme na baru,“ vzkazuje svým posluchačům Zakázaný Ovoce.

Velkej mejdan v Rock Café Zakázaný ovoce - Život se tě neptá tour

U

ž v září punk-rocková partička Zakázaný ovoce odstartovala „Život se tě neptá tour“. Poslední zastávka podzimní šňůry proběhne 12. prosince 2012 v pražském klubu Rock Café, kde vystoupí spolu s poppunkovou slovenskou kapelou Zoči Voči a hostem Miss God.

Předprodej v sítích Ticketstream a Ticketportal a klubu Rock Café. red

Život se tě neptá tour Rock Café | 12.12. / 20:00 www.rockcafe.cz www.zakazanyovoce.cz

Scionin

kulturní zápisník

D

razí milovníci klubkultury, ať už na vás začíná působit jakkoli intenzivně předvánoční čas, vězte, že fantastickou možností, jak nechat odpočinout rozvrkočené mysli (= drinčíčkem) a proplout příjemně a bez újmy (= s hudbou) stresujícím obdobím před Štědrým dnem, je kupříkladu navštívit během těchto dnů nějaký opravdu vydařený večírek (dva, tři...). A jelikož pražská klubová scéna si na prosinec připravila nespočet možných scénářů na téma: “Co s načatým večerem?”, i tentokrát vám nastíním, jakým směrem je možné se ubírat a neminout ty nejvybranější večírky. Hned 6.12. si buď můžete užít streaming Just Like That DJs live na BPM. dj anebo vyrazit na Bukanýr za Never Falling Stars: DJs Face a Wega. Víkendovým baroplavcům se už v pátek 7.12. představí A.C.I.D.E.L.I.K.A v holešovické hale 9 - zástupce labelu Trezor Dave Tarrida a slovutný Luke’s Anger live. Křest nového CD Huga Toxxe za účasti Supercrooo, PSH, Jamese Colea či Mikea Traffica si od 21 hod. užijete zase v MeetFacto-

24

ry. Nebo vás spíš zajímá bukanýrský SPECIAL s DJs Matt Flores a Dan Cooley? Sobotní večer 8.12. se veškerá pozornost, zraky a uši upínají k desátému výročí labelu Get Physical v Roxy aneb M.A.N.D.Y a Siopsis a HOUSE ELEMENTS. A ještě než v pátek velkou část clubberů strhne do svých útrob silně přitažlivá halovka Magnetic, slibující velkolepou show za účasti zahraničních DJ stars: Hardwell, Dimitri Vegas & Like Mike

(BE), Bingo Players (NL) a Dada Life, tak mi předtím ve čtvrtek 13.12. nesmí uniknout Cartonnage v Rock Café. A ty z vás, co preferují zábavu v centru města, potěší v 14.12. DJs Schwa & Steamfunk či Hiffli & Jacob (Skyline) na Elements: Fire v Chapeau. A příště už si můžete nalistovat speciální díl průvodce: sváteční mejdany – bude to menší zkouška ohněm!

Vaše Scionka (scion@techno.cz)


během představení možnost vidět, podle tvůrců vycházejí z konkrétních a aktuálních politických událostí, ale zároveň se chtějí dobrat širších odpovědí na otázku, co je vlastně špatně a co by se mohlo změnit. „I když jsme se samozřejmě inspirovali Věcmi veřejnými, Mazánkem a Kolibříkem nebo obecně postavou našeho prezidenta, zobrazené situace by měly mít obecnější platnost,“ vysvětluje dramaturg Jan Tošovský.

Politický kabaret aneb Seber si to hovno

M

á v dnešní době smysl dělat politické divadlo? A pokud ano, tak jaké? Má nastavovat zrcadlo době? Má nás rozesmát a tím nám ulevit? Má analyzovat problém a hledat řešení? Má nás pohnout k činu?

„Naším základním principem je spíš dobrat se toho, v čem je problém naší společnosti, proč máme právě tuto politickou kulturu, proč jsme s ní doposud nebyli schopní nic udělat a co bychom tedy dělat měli.“ Skeče, které budou mít diváci

Politický kabaret v MeetFactory nás v sérii skečů provede různými oblastmi našeho veřejného života. Setkáme se s Občanem, Starostou, Primátorem, Ministrem a mnoha dalšími, kteří spoluutvářejí radostnou tvář naší současnosti. Mladý režisér Braňo Holiček je známý ze svých počinů v Ypsilonce či v Disku. red

Politický kabaret aneb Seber si to hovno MeetFactory | 10. 12. www.meetfactory.cz www.sebersitohovno.cz

Stále spolu, věčně v sobě! ANDREA ELSNEROVÁ FILIP BLAŽEK režie: Juraj Deák

WILLIAM SHAKESPEARE

ZKROCENÍ zlé ženy

INZERCE

25

M E d i va d l o

D I VA D L O


D I VA D L O To všechno se přihodí jedné ženě. Jednoho dne však zazvoní zvonek u dveří a za nimi stojí neznámý muž. Nejdříve si s ním vyřídí všechny účty za všechny muže svého života, pak jej odhání ode dveří, aby posléze spolupracovala na jeho vniknutí do bytu, protože jí dcera omylem odnesla klíče. Mísí se v ní zlost na celé mužské pokolení s touhou moci si s někým popovídat, s někým plánovat třeba příští víkend… a pro někoho existovat. Až do půlnoci randí Boučková skrze zamčené dveře…

Dveře

aneb Pane, vy jste náhoda!

D

ivadlo Palace klade důraz na kvalitní herecké obsazení a rozmanitost repertoáru, ve kterém převažují komedie. Jednu z nich máte nyní možnost shlédnout i na scéně Divadla Bolka Polívky. Když vás opustí manžel a uteče za jinou, která je mladší než jeho vlastní dcera, když vlastní dcera začne mít touhy odpoutat se od „rodinného krbu“ a zkusit se

vydat svou vlastní cestou, když se vám práce stává rutinou a všichni kolem ní nezajímavou nutností, když máte pocit, že všechny sousedky vás tupě sledují, když už jen pouhý pohled na chlapa ve vás vyvolává pocit něčeho zcela zbytečného – pak se může zdát, že váš život zrovna za moc nestojí. Ve skutečnosti vám zbývá ještě mnoho: například naděje, protože ta nikdy neumře dřív než my.

Úsměvnou konverzační komedii o naději uvede Divadlo Bolka Polívky U22 v Uhříněvsi v neděli 9. prosince 2012. V hlavních rolích se v režii Heleny Glancové objeví Jitka Smutná a Jan Hartl. red

Milan Kopecký: Dveře aneb Pane, vy jste náhoda! Divadlo Bolka Polívky U22 | 9.12. / 19:30 www.divadlobolkapolivkyu22.cz

Divadlo Bolka Polívky U22 K Sokolovně 201, Praha 22 - Uhříněves

ČESKÝ LEV pátek 14.12.

DIVADELNÍ DOKUMENT

v 19.30

hrají:

Boleslav Polívka Pavel Liška P e t r Va c h l e r a hosté Vstupenky: V pokladně divadla po, st, čt, 15.00 - 19.30 hodin přes e-mail: vstupenky@bolek.cz na tel: 222 767 900 a 725 936 914 nebo v prodejní síti Ticketportal www.divadlobolkapolivkyu22.cz

26

U22_12_MIS5.indd 1

Tato „hra na přímý přenos“ s sebou přináší řadu nečekaných a nepředvídatelných situací INZERCE

27.11.12 02:34


M E d i va d l o

D I VA D L O

M IS FOR... Nekonvenční zábava na Nové scéně ND

S

polečná inscenace Orchestru BERG a souboru 420PEOPLE na Nové scéně ND navazuje na řadu nekonvenčních projektů těchto dvou českých renomovaných uměleckých produkcí. Na diváky čeká během jednoho večera tanec, projekce filmu i živá hudba.

K filmu Petera Greenawaye M is for Man, Music, Mozart zahraje Orchestr BERG živě jazzem i Mozartem inspirovanou hudbu Louise Andriessena, nejvýznamnějšího současného nizozemského skladatele. Film vznikl v roce 1991, k dvoustému výročí Mozartova úmrtí. BBC si tehdy objednala šest krátkých filmů, které by vytvořily kontrast k obvykle uctivým patetickým poctám. Oslovila také slavného nizozemského skladatele Louise Andriessena a ten okamžitě navrhl, aby film k jeho hudbě vytvořil Peter Greenaway.Ti, kdo znají Greenawaye i Andriessena, tuší, že vzniklo skutečně povedené dílko. Velkou roli v něm hraje nejen hudba, ale i tanec.

Skladbu Louise Andriessena vizuálně doprovodí projekce Petera Greenawaye. Ti, kdo znají tyto pány, tuší, že vzniklo skutečně povedené dílko. Velkou roli v něm hraje nejen hudba, ale i tanec.

Druhou část večera vyplní zvukově-pohybový projekt Rezonance na pěší vzdálenost. Kompozici Jana Trojana pro žestě a elektroniku doprovodí choreografie Nataši Novotné, držitelky Thalie, která rozpohybuje vedle tanečníků i hudebníky a jejich nástroje, všechny pak v závislosti na jednom měnícím se prostoru. Inspirací byl tvůrcům mimo jiné verš Vladimíra Holana: “Je takový osud, že co je v něm bez chvění, není pevné.” red.

420People & Orchestr Berg Nová scéna ND | Premiéra 11. a 12.12. www.novascena.cz

27


ART

Cesta k Amorfě

Unikátní výstava o zrodu abstraktního umění

Ž

ádné jiné jméno českého původu nerezonuje v dějinách moderního umění tak silně jako František Kupka. Důvod je prostý: abstraktní umění představuje jedno z klíčových témat dějin umění 20. století a František Kupka patří (spolu s Robertem Delaunayem a Vasilijem Kandinským) k jeho zakladatelům. Výstava František Kupka. Cesta k Amorfě. Kupkovy salony 1899–1913 představuje specifickou a jedinečnou cestu Františka Kupky k nefigurativní malbě. Je založena na prezentaci děl, která Kupka vystavoval na pařížských

František Kupka

(1871-1957)

byl český malíř a grafik světového významu, jeden ze zakladatelů moderního abstraktního malířství. Jeho vztah k hudbě se podílel na vzniku a realizaci dalšího nového výtvarného směru – orfismu, tedy směru, přibližujícímu malířství jiným uměním (hudba, poezie). Převážnou část života žil ve Francii. František Kupka byl též i grafikem – ilustrátorem. Svým dílem se nesmazatelně zapsal do dějin české i světové výtvarné tvorby.

28

salonech do roku 1913 – ukazuje tedy díla, která Kupka sám považoval za hotová a definitivní. Skrze jednotlivé kapitoly výstavy tak sledujeme autorův složitý umělecký vývoj až po klíčový rok 1912, kdy na Podzimním salonu vystavil Amorfu, Dvoubarevnou fugu a Amorfu, Teplou chromatiku. Jde o okamžik, který je tradičně považován za první veřejnou prezentaci abstraktního umění vůbec. Na Podzimním salónu 1913 pak ještě Kupka vystavil dvě plátna, nazvaná Lokalizace grafických hybných sil, na nichž ukázal další rozměr svého složitého pojetí nefigurativního umění. Na výstavě, která probíhá v Salmovském paláci na Hradčanském náměstí, uvidíte na čtyřicet děl ze sbírek Národní galerie i zápůjček ze zahraničí (z pařížského Centre Pompidou, Muzea moderního umění v New Yorku) včetně části nových děl ze sbírky Musea Kampa. Ze stěžejních Kupkových děl nechybí samozřejmě Amorfa – Dvoubarevná fuga, jeden z prvních abstraktních obrazů na světě. Stejně jako před 100 lety na Podzimním pařížském saloně, bude společně s tímto dílem vystaven i obraz Amorfa – Teplá chromatika, který v současnosti patří do sbírek Musea Kampa.

Výstava je pojata jako připomínka sta let od otevření Podzimního salonu v roce 1912, pozoruhodné a zásadní události, kterou zároveň v rozsáhlém odborném katalogu nově zhodnocuje. Expozice je doplněna o prezentaci archiválií z tzv. Waldesova archivu, který v roce 2012 získala Národní galerie v Praze za podpory Ministerstva kultury České republiky. Tento soubor dokumentů představuje unikátní materiál, zahrnující korespondenci mecenáše Jindřicha Waldese (1876–1941) s umělci, které podporoval. V prvním patře výstavy můžete také navštívit Vědecko-uměleckou laboratoř - prostor vyhrazený experimentu dětí i dospělých. Objevíte přitom vztahy mezi obrazy Františka Kupky a fyzikálními principy světa, prozkoumáte procesy tvořivosti a abstrakce a zažijete syntézu umění a technologie, rozumu i citu.

red

František Kupka Cesta k Amorfě. Kupkovy salony 1899–1913 Salmovský palác | 30.11. – 3.3.2013 www.ngprague.cz


Udělejte Vánoce doma i v Africe.

Dejte svým blízkým pod stromeček možnost poslat hejno slepic do Afriky a pomoci tak potřebným. Skutečný dárek dokáže potěšit hned dvakrát.

skutecnydarek.cz Kampaň podporují

Hlavní mediální partneři

Partneři kampaně


ART

Druhá strana reality

Beyond Reality. British Painting Today

V

ýstava Beyond Reality, koncipovaná přímo pro prostory Galerie Rudolfinum, představuje tvorbu dvanácti současných britských umělců střední generace. Výběr děl odráží vzrůstající význam převážně figurální malby, jež má nyní na britské výtvarné scéně mimořádnou pozici. Jedním z klíčových momentů malířské tvorby je tázání po možnostech, smyslu a způsobu zobrazování reality. Realitu však nelze poznat, neexistuje žádná normativní realita. Vždy jde jen o různé

Doprovodné programy: Čtvrtek 13. 12. / 17.30 Jonathan Wateridge / přednáška Čtvrtek 20. 12. / 17.30 Martin Jiroušek / Hyperrealita ve filmu / komponovaný pořad s projekcemi

30

konstrukce realit. Umělci, jejichž díla byla na výstavu Beyond Reality vybrána, jsou si dobře vědomi toho, že vytvářejí jen další iluzivní výpovědi o realitě. Protože existuje představa, že vše se odehrává za realitou. V tvorbě vybraných umělců jsou v první části výstavy nepřehlédnutelné odkazy na fotografický realismus. Druhá část výstavy zahrnuje díla umělců programově navazujících na akademickou malbu 19. století a na odkazy klasické malby pevně svázané s renesančním dědictvím. Z důvodů, které jsou dost složité (obvykle se hovoří o ostrovním kulturním specifiku), nedošlo v britském moderním ani postmoderním umění k tak radikálnímu popření obrazu jako jinde. Proto je docela zajímavé vidět, jak se v Anglii obrazy malují. A jakým způsobem ve víru všech možných uměleckých praxí a dokonalých digitálních technologií známí umělci médium malovaného obrazu používají.

Je tu však ještě jeden důvod. Už delší dobu se traduje, že „kaše” současného umění se “vaří“ hlavně v Londýně. Čeští umělci dobře znají světová jména patřící britským umělcům, ale hlubší znalost anglického umění v Čechách chybí. Britské umění přitom může být svým mnohonárodnostním rozměrem pro české umělce velmi inspirativní. Výstava si klade za úkol představit zatím pouze určitý výsek současného britského umění. Jiné pohledy možná přinesou další výstavy britského umění v Galerii Rudolfinum.

(Zdroj: Milena Slavická. Pět komentářů k realitě. Katalog výstavy Beyond Reality. British Painting Today)

Beyond Reality. British Painting Today Galerie Rudolfinum | 4.10. – 30.12. www.galerierudolfinum.cz


ART

M E art

Moravská galerie v Brně nabízí dialog výtvarného umění a fotografie N

echte se vtáhnout do světa fotografie a umění 20. století! Výstava Element F. Fotografie a umění druhé poloviny 20. století vám přiblíží na 175 fotografiích a 26 uměleckých dílech vztah mezi fotografií a uměním dané doby. Uvidíte, že výtvarné umění a fotografie spolu úzce souvisí a jedno z druhého vychází.

Podle kurátora výstavy Jiřího Pátka Element F nabízí alternativu k tradičnímu výkladu a prezentaci umě lecké fotografie a podrobuje kritice zažitou představu o vztahu fotografie a výtvarného umění. Vřazením několika výtvarných děl, vykazujících zřetelné vazby s fotografií, dokazuje, že příběh fotografie ve druhé polovině 20. století rozhodně nebyl příběhem izolovaného média, který se dá rozčlenit do striktně uzavřených celků. Prostřednictvím dobově významných témat výstava umožňuje pochopit skutečnost, že vzájemné vztahy uměleckého světa jsou úzce propojené a že v daném smyslu je jeho součástí i fotografie.

Element F nechce být reprezentativní historií citující umělce a fotografie, jež jsme zvyklí na výstavách pravidelně vídat, ale nabízí atraktivní podívanou opřenou o kvalitu osvědčených i neznámých fotografií a výtvarných děl.

Výstava je rozdělena do sekcí, které se v rámci konstelací uměleckých artefaktů různých médií vyjadřují k tradičním žánrům a uměleckým druhům, jako je krajina, op-art, informel, fotorealistická malba, konceptuální tendence atd. Nejde však o prosté porovnávání forem, i když i to tu má své místo, ale o jejich propojení na základě sdílených principů. Proto mohou vedle sebe stát krajiny piktorialistů pasoucích po ideálním vzhledu a novodobé digitální montáže, objekty a konceptuální fotografie nebo třeba fotogramy a dokumentární fotografie. Element F nechce být reprezentativní historií citující umělce a fotografie, jež jsme zvyklí na výstavách pravidelně vídat, ale nabízí atraktivní podívanou opřenou o kvalitu osvědčených i neznámých fotografií a výtvarných děl.

Výstava Element F uzavírá sérii výstav V plném spektru. Fotografie 1900-1950 ze sbírky Moravské galerie v Brně (přelom roku 2011/2012) a Fotografie a umění v 19. století (jaro 2012) věnovaných problematice fotografie a umění. Je také zároveň ohlédnutím za padesáti lety existence velké fotografické sbírky Moravské galerie v Brně. Více informací, včetně doprovodného programu k výstavě, najdete na www.moravska-galerie.cz. red

Element F. Fotografie a umění 2. poloviny 20. století Moravská galerie - Pražákův palác 7.12.2012 - 3.3.2013 www.moravska-galerie.cz

31


KNIHY

Jan Seghers

Partitura smrti

P

o úspěšné detektivce Spis Rosenherzová sáhlo Nakladatelství Host po dalším mrazivém případu komisaře Marthalera. “To, co se stalo devatenáctého října za svítání ve franfurtském Westendu, nebylo nijak neobvyklé. Totéž se na podzim toho roku dělo v mnoha městech a vesnicích. A přece to byla událost, která dvanáctiletému Georgovi od základů změnila život.”Šedesát let chtěl Georg Hofmann na všechno

Jan Seghers má rád hřbitovy. Na svém blogu píše články o významných osobách, které ten den zemřely. Říká, že současnost je tvořena minulostí a bez “šepotů vycházejících z hrobů” nelze rozumět světu.

zapomenout. Potom se však na zámečku nedaleko Paříže objeví tajemná stará obálka. Je na ní jeho jméno a místo odesílatele slovo Osvětim. O několik dní později se ve Frankfurtu odehraje příšerný zločin. Na lodi zakotvené na Mohanu se najde pět mrtvol. Mladá novinářka zmizí. A objeví se muž, kterého všichni považovali za mrtvého. Zatímco hlavní komisař Marthaler horečně vyšetřuje, dozví se od své přítelkyně Terezy naprosto nečekanou novinku. Seghersova kniha je kriminální román v nejlepším slova smyslu. Napínavý, bez kudrlinek a zároveň skvěle vystavěný. Dalo by se říci mistrovské dílo evropského kriminálního románu. (z ohlasů) red

Jan Seghers: Partitura smrti Host | 2012 | 392 stran, váz., 299 Kč www.hostbrno.cz | www.janseghers.de

Jan Seghers (1958) (vlastním jménem Matthias Altenburg, 1958) je německý prozaik, kritik a esejista. Nakladatelství Host už loni vydalo jeho knihu Spis Rosenherzová (2010), další z řady detektivních románů, jejichž hlavní postavou je komisař Marthaler. Kniha Partitura smrti (2008) vynesla autorovi několik ocenění a několik týdnů se držela na  žebříčku bestsellerů časopisu Spiegel. Stala se rovněž předlohou pro televizní film z produkce německé televize ZDF.

