Page 1

RODEN

KAREL

FIALOVÁ

ZUZANA

ADAMCZYK

MAREK

KUBAŘOVÁ

OPRAVDU SI MYSLÍTE, ŽE ZNÁTE PŘÍBĚH LIDIC?

V KINECH OD 2. 6. 2011

Brno | No. 402

VERONIKA

ȵQ à à – sQ à à àͽà

ME INTERVIEW )QƉ:F:Á:ÁNǂR>GƠÁ &B<A:E:Á)ǂ<AͱMƴD:

ME MUSIC ,Ǫ:LDQÁRÁAM=;Q

ME FESTIVALY >KLBN:EͱNƥÁ:=J>Kƞǹ


SHAKESPEARE A DIVERZITA KULTUR

Pořadatelé:

Podpořili:

Spolupořadatelé:

Partneři:

Hlavní mediální partneři:

Mediální partneři:


ME EDITORIAL

ME INTERVIEW Michal Pěchouček Magická moc nicoty

str. 4

ME FILM Lidice Příběh, co zasáhl svět

Líbačky v latexu Letní festivalovou sezónu nezahajujeme jinak než žhavě. Když pominu hrozící zečtyřnásobení poplatku za odvoz odpadu, které nám připravují naši ekologičtí „odborníci“, nebo evergreen v podobě penzijní reformy, je tu spoustu dalších věcí, které mají potenciál nás rozvášnit. Vášni k hudbě, která překročí i hranici manželského lůžka, se věnuje článek Honzy Bárty. Páry, které spolu splynou natolik, že vytvoří jediný celek, v životě i práci – to už je skoro veřejně prospěšný skutek! Tak trochu podobnou fúzi vytvořily Rihanna a Britney Spears, které projevily svoji vzájemnou náklonnost při udílení Billboard Music Awards „líbačkou v latexu“. U jejich divokého otrokářského vystoupení na píseň S&M se musela červenat i Madonna, která se sice s Britney už někdy na veřejnosti líbala, nicméně jako starší dáma stále uchovává dekórum. Budoucnost však patří progresivně smýšlejícím. Abyste se podívali na krásné róby, nemusíte zrovna očumovat červený kobereček v Cannes. Leporelo+ si dalo za úkol přivézt do Brna nadějný i prověřený současný design. V Praze galerie Langhans zase vystavuje současné módní fotografie a my vám přinášíme ukázku! Proč umění dnes nejsou jen vázy na poličkách a abstraktní obrazy, kterým rozumí jen sám autor, vám zase prozradí v interview Michal Pěchouček, který se v poslední době zabydlel v pyžamu a ve vězení. Jeden flashback k tématu komunálního odpadu: vzrůst roční produkce v přepočtu na jednu českou hlavu ze 300 na 530 kilogramů je alarmující skutečnost a že nepatříme k zemím na chvostu odpadového žebříčku, může znamenat i to, že blahobyt je na cestě. Koneckonců, i ten latex musí někdo zpracovat.

str. 8

ME MUSIC Sňatky z hudby K oltáři z not a akordů

str. 14

ME DIVADLO Nebezpečné známosti na špičkách str. 20

ME ART Vystavovatel a jeho diváci

str. 25

ME SALON Móda a design? V Leporelu+

str. 26

ME FESTIVALY Festivalový adresář str. 32

ME EVENTS hana fasurová redakce@metropolislive.cz

Kina, koncerty divadla, výstavy

str. 38

3


INTERVIEW

MAGICKÁ MOC

NICOTY Michal Pěchouček zkoumá umění za mřížemi. Foto Alena Kotzmanová.

Koketuje s kýčem, když postavám na svých obrazech nasazuje pyžama. Sleduje po celý rok s fotoaparátem v ruce proměny tyče ve svém ateliéru. Přináší vězňům umění až za mříže, protože ho fascinuje přirozená potřeba člověka tvořit. „Je skvělé, že se umění už dlouhou dobu zajímá o samotného člověka, a ne jen o to, co mu doma visí na zdi, i když na to nemá peníze,“ myslí si přední český výtvarník. V poslední době jsou od vás k vidění dva typy děl – textilní asambláže a filmogramy. Důkazem toho je i vaše výstava Hodiny v umění, kterou do června hostí Galerie hlavního města Prahy U Kamenného zvonu. Co vás tak na těchto technikách fascinuje?

Technika a její limity jsou vždycky inspirující a to zalíbení má nějaké intuitivní důvody. Práce s textilem je například takové koketování s kýčem, zároveň je náhražkou klasických malířských technik. Tím se zabývám poměrně dlouho, už od dob studií na AVU. Vědomě navazuji i na takovou materiální libovolnost v českém poválečném umění – na práci umělkyň typu Věry Janouškové, Zorky Ságlové, také Adrieny Šimotové. Práce s textilem mi umožňuje ženský pohled na věc. Filmogramy jsou zase mužským a více

4

racionálním pohledem na obraz. Hodně souvisí s geometrií, matematikou a mechanikou fotoaparátu. S touhle technikou zase můžu koketovat s předválečnou avantgardou, formálním filmem šedesátých let nebo konceptuálním uměním. V brněnském Domě umění zase probíhá výstava Vystavovatel a jeho diváci. Od vás na ploše celé jedné stěny visí jen dva filmogramy, které zobrazují proměny vázy s květinou nebo vašeho ateliéru během delšího času.

Ten s květinou doplňuje záměr pojmout výstavu s důrazem na průhledy, průsmyky, barvu, světlo a rámování. Chtěli jsme mít v kompozci i barevnou vitráž, skrze kterou prochází denní světlo. Proto jsem nasnímal během čtyř týdnů, každé ráno od čtyř do osmi hodin, změnu světelného spektra v místnosti, když vychází slunce. Ten druhý filmogram je taktéž časové sní-

mání místnosti a pracoval jsem na něm celý rok. Tam je vidět postupná změna poměru mezi denním a nočním světlem během dvou slunovratů. Má to vyvolat v návštěvníkovi nějaký pocit? Jak má tyto kódy číst?

Filmogramy jsou na první pohled a bez vysvětlení skoro nesrozumitelné. Diváka v podstatě nutím, aby se na fotografii nedíval jako na obrázek, který něco popisuje, ale jako na čistý záznam času, kde kromě stínů a pohybu není vůbec nic. Chtěl jsem upozornit na magickou moc nicoty a analogového záznamu. Také na to, že je možné se naplno a dlouhodobě zabývat takovým zdánlivě nicotným nesmyslem. Ostatně jako spousta jiných umělců v historii přede mnou. Vaše obrazy a díla jsou vesměs „zmutovaná“, překračují hranice oborů. A nejste v tom sám. Myslíte, že v samotné malbě, fotografii či filmu už nelze nic nového vymyslet, nebo vás právě toto překračování baví?

Určitě lze vymyslet něco nového i s jedním nástrojem. Respektuji takzvané bytostné malíře nebo fotografy, kteří žádný mediální přesah nepotřebují. Naštěstí ještě existují. Třeba bezkonkurenční malíř Václav Stratil. Co nového byste chtěl ještě zkusit a co chystáte?

Další divadelní hru a výstavu abstraktních malovaných obrazů. Už to připravuju. S focením a pyžamy končím. Mám jich doma plnou skříň. Pokud má někdo zájem… Z cyklu Time for Bed.


Chalupecký jezdíval třeba v sedmdesátých letech do Moskvy a navštěvoval zapadlé umělce, kterým vysvětloval, že to, čím se zabývají, je umění a je nutno si uhájit absolutní tvůrčí svobodu. Oni to sami netušili. Tak buďme rádi, že za námi už nikdo nemusí jezdit… A kdo pak rozhoduje o tom, jestli toto je kvalitní umění, nebo jen naprostá šílenost? Jaká kritéria by dnes dílo mělo splňovat, aby bylo ještě uměním?

Není nutné všechno vědět hned. Co je dnes dobré, a co už ne. Všechno je v pohybu, musí projít branou času. Kvalitu zatím určují kurátoři i umělci sami, je k vidění v institucích i malých alternativních galeriích, kvalita jde ruku v ruce s posedlostí, odvahou, s autenticitou, každodenním tréninkem, ale i s originalitou na pokraji stupidity. Můžeme zatím jen bodovat výkon a umělecký dojem. Je to podobné jako v krasobruslení, na které se můžu dívat s mamkou. Do výtvarného umění v posledních letech pořád častěji vstupuje každodennost. Leckdy jsou výtvarná díla spíš sociologickými experimenty než obrazy či sochami v klasickém slova smyslu.

Myslím, že je skvělé, že se umění už dlouhou dobu zajímá o samotného člověka, a ne jen o to, co mu doma visí na zdi, i když na to nemá peníze. Kam tato tendence může až zajít? Není možné, že se vše vrátí do klasického pojetí, protože vše už bylo vyčerpáno? Nebo se bude dále rozpínat chaos a roztříštěnost?

Je to výzva. Pokusy přiblížit se lidem se v historii umění táhnou jako seriál Santa Barbara. Ne vždy to vyšlo, ale například to, co dokázala moje oblíbenkyně Kateřina Šedá, je důkazem, že to má smysl a výsledky. Rozumějí tomu i obyčejní lidé po celém světě. Vezměme si třeba váš experiment s uměním pro vězně. Co vás na projektu kutnohorské galerie GASK Věznice: místo pro umění zaujalo natolik, abyste se jej sám účastnil?

Mnoho lidí, kteří si odpykávají trest, jsou uměním nebo nějakou kreativní činností instinktivně posedlí. Je to pro ně určitý druh vysvobození. To je důkaz přirozené člověčí potřeby dělat umění. A ta přirozenost mi někdy v tom našem světě mistrovského krasobruslení chybí. Proto jsem do toho šel.

Na české hudební scéně slaví úspěchy recesistické skupiny, pro jejichž tvorbu je vizuální stránka nanejvýš důležitá (uskupení jako Čokovoko, To žluté co máte na kalhotkách, Piča z hoven). Líbí se vám toto prolínání hudby a výtvarna a fandíte takovým skupinám? Midi Lidi totiž i sám fotíte a Čokovoko si z vašich obrazů udělaly klip.

S tím prolínáním si moc nejsem jistý, ale konkrétně Čokovoko jsou pro mne velkou inspirací čistě hudební. Nebo spíše lekcí, že je možné být v tomto vypráskaném hudebním žánru ještě autentický, vtipný i tragický. Jejich poslední počin Hudbu znám nazpaměť. Co máte doma nebo ve svém ateliéru od jiných autorů? Obklopujete se také výtvarným uměním, nebo zastáváte styl prázdných zdí, s výjimkou vlastních děl?

Nic vlastního doma nemám. V předsíni mi visí Petr Malina, Jakub Špaňhel, Jiří Skála a Pavel Švec.

S focením a pyžamy končím. Mám jich doma plnou skříň. Pokud má někdo zájem… Jaký máte názor na umění ve veřejném prostoru? Jste pro trvanlivá díla, nebo akce krátkodobé, kdy třeba dílo postupně zaniká?

Doba trvání nehraje žádnou roli. To jsem si uvědomil v divadle nebo při prvním tanečku v pizzerii, kde hrálo rádio, než ho číšník vypnul.

Jak vymýšlíte svoje náměty? V galerii, přírodě, mezi lidmi, při meditaci, snění nebo s tužkou v ruce? Realizujete většinu toho, co vás napadne, nebo necháváte nápady uzrát a tím prověřit jejich trvalou kvalitu?

Kromě té přírody jsou pravdivé asi všechny možnosti, plus cizí vypůjčené nápady od jiných umělců. Většinou pracuju na několika věcech najednou a o trvalé kvalitě přemýšlím až před výstavou. To je také důležitý inspirační zdroj. Prostor k výstavě, se kterým si můžete dlouho dopředu hrát. hana fasurová

Ale to je na umění právě skvělé, že se hranice posunují a zároveň se neustále umělci vrací zpět, protože už vše bylo vyčerpáno! Je to vlastně mechanika umění, když to zjednoduším. Spoustu lidí „novému“ umění nerozumí a chápe jej jako něco, co si mohou dát domů, pověsit na zeď nebo dát na poličku… Není to trochu pro současného umělce tragédie? Nebo jen důkaz toho, že nové umění není pro masy, ale jen pro elity? Filmogram z výstavy U Kamenného zvonu.

5

ME INTERVIEW

Existuje dnes v umění absolutní tvůrčí svoboda? Může být vše umění a teoreticky každý se může stát laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého?


CITY

Generátor na loňském Bienále architektury v Benátkách. Foto: raumlaborberlin

Dvě stovky návrhů pro hezčí Brno

Městské zásahy – to jsou architektonické projekty, které si nikdo neobjednal. Jejich autoři chtějí poukázat na to, co v městském prostoru nefunguje, i když by fungovat mohlo. Navrhli proměny z potřeby odhalit skryté možnosti míst, přes která denně chodíme a která často ani nevnímáme. Myšlenka projektu „městských zásahů“ vznikla v Bratislavě v roce 2007, kdy Matúš Vallo a Oliver Sadovský (Vallo Sadovsky Architects) se svými kolegy z jiných ateliérů vytipovali problematická místa v Bratislavě a navrhli jejich přeměnu. Na stejném principu proběhly zásahy o rok později v Praze a nyní se dostávají do Brna. Na výzvu pokusit se o úpravu některých vábných zákoutí v Brně uslyšelo 160 autorů a autorských týmů, kteří podali celkem 197 návrhů. Ty jsou od 30. května k vidění v budově bývalé městské káznice, která již jednou hostila výstavu městských zásahů z Prahy a Bratislavy. Každý může navštívit i autorské prezentace projektů a doprovodný program týkající se veřejného prostoru. „Nechceme aktivizovat architekty, ale politiky a úředníky. Skupinu lidí, které platíme, aby zastupovali veřejný zájem,“ říká kurátor Městských zásahů Adam Gebrian. Brněnské zásahy podpořila právě městská radnice, která projekt z velké části financovala. V dalších číslech přineseme podrobnosti o vybraných projektech. Navštivte výstavu a sledujME! me Městské zásahy Brno 2011 Budova bývalé městské káznice | Soudní | 27. 5. – 30. 6. Otevřeno: út–ne 10–18, vstup volný www.mestskezasahy.cz www.kinolucerna.info

6

Join the GENERATOR! Zúčastnil se bienále v Benátkách, Festivalu nových nápadů v New Yorku a byl i ve francouzském Saint Nazaire, kde si lidé díky němu vymysleli lavičky, které se dodnes ve městě instalují. Řeč je o Generátoru, který se s přehlídkou BRNO ART OPEN neboli Sochy v ulicích dostává nyní i do Brna.

„Na místě bude připraveno několik konstrukčních plánů a pokynů pro sestavování modulů nebo nábytku, které jsou lehce smontovatelné, takže každý kolemjdoucí může přiložit ruku k dílu a složit si třeba vlastní kus městského mobiliáře. Větší objekty budou mít na starosti architekti nebo studenti architektury,“ vysvětluje organizátorka projektu Evi Scheller z Domu umění. Generátor používá jako konstrukční materiál pouze recyklovatelné materiály jako dřevěné lišty nebo překližku.

Při příležitosti třetí přehlídky umění ve veřejném prostoru architekti z uskupení Raumlaborberlin vybudují pomocí Generátoru pódium za Domem umění a informační stanoviště v centru města. Během jednoho týdne u Domu umění bude pracovat třicet studentů z Univerzity aplikovaných věd a umění z německého Dortmundu a z Fakulty architektury VUT Brno. Zapojit se však mohou i všichni kolemjdoucí.

Zájemci mohou navštívit také všechny večerní akce, které jsou spojeny s Generátorem a s prací ve veřejném prostoru obecně. Těšit se mohou na promítání filmů, speciální edici Pecha Kucha Night i na rozlučkovou party s Generátorem. Kdo přemýšlí o veřejném prostoru, nechť se připojí ke Generátoru!

Doprovodný program GENERÁTORU 30. 5. | 19.00 Raumlaborberlin – promítání filmů a barbecue

31. 5. | 19.00 Městské zásahy Brno – prezentace vybraných projektů

2. 6. | 20.20 Pecha Kucha Freestyle Edition Vstup volný

me

3.6. Večírek na rozloučenou s Generátorem 18.00 City Sonification Tour (CZ) | DUMB a Moravské nám. | nám. Svobody | Zelný trh | Malinovského nám. 21.00 Disk-Jockeys Schmockis: Drehli Robnik & Sissiboi (A) | DUMB

Generátor / The Generator Důmum ění města Brna | 30. 5 . – 3. 6 . Denně 10–17 hodin, vstup zdarma www.dum-umeni.cz


FILM

Karel Roden v roli otce, který za vraždu svého syna putuje do vězení, a přežije tak masakr.

Lidice Počátek příběhu, který zasáhl svět

Lidice tak, jak jste o nich v dějepise nikdy neslyšeli. Historické drama s Karlem Rodenem v hlavní roli popisuje tragické vypálení české vesnice nacisty z pohledu jejích nešťastných obyvatel. Genocidu páchanou na obyvatelstvu nacisté během druhé světové války přísně tajili. Nikdo nevěděl o koncentračních táborech. Nikdo netušil o systematickém vyhlazování Židů. Vypálení české vesnice Lidice ale bylo odvetou za úspěšný atentát na říšského kancléře Reinharda Heydricha. Proto se stalo součástí propagandy, která vyděsila celý svět. 10. června 1942 byly Lidice srovnány se zemí a vymazány z mapy. 192 mužů bylo na místě zastřeleno, 58 žen zemřelo v koncentračních táborech. Některé děti byly poslány na převýchovu do cizích rodin, ale 88 jich šlo rovnou do plynu. Filmové Lidice ale nejsou pouhým výčtem mrtvých nebo hrozivou statistikou. Režisér Petr Nikolaev (Báječná léta pod psa, Kousek nebe) natočil drama o obyčejných lidech, kteří se náho-

dou připletli do cesty dějinám. Film v hlavních rolích s Karlem Rodenem, Zuzanou Fialovou, Romanem Luknárem, Zuzanou Bydžovskou a Veronikou Kubařovou se proto stal něčím víc než suchopárnou lekcí z dějepisu. „První čtení scénáře jsem měl jako detektivku. Bylo to tak napínavé, že se to nedalo číst po pěti deseti stránkách postupně,“ tvrdí producent a střihač Adam Dvořák. „Musel jsem přečíst celý scénář na jeden zátah,“ dodává. Filmový příběh Lidic se liší od školní verze, protože tragický osud obyvatel vyhlazené vesnice vypráví prostřednictvím jejich vzájemných vztahů. Je napínavější a ukazuje, že na úplném začátku kupodivu nebyla nenávist, ale láska. A že tragédii můžou způsobit i ty nejmenší maličkosti. Děj se zaměřuje hlavně na osudy tří postav. Otec (Karel Roden) nešťastnou náhodou v hádce neúmyslně zabije syna, skončí za mřížemi, jenže vězeňský trest ho paradoxně zachrání a jako jediný lidický muž přežije. Místní četník (Roman Luknár) čelí vlastnímu strachu, morálce, zodpovědnosti, ale i pochybám, jestli je lepší zachránit život a ztratit při tom svědomí. Nezkušená mladá dívka (Veronika Kubařová) se

zaplete s láskou, lží, falešným hrdinstvím, a hlavně dopisem, co se stane záminkou pro vypálení celé vesnice. „Je to taková čistá, naivní duše, která chce nějak zasáhnout do války,“ popisuje svou hrdinku Veronika Kubařová. „Jakožto obyčejná holka z normální vesnice nemůže odjet někam pryč. Tak se alespoň snaží zapojit do odboje, nebo si to myslí. Nakonec se její dobrá snaha obrátí proti ní, jejím blízkým i těm, které milovala, a všechno skončí tou hroznou událostí,“ napovídá mladá herečka. Petr Nikolaev se k režii Lidic dostal až na poslední chvíli a místo obvyklého půl roku příprav měl čas stěží nějaké dva měsíce. „Nejnáročnější na natáčení bylo Lidice přežít. Ten film byl to nejtěžší, co jsem v životě dělal,“ říká. Lidice totiž od začátku byly projektem scenáristky a režisérky Alice Nellis, která bodovala s Tajnostmi, Výletem nebo loňským psychologickým dramatem Mamas & Papas. „Začátek nebyl úplně jednoduchý, protože Alice Nellis onemocněla a volala, že nemůže natáčet,“ vysvětluje Adam Dvořák. Výsledek ale stojí za to. „Nakonec jsem velmi rád, že jsem potkal Petra Nikolaeva.“ radim bartík

Všimněte si K filmu Lidice vznikl speciální hudební projekt. Tvůrci požádali Michala Hrůzu, Anetu Langerovou, Lucii Bílou, Xindla X, Dana Bártu nebo třeba Jana Budaře, aby složili písničky inspirované událostí nebo dějem filmu. A tak je soundtrack multižánrový.

8

Lidice nejsou jen vyhlazená česká vesnice. Stejně se jmenují ženy po celém světě. Producentovi filmu Adamu Dvořákovi se podařilo na internetových sociálních sítích najít čtyři stovky Lidic včetně jedné operní zpěvačky a několika kolegyň z branže.

Scénář k Lidicím se původně jmenoval Nokturno. Jeho autor, uznávaný spisovatel a historik Zdeněk Mahler, za něj v roce 2007 dostal Českého lva za nejlepší nerealizovaný scénář.


