Page 1

ME I N T E RV I E W Jiří Žáček

ME F I L M Muj vysvlečenej deník

ME M U S I C Gerda Blank

Brno | No. 426 čt 26. 4. - st 9. 5. 2012

Muj_vysvlecenej_denik_inz_Metropolis_165x165.indd 1

17.4.2012 10:29:02

2


/ยบLVQOร† DFOUSVN 0NFHB

0ยปO5XQDQF[#SOP

รก 53*$," 

l"#,: 

,Dรก

,Dรก

รก %&54,ยš

รก 53*$,"

  ,Dรก

rWร–QSPEFK[CPyร†

0EOยบTOBKEFUFOBOPWร‚BESFTF )JQQPTIPQ1BEPXFU[ .BTBSZLPWB #SOP


E D I T O R I A L / K U LT U R N Í T I P Y Dobrý den, ahoj Pokud jste jako děti soutěžili v recitaci před porotami na školách nebo jste aspoň pozorně poslouchali rodiče, kteří se vám trochu poesie a dětských říkadel snažili vtlouct do hlavy, tak určitě oceníte rozhovor s nejrecitovanějším dětským básníkem Jiřím Žáčkem. Pro někoho bude možná překvapení, že Jiří Žáček není zdaleka jen dětským autorem a třeba vás to i inspiruje si od něj po letech něco přečíst. Je fakt vtipný a hodně jeho věcí se dá najít i na internetu. Vyzpovídat mírně zestárlé a v Brně usazené novozélandské noisepunkery a posthardcoristy Gerda Blank se pokusil (s.16) hudební redaktor Wap09. Z výsledků jeho „pokusu“ vyplynulo mimo jiné i to, že Brno je inspirativní místo. Jak dlouho tato inspirativnost vydrží, je otázkou. Úřední šiml – archetypální nepřítel jen trochu svobodnějšího umění – se rozhodl omezit provoz legendární Flédy do deseti hodin večer. Kauza je stále otevřená, příležitostí angažovat se za kulturnější a lepší Brno bude tedy dost. Sezónu boje za zelenější dopravu odstartovala jarní brněnská cyklojízda, v této oblasti je taky o co hrát. Trošku z jiného soudku občanské angažovanosti pak bude týden Respektu k porodu organizovaný Nesehnutím. Letní festivaly zahajují přípravu, letošní program odhalila Letní filmová škola. Kdo se však už nemůže dočkat letních projekcí, může vyrazit na filmový Animafest přímo v Brně. Příjemné čtení přeje Metropolis.

redakce@metropolislive.cz

ME I N T E R V I E W

str. 4

ME C I T Y

str. 6

ME F I L M

str. 1 0

ME M U S I C

str. 1 6

ME D I VA D L O

str. 2 0

ME A R T

str. 2 2

ME K N I H Y

str. 2 3

ME S A L O N

str. 2 4

ME E V E N T S

str. 2 6

Helena Jandíková výtvarnice, SVČ Lužánky

Wap09 hudební turista

Robin Kvapil

„Fránkův rozvířený prostor“ Na tuto výstavu si ráda zajdu, protože autora výstavy, nezávislého fotografa Pavla Bartáka, znám osobně, účastnila jsem se jeho předešlých vernisáží a výstav, a tak vím, že můžu očekávat výborný umělecký zážitek. Navíc ve spojení s výletem do Boskovické Galerie Otakara Kubína se tato akce jeví jako ideální tip na sobotní výlet.

Hudbu si podle lehce dostupných rádií nevyberete. Když se řekne Fonók, Hu nebo Kollekt8 vybaví se mi hravá a pohodová muzika dua Dva. Dva jsou zase zpět. Tentokrát trochu v jiné podobě. Spáchali totiž hudbu k počítačové hře. Hra se jmenuje Botanicula a vyšla celosvětově. Jako soudntrack vyšlo již jako mp3 album a koncem května vyjde jako vinyl u Minority records. CD pak budou mání na koncertech. Takže, neváhejte…!

Velmi mě zaujala aktivita brněnského studia ČT (Zlatušková, Minařík), kteří se rozhodli pro malý experiment a nechali páteční události z regionů vyrobit předními českými a slovenskými dokumentaristy (Gogola ml., Mareček, Hníková, Klusák a Kirchhoff). Jak by mohlo zpravodajství vypadat, kdyby se vymanilo ze zažitých stereotypů můžeme vidět na online vysílání ČT (Událost v regionech ze 20. 4.). Další zajímavou událostí je přechod Kamila Fily do Respektu.Fila nás například včas upozorní proč nenavštívit nový film Vrásky z lásky (což by koneckonců snad nikdo příčetný stejně neudělal). Spolehneme li se tedy na jeho rady, tak ušetříme za lístek.

3


IN T ERV IE W

S Jiřím Žáčkem o dospělých a dětech Jiřího Žáčka si asi většina lidí vybaví především jako básníka pro děti. Umí potěšit ale i dospělého čtenáře, a to podobnými zbraněmi jako děti, humorem, postřehem a optimismem. I když jeho tvorba pro dospělé je přeci jen skeptičtější a smutnější, nakonec většinou stejně donutí k smíchu nebo alespoň k úsměvu. Takto shrnul ve sbírce Rýmy pro kočku dobře známý jev zvaný Automobilová horečka: „Volant, páka, pedály a kola / udělají chytráka i z vola.“

4

V dětských básničkách si všímáte detailů a z těchto detailů vznikají humorné pointy či postřehy. Zeptám se pitomě: kam na to chodíte? Nevím, ani mě to nezajímá. Mozek prostě reaguje na vnější podněty. Pokud někomu připadají mé reakce humorné, jsem rád, ale člověk funguje tak, jak ho Stvořitel (nebo kdo?) nastavil. Vážou se ke konkrétním – myslím spíš ty dětské, ale ne nutně – básničkám zážitky, kdy si něčeho všimnete

a pak napíšete básničku? Jak vznikli třeba salámoví Jezevčíci? Salámoví jezevčíci jsou nejbanálnější asociace, člověk ani nemusí vidět jezevčíka nebo salám. To napadlo milion lidí dávno přede mnou, akorát většinu nenapadlo o tom napsat básničku pro děti. I vaše pesimistické – jakoby posměšné – básně, jako jsou například škaredé holky, nakonec vyplynou velmi pozitivně. Je to váš záměr, neublížit


nikomu? Nebo je to součást metody nebo (jak to říct) tvůrčí přirozenosti, že by vám básnička ani jinak nedělala radost? Píseň o škaredých holkách je pocta dívkám, které se trápí tím, že jsou škaredé – a přitom jsou jen zakomplexované. Takových škaredých kačátek, ze kterých se nakonec vyklubají spanilé labutě, jsou davy. Ninon de Lenclos, slavná milovnice francouzského středověku, to říká přesně: „Není ošklivých žen, jsou jen ženy, které se nedovedou učinit krásnými.“ Ještě k předchozí otázce: občas jste jízlivý, ale vždy jen proti obecné blbosti a pitomosti, nikdy ne tak, aby to mohlo někomu ublížit. Je podle vás možnost pomocí básní (či obecně psaní) lidi vychovávat, vzdělávat, zlepšovat?

Pletu se, když vás vnímám především jako básníka pro děti, respektive že právě díky poezii pro děti jste se stal pro většinu lidí známý? Možná jsou vaše básničky pro děti obecně nejznámější – krom těch, o kterých se učí ve škole. Jste takový předškolní básník. Co vás na poezii pro děti baví? Napsal jsem kromě knih říkadel a pohádek pro nejmenší i slabikář a čítanku pro prvňáčky a také dětskou encyklopedii, navíc jsem zastoupen ve většině českých čítanek, a jak jsem slyšel, při dětských recitačních soutěžích jsem nejzastoupenějším z českých básníků, takže se asi nepletete, ale rád bych připomněl, že mi každý rok vychází minimálně jedna knížka pro dospělé. Fakt je, že psaní pro děti je radostnější než psaní pro dospělé. Snažím se, aby ti malí optimisté věřili, že svět je báječné místo k narození, protože vybalit na ty bezbranné človíčky všechny hrůzy světa by možná znamenalo vzít jim chuť do života. Až povyrostou, tak už se jim ty růžové brýle dají sejmout, aniž se z toho budou hroutit. Kterou lidskou vlastnost člověk potřebuje, aby se stal úspěšným autorem pro děti? Umět se převtělit do kluka nebo holky a dívat se na svět tím žasnoucím jitřním zrakem, což je pro dospělého člověka docela náročné, protože už ví svoje a v očích má šedý zákal skepse. A také si musí umět hrát – hlavně se slovy. A do třetice – musí ho to bavit. Jak jste se k psaní pro děti dostal, ne každého básníka či obecně umělce tato oblast zajímá?

Já jsem na tvorbu pro děti zpočátku shlížel trochu zvysoka, psal jsem básničky pro dospělé, ale pak se mi narodila dcera Markéta a pět let po ní syn Jakub. A ti dva andílci s čertovskými růžky mi pomohli objevit zapomenutý svět dětské fantazie, do kterého se rád vracím, protože je větší, hezčí a veselejší než svět dospělých pragmatiků. Ve svých fejetonech z každodenního života se okrajově trefujete do současného světa. Připadá mi, že jste poměrně kritický ke směřování české společnosti, potažmo celé západní civilizace. Jak hodnotíte vývoj a směřování společnosti? Připadá mi, že naše sofistikovaná civilizace ztratila pud sebezáchovy, a přitom se dává za příklad celému světu. Až vydrancujeme všecky zdroje a rozbombardujeme planetu, bude svět lepší? Když k tomu připočítám vražednou strategii bohatých bank, které záměrně vyvolávají finanční krize, aby z nich profitovaly, dávám za pravdu polskému exprezidentu Walesovi, který předpovídá světovou revoluci. Podle něj se mocné korporace chovají tak nelidsky, že to lidé nebudou ochotni snášet. To nás tedy potěš pánbů! Je vaší základní hodnotou humanita či filozofií humanismus? Co pro vás humanita/humanismus znamená? Obávám se, že tyto dva pojmy byly historicky tak zdiskreditovány, že se dají užít nanejvýš při abstraktních filozofických disputacích. Dávám přednost slovu lidskost, ale nemám potřebu o tom složitě filozofovat. Přestože v boha nevěřím, jsem přesvědčen, že lidé se mají chovat tak, jako kdyby bůh existoval. V tomto ohledu jsem skutečně starosvětsky konzervativní. Jinak ovšem před vírou dávám přednost rozumu. Také jako Sokrates a XY víte, že nic nevíte? Co pro vás tato věta stojící na počátku evropské vzdělanosti znamená? Sokratův chytrý výrok chápu jako umravnění všech, kdo si nárokují monopol na pravdu. Jako projev kritického myšlení, bez něhož demokracie nemůže fungovat. Jako schopnost pochybovat o sobě i o světě, což z dávného filozofa dělá moderního člověka.

Pavel Šplíchal

5

ME I N T E R V I E W

Nejde o to, že bych nerad někomu ublížil, tak útlocitný zase nejsem a mnoho lidí by si takové zesměšnění zasloužilo, ale psát „XY je vůl“ nebo „YZ krade“ může každý, kvůli tomu nemusím budit Pegasa. Před léty jsem napsal komedii Ptákoviny podle Aristofana, kde jsem si vyzkoušel, že je důležitější rozkrývat mechanismy zneužívání moci než jmenovat zloduchy. Každý průměrně inteligentní divák si tam jejich jména doplnil sám. To bylo ještě před listopadem ‘89. Když se po převratu hrály Ptákoviny na Slovensku, doplňovali si tamější diváci jména slovenských politiků z mečiarovské party, a teď, když se Ptákoviny hrají v brněnském Městském divadle (v květnu budou ještě dvě reprízy), můžeme si dosadit jména dnešních mazánků a kolibříků, o kmotrech nemluvě.


CITY

Tomáš z Bioplants: Vaporovat se dá všechno Growshop Bioplants se pohybuje v oboru pěstitelství už deset let. Mezitím se měnily zákony, vznikala a zanikala konkurence. Lidé z bioplants se od začátku rozhodli dělat byznys - který se může často ocitnout na hraně zákona - legálně. Obchod tak nabízí konopná semínka a produkty z nich, pěstitelské potřeby a přístroje umožňující šetrnou konzumaci konopí. Povídali jsme si s Tomášem, který se pohybuje okolo Bioplants od začátku. Kde vidíš nejzávažnější problémy v současné legislativě? Největší problém se současnou legislativou mají lidi, kteří chtějí vyrábět extrakt, což je nejléčivější věc, která se dá z konopí vyrobit. Protože na to je potřeba hodně kvalitního materiálu, a jakmile ten materiál máš, tak už jsi dealer nebo překupník. Takže si nikdo nemůže dovolit to nemocným lidem vyrábět. To je špatný. Může se stát, že stará babička někde klečí a prosí, že jí umírá dědeček a nezbývá než jí říct „nejde to.“ Kluci, kteří s tím u nás v republice přišli a začali to dělat, tak toho museli nechat, protože se začali potápět do kriminálního světa, kde nechtěli být. Přitom to bylo naprosto morálně čistý.

6

Využití konopí k lékařským účelům funguje bezproblémově například v Kanadě nebo v USA v těch liberálnějších státech. Co v Evropě? Nefunguje to nikde. V Holandsku je jedna firma, která se už deset let snaží udělat rostliny, který budou všechny stejný, stejný obsah THC i dalších látek, aby tuto genetiku mohla rozpustit do lékařskýho světa. Ale i po deseti letech je to nestálé. Tyto vlastnosti kytek by byly potřeba proč? Aby se to vlezlo do nějakého úředního rámce? Přesně tak. Protože oni musí mít všechno přesně. Odsaď pocať, tolik, tolik. A nikdo jiný to dělat nebude, protože ten předpis je takový. Teď nedávno se to řešilo i u nás, že by stát měl nějakého dodavatele. Můj kamarád to spolu s právníky zkoumal a stejně zjistil, že jediná firma, která to dělá, toho má tak málo a genetiku má pořád tak nestálou, že stát zásobovat nemůžou. Takže se celá ta léčitelská věc poslala k ledu a teď se to vůbec neřeší. Jaký je nejlepší způsob aplikace marihuany? Co se týče eliminace škodlivých účinků. Skvělý je vaporizér, protože, jak říká

známé heslo, kouření zabíjí, pitoinhalace léčí. Tím, že se materiál nespálí, jenom se z něj uvolní určité látky, tak člověk inhaluje jen účinné látky bez karcinogenních dehtů a dalších věcí. Je to skoro stoprocentně čistá aplikace. Dá se vaporizovat všechno. I tabák je lepší vaporizovat než kouřit. My jsme zkoušeli úplně všechno, včetně česneku. Co jde dostat z česneku? Česnek ti dá dezinfekci. Ale třeba kafe se dá výborně vaporizovat, to je jako si dát malý presíčko, najednou je člověk čilý, fit. Nebo máta je zajímavá, mnohem lepší na osvěžení než žvýkačka. Problém je, že je to pořád spíš nákladnější záležitost, pohybuje se to od čtyř do dvanácti tisíc. A jaký je v tom rozdíl? Dražší přístroje líp udrží teplotu v žárovišti, kterou si člověk nastaví. U těch levnějších kolísá. Ty dražší jsou většinou jenom do zásuvky, nedají se nikam nosit. Pro člověka, který nekouří a chce zdravě žít a za pomoci konopí se léčit, je to k nezaplacení. Tím, jak je to dražší, tak si to kupují spíš starší lidi.