NOVINKY NAKLADATELSTVÍ ACADEMIA .

www.academia.cz / www. academiaknihy.cz / www.eknihy.academia.cz 32

INZERCE


ME E V E N T S

MUSIC P R A H A

The End of the World

FAST FOOD ORCHESTRA V LUCERNĚ

GIPSY.CZ ZVE NA PREMIÉRU

Obloha se setměla, města se vylidnila, šedé ulice jsou tiché, až na zvuk silného vichru, který s sebou bere vše, co mu vstoupí do cesty. Apokalypsa se blíží nezadržitelnou rychlostí a my jsme připraveni jí čelit. Jak? TOU NEJVĚTŠÍ, NEJŠÍLENĚJŠÍ A NEJVYHROCENĚJŠÍ PARTY NA OSLAVU KONCE SVĚTA!! Jdeme do toho na plné pecky, protože tady opravdu platí - žádný zítřek, žádné výčitky či omyly. SaSaZu, 21.12.2012

Fast Food Orchestra se chystá představit nový videoklip a hlavně oslavit konec roku 2012. Koncert navíc podpoří v plné sestavě i britská kapela Buster Shuffle a domácí Ska´n´Daal. To vše na kruhovém podiu pražského Lucerna Music Baru.

Na vánočním koncertu, který proběhne 18. prosince v Lucerna baru, Gipsy.cz poprvé představí tracky z chystaného alba „New”. Název desky není náhodný, skupina totiž už téměř rok vystupuje v nové, velmi lákavé sestavě;-)

Předprodej i online přes klubové stránky. Lucerna Music Bar, 13.12. | 20:00 www.musicbar.cz www.fastfoodorchestra.cz

Lucerna bar | 18.12. www.musicbar.cz www.gipsy.cz

AGHARTA JAZZ CENTRUM Železná 16 | 222 211 275 www.agharta.cz

LIMITED EDITION modern jazz 6., 12. 12. 21:30 EMIL VIKLICKÝ TRIO modern jazz 7. 12. 21:30 ROBERT BALZAR TRIO modern jazz 8. 12. 21:30 ADAM TVRDÝ TRIO groove jazz 9. 12. 21:30 PETR KROUTIL & FRIENDS pop jazz 10.-11. 12. 21:30 ONDŘEJ KABRNA TRIO groove jazz 13. 12. 21:30 AGHARTA GANG FEAT. ŠTĚPÁN MARKOVIČ modern jazz 14.-15. 12. 21:30 HOT LINE FUSION pop jazz 16. 12. 21:30 NOČNÍ OPTIKA modern jazz 17. 12. 21:30 JAZZ EFTERRATT modern jazz 18. 12. 21:30 MATEJ BENKO QUINTET modern jazz 19. 12. 21:30 BALBÍNOVA POETICKÁ HOSPŮDKA Balbínova 6 | 723 889 143 www.balbinka.cz

KROCK Fuxa & Šebesta - písničky modern jazz 6. 12. 20:00 TALIESYN 7. 12. 20:00 NEŘEŽ 8. 12. 20:00 POCTA SERGE GAINSBOURGOVI Šansonieři z Paříže 9. 12. 20:00 RADEK TOMÁŠEK 10. 12. 20:00 VLASTA TŘEŠŃÁK BAND 11. 12. 20:00 JIŘÍ SCHMITZER 12. 12. 20:00 PONOŽKY PANA SEMTAMŤUKA 13. 12. 20:00 MIREK PALEČEK Ježkárny 14. 12. 20:00 MARTIN KRAUS & KRAUSBERRY koncert 15. 12. 20:00 JARRET 16. 12. 20:00 RADIM HLADÍK & BLUE EFECT unplugged 17.-18. 12. 20:00 LUBOŠ POSPÍŠIL & HOSTÉ 19. 12. 20:00 BLUES SKLEP

Liliová 10 | 774 277 060 www.bluessklep.cz

EPOQUE QUARTET & HOSTÉ klasika, rock, jazz, funk PETR KALANDRA MEMORY BAND folk–blues AFTER 40 blues-rock CIRCUS PROBLEM music circus JIŘÍ MARŠÍČEK TRIO blues GIPSY NIGHT: TRIO ROMANO gipsy music PPP + HOST: THE FURNITURES funk ALO TRIO small beat, jazz, blues, rock, latin MY3.AVI asifolk

6. 12. 21:00 7. 12. 21:00 8. 12. 21:00 9. 12. 21:00 10. 12. 21:00 11. 12. 21:00 12. 12. 21:00 13. 12. 21:00 14. 12. 21:00

TONI VIKTORA GROUP jazz GREYHOUND BUS + HOLY GROOVERS blues-country THE WINGTIPS (UK/CZ) blues–rock ‚n‘ roll CHRISTMASBRASS BAND hardswing NANO ILLUSIONS + DEKOLT jazz

15. 12. 21:00 16. 12. 21:00 17. 12. 21:00 18. 12. 21:00 19. 12. 21:00

CAFÉ NA PŮL CESTY

Centrální park Pankrác | 261 215 322 www.greendoors.cz

ECHOTIME (IT) + GENGIS KHAN (IT) + AMPÉR Heavy-metalový večírek 7. 12. 19:00 RIOT DOGS + PUNTO D´ONORE + L&M DJS A HOSTÉ punk Lipsko + streetpunk 8. 12. 20:00 LIVE LIFE (at) + support hc v NYHC stylu z Vídně (at) 9. 12. 20:00 ACOUSTIC CORE NIGHT: ONDRA LEŠÁK & TOMÁŠ J. HOLÝ + SUNBEAM + SIX STRINGS 11. 12. 19:30 PSYCHOKAT & STROJVŮDCE Café zadáno pro zaměstnance a přátele O.s. Green Doors 13. 12. 20:00 CARPE DIEM

Jičínská 4 | 272 741 421 www.carpediempraha.cz

LACHOUT Olympic revival 6.12. 20:00 EL GAUČO world music, sk 8.12. 20:00 SWING CHEEK jazz, gospely, swin 9.12. 20:00 NAČAS folk 10.12. 20:00 VÁNOČNÍ KONCERT PRO KOČKY SOS Benefiční koncert ve prospěch obč. sdr Kočky SOS 16. 12. 19:00 BABYLON skupina hrající přibližně folk 17.12. 20:00 TOMÁŠ BERKA A PÁR BÁJEČNÝCH HOSTÍ 18. 12. 20:00 CROSS

Plynární 1096/23 | www.crossclub.cz

CRUST PUNK NIGHT + 2ND STAGE koncert/party 6. 12. 20:00 FORBIDDEN SOCIETY party 7.12. 20:00 ELECTRO VOLTÁŽ + BREAJBEAT.CZ STAGE koncert/party 8. 12. 20:00 ELECTRO SWING party/cross´n´art 9. 12. 20:00 LOS TEKKENOS party 10.12. 20:00 CROSSKA + ELECTRO SWING GIPSY NIGHT koncert/party 11. 12. 20:00 ROCK N ROLLS ROYCE + PYTHAGOREAN COMMA koncert/party 12. 12. 20:00 BUNCH FEST NIGHT + MORE THAN HIP HOP koncert/party 13. 12. 20:00 UNITED FORCES OF DUB koncert/party 14. 12. 20:00 DER KLANG 3 + DEEP & TECH HOUSE party 15. 12. 20:00

WORLD MUSIC STAGE - AFFRONOMAD SOUNDSYSTEM party/cross´n´art 16. 12. 20:00 LOS TEKKENOS party 17. 12. 20:00 CROSS&OVER + 2ND STAGE koncert/party 18. 12. 20:00 DIMMEBAG DARELL MEMORIAL NIGHT + PSYTRANCE STAGE koncert/party 19. 12. 20:00 DUPLEX

Václavské nám. 21 | 732 221 111 www.duplex.cz

CLUB PLAY! DJ Raffael de la Rue MADE IN ITALY DJ Chris 93 FRENCH KISS DJane Sophie Watkins LA MUSIQUE DIVINE DJ Raffael de la Rue PURE MIX DJ Macio CIRCLE STARS Dominik Turza aka DJ Rockstar I LOVE YOU DJs Pietri, Vasco, Dark THE FACE OF IBIZA performance by BABY MARCELO, DJ OLIVER, DJ Macio, DJ Raffael De La Rue PURE MIX DJ Andy Road

6. 12. 23:00 7. 12. 23:00 8. 12. 23:00 11. 12. 23:00 12. 12. 23:00 13. 12. 23:00 14. 12. 23:00 15. 12. 23:00 19. 12. 23:00

RESTAURANT DJ YAROUCH pop lounge 6. 12. DJ ALEX DOUCHE funky chill 7., 12.-14., 19. 12. DJ RADEK HONC AKA GROOVYLUVAH cream collection 8. 12. DJ RAFAEL DE LA RUE moody housy 15. 12. EXIT CHMELNICE

Koněvova 219 | 602 279 589 www.exitchmelnice.cz

7 SINS OF SURVIVING 7. 12. GLOOM + BORON + X-MASSO + STOCKHOLM SYNDROME hard core – alternative + hardcore metal + hardcore punk + rock´n´roll metal 8. 12. 19:00 SOUTĚŽ PRO ROCK 9. 12. DARK ANGELS + NO BELIEF + SUPPORT 14. 12. EXPERIMENTÁLNÍ PROSTOR ROXY/NOD Dlouhá 33 | 731 222 277 http://nod.roxy.cz

VÁNOČNÍ VEČÍREK RADIA WAVE (Guilty) Pleasure Is the Boss! IRIS NE-JDE S DAVEM vánoční koncert LA MAGIA DEL FLAMENCO Con Pocas Palabras / Jen několika slovy

14. 12. 19:00 15. 12. 20:00 16. 12. 19:30

33


MUSIC P R A H A 175BPM.CZ LOUNGE NIGHT drum and bassový projekt 18. 12. 20:00 LOV NA BOGHORA / MUTANTI HLEDAJ VÝCHODISKO audiovizuální performace 19. 12. 20:00 FUTURUM MUSIC BAR Zborovská 7 | 257 328 571 http://futurum.musicbar.cz

80’S AND 90’S PARTY TV SHOW UND VIDEO DJ J. Neumann, J. Březina, T. Uher, V. Srb 7.-8., 14.-15. 12. 22:00 CHAMBER WORCESTER, RUNNING SUSHI koncert 11. 12. 21:00 BALKAN & FIESTA: MALALATA SOUND SYSTEM (SK), SWING THING (CZ), DJ PAPA DJANGO (CZ) koncert 12. 12. 21:00 KURTIZÁNY Z 25. AVENUE koncert 13. 12. 21:00 CONVERGE, TOUCHE AMORE (USA), A STORM OF LIGHT (USA), THE SECRET (ITA) 14. 12. 18:30 BRUJERIA (USA/MEX), JIG-AI (CZ) 16. 12. 20:00 GREEN MONSTER NAROZENINY & LUCKY HAZZARD PÁRTY: GREEN MONSTER, CARLOS & JEHO KOJOTI, THE MOONSHINE HOWLERS, TWISTED ROD 19. 12. 21:00 CHAPEAU ROUGE

Jakubská 2 | 222 316 328 www.chapeaurouge.cz

DANCE CLUB EMERGENCY DJ Junior Jan, Remote Djays | tech-house CLASH! The Fakes and friends | progressive ERASMUS DJ Orgasmus, Student DJs Crew dance, hip hop, house BENG BENG DJs Wwera , Acustic Terrorist | electro SAY WORD CONNECTIONS DJ Rabbi D. (us), DJ Zajazza (fr) | urban dance music, hip hop DANCE OR DIE Djane Lu Michell & DJ Kogee | r´n´b, hip hop ARCADE DJane Eva Porating, DJ Ark | tech-house BARRIO LATINO DJ El Patron (mex), DJ El Tico (costa rica) | latino ELEMENTS: FIRE Dj Schwa, Steamfunk (sk), DJ Felix!, DJ Zorin | hosue, techno, electro MASH UP FUNK DJ Aldo Vanucci (uk), DJ Goldstar, DJ Aka, DJ Robot, DJ C.o.d.e. (sk) | hip hop COLORFUL HOUSE DJ Dan Cooley | house FREESTYLE MONDAYS DJ Tango (sk), DJ Phlegmatic | hip hop URBAN KILLERZ DJ Fatte & Zerwox | hip hop DUBSTEP WEDNESDAY DJ Hlava, DJ PIXIE | dubstep, drum and bass CHAPEAU BAR RADIO 1 DJ DJ strýček Míša | eclectic mix DJ RADEK HONC AKA GROOVYLUVAH house ERASMUS DJ Fatty M. | old school hip-hop & funky BAR LIVE CONCERT Spyder | rock BAR DJ SET Advance Martin | Chicago deep house BAR DJ SET DJ Liquid A | dnb WARP DJ dMIT.RY (ru), DJ Ol-Wiz, DJ Thiew AKROLIVE Dj Akrom + live musicians | funky house

ERASMUS Josh, DJ X-otic, DJ Jinxy Grooves 8. 12. 19:00 AUDIOMART hudební bazar a blešák 8. 12. 19:00 LIVE CONCERT & DJ A Banquet, DJ Matyas, Adam Piaf 11. 12. 21:00 DUBSTEP WEDNESDAY DJ Hlava, DJ S-bish, Blackout logic | dubstep 12. 12. 19:00 LIVE CONCERT Fake it, T.A.T., A5 | hardcore, metal 12. 12. 22:00 RABBIT HOLE Gruzo | glitch 13. 12. 19:00 LIVE CONCERT Výplach, Zbubaky psychedelic, alternative rock 13. 12. 22:00 LIVE CONCERT Kissing The Gravestone, Attic Vanity, City Lights | metalcore, hardcore, rock´n´roll 14. 12. 19:00 HIFFI & JACOB DJ Hiffi & MC Jacob | electro animal 14. 12. 22:00 DADA ABAB, Tenten | electro 15. 12. 19:00 LIVE CONCERT Street Lights , Up Against It, Punix 96 | pop punk, emo rock 15. 12. 22:00 FREESTYLE MONDAYS Real Influence, Vojtaano & On Timon, Flowe, DJ Shock‘o, DJ Yofre | r‘n‘b, soul, rap, hip hop 17. 12. 21:00 LAUTIR DJ CK Placeedo, Martin 18. 12. 21:00 BAR DJ SET Dj Edd Bass | electro 19. 12. 21:00 CHODOVSKÁ TVRZ

Ledvinova 9 | www.chodovskatvrz.cz

6. 12. 21:00 7. 12. 21:00 8. 12. 21:00 9. 12. 21:00 10. 12. 21:00 11. 12. 21:00 12. 12. 21:00 13. 12. 21:00 14. 12. 21:00 15. 12. 21:00 16. 12. 21:00 17. 12. 21:00 18. 12. 21:00 19. 12. 21:00

ŠANSoNY V TVRZI koncert 6.12. 18:00 ECCE MUSICA – VÁNOČNÍ KONCERT konacert 11. 12. 19:00 VÁNOČNÍ ROZJÍMÁNÍ koncert 13. 12. 17:00 JAZZBOAT

Dvořákovo nábř. – nástupiště č. 5 pod Čechovým mostem | 731 183 180 | www.jazzboat.cz

MARCEL FLEMR TRIO blues & jazz VESNA CÁCERES BAND swing & bossanova VÍT ŠVEC TRIO smooth compositions by piano trio SVATOBOR MACÁK QUARTET mainstream jazz JŮLIUS BAROŠ QUARTET jazz standards JAZZ REVUE traditional jazz, dixieland MIRIAM BAYLE BAND jazz balads & blues MARCEL FLEMR TRIO blues & jazz ZEURÍTIA bossanova PETR KROUTIL QUARTET jazz standards & swing ADAM TVRDÝ CROSSOVER blues & jazz EVA EMINGEROVÁ QUARTET traditional jazz & jazz standards JANA KOUBKOVÁ QUARTET jazz standards, bossanova & scat

UNDERGROUND CLUB LIVE CONCERT Pasta Machine, Seizan (jap) pure disco/electronic metal 6. 12. 19:00 DEEP FRIED CHICKEN Franill, DJ Theya, DJ Blofeld, Alexandrovich, Insane dubstep, drum and bass 6. 12. 22:00 CLASH! Never Sol , DJ IvanMPTrojan 7. 12. 21:00

9. 12. 20:30 10. 12. 20:30 11. 12. 20:30 12. 12. 20:30 13. 12. 20:30 15. 12. 20:30 16. 12. 20:30 17. 12. 20:30 18. 12. 20:30 19. 12. 20:30

KAIN

Husitská 1/106 | 222 541 772 www.kain.cz

Bělohorská 150 | 233 353 020 www.kastan.cz

Pod Plynojemem 5 | 736 160 031 www.clubcerv.cz

ČERVTEK pravidelné techno středy v Červu 6. 12. 20:00 MASACREW 7. 12. 20:00 SOKOLBASE DNB NIGHT 8. 12. 20:00 CD MIX BAR muzika, fotbálek, videohry 10.-11. 12., 17.-18. 12. 20:00 ČERVTEK pravidelné techno středy v Červu 12. 12., 13. 12. 20:00 FRÝSTAJLOVÝ STŘEVA NYC SPECIAL – RABBI D, PREM ROCK 13. 12. 20:00 KRAFTWERK SOUND SYSTÉM 14. 12. 20:00 SKILLZ BATTLE – BATTLE HIP HOPOVÝCH KAPEL 15. 12. 20:00 ČERVTEK pravidelné techno středy v Červu 19. 12. 20:00

ENERGIT A JAZZ Q koncert STO ZVÍŘAT koncert ČESKÁ MŠE VÁNOČNÍ koncert KLAS IVAN MLÁDEK koncert