Me

de

al g dic ra

 s d e Se Vám Vám přináší přináší př á í od o hlavních hlaavvnníchh producentů prodducenttůů nejznámějších nejjzzn známěějších semenných semenných bank bank výběr výběr toho tohho nejlepšího nejlepšííhoo za z rozumnou rozum rozuu nouu cenu. cenu 315kč / 5ks 600kč / 10ks

315kč 315 5kčč / 5ks 600kč 600 0kkčč / 110ks 315kč / 5ks 600kč / 10ks

315kč / 5ks 600kč / 10ks

AK 47 5/10

feminizovanych semen

www.growshop.cz owshop cz , shop@growshop shop@growshop.cz cz 34 896 Bořivojova 89 , Praha 3, Žižkov, TEL: +420 222 734


Festivalový kýč Slečna Kicki V

ýběr filmových festivalů bývá různorodý. Kromě perel, které by se třeba bez takových Karlových Varů asi do Česka nikdy nedostaly, je třeba počítat i s pravým, nefalšovaným festivalovým kýčem. Od toho dobře známého komerčního se obvykle liší jenom více či méně exotickou zemí vzniku a urputnou až křečovitou snahou sdělit něco rádoby důležitého. Tak jako švédsko-tchajwanské drama Slečna Kicki. Odcizená matka vyveze uzavřeného syna na Dálný východ. Lákavý výlet do Taipeie ale má jistou skrytou agendu. Osamělá čtyřicátnice je lačná po prvním setkání se svým internetovým přítelem, který tam žije. Svůj příjezd plánuje jako velké překvapení.

Že se nakonec sama nestačí divit, odtušíte už v prvních minutách filmu. Zvrat střídá zvrat, jenže Slečna Kicki je pořád stejně předvídatelná jako horší díl Teletubbies. A taky stejně stereotypní. Tchajwanci ve filmu připomínají zjednodušené dětské postavičky. Když Kicki prožívá nevyhnutelné zklamání, dokonce se prudce rozprší. Vedlejší postava hodného asijského kamaráda je jenom další ingrediencí do dysfunkčního mixu. Chlapci se skamaráďují hodně srdceryvně, ovšem taky totálně nepřesvědčivě. Přechod od počáteční nedůvěry k romantickému přátelství je asi tak spletitý jako lusknutí prstu. Klíčový vztah mezi matkou a synem navíc vyzní hloupě.

Hodně zůstává nevyřčeno a domyslet se to nedá. Slečně Kicki nelze upřít snahu. Některé záběry jsou dobře vymyšlené. Kýčovitý a sebestředný scénář ale dělá vypravěčského génia i z Michaela Baye. radim bartík

Slečna Kicki (Miss Kicki) Švédsko/Tchaj-wan, 2009, 88 minut Režie: Håkon Liu Hrají: Pernilla August, Ludwig Palmell, He Huang, Eric Tsang, Ken Lin, Britta Andersson, Chen-Nan Tsai, Gwen Yao www.misskicki.se

V kinech od 9. 6.

INZERCE

10


ME FILM

Graffitiger bojuje o Oscara Absolventský film Graffitiger režiséra Libora Pixy byl nominován na prestižní ocenění studentský Oscar. Animovaný Graffitiger se prosadil do výběru pěti nejlepších zahraničních snímků v konkurenci více než 50 filmů z 32 zemí z celého světa. Vítěz bude vyhlášen na závěrečném ceremoniálu 11. června v Beverly Hills. Kvalitu animovaného filmu Graffitiger, který vznikl v koprodukci mladé producentky Pavly Kubečkové a FAMU, potvrzují i další ocenění. Na podzim vyhrál animovanou sekci festivalu

FAMUFEST, následovala Cena Magnesia – Český lev za nejlepší český studentský film roku 2010. V současné době je Graffitiger s velkým ohlasem u diváků i kritiky uváděn na několika tuzemských a zahraničních festivalech. Film vypráví příběh namalovaného osamělého graffiti-tygra, jehož domovem jsou zdi a fasády pražských domů. Město plné posprejovaných špinavých uliček a zákoutí je divokou džunglí, kde tygr hledá cestu ke své ztracené lásce. Graffitiger nabízí netradiční pohled na Prahu, objevují se v něm jak známá panoramata, tak i místa většině lidí skrytá. Natáčelo se celkem v šesti pražských čtvrtích, na více než padesáti různých lokacích, což je na desetiminutový animovaný film velmi nezvyklé.

Melancholia

Příprava a tvorba tohoto snímku byla poměrně náročná, Libor Pixa na něm pracoval déle než rok. Film je zpracován atraktivní kombinovanou technologií 2D kreslené animace a reálně natočených záběrů s herci. „I když jde o animovaný film, strávili jsme mnoho času natáčením venku a snažili jsme se zachytit atmosféru a život velkoměsta se všemi radostmi a strastmi. To byl také jeden z mých cílů při psaní scénáře – nesedět pouze před obrazovkou počítače,“ říká o natáčení sám Pixa, který animoval i Autopohádky a jehož PsiCHO nasbíralo spoustu ocenění u nás i v zahraničí. red

Graffitiger Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež | Zlín | 29. 5. – 4. 6. www.zlinfest.cz

Překrásný film o konci světa

Lars von Trier

Kirsten Dunst Charlotte Gainsbourg Kiefer Sutherland V kinech od 26. května 2011 aerofilms.cz

INZERCE

11


stvou matkou. Svatební veselí se odehrává na starobylém venkovském sídle a všeobecnou sváteční náladu zakalí náhlá hrozba v podobě rudé planety, která vystoupila zpoza slunce a s níž hrozí Zemi bezprostřední srážka.

Melancholia „Překrásný film o konci světa“

D

louho očekávaný nový snímek známého kontroverzního režiséra Larse von Triera je konečně tu! Film s řadou hereckých hvězd měl světovou premiéru na MFF v Cannes, kde byl uveden v hlavní soutěži. Melancholia má od předchozího Antikrista hodně daleko

a je přístupná širší veřejnosti – žádné explicitní násilí tentokrát nečekejte. Vizuálně nádherný snímek vypráví uhrančivý příběh dvou sester (Kirsten Dunst, Charlotte Gainsbourg), z nichž ta mladší se zrovna vdává a stává čer-

Režisér Trier je pověstný precizně gradovanou atmosférou s neočekávanými zápletkami i zvraty, které ústí do ještě neočekávanějšího konce. Pověstný je i náročným vedením herců – zejména pak hereček, z nichž se právě v Melancholii v hlavních rolích představí plavovlasá kráska Kirsten Dunst, známá například z velkofilmu Spider-Man či historického snímku Marie Antoinetta, a výborná Charlotte Gainsbourg, která excelovala v přechozím snímku Antikrist, dále jste ji mohli vidět například ve filmech Nauka o snech, 21 gramů a další. me

V kinech od 26. 5. www.aerofilms.cz/melancholia

Léto s filmovou školou N

a letošní Letní filmové škole připomeneme filmy Krzysztofa Kieślowského, přední osobnosti polské, ale i evropské kinematografie. Od dokumentárních počátků na filmové škole v Łodźi přes vrcholná díla polského období (Náhoda, Amatér, Bez konce), televizní Dekalog až po Dvojí život Veroniky. Kieślowského tvorbě je věnovaná také výstava „Stopy a vzpomínky“, která pomocí dokumentárních fotografií připomíná jeho tvůrčí počátky, zrání a vrcholy tvůrčí práce. Hostem LFŠ bude jeden z nejoceňovanějších současných světových režisérů Emir Kusturica. Amatérské filmy začal točit již na střední škole a následně byl přijat ke studiu režie na pražskou

12

Emir Kusturica přijede na LFŠ s No Smoking Orchestra. Foto: D.T. Zeko

FAMU, kterou absolvoval v ročníku vedeném českým režisérem Otakarem Vávrou. Během své režijní kariéry natočil více než desítku celovečerních filmů a dokumentů, za které si odnesl množství prestižních ocenění. Kusturica je umělecky činný také jako herec, spisovatel, architekt (je majitelem vesnice Drvengrad postavené dle jeho vlastních návrhů) a v neposlední řadě i hudebník. Jeho jedenáctičlenná skupina The No Smoking Orchestra v Uherském Hradišti představí klasické skladby z alb Unza Unza Time nebo soundtracku k filmu Černá kočka, bílý kocour, ale

hlavně zavede posluchače do krajiny balkánského šramlu. V rámci 37. Letní filmové školy v Uherském Hradišti se uskuteční i jedinečný workshop reportážní fotografie, který povede přední český fotograf Karel Cudlín. Přihlašovat se do něj lze až do 15. 6. – využijte posledních volných míst. me Letní filmová škola Uherské Hradiště Uherské Hradiště | 22.–31. 7. www.lfs.cz


ME FILM

PREMIÉRY

PAŘBA V BANGKOKU

PAUL

SKYLINE

Las Vegas jim už bylo malé, a tak v pokračování drsně komediálního hitu vyráží pařit do exotického Bangkoku. Tedy skoro. Přesněji řečeno vlastně vůbec ne. Ti čtyři se na druhém konci světa ocitají úplnou náhodou. A kromě pomyslné opice mají i skutečnou. Jinak ale zůstává vše při starém. Jeden z nich se žení a zase je v tom totálně zábavný zmatek.

Během výletu do legendami opředeného Roswellu narazí dva blázni do všeho vědecko-fantastického na opravdového mimozemšťana. Je to ale úplně jiné blízké setkání třetího druhu, protože tenhle emzák chlastá, kouří, sprostě nadává a jmenuje se Paul. Britští komedianti Simon Pegg a Nick Frost se po Jednotce příliš rychlého nasazení znovu sešli a stojí to za to.

Bratři Strauseovi režírovali už pokračování krvavé podívané Vetřelci vs. Predátor. Na béčka si tedy potrpí. Jejich sci-fi Skyline má stejná klíčová slova: mimozemšťani, přílet, horor. Los Angeles se ocitá uprostřed nemilosrdné války světů. Digitální potvory se vyloženě povedly a neznámí herci se zase podivuhodně hodně podobají slavnějším kolegům.

Pařba v Bangkoku V kinech od 9. 6.

Paul V kinech od 9. 6.

Skyline V kinech od 9. 6.

DEVÍNSKY MASAKER

PO DLOUHÉ NOCI DEN

PRINC A PRUĎAS

Jednu z nejmasovějších vražd a zároveň jednu z nejproslulejších událostí v historii Slovenska zachycuje dokument, který výpovědi svědků, pozůstalých, rodinných příslušníků, psychologů a dalších odborníků kombinuje se zprávami z médií. Pohled na vraždění Ľubomíra Harmana v Devínské Nové Vsi je částečně stylizovaný do podoby atraktivnějšího dramatu.

Dokument popisuje životní osudy tří žen z Česka, Polska a Ukrajiny, které byly za druhé světové války nuceně nasazené v nacistickém Německu. Kromě dvanáctihodinových pracovních směn v těžkých podmínkách ukazuje i to, jak taková zkušenost ovlivnila jejich pozdější životy. Unikátní archivní materiály se zajímavě snoubí se znepokojivou hudební kulisou.

Chrabrý princ a jeho věčně zhulený bratr pruďas musí porazit zlého černokněžníka a zachránit půvabnou princeznu nevěstu s velkýma… očima. Pomáhá jim při tom Oscarem ověnčená Natalie Portman. Po Travičce zelené se James Franco, Danny McBride a režisér David Gordon Green znovu sešli na natáčení komedie „pod vlivem“. Jejich fantasy je vskutku humorné.

Devínsky masaker V kinech od 9. 6.

Po dlouhé noci den V kinech od 9. 6.

Princ a pruďas V kinech od 16. 6.

Přidej si ME! Staň se fanouškem Metropolisu a soutěž o hodnotné ceny www.facebook.com/metropolislive.cz INZERCE

13


MUSIC

Sňatky z hudby „Dokud nás smrt (anebo rozpad kapely) nerozdělí…“

Mediální událostí jara byla jedna velká ostrovní svatba. Bůh ochraňuj královskou rodinu a nám dovol vydat se z tenat novinářského humbuku kolem Williama a Kate k těm nejzajímavějším manželským dvojicím v dnešní hudbě – ke sňatkům z not a akordů. Že může být svazek manželský kolikrát velmi přínosný i v muzice, jsme se mohli mnohokrát přesvědčit v minulosti – za všechny stačí vzpomenout Johna a Yoko (ačkoliv zlí jazykové tvrdí, že jejich svatba byla počátkem konce Brouků), Johnnyho Cashe a June Carterovou nebo rozšířenou severskou domácnost ABBA (experimentální rurální duo Eva a Vašek s dovolením pomineme). Podstatnou část „manželských kapel“, o kterých bude řeč, tvoří skupiny spadající do škatulky alternativního rocku, dnes módně označovaného jako „indie“, a musíme proto začít u pionýrů nezávislého hlukového běsnění – Sonic Youth. Newyorská formace se poskládala na počátku osmdesátých let kolem kytaristy a zpěváka Thurstona Moora a baskytaristky Kim Gordon, kteří se vzali v roce 1984 – a na rozdíl od mnoha jiných jim jejich manželství vydrželo až dodnes, stejně jako hudební kreativita (a pak, že chomout dělá z lidí netvůrčí otroky hypoték!).

14

Vášnivý polibek Handsome Furs.

V případě excelentního kytaristy Jacka Whitea a bubenice Meg Whiteové a kultovních The White Stripes tomu bylo úplně naopak. Manželství, které vzniku samotné skupiny předcházelo, jim příliš dlouho nevydrželo a i The White Stripes už jsou dnes minulostí – po několikaleté hibernaci se oficiálně rozpadli letos 2. února. Svého času však pověstné jiskření mezi mužem a ženou dalo vzniknout jednomu z nejdravějších a nejinspirativnějších zvuků celé rockové scény – kde mnohé kapely potřebovaly na převoz inventáře dva autobusy, vystačili si Jack a Meg s kytarou a bicími. Příčiny rozvodu bulváru nejsou známé, je však dost možné, že šlo o spory kolem Teslova elektrického generátoru (viz povídkový film Kafe a cigára od Jima Jarmusche). Podobně výbušnou kombinací temperamentních bytostí je v současnosti švédské duo Wildbirds and Peacedrums – skandinávští manželé jdou

White Stripes to dlouho neklapalo v posteli ani v kapele.

v instrumentálním minimalismu ještě o krůček dál a vystačí si pouze s bicí soupravou a perkusemi. A jejich manželská etuda tím netratí – ba naopak jde o až šamansky uhrančivou show, jak se mohli nedávno přesvědčit i návštěvníci jejich koncertu v pražském Paláci Akropolis. Poměrně častým hostem u nás je i další manželský duet – punk v slušivém syntetickém kožíšku Handsome Furs alias Dan Boeckner z Wolf Parade a jeho manželka, spisovatelka Alexei Perry, mají v oblibě strahovskou Sedmičku. Arcade Fire, kapela, která dnes bývá často synonymem pro „indie-rock“ vůbec, se zase točí kolem manželského páru Wina Butlera a Régine Chassagne. Tenhle rodinný podnik (ve skupině je ještě Winův bratr) si letos mimo jiné odnesl Cenu Grammy za své vynikající album The Suburbs. K oltáři se však chodí nejen ve světě nezávislých kytar. Viktoriánský elektronik Alfred Darlington aka Daedelus tvoří se svou drahou polovičkou Laurou (která se objevila jako vokalistka třeba na skladbách Flying Lotuse) projekt The Long Lost. Ve smíchovské Meetfactory právě končí svoji uměleckou rezidenci lehce výstřední pár Alexandra Hackeho z legendárních Einstürzende Neubauten a jeho sladké družky, umělkyně a zakladatelky první berlínské Love Parade Danielle de Picciotto. Vzpomenete si také na nějaký originální manželský hudební projekt z našich luhů a hájů z poslední doby? Nápověda: jsou DVA… jan bárta


Skupina Traband nedávno vydala nové album Neslýchané, které podpoří i velmi dlouhým turné, čítajícím více než 30 koncertů. Neslýchané turné začíná brněnským křtem v klubu Metro ve čtvrtek 26. 5. Album vychází v dvoudiskovém provedení. Kromě nového řadového CD Neslýchané je součástí vydání bonusové DVD, které je evropským unikátem. Jedná se o hudební DVD v českém znakovém jazyce, tedy v jazyce českých neslyšících. A tak na křtech tohoto alba nebudou chybět ani překladatelé z profesní organizace, z České komory tlumočníků znakového jazyka (www.cktzj.com), kteří jsou vedle hudby Trabandu hlavními aktéry celého DVD.

Na třech koncertech, brněnském a pražském křtu alba a také na festivalu Mezi ploty, budou návštěvníci přítomni živému tlumočení do znakové řeči přímo na pódiu. Částečně prozrazený playlist tvoří tyto skladby: Tichý muž (tlumočí – Naďa Dingová), Bez tíže (Veronika Chladová), Moji učitelé (Marie Basovníková a Zuzana Hájková), Nad Koločavou (Andrea Kalců), O malém rytíři (Marie Basovníková, Zuzana Hájková a Kateřina Červinková Houšková), Mraky (Andrea Kalců), Vlaštovky (Marie Basovníková a Jindřich Mareš), Ve stejném okamžiku (Kateřina Červinková Houšková), Co se v mládí naučíš (Naďa Dingová a Kateřina Červinková Houšková), Černej pasažér (Veronika Chladová). Ostatní skladby, které Traband bude na těchto třech koncertech hrát, budou doprovázeny promítáním textů, aby se i v netlumočených skladbách mohli neslyšící návštěvníci alespoň částečně orientovat.

ME MUSIC

TRABAND rozjíždí Neslýchané turné Pražský křest zároveň ozvláštní i dva hosté, talentovaná písničkářka a zpěvačka Lucie Rédlová a šramlem odkojená kapela Pláče kočka. Ukázky tlumočení do znakové řeči a z DVD Neslýchané – písně Vlaštovky (tlumočí Marie Basovníková a Jindřich Mareš) a Ve zlatém kočáře (tlumočí Alan Ptáček) najdete na indies.eu a youtube.com. me Traband: Neslýchané turné Metro | Brno | 26. 5. (křest CD) Mezi ploty | Praha | 29. 5. Futurum | Praha | 2. 6. (křest CD) Festival Pod Zelenou horou | Žďár n. S. | 9. 7. Zámek | Blansko | 13.6. Colours of Ostrava | Ostrava | 16. 7. www.indies.eu

INZERCE

15


V Kulturním centru Semilasso to bude pořádně vřít pod kotlem (a i v něm). Do moravské metropole totiž zavítá metalová parta Cavalera Conspiracy, nová hudební inkarnace bratří Cavalerů. Zakladatelé legendární Sepultury se po deseti letech neshod dali v roce 2007 zase dohromady a své nekompromisní riffy dovalí co nevidět i do Brna!

Oneohtrix Point Never Divadlo Archa | 29. 5. archatheatre.cz stimul-festival.cz

Cavalera Conspiracy KC Semilasso | 13. 6. semilasso.cz

ELEKTRICKÉ BEATY V ARŠE

TOXICKÁ NÁLOŽ V METRU

Další vydání festivalu nové hudby Electronic Beats se tentokrát uskuteční v Divadle Archa a line-up je vskutku bohatý: vystoupí německý techno producent Apparat s bandem, islandská elektro formace FM Belfast, mulitžánrový projekt Bonaparte a Dánové When Saints Go Machine. Na pražskou archu úmluvy se nalodí od každého beatu po dvou kusech a vy byste s nástupem rozhodně také neměli otálet!

Kazatelé kultivovaného popu Toxique v čele s excentrickou zpěvačkou Klárou Vytiskovou už nějaký ten pátek oblékají slušivý černobílý outlet z dílny Studia Najbrt a svou jedovatě melodickou nálož subverzivně umístí na první červnový den i do klubu Metro. Nuda v Brně na den dětí rozhodně nebude.

Electronic Beats: Apparat Band, FM Belfast, Bonaparte, When Saints Go Machine Divadlo Archa | 10. 6. archatheatre.cz, electronicbeats.cz

Toxique Metro Music Bar | 1. 6. metromusic.cz

BRNO

pr

16

Newyorský experimentátor Daniel Lopatin alias Oneohtrix Point Never vypouští ze svých archaických syntezátorů nostalgické litanie a ozvuky budoucnosti, která nikdy nenastala. Kritikou ceněný projekt si odbude svoji tuzemskou premiéru v Divadle Archa v rámci festivalu Stimul.

BRNO

Dj Tiësto Pavilon P | Výstaviště | Brno | 17. 6. www.tiesto.cz www.kinolucerna.info

METALOVÁ KONSPIRACE NAHAZUJE LASO

PRAHA

Několikanásobný držitel ocenění Best International DJ ze všech koutů světa, nominace na ceny Grammy, pravidelný vítěz prestižní ankety DJMag TOP 100, ocenění z největších hudebních festivalů a samozřejmě zásadní ocenění za prodeje svých alb a skladeb. Tyto a další své předešlé úspěchy Tiësto završil před několika dny oceněním The Greatest DJ Of All The Time. Hlasování spustil prestižní britský magazín Mixmag, který patří k zásadním médiím na taneční scéně už od roku 1982. Tiësto tak nechal za sebou další hvězdná jména jako např. Paul van Dyk, Carl Cox, Sasha, Richie Hawtin Väth a další. Pořádá Bonus Vision / NRG production.