red


ME C I T Y

šperKařsKá dílna

mireK pelán

Světový týden respektu k porodu Letos se již potřetí uskuteční Světový týden respektu k porodu v Brně, v termínu 21.—26. 5. Tématem je velice aktuální otázka Kolik stojí porod? neboli porod a peníze. Na Týdnu respektu se opět podílí NESEHNUTÍ, Brána k dětem, UNIPA a většina brněnských rodinných center, center porodních asistentek a dalších organizací. Většina přednášek v hlavním čase od 17.00 do 20.00 hodin se bude konat v Kulturním centru Slévárna, Ve Vaňkovce 1. Mezi letošní lektorské hvězdy patří americká rodinná terapeutka Naomi Aldort, která Týden respektu zahájí v pondělí 21. 5. v 17.00 v sále Břetislava Bakaly přednáškou Vychováváme děti a rosteme s nimi. Další velice zajímavá součást programu je středeční panelová diskuze Porodní báby dneška, aneb co Vám můžem nabídnout… o, v poslední době tolik diskutované, pozici porodní asistenty, jejich kompetencích a výhodách. Pro rodiče bude také připravena každý všední den od 12—13.30 bezplatná poradna porodní asistentky v Bráně k dětem. Letošní uměleckou lahůdkou je čtvrteční představení Mama Guerilla

aneb tajná zpráva z planety matek, cosi jako mateřský kabaret v HaDivadle. Během celého týdne se můžete těšit na opravdu zajímavé a podnětné přednášky, nebudou chybět témata jako homeopatie, tradiční čínská medicína, podpora kojení, ale i zajímavosti ze světa péče o děti, jako bezplenková komunikační metoda, nošení dětí a spousta dalšího. Letos bude možné si zakoupit pernamentku od 1. 5. v Bráně k dětem za pouhých 99 Kč, která vás opravňuje k 20% slevě na všechny přednášky, s níž se můžete zapojit do soutěže o fantastické ceny. Ty spolu s programem celého týdne získáte na www.aktivnirodicovstvi.cz. Celou akci letos podpořilo nejen Brno, město pro rodiny, ale také Open Society Fund Praha a Nadace Žena, kterým srdečně děkujeme. red

Světový týden respektu k porodu Brno | 21.–26. 5. www.aktivnirodicovstvi.cz

Každý šperK z naší dílny je zcela jedinečný. VzniKá, stejně jaKo V dobách starých šperKařsKých mistrů, dlouhé hodiny ručním piloVáním.

info@mirekpelan.cz +420 605 252 095 pellicova 57, brno 602 00

www.mirekpelan.cz INZERCE

7


CITY Vytáhni kolegu ven!

Takový je slogan druhého ročníku kampaně Do práce na kole, kterou ve spolupráci s Nadací Partnerství a Cyklisté Liberecka organizuje pražská iniciativa Auto*mat. Kampaň letos probíhá kromě Prahy i v Brně, Liberci a Pardubicích a účastnit se jí mohou 2–5členné firemní týmy, které budou během měsíce května pravidelně dojíždět do práce na kole. Týmy s více jak dvoutřetinovou dojížďkou na kole do práce budou zařazeny do hlavního slosování o množství zajímavých i netradičních cen. Obyvatele českých a moravských měst má kampaň nalákat do sedel bicyklů a organizátoři chtějí podpořit cyklodopravu v českých městech, zdravý životní styl i kultivaci veřejného prostoru. Připravena je i kategorie kreativity, cyklozaměstnavatel roku a v Brně i soutěž o návrh nejlepšího cykloopatření. Kampaň podpořili například velvyslanci Dánska a Nizozemska nebo herec Kryštof Hádek: „Myslím si, že je to dobré i proto, že se třeba i řidiči naučí cyklisty víc tolerovat.“ Účastníci se mohou registrovat až do konce dubna na www.dopracenakole.net.

red Do práce na kole! Praha | Brno | Pardubice | Liberec www.dopracenakole.net

8

Na kole v kravatě – za čistější města Cyklofanatici a další otužilci projezdí na kole ve svých overalech celou zimu, pro ty ostatní však letošní cyklistická sezóna teprve začíná. A s ní se dostává na přetřes i otázka kola jako dopravního prostředku ve městě. Ve velkých českých městech radnice zatím cyklistům moc nepřejí – čest výjimkám. Manifestací touhy po změně jsou již tradičně cyklojízdy, koordinovaně a s různými úspěchy se odehrávající v ulicích měst. Minulý týden odstartovaly sezónu boje za cyklo friendly prostředí ve městech cyklojízdy v Praze a v Brně. I ty však mění svoji tvářnost. Staré časy, kdy se to na cyklojízdách vlasatými hipíky jen hemžilo, jsou asi ty tam. Například do projektu Do práce na kole se zapujují firmy, banky i ministerstva. Obraz kravaťáka cestujícího do práce na kole známý z ulic holandských měst u nás zatím reprezentuje jen fotografie ekonoma Tomáše Sedláčka rozevlátě jedoucího po pražské dlažbě na zadní straně jeho bestselleru Ekonomie dobra

a zla. Brněnská cyklojízda, snad právě ve snaze zvrátit tento trend a změnit image kola, se odehrávala s podtitulem na kole v kravatě. Apel na změnu statusu cyklisty, automobilisty pořád často chápaného jako chudého závistivce bez peněz na vlastní vůz, se objevuje i na stránkách Do práce na kole. „Nejen v Dánsku, jedné z nejbohatších společností na světě, jezdí nejčastěji na kole do práce lidé s nejvyšší úrovní vzdělání,“ píše se v nich. Spíš než kravaty to však budou – a už i jsou – nová média a k nim navázaný životní styl, který tvrdě zasadí úder automobilové dopravě. Potřeba být neustále online, „lajkovat“ posty svých přátel na facebooku a sledovat novinky s řízením auta nejde moc dohromady. Přednost tak bude dostávat stále více veřejná doprava a ochota investovat do vlastnictví auta se sníží. Tak to aspoň naznačuje vývoj v Londýně posledních několika let, kde byl propad zájmu o nové řidičáky mezi generací pod třicet let zaznamenán už i statisticky. Cak


sl kou ev p y íte až le 70 vn % ě

na

GAS ORLÍ 13 ...největší značkový outlet

9


FILM

Rodiče tentokrát nepobouří snahy o první sex nebo opici, ale možná překvapí fakt, že jejich děti sexem a alkoholem žijí a přitom mají úplně stejné trable a problémy jako dospělí.

Můj vysvlečenej deník. Srandy a horory ze života pod osmnáct Američané mají Sex ve městě a Super drbnu, ale co my? Johanu z vysvlečené komedie o běžných náctiletých věcech, jako je sex, alkohol a marihuana, která do toho jde po hlavě! „Johana je sedmnáctiletá holka, která vyrůstala s tátou a časem i s nevlastní mámou,“ říká skoro pětadvacetiletá Ve-

10

ronika Kubařová, která hlavní postavě z nové komedie Můj vysvlečenej deník propůjčila tvář a vlastně i všechno ostatní. „Její maminka jí umřela, když jí bylo pět let. Její emoce jsou někdy trochu klučičí, často jde do věcí po hlavě a řeší je přímo, rovně. Musí ustát všechny peripetie svého života, což s její povahou není jednoduché.“ Jenže kdy to v tom věku jednoduché je?

Sex, nějaké ty drogy a určitě alkohol jsou pro náctileté velkým tématem. Jenže jak dokazuje i úspěšná stejnojmenná knižní předloha od Jany Rubínové, podle které komedie vznikala, o nějaké „tenkrát poprvé“ vůbec nejde. Všechno se to dávno stalo běžnou součástí života „pod osmnáct“, stejně jako láska, sny, zrada, trable s rodiči a všudypřítomné trapasy. „Teenage-


„Začítal jsem se do toho trochu s despektem, ale knížku jsem zhltl během pár dnů, což je samo o sobě známkou toho, že na ní něco je,“ tvrdí režisér a scenárista v jedné osobě. Můj vysvlečenej deník mu doporučil kamarád nakladatel, když do sebe náhodou vrazili na schodech. Protože předloha má nějakých tři sta stran, bez úprav a změn se psaní scénáře neobešlo. „Obsah jsme částečně přeorganizovali, mnoho scén jsme úplně vyškrtli a dopsali jiné, aby sloužili jako spojující materiál,“ přiznává. Dolenský si při tom vzpomněl i na vlastní zkušenosti. „V některých hrdinech je hodně ze mě samotného, v jiných se odrážejí moji přátelé. Všichni mají reálný psychologický základ a především u Johany jsme si dali záležet na ,diagnóze‘. Postava, která má vaši pozornost udržet hodinu a půl, musí být konzistentní.“

ry často vnímáme jen jako hlasitou drzou bandu s tím, že z toho jednou vyrostou, ale to je mýlka,“ myslí si režisér Martin Dolenský, který předtím natočil gynekologickou komedii Chyťte doktora. „Johana myslí, cítí, uvažuje a všechny karamboly a průšvihy, co ji potkají nebo které sama způsobí, jsou stejné v sedmnácti jako v sedmadvaceti. Navíc skvěle pozoruje a glosuje život kolem sebe.“ Rodiče tentokrát nepobouří snahy o první sex nebo opici, ale možná překvapí fakt, že jejich děti sexem a alkoholem žijí a přitom mají úplně stejné trable a problémy jako dospělí. Velkou výhodou pro Můj vysvlečenej deník je živý jazyk a vyjadřování ze světa dnešních teenagerů. Autorka knižního bestselleru totiž není na prahu čtyřicítky

V komedii se objevuje mladá parta málo známých herců jako Berenika Kouhoutová, Martin Šesták, Sandra Černodrinská nebo Šárka Vaculíková po boku starší zkušené gardy v čele s Igorem Barešem, Veronikou Žilkovou, Petrou Špalkovou a Simonou Stašovou. Veškerá ‚vysvlečenost‘ ale nepochybně stojí na Veronice Kubařové, která na sebe nedávno upozornila jako nová kráska českého filmu v komedii Ženy v pokušení nebo historickém dramatu Lidice. „Myslela jsem si, že Můj vysvlečenej deník bude teenagerská historka, která mi nic neřekne, ale zhltla jsem ji na jeden zátah,“ prozrazuje. „Úplně mě to pohltilo, s hrdiny jsem se sžila a těšila jsem se, že na plátně vstoupím do jejich světa.“ Byl to ale právě ten ‚jejich svět‘ a výrazná osobnost hlavní hrdinky, co se pro Kubařovou stalo velkou výzvou. „Chvíli jsem pochybovala o tom, jestli vůbec budu schopná vystihnout její temné stránky. Nevěděla jsem, jak to herecky uchopit. Ale byl to strašně zajímavý úkol a postupně mě to začalo bavit,“ vysvětluje. Že všechno dobře dopadlo, uvidíme v kinech. Nakonec to

Věděli jste, že...

ME F I L M

ani třicítky, nevzpomíná, jak to bylo za jejích časů, ani nebilancuje léta dávno minulá. Jana Rubínová napsala o zážitcích Johany přímo z první linie, když taky sama ještě nebyla plnoletá. Její hrdinka se nečekaně zamiluje, začne pátrat po skutečném biologickém otci, všechno to prožívá s partou kamarádů, píše si deník a chce ho vydat jako knihu.

Na mladou a neklidnou notu hrálo už hodně českých komedií. Ve 30. letech to byly študácké veselohry Škola základ života! a Cesta do hlubin študákovy duše. V 60. a 80. letech přišli Starci na chmelu a Sněženky a machři. Na ‚novou vlnu‘ pak rychle naskočili podívané jako Snowboarďáci, Rafťáci a Panic je na nic. Ve filmu se objeví Karel Janák, který natočil Snowboarďáky i Rafťáky a chodí s Veronikou Kubařovou. „Nezažila jsem, že bych musela se svým partnerem hrát, byla to pro mě úplně nová situace. Byla jsem mnohem nervóznější než normálně, možná i za něj,“ říká Kubařová. „Ale jsem ráda, že máme společnou scénu.“ Režisér Martin Dolenský ve volném čase rád fotí a toho, že je hodně vizuálně zaměřený, využívá i při natáčení. „Svět Mého vysvlečeného deníku je hodně barevný a jeho barevná stylizace s sebou nese určitý význam. Nejde o něco, co by se lovilo až v postprodukci, měl jsem to předem vymyšlené a sledoval jsem tím určitý záměr.“

totiž nebylo až takové ‚dráma‘. „Točili jsme v létě, bylo teplo a hezky. Moc mě bavilo například natáčení na chalupě u Havrlanda. Ty kalby, pařby, mejdany, které se odehrávaly před kamerou, potom po poslední klapce často pokračovaly i dál.“

Radim Bartík

Můj vysvlečenej deník ČR, 2012, 102 minut Komedie Režie: Martin Dolanský Hrají: Veronika Kubařová, Berenika Kohoutová, Marika Šoposká, Šárka Vaculíková www.falcon.cz

v kinech od 26. 4.

11


FILM Trainspotting O heroinu s láskou

„Vyber si život. Vyber si práci, vyber si kariéru, vyber si rodinu. Vyber si kurevsky velkou televizi, vyber si pračky, auta, přehrávač na kompakty a elektrický otvírače konzerv. Vyber si dobrý zdraví, nízkej cholesterol a zubní pojištění… Ale proč bych měl chtít tyhle věci? Vybral jsem si, že si nevyberu život. Vybral jsem si něco jinýho. A důvody? Žádný nejsou. Nač potřebujete důvody, když máte heroin?“ Hrdina kultovního románu Irvina Welshe i jeho filmové adaptace Mark Renton (Ewan McGregor) je vlastní volbou feťák a heroinu holduje i skupina jeho „přátel“: Spud, Sick Boy, Tommy a sociopat Begbie. Ať už je jejich revolta proti hodnotám měšťácké společnosti jakkoli podivná a sebedestruktivní, užívají si ji naplno, aniž by si uvědomovali její nevyhnutelné konce. Pak se ale Renton rozhodne s heroinem skončit – dokáže mu ovšem „normální život“ poskytnout stejné vzrušení jako pořádná dávka? Drogová scéna Edinburghu 80. let, stiženého ekonomickou krizí, se do druhého celovečerního filmu Dannyho Boylea (Pláž, Milionář z chatrče) promítla s autentickou syrovostí, kterou ovšem režisér dokonale vyvažuje černým humorem i surrealistickými akcenty. me Trainspotting Velká Británie / 1996 / 94 minut Režie: Danny Boyle Scénář: Irvine Welsh, John Hodge Hrají: Ewan McGregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller, Robert Carlyle ad. www.acfk.cz

12

Avengers – slet superhrdinů otevírá komiksové léto „Mám armádu,“ oznamuje Iron Manovi Loki, padouch vypuzený kdysi do podsvětí olympskými bohy. „My máme Hulka,“ zašklebí se Iron Man. I s Hulkem je jich celkem šest. Železný muž Tony Stark – podle svých slov génius, miliardář, playboy a filantrop, Kapitán Amerika – válečný veterán z druhé světové, vylepšený speciálním lékařským sérem, Hulk – nesmělý fyzik, měnící se při návalu vzteku v obří zelené monstrum, Thor, superhrdina s vizáží norského boha, a dvojice speciálně vycvičených agentů – lukostřelec Hawkeye a bojovnice Černá vdova. Šestice se v prvním společném Avengers filmu schází právě kvůli Lokimu. Žárlivý nevlastní bratr Thora je posedlý utkvělou představou sebe sama jako krále lidstva a začíná ulice New Yorku plnit výbušninami a dávat dohromady legie z jakési podivné havěti. Produkční společnost Marvel Studio, která produkovala už Irona Mana, Thora nebo Hulka chce napodobit mstitelskou sérii

z původních komiksů a jednou za čas dát dohromady marvelovské superhrdiny ve společném příběhu. První superhrdinský sraz vpadne na přelomu května a června do kin drtivě jako Thorovo kladivo – soudě podle výborných trailerů, teaserů a herců, jako je Robert Downey jr. (Iron Man), Scarlet Johanssson (Černá vdova) nebo Samuel Lee Jackson (Nick Fury). Avengeři letos nebudou jedinou komiksovou adaptací – v červenci startuje Amazing Spiderman a možná nejočekávanější film roku – Temný rytíř povstal. Avengers vypadají jako víc než slušný začátek sezony.