KAŠTAN

13. 12. 21:00 14. 12. 21:00

KLUB ČERV

8. 12. 20:30

19. 12. 21:00

8. 12. 21:00 12. 12. 21:00

SUFFER (CZ), LUCKY LOSERS (CZ) Punk Rock / Indie 6. 12. 19:30 DJ JOSEF SEDLOŇ (CZ) 90´s Retro Hits Party 7. 12. 20:00 CROSSCZECH (CZ), ZAČIATOK KONCA (SK), BETTER WAY (CZ) Street Punk / Oi! / Hard Core 8. 12. 19:00 PIANO (CZ), DIKOLSON (CZ) Alternative / Indie 12. 12. 19:30 PETER PAN SPEEDROCK (NL), THUNDERBIRDS (CZ) Speed Rock / Punk´n´Roll 13. 12. 19:30 TALCO (IT) + SKAPARÁDA Ska Punk 14. 12. 20:00 FLOWERS FOR WHORES (CZ), LAHAR (CZ), BRUTALLY DECEASED (CZ) Hard Core Metal 15. 12. 19:30 U-PRAG (CZ) Electronic / Alternative 19. 12. 20:00

KULTURNÍ CENTRUM ZAHRADA

15. 12. 21:00

7. 12. 21:00

Chaloupeckého 7 – koleje ČVUT blok 7 775 260 071 | www.klub007strahov.cz

6. 12. 20:30 7. 12. 20:30

IRON MADE IN (IRON MAIDEN REVIVAL PRAHA) revival 6. 12. 20:00 OZZY OSBOURNE REVIVAL PRAHA revival 7. 12. 20:00 NASYCEN + AKLINE rock 11. 12. 20:00 2x (DVAKRÁT) + MASHINA rock 12. 12. 20:00 VYČŮRAT A SPÁT + VAGYNY DY PRAGA punk 13. 12. 20:00 NEGATIV hard rock 14. 12. 20:00 MARIA SCARE hard rock 15. 12. 20:00 ANGELS pop rock 17. 12. 20:00 WAV!? & Viktor Dyk rock 18. 12. 20:00 SPUPS + FLATTUS hard rock 19. 12. 20:00

6. 12. 21:00

KLUB 007 STRAHOV

TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR koncert 6. 12. 20:00 OSKAR PETR & HELÉM + VINNIE koncert 7. 12. 20:00 TY SYČÁCI koncert 13. 12. 20:00 OLDŘICH JANOTA koncert 14. 12. 20:00 VÁNOČNÍ SETKÁNÍ OSAMĚLÝCH PÍSNIČKÁŘŮ koncert 19. 12. 20:00

Malenická 1784 | 271 910 246 www.kczahrada.cz

6. 12. 20:00 13. 12. 20:00 15. 12. 20:00 17. 12. 14:30

LE MIRAGE LUBLAŇSKÁ Lublaňská 48 | 222 511 186 www.lemirage.cz

PHLEGMATIC Break, hiphop, liguid funk 6. 12. A-TEAM DJS Drum´n´bass, electro, acid 7. 12. M4Y4 + GUEST Drum´n´bass 8. 12. VŠECHNY KOKTEJLY 18-20:00 POUZE ZA 67,Fotbálky celý večer zdarma 9. 12., 16. 12. CD BARMAN NIGHT Mishmashenka 10. 12., 17. 12. KUBIK AC Electrohouse 11. 12. SPEJBL Progressive, oldschoolHouse 12. 12. TRNA (LAYKA) Raggajungle, breaks, electro 13. 12. PAULS.B ( VINYL.CZ) Breakbeat 14. 12. GUMMO DJS (MOST) Minimal, acid, electrohouse 15. 12. TONER Massacre breakz 15. 12. S-BISH (FR.) + GUEST Dub, reggae, downtempo 15. 12. LE MIRAGE ÚJEZD Újezd 5 | 257 310 044 www.lemirage.cz

FREAK & BUNK Thursday freestyle 6. 12. MAYAPUR DJS Nakyselobrejková noc 7. 12. SILENT NOISE DJS Acid, electro, techno 8. 12. CD BARMAN NIGHT Mishmashenka 10.-11. 12., 17.-18. 12. RAMON DE MOVE Trance 12. 12. LISHACK Thursday breaks 13. 12. FRINGE DIVIZION Goa 14. 12. INVISIBLE MAN + GUEST Techhouse, minimal 15. 12. PETUNIE Techhouse, minimal 19. 12. LUCERNA MUSIC BAR

Vodičkova 36 | 224 217 108 www.musicbar.cz

CLOU křest alba old dogs new tricks

6. 12. 20:00

Metropolis – ve městě je dobře // Vydání 442 // Vychází 6. 12. 2012 // Registrováno u Ministerstva kultury pod číslem MK ČR E 13918 // šéfredaktor: David Tieku / redakční okruh: Olga Erhartová, Radim Bartík, Jan Bárta, Táňa Zabloudilová, Petr W. Vaněk (redakce@metropolislive.cz) // grafika: STROMdesign / www.stromdesign.cz // adresa: Karoliny Světlé 12, Praha 1 / e-mail: info@metropolislive.cz / telefon: 542 422 300 / www.metropolislive.cz / www.facebook.com/metropolislive.cz / vydává: METROPOLIS LIVE, s. r. o. / Vydavatel nenese odpovědnost za ztráty vzniklé chybným uveřejněním dat. Reprodukce části či celku, včetně textu, je zakázána. Použité textové a obrazové materiály pocházejí z archivu redakce.

34


MUSIC P R A H A

MALOSTRANSKÁ BESEDA Malostranské nám. 21 www.malostranska-beseda.cz

TANČÍRNA PRO STARŠÍ A POKROČILÉ 9. 12. 15:00 IVA MAREŠOVÁ & 999 koncert 9. 12. 20:00 30 LET PRECEDENS výroční komcert 10. 12. 20:30 BAROVÁNÍ SE SANDROU NOVÁKOVOU fenomenální večírek 12. 12. 20:00 VÁNOČNÍ BEK OFIS pop-rock 15. 12. 20:30 TANČÍRNA PRO STARŠÍ A POKROČILÉ 16. 12. 15:00 THE PROSTITUTES + DEAD POPE´S COMPANY indie-punk 18. 12. 20:30 MATRIX

Koněvova 13 | 777 831 501 www.matrixklub.cz

PALINDROMES koncert | rock – indie rock 6. 12. 19:30 RING 4 MC – FINÁLE party | drum and bass 7. 12. 21:00 AGROTEK + STK party | tekno 8. 12. 21:00 DNB WEDNESDAY party | drum and bass 12. 12. 21:00 NEW & FREE: THE TREE koncert | rock 13. 12. 19:00 175BPM SESSION party | drum and bass 14. 12. 21:00 KIDSANDHEROES.COM PUNKROCK X-MAS! koncert | punk rock 15. 12. 19:00 DNB LIR WEDNESDAY party | drum and bass 19. 12. 20:00 MEETFACTORY

Ke Sklárně 3213/15 | 251 551 796 www.meetfactory.cz

BAUCH MONEY KŘEST – SUPERCROOO, PSH LIVE! koncert 7. 12. 20:00 POXXOXO WINTER ROLLER SKATE DISCO koncert 8. 12. 20:00 CRADLE OF FILTH (UK) koncert 11. 12. 19:00 ICED EARTH (US) koncert 12. 12. 19:00 BU2R: ROBOTIX GYPSY TOUR + ACUO URBAN SYMPHONY koncert 13. 12. 19:30 KOULE.CZ KONCERT EDDIE STOILOW LIVE SPECIAL koncert 14. 12. 20:00 FENKJUFEST koncert 15. 12. 19:00 MLEJN

Kovářova 1615/4 | 235 314 734 www.mlejn.cz

EASY LIVING – S KLASIKOU VE VZDUCHU koncert 9. 12. 18:00 KAREL PLÍHAL koncert 12. 12. 19:30 DANIEL KIRÁLY A BAND, HOST JARDA SAMSONK LENK koncert 19. 12. 19:30 MODRÁ VOPICE

roh ulic Spojovací a K Žižkovu www.modravopice.eu

GIBBET + F.A.KING + DOKTOR TRICERATOPS + SELF DEFENCE hardcore 7. 12. 19:00 SNB + EXNI!TO + THE 5 FINGER DISCOUNT + SVODIDLA + DESTRAKTOR + STRÝČEK ZVRHLÍK punk 8. 12. 17:00 WOSA + MRV + HEROINE + SVODIDLA + THE TAMPONS + OUTBREAK + P.U.M. + JEANIOUS punk 11. 12. 17:00 MELMOTH + BONADER hard rock 12. 12. 20:00 ČAROVÁTKO + BEZPATYBOTY + ZAMČENÁ HLAVA + BOMBEROS + CONSPIRATION THEORY alternative rock 14. 12. 20:00

ABAX + HOUPACÍ KŮŇ + CROSSROADS + BOA rock, crossover 15. 12. 19:00 CÍLENÁ NEJISTOTA + KOMA + KATZENZUNGEN rock, punk, folk 19. 12. 20:00

URBAN BEATZ DJS MIZZBO & DOUBLE R hip hop, grime & urban beats INDUSTRIA NIGHT freestyle beats

OJAI CLUB LETŇANY

Štěpánská 61 | 224 212 003 http://www.lucpra.com

Místecká 366 Praha 9 | 774 775 770 www.ojai.cz

VÁNOČNÍ TAŠKAŘICE NO.3: PARAGRAF 219 + PATEX

15. 12. 19:00

PALÁC AKROPOLIS

Kubelíkova 1548/27 | 296 330 911 www.palacakropolis.cz

VELKÝ SÁL EUROCONNECTIONS: KWOON (FR) + KIESLOWSKI (CZ) koncert 6. 12. 19:30 TICHÁ DOHODA + HOST MICHAL HRŮZA (SUPPORT RUBIANO) koncert 7. 12. 19:00 THE JON SPENCER BLUES EXPLOSION! (USA) koncert 8. 12. 19:30 MARIA KALANIEMI & TIMO ALAKOTILA (FIN) koncert 9. 12. 19:30 JÓHANN JÓHANNSSON & HILDUR GUDNADÓTTIR (ISL) + IRENA A VOJTĚCH HAVLOVI (CZ) koncert 10. 12. 19:30 THE YOUNG GODS (CH) koncert 11.-12. 12. 19:30 UMAKART + HOST ILLE, JAN TĚSNOHLÍDEK ML. koncert 13. 12. 19:30 TOXIQUE koncert 14. 12. 19:30 OPEN SEASON + HOST CCTV ALLSTARS koncert 15. 12. 19:30 TROS SKETOS vánoční večírek 16. 12. 20:00 7 PÁDŮ HONZY DĚDKA talkshow 17. 12. 20:00 MAFIÁNSKÁ OPERA divadelní představení 18. 12. 19:30 UMRI, SKAP A ZDOCHNI...!!! Divadlo SkRaT 19. 12. 20:00 MALÁ SCÉNA BASSASINS DJS AZTEK & QBE freestyle breaks 6. 12. 22:30 STARDUST NIGHT drum&bass 7. 12. 22:30 CABARET MAŇANA jazz, soul, funk, afro, latin, boogie, broken beat & house 8. 12. 22:30 SUNDAY DUBWISE dub 9. 12. 22:30 CHILL OUT 10., 17. 12. 22:30 RIDDIMWISE DJS ROYAL HIFI reggae dancehall 11. 12. 22:30 NATURAL BORN SHAMPOOS freestyle breaks 12. 12. 22:30 JAZZ COOKIES DJ ULTRAFINO & GUEST groovy jazz 13. 12. 22:30 THE FAKES & BABE LN freestyle beats 14. 12. 22:30 RIDDIMWISE SPECIAL ska & reggae dancehall 15. 12. 22:30 SUNDAY DUBWISE dub 16. 12. 22:30 RIDDIMWISE DJS BOLDRIK & MESSENJAH reggae dancehall 18. 12. 22:30 LA VUELTA AL MUNDO DJ ROMARIO world & latin funk 19. 12. 22:30 DIVADELNÍ BAR DJ SCARFACE urban music 6. 12. 22:30 STARDUST NIGHT house 7. 12. 22:30 OLDSKOOL BROTHERS soul, funk, hip hop & ghetto funk 8. 12. 22:30 PROSOUND SYSTEM DJ KRYSHPEEN & MC DR. KARY reggae dancehall 9., 16. 12. 22:30 STYLE WARS DJ ZBNK freestyle 10. 12. 22:30 URBAN BEATZ DJ HLAVA hip hop & urban beats 11. 12. 22:30 DRUMY I NEDRUMY HONEY T & DALŠÍ freestyle beats & d‘n‘b 12. 12. 22:30 COLOURS DJS SAT & TINTIN deep house & disco 13. 12. 22:30 ANALOG SESSIONS deep, funky & souful house 14. 12. 22:30 JUST MUSIC DJS FATTY M & GUEST house 15. 12. 22:30 VIVA LA MUSICA! DJ JOKE afro-cuban & latin beats 17. 12. 22:30

18. 12. 22:30 19. 12. 22:30

PALÁC LUCERNA

KAMELOT – 30 LET koncert 9. 12. 19:00 MUZIKÁLY KARLA SVOBODY koncert 10. 12. 17:00, 20:00 HANA ZAGOROVÁ – LUCERNA 2012 koncert 11. 12. 19:00 ONDŘEJ HAVELKA A JEHO MELODY MAKERS DÁVAJÍ PERLY SVINGU koncert 14. 12. 19:30 DALIBOR JANDA koncert 17. 12. 19:30

ME E V E N T S

POP 80´s & 90´S VIDEO PARTY JIRKY NEUMANA pop 7.-8., 14. 11. 21:00 AKTUAL A HOSTE cz underground 9. 12. 18:30 JUMPING DRUMS – SOUTH 2012 back to roots 10. 12. 20:00 XAVIER BAUMAXA & HNĚDDÉ SMYČCE czech original 11. 12. 20:00 THE HERBALISER (UK) legendary 12. 12. 20:00 FAST FOOD ORCHESTRA křest videoklipu 13. 12. 20:00 ČESKÉ SRDCE celtic 16. 12. 20:00 SNESITELNÁ LEHKOST PITÍ vánoční bazar v mokré čtvrti 17. 12. 20:00 GIPSY.CZ romano hiphop 18. 12. 20:00 NAVIGATORS vánoční koncert 19. 12. 20:00

POPOCAFEPETL

Újezd 19 | 602 277 226 www.popocafepetl.cz

LAZARETH + EXFILES + POSLEDNÍ KŘEČ koncrt 6. 12. 21:00 POPO PÁTEČNÍ PÁRTY freaky friday frenzy 7., 14. 12. 21:00 GARAGE WEEK PART I + II koncert garážových kapel 8., 13. 12. 21:00 ELECTRO SWING PARTY DJ‘s Miki a Mikael 9. 12. 21:00 GROOVE VINYL PARTY Dj Adosh and friends 10. 12. 21:00 FULLSTOP + LOVE MAKERS alternative-rock + funk-soul 11. 12. 20:00 VÁNOČNÍ VYČŮREK: ABIGAIL YBARRA + JOLLY JOKES + SAGITTARIUS A koncert 12. 12. 20:00 PRVNÍ HOŘE punk-psychadelic 14. 12. 20:00 POPO SOBOTNÍ PÁRTY super party 15. 12. 21:00 NEDĚLNÍ DJ NIGHT 16. 12. 21:00 CHILLIZONE BY DJ AKROM 17. 12. 21:00 ROCK‘N‘ROLL CIRCUS VOL.2: THE SLAPDASH rockabilly-rock‘n‘roll 18. 12. 21:00 KATEŘINA SVOBODOVÁ + LONELY VIRGIN ROBOTS + ING. DR. HRON koncert 19. 12. 20:00 RADOST FX

Bělehradská 120 | 603 193 711 www.radostfx.cz

FX BOUNCE! FROM NEW YORK 2 PRAGUE DJ Kwé, DJ Rawal, DJ Saybon, DJ Rabbi D 6. 12. LOLLYPOP DJs Vilém, Henriette, Yaroush 7. 12. SOULTRAIN WEEKENDER CLASSIC VIBE DJ Rico (UK), DJ Big J (US) 8. 12. FX BOUNCE! DJ MAXXX (D) & DJ PFUND 500 (CH) TOUR! DJ Kwé, DJ Noir 13. 12. BLACK JESUS BIRTHDAY PARTY 14. 12. SOULTRAIN WEEKENDER CUBAN INVASION DJ Rico (UK), DJ Big J (US), Dariel Martinez (CUBA) 15. 12. REDUTA JAZZ CLUB

Národní tř. 20 | 224 933 487 www.redutajazzclub.cz

GOSPEL & SOUL CONNECTION Maranatha Gospel Choir 6. 12. 21:30 MILAN SVOBODA QUARTET contemporary jazz 7. 12. 21:30 METROPOLITAN JAZZ BAND traditional jazz 8. 12. 21:30 PRAGUE BIG BAND Original orchestral jazz 9. 12. 21:30 JAKUB DOLEŽAL QUARTET from bob to pop 17. 12. 21:30 IVAN AUDES TRIO contemporary jazz 18. 12. 21:30 JAZZ EFTERRÄTT jazz, funk, soul 19. 12. 21:30 ROCK CAFÉ

Národní 20 | 224 933 947 www.rockcafe.cz

“NOVA GENERACE”: HOLDEN CAULFIELD, WILD TIDES, POST-HUDBA, SCHWARZPRIOR koncert 6. 12. 20:00 BANDZONE SHOWCASE 2012 Největší naděje klubové scény 7. 12. 18:00 RABBI DARKSIDE &DJ ZAJAZZA EUROPEAN TOUR PLANET HOUSE JAM 8. 12. 21:00

35


MUSIC P R A H A “STOP HATE! HELP!”: TRIO ROMANO, MAGNETIKUM, OHJEEZ, ANCIENT GROOVE koncert 9. 12. 19:00 ZAKÁZANÝ OVOCE, ZOČI VOČI (SK) + HOST: MISS GOD koncert 12. 12. 20:00 “ANDĚLSKÁ PÁRTY 2012”: CARTONNAGE, THE SPANKERS + PŘEKVAPENÍ!!! party 13. 12. 19:00 IDEA, REST, PAULIE GARAND, MC GEY, DJ FATTE koncert 14. 12. 21:00 BUDOÁR STARÉ DÁMY + HOST: LAJKY koncert 15. 12. 20:30 „FREEZONE“: RYBIČKY 48, LAST TIME, COOKIES + PÍSNIČKÁŘ PEKAŘ vstup zdarma 18. 12. 19:00 TRABAND + HOSTÉ: PANKROT a PĚVECKÝ SBOR SVOBODA koncert 19. 12. 20:30 ROXY

Dlouhá 33 | 776 369 685 www.roxy.cz

DEVIN TOWNSEND (CAN) & FEAR FACTORY (USA) koncert 6. 12. 19:00 SHAKE IT! DJs: Martin Gredner, CJ Fox, Kmin, Revis, Pietro Bell 7. 12. 22:00 GET PHYSICAL 10 YEARS W/ M.A.N.D.Y. DJs: Biodan, Slater, Tazz 8. 12. 22:00 FREE MONDAYS LIVE FLATTUS koncert 10. 12. 20:00 SELAH SUE (B) koncert 11. 12. 19:00 VŠICHNI JSME JEDNO dobročinný tématický koncert 12. 12. 20:00 FLOW - SPECIAL OLDSCHOOL VINYL EDITION DJs: Fatty M & Roman Rai 14. 12. 22:00 CLASSIC ROCK´N´ROLL CHANUKA koncert 15. 12. 19:00 FREE MONDAYS N’RUSTY FOX B-DAY DJs: Jozef Mihalik, Lucash, Rusty Fox, Papioil, Tokatko 17. 12. 22:00 STUDENTSKÁ AKADEMIE DJský workshop pro středoškoláky pod vedením DJe Ghonzalese 18. 12. STARS (CAN) & ZEUS (CAN) koncert 19. 12. 19:00 RYBANARUBY