ZAKLÍNAČ SYNTEZÁTORŮ ONEOHTRIX POINT NEVER

PRAHA

Hvězdný holandský DJ a producent Tiësto se vrátí 17. června do České republiky. Jeden z nejžádanějších DJů planety ovládne se svojí show CLUB LIFE pavilon P na brněnském výstavišti (BVV Brno). Prostory této nové haly patří k nejmodernějším a zároveň největším ve střední Evropě. Domácí publikum už mohlo Tiësta slyšet např. na vyprodaném festivalu Mácháč 2008, v O2 Areně nebo v SaSaZu s exkluzivním klubovém vystoupením. Nyní Tiësto vyráží na Club Life tour 2011 a české publikum bude opět u toho. Koncept halové akce (20:00 – 06:00) doplní DJs: Sterbinszky, Barnes & Heatcliff, LayDee Jane, Michal Poliak a John Culter.

BRNO

PRAHA

TIËSTO a jeho show ovládne výstaviště

BLANKYTNÍ PSI VYJÍ NA STRAHOV

ASIJSKÝ VEČER V SEMILASSE

Brooklynský post-punkový projekt Blank Dogs kolem multiinstrumentalisty Mikea Snipera se v rámci klubové noci Bohemian Like You představí na strahovské Sedmičce – a kde taky jinde? Škoda jen že s Blank Dogs nedorazí i Crystal Stilts a Vivian Girls, co jim hostují na předposledním albu… Post-punk is neither dead nor alive!

Pokud z nadpisu nejste příliš moudří, pak vězte, že do Semilassa zavítá dnes již legendární progresivní rockeři Asia. Tahle supergroup zformovaná na začátku osmdesátek ze členů kapel jako Emerson, Lake and Palmer, Uriah Heep, Roxy Music, Yes, King Crimson… pokračovat netřeba.

Blank Dogs Strahov 007 | 7. 6. klub007strahov.cz

Asia Semilasso | 7. 6. www.semilasso.cz


ÒÄÌ:ÍÊÀ

՟ÏÑÎÃÄÉÈ

ÕØÙÊÎÔSÄÉÓğÍ%SŸÄ¹ÒÇÎÏ«ŸÍÀÊÔÏÓğ ÙÁÎa:ŸÍÀß´¯¯ŸÊlŸÀŸÃÎÒÓÀÍÄÓğÃ%ÑÄÊ­Ÿ ÍÀß±­¯¯¯ŸÊlŸÉğÏÎSÓÎÕÍ1ŸÙÃÀÑÌÀ­ ɽÔÅÉ"ÈÊ7 Ò"Ľœ­¬œçã

ÝÎËÎÌÎÔŸ®ŸÊÎaÄËÔaÒÊ%Ÿ²°Ÿ®ŸÓ¹Ÿª³±¯Ÿ¶²¸Ÿ³±²Ÿ±´¯ ÝÁÑÍΟ®ŸSÏÈÓ%ËÊÀŸ°µŸ®ŸÓ¹Ÿª³±¯Ÿ¶¶²Ÿµ±²Ÿ±¯± èíåî¿áèîïëàíóò­âùžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžž ÏάÏ%Ÿ°¯¹°·


Na party SUNAKASHI T

ěžko uvěřit, že nepravidelná exkluzivní párty Sunakashi již vstoupila do desátého roku svojí existence, ale jak se zdá, jejím organizátorům nové nápady nescházejí. Ba naopak, do puntíku naplňují význam hesla změna je život a přichází s novým konceptem večírků, které se už dále nenechají omezovat prostorem jediného klubu. Což přirozeně znamená, že se v Brně a jeho blízkém okolí snaží hledat nová místa s příjemnou atmosférou, vstřícná k návštěvníkům a jejich pohodlí. Důkazem, že opravdu nezahálejí, je první „putovní“ Sunakashi, která proběhne v pátek 10. 6. v útulném interiéru café restaurantu Isha na adrese Úvoz 8. Další pokračování se potom připravuje na sobotu 9. 7. v párty stanu letní scény na letišti v Medlánkách.

Stálí návštěvníci budou jistě vědět, co celá dlouhá léta dělalo Sunakashi výjimečnou událostí brněnské taneční scény. Atmosféra společné sounáležitosti spřízněných duší, které vědí, jaká hudba je dokáže dostat do pravého rozpoložení, v kterém svoji mysl i tělesnou schránku s důvěrou oddáte pozitivním vibracím zručných mistrů undergroundové houseové scény. V pátek 10. 6. vás kromě místních DJs Kellyse a rezidenta Vika naladí dvojice nespoutaných bavičů z Berlína a Rostocku, známá jako German Lachs. Jsou to frajírci, kteří o sobě s notnou dávkou sebeironie tvrdí, že náš starý dobrý přítel House byl pod vlivem jejich promyšlených setů donucen rozšířit si obzory.

Frajírci German Lachs si zaveslují na party Sunakashi.

BRNO Sunakashi DJs Café restaurant Isha | 10. 6. Letiště Medlánky | 9. 7. www.3000grad.com www.soundcloud.com/vikink www.djkellys.com

me

VYZKOUŠEJ SI MĚ! RENOCAR

Brno-Slatina Váš prodejce MINI Gábina 725 117 344 gabriela.kyzlinkova@renocar.cz www.renocar.com/mini/

18

INZERCE


ME CLASSIC

K pohádkám tisíce a jedné noci

Hudba sefardských Židů V

Moravské galerii zazní v pátek 3. června od 19 hodin písně sefardských Židů. Sefardská hudba židovských komunit představuje výjimečnou odnož středověkého repertoáru multietnické hudební pokladnice. Vztahuje se k prolínání orientálních kořenů četných kultur, s nimiž přišli Sefardité v průběhu své historie do kontaktu na území Pyrenejského poloostrova od prvního století našeho letopočtu, stejně tak k sefardské diaspoře po roce 1492 a k potomkům španělských Židů následně usazených v Maroku, Řecku, Turecku, Bulharsku nebo Izraeli pod vlivem rozličných hostitelských kultur.

Dochovala se celá řada písní sefardských Židů, kteří se společně s Araby usadili ve středověkém Španělsku a pod nadvládou arabské almohedské dynastie v 10.–13. století vytvořili jedinečnou vyspělou kulturu. Na mimořádném koncertě, připraveném v rámci doprovodného programu k výstavě Příběhy tisíce a jedné noci, která je nyní k vidění v Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v Brně, se s programem sefardských písní představí soubor Kvinterna spolu

s jeho zakladatelkou, uměleckou vedoucí, zpěvačkou a hlavní protagonistkou večera Hanou Blochovou. Hudba evropského středověku v pojetí Hany Blochové je otevřeným prostorem s místem i pro mimoevropské, zejména orientální vlivy, pro vlastní kreativitu hráčů a pro improvizaci. Soubor používá kopií dobových hudebních nástrojů a na koncertě v Moravské galerii v Brně se představí v obsazení a nástrojovém složení: Marwan Al Solaiman – ud (arabská loutna), nay (bambusová flétna), tamburína a perkuse, Přemysl Vacek – renesanční loutna a Petr Wagner – viola da gamba. Hana Blochová vystudovala dějiny umění na Filozofické fakultě Karlovy Univerzity v Praze, výtvarnou kritiku na univerzitě v Brně, technologii restaurování na VŠCHT a Přírodovědecké fakultě UK. Publikuje a přednáší v oboru moderního výtvarného umění, dějin středověkého umění a starověkých filozofií. Zároveň studovala zpěv, vyučila se hře na varhany, příčnou flétnu a harfu. Zaměřuje se hlavně na písně středověku a rané renesance 12.–15. století a world music. Zajímá se též o tradiční techniky orientálního zpěvu, které uplatňuje v hudbě španělského středověku a v alternativních hudebních projektech. Připravuje a nahrává hudbu k filmu a divadlu, je autorkou hudby k CD Staré pověsti české a hudebně-výtvarné koncepce multimediálních projektů (Mystica 1998, Alchymia 2000 a Terra Mystica 2002, 2007 a Mystéria 2008). Se souborem Kvinterna natočila 8 profilových CD se středověkou, tradiční lidovou a alternativní hudbou.

Syřan Marwan Al Solaiman založil první arabskou skupinu u nás.

Marwan Al Solaiman pochází ze Sýrie. Do České republiky přijel v roce 1982, aby zde studoval na Stavební fakultě ČVUT. Po dokončení studia v roce 1989 odjel zpět do Sýrie, ale vrátil se v roce 1997, kdy v Praze založil vůbec první arabskou hudební skupinu v Čechách, se kterou dodnes hraje. Kromě toho účinkuje také s českými hudebními soubory a hudebníky hrajícími středověkou hudbu a pořádá dětské arabské workshopy. Hraje na původní arabské nástroje: loutnu, kánún, arabskou flétnu, arabské ploché bubny a tamburíny. pavlína vogelová BRNO Moravská galerie v Brně | Uměleckoprůmyslové muzeum | Husova 14 3. 6. | 19.00 Vstupné 100 Kč/50 Kč www.bkc.cz www.moravska-galerie.cz

19


ME DIVADLO

Gregor Giselbrecht a Ivona Jeličová. Foto: Jana Hallová

Po baletech Carmen a Stvoření přichází na prkna Janáčkova divadla další nový balet. Nebezpečné známosti současného lotyšského skladatele Arturse Maskatse a polského choreografa Krzysztofa Pastora se inspirují stejnojmenným filmem Stephena Frearse s Johnem Malkovichem a Michele Pfeiffer v hlavních rolích. Intriky, intriky a zase intriky. To, co ve filmu vyjádří hra očí nebo v knižní předloze Choderlose de Laclose slovní vyznání, musí tanečníci ztvárnit pomocí pohybu. Nemožné? Jistě nikoli, protože tento balet o dvou dějstvích má za sebou již dvě údajně úspěšné premiéry – v lotyšské Rize a polské Poznani. Odtud totiž pochází oba umělci, kteří si troufli román v dopisech přetvořit do řeči tance. „Inspirovali jsme se Laclosovým románem i Frearsovým filmem. Některé scény baletu přímo splývají se filmovými scénami. Celý balet se vlastně odehrává jakoby ve společnosti,“ prozrazuje choreograf baletu Krzysztof Pastor. Možná si vzpomente i na Formanova Valmonta, který šel do kin jen o několik málo měsíců později než konkurentní Frearsovy Nebezpečné známosti. Chlípný a chladnokrevný vikomt de Valmont, vášnivá intrikánka markýza de Merteuil, nevinná Cecílie a čestná madame de Tourvel – ti všichni se znovu objeví na scéně Janáčkova divadla. Přestože je balet v podstatě současný (premiéru měl v roce 2006), přílišných novot v tanci ani v hudbě se nemusí diváci bát. „Hudba je sice soudobý jazyk, ale ne zcela typický, jak jsme ho zvyklí chápat. Ani ten, kdo není zvyklý poslouchat vážnou hudbu, se nemusí bát, že by mu byla nepřístupná,“ zdůrazňuje brněnský dirigent Pavel Šnajdr, který pokládá hudbu autorů pobaltských republik

20

É N Č E I h P T S Z E O kác č i B M šp E a Á n N ZN ntriky I za emocionálnější než tu vytvořenou skladateli západní Evropy. Nebezpečné známosti jsou klasickým baletem na špičkách, okořeněným prvky moderních technik. Z pohledu techniky se jedná o nejnáročnější kus sezony. „Před tímto baletem jsme uvedli dva abstraktní kusy – Sotovu Carmen a balet Uweho Scholzeho Stvoření. Pastor jde však dál, jeho neoklasika je nejnáročnější ze všech tří baletů,“ podotkla umělecká šéfka brněnského baletu Lenka Dřímalová. Balet Nebezpečné známosti se nevrací do historie jen z hlediska děje

a kostýmů, ale také způsobem, jakým vznikal. Po vzoru slavných dvojic P. I. Čajkovský – Marius Petipa na něm souběžně spolupracovali skladatel hudby i choreograf. „Dnes tak úzká a intenzivní spolupráce choreografa a skladatele hudby bývá spíš řídká,“ uzavírá Pastor. hana fasurová BRNO Nebezpečné známosti Janáčkovo divadlo | 27. 6. (premiéra) | 29., 30., 31. 5. a 18. 6. www.ndbrno.cz


láká na tanec, činohru, zpěv, fotografii i beatbox

J

iž osmý ročník festivalu ProART zveřejnil své přihlášky do uměleckých workshopů. Letos se festival nese v duchu tématu Kontakt-Komunikace-Dotek. Tato snaha o přibližování umělců jednotlivých uměleckých žánrů je vlastní celému sdružení ProART, které je činné po celý rok v rámci kurzů, workshopů a tanečních inscenací.

Workshopy se tradičně odehrají ve zkušebnách baletu Národního divadla Brno a na pražské HAMU. Přihlásit se do uměleckých ateliérů může opravdu každý, protože lekce jsou rozděleny podle obtížnosti, každý z účastníků si tedy připraví rozvrh podle vlastních možností. Hlásit se můžete na www.proart-festival.cz. me

Festival se opět koná v Brně od 15. do 22. července a v Praze od 24. do 31. července. Letos přivítá 24 pedagogů z 12 zemí. Nabídka kurzů se kromě tance, zpěvu, herectví a fotografie rozšířila na nové směry – kresbu, design a hru na kytaru. Novinkou je rovněž beatbox pod vedením Ondřeje Havlíka ze skupiny Mako!Mako. „Téměř

PRAHA

BRNO

Festival ProART Brno | 15.–22. 7. Praha | 24.–31. 7. www.proart-festival.cz

, a.s.

divadle Karlín ím n b e d u H v Činohra pad 2011 Premiéra listo J. B Ber erná nášk ášk škov ováá, N. ov N Bo Boud udov dov ováá, V V. Fr Frei eima ima mano nová vá, á, M. Pl Ple lešt leš štil štil ilov ováá, ov B. S B. Sta tank nkov kov ováá, á, II.. Sv Svobbod odov dov ováá, á, F F.. Bl ek ek, k, M. M. Mad adÛ dÛr ÛriÍ ÛriÍ iÍ,, M. M. Sob obot bot otkka ka M. Vaš ašut šut, M. V Vllad lady dyka, ka V. Vyd ydra Vstupenky v pokladně divadla, Křižíkova 10, Praha 8 tel.: 221 868 666, obchodním odd. tel.: 221 868 777, 888, 999 e-mail: objednavky@hdk.cz www.hdk.cz a v síti TicketArt vč. všech poboček CK Čedok.

INZERCE

21

ME DIVADLO

Festival ProART

polovina pedagogů se objeví na festivalu poprvé. Znovu jsme pozvali např. Irene Bauer, Erica Trottiera nebo Radku Fišarovou. Nicméně 8. ročník patří novým tvářím a troufám si tvrdit, že letos je kvalita pedagogů opravdu na nejvyšší úrovni za naši historii,“ zmínil umělecký ředitel festivalu Martin Dvořák.


Oorphane se nebrání žádnému tanečnímu stylu. Foto: David Konečný

Vztahy na facebooku vyjádříme tancem Oorphane jsou taneční skupinou s přesahem do vizuálního umění, kterou potkáte především na prknech brněnského HaDivadla, ale taky na akcích v brněnské Zbrojovce. Na otázky ME odpovídá tanečnice Julie Bienertová, kterou oslovuje balet, moderní i jazzový tanec i latina stejně tak jako tango argentino. Všechny tyto elementy pak spojuje ve svých choreografiích.

umělecká platforma, která se zabývá syntézou nejrůznějších druhů vizuálního umění se soudobým tancem.

Kdo jsou Oorphane, co dělají a jak už dlouho obývají brněnskou taneční scénu?

Jakou hudbu vybíráte pro svoje choreografie?

Jaké styly – taneční či jiné – pěstujete?

Oorphane se nebrání žádnému tanečnímu stylu, ale většinu naší produkce tvoří choreografie využívající contemporary dance – specifickou odnož soudobého výrazového tance. Kde v nejbližší době vystupujete?

V nejbližší době lze Oorphane zhlédnout právě v HaDivadle 13. června na premiéře pěti choreografií pod názvem Pět / Five / Cinq.

tanečníci reagovat na malbu výtvarníka Vladimíra Kiseljova a hudbu hudebníka Duncana Hendyho, který bude přímo na místě improvizovat na teremin. O čem vypovídají vaše představení?

Naše představení jsou velmi často hodně abstraktní a necháváme na divákovi, aby si v nich našel to podstatné. Tvoříme ale i choreografie, které se zabývají věcmi, které se dotýkají nás všech a většině lidí přijdou aktuální. Třeba zrovna choreografie „in a complicated relationship“, jejíž premiéra také proběhne v červnu v HaDivadle, se zabývá problematikou vztahů na facebooku. noe.me BRNO

Taneční uskupení Oorphane se pohybuje na brněnské taneční scéně od roku 2007, ale někteří z nás spolu tancují už od roku 2003. Oorphane je širší

Oorphane spolupracuje nejen s výtvarnými umělci, ale i s hudebníky, vybíráme si hudbu napříč nejrůznějšími žánry. V improvizaci Naissance, kterou také uvedeme v HaDivadle, budou

ZPÁTKY DO 20. STOLETÍ

MAKO!MAKO A AKROBATI U BOLKA

DETEKTIVKA O MANŽELSTVÍ

Úspěšnou knihu Pavla Ouředníka z roku 2001 zdramatizoval na jevišti brněnské Reduty Jan Mikulášek. Text shrnuje evropské dějiny 20. století a líčí banality i klíčové okamžiky, fakta i mystifikace. Jak nás ovlivnila válka, vynález podprsenky nebo perforovaného toaletního papíru? Výsledkem je bizarní svědectví plné ironie a humoru.

Stálice na televizní obrazovce, kterou brněnské studio natáčí už od roku 1987, Manéž Bolka Polívky přichází se svou další reprízou. Tentokrát s rozjetou hudební skupinou Mako!Mako, smyčcovým kvartetem MozArt Group nebo hercem Markem Danielem. Své neskutečné akrobatické umění předvede dvojice zvaná Des Men.

Napínavou hru současného francouzského dramatika Érica-Emmanuela Schmitta připravila na scéně Stadionu Hana Mikulášková. Hra pojednává o muži, jenž se vrací z nemocnice po úrazu spojeném se ztrátou paměti. Manželka mu připomíná jejich dosavadní společný život, postupně ale mění své výpovědi a předkládá stále nové verze minulosti.

Europeana Reduta | 9. a 10. 6. | 19.00 www.ndbrno.cz

22

Manéž Bolka Polívky ČT 1 | 11. 6. | 20.00 www.bolek.cz www.ceskatelevize.cz

Oorphane: Pět / Five / Cinq HaDivadlo | 13. 6. www.oorphane.cz

Manželské vraždění Stadion | 22. 6. | 19.30 www.stadec.cz


23. Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla 23rd International Festival of Contemporary Dance and Movement Theatre Ponec | Nová scéna ND | Hudební divadlo Karlín

Foto: Andree Lanthier

www.tanecpraha.cz

Hlavní partner

Za podpory

Hlavní mediální partneři

Spolupořadatelé představení

Partneři

Mediální partneři

Představení pro děti podpořili:

BW MOTORS

Hlavní město Praha podpořilo festival TANEC PRAHA ročním grantem ve výši 2 347 000 Kč, Ministerstvo kultury ročním grantem ve výši 2,5 mil. Kč. Festival pořádá občanské sdružení Tanec Praha pod záštitou ministra kultury Jiřího Bessera. | The festival is organized by the civic association Tanec Praha under the auspices of the Czech Minister of Culture Jiří Besser.


Po desítkách let, kdy módní fotografii tvořily neustále se střídající generace profesionálních fotografů a kdy byly tyto fotografie následně publikovány v uznávaných časopisech, nyní nastává změna. Největším snem nejprogresivnějších fotografů už není dostat se na obálku Vogue. Raději chtějí oslovit co největší počet diváků prostřednictvím svých blogů zveřejňovaných na internetu. Obrazy představované na těchto blozích jsou doslova šílené, míchá se v nich pouliční, reportážní, lifestylová i módní fotografie, vytvářejí mladý pohled na moderní svět, ve kterém žijeme. Vezměme si například Yoichiho Nagataua z Japonska a jeho extravagantní portréty mladých lidí. Má divokou, až hysterickou představivost. O své sérii přibližně 500 fotografií říká: „Po více než tři roky jsem fotil bizarně oděné účastníky různých kostýmových večírků, které organizoval jeden přítel. Udělal jsem doposud 500 portrétů a další budou následovat,“ plánuje umělec, kterého zajímají fetišistické styly jako bondáž, sadomasochismus a latex, jež se do Japonska dostaly převážně v devadesátých letech, stejně jako doma pěstované styly Gothic, Gothic Lolita, sladká Lolita, služebná, cyberpunk a jiné specifické výstřelky nočního života na odlehlém konci světa, jenž se nazývá Tokio. „Tato široká paleta poukazuje na spojení Západu s Východem, minulosti s budoucností. Podobní nonkonformisté se objevují převážně v dobách sociálního neklidu nebo na konci nějaké éry,“ tvrdí Nagatau. Podle německého časopisu Stern zaznamenávají webové stránky švýcarské blogerky Play Hunter (www.playlust.net) každý měsíc desítky tisíc návštěvníků. „Od rána do večera, odnikud do předních řad a zpět. Tím, že lovím módní styly mezi

24

švýcarskýmv enkovem a mezinárodními módními moly, se snažím rozostřit hranice mezi módou, uměním a každodenností. Pokaždé mi jde o to, abych nalezla krásu v přehlíženém či neočekávaném, temnotu v pozlátku, abych nechala módu si hrát,“ popisuje Švýcarka. Nic zásadně neplánuje, ale je stále ve střehu a připravená zachytit moment „Páni, foť to!“ „Fotím a fotky sdílím na svém blogu, aby je mohl vidět celý svět. Líbí se mi nápad stylového blogu jako okamžitého a demokratického galerijního prostoru pro nás, mobilní nomády. Žijeme ve skvělé době. Mějte vždy na paměti – cokoli děláte, dělejte to stylově, protože to svět potřebuje,“ radí všem blogerka. Výstava NOW&WOW představí velký výběr fotografií od Číny po Jižní Ameriku, od USA po Českou republiku v interaktivní podobě, založené na digitálních technologiích, s použitím iPadů a plochých obrazovek jako současné odpovědi na otázku, jak dnes obrázky cestují světem.