Táňa Zabloudilová

Avengers USA, 2012, 137 min. Akční/dobrodružný/sci-fi Režie: Joss Whedon www.falcon.cz

v kinech od 3. 5.


13


FILM Animefest 2012 v Brně

Evropské i české premiéry, zajímavé hosty, přednášky, workshopy, soutěže. To vše nabídne devátý ročník Animefestu – nejstaršího českého festivalu všech fanoušků východní kultury, japonského komiksu a animovaného filmu. K promítání jsou připraveny časem prověřené klasiky i naprosté novinky žánru. Můžete se těšit například na nejnovější film uznávaného Makota Šinkaie nebo moderní zpracování románu, který stál u zrodu japonské sci-fi, Dogra Magra, mysteriózního příběhu chlapce probouzejícího se se ztrátou pamětí v psychiatrické léčebně, to vše v době vesmírného cestování. Další lahůdkou jsou Děti, které následují hvězdy o samotářské dívce, která pomocí krystalu naslouchá nadpozemsky krásné hudbě. Filmy jsou promítány převážně v japonštině s českými, eventuelně i anglickými titulky. I mimo promítání má ale Animefest co nabídnout. Zábavu i poučení zajistí spousta zajímavých workshopů a přednášek, které se dotýkají Japonska. Mimo to vás čekají i soutěže, tradiční japonské divadlo kjógen a mnoho dalšího. Ze zajímavých hostů už účast na letošním Animefestu potvrdil například Jonathan Clements, známý anime publicista, překladatel a autor světově uznávaných knih o asijských tématech. Přijďte se 4.–6. května pobavit na brněnské výstaviště.

38. letní filmová škola Uherské Hradiště Program 38. ročníku Letní filmové školy sestává opět z šesti pravidelných sekcí, které rovnoměrně pokrývají zaměření programu LFŠ (Fokus, Inventura, Spektrum, Visegradský horizont, Zvláštní uvedení, AČFK uvádí). Témata LFŠ 2012 zahrnují aktuální výročí, připomínají blízké, ale málo probádané kinematografie, seznamují diváky s fascinujícími talenty světového filmu, či splácejí dluh v podobě zásadních retrospektiv. Každoroční sekce Fokus zaměřená na dějiny jedné národní kinematografie bude letos věnována historii maďarského filmu. Výběr Maďarska pro tuto sekci představuje vyvrcholení soustavného mapování maďarského filmu na předchozích Letních filmových školách. V sekci Inventura se objeví retrospektiva Davida Leana, jednoho z největších vypravěčů stříbrného plátna. Představí se jak Leanovy začátky, spojené se jménem dramatika Noela Cowarda, tak jeho dickensovské adaptace a konečně i všechny výpravné filmové fresky. Padesátileté výročí Oberhausenského manifestu je důvodem vrátit se k tomuto klíčovému dokumentu poválečného vývoje německého filmu a představit tvorbu jeho signatářů. Sekce se v duchu

me

Animefest BVV | 4.–6. 5. www.animefest.cz INZERCE

14

tehdejší výzvy bude skládat pouze z krátkých filmů. V dalších podsekcích Inventury se objeví Půlnoční delikatesy (blaxploitation filmy) a tradičně kolekce němých filmů v sekci Film a živá hudba. Bohatý doprovodný program představí samostatná koncertní stage (v kině Mír) a moderované Lekce filmu (masterclass) předních hostů LFŠ.

me 38. letní filmová škola Uherské Hradiště | 21.–28. 7. www.lfs.cz


3.5. v 19:30 v Cinema City Velký Špalíček Máte jedinečnou možnost setkat se s herci filmu a spisovatelkou knížky!

MŮJ VYSVLEČENEJ DENÍK

DÁREK K FILMU PRO KAŽDÉHO!

15


MUSIC

Brno je kreativní místo: kapela Gerda Blank „Pokus“ o rozhovor s novozélandskou kapelou usídlenou v Brně Je libo kapku noise-rocku, post-punku, kraut rocku, post-hardcoru, špinavého groovu a něco více? Dejte si jako hlavní chod druhou řadovku Numbers (XProduction, 2012) novozélandské dvojice Rhys Braddock & Stuart Mills aka kapely Gerda Blank právě usídlené v Brně. Deska pro dlouhé obědy, večeře a snídaně, kterou budete trávit postupně a dlouho. Ptát se je lehké, soustředit se na odpovědi je pak o poznání náročnější, o to však zajímavější. Přesvědčit se můžete v následujícím „pokusu“ o rozhovor. Co bylo před kapelou Gerda Blank? Dva chlapíci v různých kapelách dělající velmi se lišící hudbu na protějších stranách planety, kteří se pak seznámí na Novém Zélandu… Hledali jsme svoji techniku, styl jazzu… Je to nikdy nekončící… Takže co předcházelo, jsou mlhavé stezky až dodnes. Co byste udělali jinak oproti novému albu? Pár nejlepších zvukových záznamů v albu bylo improvizováno a to je něco, co chceme více vnést do nahrávání,

16

není vždy snadné zachytit to, i když… když to děláte v kvalitě, kterou čekáte. Jak jste se sžili s Brnem? Je to zábavné, zpočátku to bylo o pokusu ponořit se nebo vplout do kultury, jazyka, bez znalosti, co lze očekávat od lidí, jaká byla všeobecná struktura scény, ale potkali jsme mnoho významných lidí, velkých přátel, kteří nám nesmírně pomohli, odvážně dokonce, nad rámec svých povinností, jak to říct! Náš první festival byl Lubenská Lodyha poblíž Poličky a bylo to velké uvedení pro místní zvyklosti! Rádi bychom hráli mnohem více s místními hudebníky, dělali hudební projekty, snad film, nějaké divadlo… založit zde studio snad… opylovat křížem… Brno je kreativní místo, kompaktní, ale překypující idejemi a potenciálem… Mladí zde jsou plní života, nemluvě o pivu! Co pro vás znamená živé koncertování? Jde-li vše dobře a zesilovače fungují atd., vše se zdá být téměř snadné, nenamáhavé… Když se vše podělá, máte chuť někoho zabít… Někdy takové napětí a vztek ve skutečnosti předsta-

RHYS AND STU B and W

vení zlepší, protože se surová energie uvolní a vyprýští! To má mnoho co dělat také s posluchačstvem, rozpoložení v prostoru, jak mnoho energie chce vynaložit, noc víkendu, jak jsou lidé ožralí. Hodláte-li získat zpět vstupné, když živé vystoupení není dle vaší představy… To na zábavě také víc nepřidá? Co vám nejvíce vadí? Hrát stejné písně každé živé vystoupení… My se přirozeně pokoušíme měnit písně využitím různých pocitů… Vždy děláme alternativní verze „Living Light“, které máme raději, jsou rychlejší, veselejší… Je možné to změnit? Experimentujte se svými vlastními písněmi, můžete je tak měnit věčně… … a za odpovědi a bezprostřednost jim patří dík! „Pokus“ vyšel! Wap09

Gerda Blank www.bandzone.cz/gerdablank


5. ROČníK STAROBRnO STAGE:

MUSICDATA STAGE:

DIE HAPPY

VÁCLAV nECKÁŘ & BACILY OCEÁn

(GERMAnY)

CHARLIE STRAIGHT SUnSHInE ČAnKIŠOU POLETíME? Vítěz soutěže

STAROBRnO ROCK BATTLE

comeback po 18 letech!

VISACí ZÁMEK JASnÁ PÁKA

s Davidem Kollerem METRO EUROPE STAGE:

DEADLOCK (GER),

SUZAPLAY

DEVASTATInG EnEMY (AT), THE UnGUIDED (SWE), STEREOFACE (AT), SEGMEnT, InSAnIA

27. dubna 2012 Brno - Riviéra

start: 15.00 hod.

areál se otevírá ve 13.30 hod.

Uvádí Martin „Kudla“ Kudlička a Jakub „Schafff“ Šafránek

Vstupné:

předprodej 260,- | na místě 350,- | pro studenty VUT 190,-

www.carodejales.cz

více info:

Záštitu převzali: Mgr. Michal Hašek - hejtman Jihomoravského kraje, Bc. Roman Onderka, MBA - primátor statutárního města Brna, Mgr. Libor Šťástka - starosta MČ Brno střed, doc. MgA. Petr Kvíčala - prorektor VUT v Brně

Festival se koná za finanční podpory Jihomoravského kraje a Statutárního města Brna

17


MUSIC

Vivaldianno MMXII: nové CD a koncertní turné v Brně!

Na Melodku přijede Geoff Tyson, žák Joea Satrianiho

Mimořádně úspěšný hudební projekt Vivaldianno s novým rokem nekončí. Naopak! Hlavní protagonisté Vivaldianna, houslový virtuos Jaroslav Svěcený a rockový klavírista a autor projektu Michal Dvořák, chystají vydání nového CD Vivaldianno MMXII a koncertní turné.

Ve středu 16. 5. si nenechte ujít luxusní kytarový večírek, který pro vás chystá brněnský klub Melodka. Poprvé do něj zavítá oblíbený žák legendárního kytarového kouzelníka Joea Satrianiho Geoff Tyson. Dále se můžete těšit na vystoupení kapely Aivn’s Naked Trio v čele s kytarovou nadějí Aivnem a koncert pražské rock’n’rollové party BroumBand. Světově uznávaný hudebník Geoff Tyson má za sebou úspěšnou kariéru zahrnující videoklipy na MTV či skladby v hollywoodských velkofilmech. Před pár lety se usadil v Praze a začal se naplno věnovat své nové tvorbě. Na koncertě předvede mnohem více než jen precizní kytarovou hru – jeho skladby mají výraznou myšlenku, tah a šťávu. Kapela Aivn’s Naked Trio je novou hudební adventurou brněnského kytaristy Aivna (dříve Annie’s Trip). Na koncert chystá Trio speciální playlist z materiálu připravovaného na nové album. Rock’n’roll with blues balls! Máte-li rádi kytaru, rock’n’roll a hudební nadhled, nasměrujte ve středu 16. 5. své kroky do klubu Melodka. Předprodej v Indies.

CD Vivaldianno MMXII s dvanácti novými skladbami vychází v dubnu, po roce pečlivých příprav a realizace ve studiu. Při experimentování se zvuky klasických, etnických i elektronických nástrojů se autoři tentokrát nechali inspirovat nejen nadčasovou hudbou Antonia Lucia Vivaldiho, ale také geniálním Bachem a Mozartem. Na vydání CD v květnu a červnu naváže Vivaldianno Tour 2012, koncertní turné se špičkovým hudebním a audiovizuálním programem, prvotřídními interprety a hostujícími umělci z celého světa. Letošní koncertní turné představí především nové skladby z CD Vivaldianno MMXII, ale nebudou chybět ani ty nejúspěšnější a nejžádanější skladby z prvního CD Vivaldianno MMVIII. Kromě uměleckých výkonů diváky určitě

Vivaldianno MMXII Bobycentrum Brno | 23. 5. www.brnokoncert.cz

NEJVĚTŠÍ KULTURNÍ UDÁLOST ROKU

ALEXANDROVCI European Tour 2012

Hosté: BÁRA BASIKOVÁ a MARTIN CHODÚR

26.5. BRNO

red Geoff Tyson Melodka | 16. 5. www.melodka.cz

nadchne nové audiovizuální zpracování scény, technologicky nejvyspělejší zvuková aparatura, a pokud to prostor dovolí, tak i taneční doprovod skupiny IF v choreografii Qaši. red

KAJOT ARENA

„Mr. Kalinka“ VADIM ANANEV

PŘEDPRODEJ VSTUPENEK Minimální povolená velikost použití této varianty je 30 mm

WWW.ALEXANDROVCI.CZ

Minimální povolená velikost použití této varianty je 20 mm

INZERCE Alex Metropolis 148x104 Brno.indd 1

18

Minimální povolená velikost použití této varianty je 12 mm

13.3.2012 13:24:14


Pro letošní letní Sázavafest, který se blíží mílovými kroky, si pořadatelé připravili pro fanoušky několik „taháků“. „Vychytávky“ z české scény si připravily kapely Sto zvířat, Mňága a Žďorp, ale – pro někoho možná překvapivě – i spisovatel Michal Viewegh. Dále benešovský festival překvapí Jaroslav Svěcený, který vystoupí se speciálním projektem – skupinou Jablkoň. Novinkou je také Promopro Dance Hall, která bude plná nejlepší taneční hudby 21. století. Benešov roztančí DJ Sak Noel, Paul Oakenfold, Mike Candys, Chris Sadler a další. Pokud jste si mysleli, že line-up letošního Sázavafestu vás už nemůže ničím překvapit, jste na omylu. Line-up za českou stranu doplní Tomáš Klus, Mandrage, Petr Spálený a Krausberry. A ze zahraničí nově potvrdila svoji účast nizozemská partička We Cook With Fire. Vstupenky jsou stále v předprodeji za 1190 Kč plus poplatky a na místě pak vyjde 3denní vstupenka na 1600 korun. Pořadatelé letos slibují kvalitnější zázemí pro kempování festivalových návštěvníků a v pondělí 16. dubna zahájili skrze Tickeportal samotný předprodej míst

Letošní Jazzfestbrno vrcholí!

ME M U S I C

Sázavafest odhaluje další jména a zahajuje předprodej do kempu

Metheny Pat (foto: Jimmy Katz)

Kaiser Chiefs

v kempu. Vstupenka do něj vyjde na 250 Kč na osobu. Připomínáme, že festival proběhne 2.–5. srpna v Benešově u Prahy a mezi hlavní headlinery budou patřit Kaiser Chiefs, Fun Lovin’ Criminals a DJ Paul Oakenfold.

me

Letošní Jazzfestbrno vrcholí 26. dubna v Bobycentru koncertem kultovního izraelského basisty a zpěváka Avishaie Cohena. Neotřelý izraelský hudebník je tuzemskému publiku dobře znám a jeho originální fúze klasického jazzu, klezmeru, latinskoamerické hudby i moderního pojetí jazzových standardů si získala početnou fanouškovskou základnu. Časopis Voir Seven Seas jej zhodnotil slovy: „Skoro filmová odysea mezi židovskou kulturou a arabsko-andaluskými vlivy… Cohen nás bere s sebou na výlet, nechá nás unášet zvukovým proudem tou nejkrásnější krajinou. Naprosté okouzlení.“ O exkluzivní ozvěny jedenáctého ročníku se s dvouměsíčním odstupem postará hudební fenomén Pat Metheny. Ten svůj nový projekt Pat Metheny Unity Band předvede zdejšímu publiku 28. června v Bobycentru. Jeho brněnské vystoupení je unikátní jak svojí regionální exkluzivitou, tak faktem, že jde o první vystoupení Methenyho nejnovější all star kapely na území ČR. Informace ke koncertu Pata Methenyho na www.patmetheny.cz.