Mánesova 1645/87 | 731 570 701 www.rybanaruby.net

9. PATRO + MARTIN ROUS dvojkoncert 6. 12. 20:00 YELLOW SISTERS vánoční koncert 7. 12. 20:00 GANTULGA BOLD + DUNJINGARAV (MON) Mongolská houslistka se skupinou 8. 12. 20:00 LINKS volná improvizace 10. 12. 20:00 BELMONDO DREAMERS REMIX improvizace 11. 12. 20:00 NINA A ZDENĚK KLESTILOVI + SYROVÝ TÓNY dvojkoncert 12. 12. 20:00

MARKÉTA ZDEŇKOVÁ S KAPELOU koncert | folk-jazzové autorské písně HUDEBNÍ TRIALOG Tři muži na jedné lodi – Turek, Tichý, Kořán

15. 12. 20:00 19. 12. 20:00

SALMOVSKÁ LITERÁRNÍ KAVÁRNA Salmovská 16 | 224 919 364 www.salmovska.cz

ESTER KOČIČKOVÁ & LUBOMÍR NOHAVICA písňový večer 6., 14. 12. 20:00 HOJOS 25 setkání kamarádů a přátel 7. 12. 19:30 JITKA VRBOVÁ a HOT JAZZ PRAHA V POŘADU „SWING“ 8. 12. 19:30 JAZZ BLUFFERS dixieland – sextet 11. 12. 19:30 JAKUB ŠAFR QUARTET & PETRA ERNYEIOVÁ skvělý swing večer 12. 12. 19:30 CAVA world music, jazz a folk 13. 12. 19:30 JIŘÍ ŠLUPKA SVĚRÁK & NEJEN BLUES Rhytm & Blues, Soul, Swing 16. 12. 19:30 JITKA VRBOVÁ & KAPELA LTW koncert 18. 12. 19:30 POPHOUBÍ Lída Nopová představí své žáčky zpěváčky 19. 12. 15:00 FIANNAN irské písně a balady 19. 12. 19:30 SASAZU

Bubenské nábř. 306/13 | 284 097 455 www.sasazu.com

FERRY CORSTEN „FULLY ON 2012“ SASAZU CHRISTMAS ALL AROUND VÁNOČNÍ KONCERT FREKVENCE 1

8. 12. 21:30 15. 12. 22:00 19. 12. 19:00

STYX SMART CLUB

Sokolovská 144/349 | 603 236 533 www.clubstyx.cz

LOCK THE HOUSE Djs Jock the House, Djane C´moi | house 6. 12. 20:00 FILTHY DRUM AND BASS NIGHT Djs Dukor, Chaoscollapse, Takeshit, M.Willis | d´n´b 7. 12. 20:00 THE KILLA CREW NIGHT Djs Mu:Te, Crash, Greenmate | d´n´b 8. 12. 20:00 NEDĚLEJ BIOGRAF! styxmedia picture show 9., 16. 12. 20:00 NEW FACES šance pro začínající djs 10., 17. 12. 20:00 PSYTRIBE Djs Jazzz, Djane Adel, Xchaos | psytrance 11. 12. 20:00 NSK SESSION DJs NSK SOUND SYSTEM | tekkno 12. 12. 20:00 MIDWEEK DANCE SESSION Djs huDi, Philsong | techno 13. 12. 20:00 CREATIVE NIGHT Djs Yavo, Satiwa, Slam a John T 14. 12. 20:00 FUTURE FOREVER Djs Ruddy, Eldatel, Krishna, Qydo breakbeat, techno, electro 15. 12. 20:00 PSYBORG ATTACK Djs Azzie, Poo | psytrance, dark-psy 18. 12. 20:00 CBS INTERSECTION VOL.5 Djs: Shark8, JayaRe tech house, minimal, techno 19. 12. 20:00 U BUKANÝRA

nábř. L. Svobody pod Štefánikovým mostem 608 973 582 | www.bukanyr.cz

THE NEVER FALLING STARS djs Wega & Face SPECIAL djs MATT FLORES, Dan Cooley, Tomics, PC FÚZE djs Mr. Ultrafino & Chochacz HOME ACTION djs Jindra, Tom Saver DEEP BANGING RACKET djs Jan Berdych, Pat Heart SEXY BEATS djs Clubvibe, Fatty M., Lumiere, Roman Rai

7. 12. 22:00 8. 12. 22:00 13. 12. 21:00 14. 12. 22:00 15. 12. 22:00

INZERCE

36

Karmelitská 23 | 257 531 717 www.malyglen.cz

ROBERT BALZAR TRIO přední jazzové trio FILIP GONDOLÁN GANG nová kapela výjimečného multižánrového vokalisty

VAGON

Národní 25 | 733 737 301 www.vagon.cz

PINK FLOYD REVIVAL - DISTANT BELLS 6. 12. 21:00 PEARL JAM (NO JAM) + ALICE IN CHAINS TRIBUTE PRAGUE 7. 12. 21:00 LAST STATION + SOON DAY TO + NÁHODNEJ VÝBJER + BONEBROKE Studentská Rocková Party III 8. 12. 21:00 BROUCI BAND Beatles revival 9. 12. 20:00 MARTIN PÍSAŘÍK A AKUSTIK 9. 12. 22:30 UŽ JSME DOMA + PLUMDUMPLINGS Talenti a mistři, večerem provází Romek Hanzlík 10. 12. 21:00 TROMBENIK + POHŘEBNÍ KAPELA klezmer 12. 12. 21:00 PUMPA + LOLA BĚŽÍ 13. 12. 21:00 BRUTUS pro Váš tanec 14. 12. 21:00 ŽIVÉ KVETY (SK) 15. 12. 21:00 UNCLE WILLY BIRTHDAY JAM 16. 12. 21:00 ZÁVIŠ + UKULELE TROUBLEMAKERS 17. 12. 21:00 SHAM 69 (GB) + SPS + SPÍNACÍ ŠPENDLÍK 18. 12. 21:00 LED ZEPPELIN REVIVAL + URIAH HEEP REVIVAL 19. 12. 21:00 WAKATA

Malířská 14 | 233 370 518 www.wakata.eu

DRIVER + WASH! breakbeat, drum’n’bass, electro 6. 12. 20:30 DARTHFADER 7. 12. 20:30 DEEP’N’SOUND Jaykob + Shorty + Tuleň bass, deep, techhouse 8. 12. 20:30 SPEEDSTOP NIGHT + AUTUMN DARK EDITION Autist + Damn + Layup 11. 12. 20:30 THE ORIGINAL MOODY Baltazar + Fool | funk, latino, trip-hop 12. 12. 20:30 MONO IS NOT MY TYPE Monotype ambient, electronic, glitch, minimal 13. 12. 20:30 T MINUS 3 DAYS Dada | abstract 18. 12. 20:30 XT3

6. 12. 21:00

U MALÉHO GLENA

příjem inzerce 739 201 309

M.K.COLLECTIVE FEAT. PETRA BRABENCOVÁ vocal jazz & funk 8. 12. 21:30 UMG JAZZ JAM SESSION uvádí Jan Fečo 9., 16. 12. 21:30 STAN THE MAN BOHEMIAN BLUES BAND blues 10., 17. 12. 21:30 ONDŘEJ ŠTVERÁČEK Q FEAT. ONDREJ KRAJNAK straight-ahead jazz 11. 12. 21:30 NAJPONK TRIO jazz, blues 12. 12. 21:30 RENE TROSSMAN BAND CZ/USA - Chicago Blues Man and his All-Star Band 13. 12. 21:30 ADAM TVRDÝ CROSSOVER BAND jazz, funk and groove 14. 12. 21:30 STEVE WALSCH & „COMBINE“ blues, shuffles, groove, country 15. 12. 21:30 ROMAN POKORNÝ & BLUES BOX HEROES blues, funk a groove 18. 12. 21:30 JAMIE MARSHALL & RADEK HLÁVKA blues 19. 12. 21:30

6. 12. 21:30 7. 12. 21:30

Rokycanova 29 | 222 783 463 www.xt3.cz

PPF pivko, pohoda, fotbálek 6., 9., 16. 12. 20:00 VÁNOČNÍ KARNEVAL 8. 12. 19:00 STARTER LIVE hudební soutěž kapel 10., 17. 12. 20:00 MUNCHIES + BARDIE BARDLIN punk - dance music + shoegaze-folk 11. 12. 20:00 TAZAFAROU + HOST indie rock 12. 12. 20:00 OBZOR ILUZÍ + HOST alternative 13. 12. 20:00 ZIMNÍ MAZEC JZD (punk rock) + Konec Konců (punk rock) + Signal Drive (rock’n’roll-punk) 14. 12. 20:00 INDIE CHRISTMAS NIGHT indie music concert 15. 12. 20:00 STARTER LIVE: MALÉ FINÁLE hudební soutěž kapel 18. 12. 20:00 THISPLAY + ANKRAMU TRIO + ARTIFICIAL PARADISE funk rock 19. 12. 20:00


3D

15. prosince

projekce od 16.00 hod. Ústřední knihovna (velký sál) Mariánské nám. 1, Praha 1 Vstupné: 150 Kč Soutěžte na www.mlp.cz/hobit

165x235_atlas_mraku.indd 1

11/9/12 5:51:14 PM

Rozchod Nadera a Simin / Klip Svatba mezi citróny / Ve stínu Největší přání / Do Říma s láskou Až do města Aš / Nedotknutelní Divoká stvoření jižních krajin Co kdybychom žili společně? Superclásico

Nejlepší filmy roku

2012

Filmy za jednotné vstupné

69

7. prosince od 18.00 hod. Nová budova Národního muzea Vinohradská 1, Praha 1

RES PUBLICA – VĚC VEŘEJNÁ v pražských kinech: Atlas / Evald / Lucerna / Mat

mfest_inz_100x70_04.indd 1

NA DEBATU S KANDIDÁTY NA PREZIDENTA ČR

zerát 48 x 70.indd 1 29.11.2012 12:12:18

27.11.2012 17:34:11

// www.facebook.com/ClubSaSaZu // INZERCE


KINA P R A H A AERO

Biskupcova 31 | 271 771 349 | 608 330 08 www.kinoaero.cz

DIVOKÁ STVOŘENÍ JIŽNÍCH KRAJIN filmový klub | USA | 2012 | drama/fantasy 6. 12. 18.00 ANNA KARENINA GBR/FRA | 2012 | drama 6., 16. 12. 20:30 OBCHOD PRO SEBEVRAHY filmový klub FRA/CAN/BEL | komedie/animovaný 7. 12. 18.00 SEDM PSYCHOPATŮ 7. 12. 20:30 USA/GBR | 2012 | komedie/krimi 12. 12. 18:00 OSVÍCENÍ USA | 1980 | horor 7. 12. 23:00 LEGENDÁRNÍ PARTA USA | 2012 | animovaný 8. 12. 15:00 MET: MAŠKARNÍ PLES | G. VERDI 8. 12. 18:45 VÁNOCE S LESNÍMI ZVÍŘÁTKY CZE | 2012 | animovaný 9. 12. 15:00 KUŘE NA ŠVESTKÁCH filmový klub 9. 12. 18:00 FRA/DE/BEL | 2011 | drama 17. 12. 20:30 SVATBA MEZI CITRÓNY DNK/SWE | 2012 | komedie 9., 19. 12. 20:30 CESTA DO LESA CZE | 2012 | komedie 10. 12. 18:00 SAMSARA filmový klub | USA | 2011 | dokumentární 10. 12. 20:30 PEVNOST filmový klub | CZE | 2012 | dokumentární 11. 12. 18:00 AERO NASLEPO 11. 12. 20:30 VLNA Z PÍSKU CZE | 2012 | various 12. 12. 20:30 ODPAD MĚSTO SMRT filmový klub | CZE | 2012 | drama 13. 12. 18:00 SKYFALL GBR/USA | 2012 | akční 13. 12. 20:30 ZEMĚ BEZ ZÁKONA USA | 2012 | drama 14. 12. 18:00 HOBIT: NEOČEKÁVANÁ CESTA USA/NZL | 2012 | dobrodružný/fantasy 14. 12. 20:30 MADAGASKAR 3 USA | 2012 | animovaný 15. 12. 15:00 MET: AIDA | G. VERDI 15. 12. 18:45 ZDOBENÍ VÁNOČNÍHO STROMEČKU PRO KINO 16. 12. 15:00 VE STÍNU CZE/SVK/POL | 2012 | krimi 16. 12. 18:00 DVA NULA filmový klub | CZE | 2012 | dokumentární 17. 12. 18:00 ROZCHOD NADERA A SIMIN IRN | 2011 | drama 18. 12. 18:00 OBČAN K. CZE | 2012 | dokumentární 18. 12. 20:30 HOLY MOTORS filmový klub | FRA/DE | 2012 | drama 19. 12. 18:00 FILMY PRO SENIORY KUŘE NA ŠVESTKÁCH FRA/DE/BEL | 2011 | drama BABY BIO KUŘE NA ŠVESTKÁCH FRA/DE/BEL | 2011 | drama ANNA KARENINA GBR/FRA | 2012 | drama

11. 12. 10:00

12. 12. 10:00 19. 12. 10:00

ATLAS

Sokolovská 371/1 | 222 312 737 www.atlascinema.cz

VELKÝ SÁL OUI, ŠÉFE FRA/ESP | 2012 | komedie 8.-12. 12. 17:30 ANNA KARENINA GBR/FRA | 2012 | drama 8.-11. 12. 20:00 NEDOTKNUTELNÍ FRA | 2011 | komedie/drama 9. 12. 15:00 KRÁL CURLINGU NOR | 2011 | komedie 12. 12. 20:00 MALÝ SÁL CO KDYBYCHOM ŽILI SPOLEČNĚ? FRA/DE | 2011 | komedie 6.-7., 9. 12. 18:00 SAMSARA USA | 2011 | dokumentární 6.-9. 12. 20:30 7 DNÍ V HAVANĚ ESP | 2012 | drama 8.-9. 12. 15:30 HOLY MOTORS FRA/DE | 2012 | drama 10.-12. 12. 18:00 KŘÍŽ CTI SWE/NOR | 2012 | drama 10. 12. 20:30 VE STÍNU CZE/SVK/POL | 2012 | krimi 11.-12. 12. 20:30

38

BIO OKO

DIVADLO DOBEŠKA

Jasná I. 1181/6 | 244 468 173 www.divadlodobeska.cz

Fr. Křížka 460/15 | 233 382 606 www.biooko.net

HOLEŠOVICKÝ FILMOVÝ ADVENT 2012 STUD GBR | 2011 | drama 6. 12. 18:00 IS THIS CINEMA? #9 JOHANNES BENZ audiovizuální show 6. 12. 20:30 LIVE IN LA SCALA: LOHENGRIN | R. WAGNER 7. 12. 17:00 PEČEME V SU-TERÉNU 8. 12. 16:30 ROZCHOD NADERA A SIMIN IRN | 2011 | drama 8. 12. 18:00 VALTARI FILM EXPERIMENT Sigur Rós | krátké filmy 8. 12. 20:45 HUGO A JEHO VELKÝ OBJEV USA | 2011 | dobrodružný 9. 12. 18:00 ZEMĚ BEZ ZÁKONA USA | 2012 | drama 10. 12. 18:00 APPPARADE 9 Přehlídka tvorby v oblasti aplikací pro mobilní telefony a tablety 10. 12. 20:30 POLSKI FILM CZE | 2012 | komedie 11. 12. 18:00 SUPERCLÁSICO DNK | 2011 | komedie 12. 12. 18:00 KLIPITY KLIP – VÁNOČNÍ EDICE hudební videoklipy 13. 12. 18:00 ŽIVĚ V PAŘÍŽSKÉ OPEŘE: CARMEN | G. BIZET 13. 12. 19:30 CESTA DO LESA CZE | 2012 | komedie 15. 12. 18:00 SAMSARA USA | 2011 | dokumentární 16. 12. 18:00 THE ARTIST FRA/BEL | 2011 | romantický 17. 12. 18:00 DIVOKÁ STVOŘENÍ JIŽNÍCH KRAJIN USA | 2012 | drama/fantasy 18. 12. 17:15 ŽIVĚ V PAŘÍŽSKÉ OPEŘE: DON QUIJOTE | M. PETIPA 18. 12. 19:30 ANDĚLSKÝ PODÍL GBR/FRA | 2012 | komedie/drama 19. 12. 18:00 OKO NASLEPO 19. 12. 20:30 SVATBA MEZI CITRÓNY DNK/SWE | 2012 | komedie ODPAD MĚSTO SMRT filmový klub | CZE | 2012 | drama SOBOTY PRO RODIČE S DĚTMI: VÁNOCE S LESNÍMI ZVÍŘÁTKY CZE | 2012 | animovaný HOLY MOTORS filmový klub | FRA/DE | 2012 | drama VE STÍNU CZE/SVK/POL | 2012 | krimi ANNA KARENINA GBR/FRA | 2012 | drama OBČAN K. CZE | 2012 | dokumentární FILMJUKEBOX: PÝCHA A PŘEDSUDEK GBR/FRA | 2005 | drama HOBIT: NEOČEKÁVANÁ CESTA USA/NZL | 2012 | dobrodružný/fantasy TRADITIONAL JAZZ STUDIO koncert KUŘE NA ŠVESTKÁCH filmový klub FRA/DE/BEL | 2011 | drama DIVOKÁ STVOŘENÍ JIŽNÍCH KRAJIN filmový klub | USA | 2012 | drama/fantasy SOBOTY PRO RODIČE S DĚTMI: ZDOBENÍ VÁNOČNÍHO STROMEČKU CZE | 2012 | animovaný SEDM PSYCHOPATŮ USA/GBR | 2012 | komedie/krimi ATLAS MRAKŮ DE/USA | 2012 | drama AŽ VYJDE MĚSÍC USA | 2012 | komedie/drama ARGO USA | 2012 | drama FILMY PRO SENIORY SAMSARA USA | 2011 | dokumentární SKYFALL GBR/USA | 2012 | akční BABY BIO KUŘE NA ŠVESTKÁCH FRA/DE/BEL | 2011 | drama ANNA KARENINA GBR/FRA | 2012 | drama

7. 12. 22:30 9. 12. 15:00 8. 12. 12:00 14. 12. 23:15 8. 12. 15:00 8. 12. 20:30 9. 12. 12:00