PRAHA NOW&WOW Znovuzrození módní fotografie Langhans galerie Praha | Vodičkova 37 | 25. 5. – 9. 7. www.langhansgalerie.cz

© Play Hunter, www.playlust.net

Znovuzrození módní fotografie

© Play Hunter, www.play lust.net

NOW&WOW

t www.playlust.ne © Play Hunter,

ART


ME ART

Divák h l e d á vystavovatele Celé první patro galerie, čtyři autoři, deset objektů, žádné popisky a hodně prázdného prostoru – to je výstava se šalamounským názvem Vystavovatel a jeho diváci, kterou můžete do 12. června zhlédnout v Domě umění. Umělci jako Michal Pěchouček, Pavel Karous, Pavel Sterec a Dušan Záhoranský se zde stávají zároveň kurátory svých děl a spolupracují na členění výstavního prostoru.

Záhadné T462.2 a T458.1 Pavla Karouse. Foto: DUMB

Hned po vstupu do výstavy obyčejný smrtelník ztrácí orientaci – pod vystavenými objekty nenajde jako obvykle jméno autora, název díla ani rok, ve kterém vzniklo. Po chvíli tápání a zásahu pracovníka galerie přichází na to, že mapka na zdi, připomínající požární únikové východy, je plán rozmístěním děl i se jmény autorů, k jejichž plné totožnosti se musí dopracovat přes zkratky typu PK nebo MP. Když divák zdolal první potíž a přijal výzvu „vystavovatele“ podílet se na této dobrodružné výpravě za uměním, přichází další úskalí. Na celé jedné stěně galerie visí Pěchoučkovy dva titěrné filmogramy, zachycují proměnu vázy

s květinou či umělcova ateliéru. Prostor první místnosti pak doplňují železné krychle aneb Prostor pro učinkující Pavla Sterece. Sotva se prosmýkne skrz dřevěný paravan Here and Now Dušana Záhoranského, ocitne se v další místnosti, kterou zaplňují kromě několika Stercových černobílých fotografií a zvukového záznamu dva obří „parníky“, o kterých později zjistí, že v žádném případě o parníky nejde. Jako tečku za svou poznávací výstavou si může vychutnat impozantní fatu morganu (detaily nebudu prozrazovat) a sádrové kopie odlitků rukou mrtvých básníků. A tím se divákova dobrodružná pouť a pátrání po vystavovateli končí.

Někomu se může zdát minimalistická, někdo naopak ocení hloubku přípravy všech čtyř umělců včetně pravého kurátora, v jehož mysli se koncept výstavy zrodil. Ať je to jakkoli, přemýšlení o členění prostoru má divák dostatek, hlavně na „doma“. Tato výstava mnoha vystavovatelů rozhodně divákem nezůstane zapomenuta. hana fasurová

BRNO Vystavovatel a jeho diváci Dům umění | do 12. 6. www.dum-umeni.cz

Sázejte stromy mobilem  Pošlete DMS STROM na číslo 87 777.  Cena DMS je 30 Kč, na výsadbu stromů poputuje 27 Kč.

INZERCE

INZERCE

25


ME SALON

Móda a design?

V Leporelu+ Na Brněnské muzejní noci uvedl nově otevřený multifunkční prostor Leporelo+ první módní přehlídku a následují další. Zároveň v místním design shopu můžete ulovit originální kousek pro potěchu sebe i druhých!

pod vedením Venduly Chalánkové, umělkyně a zakladatelky značky Zvrhlý vkus, a výstavu oceněných prací soutěže Talent Designu 2010, jejíž vernisáž je naplánována na konec června.

Centrum designu v Brně

Brno Fashion show Co je v Praze nebo v zahraničí zcela běžné, je v Brně nedostatkovým zbožím. Na 16. června proto Leporelo+ připravuje ve vlastní produkci fashion show brněnských autorek. Večer zahájí slavnostní přípitek z limitované kolekce sklenic rEvolution designéra Martina Jakobsena, které se tímto slavnostně

Plstěné tašky Morrows.

uvedou na trh. V rámci módní přehlídky se také představí nové, ryze české designové doplňky značky Morrows, debutující s kolekcí tašek a kabelek z plsti. Do červnového programu Leporelo+ zařadilo i dětský workshop

Leporelo+ na červen 3.6. | 18.30 Divadlo Aldente 4.6. | 18.30 Divadlo Aldente 5.6. | 18.30 Divadlo Aldente 17.6. | 20.30 Křest limitované kolekce sklenic rEvolution Martina Jakobsena Fashion show kolekce autorky Lucie Dolore’s Daguerové a nové značky designových kabelek a tašek Morrows

V prostorách funkcionalistické budovy Domu umění vytváří Leporelo+ platformu, která má za úkol podporovat autorský design a jeho studenty. Vše ve spolupráci s dalšími brněnskými institucemi. Hlavním partnerem pořádaných studentských soutěží a výstav je projekt Dezzing point, jehož garantem je ředitel bývalého Design centra a nositel letošní Ceny města Brna Karel Kobosil. „Po zrušení Design centra ČR v roce 2007 v Brně chybí dostačující platforma pro prezentaci studentských prací. S projektem Leporelo+ naše činnosti výborně doplňují, budeme jeho program podporovat,“ říká vedoucí manažer projektu Milan Vrbík. Zajímá vás autorský design? Design shop Leporelo+ stále rozšiřuje svůj sortiment! Přijďte vybrat sobě nebo svým nejmilejším originální šperky, knihy, porcelán i jiné designové drobnosti. Chcete prostor pro vlastní produkci, která zapadá do konceptu Domu umění a Leporela+? Kontaktujete nás: shop@leporeloplus.cz. artur lepo

18.6. | 18.30 Divadlo Aldente BRNO 19.6. | 14.00 odpolední workshop s Vendulou Chalánkovou pro děti od 3 let 19.6. | 18.30 Divadlo Aldente

26

Leporelo+ Důmum ění města Brna www.leporeloplus.cz


NOVÝ OUTLET ZNAČKY GAS Orlí 13, BRNO největší výběr módních kolekcí za snížené ceny

30 AŽ 50 % Z PŮVODNÍCH CEN


Netradičně a s kabaretem. U Špačka Ačkoli se při pohledu z Prahy a Vídně zdá, že na nebi brněnského pohostinství už svítí dostatečné množství hvězd a není jednoduché nějakou další rozsvítit, opět se potvrzuje stará tradic, že dobrého není nikdy dost. Nenápadně, bez reklamy, stranou oblíbených míst, vylíhl se pěkně rozverný a od narození dost rozčepýřený ptáček – kabaret Špaček.

Na místě, kde se již v 18. století nad ránem potácely do sebe zavěšené postavy obávaného kabaretu Mondschein, rozhodla se rodina Špačkova obnovit klasický pohostinský prostor. Vzhledem k celoživotnímu napojení na brněnskou bohému, vyrůstající ze středoevropských, tj. německých, židovských a českých kořenů, patří logicky k tomuto záměru kabaretní program, kvalitní domácí kuchyně, místní produkty a především osoba kabaretiéra a kuchaře Špačka, který se na spokojenost s večeří či obědem obligátně nezeptá, nýbrž si k vám rovnou přisedne. Těžko popisovat kuchařské umění – v době populárních nekoneč-

Isha café restaurant Čerstvě a zdravě Zdá se, že teprve několik týdnů otevřený café restaurant Isha v těsné blízkosti parku Špilberk nabízí vše, co by současná gastronomie nabízet měla. Hlavní myšlenka vypadá jednoduše – menu je jasné a srozumitelné a zákazník by měl za svoje peníze dostat

28

to nejlepší, co specifické místní podmínky dovolují. Samozřejmostí je tedy jídelníček podle sezonních možností z čerstvých a zdravých surovin. Ryby se kupují přímo od rybáře, stejně tak jako zelenina od farmářů a sýry z biofarmy. Kuchyně se dá vpravdě nazvat domácí, nepoužívá žádné náhražky ani polotovary z velkoskladu. Za zmínku

ných popisů bublinek v pěně na cappuccinu a čerstvosti candátů, snobských úvah o propečenosti prsíček a adekvátním přístupu empatického personálu, je návštěva kabaretu Špaček čistou radostí, oslavou na babiččině hrobečku, nostalgickým návratem k omeletě od maminky a tatínkovu pevnému pohlazení. Za skvělým vínem i pivem dochází sem veselá společnost. me Kabaret Špaček Kopečná 46 kabaretspacek.blogspot.com

jistě stojí podniková specialita – slané bretaňské palačinky galettes a klasické francouzské crêpes. V pracovní dny můžete vybírat z šesti možností obědového menu, o víkendu je připraveno speciální menu tříchodové. Polévky jsou na stůl podávány v mísách, takže si každý nabere, co hrdlo ráčí, podle momentální libosti. Pohodlné sedačky vás nechají vychutnat prvotřídní kávu Tonino Lamborghini, v příjemné atmosféře podpořené pečlivě vybíranou náladovou hudbou si jistě užijete výborná francouzská, portugalská a moravská vína z pestrého vinného lístku. V letních měsících málokdo odolá možnosti posezení na venkovní zahrádce, která nezapomíná na starostlivé rodiče – najdete tu tedy i pískoviště pro nejmenší. V celém prostoru café restaurantu je samozřejmostí volný přístup k internetu – wifi připojení zdarma. me

Isha Café Restaurant Úvoz 8 www.ishacaferestaurant.cz


GastronomickĂŠ slavnosti â&#x20AC;&#x17E;JĂ­dlo z blĂ­zkaâ&#x20AC;&#x153; naservĂ­rujĂ­ na zaÄ?ĂĄtku Ä?ervna BrĹ&#x2C6;anĹŻm regionĂĄlnĂ­ pochoutky s pestrou kulturnĂ­ oblohou. Od 1. do 12. Ä?ervna probÄ&#x203A;hne v BrnÄ&#x203A; oslava toho nejlepĹĄĂ­ho, co mĹŻĹže nabĂ­dnout regionĂĄlnĂ­ moravskĂĄ gastronomie. ZlatĂ˝m hĹ&#x2122;ebem programu bude tĹ&#x2122;Ă­chodovĂŠ menu â&#x20AC;&#x17E;Ochutnejte jĂ­dlo z blĂ­zkaâ&#x20AC;&#x153;. GurmĂĄnskĂŠ menu, vytvoĹ&#x2122;enĂŠ z absolutnÄ&#x203A; Ä?erstvĂ˝ch surovin od regionĂĄlnĂ­ch producentĹŻ, pro vĂĄs originĂĄlnÄ&#x203A; pĹ&#x2122;ipravĂ­ ĹĄĂŠfkuchaĹ&#x2122;i brnÄ&#x203A;nskĂ˝ch restauracĂ­ Boulevard, Hansen, Koishi, La BouchĂŠe, Noem Arch a U KastelĂĄna. Ve speciĂĄlnĂ­m jĂ­delnĂ­m lĂ­stku pĹ&#x2122;edstavĂ­ dodavatele pouĹžitĂ˝ch surovin, a tak jedineÄ?nĂŠ pĹ&#x2122;Ă­bÄ&#x203A;hy moravskĂ˝ch farmĂĄĹ&#x2122;ĹŻ pĹ&#x2122;inesou aĹž na jĂ­delnĂ­ stĹŻl. TÄ&#x203A;ĹĄit se takĂŠ mĹŻĹžete na degustace vĂ­n, tradiÄ?nĂ­ch moravskĂ˝ch dezertĹŻ Ä?i vĂ˝robkĹŻ z ovoce a zeleniny nebo na Ĺ&#x2122;emeslnĂŠ dĂ­lny, ve kterĂ˝ch si vyzkouĹĄĂ­te

ME SALON

Ochutnejte JĂ­dlo z blĂ­zka! levnÄ&#x203A;jĹĄĂ­ vstup na vĹĄechny doprovodnĂŠ akce a slevy na nĂĄkup regionĂĄlnĂ­ch specialit v partnerskĂ˝ch prodejnĂĄch. Pas platĂ­ pro dvÄ&#x203A; osoby a koupĂ­te jej v pĹ&#x2122;edprodeji vstupenek BrnÄ&#x203A;nskĂŠho kulturnĂ­ho centra na BÄ&#x203A;hounskĂŠ 17 a infocentru Student Agency v DomÄ&#x203A; pĂĄnĹŻ z LipĂŠ na nĂĄmÄ&#x203A;stĂ­ Svobody. Pasy jsou slosovatelnĂŠ, na vĂ˝herce Ä?ekajĂ­ velmi atraktivnĂ­ ceny od partnerĹŻ slavnostĂ­. vĂ˝robu sĂ˝rĹŻ Ä?i povidel. Ä&#x152;erstvĂŠ produkty pĹ&#x2122;Ă­mo z farem nakoupĂ­te na vĂ­kendovĂ˝ch farmĂĄĹ&#x2122;skĂ˝ch trzĂ­ch na brnÄ&#x203A;nskĂŠm ZelnĂŠm rynku. VybranĂŠ vinotĂŠky a prodejny potravin nabĂ­dnou po celou dobu slavnostĂ­ zvĂ˝hodnÄ&#x203A;nĂŠ ceny produktĹŻ od regionĂĄlnĂ­ch producentĹŻ.

Slavnosti zahĂĄjĂ­ 1. Ä?ervna koncert skupiny HradiĹĄĹĽan na terasĂĄch BesednĂ­ho domu v BrnÄ&#x203A;. HostĂŠ koncertu se mohou tÄ&#x203A;ĹĄit na ochutnĂĄvku vĂ˝bornĂ˝ch piv z pivovaru ďŹ lmovĂ˝ch PostĹ&#x2122;iĹžin DaleĹĄice zdarma.

VĂ˝hody slavnostĂ­ mĹŻĹžete Ä?erpat dĂ­ky takzvanĂ˝m â&#x20AC;&#x17E;pasĹŻmâ&#x20AC;&#x153;. CelĂ˝ program slavnostĂ­ je otevĹ&#x2122;en vĹĄem, ovĹĄem majitelĂŠ â&#x20AC;&#x17E;pasuâ&#x20AC;&#x153; si zajistĂ­ zvĂ˝hodnÄ&#x203A;nou cenu menu v zapojenĂ˝ch restauracĂ­ch,

JĂ­dlo z blĂ­zka Brno | 1.â&#x20AC;&#x201C;12. 6. www.jidlozblizka.cz

       JĂ­dlo 1. 6..â&#x20AC;&#x201C; 1. â&#x20AC;&#x201C;12 12. 2. 6. 6. 20 01 11 z blĂ­zka

www.jidlozblizka.cz

Menu â&#x20AC;&#x17E;Ochutnejte jĂ­dlo z bllĂ­zk kaâ&#x20AC;&#x153; aâ&#x20AC;&#x153; v res estaau est aur urracĂ­ cĂ­Ă­ch ch DĂ­lny â&#x20AC;&#x17E;NauÄ?te se Ĺ&#x2122;emesluâ&#x20AC;&#x153; VĂ­no z blĂ­zka FarmĂĄĹ&#x2122;skĂ˝ kĂ˝ trh RegionĂĄlnĂ­ produkty ve vaĹĄĂ­ prod odej ejn ejn jnÄ&#x203A; FilmovĂ˝ vĂ˝ festival Koncert skupiny HradiĹĄĹĽ ĹĄĹĽa ĹĽan an

Brn Brn Br rrno o a ne nejbl nejbl j iŞť Ş í okol kolí

INZERCE

29


Zumba není TANEC, ale ztělesněná ZÁBAVA Z

umba je významný fenomén, který má své vášnivé zastánce i zarputilé odpůrce. Budete se nejspíš divit, ale já se části odpůrců nedivím! Přesněji těm, co zumbu vyzkoušeli a lekce nenaplnila jejich očekávání. Zumbu totiž v Brně učí mnoho nadšenců, ale jen nepatrná část z nich jsou skutečně kvalitní lektoři. A přitom je osobnost lektora jedním z nejpodstatnějších faktorů úspěchu! Stejně důležitý je i doprovodný servis a prostředí, ve kterém se lekce zumby

odehrávají. V Taneční škole Dynamic nezapomínáme ani na jedno. Našim klientům nabízíme profesionální certifikované lektory top kvality. Lekce se odehrávají v našem tanečním centru na Zábrdovické 2 v jednom z pěti moderních zrcadlových sálů. Po lekci si navíc můžete posedět v kavárně s obsluhou a dětským koutkem. Maminky mohou kromě hlídání malých ratolestí využít také nové lekce zumby, určené speciálně pro děti. ZumbA-

tomic Little Starz je vhodná pro děti od 4 do 7 let a lekce Big Starz pro děti od 8 do 12 let. Nezapomínáme ani na teenagery, kteří mohou navštěvovat Zumbu Teenager nebo lekce Street Dance. Dynamic dnes nabízí nejen 50 lekcí zumby týdně, od pondělí do neděle, od rána do večera, ale především celou řadu navazujících aktivit. Nejen pro pravidelné návštěvníky jsme připravili sérii Zumba mega parties se zahraničními lektory, či třeba zumbu u moře v nádherné lokalitě Bašky Vody. Nabízíme i méně náročnou Zumbu Gold pro ty s menší kondicí, o prázdninách startuje Zumba Toning s činkami. Chcete vyzkoušet nejlepší zumbu v Brně? Rádi vás v Dynamicu uvidíme! První lekce je pro každého zdarma, tak se pojďte bavit!

TS Dynamic Zábrdovická 2 | Brno www.tsdynamic.cz pr

INZERCE

30


BIG ONE FITNESS UVÁDÍ...

JARNÍ SNÍŽENÍ CEN! VÝHODNÉ VÝHODN VÝHODNÉ ÉV VSTUPY VSTTUP A PERMANENTKY ČEKAJÍ JEN NA VÁS S

3.200m2= 2POSILOVNY, 4SÁLY PŘEDSTAVUJEME ŽIVOTNÍ STYL, STAŇTE SE JEHO SOUČÁSTÍ! www.big1fitness.cz


LETNÍ FESTIVALY

BOSKOVICE 2011 Festival pro židovskou čtvrť

V

e čtvrtek 8. července začne v Boskovicích na jižní Moravě již 18. ročník unikátního festivalu, který nese název tohoto města a je věnovaný zdejší jedinečné urbanistické památce – židovské čtvrti. Festival proslul nejen kvalitní „nekomerční“ nabídkou hudby, výstav, divadelních představení, filmů či autorských čtení, ale především příjemnou atmosférou a dobrým zázemím, které si užívají i rodiny s malými dětmi. Ve čtvrtek 7. 7. festival zahájí slovenské uskupení Preßburger Klezmer Band a dále vystoupí hiphopoví králové české scény Prago Union s živou kapelou, izraelská, energií nabitá ska-reggae kapela Los Caparos, hravé akustickoelektrické duo DVA, hudebně-divadelní projekt Allstar Refjúdží Band, legenda undergroundu The Plastic People of

32

the Universe, průkopníci českého ska The Chancers, písničkář Nikola Brasko, stoupající hvězda indie-rockové scény Please the Trees, Garage Tonyho Ducháčka, Budoár staré dámy a mnoho dalších. Chybět nebude ani bluesová scéna Blues Alive Boskovice 2011 a česko-německá jazzová scéna v zámeckém skleníku, kde se představí např. kytarista David Dorůžka a bubeník Roman Vícha. Z divadel se můžete těšit na soubor Vosto5, Lachtaní divadlo, Karolínu Kamberskou, nebo Loutky bez hranic. Pro velký ohlas budou i letos připraveny online přenosy z jednotlivých koncertů a free wifi pokrytí všech scén. Permanentka na čtyři dny stojí v předprodeji 390 Kč, pro studenty 300 Kč. me

Festival pro židovskou čtvrť Boskovice | 7.–10. 7. www.boskovice-festival.cz


LETNÍ FESTIVALY ČERVEN BUCHLOVSKÉ HUDEBNÍ LÉTO 27. 5.–2. 9. Buchlovice | www.vichr.cz

Kryštof, Vltava, Čechomor, Tři sestry, Mig 21

RESPECT FESTIVAL 11.–12. 6.