Sázavafest Benešov u Prahy | 2.–5. 8. www.sazavafest.cz

red

Avishai Cohen Bobycentrum | 26. 4. www.jazzfestbrno.cz INZERCE

19


D I VA D L O

Domov dobrovolného otroctví Site-specific projekt v jeskyni Výpustek o odlivu civilizace na vlně vrcholného kapitalismu. Zpátky do jeskyní! Autorské absolventské představení studentů Divadelní fakulty na JAMU v Brně. Historicky první inscenace odehrávající se mimo mateřskou scénu Studia Marta. Tvůrčí tým se rozhodl sáhnout po, na divadelní fakultě nezvyklé formě divadla, site-specific. Site-specific je vytvořením divadelní kreace ve vybraném (nalezeném) prostoru, kde tvůrčí práce vychází z jeho historie a samotného charakteru. Tematicky vychází text představení částečně i z historických událostí s jeskyní Výpustek spjatých (továrna na letecké motory v době druhé světové války, nuceně nasazení, atomový kryt pro případ jaderného ohrožení) a významně také

čerpá z knížky Děti z Bullerbynu Astrid Lindgrenové. Hlavním tématem kusu má však být nadnárodní společnost, jež nabízí zdánlivě přiměřenou a dostupnou designovou kvalitu všem lidovým vrstvám. Úhledný svět, který mluví vlastním tajemným jazykem a pro své obyvatele představuje nový systém a životní řád. V tomto řádu je vše dokonale organizované a uživatelsky vstřícné, přesto se pod jeho povrchem skrývá řada záludností a nebezpečí. Můj dům totiž nemusí být jen „můj hrad“, ale může se stát také vězením. Projekt chce být výpovědí o stavu našeho světa. Jednou jsme zahrnuti výdobytky civilizace, levným, praktickým a úsporným nábytkem blahobytu a pak skončíme na dlažbě. Protože takový je běh světa. me

Domov dobrovolného otroctví Jeskyně Výpustek, Křtiny 22.–25. 4. a 27.–28. 4. www.studiomarta.cz

Ted na krk oprátku ti věší Divadlo U stolu uvedlo tuto sezónu inscenaci o básníku Françoisi Villonovi Teď na krk oprátku ti věší. Nutno přiznat, že ve mně nezanechalo uvolňující pocit beztíže, jak jsem původně doufal. Nečitelné je pro mě zejména téma inscenace, jestli je tématem smrt ve své majestátnosti a síle nebo je jím životní nadhled získaný v momentu, kdy je člověku na krk zavěšena oprátka nebo kdy se definitivně zhoupne. Z herectví Lubomíra Stárka je patrná snaha právě o takový nadhled. A myslím, že je to zcela oprávněný výklad, který dodává inscenaci hloubku a popravdě ji docela zachraňuje. Jeho výkon skutečně vyniká a inscenace na něm podle mého soudu stojí. Jako sympatická se také jeví režijní práce s čistotou prostoru. Na scéně je všeho všudy jedna mříž a ze stropu visící lano. Maska Smrti

20

je jedinou rekvizitou (svíčky přinesené v závěru na tácech jsou jen dekorací), jinak se vše musí ztvárnit skrze herce samotné. Co ovšem inscenaci nepodporuje, jak by mělo, je vedle koncepce i text. Nejde mi samozřejmě o polemiku s Villonovými básněmi, ale o scénář inscenace. Jako autorka je uvedena Irena Žantovská, ale zdá se, že prací na scénáři se zde myslí jen výběr a řazení Villonových básní. Ona tíha smrti zmíněná s tématickým ukotvením inscenace je výrazně podpořena hudební složkou. Původně středověké písně z kantáty Carmina burana nastudované skladatelem Carlem Orffem ve třicátých letech dvacátého století však zde spíš podporují vážnost situace. Myslím, že lepšího ponaučení a obohacení bych se dočkal, kdyby inscenace

Foto: Jakub Jíra

měla větší směřování k tomu zmiňovanému třeba až meditativnímu nadhledu, vyrovnání se se smrtí.

celá recenze na www.metropolislive.cz Jan Krupa Teď na krk oprátku ti věší Divadlo U stolu www.divadloustolu.cz


Tři v tom V roce 1978 napsal český divadelní teoretik, kritik, historik, dramaturg, dramatik a pedagog Jaroslav Vostrý svůj rozverný text Tři v tom. Tuto commedii dell’arte s prostou zápletkou, ve které jsou tři dívky přivedeny svými milými do požehnaného stavu ještě před svatbou, napsal Vostrý pro Činoherní klub v době, kdy byl již režimem zakázaný a perzekuovaný. Proto byl pod textem podepsaný režisér Jiří Menzel. Tři v tom přichází do Městského divadla Brno režírovat zkušený český režisér, dramatik a herec Antonín Procházka. Pro svou práci se nechal inspirovat němými filmy a groteskami, protože podle něj je commedia dell’arte jakousi prababičkou těchto novodobých komických žánrů. Proto i svou inscenaci staví především na výrazném herectví, kde je místo pro spoustu gagů, vtípků, akcí a zamotaných situací, které je třeba rozmotat. Skvěle mu v tom pomáhají nádherné, barevné a ztřeštěné kostýmy Lucie Loosové a prostorná a variabilní scéna Martina Černého, ve které mohou postavy lézt po římsách, po stromech, skákat z oken a bouchat dveřmi. Premiéra proběhne 28. a 29. dubna na Činoherní scéně MdB. Hrají: Hana Holišová, Hana Kováří-

ková, Tereza Martinková, Jiří Mach nebo Lukáš Janota, Vojtěch Blahuta nebo Jakub Przebinda, Michal Isteník, Zdeněk Junák, Milan Němec, Jakub Uličník, Petr Štěpán a Zdeněk Bureš.

Klára Latzková

Tři v tom Městské divadlo Brno 28.–29. 4. www.mdb.cz

ME D I VA D L O

Tancesse 2012

Festival amatérských tanečních souborů z České republiky a ze zahraničí se uskuteční ve dnech 11.–13. května. Pořadatelem jsou Lužánky – středisko volného času a Pohybové studio Cyranovy boty. Program zahájí vernisáž tanečních fotografií, která proběhne v prostorách SVČ Lužánky v 18.00 hodin. Taneční soubory vystoupí v pátek od 20.00 hodin, v sobotu od 15.00 a 19.00 hodin a v neděli od 14.00 hodin v Bezbariérovém divadle Barka a v SVČ Lužánky. Pro veřejnost jsou otevřeny taneční workshopy, v sobotu 12. 5. a v neděli 13. 5. vždy od 9.30 do 12.00 hodin. Můžete se těšit mimo jiné na africký tanec, současný tanec, integrovaný tanec, body percussion, flamenco, výrazový tanec, pohybově divadlení workshop Tělo a krajina, kontaktní improvizace a další. Každý workshop má svého lektora – specialistu na daný taneční směr. Festival finančně podpořilo statutární město Brno, Jihomoravský kraj a Nadace Život umělce.

me

Tancesse 2012 Divadlo Barka a SVČ Lužánky 11.–13. 5. www.tancesse.cz INZERCE

21


ART ART SALE POINT

Jurkovič a Kotěra na jednom místě Wannieck Gallery otevírá novou kapitolu ve své činnosti. Rozhodla se totiž nabídnout uměnímilovné veřejnosti nejen možnost zhlédnout v jejích prostorách špičkové české (a nejenom české) umění, ale také toto umění získat do svého interiéru. Dvakrát do roka pořádá v prostorách Galerie za stěnou prodejní výstavu, která nabízí špičkové obrazy i kresby, a to za velmi výhodné ceny. Jednak z vlastních sbírek, zároveň ale také z majetku umělců, kteří jsou ve sbírce zastoupeni. Hned na první výstavě, která v současné době probíhá, se zájemce setkává třeba s originálními akvarely Tomáše Císařovského, plátny Jakuba Špaňhela, Petra Písaříka, Ivana Voseckého či Otto Plachta. Představuje se Michal Nesázal či Roman Franta a řada dalších umělců. Umění z různých úhlů pohledu. To je smyslem výstavy, na kterou stojí za to si zajít. A třeba i některé z vystavených děl získat.

me

ART SALE POINT Wannieck Gallery | 11. 4. – 13. 5. www.wannieckgallery.cz

Nová výstava v Jurkovičově vile představí výběr z tvorby architekta Jana Kotěry. Při prohlídce zrekonstruované vily uvidíte Kotěrovy kresby, unikátní skeny fotografií staveb a jejich interiérů, ale i dosud nevystavovaný nábytek ze sbírek Moravské galerie v Brně. Expozice je rozdělena do několika částí — jedna z nich přibližuje Kotěrův vztah k lidovému umění, další líčí detaily vztahu i tvorby obou architektů a jejich vzájemnou inspiraci a poslední část je věnována Kotěrovi a jeho spolupracovníkům. Na výstavě je poprvé srovnána tvorba dvou nejvýznamnějších architektů první čtvrtiny 20. století u nás, zakladatele české moderní architektru-

Ohlasy lidového umění. Po stopách moderny Jurkovičova vila | do 30. 9. www.moravska-galerie.cz/ jurkovicova-vila

Prodejní výstava obrazů, grafik a akvarelů mladých umělců a autorů zařazených ve sbírce Wannieck Gallery.

Císařovský Tomáš Brocklehurst Fraser Franta Jiří Girsa Václav Vladimír Houdek Petr Pastrňák

Nesázal Michal Písařík Petr Rathouský Luděk Vosecký Ivan a další

11. 4. 2012 - 13. 5. 2012 INZERCE

22

ry Jana Kotěry a zakladatele moderní architektury na Slovensku a tvůrce svébytného architektonického proudu na Moravě Dušana Jurkoviče. Novou sezonu v Jurkovičove vile tak otevře nejen nová výstava, ale také socha Myslitele (1905) od Jana Štursy, která se téměř po sto letech vrací na své původní místo do vily. red


Velká autogramiáda Simona Mawera Brno navštíví spisovatel, jenž je u nás známý hlavně díky románu Skleněný pokoj. Kniha, která se v Česku dočkala dobrého ohlasu nejen kritického, ale i čtenářského a obchodního, je volně inspirovaná funkcionalistickou vilou Tugendhat v Brně. Na pozadí příběhu jejích majitelů zrcadlí tragédii celého českého národa. Vysoko na kopci nad Brnem ční zázračný dům. Postaven na míru židovsko-křesťanskému novomanželskému páru vyzařuje bohatství, sebevědomí, krásu a majestátnost. Avšak jen do chvíle, než do země vstoupí nacistické vojsko a manželé musí vilu i zemi opustit. Život vily se s odchodem jejích majitelů ale nezastaví. Kniha získala nominaci na nejprestižnější knižní ocenění anglofonního světa Man Booker Prize. Většinu života Simon Mawer pracoval jako učitel biologie postupně ve Spojeném království, na Maltě, Kypru a v Itálii.

www.knihydobrovsky.cz

více prožitků na každý den

VELKÁ

AUTOGRAMIÁDA

Simona Mawera

čtvrtek 24.5. od 17 h KNIHY DOBROVSKÝ, na rohu Joštovy a České

První román Chimera (Chiméra) vydal ve třiceti devíti letech. Kniha získala McKitterickovu cenu v kategorii britských prvotin. Po dalších třech knihách přišel román Mendel’s Dwarf (Mendelův trpaslík), jenž mu přinesl všeobecnou známost. V roce 2009 mu vyšla kniha The Glass Room (Skleněný pokoj). red Velká autogramiáda Simona Mawera Knihy Dobrovský | 24. 5. www.knihydobrovsky.cz

Autogramiáda a beseda Tom Hodgkinson Staré dobré časy jsou další prací české veřejnosti velmi dobře známého britského spisovatele Toma Hodgkinsona, jehož předchozí knihy Líný rodič, Jak být líný a Jak být volný (všechny vydalo Nakladatelství JOTA) sklidily mimořádný úspěch. Hloubavostí, humorem, filozofickým vhledem a především neotřelým přístupem k životu zaujaly všechny, kteří hledají způsob, jak uniknout z ubíjející všednodennosti moderní společnosti, která se podle autora nedokáže vymanit ze slepé uličky, v níž vlastní vinou uvízla. Ve Starých dobrých časech Hodgkinson přibližuje vlastní zkušenosti ze života na farmě v hrabství Devon, kde se snaží svým typicky „lenošivým“ způsobem – v jeho podání jde o návrat k hlubokému, bezprostřednímu životnímu prožitku – začlenit do tradičního přírodního rytmu pravidelně se střídajících ročních období.

Velká autogramiáda Joy Fieldingové

ME K N I H Y

KNIHY

Tom Hodgkinson je britský spisovatel, šéfredaktor časopisu The Idler (Lenoch). Žije se svou rodinou na farmě v hrabství Devon na jihozápadě Anglie. Ve svých článcích a knihách propaguje svou filozofii lenosti, zahálčení a nicnedělání. red

Autogramiáda a beseda Tom Hodgkinson Knihy Dobrovský | 30. 5. www.knihydobrovsky.cz

U příležitosti vydání své nové knihy Až ji uvidíš přijíždí do Brna slavná americká spisovatelka. Román vypráví o životě Marcy Taggartové, který se roztříštil na kousky. Před dvěma lety ztratila svou milovanou dceru Devon, která údajně zahynula v Irsku při nehodě na moři. Tělo se nenašlo a Marcy nikdy nepřijala, že její dcera je mrtvá. Vidí ji všude kolem sebe…, a když je sama na návštěvě v Irsku, uvidí ji za oknem kavárny doopravdy. Tak začíná zběsilý hon za přeludem, který je Marcyinou jedinou nadějí. „Vím, že nejsi mrtvá, Devon! A já tě za každou cenu najdu.“ Joy Fieldingová působila po absolvování univerzity jako herečka na několika kanadských divadelních scénách a také v televizi. Pokoušela se i o hereckou kariéru v Hollywoodu, ale nakonec se vrátila domů a začala psát. Po několika scénářích se pustila do psaní románů a rychle si získala nadšené čtenáře. Její knihy, jejichž hrdinkami jsou převážně ženy v okamžiku životní krize, se vyšplhaly na žebříčky bestsellerů a byly přeloženy do více než 25 jazyků. Mnohé se dočkaly filmového zpracování. Joy Fieldingová žije s manželem a dvěma dcerami v Torontu. me Velká autogramiáda Joy Fieldingové v Brně Knihy Dobrovský | 25. 5. www.knihydobrovsky.cz

23


S A LO N foto: Miroslav Brno

Minimon k nové kolekci: Kunda je nový kříž Rozohovor s Minimon, dvojicí výtvarnic Petrou a Monikou, není snadná záležitost. Za žádnou cenu nechtějí definovat, co jsou, kým jsou a co že to vlastně dělají. Nakonec se s nimi shodneme, že to, co vytváří, jsou „užitkové symboly“. Budiž. Jedním z těchto užitkových symbolů byla i „kunda“ jako módní doplněk, která je v určitých kruzích proslavila. Od té doby jejich kariéra (jak by to v žádném případě nenazvaly) úspěšně pokračuje, mají na Pekařské obchůdek s módními doplňky a oblečením a doufají, že jednou se budou moci „tomu, co dělají“, věnovat profesionálně. V současnosti připravují novou kolekci užitkových symbolů. Jak jste začali? Monika: Začali jsme tak, že jsme se potkaly. Chtěla jsem něco pro sebe na krk a udělala jsem si pár panenek. Nechala jsem je vyrobit a nosila je na krku. Ukázala je Peti. Petra: Já jsem je viděla a řekla si, že to bych nosila i já. Viděla jsem v tom potenciál a od té doby jsme začaly fungovat spolu. Eva: Udělaly jsme kundy, basic tvary – chlupatou a hladkou.