SVATÁ ČTVEŘICE CZE | 2012 | komedie

19. 12. 19:30

EVALD

Národní 28 | 221 105 225 www.evald.cz

CO KDYBYCHOM ŽILI SPOLEČNĚ? FRA/DE | 2011 | komedie 6.-12. 12. 17:00, 19:00 ANNA KARENINA GBR/FRA | 2012 | drama 21:00 BEST FILM FEST 2012 VE STÍNU CZE/SVK/POL | 2012 | krimi 13.-14. 12. 17:00, 19:00 ROZCHOD NADERA A SIMIN IRN | 2011 | drama 13. 12. 21:00 KLIP SRB | 2012 | drama 14.-15. 12. 21:00 DO ŘÍMA S LÁSKOU USA/ITA | 2012 | komedie 15.-16. 12. 17:00, 19:00 AŽ DO MĚSTA AŠ SVK/CZE | 2012 | drama 16. 12. 21:00 NEDOTKNUTELNÍ FRA | 2011 | komedie/drama 17. 12. 17:00, 19:00 THE ARTIST FRA/BEL | 2011 | komedie 17. 12. 21:00 CO KDYBYCHOM ŽILI SPOLEČNĚ? FRA/DE | 2011 | komedie 18.-19. 12. 17:00, 19:00 SVATBA MEZI CITRÓNY DNK/SWE | 2012 | komedie 18.-19. 12. 21:00 BIO SENIOR VĚRA 68 CZE | 2012 | dokumentární VE STÍNU CZE/SVK/POL | 2012 | krimi NEDOTKNUTELNÍ FRA | 2011 | komedie/drama

13. 12. 15:00 14. 12. 15:00 17. 12. 15:00

KAŠTAN

Bělohorská 150 | 233 353 020 www.kastan.cz

O NÁLEZU STŘÍBRA promítání LOLLIPOP MONSTER DE | 2011 | drama UŽÍVEJ SI, CO TO JDE USA/FRA | 2009 | komedie

8. 12. 15:00 12. 12. 20:00 18. 12. 20:00

KINO 35 – FRANCOUZSKÝ INSTITUT V PRAZE Štěpánská 35 | 221 401 011 www.ifp.cz

12. 12. 20:30 12. 12. 23:55 16. 12. 20:30 14. 12. 18:00 14. 12. 20:45 16. 12. 12:00

OSLAVME SPOLEČNĚ MIKULÁŠE komponovaný program 6. 12. MINISTR FRA/BEL | 2011 | drama 8., 12. 12. 18:30 ANGEL A TONY FRA | 2010 | drama 11., 14. 12. 18:30 OBCHOD PRO SEBEVRAHY FRA/CAN/BEL | komedie/animovaný 13., 15., 19. 12. 18:30 DRUHÝ SVĚT FRA | 2010 | drama 14. 12. 16:30 ZEMĚ ZAPOMNĚNÍ FRA/POL/UKR | 2012 | drama 18. 12. 18:30

15. 12. 12:00

LUCERNA

9. 12. 20:45 11. 12. 20:30

15. 12. 15:00 15. 12. 20:30 15. 12. 23:00 16. 12. 14:45 17. 12. 20:30 6. 12. 10:00 13. 12. 10:00

11. 12. 10:00 18. 12. 10:00

Vodičkova 36 | 224 216 972 | 736 431 503 www.lucerna.cz/kino.php

ANNA KARENINA GBR/FRA | 2012 | drama 6.-7. 12. 16:00, 20:30 9., 12. 12. 15:45, 18:15, 10.-11. 12. 18:45 FESTIVAL OUTDOOROVÝCH FILMŮ 6.-8. 12. 18:30 REBELKA 8. 12. 11:00 USA | 2012 | animovaný 9. 12. 14:00 OUI, ŠÉFE 8., 10. 12. 21:15 FRA/ESP | 2012 | komedie 9. 12. 20:45 KUŘE NA ŠVESTKÁCH 11. 12. 16:15 FRA/DE/BEL | 2011 | drama 12. 12. 20:45 BEST FILM FEST 2012 vše za 69.PROBUDÍM SE VČERA CZE | 2011 | komedie ZEMĚ BEZ ZÁKONA USA | 2012 | drama

13. 12. 14:00 13. 12. 16:30


KINA P R A H A

PŘEDSTAVENÍ S MOŽNOSTÍ SLEVY PRO SENIORY CO KDYBYCHOM ŽILI SPOLEČNĚ? FRA/DE | 2011 | komedie 7. 12. 14:00 ANNA KARENINA GBR/FRA | 2012 | drama 10.-11. 12. 13:30 SKYFALL GBR/USA | 2012 | akční 12. 12. 13:00 MAT

Karlovo nám. 19 | 224 915 765 www.mat.cz

SKYFALL GBR/USA | 2012 | akční 7., 9.-11. 12. 20:30 NEDOTKNUTELNÍ 8. 12. 16:15 FRA | 2011 | komedie/drama 12. 12. 16:30 MET: MAŠKARNÍ PLES | G. VERDI 8. 12. 18:45 NEBEZPEČNÁ METODA CAN/BRG | 2011 | drama 9. 12. 16:00 ANNA KARENINA GBR/FRA | 2012 | drama 9.-11. 12. 18:00 NEJVĚTŠÍ PŘÁNÍ CZE | 2012 | dokument 11. 12. 16:30 MET: AIDA | G. VERDI 15. 12. 18:45 BEST FILM FEST 2012 DRUHÁ ŠANCE USA | 2012 | komedie POLSKI FILM CZE | 2012 | komedie ZEMĚ BEZ ZÁKONA USA | 2012 | drama BÁJEČNÝ HOTEL MARIGOLD GBR | 2011 | komedie LOV LOSOSŮ V JEMENU GBR | 2011 | romantický HASTA LA VISTA! BEL | 2011 | komedie SKYFALL GBR/USA | 2012 | akční VE STÍNU CZE/SVK/POL | 2012 | krimi SAMSARA USA | 2011 | dokumentární V TEMNOTĚ POL/DE/FRA/CAN | 2011 | drama/válečný NEDOTKNUTELNÍ FRA | 2011 | komedie/drama NEJVĚTŠÍ PŘÁNÍ CZE | 2012 | dokument DO ŘÍMA S LÁSKOU USA/ITA | 2012 | komedie CESTA DO LESA CZE | 2012 | komedie DĚTSKÁ PŘEDSTAVENÍ TŘI OŘÍŠKY PRO POPELKU ČSR | 1973 | pohádka VÁNOČNÍ SEN CZE | 2012 | pásmo pohádek

14. 12. 16:15 14. 12. 18:15 14. 12. 20:30 15. 12. 16:00 16. 12. 16:00 16. 12. 18:15 16. 12. 20:30 17. 12. 16:30 17. 12. 18:30 17. 12. 20:30 18. 12. 16:15 19. 12. 16:30 19. 12. 18:15 19. 12. 20:30

8. 12. 14:30 9. 12. 14:30

DOBA LEDOVÁ 4 USA | 2012 | rodinný/animovaný ČAROVNÉ LYŽE CZE | 2012 | pásmo pohádek BIO SENIOR ATLAS MRAKŮ DE/USA | 2012 | drama THE ARTIST FRA/BEL | 2011 | romantický VRÁSKY Z LÁSKY CZE | 2012 | komedie

15. 12. 14:30

CO KDYBYCHOM ŽILI SPOLEČNĚ? FRA/DE | 2011 | komedie

16. 12. 14:30

PONREPO – BIO KONVIKT

11. 12. 13:30

VLÁDCE TEMNOT USA | 1987 | horor JUNIOR BONNER USA | 1972 | western/drama KRÁ,L NIC NEDĚLÁ / PUPEK NEBE CZE | 2012 | dokumentární STARMAN USA | 1984 | sci-fi ČELISTI USA | 1975 | horor MEDVĚDI Z KOLÍNA ETC. ČSR 1963-71 | pásmo animovaných filmů KABARET USA | 1972 | muzikál TROCHU JINÝ POJAR ČSR/CAN 1973-95 | pásmo animovaných filmů COOGANŮV TRIK USA | 1968 | akční/krimi PRÁZDNINY DE | 2007 | drama NESAHEJTE NA SEKERU FRA/ITA | 2007 | romantické drama MLADÝ TÖRLESS SRN | 1965 | drama SYMFONIE VELKOMĚSTA DE | 1927 | dokumentární ALL THAT JAZZ USA | 1979 | muzikál TROCHU JINÝ ŠTĚPÁNEK ČSR 1963-71 | pásmo animovaných filmů AŽ PŘIJDE KOCOUR ČSR | 1963 | komedie/podobenství VŠICHNI DOBŘÍ RODÁCI ČSR | 1969 | drama ÚTĚK Z ALCATRAZU USA | 1979 | thriller NOSFERATU - FANTOM NOCI SRN | 1978 | horor BRITSKÝ POVÁLEČNÝ DOKUMENT GBR | 1953-64 | dokumentární MUŽ Z LONDÝNA HU/DE/FRA | 2007 | drama SWANNOVA LÁSKA SRN | 1983 | drama KAŽDÝ PRO SEBE A BŮH PROTI VŠEM SRN | 1974 | drama ZABÍJEČ OVCÍ USA | 1977 | drama VÁNOČNÍ PŘÍBĚH FRA | 2008 | komedie/drama

14. 12. 14:00 18. 12. 14:00

MĚSTSKÁ KNIHOVNA V PRAZE Mariánské nám. 1 | 222 113 425 www.mlp.cz

ČERNÝ PETR ČSSR | 1963 | drama 7. 12. 17:30 RAGTIME USA | 1981 | tragikomedie 7. 12. 19:30 KONKURS – KDYBY TY MUZIKY NEBYLY ČSSR | 1963 | komedie 8. 12. 15:30 HOŘÍ, MÁ PANENKO ČSSR | 1967 | komedie 8. 12. 17:30 PŘELET NAD KUKAČČÍM HNÍZDEM USA | 1975 | drama 8. 12. 19:30 VIDĚNO OSMI: DESETIBOJ USA/SRN | 1973 | dokumentární 9. 12. 15:30 LÁSKY JEDNÉ PLAVOVLÁSKY ČSSR | 1965 | drama 9. 12. 17:30 LID VERSUS LARRY FLINT USA | 1996 | drama 9. 12. 19:30 DOBŘE PLACENÁ PROCHÁZKA ČSSR | 1966 | komedie 10. 12. 15:30 I MISS SONJA HENIE + TAKING OFF USA | 1971 | komedie 10. 12. 17:30 MUŽ NA MĚSÍCI USA | 1999 | komedie 10. 12. 19:00 DOBŘE PLACENÁ PROCHÁZKA 07 CZE | 2008 | dokumentární 11. 12. 15:30 DOBŘE PLACENÁ PROCHÁZKA 07 CZE | 2009 | komedie 11. 12. 17:30 MILOŠ FORMAN: CO TĚ NEZABIJE… CZE | 2009 | dokumentární 12. 12. 15:30 GOYOVY PŘÍZRAKY USA | 2006 | drama 12. 12. 17:30 VLASY USA | 1979 | muzikál 12. 12. 19:30 ZLATÁ ŠEDESÁTÁ: MILOŠ FORMAN CZE | 2009 | dokumentární 13. 12. 15:30 AMADEUS USA | 1984 | drama 13. 12. 19:30 HOBIT: NEOČEKÁVANÁ CESTA 3D USA/NZL | 2012 | dobrodružný/fantasy 15. 12. 16:00 THE WORDS USA | 2012 | drama 18. 12. 16:00, 19:00 MODŘANSKÝ BIOGRAF A SCÉNA U Kina 1/44 | 241 772 832 www.modranskybiograf.cz

SVATBA MEZI CITRÓNY DNK/SWE | 2012 | komedie 6. 12. 17:30, 20:00 ANNA KARENINA GBR/FRA | 2012 | drama 7.-9. 12. 17:30, 20:00 SKYFALL GBR/USA | 2012 | akční 10. 12. 17:30, 20:15 ODPAD MĚSTO SMRT CZE | 2012 | drama 11.-12. 12. 17:30, 20:00 HOBIT: NEOČEKÁVANÁ CESTA 3D 13.-15. 12. 17:30, 20:15 USA/NZL | 2012 | dobrodružný/fantasy 16. 12. 20:15 LOUSKÁČEK Bolšoj balet Moskva 16. 12. 15:45 CO KDYBYCHOM ŽILI SPOLEČNĚ? FRA/DE | 2011 | komedie 17.-18. 12. 17:30, 20:00 KUŘE NA ŠVESTKÁCH FRA/DE/BEL | 2011 | drama 19. 12. 17:30, 20:00 PRO DĚTI ZVONILKA: TAJEMSTVÍ KŘÍDEL 3D USA | 2012 | animovaný ZVONILKA: TAJEMSTVÍ KŘÍDEL 2D USA | 2012 | animovaný RAUBÍŘ RALF 3D USA | 2012 | animovaný

15. 12. 15:00

PRO SENIORY SKYFALL GBR/USA | 2012 | akční

10. 12. 09:30

8. 12. 15:00 9. 12. 15:00

17. 12. 09:30

Bartolomějská 11 | 226 211 866 www.bio-ponrepo.cz

6. 12. 17:30 7. 12. 17:30 7. 12. 20:00 8. 12. 17:30 8. 12. 20:00

ME E V E N T S

AŽ VYJDE MĚSÍC USA | 2012 | komedie/drama 13. 12. 20:45 VRÁSKY Z LÁSKY CZE | 2012 | komedie 14. 12. 14:00 NEJVĚTŠÍ PŘÁNÍ CZE | 2012 | dokument 14. 12. 16:45 DO ŘÍMA S LÁSKOU USA/ITA | 2012 | komedie 14. 12. 18:30 LOV LOSOSŮ V JEMENU GBR | 2011 | romantický 14. 12. 20:45 SNĚHURKA A LOVEC USA | 2012 | dobrodružný 15. 12. 14:00 VĚRA 68 CZE | 2012 | dokumentární 15. 12. 16:30 VE STÍNU CZE/SVK/POL | 2012 | krimi 15. 12. 18:15 SKYFALL GBR/USA | 2012 | akční 15. 12. 20:30 MODRÝ TYGR CZE/SVK/DE | 2011 | rodinný 16. 12. 14:00 STUD GBR | 2011 | drama 16. 12. 16:00 BÁJEČNÝ HOTEL MARIGOLD GBR | 2011 | komedie 17. 12. 14:00 DIVOKÁ STVOŘENÍ JIŽNÍCH KRAJIN USA | 2012 | drama/fantasy 17. 12. 16:30 THE WORDS USA | 2012 | drama 17. 12. 18:30 NEDOTKNUTELNÍ FRA | 2011 | komedie/drama 17. 12. 20:45 SUPERCLÁSICO DNK | 2011 | komedie 18. 12. 16:45 DRUHÁ ŠANCE USA | 2012 | komedie 18. 12. 18:30 SAMSARA USA | 2011 | dokumentární 18. 12. 20:30 VÁŇA CZE | 2012 | dokumentární 19. 12. 15:00 AŽ DO MĚSTA AŠ SVK/CZE | 2012 | drama 19. 12. 16:45 HASTA LA VISTA! BEL | 2011 | komedie 19. 12. 18:30 BEZ KALHOT USA | 2012 | komedie 19. 12. 20:45

9. 12. 17:30 9. 12. 20:00 10. 12. 17:30 11. 12. 17:30 11. 12. 20:00 12. 12. 17:30 12. 12. 20:30 13. 12. 17:30 13. 12. 20:00 14. 12. 17:30 15. 12. 17:30 15. 12. 20:00 16. 12. 17:30 16. 12. 20:00 17. 12. 17:30 17. 12. 20:00 18. 12. 17:30 18. 12. 20:00 19. 12. 17:30 19. 12. 20:00

SVĚTOZOR

Vodičkova 41 | 224 946 824 www.kinosvetozor.cz

ATLAS MRAKŮ DE/USA | 2012 | drama 6.-7. 12. 13:00, 20:30 8.-9. 12. 13:00, 15. 12. 11:30, 17.-19. 12. 20:30 SVATBA MEZI CITRÓNY DNK/SWE | 2012 | komedie 6.-10. 12. 13:30 13.-14. 12. 15:45, 17.-19. 12. 13:15 SEDM PSYCHOPATŮ 6.-9. 12. 16:00 USA/GBR | 2012 | komedie/krimi 9.-11. 12. 20:30 10.-12. 12. 16:15, 13.-14. 12. 13:30, 20:45 15.-16. 12. 20:45, 17.-19. 12. 18:15 OBČAN K. CZE | 2012 | dokumentární 6.-7. 12. 16:15 ARGO 6.-9. 12. 18:15 USA | 2012 | drama 17.-19. 12. 18:00 KUŘE NA ŠVESTKÁCH FRA/DE/BEL | 2011 | drama 6.-7., 9.-16. 12. 18:30 8.-9. 12. 11:15, 10.-11. 12. 16:00, 13.-14. 12. 13:45 HOLY MOTORS 6.-9. 12. 20:45 FRA/DE | 2012 | drama 10., 12. 12. 13:45 13.-14. 12. 18:15, 15.-16. 12. 14:00, 18.-19. 12. 20:45 OBCHOD PRO SEBEVRAHY FRA/CAN/BEL | komedie/animovaný 8.-9. 12. 11:00, LÁSKA V HROBĚ CZE | 2011 | dokumentární 8.-9. 12. 16:15 12. 12. 15:00, 17.-19. 12. 15:45

39


Bertolt Brecht

ŽIVOT GALILEIHO „Čtyřicet let života mezi lidmi mě utvrdilo v tom, že rozum na ně neplatí.“ www.nazabradli.cz

MET: MAŠKARNÍ PLES | G. VERDI 8. 12. 18:45 SAMSARA 10.-11. 12. 18:15, 12. 12. 17:00 USA | 2011 | dokumentární 17.-19. 12. 16:00 KOŘENY: VIZE WANGARI MAATHAI dokumentární pondělí USA | 2008 | dokumentární 10. 12. 20:30 ODPAD MĚSTO SMRT 11.-12. 12. 20:45 CZE | 2012 | drama 15.-16. 12. 16:30 CO KDYBYCHOM ŽILI SPOLEČNĚ? FRA/DE | 2011 | komedie 13.-14. 12. 16:00 15.-16. 12. 11:45, 17.-19. 12. 14:00 HOBIT: NEOČEKÁVANÁ CESTA USA/NZL | 2012 | dobrodružný/fantasy 13.-14. 12. 20:30 15. 12. 15:00, 16. 12. 12:00, 19:30, MET: AIDA | G. VERDI 15. 12. 18:45 LOUSKÁČEK | JURIJ GRIGOROVIŠ PODLE MARIA PETIPY / P. I. ČAJKOVSKIJ přímý přenos z Bolšoj balet v Moskvě 16. 12. 15:45 LEPŠÍ ŽIVOT + OBCHODNÍCI SE ZDRAVÍM dokumentární pondělí CZE | 2012 | dokumentární 17. 12. 20:45 PROJEKCE PRO SENIORY KUŘE NA ŠVESTKÁCH FRA/DE/BEL | 2011 | drama CO KDYBYCHOM ŽILI SPOLEČNĚ? FRA/DE | 2011 | komedie

12. 12. 13:00 19. 12. 14:00

ALFRED VE DVOŘE

Fr. Křížka 36 | 233 382 433 www.alfredvedvore.cz MRAKY Handa Gote Research & Development 27.11.2012 16:32:40

48x70 gal-indd.indd 1

Věnujte pod stromeček zážitek!

dárkový poukaz

Švandova divadla

Poukaz můžete nabít libovolnou částkou ∞ Platí 1 rok od data vydání

www.svandovodivadlo.cz

To vše v dárkovém balení!