SVOJŠICE 24. 6.

Praha | www.respectmusic.cz

Svojšice | www.svojsice.cz

Souad Massi, Wang Li, Staff Benda Bilili, L‘ Arrache-Coeur

Sebastien Leger, Technasia, CJ Bolland, Toky

SONISPHERE 11. 6.

HRÁDEK ROCK SUMMER 25. 6.

VYŠEHRANÍ 1.–24. 6.

Praha | www.sonispherefestivals.com

Hrádek nad Nisou www.hradekrocksummer.cz

Praha | www.vysehrani.cz

Iron Maiden, Korn, In Flames, Mastodon

David Koller, Wohnout, Atari Terror, UDG

Aneta Langerová, Wabi Daněk, Tomáš Klus, Vlasta Redl

BLATENSKÝ FEST 17.-18. 6.

REGGAE MARATON 25. 6.

Blatná | www.blatensky-fest.cz

Vostrov u Mnichova Hradiště | www.vostrov.cz

PORTA ÚSTÍ N. LABEM 2.-4. 6.

Visací zámek Fast Food Orchestra, Poletíme?. A bude hůř

Feher Fekete Kerek, Fast Food Orchestra, Pub Animals

Marie Rottrová a Neřež, Spirituál Kvintet, František Nedvěd

BOŽKOV FEST 17.-18. 6.

SOBOFEST 25. 6.

Kojetín | www.rkbozkovfest.wz.cz

Sobotka | www.sobofest.cz

HABROVKA 3.–4. 6.

Anna K., Škwor, Vypsaná fixa, Imodium

United Flavour, Eddie Stoilow, Olga Lounová & Band

Ústí n. Labem | www.porta-festival.cz

Praha | www.habrovka.cz

Vltava, Navigators, Ahmed má hlad, Zuzana Lapčíková

KRÁKOR 17.-18. 6. Ostopovice u Brna | www.festivalkrakor.cz

ŠUMAVA ROCKS 25. 6.

Záviš, Fousy Mojo, Skrytý půvab byrokracie, Hrozně

Sušice | www.freedom.cz/sumavarocks

Třebíč | www.zamosti.cz

MIŠMAŠ PARTY NO. 18 17.–18. 6.

Monkey Business, PSH, Midi Lidi, Sunflower Caravan

Anna K., Toxique, Richard Müller, Tata Bojs

Bojkovice | www.mismas.org

ZÁMOSTÍ 3.–4. 6.

OUT OF HOME 4. 6.

WWW, Vidiek, Longital, Vladimír Václavek

Praha | www.mimodomov.cz

VOTVÍRÁK 17.–19. 6.

4signs, Navigators

Milovice | www.votvirak.cz

OVALSKEJ BIGBÍT 4. 6.

Monkey Business, Mig 21, Rytmus, Chinaski

ZELENEJ ZÁKAL 25. 6. Kralupy n. Vltavou | www.zelenejzakal.cz

Kurtizány z 25. avenue, Znouzectnost, Gang Ala Basta ČERVENEC

Úvaly u Prahy | www.ouvalskejbigbit.cz

BOŘEŇ MYSTERIA OPEN AIR FESTIVAL 18. 6.

Levellers, Divokej Bill, Polemic, Plexis, Le Pneumatiq

Bílina | www.borenmysteria.eu

BASSINFIRE FEST 1.–3. 7.

Dog Eat Dog, Julien-K, Lord Bishop, My City Burning

Spálené Poříčí | www.basinfirefest.cz

VELKÁ VÝZVA 4. 6.

Deadlock, FireWind, Heel in the Club, Lord of the Lost

Praha | www.velkavyzva.cz

ROCKOVÝ SLUNOVRAT Č. 7 18. 6.

Květy, Please the Trees, Mako!mako, Mňága a Žďorp

Řevnice | www.rockovrat.cz

46. MFF KARLOVY VARY 1.–9. 7.

Ivan Hlas Trio, Orkus, La-Boum, Queens of Everything

Karlovy Vary | www.kviff.com

Praha | www.tanecpraha.cz

ÚTULEK FEST 18. 6.

LITOMĚŘICKÝ KOŘEN 1.–2. 7.

mezinárodní festival současného tance

Ústí n. Labem | www.utulekfest.cz

Litoměřice | www.modryznebe.cz/koren

FESTIVÁLEK U PALCE 9. 7.

Zuby Nehty, Znouzectnost, Schodiště, Neočekávaný dýchánek

Mariahilff, Dos Hermanos, Půlnoc, Dva

PRAGUE PROMS 21. 6.–23. 7.

Náměšť na Hané | www.folkcountry.cz

Praha | www.pragueproms.cz

Ennio Morricone, Terence Blanchard, Level 42

Etsu Old Time Band / USA, AG Flek, Jablkoň, Beňa & Ptaszek

Žamberk | www.jamrock.cz

PRAGUE CITY FESTIVAL 23. 6.

BRNĚNECFEST 2. 7.

Therion, Chinaski, Wohnout, Divokej Bill, David Koller

Praha | www.cityfestival.cz

Brněněc u Svitav | www.brnenecfest.cz

Thirty Seconds to Mars, The Hives, House of Pain, Gogol Bordello

E!E, N.V.Ú., Zemežluč, Kohout plaší smrt, Slobodná Európa

Hořice www.culturalreggaevibez.cz

UNITED ISLANDS OF PRAGUE 23.–25. 6.

REDFEST 2. 7.

Praha | www.unitedislands.cz

Nový Jičín | http://redfest.sweb.cz

Al Yaman, Feher Fekete Kerek, Uraggan Andrew & Reggae Orthodox

Audio Bullys, Please the Trees, Prago Union, Gipsy.cz

HC3, Greedy Invalid, Forrest Jump, Helpness

DOTKNI SE PÍSKU 10.–12. 6.

NOC PLNÁ HVĚZD 24.–25. 6.

Hradec Králové | www.rockforpeople.cz

Písek | www.dotknisepisku.cz

Třinec | www.nocplnahvezd.cz

Divokej Bill, Hudba Praha, Děda Mládek Illegal Band

Mr. Big, Gamma Ray, Pro-Pain, Wizard, Crystal Viper

Pendulum, My Chemical Romance, The Streets, Sum 41

KAMENITÉ OPEN FEST 11. 6.

OKOLO TŘEBONĚ 24.–26. 6.

Trenčín (SK) | www.pohodafestival.sk

Vyšní Lhoty | www.mar-tom.cz

Třeboň | www.okolotrebone.cz

Pulp, Moby, Portishead, Madness, M.I.A., Lamb

Arakain, Vitacit, Dymytry, Root

Sto zvířat, Tomáš Klus, Marek Ztracený, Jananas

KRAMLE 11. 6.

PECKA 2011 24.–25. 6.

Boskovice | www.unijazz.cz

Děčín | kramle.webnode.cz

hrad Pecka | www.bezdruzic.cz

tba

Jablkoň, První hoře, Ponožky pana Semtamťuka

Hands on Strings, Anne Munka Quartet, Garage, Please the Trees

STŘELICKÉ SLUNOBRANÍ 10.–11. 6.

PORTA ŘEVNICE 24.–26. 6.

OBSCENE EXTREME 7.–9. 7.

Střelice u Brna | www.strelickestrunobrani.cz

Řevnice | www.porta-festival.cz

Trutnov | www.obsceneextreme.cz

Jan Budař a Eliščin Band, Traband, Jananas

Věra Martinová, Vladimír Mišík, Roman Horký

Debustrol, Lautstürmer, Combat Noise, Zeitgeist

TANEC PRAHA 6.–29. 6.

Tišnov

Čankišou, Le Čhavendar, Pavel Fajt, Záviš, Nuck Chorris Gang JAMROCK MUSIC FESTIVAL 9.–11. 6.

CULTURAL REGGAE VIBEZ 10.–11. 6.

mezinárodní filmový festival

ZAHRADA 1.–4. 7.

ROCK FOR PEOPLE 2.–5. 7.

BAŽANT POHODA 7.–9. 7.

BOSKOVICE 7.–10. 7.

33


LETNÍ FESTIVALY ČESKÉ HRADY – ROŽMBERK N. VLTAVOU 8.–9. 7.

STUDNICE FEST 22.–23. 7.

Rožmberk n. Vltavou | www.ceskehrady.cz

Hlinsko v Čechách | www.studnicefest.cz

Tata Bojs, Kryštof, Kašpárek v rohlíku, Sunshine

Sunshine, Skyline, Toxique, Vypsaná fixa, Tleskač

FESTIVAL SLUNCE STRÁŽNICE 8.–9. 7.

BARVY LÉTA 23. 7.

Strážnice | www.festival-slunce.cz

Poděbrady | www.barvyleta.cz

Jan a František Nedvědovi, Tomáš Klus, Kamelot

Tři sestry, Vypsaná fixa, Wohnout, Zóna A, Anna K.

OPEN AIR MUSIC FEST PŘEŠTĚNICE 8.–9. 7.

FOLKOVÉ PRÁZDNINY 23.–31. 7.

Přeštěnice | www.prestenice.cz

Náměšť n. Oslavou | www.folkoveprazdniny.cz

Karamelo Santo, Vanilla Sky, Aneta Langerová

Félix Lajko Duo, Ida Kellarová & Jazz Famelija, Vetex, The Tap Tap

PACOVSKÝ POLEDNÍK 9. 7.

PRAGUE INTERNATIONAL

MUSIC FESTIVAL

23.– 25. 6. 2011

NA PRAŽSKÝCH OSTROVECH

Pacov | www.polednik.cz

IMMORTAL SHADOWS 23. 7.

Pavel Fajt, Pavel Šporcl, Tomáš Klus, Václav Koubek

Kozlovice | www.immortalshadows.orgasmatron.cz

PROTI PROUDU 9. 7.

Fleshless, Spasm, Melancholy Pessimist, Virtual Void

Moravské Budějovice | www.protiproudu.cz

Skyline, U-Prag, Vypsaná fixa, Schodiště, Discoballs SAD-SKA FEST 9. 7.

VYSMÁTÉ LÉTO 23. 7. Kadaň | www.rockfest.cz

BOHEMIA JAZZ FEST 12.–24. 7.

CREEPY TEEPEE 28.–31. 7.

McCoy Tyner, Caecilie Norby, Ondřej Štveráček

Kutná Hora | www.gaskfest.cz

COLOURS OF OSTRAVA 14.–17. 7.

Liars, Dream Boat, Foot Village, F8stercare, Xiu Xiu

Ostrava | www.colours.cz

Grinderman, Youssou N’Dour, Public Image Ltd. Yann Tiersen

BENÁTSKÁ NOC 29.–31. 7. Malá Skála | www.benatskanoc.cz

HIP HOP JAM 14.–16. 7.

Clawfinger, Dream Theater, Divokej Bill, Chinaski, Desmond

Staré Ždánice u Pardubic | www.hiphopjam. cz

ČESKÉ HRADY – KUNĚTICKÁ HORA 29.–30. 7.

Ice Cube, H16, PSH, Moja Reč, Prago Union

hrad Kunětická hora | www.ceskehrady.cz

MASTERS OF ROCK 14.–17. 7.

Jiří Schmitzer, Kryštof, Kašpárek v rohlíku, Sunshine

Vizovice | www.mastersofrock.cz

Hammerfall, Guano Apes, U.D.O., Helloween

Tata Bojs, Kryštof, Kašpárek v rohlíku, Sunshine MIGHTY SOUNDS 15.–17. 7. Tábor | www.mightysounds.cz

The Skatalites, The Toasters, Yellow Cap, The King Blues COLOUR MEETING 22.–23. 7. Polička | www.colourmeeting.cz

Biorchestr, Ty Syčáci, Al Yaman, Čokovoko ČESKÉ HRADY – ŠVIHOV 22.–23. 7 Tata Bojs, Kryštof, Kašpárek v rohlíku, Sunshine

FESTIVAL NAD ŘEKOU 29. 7.–5. 8. Písek | www.festivalnadrekou.cz

mezinárodní filmová přehlídka LEBEDA FESTIVAL 29.–30. 7. Rudimov | www.lebedafestival.cz

Vltava, tba PRÁZDNINY V TELČI 29. 7.–14. 8. Telč | www.prazdninyvtelci.cz

Hradišťan, Bratři Ebenové, Javory, Vltava, Blue Effect ŠTĚRKOVNA OPEN MUSIC 29.–30. 7. Hlučín | www.sterkovnamusic.com

Monkey Business, The Prostitutes, Skyline, Sunshine ŠTERNBERSKÝ KOPEC 30. 7.

KOŠUMBERK FEST 22.–23. 7.

Šternberk | www.sternberskykopec.com

hrad Košumberk | www.kosumberkfest.cz

Vltava, Kill the Dandies!, Zrní, Nauzea Orchestra

Sunshine, Arakain, Kamil Střihavka, Desmond, No Name

LET IT ROLL 22.–23. 7.

SRPEN

Staré Ždánice | www.letitroll.cz

Friction feat. MC A.D., Netsky feat. Stamina MC, Camo & Krooked LETNÍ FILMOVÁ ŠKOLA 22.–31. 7.

INZERCE

Kabát, Support Lesbiens, Nightwork, Tomáš Klus

různá místa | www.bohemiajazzfest.cz

hrad Švihov | www.ceskehrady.cz

GENERÁLNÍ PARTNER

Chinaski, Xindl X, Marek Ztracený, Skavare

Le Pneumatiq, Mindway, Chaotic, Švihadlo

hrad Točník | www.ceskehrady.cz

WWW.UNITEDISLANDS.CZ

Planá | www.koupak.cz

Sadská | www.sadskafest.cz

ČESKÉ HRADY – TOČNÍK 15.–16. 7.

>>> VSTUP ZDARMA! <<<

PLÁNSKÝ KOUPÁK 23. 7.

DOKOŘÁN 4.–6. 8. Karviná | www.festival.dokoran.info

UDG, Michal Hrůza, The Switch, Verra Cruz, Etna

Uherské Hradiště | www.lfs.cz

SÁZAVA FEST 4.–7. 8.

mezinárodní filmová přehlídka, Emir Kusturica, Aki Kaurismäki

Benešov | www.sazavafest.cz

Hurts, Kosheen, Alphaville, The Subways


LETNÍ FESTIVALY BESEDA U BIGBÍTU 5.–6. 8.

VALAŠSKÉ FOLKROCKOVÁNÍ 12. 8.

TRNKOBRANÍ 19.–21. 8.

Tasov | www.besedaubigbitu.cz

Rožnov p. Radhoštěm | www.tka.cz

Vizovice | www.trnkobrani.cz

Paul Lamb & The King Snakes, Jazzsteppa, Neruda

Vlasta Redl, Aneta Langerová, Vltava, Dub.o.net

Čechomor, Nightwork, Anna K., No Name, Divokej Bill

CZECH ROCK BLOCK 5.–6. 8.

FRYYFEST 13. 8.

FESTIVAL OKOŘ 20. 8.

Plasy | www.czechrockblock.com

Nové Město pod Smrkem | www.fryyfest.cz

hrad Okoř | www.festivalokor.cz

Harlej, Alkehol, Arakain, Debustrol, Mandrage

HB, Vitacit, Kurtizány z 25. avenue, Lokomotiva Planet

Čechomor, Nightwork, Tomáš Klus, Chinaski, Gipsy.cz

ČESKÉ HRADY – BEZDĚZ 5.–6. 8.

LETNÍ LETNÁ 21. 8.–4. 9.

hrad Bezděz | www.ceskehrady.cz

LETNICE 2011 13. 8.

Praha | www.letniletna.cz

Tata Bojs, Kryštof, Kašpárek v rohlíku, Sunshine

Bruntál | www.letnice.wz.cz

festival divadla a nového cirkusu

Arakain, The Paint, Gate Crasher, Power 5

POVALEČ 5.–7. 8.

ROCK NA VALNÍKU 25.–27. 8.

Valeč | www.povalec.cz

HIP HOP KEMP 18.–20. 8.

WWW, The Navigators, Václav Koubek, Le Pneumatiq, Záviš

Slaný | www.valnik.cz

Hradec Králové | www.hiphopkemp.cz

Tři sestry, Sto zvířat, Vypsaná fixa, Doga, Záviš

Method Man & Redman, M.O.P., Pharoahe Monch ČESKÉ HRADY – VALTICE 26.–27. 8.

LIPNO FEST 6. 8. Černá v Pošumaví | www.lipnofest.com

tba

TRUTNOV OPEN AIR FESTIVAL 18.–21. 8.

Valtice | www.ceskehrady.cz

Trutnov | www.festivaltrutnov.cz

Tata Bojs, Kryštof, Kašpárek v rohlíku, Sunshine

Iggy Pop & The Stooges OTEVŘENO JIMRAMOV 26.–28. 8.

BRUTAL ASSAULT 11.–13. 8.

ČESKÉ HRADY – BOUZOV 19.–20. 8.

Jimramov | jimramov.klubslunicko.cz

hrad Bouzov | www.ceskehrady.cz

Nightwork, Kryštof, Kašpárek v rohlíku, Sunshine

Traband, Basta Fidel, Photolab, Pepa Lábus, David Evans

EURION 19. 8.

ROCK FOR CHURCH(ILL) 26.–27. 8.

Smržovka | http://eurion.freemusic.cz

Vroutek | www.rfch.cz

tba

Parov Stelar, Zion Train, Elvis Jackson, N.O.H.A.

EUROTRIALOG 19.–20. 8.

NATRUC 27. 8.

Mikulov | www.eurotrialog.cz

Kolín | http://natruc.barry.cz

Visací zámek, Vltava, Dybbuk, Půlnoc, Čokovoko

Richard Müller, Anna K., Sto zvířat, UDG, Xindl X

Lovosice | www.bekadilkos.org

MÁCHÁČ 19.–20. 8.

ROCK TREY FEST 27. 8.

Polemic, Mako!mako, Priessnitz, Uraggan Andrew & Reggae Orthodox

Máchovo jezero | www.partyinfo.cz

Hranice na Moravě | www.rocktreyfest.wz.cz

Sebastian Ingrosso, Dirty South, Richard Durand

tba

pevnost Josefov | www.brutalassault.cz

Motörhead, Suicidal Tendencies, The Exploited ČESKÉ HRADY – HRADEC N. MORAVICÍ 12.–13. 8. Hradec n. Moravicí | www.ceskehrady.cz

Nightwork, Kryštof, Kašpárek v rohlíku, Sunshine KELTSKÁ NOC 12.–13. 8. Harrachov | www.keltskanoc.cz

Farben Lehre, Wohnout, Tři sestry, Mňága a Žďorp LOVOSICKÝ ŽAFEST 12.–13. 8.

www.rachot.cz

Hudba dělá člověka! 11. a 12. 6. Praha Štvanice

festival

Staff Benda Bilili Kongo Souad Massi Alžírsko/Francie e EX & Getatchew Mekuria Nizozemí/Etiopie Louis Srbsko Wang Li Francie/Čína Sahra Halgan Somaliland/Francie Oudaden Maroko Temporal Loop, Jagalmay, L'Arrache-Coeur Bohatý dětský program, občerstvení ze všech koutů světa, infostánky, prodej knih a hudebních nosičů a další.

INZERCE

35


LETNÍ FESTIVALY

Respect festival 2011 Hudba dělá člověka!

J

iž čtrnáctý ročník pražského festivalu Respect, exkluzivní a průkopnické přehlídky world music, který proběhne 11. a 12. června na pražské Štvanici, přináší i letos jak legendy žánru, tak hudbu z dosud nezmapovaných oblastí. „Všech deset skupin, které na festivalu vystoupí, splňuje ta nejvyšší kritéria a já věřím, že jejich vystoupení přinese návštěvníkům silný a obohacující zážitek, ať už půjde o etiopsko-holandské The Ex s Getatchewem Mekuriou, alžírskou písničkářku Souad Massi i jednu z nejlepších kapel současnosti Staff Benda Bilili z Konga,“ říká zakladatel a ředitel Respect festivalu Borek Holeček. Samotný festivalový víkend nabízí celkem deset jmen, mezi nimiž nechybí ani pozoruhodné objevy domácí scény.

Hlavní důraz je však již tradičně kladen na prověřené kvality globální scény, jako je např. marocká skupina Oudaden, čínský virtuos ve hře na šamanskou brumli Wang Li či srbský pianista a zpěvák Louis, jehož hlas spojuje typicky balkánské melodie se soulovým feelingem Jamese Browna. Letos bude festival rozšířen o speciální program pro nejmenší, který formou rozličných pořadů, aktivit a her srozumitelně představí africkou kulturu a zvyky. Vystoupí také známý mim a bublinář Václav Strasser či profesionální žongléři. me

Respect festival Štvanice | Praha | 11.–12. 6. www.rachot.cz

LIVE

36


MUSIC BRNO / ADRESÁŘ BRNO

ojedinělý

zázračný

taneční

EXPERIMENT V MÍSTOGALERII

DOBRÝ DEN, KOCIÁNKO

TIESTO V BRNĚ

Netradiční hudební setkání na Skleněné louce: Bourání hranic možností lidského hlasu v brilantním provedení belgického zpěváka Jean-Michela VanSchouwburga a ostravského performera Marka Pražáka (29.5.). Okkyung Lee. Sólové vystoupení korejské cellistky žijící v New Yorku. (18.6.)