24

V čem bude se bude vaše nová kolekce lišit od předchozích? Petra: Ve svých kolekcích se vždycky snažíme vyjadřovat svůj názor. Tato kolekce se odlišuje tím, že se trochu otevíráme duševně. Kolekce předtím byly racionální, něco nám vadilo, tak jsme to zpracovaly. Co vám třeba vadilo? Petra: To byly třeba fastfoodový řetězce. Poslední kolekce pro nás byla ukázat, že hranolky jsou jedna velká pičovina. Eva: Pro mě byla i loňská kolekce spirituální. Loni o prázdninách jsme pracovali se dřevem, s čichem, hmatem. S tím, že dřevo voní jinak než plast, je v tom touha jít do přírody, zapálit si oheň, zapálit dřevo. Petra: My si myslíme, že návrat k přírodě je základ všeho. Jak se tento názor projevuje v tom, co děláte? Petra: Třeba v tom, že věcem, který jsou prakticky spotřební a vlastně i ne moc extra důležitý, se snažíme přikládat hlubší význam. Teď používáme spirituální symboly. To znamená kříž, dlaň, hvězdy, srdce. Monika: Jednoduchý vizuál, ale hluboký

význam. Lidi si pod těmi symboly a jejich kombinacemi můžou najít, co sami cítí. Petra: Všechno to dohromady funguje pospolu, nemůže fungovat kříž se srdcem bez kosočtverce. A název vaší kolekce? Petra: Teď máme zatím pracovní název a čím víc jsem nad tím přemýšlela, tak docházím k tomu, že to bude i finální název, tedy: Konec je nový začátek. A podtext je, že kunda je nový kříž. Jakou si myslíte, že hraje pro lidi roli pořizování si vašich užitkových symbolů? Petra: Snažila jsem se minulý týden jedné umělkyni z Vídně popsat, co tady vytváříme. A řekla jsem, že vyrábíme něco, co lidi ani nepotřebují. Ona mi kontrovala, že to není pravda. Všichni – i když nemají peníze – se rádi obklopí něčím, co jim udělá radost, takový vyjadřování se obejde beze slov. Kolikrát to pro nás bylo překvapení, že si to lidi vůbec kupují.

Pavel Šplíchal


25


MUSIC B R N O DESERT Rooseveltova 11 | 608 079 226 www.dodesertu.com SOCIÁL BAND KONCERT hrad rock progressive 26. 4. 20:00 O LÁHEV ABSINTHU! fotbálkovej turnaj 29. 4. 18:00 JAZZ JAM RADIMA HANOUSKA KONCERT jazz jam 30. 4. 20:00

Hooverphonic se symfonickým orchestrem

multižánrový

Začátkem roku se Hooverphonic splnil sen. Všechny své hity nahráli se symfonickým orchestrem. Sešli se ve studiu s muzikanty a natočili best of album, na kterém nechybí The Night Before, The Last Thing I Need Is You nebo Jackie Cane. 5. května ho Hooverphonic zahrají se čtrnáctičlenným orchestrem v pražské Lucerně na Conference.

Festival Mezi ploty do Bohnic 26. a 27. května přiveze přes 80 divadelních a hudebních souborů. Zahraje Žlutý pes, Vypsaná fiXa, Kašpárek v rohlíku, Chinaski, Marta Topferova, Gulo čar, Gipsy.cz, Toxique či Xavier Baumaxa. Diváci uvidí Divadlo Sklep, HaDivadlo, Národní divadlo nebo herecký koncert tria Liška, Zbrožek, Polášek.

Lucerna, velký sál | 5. 5. www.lucerna.cz

Praha - Bohnice | 26.-27.5. www.meziploty.cz

ANDĚL CAFÉ & BAR Peroutková 5 | 773 830 714 www.andelcafe.cz FRIDAY NIGHT DJ Jerome Austin nu jazz/latin/broken beat SOUL OF SATURDAY NIGHT DJ Romeo Green | soul and latin breaks WEDNESDAY-VINYL 100% vinyl sound FRIDAY NIGHT DJ Jerome Austin nu jazz, latin, broken beat SOUL OF SATURDAY NIGHT DJ Romeo Green | soul and latin breaks GROOVEVILLE DJ Kryštof Wanieck | 100% vinyl sound BASTILA Dominikánská 15 | 542 211 492 www.bastila.cz DANCE HISTORY SPECIAL DJ Silent LIGHT UP THE PÁRTY DJ Krypta PÁLENÍ ČARODĚJNIC V BASTILE DJ Folteen CHILL OUT COCKTAIL ZONE DJ Danns ENERGIA DANCE MIX DJ Cuba 6 Ladie’s Night DJ Karlos Dance World Special DJ Folteen Dance History - Johnnie Walker DJ Silent Bastila MOJITO Párty DJ Krypta Bohemia Sekt Mejdan DJ Folteen CHILL OUT COCKTAIL ZONE DJ Danns ENERGIA DANCE MIX NIGHT DJ Cuba 6 Ladie’s Night DJ Karlos Dance World Special DJ Folteen

27. 4. 21:00 28. 4. 21:00 2. 5. 20:00 4. 5. 21:00 5. 5. 21:00 6. 5. 20:00

26. 4. 20:00 27 .4. 20:00 28. 4. 20:00 29 .4. 20:00 30. 4. 20:00   1. 5. 20:00 2. 5. 20:00 3. 5. 20:00 4. 5. 20:00   5. 5. 20:00 6. 5. 20:00 7. 5. 20:00   8. 5. 20:00 9. 5. 20:00

Mezi Ploty

CAFÉ SKLENICK Kounicova 23 www.sklenick.cz MUSIKFARBEN feat. MAP.ACHE JEROME AUSTIN SCHWA, VIK KOZBER, OLI_N

27. 4. 22:00 28. 4. 20:00 4. 5. 20:00 5. 5. 20:00

CARIBIC MUSIC CLUB Běhounská 22/24 www.caribic.cz DJ RAMZY párty 27. 4., 4. 5. 21:00 DJ SATOSI párty 28. 4., 5. 5. 21:00 CARIBIC STUDENT PARTY vodka, tequila, fernet, jablko 25,- / pivo 25,- / koktejly 60,- / info na facebooku caribic club brno oficial / po registraci na www.caribic.cz vstup zdarma 2., 9. 5. 21:00 CLUB ESCAPE KUŘIM Křížkovského 48 – zámek Kuřim www.clubescape.cz NORMANDIE A BRETAŇ AUTEM cestopisná přednáška TECHNO WARS SCOM techno DANCE HITS 90&NEWS DJ GEORGE sobotní párty s tanečními disco hity ESCAPE LIVE MUSIC Helbock & Frick Duo (Rakousko)

26.4. 18:30 27.4. 21:30 28. 4. 21:00 3. 5. 20:00

DĚLNICKÝ DŮM ŽIDENICE Jamborova 3323/65 | 548 216 927 www.delnickydumbrno.cz KRÁLOVOPOLKA odpoledne s dechovkou 29. 4. 16:00 DIVOKÉ KOČKY široce oblíbená travestishow 3. 5. 19:00 POPRASK NA LAGUNĚ představení Divadla na dlani 5. 5. 19:00 TANEČNÍ PODVEČER Mr. Swing 9. 5. 18:00 PRODEJNÍ AKCE Šaul 10. 5. 10-18:00

FAVAL MUSIC CIRCUS Křížkovského 22 | 775 222 505 www.faval.cz TERROR (USA), DEATH BEFORE DISHONOR (USA), TAKE OFFENSE (USA) koncert 26. 4. 19:00 POWER METAL BLAST vol.10 power/speed /trash metal 28. 4. 18:00 ALL HEADS RISE (NL), EYE OF THE HURRICANE (NL), DESCENT OF THE SCARLET SKIES, MIRROR OF DHARMA, INTO DUST death metal/hardcore 4. 5. 19:00 PUNK NENÍ MRKEV VIII N.V.Ú., Nežfaleš, Muerti, Vision Days, Inseminační stanice | punk 5. 5. 19:00 GRILOVACÍ FAVÁL PedF a FSpS Poslední akce učitelů a sporťáků v semestru je již tradičně spojená s grilováním a posezením na zahrádce. Následuje party až do rána 9. 5. 19:00 FLÉDA Štefánikova 24 | 775 376 004 www.fleda.cz ŠUŘINKY maškarní veselice SŠ umění a designu 26. 4. 20:00 GREENAPPLE FLÉDASPECIAL FEAT DJ Sukowach, DTC, Jeanflip, H.Sselecter 27. 4. 20:00 142BPM SESSION ANS/CZ, Biomat vs. Inso/SK, Don Pedropoulos, 28. 4. 20:00 FREE DNB MONDAY Kotlyk&Yak, Paul Hawk (Sound44), Sayko 30. 4. 20:00 ENFILADE VOL3. A WHISPER IN THE NOISE + LEALOO Enfilade powered by 6dbs.org & LevelB 2. 5. 20:00 AFTER PARTY MAJALES – VUT více info již brzy 3. 5. 20:00 YOUNG PRIMITIVE funk & groove & disco night 4. 5.20:00 FREE DNB MONDAY Indigoboy, Holder, Casper, Mushka, Checkmate 7. 5. 20:00 NO PROBLEM, STRANGE ATTRACTOR, MY DEAD CAT kanadské kapely 9. 5. 20:00 KLUB 14KA Jánská 14 | 542 221 839 www.klub14ka.cz POP ROCK DJ Cuba 6 MUSIC MIX DJ Pavel MUSIC MIX DJ Perfect MUSIC MIX DJ Ivo Hilszek NEJEN OLDIES DJ Cuba 6

26. 4., 3. 5. 18:00 27. 4., 4. 5. 18:00 28. 4., 5. 5. 20:00 1., 8. 5. 18:00 2., 9. 5. 18:00

LEITNEROVA Leitnerova 2 | 543 213 693 www.leitnerka.cz CESTA folk, spiritually 26. 4. 19:30 TRAPEŘI A ROBERT KŘESŤAN host skupina Podjezd, 40 let od založení legendární kapely 27. 4. 19:30

Metropolis – ve městě je dobře // Vydání 426 // Vychází 26. 4. 2012 // Registrováno u Ministerstva kultury pod číslem MK ČR E 13918 // šéfredaktor: David Tieku / editor: Pavel Šplíchal (redakce@metropolislive.cz) / redakční okruh: Radim Bartík, Jan Bárta, Táňa Zabloudilová, Petr W. Vaněk // produkce: Martina Kotolová // grafika: STROMdesign / www.stromdesign.cz // inzerce: Kateřina Hetmánková, Iva Dobešová (739 201 309, obchod@metropolislive.cz, 605 208 470, inzerce@metropolislive.cz) // adresa: Čechyňská 19, Brno 602 00 / e-mail: info@metropolislive.cz / telefon: 542 422 300 / www.metropolislive.cz / www.facebook.com/metropolislive.cz / vydává: METROPOLIS LIVE, s. r. o. / Vydavatel nenese odpovědnost za ztráty vzniklé chybným uveřejněním dat. Reprodukce části či celku, včetně textu, je zakázána. Použité textové a obrazové materiály pocházejí z archivu redakce.

26


MUSIC B R N O

M13 MUZAK KLUB Dobrovského 29 | 775 343 018 www.m13klub.cz METAL PARTY holky gratis 26. 4. 20:00 guitar session 27. 4. 20:00 ROOT+Grimmord+Sphere+Neureotension 28. 4. 20:00 Šipková neděle kdo příjde hraje 29. 4. 20:00 Jack Daniels Evening 30. 4. 20:00 1.máj slavíme s VODKOU 1. 5. 20:00 Studentský večírek 2. 5. 20:00 m13 PUNK DAY 3. 5. 20:00 B-nicol+support 4. 5. 20:00 Vilém ČOK+BYPASS 5. 5. 20:00 Nedělní chvilka hudby 6. 5. 20:00 TUZEMSKÉ Pondělí 7. 5. 20:00 veřejná zkouška 775343010 8. 5. 20:00 Studentská pařba 9. 5. 20:00 MELODKA Kounicova 20/22 | 733 669 731 www.melodka.cz 100°C, NICELAND, LETY MIMO, HOLDEN CAULFIELD společný koncert 26. 4. 19:30 LEGENDÁRNÍ VEČÍREK RÁDIA HEY vystoupení revivalových kapel 27. 4. 19:30 GURMAN FETISH PARTY VOL. 2 Rabid Dogs (IT), Ingrowing, Needful Things 28. 4. 18:00 THE ACID, PLUM DUMPLINGS křest alba 30. 4. 19:30

BSS ORGANIZED CRIME PARTY VOL. VII maškarní 2. 5. 19:30 A BANQUET, MEMPHIS, KONTROLLA společný koncert 3. 5. 19:30 We On The Moon, BOMBS FROM HEAVEN, COMIX, RIVER JORDAN rock pop, punk rock 4. 5. 19:30 BELTINEFEST Avven, Oganj, Hakka Muggies | oslava keltského svátku ohňů 5. 5. 18:30 MERSEY Minská 15 | 777 147 566 www.mersey.cz MERSEY OLDIES PÁRTY 50´ - 90´s hity, DJ Tim 26. 4. 20:00 LIVE KONCERT BONUS A Roman Tvrdý trio afterparty DJ Mirror 27.4. 20:00 Žabovačka aneb samý hity, žádná rvačka DJ Tim, Danns 28. 4., 5. 5. 20:00 NOCHE LATINA Výuka latinskoamerických tanců s Willim a Martinem 30. 4., 7. 5. 20:00 Mersey Oldies party DJ Tim 3. 5. 20:00 Enjoy Loutka @ Mersey DJs Loutka, The Attitudes, Tom Holič live, Elio 4. 5. 20:00 METRO MUSIC BAR Poštovská 6 – Alfa pasáž | 515 533 452 www.metromusic.cz ROBBIE WILLIAMS REVIVAL koncert | DJ A 26. 4. 20:30 FRIDAY NIGHT FEVER! DJ Yarrin 27. 4. 20:30 RUSTY NAIL DJ Harosh 28. 4. 20:30 TROLOLO PARTY NEBOLI KLADIVO NA ČARODĚJNICE party/rock/soul/pop/funk | DJ Olaf 30. 4. 20:30 NA STOJÁKA Original stand Up Comedy Show TV HBO | Ester Kočičková, Daniel Čech, Dominik Heřman Lev, Petr Reif | DJ OLAF 2. 5. 20:30 LENKA NOVÁ křest CD, hosté Zdeněk Kluka a Jan Kluka | DJ A 3. 5. 20:30 FRIDAY NIGHT FEVER DJ Schafff 4. 5. 20:30

PROJEKCE HOKEJE ŠVÉDSKO – ČR po skončení DJ HAROSH LE PNEUMATIQ DJ OLAF

5. 5. 9. 5. 20:30

MULTIKULTURNÍ PROSTOR KABINET MÚZ Sukova 4 606 788 705 www.kabinetmuz.cz SALSA PARTY tanec 1. 5. 19:00 THE UNIQUES, VOODOOYOUDO, FLPPŠJa FIN klub 4. 5. 20:00 MUSILKA Musilova 2a | 545 211 891 www.ksomega.cz ZUZANA LAPČÍKOVÁ KVINTET koncert držitelky ceny Anděl za rok 2011 v kategorii World music

26. 4. 19:30

NO STRESS Rooseveltova 6 | 775 776 655 www.nostressbrno.cz Jameson Party Portugalský večer LIVE NIGHT s Martinem Zezulou a Martinem Kurcem - Sobota - Koktejlová Středa Disco DJ Phill Disco DJ SAM

27. 4. 20:00 28. 4. 20:00 1., 8. 5. 20:00 2., 9. 5. 20:00 4. 5. 20:00 5. 5. 20:00