Darujte (si) divadlo!

➽ dárkové poukázky na vstupenky v hodnotě 400, 600 a 700 Kč s platností do června 2013 ➽ předplatné na rok 2013 ➽ knihy o divadle (Pound, Havel, Denemarková...) ➽ a řadu dalších věcí Vše k zakoupení v pokladně divadla nebo na www.nazabradli.cz. Zasíláme i poštou!

TIP NA VÁNOČNÍ DÁREK INZERCE

rodinná archeologie 6.-7. 12. 20:00 CO JE NÁŠ PROSTOR? ČÁST I: BRAINSTORMING S PŘEDNÍMI UMĚLCI Na téma umělecký aktivismus a vlastnictví prostoru 7. 12. 13:00 HON NA LIŠKU / EKS PREMIÉRA! Pohyb řízený binárními kódy | Duncan centre 10.-11. 12. 20:00 ZAJATCI VESMÍRU 13. 12. 16:00 pohádka | Wariot Ideal 14. 12. 18:30, 15. 12. 15:00 ČINOHERNÍ KLUB

Ve Smečkách 26 | 296 222 123 www.cinoherniklub.cz

SEXUÁLNÍ PERVERZE V CHICAGU D. Mamet | komedie 6. 12. 19:30 TAHLE POSTEL JE PŘÍLIŠ KRÁTKÁ ANEB JEN FRAGMENTY N. Mitrovic | drama 7. 12. 19:30 GLENGARRY GLEN ROSS D. Mamet | drama 8. 12. 19:30 BŮH MASAKRU Y. Reza | komedie 9. 12. 15:00 DEREK Divadlo (bez záruky) Praha komedie | přehlídka amatérských souborů 9. 12. 19:30 IMPRESÁRIO ZE SMYRNY C. Goldoni | komedie 10. 12. 19:30 KUKURA M. Čičvák | komedie 11., 13. 12. 19:30 OSIŘELÝ ZÁPAD M. McDonagh | drama 12. 12. 19:30 PAN POLŠTÁŘ M. McDonagh | drama 14. 12. 19:30 TRAMVAJ DO STANICE TOUHA T. Williams | drama 15. 12. 19:00 HRÁČI N. V. Gogol | promítání ze záznamu 17. 12. 18:30 LÉDA (MANŽELSKONEMANŽELSKÁ POVÍDKA) L. Smoček | komedie 18. 12. 19:30 DEJVICKÉ DIVADLO

Zelená 15a | 233 339 108 www.dejvickedivadlo.cz

ČERNÁ DÍRA D. Doubt | komedie 6. 12. 19:30 39 STUPŇŮ J. Buchan, A. Hitchcock | komedie 7. 12. 19:00 DABING STREET P. Zelenka | komedie 8., 13. 12. 19:30 BRATŘI KARAMAZOVI F. M. Dostojevskij | drama 9. 12. 19:30 MUŽ BEZ MINULOSTI A. Kaurismäki | činohra 11.-12. 12. 19:30 ČAS RADOSTI, ČAS VESELOSTI Z. Cílová | vánoční představení 14. 12. 18:30 UCPANEJ SYSTÉM I. Welsh | komedie 15. 12. 19:30 OBLOMOV I. A. Gončarov | drama 16. 12. 19:30 BRIAN M. Krobot | drama 17. 12. 19:30 MODROVOUS P. Tejnorová, K. F. Tománek a kol. | drama 18. 12. 19:30


KINA P R A H A / DIVADLA P R A H A Bertolt Brecht

Život Galileiho „Čtyřicet let života

mezi lidmi utvrdilo v tom, Hra Bertolta Brechta o mě známém astronomovi, že rozum na ně neplatí. který pod nátlakem církve odvolal tvrzení “ o oběhu planet okolo slunce, aby pokračoval www.nazabradli.cz ve svém vědeckém bádání. Přizpůsobil se.

VÁNOCE SE SOUBOREM MUSICA BOHEMICA

VÁNOČNÍ TRH V DIVADLE U22

Pořiďte si vánoční dárky v jeden den na jednom místě nebo jen přijďte na kávu a užijte si vánoční atmosféru. Čeká vás divadlo plné originálního zboží, jaké jinde Budeme ho posuzovat jako zbabělce nebo nenajdete: dekorace, kosmetika, šperky, hlavně jako člověka, který zásadně přispěl keramika, oblečení, knihy, obrazy a mnoho k poznání světa? V titulní roli se představí dalšího. Vstup volný. Miloslav Mejzlík. Divadlo Bolka Polívky U22 48x70 gal-indd.indd 1 27.11.2012 16:32:40 K Sokolovně 201, Praha 22 - Uhříněves Divadlo Na zábradlí 16. 12. | 10:00-17:00 předpokládaná premiéra 21. 12. 2012 www.divadlobolkapolivkyu22.cz

WANTED WELZL K. F. Tománek | drama

19. 12. 19:30

DIVADLO ABC

Vodičkova 28 | 224 215 943 www.mestskadivadlaprazska.cz

ANNA KARENINA L. N. Tolstoj | drama 6. 12. 10:00 STO ROKŮ SAMOTY G. G. Márquez, G. Schwajda | drama 6. 12. 19:00 RVÁČ I. S. Turgeněv, A. Máša | drama 7. 12. 19:00 PŮJDEM SPOLU DO BETLÉMA Vánoční hra o narození Krista Pána | Divadlo loutek Ostrava 8. 12. 14:15 ČESKÉ VÁNOCE 8. 12. 19:00, 11. 12. 09:00, 11:00 J. Janků | vánoční hra 15. 12. 14:00, 19:00 VÁNOČNÍ KONCERT 2012 – ORCHESTRU VÁCLAVA HYBŠE koncert 9. 12. 13:00, 16:00, 19:30 SHIRLEY VALENTINE 10. 12. 19:00 W. Russell | one woman show 13. 12. 18:00 KONEČNĚ ŠŤASTNÁ? L. Coxonová | komedie 11. 12. 19:00 KRÁL LEAR W. Shakespeare | drama 12. 12. 10:00 HOLKY Z KALENDÁŘE T. Firth | komedie 12. 12. 19:00 WABI DANĚK A MILOŠ DVOŘÁČEK vánoční koncert 14. 12. 17:00 PAVEL ŽALMAN LOHONKA A SPOL. 30 let kapely 14. 12. 20:30 FILUMENA MARTURANO E. De Filippo | komedie 16. 12. 19:00 GOLD ZA VŠECHNY PENÍZE J. Heller | komedie 17. 12. 10:00 VŠE O MÉ MATCE S. Adamson podle P. Almodóvara | drama 17. 12. 19:00 BEDŘICH SMETANA: THE GREATEST HITS J. Janků, P. Svojtka | muzikálová komedie 18. 12. 19:00 RVÁČ I. S. Turgeněv, A. Máša | drama 19. 12. 10:00, 19:00 ÁBÍČKO MALÁ SCÉNA ABC CÉSAR A DRANA I. Doré | monodrama

18. 12. 10:00

9. 12. 17:00 9. 12. 20:00

SIMULANTE BANDE VerTeDance a Divadlo Archa pohybové představení 10. 12. 20:00, 11. 12. 18:00 ATELIÉR KREATIVNÍHO POHYBU VerTeDance 11., 18. 12. 15:00, 16:30 SÓLO PRO LU 11.-12. 12. 20:00 hudebně-dramatické představení 12. 12. 11:00 DIVADLO VIZITA: ŘETĚZ CHYBĚJÍCÍCH ČLÁNKŮ Improvizace 17. 12. 20:00 DIVADLO VIZITA: SKOK NA DOHLED Improvizace 18. 12. 20:00 MICHAL PROKOP – VÁNOČNÍ KONCERT A KŘEST NOVÉHO ALBA “STO ROKŮ NA CESTĚ” koncert | United Islands České spořitelny 19. 12. 20:00 DIVADLO U BOLKA POLÍVKY U22

K Sokolovně 201/104 | Praha 22 Uhříněves 222 767 900 | www.divadlobolkapolivkyu22.cz

GAGARIN! pro děti a studenty | Divadlo Športniky 7. 12. 10:00 DVEŘE ANEB PANE, VY JSTE NÁHODA! komedie | Divadlo Palace 9. 12. 19:30 VÁNOČNÍ POHÁDKA O KAPRU KARLOVI pohádka | Divadelní soubor Cylindr 10. 12. 10:00 PLNY KAPSY ŠUTRŮ M. Jones | komedie 12. 12. 19:30 ČESKÝ LEV divadelní dokument | Divadlo Bolka Polívky 14. 12. 19:30 VÁNOČNÍ TRH DIVADLA BOLKA POLÍVKY U 22 trh 16. 12. 10:00-17:00 VÁNOCE SE SOUBOREM MUSICA BOHEMICA koncert 17. 12. 19:30 ŠTĚDREJ VEČER NASTAL pohádka Divadlo DRAK Hradec Králové 19. 12. 09:00, 10:30 POSLEDNÍ ZE ŽHAVÝCH MILENCŮ N. Simon | komedie 19. 12. 19:30 DIVADLO BROADWAY

DIVADLO ARCHA

Na Příkopě 31 | 225 113 311 www.divadlo-broadway.cz

Na Poříčí 26 | 221 716 111 www.archatheatre.cz

SHOW JANA KRAUSE veřejné natáčení

BESEDA O NOVÉM SLOVENSKÉM DIVADLE beseda NAPICHOVAČI A LÍZAČI Divadlo SkRAT

6., 13.-15. 12. 19:30

NOVÁ DRÁMA přehlídka nezávislého slovenského divadla OTEVŘENÍ VÝSTAVY ČASY STOKY výstava PSOTA Divadlo Potoň POKUS B. Uhlár | Divadlo STOKA

8. 12. 18:00 8. 12. 19:00 8. 12. 21:30

ME E V E N T S

ŽIVOT GALILEIHO

ANDÍLCI ZA ŠKOLOU muzikál 6.-9., 16. 12. 09:30 VÁNOČNÍ ZÁZRAK muzikál 6.-8. 12. 18:00, 8.-9., 15.-16. 12. 14:00 13.-15., 18.-19. 12. 18:00 PARTIČKA divadelní představení 9. 12. 17:30, 20:00 VÁNOČNÍ KONCERT DANIELA HŮLKY koncert 12. 12. 19:00 VALAŠSKÝM CHODNÍČKEM koncert souboru Valášek 15. 12. 10:00

Chcete zažít pravou atmosféru staročeských Vánoc? Přijďte si poslechnout koncert souboru Musica Bohemica, který pod vedením Jaroslava Krčka už třicet let nabízí ojedinělou interpretaci folklóru i historické anonymní hudební tvorby. Divadlo Bolka Polívky U22 K Sokolovně 201, Praha 22 - Uhříněves 17. 12. 2012 | 19:30 Rezervace: vstupenky@bolek.cz www.divadlobolkapolivkyu22.cz

MR. MUZIKÁL Vánoční benefiční koncert na podporu FOD VÁNOČNÍ KONCERT MARIANA VOJTKA koncert

16. 12. 20:00 17. 12. 19:00

DIVADLO DISK

Karlova 26 | 234 244 254 www.divadlodisk.cz

BUCHTY A BOHYNĚ P. Kolečko | drama VÁNOČNÍ VEČÍREK DAMU 2012 večírek SVĚCENÍ JARA A. Laštovková Stodolová a SKUTR | scénická báseň PUNK ROCK S. Stephens | drama GRÁZLOVÉ Hýča, Šiktanc, Šiler | drama ABSINT P.-Y. Chapalain | groteska VÁNOČNÍ BAZAR V MOKRÉ ČTVRTI 9. ročník dobročinné akce

6., 18. 12. 19:30 7. 12. 19:00 9., 13. 12. 19:30 10. 12. 19:30 11., 19. 12. 19:30 12., 17. 12. 19:30 14.-16. 12. 10:00

DIVADLO DOBEŠKA

Jasná I. 1181/6 | 244 468 173 www.divadlodobeska.cz

BESÍDKA 2012 komedie | Divadlo Sklep 6. 12. 19:30 VÁNOČNÍ TRHY VE STUDIU DOBEŠKA trhy 7. 12. 16:00, 8. 12. 10:00 KALEIDOSKOP POHÁDEK S NADSÁZKOU pro děti | sdružení Bílá síť 9. 12. 15:00 POŽÍRAČKA MRTVOL A JINÉ PŘÍŠERNOSTI U. Palmenfelt | komedie 10. 12. 19:30 PŘENÁŠKA O ARCHITEKTUŘE S DAVIDEM VÁVROU přednáška 11. 12. 19:00 MILOSTNÝ TROJÚHELNÍK P. Liška, M. Zbrožek, J. Polášek | improvizace 13. 12. 19:30 VODNÍKŮV SEN pro děti | divadlo Nokakabus 16. 12. 15:00 DIVADLO HYBERNIA

nám. Republiky 4 | 221 419 420 www.hybernia.eu

SZIDI TOBIAS vánoční koncert 6. 12. 19:00 HELLO DOLLY muzikál 7.-8. 12. 19:00, 8. 12. 15:00 VÁNOČNÍ GALAKONCERT 2012 S ECO INVEST koncert 9. 12. 20:00 VÁNOČNÍ KOLEDA 10.-18. 12. 19:00 Ch. Dickens | výpravný příběh 15.-16. 12. 15:00 FEŠÁCI 45 koncert 19. 12. 19:00 DIVADLO KALICH

Jungmannova 9 | 296 245 311 www.divadlokalich.cz

OSMÝ SVĚTADÍL Elán, B. Filan, J. Ďurovčík, P. Pavlac muzikál 6.-8. 12. 19:00, 8.-9. 12. 14:30

41


Foto: Ondřej Tylčer

Multimediální projekt s živou hudbou Louise Andriessena a Jana Trojana, projekcí filmu Petera Greenawaye a choreografií Nataši Novotné.

420PEOPLE a ORchESTR BERG

M IS FOR...

PETR BENDE koncert 10. 12. 19:00 BEZ PŘEDSUDKŮ D. Ruiz, F. Bettanini, N. Pistoia, P. Ammendola | činohra 11. 12. 19:00 ZAMILOVAT SE… N. Coward | činohra 12. 12. 19:00 ROBIN HOOD muzikál 13.-15. 12. 19:00, 15.-16. 12. 14:30 ZLOČIN V POSÁZAVSKÉM PACIFIKU M. Vačkář, O. Havelka | hudební retrokomedie 17. 12. 19:00 BARONKY M. Mackenzie | činohra 18. 12. 19:00 MOJE HRA ANEB ANDĚLSKÁ KOMEDIE P. Abraham | komedie 19. 12. 19:00 DIVADLO KÁMEN

Nekvasilova 2 | www.divadlokamen.cz

ZVĚSTOVÁNÍ BOHUNCE P. Macháček | drama IMPROVARIACE I SKUPINA Improvariace improvizuje

Premiéra 11–12/12/2012

6. 12. 19:30 15. 12. 19:30

DIVADLO KAMPA

Produkce 420PeOPLe & orchestr BerG, ve spolupráci s Novou scénou Národního divadla,za podpory mK Čr, mHmP a Visegrádského fondu.

Nosticova 2a | 776 447 744, 608 777 540 www.divadlokampa.cz

DIVSALÓN X. Jubileum aneb Mikulášský con Čert Mikulášský koncert divsalóníků 6. 12. 20:00 BLAŽENKA I. Dušková | Divadlo Cylindr 7. 12. 19:30 20 LET KRVIK TOTR amorální kabaret 8.-9. 12. 19:30 ERNIE’S INCREDIBLE ILLUCINATIONS Představení juniorské skupiny PYT 10. 12. 19:00 NA CESTĚ I. Dušková | Divadlo Cylindr 11. 12. 19:30 TY DVĚ, KTERÉ OBĚDVAJÍ N. Burger, V. Kužílková | drama 12. 12. 19:30 Štítného 5, Praha 3, 130 00, tel.: 222 78 18 60 DNA Představení skupiny PYT 13., 15. 12. 20:00 KAM LETÍ NEBE taneční představení 14. 12. 19:00 11/15/12 12:10:22 PM více na www.zdjc.cz POCHYBY Divadlo SoLiTEAter 16. 12. 19:00 CIKÁNSKÁ SUITA tanečně divadelní projekt studia Citadela 19. 12. 19:30

www.novascena.cz www.420PEOPLE.org inzerce_100_70_abo_2013_Sestava 1 28.11.2012 16:10 Stránka 1 www.berg.cz

DIVADLO KOLOWRAT Ovocný trh 6 | 224 901 448 www.narodni-divadlo.cz

leden – červen 2013

KO VS

CESTA KOLEM SVĚTA ZA ABSOLUTNÍ TMY J. Verne | interaktivní představení 6. 12. 19:00 ZÍTRA SE BUDE… J. Nekvasil, A. Březina | opera 7. 12. 19:00 PŘÍBĚH NOCI VÁNOČNÍ Hudebně-dramatické studio mladých 8.-9. 12. 14:00, 15:30 NA ÚSTUPU W. Nicholson | drama 12. 12. 19:00 KARLA M. Františák | činohra 13., 17. 12. 19:00 BLACKBIRD D. Harrower | drama 14. 12. 19:00 NEZLOBÍŠ SE? L. Skořepová | komedie 19. 12. 19:00 DIVADLO METRO

ŽIŽ

Připravili jsme pro Vás 4 abonentní skupiny. Abonentní vstupenky jsou v prodeji od 3. 12. 2012. ABO vstupenky si můžete rezervovat na www.zdjc.cz.