Zveme vás na festival plný obrazů, hudby a divadla. Do zahrady, kde se obyčejné věci mění v zázraky. Můžete si hrát, soutěžit a experimentovat. Vystoupí poetické tvůrčí skupiny z Kociánky. Zahrada rozkvete výtvarnými díly, do kterých můžete strčit ruku i vy.

Hvězdný holandský DJ a producent Tiësto se vrátí 17. června do ČR. Jeden z nejžádanějších DJů planety ovládne se svojí show CLUB LIFE pavilon P na brněnském výstavišti. Halovou akci (20:00 – 06:00) doplní DJs: Sterbinszky (HU), Barnes & Heatcliff (AT), LayDee Jane, Michal Poliak a John Culter.

KINA BRNO Místogalerie | Skleněná louka 29. 5. a 18.6. 20.00 www.sklenenalouka.cz

ČTVRTEK 26. KVĚTNA LIVE MUSIC UŠI A VÍTR Ivosh Krejzek, Jiříkovo vidění, Chiki Liki Tu-a | Boro 19:45 ZRNÍ alternativa | Kavárna Trojka 20:00 OZVĚNA + HOSTÉ folk | Klub Leitnerova 19:30 COLLECTIVE COLLAPSE FEST VOL. 2 Amia Venera Landscape / ITA, Momma Knows Best, Madcult / SK | Melodka 19:00 TRABAND křest CD | Metro music bar 20:30 THE BURNING HELL / CAN + CHRIS BARICKMAN / USA + PHOEBE KREUTZ / USA + URBAND výjimečná koncertní událost! | [mju:z] 20:00 FESTIVAL JARO NA NÁDVOŘÍ Tubabu + fireshow | Podobrazy 20:00 REWOLFINGER / AUT alternative/country | Stará Pekárna 20:00 CLUBBING DANCE HISTORY NIGHT – BEST OF Silent | Bastila 20:00 ZUMBA & LATINO PARTY výuka zumba, salsa, merengue, bachata zdarma | El Sombrero 20:30 OLDIES PARTY DJ Tim | Mersey 20:00 MAXIMAL czScream, Krttek, Upgrade | Perpetuum music club 21:00 PARTY!!! Jakub Mishek | 7. nebe 21:00 DISCOMUSIC šipky a fotbálek zdarma | Slovan club 20:00

KINA BRNO

Pavilon P | Výstaviště | Brno | 17. 6. www.tiesto.cz

POCO happy’n’latino house | Vyhlídka Café 20:00

SHUK’N’DENC Nintendoors live, Bad Mojo / SK, Electronic Bitches | Perpetuum music club 21:00 VIBRATIONS – BIRTHDAY EDITION Carl Reins, Quiks, Re-minder, Deepress, Leonov Bronski, J4Y-D, Erixo, Dark | 7. nebe 21:00 DISCO FRESH & OLDIES DJ Fany – moderátor brněnských rádií | Slovan club 20:00 STAROBRNO OLDIES PARTY DVD projekce | Šelepova no. 1 20:00 SLIBNÉ VYHLÍDKY… Murphy + guest | groovy’n’house classic | Vyhlídka Café 20:00

PÁTEK 27. KVĚTNA LIVE MUSIC FLORIÁN TILZER / AUT + RADIM HANOUSEK + MARTIN KLEIBL tanec-voda-jazz | Falk 20:00 FESTIVAL JARO NA NÁDVOŘÍ Trio de Janeiro | Podobrazy 20:00 CLUBBING DEEP LOUNGE Click Joe | Anděl café & bar 20:00 MAFIA GAME PARTY Krypta | Bastila 20:00 DOWNTEMPO NU JAZZ Jerome Austin | Café Sklenick 20:00 PARTY Ramzzy | Caribic music club 21:00 DRUM AND BASS BREAK TRIP NO. 13 Pprskh, Sulthan | Club Escape Kuřim 21:00 FRIDAY DISCO FEVER vstup do 22:00 zdarma | El Sombrero 21:00 ELEKTROLYZA ON THE BIT;) Pohon crew, Kiki Pantagira, Mint | Favál 20:30 ELEKTROJKA DJ’s večírek | Kavárna Trojka 20:00 ROCK NIGHT DJ Mehdi | Lamí bar 20:00 KILL THE SILENCE! rockotéka | Melodka 19:00 GROOVIN! I LOVE DISCO Louis, & Guga | Mersey 20:00 METRO POP ROCK FUNK MIX Schafff | Metro music bar 20:30 FUNKY NIGHT Aroma Sound & Erika Fečoví, Dan Keschen | [mju:z] 21:00

ABAJO CULTURE CLUB nám. Svobody 17 – suterén Domu pánů z Lipé | abajo@emailcz ALTERNA Kounicova 48 | 541 212 091 | www.alterna.cz ANDĚL CAFÉ & BAR Peroutková 5 | 773 830 714 | www.andelcafe.cz BASTILA Dominikánská 15 | 542 211 492 | www.bastila.cz BORO Křenová 75 | 776 899 006 | www.boro-klub.cz CAFÉ SKLENICK Kounicova 23 | www.sklenick.cz CARIBIC MUSIC CLUB Běhounská 22/24 | www.caribic.cz EL SOMBRERO COCTAIL&MUSIC BAR Zelný trh 20 | www.elsombrero.cz

FALK FAVÁL MUSIC CIRCUS FLÉDA LAMÍ BAR LEITNEROVA

38

KINA BRNO

Areál ústavu Kociánka | 2. 6. www.dobrydenkocianko.cz

Gorkého 12 | www.falkcafe.cz Křížkovského 22 | 775 222 505 | www.faval.cz Štefánikova 24 | 775 376 004 | www.fleda.cz

Dominikánská 11 | www.udvoulam.cz Leitnerova 2 | 543 213 693 | www.leitnerka.cz

SOBOTA 28. KVĚTNA LIVE MUSIC ORFELL + HEFAISTOVA LYRA + ABSINTH BAND 10 let kapely Orfell | Favál 20:00 COLLECTIVE COLLAPSE FEST VOL. 3 Jennifever / SWE, Esazlesa, Goro, Professor Leopard Melodka 19:00 THE NEWMOUR EXPERIENCE rock | Stará Pekárna 19:00 CLUBBING JÄGERMEISTER MEJDAMN Folteen | Bastila SLO-MO-HOUSE Toomuch | Café Sklenick PARTY Satosi | Caribic music club DISCO OLDIES PARTY George | Club Escape Kuřim OLDIES FLASHBACK FEVER vstup do 22:00 zdarma | El Sombrero

20:00 20:00 21:00 21:00 21:00

MELODKA Kounicova 20/22 | 733 669 731 | www.melodka.cz MERSEY Minská 15 | 777 147 566 | www.mersey.cz METRO MUSIC BAR Poštovská 6 – Alfa pasáž | 515 533 452 | www.metromusic.cz [MJU:Z] – MUZEJKA Moravské nám. 15 | 723 354 444 | www.mjuz.cz PERPETUUM MUSIC CLUB Rooseveltova 9 | www.perpetuum.cz PODOBRAZY Moravské nám. 1a – Místodržitelský palác | 732 582 183 | www.podobrazy.cz KD RUBÍN Makovského nám. 3 | 541 213 704 | www.kdrubin.cz 7. NEBE Jánská 9 | 777 994 494 | www.7nebe.cz SEMILASSO Palackého tř. 126 | 541 247 010 | www.semilasso.cz SLOVAN CLUB Lidická 23 – pasáž hotelu Slovan | 603 384 767 | 541 321 207 | www.slovanclub.cz STARÁ PEKÁRNA Štefánikova 8 | 541 210 040 | www.starapekarna.cz ŠELEPOVA NO. 1 Šelepova 1 | 541 213 342 | www.selepova.cz VYHLÍDKA SOUND CAFÉ & BAR nám. Svobody 17 – Dům pánů z Lipé| www.vyhlidka-café.cz


MUSIC BRNO

NEDĚLE 29. KVĚTNA LIVE MUSIC MORAVANKA 70. narozeniny Jana Slabáka | Semilasso

16:00

CLUBBING SVÁTEČNÍ PARTY Yarrin | Bastila 20:00 AMBIENT Holobyt DJs | Café Sklenick 20:00 KONEC NEDĚLNÍ NUDY V BRNĚ Leo Lycra | electro, progressive | Vyhlídka Café 20:00 PONDĚLÍ 30. KVĚTNA LIVE MUSIC SHOWSTATION funky + laser show | Metro music bar MEDULLA + BLACK UNICORN electro/rock | Stará Pekárna KYTARA 11 – BEN SALFIELD / GBR loutnista | Stará radnice (Freskový sál)

20:30 20:00 19:30

CLUBBING DANCE MIX PARTY Krypta | Bastila 20:00 FREE DNB MONDAY Golly, Spool, Panzer, Kotlyk, Dreadnot, Musicant, Yak | Fléda 20:00 NOCHE LATINA Willi, Martin, výuka latinskoamerických tanců | Mersey 20:00 LEGENDARY DNB MONDAYS resident DJs | Perpetuum music club 21:00

HEAVEN PUB resident DJs | 7. nebe ARCO funky’n’jackin house | Vyhlídka Café ÚTERÝ 31. KVĚTNA LIVE MUSIC THE CLAWED FOREHEAD voiloncella, kontrabas a bicí | Falk HOOCHIE COOCHIE BAND blues | Klub Leitnerova KARIKATURA / USA gipsy/latin/reggae | Stará Pekárna

21:00 20:00

20:00 19:30 20:00

CLUBBING I LOVE MUSIC Yarrin | Bastila 20:00 ZUMBA & LATINO PARTY výuka zumba, salsa, merengue, bachata zdarma | El Sombrero 20:30 FLIRT PARTY CENTRA TANCE Cliché | Metro music bar 23:00 BADASS Funk Halen, Dscdrmr | Perpetuum music club 21:00 PARTY www.7nebe.cz | 7. nebe 21:00 DISCOMUSIC šipky a fotbálek zdarma | Slovan club 20:00 JOHANNES groovy’n’club music | Vyhlídka Café 20:00 STŘEDA 1. ČERVNA LIVE MUSIC TOXIQUE + afterparty s DJs z kapely | Metro music bar 20:30 FESTIVAL JARO NA NÁDVOŘÍ Malé divadlo kjógenu | Podobrazy 20:00 KRÁSNÉ NOVÉ STROJE alternativa | Stará Pekárna 20:00 J. EOIN A ČLENOVÉ BRANU keltská hudba | Stará radnice (nádvoří) 19:30 CLUBBING PARTY www.bastila.cz | Bastila 20:00 STUDENT PARTY V CARIBICU studentské ceny | Caribic music club 21:00 ZUMBA & LATINO PARTY výuka zumba, salsa, merengue, bachata zdarma | El Sombrero 20:30

PARTY www.perpetuum.cz | Perpetuum music club PARTY www.7nebe.cz | 7. nebe DISCOMUSIC šipky a fotbálek zdarma | Slovan club JEROME AUSTIN nu jazz exclusive | Vyhlídka Café

21:00 21:00 20:00 20:00

ČTVRTEK 2. ČERVNA LIVE MUSIC UŠI A VÍTR Bazar Jam Band, Stoker One Man Band, ZVA 12-28 | Boro 19:30 EVILASMODEL + HOSTÉ rock | Melodka 19:00 FESTIVAL JARO NA NÁDVOŘÍ Eggnoise | Podobrazy 20:00 PONTE PARDO / SK flamenco | Stará Pekárna 20:00 DOBRÝ DEN KOCIÁNKO Květy, Ty Syčáci, divadla Ústav Kociánka 09:00-22:00 CLUBBING PARTY www.bastila.cz | Bastila 20:00 ZUMBA & LATINO PARTY výuka zumba, salsa, merengue, bachata zdarma | El Sombrero 20:30 OLDIES PARTY DJ Tim | Mersey 20:00 METRO POP ROCK FUNK MIX Olaf | Metro music bar 20:30 PARTY www.perpetuum.cz | Perpetuum music club 21:00 PARTY www.7nebe.cz | 7. nebe 21:00 DISCOMUSIC šipky a fotbálek zdarma | Slovan club 20:00 POCO happy’n’latino house | Vyhlídka Café 20:00 PÁTEK 3. ČERVNA LIVE MUSIC BIG BAND‘S NIGHT Junior Big Band, ML Big Band | Bakala NEW BEAT ORDER noise | Club Escape Kuřim THE HOLLOW MEN / GER indie | Stará Pekárna

18:00 21:00 20:00

INZERCE

39

ME EVENTS

ŽABOVAČKA ANEB SAMÝ HITY, ŽÁDNÁ RVAČKA Danns, Tim | Mersey 20:00 RETRO METRO ALIAS FIREWORK AFTERPARTY Harosh | Metro music bar 20:30 AVANTGARDE BEAT UP CREW DJs & DANCERS nekuřácká akce | [mju:z] 21:00 SONENGER resident DJs | Perpetuum music club 21:00 OLDIES NIGHT Jedia | 7. nebe 21:00 SATURDAY NIGHT DISCO DJ Fany – moderátor brněnských rádií | Slovan club 20:00 STAROBRNO OLDIES PARTY DVD projekce | Šelepova no. 1 20:00 SOUND CAFÉ Poco + guest | happy’n’latino house Vyhlídka Café 20:00


MUSIC BRNO CLUBBING PARTY www.bastila.cz | Bastila 20:00 PARTY www.caribic.cz | Caribic music club 21:00 FRIDAY DISCO FEVER vstup do 22:00 zdarma | El Sombrero 21:00 PO SVÝM – HIP HOP SHOW H16, Peca + DJ Detroit, Malýman | Favál 20:00 DEPECHE MODE PARTY Choruno | Mersey 20:00 METRO POP ROCK FUNK MIX Schafff | Metro music bar 20:30 PARTY www.perpetuum.cz | Perpetuum music club 21:00 PARTY www.7nebe.cz | 7. nebe 21:00 DISCO FRESH & OLDIES disco | Slovan club 20:00 STAROBRNO OLDIES PARTY DVD projekce | Šelepova no. 1 20:00 SLIBNÉ VYHLÍDKY… Murphy + guest groovy’n’house classic | Vyhlídka Café 20:00 SOBOTA 4. ČERVNA LIVE MUSIC LONGITAL / SK + DVA alternativa | Club Escape Kuřim 20:00 OPEN YOUR EARS Synaesthetics, Clawed Forehead, Praetorian, Split Bearing, Avarion | Favál 18:00 D BLUES BAND / SK blues/rock | Stará Pekárna 20:00 CLUBBING PARTY www.bastila.cz | Bastila 20:00 PARTY www.caribic.cz | Caribic music club 21:00 OLDIES PARTY Flash | Club Escape Kuřim 21:00 OLDIES FLASHBACK FEVER vstup do 22:00 zdarma | El Sombrero 21:00 ŽABOVAČKA ANEB SAMÝ HITY, ŽÁDNÁ RVAČKA Danns, Tim | Mersey 20:00

CITADELA MEFISTO POLE DANCE SHOW Harosh | Metro music bar 20:30 PARTY www.perpetuum.cz | Perpetuum music club 21:00 PARTY www.7nebe.cz | 7. nebe 21:00 SATURDAY NIGHT DISCO disco | Slovan club 20:00 STAROBRNO OLDIES PARTY DVD projekce | Šelepova no. 1 20:00 SOUND CAFÉ Poco + guest | happy’n’latino house Vyhlídka Café 20:00 NEDĚLE 5. ČERVNA CLUBBING PARTY www.bastila.cz | Bastila 20:00 KONEC NEDĚLNÍ NUDY V BRNĚ Leo Lycra | electro, progressive | Vyhlídka Café 20:00 PONDĚLÍ 6. ČERVNA LIVE MUSIC HUDEBNÍ LAHŮDKY – J. S. BACH: PRELUDIA A FUGY vážná hudba | Kapitulní síň Minoritského kláštera 19:30 BB BAND jazz big band | Metro music bar 20:30 CLUBBING PARTY www.bastila.cz | Bastila 20:00 NOCHE LATINA Willi, Martin, výuka latinskoamerických tanců | Mersey 20:00 PARTY www.perpetuum.cz | Perpetuum music club 21:00 PARTY www.7nebe.cz | 7. nebe 21:00 ARCO funky’n’jackin house | Vyhlídka Café 20:00 ÚTERÝ 7. ČERVNA LIVE MUSIC PÍŠETE DO ŠUPLÍKU? setkání literátů | Klub Leitnerova 19:30 WYOMING SEMINARY JAZZ ENSAMBLE / USA jazz | Stará Pekárna 20:00

CLUBBING PARTY www.bastila.cz | Bastila 20:00 ZUMBA & LATINO PARTY výuka zumba, salsa, merengue, bachata zdarma | El Sombrero 20:30 ROCK THERAPY Cliché | Metro music bar 20:30 PARTY www.perpetuum.cz | Perpetuum music club 21:00 PARTY www.7nebe.cz | 7. nebe 21:00 DISCOMUSIC šipky a fotbálek zdarma | Slovan club 20:00 JOHANNES groovy’n’club music | Vyhlídka Café 20:00 STŘEDA 8. ČERVNA LIVE MUSIC EDDIE & HOT RODS / USA + STARÉ PUŠKY rock | Melodka 19:00 FESTIVAL JARO NA NÁDVOŘÍ Mako!Mako | Podobrazy 20:00 THE FIREBALLS rock’n’roll, křest CD | KD Rubín 19:30 NA PODPORU ŽENSKOSTI M. Vojtko, V. Dyk, V. Horváth, B. Matuš, M. Pošta, L. Písařík, M. Skořepa, M. Hejč | Semilasso 19:00 SILESIAH ALL STARS reggae/dancehall/hip hop | Stará Pekárna 20:00 DRUM TREK – PAVEL FAJT bubenická show | Stará radnice (nádvoří) 19:30 CLUBBING PARTY www.bastila.cz | Bastila 20:00 STUDENT PARTY V CARIBICU studentské ceny | Caribic music club 21:00 ZUMBA & LATINO PARTY výuka zumba, salsa, merengue, bachata zdarma | El Sombrero 20:30 PARTY www.perpetuum.cz | Perpetuum music club 21:00 PARTY www.7nebe.cz | 7. nebe 21:00 DISCOMUSIC šipky a fotbálek zdarma | Slovan club 20:00 JEROME AUSTIN nu jazz exclusive | Vyhlídka Café 20:00

OPEN AIR FESTIVAL

26.5.–29.6. 6.

Nádvoőí Moravské vvsssk ské ké galerie, ga ga alerie, lerie, eri rie Moravské Mor M ora or ravs avvsské ské sk ké nám. ná nám. ám 1a, 1a 1a, a Brno B Brrno rrn no n o

1100/150 00/150 0 CZK CZK ZK

+

INZERCE

40

p After

KONCERTY SE KONAJÍ ZA KAŽDÉHO POÿASÍ, ZAÿÁTKY KONCERTŢ VŽDY VE 20.00 HOD. Pőedprodej festivalových permanentek za 600 a 800 CZK. After party ve Veselé vaĀici (Běhounská 22) + bonus ke každé vstupence. WWW.PODOBRAZY.CZ

Podobrazy

VaĀice

O METaR ly! e 1 p 1 k 2.6.20arty s DJs z


KINA BRNO SOUMRAK BOHŮ ITA | 1969 | drama 31. 5. 19:30 FALK Gorkého 12 | www.falkcafe.cz

KINOKAVÁRNA nám. SNP 33 | 777 758 216 www.kinokavarna.cz

TRAINSPOTTING GBR | 1996 | drama 8. 6. 20:00 mystifikace

historický

LUCERNA

BANKSY: Exit Through the Gift Shop

LIDICE

Legendární streetartista a graffiti writer Banksy, který ani přes nominaci na Oscara neodhalil svoji identitu, vstupuje do českých kin se svým provokativním mystifikačním dokumentem o streetartové scéně. Stejně jako ve svém umění, i ve filmu Banksy zpochybňuje současnou pouliční výtvarnou scénu, která se stala snobským pozlátkem.

Příběh Lidic je příběhem obyčejných lidí, kteří se absurdní shodou náhod připletli do cesty dějinám. Natočený podle scénáře Zdeňka Mahlera nabízí pohled na tragický osud Lidic za 2. světové války z neobvyklé perspektivy. Jde o velkofilm plný emocí, který poukazuje na to, jak zdánlivé maličkosti mohou změnit chod dějin a způsobit tragédii.