PERPETUUM MUSIC CLUB Rooseveltova 9 www.perpetuum.cz MAXIMAL techno DJs B.UNQ, Calbee, Kiki Pantagira 26.4. 21:00 LOVE deephouse, techhouse DJs Elio, Johannes, A-Roll, Poco 27.4. 21:00 FRIENDSHIP techhouse, electrohouse, deephouse, nudisco Elektrio DJs, Javas 28.4. 21:00 MONDAY VIBES raggae, hip hop, dub, ragga jungle 30.4. 21:00

IVA

BITTOVÁ VLADIMÍR 23. 5. 2012

BOBYCENTRUM BRNO 20.00 H

INFO tel: 541240623 / www.brnokoncert.cz vstupenky: www.ticketpro.cz nebo brněnské předprodeje Indies Poštovská 2 a Předprodej vstupenek Minská 15 Brno

VÁCLAVEK

31. 5. 2012 20.00

OBJEDNEJ VSTUPENKU SMSKOU

(NÁZEV AKCE, JMÉNO, ADRESA, POČET KS)

SMS TICKETS 603 961 887 VSTUPENKY BUDOU DORUČENY POŠTOU NA DOBÍRKU DO 1 TÝDNE (SLEVA 5 % PŘI OBJEDNÁVCE DO 10 Ks, 10 % PŘI 10 Ks A VÍCE)

INFO TEL : 541 240 623

KLUB MERSEY MINSKÁ 15, BRNO INFO NA TEL.: 541 240 623 W W W.BRNOKONCERT.CZ

Předprodej v sítích: a v Brně v obchodech Indies, DPL, BKC, Wolf, Kudrna, CK Orange Travel

INZERCE

27

ME E V E N T S

VEČER RUSKÝCH BARDŮ Marie Kubátové a Jakuba Kostelníka 2. 5. 19:30 PÍŠETE DO ŠUPLÍKU? host J.H.Krchovský 3. 5. 19:00 DREAM IN THE MAGMA a UNIVERS žánrově pestrý alt-rock + bluesrockový nářez mladých kapel z Brna 4. 5. 19:30 DIVADLO HUDBY A POEZIE AGADIR „HOUSLISTKA“ Melodram - multikulturní projekce obrazů, hudby a poezie | Křest knihy a CD za účasti nakladatele Augustina ROSY 9. 5. 19:30


MUSIC B R N O KD RUBÍN Makovského nám. 3 | 541 213 704 www.kdrubin.cz JAVORY BEAT koncert 2.5. 19:30 HRDÝ BUDŽES hlav. roli Bára Hrzánová 5.5. 19:30 7. NEBE Jánská 9 | 777 994 494 www.7nebe.cz ENERGY/RODRIGO ARDILHA (Br), CHRIS SADLER 27.4. 20:00 OLDIES PÁRTY DJ Jedla 28. 4. 20:00 SEMILASSO Palackého tř. 126 | 541 247 010 www.semilasso.cz ANNA K koncert 26.4. 19:30 ONDŘEJ HAVELKA A JEHO MELODY MAKERS „Potkal jsem svůj sen “ 29.4. 20:00 HARLEJ host The Snuff 3.5. 20:00 QUEENIE World Queen Revival 4.5. 20:00 JUDAS PRIEST heavy metal | ČEZ Arena Pardubice 8.5. 20:00 SLOVAN CLUB Lidická 23 – pasáž hotelu Slovan 603 384 767 | 541 321 207 www.slovanclub.cz DISCOMUSIC intimní prostředí 26. 4., 2., 3., 9. 5. 20:00 DISCO FRESH & OLDIES 27.4., 4. 5. 20:00 ČARODĚJNICKÁ PARTY a dárky pro vás čarodějnické převleky jsou vítány 28.4. 20:00 FERNET PARTY a dárky pro Vás 5. 5. 20:00 STADION Kounicova 22 www.stadec.cz STUDENTSKÁ PARTY promo party Brno | DJs Danns, The B 30 30.4. 20:00 ERASMUS BIRTHDAY NIGHT 9. 5. 20:30

STARÁ PEKÁRNA Štefánikova 8 | 541 210 040 www.starapekarna.cz LA PATCHANKA, SABRA CADABRA grunge-grunge 27.4. 20:00 ONDŘEJ GALUŠKA DUO folkjazz 2.5. 20:00 KYBABU + BRATŘI V TRIKU skladby z alba Olina Nejezchleby Noční lov + akustický, písničkářský rock čerpající z odkazu Neila Younga, Boba Dylana a dalších 3.5. 20:00 BLUESHAMAN blues 4.5. 20:00 OSWALD SCHNEIDER acid trip pop 5.5. 20:00 ROTENGAM GROUP acoustic & crossover jazz 9.5. 20:00 ŠELEPOVA NO. 1 Šelepova 1 | 541 213 342 www.selepova.cz CUKR - KŘEST CD CUKRÁÁÁRNA uvádí Martin Hrdinka 26.4. 19:30 STAROBRNO OLDIES PARTY velkoplošná dvd projekce 27.04., 28.4., 4.5., 5.5., 20:00 NEBE PLNÉ HVĚZD + PŘÍHRANIČNÍ SLAVNOSTI slavnostní koncert v parku Jaromír Hnilička, Jožka Černý 30.4. 16:30 FOUSEK JOSEF V POŘADU BEZ NÁHUBKU 9.5. 19:30 TANEČNÍ ŠKOLA DYNAMIC Zábrdovická 25/2 | www.tsdynamic.cz SHUFFLE DANCE taneční novinka v TŠ Dynamic 26., 27. 4., 3., 4. 5. 19:30 DYNAMIC DANCE PARTY tančírna spol. tanců a disco 28. 4., 5. 5. 18:00 DANCE FITNESS MINI PÁRTY zumba/tumba/toning 29. 4., 6. 5. 13:30 HIGH HEELS taneční novinka v TŠ Dynamic 2., 9. 5. 18:30 STREET DANCE JAM SESSION otevřený meeting tanečníků 29. 4., 6. 5. 20:30 VYHLÍDKA SOUND CAFÉ & BAR nám. Svobody 17 – Dům pánů z Kunštátu www.vyhlidka-cafe.cz

CITY BEACH FESTIVAL 2012 Nádr

Dornych

CITYBEACH U AUTOBUSOVÉHO NÁDRAŽÍ ZVONAŘKA

ažní

í

Plotn

Úzká

Trnitá

Uhelná

a Zvonařk

Zvonařka

těná

autobus. nádraží Trnitá

Svrat

těná

CITYBEACH ka

koncerty od 17.00 hodin:

NO NAME CHARLIE STRAIGHT Info: 541 240 623 | www.brnokoncert.cz

í Plotn

Vaňkovka

Opuš

Opuš

(SK)

HANA ROBINSON TRIO JIŘÍ SCHMITZER GINGER + BEACH AFTERPARTY DO RÁNA exhibice v beach volejbalu od 15.00 hodin

BEACH BRNO 8.6.2012 CITY ULICE OPUŠTĚNÁ Exkluzívní předprodej

INZERCE

28

POCO happy’n’latino house SLIBNÉ VYHLÍDKY… Murphy + guest groovy’n’house classic SOUND CAFÉ Poco + guest happy’n’latino house KONEC NEDĚLNÍ NUDY V BRNĚ Leo Lycra | electro, progressive ARCO funky´n´jackin´house JOHANNES groovy’n’club music JEROME AUSTIN nu jazz exclusive

26. 4., 3. 5. 20:00 27. 4., 4. 5. 20:00 28. 4., 5. 5. 20:00 29. 4., 6. 5. 20:00 30. 4., 7. 5. 20:00 1. ,8. 5. 20:00 2., 9. 5. 20:00

ČARODĚJÁLES STAROBRNO STAGE DIE HAPPY(GER) CHARLIE STRAIGHT SUNSHINE ČANKIŠOU SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ FESTIVALU POLETÍME? VÍTĚZ SOUTĚŽE STAROBRNO ROCK BATTLE AIVN´S NAKED TRIO

24:00 22:00 20:00 18:00 17:45 16:00 15:00

MUSICDATA STAGE OCEÁN 23:00 VÁCLAV NECKÁŘ & BACILY 21:00 VISACÍ ZÁMEK 19:00 VYHLÁŠENÍ NEJÚŽASNĚJŠÍCH ČARODĚJNIC 18:45 JASNÁ PÁKA s DAVIDEM KOLLEREM 17:00 SUZAPLAY 15:45-16:15 METRO EUROPE STAGE DEVASTATING ENEMY DEADLOCK (GER) INSANIA THE UNGUIDED(SWE) STEREOFACE (AT) SEGMENT

24:00 22:00 20:00 18:00 16:15-17:00 15:00-15:45


KINA B R N O FILMY PRO SENIORY BÁJEČNÝ HOTEL MARIGOLD GBR | 2011 | komedie 1. 5. 15:00 Věra 68 CZE | 2012 | dokumentární 8. 5. 15:00 KINOKAVÁRNA nám. SNP 33 | 777 758 216 www.kinokavarna.cz X Men:První třída USA | 2011 | akční 9. 5. 20:00

Autogramiáda Veroniky Žilkové, Jaroslava Plesla, Petry Špalkové

kultovní

Srdečně Vás zveme na Velkou autogramiádu u příležitosti filmové premiéry ,,Můj vysvlečenej deník”. Můj vysvlečenej deník se dočkal filmového zpracování. Do hlavní role režisér Martin Dolenský obsadil Veroniku Kubařovou, po jejím boku se objeví plejáda osvědčených hvězd - Veronika Žilková, Simona Stašová,, Petra Špalková či Jaroslav Plesl.

„Vyber si život. Vyber si práci, vyber si kariéru, vyber si rodinu. Vyber si kurevsky velkou televizi, vyber si pračky, auta, přehrávač na kompakty a elektrický otvírače konzerv. Ale proč bych měl chtít tyhle věci? Vybral jsem si, že si nevyberu život. Vybral jsem si něco jinýho.“ Kultovní snímek ze Skotska se vrací do kin.

KNIHY DOBROVSKÝ | 3. 5. | 16.00 www.knihydobrovsky.cz

Kino Art | 7. 5. | 20.30 www.acfk.cz

Trainspotting O heroinu s láskou

Promítá se nejen v kinech, ale i v divadle či v plenéru nad řekou. osobnost

festivalový

Marie Poledňáková

14. KINO NA HRANICI

Srdečně Vás zveme na autogramiádu u příležitosti knižního vydání ,,Líbáš jako ďábel” a filmové předpremiéry filmu v kinech. Ve volném pokračování románu Líbáš jako Bůh sledujeme další osudy zamilovaného páru – středoškolské učitelky Heleny a lékaře Františka. František se rozhodne odstěhovat se od své bývalé ženy Bohuny, ale ani soužití s Helenou se nevyhne komplikacím. KNIHY DOBROVSKÝ | 10. 5. www.knihydobrovsky.cz

Filmové novinky ze zemí Visegrádské čtyřky, retrospektivy mj. Zdeněk Svěrák a Štefan Uher. Filmy s detektivní a gangsterskou tématikou, nadcházející EURO 2012 budou reflektovat filmy s fotbalovou tématikou i utkání Polských umělců s českou Amforou. Tahákem hudebního klubu bude Vypsaná fiXa či polka Julia Marcell.

ART Cihlářská 19 | 541 213 542 www.kinoartbrno.cz 5x Bogart: Hluboký spánek USA | 1946 | mysteriozní 26. 4. 18:30, 21:00 5X BOGART: Key Largo USA | 1948 | krimi 27., 30. 4. 18:30, 20:00 Konečná uprostřed cesty GER/FRA | 2011 | drama 27., 28., 29., 30. 4. 18:15 Rozchod Nadera a Simin IRN | 2011 | drama 27., 28., 29., 30. 4. 20:30 Havran USA/HUN | 2012 | thiller 27. 4. 22:45 ART DĚTEM: Mupeti USA | 2012 | loutkový 28. 4. 14:00 BÁJEČNÝ HOTEL MARIGOLD GBR | 2011 | komedie 28., 29. 4. 16:00 Musíme si promluvit o Kevinovi GBR/USA | 2011 | drama 1., 2., 5. 18:00 Tady to musí být ita/fra | 2011 | drama 1., 2. 5. 20:30

LUCERNA Minská 19 | 549 247 070 kinolucerna.info TITANIC 3D USA | 1997 | katastrofický 26. 4. 18:30 OKRESNÍ PŘEBOR – POSLEDNÍ ZÁPAS PEPIKA HNÁTKA CZE | 2012 | komedie 27., 28., 29. 4., 1., 2. 5. 18:15 LÁSKA JE LÁSKA CZE | 2012 | komedie 27., 28., 29., 30. 4. 20:30 Vrtěti ženou GBR/FRA | 2011 | romantický 30. 4. – 2. 5. 20:30 SNĚHURKA USA | 2012 | dobrodružný 28., 29. 4., 1. 5. 16:00 Můj vysvlečenej deník CZE | 2012 | komedie 3. – 9. 5. 20:30 KNOFLÍKOVÁ VÁLKA FRA | 2011 | dobrodružný 5., 6., 8. 5. 16:00 FILMY PRO STUDENTY A DŮCHODCE ZA 50 KČ SNĚHURKA USA | 2012 | dobrodružný 30. 4. 16:00 OKRESNÍ PŘEBOR – POSLEDNÍ ZÁPAS PEPIKA HNÁTKA CZE | 2012 | komedie 30. 4., 7. 5. 18:15 LÁSKA JE LÁSKA CZE | 2012 | komedie 7. 5. 16:00 ANIMEFEST 2012 9. ročník nejstaršího českého festivalu, věnujícího se japonské kultuře, anime a manze. Celý program na www.animefest.cz Výstaviště Brno Kongresové centrum a pavilon A 4. 5. - 6. 5.

Český Těšín – Cieszyn | 28. 4. – 3. 5. www.kinonahranici.cz

Purpurová barva USA | 1985 | drama | Malý sál 3., 4. 5. 19:00 Rok konopí CZE | 2012 | domumentární 3. 5. 18:00, 20:30 Tady to musí být ita/fra | 2011 | drama 4. 5. 18:00 Vrtěti ženou GBR/FRA | 2011 | romantický 4., 5., 6. 5. 20:30 Havran USA/HUN | 2012 | thiller 4. 5. 22:30 ART DĚTEM: Modrý tygr CZE | 2011 | rodinná komedie 5. 5. 14:00 KNOFLÍKOVÁ VÁLKA FRA | 2011 | dobrodružný 5., 6. 5. 16:00 OKRESNÍ PŘEBOR – POSLEDNÍ ZÁPAS PEPIKA HNÁTKA CZE | 2012 | komedie 5., 6. 5. 18:00 Tmář a jeho rod aneb Slzavé údolí pyramid CZE | 2011 | dokumentární | Malý sál 7. 5. 19:00 Věra 68 CZE | 2012 | dokumentární 7., 8., 9. 5. 18:00 Trainspotting BRG | 1996 | drama 7., 8., 9. 5. 20:30 INZERCE

29

ME E V E N T S

DNY EVROPSKÉHO FILMU (program najdete na www.eurofilmfest.cz)


DIVADLA B R N O MANON LESCAUT V. Nezval pro studenty SŠ a VŠ 3. 5. 09:30, 19:00, 4. 5. 09:30 ČARODĚJŮV UČEŇ B. Krchňáková, J. Maceček pro děti od 10 let 5. 5. 10:15, 15:30, 7. 5. 8:30, 10:15

divadelní

dětský

HORDUBAL

ČARODĚJŮV UČEŇ

Baladický příběh o lásce, hříchu a vině, o návratu domů a hledání ztraceného srdce. Trochu i detektivka. Jedno z vrcholných děl Karla Čapka v inscenaci J. A. Pitínského. Co je skutečná pravda o Hordubalovi a Polaně, co je pravda o Štěpánu Manyovi? 1. díl projektu ČAPEK NA PROVÁZKU. V hlavní roli Vladimír Hauser.