ED

PL

ATN

É

nz lifeshow 98x70.indd 1

Národní 25 | 221 085 276 www.divadlometro.cz

ŽIVOT JE FAJN M. Urban | černé divadlo 6.-8., 10.-11., 13., 15., 18.-19. 12. 20:00 JAK SE KROTÍ PRINCEZNA B. Šimková | pro děti 9. 12. 11:00 KŘEMÍLEK A VOCHOMŮRKA V. Čtvrtek | pohádka 9. 12. 15:00 LÁSKA NA TŘI G. Skála | činohra 12. 12. 19:00 TŘI V HÁJI M. Oupic | činohra | host 14. 12. 19:00 PŘÍHODY FERDY MAREVENCE O. Sekora, P. Kraus, M. Pokorný | divadlo AHA! 15. 12. 11:00 PAT & MAT JEDOU NA DOVOLENOU M. Beneš | pro děti 16. 12. 11:00, 15:00 DIVADLO NA JEZERCE

Na Jezerce 1451 | 261 224 832 | 725 442 150 www.divadlonajezerce.cz

P R E MIÉ R A 24 /1 1 / 2 01 2

R E P R Í ZY 2 8. 1 1 . | 8. 1 2 . | 1 7. 1 2 .

www.svandovodivadlo.cz svandovodivadlo INZERCE

PANÍ PLUKOVNÍKOVÁ B. Ahlfors | komedie 6. 12. 19:00 SETKÁNÍ S JIŘINOU BOHDALOVOU mimořádné přestavení 7. 12. 19:00 MANŽELSKÉ VRAŽDĚNÍ E.-E. Schmitt | tragikomedie 9. 12. 19:00 DARDA I. Dousková drama | veřejná generálka 10.-11. 12. 11:00 JÁ, FRANCOIS VILLON J. Hubač, O. Brzobohatý, P. Vrba | muzikál 10. 12. 19:00 CHARLEYOVA TETA J. B. Thomas | komedie 11. 12. 19:00 DARDA I. Dousková | drama | premiéra 12. 12. 19:00 NA SCÉNĚ JAN FISCHER beseda 13. 12. 19:00 DARDA I. Dousková | drama 14., 19. 12. 19:00 PETROLEJOVÉ LAMPY J. Havlíček | drama 15. 12. 19:00


DIVADLA P R A H A DIVADLO POD PALMOVKOU

DIVADLO NA VINOHRADECH

CHICAGO F. Ebb, B. Fosse, J. Kander | muzikál PAST NA MYŠI A. Christie | drama TRAMVAJ DO STANICE TOUHA T. Williams | drama NÁJEMNÍCI PANA SWANA M. Cooney | komedie SEX NOCI SVATOJÁNSKÉ W. Allen | komedie JEŠTĚ JEDNOU, PROFESORE A. Procházka | komedie KDYBY TISÍC KLARINETŮ J. Suchý, J. Šlitr | hudební komedie SUGAR (NĚKDO TO RÁD HORKÉ) P. Stone, J. Styne, B. Meryll | komedie

nám. Míru 7 | 224 257 601 | 296 550 229 www.dnv-praha.cz

APARTMÁ V HOTELU PLAZA N. Simon | komedie 6. 12. 19:00 BYL JSEM PŘI TOM J. Kosinski | tragikomedie 7. 12. 19:00 MĚSÍC PRO SMOLAŘE (A MOON FOR THE MISBEGOTTEN) E. O’Neill | komedie 7. 12. 19:00, 15. 12. 14:00 JISTĚ, PANE MINISTŘE J. Lynn, A. Jay | komedie 8. 12. 19:00 MOCNÁ AFRODITÉ Woody Allen | komedie 11. 12. 19:00 MARIE STUARTOVNA F. Schiller | drama 12. 12. 19:00 KOČKA NA KOLEJÍCH J. Topol | drama 12. 12. 19:00 ZKROCENÍ ZLÉ ŽENY W. Shakespeare komedie | generální zkouška 13. 12. 10:30 IDEÁLNÍ MANŽEL O. Wilde | komedie 13. 12. 19:00 VEČER BEZ LÍČIDEL – TOMÁŠ TÖPFER vyprávění 13. 12. 19:00 ZKROCENÍ ZLÉ ŽENY W. Shakespeare | komedie | premiéra 14. 12. 19:00 TO BYLA MOJE PÍSNIČKA! N. Coward | komedie 15. 12. 14:00 ČESKÝ ROZHLAS – SILVESTR 2012 16. 12. ZKROCENÍ ZLÉ ŽENY W. Shakespeare | komedie 17.-18. 12. 19:00 JAK UDĚLAT KARIÉRU SNADNO A RYCHLE F. Loesser a další | komedie 19. 12. 19:00 DIVADLO NA ZÁBRADLÍ

Anenské nám. 5 | 222 868 868 www.nazabradli.cz

OSAMĚLÁ SRDCE N. West, D. Jařab | drama 6. 12. 19:00 SPACÍ VADY R. Denemarková | drama 7. 12. 19:00 DENNĚ (PONÍCI SLABOSTI) E. Tobiáš | komedie 8. 12. 19:00 MALENKA H. Ch. Andersen | pohádka 9. 12. 15:00 ZÁBRANA NA ZÁBRADLÍ Komponovaný program k nedožitým osmdesátinám Jana Zábrany 9. 12. 19:00 TULÁK PO HVĚZDÁCH J. London, J. Lepšík Amatérský divadelní soubor „JACK“ 10. 12. 17:00 LOUIS A LOUISA D. Gieselmann, K. Schumacher | drama 10. 12. 19:00 TARTUFFE GAMES Moliére | komedie 11. 12. 19:00 TEN KŮŇ NELŽE E. Tobiáš | Trojdílná minutová hra 12. 12. 19:00 DALEKÁ CESTA DOMŮ R. Adams | drama 13. 12. 19:00 KOMPLIC F. Dürrenmatt | komedie 14. 12. 19:00 120 DNŮ SVOBODY Markýz de Sade | Lachende Bestien 15. 12. 19:00 NEPŘIZPŮSOBIVÍ? Petr Placák 16. 12. 19:00 PÍSKOVIŠTĚ M. Walczak | tragikomedie 17. 12. 19:00 VEČER S VÁCLAVEM HAVLEM komponovaný pořad 18. 12. 18:00 CANTOS E. Pound | drama 19. 12. 19:00 DIVADLO PALACE

Václavské nám. 43 | 224 228 814 www.divadlopalace.cz

ŽENY PŘEŽIJÍ A. Wesker | komedie | Studio Dva 6. 12. 19:00 AFRICKÁ KRÁLOVNA A. Forester | komedie/drama 7. 12. 19:00 KUTLOCH 8. 12. 15:00, 19:00 K. Magnusson | komedie | Studio Dva 9. 12. 19:00 MRAZÍK pohádka pro děti s mikulášskou nadílkou 9. 12. 11:00, 14:00 DRUHÝ BŘEH M. Gübelová | tragikomedie 11. 12. 19:00 CAVEMAN one man show | host 13., 18. 12. 19:00 SOUKROMÝ SKANDÁL P. Hartl | komedie | Studio Dva 14. 12. 19:00 PRACHY!!! R. Cooney | drama 16. 12. 15:00, 19:00 POHLEĎ A BUDEŠ UDIVEN P. Hruška | komedie 17. 12. 19:00 CENA ZA NĚŽNOST D. Gordon | komedie/melodrama 19. 12. 19:00

DIVADLO U HASIČŮ

Zenklova 34 | 283 011 127 www.divadlopodpalmovkou.cz

Římská 45 | 222 518 716 divadlouhasicu.sweb.cz

6. 12. 19:00 8. 12. 17:00 10. 12. 19:00 11. 12. 19:00 12. 12. 19:00 13. 12. 19:00 14. 12. 19:00 15. 12. 19:00

DIVADLO PONEC

Husitská 24/899 | 224 817 886 | 222 721 531 www.divadloponec.cz

VAŘENÝ HLAVY černá komedie | divadelní soubor KoMa 6. 12. 20:00 JAZZOVÉ SOIRÉE ŠE3SIL Večírek se žižkovskými neziskovkami 7. 12. 19:30 PŘEDVÁNOČNÍ VYSTOUPENÍ FŠ ŠARVANCI A HOSTŮ 8. 12. 18:00 MUŽI A. Laštovková-Stodolová | SKUTR 9. 12. 20:00 IMPULSES Andrej Mikulka | Dance in Pulse 10. 12. 20:00 DA PARTY – THE MOV I EMENT přehlídka tanečního studia Dance Academy Prague by Yemi AD 16. 12. 18:00 DIVADLO RADKA BRZOBOHATÉHO Opletalova 5/7 | 224 229 441 | 224 229 445 www.divadlorb.cz

BARMANKY J. Godber, J. Thorton | komedie 8. 12. 15:00 VYHAZOVAČI J. Godber | hudební komedie 10. 12. 19:00 TANČÍRNA choreografie P. Čadek, T. Slavíček režie H. Gregorová 11., 19. 12. 19:00 SODOMA GOMORA P. P. Pecija | komedie 15. 12. 15:00 DIVADLO ROKOKO

Václavské nám. 38 | 224 217 113 www.mestskadivadlaprazska.cz

DŮKAZ D. Auburn | drama 6. 12. 19:00 KANCL R. Gervais, S. Merchant | komedie 7., 19. 12. 19:00 DĚVČÁTKO SE SIRKAMI H. Ch. Andersen | Divadlo Drak Hradec Králové 8. 12. 13:00 ANETKA A VÁNOCE Z. Vojtíšková | Divadlo Lampion Kladno 8. 12. 17:00 STRING QUARTETS Janáček – Ištvan tanečně-divadelní inscenace 9. 12. 19:30 PERPLEX M. von Mayenburg | tragikomedie 10. 12. 19:00 DOBRODRUŽSTVÍ S. Márai | drama 11. 12. 19:00 AG FLEK vánoční koncert 12. 12. 18:00 COP vánoční koncert 12. 12. 21:00 PLNÝ KAPSY ŠUTRŮ M. Jones | komedie 13. 12. 19:00 NÁVŠTĚVY U PANA GREENA J. Baron | komedie 14. 12. 19:00 FIALOVÉ KVĚTY ŠTĚSTÍ P. Svojtka, J. Janků | benefice 15. 12. 17:00 MONTY PYTHONŮV LÉTAJÍCÍ KABARET G. Chapman, J. Cleese, T. Gilliam, E. Idle, T. Jones, M. Palin | komedie 17. 12. 10:00 HRÁČI N. V. Gogol | drama 17. 12. 19:00 ŽELARY K. Legátová | drama 18. 12. 19:00 DIVADLO SPEJBLA A HURVÍNKA Dejvická 38 | 224 316 784 www.spejbl-hurvinek.cz

HURVÍNKŮV MIKULÁŠ + NADÍLKA H. Štáchová | komedie 6.-7. 12. 16:30 HURVÍNKŮV MIKULÁŠ H. Štáchová | komedie 6.-7., 10.-14., 17.-19. 12. 10:00 8.-9., 15.-16. 12. 10:30, 14:00, 16:30, 13. 12. 14:30 TO NEJLEPŠÍ SE SPEJBLEM A HURVÍNKEM H. Štáchová a kol. | komedie 12., 19. 12. 19:00

VZPOMÍNKY NÁM ZŮSTANOU 6. 12. 14:00 SLEČNA ABIGAIL K. Davenport, S. Saltzberg | komedie 6. 12. 19:30 VSTUPTE N. Simon | komedie 7. 12. 19:00 TOBOGAN Český rozhlas 8., 15. 12. 11:00 ANGELO KELLY – THE CHRISTMAS SHOW koncert 8. 12. 19:00 KONCERT RICHARD ADAM A SPOL. koncert 9. 12. 16:00 CAVEMAN R. Backer, J. Holík | one man show 10., 18. 12. 19:30 DÍVČÍ VÁLKA F. R. Čech | komedie 12. 12. 19:00 JITKA VRBOVÁ koncert 13. 12. 19:00 VELKÉ HOLKY NEPLÁČOU N. Simon | komedie 14. 12. 19:00 VÁNOCE S LIMBOROU koncert 15. 12. 18:00 KONCERT LADI KERNDLA koncert 16. 12. 19:00 KDYŽ KOČKY NEJSOU DOMA J. Mortimer, B. Cook | komedie 17. 12. 19:00 COLUMBO VRAŽDA NA RECEPT W. Link, R. Levinson | detektivka 19. 12. 19:00

ME E V E N T S

LÁSKY PANÍ KATTY B. Friel | komedie 16. 12. 19:00 JEPPE Z VRŠKU L. Holberg | komedie 17.-18. 12. 19:00

DIVADLO UNGELT

Malá Štupartská 1 | 224 828 082 www.divadloungelt.cz

DEŠTIVÉ DNY K. Huff | drama 6., 17. 12. 19:00 NA ÚTĚKU L. Smoček | komedie 7., 15., 16. 12. 19:00 ŠEST TANEČNÍCH HODIN V ŠESTI TÝDNECH R. Alfieri | drama 8., 14. 12. 19:00 LEDŇÁČEK W. D. Home | komedie 9. 12. 19:00 S NEBÝVALOU OCHOTOU vánoční recitál M. Kubišové 12. 12. 19:00 NEJVĚTSÍ DÉMANT SVĚTA G. Motton | drama 13. 12. 19:00 NA VAŠE RIZIKO P. N. Darrell | drama 18. 12. 19:00 FÍGL H. Meyerson | tragikomedie 19. 12. 19:00 DIVADLO V CELETNÉ

Celetná 17 | 222 326 843 | 608 327 107 www.divadlovceletne.cz

KODAŇ M. Frayn | drama | Kašpar 6. 12. 19:30 DETEKTOR LŽI V. Sigarev | komedie | Kašpar 7. 12. 18:00, 10. 12. 19:30 NĚŽNÁ JE NOC P. Hartl | drama | Kašpar 8. 12. 20:30 LIMPOPO – POHÁDKY Z AFRIKY T. Bělíková | Společnost Dr. Krásy 9. 12. 10:30 MIKULÁŠOVY PATÁLIE R. Gosciny | pro děti | Kašpar 9. 12. 14:30, 17:30 HLEDÁM TĚ V TOMTO MĚSTĚ V. Hrabě | jevištní básně | Kašpar 9. 12. 21:00 CYRANO E. Rostand | drama | Kašpar 11. 12. 19:30 TANEČNÍ HODINA A. Saalbachová | taneční představení 12. 12. 19:30 ROSENCRANTZ A GUILDENSTERN JSOU MRTVI T. Stoppard | drama | Kašpar 13. 12. 19:30 KAŠPAROVA SLÁVA VÁNOČNÍ J. Šiktancová, F. Nuckolls a J. Špalek | vánoční představení | Kašpar 14. 12. 18:00 15. 12. 15:00, 19:30, 16. 12. 15:00, 19. 12. 16:30, 19:30 PROKLETÍ RODU BASKERVILLŮ J. Janků | detektivka | CD2002 18. 12. 14:30 PLEŠATÁ ZPĚVAČKA E. Ionesco | komedie | Kašpar 18. 12. 19:30 DIVADLO V DLOUHÉ Dlouhá 39 | 605 010 774 www.divadlovdlouhe.cz

JAK JSEM SE ZTRATIL ANEB MALÁ VÁNOČNÍ POVÍDKA L. Aškenazy, J. Borna | divadelní revue 6.-7. 12. 10:00 9. 12. 17:00, 19. 12. 19:00 LHÁŘ C. Goldoni | komedie 6. 12. 19:00 KABARET KAINAR-KAINAR J. Borna, I. Smejkalová, M. Hanuš, J. Milfajt a kol. komponované představení 7., 11. 12. 19:00 KVAK A ŽBLUŇK JSOU KAMARÁDI A. Lobel | Divadlo Pro malý 8. 12. 15:00 MACBETH W. Shakespeare | tragédie 10. 12. 19:00 HRÁČI N. V. Gogol | drama 12. 12. 15:00, 19:00 TŘI SESTRY A. P. Čechov | drama 13. 12. 19:00

43


DIVADLA P R A H A / ART P R A H A SOUDNÉ SESTRY T. Pratchett | fantasy 14. 12. 19:00 ZLATOVLÁSKY Erben vs. Dobšinský | Divadelní spolek LokVar 15. 12. 15:00 TŘI MUŠKETÝŘI A. Dumas | drama 16. 12. 17:00, 17.-18. 12. 19:00 DIVADLO V ŘEZNICKÉ Řeznická 17 | 222 230 996 www.reznicka.cz

MILOSTNÁ TAJEMSTVÍ A. Strindberg, V. Brjusov, R. de Obaldia | tři jednoaktové hry 6. 12. 19:30 JEŠTĚRKA NA SLUNCI J. Murrell | komedie 7., 11. 12. 19:30 PO ZKOUŠCE I. Bergman | drama 10., 17. 12. 19:30 ŠPATNÁ ŽENSKÁ R. O. Hirson | komedie 12. 12. 19:30 ŘEDITELSKÁ LÓŽE A. Goldflam | tragikomedie 13. 12. 19:30 NEUCHOPITELNÉ LÁSKY P. Pedrero | drama 14. 12. 19:30 PREMIÉRA MLÁDÍ Ch. Giudicelli | drama 18. 12. 19:30 ZLOMATKA M. Gelardi | drama 19. 12. 19:30 EXPERIMENTÁLNÍ PROSTOR ROXY/NoD. Dlouhá 33 | nod.roxy.cz

ONE STEP BEFORE THE FALL Markéta Vacovská, Lenka Dusilová & Spitfire Company & DAMÚZA 6. 12. 20:00 IN/TO DARK Jenni Kokkomäki multimediální divadelní představení 8. 12. 20:00 VALENTÝN Carlos Be Čekanka | Nový projekt nezávislé umělecké skupiny Antena 10. 12. 20:00 REQUIEM L. Bartůňková Tanečně-divadelní představení 12.-13. 12. 20:00

JESUS CHRIST SUPERSTAR muzikál 6.-8., 19. 12. 19:00, 8.-9. 12. 15:00 VČERA TĚ ZABIJU A. Ayckbourn | činohra 10.-11. 12. 19:00 VRAŽDA ZA OPONOU muzikál 12., 14.-15. 12. 19:00, 15.-16. 12. 15:00 BÍLÉ VÁNOCE LUCIE BÍLÉ koncert 13. 12. 17:00, 20:00 KAŠTAN

Bělohorská 150 | 233 353 020 www.kastan.cz

RNDr. PAVEL MRÁZEK: KULTOVNÍ MÍSTA IRÁKU přednáška 10. 12. 18:30 GOGOL NA STOJÁKA ANEB ŽENITBA 11. 12. 20:00 BETLÉM pohádka | Divadlo ŠUS 15. 12. 15:00 JIŘÍ ČERNÝ: RO(C)KOVÁNÍ přednáška 17. 12. 19:00 JAK PEJSEK S KOČIČKOU SLAVILI VÁNOCE pohádka | Sváťovo dividlo 19. 12. 16:00 KC ZAHRADA

Malenická 1784 | 271 910 246 www.kczahrada.cz

ZLATOVLÁSKY Erben vs. Dobšinský | Divadelní spolek LokVar 12. 12. 10:00 JAK PEJSEK A KOČIČKA ČEKALI NA JEŽÍŠKA pohádka | Divadlo Tondy Novotného 15. 12. 15:00 JAK CHTĚL SKŘÍTEK GRUMLA ZASPAT VÁNOCE pohádka | Divadlo Kukadlo 19. 12. 10:00 LA FABRIKA

6.-9. 12. 19:30 9. 12. 19:30 10. 12. 19:30 18.-19. 12. 19:30 19. 12. 19:30

ON NENÍ JAKO ON E. Jelinek | drama 9. 12. 20:00 POLITICKÝ KABARET ANEB SEBER SI TO HOVNO B. Holiček | kabaret 10. 12. 20:00

44

VČELÍ MEDVÍDCI pro děti | Divadlo Věž 6. 12. 09:00 EASY LIVING divadlo Tábor 6. 12. 10:00 DYNAMO Cirkus Mlejn | akrobacie 7. 12. 19:30 VÁNOČNÍ COUNTRY BÁL S CARAMELLOU bál 14. 12. 19:00 VÁNOCE S LUČINKOU vánoční program 15. 12. 17:00 ŠTĚDREJ VEČER NASTAL 16. 12. 15:00 pro děti | Divadlo Drak 17., 18. 12. 09:00, 10:30 VYSTOUPENÍ CIRKUSOVÝCH KURZŮ 17. 12. 18:00 NÁRODNÍ DIVADLO