Minská 19 | 549 247 070 www.kinolucerna.info

v kinech od 10. 5. www.acfk.cz

v kinech od 2. 6. www.bioscop.cz

ART

TRIER: MANDERLAY DEN/SWE | 2005 | drama 1. 6. 20:30 TRIER: KDO JE TADY ŘEDITEL? DEN/SWE/ICE/ITA | 2006 | komedie 2. 6. 18:15 TRIER: ANTIKRIST DEN/GER/FRA/SWE | 2009 | drama 2. 6. 20:30 DIVADELNÍ SVĚT BRNO: KING LEAR GBR/DEN | 1971 | drama | Malý sál 2. 6. 14:00 TRIER: MELANCHOLIA DEN/SWE | 2011 | drama 3.-5. 6. 18:15, 20:45 DIVADELNÍ SVĚT BRNO: THE TRAGEDY OF HAMLET FRA | 2002 | drama | Malý sál 3. 6. 14:00 PROROK FRA/ITA | 2009 | krimi 6.-7. 6. 18:00 PŮLNOČNÍ POLIBEK USA | 2007 | komedie 6.-7. 6. 20:45 OPRAVDOVÁ KURÁŽ USA | 2010 | western 8. 6. 18:15, 20:30

Cihlářská 19 | 541 213 542 www.kinoartbrno.cz

BANKSY: EXIT THROUGH A GIFTSHOP USA/GBR 2010 | dokumentární 26.-27. 5. 18:15, 20:30 FILM EUROPE: SNADNÝ PRACHY SWE | 2010 akční | Malý sál 26. 5. 18:00, 20:15 OBČANSKÝ PRŮKAZ CZE | 2010 | komedie 28.-29. 5. 18:00, 20:30 DIVADELNÍ SVĚT BRNO: MARAT-SADE GBR | 1967 | drama | Malý sál 29. 5. 14:00 DIVADELNÍ SVĚT BRNO: TEL ME LIES GBR/USA | 1968 | drama | Malý sál 30. 5. 14:00 BUNNY A BÝK GBR | 2009 | komedie 30.-31. 5. 18:15 BIBLIOTHEQUE PASCAL GER/HUN | 2010 | drama 30.-31. 5. 20:30 DIVADELNÍ SVĚT BRNO: PÁN MUCH GBR | 1963 | drama | Malý sál 31. 5. 14:00 TRIER: PĚT PŘEKÁŽEK DEN/SUI/BEL/FRA | 2003 dokumentární 1. 6. 18:15

BAKALA Žerotínovo nám. 6 | 542 212 405 | fkbrno.cz

ČERTOVA NEVĚSTA CZE | 2011 | rodinný 26.-29. 5. 15:45, 30. 5.-1. 6. 18:30 PIRÁTI Z KARIBIKU: NA VLNÁCH PODIVNA 3D USA | 2011 | dobrodružný 26.-29. 5. 17:45 ČERNÁ LABUŤ USA | 2011 | drama 26.-29. 5. 20:30 KRÁLOVA ŘEČ GBR/AUS | 2010 | drama 30. 5. 16:00, 20:30, 31. 5.-1. 6. 20:30, 2.-8. 6. 18:00 ÚTĚK ZE SIBIŘE USA | 2010 | drama 2.-8. 6. 20:30 NA VLÁSKU USA | 2011 | animovaný 4.-5. 6. 16:00 CZECH MADE MAN CZE | 2011 | komedie 6. 6. 16:00 SCALA Moravské nám. 3 | 542 211 659 | www.bkc.cz

LÁSKA A JINÉ ZÁVISLOSTI USA | 2011 | romantický 26.-29. 5. 17:30 JACK SE CHYSTÁ VYPLOUT USA | 2010 | komedie 26.-29. 5. 20:00 VICKY CRISTINA BARCELONA USA/ESP | 2008 | drama 30. 5.-1. 6. 17:30 BIUTIFUL ESP/MEX | 2010 | drama 30. 5.-1. 6. 20:00 MEDVÍDEK PÚ USA | 2011 | animovaný 2.-5. 6. 17:30 NEZNÁMÝ USA/GBR | 2011 | thriller 2.-5. 6. 20:00 MELANCHOLIA DEN/SWE | 2011 | drama 6.-8. 6. 17:30, 20:00

+420 739 201 309 INZERCE

41

ME EVENTS

KONFUCIUS CHN | 2010 | drama 26. 5. 19:00


DIVADLA BRNO

římský

mozartovský

SPARTAKUS

MAGICKÁ FLÉTNA V BRNĚ

Slavný revoluční příběh římského gladiátora opět ožívá v aréně divadla La Licorne. Ani tentokrát nebude Řím milosrdný k vzpouře, která znamenala sociální revoluci. Grandiózní, krutá, utopická, majestátní, krvavá a vášnivá sága. Příběh sociální revoluce, která se odehrála v roce 73 př. n. l.

V rámci mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno proběhne divadelní událost roku. Na scéně Městského divadla Brno se 2. a 3. června dočká dvou repríz inscenace Magická flétna v režii nejvýznamnějšího žijícího světového režiséra Petera Brooka.

Denisovy sady | 30. a 31.5. | 21.30 www.divadelnisvet.cz

Městské divadlo Brno | 2. a 3. 6. | 20.30 www.divadelnisvet.cz

BEZBARIÉROVÉ DIVADLO BARKA

BÍLÉ DIVADLO: OBČERSTVENÍ nám. Svobody 28. 5. 18:00 BRNĚNSKÁ DIVADLA: SEN NOCI SVATOJÁNSKÉ hrad Špilberk 28. 5. 19:00 FARMA V JESKYNI: DIVADLO klub Fléda 28. 5. 21:00 GEISSLERS COMPANY: FITZLI PUTZLI nám. Svobody 28. 5. 21:00 PROJEKCE: BROOK BY BROOK (2002) hrad Špilberk 28. 5. 21:30 A STUDIO RUBÍN: KABARET HAŠEK Biskupský dvůr 28. 5. 22:00 DIVADLO RADOST: PEPEK NÁMOŘNÍK Divadlo Radost 29. 5. 10:00 HUSA NA PROVÁZKU: KDE SHAKESPEARE MŮJ? Divadlo Husa na provázku 29. 5. 11:00 PROJEKCE: MARAT-SADE (1967) kino Art 29. 5. 14:00 STUDIO ALDENTE: ADAM A EVY nám. Svobody 29. 5. 16:00

Sv. Čecha 35a | 541 213 206 www.barka.unas.cz

RODNÝ RANČ komedie | DS Nahraní při Gymnáziu Elgartova 26. 5. 19:00 SETKÁNÍ MEZI MĚSTY večer soudobého tance – Malé taneční seskupení, FIMaFÁRUM 28. 5. 19:00 THE ALIENS RETURN komedie v AJ | The Bear Education Theatre 30. 5. 08:30, 10:30 THE HISTORY OF ENGLAND PART 1 komedie v AJ The Bear Education Theatre 31. 5. 08:30, 10:30 LITERÁRNĚ DRAMATICKÝ A TANEČNÍ OBOR ZUŠ JAROSLAVA KVAPILA vystoupení žáků 2. 6. 18:00 PAVLAČ PANÍ SOUSEDKY komedie 3. 6. 19:00 Divadlo na pavlači | premiéra TANEC PRAHA 2011: SACREBLEU + TAO TE N. Novotná, NANOHACH, F. Fehér | taneční 6. 6. 20:00 DIVADELNÍ SVĚT BRNO 2011 www.divadelnisvet.cz

NOC KEJKLÍŘŮ Zelný trh

27. 5. 17:00

DIVADLO KAŠPAR: ROSENCRANTZ A GUILDERSTERN JSOU MRTVI Divadlo Radost 29. 5. 16:00 KLICPEROVO DIVADLO HR. KRÁLOVÉ: MARNÁ LÁSKY SNAHA HaDivadlo 29. 5. 16:00 DIVADLO D’EPOG: DI SEIN Továrna Vlněna 29. 5. 18:00 TEATR POLSKI WROCLAW: SEN NOCI SVATOJÁNSKÉ Městské divadlo Brno 29. 5. 18:00 SCHAUSPIESHAUS: WARUM WARUM Městské divadlo Brno 29. 5. 20:30 FASHION THEATRE: DUST CAPSULE nám. Svobody 29. 5. 21:00 VOJTA ŠVEJDA: ALBERT SE BOJÍ Biskupský dvůr 29. 5. 22:00 PROJEKCE: TELL ME LIES (1968) kino Art 30. 5. 14:00 PROJEKCE: RICHARD III. Divadlo Husa na provázku 30. 5. 14:00 DIVADLO DNO: DIVADELNÍ SVĚT PODLE FAGI nám. Svobody 30. 5., 2. 6. 16:00 MĚSTSKÉ DIVADLO BRNO: SNY NOCÍ SVATOJÁNSKÝCH Městské divadlo Brno 30. 5. 16:00 BÁBKOVÉ DIVADLO ŽILINA: OTHELLO, ANEB ŠKRTIČ BENÁTSKÝ Divadlo Radost 30. 5. 16:00 DIVADLO U STOLU: NĚŽNÁ Sklepní scéna CED 30. 5. 16:00 DIFA JAMU: JUDHIŠTHIRA JAMU 30. 5. 18:00 DIFA JAMU: STRANGER’S DIARY JAMU 30. 5. 18:00 M. SCHUMACHER: QUEEN LEAR HaDivadlo 30. 5. 18:00 MĚSTSKÉ DIVADLO BRNO: JMÉNO RŮŽE Městské divadlo Brno 30. 5. 18:00 NÁRODNÍ DIVADLO BRNO: KORESPONDENCE V+W Divadlo Reduta 30. 5. 20:30 CSIKY GERGELY: JAK SE VÁM LÍBÍ? Mahenovo divadlo 30. 5. 20:30 TÚLAVÉ DIVADLO: ROMEO, JULIA A VIRUS nám. Svobody 30. 5. 21:00 THEATRE LA LICORNE: SPARTACUS Denisovy sady 30.-31. 5. 21:30 DIVADLO VOSTO5: STAND’ARTNÍ KABARET Biskupský dvůr 30. 5. 22:00 DIVADLO RADOST: JAK MORČATA PEKLA BÁBOVKU Divadlo Radost 31. 5. 10:00

NÁVŠTĚVY U PANA GREENA

7.6.

Autor: JEFF BARON hrají: STANISLAV ZINDULKA MATĚJ HÁDEK

První divadelní režie

VLADIMÍRA MICHÁLKA

Divadlo Bolka Polívky Jakubské nám. 5, 602 00 Brno Rezervace a informace: www.divadlobolkapolivky.cz tel: 542 214 903 / e-mail: pokladna@bolek.cz Pokladna otevřena ve všední dny 12.00-19.00 so,ne: hodinu před začátkem představení Vstupenky je možné zakoupit také v prodejní síti INZERCE

42

LEGRAČNÍ, DOJÍMAJÍCÍ PŘÍBĚH LÁSKY A ODPUŠTĚNÍ

Arturs Maskats (*1957)

Nebezpečné známosti

Balet Krzysztofa Pastora

od 27. května 2011 v Janáčkově divadle


DIVADLA BRNO COMPAGNIE JOSE MANUEL CANO LOPÉZ: DOPISY MEZI PSEM A VLKEM Sklepní scéna CED 2. 6. 16:00 LA FABRIQUE: KAINA MARSEILLE Výstaviště 2. 6. 18:00 DIVADLO FESTE: OTEC Stadion 2. 6. 19:30 KARINE PONTIES: HAVRAN, FIDELE A’L’ÉCLAIR, 2. 6. 20:00 BABIL HaDivadlo HUSA NA PROVÁZKU: MAESTRO A MARKÉTKA Divadlo Husa na provázku 2. 6. 20:00 THEATRE DES BOUFFES DU NORD: MAGICKÁ FLÉTNA Městské divadlo Brno 2.-3. 6. 20:30 HANDA GOTE: RAIN DANCE Biskupský dvůr 2. 6. 22:00 PROJEKCE: HAMLET (2002) kino Art 3. 6. 14:00 SLAVNOST MASEK nám. Svobody 3. 6. 16:00 NÁRODNÍ DIVADLO BRNO: FIGAROVA SVATBA Mahenovo divadlo 3. 6. 19:00 DIVADLO BOLKA POLÍVKY Jakubské nám. 5 | 542 214 692 www.divadlobolkapolivky.cz

PRACHY!!! R. Cooney | komedie Divadlo Palace 27. 5. 19:00 POKOJ V. Hybnerová | komedie 29. 5. 19:00 KOMICI S.R.O. stand up comedy 30. 5. 19:00 MÍNUS DVA S. Benchetrit | komedie Divadlo B. Polívky 31. 5. 19:00 LÁSKA NARUBY J. Nvota | komedie | Divadlo Kalich 1. 6. 19:00 PŮL DRUHÉ HODINY ZPOŽDĚNÍ J. Dell, G. Sibleyras komedie | Studio Dva 2. 6. 19:00 MŮJ BÁJEČNÝ ROZVOD G. Aron | komedie Divadelní a filmová agentura 3. 6. 19:00 NÁVŠTĚVY U PANA GREENA J. Baron | komedie Divadelní a filmová agentura 7. 6. 19:00 DIVADLO NA DLANI www.divadlonadlani.cz

LÍBEJ MĚ, ALFRÉDE C. Terron | komedie Dělnický dům Židenice 28. 5. 19:00

BOŘÍK A SPOL. M. Sopuch, R. Toman, V. Steklač dětské 7.-8. 6. 08:30, 10:15 HADIVADLO Poštovská 8D | 542 212 761 | hadivadlo.cz

HOLUBI D. Gieselman | drama 26. 5., 7. 6. 19:30 DIVADELNÍ SVĚT BRNO 2011 27. 5.-3. 6. 6. 6. 19:30 GAGARIN J. Sedal | komedie DOMA U HITLERŮ ANEB HISTORKY Z HITLEROVIC KUCHYNĚ A. Goldflam | komedie 8. 6. 19:30 TEPLÉ ŠKVARKY projekce filmu o Mariánu Pallovi 8. 6. 21:30 HUSA NA PROVÁZKU Zelný trh 9 | 542 123 425 | provazek.cz

DIVADELNÍ SVĚT BRNO 2011 27. 5.-3. 6. PROVÁZEK PRO DĚTI: PSÍ HVĚZDA ANEB HEJ TY MAĽUČKÁ, KAM IDEŠ? M. Krajancová, D. E. Cádová | dětské 1. 6. 18:00 TETA HUSA NA NEDĚLI: PIŽĎUCHOVÉ V. Havel, R. von Ludowitz | dětské | derniéra 4. 6. 16:00 HORDUBAL (ACH, STŮL, ŽIDLE, SVĚTLO A SLOUP) K. Čapek | drama 6. 6. 19:00 TRAPNÁ MUKA K. Čapek, J. Mikulášek | drama 7.6. 19:00 DIVADLO U STOLU Zelný trh 9 | 542 123 420 | divadloustolu.cz

NĚŽNÁ F. M. Dostojevskij | drama 30. 5. 16:00 ORESTEIA I. (AGAMEMNOM) Aischylos | drama 5. 6. 19:30 LEGENDA O VELKÉM INKVIZITOROVI F. M. Dostojevkij | drama 8. 6. 19:30 PROJEKT CED Zelný trh 9 | 542 123 428 | ced-brno.cz

DIVADELNÍ SVĚT BRNO 2011 27. 5.-3. 6. BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA posezení s Janem Burianem 31. 5. 19:30 BARON TRENCK – BRNĚNSKÁ POVĚST dětské Brněnské dětské divadlo 7. 6. 18:00, 8. 6. 10:00 MĚSTSKÉ DIVADLO BRNO

DIVADLO POLÁRKA Tučkova 3 | 541 247 274 | divadlopolarka.cz

DOBRODRUŽSTVÍ MALÉHO VIKINGA O. Elbel | dětské 6. 6. 10:15, 14:15

Lidická 16 | 533 316 301 | www.mdb.cz

ČINOHERNÍ SCÉNA DOKONALÁ SVATBA R. Hawdon | komedie26. 5. 19:30

muzikálová komedie V hlavních rolích

Alena Antalová Markéta Sedláčková Lukáš Janota Jakub Uličník a další Libreto

Hudba

Howard Asman Alan Menken

Režie a úprava

Petr Gazdík

Podle filmu Rogera Cormana a scénáře Charlese Griffitha

Tance tibetských mnichů Čhamové tance v maskách a kostýmech POPRVÉ V BRNĚ!

O b j e d n á v k y v s t u p e n e k : k o m e r ã n í o d d . M d B , L i d i c k á 1 2 602 00 Brno, tel.: 533 316 410, e-mail: komercni@mdb.cz

Sobota 4. 6. 2011 v 18 hodin v Divadle Reduta INZERCE

43

ME EVENTS

PROJEKCE: LORD OF THE FLIES (1963) Kino Art 31. 5. 14:00 CHROUST nám. Svobody 31. 5. 16:00 DIFA JAMU: OFÉLIE (NELKÁM! JÁ KONTEMPLUJI!) Sklepní scéna CED 31. 5. 16:00 MĚSTSKÉ DIVADLO BRNO: SUGAR! Městské divadlo Brno 31. 5. 16:00 SKUTR: VŠICHNI JSME M. DIETRICH HaDivadlo 31. 5. 18:00 NÁRODNÍ DIVADLO BRNO: NEBEZPEČNÉ ZNÁMOSTI Janáčkovo divadlo 31. 5. 19:00 FOOTSBARN TRAVELLIG THEATRE: MUŽ, KTERÝ SE SMĚJE Divadlo Husa na provázku 31. 5. 20:30, 1. 6. 16:00 DIVADLO CONTINUO: FINIS TERRAE nám. Svobody 31. 5. 21:00 DIVADLO D’EPOG: HETERONYM NIN Kongresový sál CED 31. 5. 21:30 DIVADLO VOSTO5: TEATROMAT Biskupský dvůr 31. 5. 22:00 PROJEKCE: MAHABHARATA (1989) Divadlo Reduta 1. 6. 14:00 DIVADLO V KARANTÉNĚ: SEĎ, TADY BUDEŠ! nám. Svobody 1. 6. 16:00 BURANTEATR: MISANTROP Stadion 1. 6. 16:00 DIVADLO PETRA BEZRUČE: ROMEO A JULIE HaDivadlo 1. 6. 16:00 DIVADLO POLÁRKA: ROMEO A JÚLIE Divadlo Polárka 1. 6. 18:00 SLOVENSKÉ NÁRODNÉ DIVADLO: CORIOLANUS Městské divadlo Brno 1. 6. 18:00 NÁRODNÍ DIVADLO BRNO: RICHARD III. Mahenovo divadlo 1. 6. 19:00 TEATRO DEL CARRETTO: HAMLET Divadlo Radost 1. 6. 20:30 TEATR FUZJA: DIVIDEND nám. Svobody 1. 6. 21:00 DIVADLO D’EPOG: DISPLAY PASTRANA Sklepní scéna CED 1. 6. 21:30 TON UND KIRSCHEN: KRÁL UBU Denisovy sady 1. 6. 21:30 STOJČEVSKI, BENEŠOVÁ, BENEŠ: JÁ TADY, TY TAM Biskupský dvůr 1. 6. 22:00 DIFA JAMU: TŘI SESTRY Studio Marta 2. 6. 10:00 PROJEKCE: KING LEAR (1973) kino Art 2. 6. 14:00


DIVADLO BRNO MĚSÍČNÍ KÁMEN B. Kid, P. Štěpán, J. Šotkovský, S. 27. 5., 4., 7. 6. 19:30 Slovák | komedie DIVADELNÍ SVĚT BRNO 2011 27. 5.-3. 6. SUGAR (NĚKDO TO RÁD HORKÉ) J. Styne, B. Merrill, P. Stone | muzikál 5.-6., 8. 6. 19:30

PERNÍKOVÁ CHALOUPKA V. Renč | dětské

4. 6. 14:00, 16:00

FILHARMONIE BRNO

Zelný trh 1 | 542 158 111 | www.ndbrno.cz

Komenského nám. 8 | 542 214 255 www.filharmonie-brno.cz

MAHENOVO DIVADLO Rooseveltova 17 | 542 158 111 | ndbrno.cz

KD RUBÍN

ZASLÍBENÍ L. Plachá, M. Hladký | drama 26. 5. 19:00 REVIZOR N. V. Gogol | komedie 28. 5. 17:00 JAK SE VÁM LÍBÍ W. Shakespeare | komedie | Divadlo Temešvár 30. 5. 20:30 ZLATÍ CHLAPCI (…VSTUPTE!) N. Simon | komedie 31. 5. 19:00 KRÁL RICHARD III. W. Shakespeare | drama 1. 6. 19:00 CYRANO Z BERGERAKU E. Rostand | drama 2. 6. 19:00 FIGAROVA SVTBA W. A. Mozart | opera 3. 6. 19:00 NEMRTVÝ ANEB UPÍR Z TRANSYLVÁNIE B. Stoker | drama | naposledy 4. 6. 19:00 OLDŘICH A BOŽENA F. Hrubín | drama 6. 6. 19:00

Makovského nám. 3 | 541 213 704 www.kdrubin.cz

NÁRODNÍ DIVADLO BRNO JANÁČKOVO DIVADLO Rooseveltova 17 | 542 158 111 | ndbrno.cz

NEBEZPEČNÉ ZNÁMOSTI A. Maskats, K. Pastor balet | premiéra 27., 30.-31. 5. 19:00, 29. 5. 17:00 KUDYKAM P. Hapka, M. Horáček | muzikál 3. 6. 19:00, 4. 6. 14:00, 19:00, 5. 6. 14:00 SNĚHURKA A SEDM TRPASLÍKŮ B. Pwlowski, W. Borkowski | balet 7.-8. 6. 10:00

MALÁ SCÉNA MAHENOVA DIVADLA ŠÍPKOVÁ RŮŽENKA Ch. Perrault | dětské 28. 5. 15:00, 3. 5. 10:00