Všem dětem od osmi let i jejich rodičům a prarodičům je určeno vyprávění o chlapci Krabatovi, jenž se na prahu své dospělosti přiblíží temným silám, které začnou postupně ovládat jeho život. Přijďte strávit sobotní dopoledne či odpoledne do Polárky s pohádkou o zázraku lásky, která je silnější než všechno zlo a mámení temných sil.

Divadlo Husa na provázku | 4. 5. | 19.00 www.provazek.cz

Divadlo Polárka | 5. 5. | 10.15 a 15.30 www.divadlopolarka.cz

BEZBARIÉROVÉ DIVADLO BARKA Sv. Čecha 35a | 541 213 206 www.barka.unas.cz SCHVÁLNOSTI PRINCEZNY SCHVÁLNIČKY J. M. Šimek | pohádka | ZUŠ PhDr. Zbyňka Mrkose | předpremiéra 27. 4. 10:00 SCHVÁLNOSTI PRINCEZNY SCHVÁLNIČKY J. M. Šimek | pohádka | ZUŠ PhDr. Zbyňka Mrkose | premiéra 28. 4. 18:00 SCHVÁLNOSTI PRINCEZNY SCHVÁLNIČKY J. M. Šimek | pohádka ZUŠ PhDr. Zbyňka Mrkose 30. 4. 10:00 BALADA PRO BANDITU M. Uhde, M. Štědroň | muzikál Divadlo Járy Pokojského 1. 5. 17:00 DREHBŰHNE BRNO mezinárodní festival studentského divadla v německém jazyce www.gruppe07.wz.cz 3.-6. 5. ANTI ANTI – MÄTZCHENBACKEN MIT ANTIGONE Sophokles, S. Engels, J. Splettstößer 3. 5. 18:00

HERZBLUT Andreas Sauter 3. 5. 19:30 ARTIG OUT OF SPACE artig Způsobilé improvizační divadlo 4. 5. 18:00 LORIOTS MONSTRÖSE ALLTAGSWELTEN Loriot 4. 5. 19:30 BOEING BOEING Marc Camoletti 5. 5. 18:00 ON THE SOAP, TEIL 1: TRIO WIDER WILLEN Rupert Henning 5. 5. 20:00 FAMILIE TÓT István Örkény 6. 5. 18:00 DER LECHNER EDI SCHAUT INS PARADIES Jura Soyfer 6. 5. 19:30 DIVADLO BOLKA POLÍVKY Jakubské nám. 5 | 542 214 692 www.divadlobolkapolivky.cz MÍNUS DVA S. Benchetrit ve spolupráci s Divadlem Štúdio L+S 27. 4. 19:00 SZIDI TOBIAS – „AŤ SE DOBRÉ DĚJE“ koncert 30. 4. 19:00 MŮJ BÁJEČNÝ ROZVOD G. Aron | komedie 2. 5. 19:00 RHAPSODY IN BLUE G. Gerchwin | Malé Divadlo Komedie 3. 5. 19:00 PAN KAPLAN MÁ STÁLE TŘÍDU RÁD L. Rosten | komedie Malé Divadlo Komedie 4. 5. 19:00 MANÉŽ BOLKA POLÍVKY veřejné natáčení ve Sportovní hale Vodova 4. 5. 19:30, 5. 5. 16:30, 19:30 VELKÁ STEPOVÁ SHOW vyvrcholení Velké stepařské show 6. 5. 19:00 MILOSTNÝ TROJÚHELNÍK improvizační večer P. Lišky, J. Poláška, M. Zbrožka 9. 5. 19:00 DIVADLO POLÁRKA Tučkova 3 | 541 247 274 www.divadlopolarka.cz Z JEDNÉ I DRUHÉ KAPSY K. Popel | pro děti 26., 27. 4. 09:30, 26. 4. 19:00 STANDA A DŮM HRŮZY A. Goldflam, H. Mikolášková pro děti 28. 4. 10:15, 15:30, 30. 4., 2. 5. 08:30, 10:15

INZERCE

30

DIVADLO RADOST Bratislavská 32 | 545 321 273 www.divadlo-radost.cz POKOJNÁ SETKÁNÍ hudebně-filozofické setkání Petra Šmiřáka s hosty 27. 4. 19:00 MLSNÝ DRAK A ČÁRYMŮRA J. Ryl-Kristianowski, J. Wykrent | pro děti 29. 4. 10:00 O SMOLÍČKOVI ANEB POHÁDKA Z KUFRU V. Peška | pro děti 29. 4. 10:00 LIMONÁDOVÝ JOE J. Brdečka | komedie 29. 4. 17:00 TŘI POHÁDKY PRO ROŠŤÁKY V. Peška | dětské | Muzeum loutek 1. 5. 10:00 KYTICE K. J. Erben | drama 3. 5. 19:00 ZVĚDAVÉ SLŮNĚ ANEB PROČ MAJÍ SLONI DLOUHÉ CHOBOTY R. Kipling, P. Polák | pro děti 8. 5. 10:00 FALK Gorkého 12 | www.falkcafe.cz MOSS SKIN koncert a křest desky

2. 5. 20:00

HADIVADLO Poštovská 8D | 542 212 761 www.hadivadlo.cz HOLUBI D. Gieselmann | komedie 26. 4. 19:30 DOMA U HITLERŮ ANEB HISTORKY Z HITLEROVIC KUCHYNĚ A. Goldflam | groteska 27. 4. 19:30 PSYCHÓZA VE 4:48 S. Kane | drama 28. 4. 19:30 MODELKA XXL ANEB MOJE STEHNA V PROKLATÝM DETAILU V. Borůvková one woman show 28. 4. 21:00, 3. 5. 19:30 BE HAPPY J. Havlice | komedie 1. 5. 19:30 MALÉ DIVADLO KJÓGENU: VEČER MICHAELA DE GHELDERODA přednáška 2. 5. 19:30 INDIÁN V OHROŽENÍ J. Havelka a HaDi originální divadelní project 4. 5. 19:30 HUSA NA PROVÁZKU Zelný trh 9 | 542 123 425 www.provazek.cz LEOŠ ANEB TVÁ NEJVĚRNĚJŠÍ M. Uhde, M. Štědroň | drama 26., 27. 4. 19:00 NA ROHU SVĚTA – DIVADLO PULS N. Kocábová | drama 28. 4. 19:00 PRASE ANEB VÁCLAV HAVEL’S HUNT FOR A PIG V. Havel | drama 30. 4. 19:00 DOKTOR FAUSTUS T. Mann, J. Mikulášek, B. Gregorová drama 3. 5. 19:00 HORDUBAL (ACH, STŮL, ŽIDLE, SVĚTLO A SLOUP) K. Čapek | drama 4. 5. 19:00 TICHÝ TARZAN (ZCIZENÉ DENÍKY FANTOMA EROTICKÉ FOTOGRAFIE) S. Petrů, P. J. Kryštof | drama 7. 5. 19:00 KNÍŽE MYŠKIN JE IDIOT F. M. Dostojevskij | drama 9. 5. 19:00


DIVADLO U STOLU Zelný trh 9 | 542 123 420 www.divadloustolu.cz NASTASJA FILIPPOVNA F. M. Dostojevskij, A. Wajda | drama

9. 5. 19:30

MĚSTSKÉ DIVADLO BRNO Lidická 16 | 533 316 301 www.mdb.cz ČINOHERNÍ SCÉNA TŘI V TOM J. Vostrý | komedie | veřejná generálka 27. 4. 14:00 TŘI V TOM J. Vostrý | komedie 27.-30. 4., 1., 9. 5. 19:30 ZKROCENÍ ZLÉ ŽENY W. Shakespeare | komedie 2. 5. 19:30 CID P. Corneille | tragikomedie 3., 8. 5. 19:30 DOKONALÁ SVATBA R. Hawdon | komedie 4.-5. 5. 19:30 OIDIPUS KRÁL Sofokles | tragédie 6.-7. 5. 19:30 HUDEBNÍ SCÉNA DIVÁ BÁRA M. Uhde, M. Štědroň muzikál 26.-28. 4., 1. 5. 19:30, 29.-30. 4. 18:00 PTÁKOVINY PODLE ARISTOFANA Aristofanés, Z. Merta, J. Žáček | komedie 4. 5, 19:30 MOZART! M. Kunze, S. Levay | rockový muzikál 9. 5. 19:30

MULTIKULTURNÍ PROSTOR KABINET MÚZ Sukova 4 | 606 788 705  www.kabinetmuz.cz FESTIVAL IMPROVIZACE IMPROTŘESK divadlo 27. 4. 19:30 PEER GYNT ZDOBÍ SVĚT divadlo JAMU 30. 4. 18:00 DVOJKA (V PRAVO NAHOŘE) divadlo | Divadlo Kufr 3. 5. 19:30 JEŽEK A SNĚHULÁK divadlo | Divadlo plyšového medvídka 6. 5. 15:00 NÁRODNÍ DIVADLO BRNO JANÁČKOVO DIVADLO Rooseveltova 11 | 542 158 111 www.ndbrno.cz RUSALKA A. Dvořák | opera 28. 4. 17:00 TURANDOT G. Puccini | opera 30. 4. 19:00 LA TRAVIATA G. Verdi | opera 2. 5. 19:00 PERIKOLA J. Offenbach | opera 3. 5. 19:00 LABUTÍ JEZERO P. I. Čajkovskij | balet 4. 5. 19:00 MACBETH G. Verdi | opera 5. 5. 19:00 ONEGIN P. I. Čajkovskij | balet | SND Bratislava 6. 5. 19:00 NEBEZPEČNÉ ZNÁMOSTI A. Maskats | balet 9. 5. 19:00

MAHENOVO DIVADLO Rooseveltova 17 | 542 158 111 www.ndbrno.cz ČERT A KÁČA B. Němcová | pohádka veřejná generálka 26., 27. 4. 10:00 COPPÉLIE Z MONTMARTRU L. Delibes, Y. Vàmos | balet 26., 27. 4. 19:00 ČERT A KÁČA B. Němcová 28. 4. 15:00 pohádka | premiéra 29. 4. 14:00, 16:00 MORAVSKÉ SEKRETÁŘKY F. Wittenbrink komediálně-hudební revue 28. 4. 19:00 EDITH, VRABČÁK Z PŘEDMĚSTÍ P. Malásek, L. Vaculík, V. Kopta | balet 29. 4. 19:00 MĚŠŤÁK ŠLECHTICEM Moliére | komedie 30. 4., 3. 5. 19:00, 4. 5. 10:00 ŠKOLA ŽEN Moliére | komedie 1. 5. 17:00 POPELKA J. a W. Grimmové 2., 3. 5. 10:00 pohádka 5. 5. 14:00 ZLATÍ CHLAPCI (…VSTUPTE!) N. Simon | komedie 2. 5. 19:00 KONEC DOBRÝ, VŠECHNO DOBRÉ W. Shakespeare | komedie 4. 5. 19:00 SCAPINOVA ŠIBALSTVÍ Moliére | komedie 5. 5. 19:00 VESELÉ PANIČKY WINDSORSKÉ W. Shakespeare | komedie 6. 5. 17:00

MOZART_Metropolis_TISK 4/4/12 1:43 PM Stránka 1

Muzikál MICHAELA KUNZEHO a SYLVESTERA LEVAYE Přebásnění MICHAEL PROSTěJOVSKý Režie STANO SLOVáK Hrají:

BRNO

Dušan Vitázek Aleš Slanina Lukáš Janota

Na Hudební scéně MdB 9. - 11. 5. 2012 Vstupenky lze zakoupit on-line a v pokladně MdB, Lidická 16, tel.: 533 316 410 INZERCE

31

ME E V E N T S

DIVADLA B R N O


DIVADLA B R N O / ART B R N O

svátek jídla

knihy

fotografický

Špilberk Food Festival

Čarodějnice v Knihách Dobrovský

[ARTist]s kulturní paměť

Kdy a kde? 11. - 13. 05. 2012, hrad Špilberk. Festival je určen všem milovníkům dobrého jídla, lahodných nápojů a vybraných delikates. O nevšední gastronomické zážitky se postarají přední šéfkuchaři nejvýznamnějších podniků JM kraje.

Kartářky, astroložka, Kejklíř Jonáš, Jonášova metoda, Šamanské bubny, U čarovné Bety - výklad z kávy, Malování esoterických a čarodějnických předmětů, Kaira . taneční vystoupení s živým hadem, Koncerty staré hudby - potulný loutnista, Kouzelné varieté - balanc se sklem na ostží nože, Čtyři záhadmá esa kouzelníka Toma.

Gerald Y Plattner a Ferdinand „Marshall“ Karl (Rakousk) fotografují současné umělce, vycházejí přitom z tradic portrétní malby různých uměleckých stylů a období s využitím současných technologií. Soustřeďují se nejen na portrét, ale i na tvorbu umělce se zachycením autentického prostředí, kde pracují a žijí.

hrad Špilberk | 11.-13. 5. www.SpilberkFoodFestival.cz

KNIHY DOBROVSKÝ | 28. 4. www.knihydobrovsky.cz

Dům umění - Galerie J. Krále | 18. 4.-27. 5. www.dum-umeni.cz

GISELLE A. Ch. Adam | balet RADÚZ A MAHULENA J. Zeyer | pohádka

7. 5. 19:00 9. 5. 19:00

MALÁ SCÉNA MAHENOVA DIVADLA PERNÍKOVÁ CHALOUPKA V. Renč | pro děti 5. 5. 15:00 ZLATOVLÁSKA J. Kainar | pro děti 6. 5. 15:00 DIVADLO REDUTA Zelný trh 1 | 542 158 111 www.ndbrno.cz LA DAFNE T. Hanzlík, V. Zouhar opera 26., 29. 4. 17:00, 8. 5. 20:00 ANNA KARENINA L. N. Tolstoj | drama | premiéra 27. 4. 19:00 ANNA KARENINA L. N. Tolstoj | drama 28., 30. 4. 19:00 EUROPEANA P. Ouředník komentář k uplynulému století 29. 4. 19:00 MARNIE W. Graham | drama 2. 5. 19:00 JAK DOSTAT MAMINKU DO POLEPŠOVNY J. Jelínek | komedie 5. 5. 14:00 VALMONT P. A. Ch. de Laclos | drama 6. 5. 19:00 NA FORBÍNĚ S T. M. talk show T. Matonohy natáčí Česká Televize 9. 5. 19:00 KD RUBÍN Makovského nám. 3 | 541 213 704 www.kdrubin.cz JAVORY BEAT koncert 2. 5. 19:30 HRDÝ BUDŽES I. Dousková | komedie 5. 5. 19:30 STADION Kounicova 22 | www.stadec.cz SACHSIJÁDA Brněnské dětské divadlo DVA NA KANAPI Divadelní studio dialog

32

27. 4. 10:00 27. 4. 19:30

Beethoven-Tolstoj-Janáček: Kreutzer Sonata multižárrový projekt TROILUS A KRESSIDA Stadec dorost SVATBA B. Herz SKLENĚNÝ ZVĚŘINEC BuranTeatr JAK SBALIT ŽENU BuranTeatr LIMONÁDOVÝ JOE Divadelní Studio Dialog KOMEDIOMAT improvizační zábavná show LISTOPAD BuranTeatr

2. 5. 17:00

DŮM UMĚNÍ MĚSTA BRNA Malinovského nám. 2 | www.dum-umeni.cz [ARTist]s - kulturní paměť fotografie a videa Galerie Jaroslava Krále 18. 4.-27. 5. Ilona Németh Non-Identical Space /Neidentický prostor výstavní projekt 27. 4.-3. 6. Radovan Čerevka výstavní projekt | Procházkova síň 27. 4.-3. 6.