Ostrovní 1 | 224 901 638 www.narodni-divadlo.cz

TROILUS A KRESSIDA W. Shakespeare | činohra | premiéra 6.-7. 12. 19:00 LOUSKÁČEK – VÁNOČNÍ PŘÍBĚH P. I. Čajkovskij | balet 8., 15. 12. 14:00, 18:00 9. 12. 18:00, 14., 18.-19. 12. 19:00 ADVENTNÍ KONCERT koncert 9., 16. 12. 14:00 TROILUS A KRESSIDA W. Shakespeare | činohra 10. 12. 19:00 JAKOBÍN A. Dvořák | opera 11. 12. 19:00 CENY PAMĚTI NÁRODA slavnostní večer 12. 12. 21:00 LA TRAVIATA G. Verdi | opera 13. 12. 19:00 KRÁL LEAR W. Shakespeare | činohra 16. 12. 19:00 NÁPOJ LÁSKY G. Donizetti | opera 17. 12. 19:00

MUTAMORPHOSIS 6., 8. 12. 10:00 KOUZELNÝ CIRKUS černé divadlo | Laterna magika 7.-8. 12. 20:00 KNIŽNÍ MIKULÁŠ S REVOLVER REVUE A JEJÍMI HOSTY knižní trh malých nakladatelů 9. 12. 11:00 M IS FOR 420PEOPLE + Orchestr Berg 11.-12. 12. 20:00 NOSOROŽEC E. Ionesco | činohra 13., 17. 12. 19:00 LEGENDY MAGICKÉ PRAHY laterna magika multimediální inscenace 14.-15. 12. 20:00, 15. 12. 14:00 LICHOŽROUTI P. Šrut | Listování 16. 12. 14:00 OHROŽENÉ DRUHY P. Zelenka | činohra 16. 12. 19:00 MÁ VZDÁLENÁ VLAST K. Steigerwald | činohra 18. 12. 19:00 ROCK CAFÉ

Národní 20 | 224 933 947 www.rockcafe.cz

MEXICO L. Marquezová a V. Bejtler autorské představení 6. 12. 19:30 MAMEDOV E. Tobiáš | komedie | Divadlo bez prken 8. 12. 19:30 SRDCERVÁČ B. Vian | drama | Toto Divadlo Praha 10. 12. 19:30 ULITY M. F. Gregorová | Divadlo Puls | tragikomedie 16. 12. 20:00 NA ROHU SVĚTA J. Hajdyla | drama | Divadlo Puls 18. 12. 20:00 VLNA Tate Iyumni | loutkové představení 19. 12. 20:00 STAVOVSKÉ DIVADLO

MEETFACTORY

Ke Sklárně 3213/15 | 251 551 796 www.meetfactory.cz

Kovářova 1615/4 | www.mlejn.cz

Národní 4 | 224 901 487 www.novascena.cz

Křižíkova 10 | 221 868 666 www.hdk.cz

RISK nový cirkus PĚNA DNÍ B. Vian | divadelní román UP´END´DOWN R. Novák a kol. nový projekt CIRKU LA PUTYKA JEZDCI Lenka Vagnerová & Company taneční představení LORDI P. S. Butko | salonní komedie

16. 12. 20:00

MLEJN

NOVÁ SCÉNA NÁRODNÍHO DIVADLA

HUDEBNÍ DIVADLO KARLÍN

Komunardů 30 | 220 510 962 www.lafabrika.cz

SILNÍ M. Foucault, A. Lidell | drama

Ovocný trh 6 | 224 901 487 www.narodni-divadlo.cz

COSÍ FAN TUTTE W. A. Mozart | opera 6., 12. 12. 19:00 PÁN Z PRASEČKOVA Moliére | komedie 7., 10. 12. 19:00 DON GIOVANNI W. A. Mozart | opera 8. 12. 14:00, 19:00 VÁNOČNÍ KONCERT koncert 9. 12. 16:00, 19:00 RICHARD III. W. Shakespeare | činohra 11. 12. 19:00 BLÁZNIVÝ DEN ANEB FIGAROVA SVATBA P.-A. C. de Beaumarchais | činohra 13. 12. 19:00 RACEK A. P. Čechov | drama 14. 12. 19:00 KOUZELNÁ FLÉTNA W. A. Mozart | opera 15. 12. 19:00, 19. 12. 20:00 DEVÁTÉ SRDCE J. Drbohlav, J. Hanzlík | drama 16. 12. 14:00, 18:00

ŠVANDOVO DIVADLO NA SMÍCHOVĚ Štefánikova 57 | 257 318 666 www.svandovodivadlo.cz

PLECHOVÁ MÍNA P. Hrnčíř | literární kavárna 6. 12. 17:15 ŘEMESLNÍCI L. Knutzon | drama | angl. tit. 6.-7., 10., 13.-14. 12. 19:00 FRANKENSTEIN M. Shelley | horor 8., 17. 12. 19:00 PARCHANT MARILYN L. Kolouchová, N. Deáková | drama 8., 17. 12. 19:00 ANDĚLÍČEK TONÍČEK V. Brukner | host Buchty a loutky 9., 14. 12. 15:00, 17:00 HORSKÝ HOTEL V. Havel | host Buchty a loutky 10. 12. 19:00 KDO JE TADY ŘEDITEL? L. von Trier | komedie | angl. tit. 11., 15., 18. 12. 19:00 ANIČKA A BERÁNEK 12. 12. 17:00 pro děti | host Buchty a loutky 15. 12. 15:00, 17:00 ESKALÁTOR – MANIFEST OUTSIDERA K Koppa | groteska 12. 12. 19:00 PO FREDRIKOVI M. Brunn | monodrama | host Divadlo Letí 13. 12. 20:00 VÁNOČNÍ BAZAR 16. 12. 11:00 ČESKÝ KALENDÁŘ: PROSINEC zhudebněné balady | Michal Horáček 16. 12. 19:00 NAKRM HADA NA SVÉ HRUDI E. Kudláč | činohra 19. 12. 19:00 KURZ NEGATIVNÍHO MYŠLENÍ B. Breien | komedie | anglické titulky 19. 12. 19:00 ŽIŽKOVSKÉ DIVADLO JÁRY CIMRMANA Štítného 5 | 222 781 860 | 222 783 260 www.zdjc.cz

CIMRMAN V ŘÍŠI HUDBY Smoljak, Svěrák, Klusák | komedie 6. 12. 19:00 DROBEČKY Z PERNÍKU N. Simon | komedie Divadlo A. Dvořáka Příbram 7. 12. 19:00 PYTLÁKOVA SCHOVANKA 2010 ANEB ŠLECHETNÝ MILIONÁŘ O. Lážnovský | komedie | Divadlo Aqualung 8. 12. 19:00 BLANÍK Cimrman, Smoljak, Svěrák komedie 9., 13. 12. 16:00, 19:00 DÁMA S KAMÉLIEMI R. de Ceccatta podle A. Dumase syna tragédie | Divadlo A. Dvořáka Příbram 10. 12. 19:00 ŠVESTKA Cimrman, Smoljak, Svěrák | komedie 11. 12. 19:00 DOBYTÍ SEVERNÍHO PÓLU Cimrman, Smoljak, Svěrák | komedie 12. 12. 19:00 VRAŽDA V SALÓNNÍM COUPÉ Cimrman, Smoljak, Svěrák | komedie 16. 12. 19:00 CENTRAL PARK WEST W. Allen | komedie | 3D Company 17. 12. 19:00 HOSPODA NA MÝTINCE Cimrman, Smoljak, Svěrák | opereta 18. 12. 19:00 ČESKÉ NEBE Cimrman, Smoljak, Svěrák | komedie 19. 12. 19:00 ATELIÉR JOSEFA SUDKA

Újezd 30 | www.sudek-atelier.cz

IVO PŘEČEK výstava

do 13. 1. 2013

CENTRUM SOUČASNÉHO UMĚNÍ DOX Poupětova 1 | www.dox.cz

PETR MOTYČKA: SHOE CHRIST socha na fasádě budovy do 1. 4. 2013 JAN JAKUB KOTÍK – PODOBY VZDORU výstava do 7. 1. 2013 AMOR PSÝCHÉ AKCE – VÍDEŇ Ženský element ve vídeňském akcionismus výstava ze Sbírky Hummel do 14. 1. 2013 KARTOGRAFIE NADĚJE: PŘÍBĚHY SOCIÁLNÍ ZMĚNY výstava k projektu do 21. 2. 2013 COCKEREL SS13 IN THE BOX pilotní kolekce značky do 7. 1. 2013 EXPERIMENTÁLNÍ PROSTOR ROXY/NoD. Dlouhá 33 | www.nod.roxy.cz

CITACE A INTERPRETACE II – MALBA výstava do 6. 12. ŠTAFETOVÝ KOLÍK výstava Café NoD od 28. 11.


A R Í D A T Ě V DO S U... M L I F

Á N L ...P D O H Ý V V E L AS CHOĎTE DO KINA, UVIDÍTE VÍC www.cinestar.cz

BAREVNÝ VĚRNOSTNÍ PROGRAM MULTIKIN CINESTAR


ART P R A H A FRANTIŠEK KUPKA: CESTA K AMORFĚ výstava

do 3. 3. 2013

ŠTERNBERSKÝ PALÁC

Hradčanské nám. 15 | www.ngprague.cz

Beyond Reality. British Painting Today

Přehled hub střední Evropy Cílem knihy je představit čtenářům pestrost hub ve střední Evropě. Obsahuje všechny běžné druhy, ale i celou řadu druhů vzácných. Základní počet 1207 vyobrazených druhů (obrazová část obsahuje originální malby A. Bielicha) je rozšířen o další druhy v poznámkách. Kniha je ojedinělá a má charakter krásné obrazové publikace, učebnice i malé encyklopedie. Academia, 2012

MICHAELA VRBKOVÁ – ZÁZNAM výstava MALOVAL HLAVOLAM výstava

do 16. 12. od 11. 12.

FRANCOUZSKÝ INSTITUT

DOTEK výstava JAN BROŽ: NEZVANÝ HOST výstava

od 18. 12.

od 11. 12. od 11. 12.

MILAN SALÁK: 360º výstava do 9. 12. MĚSTEM POSEDLÍ / MEZINÁRODNÍ VÝSTAVA STREET ARTU A GRAFFITI Ilegální umění v ilegálním světě Městská knihovna do 13. 1. 2013 JAN ŠVANKMAJER: MOŽNOSTI DIALOGU – MEZI FILMEM A VOLNOU TVORBOU výstava | Dům U Kamenného zvonu do 3. 2. 2013 PAVEL VAŠÍČEK – NIRVÁNA výstava | Dům u Zletého prstenu od 12. 12. Ledvinova 9 | www.chodovskatvrz.cz

Úvoz 24 | www.upm.cz

do 6. 1. 2013

Strahovské nádvoří 1/132 | www.galeriemiro.cz

do 9. 12.

GALERIE MODERNA

Masarykovo nábř. 24 | www.galeriemoderna.cz

do 9. 12.

GALERIE RUDOLFINUM

do 30. 12.

Dukelských hrdinů 47 | www.ngprague.cz

STÁLÁ EXPOZICE: UMĚNÍ 20. A 21. STOLETÍ ALFONS MUCHA – SLOVANSKÁ EPOPEJ výstava do 30. 9. 2013 THEODOR PIŠTĚK: ECCE HOMO retrospektivní přehlídka do 6. 1. 2013 JAN TRAMPOTA (1889-1942): „BEZ VLASTNÍHO ZÁŽITKU NENÍ POROZUMĚNÍ“ výstava do 21. 2. 2013 MIES VAN DER ROHE AWARD 2011: EVROPSKÁ CENA ZA SOUČASNOU ARCHITEKTURU výstava do 6. 1. 2013 UNIVERZITA PŘEDLICE výstava do 27. 1. 2013 JIŘÍ KOLÁŘ & BÉATRICE BIZOT: KORESPONDÁŘ výstava od 7. 12. VALDŠTEJNÁ JÍZDÁRNA Valdštejnská 3 | ngprague.cz

JAKUB SCHIKANEDER (1855-1924) malby

do 13. 1. 2013

NÁRODNÍ KNIHOVNA

HEBREJSKÉ VARIACE výstava | Saravalova sbírka do 19. 1. 2013 ČESKÉ HISTORICKÉ BETLÉMY výstava do 6. 1. 2013 PŘÍRODA V OBRAZECH výstava fotografií do 31. 1. 2013 FRANTIŠEK VÁCLAV MAREŠ (1922 – 1994) Příběh českého a rakouského slavisty Slovanská knihovna do 4. 1. 2013 PALÁC AKROPOLIS

Kubelíkova 1548/27 | www.palacakropolis.cz

MUZEUM MONTANELLI

Nerudova 13 | www.muzeummontanelli.com

KATHARINA GUN OEHLERT výstava

VELETRŽNÍ PALÁC

Klementinum 190 | www.nkp.cz

MARC PHILIP VAN KEMPEN (NL) ALEXEJ MESCHTSCHANOW (D): DEAD PAINTERS STUDIOS výstava | Galerie Kostka do 14. 12. UFO výstava | Galerie Meetfactory od 6. 12. DESIGN & ART AKADEMIE workshopy 12. 12. 17:00 – 19:00 EMMANUEL RODRIGUES (F): IN TRANSIT výstava | Galerie Kostka od 18. 12.

do 28. 2. 2013

NÁRODNÍ GALERIE PRAHA DŮM U ČERNÉ MATKY BOŽÍ Ovocný trh 19 | www.ngprague.cz

U Milosrdných 17 | www.ngprague.cz

NEW YORK OČIMA NAYEVO výstava

od 30. 11.

PRAŽSKÝ HRAD

www.kulturanahrade.cz

STÁLÉ EXPOZICE: PŘÍBĚH PRAŽSKÉHO HRADU, NEJSTARŠÍ KONTUNUÁLNĚ EXISTUJÍCÍ SBÍRKA OBRAZŮ V NAŠICH ZEMÍCH, SVATOVÍTSKÝ POKLAD STANISLAV KOLÍBAL – JINÝ SVĚT výstava v Jízdárně Pražského hradu do 6. 1. 2013 QUIDO KOCIÁN – DÍLO POSEDLÉ KRÁSOU výstava soch od 5. 12.

STÁLÁ EXPOZICE: STŘEDOVĚKÉ UMĚNÍ V ČECHÁCH A STŘEDNÍ EVROPĚ

ROCK CAFÉ

KLÁŠTER SV. JIŘÍ

GLAMROCK NA VINYLU! výstava sbírky Michaela Kysilky

STÁLÁ EXPOZICE: MALÍŘSTVÍ, SOCHAŘSTVÍ A UŽITÉ UMĚNÍ V ČECHÁCH 19. STOL.

UMĚLECKOPRŮMYSLOVÉ MUZEUM

PALÁC KINSKÝCH

Staroměstské nám. 12 | www.ngprague.cz

STÁLÁ EXPOZICE: UMĚNÍ STARÉHO SVĚTA – ASIE A STŘEDOMOŘÍ ŽIVOT V ASIJSKÉM PALÁCI. LÁSKA, LUXUS, ZAHÁLKA výstava do 10. 3. 2013 RUDOLF II. A MISTŘI GRAFICKÉHO UMĚNÍ výstava od 19. 12. SCHWARZENBERSKÝ PALÁC

Hradčanské nám. 2 | www.ngprague.cz

Alšovo nábřeží 12 | www.galerierudolfinum.cz

46

do 6. 1. 2013

Jiřské nám. 33 | www.ngprague.cz

GALERIE MIRO

BEYOND REALITY British Painting Today | výstava

PORTRAITS BY WOVE výstava fotografií

KLÁŠTER SV. ANEŽKY ČESKÉ do 9. 12. od 15. 12.

GALERIE JOSEFA SUDKA

VICTOR VASARELY: KORLAT výstava

MARK THER A LIDWIG, OSKAR UND THOMAS? výstava do 23. 12.

STÁLÁ EXPOZICE: ČESKÝ KUBISMUS

GALERIE CHODOVSKÁ TVRZ

MELANCHOLIE – DIMITRIS TZAMOURANIS oltářní dílo složené z 11 desek (olej na dřevě) světová premiéra

Národní 30 | www.spalovka.cz

Ke Sklárně 3213/15 | www.meetfactory.cz

Staroměstské nám. 13 | 224 826 391 www.ghmp.cz

ALBERTO VOJTĚCH FRIČ: FOTOGRAFIE výstava

GALERIE VÁCLAVA ŠPÁLY

MEETFACTORY

GALERIE HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

JOSEF BOLF A TOMÁŠ DŽADOŇ výstava obrazů a instalací GALERIE OPATOV 1984 – 1992 výstava

Galerie Rudolfinum 4. 10. – 30. 12. 2012 www.galerierudolfinum.cz

Školská 28 | www.lgp.cz

FUTURA – CENTRUM PRO SOUČASNÉ UMĚNÍ Holečkova 49 | www.futuraproject.cz

Galerie Rudolfinum představuje výběr děl dvanácti současných britských umělců střední generace. Výstava potěší všechny milovníky hyperrealistické malby i poměrně složitých myšlenkových odkazů.

LEICA GALLERY PRAGUE

Štěpánská 35 | 221 401 011 | www.ifp.cz

JDU PO TVÝCH STOPÁCH Hommage à Jan Z

STÁLÁ EXPOZICE: EVROPSKÉ UMĚNÍ OD ANTIKY DO ZÁVĚRU BAROKA MISTROVSKÁ DÍLA Z KOLOWRATSKÉ OBRAZÁRNY V RYCHNOVĚ N. KNĚŽNOU MISTROVSKÁ DÍLA RAKOUSKÉHO A NĚMECKÉHO MALÍŘSTVÍ 19. STOLETÍ výstava ze sbírek Národní galerie v Praze do 31. 5. 2013 VÁCLAV HOLLAR: ILUSTRACE K EZOPOVÝM BAJKÁM výstava od 11. 12.

STÁLÁ EXPOZICE: BAROKO V ČECHÁCH, EXPOZICE SOCHAŘSTVÍ A MALÍŘSTVÍ, CÍSAŘSKÁ ZBROJNICE, GRAFICKÝ KABINET

Národní 20 | www.rockcafe.cz

do 31. 12.

17. listopadu 2 | www.upm.cz

STÁLÁ EXPOZICE: ANNA FÁROVÁ – FOTOGRAFIE, PŘÍBĚHY MATERIÁLŮ VŠE NEJLEPŠÍ! výstava českého sklářského umění do 31. 3. 2013 ANGLIČÁCI / MATCHBOX výstava od 12. 12. NÁRODNÍ TECHNICKÉ MUZEUM Kostelní 42 | www.ntm.cz

STÁLÉ EXPOZICE: HISTORIE DOPRAVY, LABYRINTEM ARCHITEKTONICKÝCH STYLŮ, ASTRONOMIE, FOTO KINO, TISKAŘSTVÍ, TECHNIKA 20. STOLETÍ VE SBÍRKÁCH FHÚ PRAHA, TECHNIKA V DOMÁCNOSTI DROBNÉ PERLY ČESKÉ ARCHITEKTURY výstava do 31. 3. 2013


P R E M I É R A 13. 12.

Partnerem kina IMAX je:

Mediální partneři kina IMAX:

WWW.IMAXPRAHA.CZ

Kino IMAX je součástí multiplexů:


CARTOON shop / Panskรก 5 / Praha 1 / 110 00 / www.cartoon.cz

442 magazin Praha  

06.12. - 19.12.2012 magazin Praha

442 magazin Praha  

06.12. - 19.12.2012 magazin Praha

Advertisement