28. 5. 10:00

DIVADLO REDUTA JAK DOSTAT MAMINKU DO POLEPŠOVNY J. Jelínek | komedie 29. 5. 10:00 ORIGAMI C. Be | drama | Divadlo Ungelt 29. 5. 19:00 KORESPONDENCE V + W J. A. Pitínský, D. Viceníková | drama 30. 5. 20:30, 6. 6. 19:00 MAHABHARATA (1989) projekce | vstup zdarma 1. 6. 14:00 NA FORBÍNĚ S T. M. T. Matonoha | talk show 2. 6. 19:00 TANCE TIBETSKÝCH MNICHŮ Čhamové tance v maskách a kostýmech 4. 6. 18:00 LISTOVÁNÍ: ŽIVOT K SEŽRÁNÍ M. Ollivier | scénické čtení 5. 6. 17:00 ELEMENTÁRNÍ ČÁSTICE M. Houellebecq | drama 5. 6. 19:00 INTERVIEW S UPÍREM horror | Divadelní spolek Frída 8. 6. 19:00

HUDEBNÍ SCÉNA KVÍTEK Z HORRRORU H. Ashman, A. Menken komedie 26.-27. 5., 7.-8. 6. 19:30 DIVADELNÍ SVĚT BRNO 2011 27. 5.-3. 6. SNĚHURKA A SEDM TRPASLÍKŮ S. Slovák, J. Šotkovský, P. Štěpán, K. Cón | dětské 5. 6. 11:00, 15:00

JAK DOSTAL SLON CHOBOT dětské | Divadlo Toy Machine

HRDÝ BUDŽES I. Dousková | komedie 26. 5. 19:30 STADION Kounicova 22 | www.stadec.cz

BRNKÁNÍ 2011 V CUKRÁRNĚ nesoutěžní přehlídka a dílna dětského divadla 26.-27. 5. RÁMAJÁNA L. Dolný | muzikál 30. 5. 19:30 SKLENĚNÝ ZVĚŘINEC T. Williams | drama | Buranteatr 31. 5. 19:30 DIVADELNÍ SVĚT BRNO 2011 27. 5.-3. 6. STUDIO MARTA Bayerova 5 | 542 591 512 www.studiomarta.cz

TŘI SESTRY A. P. Čechov | drama VESELÁ KAVÁRNA Měřičkova 18 | 541 211 850 www.vesela-kavarna.cz

2. 6. 10:00

KOMORNÍ CYLUS SPOLKU PŘÁTEL HUDBY – KLAVÍR V KOMORNÍ HUDBĚ Bennewitzovo kvarteto | Besední dům 26. 5. 19:30 HUDEBNÍ FAKULTA JAMU Komenského 6 | 542 591 604 | hf.jamu.cz

KLAVÍRNÍ RECITÁL M. Hroch 26. 5. 19:30 SBOROVÝ KONCERT Sbor Janáčkovi opery 26. 5. 19:30 Dvorana VUT Antonínská KLAVÍRNÍ RECITÁL A. Hučková 27. 5. 19:30 KONCERT POSLUCHAČŮ E. Plisková – cembalo Z. Vyhlídalová – violoncello | Komorní sál 30. 5. 17:00 KONCERT POSLUCHAČŮ L. Černý – viola | J. Kučera – housle 30. 5. 19:30 VIOLOVÝ RECITÁL P. Kovář | Komorní sál 31. 5. 17:00 KLAVÍRNÍ RECITÁL J. Šimandl 31. 5. 19:30 VIOLONCELLOVÝ RECITÁL U. Iwase | Komorní sál 1. 6. 17:00 VARHANNÍ KONCERT D. Doubková | Varhanní sál 1. 6. 17:00 JAZZOVÝ VEČER posluchači HF JAMU | Café Falk Gorkého 1. 6. 18:00 CEMBALOVÝ RECITÁL M. Hroch 1. 6. 19:30 VARHANNÍ KONCERT D. Kyseláková | Varhanní sál 2. 6. 17:00 KLAVÍRNÍ RECITÁL L. Pachnerová 2. 6. 19:30 VIOLONCELLOVÝ RECITÁL J. Hara | Komorní recitál 2. 6. 19:30 KLAVÍRNÍ RECITÁL J. Štěrbáková 3. 6. 19:30 VARHANNÍ KONCERT L. Hurtík | kostel sv. Augustina nám. Míru 3. 6. 19:30 KONCERT POSLUCHAČŮ M. Zdihan – flétna B. Marcaníková – housle 6. 6. 19:30 SBOROVÝ KONCERT Pěvecký sbor Lumír, Komorní smíšený sbor Kantiéna Křtiny, Musica de Camera Brno | Dvorana VUT Antonínská 6. 6. 19:30 KYTAROVÝ RECITÁL N. Filová, P. Bojka 7. 6. 19:30 VARHANNÍ KONCERT Z. Makariusová | Varhanní sál 8. 6. 17:00 KLAVÍRNÍ RECITÁL M. Svobodová 8. 6. 19:30

ME SOUTĚŽE Vyhraj CD a čepice s filmem Lidice / v kinech od 2. 6. www.bioscop.cz Vyhraj vstupenky na Prague City Festival s The Hives, 30 Seconds to Mars a dalšími 23. 6. Praha www.cityfestival.cz

Patrik Ouředník

EUROPEANA

Režie: Jan Mikulášek Česká premiéra 9. června 2011 v Divadle Reduta

Vyhraj VIP Partner Pass na festival United Islands 23.-25. 6. Praha www.unitedislands.cz Všechny informace o právě probíhajících soutěžích najdeš na www.metropolislive.cz v sekci soutěže. INZERCE

44

www.ndbrno.cz


ART BRNO OLINA FRANCOVÁ, MAREK PROCHÁZKA: HOLKY – BURKY sochy, fotografie do 8. 6. IGNIS BRUNENSIS 2011 Přehlídka ohňostrojů a festival zábavy pod hrady Špilberk a Veveří 27. 5.-12. 6. KNIHOVNA JIŘÍHO MAHENA Kobližná 4 | 542 532 111 | www.kjm.cz

Radnická 4 | www.bkc.cz

TAK JDE ČAS NAŠÍM MĚSTEM fotosoutěž pro seniory do 31. 5. POZNEJME SE! POZNAJMY SIE! fotosoutěž pro studenty do 31. 5. DNY POLSKÉ KULTURY V BRNĚ 45 let partnerství Brna a Poznaně do 31. 5. FREE CULTURE výstava o copyrightu a autorském právu do 3. 6. OBRÁZKY, KTERÝM TLESKÁ CELÝ SVĚT výstava Jana Hrušky do 18. 6. DIVADLO ŽIJE SHAKESPEAREM výstava do 30. 6. KLUB DESKOVÝCH HER hrací odpoledne 26. 5. 16:30-18:30 GRUÍNSKÝ POETICKÝ PODVEČER literární setkání s G. Ekisashvilli | Mahenův památník 26. 5. 17:00 KDYŽ DVANÁCT TÓNŮ DO OKTÁVY NESTAČÍ nová koncepce volně laditelné kytary 31. 5. 17:00 LAUREÁTI NOBELOVY CENY – F. E. SILLNAPÄÄ literární pořad | Mahenův památník 31. 5. 17:00 NEZNÁLKŮV SVĚT dětský den 4. 6. 10:00-14:00

TOMÁŠ HODBOĎ, EVŽEN ŠIMERA: OMÁŽ fotografie do 9. 6.

MORAVSKÁ GALERIE V BRNĚ

detektivka

hravý

A. LARSSONOVÁ: PROLITÁ KREV

DĚTSKÝ DEN: NEZNÁLKŮV SVĚT

Je svatojánská noc a celá země slaví letní slunovrat. V Jukkasjärvi, vesničce blízko Kiruny, je nalezena mrtvá farářka z místní farnosti Mildred Nilssonová. Kdosi ji ubil a její tělo pověsil pod kostelní varhany… Po knize Sluneční bouře vychází další z detektivních románů, které spojuje postava Rebecky Martinssonové.

Zábavné odpoledne plné her a soutěží v kulisách městečka Kvítečkov z příběhů o Neználkovi spojené s lákavou odměnou. Součástí programu je prohlídka (ne)veřejných prostor knihovny a výstava plyšových Krtečků spojená s prodejem. Akce se koná u příležitosti oslav 90. výročí založení knihovny.

Vydává nakladatelství Host 356 stran, váz., 299 Kč

Knihovna Jiřího Mahena v Brně | Kobližná 4 4. 6. | 10–12.00 www.kjm.cz

DŮM UMĚNÍ MĚSTA BRNA

Radnická 4 | www.bkc.cz

Malinovského nám. 2 | www.dum-umeni.cz

PETR CABALKA: ÚPLNĚ SÁM malby do 1. 6. JAN BROŽ: REDEFINICE ART DECO malby 8. 6.-13. 7.

RUDOLF ŠTURSA fotografie do 12. 6. VYSTAVOVATEL A JEHO DIVÁCI Pavel Karous, Michal Pěchouček, Pavel Sterec, Dušan Zahoranský do 12. 6. LUBOMÍR TYPLT: MOBILIZACE malby | Dům pánů z Kunštátu do 5. 6. MILAN KOHOUT: POLITIKA JE ŽIVOT JE UMĚNÍ retrospektiva | Galerie G99 do 5. 6. MĚSTSKÉ ZÁSAHY BRNO 2011 výstava v bývalé 27. 5.-30. 6. městské káznici na Cejlu PŘIPOJ SE KE GENERÁTORU! workshop v parku za Domem umění | denně 10:00-17:00 30. 5.-3. 6. GALERIE ARS

www.moravska-galerie.cz

GALERIE U DOBRÉHO PASTÝŘE PRAŽÁKŮV PALÁC

Radnická 4 | www.bkc.cz

ALEŠ HUDEČEK, ADAM ŠTECH: VĚCI malby

Husova 18 | 532 169 111

1. 6.-6. 7.

GALERIE PROSTOR R2

Veselá 39 | www.galerie-ars.cz

MIROSLAV KROBOT obrazy

GALERIE MLADÝCH

do 27. 5.

Radnická 2 | www.bkc.cz

HANDS FREE BREAST PUMP malby

do 3. 9.

GALERIE BKC GALERIE KABINET

GALERIE PROVÁZEK Zelný trh 9 | www.provazek.cz

KNIHOVNA: ÚT A ČT 12:00-17:30, ST A PÁ 10:0015:00 STÁLÁ EXPOZICE: MODERNÍ A SOUČASNÉ UMĚNÍ PLOCHA, HLOUBKA, PROSTOR perspektivní motivy a principy v umění do 19. 6. VLADIMÍR HOUDEK: MELANCHOLIE malby | vernisáž 8. 6. 17:00 do 2. 10. VASIL ARTAMOV, ALEXEY KLYUKOV malby do 4. 9.

SHAKESPEARE A DIVERZITA KULTUR WWW.DIVADELNISVET.CZ Divadelní událost roku Magická flétna v režii Petera Brooka 2. a 3. června 2011 v Městském divadle Brno.

MAGICKÁ FLÉTNA INZERCE

45

ME EVENTS

www.ignisbrunensis.cz


ART BRNO MÍSTODRŽITELSKÝ PALÁC

BISKUPSKÝ DVŮR

Moravské nám. 1a | 542 321 100

Muzejní 1 | 542 321 205

STÁLÁ EXPOZICE: UMĚNÍ OD GOTIKY DO 19. STOLETÍ VIKTOR KOLÁŘ zpráva o proměnách člověka - fotografie do 5. 6. ET IN ROMA EGO Fontana di Trevi a jiné kresby do 14. 8. Františka A. Grimma BOHDAN HOLOMÍČEK: DIVADELNÍ SVĚT fotografie | vernisáž 26. 5. 17:00 do 4. 9.

STÁLÉ EXPOZICE: FAUNA MORAVY, AKVÁRIUM SLADKOVODNÍCH RYB, DĚJINY PENĚZ NA MORAVĚ, MORAVSKÉ MEDAILÉRSTVÍ, MODELY RYB J. RULÍŠKA S HOUBAŘSKOU PORADNOU, HOUBAŘSKÁ PORADNA KAŽDÉ PO 09:00-12:00 A 13:00-18:00 MALOVANÉ VEJCE kraslice ze sbírek MZM do 28. 5. PALÁC ŠLECHTIČEN

UMĚLECKOPRŮMYSLOVÉ MUZEUM

Kobližná 1 | 542 422 361

Husova 14 | 532 169 111

BÁLY, PLESY, MASOPUSTY… nejen prací živ je člověk… KOLONIÁL U PANA BAJZY historie obchodu a obchodování

STÁLÁ EXPOZICE: VÝVOJ A STYLOVÉ PROMĚNY NÁBYTKU, TEXTILU, SKLA, KERAMIKY, PORCELÁNU, DRAHÝCH A OBECNÝCH KOVŮ VÁCLAV RYČL: BLUE BOY fotografie do 29. 5. MADE IN VILLA oděvní design inspirovaný Dušanem Jurkovičem do 5. 6. PŘÍBĚHY TISÍCE A JEDNÉ NOCI islámské umění ve sbírkách MG do 31. 7. JURKOVIČOVA VILA J. Nečase 2 | objednávka vstupu na www. moravska-galerie.cz

STÁLÁ EXPOZICE: DUŠAN JURKOVIČ – ARCHITEKT A JEHO DŮM Doprovodný program k výstavám a přehled přednášek, výtvarných dílen a filmových projekcí na www. moravska-galerie.cz. Volné vstupy 1. a 30. června. MORAVSKÉ ZEMSKÉ MUZEUM www.mzm.cz

DIETRICHSTEINSKÝ PALÁC Zelný trh 8 | 533 435 280

STÁLÉ EXPOZICE: ZANIKLÝ ŽIVOT NA MORAVĚ, SVĚT NEROSTŮ, PRAVĚK MORAVY, VELKÁ MORAVA, MORAVSKÁ VESNICE VE STŘEDOVĚKU, PAMÁTNÍK PROF. KARLA ABSOLONA RODINNÁ LOUTKOVÁ DIVADÉLKA – SKROMNÉ STÁNKY MŮZ loutky do 17. 9. NOVINKY Z MINERALOGICKÉHO DEPOZITÁŘE minerály do 31. 1. 2012 BEATLEMÁNIE! Beatles jako kulturní fenomén 60. let do 20. 1. 2012

Perspektivní motivy a principy v umění

Moravská galerie v Brně

18/3–19/6 2011

www.moravska-galerie.cz

do 17. 9.

PAMÁTNÍK LEOŠE JANÁČKA Smetanova 14 | 541 212 811

STÁLÁ EXPOZICE: DOMEK LEOŠE JANÁČKA JANÁČKOVO NÁMĚSTÍ – STUDIE A KONCEPCE práce studentů oboru Zahradní a krajinářská architektura ZF MENDELU do 3. 6. PAVILON ANTHROPOS

MUZEUM ROMSKÉ KULTURY Bratislavská 67 | 545 581 206 | rommuz.cz

STÁLÁ EXPOZICE: PŘÍBĚH ROMŮ (ETAPA 19392005) FRANK ROOSENDAAL: CESTA PAMĚTI fotografie do 19. 6. MARINA OBRADOVIC: …A JEJICH STÍNY TANČÍ DÁL fotografie, koláže do 25. 9. LETY – ŽIVOT ZA ŽIVOTEM putovní výstava památníku Lidice o tzv. cikánském táboře v Letech u Písku do 30. 6. 5. června vstup do všech výstavních prostor zdarma. NOC KOSTELŮ 2011 www.nockostelu.cz

Veškeré info o programu a otevřených památkách na www.nockostelu.cz.

Pisárecká 5 | 543 212 414

STÁLÉ EXPOZICE: PŘÍBĚH LIDSKÉHO RODU, MORAVA LOVCŮ A SBĚRAČŮ, GENETIKA A VÝVOJ ČLOVĚKA, PRIMÁTI – NAŠE RODINA, TECHNOLOGIE VE STARŠÍ A STŘEDNÍ DOBĚ KAMENNÉ, PO STOPÁCH PLEISTOCÉNNÍCH SAVCŮ, ZDENĚK BURIAN: VIDĚL SVĚTY DÁVNO ZMIZELÉ… KÁHIRA skrytý půvab islámské architektury do 30. 10. Doprovodné programy k výstavám a přehled přednášek na www.mzm.cz. MUZEUM MĚSTA BRNA www.spilberk.cz

HRAD ŠPILBERK STÁLÉ EXPOZICE: KASEMATY, ŠPILBERK – OD HRADU K PEVNOSTI, ŠPILBERK – ŽALÁŘ NÁRODŮ, BRNO NA ŠPILBERKU, OD RENESANCE PO MODERNU, O NOVÉ BRNO, JOHN HEARTFIELD – FOTOMONTÁŽE, BAROKNÍ LÉKÁRNA, BAROKNÍ KAPLE, LAPIDÁRIUM, ROZHLEDNA, HRADNÍ STUDNA, ZVONKOHRA, JIHOZÁPADNÍ BASTION

Sázejte stromy mobilem

Plocha, hloubka, prostor

do 31. 5.

EXPOZICE HISTORICKÝCH HRAČEK ZE SBÍRKY MILADY KOLLÁROVÉ Měnínská brána dlouhodobě VULCANALIA ohňostroje v obrazech staletí dlouhodobě

 Pošlete DMS STROM na číslo 87 777.  Cena DMS je 30 Kč, na výsadbu stromů poputuje 27 Kč.

SPOLEČNÁ MINULOST www.spolecnaminulost.cz

BRNĚNSKÁ RINGSTRASSE, VÍDEŇSKÁ OKRUŽNÍ výstava | Klub Krmítko FSS MU Joštova 10 do 17. 6. JAK NA KOSTLIVCE ANEB O ZÁTĚŽÍCH MINULOSTI beseda | Centrum setkání německojazyčné menšiny Jana Uhra 12 26. 5. 18:00 PIETNÍ POCHOD DO POHOŘELIC VE STOPÁCH VYHNANÝCH sraz zahrada Augustiniánského opatství 28. 5. 10:00 TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ Purkyňova 105 | 541 421 411 www.technicalmuseum.cz

STÁLÉ EXPOZICE: VODNÍ MOTORY A PAMÁTNÍK VIKTORA KAPLANA, PARNÍ MOTORY, HISTORICKÁ VOZIDLA, HISTORICKÁ STEREOVIZE, NOŽÍŘSTVÍ, KOVOLITECTVÍ, ŽELEZÁŘSTVÍ, SALON MECHANICKÉ HUDBY, OD TAMTAMU K INTERNETU, LETECKÁ HISTORIE A PLASTIKOVÉ MODELÁŘSTVÍ, KULTURA NEVIDOMÝCH, ULIČKA ŘEMESEL, ČAS NAD NÁMI A KOLEM NÁS, KABINET ELEKTRONKOVÉ MIKROSKOPIE, TECHNICKÁ HERNA TAJEMSTVÍ DEPOZITÁŘŮ aneb co jste možná ještě neviděli do 31. 12. BYLO TU NENÍ TU – PLAKÁTY NA PLOTU plakáty do 31. 12. 20 LET VZNIKU SPOLEČNOSTI ORGANIZACE TYFLOSERVIS – CESTA K SAMOSTATNOSTI do 31. 12. PETR NIKL: ORBIS PICTUS PLAY interaktivní výstava pro hravé malé i velké do 17. 7. Od 1. 4. jsou otevřeny technické památky Areál čs. opevnění Šatov, Kovárna v Těšanech, Stará huť u Adamova, Větrný mlýn v Kuželově a Vodní mlýn ve Slupi. Info o otvírací době na www.technicalmuseum.cz. WANNIECK GALLERY Ve Vaňkovce 2 | 543 256 072 www.wannieckgallery.cz

INZERCE

ZTIŠENO malby DÓRA MAURER malby | Galerie na Mostě MARTIN MAINER: VIZE PRO TEBE malby | Galerie za Stěnou

do 5. 6. do 5. 6. do 5. 6.

Metropolis – ve městě je dobře // Vydání 402 // Vychází 26. 5. 2011 // Registrováno u Ministerstva kultury pod číslem MK ČR E 13918 // šéfredaktor: David Tieku / editor: Hana Fasurová (redakce@metropolislive.cz) / redakční okruh: Radim Bartík, Jan Bárta, Anna Königsmarková, Helena Diesing, Jana Ptáčková // grafika kmene: Porta Design s.r.o. // inzerce: Andrea Vojtěchovská (739 201 309, obchod@metropolislive.cz) // adresa: Radnická 14–16, Brno 602 00 / e-mail: info@metropolislive.cz / telefon: 542 422 300 / www.metropolislive.cz / www.facebook.com/metropolislive.cz / vydává: METROPOLIS LIVE s. r. o. // Vydavatel nenese odpovědnost za ztráty Metropolis_MG-48x70-Plocha-1001.indd 1 4/6/11 5:22:03 PM vzniklé chybným uveřejněním dat. Reprodukce části či celku, včetně textu, je zakázána. Použité textové a obrazové materiály pocházejí z archivu redakce.


SONISPHERE

35$+$9é67$9,â7ċ+2/(â29,&(· 62%27$ý(591$

CZK

999,-* PLUS POPLATKY

CAVALERA CONSPIRACY DUFF McKAGAN‘S “LOADED“ DEBUSTROL PèEDPRODEJ V SÍTÍCH TICKETPRO (WWW.TICKETPRO.CZ).

*NA OMEZENOU DOBU

402 magazin Brno  
402 magazin Brno  

26. 05.-08. 06. 2011 magazin Brno