3. 5. 19:30

GALERIE TIC BRNO

4. 5. 19:30

GALERIE KABINET Radnická 4 | www.kultura-brno.cz UMĚLEC JE VYVOLENÝ biografismus

do 10. 5.

GALERIE MLADÝCH Radnická 4 | www.kultura-brno.cz VOJTĚCH FRÖLICH: KINO film

10. 5.

GALERIE U DOBRÉHO PASTÝŘE Radnická 4 | www.kultura-brno.cz UMĚLEC JE VYVOLENÝ biografismus

do 10. 5.

28. 4. 19:30 29. 4. 19:30 5. 5. 19:30

7. 5. 19:30 8. 5. 19:30

STUDIO MARTA Bayerova 5 | 542 591 512 www.studiomarta.cz DOMOV DOBROVOLNÉHO OTROCTVÍ představení v jeskyni VÝPUSTEK u Křtin 27., 28. 4. 19:30 PRINC HOMBURSKÝ H. von Kleist | činohra 30. 4., 2. 5. 19:30 POVODEŇ G. Grass | činohra 3. 5. 19:30 BALKON J. Genet | činohra 4. 5. 19:30 MRZÁK INISHMAANSKÝ M. McDonagh | činohra 7. 5. 19:30 VESELÁ KAVÁRNA Měřičkova 18 | 541 211 890 www.vesela-kavarna.cz O ŠPINAVÉM HASTRMÁNKOVI pro děti | Divadlo Úsměv

28. 4. 10:00

FILHARMONIE BRNO Komenského nám. 8 | 542 214 255 www.filharmonie-brno.cz FILHARMONIE BRNO, JULIAN STECKEL, JAKUB HRŮŠA Janáčkovo divadlo 26., 27. 4. 19:30 VEČER KOMORNÍ HUDBY Besední dům 2. 5. 19:30

Galerie Umakart Lidická 40 | http://umakart.tumblr.com/ FROM THE ROAD italský videoart do 30. 4. KNIHY DOBROVSKÝ Joštova 6 | 542 220 052 Po-Pá 8-20, So 9-18, Ne, státní svátky 10-18 www.knihydobrovsky.cz Autogramiáda Veroniky Žilkové, Igora Bareše, Petry Špalkové k filmu Můj vysvlečenej deník 3. 5. 16:00 Autogramiáda Marie Poledňákové ke knize Líbáš jako ďábel 10. 5. KNIHOVNA JIŘÍHO MAHENA Kobližná 4 | 542 532 111 www.kjm.cz Moje Veličenstvo kniha výstava vítězných prací 8. ročníku soutěže EkoCentra Brno 2. 5.-30. 5.


historie fotografie

výtvarný

Vyzkoušejte si cameru osbscuru!

Princip odkládané dokonalosti

Výstava fotografií L‘étude d‘après nature. Fotografie a umění v 19. století vás zavede až k počátkům fotografování. Dozvíte se, jak se prolínal dřívější svět fotografie s uměním, jak vypadaly dobové živé obrazy či snímky pořízené camerou obscurou, kterou si na výstavě můžete sami vyzkoušet.

“Výběr jednotlivých děl probíhal intuitivně během postupného procházení rozsáhlým depozitářem. Vazby, které mezi jednotlivými pracemi vznikají, mají charakter volných asociací. Malby jsou k sobě řazeny na základě formálních příbuzností, celý výběr je rozřazen do tří volných celků nesoucích názvy Antika, Totem a Monochrom… (z tiskové zprávy k výstavě)

Moravská galerie - Pražákův palác do 20. 5. 2012 www.moravska-galerie.cz

MORAVSKÁ GALERIE V BRNĚ www.moravska-galerie.cz PRAŽÁKŮV PALÁC Husova 18 | 532 169 111 KNIHOVNA: ÚT A ČT 12:00-17:30, ST A PÁ 10:00-15:00 STÁLÁ EXPOZICE: MODERNÍ A SOUČASNÉ UMĚNÍ L´ETUDE D´APRÈS NATURE fenomén živých obrazů do 20. 5. PAVEL STEREC: NEHYBNÁ SMĚNA exotické reálie do 27. 5. MÍSTODRŽITELSKÝ PALÁC Moravské nám. 1a | 542 321 100 STÁLÁ EXPOZICE: UMĚNÍ OD GOTIKY DO 19. STOLETÍ COLORITO mistrovská díla benátského malířství z moravských sbírek do 20. 5. SBĚRATELÉ A MECENÁŠI IV.: MARIE RICHTEROVÁ (1927-2010) sbírka brněnské mecenášky do 9. 9.

Wannieck galery | 29. 2. -13. 5. www.wannieckgallery.cz

UMĚLECKOPRŮMYSLOVÉ MUZEUM Husova 14 | 532 169 111 STÁLÁ EXPOZICE: VÝVOJ A STYLOVÉ PROMĚNY NÁBYTKU, TEXTILU, SKLA, KERAMIKY, PORCELÁNU, DRAHÝCH A OBECNÝCH KOVŮ VĚZNICE: MÍSTO PRO UMĚNÍ spolupráce vězňů a umělců do 13. 5. KOŽENÁ LITURGICKÁ ROUCHA ZE SBÍRKY MG výstava liturgických oděvů do 2. 9. JURKOVIČOVA VILA J. Nečase 2 | objednávka vstupu na www.moravska-galerie.cz STÁLÁ EXPOZICE: DUŠAN JURKOVIČ – ARCHITEKT A JEHO DŮM JAN KOTĚRA interiérová tvorba od 13. 4. do 30. 9. DOPROVODNÉ PROGRAMY VYMALOVÁNO! OTISKY SKUTEČNOSTI výtvarná dílna Uměleckoprůmyslové muzeum 26. 4. 10:00, 16:00

TVÁŘE V ZRCADLECH: POLICEJNÍ FOTOGRAFIE A VÝTVARNÉ UMĚNÍ přednáška Uměleckoprůmyslové muzeum 26. 4. 16:00 JAN KOTĚRA, MARTINA LEHMANNOVÁ přednáška Rodný dům Josefa Hoffmanna 26. 4. 18:00 ČETBA, KOMIKS A TEXT V KONCEPTU VĚZENÍ přednáška Uměleckoprůmyslové muzeum 27. 4. 16:00 WORKSHOP LIDOVÉ KULTURY: TVORBOU K POZNÁNÍ A INSPIRACI výtvarná dílna pro dospělé | Jurkovičova vila 29. 4. 18:00 VIDEOTIME 27: NADOHLED filmová projekce Uměleckoprůmyslové muzeum 2. 5. 16:00 VYMALOVÁNO! KOLÁŽ NENÍ KOLÁČ výtvarná dílna Uměleckoprůmyslové muzeum 3. 5. 10:00 VYMALOVÁNO! VZKAZY Z JINÉHO SVĚTA výtvarná dílna Uměleckoprůmyslové muzeum 3. 5. 16:00 NADOHLED: ANDEA SLOVÁKOVÁ filmová projekce Uměleckoprůmyslové muzeum 3., 5., 6. 5. 16:00 VÁCLAV HAVEL CHYBA divadelní představení divadla Radost Uměleckoprůmyslové muzeum 4. 5. 16:00 NADOHLED: ANDEA SLOVÁKOVÁ filmová projekce Uměleckoprůmyslové muzeum 4. 5. 16:30 VÁCLAV HAVEL CHYBA divadelní představení divadla Radost Uměleckoprůmyslové muzeum 9. 5. 15:00 RENÉ: HELENA TŘEŠTÍKOVÁ filmová projekce Uměleckoprůmyslové muzeum 9. 5. 16:00 MORAVSKÉ ZEMSKÉ MUZEUM www.mzm.cz DIETRICHSTEINSKÝ PALÁC Zelný trh 8 | 533 435 280 STÁLÉ EXPOZICE: ZANIKLÝ ŽIVOT NA MORAVĚ, SVĚT NEROSTŮ, PRAVĚK MORAVY, VELKÁ MORAVA, MORAVA VE STŘEDOVĚKU, PAMÁTNÍK PROF. KARLA ABSOLONA, KAMENNÁ DUHA Dora Müller – brněnská Němka / cesta k česko-německému porozumění výstava do 1. 7.

Dům umění města Brna

27 04 — 03 06 2012 Ilona Németh Neidentický prostor

příjem inzerce | 604 239 957

27 04 — 03 06 2012 Radovan Čerevka

Dům umění Malinovského nám. 2, Brno

www.dum−umeni.cz

18 04 — 27 05 2012 [ARTist]s kulturní paměť Fotografie a videa prací ARTV. at – Spolek pro dokumentaci umění

INZERCE

33

ME E V E N T S

ART B R N O


ART B R N O KAREL HYNEK MÁCHA, KNÍŽE ČESKÉ POEZIE život a dílo a historie hledání básníkovy podoby do 16. 9. PŮVABY LOUTEK A SOCH sochař Vojtěch Sucharda a jeho Říše loutek 18. 4.-7. 10. BISKUPSKÝ DVŮR Muzejní 1 | 542 321 205 STÁLÉ EXPOZICE: FAUNA MORAVY, AKVÁRIUM SLADKOVODNÍCH RYB, DĚJINY PENĚZ NA MORAVĚ A MORAVSKÉ MEDAILÉRSTVÍ, MODELY HUB J. RULÍŠKA S HOUBAŘSKOU PORADNOU, HOUBAŘSKÁ PORADNA KAŽDÉ PO 09:00-12:00 A 13:00-18:00 ÚT 09:00-12:00 A 13:00-16:00 SVĚDKOVÉ Z ÚSVITU ČASŮ/POZNEJTE SVĚT LIŠEJNÍKŮ A MECHOROSTŮ modely, makrofotografie do 8. 9. PALÁC ŠLECHTIČEN Kobližná 1 | 542 422 361 V UTRPENÍ A BOJI / BRNĚNŠTÍ ŽIDÉ V OSUDOVÝCH MOMENTECH XX. STOLETÍ instalace, fotografie do 25. 8. PAMÁTNÍK LEOŠE JANÁČKA Smetanova 14 | 541 212 811 STÁLÁ EXPOZICE: ŽIVOT A DÍLO LEOŠE JANÁČKA PAVEL RUDOLF: GRAFICKÉ PARTITURY

do 29. 4.

PAVILON ANTHROPOS Pisárecká 5 | 543 212 414

STÁLÉ EXPOZICE: PŘÍBĚH LIDSKÉHO RODU, MORAVA LOVCŮ A SBĚRAČŮ, GENETIKA A VÝVOJ ČLOVĚKA, PRIMÁTI – NAŠE RODINA, PALEOLITICKÉ TECHNOLOGIE, ZDENĚK BURIAN: VIDĚL SVĚTY DÁVNO ZMIZELÉ…, NEJSTARŠÍ UMĚNÍ EVROPY UMĚNÍ AUSTRALSKÝCH DOMORODCŮ výstava od 7. 12. Doprovodné programy k výstavám a přehled přednášek na www.mzm.cz. MUZEUM MĚSTA BRNA www.spilberk.cz HRAD ŠPILBERK STÁLÉ EXPOZICE: KASEMATY, ŠPILBERK – OD HRADU K PEVNOSTI, ŠPILBERK – ŽALÁŘ NÁRODŮ, BRNO NA ŠPILBERKU, OD RENESANCE PO MODERNU, O NOVÉ BRNO, JOHN HEARTFIELD – FOTOMONTÁŽE, BAROKNÍ LÉKÁRNA, BAROKNÍ KAPLE, LAPIDÁRIUM, ROZHLEDNA, HRADNÍ STUDNA, ZVONKOHRA, VULCANALIA, JIHOZÁPADNÍ BASTION EXPOZICE HISTORICKÝCH HRAČEK ZE SBÍRKY MILADY KOLLÁROVÉ Měnínská brána dlouhodobě STÉ VÝROČÍ NAROZENÍ BOHDANA LACINY grafika do 6. 5. MUZEUM ROMSKÉ KULTURY Bratislavská 67 | 545 581 206 www.rommuz.cz STÁLÁ EXPOZICE: PŘÍBĚH ROMŮ LAČHO LAV SAR MARO / DOBRÉ SLOVO JE AKO CHLEBA černobílé portréty do 27. 5.

ROMANO SUNO – ROMSKÝ SEN básně, povídky a obrázky do 27. 5. FERDINAND KOCI. STŘÍPKY Z TVORBY ROMSKÉHO VÝTVARNÍKA malby, kresby do 22. 9. TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ Purkyňova 105 | 541 421 411 www.technicalmuseum.cz STÁLÉ EXPOZICE: VODNÍ MOTORY A PAMÁTNÍK VIKTORA KAPLANA, PARNÍ MOTORY, HISTORICKÁ VOZIDLA, HISTORICKÁ STEREOVIZE, NOŽÍŘSTVÍ, KOVOLITECTVÍ, ŽELEZÁŘSTVÍ, SALON MECHANICKÉ HUDBY, OD TAMTAMU K INTERNETU, LETECKÁ HISTORIE A PLASTIKOVÉ MODELÁŘSTVÍ, KULTURA NEVIDOMÝCH, ULIČKA ŘEMESEL, ČAS NAD NÁMI A KOLEM NÁS, KABINET ELEKTRONKOVÉ MIKROSKOPIE, TECHNICKÁ HERNA ASEKOL – MUZEUM SPOTŘEBIČŮ výstava do 29. 4. LABYRINT POZNÁNÍ V TMB interaktivní výstava do 30. 9. MODELOVÝ VLAK vlak zapsaný v české knize rekordů do 17. 6. WANNIECK GALLERY Ve Vaňkovce 2 | 543 256 072 www.wannieckgallery.cz PRINCIP ODKLÁDANÉ DOKONALOSTI výběr ze sbírky Wannieck gallery do 13. 5. DĚTSKÝ VÝTVARNÝ ATELIÉR 14. 4. 10:00, 14:00, 21. 4. 10:00

www.brnenskamuzejninoc.cz

sobota 19. května 2012 18:00–24:00 PONOCUJTE s Námi Moravská galerie v Brně Technické muzeum v Brně Muzeum města Brna Moravské zemské muzeum Muzeum romské kultury Dům umění města Brna Mendelovo muzeum MU Muzeum Brněnska (Předklášteří, Rajhrad, Prace) Diecézní muzeum

Knihovna Jiřího Mahena v Brně Hvězdárna a planetárium Brno Turistické informační centrum města Brna Červený kostel Galerie HaDivadla Národní divadlo Brno – Host 2012

Akce se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Brna. PARTNeři MeDiálNí PARTNeři

INZERCE

NOC_Inzerce Metropolis_148x104.indd 1

34

13.4.12 11:39


SEED BANK:

AMSTERDAM

TY NEJKVALITNĚJŠÍ SEMENA ZA NEUVĚŘITELNĚ NÍZKÉ CENY žžžžžžžÝÎËÎÌÎÔŸ®ŸÊÎaÄËÔaÒÊ%Ÿ²°Ÿ®ŸÓ¹Ÿª³±¯Ÿ¶²¸Ÿ³±²Ÿ±´¯ žžžžžžžÝÁÑÍΟ®ŸSÏÈÓ%ËÊÀŸ°µŸ®ŸÓ¹Ÿª³±¯Ÿ¶¶²Ÿµ±²Ÿ±¯± èíåî¿áèîïëàíóò­âùŸûŸÏÎčÏ%Ÿ°¯č°·«ŸÒÎÁÎÓÀŸ°°č°µ

WWW.BIOPLANTS.CZ


426 magazin Brno  
426 magazin Brno  

25. 4. - 9. 5. magazin Brno