Page 3

E D I T O R I A L / K U LT U R N Í T I P Y Dobrý den, ahoj Pokud jste jako děti soutěžili v recitaci před porotami na školách nebo jste aspoň pozorně poslouchali rodiče, kteří se vám trochu poesie a dětských říkadel snažili vtlouct do hlavy, tak určitě oceníte rozhovor s nejrecitovanějším dětským básníkem Jiřím Žáčkem. Pro někoho bude možná překvapení, že Jiří Žáček není zdaleka jen dětským autorem a třeba vás to i inspiruje si od něj po letech něco přečíst. Je fakt vtipný a hodně jeho věcí se dá najít i na internetu. Letní festivaly zahajují přípravu, letošní program odhalila Letní filmová škola nebo hudební Sázavafest. Přímo v Praze pak brzy proběhne festival Mezi Ploty, který opět nabídne atmosféru otevřenosti a bourání bariér. Po patnácti letech se na něj navíc vrátí divadlo Sklep. Rozhovor s ředitelem festivalu o historii i významu této akce si přečtěte na straně 14. Těm, kteří už viděli kultovní Trainspotting stokrát na počítači, ale ještě neměli možnost jej vidět v kině, připravila Asociace českých filmových klubů pěkný dárek v podobě několika projekcí v pražských kinech. Krom rekordního množství odborářů na Václaváku projela Prahou i úctyhodně početná cyklojízda, která dokázala - podle vyjádření organizátorů z Auto*Matu – přepravit po magistrále víc lidí než auta v době ranní špičky. Příjemné čtení přeje Metropolis

ME I N T E R V I E W

str. 4

ME C I T Y

str. 6

ME F I L M

str. 8

ME M U S I C

str. 1 4

ME D I VA D L O

str. 1 9

ME K N I H Y

str. 2 1

ME E V E N T S

str. 2 2

redakce@metropolislive.cz

Jan Krupa student dramaturgie, JAMU

Wap 09 hudební turista

Robin Kvapil dokumentarista, zpěvák TŽCMNK

Na Divadelní fakultě JAMU proběhl mezinárodní festival Setkání/Encounter. Za shlédnutí stojí mimo jiného představení pražské DAMU Já hrdina. Tato inscenaci orientovaná na nedávné aktuální téma bratrů Mašínů bylo možné zajít v Brně právě v rámci festivalu. V Praze pak běžně do Divadla Disk.

Hudbu si podle lehce dostupných rádií nevyberete. Když se řekne Fonók, Hu nebo Kollekt8 vybaví se mi hravá a pohodová muzika dua Dva. Dva jsou zase zpět. Tentokrát trochu v jiné podobě. Spáchali totiž hudbu k počítačové hře. Hra se jmenuje Botanicula a vyšla celosvětově. Jako soudntrack vyšlo již jako mp3 album a koncem května vyjde jako vinyl u Minority records. CD pak budou mání na koncertech. Takže, neváhejte…!

Velmi mě zaujala aktivita brněnského studia ČT (Zlatušková, Minařík), kteří se rozhodli pro malý experiment a nechali páteční události z regionů vyrobit předními českými a slovenskými dokumentaristy (Gogola ml., Mareček, Hníková, Klusák a Kirchhoff). Jak by mohlo zpravodajství vypadat, kdyby se vymanilo ze zažitých stereotypů můžeme vidět na online vysílání ČT (Událost v regionech ze 20. 4.). Další zajímavou událostí je přechod Kamila Fily do Respektu. Fila nás například včas upozorní proč nenavštívit nový film Vrásky z lásky (což by koneckonců snad nikdo příčetný stejně neudělal). Spolehneme li se tedy na jeho rady, tak ušetříme za lístek.

3

426 magazin Praha  
426 magazin Praha  

26. 4. - 9. 5. magazin Praha

Advertisement